TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тонењето на „Охридско лето“

Утрински - 25.02.2012

Катерина Богоева Со колкава леснотија си поигруваме со најзначајните нешта во областа на културата, не' потсетија актуелните оставки на селекторите и директорот на „Охридско лето“, кои за жал, и на ...

Парите - болест на „Охридско лето“

Утрински - 24.02.2012

Фестивалот мора да е сериозно болен кога барем и привремено на негово чело доаѓа медицинска сестра Охрид - Каква и да е причината за заминувањето на последниот директор на „Охридско лето“, Васко ...

„Охридско лето“ го тресат скандали

Deutsche Welle - 24.02.2012

Тројца директори во нецели три години. Потрагата по нов директор на фестивалот „Охридско лето“ продолжува. Наместо блескави критики за програмата, медиумите постојано се полнат со скандали од кујната ...

Охрид без Фестивалот ќе биде мртов град

Вест - 24.02.2012

"Знаеме дека ако не е фестивалот Охридско лето, Охрид ќе биде мртов град во лето како во зима, зборувам за на културно поле.

Охридско лето“ во цајтнот

Утрински - 24.02.2012

„ Катерина Богоева Министерството за култура најави дека денеска, по скратена постапка ќе отвори нов конкурс за нов директор на Фестивалот „Охридско лето“, со што ќе започне трката со времето за да ...

Охриѓани за „Охридско лето“

Алфа - 24.02.2012

„Ние сите сме Охридско лето, тоа не се создава по министрствата во Скопје, туку се гради со децении и е дел од нашите животи.

По брза постапка ќе се бира директор на „Охридско лето“

Н.Македонија - 24.02.2012

Тоа што фестивалот засега нема селектори и има само в.д. директор, нема да се одрази врз квалитетот на понудените драмски и музички содржини, вели Зоран Велјаноски-Летра, претседателот на управниот ...

Кој го урива реномето на „Охридско лето“?

Телма - 23.02.2012

За десетина дена реномираната институција Охридско лето ќе добие нов директор и програмски селектори. Во меѓувреме, некој ќе треба да одговори - кој си поигра со угледот на оваа важна културна ...

Повторно извиси Охридско лето

Дневник - 23.02.2012

По неполни три месеци откако беше назначен, директорот на фестивалот Охридско лето, Васко Василевски вчера поднел неотповиклива оставка до Министерството за култура.

Излегува валканата облека од Охридско лето

Вест - 23.02.2012

Директорот на најголемиот и најафирмиран фестивал во земјава Охридско лето Васко Василески, завчера попладне поднесе неотповиклива оставка.

Дали е во прашање опстанокот на Охридско лето?

Канал5 - 23.02.2012

Деновиве полицијата го чешлаше финансиското работење на фестивалот, но не се соопштуваат информации. Охриѓани се загрижени да не ја изгубат манифестацијата со традиција од половина век.

На конкурс ќе се бира нов директор на Охридско лето

Макфакс - 23.02.2012

Министерството за култура деновиве по итна постапка ќе распише конкурс за избор на директор на националната установа фестивал Охридско лето, пишува интернет весникот „Ohridnews“.

На конкурс ќе се бира нов директор на Охридско лето

Алфа - 23.02.2012

Министерството за култура деновиве по итна постапка ќе распише конкурс за избор на директор на националната установа фестивал Охридско лето, пишува интернет весникот „Ohridnews“.

Распишан конкурс за избор на директор на „Охридско лето“

Inpress - 23.02.2012

Охрид, 24. февруари 2012 (ИНПРЕС) Министерството за култура распиша јавен оглас за избор на прв човек на фестивалот „Охридско Лето“.

,,Охридско лето,, без директор и селектори

Алфа - 23.02.2012

“Охридското лето“ чие 5 децениско опстојување го вброи во елитата светските фестивали – ќе го води виша медицинска сестра – до вчера вработена како секретарка во дирекцијата.

Имиџот на „Охридско лето“ не е нарушен, наскоро нов директор

Макфакс - 23.02.2012

Охридско лето е реномирана манифестација со традиција долга половина век, и таа и натаму останува најголем репрезент на македонската култура во светот, смета Управниот одбор на фестивалот.

Охридско лето набрзо со нов директор

+инфо - 23.02.2012

Според претседателот на Управниот одбор на фестивалот „Охридско лето“, Зоран Велјаноски - Летра за десетина дена фестивалот ќе добие нов директор, кој ќе биде избран по скратена постапка на конкурс , ...

Имиџот на „Охридско лето“ не е нарушен, наскоро нов директор

Кајгана - 23.02.2012

Охридско лето е реномирана манифестација со традиција долга половина век, и таа и натаму останува најголем репрезент на македонската култура во светот, смета Управниот одбор на фестивалот.

Анита Алоска - в.д. директор на Охридско лето

Sky - 23.02.2012

Васко Василевски, директор на фестивалот "Охридско лето" само по шест месеци на фунцкија си поднесе неотповиклива оставка. Поради оставката на Василевски за нов в.д.

Секретарката на „Охридско лето“ стана директорка

Н.Македонија - 23.02.2012

Новата в.д. директорка Анита Алоска, довчерашна техничка секретарка во дирекцијата на „Охридско лето“ е недостапна за изјава. Во согласност со законот в.д.

Наскоро нов директор на „Охридско лето“

Н.Македонија - 23.02.2012

Охридско лето е реномирана манифестација со традиција долга половина век, и таа и натаму останува најголем репрезент на македонската култура во светот, смета Управниот одбор на фестивалот.

Васко Василески ја напушти директорската фотелја на „Охридско лето“

Дневник - 22.02.2012

Директорот на Националната установа „Охридско лето“ Васко Василески денеска поднесе оставка на функцијата што ја извршуваше само неколку месеци.

(Обновено) Василевски поднесе неотповиклива оставка од Охридско лето

Дневник - 22.02.2012

Досегашниот директор на фестивалот „Охридско лето“ Васко Василевски, со допис до медиумите информираше дека поднесол неотповиклива оставка на функцијата директор на Националната Установа „Охридско ...

Василевски си поднесе оставка, Анита Алоска назначена за в.д. директор на Охридско лето

Вест - 22.02.2012

После неоповикливата оставка на директорот на Националната установа фестивал „Охридско лето“ Васко Василевски, со одлука на Министерството за култура денеска за вршител на должноста директор на ...

Раштимано Охридско лето

Дневник - 22.02.2012

Зар Охридско лето не е достоинство, гордост, стожер на македонската културна традиција? Вакви и илјадници други прашања деновиве си поставува културната јавност, кои доаѓаат како рефлексија на ...

Дали по селекторите, ќе се повлече и директорот!?

Утрински - 22.02.2012

Васко Василевски, директор на „Охридско лето“, не објаснува како дојде до повлекување на Стојаноски и Чанаќевиќ Охрид - Директорот на фестивалот „Охридско лето“, Васко Василевски, вчера, два дена ...

Директорот Василески заминува од „Охридско лето"

Утрински - 22.02.2012

Информацијата вчера за „Утрински" ја потврди тој самиот, иако во претпладневниот дел на денот бил на работното место во дирекцијата на фестивалот Охрид - Директорот на фестивалот „Охридско лето“ ...

Анита Алоска назначена за в.д. директор на „Охридско лето“

Утрински - 22.02.2012

Од Министерството уште соопштија дека во најкус можен рок ќе биде покрената процедура за распишување конкурс за избор на нов директор на фестивалот „Охридско лето“ После неоповикливата оставка на ...

Анита Алоска в.д. директор на „Охридско Лето“

Дневник - 22.02.2012

По неотповикливата оставка на досегашниот директор на фестивалот Васко Василески, Министерството за култура денеска за в.д директор ја назначи Анита Алоска, секретарка во дирекцијата на фестивалот.

Директорот на Охридско лето поднесе оставка

Канал5 - 22.02.2012

Директорот на фестивалот „Охридско лето“ Васко Василевски, поднесе неотповиклива оставка. Во дописот до медиумите Василевски информира дека бил оневозможен целосно да се посвети на програмата поради ...

Назначен в.д. директор на НУ „Охридско лето“

Курир - 22.02.2012

По неотповикливата оставка на директорот на Националната установа фестивал „Охридско лето“ Васко Василевски, со одлука на Министерството за култура денеска за вршител на должноста директор на ...

Василевски - Поднесов неотповиклива оставка

Inpress - 22.02.2012

Охрид, 22. февруари 2012 (ИНПРЕС) Досегашниот директор на фестивалот „Охридско лето“ Васко Василевски, со допис до медиумите информираше дека поднесол неотповиклива оставка на функцијата Директор на ...

Анита Алоска в.д. директор на „Охридско Лето“

Inpress - 22.02.2012

Охрид, 22. февруари 2012 (ИНПРЕС) По неотповикливата оставка на досегашниот директор на фестивалот Васко Василески, Министерството за култура денеска именува нов в.д директор.

Анита Алоска назначена за в.д. директор на НУ „Охридско лето“

Сител - 22.02.2012

После неоповикливата оставка на директорот на Националната установа фестивал „Охридско лето“ Васко Василевски, со одлука на Министерството за култура денеска за вршител на должноста директор на ...

Анита Алоска назначена за в.д. директор на НУ „Охридско лето“

МРТ - 22.02.2012

Tweet После неоповикливата оставка на директорот на Националната установа фестивал „Охридско лето“ Васко Василевски, со одлука на Министерството за култура денеска за вршител на должноста директор на ...

Анита Алоска в.д. директор на „Охридско Лето“

Макфакс - 22.02.2012

Функцијата вршител на должност на реномираната културна манифестација „Охридско Лето“ и е доверена на Анита Алоска, јави охридското Супер радио.

Анита Алоска в.д. директорка на „Охридско лето“

+инфо - 22.02.2012

По неотповикливата оставка на досегашниот директор на фестивалот Васко Василески, Министерството за култура денеска именува нов в.д директор.

„Охридско лето“ остана без директор

Курир - 22.02.2012

Националната установа „Охридско лето“ остана без директор откако Васко Василески поднесе оставка на функцијата што ја извршуваше само неколку месеци.

Полициската истрага го замрзна Охридско лето

Р.С.Европа - 22.02.2012

Досегашниот директор Васко Василевски, не издржа ни три месеци на функцијата и вчера си поднесе оставка од директорската позиција на најпрестижната културна манифестација во земјава Охридско лето.

Полициската истрага причина за повлекувањето на Василески

Вечер Прес - 22.02.2012

Охридско лето повторно со в.д. директор Фестивалот вчера доби нов в.д. директор и тоа од вработените во најпрестижната културна манифестација.

Анита Алоска в.д. директор на "Охридско Лето"

eReporter - 22.02.2012

Министерството за култура денеска ја именува Анита Алоска за нов в.д директор на „Охридско лето“ откако Васко Василески , нејзиниот претходник неодамна поднесе неотповикливата оставка од ...

„Охридско лето“ може да остане без новите селектори

Утрински - 21.02.2012

Горан Стојановски се повлекува, а Маја Чаначевиќ се' уште не ја донела конечната одлука Охрид - Новопоставениот програмски селектор на нашата најреномирана музичко-сценска манифестација, фестивалот ...

Дали по селекторите, ќе повлече нога и директорот!?

Inpress - 21.02.2012

Охрид, 21. февруари 2012 (ИНПРЕС) Веќе втор ден директорот на фестивалот „Охридско лето“ Васко Василевски е недостапен за медиумите.

Директорот на „Охридско лето“ Васко Василески заминува од функцијата

Inpress - 21.02.2012

Охрид, 21. февруари 2012 (ИНПРЕС) Директорот на фестивалот „Охридско лето“ Васко Василевски кој на оваа престижна позиција е само половина година, заминува од функцијата по сопствена одлука.

Директорот на „Охридско лето“ заминува од функцијата

Макфакс - 21.02.2012

Директорот на фестивалот „Охридско лето“ Васко Василевски кој на оваа престижна позиција е само половина година, заминува од функцијата по сопствена одлука, пренесе Инпрес.

Васко Василески ја напушти директорската фотелја на „Охридско лето“

+инфо - 21.02.2012

Директорот на Националната установа „Охридско лето“ Васко Василески денеска поднесе оставка на функцијата што ја извршуваше само неколку месеци.

„Охридско лето“ остана без селектори

+инфо - 21.02.2012

Новоименуваните селектори на драмската и музичката содржина на фестивалот „Охридско лето“ само пет дена од нивното назначување се повлекоа од функцијата.

УЈП ќе го пломбира Охридско лето!?

Sky - 21.02.2012

Фестивалот Охридско Лето должи околу 150 000 евра на Управата за јавни приходи по основ на неплатен данок, а директорот кој денес поднесе оставка бил на преговори со највисокото раководство на УЈП , ...

„Охридско лето“ остана и без стари и без нови селектори

Н.Македонија - 21.02.2012

Директорот на „Охридско лето“, Васко Василески, минатата недела донесе одлука за смена на уметничките селектори Ѓорѓи Јолевски и Гордана Јосифова-Неделкоска.

И директорот на „Охридско лето“ заминува од функцијата

Н.Македонија - 21.02.2012

Директорот на фестивалот „Охридско лето“ Васко Василески кој на оваа позиција е само половина година, заминува од функцијата по сопствена одлука, пренесува агенцијата „Инпрес“ Информацијата за ...

„Охридско лето“ одново без селектори

Идивиди - 21.02.2012

Охрид, 20 февруари 2012 (МИА) – Новоименуваните селектори на драмската и музичката содржина на фестивалот „Охридско лето“ само пет дена од нивното назначување решија да се повлечат од функцијата.

Новите селектори на „Охридско лето“ ги избраа старите функции

Дневник - 20.02.2012

Откако пред неколку дена Министерството за култура пред неколку дена препорачало од новите селектори на Охридско лето, Маја Чанаќевиќ и Горан Стојановски да се откажат од досегашните функции, ...

Стојановски му откажа на „Охридско лето“, Чанаќевиќ се мисли

Дневник - 20.02.2012

П рограмски от селектор на фестивалот „Охридско лето“ Горан Стојаноски се откажа од селектор на драмскиот дел на Охридско лето пет дена откако бе ше назначен .

Стојановски и Чанаќевиќ се откажаа од Охридско лето

Дневник - 20.02.2012

Новите програмски селектори Горан Стојаноски и Маја Чанаќевиќ се откажаа од селектори на драмскиот, односно музичкиот дел на фестивалот Охридско лето по само пет дена откако беа назначени.

Новите програмски селектори на „Охридско лето“ поднесоа оставки

Inpress - 20.02.2012

Охрид, 20. февруари 2012 (ИНПРЕС) Најреномираната музичко-сценска манифестација кај нас „Охридско лето“ остана без програмски селектори.

Директорот на „Охридско Лето“ си назначи селектори, но само за пет дена

Inpress - 20.02.2012

Охрид, 20. февруари 2012 (ИНПРЕС) Само што ги назначија за нови селектори на престижниот фестивал „Охридско Лето“, актерот Горан Стојаноски и Маја Чанаќевиќ си поднесоа оставки.

Новите селектори на Охридско лето се повлекоа од функциите!

Sky - 20.02.2012

Новите уметнички селектори на фестивалот „Охридско лето“, Горан Стојаноски и Маја Чанаќевиќ, се повлекоа од функциите кои требаше да ги извршуваат во најпознатата културна манифестација во земјава, а ...

Министерката за култура пресече: Не може со две функции!

Вечер Прес - 20.02.2012

Новите уметнички селектори на фестивалот Охридско лето поднесоа оставки Министерката за култура, Елизабета Канческа - Милевска, даде согласност за новите селектори, но постави еден услов тие самите ...

„Охридско лето“ по пет дена остана без селектори

Н.Македонија - 20.02.2012

Новоименуваните селектори на драмската и музичката содржина на фестивалот „Охридско лето“ само пет дена од нивното назначување решија да се повлечат од функцијата Својата одлука писмено до управата ...