TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ПДП ги напушта дијалогот и владината коалиција?

Дневник - 23.06.2001

Поради акцијата на безбедносните сили во араЧиново Политичкиот дијалог кај шефот на државата по прексиноќешната деблокада вчера повторно западна во криза откако ПДП побара итно запирање на воената акција во Арачиново како услов за натамошното учество во преговорите и во владината коалиција ...

Албанскиот блок го условува продолжувањето на преговорите

А1 - 22.06.2001

Албанскиот блок со ултимативно барање - или стоп за акцијата во Арачиново или прекин на политичкиот дијалог кај Трајковски. ПДП денеска имаше средба со амбасадорите на САД и Британија, Мајк Ајник и Марк Дикинсон. А се одржуваат консултации на западните дипломати со претседателот на државата.

Тајна вечера кај Трајковски за да се фати лажгото

Вест - 21.06.2001

ОЧАЈНИЧКИ НАПОРИ ДА СЕ ОДБЛОКИРААТ ПРЕГОВОРИТЕ КАЈ ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА Целта на "тајната вечера" на која, освен четворицата лидери, ќе присуствуваат и западните дипломати, е да се види кој ги "мавта" едните со едно, а другите со друго.

Разговорите се блокирани

Вест - 21.06.2001

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАЈКОВСКИ ГИ ОБВИНИ ДПА И ПДП ЗА ИЗНЕНАДУВАЧКИ ГОЛЕМА ПРОМЕНА НА ПОЗИЦИИТЕ "Морам да констатирам дека разговорите во оваа фаза се блокирани", изјави вчера претседателот Борис Трајковски соопштувајќи ги резултатите од интензивниот политички дијалог на кој се обврзаа четворицата ...

Дијалогот на лидерите пропадна,Македонија влегува во нова криза

Дневник - 21.06.2001

ФИЈАСКО НА РАЗГОВОРИТЕ КАЈ ТРАЈКОВСКИ Шефот на државата Борис Трајковски вчера ги обвини ДПА и ПДП дека со условувањето за федерализација и за двонационална држава се виновни за прекинувањето на дијалогот, кој нема да продолжи додека тие не се откажат од своите барања Политичкиот дијалог на ...

Политичкиот дијалог блокиран

А1 - 20.06.2001

Дијалогот е блокиран, објави претседателот Борис Трајковски на седмиот ден од почетокот на интензивните политички разговори за изнаоѓање решение за излез од кризата. Отсуството на конкретен резултат од дијалогот значи и стоп за НАТО мисијата за разоружување на терористите, зашто напредокот беше ...

ПДП и ДПА бараат една третина од полицискиот состав да бидат албанци

А1 - 20.06.2001

Една третина од полицискиот состав да бидат албанци, од кои 200 по обуката би биле распоредени во кумановскиот регион и отварање на полициска станица во Липково каде мнозинството полицајци би биле од албанска етничка припадност е едно од барањата на ПДП и ДПА кои конкретно се однесуваат на ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ немаат концепт да им се спротивстават на Имери и Џафери

Вест - 20.06.2001

НИШТО ОД ПРЕГОВОРИТЕ КАЈ ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАЈКОВСКИ Во ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, откако се обелоденија барањата на ПДП и ДПА, веќе отворено стравуваат дека ако не се изработи веднаш стамена стратегија, треба да се замислиме со што ќе се појавиме на 25 овој месец пред НАТО и ЕУ и чии барања тие ќе ги ...

Амнестијата треба да биде прв резултат од дијалогот

Дневник - 20.06.2001

ПолитиЧкиот диЈалог Ќе оди Чекор по Чекор Странските амбасадори вчера вршеа силен притисок врз ДПА и ПДП да попуштат во своите максималистички барања за промена на Уставот Амнестија за припадниците на ОНА што доброволно ќе го положат оружјето и кои не извршиле злосторство треба да биде првиот ...

Џафери и Имери фаќаат позиција за странска воена интервенција

Вест - 19.06.2001

РАДИКАЛНИ БАРАЊА НА АЛБАНСКИОТ ПОЛИТИЧКИ БЛОК ВО ПРЕГОВОРИТЕ КАЈ ТРАЈКОВСКИ Извори од албанските партии негираат дека во нивната заедничка платформа се бара дводомен парламент во Македонија, туку инсистираат на формирање собраниски орган со консензуално одлучување за да се спречи мајоризација во ...

Убиствената доза на Џафери

Дневник - 19.06.2001

коментар, Георги Барбаровски Македонија е во грч. Политичкиот врв се обидува до максимум да ги исцрпи потенцијалите на дијалогот врз основа на дневниот ред што го понуди претседателот Борис Трајковски и на тој начин да спречи крвав расплет на кризата.

СДСМ и ВМРО—ДПМНЕ "војуваат" со нереалните барања на албанските лидери

Дневник - 19.06.2001

ПОЛИТИЧКИОТ ДИЈАЛОГ КАЈ ТРАЈКОВСКИ НА КРСТОПАТ Лидерот на СДСМ вели дека барањата на Имери и на Џафери немаат врска со концептот за граѓанско општество Барањата за воведување консензуална демократија со кои истапуваат ДПА и ПДП на партискиот дијалог кај шефот на државата се неприфатливи за ...

Продолжува политичкиот дијалог

А1 - 18.06.2001

За македонскиот политички блок се неприфатливи најновите барања на ДПА и на ПДП за воведување консензуална демократија во земјава. Лидерите Љубчо Георгиевски и Бранко Црвенковски на вечерашнава сесија од дијалогот ќе го пренесат заедничкиот став на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, отфрлајќи ги албанските ...

Џафери и Имери ќе го консултираат и Ахмети

Вест - 18.06.2001

ВИКЕНДОВ ПРОДОЛЖИ ПОЛИТИЧКИОТ ДИЈАЛОГ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ТРАЈКОВСКИ СО ЛИДЕРСКАТА ЧЕТВОРКА Во недостиг на официјални информации с&ицирц; погласно се зборува дека веќе се договорени некои измени на Уставот. Европската унија одлучи да именува специјален пратеник за Македонија Кога политичкиот дијалог ...

ОБСЕ ќе обучува полицајци по список на ДПА и ПДП

Вест - 18.06.2001

ПРОДОЛЖУВА ПАРТИЗАЦИЈАТА НА ДРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЈА ВО МАКЕДОНИЈА Договорот за поделба на бројот на полицајците што ќе работат во МВР, меѓу двете партии на Албанците бил џентлменски, фифти-фифти, 250 полицајци по предлог на ДПА, исто толку на ПДП.

Џафери и Имери бараат босански модел за Македонија

Дневник - 18.06.2001

ЛИДЕРСКИОТ САМИТ КАЈ ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА СЕ УШТЕ БЕЗ ЕПИЛОГ Наспроти спремноста на македонскиот блок да се смени преамбулата на Уставот со дефиниција "граѓаните на Македонија", ДПА и ПДП инсистираат на дефиницијата "народи на Македонија", дводомен парламент, и втор службен јазик Лидерите на ...