TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ахмадинеџад: Демонстрантите разочарани фудбалски навивачи

А1 - 14.06.2009

Додека Иранците протестираат против неговата претседателска победа, претседателот Махмуд Ахмадинеџад ги спореди со разочарани фудбалски навивачи. „Некои луѓе се сентиментални и лесно се возбудуваат.

Протести во Иран по реизборот на Ахмадинеџад

Deutsche Welle - 14.06.2009

По реизборот на ултраконзервативниот ирански претседател, Махмуд Ахмадинеџад, во главниот град Техеран дојде до најтешките судири во последните децении. Опозицијата не ги признава резултатите од изборите.

Насилни протести во Техеран

Р.С.Европа - 14.06.2009

Вчеравечер продолжија протестите во Техеран, главниот град на Иран, по повод резултатите од претседателските избори кои се одржаа во петокот.

Прво обраќање на Ахмадинеџад по победата на изборите во Иран

Р.С.Европа - 14.06.2009

Новоизбраниот ирански Претседател Махмуд Ахмадинеџад го одржа првиот говор по победата на претседателските избори, во услови на улични протести и масовно незадоволство од изборните резултати.

Изборите во Иран како „фудбалски натпревар“ ?

Р.С.Европа - 14.06.2009

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ги спореди реакциите на изборите во Иран со фудбалски натпревар. На првото обраќање по победата на претседателските избори, Ахмадинеџад рече дека некои луѓе се премногу ...

Иран - тројца загинати во протестите, ЕУ загрижена

Телма - 14.06.2009

Три лица загинаа, а десетици се ранети во немирите кои избија во Иран, откако актуелниот претседател Махмуд Ахмадинеџад, прогласи победа на изборите.

За Ахмадинеџад изборите се слободни и покрај уличните судири

Алсат-М - 14.06.2009

Во телевизиско обраќање синоќа на Иранската телевизија, Махмуд Ахмадинеџад го оцени свјот реизбор за претседател како „голема победа“ додека на улиците на Техеран се одвиваа судири меѓу полицијата е ...

ЕУ загрижена поради тврдењата за нерегуларности на изборите во Иран

Алсат-М - 14.06.2009

Европската унија е загрижена поради тврдењата за постоење нерегуларности на завчера одржаните претседателските избори во Иран, но изрази надеж дека ќе се обнови дијалогот со Техеран за неговата нуклеарна ...

Крвави протести во Иран

Алфа - 14.06.2009

Продолжува иранската постизборна драма. По вчерашните крвави судири во кои загинааа три а беа повредени десетици луѓе, денеска повторно тензии на улиците на Техеран.

ЕУ изрази загриженост поради тврдењата за нерегуларности на изборите во Иран

Сител - 14.06.2009

Европската унија е загрижена поради тврдењата за постоење нерегуларности на завчера одржаните претседателските избори во Иран, но изрази надеж дека ќе се обнови дијалогот со Техеран за неговата нуклеарна ...

Уапсени повеќе од 100 демонстранти во Иран

Сител - 14.06.2009

Во Иран синоќа, во текот на протестите по прогласувањето на победата на Махмуд Ахмадинеџад на претседателските избори, се уапсени над 100 демонстранти, меѓу кои е и братот на поранешниот претседател Мохамед ...

Уапсени повеќе од 100 демонстранти во Иран

Канал5 - 14.06.2009

Во Иран синоќа, во текот на протестите по прогласувањето на победата на Махмуд Ахмадинеџад на претседателските избори, се уапсени над 100 демонстранти, меѓу кои е и братот на поранешниот претседател Мохамед ...

Еу изрази загриженост поради тврдењата за нерегуларности на изборите во Иран

Канал5 - 14.06.2009

Европската унија е загрижена поради тврдењата за постоење нерегуларности на завчера одржаните претседателските избори во Иран, но изрази надеж дека ќе се обнови дијалогот со Техеран за неговата нуклеарна ...

Победи Махмуд Ахмадинеџад -уапсени повеќе од 100 демонстранти

Кирилица - 14.06.2009

Во Иран синоќа, во текот на протестите по прогласувањето на победата на Махмуд Ахмадинеџад на претседателските избори, се уапсени над 100 демонстранти, меѓу кои е и братот на поранешниот претседател Мохамед ...

Франција вознемирена од ситуацијата во Иран, Германија смета дека изборите покренуваат многу прашања

Сител - 14.06.2009

Франција е много вознемирена од ситуацијата во Иран и бруталната реакција на властите против уличните протести, кои избувнаа во Техеран по објавувањето на изборните резултати, изјави францускиот министер за ...

Ахмадинеџад сооопшти дека е подготвен за „нуклеарна дебата“ со Обама

Канал5 - 14.06.2009

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска соопшти дека нема да има промена во нуклеарната политика на Иран, но додаде дека е подготвен за "нуклеарна дебата" со претседателот на САД Барак Обама, пренесоа ...

3-ца загинати и десетици повредени е се уште непотврдениот биланс од синоќешните нереди во Иран

Канал5 - 14.06.2009

Непочитувањето на владината забрана за организирање јавни собири, скапо ги чинеше приврзаниците на поразениот претседателски кандидат, мир Хусеин Мусави.

Мусави: Иран оди кон тиранија!

Вечер - 14.06.2009

Десетици илјадници луѓе, пред се приврзаници на противкандидатот Мирхосеин Мусави, излегоа на улиците, извикувајќи: "Смрт за диктаторот" и "Што се случи со нашите гласови"? По објавувањето на изборните ...

Над сто реформатори уапсени во Иран

Макфакс - 14.06.2009

Над сто приврзаници на реформаторските партии во Иран се уапсени, за време на протестите што избувнаа по објавувањето на победата на изборите на старо-новиот претседател Махмуд Ахмадинеџад.

Тројца загинати во судирите во Иран

Макфакс - 14.06.2009

Три лица загинаа, а десетици се ранети во немирите кои избија во Иран, откако актуелниот претседател Махмуд Ахмадинеџад, прогласи победа на изборите.

Ахмадинеџад го победи Мусави

А1 - 13.06.2009

Досегашниот претседател на Иран, Махмуд Ахмадинеџад и официјално е победник на првиот круг од претседателските избори со освоени 62,63 насто од гласовите, соопшти министерот за внатрешни работи Садех Махсули.

Победа на Ахмадинеџад

Deutsche Welle - 13.06.2009

Резултатите се спротивни на сите очекувања и проценки пред и за време на изборите - Махмуд Ахмадинеџад е повторно избран за претседател на Иран. Според изборната комисија Ахмадинеџад добил 65% гласови.

Ахмадинеџат победник на претседателските избори во Иран

Р.С.Европа - 13.06.2009

Махмуд Ахмадинеџат е победник на вчерашните претседателски избори во Иран. Според нецелосните податоци на Државната изборна комисија, Ахмадинеџат освоил 18,8 милиони гласови, додека неговиот против-кандидат, ...

Иран - Ахмадинеџат победи на претседателските избори

Р.С.Европа - 13.06.2009

Махмуд Ахмадинеџат е победник на вчерашните претседателски избори во Иран. Според нецелосните податоци на Државната изборна комисија, Ахмадинеџат освоил 18,8 милиони гласови, додека неговиот против-кандидат, ...

Ахмадинеџад пред втор тест

Време - 13.06.2009

Повеќе од 46 милиони ирански гласачи на 45.000 изборни места вчера гласаа за новиот претседател на исламската република. Актуелниот шеф на државата, Махмуд Ахмадинеџад, се бори за втор мандат, а главен ...

Врховниот лидер на Иран побара подршка на изборните резултати

Р.С.Европа - 13.06.2009

Врховниот лидер на Иран Ајатолах Али Каменеи ги повика иранците да ја подржат победата на Махмуд Ахмадинеџад на вчерашните избори.

Зголемени тензии во Иран

Р.С.Европа - 13.06.2009

Во Иран се регистрирани судири меѓу полицијата и граѓани кои протестираат против победата на Махмуд Ахмадинеџад на претседателските избори кои се одржаа во петокот.

Масовен одѕив на Иранците, Мусави очекува победа

Вест - 13.06.2009

Поради невидениот одѕив продолжен и терминот за гласање ТЕХЕРАН, 13 јуни (Ројтерс) - Иранците вчера масовно излегоа на гласачките места за да го дадат својот глас во вжештената изборна трка, а еден од ...

Опозицијата во Иран сериозно атакува за претседател

Утрински - 13.06.2009

ТЕХЕРАН - Рекордната излезност на изборите во Иран вчера ги прунуди властите во Техеран да ги продолжат времетраењето на гласањето за два часа.

Ахмадинеџад победи, Мусави обвини за манипулации

Телма - 13.06.2009

Актуелниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад, е победник на претседателските избори со освоени 64,8 проценти од гласовите.

По изборите во иран, судири со полицијата

Телма - 13.06.2009

Млади луѓе, поддржувачи на претседателскиот кандидат Мир Хосеин Мусави, кој според официјалните резултати загуби на вчерашните избори, денеска на неколку места во Техеран се судрија со полицијата, соопшти ...

Иран избира претседател

Дневник - 13.06.2009

Граѓаните на Иран ќе одлучуваат дали, на претседателските избори, власта по втор пат ќе му ја доверат на актуелниот претседател Махмуд Ахмединеџад или на некој од другите тројца кандидати.

Махмуд Ахмадинеџад реизбран за претседател на Иран

Алсат-М - 13.06.2009

Махмуд Ахмадинеџад е реизбран за претседател на Иран, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на резултати од пребројувањето на гласачките ливчиња.

Нуклеарен Иран повторно под власт на Ахмединеџад?

Н.Македонија - 13.06.2009

Ахмединеџад не може однапред да се надева на сигурна победа на претседателските избори. Младите избирачи и високиот гласачки одѕив може да му ги поматат сметките на актуелниот претседател Иранските гласачи ...

Ахмадинеџад на чекор до втор претседателски мандат во Иран

Алфа - 13.06.2009

Махмуд Ахмадинеџад е блиску до победа на претседателските избори во Иран, соопшѕуваат од изборната комисија. Од вкупно 80 проценти избројани гласови, Ахмадинеџад добил 65 проценти поддршка.

Махмуд Ахмадинеџад реизбран за претседател на Иран

Форум - 13.06.2009

Махмуд Ахмадинеџад е реизбран за претседател на Иран, пренесоа светските агенции Ахмадинеџад реизбран за претседател на Иран Пребројувањето на гласачкиот материјал не е завршено, но Ахмадинеџад веќе има 18,3 ...

Иран: Поддржувачи на Мусави се судрија со полицијата

Алсат-М - 13.06.2009

Млади луѓе, поддржувачи на претседателскиот кандидат Мир Хосеин Мусави, кој според официјалните резултати загуби на вчерашните избори, денеска на неколку места во Техеран се судрија со полицијата.

Судири меѓу приврзаници на Мусави и полицијата во Техеран

Алфа - 13.06.2009

Млади луѓе, поддржувачи на претседателскиот кандидат Мир Хосеин Мусави, кој според официјалните резултати загуби на вчерашните избори, денеска на неколку места во Техеран се судрија со полицијата, соопшти ...

Махмуд Ахмадинеџад е реизбран за претседател на Иран

Алфа - 13.06.2009

Приврзаниците на Махмуд Ахмадинеџад слават на улиците во Техеран. По пребројувањето на гласовите иранската изборна комисија официјално соопшти дека Ахмадинеџад убедливо води пред неговиот најголем против ...

Махмуд Ахмадинеџад е реизбран за претседател на Иран

Сител - 13.06.2009

Махмуд Ахмадинеџад е реизбран за претседател на Иран, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на резултати од пребројувањето на гласачките ливчиња.

Махмуд Ахмадинеџад е реизбран за претседател на Иран

Канал5 - 13.06.2009

Махмуд Ахмадинеџад е реизбран за претседател на Иран, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на резултати од пребројувањето на гласачките ливчиња.

Изборите во Иран кулминираа со контроверзии и препукувања меѓу претседателските кандидати

Канал5 - 13.06.2009

Махмуд Ахмадинеџад е старо-новиот претседател на Иран. Ова е единствениот потврден факт кој произлезе од хаосот во кој се претворија претседателските избори во земјата, а во кои и двајцата кандидати синоќа ...

Ахмадинеџат победник на иранските претседателси избори

Макфакс - 13.06.2009

Актуелниот ирански претседател Махмуд Ахмадинеџад, е победник на претседателските избори со освоени 64,8 проценти од гласовите.

Судири во Техеран по изборите

Макфакс - 13.06.2009

Млади, поддржувачи на Мир Хусеин Мусави, главниот соперник на претседателот Махмуд Ахмадинеџад на претседателските избори во Иран, се конфронтираа со полицијата на неколку места во престолнината Техеран На ...

Дали е Иран пред „кадифена револуција“

А1 - 12.06.2009

Иран е во „ферментација“. На еден ден од претседателските избори во земјата на Ајатоласите владее неочекувана сензација на слобода и надеж, но и атмосфера на растечка тензија.

Претседателски избори во Иран

А1 - 12.06.2009

Иранците избираат претседател. Во Иран се отворени избирачките места на кои 46 милиони луѓе со право на глас ќе го изберат својот претседател.

Мусави прогласи победа на изборите во Иран

А1 - 12.06.2009

Умерениот конзервативец и поранешен премиер на Иран Мир Хусеин Мусави вечерва прогласи победа на претседателските избори во земјата, во кои го победи сегашниот претседател Махмуд Ахмадинеџад, соопштија ...

Иран избира нов претседател

Deutsche Welle - 12.06.2009

Граѓаните на Иран денеска (12.06.2009) треба да го изберат новиот претседател на државата. Познавачите на приликите очекуваат тесна борба меѓу двајца од вкупно четирите кандидати.

Голем одѕив на претседателските избори во Иран

Р.С.Европа - 12.06.2009

На претседателските избори во Иран бил забележан исклучително голем одѕив на избирачите, поради што гласањето било продолжено за дополнителни два часа.

Претседателски избори во Иран

Алсат-М - 12.06.2009

Во Иран утрово отворени се гласачките места за избор на претседател на кои актуелниот шеф на државата Махмуд Ахмединеџад за втор мандат се бори со тројца опоненти, критичари на неговата економска политика и ...

Во Иран се гласа на претседателски избори

Кирилица - 12.06.2009

Во Иран утрово отворени се гласачките места за избор на претседател на кои актуелниот шеф на државата Махмуд Ахмединеџад за втор мандат се бори со тројца опоненти, критичари на неговата економска политика и ...

Претседателски избори во Иран

Канал5 - 12.06.2009

Во Иран утрово отворени се гласачките места за избор на претседател на кои актуелниот шеф на државата Махмуд Ахмединеџад за втор мандат се бори со тројца опоненти, критичари на неговата економска политика и ...

Започнаа претседателските избори во Иран

МРТ - 12.06.2009

Иранците денеска гласаат на претседателски избори, клучни за правецот на земјата – останување на тврдокорната позиција на досегашниот претседател, или затоплување на односите со САД.

Рекордна излезноста на претседателските избори во Иран

Канал5 - 12.06.2009

Рекордна излезноста на претседателските избори во Иран, поради што гласањето е продолжено за два часа, јавуваат светските агенции.

Претседателски избори во Иран

Сител - 19.05.2017

Во Иран денеска се одржуваат претседателски избори, на кои гласачите треба да се определат меѓу четворица кандидати, кои се поделени на умерени и ултраконзервативни. Фаворит на изборите е актуелниот претседател, Хасан Рохани (68), кој настојува да ...

Ахмадинеџад се бори со тројца опоненти

Вечер - 12.06.2009

Во Иран вчераутро беа отворени гласачките места за избор на претседател на кои актуелниот шеф на државата Махмуд Ахмединеџад за втор мандат се бори со тројца опоненти, критичари на неговата економска политика ...

ВИДЕО: Претседателски избори во Иран

Нетпрес - 12.06.2009

Во Иран денеска се одржуваат претседателски избори. Досегашниот шеф на државата Махмуд Ахмединеџад се бори за втор мандат против тројца противкандидати, критичари на неговата економска политика и тврдата ...

Започнаа претседателските избори во Иран

Макфакс - 12.06.2009

Иранците денеска гласаат на претседателски избори, клучни за правецот на земјата – останување на тврдокорната позиција на досегашниот претседател, или затоплување на односите со САД.

Висок одзив на претседателските избори во Иран

Макфакс - 12.06.2009

Сојузниците на умерениот кандидат кој го предизвика иранскиот претседател Ахмадинеџад на денешните избори тврдат дека се на пат кон победа сметајќи на високиот одзив.

„Кадифена револуција“ во Иран?

А1 - 11.06.2009

Ирачки владин претставник денеска ги обвини реформаторите, политичките опоненти на претседателот на Махмуд Ахмадинеџад дека на утрешните избори ќе се обидат да извршат „кадифена револуција“.

Во Иран утре претседателски избори

Р.С.Европа - 11.06.2009

Во Иран заврши кампањата пред утрешните претседателски избори. Нјасериозни кандидати за победа се актуелниот претседател Махмуд Ахмадинеџат и поранешниот премиер Мир Хосеин Мусави, кој се смета за реформист.

Предизборен молк во Иран

Р.С.Европа - 11.06.2009

Предизборните кампањи во Иран официјално завршија. Претседателските избори се одржуваат во Петок по 24 часовниот предизборен молк.

Утре избори во Иран

Алсат-М - 11.06.2009

По американските, израелските и европските утре светот ќе се фокусира на уште едни значајни избори. Во Иран ќе се одржи гласање за избор на претседател на државата.

Може ли Ахмадинеџад да ги изгуби изборите од Иранките?

Форум - 11.06.2009

Аналитичарите сметаат дека првпат на изборите во Иран, главанат улога може да ја одигра една жена. Захра ја гледаат како голема предност на реформистичкиот кандидат Мусави Захра Рахнавард, сопругата на ...

Ахмадинеџад им се закани на соперниците во претседателската трка

Кирилица - 11.06.2009

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад ги обвини соперниците за претседателската функција во Иран за користење на методи на клеветење, кои ги користел и Хитлер, пренесоа светските агенции Обвиненијата беа ...

Иранската опозиција се подготува за „кадифена револуција“, обвинува власта

Канал5 - 11.06.2009

Ирачки владин претставник денеска ги обвини реформаторите, политичките опоненти на претседателот на Махмуд Ахмадинеџад дека на утрешните избори ќе се обидат да извршат „кадифена револуција“.

Опозицијата ќе изврши кадифена револуција?

Вечер - 11.06.2009

Ирачки владин претставник вчера ги обвини реформаторите, политичките опоненти на претседателот на Махмуд Ахмадинеџад дека на денешните избори ќе се обидат да извршат "кадифена револуција".

Ахмадинеџад ги обвини противниците дека користат нацистички тактики

Р.С.Европа - 10.06.2009

Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад денеска ги обвини своите противници дека користат тактики за омаловажување слични на тактиките на Адолф Хитлер.

Политички митингзи во Иран

Р.С.Европа - 09.06.2009

Илјадници политички активисти се собраа на улиците на Техеран во Иран, во пресрет на претстојните претседателски избори во земјата кои ќе се одржат на 12 овој месец.

Ахмадинеџад обвинет дека лаже

Р.С.Европа - 08.06.2009

Иранскиот претседателски кандидат Мир-Хосеин Мусави го обвини претседателот Махмуд Ахмадинеџад дека го лажел народот за економската состојба во земјата.