TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДПМНЕ: „Тетовскиот Универзитет не е предвиден во Рамковниот договор“

А1 - 07.12.2003

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ во денешното отворено писмо до премиерот Бранко Црвенковски изразува незадоволство од процедурата за легализација на Тетовскиот Универзитет. Партијата нагласува дека овој универзитет е нелегален и оти тој не ги исполнува условите за квалитет.

НВО секторот со поддршка за протестите против Тетовскиот универзитет

А1 - 07.12.2003

Дваесетина невладини организации од цела Македонија изразија поддршка на најавените студентско -средношколските протести против предлог законот за легализација на универзитетот во мала Речица. Протестите се најавени за вторник од страна на иницијативниот одбор на дел од сојузите на факултетите.

Комитетот за заедниците го поддржа тетовскиот универзитет

Утрински - 06.12.2003

Одлука Комитетот за односи меѓу заедниците, на вчерашната седница го поддржа предложениот закон за основање државен универзитет во Тетово. Министерот за образование, Азис Положани, потенцираше дека универзитетот ќе биде отворен за сите, а наставата покрај на албански, ќе може да се изведува и на ...

Не треба да се протестира поради тетовскиот универзитет

Утрински - 06.12.2003

СТАМБОЛИЕВА Сојузот на студентите при Универзитетот "Свети Кирил и Методиј" вчера и официјално се спротивстави на иницијативата на неколку скопски и битолски студентски сојузи, кои најавија протести поради легализација на тетовскиот универзитет.

Студентите за, сојузот против протести

Дневник - 06.12.2003

ЛЕГАЛИЗАЦИЈА НА ТЕТОВСКИОТ УНИВЕРЗИТЕТ Протестот на студентите против легализацијата на тетовскиот универзитет, најавен за вторник, го поддржале повеќе од 8.000 скопјани, повеќе од 2.500 битолчани и околу 4.000 граѓани од Штип, Охрид и од Прилеп, информираше вчера Павле Миролајски, претседател на ...

Студентите поделени околу легализацијата на тетовскиот универзитет

А1 - 05.12.2003

Сојузот на студентите при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ денеска со соопштение го изрази своето незадоволство поради најавениот протест од страна на дел од студентските сојузи од овој и од битолскиот универзитет „Свети Климент Охридски“ што се организира против легализирањето на ...

Собраниска комисија му даде виза на законот за нов државен универзитет

Утрински - 05.12.2003

Официјализирање на високообразовната институција во Тетово Собраниската Законодавно-правна комисија, на вчерашната седница го поддржа Предлогот за донесување закон за основање државен универзитет во Тетово. Министерот за образование и наука, Азис Положани, во своето излагање пред членовите на ...

Студентите со потписи против легализација на малоречанскиот универзитет

Утрински - 05.12.2003

Битола БИТОЛА - На повеќе пунктови во Битола, Прилеп и во Охрид, студенти на факултетите и на вишите школи на битолскиот универзитет "Св. Климент Охридски" вчера почнаа акција за собирање потписи од граѓаните како поддршка на нивниот став против легализацијата на малоречанскиот универзитет.

Поддршка за основање државен универизитет во Тетово

А1 - 04.12.2003

Собраниската Законодавно-правна комисија на денешната седница го поддржа Предлогот за донесување закон за основање државен универзитет во Тетово. Министерот за образование и наука Азис Положани во своето излагање пред членовите на Комисијата, истакна дека потребата од донесување на овој закон ...

Студентите против легализацијата на тетовскиот универзитет

Вест - 04.12.2003

ВО ВТОРНИК МИРНИ СТУДЕНТСКИ ПРОТЕСТИ ПРЕД ПАРЛАМЕНТОТ Студентите од битолскиот и скопскиот универзитет не се против високото образование на Албанците во Македонија, туку против начинот, постапката и критериумите на легализација на тетовскиот универзитет Студентите на скопските факултети во центарот ...

Студентите ќе протестираат поради легализација на тетовскиот универзитет

Утрински - 04.12.2003

За вторник најавен собир на неколку сојузи Повеќе скопски и битолски студентски сојузи најавија мирен протест пред Собранието во вторник кога треба да има расправа за законот за трет државен универзитет, како револт поради легализацијата на тетовскиот универзитет.

Протест поради тетовскиот универзитет

Дневник - 04.12.2003

СТУДЕНТСКИТЕ СОЈУЗИ НАЈАВУВААТ Студенти од скопскиот и од битолскиот универзитет во вторник мирно ќе протестираат пред Собранието во периодот кога пратениците треба да го легализираат тетовскиот универзитет, ако Владата не ја повтори постапката за акредитација на универзитетот во Тетово.

Најавен протест против легализацијата на тетовскиот универзитет

А1 - 03.12.2003

Координативно тело на дел од сојузите на студентите од двата државни универзитети во земјава „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје и „Св. Климент Охридски“ од Битола во вторник ќе организира мирен протест пред Собранието на Република Македонија со што ќе ја изразат своето незадоволство поради ...

Поддржан предлог законот за тетовскиот универзитет

А1 - 02.12.2003

Третиот државен универзитет во Тетово се предлага за да се подобри пристапот на Албанската заедница до високото образование. „Сигурно е дека е веќе е последем момент да се направи чекор со кој што ќе се овозможи и нормативно правно да се вклопи оваа структура во државниот ситем“, вели Азис Положани.