TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Водици мини едишн

Оn.net - 20.01.2013

Водици 2013-та во Вељуса. Традицијата испочитувана. Крстот фрлен и фатен. Ама каде фрлен и после колку време фатен, од видеото ...

ФОТО: Водици во Русија

Бриф - 20.01.2013

Во Русија овој пероиод од годината го обележуваат температури длабоко под нулата. Но сепак Русите се народ кој длабоко е посветен на верата, па така студеното време воопшто не беше пречка во духот на ...

Крстот по втор пат кај Марио Димитријевски

Вечер Прес - 20.01.2013

Втора година по ред осветениот крст кој се фрла во водите на езерото на хотелот Бест Вестерн Белви во Општина Илинден, се најде во рацете на Марио Димитријевски.

Во црно-црвени купачи на пруги – Министерот Поповски скокна во вода на водици

МК News - 20.01.2013

МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ НИКОЛА ПОПОСКИ ПРВПАТ ЗА ВОДИЦИ СЕ ИСКАПИ ВО ОХРИД “Беше свежичко, но не е некој проблем. Сè е прашање на желба и зависи од умот”, вели Попоски, чија мајка ја предводи ...

Ден кога водите стануваат лековити

24 Вести - 19.01.2013

Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница...

Во вода по крстот, а не по фрижидерот

Дневник - 19.01.2013

Со подарувањето технички апарати празникот се прави бесмислен. Најдобро е тоа да се укине бидејќи се добива впечаток дека наградите се поважни од с`.

Честитка од претседателот Иванов по повод Богојавление Христово - Водици

24 Вести - 19.01.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до православните верници по повод големиот христијански празник Богојавление – ...

Честитка од претседателот Иванов по повод Водици

Дневник - 19.01.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до православните верници по повод големиот христијански празник Богојавление – ...

Честитка од Вељаноски по повод Богојавление - Водици

Дневник - 19.01.2013

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски упати честитка до поглаварот на Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија, архиепископ охридски и македонски г.г.

Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Водици

Утрински - 19.01.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до православните верници по повод големиот христијански празник Богојавление – ...

Денеска е Водици - Богојавление

+инфо - 19.01.2013

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици, кој се слави уште од вториот век.

Претседателот Иванов на Водици во Валандово и во Гевгелија

МРТ - 19.01.2013

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска ќе присуствува на чинот на одбележување на големиот христијански празник Богојавление - Водици во Валандово и во Гевгелија.

Ден кога водите стануваат лековити

МРТ - 19.01.2013

Богојавление - Водици 19/6.I Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница...

Честитка од претседателот Иванов по повод Богојавление Христово - Водици

Сител - 19.01.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до православните верници по повод големиот христијански празник Богојавление – ...

Иванов го честита Водици: Да не ги заборавиме основите на нашето верување

Press24 - 19.01.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до православните верници по повод големиот христијански празник Богојавление – ...

Одбележување на Водици во Велес

Курир - 19.01.2013

Одбележувањето на големиот христијански празник „Водици“ изутрината во Велес започна во црквата „Свети Спас", каде митрополитот Повардарски г.Агатангел одржа празнична божествена литургија.

Претседателот Иванов го честиташе денешниот празник

Курир - 19.01.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до православните верници по повод големиот христијански празник Богојавление – ...

Стотина велешани ќе се обидат да го фатат крстот

Press24 - 19.01.2013

Одбележувањето на големиот христијански празник „Водици“ изутрината во Велес започна во црквата „Свети Спас", каде митрополитот Повардарски г.Агатангел одржа празнична божествена литургија Литијата ...

Претседателот Иванов на Водици во Валандово и во Гевгелија

Сител - 19.01.2013

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска ќе присуствува на чинот на одбележување на големиот христијански празник Богојавление - Водици во Валандово и во Гевгелија.

Ден кога водите стануваат лековити

Сител - 19.01.2013

Богојавление - Водици 19/6.I Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница...

ФОТО: Богојавление Водици во Скопје

Сител - 19.01.2013

Чинот на положувањето на светиот крст во Скопје почна на пладне, а по него ќе скокнат 173 пријавени верници. Годинава меѓу учесниците има повозрасни граѓани од над 60 години и малолетни лица, кои ќе ...

Православните верници го одбележуваат празникот Богојавление - Водици

Кајгана - 19.01.2013

Православните верници во Македонија денес, согласно Јулијанскиот календар, го одбележуваат големиот христијански празник Богојавление - Водици.

Честитка од Вељаноски по повод Богојавление - Водици

МРТ - 19.01.2013

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски упати честитка до поглаварот на Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија, архиепископ охридски и македонски г.г.

Честитка од претседателот Иванов по повод Богојавление Христово - Водици

МРТ - 19.01.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до православните верници по повод големиот христијански празник Богојавление – ...

Одбележување на Водици во Велес

МРТ - 19.01.2013

Одбележувањето на големиот христијански празник „Водици“ изутрината во Велес започна во црквата „Свети Спас", каде митрополитот Повардарски г.Агатангел одржа празнична божествена литургија.

Честитка од претседателот Иванов по повод Богојавление Христово – Водици

А1 On - 19.01.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до православните верници по повод големиот христијански празник Богојавление – ...

Марио Димитријевски го фати крстот во општина Илинден

Press24 - 19.01.2013

Втора година по ред осветениот крст кој се фрла во водите на езерото на хотелот „Бест Вестерн Белви“ во Општина Илинден, се најде во рацете на седумнаесетгодишниот Марио Димитријевски На најсреќниот ...

Марио Димитријевски вторпат најсреќен меѓу верниците што скокнаа по Богојавленскиот крст во Општина Илинден

Макфакс - 19.01.2013

Втора година по ред осветениот крст кој се фрла во водите на езерото на хотелот Бест Вестерн Белви во Општина Илинден, се најде во рацете на седумнаесетгодишниот Марио Димитријевски.

Водици одбележан во општините од Пијанечко-малешевскиот регион

Курир - 19.01.2013

Големиот христијански празник Богојавление-Водици во општините од Пијанечко-малешевскиот регион e одбележан со водосвет, богослужби во храмовите и со традиционалното осветување и фрлање на чесниот ...

Крстот во општина Илинден го фати Марио Димитријевски

Курир - 19.01.2013

Втора година по ред осветениот крст кој се фрла во водите на езерото на хотелот „Бест Вестерн Белви“ во Општина Илинден, се најде во рацете на седумнаесетгодишниот Марио Димитријевски.

Марио Димитријевски по втор пат најсреќен меѓу верниците во Општина Илинден

А1 On - 19.01.2013

Втора година по ред осветениот крст кој се фрла во водите на езерото на хотелот Бест Вестерн Белви во Општина Илинден, се најде во рацете на седумнаесетгодишниот Марио Димитријевски.

Православните верници денес го слават Богојавление – Водици

Хитпортал - 19.01.2013

П равославните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление – Водици, кој се слави уште од вториот век.

Православните верници го слават Водици

Press24 - 19.01.2013

Денеска е Богојавление, Водици, еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал уште во вториот век од христијанската ера.

Црвениот крст започна со здравствените прегледи на капачите

OhridNews - 19.01.2013

Уште вечерва, екипите на Црвениот крст од Охрид се мобилизирани во пресрет на празник Богојавление - Водици. Во специјален шатор поставен на потегот кај капетанијата покрај градското пристаниште, ...

Православните верници го одбележуваат празникот Богојавление - Водици

Макфакс - 19.01.2013

Православните верници во Македонија во сабота, согласно Јулијанскиот календар, го одбележуваат големиот христијански празник Богојавление - Водици.

Денес се осветуваат водите - Богојавление Водици

Inpress - 19.01.2013

Скопје, 19. јануари 2013 (ИНПРЕС) Водици или Богојавление е денот на кој според христијанското предание Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во реката Јордан.

Православните христијани го празнуваат Богојавление (Водици)

Сител - 19.01.2013

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 jaнуари. Денеска е Богојавление (Водици). Овој празник е еден од најголемите христијански празници.

Богојавление Водици - на полноќ се отвора небото!

Inpress - 19.01.2013

Скопје, 19. јануари 2013 (ИНПРЕС) Според православниот календар и според верувањето на овој ден спасителот Исус Христос е крстен во водите на реката Јордан од Светецот Јован, кој оттогаш се нарекува ...

Честит именден Богдан, Бојан, Јорданка, Даница...

Курир - 19.01.2013

Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница...

Иванов на Водици во Валандово и во Гевгелија

Курир - 19.01.2013

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска ќе присуствува на чинот на одбележување на големиот христијански празник Богојавление - Водици во Валандово и во Гевгелија.

Анастас Локоски го фати чесниот крст во охридско Пештани

Inpress - 19.01.2013

Охрид, 19. јануари 2013 (ИНПРЕС) Традиционално и оваа година празникот Богојавление Водици беше прославен и во селото Пештани кај Охрид.

Водици - празнување на Исусовото крштевање

Нетпрес - 19.01.2013

Денеска православните христијани го прославуваат празникот Водици или Богојавление, еден од најголемите христијански празници.

ФОТО: Како Русите го прославуваат Водици?

Нетпрес - 19.01.2013

За верниците со христијанска вероисповед денеска е голем празник, Водици или крштевањето на Исус Христос. Во духот на старата руска традиција, во мразот на реките и езера се сечат дупки во форма на ...

Претседателот Ѓорге Иванов го честита Водици

Нетпрес - 19.01.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до православните верници по повод големиот христијански празник Богојавление – ...

Православните верници го слават Водици

Р.С.Европа - 19.01.2013

Православните верници денеска го слават христијанскиот празник Богојавление - Водици, кој се одбележува од вториот век. Празникот е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката Јордан ...

Одбележување на Водици во Велес

Сител - 19.01.2013

Одбележувањето на големиот христијански празник „Водици“ изутрината во Велес започна во црквата „Свети Спас", каде митрополитот Повардарски г.Агатангел одржа празнична божествена литургија.

Вељаноски упати честитка по повод Богојавление-Водици

Press24 - 19.01.2013

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски упати честитка до поглаварот на Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија, архиепископ охридски и македонски г.г.

Премиерот Груевски ќе присуствува на осветувањето на водите на Вардар

Нетпрес - 19.01.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски ќе присуствува на денешното празнување на големиот христијански празник Водици.

Премиерот Груевски ќе присуствува на осветувањето на реката Вардар

Press24 - 19.01.2013

Денеска премиерот Груевски ќе присуствува на одбележувањето на Водици, на реката Вардар Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе присуствува на чинот на Големиот ...

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски го честита Водици

Нетпрес - 19.01.2013

По повод големиот христијански празник Водици, Претседател на Собранието на Република Македонија,Трајко Вељаноски, испрати искрена честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г.

ФОТО: Скопје се подготвува за Водици 2013

Press24 - 19.01.2013

Денеска е Богојавление, Водици, еден од најголемите христијански празници. За скокање по крстот во реката Вардар се пријавиле 173 лица.

Водици во Охрид во 1941 година (Видео)

Inpress - 19.01.2013

Охрид, 19. јануари 2013 (ИНПРЕС) Православните верници денеска го слават празникот Водици или Богојавление, денот на кој според христијанското предание Св.

ФОТО Скопје се подготвува за Водици

+инфо - 19.01.2013

Во 11.45 минути треба да започне настанот по повод празникот Богојавление Христово Водици, со кој ќе се осветат водите на Вардар и ќе се фрли крстот во реката.

Премиерот Груевски за Водици во Скопје

МРТ - 19.01.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, денеска по повод празникот Богојавление Христово Водици, ќе присуствува на чинот на Големиот Богојавленски Водосвет и осветувањето на ...

Додека едни слават, други на терен го расчистуваат отпадот

OhridNews - 19.01.2013

Додека останатите славеа и го празнуваа Богојавление- Водици, екипите од јавното претпријатие „Охридски комуналец“ на терен го расчистуваа отпадот кој остана зад неколкуте илјади посетители на ...

Водици одбележан во Пијанечко-малешевскиот регион

Сител - 19.01.2013

Големиот христијански празник Богојавление-Водици во општините од Пијанечко-малешевскиот регион e одбележан со водосвет, богослужби во храмовите и со традиционалното осветување и фрлање на чесниот ...

Марио Димитријевски по втор пат најсреќен во Општина Илинден

Сител - 19.01.2013

Втора година по ред осветениот крст кој се фрла во водите на езерото на хотелот Бест Вестерн Белви во Општина Илинден, се најде во рацете на седумнаесетгодишниот Марио Димитријевски.

Во дебарско Долно Мелничани за Водици не се фрла крст (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 19.01.2013

Во Долно Мелничани, дебарско село, обичаите за Водици се поинакви. Никој таму не се спрема за фрлање во некоја река по крстот.

Иванов на Водици во Валандово

Сител - 19.01.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов големиот христијански празник Водици го одбележа во родното Валандово. Заедно со сопругата Маја и голем број граѓани тие присуствуваа на чинот на осветувањето на водите и ...

Богојавление Водици во Скопје, Дејан Арсовски најсреќен

Сител - 19.01.2013

Дејан Арсовски од Драчево прв доплива до крстот во осветените води на реката Вардар. Вербата во Бога и љубовта кон неговиот син беа посилни од студот.

ВИДЕО: Како се фрлаше крстот во Подмочани?

Курир - 19.01.2013

Православните верници денеска масовно го одбележуваат верскиот празник Богојавление - Водици. Ако досега не сте го погледнале, тогаш да се потсетиме на ова несекојдневно видео, фрлање на крстот во ...

ГАЛЕРИЈА Хари Локвенец во манастирот „Св. Јован Бигорски“ за Водици

+инфо - 19.01.2013

Традиционално 15-та година по ред, Хари Локвенец, кандидатот за градоначалник на Прилеп од редовите на СДСМ, ја посетува и помага традицијата на манастирот „Св.

ВИДЕО: Гулаби на слободата за Водици

А1 On - 19.01.2013

За православниот празник „Богојавление“ – „Водици“ претседателот на ОО СДСМ Прилеп Илија Јованоски и кандидатот за градоначалник Хари Локвенец беа во посета на Црквата „Св.

ВИДЕО: Локвенец 15-та година по ред за „Богојавление“ во „Св.Јован Бигорски“

А1 On - 19.01.2013

Традиционално 15-та година по ред, Хари Локвенец- кандидатот за градоначалник на Прилеп од редовите на СДСМ, ја посетува и помага традицијата на манастирот „Св.Јован Бигорски“ , фрлање на крстот во ...

Празнувањето на Водици без ниту еден инцидент, регистрирана една кражба

OhridNews - 19.01.2013

Одбележувањето на празникот Богојавление - Водици во Охрид од безбедносен аспект помина во најдобар ред, соопшти СВР Охрид.

Елшанци пред зори го фрлија крстот за Водици

OhridNews - 19.01.2013

Водици е еден од најголемите православни празници. Култот кон овој празник особено е голем во охридско. Во Елшани водите беа осветени уште пред зори, кога се фрли и чесниот крст.

173 лица денеска ќе скокнат по крстот

Press24 - 19.01.2013

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици Богојавленската литургија ќе почне во 9 часот во црквата „Св.

Претседателот Иванов на Водици во Валандово и во Гевгелија

Press24 - 19.01.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов денеска на еден од најголемите христијански празници ќе присуствува во Валандово и Гевгелија Претседателот Ѓорге Иванов, денеска ќе присуствува на ...

Вечно име на Богдан, Бојан, Јорданка, Даница...

Press24 - 19.01.2013

Денеска именден празнуваат Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница...

Премиерот Груевски ќе присуствува на осветувањето на водите на Вардар

Точка - 19.01.2013

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски ќе присуствува на денешното празнување на големиот христијански празник Водици.

Како Русите го прославуваат Водици?

Точка - 19.01.2013

За верниците со христијанска вероисповед денеска е голем празник, Водици или крштевањето на Исус Христос. Во духот на старата руска традиција, во мразот на реките и езерата се сечат дупки во форма на ...

Православните хриситијани го слават Водици

Локално - 19.01.2013

Празникот Водици (Богојавление) народот го празнува како еден од најголемите христијански празници, зашто на тој ден Исус Христос е крстен од Свети Јован Крстител во реката Јордан.

БОГ СЕ ЈАВИ – Денес е Богојавление – Водици

МК News - 19.01.2013

„И штом се крсти, Исус веднаш излезе од водата. Одеднаш Му се отворија небесата, и Го виде Духот Божји да слегува како гулаб и да се спушта над Него. И ете, глас од небесата говореше: Овој е Мојот возљубен Син, Кој е по Мојата волја.

ВИДЕО: Водици во Охрид во 1941

Либертас - 19.01.2013

Преку ова видео, погледнете како охриѓани ја почитувале традицијата на фрлање на крстот во водите на Охридското езеро, дури и во 1941 ...

Марио Димитријевски по втор пат најсреќен меѓу верниците што скокнаа по крстот во Илинден

Скопје инфо - 19.01.2013

Втора година по ред осветениот крст кој се фрла во водите на езерото на хотелот Бест Вестерн Белви во Општина Илинден, се најде во рацете на седумнаесетгодишниот Марио Димитријевски.

Православните верници го одбележуваат празникот Богојавление - Водици

Скопје инфо - 19.01.2013

Православните верници во Македонија во сабота, согласно Јулијанскиот календар, го одбележуваат големиот христијански празник Богојавление - Водици.

Честитка од Иванов по повод празникот Водици

Република - 19.01.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до православните верници по повод големиот христијански празник Богојавление – ...

Хрсистијаните денес го прославуваат Богојавление- Водици

Sky - 19.01.2013

Денес православните верцници го прославуваат Богојавление Водици. Водици претставува еден од најголемите и најзначајните празници а се претпоставува дека се прославувал уште од вториот век од ...

(ВИДЕО) Водици во Подмочани

Бриф - 19.01.2013

Во духот на денешниот празник едно потсетување на традиционалното фрлање по крстот во село ...

(ВИДЕО) Ова не е скриена камера: Водици во Подмочани

Бриф - 19.01.2013

Во духот на денешниот празник едно потсетување на традиционалното фрлање по крстот во село ...

Иванов за Водици во Валандово и Гевгелија

Sky - 19.01.2013

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска ќе присуствува на чинот на одбележување на големиот христијански празник Богојавление - Водици во Валандово и во Гевгелија.

Ден кога водите стануваат лековити

Бриф - 19.01.2013

19 jaнуари Богојавление – Водици 19/6.I Именден празнуваат: Богдан, (значи даден од Бога) Богдана, Бојан, Богомил (значи мил на Бога) , Јордан, Данчо, Јорданка, Данка, Даница…) Празникот Водици ...

Фото: Празнување на Водици на почетокот на 20- от век

Република - 19.01.2013

Празнување на Водици во Скопје за време на Краласка Југославија Прослава на Водици во близина на Камениот мост во Скопје, во почетокот на 20-0т ...

Се празнува Водици, масовна посетеност на Охрид и Скопје

Фактор - 19.01.2013

По повод големиот христијански празник Богојавление – Водици кој го слават православните верници, денеска напладне во водите на Вардар во Скопје ќе скокнат 173 пријавени верници во обид да го фатат ...

Православните верници го одбележуваат празникот Богојавление - Водици

Тера - 19.01.2013

Православните верници во Македонија во сабота, согласно Јулијанскиот календар, го одбележуваат големиот христијански празник Богојавление - Водици.

Како Русите го слават Водици

Република - 19.01.2013

Со капењето во ледена вода кои го симболизира крштевањето на Исус Христос во водите на Јордан, илјадници Руси го прославаaт овој празник Во духот на старата руска традиција, во мразот на реките и ...

Водици одбележан во Пијанечко-малешевскиот регион

Денешен - 19.01.2013

Големиот христијански празник Богојавление-Водици во општините од Пијанечко-малешевскиот регион e одбележан со водосвет, богослужби во храмовите и со традиционалното осветување и фрлање на чесниот ...

Крстот во општина Илинден го фати Марио Димитријевски

Денешен - 19.01.2013

Втора година по ред осветениот крст кој се фрла во водите на езерото на хотелот „Бест Вестерн Белви“ во Општина Илинден, се најде во рацете на седумнаесетгодишниот Марио Димитријевски.

ГАЛЕРИЈА / ВИДЕО: Локвенец 15-та година по ред за „Богојавление“ во „Св.Јован Бигорски“

Sky - 19.01.2013

Традиционално 15-та година по ред, Хари Локвенец- кандидатот за градоначалник на Прилеп од редовите на СДСМ, ја посетува и помага традицијата на манастирот „Св.

Водици низ Македонија: Кои беа најсреќните и што заработија!?

Фактор - 19.01.2013

Водици се славеше ширум Македонија. Најхрабрите не беа спречени од зимата и ладното време за влезат во осветените води. Крстови се фрлаа во реките, во езерата во црковните базени.

Водици - празнување на Исусовото крштевање

Точка - 19.01.2013

Денеска православните христијани го прославуваат празникот Водици или Богојавление, еден од најголемите христијански празници.

Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски го честита Водици

Точка - 19.01.2013

По повод големиот христијански празник Водици, Претседател на Собранието на Република Македонија,Трајко Вељаноски, испрати искрена честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г.

Претседателот Ѓорге Иванов го честита Водици

Точка - 19.01.2013

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до православните верници по повод големиот христијански празник Богојавление – ...

Повеќе капачи премрзнаа во водите на Охридското Езеро

Н.Македонија - 19.01.2013

Седумнаесет минути беа потребни откако владиката дебарско-кичевски Тимотеј го фрли светиот крст во водите на Охридското Езеро од бродот „Александрија 2“ на градското пристаниште во Охрид.

Поглаварот на МПЦ одржа литургија по повод Водици

Н.Македонија - 19.01.2013

Во присуство на голем број верници поглаварот на Македонската православна црква, господин господин Стефан во црквата Свети Димитрија во Скопје ја одржа богојавленската литургија по повод празнувањето ...

И Илинден организира Водици

Дневник - 18.01.2013

Фрлањето на крстот по повод претстојниот празник Богојавление - Водици на територијата на Илинден ќе се изврши во езерото на хотелот „Бест вестерн - Белви“.

Честитка од премиерот Груевски по повод Богојавление Христово - Водици

Канал5 - 18.01.2013

Премиерот Никола Груевски по повод големиот христијански празник Богојавление Христово - Водици упати честитка до поглаварот на Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија, архиепископ ...

Честитка од премиерот Груевски по повод Богојавление Христово - Водици

Сител - 18.01.2013

Премиерот Никола Груевски по повод големиот христијански празник Богојавление Христово - Водици упати честитка до поглаварот на Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија, архиепископ ...

Премиерот Груевски со честитка по повод Водици

Курир - 18.01.2013

Премиерот Никола Груевски по повод големиот христијански празник Богојавление Христово - Водици упати честитка до поглаварот на Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија, архиепископ ...

Последни подготовки пред утрешниот празник Водици во Охрид

Inpress - 18.01.2013

Охрид, 18. јануари 2013 (ИНПРЕС) Охрид се подготвува за фрлањето на Светиот крст во водите на Охридското Езеро, во рамките на годинешното прославување на рпазникот Богојавление Водици.

Честитка од Комисијата за односи со верски заедници до МПЦ за Водици

Сител - 18.01.2013

Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи денеска упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г.

Градското пристаниште се украсува за големиот празник

OhridNews - 18.01.2013

На градското пристаниште попладнево се вршат последните подготовки пред утрешниот голем празник Богојавление- Водици. Под будното око на членовите на здружението „Богојавление“, се украсуваа ...

Совети и правила за капачите за Водици и Денот на рибарите

OhridNews - 18.01.2013

Во пресрет на одбележувањето на празникот Богојавление - Водици, екипите на Црвениот крст Охрид традиционално ќе бидат присутни на манифестациите на 19-ти, односно 20-ти јануари.

Честитка од Груевски по повод празникот Водици

Нетпрес - 18.01.2013

Премиерот Никола Груевски, по повод православниот празник Богојавление Христово- Водоци, упати честитка до Поглаварот на Македонската православна Црква- Охрисдкс архиепископија, г.г. Стефан.

Кумот на Водици донира пакети за социјално загрозени семејства во Охрид

OhridNews - 18.01.2013

30 социјално загрозени семејства од Охрид, денес, добија социјални пакети од овогодинешниот кум на манифестацијата „Водици“, Стојан Ѓоргоски.

Честитка од премиерот Груевски по повод Богојавление Христово – Водици

А1 On - 18.01.2013

Премиерот Никола Груевски по повод големиот христијански празник Богојавление Христово – Водици упати честитка до поглаварот на Македонска Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископ ...

Честитка од Македонското друштво „Илинден“ од Тирана по повод Водици

Press24 - 18.01.2013

Македонското Друштво „Илинден” од Тирана на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан и на верниците од православна вероисповед им го честита утрешниот празник Богојавление - Водици - Богојавление е настан ...

Груевски со честитка по повод Богојавление Христово - Водици

Макфакс - 18.01.2013

Премиерот Никола Груевски во петок упати честитка до Поглаварот на Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија Архиепископ Охридски и Македонски г.г.

ГАЛЕРИЈА Охрид е подготвен за утрешниот празник Водици

+инфо - 18.01.2013

На градското пристаниште попладнево се вршат последните подготовки пред утрешниот голем празник Богојавление-Водици. Под будното око на членовите на здружението „Богојавление“, се украсуваа бродовите ...

Честитка од премиерот Груевски по повод Богојавление Христово - Водици

МРТ - 18.01.2013

Премиерот Никола Груевски по повод големиот христијански празник Богојавление Христово – Водици упати честитка до поглаварот на Македонска Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископ ...

Комисијата за односи со верски заедници со честитка до МПЦ по повод Водици

Курир - 18.01.2013

Честитка до архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан и до сите членови на Светиот архиерејски синод на Ма­ке­дон­ската православна црква-Охридска Архиепископија, по повод големиот христијански ...

Честитка од Македонското друштво „Илинден“ од Тирана по повод Водици

А1 On - 18.01.2013

Македонското Друштво „Илинден” од Тирана на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан и на верниците од православна вероисповед им го честита утрешниот празник Богојавление – Водици.

Честитка од Македонското друштво „Илинден“ од Тирана по повод Водици

Сител - 18.01.2013

Македонското Друштво „Илинден” од Тирана на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан и на верниците од православна вероисповед им го честита утрешниот празник Богојавление - Водици.

Честитка од Комисијата за односи со верски заедници за празникот Водици

+инфо - 18.01.2013

Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи денеска упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г.

Честитка од Комисијата за односи со верски заедници до МПЦ по повод Водици

МРТ - 18.01.2013

Комисијата за односи со верски заедници и религиозни групи денеска упати честитка до архиепископот охридски и македонски г.г.

Груевски го честита Богојавление Христово - Водици

Press24 - 18.01.2013

По повод големиот христијански празник Богојавление Христово - Водици, премиерот Груевски упати честитка до поглаварот на Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија, архиепископ охридски ...

Снежно утро за Водици

Република - 18.01.2013

Снежна сабота најавуваат метеролозите. Според нив времето во Македонија претпладне ќе биде променливо облачно со локален слаб снег, а во текот на денот сончево со мала до умерена облачност.

Јубилејно 5. одбележување на Богојавление – Водици во oпштина Илинден

Скопје инфо - 18.01.2013

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена“, по петти пат организира фрлање на крстот во езерото на хотелот ...

Денеска и утре се празнуваат Водокрст и Водици

Република - 18.01.2013

Празникот Водици се празнува два дена. Првиот, 19 јануари, е познат под имињата Богојавление и Водици, но во некои краишта се спомнува и како Војордание или Машки Водици.

Водици во дебарско Долно Мелничани

Република - 18.01.2013

Водици се празнува два дена, на 19 и на 20 јануари, Водокрст и Водици. Во селото има традиција кумовите секоја година да се избираат со договор, по редослед кој го диктира движењето на раката при ...

Груевски упати честитка по повод празникот Водици

Sky - 18.01.2013

Премиерот Груевски упати честитка до поглаварот на Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија, архиепископ охридски и македонски г.г.

Црвениот крст на град Скопје се подготвува за Водици

Бриф - 18.01.2013

Тимот за одговор при катастрофи на Црвен крст на град Скопје и оваа година ќе се грижи за безбедноста на сите капачи кои ќе пливаат во Вардар по крстот на големиот христијански празник Водици.

Честитка од Груевски по повод празникот Водици

Точка - 18.01.2013

Премиерот Никола Груевски, по повод православниот празник Богојавление Христово- Водоци, упати честитка до Поглаварот на Македонската православна Црква- Охрисдкс архиепископија, г.г. Стефан.

Македонското друштво „Илинден“ од Тирана со честитка за празникот Водици

Денешен - 18.01.2013

Македонското Друштво „Илинден” од Тирана на поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан и на верниците од православна вероисповед им го честита утрешниот празник Богојавление – Водици.

Премиерот Груевски упати честитка по повод празникот Богојавление Христово-Водици

Денешен - 18.01.2013

Премиерот Никола Груевски по повод големиот христијански празник Богојавление Христово – Водици упати честитка до поглаварот на Македонска Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископ ...

Богојавление- Водици, празник на крштевањето на Исус

Република - 18.01.2013

Богојавление- Водици се слави од вториот век и е поврзан со крштевањето од свети Јован Крстител на Исус Христос во реката Јордан.

Груевски со честитка по повод Богојавление Христово - Водици

Тера - 18.01.2013

Премиерот Никола Груевски во петок упати честитка до Поглаварот на Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија Архиепископ Охридски и Македонски г.г.

РЕТРО ВИДЕО: Лаптоп во срцето и тепачка за Водици

Либертас - 18.01.2013

Во пресрет на утрешното фрлање на крстот низ државава како дел од традицијата за одбележување на христијанскиот празник Водици, ве потсетуваме на две видеа кои беа хит на интернет, а и двете се од ...

Честитка од премиерот Груевски по повод Богојавление Христово - Водици

Н.Македонија - 18.01.2013

Премиерот Никола Груевски по повод големиот христијански празник Богојавление Христово - Водици упати честитка до поглаварот на Македонска Православна Црква - Охридска Архиепископија, архиепископ ...

Православните верници утре го слават Богојавление - Водици

Идивиди - 18.01.2013

Скопје, 18 јануари 2012 (МИА) - Православните верници утре го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици.

Украинци и Холанѓани ќе скокаат по крстот во Охрид

Канал5 - 17.01.2013

Украинци, Чеси, Шкотланѓани и Холанѓани ќе пливаат по светиот крст во водите на Охридското езеро рамо до рамо со охриѓани и капачи од земјава.

И странци ќе скокаат по крстот во Охридското езеро

Канал5 - 17.01.2013

Украинци, Чеси, Шкотланѓани и Холанѓани ќе пливаат по светиот крст во водите на Охридското езеро Рамо до рамо со охриѓани и капачи од земјава странците ќе бидат дел од најмасовната црковно народна ...

Православните верници го слават Богојавление - Водици

Дневник - 17.01.2013

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици, кој се слави уште од вториот век.

Утре Православните верници го слават Богојавление - Водици

Канал5 - 17.01.2013

Православните верници утре го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици. Празникот, кој се слави уште од вториот век, е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката ...

Путин за Водици ќе го дочекавме со блокиран пат за Охрид?!

Капитал - 17.01.2013

Одрони го блокираа патот за Охрид само три дена пред одржувањето на најголемата вонсезонска манифестација во градот, празнувањето на празникот Богојавление Водици.

Стартуваат Богојавленските чествувања во Охрид

Press24 - 17.01.2013

Со свечената церемонија на примопредавањето на кумството, во Охрид почнаа последните подготовки за традиционалното осветување на водите на Охридското Езеро и фрлањето на светиот крст по повод ...

Одбележување на Богојавление - Водици во Општина Илинден

Макфакс - 17.01.2013

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена", по петти пат oрганизира фрлање на крстот во езерото на хотел Бест ...

Бизнисменот Стојан Ѓоргоски нов кум за Водици во Охрид

МКД - 17.01.2013

Нов кум на Водици во Охрид е бизнисменот Стојан Ѓоргоски. Тој кумството ќе го преземе од минатогодишниот кум, бизнисменот Ванчо Чифлиганец.

Извршено примопредавањето на кумството за Водици

OhridNews - 17.01.2013

Со традиционални обичаи и богослужба во црквата Св. Никола Геракомија, денес беше извршено примопредавање на кумството за големиот празник Богојавление - Водици.

Предадено кумството за Водици во Охрид на новиот кум Ѓорѓоски

Inpress - 17.01.2013

Охрид, 17. јануари 2013 (ИНПРЕС) Во црквата Свети Никола Геракомија попладнево, со богослужбена церемонија беше предадено кумството на Водици со што во Охрид започнаа богојавленските чествувања.

Јубилејно 5. одбележување на Водици во oпштина Илинден

Курир - 17.01.2013

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена“, по петти пат организира фрлање на крстот во езерото на хотелот ...

Со примопредавањето на кумството почнуваат Богојавленските чествувања во Охрид

А1 On - 17.01.2013

Со свечената церемонија на примопредавањето на кумството, во Охрид почнаа последните подготовки за најмасовната верска манифестација – традиционалното осветување на водите на Охридското Езеро и ...

За Водици во Русија ќе има 2.600 „мали јордани“

Руска реч - 17.01.2013

Две и пол илјади спасувачи ќе се грижат за безбедноста на верниците овој викенд - за Водици. Исто така, на местата каде што ќе се фрлаат крстовите ќе бидат ангажирани 690 лица, како и 500 автомобили.

Православните верници го слават Водици

Курир - 17.01.2013

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици, кој се слави уште од вториот век.

Православните верници утре го слават Богојавление - Водици

МРТ - 17.01.2013

Православните верници утре го слават големиот христијански празник Богојавление - Водици. Празникот, кој се слави уште од вториот век, е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката ...

Предавање на кумството за Водици во црквата Геракомија

OhridNews - 17.01.2013

Со традиционални обичаи и богослужба во црквата Св. Никола Геракомија, денеска ќе биде извршено примопредавање на кумството за големиот празник Богојавление - Водици.

Кумството на Водици во Охрид се предава денеска

+инфо - 17.01.2013

Со традиционални обичаи и богослужба во црквата „Свети Никола Геракомија“, денеска ќе биде извршено примопредавање на кумството за големиот празник Богојавление - Водици, јави „Охрид Њуз“.

Јубилејно 5-то одбележување на Водици во Општина Илинден

Сител - 17.01.2013

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена“, по петти пат oрганизира фрлање на крстот во езерото на хотел Бест ...

Православните верници го слават Богојавление

Денешен - 17.01.2013

Православните верници денеска го слават големиот христијански празник Богојавление – Водици, кој се слави уште од вториот век.

Денеска се предава кумството за Водици во Охрид

Sky - 17.01.2013

Денеска ќе биде извршено примопредавање на кумството за големиот празник Богојавление - Водици. Според порталот `Охрид Њуз` прмопредавањето ќе се одржи со традиционални обичаи и богослужба во црквата ...

Во Охрид почнаа последните подготовки за празникот Богојавление-Водици

Денешен - 17.01.2013

Со свечената церемонија на примопредавањето на кумството, во Охрид почнаа последните подготовки за најмасовната верска манифестација – традиционалното осветување на водите на Охридското Езеро и ...

Утре православните христијани слават Водици – најмасовно во Охрид и Скопје

Либертас - 17.01.2013

Православните верници утре го слават големиот христијански празник Богојавление – Водици. Празникот, кој се слави уште од вториот век, е поврзан со крштевањето на Исус Христос во водите на реката ...

Започнува пријавувањето на капачите за Водици

Inpress - 16.01.2013

Охрид, 16. јануари 2013 (ИНПРЕС) Денес започнува пријавувањето на граѓани кои на празникот Водици ќе скокаат по светиот крст во водите на Охридското Езеро.

Започна пријавувањето на капачите за Водици

OhridNews - 16.01.2013

Пријавувањето на капачите кои ќе пливаат по чесниот крст во осветените водина Охридското Езеро за празникот Водици, започна денеска и ќе се одвива до утрото на 19-ти јануари.

Водици во Охрид прераснува во централен настан на Балканот

Р.С.Европа - 15.01.2013

На 19 јануари во езерските води по крстот се очекува да скокнат рекорден број на капачи до сега, повеќе од 1.200. Годинава целата манифестација директно ќе ја пренесуваат и неколку телевизиски куќи ...

Крст за Водици ќе се фрла и во Илинден во езерцето на х.Белви

Локално - 15.01.2013

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата „Св. Константин и Елена“, oрганизира фрлање на крстот во езерото на хотел Бест ...

Лесен појадок пред влегувањето во Вардар

Н.Македонија - 15.01.2013

Учесниците не треба да пијат алкохол и да не се загреваат со топли пијалаци пред да влезат во водата Интересот расте од година на година.

Водици неработен ден за верниците од православна вероисповед

Канал5 - 14.01.2013

Празникот Богојавление (Водици) на 19 јануари, сабота, е неработен ден за верниците од православна вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Струшките кумови се подготвуваат за Водици

Дневник - 14.01.2013

За празникот Богојавление во Струга годинава, за разлика од претходната, има кумови кои веќе ги преземаат обврските околу организацијата.

Водици неработен ден за православните верници

Inpress - 14.01.2013

Скопје, 14. јануари 2013 (ИНПРЕС) Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Макединја, 19-ти јануари 2013 година (сабота), Богојавление ...

Водици неработен ден за верниците од православна вероисповед

Алфа - 14.01.2013

Празникот Богојавление (Водици) на 19 јануари, сабота, е неработен ден за верниците од православна вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална ...

Водици неработен ден за верниците од православна вероисповед

А1 On - 14.01.2013

Празникот Богојавление (Водици) на 19 јануари, сабота, е неработен ден за верниците од православна вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална ...

Богојавление Водици е неработен ден

МКД - 14.01.2013

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Макединја, 19 Јануари 2013 година (сабота), Богојавление (Водици), е неработен ден за ...

Водици неработен ден за православните верници во Македонија

Макфакс - 14.01.2013

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците 19 Јануари (сабота), Богојавление (Водици), е неработен ден за верниците од православната вероисповед во ...

Богојавление Водици е неработен ден за верниците од православна вероисповед

Нетпрес - 14.01.2013

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Макединја, 19 Јануари 2013 година (сабота), Богојавление (Водици), е неработен ден за ...

Сабота е неработен ден за православните граѓани на Македонија

Кирилица - 14.01.2013

Сабота е неработен ден за православните граѓани на Македонија Водици неработен ден за верниците од православна вероисповед Празникот Богојавление (Водици) на 19 јануари, сабота, е неработен ден за ...

Водици е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

+инфо - 14.01.2013

Министерството за труд и социјална политика извести дека според Законот за празниците на Република Макединја, 19 Јануари-сабота, Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од православната ...

Водици е неработен ден за верниците од православна вероисповед

Press24 - 14.01.2013

19 Јануари е неработен ден за верниците од православна вероисповед Министерството за труд и социјална политика соопшти дека празникот Богојавление (Водици) на 19 јануари, сабота, е неработен ден за ...

Водици неработен ден за верниците од православна вероисповед

Сител - 14.01.2013

Празникот Богојавление (Водици) на 19 јануари, сабота, е неработен ден за верниците од православна вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална ...

Крст ќе се фрла и во Илинден

Вечер Прес - 14.01.2013

Општина Илинден по повод претстојниот празник Богојавление (Водици) во соработка со свештениците од црквата "Св. Константин и Елена" организира фрлање на крстот во езерото на хотелот "Бест Вестерн ...

Водици неработен ден за верниците од православна вероисповед

Фактор - 14.01.2013

Празникот Богојавление (Водици) на 19 јануари, сабота, е неработен ден за верниците од православна вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална ...

Водици неработен ден за верниците од православна вероисповед

Бриф - 14.01.2013

Празникот Богојавление (Водици) на 19 јануари, сабота, е неработен ден за верниците од православна вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална ...

Водици е неработен за православните христијани

Либертас - 14.01.2013

Министерството за труд и социјална политика извести дека според Законот за празниците на Република Македонија 19 јануари-сабота, Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од православната ...

Водици неработен ден за православните верници во Македонија

Пулс24 - 14.01.2013

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците 19 Јануари (сабота), Богојавление (Водици), е неработен ден за верниците од православната вероисповед во ...

Водици неработен ден за православните верници во Македонија

Тера - 14.01.2013

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците 19 Јануари (сабота), Богојавление (Водици), е неработен ден за верниците од православната вероисповед во ...

Водици неработен ден за православните верници во Македонија

Канал 77 - 14.01.2013

Истовремено, од Министерството на верниците од православната вероисповед им го честитаат празникот Богојавление ...

Водици, неработен ден за верниците од православна вероисповед

Денешен - 14.01.2013

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека празникот Богојавление (Водици) на 19 јануари, сабота, е неработен ден за верниците од православна вероисповед.

Богојавление Водици е неработен ден за верниците од православна исповед

Точка - 14.01.2013

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на Република Македонија, 19 Јануари 2013 година (сабота), Богојавление (Водици), е неработен ден за ...

19 Јануари- Водици е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Sky - 14.01.2013

Министерството за труд и социјална политика извести дека согласно со Законот за празниците на Република Макединја, 19 Јануари-сабота, Богојавление (Водици), е неработен ден за граѓаните од ...

Традицијата за Водици никогаш не била прекината

Н.Македонија - 14.01.2013

Околу 30 илјади граѓани собрани на кејот и на плоштадот „Македонија“ чекаат да видат кој ќе го фати крстот во осветените води на Вардар, кој го положува г.г.

Водици неработен ден за православните верници

Н.Македонија - 14.01.2013

Празникот Богојавление Водици на 19 јануари, сабота, е неработен ден за верниците од православна вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална ...