TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ирачките сили на пет километри од Мосул

24 Вести - 23.10.2016

Ирачките безбедносни сили напредуваа во офанзивата врз Мосул и синоќа стигнаа на пет километри од градот, кој е последно големо упориште на Исламска држава во Ирак. - Постојат знаци на бунт против ИД во самиот Мосул, изјави вршителот на должност ...

ОН: Повеќе од 4.000 цивили го напуштија Мосул

Телма - 23.10.2016

Повеќе од 4.000 лица побегнаа од поширокото подрачје на Мосул од почетокот на масовната воена операција за заземање на тој ирачки град, соопшти денеска УНИЦЕФ. Претставникот на таа организација за Ирак, Питер Хокинс не можеше да го наведе точниот ...

Ирачките сили на пет километри од Мосул

Сител - 23.10.2016

Ирачките безбедносни сили напредуваа во офанзивата врз Мосул и синоќа стигнаа на пет километри од градот, кој е последно големо упориште на Исламска држава во Ирак. - Постојат знаци на бунт против ИД во самиот Мосул, изјави вршителот на должност ...

Ештон Картер пристигна во Ербил

+инфо - 23.10.2016

Картер ќе се сретне со курдскиот лидер Масуд Барзани и со локалните воени команданти. Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер денеска пристигна во ирачкиот град Ербил за да ја набљудува офанзивата против Исламска држава за ослободување на ...

Ирачките сили на пет километри од Мосул

Алфа - 23.10.2016

Ирачките безбедносни сили напредуваа во офанзивата врз Мосул и синоќа стигнаа на пет километри од градот, кој е последно големо упориште на Исламска држава во Ирак. Ирачките безбедносни сили напредуваа во офанзивата врз Мосул и синоќа стигнаа на пет ...

Се стега обрачот: Ирачките сили стигнаа на 5 километри од Мосул

Press24 - 23.10.2016

Ирачките безбедносни сили напредуваа во офанзивата врз Мосул и синоќа стигнаа на пет километри од градот, кој е последно големо упориште на Исламска држава во Ирак. - Постојат знаци на бунт против ИД во самиот Мосул, изјави вршителот на должност ...

Ештон Картер пристигна во Ербил

Сител - 23.10.2016

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер денеска пристигна во ирачкиот град Ербил за да ја набљудува офанзивата против Исламска држава за ослободување на Мосул и веројатно да разговара за улогата на турската армија во регионот.

Ештон Картер пристигна во Ербил

Алфа - 23.10.2016

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер денеска пристигна во ирачкиот град Ербил за да ја набљудува офанзивата против Исламска држава за ослободување на Мосул и веројатно да разговара за улогата на турската армија во регионот.

ОН: Повеќе од 4.000 цивили го напуштија Мосул

+инфо - 23.10.2016

Во најмалку еден бегалски камп, условите за претстој на деца се „многу, многу лоши“. Повеќе од 4.000 лица побегнаа од поширокото подрачје на Мосул од почетокот на масовната воена операција за заземање на тој ирачки град, соопшти денеска УНИЦЕФ.

ОН: Повеќе од 4.000 цивили го напуштија Мосул

Сител - 23.10.2016

Повеќе од 4.000 лица побегнаа од поширокото подрачје на Мосул од почетокот на масовната воена операција за заземање на тој ирачки град, соопшти денеска УНИЦЕФ. Претставникот на таа организација за Ирак, Питер Хокинс не можеше да го наведе точниот ...

ОН: Повеќе од 4.000 цивили го напуштија Мосул

А1 On - 23.10.2016

Повеќе од 4.000 лица побегнаа од поширокото подрачје на Мосул од почетокот на масовната воена операција за заземање на тој ирачки град, соопшти денеска УНИЦЕФ. Претставникот на таа организација за Ирак, Питер Хокинс не можеше да го наведе точниот ...

Ослободен ирачкиот христијански град Хамданија

А1 On - 23.10.2016

Ирачките сили ја презедоа контролата над христијанскиот град Хамданија, во близина на Мосул, кој претходните две години беше под бруталното владеење на т.н. Исламска држава, јави Си-Ен-Ен.

Ирачките сили на пет километри од Мосул

А1 On - 23.10.2016

Ирачките безбедносни сили напредуваа во офанзивата врз Мосул и синоќа стигнаа на пет километри од градот, кој е последно големо упориште на Исламска држава во Ирак. – Постојат знаци на бунт против ИД во самиот Мосул, изјави вршителот на должност ...

Ослободен ирачкиот христијански град Хамданија

Сител - 23.10.2016

Ирачките сили ја презедоа контролата над христијанскиот град Хамданија, во близина на Мосул, кој претходните две години беше под бруталното владеење на т.н. Исламска држава, јави Си-Ен-Ен.

Американскиот министер за одбрана се сретна со курдскиот лидер Масуд Барзани

Сител - 23.10.2016

Министерот за одбрана на САД Ештон Картер го посети денеска ирачкиот град Ербил за да разговара со курдски лидери, чии сили започнаа нова офанзива на Мосул, контролиран „Исламска држава" Мосул.

Турска артилерија учествува во операциите за ослободување на Мосул, тврди „Ал Џезира"

Сител - 23.10.2016

Турска артилерија учествува во операцијата за ослободување на ирачкиот град Мосул од борците на терористичката група „Исламска држава", соопшти телевизијата "Ал Џезира", која се повикува на ирачки воени извори.

Американскиот министер за одбрана се сретна со курдскиот лидер Масуд Барзани

А1 On - 23.10.2016

Министерот за одбрана на САД Ештон Картер го посети денеска ирачкиот град Ербил за да разговара со курдски лидери, чии сили започнаа нова офанзива на Мосул, контролиран „Исламска држава” Мосул.

Ирак не и дозволи на Турција да учествува во битката за Мосул

Стандард - 23.10.2016

Ирак го одби предлогот на Турција да учествува во офанзивата, чија цел е да се земе контролата над ирачкиот град Мосул од „Исламска држава“. Во моментов Анкара води спор со ирачката влада во врска со присуството на турски војници во воената база ...

Ирачките сили на пет километри од Мосул

Курир - 23.10.2016

Ирачките безбедносни сили напредуваа во офанзивата врз Мосул и синоќа стигнаа на пет километри од градот, кој е последно големо упориште на Исламска држава во Ирак. – Постојат знаци на бунт против ИД во самиот Мосул, изјави вршителот на должност ...

Ирачките сили на 5 километри до Мосул

Р.С.Европа - 23.10.2016

Ирачките владини сили остварија напредок во офанзивата за ослободување на Мосул од милитантната група Исламска држава. Според извештаите, војската рано утрината влегла во селото Тал Кајф кое се наоѓа на 5 километри северно од Мосул.

Ештон Картер пристигна во Ербил

А1 On - 23.10.2016

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер денеска пристигна во ирачкиот град Ербил за да ја набљудува офанзивата против Исламска држава за ослободување на Мосул и веројатно да разговара за улогата на турската армија во регионот.

Терористи од „Исламска држава“ го кренале во воздух најголемиот хотел во Мосул

Стандард - 23.10.2016

Жителите на Мосул објавена дека терористите од „Исламска држава“ го кренале во воздух хотелот „Опра“ – најголем во градот, кој се издига на 11 ката, пренесе AhlulBayt. „Исламска држава“ претходно го користела хотелот за сместување на своите лидери.

Ирачката војска сѐ поблиску до Мосул, ослободен христијански град (ВИДЕО)

МКД - 23.10.2016

Ирачката војска го ослободи христијанскиот град Хамданија во офанзивата за ослободување на Мосул, најголемиот град под контрола на Исламска држава во Ирак. Генералот Ријад Џалал, командант на ирачките копнени трупи, изјави за ирачката државна ...

ИД возвраќа со напади по офанзивата на Мосул

Р.С.Европа - 23.10.2016

Додека ирачките сили напредуваа во офназивата за ослободување на Мосул, милитантите на Исламската држава извршија напад врз град во покраината Анбар со цел да го отргнат вниманието. Во меѓувреме курдските Пешмерга борци спроведоа нови напади ...

ОН: Повеќе од 4.000 цивили го напуштија Мосул

Нетпрес - 23.10.2016

Претставникот на таа организација за Ирак, Питер Хокинс не можеше да го наведе точниот број на оние кои избегале, но наведе дека во најмалку еден бегалски камп, условите за претстој на деца се „многу, многу лоши“.

Ослободен ирачкиот христијански град Хамданија

Курир - 23.10.2016

Ирачките сили ја презедоа контролата над христијанскиот град Хамданија, во близина на Мосул, кој претходните две години беше под бруталното владеење на т.н. Исламска држава, јави Си-Ен-Ен.

Алепо и Мосул: како реториката за антитерористичките операции се менува во зависност од локацијата (ВИДЕО)

МКД - 23.10.2016

И покрај сличните настани кои се одвиваат во двата блискоисточни градови, при што и едниот и другиот се густо населени области фатени во борбата против тероризмот, позицијата на претставниците на Западот кон активните антитерористички кампањи е ...

Курдските милиции го освоиле градот Башика крај Мосул

Стандард - 23.10.2016

Курдските милиции „пешмерги“ го освоиле назад од „Исламска држава“ градот Башика крај Мосул, пренесе официјален претставник на САД за Ројтерс. Според него, претседателот на Ирачки Курдистан, Масуд Барзани го известил министерот за одбрана на САД ...

Tурска артилерија стрела кон позиции на ИД близу Мосул

+инфо - 23.10.2016

Турција испрати свои војници во база во Башика, северно од Мосул, каде што тие помагаат во обуката на ирачките курдски сили. Турска артилерија стрела позиции на терористичката група Исламска држава во близина на ирачкиот град Мосул, на барање на ...

Вашингтон планира опсада на Рака и уништување на ИСИС, тврди дека операцијата ќе почна набрзо

МКД - 23.10.2016

Американскиот министер за одбрана Ештон Картер се заложи денес за операција со која би се изолирала терористичката група Исламска држава во нејзиното упориште во Сирија, градот Рака, истовремено со офанзивата која е во тек на Мосул, упориштето на ...

Ирачките сили напредуваат кон Мосул и ги одбиваат нападите на IS во Киркук

Макфакс - 23.10.2016

Ирачките владини сили напредуваат во неделата кон Мосул и покрај снајперскиот оган и експлозиите на автомобили бомби, настојувајќи да ги одбијат нападите на борците на екстремната сунитска групација Исламска држава (IS), кои го напаѓаат градот ...

“Турско оро неигра во Ирак” – Курдите и шиитите сами против ИД

Локално - 23.10.2016

Ирачките владини трупи влегоа во последната локација која се наоѓа на север кон Мосул, соопшти односи ирачката телевизија “Ас Сумарија”. Армиските единици го нападнаа градчето Тел Кајф кое се наоѓа на само 5 километри од “главниот град” на ...

(ФОТО/ВИДЕО) Чудото на Мосул! Емоционален момент: Мало девојче беше спасено од канџите на ИД

Локално - 23.10.2016

Ако имало мало девојче што треба да плаче, тогаш ова е Аиша. Цели три дена без храна и вода, таа ја стискала раката на мајка си додека најжестоките борби за ослободување на Мосул од исламистите им беснеат под прозорецот .

Ослободен ирачкиот христијански град Хамданија

Вечер Прес - 23.10.2016

Ирачките сили ја презедоа контролата над христијанскиот град Хамданија, во близина на Мосул, кој претходните две години беше под бруталното владеење на т.н. Исламска држава, јави Си-Ен-Ен Мултиетничката коалиција, пртедводена од САД од понеделникот ...

Ирачките сили на пет километри од Мосул

Тера - 23.10.2016

Ирачките безбедносни сили напредуваа во офанзивата врз Мосул и синоќа стигнаа на пет километри од градот, кој е последно големо упориште на Исламска држава во Ирак. – Постојат знаци на бунт против ИД во самиот Мосул, изјави вршителот на должност ...

Ирачките Курди почнаа нова офанзива кон Мосул

Мета - 23.10.2016

Силите на ирачките Курди денеска почнаа нова офанзива во рамките на големата операција која ирачката војска заедно со нив ја спроведува за ослободување на градот Мосул од милитантите на Исламска држава, јавуваат светските агенции.

ОН: Повеќе од 4.000 цивили го напуштија Мосул

Либертас - 23.10.2016

Повеќе од 4.000 лица побегнаа од поширокото подрачје на Мосул од почетокот на масовната воена операција за заземање на тој ирачки град, соопшти денеска УНИЦЕФ. Претставникот на таа организација за Ирак, Питер Хокинс не можеше да го наведе точниот ...

Не се очекува дека битката за Мосул наскоро ќе заврши

Вечер Прес - 23.10.2016

Ирачките безбедносни сили напредуваа во офанзивата врз Мосул и синоќа стигнаа на пет километри од градот, кој е последно големо упориште на Исламска држава во Ирак. Постојат знаци на бунт против ИД во самиот Мосул, изјави вршителот на должност ...

Ештон Картер во Ербил ќе разговара за улогата на турската армија во регионот

Вечер Прес - 23.10.2016

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер денеска пристигна во ирачкиот град Ербил за да ја набљудува офанзивата против Исламска држава за ослободување на Мосул и веројатно да разговара за улогата на турската армија во регионот.

Ирачките Курди почнаа нова офанзива кон Мосул

Локално - 23.10.2016

Силите на ирачките Курди денеска почнаа нова офанзива во рамките на големата операција која ирачката војска заедно со нив ја спроведува за ослободување на градот Мосул од милитантите на Исламска држава, јавуваат светските агенции.

Американскиот министер за одбрана се сретна со курдскиот лидер Масуд Барзани

Вечер Прес - 23.10.2016

Министерот за одбрана на САД Ештон Картер го посети денеска ирачкиот град Ербил за да разговара со курдски лидери, чии сили започнаа нова офанзива на Мосул, контролиран „Исламска држава" Мосул Картер се сретна со курдскиот лидер Масуд Барзани и со ...

Турска артилерија учествува во операциите за ослободување на Мосул

Вечер Прес - 23.10.2016

Турска артилерија учествува во операцијата за ослободување на ирачкиот град Мосул од борците на терористичката група „Исламска држава", соопшти телевизијата "Ал Џезира", која се повикува на ирачки воени извори Пред тоа, турскиот премиер Бинали ...

Курдските милиции го освоија од “Исламска држава” градот Башика крај Мосул

Локално - 23.10.2016

Курдските милиции пешмерги го освоија од “Исламска држава” градот Башика крај Мосул, пренесе БТА, цитирајќи ја изјавата на официјален претставник на САД за Ројтерс. Според него, претседателот на Ирачки Курдистан, Масуд Барзани го известил министерот ...

Вонредна! “Исламска држава” го разнесе најголемиот хотел во Мосул (ВО ЖИВО)

Локално - 23.10.2016

Tерористите користеле ТНТ Жителите на Мосул објавија дека терористите од “Исламска држава” го дигнале во воздух хотелот “Опра” – најголем во градот, кој се издига на 11 ката, пренесе AhlulBayt.

Повеќе од 4.000 цивили го напуштија Мосул

Вечер Прес - 23.10.2016

Повеќе од 4.000 лица побегнаа од поширокото подрачје на Мосул од почетокот на масовната воена операција за заземање на тој ирачки град, соопшти денеска УНИЦЕФ Претставникот на таа организација за Ирак, Питер Хокинс не можеше да го наведе точниот ...

Ирачките сили на пет километри од Мосул

Либертас - 23.10.2016

Ирачките безбедносни сили напредуваа во офанзивата врз Мосул и синоќа стигнаа на пет километри од градот, кој е последно големо упориште на Исламска држава во Ирак. – Постојат знаци на бунт против ИД во самиот Мосул, изјави вршителот на должност ...

ИД егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул

24 Вести - 22.10.2016

Исламска држава егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул, јави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на ирачки разузнавачки извори. Тие биле убиени вчера и завчера, а биле користени како жив штит во јужниот дел на тој град.

Ако падне Мосул, паѓа и „Исламска држава“ – борбата се сели во Европа

Канал5 - 22.10.2016

Загубата на градот може да значи крај на сонот за калифат на џихадисти. Како лулка за самопрогласениот “калифат” на групата “Исламска држава”, Мосул е важен симбол во џихад пропаганда и загубата на овој ирачки град може да нанесе фатален удар врз ...

Илјадници луѓе во опасност од токсичен чад во Мосул

Телма - 22.10.2016

Илјадници луѓе се во опасност од задушување со отровен гас, откако фабрика за сулфур била запалена од страна на броците за Исламска држава, во близина на ирачкиот град Мосул. Американската војска дели гас маски на цивилното население, поради ...

ИД егзекутирала 284 мажи и момчиња и со булдужер ги фрлила во масовна гробница

+инфо - 22.10.2016

Жтрвите биле убиени вчера и завчера, а биле користени како жив штит во јужниот дел на Мосул. Исламска држава егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул, јави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на ирачки разузнавачки извори.

ИД егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул

А1 On - 22.10.2016

Исламска држава егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул, јави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на ирачки разузнавачки извори. Тие биле убиени вчера и завчера, а биле користени како жив штит во јужниот дел на тој град.

Стотици жители на Мосул убиени од терористите на „Исламска држава“

Стандард - 22.10.2016

Терористите од „Исламска држава“ егзекутирале 284 мажи и момчиња од градот Мосул и неговата околина, додека коалициските сили се приближуваат, соопштува АП. „Исламска држава“ користела булдожери за да ги фрла телата во масовни гробници кај местото ...

Ирачките безбедносни сили се доближуваат до Мосул

Р.С.Европа - 22.10.2016

Ирачките воени сили навлегоа во Хамданијаш, град со мнозинско население од христијанска вероисповест, кој бил под контрола на есктремистичката група Исламска држава и кренаа свое знаме, сопштија ирачките власти.

Џихдистите во Мосул егзекутирале близу 300 луѓе

Макфакс - 22.10.2016

Борците на терористичката организација Исламска држава ликвидирале 284 луѓе во северниот ирачки град Мосул, пренесува телевизијата CNN повикувајќи се на извори во ирачките безбедносни служби .

Лидерот на „Исламска држава“ сѐ уште е во Мосул

Стандард - 22.10.2016

Лидерот на групата „Исламска држава“ се уште не го напуштил градот Мосул, тврди ирачкиот вицепремиер. Според ирачките власти, присуството на Ал Багдади цели да го подигне борбениот дух на џихадистите пред офанзивата.

Бивш терорист на ИСИС: Мосул паѓа, битката се сели во Европа

МКД - 22.10.2016

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер пристигнал денеска во Багдад, во ненајавена посета, за да разговара за офанзивата на ирачките сили врз милитантната група Исламска држава во Мосул.

Двајца цивили загинаа од вдишување на сулфурен чад во околината на Мосул

А1 On - 22.10.2016

Најмалку двајца цивили починаа откако вдишаа сулфурен чад откако припадници на Исламска држава нападнаа хемиска фабрика во близина на Мосул, изјави ирачки генерал. Нападот врз хемиската фабрила се случил пред два дена, кога и починале двајцата ...

Абади: Офанзивата за Мосул е ирачка битка

А1 On - 22.10.2016

Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади по средбата со американскиот секретар за одбрана Ештон Картер повторно изјави дека е против турското учество во офанзивата против Исламска држава во Мосул. – Битката за Мосул е ирачка битка и ја водат Ирачаните.

ИД егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул

Нетпрес - 22.10.2016

Исламска држава егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул, јави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на ирачки разузнавачки извори. Тие биле убиени вчера и завчера, а биле користени како жив штит во јужниот дел на тој град.

Ирачките сили стигнаа до 5 километри од Мосул (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 22.10.2016

Ирачките сили напредуваат во офанзивата во Мосул и денеска пристигнале на пет километри од градот во северен Ирак, кој, како свое последно големо упориште во земјата, го држи Исламска држава.

Шефот на Пентагон е во Ирак за да разговара за офанзивата на Мосул

А1 On - 22.10.2016

Министерот за одбрана на САД Ештон Картер пристигна денеска во Ирак за да се сретне со американските воени команданти и да направи проценка на напредокот постигнат од почетокот на операцијата за ослободување на северниот ирачки град Мосул од борците ...

ИД егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул

Репортер - 22.10.2016

Исламска држава егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул, јави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на ирачки разузнавачки извори. Тие биле убиени вчера и завчера, а биле користени како жив штит во јужниот дел на тој град.

Илјада луѓе се хоспитализирани поради вдишување на сулфурен чад во Мосул

+инфо - 22.10.2016

Според американски воени извори пожарот во хемиската фабрика била намерно предизвикан Приближно 1.000 луѓе се хоспитализирании поради проблеми со дишењето откако пред два дена припадници на Исламска држава нападнаа хемиска фабрика во близина на ...

Исламската држава егзекутирала 284 мажи и момчиња

Курир - 22.10.2016

Исламска држава егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул, јави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на ирачки разузнавачки извори. Тие биле убиени вчера и завчера, а биле користени како жив штит во јужниот дел на тој град.

Картер пристигна во Ирак

Р.С.Европа - 22.10.2016

Американскиот секретар за одбрана Аш Картер пристигна во Ирак во ненајавена посета за да се сретне со американските команданти и да направи увид во напредокот во шестдневната офанзива за повторно заземање на северниот град Мосул од екстермистичката ...

Џихадистите во Мосул егзекутирале близу 300 луѓе

Точка - 22.10.2016

Борците на терористичката организација Исламска држава ликвидирале 284 луѓе во северниот ирачки град Мосул, пренесува телевизијата CNN повикувајќи се на извори во ирачките безбедносни служби.

ИД егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул

Вечер Прес - 22.10.2016

По егзекуцијата, со булдужер биле фрлени во масовна гробница, ја пренесува Си-Ен-Ен изјавата на изворот кој инсистирал на анонимност, бидејќи не бил овластен да дава изјави. Исламска држава егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул, јави Си-Ен-Ен, ...

Секретарот за одбрана на САД во ненадејна посета на Ирак

Мета - 22.10.2016

Секретарот за одбрана на Соединетите Американски Држави, Ештон Картер денеска пристигнал во ненајавена посета на Ирак за да изврши увид во напредокот на офанзивата против милитантите на Исламска држава (ИД) во градот Мосул, јавуваат светските ...

Картер: Турција треба да учествува во операцијата за ослободување на Мосул

Либертас - 22.10.2016

Турција треба да учествува во операцијата за ослободување на Мосул од борците од Исламска држава, изјави денеска во Анкара американскиот секретар за одбрана Ештон Картер. – Разбираме зошто Турција пројавува интерес за настаните во Ирак и во Сирија.

Гледајте ja ВО ЖИВО воената операција за ослободување на Мосул

Локално - 22.10.2016

Целиот свет го вперил погледот кон иракчкиот град Мосул и сирискиот Алепо. Сите сакаат да разберат каква е воената ситуација таму и најмногу дали ќе бидат ли ослободени од џихадисти двата клучни за борбата против тероризмот града.Рускиот сајт RT ...

Абади: Офанзивата за Мосул е ирачка битка

Локално - 22.10.2016

Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади по средбата со американскиот секретар за одбрана Ештон Картер повторно изјави дека е против турското учество во офанзивата против Исламска држава во Мосул. – Битката за Мосул е ирачка битка и ја водат Ирачаните.

Запалена фабрика за сулфур во близина на Мосул, стотици лица затруени

Локално - 22.10.2016

Стотици луѓе побарале медицинска помош поради проблеми со дишењето од отровните испарувања кои почнале да се шират од фабрика за сулфур во близина на Мосул, која најверојанто била запалена од милитантите на Исламска држава, јавуваат светските ...

Време е за напад на срцето на џихадистите: Се подготвува голема офанзива на престолнината на Исламската држава

Точка - 22.10.2016

Сирискиот град Рака кој што од џихадистите на ИСИС е прогласен за Главен гра на „Калифатот“ ќе биде следното место каде што меѓународните сили ќе се борат против џихадистите, после офанзивата на Мосул во Ирак.

Запалена фабрика за сулфур во близина на Мосул, стотици лица затруени

Мета - 22.10.2016

Стотици луѓе побарале медицинска помош поради проблеми со дишењето од отровните испарувања кои почнале да се шират од фабрика за сулфур во близина на Мосул, која најверојанто била запалена од милитантите на Исламска држава, јавуваат светските ...

"Мосул паѓа, Рака паѓа, борбата на џихадистите се сели во Европа..."

Точка - 22.10.2016

Многу побрзо од очекуваното се одвива офанзивата за ослободување на ирачкиот град Мосул којшто е веќе неколку години во рацете на ИСИС. Но, после ова се очекува дека припадниците на Исламската дежава своето делување би можеле да го продолжат токму ...

ВИДЕО: „Исламска држава" го окрвави Мосул, мажи и деца во заеднички гроб

Фактор - 22.10.2016

Терористите од „Исламска држава" егзекутираа 284 жители во Мосул соопшти телевизијата CNN, повикувајќи се на извор на службите за безбедност на Ирак. Групата е притисната поради операцијата за чистење на градот и затоа терористите напаѓаат.

ФОТО: Отровен воздухот во Мосул, починаа цивили

Фактор - 22.10.2016

Во ирачкиот град Мосул, најмалку двајца луѓе починале, а стотици побарале помош поради проблеми со дишењето од отровните испарувања кои почнале да се шират од фабрика за сулфур. Починатите се цивили од соседно село.

Ги користеле како жив штит – масакр на 284 мажи и момчиња

Република - 22.10.2016

Исламска држава егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул, јави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на ирачки разузнавачки извори. Тие биле убиени вчера и завчера, а биле користени како жив штит во јужниот дел на тој град.

Абади: Офанзивата за Мосул е ирачка битка

Република - 22.10.2016

Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади по средбата со американскиот секретар за одбрана Ештон Картер повторно изјави дека е против турското учество во офанзивата против Исламска држава во Мосул. – Битката за Мосул е ирачка битка и ја водат Ирачаните.

ИД егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул

Либертас - 22.10.2016

Исламска држава егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул, јави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на ирачки разузнавачки извори. Тие биле убиени вчера и завчера, а биле користени како жив штит во јужниот дел на тој град.

Шефот на Пентагон е во Ирак за да разговара за офанзивата на Мосул

Локално - 22.10.2016

Министерот за одбрана на САД Ештон Картер пристигна денеска во Ирак за да се сретне со американските воени команданти и да направи проценка на напредокот постигнат од почетокот на операцијата за ослободување на северниот ирачки град Мосул од борците ...

ИД егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул

Локално - 22.10.2016

Исламска држава егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул, јави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на ирачки разузнавачки извори. Тие биле убиени вчера и завчера, а биле користени како жив штит во јужниот дел на тој град.

Ирак се противи на турското учество во офанзивата во Мосул...

Н.Македонија - 22.10.2016

Ирак се противи на турското учество во офанзивата во Мосул Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади по средбата со американскиот секретар за одбрана Ештон Картер повторно изјави дека е против турското учество во офанзивата против Исламска држава во Мосул.

Шефот на Пентагон е во Ирак за да разговара за офанзивата на Мосул...

Н.Македонија - 22.10.2016

Шефот на Пентагон е во Ирак за да разговара за офанзивата на Мосул Министерот за одбрана на САД Ештон Картер пристигна денеска во Ирак за да се сретне со американските воени команданти и да направи проценка на напредокот постигнат од почетокот на ...

Околу илјада хоспитализирани поради вдишување на сулфурен чад во околината на Мосул...

Н.Македонија - 22.10.2016

Околу илјада хоспитализирани поради вдишување на сулфурен чад во околината на Мосул Приближно 1.000 луѓе се хоспитализирании поради проблеми со дишењето откако пред два дена припадници на Исламска држава нападнаа хемиска фабрика во близина на Мосул.

Исламската држава егзекутирала 284 мажи и момчиња

Lider - 22.10.2016

Исламска држава егзекутирала 284 мажи и момчиња во Мосул, јави Си-Ен-Ен, повикувајќи се на ирачки разузнавачки извори. Тие биле убиени вчера и завчера, а биле користени како жив штит во јужниот дел на тој град.

Картер: Турција треба да учествува во операцијата за ослободување на Мосул

24 Вести - 21.10.2016

Турција треба да учествува во операцијата за ослободување на Мосул од борците од Исламска држава, изјави денеска во Анкара американскиот секретар за одбрана Ештон Картер. - Разбираме зошто Турција пројавува интерес за настаните во Ирак и во Сирија.

САД-Турција и Ирак имаат договор за Мосул

Р.С.Европа - 21.10.2016

Секретарот за одбрана на САД Аш Картер изјави дека Турција и Ирак постигнаа привремен договор кој би им овозможил на турските сили да учествуваат во операцијата за ослободување на Мосул од борците од Исламска држава Картер, по разговорите со ...

Мoсул мајка на сите битки, Европа стравува од исламистичките борци

Макфакс - 21.10.2016

Додека се очекува расплетот на офанзивата на ирачки Мосул, Меѓународната организација за миграции (IMO) предупредува дека борците на џихадистичката Исламска држава во обидот да го спречат падот на своето последно големо упориште во Ирак, би можеле ...

ОН: ИД принудила стотици ирачки земјоделци да се преселат во Мосул за да ги употреби како жив штит

А1 On - 21.10.2016

Советот на Обединетите нации за човекови права соопшти дека Исламска држава принудила најмалку 550 семејства да се преселат од села во околината на Мосул во градот, за да ги спречи да избегаат.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Ирачки војници во Мосул со џихадистички методи мачат деца

Репортер - 21.10.2016

На социјалните мрежи се појавија снимки на кои наводно се гледаат деца во Мосул, а кои ги тепаат и мачат членови на ирачките безбедносни сили, пренесува Дејли мејл . Цивилите, од кои некои имаат помалку од десет години, припадниците на војската и ...

ИД користи цивили како жив штит

Нетпрес - 21.10.2016

Портпаролката на ОН изјави дека постојат информации дека цивили од населени места во околината на градот се држени во близина на позиции на ИД, при што изледа дека тие се користат како жив штит.

ИД користи најмалку 550 семејства како жив штит

Press24 - 21.10.2016

Советот на Обединетите нации за човекови права соопшти дека Исламска држава принудила најмалку 550 семејства да се преселат од села во околината на Мосул во градот, за да ги спречи да избегаат.

Ужасни снимки: Ирачките војници тепаат деца со чекани во Мосул (ВИДЕО)

Press24 - 21.10.2016

На социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа како ирачките војници во предградијата на Мосул брутално тепаат деца кои не се постари од 10 години. Британскиот весник Дејли Мејл објави дека војската и полицијата со тортура пробуваат од ...

ИД користи најмалку 550 семејства како жив штит

Курир - 21.10.2016

Советот на Обединетите нации за човекови права соопшти дека Исламска држава принудила најмалку 550 семејства да се преселат од села во околината на Мосул во градот, за да ги спречи да избегаат.

Објавени снимки на кои ирачки војници во Мосул со џихадистички методи мачат деца (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

МКД - 21.10.2016

На социјалните мрежи се појавија снимки на кои наводно се гледаат деца во Мосул, а кои ги тепаат и мачат членови на ирачките безбедносни сили, пренесува Дејли мејл . Цивилите, од кои некои имаат помалку од десет години, припадниците на војската и ...

Картер: Турција треба да учествува во операцијата за ослободување на Мосул

А1 On - 21.10.2016

Турција треба да учествува во операцијата за ослободување на Мосул од борците од Исламска држава, изјави денеска во Анкара американскиот секретар за одбрана Ештон Картер. – Разбираме зошто Турција пројавува интерес за настаните во Ирак и во Сирија.

Пентагон со порака до Турција за суверенитетот на Ирак

Р.С.Европа - 21.10.2016

Секретарот за одбрана на САД Аш Картер пред денешната посета на Турција изјави дека ќе ја нагласи потребата од почитување на суверенитетот на Ирак. Картер исто така рече дека ќе ја притисне Анкара да ги повлече сите сили кои дејствуваат во северен ...

Пет клучни прашања за двете најголеми битки кои ќе го променат светот

Точка - 21.10.2016

Се очекува дека битките за сириски Алепо и ирачки Мосул ќе бидат пресвртница во судирите кои беснеат во овие држави, а нивниот пад ќе претставува транзиција во нова фаза на војната. Во Алепо режимот на сирискиот претседател, Башар Ал Асад, и ...

ОН: ИД принудила стотици ирачки земјоделци да се преселат во Мосул за да ги употреби како жив штит

Либертас - 21.10.2016

Советот на Обединетите нации за човекови права соопшти дека Исламска држава принудила најмалку 550 семејства да се преселат од села во околината на Мосул во градот, за да ги спречи да избегаат.

Се подготвува нов масакр: ИСИС користи 550 семејства како жив штит

Република - 21.10.2016

Џихадистите на Исламската држава киднапирале 550 семејства од селата во околината на Мосул и ги држат во заробеништво како жив штит, соопштија од канцеларијата за човекови права при Обединетите нации.

Падне ли Мосул, паѓа и “Исламска држава”

Локално - 21.10.2016

Загубата на градот може да значи крај на сонот за калифат на џихадисти. Како лулка за самопрогласена “калифат” на групата “Исламска држава”, Мосул е важен симбол во џихад пропаганда и загубата на овој ирачки град може да нанесе фатален удар на ...

Се подготвува масакр: ИСИС користи дури 550 семејства како жив штит...

Точка - 21.10.2016

Џихадистите на Исламската држава киднапирале 550 семејства од селата во околината на Мосул и ги држат во заробеништво како жив штит, соопштија од канцеларијата за човекови права при Обединетите нации.

Лидерот на “Исламска држава” ал Багдади се уште е во Мосул

Локално - 21.10.2016

Вицепремиерот на Ирак, Хошјар Зебари изјави дека лидерот на “Исламска држава” Абу Бакр ал Багдади се уште не го напуштил Мосул, иако ирачките вооружени сили се приближуваат кон градот, пренесе AhlulBayt.

Оланд: Џихадистите од Мосул бегаат кон Рака

Сител - 20.10.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд предупреди денеска дека џихадистите од групата Исламска држава (ИД) од ирачкиот град Мосул веќе бегаат кон Рака, нивното упориште во соседна Сирија. Оланд нагласи дека за тоа постојат докази и дека мора да се ...

Оланд: Џихадистите од Мосул бегаат кон Рака

+инфо - 20.10.2016

Оланд нагласи дека за тоа постојат докази и дека мора да се стори за да се спречи прегрупирање на џихадистите во Рака. Францускиот претседател Франсоа Оланд предупреди денеска дека џихадистите од групата Исламска држава (ИД) од ирачкиот град Мосул ...

Оланд: Џихадистите од Мосул бегаат кон Рака

А1 On - 20.10.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд предупреди денеска дека џихадистите од групата Исламска држава (ИД) од ирачкиот град Мосул веќе бегаат кон Рака, нивното упориште во соседна Сирија. Оланд нагласи дека за тоа постојат докази и дека мора да се ...

Оланд: Џихадистите од Мосул бегаат кон Рака

Press24 - 20.10.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд предупреди денеска дека џихадистите од групата Исламска држава (ИД) од ирачкиот град Мосул веќе бегаат кон Рака, нивното упориште во соседна Сирија. Оланд нагласи дека за тоа постојат докази и дека мора да се ...

Џафари: Мосул треба да биде обновен пред да се вратат бегалците

Сител - 20.10.2016

Обновата на разурнатата инфраструктура во Мосул треба да биде прва задача пред да се вратат бегалците, изјави денеска на прес-конференција во Париз ирачкиот министер за надворешни работи Ибрахим Џафари.

Еро: Околу еден милион луѓе може да го напуштат Мосул

А1 On - 20.10.2016

Шефот на француската дипломатија Жан-Марк Еро денеска предупреди дека околу еден милион луѓе најверојатно ќе се обидат да ги избегнат борбите во ирачкиот град Мосул и оти властите треба да го проверуваатр секое лице, за да гарантираат деке меѓу ...

Ирачките и курдските сили ја чистат околината на Мосул, офанзивата оди побрзо од очекуваното (ВИДЕО)

МКД - 20.10.2016

Офанзивата на Мосул оди побрзо од очекуваното, изјави ирачкиот премиер Хајдер ал Абади во моменти кога ирачките и курдските сили почнуваат нова воена операција на „чистење“ на селата во околината на градот.

ОЛАНД: Џихадистите од Мосул бегаат кон Рака

Телеграф - 20.10.2016

Францускиот претседател истакна дека не можат да се дозволат грешки и дека терористите мора да се гонат Францускиот претседател Франсоа Оланд предупреди денеска дека џихадистите од групата „Исламска држава“ (ИСИЛ) од ирачкиот град Мосул веќе бегаат ...

Џафари: Мосул треба да биде обновен пред да се вратат бегалците

А1 On - 20.10.2016

Обновата на разурнатата инфраструктура во Мосул треба да биде прва задача пред да се вратат бегалците, изјави денеска на прес-конференција во Париз ирачкиот министер за надворешни работи Ибрахим Џафари.

Еро: Околу еден милион луѓе може да го напуштат Мосул

Сител - 20.10.2016

Шефот на француската дипломатија Жан-Марк Еро денеска предупреди дека околу еден милион луѓе најверојатно ќе се обидат да ги избегнат борбите во ирачкиот град Мосул и оти властите треба да го проверуваатр секое лице, за да гарантираат деке меѓу ...

Еро: Околу еден милион луѓе може да го напуштат Мосул

+инфо - 20.10.2016

Шефот на француската дипломатија Жан-Марк Еро заедно со ирачкиот колега Ибрахим Џафари претседаваше со меѓународната конференција на високо ниво. Шефот на француската дипломатија Жан-Марк Еро денеска предупреди дека околу еден милион луѓе ...

Ирачки специјални единици се вклучија во битката за Мосул и зазедоа важен град

А1 On - 20.10.2016

Специјални единици на ирачките вооружени сили се вклучија во битката за Мосул, откако ја презедоа контролата врз соседен град, досега контролиран од „Исламска држава” (ИД). Додека командосите напредуваа, хеликоптери нанесуваа удари врз џихадистите, ...

Ердоган го пробуди османлиското минато, имал план…

Локално - 20.10.2016

Огорчен поради исклучувањето од офанзивата, предводена од Ирак против ДАЕШ (арапски акроним на “Исламска држава”) во Мосул, и курдските територијални придобивки во Сирија, претседателот Реџеп Ердоган предупреди дека Турција “нема да чека ножот да ...

Нема бегање: Лидерот на Исламската држава е опколен од сите страни

Точка - 20.10.2016

Лидерот на Исламската држава, Абу Бакр Ал-Багдади наводно избрал да остан во Мосул и да се бори против ирачката армија која што го има опколено од сите страни. Потпретседателот на ирачката влада, Хошиар Зебари изјави во текот на вчерашниот ден дека ...

Џихадистите од Мосул бегаат кон Рака, да се спречи нивно прегрупирање

Вечер Прес - 20.10.2016

Францускиот претседател Франсоа Оланд предупреди денеска дека џихадистите од групата Исламска држава (ИД) од ирачкиот град Мосул веќе бегаат кон Рака, нивното упориште во соседна Сирија Францускиот претседател Франсоа Оланд предупреди денеска дека ...

“Исламска држава” користи средновековни бомби полни со живи скорпии

Локално - 20.10.2016

Терористи од групата “Исламска држава” ја подготвувале заштитата на ирачкиот град Мосул со користење насредновековието бомби полни со живи скорпии, соопшти членот на Демократската партија на Курдистан Хошави Бабакр.

Ново пропагандно видео на Исламската држава: Доколку го прашате ИСИС, во Мосул не се случува ништо спектакуларно

Точка - 20.10.2016

Џихадистите пред 2 дена објавиле пропагандно видео од срцето на Мосул, додека околу овој град се водат големи битки. ИСИС во пропагандното видео прикажува како животот во градот се одвива сосема нормално: улиците се полни со живот, на пазарот има ...

ВИДЕО: „Исламска држава" го брани Мосул со бомби со живи скорпии

Фактор - 20.10.2016

Терористи од групата „Исламска држава" се подготвени за заштита на ирачкиот град Мосул, користејќи бомби полни со живи скорпии. Ова го соопшти членот на Демократската партија на Курдистан, Хошави Бабакр.

Ирачки специјални единици се вклучија во битката за Мосул и зазедоа важен град

Локално - 20.10.2016

Специјални единици на ирачките вооружени сили се вклучија во битката за Мосул, откако ја презедоа контролата врз соседен град, досега контролиран од „Исламска држава” (ИД). Додека командосите напредуваа, хеликоптери нанесуваа удари врз џихадистите, ...

Трговец од Мосул за “Дејли Меил”: Еве како “Исламска држава” планира да се ослободи од пеколот во последната битка за ...

Локално - 20.10.2016

Гласат жени и деца за живи штитови, скупчват ги во центарот, опасни згради со експлозиви. Ризикувајќи го својот живот, трговец од Мосул открива како терористичката група “Исламска држава” се подготвува да даде отпор на моќната офанзива, која ...

Исламистите подготвуваат крвопролевање: Хемиско оружје, камиони со бомби и милиони луѓе како жив штит

Точка - 20.10.2016

Ретко која ослободителна акција во поновата историја носела толку голем ризик како операцијата на ирачката армија за ослободување на градот Мосул. Ризикувајќи смртна казна поради разговор со странски новинари, еден жител на овој ирачки град ...

САД ја даде првата жртва во битката за Мосул

Локално - 20.10.2016

Американски војник почина од повреди по експлозија на рачно изработена бомба. Американски војник е убиен во северен Ирак, каде на 17 октомври започна операцијата за ослободување на Мосул од терористите на “Исламска држава”, пишува ria.ru.

Лидерите на ИД го напуштаат Мосул

Вечер Прес - 20.10.2016

Ние им кажуваме на борците на Даеш дека нивните лидери ги напуштаат, изјави генералот Волески преку видео-линк од Багдад Лидерите на т.н. Исламска држава бегаат од ирачкиот град Мосул, додека локалните сили, со поддршка на САД, го затвораат обрачот ...

Џихадистите почнаа да бегаат од Мосул

Фактор - 20.10.2016

Раководството на „Исламска држава“ и дел од нејзините борците изгледа го напуштаат Мосул поради напредувањето на ирачките сили кон градот. Ова го изјавил командантот на копнените операции на меѓународната коалиција на САД против џихад групата ...

Илјадници луѓе бегаат од Мосул: Дали Европа ќе биде погодена од нов бегалски бран?

Точка - 20.10.2016

Илјадници луѓе ги напуштаат своите домови од Мосул и околните градски населби откако ирачката армија тргна во офанзива за ослободување на градот од Исламската држава. Околу 5 илјади Ирачани веќе ја преминале ирачко-сириската граница во последните ...

Одлични вести од Мосул: Ирачката војска ги истерува џихадистите побрзо од очекуваното

Точка - 20.10.2016

Ирачките сили "напредуваат побрзо од очекуваното" во големата операција за ослободување на Мосул, втор по големина град во Ирак, кој е под контрола на Исламската држава, изјавил денес ирачкиот премиер Хајдер ел Абади.

Ирачки специјални единици се вклучија во битката за Мосул и зазедоа важен град

Либертас - 20.10.2016

Специјални единици на ирачките вооружени сили се вклучија во битката за Мосул, откако ја презедоа контролата врз соседен град, досега контролиран од „Исламска држава” (ИД). Додека командосите напредуваа, хеликоптери нанесуваа удари врз џихадистите, ...

Еро: Околу еден милион луѓе може да го напуштат Мосул

Либертас - 20.10.2016

Шефот на француската дипломатија Жан-Марк Еро денеска предупреди дека околу еден милион луѓе најверојатно ќе се обидат да ги избегнат борбите во ирачкиот град Мосул и оти властите треба да го проверуваатр секое лице, за да гарантираат деке меѓу ...

Еро: Околу еден милион луѓе може да го напуштат Мосул...

Н.Македонија - 20.10.2016

Еро: Околу еден милион луѓе може да го напуштат Мосул Шефот на француската дипломатија Жан-Марк Еро денеска предупреди дека околу еден милион луѓе најверојатно ќе се обидат да ги избегнат борбите во ирачкиот град Мосул и оти властите треба да го ...

Американски генерал: Лидерите на ИД го напуштаат Мосул...

Н.Македонија - 20.10.2016

Американски генерал: Лидерите на ИД го напуштаат Мосул Лидерите на т.н. Исламска држава бегаат од ирачкиот град Мосул, додека локалните сили, со поддршка на САД, го затвораат обрачот околу последното упориште на џихадистите во Ирак, изјави ...

Турција го предизвикува Иран во Мосул

Lider - 20.10.2016

Операцијата за ослободување на Мосул од терористите, може да ги судри интересите на неколку регионални играчи – Ирак, Турција и Иран. Експерти сметаат дека Анкара сака да создаде „хаос“ во соседната држава – како оној кога се појави во Сирија, како ...

Оланд. Џихадистите од Мосул бегаат кон Рака

Идивиди - 20.10.2016

Париз, 20 октомври 2016 (МИА) - Францускиот претседател Франсоа Оланд предупреди денеска дека џихадистите од групата Исламска држава (ИД) од ирачкиот град Мосул веќе бегаат кон Рака, нивното упориште во соседна Сирија.

Илјада цивили избегале од Мосул во изминатите три дена

Телма - 19.10.2016

Околу илјада луѓе избегале од ирачкиот град Мосул и ја преминале сириската граница, соопштија од ОН. Ова е најголемата група на цивили кои го напуштиле градот во изминатите три дена од почетокот на офанзивата на ирачките сили за ослободување на ...

Ирачаните масовно го напуштаат Мосул – на повидок нова бегалска криза?!

Канал5 - 19.10.2016

На повидок ли е нов бегалски бран. Стотици Ирачани го напуштаат Мосул и масовно пребегнуваат во Сирија. Обединетите Нации соопштија дека најмалку илјада луѓе денеска го напуштиле градот, каде трет ден траат воените операции на ирачките сили против ...

УНХЦР: Стотици цивили го напуштиле Мосул

24 Вести - 19.10.2016

Неколку илјади лица успеале да побегнат од ирачкиот град Mосул и преминале во Сирија, соопшти денеска високиот комесар на обединетие нации за бегалци. Тоа е прва голема група за која е потврдено дека го напуштила градот откако ирачката влада во ...

УНХЦР: Стотици цивили го напуштиле Мосул пред нападите

24 Вести - 19.10.2016

Околу 900 луѓе побегнале од ирачкиот град Мосул и преминале во Сирија, соопшти Високиот комесарија на ОН за бегалци (УНХЦР). Тоа е прва голема група за која е потврдено дека го напуштила градот откако ирачката Влада во понеделникот почна офанзива за ...

Пентагон: Исламска држава како жив штит држи десетици илјади цивили во Мосул

Канал5 - 19.10.2016

Исламската држава ги користи цивилите како жив штит во ирачкиот град Мосул, соопшти Пентагон. Според портпаролот Џеф Дејвис, во вториот по големина ирачки град се наоѓаат околу пет илјади џихадисти и околу 700 илјади цивили, од кои голем дел се ...

Ослободувањето на Мосул е калкулиран ризик

Deutsche Welle - 19.10.2016

Официјални лица од САД признаваат дека има одредени пропусти и ризици во планот за ослободување на Мосул. Ирак и САД започнаа решавачка борба за ослободување на градот Мосул, без да одлучат кој ќе управува со непредвидливиот регион откако ...

Битка за Мосул: Стара тактика на ИД, бомбаши самоубијци на дело

МРТ - 19.10.2016

Ирачката војска ги повика локалните борци кои се приклучиле кон ИД во Мосул да го положат оружјето. Според информациите, во градот се наоѓаат околу 5.000 борци на Исламска држава. Екстремистите на Исламска држава почнаа самоубиствени бомбашки напади ...

Генерал Герасимов: Операција против ИД во Мосул се уште не почнала

А1 On - 19.10.2016

Операцијата за ослободување на ирачкиот град Мосул од борците на Исламска држава „во суштина“ уште не почнала, изјави денеска началникот на Генералштабот на вооружените сили на Русија, Валериј Герасимов, јави ТААС.

УНХЦР: Стотици цивили го напуштиле Мосул пред нападите

Сител - 19.10.2016

Околу 900 луѓе побегнале од ирачкиот град Мосул и преминале во Сирија, соопшти Високиот комесарија на ОН за бегалци (УНХЦР). Тоа е прва голема група за која е потврдено дека го напуштила градот откако ирачката Влада во понеделникот почна со офанзива ...

Лидерот на „Исламска држава“ опколен во Мосул

Стандард - 19.10.2016

Се смета дека лидерот на „Исламска држава“, Абу Бакр ал Багдади е опколен во Мосул, додека ирачката армија се приближува кон градот, пренесува Fox News. Претставник на Курдите, Хошјар Зебари изјави дека неговите сили имаат „солидни“ разузнавачки ...

Русија ги насочи сателитите кон Мосул

Руска реч - 19.10.2016

Рускиот Генералштаб ја следи ситуацијата околу ирачкиот град Мосул со помош на воени сателити и беспилотни летала, соопшти началникот на Генералштабот на Вооружените сили на РФ генерал на армија Валериј Герасимов.

Лидерите на ИД го напуштаат Мосул

Курир - 19.10.2016

Лидерите на т.н. Исламска држава бегаат од ирачкиот град Мосул, додека локалните сили, со поддршка на САД, го затвораат обрачот околу последното упориште на џихадистите во Ирак, изјави денеска американскиот генерал Гери Волески.

Ишик: Постигнат договор за учество на Турција во операцијата во Мосул

+инфо - 19.10.2016

Ишик нагласи дека се договорот е утврдено учество на турското Воено воздухопловство во операциите во Мосул. Турција и меѓунардоната антиџихадистичка коалиција предводена од САД, постигнаа договор за учество на турски сили во операцијата за ...

Турција го предизвикува Иран во Мосул

Алфа - 19.10.2016

Операцијата за ослободување на Мосул од терористите, може да ги судри интересите на неколку регионални играчи - Ирак, Турција и Иран. Операцијата за ослободување на Мосул од терористите, може да ги судри интересите на неколку регионални играчи - ...

Турција го предизвикува Иран во Мосул

А1 On - 19.10.2016

Независимаја газета – Москва Операцијата за ослободување на Мосул од терористите, може да ги судри интересите на неколку регионални играчи – Ирак, Турција и Иран. Експерти сметаат дека Анкара сака да создаде „хаос“ во соседната држава – како оној ...

Генерал Герасимов: Операција против ИД во Мосул се уште не почнала

Репортер - 19.10.2016

Операцијата за ослободување на ирачкиот град Мосул од борците на Исламска држава „во суштина“ уште не почнала, изјави денеска началникот на Генералштабот на вооружените сили на Русија, Валериј Герасимов, јави ТААС.

АМЕРИКАНСКИ ГЕНЕРАЛ: Лидерите на ИСИЛ го напуштаат Мосул

Телеграф - 19.10.2016

Локалните сили, со поддршка на САД, го затвораат обрачот околу последното упориште на џихадистите Лидерите на т.н. Исламска држава бегаат од ирачкиот град Мосул, додека локалните сили, со поддршка на САД, го затвораат обрачот околу последното ...

Лидерите на ИД го напуштаат Мосул

Нетпрес - 19.10.2016

Лидерите на т.н. Исламска држава бегаат од ирачкиот град Мосул, додека локалните сили, со поддршка на САД, го затвораат обрачот околу последното упориште на џихадистите во Ирак, изјави денеска американскиот генерал Гери Волески.

Ишик: Постигнат договор за учество на Турција во операцијата во Мосул

А1 On - 19.10.2016

Турција и меѓунардоната антиџихадистичка коалиција предводена од САД, постигнаа договор за учество на турски сили во операцијата за потиснување на џихадистичката група Исламска држава од ирачкиот град Мосул, соопшти синоќа турскиот министер за ...

Ишик: Постигнат договор за учество на Турција во операцијата во Мосул

Сител - 19.10.2016

Турција и меѓунардоната антиџихадистичка коалиција предводена од САД, постигнаа договор за учество на турски сили во операцијата за потиснување на џихадистичката група Исламска држава од ирачкиот град Мосул, соопшти синоќа турскиот министер за ...

Лавров предупреди на минувањето на џихадистите од Мосул во Сирија

Макфакс - 19.10.2016

Со стегањето на обрачот околу градот Мосул последното големо упориште на екстремната сунитска организација Исламска држава во Ирак, сириската армија обвини во вторникот дека коалицијата предводена од САД има план преку коридори на џихадистите од ...

Пентагон: ИД користи луѓе како жив штит во Мосул

Р.С.Европа - 19.10.2016

Пентагон ги обвини милитантите на Исламската држава дека користеле илјадници жители на Мосул како жив штит во обид да го спречат напредувањето на ирачките сили кон градот. „Ова се случува веќе неколку недели.

Крвава борба за Мосул: Џихадистите користат цивили како човечки штит

Кајгана - 19.10.2016

САД ја обвинија таканаречената Исламска држава дека користи цивили како човечки штит на територијата на која се водат битки со ирачките сили кои се приближуваат кон упориштето Мосул. Претпоставките се дека во Мосул има околу 700.000 жители, како и ...

Ишик: Постигнат договор за учество на Турција во операцијата во Мосул

Алфа - 19.10.2016

Како што јави ТАСС, Ишик нагласи дека се договорот е утврдено учество на турското Воено воздухопловство во операциите во Мосул. Турција и меѓунардоната антиџихадистичка коалиција предводена од САД, постигнаа договор за учество на турски сили во ...

УНХЦР: Стотици цивили го напуштиле Мосул пред нападите

+инфо - 19.10.2016

Проценките се дека најмалку 700.000 цивили останале во Мосул, а меѓу нив и 5.000 борци на ИД. Околу 900 луѓе побегнале од ирачкиот град Мосул и преминале во Сирија, соопшти Високиот комесарија на ОН за бегалци (УНХЦР).

УНХЦР: Стотици цивили го напуштиле Мосул пред нападите

А1 On - 19.10.2016

Околу 900 луѓе побегнале од ирачкиот град Мосул и преминале во Сирија, соопшти Високиот комесарија на ОН за бегалци (УНХЦР). Тоа е прва голема група за која е потврдено дека го напуштила градот откако ирачката Влада во понеделникот почна со офанзива ...

УНХЦР: Стотици цивили го напуштиле Мосул пред нападите

Алфа - 19.10.2016

Околу 900 луѓе побегнале од ирачкиот град Мосул и преминале во Сирија, соопшти Високиот комесарија на ОН за бегалци (УНХЦР). Околу 900 луѓе побегнале од ирачкиот град Мосул и преминале во Сирија, соопшти Високиот комесарија на ОН за бегалци (УНХЦР).

Путин со Абади и Ердоган за ситуациите во Мосул и Алепо

Макфакс - 19.10.2016

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски ноќта кон средата разговарал со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган и со ирачкиот премиер Хајдер ал-Абади во врска со операциите во северниот сириски град Алепо и во ирачкиот Мосул, соопшти Кремљ.

Анкара: Битката за Мосул- шанса да се спречи трансферот на оружје на Курдите

МРТ - 19.10.2016

Турција води војна против Курдите и се обидува да го спречи трансферот на оружје и опрема од Сирија на нејзина територија. Официјална Анкара и меѓународната коалиција предводена од САД постигнаа договор за учество на турските сили во операцијата во ...

Исламските џихадисти во Мосул го користат населението како жив штит против владините сили

Стандард - 19.10.2016

По последните информации од ирачкиот град Мосул, исламските џихадисти го задржуваат со сила населението на градот, за да го користат како жив штит при офанзивата на владините сили. Битката која започна во понеделникот, засега се води во селата во ...

Илјадници цивили го напуштаат Мосул

Р.С.Европа - 19.10.2016

Илјадници цивили ја напуштија областа околу Мосул во северен Ирак, каде што во моментов е во тек офанзивата против групата на Исламската држава (ИД). Хуманитарната организација „Спасете ги децата“ денеска соопшти дека во изминатите десет дена пет ...

Обама: Битката за Мосул ќе биде тешка

Локално - 19.10.2016

Барак Обама очекува тешка победа во Мосул. Американскиот претседател Барак Обама изјави дека претстои тешка битка во враќањето на контролата врз ирачкиот град Мосул, кој од 2014 година е во рацете на “Исламска држава”.

УНХЦР: Стотици цивили го напуштиле Мосул пред нападите

Вечер Прес - 19.10.2016

Околу 900 луѓе побегнале од ирачкиот град Мосул и преминале во Сирија, соопшти Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР) Околу 900 луѓе побегнале од ирачкиот град Мосул и преминале во Сирија, соопшти Високиот комесаријат на ОН за бегалци (УНХЦР).

ВИДЕО: „Исламска држава" ги користи луѓето во Мосул како жив штит

Фактор - 19.10.2016

Џихадисти од терористичката група „Исламска држава" не дозволуваат на цивилното население да го напушти Мосул, користејќи го како жив штит против ирачката армија и нејзините сојузници. „Ние знаеме дека тие се користат како човечки штит"- изјави ...

Битката е во полн ек: Американците стравуваат дека ИСИС ќе употреби хемиско оружје

Точка - 19.10.2016

Амерканците сметаат дека џихадистите на Исламската држава за време на битката во Мосул би можеле да искористат хемиско оружје. Деновиве трае големата операција на ирачката армија и на американските воени сили за ослободување на северниот ирачки град ...

Џихадистите од Мосул им се закануваат на САД дека ќе ги поразат

Вечер Прес - 19.10.2016

А тебе, Америко, се колнам во Алах, дека ќе те победиме во Ирак и ќе те избркаме победена и понижена од оваа земја, изјави маскираниот маж од Мосул Еден ден по почетокот на големата офанзива за ослободување на Мосул, радикалната група Исламска ...

УНХЦР: Стотици цивили го напуштиле Мосул пред нападите

Локално - 19.10.2016

Околу 900 луѓе побегнале од ирачкиот град Мосул и преминале во Сирија, соопшти Високиот комесарија на ОН за бегалци (УНХЦР). Тоа е прва голема група за која е потврдено дека го напуштила градот откако ирачката Влада во понеделникот почна со офанзива ...

Повлекување: Терористи без оружје почнаа да го напуштаат источниот дел на Алепо

Локално - 19.10.2016

За џихадисти се отворени шест слободни коридори , за населението се два Терористи без оружје и мирни жители почнаа да ги напуштаат источните региони на Алепо, пренесе државната сириска агенција SANA.

Обама: Ослободувањето на Мосул ќе биде тешка борба

Мета - 19.10.2016

Претседателот на САД, Барак Обама, оцени дека операцијата за ослободување на ирачкиот град Мосул, кој е под контрола на Исламска држава, ќе биде „тешка борба“. Обама проценува дека борбата ќе биде обележана и со напредување и со назадување, но ...

Путин со Абади и Ердоган за ситуациите во Мосул и Алепо

Точка - 19.10.2016

Рускиот претседател Владимир Путин телефонски ноќта кон средата разговарал со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган и со ирачкиот премиер Хајдер ал-Абади во врска со операциите во северниот сириски град Алепо и во ирачкиот Мосул, соопшти Кремљ.

Лавров предупреди на минувањето на џихадистите од Мосул во Сирија

Точка - 19.10.2016

Со стегањето на обрачот околу градот Мосул последното големо упориште на екстремната сунитска организација Исламска држава во Ирак, сириската армија обвини во вторникот дека коалицијата предводена од САД има план преку коридори на џихадистите од ...

Лавров предупреди на минувањето на џихадистите од Мосул во Сирија

Тера - 19.10.2016

Со стегањето на обрачот околу градот Мосул последното големо упориште на екстремната сунитска организација Исламска држава во Ирак, сириската армија обвини во вторникот дека коалицијата предводена од САД има план преку коридори на џихадистите од ...

Постигнат договор за учество на Турција во операцијата во Мосул

Локално - 19.10.2016

Турција и меѓунардоната антиџихадистичка коалиција предводена од САД, постигнаа договор за учество на турски сили во операцијата за потиснување на џихадистичката група Исламска држава од ирачкиот град Мосул, соопшти синоќа турскиот министер за ...

Постигнат договор за учество на Турција во операцијата во Мосул

Либертас - 19.10.2016

Турција и меѓунардоната антиџихадистичка коалиција предводена од САД, постигнаа договор за учество на турски сили во операцијата за потиснување на џихадистичката група Исламска држава од ирачкиот град Мосул, соопшти синоќа турскиот министер за ...

Турција го предизвикува Иран во Мосул

Локално - 19.10.2016

Независимаја газета – Москва Операцијата за ослободување на Мосул од терористите, може да ги судри интересите на неколку регионални играчи – Ирак, Турција и Иран. Експерти сметаат дека Анкара сака да создаде „хаос“ во соседната држава – како оној ...

Од Мосул побегнале 900 цивили, соопштија ОН

Мета - 19.10.2016

Најмалку 900 лица побегнале од ирачкиот град Мосул и преминале во Сирија, соопшти Агенцијата за бегалци на ОН (УНХЦР). Ова е прва поголема група цивили за кои е потврдено дека побегнале од Мосул од почетокот на офанзивата за ослободување северниот ...

Стотици цивили го напуштиле Мосул пред нападите

Либертас - 19.10.2016

Околу 900 луѓе побегнале од ирачкиот град Мосул и преминале во Сирија, соопшти Високиот комесарија на ОН за бегалци (УНХЦР). Тоа е прва голема група за која е потврдено дека го напуштила градот откако ирачката Влада во понеделникот почна со офанзива ...

ИД користи луѓе како жив штит во Мосул

Тера - 19.10.2016

Пентагон ги обвини милитантите на Исламската држава дека користеле илјадници жители на Мосул како жив штит во обид да го спречат напредувањето на ирачките сили кон градот. „Ова се случува веќе неколку недели.

Москва следи преку сателит: "Ослободувањето на Мосул не е ни започнато!"

Точка - 19.10.2016

Началникот на генералштабот на Руската војска, Валериј Герасимов изјавил дека операцијата за ослободување на ирачкиот град Мосул од Исламската држава во суштина не започнала. Ирачкиот премиер Хаидер Ал-Абади во понеделникот најавил операција за ...

Fox News: Лидерот на “Исламска држава” е во Мосул, додека кон градот се приближува ирачката армија

Локално - 19.10.2016

Се смета дека лидерот на “Исламска држава” Абу Бакр ал Багдади е стигнат во Мосул, додека ирачката армија се приближува кон градот, пренесува Fox News. Претпоставениот претставник на Курдите, Хошјар Зебари изјави дека неговите сили имаат “солидни” ...

УНХЦР: Стотици цивили го напуштиле Мосул пред нападите...

Н.Македонија - 19.10.2016

УНХЦР: Стотици цивили го напуштиле Мосул пред нападите Околу 900 луѓе побегнале од ирачкиот град Мосул и преминале во Сирија, соопшти Високиот комесарија на ОН за бегалци (УНХЦР). Тоа е прва голема група за која е потврдено дека го напуштила градот ...

ЕУ стравува од наплив од бегалци поради офанзивата во Мосул...

Н.Македонија - 19.10.2016

ЕУ стравува од наплив од бегалци поради офанзивата во Мосул Еврокомесарот за безбедност Џулијан Кинг предупреди дека во Европа може да има прилив на џихадисти од терористичката група Исламска држава (ИД), доколку нивното упориште Мосул, биде ...

Ишик: Постигнат договор за учество на Турција во операцијата во Мосул ...

Н.Македонија - 19.10.2016

Ишик: Постигнат договор за учество на Турција во операцијата во Мосул Турција и меѓунардоната антиџихадистичка коалиција предводена од САД, постигнаа договор за учество на турски сили во операцијата за потиснување на џихадистичката група Исламска ...

УНХЦР: Стотици цивили го напуштиле Мосул пред нападите

Lider - 19.10.2016

Околу 900 луѓе побегнале од ирачкиот град Мосул и преминале во Сирија, соопшти Високиот комесарија на ОН за бегалци (УНХЦР). Тоа е прва голема група за која е потврдено дека го напуштила градот откако ирачката Влада во понеделникот почна со офанзива ...

Продолжува битката за Мосул

Телма - 18.10.2016

Курдски команданти соопштија дека Пешмерга борците и ирачките сили, поддржани од авиони на коалицијата предводена од САД, брзо напредувале од почетокот на офанзивата врз главното упориште на милитантите на Исламската држава во Мосул.

Кинг: офанзивата во Мосул може да ги пренасочи џихадистите кон Европа

ТВ21 - 18.10.2016

Еврокомесарот за безбедност Џулијан Кинг предупреди дека во Европа може да има прилив на џихадисти од групацијата Исламска држава (ИД), доколку нивното упориште Мосул, биде заземено при офанзивата на ирачките владини сили.

Јилдирим: Турски авиони учествуваат во ослободувањето на Мосул

24 Вести - 18.10.2016

Военото воздухопловство на Турција учествува во коалициските воздушни напади во операцијата за ослободување на ирачкиот град Мосул од Исламската држава, изјави денеска турскиот премиер Бинали Јилдирим.

Јилдирим: турски авиони учествуваат во ослободувањето на Мосул

ТВ21 - 18.10.2016

Военото воздухопловство на Турција учествува во коалициските воздушни напади во операцијата за ослободување на ирачкиот град Мосул од Исламската држава (ИД), изјави денеска турскиот премиер Бинали Јилдирим.

Ефектите од падот на Мосул – нов бран бегалци и џихадисти во Европа

Канал5 - 18.10.2016

Операцијата, поддржана и од коалициските сили, предводени од САД, се смета за најголема по американската инвазија пред 12 години. Мосул е најголемото упориште на Исламска држава во Ирак, чиј евентуален пораз може да предизвика наплив на исламисти во ...

Лавров: Русија ќе преземе воени мерки доколку ид од Мосул се повлече во Сирија

ТВ21 - 18.10.2016

Русија ќе преземе воени мерки во случај борците на групата Исламска држава од ирачкиот град Мосул да се префрлат во Сирија, изјави денеска рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, цитиран од ТАСС.

Продолжува офанзивата за ослободување на Мосул од ИД

24 Вести - 18.10.2016

Ирачките безбедносни сили денеска го продолжија напредувањето кон Мосул, откако ја почнаа офанзивата за ослободување на градот од борците на Исламска држава. Во една од решавачките битки во војната против исламистите заедно се борат ирачките државни ...

Ле Дријан: Битката за Мосул може да трае со месеци

А1 On - 18.10.2016

Францускиот министер за одбрана Жан-Ив Ле Дријан денеска предупреди дека битката за заземањето на ирачкиот град Мосул, од рацете на таканаречната Исламска држава, може да трае со месеци, јави Танјуг. -Тоа може да биде една долга битка, а не блицкриг.

Eвропа стравува дека по падот на Мосул ќе има враќање на „окоравени“ џихадисти

+инфо - 18.10.2016

Дури и мал број џихадисти се сериозна закана, за која мора да се подготвиме, рече британскиот комесар. Европејците стравуваат дека по падот на Мосул, последното големо упориште на групата Исламска држава во Ирак, ќе се забрза враќањето на ветерани ...

Лавров: Русија ќе преземе воени мерки доколку ИД од Мосул се повлече во Сирија

А1 On - 18.10.2016

Русија ќе преземе воени мерки во случај борците на групата Исламска држава од ирачкиот град Мосул да се префрлат во Сирија, изјави денеска рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, цитиран од ТАСС.

Кулјаби: Борците на ИД го напуштаат Мосул и се упатуваат кон Рака

А1 On - 18.10.2016

Борците на Исламска држава бегаат од ирачкиот град Мосул кон сирискиот град Рака, изјави денеска портпаролот на шиитската група Ал Хашд ал Шаби, Јусеф ал Кулјаби. – Борците на Даеш повеќе од 48 часа го напуштаат Мосул бидејќи таму веќе нема безбедни ...

Лавров: Русија ќе преземе воени мерки доколку ИД од Мосул се повлече во Сирија

Репортер - 18.10.2016

Русија ќе преземе воени мерки во случај борците на групата Исламска држава од ирачкиот град Мосул да се префрлат во Сирија, изјави денеска рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, цитиран од ТАСС.

Мезиер: И без операцијата во Мосул голема е терористичката закана во Европа

А1 On - 18.10.2016

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер денеска оцени дека копнената операција за ослободување на ирачкиот град Мосул од Исламска држава нема да доведе до зголемување на терористичката закана во Европа.

Eвропа стравува дека по падот на Мосул ќе има враќање на ветерани џихадисти

Репортер - 18.10.2016

Европејците стравуваат дека по падот на Мосул, последното големо упориште на групата Исламска држава во Ирак, ќе се забрза враќањето на ветерани џихадисти на еропскиот континентот, кој веќе се се соочува со висока закана од терористички напади.

Абади: Обезбедени се коридори за цивилите да го напуштат Мосул

+инфо - 18.10.2016

Цивилите имаат безбедени патишта за напуштање на Мосул, изјави денеска ирачкиот премиер Хајдер ал Абади. Цивилите имаат безбедени патишта за напуштање на Мосул, изјави денеска ирачкиот премиер Хајдер ал Абади.

Борци на ИД од Мосул и се закануваат на САД со пораз во Ирак

Нетпрес - 18.10.2016

Мосул е последното големо утврдување на џихадистите во оваа земја, а во нивни раце е од 2014 година. Видео снимката е емитувана од пропагандната агенција на ИД, Амак. Според Амак, во неа се гледа како борците на ИД патролираат низ улиците на Мосул.

Кинг: Офанзивата во Мосул може да ги пренасочи џихадистите кон Европа

А1 On - 18.10.2016

Еврокомесарот за безбедност Џулијан Кинг предупреди дека во Европа може да има прилив на џихадисти од групацијата Исламска држава (ИД), доколку нивното упориште Мосул, биде заземено при офанзивата на ирачките владини сили.

Офанзивата во Мосул може да ги пренасочи џихадистите кон Европа

Курир - 18.10.2016

Еврокомесарот за безбедност Џулијан Кинг предупреди дека во Европа може да има прилив на џихадисти од групацијата Исламска држава (ИД), доколку нивното упориште Мосул, биде заземено при офанзивата на ирачките владини сили.

Јилдирим: Турски авиони учествуваат во ослободувањето на Мосул

Алфа - 18.10.2016

Военото воздухопловство на Турција учествува во коалициските воздушни напади во операцијата за ослободување на ирачкиот град Мосул од Исламската држава (ИД), изјави денеска турскиот премиер Бинали Јилдирим.

КИНГ: Офанзивата во Мосул може да ги пренасочи џихадистите кон Европа

Телеграф - 18.10.2016

Еврокомесарот за безбедност стравува дека многу џихадисти би дошле на Стариот Континент Еврокомесарот за безбедност Џулијан Кинг предупреди дека во Европа може да има прилив на џихадисти од групацијата „Исламска држава“ (ИСИЛ) доколку нивното ...

Путин до Западот: Се надеваме дека ќе избегнете цивилни жртви во Мосул

МКД - 18.10.2016

Додека САД и Велика Британија разгледуваат нови санкции против Русија и Сирија поради „варварското бомбардирање“ на Алепо, рускиот претседател Владимир Путин изрази загриженост околу цивилните жртви во офанзивата на САД и сојузниците против ИСИС во ...

Повлекување на милитантите на ИД кај Мосул

Р.С.Европа - 18.10.2016

Курдски команданти објавија дека Пешмерга борците и ирачките сили, поддржани од авиони на коалицијата предводена од САД, брзо напредувале од почетокот на офанзивата врз главното упориште на милитантите на Исламската држава во Мосул.

Битката за Мосул и страхувањата од нов бегалски бран

Р.С.Европа - 18.10.2016

Курдските сили во првиот ден на офанзивата за заземање на Мосул, главното упориште на милитантите на Исламската држава, ја презеле контролата на околу двесте квадратни километри во близина на градот.

ЕУ стравува од прилив на џихадисти поради офанзивата во Ирак

Макфакс - 18.10.2016

Европската унија (ЕУ) во понеделникот предупредила на опасноста од прилив на џихадисти од Исламска држава (IS) во Европа доколку успее ирачката офанзива над градот Мосул, главното упориште на исламисти во Ирак, пренесуваат светските агенции.

Дали битката за Мосул ќе биде крај на т.н. калифат?

Стандард - 18.10.2016

Вчера започнатото заземање на ирачката тврдина на џихадистите од страна на „Исламска држава“, градот Мосул е централна тема во денешниот британски печат. Според Гардијан, битката ќе продолжи со недели, можеби со месеци и ќе се води од предводената ...

Додека Ирачаните, Курдите и американските специјалци јуришаат на ИСИС, пред Европа се создава нова закана (ВИДЕО)

МКД - 18.10.2016

Ирачките безбедносни сили денес го продолжуваат напредувањето кон Мосул, откако ја почнаа офанзивата за ослободување на градот од џихадистите на Исламска држава, пренесуваат агенциите. Во една од решавачките битки во војната против ИСИС заедно се ...

Пентагон: Ирачките сили напредуваат кон Мосул побрзо од предвиденото

Макфакс - 18.10.2016

Ирачките сили напредуваат побрзо од предвиденото во офанзивата чијашто цел е да се заземе Мосул од екстремната сунитска организација Исламската држава, но битката ќе биде тешка и долга објави Пентагон, а истовремено силите на сириските Курди во ...

Мосул: Ирачките сили напредуваат побрзо од предвиденото

МРТ - 18.10.2016

Ирачките сили напредуваат кон Мосул. Офанзивата се одвива побрзо од предвиденото. Враќањето на контролата на упориштето на џихадистите во северен Ирак, би можело да претставува закана за Европа, смета еврокомесарот за безбедност Џулијан Кинг.

Јилдирим: Турски авиони учествуваат во ослободувањето на Мосул

+инфо - 18.10.2016

Военото воздухопловство на Турција учествува во коалициските воздушни напади во операцијата за ослободување на ирачкиот град Мосул. Военото воздухопловство на Турција учествува во коалициските воздушни напади во операцијата за ослободување на ...

МКЦК бара од завојуваните страни кај Мосул да ги поштедат цивилите

Сител - 18.10.2016

Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) денеска ги повика завојуваните страни во борбите околу ирачкиот град Мосул да ги поштедат цивилите и да дозволат евакуација на ранетите. - МКЦК има засилени медицински центри меѓу кои и за загрижуавње ...

Кинг: Офанзивата во Мосул може да ги пренасочи џихадистите кон Европа

Алфа - 18.10.2016

Еврокомесарот за безбедност Џулијан Кинг предупреди дека во Европа може да има прилив на џихадисти од групацијата Исламска држава (ИД), доколку нивното упориште Мосул, биде заземено при офанзивата на ирачките владини сили.

Лавров: Русија ќе преземе воени мерки ако „Исламска држава“ се префрли од Мосул во Сирија

Стандард - 18.10.2016

Русија ќе преземе воени мерки во случај на префрлање на терористи од “Исламска држава“ од Мосул во Сирија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, цитиран од агенциите.

Во Франција меѓународна средба за иднината на Мосул

+инфо - 18.10.2016

Коалицијата, предвоена од САД треба да почне подготовка на офанзивата за преземање на сирискиот бастион на ИД, Рака. Франција и Ирак организираат задутре во Париз министерска средба со учество на околу 20 земји, на која ќе се разговара за ...

Лавров: Русија ќе преземе воени мерки ако ИД од Мосул се повлече во Сирија

Руска реч - 18.10.2016

Русија ќе преземе воени и политички мерки во случај на повлекување на милитантите на „Исламската држава“ од ирачкиот град Мосул во Сирија, изјави шефот на руското МНР Сергеј Лавров. „Коридорот (од Мосул), кој останува, создава ризик дека ...

Ле Дријан: Битката за Мосул може да трае со месеци

Сител - 18.10.2016

Францускиот министер за одбрана Жан-Ив Ле Дријан денеска предупреди дека битката за заземањето на ирачкиот град Мосул, од рацете на таканаречната Исламска држава, може да трае со месеци, јави Танјуг. -Тоа може да биде една долга битка, а не блицкриг.

Јилдирим: Турски авиони ќе учествуваат во операцијата во Мосул кога ќе дојде време за тоа

+инфо - 18.10.2016

Тој додаде дека има договор за учество на Турција во коалицијата во Ирак. Турски авиони се уште не учествувале во операцијата за ослободување на Мосул од Исламска држава, но ќе бидат употребени кога ќе им дојде времето, изјавио денеска турскиот ...

Јилдирим: Турски авиони учествуваат во ослободувањето на Мосул

Сител - 18.10.2016

Военото воздухопловство на Турција учествува во коалициските воздушни напади во операцијата за ослободување на ирачкиот град Мосул од Исламската држава (ИД), изјави денеска турскиот премиер Бинали Јилдирим.

Брисел стравува дека џихадистите од Мосул ќе се префрлат во Европа

Стандард - 18.10.2016

Европскиот комесар за безбедност за Унијата, Сер Џулијан Кинг предупреди дека заземањето на Мосул може да доведе до појава на џихадисти во Европа, пренесе руската редакција на „Deutsche Welle“.

Кулјаби: Борците на ИД го напуштаат Мосул и се упатуваат кон Рака

+инфо - 18.10.2016

Борците на Даеш повеќе од 48 часа го напуштаат Мосул бидејќи таму веќе нема безбедни засолништа за нив. Борците на Исламска држава бегаат од ирачкиот град Мосул кон сирискиот град Рака, изјави денеска портпаролот на шиитската група Ал Хашд ал Шаби, ...

Европа стравува од наплив на џихадисти

Нова ТВ - 18.10.2016

ЕУ стравува од наплив на џидахисти на европска терориторија доколку терористичката организација Исламска држава (ИД) биде истерана од своето упориште – градот Мосул во Ирак, предупреди денес комесарот за безбедност на Европската комисија (ЕК), ...

Втор ден од офанзивата во Мосул

Глас на Америка - 18.10.2016

Операцијата е потпомогната од воздушни напади на коалицијата под американско водство, сунитските племенски сили и шиитски паравојници. Ирачките и курдските сили ја вратиле контролата врз бројни села во близина на Мосул, во рамки на офанзивата за ...

Мезиер: И без операцијата во Мосул голема е терористичката закана во Европа

+инфо - 18.10.2016

Не сметам дека поради борбата со ИД ќе има дополнителна закана, бидејќи истата е прилично висока, смета германскиот министер за внатрешни работи Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер денеска оцени дека копнената операција за ...

Обама: ирачките сили ќе ја победат ИД во Мосул

Р.С.Европа - 18.10.2016

Претседателот на САД, Барак Обама, изјави дека тешка ќе биде борбата што се води за да се поврати ирачкиот град Мосул кој сега е во рацете на милитантите на Исламската држава. Обама сепак е убеден дека ирачките сили ќе ја поразат милитантната група.

Борци на ИД од Мосул и се закануваат на САД со пораз во Ирак

А1 On - 18.10.2016

Еден ден по почетокот на големата офанзива за ослободување на Мосул, радикалната група Исламска држава, преку видео снимка вети дека ќе ги порази Американците во Ирак, пренесува БТА. Мосул е последното големо утврдување на џихадистите во оваа земја, ...

Кинг: Офанзивата во Мосул може да ги пренасочи џихадистите кон Европа

+инфо - 18.10.2016

Евентуалното освојување на Мосул, упориштетот на ИД во Ирак, може повторно да ги насочи припадниците на групацијата подготвени за борба кон Европа. Еврокомесарот за безбедност Џулијан Кинг предупреди дека во Европа може да има прилив на џихадисти од ...

Барак Обама предупреди дека операцијата за ослободување на Мосул ќе биде тешка

Стандард - 18.10.2016

Претседателот на САД, Барак Обама предупреди дека започнатата вчера операција за ослободување на Мосул, последната голема тврдина на џихадистите од „Исламска држава“ во Ирак, ќе биде тешка, пренесе Франс прес, цитирана од агенциите.

Сирија ги обвини Вашингтон и Ријад дека ги префрлаат џихадистите од Мосул во Сирија

Макфакс - 18.10.2016

Сириската армија соопшти во вторникот дека САД и Саудиска Арабија осигуриле безбеден коридор за извлекување на борците на ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава од Мосул, каде ирачките сили покренаа офанзива за преземање на ...

Јилдирим: Турски авиони учествуваат во ослободувањето на Мосул

А1 On - 18.10.2016

Военото воздухопловство на Турција учествува во коалициските воздушни напади во операцијата за ослободување на ирачкиот град Мосул од Исламската држава (ИД), изјави денеска турскиот премиер Бинали Јилдирим.

МКЦК бара од завојуваните страни кај Мосул да ги поштедат цивилите

А1 On - 18.10.2016

Меѓународниот комитет на Црвениот крст (МКЦК) денеска ги повика завојуваните страни во борбите околу ирачкиот град Мосул да ги поштедат цивилите и да дозволат евакуација на ранетите. – МКЦК има засилени медицински центри меѓу кои и за загрижуавње ...

ЈИЛДИРИМ: Турски авиони учествуваат во ослободувањето на Мосул

Телеграф - 18.10.2016

Турското воено воздухопловство учествува во составот на силите на коалицијата Военото воздухопловство на Турција учествува во коалициските воздушни напади во операцијата за ослободување на ирачкиот град Мосул од „Исламската држава“ (ИСИЛ), изјави ...

Пентагон: Ирачките сили напредуваат кон Мосул побрзо од предвиденото

Кајгана - 18.10.2016

Ирачките сили напредуваат побрзо од предвиденото во офанзивата чија цел е да се заземе Мосул од ИСИС, но битката ќе биде тешка и долга објави Пентагон. Истовремено силите на сириските Курди објавија дека заземале десет села во областа на вториот по ...

Во Франција меѓународна средба за иднината на Мосул

Алфа - 18.10.2016

Еро нагласи дека коалицијата, предвоена од САД треба да почне подготовка на офанзивата за преземање на сирискиот бастион на ИД, Рака. Франција и Ирак организираат задутре во Париз министерска средба со учество на околу 20 земји, на која ќе се ...

Ле Дријан: Битката за Мосул може да трае со месеци

+инфо - 18.10.2016

Таа може да трае повеќе недели, а можеби и месеци - рече Ле Дријан пред новинарите во Париз. Францускиот министер за одбрана Жан-Ив Ле Дријан денеска предупреди дека битката за заземањето на ирачкиот град Мосул, од рацете на таканаречната Исламска ...

Абади: Обезбедени се коридори за цивилите да го напуштат Мосул

Локално - 18.10.2016

Цивилите имаат безбедени патишта за напуштање на Мосул, изјави денеска ирачкиот премиер Хајдер ал Абади. Тој наведе дека гарантирана е безбедноста на патиштата. – Владините сили не гаѓаат безцелно врз градските реони и нема да напаѓаат одредена цел ...

Борци на ИД од Мосул и се закануваат на САД со пораз во Ирак

Локално - 18.10.2016

Еден ден по почетокот на големата офанзива за ослободување на Мосул, радикалната група Исламска држава, преку видео снимка вети дека ќе ги порази Американците во Ирак, пренесува БТА. Мосул е последното големо утврдување на џихадистите во оваа земја, ...

Кинг: Офанзивата во Мосул може да ги пренасочи џихадистите кон Европа

Либертас - 18.10.2016

Еврокомесарот за безбедност Џулијан Кинг предупреди дека во Европа може да има прилив на џихадисти од групацијата Исламска држава (ИД), доколку нивното упориште Мосул, биде заземено при офанзивата на ирачките владини сили.

Зошто е Мосул клучен град во борбата против ИСИС: Ова се петте главни причини

Точка - 18.10.2016

Ова се причините поради кои градот е стратешки и симболички од витално значење за Ирак. Во понеделникот наутро започнало ослободувањето на Мосул, последното големо упориште на ИСИС во Ирак.

Во Франција меѓународна средба за иднината на Мосул

Либертас - 18.10.2016

Франција и Ирак организираат задутре во Париз министерска средба со учество на околу 20 земји, на која ќе се разговара за политичката иднина на Мосул по офанзивата, за ослободување на градот од борците на Исламска држава, изјави францускиот министер ...

ЕУ треба да се подготви за џихадистите од Мосул, вели еврокомесарот за безбедност

Локално - 18.10.2016

Европската Унија треба да биде подготвена за џихадистите повратници доколку Исламска држава биде истерана од своето упориште – градот Мосул во Ирак, предупредува еврокомесарот за безбедност на ЕУ, Џулијан Кинг, во интервју за германскиот весник „Ди ...

Кулјаби: Борците на ИД го напуштаат Мосул и се упатуваат кон Рака

Локално - 18.10.2016

Борците на Исламска држава бегаат од ирачкиот град Мосул кон сирискиот град Рака, изјави денеска портпаролот на шиитската група Ал Хашд ал Шаби, Јусеф ал Кулјаби. – Борците на Даеш повеќе од 48 часа го напуштаат Мосул бидејќи таму веќе нема безбедни ...

Јилдирим: Турски авиони учествуваат во ослободувањето на Мосул

Либертас - 18.10.2016

Военото воздухопловство на Турција учествува во коалициските воздушни напади во операцијата за ослободување на ирачкиот град Мосул од Исламската држава (ИД), изјави денеска турскиот премиер Бинали Јилдирим.

Мезиер: И без операцијата во Мосул голема е терористичката закана во Европа

Локално - 18.10.2016

Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер денеска оцени дека копнената операција за ослободување на ирачкиот град Мосул од Исламска држава нема да доведе до зголемување на терористичката закана во Европа.

Борбите за Мосул ќе бидат долги и крвави

Тера - 18.10.2016

Се стравува дека битката за Мосул ќе трае долго и ОН изразуваат страв дека би предизвикала хуманитарна катастрофа за околу 1,5 милиони жители кои живеат во Мосул, втор по големина град во Ирак и последен центар на џихадистите во таа земја.

Меѓународниот Црвен крст бара да се поштедат цивилите во Мосул

Локално - 18.10.2016

Меѓународниот Црвен крст денеска ги повика сите страни во борбата за ирачкиот град Мосул да ги поштедат цивилите и да дозволат ранетите да бидат евакуирани. Регионалниот директор на Меѓународниот црвен крст за Блискиот Исток, Роберт Мардини на ...

Зошто ослободувањето на Мосул не мора да значи крај на Исламската држава?

Точка - 18.10.2016

Дури и да ја загуби контролата над Мосул, Исламската држава и натаму ќе ги има потребните ресурси за да ја продолжи борбата во Ирак и Сирија. После неколку месеци интензивни подготовки, нападот на последното големо упориште на Исламската држава во ...

Eвропа стравува дека по падот на Мосул ќе има враќање на ветерани џихадисти

Либертас - 18.10.2016

Европејците стравуваат дека по падот на Мосул, последното големо упориште на групата Исламска држава во Ирак, ќе се забрза враќањето на ветерани џихадисти на еропскиот континентот, кој веќе се се соочува со висока закана од терористички напади.

Кулјаби: Борците на ИД го напуштаат Мосул и се упатуваат кон Рака

Либертас - 18.10.2016

Борците на Исламска држава бегаат од ирачкиот град Мосул кон сирискиот град Рака, изјави денеска портпаролот на шиитската група Ал Хашд ал Шаби, Јусеф ал Кулјаби. – Борците на Даеш повеќе од 48 часа го напуштаат Мосул бидејќи таму веќе нема безбедни ...

Сè се тресе од артилериските удари: Борбите за Мосул ќе бидат долги и крвави

Точка - 18.10.2016

Ирачките сили напредувале денес источно од Мосул, откако ја започнале офанзивата за ослободување на градот од рацете на ИСИС. Се стравува дека битката за Мосул ќе трае долго и ОН изразуваат страв дека би предизвикала хуманитарна катастрофа за околу ...

ИД пристиснати меѓу Русија и САД! Русите ќе бомбардираат доколку ИД од Мосул се повлече во Сирија

Локално - 18.10.2016

Русија ќе преземе воени мерки во случај борците на групата Исламска држава од ирачкиот град Мосул да се префрлат во Сирија, изјави денеска рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, цитиран од ТАСС.

Турција ќе нападне со авиони во Мосул кога ќе биде потребно

Фактор - 18.10.2016

Турскиот премиер Бинали Јилдерим ја увери јавноста дека воените авиони ќе бидат активирани во воздушните напади врз Мосул во Ирак кога ќе биде потребно, а засега Турција дава целосна поддршка на коалицијата која се бори против Исламска држава.

Eвропа стравува дека по падот на Мосул ќе има враќање на „окоравени“ џихадисти

Локално - 18.10.2016

Европејците стравуваат дека по падот на Мосул, последното големо упориште на групата Исламска држава во Ирак, ќе се забрза враќањето на ветерани џихадисти на еропскиот континентот, кој веќе се се соочува со висока закана од терористички напади.

ЕУ стравува од прилив на џихадисти поради офанзивата во Ирак

Точка - 18.10.2016

Европската унија во понеделникот предупредила на опасноста од прилив на џихадисти од Исламска држава во Европа доколку успее ирачката офанзива над градот Мосул, главното упориште на исламисти во Ирак, пренесуваат светските агенции.

ЕУ треба да се подготви за џихадистите од Мосул, вели еврокомесарот за безбедност

Мета - 18.10.2016

Европската Унија треба да биде подготвена за џихадистите повратници доколку Исламска држава биде истерана од своето упориште – градот Мосул во Ирак, предупредува еврокомесарот за безбедност на ЕУ, Џулијан Кинг, во интервју за германскиот весник „Ди ...

(ВИДЕО ВО ЖИВО) ПРОДОЛЖУВА ОФАНЗИВАТА ВО МОСУЛ: Преземање на овој град-опасност за Европа од џихадисти!

Фактор - 18.10.2016

Ирачките сили напредувале источно од Мосул бидејќи покренале офанзива за ослободување на градот кој е во раце на џихадистите од Исламска држава. Се проценува дека во Мосул има околу пет илјади џихадисти кои поседуваат тешко вооружување.

Ирачките сили ја продолжија офанзивата за ослободување на Мосул од ИД

Мета - 18.10.2016

Ирачката војска денеска ја продолжи офанзивата за ослободување на градот Мосул од милитантите на Исламска држава, напредувајќи источно од градот, јавуваат светските медиуми. Сепак, стравувањата се дека битката за Мосул ќе трае предолго, а ...

Лавров: Русија ќе преземе воени мерки доколку ИД од Мосул се повлече во Сирија

Либертас - 18.10.2016

Русија ќе преземе воени мерки во случај борците на групата Исламска држава од ирачкиот град Мосул да се префрлат во Сирија, изјави денеска рускиот шеф на дипломатијата, Сергеј Лавров, цитиран од ТАСС.

Меѓународниот Црвен крст бара да се поштедат цивилите во Мосул

Мета - 18.10.2016

Меѓународниот Црвен крст денеска ги повика сите страни во борбата за ирачкиот град Мосул да ги поштедат цивилите и да дозволат ранетите да бидат евакуирани. Регионалниот директор на Меѓународниот црвен крст за Блискиот Исток, Роберт Мардини на ...

(ГАЛЕРИЈА) ВОЈНАТА ЗА МОСУЛ ВО СЛИКИ: Вака напредуваат ирачките сили кон упориштето на ИД

Локално - 18.10.2016

Здружените ирачки сили и денеска продолжуваат со операцијата за ослободување на Мосул од терориститите на ИД, информира српски курир . На вториот ден од воената операција силите на Багдад го опколиле стратешки важното населено место Шура, кое се ...

Сите против Исламска држава, но џихадистите може да се протнат во Европа

Вечер Прес - 18.10.2016

Се стравува дека битката за Мосул ќе трае долго и ОН изразија загриженост дека тоа може да предизвика хуманитарна катастрофа за околу 1,5 милиони жители кои сега живеат во Мосул Ирачките сили напредуваа кон Мосул откако започна офанзивата за ...

Кинг: Офанзивата во Мосул може да ги пренасочи џихадистите кон Европа...

Н.Македонија - 18.10.2016

Кинг: Офанзивата во Мосул може да ги пренасочи џихадистите кон Европа Еврокомесарот за безбедност Џулијан Кинг предупреди дека во Европа може да има прилив на џихадисти од групацијата Исламска држава (ИД), доколку нивното упориште Мосул, биде ...

Лавров: Русија ќе преземе воени мерки доколку ИД од Мосул се повлече во Сирија...

Н.Македонија - 18.10.2016

Лавров: Русија ќе преземе воени мерки доколку ИД од Мосул се повлече во Сирија Русија ќе преземе воени мерки во случај борците на групата Исламска држава од ирачкиот град Мосул да се префрлат во Сирија, изјави денеска рускиот шеф на дипломатијата, ...

Мезиер: И без операцијата во Мосул голема е терористичката закана во Европа...

Н.Македонија - 18.10.2016

Мезиер: И без операцијата во Мосул голема е терористичката закана во Европа Германскиот министер за внатрешни работи Томас де Мезиер денеска оцени дека копнената операција за ослободување на ирачкиот град Мосул од Исламска држава нема да доведе до ...

Битката за Мосул ќе трае повеќе месеци...

Н.Македонија - 18.10.2016

Долгоочекуваниот напад врз вториот по големина ирачки град почна со артилериски оган врз позициите на џихадистите на периферијата на Мосул. Се очекува операцијата да трае повеќе недели, па дури и неколку месеци, а ОН претходно предупредија дека се ...

Абади: Обезбедени се коридори за цивилите да го напуштат Мосул...

Н.Македонија - 18.10.2016

Абади: Обезбедени се коридори за цивилите да го напуштат Мосул Цивилите имаат безбедени патишта за напуштање на Мосул, изјави денеска ирачкиот премиер Хајдер ал Абади. Тој наведе дека гарантирана е безбедноста на патиштата.

Кулјаби: Борците на ИД го напуштаат Мосул и се упатуваат кон Рака...

Н.Македонија - 18.10.2016

Кулјаби: Борците на ИД го напуштаат Мосул и се упатуваат кон Рака Борците на Исламска држава бегаат од ирачкиот град Мосул кон сирискиот град Рака, изјави денеска портпаролот на шиитската група Ал Хашд ал Шаби, Јусеф ал Кулјаби.

Ирачкиот премиер објави почеток на операцијата за ослободување на Мосул од ИД

24 Вести - 17.10.2016

Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади, кој е врховен командант на вооружените сили на Ирак, денеска прогласи почетокот на долгоочекуваната копнена операција за ослободување на градот Мосул од терористичката групација Исламска држава.

Офанзивата во Мосул не решава ништо

Deutsche Welle - 17.10.2016

Борбата против „Исламската држава“ би можела да заврши во Мосул. Но, тоа може да биде и само почеток, коментира Карстен Книп Садам Хусеин никогаш не ги сакаше Шиитите. Дури ни кога беше дете во Тикрит, каде луѓето често говореа лоши работи за нив.

Ирачкиот премиер го прогласи почетокот на операцијата за ослободување на Мосул

Телма - 17.10.2016

Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади, го прогласи почетокот на долгоочекуваната копнена операција за преземање на градот Мосул од рацете на џихадистичката група Исламска држава. Операцијата на ирачките сили ќе биде поддржана од воздух од меѓународната ...

Офанзивата врз Мосул обединува голем број сили

+инфо - 17.10.2016

Битката почна, но никој не може да предвиди колку време ќе им биде потребно на ирачката армија и на полицијата за да влезат во градot Офанзивата врз Мосул, главното упориште на групацијата Исламска држава во Ирак е мошне сложена операција, во која ...

Џихадистите брутално го задушиле бунтот против ал-Багдади во Мосул

Макфакс - 17.10.2016

Лојалните на челникот на ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, елитни единици брутално го задушиле бунтот во градот Мосул, кој е цел на операцијата на војските на ирачката влада за враќање на контролата над ...

Војна во живо: Мосул мора да падне (ВИДЕО)

Press24 - 17.10.2016

Борбите за Мосул започнаа денеска, а локалните медиуми организираа и пренос во живо од подготовките за војна. На снимките може да се види дека сеуште се прават ровови и дека војските уште се собираат.

САД: Ирачките сили подготвени Мосул да го преземат од ИД

Сител - 17.10.2016

Американскиот генерал Гари Волески, највисокиот функционер на меѓународната коалиција во Ирак, предводена од САД, вели дека ирачките сили се подготвени повторно да го заземат Мосул и дека коалицијата „е уверена дека во тоа ќе успеат“.

Започна ослободувањето на Мосул

Глас на Америка - 17.10.2016

Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади во понеделникот објави дека неговата нација ќе ја „слави победата обединета“ во време кога армијата започна со офанзива против екстремистите во северниот град Мосул.

Битката за Мосул: ИСИС трпи тешки загуби од ирачката војска и Курдите (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 17.10.2016

Ирачките провладини сили напредуваат во самиот почеток на големата операција за повторно заземање на Мосул, последното големо упориште на т.н. Исламска држава во земјата. Ирачките владини сили и курдските борци во раните утрински часови го почнаа ...

Бомбаш самоубиец нападнал воен конвој кај Мосул, околу 70 загинати

Макфакс - 17.10.2016

Бомбаш самоубиец на ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава нападнал во понеделникот конвој на ирачката војска кој се движел кон северниот град Мосул каде што започна последната фаза од операцијата за негово ослободување од ...

На фронтот: како се одвива масовниот и мошне ризичен напад врз ИСИС во Мосул (ВИДЕО)

МКД - 17.10.2016

Нападот на Мосул ќе го уништи последното упориште на самопрогласената Исламска држава во Ирак, но тој е полн со ризици што би можеле да ја нарушат американската претседателска кампања, пишува Дејли бист .

Бомбаш-самоубиец нападна воена колона крај Мосул, има многу жртви

Стандард - 17.10.2016

Околу 70 ирачки војници загинаа при напад на терорист самоубиец во близина на градот Мосул. Тоа го пријави РИА Новости, повикувајќи се на курдската агенција Firat. Снимките од самоубиствени напади се појавија на интернет.

Ал Багдади во последен миг избегнал напад

А1 On - 17.10.2016

Лидерот на Исламската држава Абу Бакр ал Багдади во последната секунда избегнал напад на воено воздухопловните сили, за време на состанокот со командантите во Мосул, откако е покрената операцијата за ослободување на тој град, соопштија денеска ...

Ердоган: Турција не смее да биде исклучена од операцијата за ослободување на Мосул

Сител - 17.10.2016

Турција не може да биде изоставена од операцијата за преземање на ирачкиот град Мосул од терористичката група Исламска држава (ИД), изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Алармантен извештај од Ирак: Стигнаа првите вести од битката која ја чекаше цел свет

Сител - 17.10.2016

рачкиот премиер рано утринава објави дека почна „битката на сите битки“ - операција за ослободување на вториот најголем ирачки град Мосул. - Дојде време за победа и операцијата за ослободување на Мосул започна, изјави Абади во обраќањето на ...

САД: Ирачките сили подготвени Мосул да го преземат од ИД

Алфа - 17.10.2016

Американскиот генерал Гари Волески, највисокиот функционер на меѓународната коалиција во Ирак, предводена од САД, вели дека ирачките сили се подготвени повторно да го заземат Мосул и дека коалицијата „е уверена дека во тоа ќе успеат“.

САД: Ирачките сили подготвени Мосул да го преземат од ИД

А1 On - 17.10.2016

Американскиот генерал Гари Волески, највисокиот функционер на меѓународната коалиција во Ирак, предводена од САД, вели дека ирачките сили се подготвени повторно да го заземат Мосул и дека коалицијата „е уверена дека во тоа ќе успеат“.

Ирачкиот премиер објави почеток на операцијата за ослободување на Мосул од ИД

+инфо - 17.10.2016

Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади рано изутринава прогласи почетокот на долгоочекуваната копнена операција за ослободување на градот Мосул од ИД. Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади, кој е врховен командант на вооружените сили на Ирак, рано изутринава ...

Ирак објави започнување на битката за Мосул од окупацијата на ИСИС

Кајгана - 17.10.2016

Операцијата за ослободување на вториот по големина ирачки град Мосул, кој од летото 2014 година е под контрола на екстремната сунитса организација Исламска држава, започна синоќа по средноевропско време, објави ирачкиот премиер Хајдер ал-Абади.

Ирачкиот премиер објави почеток на операцијата за ослободување на Мосул од ИД

Алфа - 17.10.2016

Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади, кој е врховен командант на вооружените сили на Ирак, рано изутринава прогласи почетокот на долгоочекуваната копнена операција за ослободување на градот Мосул од терористичката групација Исламска држава.

ОН: Можно е над еден милион луѓе да го напуштат Мосул

А1 On - 17.10.2016

ОН се исклучително загрижени за безбедноста на населението во градот Мосул по започнувањето на офанзивата на ирачката армија за преземање на градот од рацете на џихадистичката група Исламска држава, изјави синоќа Стивен О’Брајен, заменик генералниот ...

Ирачкиот премиер објави почеток на операцијата за ослободување на Мосул од ИД

А1 On - 17.10.2016

Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади, кој е врховен командант на вооружените сили на Ирак, рано изутринава прогласи почетокот на долгоочекуваната копнена операција за ослободување на градот Мосул од терористичката групација Исламска држава.

ОН: Можно е над еден милион луѓе да го напуштат Мосул

Алфа - 17.10.2016

ОН се исклучително загрижени за безбедноста на населението во градот Мосул по започнувањето на офанзивата на ирачката армија за преземање на градот од рацете на џихадистичката група Исламска држава, изјави синоќа Стивен О’Брајен, заменик генералниот ...

ОСЛОБОДУВАЊЕ НА МОСУЛ: Ирачкиот премиер објави почеток на операцијата против ИСИЛ

Телеграф - 17.10.2016

Борците на ИСИЛ го сметаат Мосул за свој главен град во Ирак Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади, кој е врховен командант на вооружените сили на Ирак, рано изутринава прогласи почетокот на долгоочекуваната копнена операција за ослободување на градот ...

Картер: САД го поддржуваат Ирак во тешката битка што следува

+инфо - 17.10.2016

Министерот за одбрана на САД, вели дека неговата земја и остатокот од меѓународната коалиција се подготвени да го поддржат Ирак во борбите против ИД. Министерот за одбрана на САД, Еш Картер, вели дека неговата земја и остатокот од меѓународната ...

Курдски борци презедоа седум населени места во реонот на Мосул

А1 On - 17.10.2016

Курдските вооружени милиции – пешмерга презедоа контрола врз седум населени места во околината на ирачкиот град Мосул, објави телевизијата „Ал Џазира“. Околу 4.000 курдски борци се упатиле кон североисточниот дел на вториот по големина ирачки град.

Картер: САД ќе го поддржат Ирак во тешката битка која следува

А1 On - 17.10.2016

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер изјави дека неговата земја и другите членки на меѓународната коалиција, на чело со Армијата на САД, се подготвени да го поддржат Ирак во „тешката битка која следува“.

Курдски борци презедоа седум населени места во реонот на Мосул

Сител - 17.10.2016

Курдските вооружени милиции - пешмерга презедоа контрола врз седум населени места во околината на ирачкиот град Мосул, објави телевизијата „Ал Џазира“. Околу 4.000 курдски борци се упатиле кон североисточниот дел на вториот по големина ирачки град.

Курдски борци презедоа седум населени места во реонот на Мосул

Телеграф - 17.10.2016

Ирачкиот премиер синоќа најави почеток на операцијата за преземање на најголемото упориште на „Исламска држава“ во Ирак Курдските вооружени милиции - пешмерга презедоа контрола врз седум населени места во околината на ирачкиот град Мосул, објави ...

Картер: САД ќе го поддржат Ирак во тешката битка која следува

Сител - 17.10.2016

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер изјави дека неговата земја и другите членки на меѓународната коалиција, на чело со Армијата на САД, се подготвени да го поддржат Ирак во „тешката битка која следува“.

Историско значење на ирачкиот град Мосул

Сител - 17.10.2016

Мосул, кој е вториот по големина град во Ирак, е под контрола на џихадистичката група Исламска држава од јуни 2014 година. Ирачките сили, поддржани од коалицијата предводена од САД, денеска започнаа офанзива за ослободување на градот од ИД.

Во Вашингтон средба на началниците на генерал штабовите на армиите на САД и Турција

+инфо - 17.10.2016

Акар и Данфорд разговарале за последните настани во регионот, вклучително и операцијата за ослободување на ирачкиот град Мосул од Исламската држава. Началникот на турскиот Генералштаб, генералот Хулуси Акар во Вашингтон синоќа се сретна со ...

Историско значење на ирачкиот град Мосул

+инфо - 17.10.2016

Мосул е најголемиот град во северниот дел на Ирак и главен административен центар на провинцијата Ниневија, која е богата со нафта. Мосул, кој е вториот по големина град во Ирак, е под контрола на џихадистичката група Исламска држава од јуни 2014 ...

Куртулмуш: Три илјади ирачки војници обучени од Турција учествуваат во офанзивата за Мосул

+инфо - 17.10.2016

Oколу 1.500 од вкупно 3.000 ирачки војници, кои се обучени од Турција , учествуваа во операцијата за протерување на ИД од Мосул. Околу три илјади ирачки војници, кои се обучени од Турција, учествуваат во операцијата за преземање на ирачкиот град ...

Ирак објави започнување на битката за Мосул

Макфакс - 17.10.2016

Операцијата за ослободување на вториот по големина ирачки град Мосул, кој од летото 2014 година е под контрола на екстремната сунитса организација Исламска држава, започна ноќта кон понеделникот по средноевропско време, објави ирачкиот премиер ...

Ирак покрена офанзива за освојување на Мосул од ИД

Р.С.Европа - 17.10.2016

Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади го објави почетокот на долго очекуваната воена операција за повторно заземање на градот Мосул од екстремистичката група Исламска држава. Во офанзивата со поддршка на коалицијата предводена од САД, се вклучени ирачки ...

Ердоган: Турција не смее да биде исклучена од операцијата за ослободување на Мосул

Нетпрес - 17.10.2016

Турција не може да биде изоставена од операцијата за преземање на ирачкиот град Мосул од терористичката група Исламска држава (ИД), изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Почна битката за Мосул (ВИДЕО)

МКД - 17.10.2016

Почна офанзивата за ослободување на Мосул од контролата на Исламска држава, изјави рано утрово ирачкиот премиер Хајдер ал-Абади во телевизиска изјава. „Најмили наши во провинцијата Нинева, заѕвони ѕвончето на победата и операциите за ослободување на ...

Ирачките сили повторно го освојуваат Мосул

МРТ - 17.10.2016

„Дојде време за победа и операцијата за ослободување на Мосул почна. Го прогласувам почетокот на операцијата која ќе ве ослободи од насилството и тероризмот на Исламска држава“, изјави Хајдер Ал Абади, премиер на Ирак.

ОН: Воената операција во Мосул го загрозува животот на 1,5 милиони луѓе

Стандард - 17.10.2016

Воената операција за ослободување на ирачкиот град Мосул од борците на терористичката група „Исламска држава“ може да го подложи на опасност животот на 1,5 милиони луѓе. Ова го изјави во неделата заменикот на генералниот секретар на ОН за ...

Курдски борци презедоа седум населени места во реонот на Мосул

+инфо - 17.10.2016

Курдските вооружени милиции - пешмерга презедоа контрола врз седум населени места во околината на ирачкиот град Мосул. Курдските вооружени милиции - пешмерга презедоа контрола врз седум населени места во околината на ирачкиот град Мосул, објави ...

Ирак: Започна битката за ослободување на Мосул

Нова ТВ - 17.10.2016

Премиерот на Ирак, Хајдер ал Абади синоќа ја започна офанзивата за ослободување на Мосул од рацете на ИСИС. „Најмили наши во провинцијата Нинева, заѕвони ѕвончето на победата и операциите за ослободување на Мосул почнаа“, рече тој.

Ердоган: Турција не смее да биде исклучена од операцијата за ослободување на Мосул

+инфо - 17.10.2016

Ние ќе учествуваме и во операцијата, но и потоа на преговарачката маса. Не е можно да стоиме настрана, нагласи шефот на турската држава. Турција не може да биде изоставена од операцијата за преземање на ирачкиот град Мосул од терористичката група ...

Историско значење на ирачкиот град Мосул

А1 On - 17.10.2016

Мосул, кој е вториот по големина град во Ирак, е под контрола на џихадистичката група Исламска држава од јуни 2014 година. Ирачките сили, поддржани од коалицијата предводена од САД, денеска започнаа офанзива за ослободување на градот од ИД.

Ердоган: Турција не може да биде исклучена од операцијата за Мосул

Стандард - 17.10.2016

Турција не може да биде исклучена од операцијата за враќање на ирачкиот град Мосул од групата „Исламска држава“, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, цитиран од турските медиуми.

Куртулмуш: Три илјади ирачки војници обучени од Турција учествуваат во офанзивата за Мосул

Сител - 17.10.2016

Околу три илјади ирачки војници, кои се обучени од Турција, учествуваат во операцијата за преземање на ирачкиот град Мосул од џихадистичката група Исламска држава, изјави денеска турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш.

Во Вашингтон средба на началниците на генерал штабовите на армиите на САД и Турција

Сител - 17.10.2016

Началникот на турскиот Генералштаб, генералот Хулуси Акар во Вашингтон синоќа се сретна со председателот на Советот на генералштабовите на вооружените сили на САД, генерал Џозеф Данфорд, јави агенцијата Анадолија.

Ердоган: Турција не смее да биде исклучена од операцијата за ослободување на Мосул

А1 On - 17.10.2016

Турција не може да биде изоставена од операцијата за преземање на ирачкиот град Мосул од терористичката група Исламска држава (ИД), изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Ал Багдади во последен миг избегнал напад

+инфо - 17.10.2016

Не се прецизираа дали нападот бил извршен од ирачките сили или коалицијата предводена од САД. Лидерот на Исламската држава Абу Бакр ал Багдади во последната секунда избегнал напад на воено воздухопловните сили, за време на состанокот со командантите ...

Битката за Мосул може да трае со седмици

Макфакс - 17.10.2016

Офанзивата на ирачката армија со којашто треба властите во Багдад по повеќе од две години да ја повратат контролата над вториот по големина град во земјата Мосул, кој е под контрола на екстремната сунитска групација Исламска дражва, би можела да ...

Алармантен извештај од Ирак: Стигнаа првите вести од битката која ја чекаше цел свет (ВИДЕО)

Press24 - 17.10.2016

Ирачкиот премиер рано утринава објави дека почна „битката на сите битки“ - операција за ослободување на вториот најголем ирачки град Мосул. - Дојде време за победа и операцијата за ослободување на Мосул започна, изјави Абади во обраќањето на ...

Лидерот на ИСИС избегнал воздушен напад во последен момент

МКД - 17.10.2016

Лидерот на Исламска држава (ИСИС, Даеш) Абу Бакр ал Багдади во последен момент избегнал напад од воздухопловните сили при средба со командантите во Мосул, откако ирачката војска ја почна операцијата за ослободување на градот, соопштија денес ирачки ...

Операцијата почна: Мосул ќе биде ослободен од Исламска држава по секоја цена

Вечер Прес - 17.10.2016

Борците на ИД го сметаат Мосул за свој главен град во Ирак. Градот беше предаден во нивни раце од страна на владините сили речиси без борби на 10 јуни 2014 година Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади, кој е врховен командант на вооружените сили на Ирак, ...

Џихадистите брутално го задушиле бунтот против ал-Багдади во Мосул

Точка - 17.10.2016

Лојалните на челникот на ултрарадикалната сунитска организација Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, елитни единици брутално го задушиле бунтот во градот Мосул, кој е цел на операцијата на војските на ирачката влада за враќање на контролата над ...

Шокантно видео: Бомбаш самоубиец се разнесе пред курдските борци во Мосул

Фактор - 17.10.2016

Големата коалиција на воени сили на ирачката влада, специјалци на САД, како и курдските борци на Пешмерга ја започнаа големата офанзива ја освојување на Мосул, клучниот ирачки град во кој целосно контрола има Исламска држава повеќе од две години.

Почна операција за ослободување на ирачкиот град Мосул

Мета - 17.10.2016

Ирачкиот премиер Хајдер ал Абади објави дека ноќеска почнала операција за ослободување на Мосул. – Дојде време за победа, а операцијата за ослободување на Мосул почна. Денеска го прогласувам почетокот на операцијата што ќе ве ослободи од насилствата ...

Курдски борци презедоа седум населени места во реонот на Мосул

Вечер Прес - 17.10.2016

Околу 4.000 курдски борци се упатиле кон североисточниот дел на вториот по големина ирачки град. Според некои податоци, во целата кампања учествуваат меѓу 15 и 18 илјади Курди Курдските вооружени милиции - пешмерга презедоа контрола врз седум ...

Кај Мосул загинаа 70 ирачки војници

Мета - 17.10.2016

Во самоубиствен напад источно од Мосул загинаа најмалку 70 ирачки војници. Нападот се случил во близина на селото Билавет во акција на ирачката војска за ослободување на Мосул кој е под контрола на Исламска држава.

Картер: САД го поддржуваат Ирак во тешката битка што следува

Мета - 17.10.2016

Министерот за одбрана на САД, Еш Картер, вели дека неговата земја и остатокот од меѓународната коалиција предводена од американската војска се подготвени да го поддржат Ирак во „тешката битка што следува“.

Турција се подготвува за стотици илјади бегалци од Мосул

Локално - 17.10.2016

Турција се подготвува да пречека стотици илјади бегалци од ирачкиот град Мосул, каде започна офанзива за протерување на “Исламска држава”. Според ОН, ако борбите бидат ужасни ќе биде протеранп цивилното население, а најмалку 100 000 луѓе ќе се ...

Над милион луѓе може да го напуштат Мосул

Фактор - 17.10.2016

OOН е исклучително загрижена за безбедноста на населението на Мосул по отпочнувањето на офанзивата на ирачката армија за ослободување на градот од џихадисти на „Исламската држава". Ова го изјави Стивен О'Брајан, заменик-генералниот секретар на ОН за ...

Офанзивата за Мосул – бројни сили со повеќенасочни интереси

Локално - 17.10.2016

Како да се преземе градот од рацете на џихадистите? Офанзивата за Мосул, главната упориште на организацијата “Исламска држава” (ИД) во Ирак, е премногу комплексна операција, во која учествуваат во различен степен ирачката армија, странски сили и ...

(ВИДЕО-ОБНОВЕНА) Џихадист – камиказа, припадфник на ИД нападна воена колона крај Мосул, има многу жртви

Локално - 17.10.2016

Снимката од самоубиствениот напад се појави на интернет. Околу 70 ирачки војници загинаа при напад на терорист самоубиец во близина на градот Мосул. Веста ја пренесе РИА “Новости”, повикувајќи се на курдската агенција Firat.

Почна битката за Мосул

Тера - 17.10.2016

Почна офанзивата за ослободување на Мосул од контролата на Исламска држава, изјави рано утрово ирачкиот премиер Хајдер ал-Абади во телевизиска изјава. „Најмили наши во провинцијата Нинева, заѕвони ѕвончето на победата и операциите за ослободување на ...

45.000 војници во поход: Започна "битката над битките", се стравува за судбината на цивилите

Точка - 17.10.2016

Помошникот на главниот секретар на ОН за хуманитарни прашања и помош, вчера изразил голема загриженост за судбината на цивилите во Мосул, откако било објавено дека започнала нова воена операција за преземање на тој град од рацете на ИСИС.

Кај Мосул загинаа 70 ирачки војници

Локално - 17.10.2016

Во самоубиствен напад источно од Мосул загинаа најмалку 70 ирачки војници. Нападот се случил во близина на селото Билавет во акција на ирачката војска за ослободување на Мосул кој е под контрола на Исламска држава.

САД ќе го поддржат Ирак во тешката битка која следува

Вечер Прес - 17.10.2016

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер изјави дека неговата земја и другите членки на меѓународната коалиција, на чело со Армијата на САД, се подготвени да го поддржат Ирак во „тешката битка која следува" Американскиот секретар за одбрана ...

Се крои нешто ! Во Вашингтон средба на началниците на ГШ на армиите на САД и Турција

Локално - 17.10.2016

Началникот на турскиот Генералштаб, генералот Хулуси Акар во Вашингтон синоќа се сретна со председателот на Советот на генералштабовите на вооружените сили на САД, генерал Џозеф Данфорд, јави агенцијата Анадолија.

Историско значење на ирачкиот град Мосул

Либертас - 17.10.2016

Мосул, кој е вториот по големина град во Ирак, е под контрола на џихадистичката група Исламска држава од јуни 2014 година. Ирачките сили, поддржани од коалицијата предводена од САД, денеска започнаа офанзива за ослободување на градот од ИД.

Ирак ја почна битката за Мосул

Либертас - 17.10.2016

Операцијата за ослободување на вториот по големина ирачки град Мосул, кој од летото 2014 година е под контрола на екстремната сунитса организација Исламска држава, започна ноќта кон понеделникот по средноевропско време, објави ирачкиот премиер ...

Курдски борци презедоа седум населени места во реонот на Мосул

Либертас - 17.10.2016

Курдските вооружени милиции – пешмерга презедоа контрола врз седум населени места во околината на ирачкиот град Мосул, објави телевизијата „Ал Џазира“. Околу 4.000 курдски борци се упатиле кон североисточниот дел на вториот по големина ирачки град.

Картер: САД ќе го поддржат Ирак во тешката битка за Мосул

Либертас - 17.10.2016

Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер изјави дека неговата земја и другите членки на меѓународната коалиција, на чело со Армијата на САД, се подготвени да го поддржат Ирак во „тешката битка која следува“.

Ал Багдади во последен миг избегнал напад

Вечер Прес - 17.10.2016

Лидерот на Исламската држава Абу Бакр ал Багдади во последната секунда избегнал напад на воено воздухопловните сили, за време на состанокот со командантите во Мосул Лидерот на Исламската држава Абу Бакр ал Багдади во последната секунда избегнал ...

Ал Багдади во последен миг избегнал напад

Либертас - 17.10.2016

Лидерот на Исламската држава Абу Бакр ал Багдади во последната секунда избегнал напад на воено воздухопловните сили, за време на состанокот со командантите во Мосул, откако е покрената операцијата за ослободување на тој град, соопштија денеска ...

Ердоган: Турција не смее да биде исклучена од операцијата за ослободување на Мосул

Либертас - 17.10.2016

Турција не може да биде изоставена од операцијата за преземање на ирачкиот град Мосул од терористичката група Исламска држава (ИД), изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Куртулмуш: Три илјади ирачки војници обучени од Турција учествуваат во офанзивата за Мосул

Либертас - 17.10.2016

Околу три илјади ирачки војници, кои се обучени од Турција, учествуваат во операцијата за преземање на ирачкиот град Мосул од џихадистичката група Исламска држава, изјави денеска турскиот вицепремиер Нуман Куртулмуш.

Ердоган: Турција не смее да биде исклучена од операцијата за ослободување на Мосул

Точка - 17.10.2016

Турција не може да биде изоставена од операцијата за преземање на ирачкиот град Мосул од терористичката група Исламска држава (ИД), изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

(ВОЈНА ВО ЖИВО) Ирачката армија и Курдите ја продолжуваат операцијата за ослободување на Мосул

Локално - 17.10.2016

Ирачката армија и Курдите ја продолжуваат операцијата за ослобудување на Мосул. Таа започна денеска. САД изјавија дека ќе им помогнат на ирачките сили во ослободувањето на градот заземен од ИД и кој се смета за бастион во Ирак на оваа терористичка ...

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Можно е над еден милион луѓе да го напуштат Мосул

Локално - 17.10.2016

ОН се исклучително загрижени за безбедноста на населението во градот Мосул по започнувањето на офанзивата на ирачката армија за преземање на градот од рацете на џихадистичката група Исламска држава, изјави синоќа Стивен О’Брајен, заменик генералниот ...

ОН: Можно е над еден милион луѓе да го напуштат Мосул

Либертас - 17.10.2016

ОН се исклучително загрижени за безбедноста на населението во градот Мосул по започнувањето на офанзивата на ирачката армија за преземање на градот од рацете на џихадистичката група Исламска држава, изјави синоќа Стивен О’Брајен, заменик генералниот ...

Ирачкиот премиер објави почеток на операцијата за ослободување на Мосул од ИД

Локално - 17.10.2016

Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади, кој е врховен командант на вооружените сили на Ирак, рано изутринава прогласи почетокот на долгоочекуваната копнена операција за ослободување на градот Мосул од терористичката групација Исламска држава.

Гледајте војна во живо: Мосул мора да падне, пресудната битка од минута во минута

Точка - 17.10.2016

Борбите за Мосул денес започнале, а локалните медиуми организирале пренос од подготовките за војната. На снимките може да се види дека сè уште се копаат ровови и дека војската се собира. Инаку, денес официјално бил прогласен почетокот на борбата за ...

Картер: САД ќе го поддржат Ирак во тешката битка која следува...

Н.Македонија - 17.10.2016

Картер: САД ќе го поддржат Ирак во тешката битка која следува Американскиот секретар за одбрана Ештон Картер изјави дека неговата земја и другите членки на меѓународната коалиција, на чело со Армијата на САД, се подготвени да го поддржат Ирак во ...

Курдски борци презедоа седум населени места во реонот на Мосул...

Н.Македонија - 17.10.2016

Курдски борци презедоа седум населени места во реонот на Мосул Курдските вооружени милиции - пешмерга презедоа контрола врз седум населени места во околината на ирачкиот град Мосул, објави телевизијата „Ал Џазира“.

Офанзивата врз Мосул обединува голем број сили, од кои некои и со сосема различни интереси...

Н.Македонија - 17.10.2016

Офанзивата врз Мосул обединува голем број сили, од кои некои и со сосема различни интереси Офанзивата врз Мосул, главното упориште на групацијата Исламска држава во Ирак е мошне сложена операција, во која во различен степен учествуваат ирачката ...

Ердоган: Турција не смее да биде исклучена од операцијата за ослободување на Мосул

Идивиди - 17.10.2016

Анкара, 17 октомври 2016 (МИА) - Турција не може да биде изоставена од операцијата за преземање на ирачкиот град Мосул од терористичката група Исламска држава (ИД), изјави денеска турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Офанзивата врз Мосул обединува голем број сили, од кои некои и со сосема различни интереси

Идивиди - 17.10.2016

Багдад, 17 октомври 2016 (МИА) - Офанзивата врз Мосул, главното упориште на групацијата Исламска држава во Ирак е мошне сложена операција, во која во различен степен учествуваат ирачката армија, странски сили и локални групации со различни, а ...

ОН: Можно е над еден милион луѓе да го напуштат Мосул

Lider - 17.10.2016

ОН се исклучително загрижени за безбедноста на населението во градот Мосул по започнувањето на офанзивата на ирачката армија за преземање на градот од рацете на џихадистичката група Исламска држава, изјави синоќа Стивен О’Брајен, заменик генералниот ...

Ирачкиот премиер објави почеток на операцијата за ослободување на Мосул од ИД

Lider - 17.10.2016

Ирачкиот премиер Хајдар ал Абади, кој е врховен командант на вооружените сили на Ирак, рано изутринава прогласи почетокот на долгоочекуваната копнена операција за ослободување на градот Мосул од терористичката групација Исламска држава.

Историско значење на ирачкиот град Мосул

Lider - 17.10.2016

Мосул, кој е вториот по големина град во Ирак, е под контрола на џихадистичката група Исламска држава од јуни 2014 година. Ирачките сили, поддржани од коалицијата предводена од САД, денеска започнаа офанзива за ослободување на градот од ИД.