TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шведска (19) - Македонија (19) 3:1

А1 - 14.10.2007

Младата репрезентација на Македонија за фудбалери до 19 годишна возраст го претрпе и вториот пораз на Евро-квалификацискиот турнир во Шведска. Нашите надежи со 3:1 загубија од домашната селекција, со што веќе немаат никакви шанси за продолжување во втората фаза.

Шведска и' се извини на македонската полиција

Дневник - 12.10.2007

Шведската амбасадорка во Македонија Улрика Кроненберг Мозберг формално и' се извини на македонската полиција за инцидентот во кој дипломат на Кралството Шведска се обиде не почитувајќи ги процедурите да пренесе семејство од Косово преку аеродромот „Александар Велики“.

Шведската амбасадорка се извини

Вечер Прес - 12.10.2007

Улрика Кроненберг Мозберг, шведската амбасадорка во Скопје и формално и се извини на македонската полиција за инцидентот во кој дипломат на Кралството Шведска, минатата сабота се обидел илегално да пренесе косовско семејство преку аеродромот "Александар Велики" за Шведска.

Шведскиот дипломат пренесувал соработници на Аркан и на Милошевиќ

Време - 11.10.2007

СПОРЕД ПОРТАЛОТ ИНА Шведската амбасада и шведските војници од контингентот на КФОР во саботата пренесувале блиски соработници на режимот на Слободан Милошевиќ и на Жељко Ражњатовиќ - Аркан командант на пара-воената единица „Тигри“, тврдат косовски извори за интернет порталот ИНА.

Шведската амбасадорка и се извини на полицијата

А1 - 10.10.2007

Шведската амбасадорка во Скопје и формално и се извини на македонската полиција за инцидентот во кој дипломат на Кралството Шведска се обиде вон македонските процедури да протурка пет косовски граѓани преку аеродромот „Александар Велики“.

Немало шверц туку непочитување на граничната процедура

Вест - 10.10.2007

ПО СКАНДАЛОТ СО ШВЕДСКИОТ ДИПЛОМАТ Немало шверц на мигранти туку не била почитувана граничната процедура при скандалот на граничниот премин Блаце во саботата, во ко учествуваше и еден шведски дипломат. Ова вчера го изјави амбасадорот на Шведска во Скопје Улрика Кроненберг - Мосберг.

Шведското МНР проверува дали нивни дипломати шверцувале луѓе

Утрински - 10.10.2007

Шведските власти ги истражуваат околностите за инцидентот на македонската граница, во кој е вмешан шведски дипломат, соопшти вчера портпаролката на Министерството за надворешни работи, Софија Карлберг. Таа рече дека, најверојатно, станува збор за „административна грешка“, а не за трговија со луѓе.

Шверц на луѓе или шведска административна грешка

Време - 10.10.2007

ПО ИНЦИДЕНТОТ НА МАКЕДОНСКАТА ГРАНИЦА Шведските власти отвориле истрага за инцидентот на македонската граница што се случи викендов, а во кој беа вмешани дипломат од шведската амбасада во Скопје и припадници на шведскиот контингент на КФОР, кои нелегално се обидоа преку земјава да изнесат петмина ...

Шведската амбасадорка и се извини на Јанкуловска за инцидентот на Блаце

Канал5 - 10.10.2007

Амбасадорката на Шведска и се извинила на министерката за полиција Гордана Јанкуловска за инцидентот со шведскиот дипломат на граничниот премин Блаце и објаснила дека целата акција со семејството Идризи од Косово била хуманитарна, а не шверц со мигранти, како што првично објави македонското МВР.

Инцидентот на Блаце бил хуманитарна операција

А1 - 09.10.2007

Саботниот инцидент во кој бил вклучен Шведски дипломат во Скопје не е обид за шверцување на косовски граѓани, туку хуманитарна операција за евакуација на српско семејство од Косово, кое имало закани по својата безбедност. Петчленото семејство кое, поради тоа што немало влезен печат не успеа да ...

Шведски дипломат шверцувал косовско семејство

Вест - 09.10.2007

НА АЕРОДРОМОТ АЛЕКСАНДАР ВЕЛИКИ Откако полицијата на скопскоот аеродром реагирала оти семејството од Косово немало печат за влез во Македонија, шведскиот дипломат сосе семејството, придружуван од војници на шведскиот контингент, од страв да не бидат уапсени, побегнале на Косово Дипломат од ...

Шведски дипломат шверцувал Косовци во земјава

Утрински - 09.10.2007

Косовците со шведски пасоши илегално влегле во земјава, а биле запрени на аеродромот во Скопје Шведскиот дипломат од амбасадата во Скопје им сугерирал на цариниците да ги пуштат Косовците, по што тие ја скршиле рампата кај Блаце и побегнале: преминот Блаце Шведски дипломат е осомничени дека ...

Софија Карлберг: Инцидентот на македонската граница е најверојатно „административна грешка“

Канал5 - 09.10.2007

Шведските власти ги истражуваат околностите за инцидентот на македонската граница, во кој е вмешан шведски дипломат, соопшти денеска портпаролката на Министерството за надворешни работи Софија Карлберг. Стокхолм, 9 октомври (МИА) - Шведските власти ги истражуваат околностите за инцидентот на ...

Шведски дипломат шверцувал мигранти

Дневник - 09.10.2007

Дипломатот со претставници на КФОР се обидел да пренесе во Шведска семејство од Косово Дипломатот од шведската амбасада во Скопје, Даниел Лопез, и претставници на КФОР во саботата се обиделе преку скопскиот аеродром „Александар Велики“ да шверцуваат петчлено семејство од Косово во Шведска, соопшти ...

Шведска исклучува трговија со луѓе во инцидентот со дипломатот

Макфакс - 09.10.2007

Скопје Шведските власти ја исклучуваат нелегалната трговија со луѓе, како причина за инцидентот на македонската граница, во кој учествуваше шведски дипломат. Дипломатот од амбасадата во Скопје придружуван од војници од шведскиот контингент на КФОР во саботата нелегално внесоа пет лица од Косово во ...

Шведски дипломат криумчарел косовари

Вечер Прес - 09.10.2007

Војници од шведскиот контигент на КФОР и дипломат од Шведската амбасада во Скопје во саботата се обиделе да прокриумчарат петмина имигранти од Косово на скопскиот аеродромот "Александар Македонски", соопшти МВР. Војниците на КФОР дошле на аеродромот во Скопје придружувајќи ги Агим Идризи (48), ...

Шведски дипломат и војници на КФОР замешани во шверц на луѓе

А1 - 08.10.2007

Три џипа на шведскиот контингент на НАТО на Косово, во кои имало пет цивили со шведски пасоши, во саботата насилно ја минале границата кај Блаце и избегале на Косово. Претходно петмината шведски државјани со презиме Идризи не успеале преку аерордомот „Александар Велики“ да замината за Стокхолм, ...

Шведски дипломат во Македонија и КФОР вмешани во шверц на луѓе

Канал5 - 08.10.2007

Шведски дипломат и војници од шведскиот контингент на КФОР на Косово во саботата се обиделе да го прошерцуваат петочленото семејство Идризи од Косово преку аеродромот Александар Велики во Шведска – се сомнева МВР. Шведски дипломат и војници од шведскиот контингент на КФОР на Косово во саботата се ...

Шведски дипломат и војници криумчареле илегалци

Макфакс - 08.10.2007

Скопје Шведски дипломат од амбасадата во Скопје придружуван од војници од шведскиот контингент на КФОР прокриумчареле пет лица од Косово во Македонија, откако биле откриени од полицијата побегнале назад на Косово. Инцидентот како што информираше денеска македонската полиција се случил во саботата, ...