TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Роденденот на Тоше прогласен за Ден на хуманоста на Крушево

Утрински - 26.01.2008

Мајката Домника и таткото Никола немаа сила да се соочат со песната на Тоше без него МОНИКА ТАЛЕСКА Со балони и разгледници одбележан роденденот на Тоше во Битола Битола - Со песни, со балони и со разгледници со ликот на Тоше, „Малиот битолски Монмартр“ вчера го одбележа роденденот на најголемата ...

И денеска грст подароци за роденденот на Тоше Проески

Канал5 - 26.01.2008

Децата без родители дојдоа во Крушево за да му возвратат за песните, љубовта и вниманието што им ги даваше. Ден по родениот ден на Тоше на Гумење крај гробот од ѕвезденото момче,и денеска стотици негови обожаватели. Со цвеќиња и подароци за 27-от роденден.

Илјадници свеќи за душата на ангелот

Дневник - 26.01.2008

Редица од над 1.000 луѓе од разни краеви наМакедонија, Србија, Босна и на Хрватска го посетија гробот на трагично загинатиот пејач Наместо 27 свеќички на роденденска торта на Тоше Проески, вчера во Крушево гореа илјадници свеќи на неговото вечно живеалиште.

Тоше има само ден на раѓање

Дневник - 26.01.2008

Со песните на Тоше Проески вчера кон небото над Битола полетаа 200 балони од плоштадот пред Малиот битолски Монмартр, на манифестацијата под мото „Тоше има само ден на раѓање“. Одбележувањето на роденденот на прерано починатата македонска музичка ѕвезда го организира детското ликовно студио „Свети ...

Непребол

Вест - 26.01.2008

СТОТИЦИ ФАНОВИ НА ГУМЕЊЕ НА РОДЕНДЕНОТ НА ТРАГИЧНО ЗАГИНАТАТА МАКЕДОНСКА ПОП ИКОНА Река од луЃе со цвеЌе, свеЌи , фотографии, мечиња, многу други ситници вчера се слеваШе кон вечното почивалиШте на македонската поп икона на Гумење, за да му оддаде почит на прерано загинатиот ТоШе, кој вчера требаШе ...

Свеќи на гробот и на роденденската торта на Тоше

Вечер Прес - 26.01.2008

Тоше Проески има само ден на раѓање, така велат сите што го сакаат, токму тој ден беше вчера. Но траорната атмосфера со солзи, лелек и тага по прерано изгубениот живот, годинава ја заменија славеничката атмосфера, на денот кога требаше да наполни 27 години.

27 години од раѓањето на Тоше

А1 - 25.01.2008

На 25 јануари пред 27 години во 11 часот и 15 минути е роден македонскиот великан Тоше Проески. Родителите, најблиските од семејството Проески, другарите, пријателите, Македонија во болка што ангелот не доживеа да го прослави својот роденден.

Скопјани, родениот ден на Тоше, го одбележаа на плоштадот Македонија

Канал5 - 25.01.2008

Сите оние кои не можеа да појдат во крушево да го чествуваат роденденот на трагично загинатата македонска ѕвезда, Тоше Проески повторно како на кобниот 16 октомври се собраа на скопскиот плоштад. Палеа свеќи и се молеа за покој на душата најпознатиот македонски пејач.

Тоше оставил подарок за Кристијан

Вест - 25.01.2008

ТАЖЕН РОДЕНДЕН НА ПОП-SВЕЗДАТА Тага и болка во домот на семејството Проески во Крушево. Денес во 11,15 часот пред 27 години е родена македонската мегаsвезда Тага и болка во домот на семејството Проески во Крушево. Денес во 11,15 часот пред 27 години е родена македонската мегаsвезда .

Кажи ни дали си во светот на љубовта—напишаа пријателите и фановите на Тоше на роденденската торта

Канал5 - 25.01.2008

Со голема роденденска торта, без роденденски свеќи и без Тоше, но со музика од неговиот бенд, и со многу песни што во солзи ги пееја илјадници, негови обожаватели и пријатели на Гумење крај неговиот гроб и во споменикот Илинден денеска беше одбележан неговиот 27 роденден.

Роденденот без Тоше

Канал5 - 25.01.2008

Дваесет и седум години од раѓањето на Тоше, а свеќите не се роденденски. Македонија денеска со тага ќе го одбележи роденденот на својот славен жител - точно напладне во „Македониумот“, во организација на неговото семејство и матичната продукција „Аворд ентертејмент“.

„Боеми“ на последното патување на Тоше

Утрински - 25.01.2008

МАГАЗИН Сакајќи го Тоше, ја сакаат Македонија! ЈАСМИНКА ПАВЛОВСКА Суровата иронија на животот или судбината (што понекогаш личи на проклетство) на музичарите ја одведе битолската група „Боеми“ по „врвицата“ на последното патување на македонскиот бисер Тоше Проески токму на денот на неговиот погреб, ...

Музика за роденденот на Тоше

Дневник - 25.01.2008

Менаџерката Лилјана Петровиќ ќе го оствари ветувањето за неговиот 27 роденден да му подари бас-гитара „фендер-џез“ За нас постои само еден ден, кој е длабоко врежан во нашите срца. Тоа е денот на твојот роденден. Со оваа порака најблиски пријатели, соработници и обожаватели на трагично загинатата ...

„Еврофест 2008“ во спомен на Тоше

Утрински - 25.01.2008

Дирекцијата на интернационалниот фестивал на забавни мелодии „Еврофест 2008“ објавува меѓународен конкурс за избор на композиции кои ќе бидат изведени на новото фестивалско издание што ќе се одржи на 27 и 28 ноември во МНТ. Првата фестивалска вечер ќе мине во знакот на Тоше - „Балканот пее за Тоше“ ...

Битола го одбележа роденденот на Тоше

Канал5 - 25.01.2008

Со испуштање на стотици балони кон небото, со песни и разгледници со ликот на Тоше и Малиот битолски Mонмартр денеска го одбележа роденденот на најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески. “Тоше има само датум на раѓање, затоа со дозвола на неговите родители традиционално ќе го славиме ...

Истрагата за несреќата во која загина Тоше Проески е во застој

Канал5 - 25.01.2008

Истражниот судија од Скопје Велче Панчевски уште чека на одговор од судот во Белград , дали српските колеги успеале да го пронајдат и да го сослушаат возачот што го управуваше камионот во кој удри туарегот . Возачот засега е недостапен за белградските судски власти.

Одбележување на роденденот на Тоше

Вечер Прес - 25.01.2008

Дваесет и седум години од раѓањето на Тоше, а свеќите не се роденденски. Македонија утре со тага ќе го одбележи роденденот на својот славен жител. Денот на раѓањето на Тоше Проески ќе биде одбележан со инструментална изведба на неговите најголеми хитови од страна на неговиот бенд, прикажување кус ...

Последни подготовки за роденденот на Тоше

А1 - 24.01.2008

Се привршуваат последните подготовки за утрешното одбележување на роденденот на Тоше во Крушево. По тој повод денеска се одржаа и зимските олимписки денови. Со свеченост во училиштето „Никола Карев“, каде Тоше ги направи првите чекори во спортот со одбојката и посета на неговиот гроб, нашите ...

Отворена изложба на фотографии и откриена статуа на Тоше

Дневник - 24.01.2008

Граѓанската асоцијација „Скопјанката Мајка Тереза“ во спомен на хуманата мисија на Тоше Проески, вчера отвори изложба на 27 негови фотографии, поставени на четири паноа во Музејот на Мајка Тереза. На овој настан, на кој присуствуваа членови на семејството на Тоше, менаџерката Лилјана Петровиќ, ...

Ден пред роденденот на Тоше, во Крушево завршна програма на зимско олимписките денови

Канал5 - 24.01.2008

Ден пред родениот ден на големиот хуманист и спортист на големата поп ѕвезда Тоше Проески, денеска во Крушево се одржа завршната програма од годинашниве зимски олимпски денови. Скопје - Ден пред родениот ден на големиот хуманист и спортист на големата поп ѕвезда Тоше Проески, денеска во Крушево се ...

Отворена изложба на фотографии од Тоше

Вест - 24.01.2008

Во спомен-собата на Мајка Тереза во Скопје, по повод 25 јануари - роденденот на Тоше Проески, вчера беше отворена изложба на фотографии од хуманата мисија на Тоше. Станува збор за 27 фотографии, низ кои е прикажан само дел од хуманитарните акции на Тоше.

Откриена бронзена биста на Тоше за неговиот роденден

Утрински - 24.01.2008

Потсетување на творештвото и хуманоста на прерано починатата поп-ѕвезда Катерина Шекеровска Во чест на 27. роденден на прерано починатиот Тоше Проески, вчера пред Спомен-собата и музеј на Мајка Тереза се собраа повеќе негови блиски роднини, обожаватели, соработници, членови на бендот „Блу фанки ...

Двесте балони и гулаби ќе летнат за Тоше во Битола

Утрински - 24.01.2008

На денот на роденденот на Тоше Проески, 25 јануари, во Битола, градот во кој нашата најголема пејачка ѕвезда ги мина своите средношколски денови, ќе летнат над 200 балони и гулаби. „Идејата дојде од дечињата од нашето ликовно студио.

Трајно наследство за хуманата легенда

Вечер Прес - 24.01.2008

Во пресрет на утрешниот роденден на поп-иконата Тоше Проески, скопјани први имаа можност да ја видат првата бронзена статуа, со неговиот лик и изложбата со 27-те фотографии симболично врзани со годините од кога тој е роден Чествување во Скопје во пресрет на 27-миот роденден на човекот кој постојано ...

Андријана Будимир гладна за насловници

Вечер Прес - 24.01.2008

До неодамна анонимната Андријана Будимир за трагично загинатиот Тоше Проески решила да тагува јавно, на насловниците, па во очи на денот кога Тоше требаше да го прослави 27. роденден, по којзнае којпат, се присетува на заедничките мигови и повторно ја напаѓа неговата менаџерка Љиљана Петровиќ.

Откриена биста со ликот на Тоше

А1 - 23.01.2008

Два дена пред роденденот на трагично загинатиот Тоше Проески денеска напладне, во Спомен куќата на Мајка Тереза, беше откриена бронзена биста со неговиот лик. Отворена е и изложба со 27 фотографии од хуманитарните акции на Тоше.

Изложба на фотографии од Тоше

Канал5 - 23.01.2008

Со солзи во очите и очигледна тага за загубата на Тоше, голем број обожаватели, колеги и неговата менаџерката Лилјана Петровиќ ги гледаа 27- те фотографии од хуманите активности на Тоше, кои од денеска се изложени во спомен собата - Музеј на Мајка Тереза.

Церемонија во Крушево за роденденот на Тоше

Дневник - 23.01.2008

Семејството на трагично загинатата ѕвезда Тоше Проески и „Аворд-продукција“ ќе го одбележат роденденот на мегаѕвездатата, 25 јануари, во Македониумот во Крушево. На настанот, кој ќе почне во 12 часот, ќе настапи бендот што го придружуваше Проески на концертите.

Восочна фигура на Тоше во музеј во Јагодина

Утрински - 23.01.2008

Во новиот музеј на восочни фигури што ќе се отвори на 15 април во Јагодина, Србија, ќе биде сместена и фигура на прерано починатиот Тоше Проески. „Балканска ѕвезда каква што беше трагично загинатиот Тоше Проески заслужува свое место во овој музеј“, изјави донаторот на фигурите, историчарот Владимир ...

Ќе се одбележи денот на раѓањето на Тоше

Вечер Прес - 23.01.2008

Точно на пладне, в петок на 25 јануари, во музејот "Македониум" во Крушево ќе се одбележи денот на раѓањето на Тоше Проески. Настанот ќе се случи во организација на неговото семејство и матичната продукција Аворд ентертејмент, а ќе мине во знакот на делата на нашиот Тоше.

Дел од мене отиде со Тоше

Вечер Прес - 23.01.2008

Во очи 27-миот роденден на својата најголема љубов, Тоше Проески, и годишнината на нивната врска, Андријана Будимир открива како по трагедијата се носи со загубата и говори околу деталите на нивниот заеднички живот За последен пат ракометарката Андријана Будимир, девојката на покојниот македониски ...

Ѓоре го истетовира и Тоше

Вест - 22.01.2008

ПРЕД ЗАМИНУВАЊЕТО СО ВЕЛОСИПЕД ВО МОСТАР И ВО НОВА ГРАДИШКА Кавадарчанецот Ѓоре Дурев вчера го истетовира ликот на Тоше Проески, кој се најде на десната страна од неговиот граден кош, веднаш до ликот на претседателот Трајковски.

Возачот на камионот кој беше кобен за Тоше недостапен за истрагата

Утрински - 22.01.2008

Белграѓанецот Славиша Кузмановиќ би требало да сведочи за сообраќајката кај Нова Градишка Истрагата по трагичното загинување на македонската поп-ѕвезда Тоше Проески, најверојатно, уште извесно време ќе тапка во место. Единствената причина за застојот не е поради нашите истражни органи, туку поради ...

Олимписки денови во Крушево во чест на роденденот на Тоше Проески

Утрински - 22.01.2008

Игрите ќе ги одбележи одбојкарскиот натпревар меѓу Фершпед Работнички и тимот во кој настапуваше и Тоше, Синалко Наум Котевски Од 20 до 24 јануари во Крушево ќе се одржат Зимските олимписки денови во чест на роденденот на прерано починатата македонска поп икона Тоше Проески.

Изложба и миса-помен за роденденот на Тоше Проески

Утрински - 22.01.2008

И во Македонија и во Хрватска 25 јануари ќе се одбележи тивко и ќе мине во знакот на хуманитарната работа на Проески Катерина Шекеровска Дваесет и петти јануари, ден на раѓање на прерано починатата македонска и балканска ѕвезда Тоше Проески, кој оваа година требаше да го прослави 27.

Промоција на бронзена статуа на Тоше

Вечер Прес - 22.01.2008

Во спомен-собата на Мајка Тереза, утре, точно на пладне ќе биде откриена бронзената статуа со ликот на Тоше, која ја изработи македонскиот вајар Митко Ташев. Откривањето ќе го изврши уметникот на мирот, маестро Борис Трајанов.

Сквернавење на ликот и делото на Тоше Проески

Вечер Прес - 22.01.2008

"Балкански анѓео" е насловот на книгата во издание на српската Издавачка куќа "Правда прес", а посветена на нашиот Тоше Проески. Можеби во излегувањето на делото не би било ништо спорно, ако издавачот тоа го стореше во согласност со семејството Проески и Координативното тело за заштита на ликот и ...

Во Србија излезе книга за Тоше без одобрение од семејството

Утрински - 21.01.2008

Без каква било консултација и одобрение од страна на семејството Проески, Координативното тело за заштита на ликот и делото на Тоше и продукцијата „Аворд“, деновиве во Србија излезе од печат книгата „Балкански ангел“, посветена на најголемата македонска и балканска музичка ѕвезда Тоше Проески.