TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ерупција на мексиканскиот Вулкан Попокатепатл, расте билансот на жртвите од земјотресите

24 Вести - 24.09.2017

Вулканот Попокатепетл од синоќа почна да исфрла пепел и пареа, која формира столб од чад во висина до два километри. Експертите, сепак, сметаат дека оваа ерупција на вулканот не е поврзана со серијата земјотреси, што изминативе две недели погодија ...

Ерупција на мексиканскиот Вулкан Попокатепатл, расте билансот на жртвите од земјотресите

ТВ21 - 24.09.2017

Вулканот Попокатепетл од синоќа почна да исфрла пепел и пареа, која формира столб од чад во висина до два километри. Експертите, сепак, сметаат дека оваа ерупција на вулканот не е поврзана со серијата земјотреси, што изминативе две недели погодија ...

Нов силен земјотрес во реонот на Мекиско

Алсат-М - 24.09.2017

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтеровата скала денеска е регистиран во реонот крај западниот брег на Мексико, соопшти Пацифичкиот центар за предупредување од цунами. Земјотресот бил на 60 милометри под дното на Тихиот Океан, со ...

Ерупција на мексиканскиот вулкан Попокатепетл, расте билансот на жртвите од земјотресите

Алсат-М - 24.09.2017

Вулканот Попокатепетл од синоќа почна да исфрла пепел и пареа, која формира столб од чад во висина до два километри. Експертите, сепак, сметаат дека оваа ерупција на вулканот не е поврзана со серијата земјотреси, што изминативе две недели погодија ...

И вулкан се активира во Мексико

Канал5 - 24.09.2017

Мексико , по серијата силни земјотреси во кои има над 300 жртви , се активира и вулканот Попокатепетл . Вулканот , што последен пат бил активен во 1994 година , денеска исфрлаше чад и пепел на висина од два километра.

Нов силен земјотрес во реонот на Мекиско

24 Вести - 24.09.2017

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во реонот крај западниот брег на Мексико, соопшти Пацифичкиот центар за предупредување од цунами. Засега нема информации за жртви или предизвикани материјални ...

По разорните земјотреси сега и невреме: „Пилар“ брише сѐ пред себе во Мексико

Курир - 24.09.2017

Мексико овој месец не може да здвине ни за момент, откако претрпе неколку разорни земјотреси, пристигнуваат нови природни непогоди. Тропската бура „Пилар“ формирана на западното крајбрежје на Мексико се очекува да дојде до копното кај одморалиштето ...

Земјотрес со јачина од 5,7 степени го погоди јужниот дел од Мексико

А1 On - 24.09.2017

Земјотрес со интензитет од 5,7 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во реонот крај западниот брег на Мексико, соопшти Пацифичкиот центар за предупредување од цунами. Земјотресот бил на 60 километри под дното на Тихиот Океан, со ...

Нов силен земјотрес го погоди Мексико

Сител - 24.09.2017

По двата разорни земјотреси, едниот со јачина од 8,2 степени, а другиот од 5,8 степени според Рихтеровата скала, кои предизвикаа огромни штети ширум државата, и одземаа голем број човечки жртви, денеска следуваше уште еден силен земјоотрес кој ...

Четврти силен земјотрес во Мексико

Макфакс - 24.09.2017

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтеровата скала денеска е регистиран во реонот крај западниот брег на Мексико, соопшти Пацифичкиот центар за предупредување од цунами. Земјотресот бил на 60 милометри под дното на Тихиот Океан, со ...

Ерупција на мексиканскиот Вулкан Попокатепатл

Press24 - 24.09.2017

Вулканот Попокатепетл од синоќа почна да исфрла пепел и пареа, која формира столб од чад во висина до два километри. Експертите, сепак, сметаат дека оваа ерупција на вулканот не е поврзана со серијата земјотреси, што изминативе две недели погодија ...

ФОТО: Канело Алварез донира милион долари за жртвите од Мексико, помага и на местото на настанот

Sport M - 24.09.2017

Канело Алварез, еден од најпопуларните мексикански спортисти, донираше милион долари за жртвите од земјотресот кој го погоди Мексико во последните две недели. „Ова е најмалку нешто што можеше да направам.

Ерупција на мексиканскиот вулкан Попокатепатл, расте билансот на жртвите од земјотресите

Сител - 24.09.2017

Вулканот Попокатепетл од синоќа почна да исфрла пепел и пареа, која формира столб од чад во висина до два километри. Експертите, сепак, сметаат дека оваа ерупција на вулканот не е поврзана со серијата земјотреси, што изминативе две недели погодија ...

После серијата земјотреси, во Мексико проработи и Вулкан (Видео)

Кајгана - 24.09.2017

Вулканот Попокатепетл во близина на Мексико Сити исфрли пареа во вид на облак и малку пепел на околу два километри висина. Експертите тврдат дека синоќашната ерупција не е поврзана со серијата на страшни земјотреси кои го погодија Мексико изминативе ...

Се активира вулканот Попокатепатл во Мексико

+инфо - 24.09.2017

Експертите, сепак, сметаат дека оваа ерупција на вулканот не е поврзана со серијата земјотреси, што изминативе две недели погодија делови на Мексико. Вулканот Попокатепетл од синоќа почна да исфрла пепел и пареа, која формира столб од чад во висина ...

Ерупција на мексиканскиот вулкан Попокатепатл, расте билансот на жртвите од земјотресите

Алфа - 24.09.2017

Вулканот Попокатепетл од синоќа почна да исфрла пепел и пареа, која формира столб од чад во висина до два километри. Вулканот Попокатепетл од синоќа почна да исфрла пепел и пареа, која формира столб од чад во висина до два километри.

Во Мексико боксер подари милион долари за жртвите од земјотресите

Спортклуб - 24.09.2017

27-годишниот боксер Канело Алварес подари милион долари за жртвите од земјотресите кои го погодија Мексико во последните две недели. “Тоа е најмалку што можев да направам. Се надевам дека и други ќе се приклучат да им помогнат на настраданите”, ...

По разорните земјотреси сега и невреме - „Пилар“ брише сѐ пред себе во Мексико

Press24 - 24.09.2017

Мексико овој месец не може да здвине ни за момент, откако претрпе неколку разорни земјотреси, пристигнуваат нови природни непогоди. Тропската бура „Пилар“ формирана на западното крајбрежје на Мексико се очекува да дојде до копното кај одморалиштето ...

Нов силен земјотрес го погоди Мексико

Press24 - 24.09.2017

По двата разорни земјотреси, едниот со јачина од 8,2 степени, а другиот од 5,8 степени според Рихтеровата скала, кои предизвикаа огромни штети ширум државата, и одземаа голем број човечки жртви, денеска следуваше уште еден силен земјоотрес кој ...

Силен земјотрес во реонот на Мекиско

+инфо - 24.09.2017

Засега нема информации за жртви или предизвикани материјални штети, а не е објавено ниту предупредување за можна појава на цунами. Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтеровата скала денеска е регистиран во реонот крај западниот брег на ...

Нов силен земјотрес го погоди Мексико

Курир - 24.09.2017

Земјотрес со јазична од 5,9 степени по Рихтер го потресе подрачјето кај западниот брег на Мексико, соопштено е од Пацифичкиот центар за предупредување на цунами. Епицентарот на земјотресот бил во мексиканската држава Чијапас.

Нов силен земјотрес го погоди Мексико

Кајгана - 24.09.2017

Земјотрес со јачина од 5.9 степени по скалата на Рихтер бил забележан кај западниот брег на Мексико, соопшти Пацифичкиот центар за предупредувања од цунами на Хаваите, пренесува Ројтерс. Епицентарот на овој потрес бил на 99 километри јужно и ...

Канело Алварес донираше за жртвите од земјотресите во Мексико

+инфо - 24.09.2017

Тоа е најмалку што можам да сторам. Се надевм дека и други ќе се вклучат да им помогнат на настраданите, рече Алварес. Еден од најпопуларнтите мексикански спортисти, 27-годишниот боксер Канело Алварес донираше еден милион долари како помош за ...

Канело Алварес донира милион долари за жртвите од земјотресите во Мексико

Press24 - 24.09.2017

Канело Алварез, еден од најпопуларните мексикански спортисти, донираше милион долари за жртвите од земјотресот кој го погоди Мексико во последните две недели. „Ова е најмалку нешто што можеше да направам.

Жртвите од земјотресот во Мексико дoстигнаа 318 лица

Стандард - 24.09.2017

Бројот на загинатите во земјотресот со јачина 7,1, кој го погоди Мексико на 19 септември, се искачи на 318 лица, 180 од кои загинале во главниот град на земјата, соопшти националниот координатор на силите за цивилна одбрана Луис Фелипе Пуенте.

Уште еден силен земјотрес во Мексико

Тера - 24.09.2017

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистиран во централниот дел на Мексико, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот на потресот бил на територијата на мексиканската сојузна држава Оаксака.

Ерупција на мексиканскиот вулкан Попокатепетл

Локално - 24.09.2017

Вулканот Попокатепетл од синоќа почна да исфрла пепел и пареа, која формира столб од чад во висина до два километри. Експертите, сепак, сметаат дека оваа ерупција на вулканот не е поврзана со серијата земјотреси, што изминативе две недели погодија ...

Ерупција на мексиканскиот вулкан Попокатепатл

МК News - 24.09.2017

Вулканот Попокатепетл од синоќа почна да исфрла пепел и пареа, која формира столб од чад во висина до два километри. Експертите, сепак, сметаат дека оваа ерупција на вулканот не е поврзана со серијата земјотреси, што изминативе две недели погодија ...

Нов земјотрес го погоди Мексико

Фактор - 24.09.2017

Додека трае справувањето со последиците од силниот земјотрес, Мексико се соочува со нов потрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала кој е регистиран во централниот дел на Мексико, соопшти Американскиот геолошки институт.

Нов силен земјотрес го погоди Мексико!

Пулс24 - 24.09.2017

Нов силен земјотрес го погоди Мексико! По двата разорни земјотреси, едниот со јачина од 8,2 степени, а другиот од 5,8 степени според Рихтеровата скала, кои предизвикаа огромни штети ширум државата, и одземаа голем број човечки жртви, денеска ...

По разорните земјотреси сега и невреме Мексико

Пулс24 - 24.09.2017

Мексико овој месец не може да здвине ни за момент, откако претрпе неколку разорни земјотреси, пристигнуваат нови природни непогоди. Тропската бура „Пилар“ формирана на западното крајбрежје на Мексико се очекува да дојде до копното кај одморалиштето ...

Нов силен земјотрес во реонот на Мексико

Вечер Прес - 24.09.2017

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтеровата скала денеска е регистиран во реонот крај западниот брег на Мексико, соопшти Пацифичкиот центар за предупредување од цунами Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтеровата скала ...

Ерупција на мексиканскиот вулкан Попокатепетл, расте билансот на жртвите од земјотресите

Вечер Прес - 24.09.2017

Експертите, сепак, сметаат дека оваа ерупција на вулканот не е поврзана со серијата земјотреси, што изминативе две недели погодија делови на Мексико Вулканот Попокатепетл од синоќа почна да исфрла пепел и пареа, која формира столб од чад во висина ...

После серијата земјотреси, во Мексико проработи и Вулкан (Видео)

Република - 24.09.2017

Вулканот Попокатепетл во близина на Мексико Сити исфрли пареа во вид на облак и малку пепел на околу два километри висина. Експертите тврдат дека синоќашната ерупција не е поврзана со серијата на страшни земјотреси кои го погодија Мексико изминативе ...

Ерупција на мексиканскиот Вулкан Попокатепатл, расте билансот на жртвите од земјотресите

Либертас - 24.09.2017

Вулканот Попокатепетл од синоќа почна да исфрла пепел и пареа, која формира столб од чад во висина до два километри. Експертите, сепак, сметаат дека оваа ерупција на вулканот не е поврзана со серијата земјотреси, што изминативе две недели погодија ...

Четврти силен земјотрес во Мексико

Република - 24.09.2017

Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтеровата скала денеска е регистиран во реонот крај западниот брег на Мексико, соопшти Пацифичкиот центар за предупредување од цунами. Земјотресот бил на 60 милометри под дното на Тихиот Океан, со ...

Повторно силен земјотрес во Мексико

Бриф - 24.09.2017

Земјотрес со јазична од 5,9 степени по Рихтер го потресе подрачјето кај западниот брег на Мексико, соопштено е од Пацифичкиот центар за предупредување на цунами. Епицентарот на земјотресот бил во мексиканската држава Чијапас.

СЕ РАЗБУДИ И ВУЛКАН ВО МЕКСИКО: Има ли врска со земјотресите?

Фактор - 24.09.2017

Вулканот Попокатепетл во Мексико од синоќа почна да исфрла пепел и пареа, која формира столб од чад во висина до два километри. Експертите се убедени дека оваа ерупција на вулканот не е поврзана со серијата потреси што изминативе две недели погодија ...

По разорните земјотреси сега и невреме – „Пилар“ брише сѐ пред себе во Мексико (видео)

Република - 24.09.2017

Мексико овој месец не може да здвине ни за момент, откако претрпе неколку разорни земјотреси, пристигнуваат нови природни непогоди. Тропската бура „Пилар“ формирана на западното крајбрежје на Мексико се очекува да дојде до копното кај одморалиштето ...

Тлото на Мексико не се смирува. Нов земјотрес со јачина од 5,7 степени според Рихтер

Точка - 24.09.2017

Земјотресите во Мексико не запираат. Уште еден земјотрес го стресе тлото на Мексико. Овој пат со јачина од 5,7 степени според Рихтер, земјотресот ја погодил областа Чапас, западниот брег на Мексико.

Нов силен земјотрес го погоди Мексико

Канал 77 - 24.09.2017

По двата разорни земјотреси, едниот со јачина од 8,2 степени, а другиот од 5,8 степени според Рихтеровата скала, кои предизвикаа огромни штети ширум државата, и одземаа голем број човечки жртви, денеска следуваше уште еден силен земјоотрес кој ...

Нов земјотрес го погоди Мексико

Република - 24.09.2017

Додека трае справувањето со последиците од силниот земјотрес, Мексико се соочува со нов потрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала кој е регистиран во централниот дел на Мексико, соопшти Американскиот геолошки институт.

Нов силен земјотрес во реонот на Мекиско...

Н.Македонија - 24.09.2017

Нов силен земјотрес во реонот на Мекиско Земјотрес со интензитет од 5,9 степени според Рихтеровата скала денеска е регистиран во реонот крај западниот брег на Мексико, соопшти Пацифичкиот центар за предупредување од цунами.

Нов силен земјотрес од 6,2 степени во Мексико

24 Вести - 23.09.2017

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во централниот дел на Мексико, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот на потресот бил на територијата на мексиканската сојузна држава Оаксака.

Нова серија силни земјотреси во Мексико

Канал5 - 23.09.2017

Четири силни земјотреси ја погодија јужната мексиканска провинција Оахаку . Попладнево четири нови земјотреси го погодија Мексико со јачина меѓу 4,1 и 5,8 степени по Рихтер. Земјотресите биле на длабочина меѓу 10 и 74 километри .

Земјотерс од 6,2 степен во централниот дел на Мексико

Алсат-М - 23.09.2017

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во централниот дел на Мексико, соопшти Американскиот геолошки институт. Епицентарот на потресот бил на територијата на мексиканската сојузна држава Оаксака.

Земјотрес од 5,8 степени крај брегот на Мексико

Алсат-М - 23.09.2017

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во Тихиот Океан во близина на мексиканскиот брег. Како што соопшти Американскиот геолошки институт, потресот бил на длабочина од 74 километри под океанското дно, со ...

Уште еден разорен земјотрес го потресе Мексико

Сител - 23.09.2017

Потресот бил на длабочина од 74 километри под океанското дно, со епицентар на 48 километри југозападно од мексиканскиот град Паредон, Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во Тихиот Океан во близина на ...

Мексико се уште брои жртви

Скопје24 - 23.09.2017

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес што го погоди Мексико во вторникот се искачи на 305, објавија официјалните претставници денеска. Шефот за цивилна одбрана Луис Фелипе Пуенте на Твитер објави дека од 167 лица се од Мексико Сити.

Повторно се тресе земјата под Мексико

Курир - 23.09.2017

Потресот бил на длабочина од 74 километри под океанското дно, со епицентар на 48 километри југозападно од мексиканскиот град Паредон, Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во Тихиот Океан во близина на ...

Повторно се тресе земјата под Мексико

Скопје24 - 23.09.2017

Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во Тихиот Океан во близина на мексиканскиот брег. Како што соопшти Американскиот геолошки институт, потресот бил на длабочина од 74 километри под океанското дно, со ...

Уште еден разорен земјотрес го потресе Мексико - граѓаните во паника

Press24 - 23.09.2017

Потресот бил на длабочина од 74 километри под океанското дно, со епицентар на 48 километри југозападно од мексиканскиот град Паредон, Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во Тихиот Океан во близина на ...

Нови земјотреси во Мексико, еден со јачина од 5,8 и втор со јачина од 6,2 степени

А1 On - 23.09.2017

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во Мексико, а два часа претходно земјотрес со јачина од 5,8 степени беше регистриран во Тихиот Океан во близина на Мексико Првиот земјотрес, како што соопшти ...

Земјотрeс од 6,2 степен во реонот на Мексико Сити

Алфа - 23.09.2017

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во централниот дел на Мексико, соопшти Американскиот геолошки институт. Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во ...

Два нови силни земјотреси во Мексико

Макфакс - 23.09.2017

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во Мексико, а два часа претходно земјотрес со јачина од 5,8 степени беше регистриран во Тихиот Океан во близина на Мексико.

Лажните вести и Мексико: Преживеаното девојче не постои

Нова ТВ - 23.09.2017

Спасувачките екипите во Мексико продолжуваат да ги извлекуваат преживеаните од под урнатините, што ги остави земјотресото што во вторникот ја погоди оваа држава со јачина од 7,1 степен, во кој досега загинаа 286 лица, од кои само 148 во главниот ...

Земјотресот во Мексико уништил 181 објект само во главниот град

Стандард - 23.09.2017

Бројот на срушените згради во вторникот од земјотресот со јачина од 7.1 во Мексико Сити достигна 181, поради што стотици луѓе останаа на улица, соопшти ДПА, повикувајќи се на извори од општинската управа, цитирани од мексиканскиот весник „Реформа“.

Ф1: Трката во Мексико ќе се одржи, нема оштетувања на патеката и трибините

Gol.mk - 23.09.2017

Иако пред неколку дена Мексико го погоди силен земјотрес, закажаната трка од Формула 1 шампионатот нема да се одложи и ќе се одржи во договорениот термин од 29 октомври. Ова информација ја потврди и огранизаторот на трката, кој соопшти дека патеката ...

Повторно се тресе земјата под Мексико

+инфо - 23.09.2017

Потресот бил на длабочина од 74 километри под океанското дно, со епицентар на 48 километри југозападно од мексиканскиот град Паредон. Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во Тихиот Океан во близина на ...

Девојчето по кое се трагаше во Мексико не постоело

Кајгана - 23.09.2017

По земјотресот, Мексико го зафати национална драма поради спасувањето на девојчето Фрида Софија, за која се мислеше дека се наоѓа во урнатините на училиштето, но според информациите, девојчето воопшто не ни постоело.

Два нови силни земјотреси во Мексико

Кајгана - 23.09.2017

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во Мексико, а два часа претходно земјотрес со јачина од 5,8 степени беше регистриран во Тихиот Океан во близина на Мексико.

Силен земјотрес од 6,2 степени почувствуван во Мексико Сити, граѓаните излегоа на улица (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 23.09.2017

Сирените што предупредуваат на земјотрес предмалку се слушаа во Мексико Сити, додека шефот на градската влада предупреди дека се активирани протоколите за вонредни состојби по потресот од 6,4 степени во градот Икстепек во јужната држава Оахака.

Мексико се уште брои жртви

Макфакс - 23.09.2017

Бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес што го погоди Мексико во вторникот се искачи на 305, објавија официјалните претставници денеска. Шефот за цивилна одбрана Луис Фелипе Пуенте на Твитер објави дека од 167 лица се од Мексико Сити.

Канело Алаврез донираше еден милион долари за жртвите од катастрофалниот земјотрес: „Тоа е најмалку што може да ...

IPON - 23.09.2017

Канело Алварез, еден од најпопуларните мексикански спортисти, донираше милион долари за жртвите од земјотресот кој го погоди Мексико во последните две недели. „Ова е најмалку нешто што можеше да направам.

(фото) Херој Ова куче до сега спаси 52 човечки животи – за својот подвиг доби пофалница од претседателот на Мексико

Локално - 23.09.2017

Целата земја го знае нејзиното име! Лабрадорката Фрида, припадничка на единиците на Мексиканската морнарица, за својот херојски подвиг добила пофалница од претседателот на Мексико Енрике Пење Нијета.

Два нови силни земјотреси во Мексико со јачина од 6,2 степени

Вечер Прес - 23.09.2017

Како што соопшти Американскиот геолошки институт, првиот земјотрес бил на длабочина од 74 километри под океанското дно, со епицентар на 48 километри југозападно од мексиканскиот град Паредон, додека вториот бил на длабочина од 40 километри и 19 ...

Девојчето кое се бараше во Мексико не постоело?

Фактор - 23.09.2017

По земјотресот во Мексико вниманието на јавноста и на светот беше насочено за спасувањето на девојчето Фрида Софија, за која се мислеше дека се наоѓа во урнатините на училиштето. Медиумите, властите и волонтерските спасувачи упорно ја повторувале ...

Во главниот град на Мексико уништени се 181 објекти

Локално - 23.09.2017

Бројот на срусшените згради во земјотресот во вторникот со интензитет од 7.1 згради во Мексико достигна 181, па така стотици луѓе останаа на улица, објави ДПА. Цитирајќи извори од општинската власт, мексиканскиот весник Реформа ги објави овие ...

Нов силен потрес го погоди Мексико Сити

Sky - 23.09.2017

Нов силен потрес денеска го погодил Мексико Сити, поради што многу луѓе излегле на улиците. Потресот бил многу послаб од земјотресот со јачина од 7,1 степен по Рихтер кој во вторникот го погоди Мексико, а вој загинаа најмалку 295 луѓе ширум земјата ...

НОВ ЗЕМЈОТРЕС: Мексиканците на нозе, во страв ги напуштаат своите домови

Фактор - 23.09.2017

Повторно се стресе Мексико, а граѓаните во паника избегаа од своите домови. Новиот земјотрес ја погоди земјата во 7:53 часот на длабочина од 10 километри со епицентар околу 12 километри северно од градот Истепек.

Уште еден голем земјотрес го погоди Мексико

Локално - 23.09.2017

Уште еден земјотрес со јачина од 6.2 степени според Рихтеровата скала е регистриран во мексиканската држава Оака, објави Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил на 16 милји југозападно од градот Матијас Ромеро.

Колку згради се урнаа од силниот мексикански земјотрес?

Фактор - 23.09.2017

Според официјалните информации, целосно уништени се 38 згради во земјотресот во Мексико од 7.1 степени. Покрај оние објекти каде елементот предизвикал непоправлива штета, многу други објекти се во опасност да паднат или да се урнат.

Се тресе земјата под Мексико

Пулс24 - 23.09.2017

Потресот бил на длабочина од 74 километри под океанското дно, со епицентар на 48 километри југозападно од мексиканскиот град Паредон, Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во Тихиот Океан во близина на ...

Бројот на жртви во Мексико стигна до 286

Тера - 23.09.2017

Претседателот Енрике Пена Нието прогласи три дена национална жалост Официјалните лица на Мексико соопштија дека бројот на жртви во земјотресот досега изнесува 286 лица, но, нагласуваат дека бројката се очекува да расте.

Уште еден разорен земјотрес го потресе Мексико

МК News - 23.09.2017

Потресот бил на длабочина од 74 километри под океанското дно, со епицентар на 48 километри југозападно од мексиканскиот град Паредон, Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во Тихиот Океан во близина на ...

Уште еден разорен земјотрес го потресе Мексико

Република - 23.09.2017

Потресот бил на длабочина од 74 километри под океанското дно, со епицентар на 48 километри југозападно од мексиканскиот град Паредон, Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во Тихиот Океан во близина на ...

Жителите трчаа во паника – два нови силни земјотреси го стресоа Мексико

Sky - 23.09.2017

Земјотрес со интензитет од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во Мексико, а два часа претходно земјотрес со јачина од 5,8 степени беше регистриран во Тихиот Океан во близина на Мексико.

Земјотрес од 5,8 степени крај брегот на Мексико...

Н.Македонија - 23.09.2017

Земјотрес од 5,8 степени крај брегот на Мексико Земјотрес со интензитет од 5,8 степени според Рихтеровата скала е регистиран денеска во Тихиот Океан во близина на мексиканскиот брег. Како што соопшти Американскиот геолошки институт, потресот бил на ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Мексико се зголеми на 282

24 Вести - 22.09.2017

Властите на Мексико ја демантираа информацијата дека има живо девојче под урнатините на училиштето, што се урна од катастрофалниот земјотрес во вторникот. Сигурни сме дека сите деца од училиштето или се спасени или се загинати, или се в болница, ...

Мексико: „Каде да одиме?“

Deutsche Welle - 22.09.2017

Додека спасувачите се обидуваат да стигнат до затрупаните во разурнатите објекти, илјадници луѓе во прифатните центри чекаат знак дека може да се вратат дома. Надежта дека од под урнатините ќе бидат извлечени преживеани и неколку дена по ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Мексико се искачи на 282

ТВ21 - 22.09.2017

Мексиканските власти ја демантираа информацијата дека има живо девојче под урнатините на училиштето „Енрике Ребсамен”, што се урна од катастрофалниот земјотрес во вторникот. – Сигурни сме дека сите деца од училиштето или се спасени или загинати или ...

Мексико: Речиси 300 жртви од земјотресот

МРТ - 22.09.2017

Според најновите податоци, 272 лица загинаа во земјотресот во Мексико. Најмногу жртви има во главниот град. Мексиканските власти ја демантираа информацијата дека има живо девојче под урнатините на училиштето „Енрике Ребсамен“, што се урна од ...

Под урнатините на мексиканските вести

Оff.net - 22.09.2017

Цело Мексико било залепено за телевизор за да дознае што има најново во спасувачката драма околу едно 12 годишно девојче живо заробено под урнатините на своето училиште. Сè додека сето тоа комплетно не колабираше. Не урнатините, туку приказната.

Најмалку 282 загинати во земјотресот во Мексико

Курир - 22.09.2017

Во разорниот земјотрес кој во вторникот го погоди Мексико загинаа најмалку 282 лица, 50 се водат како исчезнати, срушени се 50-тина згради во Мексико Сити и други места. Ова се најновите податоци од оваа катастрофа.

Мексиканските спасувачи во трка со времето по земјотресот

Кајгана - 22.09.2017

Спасувачите кои се одбидуваат да ги извлечат преживеаните по силниот земјотрес што го погоди Мексико во вторникот, се во трка со времето. Постои опасност од дополнително рушење на паднатите згради, преживеаните се во паника, а времето истекува.

Најтажна слика од земјотресот во Мексико: Само што го крстиле девојчето, црквата им се сруши врз главите

Сител - 22.09.2017

Најмалку 220 лица смртно настрадаа во силниот потрес со магнитуда од 7,1 степен по Рихтер што во вторникот го погоди централниот дел на Мексико, меѓу кои се и 21 дете откако се урна и училиште во главниот град, соопштија властите.

Бројот на жртвите од земјотресот во Мексико се искачи на 282

А1 On - 22.09.2017

Мексиканските власти ја демантираа информацијата дека има живо девојче под урнатините на училиштето „Енрике Ребсамен”, што се урна од катастрофалниот земјотрес во вторникот. – Сигурни сме дека сите деца од училиштето или се спасени или загинати или ...

Фрида, кучето спасувач е нов херој на Мексико

Нова ТВ - 22.09.2017

Кучето Фрида, кое работи во Единицата со кучиња при Мексиканската морнарица е новиот херој на државата по масовниот земјотрес во најмалку 245 луѓе ги загубија своите животи. Фрида веќе има спасено 52 животи, а при нејзиното последно учество во ...

Бројот на жртви во Мексико стигна до 286

Глас на Америка - 22.09.2017

Претседателот Енрике Пена Нието прогласи три дена национална жалост Официјалните лица на Мексико соопштија дека бројот на жртви во земјотресот досега изнесува 286 лица, но, нагласуваат дека бројката се очекува да расте.

Мексико: Ова е Фрида и досега има спасено 52 човечки животи

Кајгана - 22.09.2017

Фрида е полициско куче од специјалната единица на Мексиканската морнарица и за нејзиниот херојски подвиг добу пофалба од претседателот на Мексико Енрике Пења Нието. Многумина што ја имаат видено оваа убавица на дело, како трага по преживеани по ...

Се зголемува билансот на загинати во земјотресот во Мексико

Курир - 22.09.2017

Во разорниот земјотрес кој го погоди Мексико загинаа 286 луѓе, од кои 148 во главниот град Мексико Сити, велат официјалните податоци на властите за новиот биланс на загинати. Цивилната заштита на Мексико соопшти денеска дека во сојузната држава ...

Девојчето за кое трагаше цело Мексико всушност не постои

Курир - 22.09.2017

Откако Мексико по земјотресот го зафати национла драма околу спасувањето на девојчето Фрида Софија, се испостави дека таа всушност не постои. Претставници на мексиканската морнарица тврдат дека дванаестгодишното девојче за кое се мислеше дека се ...

Девојчето по кое се трагаше во Мексико не постоело

Макфакс - 22.09.2017

По земјотресот, Мексико го зафати национална драма поради спасувањето на девојчето Фрида Софија, за која се мислеше дека се наоѓа во урнатините на училиштето, но според информациите, девојчето воопшто не ни постоело.

Бројот на жртвите од земјотресот во Мексико се искачи на 282

+инфо - 22.09.2017

Мексиканските власти ја демантираа информацијата дека има живо девојче под урнатините на училиштето „Енрике Ребсамен". Мексиканските власти ја демантираа информацијата дека има живо девојче под урнатините на училиштето „Енрике Ребсамен", што се урна ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Мексико се зголеми на 282

Макфакс - 22.09.2017

Властите на Мексико ја демантираа информацијата дека има живо девојче под урнатините на училиштето, што се урна од катастрофалниот земјотрес во вторникот. Сигурни сме дека сите деца од училиштето или се спасени или се загинати, или се в болница, ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Мексико се зголемува - досега 282 загинати

Press24 - 22.09.2017

Во разорниот земјотрес кој во вторникот го погоди Мексико загинаа најмалку 282 лица, 50 се водат како исчезнати, срушени се 50-тина згради во Мексико Сити и други места. Ова се најновите податоци од оваа катастрофа.

Бројот на жртвите од земјотресот во Мексико се искачи на 282

Алфа - 22.09.2017

Мексиканските власти ја демантираа информацијата дека има живо девојче под урнатините на училиштето „Енрике Ребсамен", што се урна од катастрофалниот земјотрес во вторникот. Мексиканските власти ја демантираа информацијата дека има живо девојче под ...

ФОТО: Кучето Фрида е херојот на Мексико

Курир - 22.09.2017

Фрида, кучето кое е дел од Единицата со кучиња при Мексиканската морнарица е новиот херој на државата по катастофалниот земјотрес во кој најмалку 245 луѓе ги загубија своите животи. За време на потрагите, Фрида, инаку лабрадор, носи специјална ...

Мексико завиен во црно: Бројот на загинати од земјотресот сѐ уште се зголемува

Press24 - 22.09.2017

Во разорниот земјотрес кој го погоди Мексико загинаа 286 луѓе, од кои 148 во главниот град Мексико Сити, велат официјалните податоци на властите за новиот биланс на загинати. Цивилната заштита на Мексико соопшти денеска дека во сојузната држава ...

Најголемата хероина во Мексико: Лабрадор помогна од рушевините да бидат извлечени 54 луѓе

Скопје24 - 22.09.2017

Бројот на жртви како последица на земјотресот кој го погоди Мексико секојдневно се искачува, а деноноќно и практично без пауза, огромен број на пожарникари, војници и доброволци бараат луѓе во рушевините.

Фрида е херој во Мексико - кучето кое извлече 54 лица од рушевините по земјотресот

Press24 - 22.09.2017

Кучето Фрида, кое работи во Единицата со кучиња при Мексиканската морнарица е новиот херој на државата по катастрофалниот земјотрес во најмалку 245 луѓе ги загубија своите животи. Фрида веќе има спасено 52 животи, а при нејзиното последно учество во ...

Девојчето за кое трагаше цело Мексико всушност не постои

Press24 - 22.09.2017

Откако Мексико по земјотресот го зафати национла драма околу спасувањето на девојчето Фрида Софија, се испостави дека таа всушност не постои. Претставници на мексиканската морнарица тврдат дека дванаестгодишното девојче за кое се мислеше дека се ...

Формула 1 не застанува ни кога има земјотрес

Спортклуб - 22.09.2017

Формула 1 трката за Големата награда на Мексико ќе биде одржана во определениот термин – 29 октомври иако главниот град оваа недела го погоди силен земјотрес. Одлуката ја донеле организаторите предводени од директорот на автодромот “Ерманос ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Мексико се искачи на 282

Сител - 22.09.2017

Мексиканските власти ја демантираа информацијата дека има живо девојче под урнатините на училиштето „Енрике Ребсамен", што се урна од катастрофалниот земјотрес во вторникот. - Сигурни сме дека сите деца од училиштето или се спасени или загинати или ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Мексико се зголеми на 282

Sky - 22.09.2017

Властите на Мексико ја демантираа информацијата дека има живо девојче под урнатините на училиштето, што се урна од катастрофалниот земјотрес во вторникот. Сигурни сме дека сите деца од училиштето или се спасени, или се загинати или се в болница, ...

И покрај земјотресот, трката во Мексико ќе се вози

Вечер Прес - 22.09.2017

Формула 1 трката за Големата награда на Мексико ќе биде одржана според веќе дефинираниот термин, први октомври, иако главниот град оваа недела го погоди силен земјотрес, во кој за загинаа 230 лица, а неколку илјади се исчезнати и повредени Ваквата ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Мексико се зголеми на 282

Тера - 22.09.2017

Властите на Мексико ја демантираа информацијата дека има живо девојче под урнатините на училиштето, што се урна од катастрофалниот земјотрес во вторникот. Сигурни сме дека сите деца од училиштето или се спасени или се загинати, или се в болница, ...

Фрида е херојот на Мексико

Република - 22.09.2017

Фрида, кучето кое е дел од Единицата со кучиња при Мексиканската морнарица е новиот херој на државата по катастофалниот земјотрес во кој најмалку 245 луѓе ги загубија своите животи. За време на потрагите, Фрида, инаку лабрадор, носи специјална ...

Се зголемува бројот на загинати во земјотресот во Мексико

Пулс24 - 22.09.2017

Во разорниот земјотрес кој го погоди Мексико загинаа 286 луѓе, од кои 148 во главниот град Мексико Сити, велат официјалните податоци на властите за новиот биланс на загинати. Цивилната заштита на Мексико соопшти денеска дека во сојузната држава ...

Мексико: Само што го крстиле девојчето, црквата им се сруши врз главите

МК News - 22.09.2017

Најмалку 220 лица смртно настрадаа во силниот потрес со магнитуда од 7,1 степен по Рихтер што во вторникот го погоди централниот дел на Мексико, меѓу кои се и 21 дете откако се урна и училиште во главниот град, соопштија властите.

Не е точна информацијата дека има живо девојче под урнатините на училиштето

Вечер Прес - 22.09.2017

Сигурни сме дека сите деца од училиштето или се спасени или загинати или се во болница, изјави заменик- министерот на морнарицата Анхел Енрике Сармиенто, раководител на спасувачките операции Мексиканските власти ја демантираа информацијата дека има ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Мексико се искачи на 282

Либертас - 22.09.2017

Мексиканските власти ја демантираа информацијата дека има живо девојче под урнатините на училиштето „Енрике Ребсамен”, што се урна од катастрофалниот земјотрес во вторникот. – Сигурни сме дека сите деца од училиштето или се спасени или загинати или ...

Малата Фрида воопшто не постои?! Неверојатен расплет во потрагата по девојчето заробено под урнатините

Точка - 22.09.2017

Мексиканците неколку дена биле целосно преокупирани со судбината на девојчето наречено Фрида Софија, која била жива заробена во урнатините на основното училиште по земјотресот и предизвикала френетична трка со времето на спасувачите во настојување ...

273 жртви и илјадници ранети во силниот земјотрес во Мексико

Локално - 22.09.2017

Најмалку 273 лица загинаа во силниот земјотрес во Мексико оваа недела а илјадници се ранети, објави Инпадент. Потсетуваме дека земјотресот од 7,1 на Рихтер ја потресе земјата во вторникот.

(ВИДЕО) НАЈТАЖНАТА ПРИКАЗНА ОД МЕКСИКО: Најмалата жртва на земјотресот тукушто крстено девојче, црквата се урнала!

Фактор - 22.09.2017

Приближно 117 лица загинаа во главниот град, 39 во сојузната држава Пуелбла, 55 во Морелос, 12 во Мексико и едно во Гереру. 220 е најмалата бројка на загинати во силниот земјотрес со магнитуда од 7,1 степен по Рихтер кој во вторникот го погоди ...

Воспоставен контакт со деца под урнатините на училиште во Мексико...

Н.Македонија - 22.09.2017

Воспоставен контакт со деца под урнатините на училиште во Мексико Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под урнатините на училиште ...

Бројот на жртвите од земјотресот во Мексико се искачи на 282...

Н.Македонија - 22.09.2017

Бројот на жртвите од земјотресот во Мексико се искачи на 282 Мексиканските власти ја демантираа информацијата дека има живо девојче под урнатините на училиштето „Енрике Ребсамен", што се урна од катастрофалниот земјотрес во вторникот.

Шилегов поттикнат од земјотресот во Мексико ветува дека Скопје повторно ќе биде град на солидарноста

Фокус - 21.09.2017

Некогашна улица Мексичка го добила своето име како благодарност до Мексико за дадените донациии по катастрофалниот земјотрес кој го разурна Скопје во 1963та година. Со тие донации било изградено и детското игралиште на оваа улица, но нејзиното име ...

Трка со времето во Мексико: „Ја помрдна раката!“

Deutsche Welle - 21.09.2017

Илјадници луѓе со голи раце ги расчистуваат урнатините по земјотресот во Мексико, во обид што побрзо да стигнат до преживеани. Борбата со времето е немилосрдна. Спасувачите со голи раце поместуваат камен по камен.

Мексико сити – епицентар на тагата

24 Вести - 21.09.2017

Два дена по катастрофалниот земјотрес..Ова е Мексико Сити. Илјадници луѓе со голи раце ги расчистуваат урнатините очајно трагајќи по преживеани. Ова се пресудните часови, за спасување животи.

Воспоставен контакт со деца под урнатините на училиште два дена по земјотресот во Мексико

24 Вести - 21.09.2017

Спасувачките екипи во Мексико се уште трагаат по преживеани под урнатините од училиштето во Мексико сити. Најмалку 21 дете и пет возрасни лица загинаа кога основното училиште се урна, а многу други се водат како исчезнати.

Воспоставен контакт со децата затрупани под училиштето во Мексико Сити

Канал5 - 21.09.2017

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца, затрупани под урнатините на училиште во Мексико Сити.

Спасувачите во трка со времето во потрага по преживеани во Мексико

Телма - 21.09.2017

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца, затрупани под урнатините на училиште во Мексико Сити.

Земјотресот во Мексико го преклопи училиштето како сендвич и зароби десетици деца

Сакам да кажам - 21.09.2017

Кога трикатното училиште „Енрике Ребсамен“ во јужниот дел на Мексико Сити се урна, тоа се преклопи како сендвич, училница врз училница. Во урнатините беа пронајдени телата на 21 дете и на петмина возрасни лица, но тоа, можеби, не е конечен број на ...

Френетична потрага по преживеани – бројот на жртви расте

Канал5 - 21.09.2017

Во Мексико е тридневна жалост по разорниот земјотрес од 7,1 Рихтерови степени, во кој загинаа најмалку 230 луѓе. Над 500 војници и 200 полицајци се во френетична потрага по преживеани. Се трага по најмалку 30 исчезнати деца и 20-ина возрасни.

ВИДЕО: Воспоставен контакт со деца под урнатините на училиште два дена по земјотресот во Мексико

А1 On - 21.09.2017

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца, затрупани под урнатините на училиште во Мексико Сити.

Facebook донираше 1 милион долари за жртвите од земјотресот во Мексико

Стандард - 21.09.2017

Социјалната мрежа Facebook донираше 1 милион долари за помош на настраданите по силниот земјотрес во Мексико. Ова го изјави основачот на компанијата, Марк Зукерберг. „Моите мисли се со погодените од земјотресот во Мексико.

Пистата за Формула 1 во Мексико не е оштетена од катастрофалниот земјотрес

Sport 1 - 21.09.2017

Гран-прито во Мексико во Формула 1 ќе се одржи идниот месец како и што е планирано, објавија организаторите и покрај катастрофалниот земјотрес кој пред неколку дена ја погоди оваа земја во Средна Америка.

Спасувачите во трка со времето - под урнатините се уште има преживеани

Сител - 21.09.2017

Два дена по разорниот земјотрес во Мексико, под урнатините сеуште има преживеани, меѓу кои и деца. Спасувачките екипи и обични граѓани вложуваат максимални напори да стигнат до нив. Во потресот загинаа најмалку 230 луѓе. Над 20 од жртвите се деца.

Формула 1 трката во Мексико ќе се вози без одложувања

А1 On - 21.09.2017

Трката за Големата награда на Мексико ќе биде одржана во редовниот термин, односно на 29. октомври и покрај силните земјотреси кои ја погодија оваа држава, соопштија денес организаторите. Директорот за маркетинг на патеката „Арманос Родригес“, ...

Најчудна глетка по земјотресот во Мексико: Оваа улица изгледа како да дише! – Видео

Скопје24 - 21.09.2017

Поминаа два дена откако Мексико го погоди силен земјотрес во кој загинаа повеќе од 200 луѓе. Последиците се катастрофални, материјалната штета е огромна бидејќи цели згради се уриваа во текот на потресот.

Мексико: Над 230 загинати, земјата и натаму без струја

Нова ТВ - 21.09.2017

Бројот на жртвите од силниот земјотрес што го потресе Мексико пред два дена достигна над 230. Ова го соопшти Луис Фелипе Пуенте, национален координатор на силите за цивилна одбрана во земјата -Бројот на загинати луѓе во Мексико се зголеми за уште ...

Воспоставен контакт со деца под урнатините на училиште два дена по земјотресот во Мексико

Курир - 21.09.2017

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца, затрупани под урнатините на училиште во Мексико Сити.

Дечиња едвај спасени од урнатините по силниот земјотрес во Мексико

Сител - 21.09.2017

Мексиканските спасувачи и полицајци и натаму ги бројат жртвите од разорниот земјотрес со јачина од 7,1 степени по Рихтер кој го погоди Мексико. Досега најдени се телата на 225 жртви. Епицентарот на потресот бил југоисточно од Мексико Сити во ...

Ова дете успеа да го преживее најстрашниот земјотрес: За 30 секунди училиштето се урна, сфатив дека сите се мртви

Сител - 21.09.2017

Малото дете од Мексико имало среќа и вели дека не знае како успеало да го преживее силниот земјотрес кој го потресол Мексико Сити и го урнал неговото училиште, во кое траеле часови. "Бев на час по англиски јазик кога земјата почна да вибрира", рекол ...

Фејсбук ќе донира еден милион долари за жртвите од земјотресот во Мескико

Press24 - 21.09.2017

Фејсбук најави дека ќе донира еден милион долари на Црвениот крст во Мексико како помош за обнова на најпогодените области од силниот земјотрес кој предизвика големи штети и жртви неделава.

Дали се поврзани двата септемвриски земјотреси во Мексико?

Факултети - 21.09.2017

Мексико едвај успеа да се справи со последиците од еден голем земјотрес кога друг почна да ја тресе земјата. Нормално, ова ги поттикна луѓето да прашаат: Дали тие се поврзани и дали едниот го предизвикал другиот? Сеизмолозите ќе поминат многу време ...

Воспоставен контакт со деца под урнатините на училиште два дена по земјотресот во Мексико

Алфа - 21.09.2017

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца, затрупани под урнатините на училиште во Мексико Сити.

Еве зошто Мексико постојано го погодуваат земјотреси (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 21.09.2017

За повеќе од 200 луѓе се стравува дека се мртви во Мексико, откако вчера земјотрес со јачина од 7,1 степени погоди 51 км под површината на регионот Пуебла. El edificio de Laredo y Ámsterdam pic.twitter.com/58mTgGWV8D — Rafael Arias (@nomesecuestres) ...

По земјотресот во Мексико: Жртвите се зголемија на 230 луѓе

Стандард - 21.09.2017

Бројот на загинати во земјотресот со јачина од 7.1 степени во Мексико се искачи на 230. Најтежок удар поднесе мексиканскиот главен град кој брои 20 милиони луѓе. Службите за реакција и вонредни ситуации, војниците и многу волонтери се борат да ...

„Овде има деца“ - целиот ужас од разорниот земјотрес во Мексико во едно видео

Press24 - 21.09.2017

Мексичките спасувачи и полицајци и понатаму ги бројат жртвите од разорниот земјотрес со јаина од 7,1 степени според Рихтерова скала кој го погоди Мексико. Досега пронајдени се 255 лица. Една акција на волонтерите спасувачи е снимена со камера, кога ...

„Фејсбук“ донира еден милион долари за жртвите од земјотресот во Мексико

Макфакс - 21.09.2017

Фејсбук најави дека ќе донира еден милион долари на Црвениот крст во Мексико како помош за обнова на најпогодените области од силниот земјотрес кој предизвика големи штети и жртви неделава.

Фејсбук донираше еден милион долари за жртвите од земјотресот во Мексико

Скопје24 - 21.09.2017

Фејсбук најави дека ќе донира еден милион долари на Црвениот крст во Мексико како помош за обнова на најпогодените области од силниот земјотрес кој предизвика големи штети и жртви. Американскиот технолошки гигант објави дека соработува и со Фондот ...

„Facebook“ донира 1 милион долари за погодените од земјотресот во Мексико

Кајгана - 21.09.2017

Компанијата „Facebook“ најави дека ќе донира 1 милион долари на Црвениот Крст со цел да помогне одново да се изградат објектите кои ги сруши земјотресот кој го погоди Мексико Сити неделава.

Драматично видео: Дечиња едвај спасени од урнатините по силниот земјотрес во Мексико

Курир - 21.09.2017

Мексиканските спасувачи и полицајци и натаму ги бројат жртвите од разорниот земјотрес со јачина од 7,1 степени по Рихтер кој го погоди Мексико. Досега најдени се телата на 225 жртви. Епицентарот на потресот бил југоисточно од Мексико Сити во ...

Мексико: Се трага по исчезнатите во урнатините од земјотресот

МРТ - 21.09.2017

Претседателот Нието прогласи тридневна жалост. Полицијата ги засили патролите за да спречи кражби и вандализам. Спасувачите во мексико трагаат по исчезнатите во урнатините од земјотресот. Меѓу стотиците загинати има и многу деца.

Продолжува потрагата по преживеани во Мексико

Макфакс - 21.09.2017

Спасувачките екипи се во трка со времето правејќи максимални напори да пронајдат преживеани под урнатините од училиштето во Мексико Сити. Најмалку 21 дете и пет возрасни лица загинаа кога основното училиште се урна, а многу други се водат како ...

Мексико: Под урнатините на училиштето има преживеани деца

Нова ТВ - 21.09.2017

Спасувачите во Мексико водат трка со времето по разорниот земјотрес за да стасаат до преживеаните меѓу кои и едно 12 годишно девојче заробено во урнатините на училиштето, каде загинаа 20 деца, а 30 се исчезнати.

Воспоставен контакт со деца под урнатините на училиште два дена по земјотресот во Мексико

+инфо - 21.09.2017

Спасувачите соопштија дека разговарале со 12-годишно девојче со име Фрида, кое кажало дека со неа има и други деца. Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по ...

Видео: Асфалт кој „дише“, неверојатна снимка по земјотресот во Мексико

Press24 - 21.09.2017

Два дена по земјотресот во Мексико, на една напукната улица е забележана необична глетка. Имено, додека тлото се смирува по потресите, асфалтот се поместува како да „дише“. Иако се гледа дека под испуканиот асфалт е провалија, луѓето трчаат преку ...

Мексико се` уште трага по преживеани во земјотресот

Глас на Америка - 21.09.2017

Во потрагата се вклучија и граѓани, кои заедно со спасувачите, се обидуваат да најдат заглавени лица во урнатите градби Додека Мексико тагува по 225-те жртви во силниот земјотрес, спасувачките екипи продолжуваат да трагаат низ урнатините во Мексико ...

Град Скопје упати сочувство за настраданите во земјотресот во Мексико

А1 On - 21.09.2017

Градот Скопје упати писмо со сочувство до граѓаните на Мексико по повод катастрофалниот земјотрес во централниот дел на нивната земја. – Во овие трагични моменти, од името на граѓаните на Град Скопје примете го нашето искрено сочувство за изгубените ...

Селма Хаек очајна поради земјотресите во Мексико

Репортер - 21.09.2017

Во последните три недели неколку природни катастрофи разорија голем дел од Америка, а сега и Мексико. Во земјотресот со јачина од 7,1 степен по скалата на Рихтер, настрадаа преку 250 ...

ВИДЕО: Асфалт кој „дише“, неверојатна снимка по земјотресот во Мексико

Курир - 21.09.2017

Два дена по земјотресот во Мексико, на една напукната улица е забележана необична глетка. Имено, додека тлото се смирува по потресите, асфалтот се поместува како да „дише“. Иако се гледа дека под испуканиот асфалт е провалија, луѓето трчаат преку ...

Воспоставен контакт со деца под урнатините на училиште два дена по земјотресот во Мексико

Либертас - 21.09.2017

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца, затрупани под урнатините на училиште во Мексико Сити.

Дечиња едвај спасени од урнатините по силниот земјотрес во Мексико

Пулс24 - 21.09.2017

Мексиканските спасувачи и полицајци и натаму ги бројат жртвите од разорниот земјотрес со јачина од 7,1 степени по Рихтер кој го погоди Мексико. Досега најдени се телата на 225 жртви. Епицентарот на потресот бил југоисточно од Мексико Сити во ...

Град Скопје упати сочувство за настраданите во земјотресот во Мексико

Либертас - 21.09.2017

Градот Скопје упати писмо со сочувство до граѓаните на Мексико по повод катастрофалниот земјотрес во централниот дел на нивната земја. – Во овие трагични моменти, од името на граѓаните на Град Скопје примете го нашето искрено сочувство за изгубените ...

МНР: Засега нема информации за македонски граѓани погодени од земјотресот во Мексико

Скопје инфо - 21.09.2017

Македонската амбасада во САД до овој момент нема сознанија за македонски државјани погодени од земјотресот во Мексико, соопштуваат од Министерството за надворешни работи. Оттму додаваат дека македонската Амбасада во САД е во контакт со мексиканските ...

Ова дете преживеа земјотрес: За 30 секунди училиштето се урна, сфатив дека сите се мртви

МК News - 21.09.2017

Малото дете од Мексико имало среќа и вели дека не знае како успеало да го преживее силниот земјотрес кој го потресол Мексико Сити и го урнал неговото училиште, во кое траеле часови. “Бев на час по англиски јазик кога земјата почна да вибрира”, рекол ...

Деца едвај спасени од урнатините по силниот земјотрес во Мексико (Видео)

Република - 21.09.2017

Мексиканските спасувачи и полицајци и натаму ги бројат жртвите од разорниот земјотрес со јачина од 7,1 степени по Рихтер кој го погоди Мексико. Досега најдени се телата на 225 жртви. Епицентарот на потресот бил југоисточно од Мексико Сити во ...

Фејсбук донираше еден милион долари за жртвите од земјотресот во Мексико

Вечер Прес - 21.09.2017

Фејсбук најави дека ќе донира еден милион долари на Црвениот крст во Мексико како помош за обнова на најпогодените области од силниот земјотрес кој предизвика големи штети и жртви неделава.

Најмалку 225 загинати во вчерашниот земјотрес во Мексико

Точка - 21.09.2017

Во вчерашниот земјотрес во Мексико загинаа 225 лица, од кои најмногу, 94, во главниот град Мексико Сити, соопштија мексиканските власти. Мексиканската телевизија Телевиса јави дека тела на 32 деца и петмина возрасни се извадени од под урнатините на ...

Фејсбук ќе донира еден милион долари за жртвите од земјотресот во Мескико

Пулс24 - 21.09.2017

Фејсбук најави дека ќе донира еден милион долари на Црвениот крст во Мексико како помош за обнова на најпогодените области од силниот земјотрес кој предизвика големи штети и жртви неделава.

(ВИДЕО) Трка со времето за спас на девојче: Спасувачи во Мексико во обид да спасат ученичка од урнатините

Фактор - 21.09.2017

Спасувачите во Мексико водат трка во времето после разорниот земјотрес како би стигнале до преживеаните меѓу кои е и едно 12 годишно девојче заробено во урнатините на училиштето. Надлежните служби јавија дека во главниот град загинале 102 лица, а во ...

Плачот на детето што го преживеало кобниот земјотрес поради најважна одлука: За 30 секунди училиштето се урна, сфатив ...

Точка - 21.09.2017

Хаотични сцени биле видени на местото каде се урнало трикатното училиште. Малото дете од Мексико имало среќа и вели дека не знае како успеало да го преживее силниот земјотрес кој го потресол Мексико Сити и го урнал неговото училиште, во кое траеле ...

Шилегов: Скопје повторно ќе биде град на солидарноста

Либертас - 21.09.2017

Некогашна улица Мексичка го добила своето име како благодарност до Мексико за дадените донациии по катастрофалниот земјотрес кој го разурна Скопје во 1963та година. Со тие донации било изградено и детското игралиште на оваа улица, но нејзиното име ...

Воспоставен контакт со деца под урнатините на училиште два дена по земјотресот во Мексико

Вечер Прес - 21.09.2017

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца, затрупани под урнатините на училиште во Мексико Сити Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, ...

Прогласена тридневна жалост во Мексико

Точка - 21.09.2017

Претседателот на Мексико, Енрике Пења Нието прогласи тридневна жалост поради страшниот земјотрес со магнитуда од 7,1 степени според Рихтер, во кој загинаа најмалку 225 луѓе. - Мексико сочувствува во вашата болка, се вели во пораката од Кабинетот на ...

Се повеќе жртви од земјотресот во Мексико

Локално - 21.09.2017

Бројот на жртвите од силниот земјотрес што го потресе Мексико пред два дена достигна над 230. Ова го соопшти Луис Фелипе Пуенте, национален координатор на силите за цивилна одбрана во земјата “Бројот на загинати луѓе во Мексико се зголеми за уште ...

(ВИДЕО) Најчудна глетка по земјотресот во Мексико: Оваа улица изгледа како да дише!

Фактор - 21.09.2017

Поминаа два дена откако Мексико го погоди силен земјотрес во кој загинаа повеќе од 200 луѓе. Последиците се катастрофални, материјалната штета е огромна бидејќи цели згради се уриваа во текот на потресот.

(ВИДЕО) ДЕТЕ ГО ПРЕЖИВЕА ЗЕМЈОТРЕСОТ: За 30 секунди се урна училиштето, сфатив дека сите се мртви

Фактор - 21.09.2017

Луис Карлос Томе е детето кое го преживеа земјотресот во Мексико откако се урна училиштето во кое тој учел во главниот град Мексико Сити. Вели дека бил на час по англиски јазик, кога земјата почнала да вибрира.

Пронајдени телата на 21 ученик во Мексико

Тера - 21.09.2017

Претседателот на Мексико, Енрике Пења Нието прогласи тридневна жалост поради страшниот земјотрес со магнитуда од 7,1 степени според Рихтер, во кој загинаа најмалку 225 луѓе. Кога трикатно училиште во јужниот дел на Мексико Сити се урна, тоа се ...

Најголемата хероина во Мексико: Лабрадор помогна од рушевините да бидат извлечени 54 луѓе

Точка - 21.09.2017

Бројот на жртви како последица на земјотресот кој го погоди Мексико секојдневно се искачува, а деноноќно и практично без пауза, огромен број на пожарникари, војници и доброволци бараат луѓе во рушевините.

Фејсбук донираше еден милион долари за жртвите од земјотресот во Мексико

Точка - 21.09.2017

Фејсбук најави дека ќе донира еден милион долари на Црвениот крст во Мексико како помош за обнова на најпогодените области од силниот земјотрес кој предизвика големи штети и жртви неделава.

Фејсбук донира милион долари за жртвите од земјотресот во Мексико

Либертас - 21.09.2017

Фејсбук најави дека ќе донира еден милион долари на Црвениот крст во Мексико како помош за обнова на најпогодените области од силниот земјотрес кој предизвика големи штети и жртви неделава.

(ВИДЕО) РАЗВИЕНИТЕ ЗЕМЈИ ЌЕ ИМ ЗАВИДАТ: Мексико разви систем против земјотреси

Фактор - 21.09.2017

За разлика од некои развиени земји, Мексико покажа како треба да се учи од искуството и да се развие систем против земјотреси. За споредба, земјотресите во Италија однесоа многу повеќе животи од земјотресот во Мексико.

Прогласена тридневна жалост во Мексико

Пулс24 - 21.09.2017

Претседателот на Мексико, Енрике Пења Нието прогласи тридневна жалост поради страшниот земјотрес со магнитуда од 7,1 степени според Рихтер, во кој загинаа најмалку 225 луѓе. -Мексико сочувствува во вашата болка, се вели во пораката од Кабинетот на ...

Трка со времето за животот на едно девојче: Мексиканските спасувачи се обидуваат да извлечат 12-годишна ученичка од ...

Точка - 21.09.2017

Спасувачите во Мексико водат трка со времето по разорниот земјотрес, за да дојдат до преживеаните, меѓу кои има и едно 12-годишно девојче, заробено во урнатините на училиштето. Претседателот Енрике Пења Нието рекол дека во главниот град загинале 102 ...

И покрај земјотресот во Мексико, ќе се одржи трката Формула 1

Локално - 21.09.2017

Трката во Формула 1 за Големата награда на Мексико ќе се одржи во веќе одредениот термин , 29 октомври, иако Мексико неделава беше погоден од голем земјотрес. Директорот за маркетинг на автодромот “Ermanos Rodriges”, Родриго Санчез, рече дека ...

Спасувачки тимови воспоставиле контакт со деца под урнатините на училиште два дена по земјотресот во Мексико

Пулс24 - 21.09.2017

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца, затрупани под урнатините на училиште во Мексико Сити.

Потрага по преживеани од катастрофалниот земјотрес во Мексико...

Н.Македонија - 21.09.2017

Потрага по преживеани од катастрофалниот земјотрес во Мексико Најмалку 217 лица загинаа, а десетици се водат за исчезнати во катастрофалниот земјотрес што го погоди Мексико. Првично беше соопштено дека во земјотресот, кој бил со интензитет од 7,1 ...

Еден милион долари донираше Фејсбук за жртвите од земјотресот во Мексико

Денар - 21.09.2017

Фејсбук најави дека ќе донира еден милион долари на Црвениот крст во Мексико како помош за обнова на најпогодените области од силниот земјотрес кој предизвика големи штети и жртви неделава.

МНР: Нема повредени македонски државјани во земјотресот во Мексико

Фокус - 20.09.2017

Од Министерството за надворешни работи соопштуваат дека нема повредени македонски државјани во земјотресот во Мексико. Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, македонската амбасада во САД до овој момент нема сознанија за македонски ...

МНР: Засега нема информации за македонски граѓани погодени од земјотресот во Мексико

Канал5 - 20.09.2017

Македонската амбасада во САД до овој момент нема сознанија за македонски државјани погодени од земјотресот во Мексико, соопштуваат од Министерството за надворешни работи. Од тaму додаваат дека македонската Амбасада во САД е во контакт со ...

Расте бројот на жртвите од земјотресот во Мексико

24 Вести - 20.09.2017

Во земјотресот кој го погоди централниот дел на Мексико, досега загинаа 138 луѓе во државата Морелос. Аеродромот во главниот град ги прекина операциите по земјотресот со јачина од 7,1 степени.

Најмалку 140 загинати при земјотресoт во Мексико

Алсат-М - 20.09.2017

Најмалку 140 лица загинаа при земјотрес со интензитет од 7,1 степени според Рихтеровата скала што синоќа го погоди централниот дел на Мексико. Земјотресот бил на длабочина од 51 километри под површната на земјата, со епицентар во источниот дел на ...

Катастрофален земјотрес го погоди Мексико – стотици загинати

Канал5 - 20.09.2017

Најмалку 140 лица загинаа во земјотресот со интензитет од 7,1 степени според рихтеровата скала кој го погоди централниот дел на Мексико. Мексиканската сеизмолошка агенција претходно информира дека потресот бил со јачина од 6,8 степени според рихтер, ...

Најмалку 248 лица загинаа во земјотресот во Мексико, продолжуваат спасувачките акции

ТВ21 - 20.09.2017

Спасувачки екипи и граѓани ја продолжуваат потрагата по преживеани од разорниот земјотрес што го погоди Мексико, во кој загинаа повеќе од 248 луѓе. Локални медиуми јавуваат дека војници и пожарникари се вклучени посебно во спасување на деца од ...

Билансот на жртви од земјотресот во Мексико е намален до 217

24 Вести - 20.09.2017

Мексиканската служба за цивилна заштита соопшти, дека бројот на загинати лица во вчерашниот земјотрес со интензитет од 7,1 степен, според Рихтеровата скала, што го погоди Мексико, е намален на 217.

Писмо со сочувство од претседателот Иванов по повод земјотресот во Мексико

Канал5 - 20.09.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до претседателот на Соединетите Мексикански Држави Енрике Пења Нието по повод катастрофалниот земјотрес во централниот дел на Мексико.

Видео: Мексико го тресеше земјотрес од 7.1 степен по Рихтер, се рушат и згради, а има најмалку 57 загинати

Фокус - 20.09.2017

По неодамнешниот катастрофален земјотрес, Мексико го погоди уште еден силен земјотрес од 7.1 степен според Рихтеровата скала, а засега има најмалку 57 загинати објавуваат странските медиуми.

Над 100 мртви во Земјотресот во Мексико, се случи на истиот датум кога и катастрофата во 1985 година

Сакам да кажам - 20.09.2017

Земјотрес со магнитуда од 7,1 степен според Рихтеровата скала го погоди централното Мексико, убивајќи најмалку 119 луѓе. Тој бил силно почувствуван и во главниот град Мексико Сити, што се наоѓа само 75 километри од епицентарот, а бил на длабочина од ...

Во земјотрес во Мексико загинаа 134 луѓе

24 Вести - 20.09.2017

Најмалку 134 лица загинаа при земјотрес со интензитет од 7,1 степени според Рихтеровата скала што синоќа го погоди централниот дел на Мексико. Земјотресот бил на длабочина од 51 километри под површната на земјата, со епицентар во источниот дел на ...

Над 250 луѓе загинаа во земјотресот во Мексико, меѓу нив повеќе од 20 деца

Фокус - 20.09.2017

Најмалку 224 луѓе загинаа во вчерашниот земјотрес што го погоди Мексико со интензитет од 7,1 степен според Рихтерова скала, соопшти националната агенција за цивилна заштита. – Најголем е бројот на жртви во државата Морелос јужно од главниот град ...

Фотографија на денот: Спасувачот од Мексико

Deutsche Welle - 20.09.2017

На #ФотографијаНаДенот еден од спасувачите во Мексико кои очајно трагаат по преживеани по катастрофалниот земјотрес Во земјотресот загинаа најмалку 224 лица, од кои повеќе од 20 деца. Катастрофата се случи на 32-годишнината од земјотресот кој во ...

Најмалку 248 мртви во земјотресот во Мексико, 21 дете загина при уривање на училиште

Сакам да кажам - 20.09.2017

Најсмртоносниот земјотрес што го погоди Мексико во последните три децении однесе најмалку 248 животи, вклучувајќи и 21 дете, кои загинаа при уривањето на едно основно училиште во главниот град Мексико Сити.

Над 250 загинати во земјотресот во Мексико

24 Вести - 20.09.2017

Најмалку 250 луѓе загинаа во земјотресот што го погоди Мексико со интензитет од 7,1 степен по Рихтер. Најголем е бројот на жртви во државата Морелос јужно од главниот град каде се загинати стотина луѓе.

Видео- Фото:Катастрофален земјотрес во Мексико- повеќе од 200 загинати /ОБНОВЕН

Канал5 - 20.09.2017

Повеќе од 200 лица загинаа во катастрофалниот земјотрес интензитет од 7,1 степени според Рихтеровата скала кој го погоди централниот дел на Мексико. Претседателот Енрике Нието потврди дека загинале и 20 деца , а 30 се водат се исчезнати кога се ...

Драматична состојба по земјотресот во Мексико

Deutsche Welle - 20.09.2017

Во нов катастрофален земјотрес во Мексико загинаа најмалку 224 лица, меѓу кои и над 20 деца. Состојбата е драматична, а спасувачите очајно се обидуваат да стигнат до затрупаните. Земјотресот имаше јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала.

Се зголемува бројот на жртви од земјотресот во Мексико, досега е потврдено за 220 лица

Канал5 - 20.09.2017

Повеќе од 220 загинати, урнати згради, училишта, пропаднати патишта – Мексико во хаос по катастрофалниот земјотрес од 7,1 степен чиј епицентар бил на 120 километри од Мексико Сити. Спасувачките екипи и доброволци во трка со времето ги расчистуваат ...

Вонредна состојба во Мексико по катастрофалниот земјотрес

Телма - 20.09.2017

Прогласена е вонредна состојба во Мексико по вчерашниот катастрофален земјотрес , со јачина од 7, 1 степен според Рихтеровата скала. Иако бројките на загинати и повредени кои ги објавуваат светските агенции, постојано се менуваат, за сега е извесно ...

Катастрофален земјотрес во Мексико

24 Вести - 20.09.2017

Страв и паника во Мексико. За само две недели земјата ја погодија два разорни земјотреси. Доцна синоќа тлото на Мексико се стресе, сеизмолошката опсерваторија регистрираше нов силен земјотрес со јачина од 7.1 степен според рихтеровата скала.

Најнов биланс од земјотресот во Мексико: Најмалку 225 загинати

Алсат-М - 20.09.2017

Во вчерашниот земјотрес во Мексико загинаа 225 лица, од кои најмногу, 94, во главниот град Мексико Сити, соопштија денеска мексиканските власти. Мексиканската телевизија Телевиса јави дека тела на 32 деца и петмина возрасни се извадени од под ...

Досега 225 загинати во земјотресот во Мексико

Фокус - 20.09.2017

Мексиканските власти излегоа со нова бројка на загинати во земјотресот: Загинале 225 лица, од кои најмногу, 94, во главниот град Мексико Сити. Една мексинаска телевизија јави дека тела на 32 деца и петмина возрасни се извадени од под урнатините на ...

По земјотресот во Мексико, вулканот Попокатепетел еруптираше чад (ВИДЕО)

+инфо - 20.09.2017

Мексиканските сеизмолози, во моментов ја оценуваат ситуацијата со вулканот на „црвено ниво“ на тревога. Мексиканскиот вулкан Попокатепетел, кој се наоѓа во близина на главниот град Мексико Сити, еруптираше, исфрлајќи чад и пепел.

Најмалку 224 лица загинаа во земјотресот во Мексико, меѓу кои 21 дете при уривање на училиште

Скопје24 - 20.09.2017

Најмалку 224 луѓе загинаа во вчерашниот земјотрес што го погоди Мексико со интензитет од 7,1 степен според Рихтерова скала, соопшти националната агенција за цивилна заштита. – Најголем е бројот на жртви во државата Морелос јужно од главниот град ...

Најмалку 250 загинати во силниот земјотрес во Мексико

Порта 3 - 20.09.2017

Најновиот биланс на жртвие најмалку 250 настрадани во силниот земјотрес, што со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала, го погоди централниот дел на Мексико. Потрагата на спасувачките екипи во урнатините сеуште трае.

По земјотресот во Мексико, вулканот Попокатепетел еруптираше чад

Сител - 20.09.2017

Мексиканскиот вулкан Попокатепетел, кој се наоѓа во близина на главниот град Мексико Сити, еруптираше, исфрлајќи чад и пепел. Вулканот стана активен на 22 август, кога висината на исфрлениот пепел достигна четири километри.

Најмалку 248 лица загинаа во земјотресот во Мексико, продолжуваат спасувачките акции

Сител - 20.09.2017

Спасувачки екипи и граѓани ја продолжуваат потрагата по преживеани од разорниот земјотрес што го погоди Мексико, во кој загинаа повеќе од 248 луѓе. Локални медиуми јавуваат дека војници и пожарникари се вклучени посебно во спасување на деца од ...

248 загинати во стравичниот земјотрес од 7,1 степени по Рихтер кој го погоди Мексико

Таратур - 20.09.2017

Земјотрес со интензитет од 7,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран вчера во централниот дел на Мексико, соопшти Американскиот геофиизчки институт. Според првичните информации во земјотресит загинале 42 лица.

По земјотресот во Мексико, вулканот Попокатепетел еруптираше чад

Скопје24 - 20.09.2017

Мексиканскиот вулкан Попокатепетел, кој се наоѓа во близина на главниот град Мексико Сити, еруптираше, исфрлајќи чад и пепел. Вулканот стана активен на 22 август, кога висината на исфрлениот пепел достигна четири километри.

Најмалку 248 лица загинаа во земјотресот во Мексико, продолжуваат спасувачките акции

А1 On - 20.09.2017

Спасувачки екипи и граѓани ја продолжуваат потрагата по преживеани од разорниот земјотрес што го погоди Мексико, во кој загинаа повеќе од 248 луѓе. Локални медиуми јавуваат дека војници и пожарникари се вклучени посебно во спасување на деца од ...

Страв и паника во Мексико, најмалку 240 загинати во катастрофален земјотрес (Видео)

Кајгана - 20.09.2017

Најновиот биланс на жртви, во силниот земјотрес кој со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала вчера го погоди централниот дел на Мексико е 240 настрадани. Потрагата на спасувачките екипи во урнатините сеуште трае.

Писмо со сочувство од претседателот Иванов по повод земјотресот во Мексико

Сител - 20.09.2017

- Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до претседателот на Соединетите Мексикански Држави Енрике Пења Нието по повод катастрофалниот земјотрес во централниот дел на Мексико.

Најмалку 224 лица загинаа во земјотресот во Мексико, меѓу кои 21 дете при уривање на училиште

Курир - 20.09.2017

Најмалку 224 луѓе загинаа во вчерашниот земјотрес што го погоди Мексико со интензитет од 7,1 степен според Рихтерова скала, соопшти националната агенција за цивилна заштита. – Најголем е бројот на жртви во државата Морелос јужно од главниот град ...

Апокалиптични сцени од земјотресот во Мексико - под рушевини се бараат жртви

Сител - 20.09.2017

Мексико повторно е погодено од силен земјотрес. Бројката на загинати во моментов е повеќе од 200 лица, голем број се исчезнати под рушевините. Најмалку 226 лица загинале во силниот земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтер, кој ги погодил ...

Иванов упати писмо со сочувство по разорниот земјотрес во Мексико

Press24 - 20.09.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати писмо со сочувство до претседателот на Соединетите Мексикански Држави, Енрике Пења Нието, по повод катастрофалниот земјотрес во централниот дел на Мексико, во кој загинаа повеќе од 250 лица.

Над 220 загинати во силен земјотрес во Мексико

Р.С.Европа - 20.09.2017

Над 220 луѓе загинале во вчерашниот силен земјотрес што го погоди главниот град на Мексико, Максико Сити. Земјотресот со сила од 7,1 степен уривал згради и предизвикал голема паника меѓу 20 милионското население на градот.

ВИДЕО: Најмалку 224 лица загинаа во земјотресот во Мексико

А1 On - 20.09.2017

Бројот на загинатите во катастрофалниот земјотрес кој вчера го погоди Мексико достигна најмалку 224 лица. Пред 11 дена земјотрес со интензитет од 8,2 степена го погоди Мексико, при што загинаа најмалку 90 луѓе.

(Видео) Мексико: Најмалку 240 загинати, спасувачите трагаат под урнатините

Макфакс - 20.09.2017

Најновиот биланс на жртви, во силниот земјотрес кој со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала, во вторникот, го погоди централниот дел на Мексико е 240 настрадани. Потрагата на спасувачките екипи во урнатините сеуште трае.

По земјотресот во Мексико, вулканот Попокатепетел еруптираше чад

Курир - 20.09.2017

Мексиканскиот вулкан Попокатепетел, кој се наоѓа во близина на главниот град Мексико Сити, еруптираше, исфрлајќи чад и пепел. Вулканот стана активен на 22 август, кога висината на исфрлениот пепел достигна четири километри.

Снимки како се уриваа згради од силниот земјотрес во Мексико

А1 On - 20.09.2017

Најмалку 224 луѓе загинаа во вчерашниот земјотрес што го погоди Мексико со интензитет од 7,1 степен според Рихтерова скала, соопшти националната агенција за цивилна ...

Катастрофа во Мексико: Над 250 загинати и голем број затрупани

Нова ТВ - 20.09.2017

Повеќе од 250 луѓе загинаа, а голем број згради се урнати во разорниот земјотрес што го погоди Мексико, соопшти мексиканската Влада. Во едно училиште кое се урнало загинале 20 деца, а по 30 се трага.

Писмо со сочувство од претседателот Иванов по повод земјотресот во Мексико

А1 On - 20.09.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до претседателот на Соединетите Мексикански Држави Енрике Пења Нието по повод катастрофалниот земјотрес во централниот дел на Мексико.

Страшни слики од земјотресот во Мексико: Меѓу 248 мртви има и 21 дете, зградите се рушеле како кули од карти ...

Курир - 20.09.2017

Мексико повторно погодено од силен земјотрес, повеќе од 200 лица загинати, многу исчезнати под рушевините. Бројот на загинати во разорниот земјотрес кој вчера го погоди југот на Мексико порасна на 248, меѓу кои има и 21 дете, соопштуваат денеска ...

Најмалку 150 лица загинаа во земјотресот во Мексико, меѓу кои 21 дете при уривање на училиште

Сител - 20.09.2017

Најмалку 21 дете загинаа, а други дваесетина се водат како исчезнати, при уривање на училиште по вчерашниот силен земјотрес со интензитет од 7,1 степен според Рихтерова скала кој го погоди Мексико.

Иванов изрази сочувство за жртвите во земјотресот во Мексико

Макфакс - 20.09.2017

Претседателот Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до претседателот на Мексико, Енрике Пења Нието, по повод катастрофалниот земјотрес во централниот дел на земјата. „Со големо жалење ги примив вестите за катастрофалниот земјотрес и длабоко жалам за ...

Видео: Страшна снимка од земјотресот во Мексико - се се тресе, луѓето бегаат во паника

Press24 - 20.09.2017

Силниот земјотрес од 7.1 степени по Рихтер одзеде 248 животи, а за жал се сруши училиште и загинаа и деца. Ова е снимка од земјотресот кој вчера ги потресе жителите на ...

Силен земјотрес во Мексико, стотици загинати

Р.С.Европа - 20.09.2017

Спасувачки екипи и обични граѓани ги пребаруваат урнатините во потрага по преживеани откако централниот дел на Мексико, вклучувајќи го и главниот град Мексико Сити, бил погоден од силен земјотрес.

Земјотресот во Мексико одложи две светски првенства

Курир - 20.09.2017

Меѓународниот параолимписки комитет (МПК) соопшти дека на неодредено време се одложени двете планирани Светски првенства кои требаа да се одржат во Мексико. Причината е катастрофалниот земјотрес со јачина од 7.1 степен при што загинаа повеќе од 200 ...

Земјотресот во Мексико одложи две светски првенства

А1 On - 20.09.2017

Меѓународниот параолимписки комитет (МПК) соопшти дека на неодредено време се одложени двете планирани Светски првенства кои требаа да се одржат во Мексико. Причината е катастрофалниот земјотрес со јачина од 7.1 степен при што загинаа повеќе од 200 ...

248 луѓе го загубија животот во разорниот земјотрес (ВИДЕО)

МКД - 20.09.2017

Најмалку 248 луѓе загинаа во разорниот земјотрес што вчера го погоди јужен Мексико, соопштија денес официјалните претставници, пишува Ројтерс. Според податоците на едно официјално лице бројот на жртвите е 216.

Околу 250 лица загинаа во силниот земјотрес во Мексико

МРТ - 20.09.2017

Околу 250 лица загинаа во синоќешниот земјотрес со интензитет од 7,1 степен според Рихтер, што го погоди централниот дел на Мексико. Се стравува дека под урнатите згради има уште затрупани луѓе, поради што конечниот биланс на жртвите би можел да ...

Земјотресот во Мексико одложи две светски првенства

Press24 - 20.09.2017

Меѓународниот параолимписки комитет (МПК) соопшти дека на неодредено време се одложени двете планирани Светски првенства кои требаа да се одржат во Мексико. Причината е катастрофалниот земјотрес со јачина од 7.1 степен при што загинаа повеќе од 200 ...

Билансот на жртви од земјотресот во Мексико е намален до 217

А1 On - 20.09.2017

Мексиканската служба за цивилна заштита соопшти, дека бројот на загинати лица во вчерашниот земјотрес со интензитет од 7,1 степен, според Рихтеровата скала, што го погоди Мексико, е намален на 217.

Видео: Само рушевини и пустош после земјотресот во Мексико

Press24 - 20.09.2017

Само рушевини и пустош, се зборовите кои може да го опишат Мексико, после разорниот земјотрес кој го погоди од 7,1 степени по Рихтер. Фотографиите од тоа подраќје покажува како спасувачите се во потрага по изчезнатите.

Билансот на жртви од земјотресот во Мексико е намален до 217

+инфо - 20.09.2017

Во Мексико Сити се загинати 86 лица, 71 во Морелос, 43 во Пуебла, 12 во Мексико, четири лица во Гереро и еден во Оаксака. Мексиканската служба за цивилна заштита соопшти, дека бројот на загинати лица во вчерашниот земјотрес со интензитет од 7,1 ...

Урнатини и пустош: снимка со дрон го покажува хаосот во Мексико (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 20.09.2017

Само урнатини и пустош – ова е најдобриот опис на југот на Мексико денес. Фотографиите од областа ја покажуваат ангажираноста на спасувачите во потрагата по исчезнатите, Урнатите згради сведочат за јачината на земјотресот.

Силен земјотрес во Мексико: Стотици мртви, повредени и исчезнати

МРТ - 20.09.2017

Стотици мртви, повредени и исчезнати во Мексико, коешто по втор пат месецов се соочува со силен земјотрес. Освен човечки жртви, предизвикана е и материјална штета. Тектонското движење го активираше и вулканот Попокатепетел.

Вознемирувачка снимка од дрон: Под рушевини се бараат жртви, огромна штета од земјотресот во Мексико

Курир - 20.09.2017

Мексико повторно е погодено од силен земјотрес. Бројката на загинати во моментов е повеќе од 200 лица, голем број се исчезнати под рушевините. Најмалку 226 лица загинале во силниот земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтер, кој ги погодил ...

Иванов изрази сочувство за жртвите во Мексико

+инфо - 20.09.2017

Сигурен сум, господине Претседател, дека со Вашето лидерство, брзо ќе се надминат последиците од оваа природна катастрофа, вели Иванов. Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, упати писмо со сочувство до претседателот на Соединетите ...

Иванов изрази сочувство за жртвите во Мексико

МРТ - 20.09.2017

Претседателот Иванов упати писмо со сочувство до неговиот мексикански колега, Енрике Пења Нието... Претседателот Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до неговиот мексикански колега, Енрике Пења Нието.

Земјотресот во Мексико одложи две светски првенства

Sport M - 20.09.2017

Меѓународниот параолимписки комитет (МПК) соопшти дека на неодредено време се одложени двете планирани Светски првенства кои требаа да се одржат во Мексико. Причината е катастрофалниот земјотрес со јачина од 7.1 степен при што загинаа повеќе од 200 ...

Спасувачка акција во Мексико, се трага по преживеани и повредени

Макфакс - 20.09.2017

Властите вложуваат максимални напори да пронајдат затрупани луѓе во урнатините и да спасат човечки животи, соопшти претседателот на Мексико, Пења Нијето. Поради ужасниот и силен земјотрес со јачина од 7,1 степен по Рихтер, во целата земја е воведена ...

Хорор во Мексико – разорен земјотрес однесе стотици животи

Алфа - 20.09.2017

Хорор во Мексико. Разорен земјотрес со магнитуда од 7,1 степен по Рихтер однесе стотици животи и остави пустош по себе. Дел од жртвите се деца, кои во моментот на потресот биле во едно основно училиште чиј кров се урнал. Хорор во Мексико.

Апокалиптични сцени од земјотресот во Мексико – под рушевини се бараат жртви – Видео

Скопје24 - 20.09.2017

Мексико повторно е погодено од силен земјотрес. Бројката на загинати во моментов е повеќе од 200 лица, голем број се исчезнати под рушевините. Најмалку 226 лица загинале во силниот земјотрес со јачина од 7,1 степени според Рихтер, кој ги погодил ...

Најмалку 225 загинати во земјотресот во Мексико

Глас на Америка - 20.09.2017

Армијата и полицијата и натаму трагаат по евентуални преживеани Спасувачките екипи го пребаруваат Мексико Сити и соседните области, во надеж дека ќе пронајдат преживеани лица по земјотресот со јачина од 7,1 степени во кој загинаа најмалку 225 лица, ...

Двете легендарни мундијалски средби на оштетениот стадион во Мексико

Оff.net - 20.09.2017

Повеќе од 200 луѓе е досегашниот број на жртви во катастрофалниот земјотрес кој го зафати Мексико. Има урнати згради, училишта, патишта, а погоден е и стадионот кој е дом на селекцијата на ...

Писмо со сочувство од претседателот Иванов по повод земјотресот во Мексико

Алфа - 20.09.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до претседателот на Соединетите Мексикански Држави Енрике Пења Нието по повод катастрофалниот земјотрес во Мексико.

Галерија: Се вадат тела од рушевините, повредени на носилки, урнати згради - земјотресот во Мексико остави ужас

Press24 - 20.09.2017

Најмалку 224 луѓе загинаа во вчерашниот земјотрес што го погоди Мексико со интензитет од 7,1 степен според Рихтерова скала, соопшти националната агенција за цивилна заштита. – Најголем е бројот на жртви во државата Морелос јужно од главниот град ...

Нема повредени македонски државјани во земјотресот во Мексико

Нова ТВ - 20.09.2017

Од Министерството за надворешни работи соопштуваат дека нема повредени македонски државјани во земјотресот во Мексико. Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, македонската амбасада во САД до овој момент нема сознанија за македонски ...

МНР: Засега нема информации за македонски граѓани погодени од земјотресот во Мексико

А1 On - 20.09.2017

Македонската амбасада во САД до овој момент нема сознанија за македонски државјани погодени од земјотресот во Мексико, соопштуваат од Министерството за надворешни работи. Оттму додаваат дека македонската Амбасада во САД е во контакт со мексиканските ...

Нема информации за македонски државјани погодени од земјотресот во Мексико

Р.С.Европа - 20.09.2017

Министерството за надворешни работи информира дека согласно со комуникацијата остварена со надлежните служби, македонската амбасада во САД до овој момент нема сознанија за македонски државјани погодени од земјотресот во Мексико.

Зошто Мексико го погодија два страшни земјотреси за 11 дена?

Курир - 20.09.2017

Два пати за 11 дена Мексико беше на удар на разорни земјотреси со магнитуда од 8,1 и 7,1 степени по Рихтер кои рушеа згради патишта и однесоа стотици животи. Двата земјотреси, и оној на 8 септември и вчерашниот, предизвикаа силен и долготраен потрес ...

Зошто Мексико го погодија два страшни земјотреса за 11 дена?

Кајгана - 20.09.2017

Два пати за 11 дена Мексико беше на удар на разорни земјотреси со јачина од 8,1 и 7,1 степени по Рихтеровата скала, што резултираа со човечки жртви, разурнати домови и општ хаос и страв. Двата земјотреса, едниот на 8 септември, а другиот вчера ...

По земјотресот во Мексико, вулканот Попокатепетел еруптираше чад

А1 On - 20.09.2017

Мексиканскиот вулкан Попокатепетел, кој се наоѓа во близина на главниот град Мексико Сити, еруптираше, исфрлајќи чад и пепел. Вулканот стана активен на 22 август, кога висината на исфрлениот пепел достигна четири километри.

МНР: Нема информации за македонски граѓани погодени од земјотресот во Мексико

Макфакс - 20.09.2017

Македонската амбасада во САД до овој момент нема сознанија за македонски државјани погодени од земјотресот во Мексико, соопштуваат од Министерството за надворешни работи. Оттму додаваат дека македонската Амбасада во САД е во контакт со мексиканските ...

Прогласена тридневна жалост во Мексико

Курир - 20.09.2017

Претседателот на Мексико, Енрике Пења Нието прогласи тридневна жалост поради страшниот земјотрес со магнитуда од 7,1 степени според Рихтер, во кој загинаа најмалку 225 луѓе. -Мексико сочувствува во вашата болка, се вели во пораката од Кабинетот на ...

Откриена причината зошто Мексико го погодија два страшни земјотреси за 11 дена

Press24 - 20.09.2017

Два пати за 11 дена Мексико беше на удар на разорни земјотреси со магнитуда од 8,1 и 7,1 степени по Рихтер кои рушеа згради патишта и однесоа стотици животи. Двата земјотреси, и оној на 8 септември и вчерашниот, предизвикаа силен и долготраен потрес ...

МНР: Нема информации за македонски граѓани погодени од земјотресот во Мексико

+инфо - 20.09.2017

Од МНР истакнуваат дека доколку добијат било какви дополнителни информации навремено ќе ја известат јавноста. Македонската амбасада во САД до овој момент нема сознанија за македонски државјани погодени од земјотресот во Мексико, соопштуваат од ...

МНР: Засега нема информации за македонски граѓани погодени од земјотресот во Мексико

Курир - 20.09.2017

Македонската амбасада во САД до овој момент нема сознанија за македонски државјани погодени од земјотресот во Мексико, соопштуваат од Министерството за надворешни работи. Оттму додаваат дека македонската Амбасада во САД е во контакт со мексиканските ...

МНР: Засега нема информации за македонски граѓани погодени од земјотресот во Мексико

Press24 - 20.09.2017

Македонската амбасада во САД до овој момент нема сознанија за македонски државјани погодени од земјотресот во Мексико, соопштуваат од Министерството за надворешни работи. Оттму додаваат дека македонската Амбасада во САД е во контакт со мексиканските ...

МНР: Засега нема информации за македонски граѓани погодени од земјотресот во Мексико

Стандард - 20.09.2017

Македонската амбасада во САД до овој момент нема сознанија за македонски државјани погодени од земјотресот во Мексико, соопштуваат од Министерството за надворешни работи. Оттму додаваат дека македонската Амбасада во САД е во контакт со мексиканските ...

Најнов биланс од земјотресот во Мексико: Најмалку 225 загинати

Курир - 20.09.2017

Во вчерашниот земјотрес во Мексико загинаа 225 лица, од кои најмногу, 94, во главниот град Мексико Сити, соопштија денеска мексиканските власти. Мексиканската телевизија Телевиса јави дека тела на 32 деца и петмина возрасни се извадени од под ...

Најнов биланс од земјотресот во Мексико: Најмалку 225 загинати

+инфо - 20.09.2017

Голем број земји и организации, вклучувајќи ја и Европската унија, им понудија помош на мексиканските власти. Во вчерашниот земјотрес во Мексико загинаа 225 лица, од кои најмногу, 94, во главниот град Мексико Сити, соопштија денеска мексиканските ...

Најнови детали за земјотресот во Мексико: Бројот на загинати се искачува

Press24 - 20.09.2017

Во вчерашниот земјотрес во Мексико загинаа 225 лица, од кои најмногу, 94, во главниот град Мексико Сити, соопштија денеска мексиканските власти. Мексиканската телевизија Телевиса јави дека тела на 32 деца и петмина возрасни се извадени од под ...

МНР: Засега нема информации за македонски граѓани погодени од земјотресот во Мексико

Скопје24 - 20.09.2017

Македонската амбасада во САД до овој момент нема сознанија за македонски државјани погодени од земјотресот во Мексико, соопштуваат од Министерството за надворешни работи. Оттму додаваат дека македонската Амбасада во САД е во контакт со мексиканските ...

Најмалку 225 загинати во земјотресот во Мексико

А1 On - 20.09.2017

Во вчерашниот земјотрес во Мексико загинаа 225 лица, од кои најмногу, 94, во главниот град Мексико Сити, соопштија денеска мексиканските власти. Мексиканската телевизија Телевиса јави дека тела на 32 деца и петмина возрасни се извадени од под ...

Најмалку 225 загинати во вчерашниот земјотрес во Мексико

Макфакс - 20.09.2017

Во вчерашниот земјотрес во Мексико загинаа 225 лица, од кои најмногу, 94, во главниот град Мексико Сити, соопштија мексиканските власти. Мексиканската телевизија Телевиса јави дека тела на 32 деца и петмина возрасни се извадени од под урнатините на ...

МНР: Засега нема информации за македонски граѓани погодени од земјотресот во Мексико

Сител - 20.09.2017

Македонската амбасада во САД до овој момент нема сознанија за македонски државјани погодени од земјотресот во Мексико, соопштуваат од Министерството за надворешни работи. Оттму додаваат дека македонската Амбасада во САД е во контакт со мексиканските ...

Зошто Мексико го погодија два страшни земјотреси за 11 дена?

Скопје24 - 20.09.2017

Два пати за 11 дена Мексико беше на удар на разорни земјотреси со магнитуда од 8,1 и 7,1 степени по Рихтер кои рушеа згради патишта и однесоа стотици животи. Двата земјотреси, и оној на 8 септември и вчерашниот, предизвикаа силен и долготраен потрес ...

МНР: Нема информации за настрадани македонски државјани во земјотресот во Мексико

Слободен Печат - 20.09.2017

Македонската амбасада во Соединетите Американски Држави до овој момент нема сознанија за македонски државајни погодени од земјотресот во Мексико, соопшти попладнево Министерството за надворешни работи.

Прогласена тридневна жалост во Мексико

Press24 - 20.09.2017

Претседателот на Мексико, Енрике Пења Нието прогласи тридневна жалост поради страшниот земјотрес со магнитуда од 7,1 степени според Рихтер, во кој загинаа најмалку 225 луѓе. -Мексико сочувствува во вашата болка, се вели во пораката од Кабинетот на ...

Најмалку 224 лица загинаа во земјотресот во Мексико (ВИДЕО)

+инфо - 20.09.2017

- Во основното училиште „Енрике Ребсамен“ загинаа 25 лица, од кои 21 дете- изјави мексиканскиот заменик министер за образование Хавиер Тревињо. Најмалку 224 луѓе загинаа во вчерашниот земјотрес што го погоди Мексико со интензитет од 7,1 степен ...

По земјотресот во Мексико, вулканот Попокатепетел еруптираше чад

Press24 - 20.09.2017

Мексиканскиот вулкан Попокатепетел, кој се наоѓа во близина на главниот град Мексико Сити, еруптираше, исфрлајќи чад и пепел. Вулканот стана активен на 22 август, кога висината на исфрлениот пепел достигна четири километри.

Мексико: Најмалку 240 загинати, спасувачите трагаат под урнатините

Канал 77 - 20.09.2017

Најновиот биланс на жртви, во силниот земјотрес кој со јачина од 7,1 степени според Рихтеровата скала, во вторникот, го погоди централниот дел на Мексико е 240 настрадани. Потрагата на спасувачките екипи во урнатините сеуште трае.

Ревидирана бројката на загинати во земјотресот во Мексико

Мета - 20.09.2017

Мексиканската служба за цивилна заштита ја ревидираше бројката загинати во вчерашниот катастрофален земјотрес од најмалку 248 на 216 жртви. Земјотресот со интензитет од 7,1 степен по Рихтеровата скала урна десетици згради и зароби многу луѓе под ...

Писмо со сочувство од претседателот Иванов по повод земјотресот во Мексико

Република - 20.09.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати писмо со сочувство до претседателот на Соединетите Мексикански Држави Енрике Пења Нието по повод катастрофалниот земјотрес во централниот дел на Мексико.

По земјотресот во Мексико, вулканот Попокатепетел еруптираше чад

Вечер Прес - 20.09.2017

Мексиканскиот вулкан Попокатепетел, кој се наоѓа во близина на главниот град Мексико Сити, еруптираше, исфрлајќи чад и пепел Мексиканскиот вулкан Попокатепетел, кој се наоѓа во близина на главниот град Мексико Сити, еруптираше, исфрлајќи чад и пепел.

Најмалку 224 лица загинаа во земјотресот во Мексико, меѓу кои 21 дете при уривање на училиште

Либертас - 20.09.2017

Најмалку 224 луѓе загинаа во вчерашниот земјотрес што го погоди Мексико со интензитет од 7,1 степен според Рихтерова скала, соопшти националната агенција за цивилна заштита. – Најголем е бројот на жртви во државата Морелос јужно од главниот град ...

(ВИДЕО) Погледнете како ги вадеа децата од срушено училиште во Мексико

Фактор - 20.09.2017

Земјотресот од 7.1 степени во Мексико однесе 240 животи, а голем број луѓе се под урнатините. Eдна од големите акции беше во училиште во Мексико Сити кое се сруши од потресот. Таму беа заглавени десетина луѓе од кои повеќето деца.

Биланс од земјотресот во Мексико: Најмалку 225 загинати, се трага по 230 лица

Република - 20.09.2017

Во вчерашниот земјотрес во Мексико загинаа 225 лица, од кои најмногу, 94, во главниот град Мексико Сити, соопштија денеска мексиканските власти. Мексиканската телевизија Телевиса, јави дека тела на 32 деца и петмина возрасни се извадени од под ...

(ВИДЕО+ФОТО) ОБНОВЕНА: Најмалку 240 загинати, спасувачите трагаат под урнатините на земјотресот

Локално - 20.09.2017

Мексико- Најмалку 224 луѓе загинаа во вчерашниот земјотрес што го погоди Мексико со интензитет од 7,1 степен според Рихтерова скала, соопшти националната агенција за цивилна заштита. – Најголем е бројот на жртви во државата Морелос јужно од главниот ...

Нема информации за настрадани македонски државјани во земјотресот во Мексико, соопшти МНР

Sky - 20.09.2017

Македонската амбасада во Соединетите Американски Држави до овој момент нема сознанија за македонски државајни погодени од земјотресот во Мексико, соопшти попладнево Министерството за надворешни работи.

Разорен земјотрес го погоди Мексико: Голем број на загинати, се појавија и првите морничави снимки

Точка - 20.09.2017

Силен земјотрес синоќа го погоди јужниот дел на Мексико, соопштија од американскиот Геолошки институт - епицентарот бил во близина на главниот град Мексико Сити. Најмалку 42 лица загинаа во централната мексиканска држава Морелос, соопштија ...

Најнов биланс од земјотресот во Мексико: Најмалку 225 загинати

Локално - 20.09.2017

Во вчерашниот земјотрес во Мексико загинаа 225 лица, од кои најмногу, 94, во главниот град Мексико Сити, соопштија денеска мексиканските власти. Мексиканската телевизија Телевиса јави дека тела на 32 деца и петмина возрасни се извадени од под ...

Нема информации за настрадани македонски државјани во земјотресот во Мексико, соопшти МНР

Мета - 20.09.2017

Македонската амбасада во Соединетите Американски Држави до овој момент нема сознанија за македонски државајни погодени од земјотресот во Мексико, соопшти попладнево Министерството за надворешни работи.

Најмалку 225 загинати во земјотресот во Мексико

Пулс24 - 20.09.2017

Во вчерашниот земјотрес во Мексико загинаа 225 лица, од кои најмногу, 94, во главниот град Мексико Сити, соопштија денеска мексиканските власти. Мексиканската телевизија Телевиса јави дека тела на 32 деца и петмина возрасни се извадени од под ...

Вулканот Попокатепетел еруптираше чад, по земјотресот во Мексико

Пулс24 - 20.09.2017

Мексиканскиот вулкан Попокатепетел, кој се наоѓа во близина на главниот град Мексико Сити, еруптираше, исфрлајќи чад и пепел. Вулканот стана активен на 22 август, кога висината на исфрлениот пепел достигна четири километри.

(ВИДЕО) Хорор во Мексико: Стотици загинати во силен земјотрес

еМагазин - 20.09.2017

Најмалку 134 лица загинаа во земјотресот со интензитет од 7,1 степени според Рихтеровата скала што синоќа го погоди централниот дел на Мексико, соопштија рано изутринава мексиканските власти.

Земјотрес од 7.1 во Мексико, над 200 мртви

Локално - 20.09.2017

Повеќе од 200 лица загинаа , како резултат на синоќешниот земјотрес со јачина од 7.1 степени според Рихтеровата скала во Мексико. Жртвите се во државите Морелос, Пуебла и Мексико, каде што има големо уништување како резултат на земјотресот.

(ВИДЕО) Снимка од дрон покажува колку е разорен Мексико Сити

Фактор - 20.09.2017

Спасувачите трагаат по луѓето кои се под урнатините по силниот земјотрес кој го погоди Мексико. Над 225 луѓе загинаа по земјотресот од 7.1 степени. Разорен е главниот град Мексико Сити. Се урнаа многу згради во градот кој има 20 милиони жители.

По земјотресот во Мексико, вулканот Попокатепетел исфрли чад

Либертас - 20.09.2017

Мексиканскиот вулкан Попокатепетел, кој се наоѓа во близина на главниот град Мексико Сити, еруптираше, исфрлајќи чад и пепел. Вулканот стана активен на 22 август, кога висината на исфрлениот пепел достигна четири километри.

По земјотресот во Мексико, вулканот Попокатепетел еруптираше чад

Локално - 20.09.2017

Мексиканскиот вулкан Попокатепетел, кој се наоѓа во близина на главниот град Мексико Сити, еруптираше, исфрлајќи чад и пепел. Вулканот стана активен на 22 август, кога висината на исфрлениот пепел достигна четири километри.

Проклетиот 19 септември Мексико се тресеше на истиот ден и пред 32 години. Тогаш загинаа 10.000 луѓе, се случи и чудол

Локално - 20.09.2017

Земјотресот кој вчера го разори централно Мексико и однесе повеќе од 200 животи, се слуичи на истиот ден кога и еден од најразорните земјотреси кои оваа земја ги памети. Проклетиот 19 септември, како го ословуваат медимите 1985 година беше уште ...

(ВИДЕО) Бројката расте: Најмалку 224 лица загинаа во земјотресот во Мексико

еМагазин - 20.09.2017

Најмалку 224 луѓе загинаа во вчерашниот земјотрес што го погоди Мексико со интензитет од 7,1 степен според Рихтерова скала, соопшти националната агенција за цивилна заштита. - Најголем е бројот на жртви во државата Морелос јужно од главниот град ...

Расте бројот на мртви во катастрофалниот земјотрес во Мексико

Sky - 20.09.2017

Во вчерашниот земјотрес во Мексико загинаа 225 лица, од кои најмногу, 94, во главниот град Мексико Сити, соопштија мексиканските власти. Мексиканската телевизија Телевиса јави дека тела на 32 деца и петмина возрасни се извадени од под урнатините на ...

Најмалку 225 жртви oд земјотресот во Мексико

Вечер Прес - 20.09.2017

Во вчерашниот земјотрес во Мексико загинаа 225 лица, од кои најмногу, 94, во главниот град Мексико Сити, соопштија денеска мексиканските власти. Мексиканската телевизија Телевиса јави дека тела на 32 деца и петмина возрасни се извадени од под ...

Снимка од дрон покажува колку е разурнат Мексико Сити

Тера - 20.09.2017

Спасувачите трагаат по луѓето кои се под урнатините по силниот земјотрес кој го погоди Мексико. Над 225 луѓе загинаа по земјотресот од 7.1 степени. Разурнат е главниот град Мексико Сити. Се урнаа многу згради во градот кој има 20 милиони жители.

(ВИДЕО) СТРАВИЧНИ СЛИКИ ОД ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО МЕКСИКО: Меѓу 226 мртви и мали деца

Фактор - 20.09.2017

Бројот на загинати во разорниот земјотрес кој вчера го погоди југот на Мексико пораснал на 226 меѓу кои има и 21 дете. Во силниот потрес од 7,4 степени по Рихтер се урнати повеќе десетици згради, а повеќе илјади луѓе после земјотресот панично ...