TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лестер со победа ја прослави шампионската титула

+инфо - 08.05.2016

Фудбалерите на Лестер на најдобар можен начин со победа над Еврртон го прославија освојувањето на шампионската титула во англиската Премиер лига. Најпријатното изнанадување оваа сезона, не само во англискиот туку и во европскиот фудбал, тимот на ...

Лестер ја прослави титулата со шоу против Евертон

Стандард - 08.05.2016

Лестер шампионски го прослави освојувањето на својата прва титула во Премиер лигата. Тимот предводен од Клаудио Раниери победи со 3:1 против Евертон на својот стадион. Празничното расположение започна во часовите пред средбата, а во минутите пред ...

Де Лает за историја: Во ист ден влезе во Премиер-лигата и стана шампион на Англија

Екипа - 08.05.2016

Голем е бројот на „херои“ во тимот на Лестер за оваа натпреварувачка сезона, но Ричи де Лает е оној што дефинитивно ќе испише историја бидејќи во еден ист ден оствари два огромни успеси. Дефанзивецот попладнево настапи за Мидлсборо и со овој тим ...

Среќен ден за двојна радост: Прво промоција во Премиер лигата, а потоа прослава на титулата со Лестер

Спортклуб - 08.05.2016

Белгискиот фудбалер Ричи Де Лает во еден ден имаше две големи причини за славје. Сигурно не е најдобриот десен бек на светот, но каде и да заигра носи среќа за својот тим, или во случајот два тима.

Збор си е збор: Лестер стана првак, Мидо остана без коса (ВИДЕО)

SportMedia - 08.05.2016

Лестер сезонава им го зеде "здравјето" на обложувачниците, а во следниот период од него ќе проплачат и тие што не веруваа дека може да ја освои шампионската титула во Премиер лигата. Прв на списокот е поранешната египетска фудбалска ѕвезда Хосам ...

Науката зад успехот на Лестер: Каде лежи тајната на сензацијата на „Лисиците“

Спортклуб - 08.05.2016

Можеби најголемата сензација во поновата фудбалска историја и една од најголемите во светот на спортот се уште е во центарот на светската јавност. Сосема заслужено... Лестер ја живее фудбалската бајка која го воодушеви светот.

Екс-играч на Тотенхем се обложи против Лестер, па остана без коса

Екипа - 08.05.2016

Ахмед Мидо во својата кариера настапуваше за Тотенхем и Мидлсборо, па знае колку е тешко со мал тим да се стигне до голем резултат во Премиер-лигата. Токму тоа беше причината поради која Египќанецот во јануари како стручен аналитичар на „Беин ...

Американците направија песна за сезоната на Лестер (Видео)

СуперСпорт - 08.05.2016

Фудбалерите на Лестер вчера ја прославија титулата шампион во Премиер лигата на домашен терен после победата од 3:1 против Евертон. Навивачите на Лестер заедно со фудбалерите на „Кинг Пауер“ стадионот ја прославија титулата кој никој не ја очекуваше ...

Исчекувањето го „утепа“: Фан на Лестер заспа за време на шампионското славје (Видео)

Дерби - 08.05.2016

Фановите на Лестер вчера го доживеаја најемотивното попладне во своите животи, откако нивните миленици им овозможија дополнителна причина за радост на „Кинг Пауер“ со шампионска победа од 3:1 на Евертон.

Венгер: Заврши ерата на „големата четворка"

SportMedia - 08.05.2016

Наспроти големите и богати клубови во Премиер лигата, за титулата сега се бореа Лестер и Тотнем, екипи кои порано беа далеку од англискиот фудбалски крем, а "лисиците" до пред две години се натпреваруваа и во Чемпионшип.

Венгер ја потврди изненадната теза на Фергусон за играчот на Лестер

Спортклуб - 08.05.2016

Размислувањето на Алекс Фергусон за тоа кој бил најдобар играч оваа сезона во Премиер лигата, изненади многумина, кога Фергусон рече дека тоа бил Нголо Канте, а не многумина други кои се сметаат за подобри сезонава во Англија.

Човекот-Лестер: Неотпеаниот херој на величествената бајка

Спортклуб - 08.05.2016

Најубавото нераскажано поглавје во Лестеровата бајка за освојување на шампионската титула во Премиер лигата, бидејќи за овој неотпеан херој не се пишува и не се говори кога се истакнуваат заслужните за подвигот.

Преку ден славеше промоција со Мидлсбро, а навечер титула со Лестер! (ФОТО)

SportMedia - 08.05.2016

Овој фудбалер најпрвин со Мидлсбро, каде игра како позајмен фудбалер од Лестер, славеше промоција во Премиерлигата, а потоа се врати во својот матичен клуб и ја прослави титулата со Лестер во Премиерлигата.

ВИДЕО: Лестер шампион, а Мидо остана без коса

Gol.mk - 08.05.2016

Сензацијата на Лестер Сити, несомнено долго ќе се памети, а најмногу ќе ја паметат оние кои не веруваа дека „лисиците“ се дораснати за премиерлигашкиот трофеј. Еден од „неверниците“ е поранешната ѕвезда на Ајакс и Тотенхем, Ахмед Мидо, кој сред ...

„Неверниците“ почнаа да си ги исполнуваат ветувањата откако Лестер стана шампион (Видео)

Спортклуб - 08.05.2016

Успехот на Лестер уште долго ќе се памети и зборува, а најмногу ќе го паметат они кои не веруваа дека избраниците на Клаудио Раниери се спремни да го кренат премиерлигашкиот трофеј. Еден од оние кои не веруваа во тоа е поранешната звезда на Ајакс и ...

Лестер ги инвестира заработените пари од Премиер лигата во две фантастични засилувања

Спортклуб - 08.05.2016

Парите кои Лестер ги доби од освојувањето на Премиер Лигата ќе биде паметно потрошен како што пренесуваа англиските медиуми. Според нив, Лестер, има на план за 40 милиони да потроши за потписот на фантастичните Денеј и Боласие.

Болниците во Лестер работат и прекувремено

Спортклуб - 08.05.2016

Славењето полека го плаќа и својот данок, јасно е зошто многумина побараа помош. Болниците низ Лестер се преполни. Шампионската забава на Лестер привлече огромен број фанови, кои пристигнаа дури и од Азија, а нивната карта беше злато вредна.

Така тоа го прават шампионите: 40 милиони фунти за два спектакуларни фудбалери

СуперСпорт - 08.05.2016

Парите кои Лестер ќе ги добие за освојувањето на Премиерлигата ќе бидат паметно потрошени, тврди неделното издание на „The Sun“. Како што наведува споменатиот весник, Лестер тие 40 милиони ќе ги искористи одма за доведување на фантастичниот двоец ...

Лестер со победа ја прослави шампионската титула

Локално - 08.05.2016

Фудбалерите на Лестер на најдобар можен начин со победа над Еврртон го прославија освојувањето на шампионската титула во англиската Премиер лига. Најпријатното изнанадување оваа сезона, не само во англискиот туку и во европскиот фудбал, тимот на ...

Во ист ден и пласман во Премиерлигата и шампионска титула

Република - 08.05.2016

Голем е бројот на „херои“ во тимот на Лестер за оваа натпреварувачка сезона, но Ричи де Лает е оној што дефинитивно ќе испише историја бидејќи во еден ист ден оствари два огромни успеси. Дефанзивецот попладнево настапи за Мидлсборо и со овој тим ...

Мидо го исполни ветувањето и се ишиша пред камерите (видео)

Република - 08.05.2016

Ахмед Мидо во својата кариера настапуваше за Тотенхем и Мидлсборо, па знае колку е тешко со мал тим да се стигне до голем резултат во Премиер-лигата. Токму тоа беше причината поради која Египќанецот во јануари како стручен аналитичар на „Беин ...

Лестер со победа ја прослави шампионската титула

Вест - 07.05.2016

Фудбалерите на Лестер на најдобар можен начин со победа над Евертон го прославија освојувањето на шампионската титула во англиската Премиер лига. Најпријатното изнанадување оваа сезона, не само во англискиот туку и во европскиот фудбал, тимот на ...

Солзи во Лестер откако Андреа Бочели ја збесна публиката на „Кинг Пауер“ (Видео)

Дерби - 07.05.2016

Како да не беше доволно да го видат својот тим првпат како шампион, навивачите на Лестер беа почестени со спектакуларниот настап на италијанскиот тенор Андреа Бочели. Тренерот Клаудио Раниери го донесе својот сонародник на „Кинг Пауер“ да ги испее ...

Бочели направи магија - Солзи кои „ежат“ за историскиот ден на Лестер (ВИДЕО)

Спортклуб - 07.05.2016

Најпознатиот оперски пејач, Анндреа Бочели, беше дел од денешното отворање на натрпеварот на „Кинг Пауер“. Тој инаку, е многу добар пријател на Клаудио Раниери, па по тој повод чест му беше да отпее нумера која го наежи целиот стадион и предизвика ...

Славје во Лестер: Пее Бочели, Линекер во гаќи, градот во еуфорија…

Екипа - 07.05.2016

Во Лестер во моментов се слави првата титула шампион на Англија во историјата на клубот. Славниот италијански тенор Андреа Бочели отпеа една од своите арии, откако тренерот Клаудио Раниери заедно со фудбалерите и навивачите на стадионот го дочекаа ...

Историска ноќ во Лестер: Кинг Пауер гореше, „лисиците" го добија шампионскиот пехар (ФОТО+ВИДЕО)

SportMedia - 07.05.2016

По точно 102 години, навивачите на овој тим и љубителите на фудбалот од овој град дочекаа да се израдуваат на шампионска титула во Премиер лигата, а фудбалерите токму вечерва, по победата над Евертон со 3-1 го добија пехарот кој досега можеа да го ...

Андреа Бочели пееше, Лестер го крена трофејот

Оff.net - 07.05.2016

Славниот италијански тенор, Андреа Бочели испеа една од своите славни арии пред почетокот на мечот Лестер - Евертон. Бочели во Англија дошол на покана на неговиот пријател Клаудио Раниери.

Лестер со победа ја прослави шампионската титула

А1 On - 07.05.2016

Фудбалерите на Лестер на најдобар можен начин со победа над Еврртон го прославија освојувањето на шампионската титула во англиската Премиер лига. Најпријатното изнанадување оваа сезона, не само во англискиот туку и во европскиот фудбал, тимот на ...

Големо славје на „Кинг Пауер“: Лестер го среди Евертон и ја прослави првата титула во ПЛ (Видео)

Дерби - 07.05.2016

Лестер денеска и официцијално беше крунисан за нов шампион на Англија, а титулата заедно ја кренаа тренерот Клаудио Раниери и капитенот Вес Морган. Големото славје на „Кинг Пауер“ беше збогатено со голема ѕвезда Андреа Бочели кој имаше настап пред ...

„Лисиците“ ја подигнаа титулата (Фото)

Спортклуб - 07.05.2016

Тимот на Лестер започна со големото славје веднаш по завршувањето на натпреварот со Евертон, кој „лисиците“ го добија со резултат од 3:1. Во овој историски ден за Лестер, вратите на стадионот беа отворени уште во 15:00 часот, а за навивачите беше ...

Хероите од Лестер слават пред своите најверни навивачи (Видео)

Спортклуб - 07.05.2016

Јунаците на Клаудио Раниери, со многу борба и труд стигнаа до историската титула, шампиони на Англија, која денес по завршувањето на дуелот со Евертон, ја подигнаа пред своите навивачи. Капитенот Морган ја имаше честа да прв да го крене големиот ...

Де Лает во ист ден прослави промоција во Премиер лигата и доби шампионски медал со Лестер (Фото)

Дерби - 07.05.2016

Дефанзивецот на Лестер Ричи де Лает направи историја денеска. Тој го помина првиот дел од сезоната на „Кинг Пауер“, а во јануари беше позајмен во Мидлзброу. Во меѓувреме, Лестер стана шампион и денеска го доби пехарот, а исто така денеска Мидлзбро ...

Најубавата фудбалска бајка го доби најубавиот крај!

СуперСпорт - 07.05.2016

Кинг Пауер денеска влезе во историјата. Фудбалерите на Лестер ја освоија титулата, а денеска на прославата на Кинг Пауер стадионот за домашните навивачите пееше прочуениот Андреа Бочели. Клаудио Раниери го претстави својот сонародник, кој на најубав ...

Хероите на Лестер со шампионскиот пехар (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 07.05.2016

Со победата над Евертон од 3:1 на домашен терен фудбалерите на Лестер и официјално им се заблагодарија на навивачите и се израдува на шампионскиот пехар од Премиерлигата. Неверојатната бајка во британскиот фудбал која го обедни светот ја дочека ...

Лестер докажа дека ништо не е невозможно: 30 секунди кои никој не можеше да ги предвиди (Видео)

Дерби - 07.05.2016

Шампионот Лестер ја круниса извонредната сезона со рутинска победа над Евертон на „Кинг Пауер“, но прославата на титулата е само мал дел од неверојатната приказна на „лисиците“ во изминатите 12 месеци.

Стадионот на Лестер на кој ќе се игра Лига на шампиони (ФОТО)

СуперСпорт - 07.05.2016

Лестер во оваа сезона го оствари тоа што никој не можеме ни да сонува пред почетокот на сезоната, стана шампион на Англија. Екипата на Клаудио Раниери денеска на својот Кинг Пауер стадионот го совлада Евертон, и фудбалерите на Лисиците после ...

Лестер со победа ја прослави шампионската титула

Сител - 07.05.2016

Фудбалерите на лестер на најдобар можен начин со победа над Еврртон го прославија освојувањето на шампионската титула во англиската Премиер лига. Најпријатното изнанадување оваа сезона, не само во англискиот туку и во европскиот фудбал, тимот на ...

Марез одлучи да остане, Лестер ќе има пеколен тим за Лигата на шампионите

СуперСпорт - 07.05.2016

Неколку фудбалери на новиот шампион на Англија, Лестер се на мета на богатите европски клубови, но претсеателот на клубот истакна дека управата ќе направи се што е во нивна моќ за да го заджрат костурот на тим, но и да се засилат за Лигата на ...

Лестер се спрема за невидена прослава! Хаварија за новите дресови, Андреа Бочели како вовед, бесплатно пиво, пица, ...

СуперСпорт - 07.05.2016

Се спрема голема “лудница” на “Кинг Пауер”. Големото славје после ремито на Челси практично беше само вовед во она кое е следува денес кога Лестер на свој терен ќе игра против Евертон, а капитенот Вес Морган ќе го подигне пехарот.

Ќе ве задавам ако не одиграте добро

СуперСпорт - 07.05.2016

Фудбалерите на Лестер станаа шампиони во Премиер лигата, а денес играат против Евертон на “Кинг Пауер” стадионот каде што ќе го прослават овој голем успех. Иако овој натпревар нема резултатско значење, Клаудио Раниери, од своите фудбалери го бара ...

Го одби Челзи за да дојде кај Раниери - Лестер добива големо засилување за ЛШ

Спортклуб - 07.05.2016

Како работите лесно се менуваат... Лестер дојде до сензационална титула во Премиер лигата, а поради тоа на тимот за следната сезона ќе му требаат поголем фонд на квалитетни играчи поради обврските и во Лигата на шампионите, а Лестер е на прагот да ...

Пехарот е подготвен: Лестер шампион на Премиерлигата за сезона 2015/2016 (ФОТО)

SportMedia - 07.05.2016

Пехарот е подготвен, односно изгравиран со името на Лестер како шампион на Премиерлигата за сезоната 2015/2016, веднаш под претходните два шампиони Манчестер сити и Челзи. Ниту еден навивач на „лисиците“ не можеше да сонува вакво нешто, но денеска ...

ФУДБАЛ: Еко-мерцедес за играчите на Лестер

Телеграф - 07.05.2016

Играчите на Лестер кои ја донесоа историската прва титула во англиската Премиерлига ќе добијат на подарок автомобил од сопственикот на клубот, Вичај Шривадханапрабха Тајландскиот бизнисмен на секој фудбалер ќе му подари автомобил Mercedes B-Class ...

Вечерва, Лестер ќе го части цел стадиот со пиво и пица

ЗаЗабава - 07.05.2016

Вечерва Лестер го игра својот последен домашен натпревар во тековната сезона, а по тој повод клубот ќе ги почести сите присутни на стадионот “Кинг Пауер“, со по парче пица и чаша пиво. Како алтернатива на пивото, навивачите ќе можат да се послужат ...

Бројките и буквите се напишани, трофејот на Лестер е спремен

СуперСпорт - 07.05.2016

Екипата на Лестер денеска после натпреварот против Евертон ќе го подигне шампионскиот трофеј во Премиер лигата, за прв пат во својата историја. Ќе биде вистинска забава на „Кинг Пауер“ стадионот, управата части пиво и пица, ќе пее Андреа Бочели, а ...

(Фото) Името на новиот шампион е изгравирано - Трофејот од Премиер лигата подготвен за Лестер!

Спортклуб - 07.05.2016

„Лисиците“ денеска во пресрет на натпреварот со Евертон ќе го подигнат шампионскиот трофеј наменет за првакот во Премиер лигата, за прв пат во нивната историја. Ќе биде вистинска забава на „Кинг Пауер“ стадионот, управата ќе ги части навивачите, ќе ...

Лестер пронајде засилување во Серија Б

СуперСпорт - 07.05.2016

Лестер во претстојниот летер трансфер период ќе се обиде да го освежи својот тим со некои нови фудбалери, но сигурно нема да доведува ѕвезди кои би го нарушиле мирот во соблекувалната. Тоа пред неколку дена јасно го порача Клаудио Раниери, кој нови ...

Најдобриот тим оваа сезона во Премиер лига според Карагер

СуперСпорт - 07.05.2016

Поранешниот дефанзивец на Ливерпул, Џејми Карагер го одбра својот најдобар тим во Премиер лигата. Тој во својот идеален тим стави дури десет исти фудбалери кои и официјално се избрани во најдобриот тим на лигата, со тоа што промена направи само на ...

ВИДЕО: Изгравирано името на Лестер Сити на шампионскиот трофеј

Gol.mk - 07.05.2016

Најголемото изненадување оваа сезона во Премиер лигата екипата на Лестер на денешниот натпревар со Евертон ќе го добие заслужениот шампионски трофеј. Поради тоа веќе е изгравирано името на победничкиот трофеј на екипата на Лестер.

Кога ќе ти тргне тогаш нема стоп: Газдата на Лестер освои три милиони евра во казино!

SportMedia - 07.05.2016

По само неколку дена откако неговиот Лестер стана шампион во Премиерлигата, а пред почетокот на сезоната имаше шанси од 5000/1, Сриваданапраба освои џекпот во казино! Всушност, не беше џекпот, се играа карти, но газдата на Лестер за неколку пати ги ...

Карагер ја претстави својата најдобра „11-ка“ оваа сезона во Премиер лигата

Спортклуб - 07.05.2016

Некогашниот дефанзивец на Ливерпул, Џејми Карагер, од агол на стручен аналитичар на Скај Спорт, ја одбра својата најсилна 11-ка во Премиер лигата, играчи кои оваа сезона според него доминирале.

ФОТО: Како градот Лестер ги слави своите херои неколку часа пред големата прослава

Gol.mk - 07.05.2016

Денешниот ден ќе биде запаметен и запишан со златни букви во историјата на градот и клубот, Лестер сити. Уште изутрина, голем број на фанови започнаа со подготовките, а на неколку часа пред дуелот со Евертон, цел град почна да се буди и да се ...

Сопственикот на Лестер освоил 3 милиони евра во казино

Дерби - 07.05.2016

Лестер стигна до историската титула во Премиер лигата, а навивачите за овој успех вечно ќе му бидат благодарни и на сопственикот на клубот, тајландскиот милијардер Вичаи Шриваданапраба. Покрај заслугите за освојувањето на првенството, Шриваданапраба ...

Сопственикот на Лестер освоил 3 милиони евра во казино

Република - 07.05.2016

Лестер стигна до историската титула во Премиер лигата, а навивачите за овој успех вечно ќе му бидат благодарни и на сопственикот на клубот, тајландскиот милијардер Вичаи Шриваданапраба. Покрај заслугите за освојувањето на првенството, Шриваданапраба ...

Пехарот е веќе изгравиран, се очекува вистинско славје во Лестер

Република - 07.05.2016

Денеска на „Кинг Пауер“ стадионот се подгтовува вистинска шампионска забава, бидејќи Лестер и официјално ќе го крене пехарот во Премиерлигата. Пехарот е подготвен, односно изгравиран со името на Лестер како шампион на Премиерлигата за сезоната ...

Сопственикот на Лестер освоил 3 милиони евра во казино

Точка - 07.05.2016

Лестер стигна до историската титула во Премиер лигата, а навивачите за овој успех вечно ќе му бидат благодарни и на сопственикот на клубот, тајландскиот милијардер Вичаи Шриваданапраба. Покрај заслугите за освојувањето на првенството, Шриваданапраба ...

Да уживаат во овој момент и да не мислат на договорите

Вечер Прес - 07.05.2016

Потпретседателот на Лестер откри и дека имал средба со најдобриот фудбалер, Ријад Марез кој потврдил дека не сака да ја промени клупската средина иако на неговата адреса пристигнале неколку примамливи понуди Ајват Шривадханапраба, потпретседателот ...

Андреа Бочели ќе пее на прославата на Лестер

Вест - 06.05.2016

Фудбалерите на Лестер денеска ќе ја прослават титулата првак на Англија на мечот против Евертон, а по тој повод, на стадионот "Кинг Пауер", мини-концерт ќе одржи оперската икона Андреа Бочели.

Вака живее секси директорката на новиот англиски шампион Лестер

Спортски - 06.05.2016

Фудбалерите на Лестер ги освоија симпатиите буквално од цел свет со нивното освојување на Премиер лигата, па јавноста сè повеќе почна да се интересира за сите работи поврзани со тој клуб. Меѓу другото, беше откриен и гламурозниот живот на нивната ...

Агентот потврди: Големи се шансите Марез да замине од Лестер!

Спортски - 06.05.2016

Лестер после освојувањето на историската титула ќе се обиде да го задржи целиот тим за следната сезона, но тоа ќе биде исклучително тешка задача за „лисиците“. Челниците на Лестер следната недела ќе започнат преговори за продолжување на договорот со ...

„Сакам играчите да уживаат во овој момент, а не да размислуваат за нови договори!“

SportMedia - 06.05.2016

Во изминатиот период во медиумите топ-тема е Ријад Марез, за кого Англичаните тврдат дека заминува. Има неколку клуба кои се заинтересирани за него, но Шривадханапраба вели дека тој нема намера да си оди.

Најдобрата вест за Лестер: Шампионот на Премиер лигата ќе биде комплетен во ЛШ

Спортклуб - 06.05.2016

Најдобриот играч на Лестер ги известил челниците на клубот дека сака да остане на „Кинг Пауер“ стадионот. Според пишувањата на „Дејли Експрес“, Ријад Марез донел конечна одлука - сака да остане во Лестер и следната сезона со шампионот на Премиер ...

Германија својот Лестер го имаше пред 18 години: Ова сепак беше поголемо чудо

Спортклуб - 06.05.2016

Фудбалерите на Лестер благодарение на ремито на Тотенхем на гостувањето кај Челзи успеа да дојде до сензационалната титула во Премиер лигата, стигнувајќи до една од најголемите сензации во модерната историја на спортот.

Проблеми за Лестер -  Марез можеби заминува?

СуперСпорт - 06.05.2016

Агентот на алжирскиот репрезентативец рече дека има шанси неговиот клиент да ги напушти Лисиците во летниот преоден рок. Лестер Сити после освојувањето на историската титула ќе проба да го задржи сегашниот тим заедно, сепак тоа сигурно е полесно да ...

Се појави во јавноста новиот дрес на Лестер

СуперСпорт - 06.05.2016

Странските медиуми објавија фотографија со новиот дрес на Лестер за сезоната 2016/2017 година. Колку тоа да звучи необично, Лисиците во одбрана на титулата ќе тргнат во ново руво, но сепак без преголеми промени.

По Марез и Канте, Лестер се подготвува за уште едно чудо од Франција во режија на Волш

Спортклуб - 06.05.2016

„Лисиците“ веќе на големо се во потрага по засилувања, се споменуваат многу имиња, а доколку најдобриот играч си замине, негова замена би можел да биде Софијан Буфал. Скаутот на Лестер Стив Волш ги удри темелите на сензационалната титула кога ...

Остануваат верни на традицијата: Лестер засилување за следната сезона најде во втората италијанска лига

Спортклуб - 06.05.2016

Џанлука Лападула од Пескара наводно го привлекол вниманието на менаџерот на новиот англиски шампион Лестер. Претседателот на Пескара Даниеле Себастиани тврди дека разговарал со менаџерот на „Лисиците“ за можноста за доведување на нивниот 26-годишен ...

Лестер се подготвува за невидена церемонија: Се очекува најгласното навивање во историјата

Спортклуб - 06.05.2016

Еуфоријата околу освоената титула, шампион на Англија, се очекува да го достигне својот врв. Целокупното славење во градот а и пошироко, после ремито меѓу Челси и Тотенхем, беше еден вид на предигра за фештата која се спрема на „Кинг Пауер“ во ...

Како Лестер ќе ја прослави титулата: За секој навивач пица и пиво, а ќе им пее Андреа Бочели

Екипа - 06.05.2016

Лестер утре против Евертон го игра последниот натпревар на домашен терен сезонава, што значи дека новите шампиони на Англија заедно со своите навивачи ќе слават до зори. Билети за овој натпревар, во градот кој брои помалку од половина милион жители, ...

Раниери ќе почести 30.000 фанови на Лестер со пица

Стандард - 06.05.2016

Менаџерот на новиот шампион на Англија, Лестер – Клаудио Раниери ќе направи исклучителен гест кон навивачите на тимот, откако ќе почести со пица повеќе од 30.000 од нив. Тие ќе бидат наградени од Италијанецот за безрезервната поддршка во текот на ...

Махрез сака да остане во Лестер

24Фудбал - 06.05.2016

Според англискиот весник „Експрес“, Ријад Махрез му кажал на Лестер дека сака да остане во тимот и следната сезона. Ријад Махрез беше една од клучните алки за шампионската титула на Лестер, неговите фантастични игри му ја донесоа титулата фудбалер ...

Питер Шмајхел уште еднаш покажа колку е горд на својот син (ФОТО)

24Фудбал - 06.05.2016

Поранешниот легендарен голман на Манчестер јунајтед, Питер Шмајхел периодов е еден од најгордите татковци во светот поради тоа што неговиот син ја освои Премиерлигата со Лестер. Питер Шмајхел беше дел од легендарниот тим на Манчестер јунајтед кој ја ...

Ријад Марез им соопштил на газдите на Лестер: Сакам да останам и следната сезона

SportMedia - 06.05.2016

Тој ги осигурал сопствениците на Лестер дека летово нема да си замине од тимот, односно дека нема да побара трансфер иако за него се заинтересирани огромен број на клубови ширум Европа. Тој има голема желба следната сезона да го носи дресот на ...

Најголемиот махер на сезоната со Лестер

Оff.net - 06.05.2016

Од бајката Лестер сè уште не се исцрпени сите приказни околу тоа кој на колку се кладел и колку фатил. Ова што ќе го прочитате сега е џек пот кој повеќе личи на лото ливче отколку на уплатен тикет во кладилница, а среќникот не е ...

Во Лестер убедени дека Марез останува

Стандард - 06.05.2016

Во Лестер се убедени дека една од големите ѕвезди на тимот, Риад Марез ќе остане во тимот и наредната сезона. Алжирецoт предизвика вистинска сензација со настапот, oткако беше меѓу најзаслужните за освоената титула, а и уште од средината на ...

Интересна вест од Белгијa: Помладиот Хазард во Лестер?

Спортклуб - 06.05.2016

Интересно засилување на лето би можел да добие Лестер, доколку ги договорат сите услови во летниот трансфер период. Лестер оваа година е шампион во Премиер лигата, и сигурно ќе бидат активни на трансфер пазарот, а со оглед на тоа како играше Лестер, ...

Новиот шампионски дрес на Лестер - моќно парче (Фото)

Спортклуб - 06.05.2016

Еуфоријата со Лестер не стивнува, неколку дена откако Лестер и официјално ја потврди титулата, нивниот клуб го најави новиот дрес, кој изгледа фантастично, а посебно ќе биде баран, поради тоа што овој ќе биде реплика дрес на една шампионска ...

Најдобриот фудбалер на Лестер останува во клубот

МКД - 06.05.2016

Англиските медиуми пренесуваат дека Ријад Марез одлучил и следната сезона да го носи дресот на Лестер и покрај бројните понуди од европските гиганти. Ријад Марез беше една од клучните алки за шампионската титула на Лестер, неговите фантастични игри ...

Како живее секси директорката на Лестер

Вечер Прес - 06.05.2016

Таа често пати на социјалните мрежи објавува слики од приватниот живот, а се дружи со светски познатите ѕвезди како што се Том Круз, принцот Хари.... Фудбалерите на Лестер на сензационален начин ја освоија шампионската титула во англиската Премиер ...

Го одбил Челси за да се пресели во Лестер?

Точка - 06.05.2016

Можевте ли пред една година да замислите дека можно е да се случи некој фудбалер да го одбие Челси, за да го облече дресот на Лестер? Секако дека не, но сега работите стојат поинаку. Шампионската титула и приказната за екипата која што направи ...

Бочели ќе пее за Раниери и Лестер

Идивиди - 06.05.2016

Новите шампиони од Премиерлигата, Лестер Сити потврдија дека славниот италијански тенор, Андреа Бочели ќе пее на „Кинг Пауер“ стадионот пред мечот против Евертон овој викенд, кога ќе се слави освоената титула Според клубот, Италијанецот ќе ги ...

Порно-ѕвезда ја прославила титулата на Лестер со секс-маратон

Вест - 05.05.2016

Англиската порно-ѕвезда Ли Меккензи откри дека ја прославила историската титула на фудбалерите на Лестер во Премиерлигата со неверојатен секс-маратон. Веднаш по завршувањето на мечот Челзи-Тотенхем и ремито од 2:2, со кое "лисиците" и официјално беа ...

Како се пишуваше најубавата бајка во историјата на фудбалот: Создавањето на шампионскиот Лестер

Спортклуб - 05.05.2016

Успехот на Лестер Сити во Премиер лигата може да се опише само со еден збор - неверојатно. Но уште поневеројатно е што таквата група индивидуалци, да не кажеме лудаци, успеа во било што, а камо ли во тоа да ја освојат, според многумина, најдобрата ...

Подарок Mercedes за играчите на Лестер

Макфакс - 05.05.2016

Сопственикот на Лестер и на компанијата „King Power“, тајландскиот бизнисмен Вишај Шриваданапрабха, за освоената титула во Премиерлигата, секој фудбалер го награди со нов автомобил. Англиските медиуми пренесуваат дека фудбалерите на Лестер од ...

Платите на играчите на Лестер изгледаат смешно во однос на оние кои ги даваат европските гиганти (ФОТО)

МКД - 05.05.2016

Лестер направи вистинска сензација во Премиерлигата која одекна силно во светот, буџетот на тимот е еден од најмалите во Англија, но парите не се секогаш пресудни за успех. Доколку се погледнат платите на момците кои станаа сензационални освојувачи ...

Покрај Јармоленко, во Лестер пристигнува и Азар

Спортклуб - 05.05.2016

Менаџерот на Лестер, Клаудио Раниери го пронајде новото име кое ќе се обиде да го вклопи во шампионската екипа на „лисиците“. Станува збор за фантастичниот белгиски фудбалер Торган Азар, кој настапува за тимот на германскиот прволигаш Менхенгладбах ...

Сопственикот на Лестер ќе им подари електрични автомобили на сите играчи

Стандард - 05.05.2016

Играчите на Лестер, кои ја освоија титулата во Премиер лигата, ќе добијат специјален подарок од тајландскиот сопственик на клубот. Секој кој учествувал во натпреварите во сезоната ќе добие сосема нов автомобил.

Луксузниот живот на секси директорката на фудбалските прваци Лестер (ФОТО)

+инфо - 05.05.2016

Мистериозната бринета која честопати може да се види покрај претседателот на англискиот фудбалски клуб Лестер Сити, Вихаја Сривадханапрабне, е гламурозна дизајнерка на накит и е ПР гуру. Таа води џетсетерски живот на кој би и подзавиделе и „богатите ...

Раниери: Посакувам сите играчи да останат, ги сакам како мои синови!

Gol.mk - 05.05.2016

Менаџерот на новиот шампион на Англија, Лестер Сити, Клаудио Раниери, изјави дека сака ниту еден негов фудбалер да го напушти Лестер, и заедно идната сезона да грабат на уште еден успех. „Би сакал да ги задржам сите фудбалери.

Син ми не го сакаа во родниот Рим а сега е крал на Англија

Сител - 05.05.2016

И додека сите го следеа првенствениот дуел Челзи- Тотенхем тренерот на новиот англиски шампион Лестер, Клаудио Раниери ладнокрвно замина во родниот рим на вечера со својата 96 годишна мајка.

Кајзер, Данди, Грција - Сите претсказанија за Лестер

Оff.net - 05.05.2016

Успехот на Лестер Сити е како измислен за филмските студија во Холивуд, но најголемото изненадување во фудбалот во последните години не е првото чудо што го направиле некои веќе ...

Фудбалерите на Лестер стануваат “витези”?

СуперСпорт - 05.05.2016

Извршниот директор на англиската Премиер лига смета дека фудбалерите на Лестер треба да ја добијат титулата “витези” после сезоната од соништата. Тимот на Клаудио Раниери го воодушеви фудбалскиот свет, со фантастичните настапи тие стигнаа до ...

Канте ја освои Премиер лигата, но на тренинг се уште доаѓа со својот скромен автомобил (Фото)

Дерби - 05.05.2016

Нголо Канте секако е еден од најзаслужните што Лестер стигна до големата сензација и освојување на титулата во англиската Премиер лига, но она што посебно го импресионираше англиските таблоиди ова утро е скромноста која од ден во ден ја демонстрира ...

Овации за Клаудио на првата шампионска пресконференција (видео)

Стандард - 05.05.2016

Менаџерот на Лестер, Клаудио Раниери беше пречекан на нозе и со овации од новинарите во градот, на првата прес-конференција по официјалното освојувањето на титулата во Премиер лигата. Во понеделникот, Лестер стана и теоретски шампион, по 2:2 помеѓу ...

Махрез размислува за заминување од Лестер

24Фудбал - 05.05.2016

Агентот на Ријад Махрез вели дека постои голем интерес за услугите на неговиот клиент, па фудбалерот размислува за заминување од Кинг Пауер Стадионот Репрезентативецот на Алжир има фантастична сезона и за добрите игри доби признание од своите колеги ...

Дочек полн со респект - Раниери прв пат пред новинарите по шампионската титула (ВИДЕО)

Спортклуб - 05.05.2016

Италијанскиот стратег доби неверојатни овации од британските новинари, а и неговото позитивно расположение не изостана. Неверојатниот менаџер на Лестер, одржа конференција за новинарите, три дека откако дефинитивно со својот состав ја освоија ...

Новинарите со стоечки овации за Раниери, Италијанецот им мереше колку долго ракоплескаат (Видео)

Дерби - 05.05.2016

Клаудио Раниери се појави на прес-конференцијата и имаше средба со новинарите по денешниот стандарден тренинг кој го одработија играчите на Лестер, а од истата ни пристигнува една навистина симпатична сцена.

Оваа сезона Лестер, следната година Вест Хем шампион?!

Екипа - 05.05.2016

Премиерлигашот Лестер оваа сезона, на изненадување на многумина, е нов првак во Англија, нешто што силно одекна во светската фудбалска јавноста. Лестер покажа дека ништо не е невозможно, па сопственикот на Вест Хем, Дејвид Голд, посака ваков успех ...

Првото интервју на Раниери по освојување на титулата (Видео)

СуперСпорт - 05.05.2016

Сјајниот менаџер на Лестер, Клаудио Раниери одржа конференција за новинарите три дена откако неговиот тим ја освои Премиер лигата. Кога влезе во салата за конференција го пречека повеќеминутен аплауз од сите присутни новинари, а после тоа Раниери ...

Менаџерот на Марез го тресе шампионскиот брод - Ријад го напушта Лестер

Спортклуб - 05.05.2016

„Тој ќе игра во Лигата на шампионите наредната сезона и ќе биде среќен ако остане, но ако му се понуди прилика да заигра за голем тим, тогаш ќе мораме да размислиме за тоа. Би рекол дека шансите се 50:50 во овој момент“ , истакна Бенгугам.

Агентот на Марез откри колкави се шансите најдобриот играч на Лестер да остане на „Кинг Пауер“

Дерби - 05.05.2016

Ријад Марез размислува летово да направи трансфер во голем тим и шансите да остане во Лестер и следната сезона се 50-50, откри неговиот агент. Поранешното крило на Ле Авр играше во сензационална форма сезонава, забележувајќи 17 гола и 11 асистенција ...

Андреа Бочели ќе ја слави титулата со Лестер

Телеграф - 05.05.2016

Новите шампиони од Премиерлигата, Лестер Сити потврдија дека славниот италијански тенор, Андреа Бочели ќе пее на „Кинг Пауер“ стадионот пред мечот против Евертон овој викенд, кога ќе се слави освоената титула Според клубот, Италијанецот ќе ги ...

Сопственикот на Лестер своите херои ги почести со по еден Мерцедес

Gol.mk - 05.05.2016

Тајландскиот бизнисмен Вишај Шриваданапрабха, кој е сопственик на сега веќе новиот шампион на Англија, Лестер Сити и на компанијата „Кинг Пауел“, за големиот успех, своите фудбалери ги награди со нов автомобил.

Најголемиот лузер: Одби да стане шампион во Премиер лигата за да земе помалку пари!

Спортклуб - 05.05.2016

Ова е можеби најлошата проценка за еден фудбалер во последните години... Раниери зимоска беше во потрага по напаѓач, „Лисиците“ сфатија дека без проблеми би можеле да дојдат во Лигата на шампионите, за титулата беше забрането да се зборува.

Поклон Мерцедес за секој играч на Лестер!

Спортски - 05.05.2016

Сопственикот на Лестер и на компанијата „King Power“, тајландскиот бизнисмен Вишај Шриваданапрабха, за освоената титула во Премиерлигата, секој фудбалер го награди со нов автомобил. Англиските медиуми пренесуваат дека фудбалерите на Лестер од ...

Играчите на Лестер добија Mercedes како подарок од сопственикот

Кајгана - 05.05.2016

Сопственикот на Лестер и на компанијата „King Power“, тајландскиот бизнисмен Вишај Шриваданапрабха, за освоената титула во Премиер лигата, секој фудбалер на клубот го награди со нов автомобил.

За шампионите мерцедес

Сител - 05.05.2016

Сопственикот на Лестер и на компанијата „King Power“, тајландскиот бизнисмен Вишај Шриваданапрабха, за освоената титула во Премиерлигата, секој фудбалер го награди со нов автомобил. Англиските медиуми пренесуваат дека фудбалерите на Лестер од ...

Газдата на Лестер части по еден Мерцедес за секој играч

ЗаЗабава - 05.05.2016

Тајландскиот бизнисмен Вишај Шриваданапрабха, кој е сопственик на сега веќе новиот шампион на Англија, Лестер Сити и на компанијата „Кинг Пауел“, за големиот успех, своите фудбалери ги награди со нов автомобил.

Титулата на Раниери и дружината донесе и појава на чудни производи во Лестер (Фото)

Дерби - 05.05.2016

Градот Лестер во изминативе неколку дена живее за најголемото достигнување во историјата кое го остварија Клаудио Раниери и неговите играчи, успех кој едноставно никој не можеше да го замисли и се сметаше за невозможна мисија пред стартот на ...

Капитенот на Лестер се шета од кафич до кафич и ги части навивачите

Спортклуб - 05.05.2016

Откако пред неколку дена Лестер официјално прослави титула во Премиер лигата, и откако првиот јамајканец освои титула во Англија, Вес Моргна, се прошета до локалните пабови во Лестер, и им сврте по една рунда на сите присутни навивачи.

Мојот син не беше почитуван ниту во родниот град, а сега е “крал на Англија”

СуперСпорт - 05.05.2016

Клаудио Раниери во неделата изјави дека не може да го гледа натпреварот помеѓу Челси и Тотенхем бидејќи мора да се види со својата 96 годишна мајка. “Сите италијански медиуми го нарекуваат “крал на Англија”, можете само да го замислите тоа.

ЕСПН: Челси шампион, Лестер и Вест Хем испаѓаат!

СуперСпорт - 05.05.2016

Еве уште еден доказ колку е сензационален успехот на Лестер. Познатиот американски спортски канал “ЕСПН” на почетокот на сезоната се обиде да предвиди како ќе изгледа табелата во Премиер лигата на крајот на сезоната.

Газдата на Лестер чести: За сите фудбалери по еден Мерцедес

SportMedia - 05.05.2016

Без разлика кој колку играл и колку учествувал во резултатите сите ќе добијат по еден нов Мерцедес Б-класа, кој чини околу 40.000 евра и е еден од технолошки најнапредните автомобили на германскиот производител, бидејќи работи на електрична енергија.

Новинарите со стоечки овации за Раниери, Италијанецот им мереше колку долго ракоплескаат

Точка - 05.05.2016

Клаудио Раниери се појави на прес-конференцијата и имаше средба со новинарите по денешниот стандарден тренинг кој го одработија играчите на Лестер, а од истата ни пристигнува една навистина симпатична сцена.

Две понуди за Дринквотер

Точка - 05.05.2016

Фудбалерот за врска на англискиот шампион Лестер, Дени Дринквотер има две понуди за „нова авантура“ во неговата кариера. Одличниот фудбалер на Лестер Сити кој оваа сезона блесна во екипата на Клаудио Раниери би можел својата кариера да ја продолжи ...

Титулата на Раниери и дружината донесе и појава на чудни производи во Лестер

Точка - 05.05.2016

Градот Лестер во изминативе неколку дена живее за најголемото достигнување во историјата кое го остварија Клаудио Раниери и неговите играчи, успех кој едноставно никој не можеше да го замисли и се сметаше за невозможна мисија пред стартот на ...

Газдата на Лестер дарежлив, за секој фудбалер по еден Мерцедес

Република - 05.05.2016

Сопственикот на Лестер сити, тајландскиот бизнисмен Вичаи Шриваданапраба на сите 23 фудбалери кои се регистрирани во клубот ќе им подари по еден Мерцедес поради освојувањето на шампионската титула во Премиерлигата.

Сите се тепаат за новиот Макелеле кој вреди 25 милиони евра!

Вечер Прес - 05.05.2016

Француските медиуми ја открија ослободителната клаузула на Канте, а ПСЖ ги засука ракавите и се фрли во акција, но исто се очекува и од најбогатите премиерлигаши Откако екипата Лестер и официјално е крунисана за нов шампион на Англија, вредноста на ...

Порно ѕвезда ја прославила тутулата на Лестер со секс маратон

Вистина.мк - 05.05.2016

Англиската порно-ѕвезда Ли Меккензи откри дека ја прославила историската титула на фудбалерите на Лестер во Премиерлигата со неверојатен секс-маратон. Веднаш по завршувањето на мечот Челзи-Тотенхем и ремито од 2:2, со кое “лисиците” и официјално беа ...

Обложувалниците изгубија 15 милиони евра на Лестер

Вест - 04.05.2016

Титулата на Лестер во Премиерлигата го израдува целиот свет, освен англиските обложувалници, кои поради "лисиците" решија да ги менуваат правилата на играње, за да не се "изгорат" повторно во иднина.

Трезор: Го сакам англискиот дух

Утрински - 04.05.2016

Подоцна подобро ќе се разбере овој успех Клаудио Раниери Емоциите се на максимално ниво. Тоа значи дека работата е добра. Сега јас сум многу, многу среќен, затоа што можеби ако ја освоев оваа титула на почетокот на мојата кариера, можеби ќе ...

Лестер - фудбалска бајка на 21 век

Утрински - 04.05.2016

Лестер, Лестер, Лестер... Фудбалскиот клуб од срцето на британското кралство е топ тема во сите светски медиуми. Причина е првата освоена шампионска титула во Премиер лигата во клупската историја.

Колкави се платите на фудбалерите на Лестер

24Фудбал - 04.05.2016

И покрај тоа што буџетот на Лестер беше еден од најмалите во Премиерлигата, тимот предводен од Клаудио Раниери со „поигра“ со богаташите и дојде до големиот трофеј. Доколку се погледнат платите на момците кои станаа сензационални освојувачи на ...

Започнуваат подготовките за Лигата на шампионите: Раниери подготвува спектакуларно засилување

Спортклуб - 04.05.2016

Откако сензационално ја освоија титулата во Премиер лигата, трнлив пат го очекува Лестер ако сака следната сезона да претставува важна улога во англискиот фудбал во Лигата на шампионите. Овој пат тоа ќе биде многу потешко, особено бидејќи Лестер ...

Лестер ги менува правилата за обложување

Алфа - 04.05.2016

Сензационалниот триумф на Лестер во Премиер лигата ги принуди обложувалницте во Велика Британија да ја ограничат висината на коефициентите за одредени резултати. Букмејкерите на Островот на сите оние што се обложиле на новиот првак треба да им ...

Лестер спреми спектакуларно засилување за ЛШ

Спортски - 04.05.2016

Откако ја освоија титулата во Премиер лигата, челните луѓе на Лестер се свесни дека треба да се засилат доколку сакаат следната сезона да играат важна улога во англискиот фудбал и достојно да се претстават во ЛШ.

Хидинк: Јас бев првиот избор на Лестер, но ги одбив!

24Фудбал - 04.05.2016

Гус Хидинк открива дека добил понуда од Лестер по отказот на Најџел Пирсон, но ги одбил и наместо тој на клупата седнал Клаудио Раниери, останатото е приказна за која долго ќе се зборува. Веројатно доколку Гус Хидинк ја прифател работата во Лестер, ...

Раниери ги убедува играчите да не го напуштаат Лестер

Стандард - 04.05.2016

Тренерот на новите шампиони на Англија, Клаудио Раниери откри во интервју за британскиот печат дека сака да ги задржи сите свои фудбалери за следната сезона. – Сакам да ги задржам сите. Ако некој од моите играчи дојде кај мене и ми рече: „Сакам да ...

Обложувалниците од титулата на Лестер загубиле 20 млн фунти

Макфакс - 04.05.2016

Неверојатната приказна на Лестер Сити, кој на две кола до крајот на Премиерлигата ја обезбеди првата шампионската титула во 132-годишната клупска историја, предизвика одушевување кај вљубениците на фудбалот и очај кај сопствениците на водечките ...

Хидинк откри: Раниери не беше првиот избор на челниците на Лестер Сити

Gol.mk - 04.05.2016

Италијанскиот менаџер, Клаудио Раниери, моментелно сигурно ужива во големото внимание по заслужениот триумф со Лестер Сити во англиската Премиер лига. Тој „лисиците“ ги наследи како тим кој се бори за опстанок, а по само една година успеа од нив на ...

Раниери ги советува своите ѕвезди: Останете во Лестер, тука сте кралеви

24Фудбал - 04.05.2016

Клаудио Раниери ги советува своите најдобри играчи да останат барем уште една сезона на Кинг Пауер Стадионот и да играат во Лигата на Шампионите во дресот на „Лисиците“ Главните играчи на Лестер, како што се Џејми Варди, Ријад Махрез, Н’Голо Канте и ...

Хидинк: Минатото лето го одбив Лестер

Стандард - 04.05.2016

Менаџерот на Челзи, Гус Хидинк откри дека минатото лето одбил понуда да го преземе Лестер. Холанѓанецот бил поканет од „лисиците“ во јуни, но тој одбил со образложение дека му е потребен одмор, по напуштањето на репрезентацијата на Холандија.

Лестер на шампионскиот тим потроши 21 милиони фунти: Еве колку тие сега вредат

СуперСпорт - 04.05.2016

Екипата на Лестер стана шампион и со тоа ја испиша најубавата бајка во модерниот фудбал. Нивниот успех е најголемо изненадување во историјата на Премиер лигата ,а ударниот тим на Лестер е составен од отпишани деца, престапници, отпадоци, за кои ...

Твитот на Лестер меѓу 17 најпопуларни твитови на сите времиња

Курир - 04.05.2016

Твитот којшто беше напишан по завршувањето на натпреварот меѓу Челзи и Тотенхем во понеделникот беше ретвитуван 400.000 пати. Со тоа стана седумнаесетти најпопуларен твит на сите времиња, а оваа популарност ја достигна за само три дена.

Раниери: Останете во Лестер, тука сте кралеви !

МКД - 04.05.2016

Италијанскиот фудбалски стратег, Клаудио Раниери го оствари сонот на навивачите на Лестер, неговите фудбалери заслужено ја осовија титулата во Премиерлигата и со ова се пласираа во групната фаза од Лигата на шампионите за следната сезона.

Што не забележа фоторепортерот на Лестер

Оff.net - 04.05.2016

Ако го слушате внимателно коментаторот кој го објаснува посебниот момент за фудбалерите на Лестер кои станаа шести првак во Англија во друштво на Сити, Јунајтед, Арсенал, Челси и Блекбурн, а истовремено им ги гледање знамињата каде пишува дека ...

Камерон: Линекер да го исполни ветувањето!

Телеграф - 04.05.2016

Гери Линекер би требало да го исполни своето ветување и да биде презентер на ТВ емисијата „Меч оф д деј“ во своите гаќи, смета премиерот на Британија, Дејвид Камерон Во декември поранешниот англиски фудбалер се пошегува дека ќе биде презентер на ...

Лестер ги налути обложувалниците

Курир - 04.05.2016

Шампионскиот наслов кој што го освои Лестер во Премиер лигата е на задоволство на љубителите на фудбалот, како и да е, лути се обложувалниците. Дел од англиските обложувалници ќе бидат олеснети за десет милиони фунти благодарение на Лестер и ...

Сега сите сакаат во Лестер: Јармоленко, Заза…

Екипа - 04.05.2016

Лестер е сензационалниот шампион на Премиер – лигата за оваа сезона и следната ќе настапува во Лигата на шампионите. Менаџерот Клаудио Раниери најави дека сака да го задржи костурот на тимот и за следната сезона, но јасно е дека ќе бидат потребни и ...

Една е мајка - Г-ѓа Раниери: „Мојот син е крал во Англија, а во Рим не го ни погледнаа“

Спортклуб - 04.05.2016

„Ги следев сите дуели на Лестер. Ми се јавуваше за да ми ги соопшти сите новитети. Утрото по освојувањето на титулата ги купив сите спортски весници, со цел да уживам во насловите“ , објасни моментално најпознатата италијанска мајка.

„Новиот Макелеле“ доби цена!

СуперСпорт - 04.05.2016

Француските медиуми ја откриле откупната клаузула за францускиот фудбалер, Пари Сен Жермен веќе се фрли на работа, на ред се клубовите од Премиерлигата. Добивме и нов шампион во Англија, тоа е нормално Лестер Сити која екипа ја воодушеви фудбалската ...

Премиерот на Британија: Линекер време е да се соблечеш по долна облека!

Gol.mk - 04.05.2016

„Лудилото“ наречено Лестер не само што не застанува низ светските медиуми, туку стигна и до Парламентот на Велика Британија, од каде премиерот на Англија, Дејвид Камерон побара од легендата на „лисиците“ Гери Линекер да си го исполни ветувањето и да ...

Фукс: Раниери заслужува статуа за успехот со Лестер

Дерби - 04.05.2016

Искусниот лев бев, Кристијан Фукс смета оти Лестер треба да го награди тренерот Клаудио Раниери за освојувањето на Премиер лигата со поставување на негова статуа пред стадинот „Кинг Пауер“.

Раниери откри: Лестер е последниот клуб во мојата кариера!

SportMedia - 04.05.2016

Искусниот тренер кој го носеше надимакот „вечно втор“ поради неговите резултати во минатите клубови успеа да го направи невозможното и со Лестер да стане првак на Англија. Тој соопшти дека до крајот на договорот ќе работи со „лисиците“, а потоа ќе ...

Титулата на Лестер ќе ги чини обложувалниците 20 милиони!

Сител - 04.05.2016

Неверојатната приказна на Лестер Сити, кој на две кола до крајот на Премиерлигата ја обезбеди првата шампионската титула во 132-годишната клупска историја, предизвика одушевување кај вљубениците на фудбалот и очај кај сопствениците на водечките ...

Обложувалниците од титулата на Лестер загубиле 20 милиони фунти

Кајгана - 04.05.2016

Неверојатната приказна на Лестер Сити, кој на две кола до крајот на Премиер лигата ја обезбеди првата шампионската титула во 132-годишната клупска историја, предизвика одушевување кај вљубениците на фудбалот и очај кај сопствениците на водечките ...

Лестер ги осиромаши обложувалниците!

Спортски - 04.05.2016

Сензационалната титула во Премиер лигата која ја освои Лестер, предизвика одушевување кај вљубениците на фудбалот и очај кај сопствениците на водечките европски обложувалници, кои според првите процени титулата на „лисиците“ ќе ги чини околу 20 ...

Фукс: Раниери заслужува статуа за успехот со Лестер

ЗаЗабава - 04.05.2016

Искусниот лев бев, Кристијан Фукс смета оти Лестер треба да го награди тренерот Клаудио Раниери за освојувањето на Премиер лигата со поставување на негова статуа пред стадинот „Кинг Пауер“.

Шампионски хаос во Англија: Обложувалница добила нови 300 облози дека Лестер и догодина ќе слави титула

Спортклуб - 04.05.2016

Титулата на Лестер беше нешто кое не ги израдува сите, барем не оние кои се обидуваат да профитираат од спортот, обложувалниците, кои се „ограбени“ од страна на оние кои се обложија на Лестер.

Раниери ги израдува приврзаниците на Лестер: Останувам овде, а во следната сезона цел е...

СуперСпорт - 04.05.2016

Менаџерот на Лестер Клаудио Раниери рече после освојувањето на титулата во ПЛ дека отсекогаш знаел дека во кариерата ќе освои шампионски трофеј. Италијанецот во текот на кариерата освојаше купови и избори промоции со многу клубови, но никогаш, како ...

Тргнуваат подготовките за тимот ЛШ: Ранеири подготви спектакуларно засилување

СуперСпорт - 04.05.2016

После што ја освоија титулата во Премиерлигта, трновит пат го чека Лестер ако сакаат во следната сезона да претставуваат важна улога во англискиот фудбал и во ЛШ. Овој пат тоа ќе биде многу потешно, посебно бидејќи Лестер сега игра на четири ...

Погодете колку милиони фунти Лестер ќе биде во добивка во оваа сезона?

СуперСпорт - 04.05.2016

Сите знаеме дека Лестер ја испишаа најубавата бајка во фудбалот и стана сензација со освојувањето на ПЛ. Но, многумина не ја знаат информацијата дека Лестер профитираше неверојатни 150 милиони фунти од освојувањето на титулата во ПЛ, јавува ...

Се сеќавате на последната авантура на Лестер во Европа?

СуперСпорт - 04.05.2016

Лестер прв пат во 132-годишната историја на клубот ја освои титулата шампион на Англија и така се избори за играње во ЛШ. Интересно, низ историјата само три пати играле во европските натпреварувања.

Харизматичниот Италијанец: Најсмешните десет моменти од прес-конференциите на Раниери (Видео)

Дерби - 04.05.2016

„Вечно вториот“ Клаудио Раниери конечно сезонава ги дочека своите пет минути правејки историски успех со малиот Лестер Сити. Италијанскиот стратег успеа од тим за опстанок да направи шампионски состав, да испише нови страници во историјата на ...

Раниери го издвои моментот кога за првпат помислил дека Лестер може до титулата

Дерби - 04.05.2016

Клаудио Раниери го оствари најголемиот успех во својата тренерска кариера освојувајќи ја титулата со Лестер во Премиер лигата, а иако играчите веќе ја прославија титулата, главната фешта се очекува да биде овој викенд кога на домашниот „Кинг Пауер“ ...

Титулата на Лестер им донесе рекордна загуба на обложувачниците во Британија

SportMedia - 04.05.2016

„Лисиците“ биеја битка со Тотнем до самиот крај, но тимот на Покетино не успеа да победи на „Стемфорд бриџ“ кај Челси откако испушти негатива од два гола (2-2). На две премиерлигашки кола пред крајот Лестер стана првак, а според „Телеграф“, ...

ПСЖ нуди 32 милиони фунти за Н’Голо Канте

Екипа - 04.05.2016

Лестер и официјално ја освои шампионската титула во Премиер – лигата, а еден од клучните играчи во тимот на Клаудио Раниери сезонава е неуморниот фудбалер од средниот ред, Н’Голо Канте. Францускиот „маратонец“, кој ги пополнува сите дупки во ...

Фудбалерите на Лестер остануваат без бонуси поради освоената титула!?

Спортклуб - 04.05.2016

Да ја завршеа сезоната на позициите помеѓу 7. и 12. место ќе добиеја да поделат 6,5 милиони фунти. Понекогаш и не е добро кога ќе се направи некое чудо и ќе се освои титулата. Фудбалерите на Лестер тоа го почуствуваа на своја кожа откако ја освоија ...

Поради Лестер, англиските обложувалници го менуваат системот за одредување коефициенти

Капитал - 04.05.2016

Поради овогодишното искуство со Лестер, кој ја освои титулата во англиската Премиер лига, обложувалниците ќе го менуваат системот за одредување коефициенти. Британските обложувалници велат дека ја платиле цената за прекршувањето на сопственото ...

Титула со стил: Раниери го собори рекордот на Мурињо

SportMedia - 04.05.2016

Но, ако чекаше толку долго, Раниери го направи тоа со стил. Италијанскиот стручњак беше назначен за менаџер на "лисиците" на 13 јули 2015 година, а титулата, математички, ја освои на 2 мај 2016 година.

Лестер го „бутна“ интернетот

24Фудбал - 04.05.2016

Сензационалната титула на Лестер во Премиерлигата беше вистински хит на социјалните мрежи, а вестите за овој тим се читаа како ретко за кој спортски настан. Како се доближуваше до големиот трофеј, така Лестер ги освојуваше фановите низ целиот свет.

Откупната клаузула на играчот од Лестер, е интересна работа за Арсенал и Јунајтед

Спортклуб - 04.05.2016

Фудбалерот на Лестер, Нголо Канте, би можел да биде центар на трансфер сагите оваа сезона во Премиер лигата, посебно ако се земе предвид дека тој има откупна клаузула, која може да се активира во секој момент.

Сите се радуваат на Лестер освен обложувалниците, тие ги бројат загубите

МКД - 04.05.2016

Обложувалниците од Британија ќе претрпат рекордни загуби и ќе исплатат десетици милиони фунти по огромното изненадување што го приредија „лисиците“ и титулата во Премиерлигата. Лестер минатата сезона едвај обезбеди опстанок, се очекуваше и оваа ...

Раниери го издвои моментот кога за првпат помислил дека Лестер може до титулата

Точка - 04.05.2016

Клаудио Раниери го оствари најголемиот успех во својата тренерска кариера освојувајќи ја титулата со Лестер во Премиер лигата, а иако играчите веќе ја прославија титулата, главната фешта се очекува да биде овој викенд кога на домашниот "Кинг Пауер" ...

Лестер во топ 20-те најбогати клубови во светот

Вечер Прес - 04.05.2016

Новиот шампион на Англија, тимот на Лестер, може да очекува голем финансиски прилив по првата освоена титула во клупската историја. Обезбедениот пласман во групната фаза од Лигата на шампионите во наредната сезона, значи дека популарните "лисици" ќе ...

Харизматичниот Италијанец: Најсмешните десет моменти од прес-конференциите на Раниери

Точка - 04.05.2016

"Вечно вториот" Клаудио Раниери конечно сезонава ги дочека своите пет минути правејки историски успех со малиот Лестер Сити. Италијанскиот стратег успеа од тим за опстанок да направи шампионски состав, да испише нови страници во историјата на ...

Лестер ја освои титулата и веднаш почнаа да пристигнуваат понудите за неговите играчи

Република - 04.05.2016

Лестер и официјално ја освои шампионската титула во Премиер лигата на две кола до крајот, а еден од клучните играчи во тимот на Клаудио Раниери сезонава е неуморниот фудбалер од средниот ред, Н’Голо Канте.

Раниери: Следната сезона ќе се бориме за 10. место

Вест - 03.05.2016

Клаудио Раниери ги има водено Валенсија, Атлетико, Челзи, Јувентус, Рома, Интер, Монако..., но никогаш не бил шампион. Се до доаѓањето во малиот Лестер. - Многу сум горд. Имам 64 години и се борам веќе долго, но секогаш сум останувал позитивен.

Лестер го живее своето чудо

Вест - 03.05.2016

Една од најнеобичните и најубави приказни во историјата на фудбалот доби среќен крај во понеделникот вечер, кога Тотенхем одигра 2:2 со Челзи, овозможувајќи му на Лестер да ја слави првата шампионска титула во 132-годишното постоење, неполни 12 ...

Раниери: Верував дека негде ќе освојам титула

Дневник - 03.05.2016

Тренерот на Лестер, Италијанецот Kлаудио Раниери признава дека освојувањето на титулата во Англија, една од најсилните лиги во светот е круна на неговата долгогодишна кариера. Искусниот италијански тренер предводел повеќе големи тимови во изминатите ...

На Лестер му прогнозираа битка за опстанок, а сега му честитаат титула

Дневник - 03.05.2016

Лестер е новиот фудбалски шампион на Англија. На две кола пред крајот на сезоната во Премиерлигата Лестер благодарение на ремито што го извлече с` уште актуелен првак Челси против Тотенхем (2-2) единствениот конкурент на Лестер, „лисиците“ ја слават ...

Лестер нов шампион во Премиер лигата

Канал5 - 03.05.2016

По нерешениот резултат 2:2 на Тотенхем на последниот натпревар од 36.коло одигран синоќа со Челзи, екипата на Лестер е новиот шампион на Англија. Лестер има недостижна предност од седум бодови на две кола до крајот на Премиер лигата.

Раниери: Горд сум на играчите, нивниот дух го овозможи ова

Вест - 03.05.2016

Лестер ја осигура шампионската титула во Премиер лигата на две кола до крајот, откако најблискиот ривал Тотенхем одигра нерешени 2:2 на синоќешното гостување против Челзи. „Лисиците“ сега имаат недостижна предност од седум бодови.

Фудбалската бајка на Лестер

Deutsche Welle - 03.05.2016

Лестер Сити ја испиша најневеројатната приказна во фудбалската историја на Англија. „Лисиците“ успеаја да извојуваат конечна победа над големите „волци“ во Премиер лигата. Убаво е да се започне денот со охрабрувачки заклучок дека чуда навистина се ...

Лестер шампион на Премиер лигата

Телма - 03.05.2016

Спортското чудо се слуши ,Лестер стана шампион на Премиер лигата.Малиот клуб предводен од скромниот Клаудио Раниери испиша единствена страна во историја на англискиот фудбал,победувајки во лигата пред гигантите од Лондон и Манчестер кои две децении ...

Лестер доби коефициент за освојување на титулата во Лигата на шампиони

Дерби - 03.05.2016

Фудбалската приказна која ни ја приредија играчите на Лестер и тренерот Клаудио Раниери ќе се раскажува уште многу години, пред се поради фактот што тимот од „Кинг Пауер“ ни демонстрираше дека страста и искрената љубов кон фудбалот и боите кои се ...

Раниери: Ова е круна на мојата кариера

Сител - 03.05.2016

По освојувањето на титулата во Премиер лигата, Клаудио Раниери изјави дека трофејот со Лестер е круна на неговата кариера. Тренерот кој беше на чело на многу големи клубови како Јувентус, Атлетико Мадрид, Интер секогаш имаше проблеми да ја освои ...

Како се славеше на улиците во Лестер (ВИДЕО)

24Фудбал - 03.05.2016

Откако беше означен крај на мечот помеѓу Челси и Тотенхем, Лестер почна да ја слави историската шампионска титула, навивачите излегоа на улиците и го славеа чудото. Титулата во Лестер ќе се слави со денови, ќе биде интересно кога фудбалерите ќе ...

Ѕвездата на Лестер веќе пронајде нов клуб!

Спортски - 03.05.2016

После сензационалното освојување на Премиер лигата, богатите европки клубови веднаш се нафрлија над играчите на Лестер. Како што пренесуваат француските медиуми, ПСЖ веќе го „капарил“ Н’Голо Канте, 25-годишниот играч за врска кој е еден од ...

Енди Кинг - неопеаниот јунак од бајката Лестер

Оff.net - 03.05.2016

Најубавото поглавје од приказната на Лестер во освојување на титулата е она за јунакот за кој не се пишуваше и не се зборуваше кога сите ги истакнуваа најзаслужните за ...

Успехот е неверојатен, честитки и од големите фудбалски ѕвезди за титулата на Лестер

Курир - 03.05.2016

Освојувањето на шампионската титула на Лестер во Премиер-лигата одекна низ цела фудбалска Европа, а еден од оние кои им го честиташе трофејот на „лисиците“ е и најдобриот фудбалер на денешницата, Лионел Меси.

Легендата на Лестер: Неможам да дишам, ова е неверојатно

Спортклуб - 03.05.2016

Лестер апсолутно заслужено пристигна до неверојатниот и во потполност неочекуваниот наслов, шампион на Англија. Откако Лестер го обезбеди овој наслов, се огласи и најголемиот играч на „лисиците“ од историјата на клубот, Гери Кинкер.

Лекции кои можеме да ги научиме од шампионскиот тим на Лестер

Факултети - 03.05.2016

Лестер синоќа ја освои Премиер лигата, со што нивниот сон стана реалност, откако натпреварот помеѓу Тотенхем и Челзи заврши 2:2, со што на „аутсајдерите“ им овозможи да го освојат трофејот.

(Видео) Овие пет меча го насочија Лестер кон шампионската титула

Спортклуб - 03.05.2016

Лестер ја освои премиерлигашката титула и покрај невозможните шанси во пресрет на сезоната. „Лисиците“ играа одлично цела сезона, но пет натпревари беа од инструментална важност за освојување на титулата.

Жозе Мурињо реагираше на успехот на Лестер и Раниери

Спортклуб - 03.05.2016

Долго време Жозе Мурињо се насладуваше на сметка на Клаудио Раниери и го нарекуваше „вечен губитник“, но сега кармата одлучи португалецот да си удари шамар самиот на себе. Лестер е шампион на Англија и е весник на најубавите фудбалски приказни ...

Меси, Бејл, Чех, Ван Перси им се поклонија на Раниери и Лестер: Поради вас го сакаме фудбалот!

Спортклуб - 03.05.2016

Честитки на адреса на Лестер за освојувањето на титулата пристигнуваат од сите страни на светот, а на Клаудио Раниери и неговите играчи им честитаа голем број на големи фудбалски имиња. Лестер на две кола пред крајот ја освои титулата по ремито на ...

Сепак и Мурињо е само човек: Собра храброст и им честита титула на Раниери и Лестер

Gol.mk - 03.05.2016

Непрестано стигнуваат честитки на адресите на Лестер Сити и Клаудио Раниери за историскиот успех на „лисиците“, кои за првпат во историјата го освоија најпрестижниот фудбалски трофеј во Англија.

Навивачите и играчите во делириум – Лестер е нов шампион во Премиер лигата

Спортски - 03.05.2016

По нерешениот резултат 2:2 на Тотенхем на последниот натпревар од 36.коло одигран синоќа со Челзи, екипата на Лестер е новиот шампион на Англија. Лестер има недостижна предност од седум бодови на две кола до крајот на Премиер лигата.

Лестер е новиот шампион во Премиер лигата

+инфо - 03.05.2016

По нерешениот резултат 2:2 на Тотенхем на последниот натпревар од 36.коло одигран синоќа со Челзи, екипата на Лестер е новиот шампион на Англија. Лестер има недостижна предност од седум бодови на две кола до крајот на Премиер лигата.

Каспер Шмајхел цел на татко му

Оff.net - 03.05.2016

Во понеделник во семејството Шмајхел два члена се разбудија како освојувачи на титулата во Премиер лигата. Легендарниот Питер Шмајхел има титули со Манчестер Јунајтед, а син му Каспер Шмајхел сега освои со ...

Колку пари заработи Лестер со освојувањето на титулата во Премиер лигата?

Gol.mk - 03.05.2016

Британските медиуми денес направија анализа на тоа колкав дел од финансискиот колач ќе добие Лестер по освојувањето на шампионската титула. - 90 милиони фунти - бонус за освоената титула. - 70 милиони фунти - ТВ права за емитување на натпреварите од ...

Како Мурињо го смени својот став за Раниери…

Екипа - 03.05.2016

Меѓу Жозе Мурињо и Клаудио Раниери никогаш не постоело пријателство, сосема логично поради фактот дека Италијанецот беше избркан од Челси за да му го отстапи своето место на „специјалниот“.

Мурињо со искрен коментар за неверојатниот успех на Раниери

Дерби - 03.05.2016

Познато е дека Жозе Мурињо преку своите провокативни често знаеше да го нарече Клаудио Раниери „вечно вториот“, но дека големиот успех на искусниот италијански стручњак го променило мислењето и на секогаш контроверзниот Португалец говори самата ...

Која симболика: Каспер и Питер Шмајхел на ист ден и на иста возраст ја прославија првата титула во ПЛ

Gol.mk - 03.05.2016

Синоќа за првпат во историјата на најелитното фудбалски натпреварување во Англија, тимот на Лестер Сити стигна до големиот пехар, и тоа со тим составен од фудбалери кои беа тотални анонимуси пред само неколку сезони.

Индиректна порака до Англискиот прволигаш: „Заборавете на Канте“

Спортклуб - 03.05.2016

Сосптвениците на шампионот во Премиер лигата, фудбалскиот клуб Лестер имаат намера да го задржат сеуште обединет победничкиот тим, и покрај шпекулациите дека за голем дел од играчите се заинтересирани богатите клубови.

Игра на симболика: Како истиот ден одбележа две кариери и тоа на Шмајхел и улогата на Еден Азар?

Спортклуб - 03.05.2016

Некои факти и тоа како ќе бидат несомнено запишани во фудбалската историја. Растење во сенката на еден од најдобрите голмани во историјата на фудбалот не може да биде ни малку лесни, особено ако неколку години подоцна станеш и самиот чувар на ...

Кој би помислил тогаш: Патот до титулата за Лестер почна со - оргија (ВИДЕО)

SportMedia - 03.05.2016

Особено се активни англиските кои потсетија на начинот на кој почна патот кон историскиот трофеј на "лисиците". Веројатно малкумина сега се сеќаваат дека тоа беше со оргија во Тајланд минатото лето.

Шварцер: Овој успех на Лестер е посебен, им дава надеж на сите клубови на светот

Дерби - 03.05.2016

Искусниот австралиски голман, Марк Шварцер и оваа година успеа да дојде до титулата во Премиер лигата со таа разлика што овој пат до неа стигна со малиот Лестер Сити, а лани тоа беше со Челси.

Овековечен успехот на Лестер: Новородената ќерка по името на тренерот, таа ќе се вика Клаудија

Спортклуб - 03.05.2016

Млад брачен пар кои се редовни посетители на стадионот „Кинг Пауер“, и кои оваа сезона имаат сезонски влезници, деновиве добија новороденче, поточно ќерка, а во чест на успехот на нивната омилена екипа, таа ќе се вика по тренерот на екипата.

Што рекоа стручњаците за Лестер пред почетокот на оваа сезона …

Екипа - 03.05.2016

Премиерлигашот Лестер изненадувачки е нов шампион во Премиер-лигата, иако пред почетокот на оваа сезона никој не веруваше дека овој клуб ќе испише историја во Англија. Кога Лестер го доведе Клаудио Раниери за менаџер, фудбалските стручњаци почнаа со ...

Раниери подобри рекорд на Мурињо

Стандард - 03.05.2016

Менаџерот на Лестер, Клаудио Раниери подобри рекорд кој досега го држеше поранешниот тренер на Челзи, Жозе Мурињо. Италијанскиот стручњак ja презеде тренерската позиција во Лестер на 13 јули 2015-та година.

Лестер со неверојатен потег за нивниот најстар подржувач кој е спречен да доаѓа на стадионот

Спортклуб - 03.05.2016

Следниот викенд, Лестер ќе ја прослави титулата на домашен терен, пред своите гледачи, сценарио за кое можеа само да сонуваат до пред половина година. На гости им доаѓа Евертон, но тоа ќе биде само ревијален натпревар, бидејки веќе Лестер е бодовно ...

Мурињо во 2010 година го нарече губитник Раниери, а сега му честита

СуперСпорт - 03.05.2016

Португалецот Жозе Мурињо честиташе на Лестер за големата титула. Мурињо со Челси ја освои ПЛ во минатата сезона, а во оваа Лестер со Раниери е шампион. Иако во 2010 година Мурињо Раниери го опиша како „губитник“ честиташе на Италијанецот на ...

ВИДЕО: Лестер нов шампион во Премиер лигата

А1 On - 03.05.2016

По нерешениот резултат 2:2 на Тотенхем на последниот натпревар од 36.коло одигран синоќа со Челзи, екипата на Лестер е новиот шампион на Англија. Лестер има недостижна предност од седум бодови на две кола до крајот на Премиер лигата.

Сонот се оствари: Лестер нов шампион на Англија

Кајгана - 03.05.2016

Фудбалерите на Лестер Сити ја освоија шампионската титула во Премиер лигата во сезоната 2015/2016. Лестер на две кола до крајот на првенството, стекна недостижни седум бодови предност во однос на Тотенхем, кој во последниот меч од 36.

Лестер нов шампион во Премиер лигата

Курир - 03.05.2016

По нерешениот резултат 2:2 на Тотенхем на последниот натпревар од 36.коло одигран синоќа со Челзи, екипата на Лестер е новиот шампион на Англија. Лестер има недостижна предност од седум бодови на две кола до крајот на Премиер лигата.

Колку ќарија оние кои од почетокот веруваа во Лестер?

ЗаЗабава - 03.05.2016

Навивачите на Лестер во пресрет на почетокот на сезоната беа веројатно единствените, вклучително и холивудскиот актер Том Хенкс, кои се обложија на титула на „Лисиците“. Во знак на поддршка на својот клуб или можеби од инат, тие вложија по неколку ...

Тотенхем гостува кај Челзи во рамките од 36.коло од Премиер лигата

+инфо - 03.05.2016

Екипата на Тотенхем вечерва гостува кај Челзи во рамките на 36.коло од Премиер лигата. Ова е последниот дуел од оваа рунда, а Тотенхем доколку не успее да победи ќе значи промоција на Лестер во нов шампион на Премиер лигата.

Историјата е испишана, Лестер е во транс

Оff.net - 03.05.2016

Европските прваци Порто и Грција во Лига на шампипони и Европско првенство не се најголемото изненадување во фудбалот во овој милениум. Тоа се јунаците од Лестер кој машки се бореа од 8 август 2015-та до 2 мај 2016-та и стигнаа до првата шампионска ...

Што се случуваше во Лестер од последната титула на Арсенал?

СуперСпорт - 03.05.2016

Од последната титула на Арсенал сешто се случуваше.... Арсенал последната титула шампион во Премиерлигата ја освои во 2004 година и веќе 12 години очајните навивачите на Топџиите посакуваат славје.

Почетино: Им честитам на Раниери, на фудбалерите на Лестер и нивните фанови (ВИДЕО)

Gol.mk - 03.05.2016

Фудбалерите на Тотенхем по денешното реми, 2-2 против Челзи и дефинитивно отпаднаа од трка за титулата, која од вечерва се слави во Лестер. По натпреварот тренерот на Тотенхем Марицио Почетино упати честитки кон Клаудио Раниери и изјави дека сепак е ...

Вилијам Хил „плаче“: Лестер ја фрли обложувачницата во загуба од - 2,2 милиони фунти!

SportMedia - 03.05.2016

Според податоците на англиските медиуми, обложувачницата за исплата има сума од три милиони фунти, што споредено со уплатите е загуба од дури 2,2 милиони фунти! Највисоката уплата на 5.000 коефициент изнесувала 20 фунти, додека највисоката исплата е ...

Хидинк: Раниери се јави да ми се заблагодари за ремито со Тотенхем

24Фудбал - 03.05.2016

Гус Хидинк откри дека веднаш по мечот добил повик од Клаудио Раниери кој му се заблагодарил за нерешениот резултат против Тотенхем. Ремито помеѓу Челси и Тотенхем значеше шампионска титулата за Лестер, а Клаудио Раниери веднаш му се заблагодарил на ...

Раниери го гледа Мурињо само во ретровизор: Италијанецот е најбрз шампион во историјата на ПЛ

Gol.mk - 03.05.2016

Клаудио Раниери влезе во историјата на Премиер лигата како најуспешен менаџер во однос на времето колку што му требаше да ја освои титулата од Премиер лигата. Италијанецот на клупата на Лестер Сити титулата со „лисиците“ ја освои по 294 дена, откако ...

Беше првак со Челзи, ја одбрани титулата со Лестер: Талисманот наречен Марк Шварцер е роден ШАМПИОН!

Gol.mk - 03.05.2016

Најневеројатната сторија во шампионската титула е врзана со еден 43-годишен голман кој стана првак на Англија и со Челзи и со Лестер Сити, а скоро да не влезе во игра. Австралискиот чувар на мрежата Марк Шварцер минатиот мај со Челзи на Мурињо ...

Гери Линекер: Не можам да дишам!

24Фудбал - 03.05.2016

Легендата на Лестер, Гери Линекер со многу емоции го опиша успехот на новиот шампион на Англија! Легендата на Лестер и на англискиот фудбал, Гери Линекер вели дека овој трофеј за него е најголемиот спортски шок во животот и тоа од неговиот тим.

ФОТО: Гери Линекер го отвори шампањското во чест на неговиот Лестер

Gol.mk - 03.05.2016

Најпознатиот фудбалер од Ливерпул, легендарниот Гери Линекер кој е телевизиско лице на ББС Спорт, вечерва во својот дом го прослави освојувањето на историската титула на клубот од неговиот роден град.

Тери: Боли што мора да му го препуштиме пехарот на Лестер

SportMedia - 03.05.2016

Судбината знае да биде шарматна, правејќи ги нештата необично интересни. Лестер ја презема титулата од Челси, ланскиот првак на Англија, кој се погоди да биде тимот кој индиректно ќе му го додели шампионскиот наслов на Лестер.

Челси го отфрли после титулата, а тој отиде во Лестер по уште една!

СуперСпорт - 03.05.2016

Неверојатно делува приказната за тоа како Лестер Сити стигна до титулата, а што ќе кажете за човекот кој ја зеде титулата со Челси па беше прогонуван, а потоа со Лисиците ја зеде втората титула пред во ПЛ.

Верона, Волфсбург, Депортиво се сензации, Лестер е ЧУДО!

Gol.mk - 03.05.2016

Подвигот на Лестер Сити вечерва е најголем во историјата на англискиот фудбал. Најевтината екипа која некогаш станала шампион на Англија сепак има слични примери во Европа, иако ниту еден не може да се споредува со подвигот на Раниери и неговите ...

Раниери: Јас сум истиот тој Раниери кој доби отказ во Грција

Gol.mk - 03.05.2016

Архитектот на чудото Лестер Сити, Клаудио Раниери првите зборови по освојувањето на Премиер лигата ги даде за италијанските медиуми. Повторно беше во свој стил, позитивен и во голем стил и не заборави да потсети каде беше пред една година.

Кој сè му честиташе на Раниери

Оff.net - 03.05.2016

Клаудио Раниери денес ќе треба да си носи полнач за телефонот со себе па и резервна батерија, бидејќи ова на Твитер е само почеток со честитките кои ќе ги добива. Му честитаа поранешни и актуелни играчи, колегите и сонародници Манчини, Анчелоти, ...

ФОТО: По пабови и барови, на улица или дома, насекаде во Лестер се слави титулата!

Gol.mk - 03.05.2016

Најмногу по пабовите во градот, но и во ресторите, пицериите и на јавните места каде беа поставени големи видео бимови за следење на мечот Челзи - Тотенхем, се славеше историската прва премиерлигашка титула на Лестер Сити.

ФОТО: Шампионската сезона на Лестер низ фотографии и емоции!

Gol.mk - 03.05.2016

Во стилот на големите екипи, на две кола пред крајот на Премиер лигата, Лестер Сити стана првак на Англија на две кола пред крајот. Момците на Раниери на убедлив начин секогаш од врвот на табелата ја водеа битката за титулата, која и тоа како ...

Се сеќава ли сега Абрамович на тоа што го рекол на Раниери?

СуперСпорт - 03.05.2016

Лестер синоќа, после што Тотенхем не успеа да победи, официјално е нов шампион на Англија. Историска титула овој мал клуб ја освоија тогаш кога никој не очекуваше. Клаудио Раниери формираше екипа која ги надмудри сите англиски тимови, која ...

Раниери го „поздрави“ Мурињо поставувајќи нов рекорд: Италијанецот е најбрзиот освојувач на Премиер лигата (Фото)

Дерби - 03.05.2016

Малиот Лестер Сити е нов шампион на Англија, успех за кој големи заслуги има италијанскиот стручњак, Клаудио Раниери. Раниери конечно дојде до титула, откако во четири наврати завршуваше како втор со Рома, Челси, Монако и Јувентус.

Раниери: Јас сум истиот човек кој беше отпуштен од Грција

24Фудбал - 03.05.2016

По сензационалното освојување на Премиерлигата, Клаудио Раниери вели дека тој сеуште е истиот човек кој доби отказ од нашиот јужен сосед. Лестер направи чудо кое ќе се раскажува со векови, а магионичарот беше Клаудио Раниери за кого ова беше прв ...

Хидинк: Раниери ми се јави по мечот

Дерби - 03.05.2016

Лестер изминатава ноќ и официјално стана сензационален шампион на Англија, достигнување до кое повеќе од заслужено стигнаа избраниците на Клаудио Раниери со лавовската и храбрата игра која ја прикажаа на изминатите 36 натпревари во Премиер лигата.

Херои на годината: Скромната дружина на Лестер која направи чудо

SportMedia - 03.05.2016

Титулата на Лестер дополнително добива на значење ако се знае дека поголемиот дел од играчите кои го сочинуваат костурот на тимот до пред неколку сезони играа во втори и трети лиги! Во кратки црти ќе ви ги претставиме играчите кои сезонава играа за ...

Стигнуваат честитки од сите страни: Фудбалските легенди му се поклонија на Лестер

Спортклуб - 03.05.2016

Фудбалските љубители ширум светот од синоќа ја слават титулата на Лестер, а голем број врвни фудбалски имиња вечерва се огласија му се поклонија на новиот шампион на Англија. Фудбалерите на Лестер Сити синоќа не беа на теренот, но успеаја поради ...

Лестер ги освои насловните страници, Раниери е крал во Италија! (ФОТО)

24Фудбал - 03.05.2016

Историскиот успех на Лестер одекнува буквално во целиот свет, шампионската титула на малиот клуб е приказна која е апсолутен хит во сите медиуми. Лестер и Клаудио Раниери ги освојуваат насловните страници, а италијанскиот стратег е посебно величен ...

Честитки од Меси, Бејл, Инфантино: Поради Лестер сите го сакаме фудбалот

Екипа - 03.05.2016

Освојувањето на шампионската титула на Лестер во Премиер-лигата одекна низ цела фудбалска Европа, а еден од оние кои им го честиташе трофејот на „лисиците“ е и најдобриот фудбалер на денешницата, Лионел Меси.

Раниери му се јавил на Хидинк за да му се заблагодари за ремито со Тотнем

SportMedia - 03.05.2016

„Сините“ не сакаа така лесно да ја предадат шампионската титула, па по негативата од 0-2 се вратија во вториот дел. Израмнија на 2-2 со голот на Еден Азар во 83-тата минута и официјално го крунисаа Лестер за нов и сензационален шампион на Англија.

Ја одбрани титулата од Челзи со Лестер и влезе во историјата на Премиер лигата!

Спортклуб - 03.05.2016

Потег на кариерата е кога ќе направиш трансфер од шампионскиот Челзи во шампионскиот Лестер. Кога минатото лето си заминуваше од Челзи за да потпише за Лестер, многумина со чудење гледаа на потегот на голманскиот ветеран Марк Шварцер.

(Фото/Видео) Лудница која ќе се памети за сите времиња!

Спортклуб - 03.05.2016

Синоќа во Лестер никој не спиеше... Очај, неверување и тага на лицата на навивачите на Лестер кога околу 22:00 часот Тотенхем водеше на „Стемфорд Бриџ“ со 2:0. Но потоа... Еден час подоцна следуваше вистинска екстаза и ерупција од воодушевување! ...

Раниери заработи 10,5 милиони евра од бонуси и клаузули оваа сезона

Gol.mk - 03.05.2016

Менаџерот на Лестер Сити, Клаудио Раниери заработи 10,5 милиони евра од сезоната од сништата со Лестер Сити. Италијанецот имаше ниска почетна плата, но со бонуси и остварени цели дојде до сума која го прави еден од најскапоплатените менаџери во ...

Како се склопуваше мозаикот на шампионот Лестер…

Екипа - 03.05.2016

Вака е склопуван шампионскиот тим на Лестер во кој се вложени помалку од 50 милиони евра, а сега вреди многу, многу повеќе. Прочитајте од каде се дојдени играчите кои го направија најголемото чудо во историјата на Премиер-лигата.

Мурињо веќе нема аргументи против Италијанецот: Раниери е најбрзиот освојувач на Премиер лигата

Спортклуб - 03.05.2016

Познато е дека Жозе Мурињо беше наследник на Клаудио Ранеиери на клупата на Челзи кога „Специјалниот“ седна во својот прв мандат, а Португалецот често знаеше да каже дека Италијанецот е „лузер“, но сега Раниери ја има својата слатка одмазда против ...

Колку пари извадија луѓето што ставија на Лестер

Оff.net - 03.05.2016

Секој што заради инает или на пијано во август минатата година ставил 20 фунти на Лестер дека ќе ја освои Премиер лигата, вчера вечерта само што стана побогат за 100.000 фунти. Откако во неделата му извади нерешено на Манчестер Јунајтед на гости, ...

Лестер веќе е седми фаворит за освојување на следната Премиер лига

Gol.mk - 03.05.2016

Обложувалниците мораа да исплатат големи суми, откако вчера Лестер Сити и математички стана првак на Англија. Сепак веднаш ги извадија квотите за следната сезона и „лисиците“ на Раниери веќе се седми фаворит за освојување на Премиер лигата во ...

ФОТО: Како одекна титулата на Лестер ширум Европа

Gol.mk - 03.05.2016

По освојувањето на титулата во Премиер лигата тимот на Лестер Сити е на сите насловни страни на спортските медиуми ширум Европа. Скоро сите го величат делото на Раниери и го нарекуваат успехот, како спорткско чудо на векот.

Марк Шварцер без одигран натпревар сруши два рекорди во Премиерлигата со Лестер

SportMedia - 03.05.2016

Голманот лани бранеше за Челзи и ја освои Премиерлигата, а оваа сезона тоа го направи со Лестер иако не настапи на ниту еден натпревар во лигата, туку само три пати бранеше во Лига Купот. Претходно само Ерик Кантона има освоено две шампионски титули ...

Колкава е заработувачката на обложувачите од сензационалната титула на Лестер!?

Спортклуб - 03.05.2016

Навивачите на Лестер во пресрет на почетокот на сезоната беа веројатно единствените, вклучително и холивудскиот актер Том Хенкс, кои се обложија на титула на „Лисиците“. Во знак на поддршка на својот клуб или можеби од инат, тие вложија по неколку ...

Хидинк: Првиот телефонски повик по мечот го добив од Раниери, му трепереше гласот

Курир - 03.05.2016

Сините“ не сакаа така лесно да ја предадат шампионската титула, па по негативата од 0-2 се вратија во вториот дел. Израмнија на 2-2 со голот на Еден Азар во 83-тата минута и официјално го крунисаа Лестер за нов и сензационален шампион на Англија.

Хидинк: Ми се јави Раниери, трепереше во гласот и пет пати ми се заблагодари

Gol.mk - 03.05.2016

Бившиот клуб на Клаудио Раниери, Челзи направи директна услуга Лестер и математички да ја прослави титулата, откако одигра 2-2 на домашен терен против Тотенхем Хотспур и ја спречи можноста во последните две кола да има неизвесност околу шампионот.

Големо достигнување за семејството Шмајхел

СуперСпорт - 03.05.2016

Со ремито на Тотенхем против Челси, екипата на Лесте и математички ја обезбеди титулата шампион на Англија. Имено, Петар Шмајхел и неговиот син Каспер го остварија она што претходно им успеа само на Лан Рајт и Шон Рајт-Филипс, а тоа таткото и синот ...

Обложувалниците ги бројат загубите по чудото на Лестер

24Фудбал - 03.05.2016

Обложувалниците од Британија ќе претрпат рекордни загуби и ќе исплатат десетици милиони фунти по огромното изненадување што го приредија „Лисиците“ и титулата во Премиерлигата Лестер минатата сезона едвај обезбеди опстанок, се очекуваше и оваа ...

Како Вилијан на специфичен начин ги провоцираше фановите на Тотенхем (Видео)

Спортклуб - 03.05.2016

Вчерашниот натпревар помеѓу Челси и Тотенхем, веројатно го следеше цела Англија, или луѓето кои се инволвирани во фудбалот, претежно фановите на Лестер, кои долго во ноќта славеа титула на своите миленици.

Нема посреќни луѓе од навивачите на Лестер (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 03.05.2016

Пред 12 месеци беа на 17 место на табелата во Премиерлигата, сега се на врвот крунисани, шампиони, пример за упорност. Фудбалската гордост од Англија, Лестер предводен од вечно потценуваниот Клаудио Раниери докажа дека спортот може да сплоти ...

Мурињо со искрен коментар за неверојатниот успех на Раниери

ЗаЗабава - 03.05.2016

Познато е дека Жозе Мурињо преку своите провокативни често знаеше да го нарече Клаудио Раниери „вечно вториот“, но дека големиот успех на искусниот италијански стручњак го променило мислењето и на секогаш контроверзниот Португалец говори самата ...

Поголеми беа шансите вонземјани да бидат откриени отколку Лестер да ја освои титулата

24Фудбал - 03.05.2016

Англиските медиуми ги извадија коефициентите за настаните на кои им се даваше поголема веројатност да се случат отколку Лестер да ја освои титулата во Премиерлигата. Пред почетокот на сезоната коефициентот дека Лестер ќе ја освои титулата во ...

Направија премиерлигашко чудо, но: Лестер е меѓу аутсајдерите во ЛШ!

SportMedia - 03.05.2016

Обложувачниците веќе ги објавија коефициентите, а „лисиците“ се меѓу аутсајдерите кога се работи за освојување на „долгоушкото“. Така, коефициентот за да стане Лестер шампион е 100 и за едно вложено евро - ќе добиете 100 евра.

Експертите го осудија на пропаст, денеска можат само да му се поклонат!

Дерби - 03.05.2016

Фудбалската бајка наречена Лестер вчеравечер го доби крајот кој го посакуваа сите неутрални љубители на фудбалот, откако Тотенхем и математички ги загуби шансите за титулата во Премиер лигата со ремито на „Стемфорд Бриџ“ (2:2).

Емотивната порака на Питер Шмајхел за новопечениот шампион во Премиер лигата (Фото)

Спортклуб - 03.05.2016

По освојувањето на титулата ноќеска, честитки пристигаат од сите страни во светот до екипата на Лестер, до тренерот, навивачите и играчите. Еден од првите кои им честиташе победа на Лестер беше Питер Шмајхел, таткото на Каспер Шмајхел, татко и син ...

Обложувалниците не веруваат дека Лестер може да направи нешто во Европа

СуперСпорт - 03.05.2016

Фудбалерите на Лестер Сити изминатата вечер и официјално станаа шампиони во Премиер лигата. Тие станаа шампиони иако пред сезоната коефициентот за нив беше 5000/1. Обложувалниците сега ги објавија коефициентите за следната сезона во Премиер лигата, ...

Раниери: Следната сезона ќе се бориме за 10-то место

SportMedia - 03.05.2016

Искусниот италијански стратег низ кариерата предводел бројни големи екипи речиси три децении, како Јувентус, Атлетико Мадрид и Интер, помеѓу останатите, но никогаш не го освоил шампионскиот трофеј во домашното натпреварување.

Тренерски титули - Made in Italy

Оff.net - 03.05.2016

Римјанинот Клаудио Раниери, новиот газда на Премиер лигата со Лестер е последниот во серијата италијански стратези кои освоиле првенство надвор од својата земја, од Англија до Кина, далеку од Серија ...

Животот на овој голман му испиша прекрасна фудбалска приказна

СуперСпорт - 03.05.2016

Лестер слави, сензационално стигнаа до титулата. Меѓутоа, еден искусен член на “Лисиците” може да се каже дека се навикнал на вакво славје. Станува збор за резервниот голман Марк Шварцер. Имено, Австралианецот минатата сезона триумфираше во Премиер ...

Како будистички храм во Тајланд, стана место каде се собираат фанови на Лестер

Спортклуб - 03.05.2016

Будистички храм во Бангкок преку ноќ, стана легло каде се собираат фанови на Лестер, или барем на оние од Тајланд. Главниот монах на тој храм, пред неколку месеци го посети Лестер, и му прогнозираше дека Лестер ќе биде шампион, иако шансите во ...

Раниери: Направивме чудо, следната сезона ќе се бориме за 10-то место!

Спортски - 03.05.2016

Менаџерот на Лестер, Клаудио Раниер, по освојувањето на Премиерлигата истакна дека трофејот е круна на неговата кариера и изјави дека е горд на своите играчи. „Имам 64 години, долго се борам, но секогаш бев позитивен.

(ВИДЕО) Лестер стана шампион на Премиер лигата

Бриф - 03.05.2016

Цел свет лудува откако вечерва Лестер и официјално стана шампион! Најголемата ѕвезда на Лестер ги собра соиграчите заедно да го следат мечот меѓу Челзи и Тотенхем, а откога заврши нерешено, настана тотално лудило со врескање, скокање, фотографирање! ...

Успехот е неверојатен, честитки и од големите фудбалски ѕвезди за титулата на Лестер

Република - 03.05.2016

Освојувањето на шампионската титула на Лестер во Премиер-лигата одекна низ цела фудбалска Европа, а еден од оние кои им го честиташе трофејот на „лисиците“ е и најдобриот фудбалер на денешницата, Лионел Меси.

Лестер нов шампион во Премиер лигата

Локално - 03.05.2016

По нерешениот резултат 2:2 на Тотенхем на последниот натпревар од 36.коло одигран синоќа со Челзи, екипата на Лестер е новиот шампион на Англија. Лестер има недостижна предност од седум бодови на две кола до крајот на Премиер лигата.

Мурињо со искрен коментар за неверојатниот успех на Раниери

Точка - 03.05.2016

Познато е дека Жозе Мурињо преку своите провокативни често знаеше да го нарече Клаудио Раниери „вечно вториот“, но дека големиот успех на искусниот италијански стручњак го променило мислењето и на секогаш контроверзниот Португалец говори самата ...

Поради успеси како овој на Лестер сите ние го сакаме фудбалот

Вечер Прес - 03.05.2016

Иако во минатото со голем успех го носеше дресот на Тотенхем, велшкиот интернационалец од редовите на Реал (М), Герет Бејл напиша дека Лестер е уште една причина поради која ја сака фудбалската игра Најдобриот фудбалер на денешницата, ѕвездата на ...

Шварцер: Овој успех на Лестер е посебен, им дава надеж на сите клубови на светот

Точка - 03.05.2016

Искусниот австралиски голман, Марк Шварцер и оваа година успеа да дојде до титулата во Премиер лигата со таа разлика што овој пат до неа стигна со малиот Лестер Сити, а лани тоа беше со Челси.

Хидинк: Раниери ми се јави по мечот

Точка - 03.05.2016

Лестер изминатава ноќ и официјално стана сензационален шампион на Англија, достигнување до кое повеќе од заслужено стигнаа избраниците на Клаудио Раниери со лавовската и храбрата игра која ја прикажаа на изминатите 36 натпревари во Премиер лигата.

Хидинк: Првиот телефонски повик по мечот го добив од Раниери, му трепереше гласот

Република - 03.05.2016

Сините“ не сакаа така лесно да ја предадат шампионската титула, па по негативата од 0-2 се вратија во вториот дел. Израмнија на 2-2 со голот на Еден Азар во 83-тата минута и официјално го крунисаа Лестер за нов и сензационален шампион на Англија.

Линекер: Најголемата спортска сензација во мојот живот

Локално - 03.05.2016

Поранешниот напаѓач на Лестер Гери Линекер му честиташе на тимот на Клаудио Раниери за првата титула во историјата на клубот. “Лисиците” станаа официјално шампиони на Англија по еднаквост на Тотенхем со Челзи 2: 2 на “Стемфорд Бриџ”.

Карагер: Титулата на Лестер е најголемото достигнување во историјата на англискиот фудбал

Локално - 03.05.2016

Легендата на Ливерпул Џејми Карагер за триумфот на Лестер во Премиер лигата велли дека е најголемото достигнување во англискиот фудбал. Во студиото на Sky Sports, поранешниот дефанзивец на Ливерпул изрази восхит од постигнатото од луѓето на Клаудио ...

Сонот стана реалност: Лестер е новиот шампион во Премиер лигата!

Точка - 03.05.2016

На „Лисиците“ историската шампионска титула им ја донесе ремито помеѓу Челси и Тотенхем (2:2) на „Стемфорд Бриџ“ - резултат после кој Лестер на две кола пред крајот на сезоната има недостижни 7 бода предност во однос на Тотенхем.

Лестер во новата сезона ќе се бори за десеттото место

Вечер Прес - 03.05.2016

Следната сезона ќе се обидеме да се бориме за десеттото место, се надевам. Мора да продолжиме да растеме и да напредуваме, изјави италијанскиот стручњак Предводникот на новиот шампион на Англија, тимот на Лестер.

Раниери го "поздрави" Мурињо поставувајќи нов рекорд: Италијанецот е најбрзиот освојувач на Премиер лигата

Точка - 03.05.2016

Малиот Лестер Сити е нов шампион на Англија, успех за кој големи заслуги има италијанскиот стручњак, Клаудио Раниери. Раниери конечно дојде до титула, откако во четири наврати завршуваше како втор со Рома, Челси, Монако и Јувентус.

Експертите го осудија на пропаст, денеска можат само да му се поклонат!

Точка - 03.05.2016

Фудбалската бајка наречена Лестер вчеравечер го доби крајот кој го посакуваа сите неутрални љубители на фудбалот, откако Тотенхем и математички ги загуби шансите за титулата во Премиер лигата со ремито на "Стемфорд Бриџ" (2:2).

Раниери го најави првото големо засилување во Лестер

Република - 03.05.2016

Лестер Сити следната сезона ќе ја брани титулата во Премиер лигата, а ќе настапува и во Лигата на Шампиони, па логично е дека ќе мора да се доведат засилувања. Популарните „лисици“ уживаат во историскиот успех, откако го направија најголемото ...

Лестер доби коефициент за освојување на титулата во Лигата на шампиони

Точка - 03.05.2016

Фудбалската приказна која ни ја приредија играчите на Лестер и тренерот Клаудио Раниери ќе се раскажува уште многу години, пред се поради фактот што тимот од "Кинг Пауер" ни демонстрираше дека страста и искрената љубов кон фудбалот и боите кои се ...

Хидинк: Првиот телефонски повик по мечот го добив од Раниери, му трепереше гласот

Lider - 03.05.2016

Сините“ не сакаа така лесно да ја предадат шампионската титула, па по негативата од 0-2 се вратија во вториот дел. Израмнија на 2-2 со голот на Еден Азар во 83-тата минута и официјално го крунисаа Лестер за нов и сензационален шампион на Англија.

Лестер нов шампион во Премиер лигата

Lider - 03.05.2016

По нерешениот резултат 2:2 на Тотенхем на последниот натпревар од 36.коло одигран синоќа со Челзи, екипата на Лестер е новиот шампион на Англија. Лестер има недостижна предност од седум бодови на две кола до крајот на Премиер лигата.

Лестер Сити ги задржува сите фудбалери

365 - 03.05.2016

Никој не си оди од Лестер! Ние не сме клуб кој произведува играчи кои подоцна ќе развиваат некој друг клуб. Сите играчи остануваат во клубот за да видиме до каде можеме да дотуркаме, вели Ајават Шривадханапраба.

Раниери нè освојуваше во 10 наврати

365 - 03.05.2016

Dilly-ding, dilly-dong „Дили динг, дили донг“ – така Раниери ги довикува играчите кога „спијат“, башка што интонацијата на гласот му била „како на ѕвонче“. We’re in the Champions League, man! Пред натпреварот со Сванси, „ајкулите“ (како што ги вика ...

Лестер подготви нов договор за Ријад Махрез

Екипа - 02.05.2016

За неговите услуги пред две годни Лестер издвои околу половина милион фунти, а денес Ријад Махрез ќе добие нов договор со „лисиците“. Не е тајна дека најдобриот голгетер во редовите на лидерот во Премиер-лигата има понуди и од други европски ...

Лестер не се откажува од своите ѕвезди: Понуден нов договор на Марез за 4 милиони по сезона

Gol.mk - 02.05.2016

Најдобриот фудбалер на Клаудио Раниери и Лестер Сити, Ријад Марез, кој е прогласен за најдобар играч во Премиер лигата за оваа сезона, ќе мора брзо да одлучи за неговата играчка иднина. Манчестер Јунајтед, Челзи, Реал Мадрид, Барселона, Јувентус се ...

Некогаш и сега - Вредноста на играчите на Лестер

Спортклуб - 02.05.2016

Фудбалерите на Лестер се на прагот на историскиот успех и титулата во Премиер лигата, а пазарната цена на играчите од овој состав неверојатно скокна. Кога се собираше целиот тим, Лестер за својата најсилна постава издвои вкупно 21 милиони фунти.

Вредноста на фудбалерите на Лестер скокна за осум пати!

SportMedia - 02.05.2016

При купувањето на играчите кои сезонава се стандардни во првиот тим, управата на Лестер потроши 21 милион фунти, а денеска нивната вредност се проценува на околу 155 милиони фунти, односно скокна за речиси осум пати! Џејми Варди беше купен за еден ...

Како растеше Лестер, така растеше и цената на играчите: Вредноста на првотимците на „лисиците“ (Фото)

Дерби - 02.05.2016

Екипата на Лестер веќе уште денеска може да дојде до својата прва историска титула во Премиер лигата, а за да се случи тоа потребно е Тотенхем да не победи на гостувањето кај градскиот ривал Челси.

ФА го израдува Лестер

СуперСпорт - 02.05.2016

Лестер вчера на гостувањњето против Манчестер Јунајтед ремизираше со 1:1 во натпреварот од 36 коло од Премиерлигата. Лисиците вчера можеа со победа да ја осигураат титулата шампион, но на крајот екипата на Клаудио Раниери мораше да се задоволи само ...

Навивачите на Челси имаат голема желба - сонот за титула на Тотнем да згасне вечерва на „Стемфорд Бриџ"!

SportMedia - 02.05.2016

Тимот од Лондон има осум бода помалку, но и три натпревари помалку од лидерот и до крајот на сезоната нема право на кикс доколку сака да ја продолжи потерата во „лисиците". Но, вечерва за противник ќе го има големиот градски ривал Челси.

Барселона го сака Шмајхел!? Нема проблем, Раниери им предложи на Каталонците да направат „трампа“

Спортклуб - 02.05.2016

Тренерот на Лестер, Клаудио Раниери, има интересна понуда до Барселона. Медиумите ширум Европа во претходните денови пренесоа дека Барселона е заинтересирана за Каспер Шмајхел кој би требало да биде замена за Тер Штеген кој наводно е незадоволен и ...

Најголемата фудбалска сензација на 21-от век: Лестер е шампион на Англија! (ВИДЕО)

SportMedia - 02.05.2016

Тимот кој во овој период од ланската сезона грчевито се бореше за опстанок во елитното друштво, сезонава направи неверојатна сензација и стана 23-от клуб кој успеал да слави шампионска титула во најсилното натпреварување во Англија.

ПЛАНЕТАТА СЕ РАДУВА: Лестер Сити е шампион на Премиер лигата! (ВИДЕО)

Gol.mk - 02.05.2016

Сите неутрални љубители на фудбалот се радуваат на сензацијата на векот во најсилните национални првенства во Европа. Малиот Лестер Сити е нов шампион на Англија, само една година откако едвај обезбеди опстанок во истата таа лига.

Лестер е ШАМПИОН на Англија, Тотенхем пак се „лизна“

Екипа - 02.05.2016

Лестер и дефинитивно е сензационален шампион на Премиер-лигата откако Тотенхем вечерва не успеа да слави над Челси (2-2), па „лисиците“ на две кола до крајот имаат недостижни седум бода предност во однос на најблискиот ривал.

Лестер е новиот шампион на Англија (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 02.05.2016

Лондонското дерби меѓу Челси и Тотнем завшри без победник 2:2 а на ова најмногу се израдуваа навивачите на Лестер. По ова Лестер и официјално стана нов шампион во Премиерлигата со седум бода предност пред Тотнем на две кола до крајот.

Чудото се случи: Лестер е сензационален шампион на Англија!!!

24Фудбал - 02.05.2016

Тотенхем не успеа да победи на гостувањето кај Челси, натпреварот заврши 2-2, на две кола пред крајот Лестер е новиот шампион на Англија, чудото се случи! Лестер е шампион на Англија!!! Тотенхем не успеа да го победи Челси на Стемфорд Бриџ! ...

Испишана е најубавата бајка: Лестер е шампион на Англија

СуперСпорт - 02.05.2016

Лестер Сити е нов шампион на Англија, по прв пат во својата историја долга 132 години. ...

Фудбалска бајка која долго ќе се раскажува: Лестер е нов англиски шампион (Видео)

Дерби - 02.05.2016

Челси не му дозволи на Тотенхем да победи во градското дерби, а Лестер ја комплетираше неверојатната фудбалска приказна испишувајќи го најголемиот успех во клупската историја. Ремито го круниса тимот на Клаудио Раниери чии навивачи, но и голем број ...

Генијалец: „Вечно вториот“ Раниери конечно на врвот

Екипа - 02.05.2016

Лестер го комплетираше најголемото чудо во историјата на англиската Премиер-лига закитувајќи се со титулата. Ремито на Тотенхем на „Стемфорд бриџ“ го означи почетокот на шампионската прослава на „лисиците“, на која барем на стартот ќе го нема оној ...

Лестер „експлодира“: Како се слави премиерлигашката титула (ВИДЕО)

Gol.mk - 02.05.2016

На почетокот на второто полувреме само срамежливо откако Кејхил намали на 1-2 на „Стемфорд бриџ“ потскокнаа навивачите на Лестер Сити низ пабовите во градот ...

Азар му ја донесе титулата на Лестер

Оn.net - 02.05.2016

Тотенхем ремизираше на гостувањето кај Челси, по што нов шампион на Англија е екипата на Лестер. Многу емоции и возбуда имаше на вечерашниот натпревар на Стемфорд Бриџ, во кој Тотенхем уште на полувремето имаше комотна предност од 0:2, која што го ...

Премиер лига: Тотенхем не победи, Лестер шампион

Сител - 02.05.2016

Екипата на Лестер е новиот шампион на Премиер лигата откако вечерва Тотенхем во рамките на последниот натпревар од 36.коло одигра нерешено на гостувањето кај Челзи 2:2. Тотенхем имаше водство од 2:0 по првиот дел со головите на Кејн и Сон, но Челзи ...

Бајката завршува со среќен крај: Челзи му ја донесе титулата на Лестер!

Спортклуб - 02.05.2016

Екипата на Челзи остана доследна во своите најави и му застана на патот на својот омразен ривал Тотенхем на патот кон титулата во Премиер лигата, и со тоа го круниса Лестер во нов шампион на Англија.