TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Џон Мекејн: Диктатурата започнува со задушување на слободните медиуми

Телма - 19.02.2017

Американскиот сенатор Џон Мекејн во одбрана на медиумите од последните напади на претседателот Доналд Трамп предупреди дека прво што почнуваат да прават диктаторите во своето владеење е задушување на слободните медиуми.

Трамп измисли дека се случил терористички напад во Шведска

Телма - 19.02.2017

Швеѓаните денеска се потсмеваат на последниот говор на американскиот претседател Доналд Трамп. Во синоќешниот говор пред неговите симпатизери во Флорида, алудирајќи на неодамнешните терористички напади во Европа, Трамп рече дека таков инцидент се ...

Меккејн за Трамп: Диктаторството започнува со загушување на медиумите

Нова ТВ - 19.02.2017

Според сенаторот Џон Меккејн, начинот на кој Трамп се однесува кон медиумите е начин на кој почнува диктаторското владеење на еден политичар. Меккејн е инаку член на партијата која го поддржа Трамп во неговата кандидатура. – Ги мразам медиумите.

Нов испад на Трамп, му викал на директорот на ЦИА поради наводното криење информации од него

МКД - 19.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, според Си-би-ес , во телефонски разговор го нападнал директорот на ЦИА Мајк Помпео. Трамп наводно му викал на Помпео гневен поради тоа што смета дека ЦИА не одговорила доволно решително на тврдењата на ...

Шведска бара од САД да го објасни коментарот на Трамп за „инцидентот“

МКД - 19.02.2017

Шведската амбасада во Вашингтон побара од американскиот Стејт департмент објаснување за коментарот на претседателот Доналд Трамп кој сугерираше дека имало некаков безбедносен инцидент во Шведска во петокот.

Се продава поранешниот кадилак на Доналд Трамп за 50.000 фунти (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 19.02.2017

Ако сте заинтересирани за автомобил кој некогаш го превезувал американскиот претседател Доналд Трамп, цената е 50.000 фунти. Лимузината произведена во 1988 од Кадилак, според компанијата што ја продава, е еден од само два вакви автомобили, а овој ...

Карл Билт: Шведска? Терористички напад? Што пушел Трамп?

+инфо - 19.02.2017

Трамп по грешка рече дека Шведска вчера била цел на терористички напад. Американскиот претседател Доналд Трамп за време на собир во Флорида по грешка ја наведе Шведска како една од целите на терористички напади во Европа, што главно наиде на потсмев ...

(ВИДЕО) Доналд Трамп измисли терористички напад во Шведска

А1 On - 19.02.2017

Опозицијата на Доналд Трамп во САД станува се поголема, пред се поради неговата забрана за влез во САД на лица од седумте претежно муслимански земји. Во обид да ја одбрани логиката позади таа одлука на митинг во Флорида вчера тој изјави дека ...

Швеѓаните му се потсмеваат на Трамп...

Н.Македонија - 19.02.2017

Швеѓаните му се потсмеваат на Трамп Американскиот претседател Доналд Трамп за време на собир во Флорида по грешка ја наведе Шведска како една од целите на терористички напади во Европа, што наиде на потсмев меѓу Швеѓаните на социјални мрежи.

Трамп по грешка рече дека Шведска е цел на терористички напад

Сител - 19.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на собир во Флорида по грешка ја наведе Шведска како една од целите на терористички напади во Европа, што воглавно наиде на потсмев меѓу Швеѓаните на социјални мрежи.

Кан: На Трамп да му се скрати ВИП третманот во Британија

Канал5 - 19.02.2017

Градоначалникот на Лондон Садик Кан изјави дека на претседателот на САД Доналд Трамп не би требало да му биде дозволена службена посета на Велика Британија. Претседателот на САД не би требало да добие почесен третман кога ќе дојде во посета на ...

Мекејн: Диктаторите почнуваат со задушувања на слободните медиуми

Локално - 19.02.2017

Републиканскиот сенатор од Аризона и поранешен кандидат за претседател на САД, Џон Мекејн, вели дека диктаторите во своето владеење првото нешто што го прават е задушување на слободните медиуми.

Мекејн: Диктаторите почнуваат со задушувања на слободните медиуми

Мета - 19.02.2017

Републиканскиот сенатор од Аризона и поранешен кандидат за претседател на САД, Џон Мекејн, вели дека диктаторите во своето владеење првото нешто што го прават е задушување на слободните медиуми.

Кели најави дека новиот указ на Трамп за мигрантите ќе биде подобро разработен

Макфакс - 19.02.2017

Новиот извршен указ за имигрантите кој го подготвува Белата куќа, ќе овозможи помалку хаотично спроведување отколку претходниот текст чиешто применување привремено го запреа американските судови, изјави во саботата американскиот министер за ...

МекКејн: Слободните медиуми се од клучно значење

Стандард - 19.02.2017

Американскиот сенатор Џон МекКејн изјави дека слободата на медиумите е клучна „за зачувување на демократијата, каква што ја познаваме“. Тој упати предупредување за напорите за попречувањето на слободниот печат, велејќи „дека така прават ...

“Дојче банк” ги проверува сметките на Трамп за сомнителни врски со Русија

Локално - 19.02.2017

“Дојче банк” извршила темелни проверка на личните сметки на американскиот претседател Доналд Трамп. Германската “Дојче банк” извршила темелни проверка на личните сметки на американскиот претседател Доналд Трамп за тоа дали тие имаат сомнителни врски ...

Путин е ништо по „пеколот“ со Трамп: Германците ќе ја игнорираат оваа земја за патување!

Фактор - 19.02.2017

Речиси половина Германци заинтересирани за патување во САД сега тоа нема да го направат бидејќи се чуствуваат недобредојдени. Како уште една од причините за овие тврдења е и таа дека не сакаат на тој начин да го поддржат американскиот претседател ...

Американски сенатор сака на Москва „да ѝ удри клоца во задникот“

Макфакс - 19.02.2017

Републиканскиот сенатор Линдзи Греам повика во саботата Русија „да биде шутната во задникот“ поради наводното мешање во минатогодишните американски претседателски избори на кои победи неговиот сопартиец Доналд Трамп, со наметнување на нови ...

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ЗА ДЕПРЕСИЈА: Што не чека за 4 години?

Фактор - 19.02.2017

Светот во 2021 година го очекува голема депресија, прогнозира Хенрик Милер, колумнист на германските дневни весници Шпигел. Тој во својата колумна анализира како светот би можел да изгледа после четири години со Доналд Трамп на чело со САД.

Тајните служби на САД негираат поврзаност на Трамп со руското разузнавање

Руска реч - 19.02.2017

Шефот на администрацијата на Белата куќа Рејнс Прибус изјави дека американските тајни служби го увериле дека нема никаква поврзаност на членови на изборниот штаб на Доналд Трамп со руското разузнавање.

НОВ СКАНДАЛ – Трамп се дерел на Мајк Помпео – Белата куќа и ЦИА демантира

Репортер - 19.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп викал во телефонскиот разговор со директорот на Централноизвестувачката агенција (ЦИА) Мајк Помпео, затоа што недоволно остро реагирал на наводите на медиумите дека известувачката заедница ги скрила одредените ...

Нападите на Трамп внесоа нов живот во традиционалните медиуми

Стандард - 19.02.2017

Доналд Трамп го нарекува „New York Times“ „неуспешен“ медиум во твитовите, но неговото претседателствување вдахна нов живот на весникот и други водечки медиуми, коментира Economist. Претплатата и импресиите на „New York Times“, „Washington Post“ и ...

Ако Трамп воведе царини, ЕУ ќе одговори со иста мера

Lider - 19.02.2017

Ако американскиот претседател Доналд Трамп воведе казнени царини за стоки од други земји, Европската Унија најверојатно ќе го стори истото, изјави близок соработник на германската канцеларка Ангела Меркел и шефот на парламентарната група на ...

Трамп ги нарече неколку американски медиуми „непријатели на Американците“

Алсат-М - 18.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно упати остри критики до медиумите, нарекувајќи неколку големи телевизии и еден весник „непријатели на Американците“. Тој на Твитер остро ги критикуваше весникот „Њујорк тајмс“, како и телевизиите ...

„Ме натераа да се чувствувам како криминалец!“

СуперСпорт - 18.02.2017

Двајт Јорк го пречекаа непријатности на аеродромот во Мајами. Трамп има забрана за влез на муслимански државјани од 7 земји од Блискиот Исток, а проблем имаше и Јорк кој имаше печат на Иран во својот пасош. „Не можам да верувам што се случи.

Трамп не му дава на поранешен играч на Јунајтед да влезе во САД

СуперСпорт - 18.02.2017

Доаѓањето на Доналд Трамп на претседателското место предизвика многу проблеми и за спортистите. Новиот претседател ан САД донел строги мерки за тие што сакаат да ја посетат оваа земја, а моментално забрана за влегување во државата имаат 7 ...

Трамп: Медиумите со лажни вести се непријатели на американскиот народ

Нова ТВ - 18.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, повторно ги нападна водечките медиуми- големите телевизиски мрежи и весникот “Њујорк тајмс “- дека се “непријатели на Американците”. Набрзо по пристигнувањето во Флорида, претседателот повторно ги зема на ...

Ние сме Европа и таа е веќе голема!

Deutsche Welle - 18.02.2017

Насекаде се зборува за поделби, наводно и Европа е засегната од нив. Јагода Мариниќ се надева дека Европа ќе се концентрира на заедништвото, наместо на разликите. Не знам од каде им е идејата на Европејците дека сега мора да се ориентираат според ...

„Жртва“ на Трамп: Јорк играл во Иран, па сега не смее да влезе во САД

Екипа - 18.02.2017

Двајт Јорк со години важеше за еден од најдобрите стрелци во Премиер-лигата, фудбалерот од Тринидад и Тобаго имаше кариера без ниту една дамка, па сега не го криеше бесот откако не му беше дозволен влез во САД.

Дојче веле: Русите сфатија дека Трамп сепак не е „нивен“

МКД - 18.02.2017

По изјавата на Доналд Трамп дека Русија треба да ѝ го врати Крим на Украина исчезна еуфоријата околу Доналд Трамп во Русија. Но, надежта за нов почеток меѓу двете земји сепак останува, пишува Дојче веле .

Трамп: Американските медиуми се непријатели на Американците

+инфо - 18.02.2017

Тој на Твитер остро ги критикуваше весникот „Њујорк тајмс“, како и телевизиите Ен-Би-Си Њуз, Еј Би Си, Си Би Ес и Си Ен Ен. Американскиот претседател Доналд Трамп повторно упати остри критики до медиумите, нарекувајќи неколку големи телевизии и еден ...

Трамп нарече неколку американски медиуми „непријатели на Американците“

А1 On - 18.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно упати остри критики до медиумите, нарекувајќи неколку големи телевизии и еден весник „непријатели на Американците“. Тој на Твитер остро ги критикуваше весникот „Њујорк тајмс“, како и телевизиите ...

„Tiny Trumps“: Доналд Трамп инспирација за нови интернет мемиња

Кајгана - 18.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно е инспирација за интерент мемиња што ги објавуваат корисниците на Reddit, пренесува Telegrpah. Станува збор за фотошопирани фотографии на кои Доналд Трамп е направен да изгледа многу мал, а ...

Нема влез за Двајт Јорк во САД

SportMedia - 18.02.2017

Јорк, кој доаѓа од Тринидад и Тобаго, патувал дома на карипските острови преку Мајами, САД, кога не му било дозволено да влезе во САД. Указот со кој луѓето со ирански печат во пасошот не можат да влезат во САД е донесен од претходниот претседател ...

Доналд Трамп му забрани на легендарниот напаѓач на Јунајтед да влезе во САД

Спортклуб - 18.02.2017

На легендарниот напаѓач на Манчестер Јунајтед Двајт Јорк не му е дозволен влез во Соединетите Американски Држави. Државјанинот на Тринидад и Тобаго не можел да влезе во САД поради тоа што пред две години престојувал во Техеран (Иран), каде настапи ...

Трамп ги нарече неколку американски медиуми „непријатели на Американците“...

Н.Македонија - 18.02.2017

Трамп ги нарече неколку американски медиуми „непријатели на Американците“ Американскиот претседател Доналд Трамп повторно упати остри критики до медиумите, нарекувајќи неколку големи телевизии и еден весник „непријатели на Американците“.

Трамп ги нарече неколку американски медиуми „непријатели на Американците“

Сител - 18.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно упати остри критики до медиумите, нарекувајќи неколку големи телевизии и еден весник „непријатели на Американците“. Тој на Твитер остро ги критикуваше весникот „Њујорк тајмс“, како и телевизиите ...

Трамп ги нарече неколку американски медиуми „непријатели на Американците“

Курир - 18.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно упати остри критики до медиумите, нарекувајќи неколку големи телевизии и еден весник „непријатели на Американците“. Тој на Твитер остро ги критикуваше весникот „Њујорк тајмс“, како и телевизиите ...

Трамп во напад на главните телевизии; УЖАС тоа се непријатели на американскиот народ!

Локално - 18.02.2017

Претседателот Доналд Трамп на страната на Твитер ги нарече телевизиските компании CNN, NBC, а исто така и весникот “Њујорк тајмс” непријатели на американскиот народ, а минути подоцна го доуредува текстот, па допиша- “Медиумите со лажните вести ...

Џонсон: Кризите во Украина и Сирија не би настанале ако тогаш претседател на САД беше Трамп

Стандард - 18.02.2017

Кризите во Украина и Сирија не би настанале доколку претседател на САД тогаш беше Доналд Трамп, изјави британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, цитиран од ДПА. „За жал, тоа се случува главно затоа што ние не успеавме да бидеме на ...

Трамп ги нарече водечките медиуми во земјата „непријатели на американскиот народ“

Стандард - 18.02.2017

По прес-конференцијата на Доналд Трамп која траеше речиси 80 минути и која речиси сите медиуми ја опишаа како хаотична и полна со напади врз новинарите, доцна во петокот претседателот ги нарече водечките телевизиски мрежи и весници „непријатели на ...

САД за обезбедување на претседателското семејство Трамп троши цело богатство

Фактор - 18.02.2017

Новото претседателско семејство Трамп е досега најнапорно со барањата за официјално државно обезбедување кое САД ги чини стотици милиони долари и е значително поскапо во однос на семејството на претходниот претседател Барак Обама.

Акција на небото над резиденцијата на Трамп: Кренати Ф-15 по тревога за да пресретнат сомнителен авион

Локално - 18.02.2017

Авион, кој не одговарал на повиците, прелетал во петокот во близина на резиденцијата на Доналд Трамп, Мар-а-Лаго на Флорида. За неговото зграпчување на тревога во воздухот биле кренати два ловци F-15.

Трамп ги нарече „Си-ен-ен“, „Ен-би-си“, „Еј-би-си“ и „Си-би-ес“ непријатели на Американците

Мета - 18.02.2017

Претседателот на САД повторно ги нападна американските медиуми, нарекувајќи ги непријатели на американскиот народ. Трамп од својата викендичка во Калифорнија објави твит во кој се наведуваат медиуми како што се „Њујорк тајмс“, „Си-ен-ен“, ...

Трамп ги нарече неколку американски медиуми „непријатели на Американците“

Lider - 18.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно упати остри критики до медиумите, нарекувајќи неколку големи телевизии и еден весник „непријатели на Американците“. Тој на Твитер остро ги критикуваше весникот „Њујорк тајмс“, како и телевизиите ...

Трамп во маратонска прес конференција повторно ги нападна медиумите

Телма - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, на својата прва самостојна прес конференција во Белата куќа која траеше 76 минути, повторно ги нападна медиумите обвинувајќи ги дека шират невистини за неговата администрација „Го вклучувам телевизорот, ги ...

Трамп ги бранеше достигнувањата на администрацијата

Глас на Америка - 17.02.2017

На прес конференција во Белата куќа тој исто така ги нападна и медиумите Претседателот Доналд Трамп ја искористи својата прва самостојна прес конференција како претседател отфрлајќи ги извештаите за хаос во Белата куќа и инсистираше дека неговата ...

Трамп: Мојата администрација работи беспрекорно

24 Вести - 17.02.2017

Додека мојата администрација работи беспрекорно – медиумите шират приказни за хаос – ова беше порака од 76 минутната прес-конфернција на Доналд Трамп. Медиумите повторно се најдоа на црната листа на Трамп, кој на својата прва самостојна прес ...

Трамп: Мојата администрација работи како часовник, медиумите лажат

Алсат-М - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, на својата прва самостојна прес конференција во Белата куќа, порача дека неговата администрација функционира беспрекорно, но дека медиумите шират „приказни за хаос“.

Трамп: руските провокации не се тест за мене

Р.С.Европа - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Русија изгледа презема провокативни чекори, како оној со пловењето на шпионски брод во близина на американскиот источен брег, затоа што заклучила дека наскоро нема да има подобрување на односите со ...

Трамп: Администрацијата функционира како машина

Р.С.Европа - 17.02.2017

Лажните вести придонесуваат за уништување на намерите за подобрување на односите со Русија, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Американскиот претседател Доналд Трамп, на првата подолга соло прес конференција во Белата Куќа, главно ...

Трамп: Нечесните медиуми, судството и демократите се пречка за успехот

Нова ТВ - 17.02.2017

Прва соло прес конференција на новиот американски претседател Доналд Трамп се одржа вчера во Белата куќа. Во текот на час и половина тој ги обвини медиумите, судството и демократите дека го спречуваат успехот на неговата акција.

Трамп: „Оваа влада работи како добро подмачкана машина“

Deutsche Welle - 17.02.2017

Американскиот претседател Трамп сведе мини-биланс од првите четири недели од мандатот и си ги пофали своите одлуки. Проблемите ѝ ги припиша на претходната влада и повторно жестоко ги нападна медиумите.

Трамп планира да ја употреби американската Национална гарда за да ги апси нелегалните емигранти?

МКД - 17.02.2017

Администрацијата на Доналд Трамп повторно предизвика бурни реакции откако Асошиејтед прес објави дека добиле извештај во кој се спомнува акција без преседан. Министерот за државна безбедност Џон Кели, имено, во извештајот напишал дека треба да се ...

Трамп: Мојата администрација работи како часовник, медиумите лажат

+инфо - 17.02.2017

Американскиот претседател на својата прва самостојна прес конференција во Белата куќа, порача дека неговата администрација функционира беспрекорно. Американскиот претседател Доналд Трамп, на својата прва самостојна прес конференција во Белата куќа, ...

Трамп: Мојата администрација работи како часовник, медиумите лажат

А1 On - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, на својата прва самостојна прес конференција во Белата куќа, порача дека неговата администрација функционира беспрекорно, но дека медиумите шират „приказни за хаос“.

Каудер: ЕУ ќе одговори со реципроцитет на американската трговска политика

А1 On - 17.02.2017

Доколку администрацијата на претседателот Трамп воведе нови тарифи за стоките од други земји, Европската Унија ќе одговори со реципроцитет, најави Фолкер Каудер висок претставник на германската владеачка партија ЦДУ и близок соработник на ...

Австралискиот премиер смета дека Трамп губи време со критиките кон медиумите

А1 On - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп си го губи времето, напаѓајќи ги медиумите за нивните критички текстови за активностите на неговата Влада, изјави австралискиот премиер Малколм Тарнбул, цитиран од британските медиуми.

Како да се одбраниш од ракувањето на Доналд Трамп

Panika.be - 17.02.2017

Чудниот начин на кој се поздравува Доналд Трамп стана познатo низ целиот свет. Дечкиве се карате мајстори и дури измислиле начин како да се одбраниш во случај да треба да се поздравиш со Доналд Трамп или некој што се поздравува како ...

Мекејн: Гледајте што прави Трамп, а не што зборува

А1 On - 17.02.2017

Оставката на советникот на американскиот претседател Доналд Трамп за национална безбедност, Мајкл Флин, поради неговите контакти со рускиот мабасадор во Вашингтон, се доказ дека во новата Администрација на САД владее безредие, изјави денеска во ...

Вистински хаос: Легендарниот напаѓач на Јунајтед спречен да влезе во Америка поради бизарниот закон на Трамп (Фото)

Дерби - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп стана доста актуелен во фудбалската јавност откако го потврди планот за изградбата на километарски ѕид кој ќе ги раздвојува САД и Мексико, но ако тогаш во прв план се најде твитот на Борусија Дортмунд во кој ...

Во САД се најавува генерален штрајк на жените на 8. март

А1 On - 17.02.2017

Инагурацијата на Доналд Трамп беше проследена со протести на огромен број Американци во повеќе градови низ САД, а нов масовен протест се закажува за 8. март. Наместо Денот на жената, организаторите на „Женскиот марш“ повикуваат 8.

Трамп: Мојата администрација работи како часовник, медиумите лажат

Алфа - 17.02.2017

Тој, меѓутоа, наведе дека, кога ќе го вклучи телевизорот или ќе ги отвори весниците, гледа „приказни за хаос“, додека вистината е „токму спротивна“. Американскиот претседател Доналд Трамп, на својата прва самостојна прес конференција во Белата куќа, ...

„Дојче банк“ ги испитува сметките на Трамп за врски со Русија

Канал5 - 17.02.2017

„Дојче банк“, која го кредитирала Доналд Трамп со стотици милиони долари, врши проверка на неговите лични сметки, за да утврди дали тие имаат некаква сомнителна врска со Русија, објави британски „Гардијан“.

Меккејн: Гледајте што прави Трамп, а не што зборува...

Н.Македонија - 17.02.2017

Меккејн: Гледајте што прави Трамп, а не што зборува Оставката на советникот на американскиот претседател Доналд Трамп за национална безбедност, Мајкл Флин, поради неговите контакти со рускиот мабасадор во Вашингтон, се доказ дека во новата ...

Австралискиот премиер смета дека Трамп губи време со критиките кон медиумите

Сител - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп си го губи времето, напаѓајќи ги медиумите за нивните критички текстови за активностите на неговата Влада, изјави австралискиот премиер Малколм Тарнбул, цитиран од британските медиуми.

Џиу-џица одбрана од чудното ракување на Трамп...

Н.Македонија - 17.02.2017

Џиу-џица одбрана од чудното ракување на Трамп Невообичаениот начин на ракување на Доналд Трамп, навидум им создава непријатност на светските лидери кои се среќаваат со него, па инструктор по боречката вештина џиу-џица смисли одбрана од „зафатот“ на ...

Трамп: Мојата администрација работи како часовник, медиумите лажат

Сител - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, на својата прва самостојна прес конференција во Белата куќа, порача дека неговата администрација функционира беспрекорно, но дека медиумите шират „приказни за хаос“.

ВИДЕО: Како да се одбраниш од ракувањето на Доналд Трамп

365 - 17.02.2017

Како што веќе видовме , Доналд Трамп има „уникатен“ стил на ракување, заради кој привлече многу внимание и предизвика многу сеир на Интернет. Иако на прв поглед изгледаше дека нема бегање од неговите ракувачки „канџи“, сега еден инструктор по ...

Трамп: Мојата администрација работи како часовник, медиумите лажат

Вечер Прес - 17.02.2017

Мојата администрација функционира како подмачкана и покрај фактот дека имам потешкотии со одобрување на изборот за членови на кабинетот, рече Трамп, пренесоа американските медиуми Американскиот претседател Доналд Трамп, на својата прва самостојна ...

Трамп: Мојата администрација функционира како подмачкана

Точка - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, на својата прва самостојна прес конференција во Белата куќа, порача дека неговата администрација функционира беспрекорно, но дека медиумите шират „приказни за хаос“.

Трамп најави нов указ за миграцијата

Вечер Прес - 17.02.2017

Се подготвуваме следната недела да објавиме нов указ, кој целосно ќе ја заштити нашата земја, порача Трамп на прес-конференција во Вашингтон Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека следната недела ќе објави нов указ поврзан со миграцијата.

Разузнавачките агенции кријат податоци од Трамп

Вечер Прес - 17.02.2017

Американските разузнавачки агенции кријат доверливи информации од претседателот на САД, Доналд Трамп во страв дека би можеле да завршат во рацете на Русите, јавуваат американски медиуми Американските разузнавачки агенции кријат доверливи информации ...

Трамп: Мојата администрација функционира како подмачкана

Нетпрес - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, на својата прва самостојна прес конференција во Белата куќа, порача дека неговата администрација функционира беспрекорно, но дека медиумите шират „приказни за хаос“.

Трамп: Мојата администрација работи како часовник, медиумите лажат

Курир - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, на својата прва самостојна прес конференција во Белата куќа, порача дека неговата администрација функционира беспрекорно, но дека медиумите шират „приказни за хаос“.

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Точка - 17.02.2017

Самофалби за постигнувањата од првите седмици од мандатот и критиките на нечесните медиуми кои тоа не сакаат да го видат, ја одбележаа првата самостојна конференција за новинарите на американскиот претседател Доналд Трамп, пишуваат агенциите во ...

Трамп не се предава, до недела ќе издаде нов указ против мигрантите

Локално - 17.02.2017

Доналд Трамп ќе претстави нов указ за имиграцијата следната недела. Ова го објави американскиот претседател на прес-конференција во Белата куќа. Трамп изјави дека новата наредба ќе биде “скроена” кон одлуката на федералниот суд во Вашингтон, кој ...

Каудер: ЕУ ќе одговори со реципроцитет на американската трговска политика

Вечер Прес - 17.02.2017

Доколку администрацијата на претседателот Трамп воведе нови тарифи за стоките од други земји, Европската Унија ќе одговори со реципроцитет, најави Фолкер Каудер висок претставник на германската владеачка партија ЦДУ и близок соработник на ...

Трамп формира посебна полиција: 100.000 трупи ќе ги „ловат“ илегалните мигранти во Америка

Точка - 17.02.2017

Администрацијата на Доналд Трамп сериозно размислува за воведување на специјална полиција чија единствена задача ќе биде „да ги лови илегалните мигранти ширум Америка“, пренесува агенцијата АП.

Научниците стравуваат: САД под водство на Трамп ќе стане земја како СССР или Северна Кореја

Точка - 17.02.2017

Кога функционерите без срам зборуваат за „алтернативни факти“, тогаш имаме голем проблем - велат научниците кои што истакнуваат дека САД се претвора во тоталитарна држава како што некогаш бил Советскиот Сојуз, или како што е денес Северна Кореја.

Трамп:Американските лажни вести ми пречат да воспоставам добри односи со РФ

Руска реч - 17.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп со огромна радост би воспоставил добри односи со Русија, меѓутоа ги обвини новинарите дека токму нивните „ужасни лажни вести“ му пречат да ја достигне таа позитивна цел.

Преостанатите од службите на Обама работат против Трамп

Курир - 17.02.2017

Се води повеќемесечна тајна кампања од луѓе на Обама кои сакаат да го „хендикепираат“ безбедносниот систем на Трамп. Добро се организирани, раководени од поранешниот Заменик Советник за национална безбедност, Бен Роудс, пишува конзервативниот сајт ...

Мрачните предвидувања на иднината: Светот 2021 го чека страшно и опасно сценарио

Репортер - 17.02.2017

Би було неблагодарно да се прогнозира како светот би изгледал по истеокот на четиригодишниот мандат на американскиот претседател во Белата Куќа. Доналд Трамп се заканува на сите страни, се кара кај стгине, го игнорира притоа советот на експертите и ...

Трамп ги обвинува медиумите за Русија

Фактор - 17.02.2017

Едно е предизборие, а друго е седнување во Белата куќа. Американскиот претседател ДоналдТрамп за кого американските специјални служби беа загрижени како ќе се однесува како претседател, сметајќи дека е несериозен, дека е неодговорен и непредвидлив, ...

Трамп: Тешко дека има поуспешен од мене

Стандард - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп направи целосно позитивен биланс на првите четири недели во Белата куќа – проценка која дијаметрално се разликува од масивно критикување против неговото владеење.

Мрачни предвидувања за иднината: Светот за неколку години го очекува опасно сценарио

Точка - 17.02.2017

Иако е рано да е прогнозира како ќе заврши мандатот на Трамп, сепак јасно е дека новиот американски претседател не ја започна славно својата претседателска „авантура“. Трамп се заканува на сите страни, во конфликт е речиси со сите во и надвор од ...

Првата самостојна прес-конференција на Трамп оценета како пресметка со медиумите

Макфакс - 17.02.2017

Самофалби за постигнувањата од првите седмици од мандатот и критиките на нечесните медиуми кои тоа не сакаат да го видат, ја одбележаа првата самостојна конференција за новинарите на американскиот претседател Доналд Трамп, пишуваат агенциите во ...

Алтернативни факти од алтернативен свет

Стандард - 17.02.2017

Но, што беше тоа? Момент од жестока предизборна трка? Покана за разговор со новинарите? Прогласување на нова војна против медиумите? Американскиот претседател Доналд Трамп свика во краток рок и изненадувачки одржи прес-конференција, каква што Белата ...

Трамп: Мојата администрација работи како часовник, медиумите лажат

Lider - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп, на својата прва самостојна прес конференција во Белата куќа, порача дека неговата администрација функционира беспрекорно, но дека медиумите шират „приказни за хаос“.

Австралискиот премиер смета дека Трамп губи време со критиките кон медиумите

Lider - 17.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп си го губи времето, напаѓајќи ги медиумите за нивните критички текстови за активностите на неговата Влада, изјави австралискиот премиер Малколм Тарнбул, цитиран од британските медиуми.

Не е лесно да се презиваш Трамп во Њујорк

Нова ТВ - 16.02.2017

Не е лесно да се презиваш Трамп а сакаш да присуствуваш на елитната модна ревија Fashion Week во Њујорк. Тифани Трамп, ќерката на Доналд и неговата поранешна сопруга Марла Маплс, може да се спореди со «грдото пајче».

Кина како фактор на несигурност во светот

Deutsche Welle - 16.02.2017

Бастијан Гигерих од Меѓународниот институт за стратешки студии опасностите за безбедноста ги гледа првенствено во Азија. За НАТО, по изборот на Доналд Трамп за американски претседател, тој не гледа толкави тешкотии.

Американските разузнавачки агенции наводно кријат информации од Трамп поради наводната „руска врска“ (ВИДЕО)

МКД - 16.02.2017

Американски разузнавачки случбеници може да кријат информации од претседателот Доналд Трамп поради загриженост за потенцијални истекувања на податоците. Сето ова придонело кон раздор меѓу агенциите и новиот американски лидер, тврдат американските ...

Трамп ги нападна „непријателските медиуми“ на првата самостојна прес-конференција (ВИДЕО)

МКД - 16.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп ја одржа својата прва самостојна конференција за медиумите во Белата куќа на која именуваше нов кандидат за министер за труд, откако претходниот вчера ја повлече својата кандидатура поради секс-скандал, а потоа ...

„Ова е Рик, тој ги има кодовите за уништување на светот“

Факултети - 16.02.2017

Пријателот на Доналд Трамп одлично се забавувал на состанокот на американскиот претседател и јапонскиот премиер. Толку многу што не можел да се воздржи од фотографирање на луѓе чиј идентитет се чува како најстрога тајна.

Асад: Уредбата на Трамп за забрана на влез во САД не е против Сиријците

+инфо - 16.02.2017

- Тоа е против терористите кои би се инфилтрирале меѓу мигрантите на Запад. И тоа се случувало. Се случувало во Европа - истакна Асад. Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека настојувањето на американскиот претседател Доналд Трамп да го ...

Трамп најави нов указ за миграцијата

+инфо - 16.02.2017

На 27 јануари Трамп објави указ со кој се забрануваше влез во САД на државјаните на седум претежно муслимански земји, но оваа уредба беше поништена. Американскиот претседател Доналд Трамп денеска најави дека следната недела ќе објави нов указ ...

Асад: Уредбата на Трамп за забрана на влез во САД не е против Сиријците

Идивиди - 16.02.2017

Дамаска, 16 февруари 2017 (МИА) - Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека настојувањето на американскиот претседател Доналд Трамп да го забрани влезот за државјаните на Сирија во САД „не се однесува на сирискиот народ“.

Асад: Уредбата на Трамп за забрана на влез во САД не е против Сиријците

ТВ21 - 16.02.2017

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека настојувањето на американскиот претседател Доналд Трамп да го забрани влезот за државјаните на Сирија во САД „не се однесува на сирискиот народ“.

Асад: Уредбата на Трамп за забрана на влез во САД не е против Сиријците

А1 On - 16.02.2017

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека настојувањето на американскиот претседател Доналд Трамп да го забрани влезот за државјаните на Сирија во САД „не се однесува на сирискиот народ“.

Американски медиуми: Разузнавачките агенции кријат податоци од Трамп

А1 On - 16.02.2017

Американските разузнавачки агенции кријат доверливи информации за претседателот на САД, Доналд Трамп во страв дека би можеле да завршат во рацете на Русите, јавуваат американски медиуми. – Од 20 јануари работиме под претпоставка дека Кремљ има свои ...

Трамп најави нов указ за миграцијата

А1 On - 16.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска најави дека следната недела ќе објави нов указ поврзан со миграцијата. – Се подготвуваме следната недела да објавиме нов указ, кој целосно ќе ја заштити нашата земја, порача Трамп на прес-конференција ...

Да се казни советничката на Трамп оти рекламираше чевли од Иванка

Вест - 16.02.2017

САД - Канцеларијата за етика на американската Влада (ОГЕ) побара санкции за Келиен Конвеј, висока советничка на претседателот на САД Доналд Трамп, бидејќи ги прекршила прописите, повикувајќи ги граѓаните да ги купуваат производите на ќерката на ...

Трамп најави нов указ за миграцијата

Телеграф - 16.02.2017

Се подготвуваме следната недела да објавиме нов указ, кој целосно ќе ја заштити нашата земја, порача Трамп на прес-конференција во Вашингтон Американскиот претседател Доналд Трамп денеска најави дека следната недела ќе објави нов указ поврзан со ...

Американски медиуми: Разузнавачките агенции кријат податоци од Трамп...

Н.Македонија - 16.02.2017

Американски медиуми: Разузнавачките агенции кријат податоци од Трамп Американските разузнавачки агенции кријат доверливи информации за претседателот на САД, Доналд Трамп во страв дека би можеле да завршат во рацете на Русите, јавуваат американски ...

Американски медиуми: Разузнавачките агенции кријат податоци од Трамп

Сител - 16.02.2017

Американските разузнавачки агенции кријат доверливи информации за претседателот на САД, Доналд Трамп во страв дека би можеле да завршат во рацете на Русите, јавуваат американски медиуми. - Од 20 јануари работиме под претпоставка дека Кремљ има свои ...

Трамп најави нов указ за миграцијата...

Н.Македонија - 16.02.2017

Трамп најави нов указ за миграцијата Американскиот претседател Доналд Трамп денеска најави дека следната недела ќе објави нов указ поврзан со миграцијата. - Се подготвуваме следната недела да објавиме нов указ, кој целосно ќе ја заштити нашата земја ...

Асад: Уредбата на Трамп за забрана на влез во САД не е против Сиријците...

Н.Македонија - 16.02.2017

Асад: Уредбата на Трамп за забрана на влез во САД не е против Сиријците Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека настојувањето на американскиот претседател Доналд Трамп да го забрани влезот за државјаните на Сирија во САД „не се однесува на ...

Асад: Уредбата на Трамп за забрана на влез во САД не е против Сиријците

Сител - 16.02.2017

Сирискиот претседател Башар ал Асад изјави дека настојувањето на американскиот претседател Доналд Трамп да го забрани влезот за државјаните на Сирија во САД „не се однесува на сирискиот народ“.

ЌЕ ПОБЕСНАТ КОГА ЌЕ ГО ВИДАТ ОВА: Графит од Путин и Трамп во срамна положба (ФОТО)

Телеграф - 16.02.2017

Пародијата е направена на бизарен начин, Путин одзади го бакнува Трамп на рамото, додека пак Трамп е прикажан како труден На една зграда во Њујорк денеска осамна малку невообичаена фотографија од претседателот на САД Доналд Трамп и претседателот на ...

„Трамп го копира автократското владеење на Путин“

Канал5 - 16.02.2017

Поранешниот американски претседател во Русија, Мајкл Мекфол го обвини американскиот претседател Доналд Трамп дека ја копира политиката на рускиот претседател Владимир Путин. Тој истакна дека ексцентричниот милијардер го користи автократскиот начин ...

До последната капка отров...

Н.Македонија - 16.02.2017

Токму затоа е добра појавата на ликови како Трамп. Можеби нема ништо да спроведе од тоа што го ветил, можеби ќе се обиде, ама ќе го ликвидираат, но едно веќе постигна, сосема ја разголи политичко-медиумската елитистичка и терористичка машинерија, ...

Трамп и мрачната уметност на твитот...

Н.Македонија - 16.02.2017

Новиот претседател на САД владее и комуницира со јавноста преку Твитер. Тој сѐ уште ја нема усовршено уметноста на политичката комуникација, но се покажа како многу поефикасен политички комуникатор отколку што очекуваа неговите ривали и критичари.

Трамп најави нов указ за миграцијата

Локално - 16.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска најави дека следната недела ќе објави нов указ поврзан со миграцијата. – Се подготвуваме следната недела да објавиме нов указ, кој целосно ќе ја заштити нашата земја, порача Трамп на прес-конференција ...

Сериозно предупредување од американскиот конгресмен: Американските разузнавачи прават сè за да го срушат Трамп

Точка - 16.02.2017

Американскиот конгресмен Денис Џон Кучинич, изјавил дека американската разузнавачка заедница прави сè за да го тргне од власт претседателот Доналд Трамп. Кучинич дал интервју за Fox во кое ги обвинил разузнавачите дека сакаат да го саботираат Трамп ...

Скандалот се шири! Американското разузнавање со нов заговор против Трамп!

Локално - 16.02.2017

Претставници на службите не му доставиле на претседателот важни информации, бидејќи … Претставници на американското разузнавање сокриле важна и чувствителна информација која требало да му се обезбеди на претседателот на земјата Доналд Трамп, пишува ...

Асад го поддржа антимуслиманскиот указ на Трамп

Локално - 16.02.2017

Декретот на претседателот на Доналд Трамп, за прекинување на бегалци од Сирија за неопределено време, е насочен против екстремистите, а не против обичните граѓани, изјави сирискиот претседател Башар Асад по француското радио “Европа 1”.

Трамп изјави демократите: Тие ја измислија “интервенцијата на Русија” по поразот

Локално - 16.02.2017

Претседателот на САД Доналд Трамп изјави денескат дека демократите ја измислиле темата со Русија по тешкиот пораз што тие го претрпеа на претседателските избори во 2016 година. “Демократите мораа да измислат приказна за причините поради кои тие ги ...

Американското разузнавање нема доверба во Трамп и не му дава информации

Стандард - 16.02.2017

Вработените во американското разузнавање се воздржуваат да му даваат на претседателот Доналд Трамп тајни информации, бидејќи се загрижени дека тие може да бидат објавени или да се злоупотребат, пишува весникот Волстрит журнал, повикувајќи се на ...

Трамп ги обвини медиумите дека му отежнуваат да постигне договор со Путин

Стандард - 16.02.2017

Шефот на САД, Доналд Трамп изјави дека извештаите на американските медиуми за односите на новата администрација во Белата куќа со Русија му отежнуваат да постигне договор со Владимир Путин, што ќе ги ослабне тензиите меѓу Москва и Вашингтон, ...

„Дојче банк“ ги испитува сметките на Трамп за врски со Русија

Стандард - 16.02.2017

„Дојче банк“, која го кредитирала Донлад Трамп со стотици милиони долари, врши проверка на неговите лични сметки, за да утврди дали тие имаат некаква сомнителна врска со Русија, објави денеска британски „Гардијан“.

Владата ја одби петицијата на 2 милиони: Трамп е добредојден во Лондон

Нова ТВ - 15.02.2017

Британската влада и официјално ја отфрли петицијата со која се бараше одложување на посетата на американскиот претседател Доналд Трамп на Британија. Речиси 2 милиона луѓе ја потпишаа Петицијата која беше поставена на веб страницата на Парламентот и ...

Трамп- Обама беше премек со Русија за Крим

Р.С.Европа - 15.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп на социјалната мрежа Твитер напиша дека Крим бил преземен од Русија за време на администрацијата на неговиот претходник Барак Обама. Дали Обама беше премек кон Русија, напиша Трамп.

Во пресрет на истрагата за Флин, Трамп со обвинувања против ФБИ и НСА

Нова ТВ - 15.02.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп ги обвини американските разузнавачки служби дека нелегално им давале информации на некои медиуми за контактите на луѓе од неговата администрација со руски претставници, кои се под истрага.

Кремљ ги отфрла тврдењата за контакти со изборниот штаб на Трамп во 2016

Алсат-М - 15.02.2017

Москва целосно ги отфрла информациите за контакти помеѓу изборниот штаб на Доналд Трамп и претставници на руските разузнавачки служби за време на претседателската кампања во САД, јави ТАСС.

Њујорк тајмс тврди дека повеќе членови на тимот на Трамп одржувале контакти со Русите

МКД - 15.02.2017

Тимот што ја водеше кампањата на Доналд Трамп имал постојани контакти во високи претставници на руските разузнавачки служби пред неговиот избор во Белата куќа, пишува денес Њујорк тајмс. Повикувајќи се на изјави на „четворица високи американски ...

Руски шпиони во Белата куќа? Разузнавачите првпат во историјата кријат тајни од претседателот

МКД - 15.02.2017

Поранешен аналитичар тврди дека се „претпоставува дека Кремљ ја слуша“ Овалната соба, вели Интернешнел бизнис тајмс . Фрустрираните разузнавачи во САД наводно „му кријат“ високодоверливи информации на претседателот Доналд Трамп поради досега ...

Побарани санкции зa советничката на Трамп, повикала да се купуваат производите на Иванка

+инфо - 15.02.2017

Канцеларијата за етика на американската Влада побара вчера санкции за Келиен Конвеј бидејќи ги повикала граѓаните да ги купуваат Канцеларијата за етика на американската Влада (ОГЕ) побара вчера санкции за Келиен Конвеј, висока советничка на ...

Побарани санкции зa советничката на Трамп, која ги измисли „алтернативните факти“

А1 On - 15.02.2017

Канцеларијата за етика на американската Влада (ОГЕ) побара вчера санкции за Келиен Конвеј, висока советничка на претседателот на САД Доналд Трамп, бидејќи ги прекршила прописите, повикувајќи ги граѓаните да ги купуваат производите на ќерката на ...

Трамп ја добива битката за WC шолјата

Таратур - 15.02.2017

Меѓу стотиците регистрирани брендови во Кина што не му припаѓаат на Доналд Трамп има Трамп веце шолја, Трамп кондом, Трамп пејсмејкер, па дури и хотел Трамп интернешнл. По една деценија правни битки во кинеските судови, се очекува претседателот на ...

Кремљ ги отфрла тврдењата за контакти со изборниот штаб на Трамп во 2016

А1 On - 15.02.2017

Москва целосно ги отфрла информациите за контакти помеѓу изборниот штаб на Доналд Трамп и претставници на руските разузнавачки служби за време на претседателската кампања во САД, јави ТАСС.

Харвард, Јејл и Стенфорд го тужат Трамп поради „забраната за муслимани“

Радио МОФ - 15.02.2017

Универзитетите Харвард, Јејл и Стенфорд се меѓу 17-те елитни високообразовни институции кои поднесоа тужба кон Доналд Трамп, поради неговата извршна одлука да забрани влез во САД за државјани на седум муслимански држави.

Трамп тужи кинеска компанија што прави Трамп веце шолји

Сакам да кажам - 15.02.2017

Меѓу стотиците регистрирани брендови во Кина што не му припаѓаат на Доналд Трамп има Трамп веце шолја, Трамп кондом, Трамп пејсмејкер, па дури и хотел „Трамп интернешнл“. По една деценија правни битки во кинеските судови, се очекува претседателот на ...

Иванка Трамп ги налути Американците со оваа фотографија

Кајгана - 15.02.2017

Иванка Трамп успеа да ги налути Американците со оваа фотографија направена во Овалната канцеларија во Белата куќа. Претседател на САД е Доналд Трамп, но кога ќе ја погледнете оваа фотографија, добивате поинаков впечаток.

Побарани санкции зa советничката на Трамп, која ги измисли „алтернативните факти“

Сител - 15.02.2017

Канцеларијата за етика на американската Влада (ОГЕ) побара вчера санкции за Келиен Конвеј, висока советничка на претседателот на САД Доналд Трамп, бидејќи ги прекришила прописите, повикувајќи ги граѓаните да ги купуваат производите на ќерката на ...

Кремљ ги отфрла тврдењата за контакти со изборниот штаб на Трамп во 2016

Сител - 15.02.2017

Москва целосно ги отфрла информациите за контакти помеѓу изборниот штаб на Доналд Трамп и претставници на руските разузнавачки служби за време на претседателската кампања во САД, јави ТАСС.

Можни санкции за советничката на Трамп...

Н.Македонија - 15.02.2017

Можни санкции за советничката на Трамп Канцеларијата за етика на американската Влада (ОГЕ) вчера побара санкции за Келиен Конвеј, висока советничка на претседателот на САД Доналд Трамп, бидејќи ги прекришила прописите, повикувајќи ги граѓаните да ги ...

Поддржувачот на Трамп кој стана бегалец во сопствената држава...

Н.Македонија - 15.02.2017

Поддржувачот на Трамп кој стана бегалец во сопствената држава Сем Лајон (38) вели дека понекогаш се чувствува како бегалец во сопствената држава, САД, откако тој и неговото семејство беа евакуирани во неделата, поради попуштањето на браната во ...

Еден Бел дом, во кој не е јасно кој за што е одговорен!?

Локално - 15.02.2017

На почетокот на јануари претседателот на Претставничкиот дом Пол Рајан се сретна по прашањето за даночните реформи со претставници на новоизбраниот претседател. Присуствуваа идниот главен стратег и висок советник Стивен К.

Нови обвинувања кон Трамп за нерегулирани врски со Русија

Стандард - 15.02.2017

Се појавија нови обвинувања кон Доналд Трамп за нерегулиран врски со Русија. Според извори на Њујорк Тајмс, соработници на милијардерот одржувале врска со руски разузнавачи. Евиденција на телефонски разговори покажувале дека овие контакти биле ...

Трамп објасни зошто неговиот тим го обвинуваат за „руски врски“

Руска реч - 15.02.2017

Трамп соопшти на „Твитер“ што претставуваат обидите за дискредитација на неговиот тим. Претседателот на САД Доналд Трамп изјави дека тврдењата за „руски врски“ на неговиот тим претставуваат обиди за прикривање на грешките на Хилари Клинтон.

Кремљ одговори на написите за врските на Трамп со руското разузнавање

Руска реч - 15.02.2017

Соопштенијата за врските на тимот на претседателот на САД Доналд Трамп со руското разузнавање не се засновани на никакви факти, соопшти портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков. „Не читајте утрински весници.

Трамп тврди дека има огромен раст на деца со аутизам, ќе преземе итни мерки

Фактор - 15.02.2017

Доналд Трамп планира да преземе сет на мерки со цел да се намали се поголемиот број на деца кои страдаат од аутистични нарушувања, па често споменува дека вакцините се една од главните причини за оваа состојба.

Кој е главен во Белата куќа?

Стандард - 15.02.2017

Во почетокот на јануари претседателот на Претставничкиот дом, Пол Рајан се сретна со претставници на новоизбраниот претседател по прашањето за даночните реформи. Присуствуваа идниот главен стратег и висок советник Стивен К.

Доналд Трамп со својот Android телефон е опасност за тајните на САД

IT.mk - 14.02.2017

Во моментот кога избраниот претседател влегува во Белата Куќа, безбедносните агенции го менуваат неговиот телефон. Ова на пример се случи со претходниот претседател, но Доналд Трамп сè уште го користи својот Samsung.

Ако планирате да патувате во САД, внимавајте што пишувате за Трамп

МКД - 14.02.2017

Доналд Мојнихен, професор по административна наука на универзитетот во Висконсин, објави интересно размислување. Тој на Твитер пишува дека се чини дека отсега ќе мора да се внимава што се пишува за новиот американски претседател.

Психијатрите и психолозите предупредуваат: Трамп не е психички способен да биде претседател на САД

МКД - 14.02.2017

Американски психолози, психијатри и социјални работници испратиле писмо до уредниците на Њујорк тајмс во кое тврдат дека Доналд Трамп не е способен да служи како претседател на Соединетите Американски Држави.

Британската Влада не ја поддржа петицијата за анулирање на претстојната посета на Трамп

+инфо - 14.02.2017

Петицијата беше иницирана веднаш по поканата прададена од премиерот Тереза Меј. Британската Влада не ја поддржа петицијата за поништување на претстојната посета на американскиот претседател Доналд Трамп во Обединетото Кралство, соопшти кабинетот ...

Британската Влада не ја поддржа петицијата за анулирање на претстојната посета на Трамп

А1 On - 14.02.2017

Британската Влада не ја поддржа петицијата за поништување на претстојната посета на американскиот претседател Доналд Трамп во Обединетото Кралство, соопшти кабинетот како официјален одговор на петицијата, што ја потпишаа над 1,85 милион лица, јави ...

Ракувањето со Трамп е мачно: Шинзо Абе е новата жртва – го „тресеше“ 19 секунди

Таратур - 14.02.2017

Само видете го изразот на лицето од јапонскиот премиер Шинзо Абе кога Трамп конечно му ја „ослободи“ раката. Непроценливо! ...

Ракувањето со Трамп е мачна работа: Шинзо Абе е најнова „жртва“ – го тресеше 19 секунди

Таратур - 14.02.2017

Само запазете ја фацата која ја направи јапонскиот премиер кога конечно, после 19 секунди мачно тресење на раката, Трамп му ја ослободи дланката од стисокот. ...

Доналд Трамп не знае како да се поздрави

Panika.be - 14.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп всушност не знае како да се поздрави со луѓе. Џон Оливер во своето шоу прави пресмешен осврт на неколку средби на претседателот како со премиери на странски земји, така и со битни луѓе од политиката во Америка ...

Британската Влада не ја поддржа петицијата за анулирање на претстојната посета на Трамп

Сител - 14.02.2017

Британската Влада не ја поддржа петицијата за поништување на претстојната посета на американскиот претседател Доналд Трамп во Обединетото Кралство, соопшти кабинетот како официјален одговор на петицијата, што ја потпишаа над 1,85 милион лица, јави ...

Советничката на Трамп – некогаш берела боровинки, а сега е најмоќна жена во светот

Курир - 14.02.2017

Келиен Конвеј со доаѓањето на Доналд Трамп за претседател на САД, стана една од најмоќните жени. Трамп минатото лето ја повикал во тимот за изборна кампања, а таа многу брзо ги зела работите во свои раце, успешно придобивајќи ги американските жени и ...

Советничката на Трамп – некогаш берела боровинки, а сега е најмоќна жена во светот

Press24 - 14.02.2017

Келиен Конвеј со доаѓањето на Доналд Трамп за претседател на САД, стана една од најмоќните жени. Трамп минатото лето ја повикал во тимот за изборна кампања, а таа многу брзо ги зела работите во свои раце, успешно придобивајќи ги американските жени и ...

Дали Путин конечно сфати со кого има работа?

Вечер Прес - 14.02.2017

Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа. Пред само една година, руските владеачки структури веројатно не ни сонуваа дека ...

Мерил Стрип одговори на нападите на Трамп

Локално - 14.02.2017

Мерил Стрип одговори на коментарите на американскиот претседател Доналд Трамп, кој ја утврди актерката како “преценета” по критичниот нејзин говор на негова адреса на церемонијата на доделување на наградите “Златен глобус”.

Мајсторијата на советничката на Трамп

Оff.net - 14.02.2017

Келиен Конвеј веројатно е единствениот човек од новата американска администрација што предизвикува поголема алергиска реакција кај медиумите од самиот Трамп. Не само што ја доживуваат како олицетворение на се што е погрешно кај новата постава на ...

Психијатри: Трамп е нестабилен и не е способен да биде претседател

Стандард - 14.02.2017

Психијатри, психолози и социјални работници потпишаа отворено писмо, предупредувајќи дека психичката состојба на Доналд Трамп го прави неспообен да служи како претседател. 35 специјалисти за ментално здравје изјавија дека зборовите и дејствијата на ...

Кремљ покажува загриженост околу Трамп: Дали Путин конечно сфати со кого има работа?

Точка - 14.02.2017

Може да се каже дека целиот руски државен врв се радуваше кога Доналд Трамп победи на претседателските избори во САД, но се додека Путин не сфати со кого има работа. Пред само една година, руските владеачки структури веројатно не ни сонуваа дека ...

(ФОТО) Човекот кој е помоќен од сите владетели на светот – Го носи нуклеарното куферче на Трамп и ИЗГЛЕДА ВАКА

Репортер - 14.02.2017

Од кога Доналд Трамп официјално ја превзема функцијата претседател, често во медиумите се појавуваат информации кои би требало да ги знаат само најблиските соработници на американскиот претседател.

Кремљ почна да се мачи со Трамп

Локално - 14.02.2017

Опкружувањето на Владимир Путин го славеше резултатот од изборите во Америка, додека не почна да сфаќа што се случува. Така сметаат Иван Крастев и Стивен Холмс. Написот е објавен во списанието. “Форин полиси”, foreignpolicy.com.

Белата куќа со критики за одлуката на судот за имиграцијата

Р.С.Европа - 13.02.2017

Советникот во Белата куќа Стивен Милер ги критикуваше судиите од Апелацискиот суд кои минатата недела ја блокираа контроверзната наредба на претседателот Доналд Трамп за имиграцијата. Mилер, кој е главен политички советник на Трамп, во интервју за ...

Трговска војна меѓу САД и ЕУ?

+инфо - 13.02.2017

Трамп го раскина транспацифичкиот договор и договорот за слободна трговија со ЕУ го стави на мраз. Трговска војна би било пропаст, вели надлежниот комесар на ЕУ Сесилија Малмстрем, додавајќи дека тоа би било пропаст со непредвидливи последици за ...

Кина го зазема лидерското место во глобалната трговија

+инфо - 13.02.2017

Пекинг настојува да се позиционира како лидер на глобалната трговска сцена во очекување на американско повлекување од трговските договори. Кинескиот извоз порасна во јануари 2017 година повеќе од што се предвидуваше, покажуваат последните податоци.

Трамп ја потапкал раката на јапонскиот премиер, а неговата реакција стана хит на интернет!

+инфо - 13.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп срдечно го пречекал и поздравил јапонскиот премиер Шинзо Абе во Белата куќа, Американскиот претседател Доналд Трамп срдечно го пречекал и поздравил јапонскиот премиер Шинзо Абе во Белата куќа, истакнувајќи дека ...

Рејтингот на Трамп меѓу Американците продолжува да се намалува

+инфо - 13.02.2017

Само 40 отсто од Американците се согласуваат и ја подржуваат политиката што ја промовира и спроведува Трамп, додека 55 отсто се против. Рејтингот на новиот американски претседател Доналд Трамп продолжува да се намалува, а новата Администрација ...

Кина го зазема лидерското место во глобалната трговија

А1 On - 13.02.2017

Кинескиот извоз порасна во јануари 2017 година повеќе од што се предвидуваше, покажуваат последните податоци. Тоа е најнов знак за подобрување на втората најсилна светска економија, бидејќи лидерите на многу земји, како што наведе агенцијата Франс ...

Трговска војна меѓу САД и ЕУ?

А1 On - 13.02.2017

Трговска војна би било пропаст, вели надлежниот комесар на ЕУ Сесилија Малмстрем, додавајќи дека тоа би било пропаст со непредвидливи последици за светот, Европа, САД, Кина. Во изјавата за виенскиот весник Курир, таа истакна дека се уште е рано да ...

Џон Оливер: Трамп против вистината

Кајгана - 13.02.2017

Популарниот комичар Џон Оливер се врати со своето шоу Last Week Tonight , а првото видео е посветено на новиот американски претседател Доналд ...

За доменикански „Ел Национал“ Трамп и Алек Болдвин се еден ист човек

Таратур - 13.02.2017

Домениканскиот весник „Ел национал“ објавувајќи текст за израелските населби, објави фотографија од холивудскиот актер Алек Болдвин, потпишувајќи ја: Доналд Трамп, претседател на САД. Фотографијата, за која подоцна весникот се извини, е од ...

Зошто арапските монархии не се противат на забраната на Трамп за муслиманите?

Капитал - 13.02.2017

Богатите арапски монархии молчат за забраната на американскиот претседател Доналд Трамп надевајќи се да ги затоплат односите со новата администрација на САД. Саудиска Арабија, Кувајт, Обединетите Арапски Емирати, Катар и Бахреин не се засегнати од ...

Рејтингот на Трамп меѓу Американците продолжува да се намалува

А1 On - 13.02.2017

Рејтингот на новиот американски претседател Доналд Трамп продолжува да се намалува, а новата Администрација никако не успава да ги стекне симпатиите на Американците, безмалку еден месец од влегувањето во Белата куќа, покажува истражување на Галуп.

Доналд Трамп доби и своја пица...

Н.Македонија - 13.02.2017

Доналд Трамп доби и своја пица Не поминува ден светските медиуми да не напишат нешто за Доналд Трамп, а неговата популарност не ја докажуваат само насловните во весниците, туку и досетливите преприемачи, како што е примерот со едно јадење, кое е ...

Рејтингот на Трамп меѓу Америкнците продолжува да се намалува

Сител - 13.02.2017

Рејтингот на новиот американски претседател Доналд Трамп продолжува да се намалува, а новата Администрација никако не успава да ги стекне симпатиите на Американците, безмалку еден месец од влегувањето во Белата куќа, покажува истражување на Галуп.

ММФ од политиката на Трамп очекува притисок

Денар - 13.02.2017

Новиот американски претседател Доналд Трамп веројатно е добар за американската економија краткорочно, но зголемувањето на каматните стапки и јакнењето на доларот ќе биде предизвик за глобалната трговија, оцени директорката на Меѓународниот монетарен ...

Трговска војна би билa пропаст Европа, САД, Кина...

Вечер Прес - 13.02.2017

Во изјавата за виенскиот весник Курир, таа истакна дека се уште е рано да се оценува тоа во врска со соодветните најави на претседателот на САД Доналд Трамп. Трговска војна би било пропаст, вели надлежниот комесар на ЕУ Сесилија Малмстрем, додавајќи ...

Кинескиот извоз и во 2017 продолжува да расте

Вечер Прес - 13.02.2017

Тоа е најнов знак за подобрување на втората најсилна светска економија, бидејќи лидерите на многу земји, како што наведе агенцијата Франс прес, се подготвуваат за можни трговски спорови со претседателот на САД Доналд Трамп.

Таа е една од најважните советнички на Трамп: Да не се лажаме, преку ден и самата сум машко

Република - 13.02.2017

Келиен Конвеј со доаѓањето на Доналд Трамп за претседател на САД, стана една од најмоќните жени во светот. Трамп минатото лето ја повикал во тимот за изборна кампања, а таа многу брзо ги зела работите во свои раце, успешно придобивајќи ги ...

Цел свет им се смее на овие новинари, еве што објавија

Press24 - 13.02.2017

Домениканскиот весник „Ел национал“ објавувајќи текст за израелските населби, објави фотографија од холивудскиот актер Алек Болдвин, потпишувајќи ја: Доналд Трамп, претседател на САД. Фотографијата, за која подоцна весникот се извини, е од ...

ММФ од политиката на Трамп очекува притисок

Точка - 13.02.2017

Новиот американски претседател Доналд Трамп веројатно е добар за американската економија краткорочно, но зголемувањето на каматните стапки и јакнењето на доларот ќе биде предизвик за глобалната трговија, оцени директорката на Меѓународниот монетарен ...

Трамп упорен да го протурка миграцискиот декрет

Стандард - 13.02.2017

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп продолжува со својата упорност во однос на злогласниот миграциски декрет, кој беше запрен на две инстанци од судот. Белата куќа веќе има издадено една жалба, но размислува да го направи ...

Супер-жената на Трамп: Некогаш берела боровинки, а денес е една од најмоќните во Белата куќа

Точка - 13.02.2017

Креацијата на "Gucci", во која Келиен Конвеј ја славела инаугурацијата на Доналд Трамп, чинела 3.600 долари. Елегантната облека, меѓутоа, не ја спречила да се вмеша во тепачка. Кога на гламурозниот "Либерти Бал" се степале двајца мажи во одела, ...

Ќе успее ли Трамп во намерата да им забрани влез на муслиманите во САД? На располагање има три опции...

Точка - 13.02.2017

Белата куќа потврди дека и натаму се размислува за донесување на нова извршна одредба за мигрантите откако американскиот суд ја блокираше одредбата на Трамп од јануари за забрана на влез во САД на државјаните на седум земји со мнозинско муслиманско ...

Мерил Стрип против Трамп, втора рунда

Слободен Печат - 13.02.2017

Холивудската актерка повторно го критикуваше американскиот претседател Доналд Трамп, овојпат на хуманитарна вечера „Кампањи за човекови права“, една од водечките организации во САД за заштита на ЛГБТ личности.

Мистериозното исчезнување на најголемиот скандал во Вашингтон

Оff.net - 13.02.2017

Луѓето што без навивање го следеа Трамп за време на кампањата забележаа дека тоа што човекот масовно произведува скандали оди само во негова корист, затоа што никој не може да го пофати што излажал, а што не.

24 минути Џон Оливер за Доналд Трамп

Оff.net - 13.02.2017

Емисијата на Џон Оливер трае 30 минути, 23:49 од овие 30 беа посветени на новиот американски претседател, што до некаде е разбирливо ако се им предвид дека му го собира уште од пред изборите бидејќи минатата сезона му заврши на 13-ти ноември, една ...

Состанок на годината: Еве кога Доналд Трамп и Владимир Путин сигурно ќе се сретнат

Точка - 13.02.2017

Претседателот на Русија, Владимир Путин, и претседателот на САД, Доналд Трамп, во секој случај ќе се сретнат на самитот на "дваесетката" во Германија, а засега нема договор за состанок во побрзо време.

Трговска војна меѓу САД и ЕУ?

Локално - 13.02.2017

Трговска војна би било пропаст, вели надлежниот комесар на ЕУ Сесилија Малмстрем, додавајќи дека тоа би било пропаст со непредвидливи последици за светот, Европа, САД, Кина. Во изјавата за виенскиот весник Курир, таа истакна дека се уште е рано да ...

Трамп и Путин разговараа за нуклеарното вооружување – Следеше ШОК ЗА РУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ

Репортер - 13.02.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп во првиот телефонски разговор со рускиот колега Владимир Путин, го критикуваше и го нареше лош по САД договорот од 2010 година, со кој Ваишнгтон и Мосвка се обврзаа за намалување на бројот на нуклеарни боеви ...

Песков: Германија, на собирот на Г20 можна прва средба меѓу Путин и Трамп

Локално - 13.02.2017

Долгоочекуваната средба меѓу претседателите на САД и Русија Доналд Трамп и Владимир Путин ќе се одржи во Германија, објави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, цитиран од Лента.ру и Газета.ру.

За богатите арапски монархии забраната на Трамп не е проблем – не важи

Локално - 13.02.2017

Богатите арапски монархии молчат за забраната на Доналд Трамп со надеж да ги затоплат односите со САД. Саудиска Арабија, Кувајт, Обединетите Арапски Емирати, Катар и Бахреин не беа погодени од наредбата, која забрани земање на бегалци од целиот свет ...

(ВИДЕО) Ракувањето на Трамп и Шинзо Абе е хит на интернет

Фактор - 13.02.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп срдечно го пречекал и поздравил јапонскиот премиер, Шинзо Абе во Белата куќа, истакнувајќи дека американско - јапонскиот сојуз е клучен за мир и стабилност.

Рејтингот на Трамп меѓу Америкнците продолжува да се намалува

Нетпрес - 13.02.2017

Само 40 отсто од Американците се согласуваат и ја подржуваат политиката што ја промовира и ја спроведува претседателот Трамп, додека 55 отсто од анкетираните се против. Станува збор од негативна разлика од 15 отсто, што според Галуп е највисоката ...

Рејтингот на Трамп меѓу Американците продолжува да се намалува

Точка - 13.02.2017

Рејтингот на новиот американски претседател Доналд Трамп продолжува да се намалува, а новата Администрација никако не успава да ги стекне симпатиите на Американците, безмалку еден месец од влегувањето во Белата куќа, покажува истражување на Галуп.

Импичмент за Трамп? Можете да се обложите на тоа!

Стандард - 13.02.2017

Од сите претседатели на САД само тројца – Ендрју Џонсон, Ричард Никсон и Бил Клинтон – минувале низ процес на импичмент или поднеле оставка. Но влоговите дека тоа ќе се случи по четврти пат, се повеќе се зголемуваат, коментира Quartz.

Продажбите на брендот на Иванка Трамп паднале за 32%

Стандард - 13.02.2017

Минатата недела модниот синџир „Nordstrom“ и новиот американски претседател Доналд Трамп влегоа во отворена конфронтација поради симнувањето на модните производи на ќерката на претседателот, Иванка од палетата на синџирот.

Земјите, кои се следните веројатни цели на Трамп за трговска војна

Стандард - 13.02.2017

Откако Доналд Трамп дава индикации за лансирање на трговска војна со Кина и го крена нишанот на Мексико, велејќи дека ќе стави 20 проценти данок за увозот од земјата, почнаа низа предвидувања кои ќе бидат следните цели.

"The Economist": Трамп подготвува "голем договор" за Путин

Точка - 13.02.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп, веднаш по преземањето на должноста одбрал курс кон подобрување на односите со Русија. Се претпоставува дека Вашингтон подготвува голем договор со Москва, меѓутоа, изгледа дека тие планови нема да се остварат, ...

Абе разговараше со Трамп за санкциите против Русија

Руска реч - 13.02.2017

Јапонскиот премиер Шинзо Абе ја призна потребата за дијалог меѓу рускиот и американскиот лидер за решавање на проблемите со Сирија, Иран и Украина. Премиерот на Јапонија Шинзо Абе во текот на неговата посета на САД дискутираше со претседателот ...

Доларот се крена во однос на јенот - Берзите задоволни од Трамп

Фактор - 13.02.2017

Американскиот долар по остварената средба меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и јапонскиот премиер Шинзо Абе ја достигна најголемата вредност годинава. Причината за растот економистите ја гледаат во позитивните заклучоци кои произлегоа од ...

Весник по грешка објави фотографија од Алек Болдвин наместо од Доналд Трамп

Lider - 13.02.2017

Доминиканскиот весник „Ел национал“ објавувајќи текст за израелските населби, објави фотографија од холивудскиот актер Алек Болдвин, потпишувајќи ја: Доналд Трамп, претседател на САД. Фотографијата, за која подоцна весникот се извини, е од ...

Трговска војна би билa пропаст за светот

Lider - 13.02.2017

Трговска војна би било пропаст, вели надлежниот комесар на ЕУ Сесилија Малмстрем, додавајќи дека тоа би било пропаст со непредвидливи последици за светот, Европа, САД, Кина. Во изјавата за виенскиот весник Курир, таа истакна дека се уште е рано да ...

Раст на кинескиот извоз повеќе од очекуваното

Lider - 13.02.2017

Кинескиот извоз порасна во јануари 2017 година повеќе од што се предвидуваше, покажуваат последните податоци. Тоа е најнов знак за подобрување на втората најсилна светска економија, бидејќи лидерите на многу земји, како што наведе агенцијата Франс ...