TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски: До кога ЕУ ќе ја толерира Грција?

А1 - 14.09.2008

Премиерот Никола Груевски во интервју за италијанската РАИ, изјави дека Република Македонија ги има исполнето сите стандарди за зачленување на земјата во НАТО, а што се однесува до осумте критериуми зададени од страна на Европската Унија, од нив 75% се веќе исполнети, а нивно целосно исполнување се ...

ГРУЕВСКИ:"ЕУ НЕ МОЖЕ ВЕЧНО ДА ЈА ТОЛЕРИРА ГРЦИЈА"

Телма - 14.09.2008

ГРУЕВСКИ:"ЕУ НЕ МОЖЕ ВЕЧНО ДА ЈА ТОЛЕРИРА ГРЦИЈА" Прашање е до кога ЕУ ќе го толерира грчкото блокирање на евроинтегративниот процес на Македонија поради името.

Груевски: Прашање е до кога ЕУ ќе ја толерира Атина

Форум - 14.09.2008

Премиерот Никола Груевски во текот на посетата на Бари даде интервју за италијанската национална телевизија РАИ, информираат од неговиот кабинет.

Никола Груевски: ЕУ нема вечно да ја толерира Грција

Дневник - 14.09.2008

Никола Груевски: ЕУ нема вечно да ја толерира Грција Република Македонија ги исполни сите стандарди за зачленување во НАТО, од осумте критериуми зададени од ЕУ, 75 отсто се веќе исполнети, а нивно целосно исполнување се очекува до почетокот на октомври, изјави премиерот Никола Груевски во интервју ...

ПРАШАЊЕ Е ДО КОГА ЕВРОПСКАТА УНИЈА ЌЕ ГО ТОЛЕРИРА ОДНЕСУВАЊЕТО НА ГРЦИЈА

Сител - 14.09.2008

ПРАШАЊЕ Е ДО КОГА ЕВРОПСКАТА УНИЈА ЌЕ ГО ТОЛЕРИРА ОДНЕСУВАЊЕТО НА ГРЦИЈА Премеирот Никола Груевски во интервју за италијанската национална телевизија РАИ изјави дека Република Македонија ги има исполнето сите стандарди за зачленување на земјата во НАТО, а што се однесува до осумте критериуми ...

Груевски за РАИ: Прашање е до кога Европската Унија ќе го толерира однесувањето на Грција

Канал5 - 14.09.2008

Скопје, 14 септември (МИА) - Премеирот Никола Груевски во интервју за италијанската национална телевизија РАИ изјави дека Република Македонија ги има исполнето сите стандарди за зачленување на земјата во НАТО, а што се однесува до осумте критериуми зададени од страна на Европската Унија, од нив 75 ...

Груевски: 75 отсто од бенчмарковите се исполнети, остатокот ќе го завршиме до октомври

Канал5 - 14.09.2008

Владата ги игнорира критиките за неисполнување на бенчмарковите зададени од Европската Комисија кои во петокот ги пренесе евроамбасадорот Ерван Фуере.

Груевски: 75 отсто од осумте критериуми на ЕУ се исполнети

Нетпрес - 14.09.2008

Македонија ги има исполнето сите стандарди за зачленување на земјата во НАТО, а што се однесува до осумте критериуми зададени од страна на Европската Унија.

Груевски - ЕУ нема вечно да ја толерира Грција

Макфакс - 14.09.2008

Прашање е до кога ЕУ ќе го толерира грчкото блокирање на евроинтегративниот процес на Македонија поради името. Ова го изјави македонскиот премиер Никола Груевски во интервју за италијанската државна телевизија РАИ, соопшти денеска неговиот кабинет, објавувајќи делови од интервјуто.

Нова се олигархија создава

Утрински - 12.09.2008

Во наредните четири години Груевски ќе подели близу десет милијарди долари кеш само буџетски пари Индиферентноста на премиерот Никола Груевски спрема евроатлантските интеграции и иднината на Македонија добива драматични димензии.

Грција тврдоглава, ние не попуштаме

Време - 10.09.2008

Македонија ја чека период на интензивирање на разговорите за името, но и период на разни дезинформации и пропаганда, истакна премиерот Никола Груевски во својот говор по повод прославата на македонската независност. - Не чека период кога треба да ги збиеме редовите и да тргнеме храбро со верба.

Реториката на Груевски ја изненади јавноста

Утрински - 10.09.2008

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека се извртуваат тезите и дека најважната порака била повикот за национално обединување Оливера Војновска Празничниот настап на премиерот Никола Груевски пред преполниот плоштад во главниот град предизвика огромно внимание во јавноста.

Пораките на Груевски

Утрински - 25.01.2016

Говорот на довчерашниот премиер, наместо со умереност во критиката, изобилуваше со негативни квалификации во однос на политичките противници Лидерот на најголемата владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ во земјава, Никола Груевски, се обрати викендов пред ...

Премиерот повика на обединување за преродбата

Утрински - 10.09.2008

Македонија веќе не може во бескрај да попушта околу името, порача премиерот во запалив говор Оливера Војновска Со огномет и музички хепенинг, Македонија најмасовно досега го прослави Денот на независноста - 8 Септември.

Далеку сме од обединување

Дневник - 10.09.2008

Опозицијата не го прифаќа апелот на премиерот Никола Груевски за „обединување на сите граѓани и политички партии“ за остварување на „македонската кауза“, зашто смета дека такво единство ја води земјата кон изолација, а не кон преродба.

Опозицијата го одби повикот на Груевски за единство

Н.Македонија - 10.09.2008

Опозицијата не го прифати повикот на премиерот Никола Груевски да се обединат сите партии во одбрана на македонската кауза и националниот идентитет под налетот на грчкиот притисок за името.

Не оставајте го сам!

Н.Македонија - 10.09.2008

Осамен остана повикот на премиерот Никола Груевски да се обединат сите партии во одбрана на македонштината против притисокот од Грција.

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Реториката на Груевски ја изненади јавноста

Нетпрес - 10.09.2008

УТРИНСКИ ВЕСНИК: Реториката на Груевски ја изненади јавноста Празничниот настап на премиерот Никола Груевски пред преполниот плоштад во главниот град предизвика огромно внимание во јавноста.

ДНЕВНИК: Далеку сме од обединување

Нетпрес - 10.09.2008

Опозицијата не го прифаќа апелот на премиерот Никола Груевски за „обединување на сите граѓани и политички партии“ за остварување на „македонската кауза“, зашто смета дека такво единство ја води земјата кон изолација, а не кон преродба.

Опозицијата обвинува - власта ја изолира земјата

А1 - 09.09.2008

Опозицијата остро ги нападна ставовите за името на премиерот Груевски искажани на прославата на Денот на независноста. Владата свесно не води во самоизолација и мрачни сценарија, изјави потпретседателот на СДСМ Макрадули.

ГРУЕВСКИ: "ДОСТА НИ Е ОД РАДИКАЛНАТА И ТВРДОГЛАВА ПОЛИТИКА НА АТИНА"

Телма - 09.09.2008

По повод 8 Септември - Денот на независноста на Македонија премиерот Никола Груевски, во својот говор пред повеќеилјадниот собир на плоштадот "Македонија" во Скопје оцени дека денеска кај граѓаните започна да се враќа надежта за подобар живот и повика на единство за остварување на ...

ЗА ОПОЗИЦИЈАТА ГОВОРОТ НА ГРУЕВСКИ Е ГОВОР НА САМОИЗОЛАЦИЈА

Телма - 09.09.2008

- Грција не сака да има договор. Тоа го кажувам овде јасно и гласно, да нема дилеми. Или подобро кажано Грција сака да го промениме името за целосна меѓународна употреба и цел свет да не вика по име кое Грција ќе ни го одбере. Тоа е радикална позиција, истакна Груевски.

ОБРАЌАЊЕ НА ПРЕМИЕРОТ ГРУЕВСКИ НА СЕНАРОДНАТА ПРОСЛАВА

Сител - 09.09.2008

ОБРАЌАЊЕ НА ПРЕМИЕРОТ ГРУЕВСКИ НА СЕНАРОДНАТА ПРОСЛАВА Ова е Македонија! Ова е нашиот живот! Ова е сонот на нашите предци и аманетот за идните генерации! Им благодариме на сите кои ги положија своите животи за нашата држава Македонија, на сите кои со нивната смрт ја откупија нашата слобода, истакна ...

Груевски: Не отстапувам за името

Канал5 - 09.09.2008

Груевски повика на обединување против притисоците за промена на уставното име за меѓународна употреба по диктат на Грција.

СДСМ: Груевски вчера повика на изолација на земјата

Канал5 - 09.09.2008

Граѓаните не можат да се надеваат за ЕУ и НАТО зашто Груевски вчера повика на изолација на земјата реагира опозициската СДСМ на вчерашниот говор на премиерот Груевски. Од ВМРО ДПМНЕ изразија разочараност што никој од СДСМ не дошол на народниот собир.