TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракетиран станбен комплекс во Багдад

А1 - 30.03.2003

Неколку проектили попладнево паднале во еден станбен дел во центарот на Багдад, соопшти ирачкото Министерство за информации. Во директниот пренос од местото на настанот, телевизијата „Ал Џезира“ покажа голем пожар кој го зафатил кварталот Ал Карида и јави дека во нападот има загинати и повредени.

Италијанските новинари пуштени на слобода

А1 - 29.03.2003

Седумте италијански новинари кои вчера ги уапси ирачката полиција на влезот во Басра, денеска се префрлени во Багдад каде ќе останат со дозвола од ирачките власти да ја продолжат работата, потврдено е денеска во Рим. Ирачката полиција синоќа ги смести новинарите во еден хотел во Басра со намера ...

Интензивни напади врз Багдад

А1 - 29.03.2003

Сојузничките сили денеска вршат интензивни напади врз јужниот дел и центарот на Багдад, по што е активирана и ирачката противвоздушна одбрана. Детонациите на кусо време ја прекинале и прес - конференцијата на ирачкиот министер за информации Мохамед Саид ал-Сахаф, кој соопшти дека во воздушните ...

Десеттиот ден - најжесток за Багдад

Вест - 29.03.2003

30 ЗАГИНАТИ, НАД 50 МРТВИ ВО РАКЕТЕН НАПАД НА СТАМБЕНА ЗГРАДА Најмалку 28 лица загинале, а над 50 биле повредени вчера кога две ракети погодиле една станбена зграда во Багдад. При ракетирањето зградата била целосно уништена, а уште неколку објекти и приватни куќи во нејзината околина биле оштетени..

Историјата ќе потврди дека сме го направиле вистинскиот избор

Утрински - 29.03.2003

Тони Блер за причините за војната против режимот на Садам Хусеин и идните планови на сојузниците за обнова на Ирак Свесен сум дека воената акција за разоружување на Садам од оружјето за масовно уништување предизвика силни чувства во регионот.

САД се подготвуваат за долга војна во Ирак

Утрински - 29.03.2003

Американската војска призна дека жестокиот ирачки отпор го забавува напредувањето на инвазиските сили како што се борбите околу стратегиските градови кои се наоѓаат на југот. Еден висок американски командант на копненета војска на теренот, генерал Вилијам Валас, предупреди дека долгите линии на ...

Одложена опсадата на бомбардираниот Багдад

Дневник - 29.03.2003

ЕДНА НЕДЕЛА ВОЈНА ВО ИРАК Војната во Ирак влезе во втората недела, а сојузничките сили се уште не стигнаа ниту до прагот на Багдад, иако во почетокот напредуваа брзо и за само три дена поминаа половина од патот. Откако се соочија со жесток отпор на првиот теснец, на премините на реката Еуфрат, ...

Копјето при врвот е остро, но на средината лесно се крши

Дневник - 29.03.2003

АНАЛИЗА ПО ПРВАТА НЕДЕЛА ОД ВОЈНАТА Војната во Ирак влезе во втората недела, а сојузничките сили се уште не стигнаа ниту до прагот на Багдад, иако во почетокот напредуваа брзо и за само три дена поминаа половина од патот. Откако се соочија со жесток отпор на првиот теснец, на премините на реката ...

Багдад се уште е предалеку за сојузниците

Дневник - 29.03.2003

ираЧко боиште Американските и британските бомбардери вчера продолжија да ги бијат ирачките воени позиции и владини објекти во Багдад. Во нападот учествувал и бомбардер Б-2, чија наведувана бомба уништила важен комуникациски центар на источниот брег на реката Тигар.

Најмалку десет експлозии во Насирија

А1 - 28.03.2003

Најмалку десет експлозии се слушнале денеска во јужноирачкиот град Насирија, како дел од американско-британските бомбардирања, при што е уништен еден ирачки команден центар. Американски воени претставници соопштија дека врз градот е фрлена бомба од 900 килограми.

Досега најсилни бомбардирања во Багдад

А1 - 28.03.2003

Најмалку 28 цивили загинаа, а 33 се повредени кога две ракети погодија денеска една стамбена област во Багдад во нападот што го извршија сојузничките сили, јавија западните агенции, повикувајќи се на изјави на очевидци. При ракетирањето зградата била целосно уништена, а уште неколку објекти во ...

Илјада падобранци го отвораат северниот фронт

Утрински - 28.03.2003

Американците се истоваруваат во планините кои се под контрола на курдските сојузници ХАРИР - Американските сили со падобрани вчера се спуштија на ирачките планини кои се под контрола на нивните курдски сојузници за да го отворат новиот фронт кој може да биде витален во војната за уривање на режимот ...

Пазарот во Багдад бил погоден од ирачки проектил

Утрински - 28.03.2003

Американски сомневања за завчерашниот напад што однесе 15 цивилни жртви КАМП АС САЈЛИЈА - Соединетите Американски Држави вчера соопштија дека проектилот што падна по грешка врз пазар во Багдад, при што загинаа најмалку 15 лица можеби бил истрелан од Ирачаните, како смислен напад.

Сојузниците отворија северен фронт, го подзаборавија јужниот

Дневник - 28.03.2003

ПО ПЕСОЧНАТА БУРА ВОЈНАТА ВО ИРАК ПОВТОРНО СЕ ВЖЕШТУВА Повеќе од 1.000 американски падобранци вчера рано изутрина извршија десант во местото Харир во северниот дел на Ирак за да отворат нов фронт за планираниот напад врз Багдад, но за момент потклекнаа на јужниот фронт, каде што ирачките сили ...

Нападнат станбен комплекс во Багдад

А1 - 27.03.2003

Сојузничките сили денеска нападнаа станбен комплекс во јужниот дел на Багдад, при што имало голем број загинати и ранети цивили, соопшти ирачки воен претставник. Други детали не се соопштени. Ирачки претставници соопштија дека сојузничките ракети ја погодиле и зградата на ирачката државна ...

Повредени 37 Американци во „пријателски оган“

А1 - 27.03.2003

37 американски маринци се повредени, од кои тројца се во критична и двајца во сериозна состојба, во инцидент кога по грешка нивните единици отвориле оган една врз друга во близина на Насирија, потврди Американската централна команда во Катар.

Уништен конвој од ирачки тенкови

А1 - 27.03.2003

Британските сили во денешните судири јужно од Басра уништија 14 ирачки тенкови „Т-55“, соопшти претставник на командата на британската армија. Според него, британски тенкови од типот „Челинџер“ ги нападнале ирачките „Т-55“ и најголемиот дел од нив „повеќе не се употребливи“.

Садам со семејството ќе бега за Сирија

А1 - 27.03.2003

Ирачкиот лидер Садам Хусеин го испрати своето најблиско семејство во ирачката амбасада во Дамаск, а и тој наскоро планира да замине за Сирија, објавува денеска британскиот весник „Дејли Мејл“, цитирајќи го поранешниот ирачки министер Хаитам Рашид Вихаиб, кој веќе 8 години живее во егзил во Лондон.

Ирачаните со над 100 жртви, сојузниците итаат кон Багдад

Вест - 27.03.2003

ПРОЕКТИЛИ ГАЃААТ И ЦИВИЛНИ ЦЕЛИ БАГДАД, 27 март (Ројтерс) - Најмалку 15 лица загинале вчера кога во воздушниот напад била погодена една прометна комерцијална улица во Багдад. По двојниот напад со проектили улицата останала прекриена со изгорени тела и уништени автомобили што ......

Американците ја бомбардираа ирачката телевизиска мрежа

Утрински - 27.03.2003

БАГДАД - Американските авиони и проектили вчера ги гаѓаа ирачката телевизија и припадниците на Републиканската гарда кои го бранат Багдад во, како што се оценува, најголемата битка во досегашната војна. Ирачкиот меѓународен сателитски канал вчера повторно почна да емитува програма, само неколку ...

Во напад врз пазар загинаа 14 цивили

Утрински - 27.03.2003

БАГДАД Најмалку 14 цивили загинаа, а околу 30 се ранети кога две американско-британски ракети го погодија пазарот во населениот дел на Багдад, јави агенцијата Франс Прес. Нападот се случил околу 11 часот и 30 минути по локално време, во текот на жестоките бомбардирања врз ирачкиот главен град.

Крвава битка кај Наџаф, крвави сцени од Багдад

Дневник - 27.03.2003

СОЈУЗНИЦИТЕ СЕ ПРОБИВААТ КОН САДАМ Кон главниот град вчера продолжија да се приближуваат двете колони оклопни возила, но беа задржани и од бурата и од контранапади Најмалку 15 мртви тела на цивили вчера лежеа во Багдад откако при засиленото бомбардирање на ирачките позиции во градот сојузнички ...

Сојузниците истурија дожд од бомби во Багдад

Дневник - 27.03.2003

американците СЕ ПРОБИВААТ КОН САДАМ Најмалку 15 мртви тела на цивили вчера лежеа во Багдад откако при засиленото бомбардирање на ирачките позиции во градот сојузнички проектили и бомби погодија и станбени квартови. Претходно од фронтот пристигнаа извештаи дека по пробивањето на ирачките позиции кај ...

Американските маринци запнаа кај Насирија

А1 - 26.03.2003

Американските маринци денеска наишле на силен ирачки отпор, со што е спречено нивното натамошно напредување северно од Насирија, јави „Ројтерс“. Според „Франс прес“, припадниците на американската поморска пешадија вршат евакуација на жителите на населба во источно предградие на градот.

Сојузнички ракети погодиле пазар во Багдад

А1 - 26.03.2003

Најмалку 15 цивили загинаа, а околу 30 се ранети кога две американско-британски ракети го погодиле пазарот во населениот дел на Багдад, јави агенцијата „Франс прес“. Нападот се случил околу 11 часот и 30 минути по локално време, во текот на жестоките бомбардирања врз ирачкиот главен град.

Багдад се гуши во песок и чад од експлозии

Вест - 26.03.2003

ИРАЧАНИТЕ И СОЈУЗНИЦИТЕ ИГРААТ НЕРЕШЕНО Ирачки жени со децата мавтаат со пушки извикувајќи антиамерикански слогани кај Јусифија, 30 км јужно од Багдад БАГДАД, 26 март (Ројтерс) - Најмалку 30 Ирачани кои тргнале во одбрана на градот Насирија загинале вчера во бомбашки напад на сојузничките сили.

Пропаднаа плановите за брзо освојување на градот

Утрински - 26.03.2003

Британските команданти признаа дека Ирачаните ја диктираат воената акција во Басра БАСРА - Британските сили соопштија дека преземањето на јужниот ирачки град Басра сега станува воена цел со намера да се донесе хуманитарната помош за тамошните цивили.

Сојузничките сили се приближуваат кон Багдад

Утрински - 26.03.2003

БАГДАД - Американските авиони прв пат нападнаа единици на елитната Републиканска гарда на Садам Хусеин која го брани Багдад, додека коалициските копнени сили наидоа на жесток отпор во напредувањето кон главниот град. Воени авиони и хеликоптери ги нападнаа ирачките позиции кои ги бранеа јужните ...

ЦИА знае каде спие ранетиот Садам Хусеин?!

Дневник - 26.03.2003

според "Ју-ес-еЈ тудеЈ" Командоси од специјалниот американски одред "Делта форс" се инфилтрирале во Багдад и поставиле прислушни уреди на телефонската мрежа што ја користи Садам Хусеин, а Централната разузнавачка агенција регрутирала ирачки функционер, кој знае каде спие ирачкиот лидер, јави ...

Низ оган и бура, сојузниците некако се пробија до Багдад

Дневник - 26.03.2003

ВОЈНА ВО ИРАК Сојузничките сили, по тридневен застој на реката Еуфрат, вчера се приближија до Багдад и најавија дека можеби уште денеска ќе го почнат нападот врз главниот град, најважната битка во операцијата за соборување на режимот на Садам Хусеин.

Хронологија на воените операции во Ирак

А1 - 25.03.2003

Хронологија на воените операции во Ирак. 20 март : - Рокот што американскиот претседател Џорџ Буш му го постави на ирачкиот претседател Садам Хусеин да го напушти Ирак истекува без никаква реакција од Багдад. - САД ја започнаа војната против Ирак со ограничени воздушни напади врз Багдад, додека Буш ...

Кои се „Садамовите федајини“?

А1 - 25.03.2003

Кои се „Садамовите федајини“, чии припадници ирачкиот претседател Садам Хусеин, во вчерашното обраќање до нацијата, ги пофали поради „жестокиот отпор што го пружаат во одбрана на земјата од американско-британските агресори“? Оваа парамилитанта организација во 1996 година ја формира еден од синовите ...

Песочната бура го отежнува доближувањето кон Багдад

А1 - 25.03.2003

Седмиот тенковски полк на армијата на САД ја премина реката Еуфрат, во централен Ирак, и се движи кон Багдад, каде што и попладнево одекнуваат детонации од бомбите што врз градот ги исфрлаат сојузничките авиони, јавуваат американските медиуми.

Садам не се обраќа во живо

Вест - 25.03.2003

БАГДАД/ЛОНДОН, 25 март (Би-Би-Си) - Ирачкиот претседател Садам Хусеин вчера со директен пренос преку телевизија му се обратил на "храбриот и херојски" ирачки народ. Облечен во маслинеста воена униформа и читајќи го напишаниот говор Хусеин ветил дека Ирак наскоро ќе извојува победа над американските ...

Багдад под бомбашки бран, страдаат цивили

Вест - 25.03.2003

БАГДАД, 25 март (Ројтерс) - Нови експлозии во погодиле вчера попладне главниот град на Ирак. Имало шест експлозии од исток и југоисток, но не можел да се види противавионски оган. Четири или пет слаби експлозии исто така се чуле јужно од Багдад.

Битката за Багдад - гради со гради

Утрински - 25.03.2003

Жестоката битка за ирачката престолнина тест за воената стратегија на САД Со наближувањето на американските сили кон Багдад, се наѕира можноста за жестока битка која ќе ја тестира не само воената стратегија на оваа војна туку и нејзините политички цели.

Садам најави победа над "окупаторите"

Утрински - 25.03.2003

Ирачкиот претседател вчера преку телевизиските екрани им вети победа на Ирачаните Хусеин ги поздрави ирачките воени напори БАГДАД - Ирачкиот претседател Садам Хусеин вчера ги поздрави ирачките воени напори да и дадат отпор на инвазијата предводена од САД за негово соборување и изјави дека ...

Балканот во сенката на Ирак

Утрински - 25.03.2003

Регион Драган Николиќ Државите на Западен Балкан спроти ирачката војна, главно, "шлајфуваа" меѓу САД и ЕУ во лавиринтот на меѓународното право и правата на светските велесили на оправдана војна! Дали Резолуцијата 1.441, како и некои други усвоени пред 12 години, обезбедуваат правно покритие за ...

Сојузниците заглавија во ирачката пустина

Дневник - 25.03.2003

ВОЈНА ВО ИРАК Сојузничките сили продолжија да ги бомбардираат Багдад и другите стратегиски цели во Ирак, но, соочени со исклучително жесток отпор од непријателските сили, не успеаја да напредуваат на фронтот и претрпеа нови загуби, најтешки од почетокот на војната.

Пет загинати во воздушните напади врз Багдад

А1 - 24.03.2003

Пет лица, меѓу кои и една жена, загинаа денеска кога ракета исфрлена од авион на сојузничките сили погоди неколку куќи во една населба во Багдад, јави „Франс прес“, повикувајќи се на изјави на очевидци. Во Багдад синоќа се слушнале најмалку шест експлозии во центарот, а уште пет други од јужните ...

Хусеин предвидува долга војна со тешки последици

А1 - 24.03.2003

„Судирот ќе биде долг и со тешки последици“, порача денеска ирачкиот лидер Садам Хусеин, кој облечен во воена униформа се обрати на државната телевизија. „Колку повеќе ќе напредуваат на ирачка територија, се повеќе ќе тонат во стапица“, рече Хусеин, алудирајќи на копнената инвазија на ...

Британските сили се повлекуваат од пред Басра

А1 - 24.03.2003

Жестокиот отпор на Ирачаните, како и нападите од нерегуларни сили кои се преправаат дека се предаваат и употребувањето на деца и жени како мамка, ги принуди британските сили да се повлечат денеска од Басра заради прегрупирање, јави „Франс Прес“.

Бугарка во жив штит во Багдад

А1 - 24.03.2003

Меѓу 15-те странци кои со своите тела ја штитат електричната централа во Багдад, се наоѓа и една бугарска државјанка, соопшти бугарското национално радио. Во телефонската изјава за радиото, таа изјавила дека е одлучна во својата намера, оти не се плаши и дека ќе остане во Багдад се до завршувањето ...

Битката за Багдад почнува утре

Вест - 24.03.2003

ЛОНДОН, 24 март (Ројтерс) - Копнената акција за заземање на Багдад би требала да почне утре, под услов коалиционите сили да не заглават со борби во вториот по големина град во Ирак, Басра, соопшти вчера извор близок до Британската одбрана.

Британски пилот се катапултирал над Багдад

Вест - 24.03.2003

Багдад, 24 март - Британската телевизија Би-Би-Си јави дека вчера британски пилот се катапултирал над Багдад. Според катарската телевизија Ал Џезира, пак, над Багдад се катапултирале двајца британски пилоти, чиј авион бил погоден од ирачката противвоздушна одбрана.

Најмалку 77 убиени цивили

Вест - 24.03.2003

БАГДАД, 24 март (ДПА) - Ирачкиот министер за информирање Мохамед Саид ал-Сахаф вчера соопшти дека сојузничките сили засега убиле 77, а раниле 503 цивили во градовите Басра и Багдад. Сите загинати биле во Багдад, додека од ранетите 106 лица настрадале во воздушните напади.

Садам безбеден во „титовите" атомски скривалишта

Утрински - 24.03.2003

Ирачанецот импресиониран од тајните системи за заштита на југословенскиот маршал Подготвил Љубомир Костовски Во текот на подготовките на нападот на американско-британските сили врз Ирак, како и по првиот ден на војната, кога цели на ракетен напад беа местата во кои ЦИА претпоставуваше дека се наоѓа ...

Утре копнен напад врз Багдад?

Утрински - 24.03.2003

Според британски воени експерти ЛОНДОН - Копнената офанзива што ќе овозможи да се заземе Багдад треба да почне до вторник, со тоа што нема план за американските и британските сили како да излезат од борбите во мочуриштата во вториот по големина ирачки град Басра, изјави вчера извор на британската ...

Американците напредуваат, жртви на двете страни

Дневник - 24.03.2003

ВО соЈузниЧката ИНВАЗИЈА ВРЗ ИРАК Американската моторизирана пешадија, која напредува кон Багдад, вчера водеше жестоки битки во централен Ирак, при што САД претрпеа поголеми човечки загуби, јави Ројтерс. Репортер што патува со одред американски маринци што го чистат патот на 3.

Тенковите стасаа на прагот на Багдад, но маринците заглавија кај Басра

Дневник - 24.03.2003

соЈузниЧка инвазиЈа врз ирак Ирачките власти објавија дека во Багдад загинале само три лица, а 250 се ранети, вклучувајќи многу деца со тешки рани од шрапнели Американската моторизирана пешадија упорно напредува кон Багдад, пробивајќи ја релативно слабата ирачка одбрана, но сојузничките сили се ...

Багдад гори, Садам се слика

Дневник - 24.03.2003

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ С¦ УШТЕ Е ЖИВ Ирачката телевизија завчера прикажала снимка од состанок на претседателот Садам Хусеин со својот син Кусај, вицепремиерот Тарик Азиз и со потпретседателот Таха Јасин Рамадан, за да покаже дека раководството на Ирак ги преживеало тешките бомбардирања на Багдад, јави ...