TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кери и Лавров со воздржан оптимизам во однос на почитувањето на примирјето во Сирија

Телма - 28.02.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се согласија дека првите информации за почитување на прекинот на огнот во Сирија даваат надеж, но нагласија дека за постигнување успех се потребни уште ...

Воздржан оптимизам за почитувањето на примирјето во Сирија

Алсат-М - 28.02.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се согласија дека првите информации за почитување на прекинот на огнот во Сирија даваат надеж, но нагласија дека за постигнување успех се потребни уште ...

Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од примирјето

ТВ21 - 28.02.2016

Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од делумниот прекин на огнот во земјата, при што половина загинале во напад на групацијата Исламска држава во северните делови на земјата, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите ...

Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од примирјето

Утрински - 28.02.2016

Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од делумниот прекин на огнот во земјата, при што половина загинале во напад на групацијата Исламска држава во северните делови на земјата, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите ...

Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од примирјето

24 Вести - 28.02.2016

Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од делумниот прекин на огнот во земјата, при што половина загинале во напад на групацијата Исламска држава во северните делови на земјата, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите ...

Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од примирјето

Сител - 28.02.2016

Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од делумниот прекин на огнот во земјата, при што половина загинале во напад на групацијата Исламска држава во северните делови на земјата, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите ...

СИРИЈА: Примирјето не се почитува (ВИДЕО)

Телеграф - 28.02.2016

Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од примирјето Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од делумниот прекин на огнот во земјата, при што половина загинале во напад на групацијата Исламска држава во северните ...

Кери и Лавров со воздржан оптимизам во однос на почитувањето на примирјето во Сирија

Сител - 28.02.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се согласија дека првите информации за почитување на прекинот на огнот во Сирија даваат надеж, но нагласија дека за постигнување успех се потребни уште ...

Кери и Лавров со воздржан оптимизам во однос на почитувањето на примирјето во Сирија

А1 On - 28.02.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се согласија дека првите информации за почитување на прекинот на огнот во Сирија даваат надеж, но нагласија дека за постигнување успех се потребни уште ...

Русија: Милиции од Турција нападнале курдски град во Сирија

А1 On - 28.02.2016

Рускиот центар за следење на примирјето во Сирија доби информација дека курдскиот град Тел Абад бил нападнат со тешко артилериско оружје, а напаѓачите дошле од турска територија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од примирјето

А1 On - 28.02.2016

Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од делумниот прекин на огнот во земјата, при што половина загинале во напад на групацијата Исламска држава во северните делови на земјата, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите ...

Во Сирија за време на првиот ден од примирјето убиени над 180 лица

Репортер - 28.02.2016

Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од делумниот прекин на огнот во земјата, при што половина загинале во напад на групацијата Исламска држава во северните делови на земјата, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите ...

Кери и Лавров го поздравија прекинот на огнор во Сирија

Репортер - 28.02.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се согласија дека првите информации за почитување на прекинот на огнот во Сирија даваат надеж, но нагласија дека за постигнување успех се потребни уште ...

Курдски град во Сирија нападнат од милитанти на ИСИС што дошле од Турција (ВИДЕО)

МКД - 28.02.2016

Русите што го следат прекинот на огнот во близина на центарот на Латакија соопштија дека ги проверуваат информациите за напад врз курдскиот град Тел Абјад во северна Сирија извршен од милитанти што дошле од Турција.

Сирија: Прв прекин на огнот од почетокот на конфликтот во 2011 година

Нова ТВ - 28.02.2016

Во Сирија е прогласен прекин на огнот на барање и договор на Русија и САД и според западните извори досега билансот е позитивен. Биле сигнализирани неколку инциденти но, според Обединетите Нации, тие биле брзо надминати.

Продолжува примирјето во Сирија

Р.С.Европа - 28.02.2016

Набљудувачите во Сирија соопштија дека се регистрирани неколку воздушни напади северозападна и централна Сирија денеска, но и покрај нив примирјето меѓу владата и умерените опозициски сили генерално се почитува и вториот ден откако стапи во сила.

Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од примирјето

+инфо - 28.02.2016

Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од делумниот прекин на огнот во земјата, при што половина загинале во напад на групацијата Исламска држава во северните делови на земјата, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите ...

Русија: Милиции од Турција нападнале курдски град во Сирија

+инфо - 28.02.2016

Рускиот центар за следење на примирјето во Сирија доби информација дека курдскиот град Тел Абад бил нападнат со тешко артилериско оружје, а напаѓачите дошле од турска територија, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

Русија регистрирала 9 нарушувања на примирјето во Сирија, но главно се почитува

Макфакс - 28.02.2016

Прекинот на огнот кој стапи на сила во саботата во Сирија е прекршен девет пати во текот на последните 24 часа, објави во неделата руската армија, проценувајќи дека договорот за прекин на непријателствата глобално се почитува.

(ВИДЕО) ЕРДОГАН НАМЕРНО ГО РУШИ ПРИМИРЈЕТО: Турција го бомбардираше северниот дел на Сирија!

Репортер - 28.02.2016

Турската армија го нападна сириски град Тел Абјад, кој се наоѓа на границата со Турција, соопшти рускиот Центар за примирје, што е стациониран во Сирија Според шефот на Центарот Сергеј Кураленко, нападот се случил за време на ноќта.

(Видео) Водач на “Ан Нусра” нареди: Зголемете го теророт, не плашете се од Русите

Локално - 28.02.2016

Исламистите се мотивираат во социјалните мрежи со своите воени успеси Сириското крило на меѓународната терористичка мрежа “Ал Каеда” – “Џебхат ан Нусра” одби да го положи оружјето во Сирија и да учествува во примирјето, започнато на полноќ на 27 ...

Кери и Лавров со воздржан оптимизам во однос на почитувањето на примирјето во Сирија

Локално - 28.02.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се согласија дека првите информации за почитување на прекинот на огнот во Сирија даваат надеж, но нагласија дека за постигнување успех се потребни уште ...

Над 180 лица се убиени во Сирија

Вечер Прес - 28.02.2016

Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од делумниот прекин на огнот во земјата, при што половина загинале во напад на групацијата Исламска држава во северните делови на земјата, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите ...

Бомбардирања во Алепо, крај на примирјето во Сирија … !?

Локално - 28.02.2016

Иако влезат во сила примирје во Сирија воени авиони нанеле шест воздушни напади против различни позиции во провинцијата Алепо, соопшти австрискиот медиум ORF. Информацијата беше потврдена од набљудувачи на противниците на режимот во Дамаск.

Кери и Лавров со воздржан оптимизам во однос на примирјето во Сирија

Вечер Прес - 28.02.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се согласија дека првите информации за почитување на прекинот на огнот во Сирија даваат надеж, но нагласија дека за постигнување успех се потребни уште ...

Стапи во сила примирјето во Сирија

Вечер Прес - 28.02.2016

Примирјето во Сирија за кое посредуваа Русија и САД стапи на сила, а терористичките групи Исламска држава и Нусра фронт се исклучени од договорот. Примирјето во Сирија за кое посредуваа Русија и САД стапи на сила, а терористичките групи Исламска ...

Кери и Лавров со воздржан оптимизам во однос на почитувањето на примирјето во Сирија

Република - 28.02.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се согласија дека првите информации за почитување на прекинот на огнот во Сирија даваат надеж, но нагласија дека за постигнување успех се потребни уште ...

Сирија: Примирјето прв ден стапи во сила, ама нема ефекти- над 180 мртви

Локално - 28.02.2016

Над 180 лица се убиени во Сирија уште од првиот ден откако беше и официјално прогласен делумниот прекин на огнот во земјата. Половина загинале во напад на групацијата Исламска држава во северните делови на земјата, соопшти Сирискиот центар за ...

Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од примирјето

Либертас - 28.02.2016

Над 180 лица се убиени во Сирија за време на првиот ден од делумниот прекин на огнот во земјата, при што половина загинале во напад на групацијата Исламска држава во северните делови на земјата, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите ...

Русија регистрирала 9 нарушувања на примирјето во Сирија

Локално - 28.02.2016

Прекинот на огнот кој стапи на сила во саботата во Сирија е прекршен девет пати во текот на последните 24 часа, објави руската армија, проценувајќи дека договорот за прекин на непријателствата глобално се почитува.

Обама објасни дека примирјето во Сирија зависи од Москва и Дамаск

Локално - 28.02.2016

САД ќе продолжи со соработката со другите земји во борбата против тероризмот Според претседателот на САД Барак Обама за прекин на воените дејствија во Сирија зависи од Русија, официјалниот режим во Дамаск и нивните сојузници, пренесе Regnum.

ВИДЕО од авиобазата “Хмејмим” од првиот ден на примирјето во Сирија

Локално - 28.02.2016

Во Сирија во сила влегува режимот на прекин на огнот меѓу владините сили и претставниците на опозицијата, кои посакуваат да се вклучат во мировниот процес. Авијацијата на ВКС на Русија престана да нанесува удари по областите каде страните изјавиле ...

Во Сирија стапи на сила примирјето !!

Канал5 - 27.02.2016

Прекинот на воените дејствија во Сирија на кој му посредуваа САД и Русија стапи на сила, но џихадистите од Исламската држава и терористите од Нусра фронтот не се вклучени во договорот за примирје.

Во Сирија стапи во сила прекинот на огнот

Телма - 27.02.2016

Прекинот на огнот стапи на полноќ во сила во Сирија, како што е договорено врз основа на американско-рускиот план за кој завојуваните страни се обврзаа дека ќе го почитуваат, а како што известуваат агенциите, оружјето главно стивнало во земјата, ...

Во Сирија стапи во сила прекинот на огнот

ТВ21 - 27.02.2016

Прекинот на огнот стапи на полноќ во сила во Сирија, како што е договорено врз основа на американско-рускиот план за кој завојуваните страни се обврзаа дека ќе го почитуваат, а како што известуваат агенциите, оружјето главно стивнало во земјата, ...

Во Сирија стапи во сила прекинот на огнот

Алсат-М - 27.02.2016

Прекинот на огнот стапи на полноќ во сила во Сирија, како што е договорено врз основа на американско-рускиот план за кој завојуваните страни се обврзаа дека ќе го почитуваат, а како што известуваат агенциите, оружјето главно стивнало во земјата, ...

Во Сирија стапи во сила прекинот на огнот

24 Вести - 27.02.2016

Прекинот на огнот стапи на полноќ во сила во Сирија, како што е договорено врз основа на американско-рускиот план за кој завојуваните страни се обврзаа дека ќе го почитуваат. Од договорот за примирје исклучени се исламистичките групи Фронтот Ал ...

Прекин на огнот во Сирија- двајца убиени

Р.С.Европа - 27.02.2016

Две лица се убиени, а две повредени во самоубиствен бомбашки напад во град под контрола на владините сили во централна Сирија. До инцидентот доаѓа часови откако во сила стапи примирјето. И покрај тоа медиумите јавуваат дека прекинот на огнот донел ...

САД и Русија задоволни од примирјето во Сирија, и покрај повремените прекршувања (ВИДЕО)

МКД - 27.02.2016

Работната група за примирјето во Сирија, предводена од Русите и Американците, во Женева изнесе „позитивен биланс“ на ситуацијата, неколку часа по стапувањето во сила на прекинот на огнот. „ОН, САД и Русија изнесоа позитивен биланс на првите часови ...

ОН, САД и Русија задоволни од спроведувањето на прекинот на огнот во Сирија

Макфакс - 27.02.2016

Работната група за прекинот на огнот во Сирија, предводена од Русија и САД, го изнесе во саботата во Женева „позитивниот биланс“ од состојбата, објавија западни извори. Првиот ден од прекинот на огнот во Сирија довел до намалување на насилствата во ...

Во Сирија стапи во сила прекинот на огнот

Press24 - 27.02.2016

Прекинот на огнот стапи на полноќ во сила во Сирија, како што е договорено врз основа на американско-рускиот план за кој завојуваните страни се обврзаа дека ќе го почитуваат, а како што известуваат агенциите, оружјето главно стивнало во земјата, ...

Во Сирија стапи во сила прекинот на огнот

Нетпрес - 27.02.2016

Прекинот на огнот стапи на полноќ во сила во Сирија, како што е договорено врз основа на американско-рускиот план за кој завојуваните страни се обврзаа дека ќе го почитуваат, а како што известуваат агенциите, оружјето главно стивнало во земјата, ...

Во Сирија стапи во сила прекинот на огнот

Алфа - 27.02.2016

Прекинот на огнот стапи на полноќ во сила во Сирија, како што е договорено врз основа на американско-рускиот план за кој завојуваните страни се обврзаа дека ќе го почитуваат. Прекинот на огнот стапи на полноќ во сила во Сирија, како што е договорено ...

Русија: Ги прекинавме нападите таму каде што е побарано

Сител - 27.02.2016

Руската војска соопшти дека воздушните напади во Сирија, во согласност со договорот, се прекинати во областите во кои е побаран прекин на огнот. Примирјето во Сирија, за кои посредуваа Русија и САД, стапи во сила на полноќ, а терористичките групи ...

Русија: Ги прекинавме нападите таму каде што е побарано

А1 On - 27.02.2016

Руската војска соопшти дека воздушните напади во Сирија, во согласност со договорот, се прекинати во областите во кои е побаран прекин на огнот. Примирјето во Сирија, за кои посредуваа Русија и САД, стапи во сила на полноќ, а терористичките групи ...

Во Сирија стапи во сила прекинот на огнот

Курир - 27.02.2016

Прекинот на огнот стапи на полноќ во сила во Сирија, како што е договорено врз основа на американско-рускиот план за кој завојуваните страни се обврзаа дека ќе го почитуваат, а како што известуваат агенциите, оружјето главно стивнало во земјата, ...

Во Сирија стапи во сила прекинот на огнот

+инфо - 27.02.2016

Прекинот на огнот стапи на полноќ во сила во Сирија, како што е договорено врз основа на американско-рускиот план за кој завојуваните страни се обврзаа дека ќе го почитуваат, а како што известуваат агенциите, оружјето главно стивнало во земјата, ...

Во Сирија стапи во сила прекинот на огнот

А1 On - 27.02.2016

Прекинот на огнот стапи на полноќ во сила во Сирија, како што е договорено врз основа на американско-рускиот план за кој завојуваните страни се обврзаа дека ќе го почитуваат, а како што известуваат агенциите, оружјето главно стивнало во земјата, ...

Сирија: Изолирани случаи на нарушувањето на прекинот на огнот

Макфакс - 27.02.2016

Најмалку две лица се убиени во експлозија на автомобил бомба во сириската покраина Хама, а три бунтовнички борци се убиени во покраината Латакија во саботата утрото, првиот ден откако на сила е прекинот на огнот, кој започна во петокот вечерта во 23 ...

Во Сирија стапи во сила прекинот на огнот

Сител - 27.02.2016

Прекинот на огнот стапи на полноќ во сила во Сирија, како што е договорено врз основа на американско-рускиот план за кој завојуваните страни се обврзаа дека ќе го почитуваат, а како што известуваат агенциите, оружјето главно стивнало во земјата, ...

Стапи во сила примирјето во Сирија

Р.С.Европа - 27.02.2016

Договорот за прекин на судирите почна денеска да се спроведува во Сирија со како што се јавува мали прекршувања во првите часови. Набљудувачката мисија на Обединетите нации забележала само еден инцидент во западна Сирија, откако на полноќ стапи во ...

Сирија: примирјето стапи во сила, оружјето главно стивна (ВИДЕО)

МКД - 27.02.2016

Прекинот на огнот во Сирија стапи во сила на полноќ, како што беше договорено според американско-рускиот план, за кој завојуваните страни ветија дека ќе го почитуваат, а агенциите јавуваат дека оружјето генерално стивнало во оваа земја раскината од ...

Могерини: Прекинот на огнот во Сирија е шанса да се стави крај на насилството

Нетпрес - 27.02.2016

Прекинот на огнот во Сирија е прва шанса да се стави крај на насилството на теренот и таа неможе да се пропушти, порача денес високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини.

Русија ги запре воздушните удари во Сирија

Макфакс - 27.02.2016

Русија ги запре воздушните удари врз вооружените бунтовнички групации кои го прифатија примирјето во Сирија, соопшти во саботата руското министерство за одбрана. „Русија целосно ги прекина воздушните удари во таканаречената ’зелена зона’, на ...

Стапи во сила примирјето во Сирија

Република - 27.02.2016

Примирјето во Сирија за кое посредуваа Русија и САД стапи на сила, а терористичките групи Исламска држава и Нусра фронт се исклучени од договорот. Советот на безбедност на Обединетите нации порано усвои резолуција со која се поддржува прекинување на ...

Стапи во сила прекинот на огнот во Сирија

Пулс24 - 27.02.2016

Како што е договорено врз основа на американско-рускиот план за кој завојуваните страни се обврзаа дека ќе го почитуваат, на полноќ стапи во сила прекинот на огнот во Сирија. Од договорот за примирје исклучени се исламистичките групи Фронтот Ал ...

Русија: Ги прекинавме нападите таму каде што е побарано

Денешен - 27.02.2016

Руската војска соопшти дека воздушните напади во Сирија, во согласност со договорот, се прекинати во областите во кои е побаран прекин на огнот. Примирјето во Сирија, за кои посредуваа Русија и САД, стапи во сила на полноќ, а терористичките групи ...

Можат ли САД и Русија да ја спасат Сирија?

Фактор - 27.02.2016

Додека го читате овој текст во Сирија треба да е на сила примирје. Советот за безбедност на ОН синоќа пред полноќ едногласно ја донесе резолуцијата за прекин на огнот во земјата, број 2268.

Исламската држава не успеа да го завземе градот Тел Абад

Локално - 27.02.2016

Меѓународната коалиција, предводена од САД изврши денеска десет воздушни напади во обид да спречи напад на Исламска држава врз сирискиот град Тел Абад на границата со Турција, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права.

Примирјето во Сирија: Надеж за мир или само пауза?

Фактор - 27.02.2016

Примирјето во Сирија влезе во сила на полноќ, а Русија ги прекина воздушните напади. ОН го нарече завршеток на борбите најдобра надеж за мир, откако започна граѓанската војна пред пет години, пишува Ројтерс.

Русија ги запре воздушните удари во Сирија

Точка - 27.02.2016

Русија ги запре воздушните удари врз вооружените бунтовнички групации кои го прифатија примирјето во Сирија, соопшти во саботата руското министерство за одбрана. „Русија целосно ги прекина воздушните удари во таканаречената ’зелена зона’, на ...

Могерини: Прекинот на огнот во Сирија е шанса да се стави крај на насилството

Точка - 27.02.2016

Прекинот на огнот во Сирија е прва шанса да се стави крај на насилството на теренот и таа неможе да се пропушти, порача денес високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини.

Почна примирјето во Сирија: Договорот помеѓу Русија и Америка стапи на сила

Точка - 27.02.2016

Примирјето во Сирија, за кое посредувале Русија и САД, стапило на сила, а терористичките групи ИСИС и Нусра фронт се исклучени од договорот. Советот за безбедност при Обединетите Нации претходно усвоил резолуција со која го поддржува прекинот на ...

Сирија: Изолирани случаи на нарушувањето на прекинот на огнот

Точка - 27.02.2016

Најмалку две лица се убиени во експлозија на автомобил бомба во сириската покраина Хама, а три бунтовнички борци се убиени во покраината Латакија во саботата утрото, првиот ден откако на сила е прекинот на огнот, кој започна во петокот вечерта во 23 ...

На полноќ стапи на сила примирјето во Сирија, во првите часови го прекршија “Џабхат ан Нусра”

Локално - 27.02.2016

Сириската армија има право да одговори на секое прекршување на договорот за прекин на воените дејствија во земјата, изјави постојаниот претставник на Сирија во ОН Башар Џафари. Според него режимот во Дамаск е подготвен да помогне за спроведување на ...

Во Сирија стапи во сила прекинот на огнот

Lider - 27.02.2016

Прекинот на огнот стапи на полноќ во сила во Сирија, како што е договорено врз основа на американско-рускиот план за кој завојуваните страни се обврзаа дека ќе го почитуваат, а како што известуваат агенциите, оружјето главно стивнало во земјата, ...

Русија: Ги прекинавме нападите таму каде што е побарано

Lider - 27.02.2016

Руската војска соопшти дека воздушните напади во Сирија, во согласност со договорот, се прекинати во областите во кои е побаран прекин на огнот. Примирјето во Сирија, за кои посредуваа Русија и САД, стапи во сила на полноќ, а терористичките групи ...

Во Сирија стапи во сила прекинот на огнот

Идивиди - 27.02.2016

Дамаск, 27 февруари 2016 (МИА) - Прекинот на огнот стапи на полноќ во сила во Сирија, како што е договорено врз основа на американско-рускиот план за кој завојуваните страни се обврзаа дека ќе го почитуваат, а како што известуваат агенциите, ...

Обама уверен во победата над ИД

Телма - 26.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека е уверен оти САД ќе победат во борбата против Исламска држава, но и дека клучниот чекор за нејзин пораз ќе биде ставање крај на конфликтот во Сирија.

Сирија: На полноќ стапува на сила прекинот на огнот

Телма - 26.02.2016

Русија и САД до Советот за безбедност на ОН поднесоа Предлог-резолуција со која се повикува на целосно почитување на договрениот прекин на огнот во Сирија, што треба да стапи во сила вечер на полноќ по сириско врема (23 часот по средноевропско ...

Лавров: Се надевам САД ќе го почитуваат договорот за Сирија

Телма - 26.02.2016

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека се надева оти Вашингтон ќе го одржи својот дел од договореното во врска со преконот на огнот во Сирија. Лавров изрази надеж дека Белата куќа ќе почитува договор што предвидува прекин на ...

Путин: Сите ќе го почитуваат примирјето во Сирија

Телма - 26.02.2016

Русија добила информации дека сите страни во Сирија за кои се очекува дека ќе учествуваат во прекинот на огнот се подготвени тоа да го сторат, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

Резолуција на СБ на ОН за поддршка примирјето во Сирија

Алсат-М - 26.02.2016

Русија и САД до Советот за безбедност на ОН поднесоа Предлог-резолуција со која се повикува на целосно почитување на договрениот прекин на огнот во Сирија, што треба да стапи во сила вечер на полноќ по сириско врема (23 часот по средноевропско ...

Лавров: Се надевам САД ќе го почитуваат договорот за Сирија

ТВ21 - 26.02.2016

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека се надева оти Вашингтон ќе го одржи својот дел од договореното во врска со преконот на огнот во Сирија. Лавров изрази надеж дека Белата куќа ќе почитува договор што предвидува прекин на ...

Обама e уверен во победата над ИД

Репортер - 26.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека е уверен дека САД ќе победат во борбата против Исламска држава, но и дека клучниот чекор за нејзин пораз ќе биде ставање крај на конфликтот во Сирија.

Лавров: Се надевам САД ќе го почитуваат договорот за Сирија

А1 On - 26.02.2016

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека се надева оти Вашингтон ќе го одржи својот дел од договореното во врска со преконот на огнот во Сирија. Лавров изрази надеж дека Белата куќа ќе почитува договор што предвидува прекин на ...

Лавров: Се надевам САД ќе го почитуваат договорот за Сирија

Сител - 26.02.2016

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека се надева оти Вашингтон ќе го одржи својот дел од договореното во врска со преконот на огнот во Сирија. Лавров изрази надеж дека Белата куќа ќе почитува договор што предвидува прекин на ...

Обама e уверен во победата над ИД

Курир - 26.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека е уверен оти САД ќе победат во борбата против Исламска држава, но и дека клучниот чекор за нејзин пораз ќе биде ставање крај на конфликтот во Сирија.

Обама ја предупреди Русија за примирјето во Сирија

Р.С.Европа - 26.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама ја предупреди Русија дека, како што рече, „светот ќе гледа“ дали таа го почитува договорениот прекин на непријателствата во Сирија што почнува денеска.

Резолуција на СБ на ОН за поддршка примирјето во Сирија

Сител - 26.02.2016

Русија и САД до Советот за безбедност на ОН поднесоа Предлог-резолуција со која се повикува на целосно почитување на договрениот прекин на огнот во Сирија, што треба да стапи во сила вечер на полноќ по сириско врема (23 часот по средноевропско ...

Обама уверен во победата над ИД

Сител - 26.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека е уверен оти САД ќе победат во борбата против Исламска држава, но и дека клучниот чекор за нејзин пораз ќе биде ставање крај на конфликтот во Сирија.

Средба на претседателот Обама со виши претставници на национална безбедност

Глас на Америка - 26.02.2016

Тој притоа истакна дека крајот на конфликтите во Сирија и Ирак од клучно значење за пораз на ИД Со очекуваното стапување на сила на прекинот на огнот во Сирија во сабота, претседателот Барак Обама вели дека ставањето крај на конфликтите во Сирија и ...

Путин се надева дека Американците сфаќаат дека терористите не се заштитени со сириското примирје

МКД - 26.02.2016

Рускиот претседател Владимир Путин се надева дека американските партнери сфаќаат дека борбата против тероризмот во Сирија треба да продолжи и откако примирјето ќе стапи во сила, пренесуваат руските медиуми.

Обама уверен во победата над ИД

Нетпрес - 26.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека е уверен оти САД ќе победат во борбата против Исламска држава, но и дека клучниот чекор за нејзин пораз ќе биде ставање крај на конфликтот во Сирија.

Обама: Ќе ја уништиме Исламска држава

+инфо - 26.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека е уверен оти САД ќе победат во борбата против Исламска држава, но и дека клучниот чекор за нејзин пораз ќе биде ставање крај на конфликтот во Сирија.

Путин: Сите ќе го почитуваат примирјето во Сирија

+инфо - 26.02.2016

Русија добила информации дека сите страни во Сирија за кои се очекува дека ќе учествуваат во прекинот на огнот се подготвени тоа да го сторат, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

Путин тврди дека сите ќе го почитуваат примирјето во Сирија

Сител - 26.02.2016

Русија добила информации дека сите страни во Сирија за кои се очекува дека ќе учествуваат во прекинот на огнот се подготвени тоа да го сторат, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

Обама уверен во победата над ИД

А1 On - 26.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека е уверен оти САД ќе победат во борбата против Исламска држава, но и дека клучниот чекор за нејзин пораз ќе биде ставање крај на конфликтот во Сирија.

Путин тврди дека сите ќе го почитуваат примирјето во Сирија

А1 On - 26.02.2016

Русија добила информации дека сите страни во Сирија за кои се очекува дека ќе учествуваат во прекинот на огнот се подготвени тоа да го сторат, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

ПУТИН: Сите ќе го почитуваат примирјето во Сирија кое стапува во сила на полноќ

Телеграф - 26.02.2016

„Мировниот процес во Сирија ќе биде тежок, но нема алтернатива“, изјави Путин на состанок со официјални претставници на руската Федерална служба за безбедност „ Русија добила информации дека сите страни во Сирија за кои се очекува дека ќе ...

Путин тврди дека сите ќе го почитуваат примирјето во Сирија

Репортер - 26.02.2016

Денес рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Русија добила информации дека сите страни во Сирија за кои се очекува дека ќе учествуваат во прекинот на огнот се подготвени тоа да го сторат.

Резолуција на СБ на ОН за поддршка примирјето во Сирија

А1 On - 26.02.2016

Русија и САД до Советот за безбедност на ОН поднесоа Предлог-резолуција со која се повикува на целосно почитување на договрениот прекин на огнот во Сирија, што треба да стапи во сила вечер на полноќ по сириско врема (23 часот по средноевропско ...

СБ на ОН со резолуција за поддршка примирјето во Сирија

Курир - 26.02.2016

Русија и САД до Советот за безбедност на ОН поднесоа Предлог-резолуција со која се повикува на целосно почитување на договорениот прекин на огнот во Сирија, што треба да стапи во сила вечер на полноќ по сириско времe (23 часот по средноевропско ...

Обама уверен во победата над ИД

Алфа - 26.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека е уверен оти САД ќе победат во борбата против Исламска држава, но и дека клучниот чекор за нејзин пораз ќе биде ставање крај на конфликтот во Сирија.

Турција под опсада: Како Москва ја притисна Анкара во челични стеги

Денешен - 26.02.2016

Русија се утврди во Сирија и подготвена е за сите видови на потенцијални судири, во голема мерка користејќи ги можностите создадени со погрешната политика на режимот на Ердоган, наведува турскиот аналитичар Билент Кенеш.

Турција губи на сите фронтови и тоа со голем резултат, и се готви “босанско сценарио” за Курдите

Локално - 26.02.2016

“Горчлив пораз за Ердоган” – под таков наслов објавува аналитички преглед азербејџанскиот портал Haqqin.az. Независно од титаниските напори на претседателот Ердоган, неговата земја сега губи на сите фронтови при тоа со катастрофален резултат.Оние ...

Русија удри “како за последно” во Сирија

Локално - 26.02.2016

Руски воени авиони ги бомбардираа најинтензивно провинциите Хомс и Алепо.Нападите беа на неколу часови пред да влезе во сила примирјето Русија нанесе голем број воздушни напади по бастиони на опозицијата во Сирија неколку часа пред да стапи во сила ...

Обама e уверен во победата над ИД

Република - 26.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека е уверен оти САД ќе победат во борбата против Исламска држава, но и дека клучниот чекор за нејзин пораз ќе биде ставање крај на конфликтот во Сирија.

Лавров: Нема „План Б“ на договорот за прекин на огнот во Сирија

Денешен - 26.02.2016

Нема „План Б“ на договорот за прекин на огнот во Сирија и не се планира да има, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. На 22 февруари САД и Русија лиферуваа заедничка изјава дека на 27 февруари на полноќ стапува во сила ...

Лавров: Се надевам САД ќе го почитуваат договорот за Сирија

Локално - 26.02.2016

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека се надева оти Вашингтон ќе го одржи својот дел од договореното во врска со прекинот на огнот во Сирија. Лавров изрази надеж дека Белата куќа ќе почитува договор што предвидува прекин на ...

Лавров: Се надевам САД ќе го почитуваат договорот за Сирија

Денешен - 26.02.2016

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека се надева оти Вашингтон ќе го одржи својот дел од договореното во врска со преконот на огнот во Сирија. Лавров изрази надеж дека Белата куќа ќе почитува договор што предвидува прекин на ...

Обама уверен во победата над ИД

Денешен - 26.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека е уверен оти САД ќе победат во борбата против Исламска држава, но и дека клучниот чекор за нејзин пораз ќе биде ставање крај на конфликтот во Сирија.

Обама уверен во победата над ИД

Точка - 26.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека е уверен оти САД ќе победат во борбата против Исламска држава, но и дека клучниот чекор за нејзин пораз ќе биде ставање крај на конфликтот во Сирија.

Како Путин од господар на војната се претвори во миротворец

Точка - 26.02.2016

Рускиот претседател Владимир Путин лично се ангажирал плановите од примирјето во Сирија да ги претвори во реалност, и тоа веќе овој викенд. Путин веќе направил неколку долги телефонски разговор со бројни светски лидери, а наредил и намалување на ...

Русија нанесе нови напади врз сириската опозиција часови пред примирјето

Фактор - 26.02.2016

Руската воздухопловна авијација нанела голем број напади врз кампови на сириската опозиција, неколку часа пред да статпи на сила договорот за прекин на огнот во немирната земја. „Од минатата ноќ до утрово имаше руски воздушни напади, кои беа ...

Путин тврди дека сите ќе го почитуваат примирјето во Сирија

Денешен - 26.02.2016

Русија добила информации дека сите страни во Сирија за кои се очекува дека ќе учествуваат во прекинот на огнот се подготвени тоа да го сторат, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин.

Еден ден пред почетокот на примирјето: Сириската војска го зададе последниот удар, жестоки пресметки во Дамаск

Точка - 26.02.2016

Жестоки пресметки во предградието на Дамаск на само еден ден пред почетокот на примирјето - сириската војска тврди дека таму се наоѓа Ал Нусра фронт, опозицијата демантира. Жестоки борби денес избија во предградието на сириската престолнина, на само ...

Анкара уверува дека нема да навлезе во Сирија

Локално - 26.02.2016

Турција не врши подготовка за еднострана воена операција во Сирија, увери претседателскиот советник Ибрахим Калон. Тој го изјави ова на прес-конференција. Во исто време тој рече дека земјата ќе “се придржува кон правилата на употреба на сила” во ...

Анкара под воена опсада на Русија

Вечер Прес - 26.02.2016

До неодамна, Турција уживала одлични односи со Русија, до ниво на одржување на заеднички состаноци на кабинетите и меѓусебно укинување на визи. Но, политичките, комерцијални и економски односи меѓу двете земји денес нагло опаѓаат.

Путин  “срцепарачки” до разузнавачите: Благодарам за Сирија и за фатените 400 странски агенти во Русија…

Локално - 26.02.2016

Претседателот на Русија Владимир Путин е убеден дека антитерористичката операција во Сирија е започната токму во потребниот момент. На колегиумот на Федералната служба за безбедност, Путин изјави дека руските тајни служби ги пресекле активностите на ...

Путин ќе го почитува мирот во Сирија, но ќе продолжи со напади

Фактор - 26.02.2016

Договорот за прекин на огнот во Сирија очекува да биде почитуван од сите кои учествуваат во него, но не планира Русија да ги прекине воздушните напади во земјата. Рускиот претседател Владимир Путин дефинитивно ја продолжува битката против ...

Обама уверен во победата над ИД

Lider - 26.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека е уверен оти САД ќе победат во борбата против Исламска држава, но и дека клучниот чекор за нејзин пораз ќе биде ставање крај на конфликтот во Сирија.

Давутоглу: Ако безбедноста на Турција е загрозена, прекинот на огнот под знак на прашање

Телма - 25.02.2016

Планот за прекин на непријателство во Сирија нема да биде обврзувачки, доколку безбедноста на Турција биде загрозена, изјави денеска турскиот премиер Ахмет Давутоглу, додавајќи дека Анкара ќе „преземе потребни мерки“ против курдските бунтовници во ...

Лавров: Нема план Б за Сирија, ниту ќе го има!

Канал5 - 25.02.2016

Не постои алтернативен план на договорот за прекин на огнот во Сирија кои го усогласија САД и Русија, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој вели дека никогаш немало план Б ниту ќе има такво нешто.

Несигурно примирјето на терен во Сирија

Вест - 25.02.2016

ЛИБАН (АП) - Рускиот претседател Владимир Путин завчера разговараше со клучните играчи во конфликтот во Сирија, вклучувајќи го претседателот Башар Асад, пред да почне прекинот на огнот предложен од САД и Русија, а опозицијата изрази загриженост дека ...

Џим Џатрас: Ако Русите припукаат, НАТО нема да ве спасува

Дневник - 25.02.2016

Прифаќајќи ги условите на примирјето во Сирија со Русија, САД покажаа дека НАТО нема да ја поддржи Анкара, смета поранешниот американски дипломат Џим Џатрас, пренесува „Раша тудеј“. Тој истакна дека ова примирје значи оти САД нема да ги поддржат ...

Кери: Ако не успее дипломатијата, потребен е план Б за Сирија

Телма - 25.02.2016

Американската администрација е подготвена да преземе акции за реализација на сегашниот план за дипломатско уредување на сирискиот конфликт, но не исклучува поделба на таа арапска држава ако мировните напори не успеат, изјави американскиот државен ...

Давутоглу: Примирјето во Сирија не е задолжително за Турција

Дневник - 25.02.2016

Примирјето во Сирија не е задолжително во случај на закана за безбедноста на Турција, изјави вчера турскиот премиер Ахмет Давутоглу. - Прекинот на огнот не е обврска за нас кога постои закана за националната безбедност.

„Ако Русите припукаат, не барајте го НАТО“

Утрински - 25.02.2016

Договорот на САД со Русија за Сирија е доказ дека НАТО нема да ја поддржува Анкара, вели поранешниот американски дипломат Џим Џатрас Поранешниот американски дипломат вели дека постигнатото примирје значи дека САД нема да поддржуваат турски акции во ...

Кери: Ако не успее дипломатијата, потребен е план Б за Сирија

Сител - 25.02.2016

Американската администрација е подготвена да преземе акции за реализација на сегашниот план за дипломатско уредување на сирискиот конфликт, но не исклучува поделба на таа арапска држава ако мировните напори не успеат, изјави американскиот државен ...

Кери: Ако не успее дипломатијата, потребен е план Б за Сирија

Алфа - 25.02.2016

Американската администрација е подготвена да преземе акции за реализација на сегашниот план за дипломатско уредување на сирискиот конфликт, но не исклучува поделба на таа арапска држава ако мировните напори не успеат, изјави американскиот државен ...

Кери: ако не успее дипломатијата, потребен е план Б за Сирија

А1 On - 25.02.2016

Американската администрација е подготвена да преземе акции за реализација на сегашниот план за дипломатско решавање на сирискиот конфликт, но не исклучува поделба на таа арапска држава ако мировните напори не успеат, изјави американскиот државен ...

Американски аналитичар: Примирјето во Сирија би можело да биде стап со кој САД и НАТО ќе ја истепаат Русија

Репортер - 25.02.2016

За да се решат судирите во Сирија, Вашингтон би требало да ги убеди Анкара и Ријад да ја сопрат поддршката за исламските екстремисти, сметаат аналитичарите. Американскиот аналитичар Стефан Лендман изразил длабока загриженост поради тоа што Анкара и ...

Давутоглу: Договорот за прекин на огнот е необврзувачки ако безбедноста на Турција е загрозена

Алфа - 25.02.2016

Планот за прекин на непријателство во Сирија нема да биде обврзувачки, доколку безбедноста на Турција биде загрозена, изјави денеска турскиот премиер Ахмет Давутоглу, додавајќи дека Анкара ќе „преземе потребни мерки“ против курдските бунтовници во ...

Давутоглу - Прекинот на огнот во Сирија е необврзувачки

Р.С.Европа - 25.02.2016

Планот за прекин на непријателство во Сирија нема да биде обврзувачки, доколку безбедноста на Турција биде загрозена“, изјави денеска турскиот премиер Ахмет Давутоглу, додавајќи дека Анкара ќе „преземе потребни мерки“ против курдските бунтовници во ...

Москва: Наводите за план Б за Сирија се загрижувачки

Нетпрес - 25.02.2016

Рускиот заменик-министер за надворешни работи, Михаил Богданов денеска изјави дека американските наоди за „некаков план Б за Сирија“ предизвикуваат загриженост. Тој истакна дека Москва не знае ништо за тие планови и наведе дека се приближуваме „до ...

Давутоглу: Прекинот на огнот е необврзувачки ако безбедноста на Турција е загрозена

Репортер - 25.02.2016

Планот за прекин на непријателство во Сирија нема да биде обврзувачки, доколку безбедноста на Турција биде загрозена, изјави денеска турскиот премиер Ахмет Давутоглу, додавајќи дека Анкара ќе „преземе потребни мерки“ против курдските бунтовници во ...

Во Женева утре седница на Групата за прекин на огнот во Сирија

А1 On - 25.02.2016

Групата за прекин на воените дејствија во Сирија ќе се состане утре во Женева, изјави денеска специјалниот пратеник на Обединетите нации за Сирија, Стефан де Мистура. Тоа ќе биде прва седница на оваа Група, создадена од Меѓународната група за ...

Захарова: Москва гледа напредок пред прекинот на огнот во Сирија

Сител - 25.02.2016

Потпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, изјави денеска дека официјална Москва гледа дека е постигнат напредок пред прекинот на огнот во Сирија овој викенд.

Лавров: Нема „План Б“ на договорот за прекин на огнот во Сирија

+инфо - 25.02.2016

Нема „План Б“ на договорот за прекин на огнот во Сирија и не се планира да има, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. На 22 февруари САД и Русија лиферуваа заедничка изјава дека на 27 февруари на полноќ стапува во сила ...

Сириската опозиција ќе го почитува привременото примирје

Макфакс - 25.02.2016

Главните групи од сириската сунитска вооружена опозиција изјавија во средата вечерта дека ќе го почитуваат привременото двонеделно примирје во Сирија според руско-американскиот предлог кој го прифати и владата во Дамаск и треба да стапи на сила од ...

Кери: група за надзор на прекинот на огнот во Сирија

Р.С.Европа - 25.02.2016

Американски и руски претставници во наредните денови ќе формираат група која ќе го надгледува почитувањето на прекинот на огнот во Сирија меѓу владините сили и бунтовничките групи. Ова го изјави американскиот државен секретар Џон Кери кој на ...

Рускиот генерал го предупреди Пентагон: Бидете попрофесионални!

Репортер - 25.02.2016

Официјалниот преставник на Министерството за одбрана на Русија Игор Конашенков реагираше на зборовите на американскиот колега Питер Кук, кој изјави дека прекинувањето на огнот во Сирија е тест за руската власт.

Захарова: Русија не го поддржува режимот на Асад

Руска реч - 25.02.2016

Русија не го поддржува режимот на претседателот на Сирија Башар Асад, но ги споделува неговите цели во борбата против тероризмот, изјави портпаролот на МНР РФ Марија ...

Лавров: Нема „План Б“ на договорот за прекин на огнот во Сирија

А1 On - 25.02.2016

Нема „План Б“ на договорот за прекин на огнот во Сирија и не се планира да има, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. На 22 февруари САД и Русија лиферуваа заедничка изјава дека на 27 февруари на полноќ стапува во сила ...

„Взгљад“: Примирјето во Сирија може да се претвори во стапица

Руска реч - 25.02.2016

Договорот за прекин на огнот во Сирија е постигнат во време кога сириските владини сили нижат успеси. Сомнително е и чудно тоа што ситуацијата потсетува на нешто веќе видено во Босна и Донбас, пишува Евгениј Крутиков, воен експерт, политиколог, ...

Лавров: „План Б“ на договорот за прекин на огнот во Сирија нема

Репортер - 25.02.2016

Нема „План Б“ на договорот за прекин на огнот во Сирија и не се планира да има, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. На 22 февруари САД и Русија лиферуваа заедничка изјава дека на 27 февруари на полноќ стапува во сила ...

Лавров: План „Б“ за Сирија нема и нема ни да има

Руска реч - 25.02.2016

Практично веднаш по склучувањето на договорот за Сирија САД изјавија дека разгледуваат план „Б“ – во случај на неуспех на примирјето. Според зборовите на министерот за надворешни работи на РФ Сергеј Лавров, никој нема таков план и нема ни да ...

Захарова: Москва гледа напредок пред прекинот на огнот во Сирија

А1 On - 25.02.2016

Потпаролот на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова, изјави денеска дека официјална Москва гледа дека е постигнат напредок пред прекинот на огнот во Сирија овој викенд.

Лавров: Нема „План Б“ на договорот за прекин на огнот во Сирија

Сител - 25.02.2016

Нема „План Б“ на договорот за прекин на огнот во Сирија и не се планира да има, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. На 22 февруари САД и Русија лиферуваа заедничка изјава дека на 27 февруари на полноќ стапува во сила ...

Кери: Ако не успее дипломатијата, потребен е план Б за Сирија

+инфо - 25.02.2016

Американската администрација е подготвена да преземе акции за реализација на сегашниот план за дипломатско уредување на сирискиот конфликт, но не исклучува поделба на таа арапска држава ако мировните напори не успеат, изјави американскиот државен ...

Давутоглу: Нема да го почитуваме сириското примирје ако е закана за нашата безбедност

МКД - 25.02.2016

Сириското примирје нема да се смета за обврзувачко доколку претставува закана за безбедноста на Турција, изјави турскиот премиер Ахмет Давутоглу. Анкара ќе реагира против сириските Курди и против Исламска држава, преземајќи ги сите „неопходни ...

Сириската опозиција ќе го почитува привременото примирје

Тера - 25.02.2016

Главните групи од сириската сунитска вооружена опозиција изјавија во средата вечерта дека ќе го почитуваат привременото двонеделно примирје во Сирија според руско-американскиот предлог кој го прифати и владата во Дамаск и треба да стапи на сила од ...

Американски аналитичар: Примирјето во Сирија би можело да биде стап со кој САД и НАТО ќе ја "удрат" Русија

Точка - 25.02.2016

За да се решат судирите во Сирија, Вашингтон би требало да ги убеди Анкара и Ријад да ја сопрат поддршката за исламските екстремисти, сметаат аналитичарите. Американскиот аналитичар Стефан Лендман изразил длабока загриженост поради тоа што Анкара и ...

Давутоглу: Договорот за прекин на огнот е необврзувачки ако безбедноста на Турција е загрозена

Денешен - 25.02.2016

Планот за прекин на непријателство во Сирија нема да биде обврзувачки, доколку безбедноста на Турција биде загрозена, изјави денеска турскиот премиер Ахмет Давутоглу, додавајќи дека Анкара ќе „преземе потребни мерки“ против курдските бунтовници во ...

Турција под опсада: Како Москва ја притисна Анкара во челични стеги

Точка - 25.02.2016

Русија се утврди во Сирија и подготвена е за сите видови на потенцијални судири, во голема мерка користејќи ги можностите создадени со погрешната политика на режимот на Ердоган, наведува турскиот аналитичар Билент Кенеш.

Сириската опозиција ќе го почитува привременото примирје

Точка - 25.02.2016

Главните групи од сириската сунитска вооружена опозиција изјавија во средата вечерта дека ќе го почитуваат привременото двонеделно примирје во Сирија според руско-американскиот предлог кој го прифати и владата во Дамаск и треба да стапи на сила од ...

Кери: Ако не успее дипломатијата, потребен е план Б за Сирија

Денешен - 25.02.2016

Американската администрација е подготвена да преземе акции за реализација на сегашниот план за дипломатско уредување на сирискиот конфликт, но не исклучува поделба на таа арапска држава ако мировните напори не успеат, изјави американскиот државен ...

Давутоглу: Примирјето во Сирија не е задолжително за Турција

Фактор - 25.02.2016

„Примирјето во Сирија не е задолжително во случај на закана за безбедноста на Турција“, изјави турскиот премиер Ахмет Давутоглу. „Прекинот на огнот не е обврска за нас, кога постои закана за националната безбедност.

Москва: Наводите за план Б за Сирија се загрижувачки

Денешен - 25.02.2016

Американските наводи за „некаков план Б“ за Сирија, предизвикуваат загриженост, изјави денеска рускиот заменик-министер за надворешни работи Михаил Богданов. Богданов истакна дека Москва не знае ништо за тие планови и наведе дека сега се ...

ЗЕДНИЧКА Изјава НА САД И РУСИЈА

Пулс24 - 25.02.2016

„До пладне на 26 февруари сите завојувани страни во Сирија треба да ни ја потврдат нам и на американските партнери приврзаност кон прекинот на огнот. Руски и американски воени претставници заедно ќе ги определат на картите териториите на кои ...

Закажана првата средба на групата за прекин на воени дејствија во Сирија

Локално - 25.02.2016

Групата за прекин на воените дејствија во Сирија ќе се состане утре во Женева, изјави денеска специјалниот пратеник на Обединетите нации за Сирија, Стефан де Мистура. Тоа ќе биде прва седница на оваа Група, создадена од Меѓународната група за ...

Ердоган го пречека на нож договорот меѓу Русија и САД за примирјето во Сирија

Локално - 25.02.2016

Според турскиот лидер, Курдите се исто така терористи и примирјето не треба да важи за нив Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган остро го критикуваше заедничкиот договор на Русија и САД за прекин на огнот во Сирија.

Русите се прашуваат: Кој е „Планот Б" на Американците?

Точка - 25.02.2016

Американските тврдења дека постои „План Б“ за Сирија предизвикуваат загриженост, изјави заменикот на рускиот министер за надворешни работи, Михаил Богданов. „Уверени сме дека сега сите сили треба да се насочат кон примена на договорот за прекин на ...

Дали планот Б е да се подели Сирија, ако не успее дипломатијата?

Вечер Прес - 25.02.2016

Американската администрација е подготвена да преземе акции за реализација на сегашниот план за дипломатско уредување на сирискиот конфликт, но не исклучува поделба на таа арапска држава ако мировните напори не успеат, изјави американскиот државен ...

„Њујорк Тајмс“: Русија ги реши петте главни задачи во Сирија

Lider - 25.02.2016

Со склучувањето на договорот со САД за примирје во Сирија, Русија ги достигна сите поставени цели, смета американскиот весник „Њујорк Тајмс“. Според оценките на „Њујорк Тајмс“, Москва има пет главни задачи во Сирија: „да ги прекине обидите за ...

Русија значително го намали интензитетот на воздушни удари во Сирија

Канал5 - 24.02.2016

Руските воени авиони значително го намалија интензитетот на нападите во Сирија во минатите два дена - изјави портпаролот на руското министерство за одбрана Игор Конашенков. Руската авијација „престанала да ги напаѓа оние области во Сирија во кои ...

Сириската влада ги прифати условите за примирје, опозицијата има услови

Дневник - 24.02.2016

Властите во Сирија ги прифатија вчера условите на САД и Русија за прекин на воените дејства акција, но под услов да продолжи борбата против терористичките Исламска држава, Ал Нусра и другите милитанти, пренесува агенцијата Сана.

Лавров: Кој се сомнева во договорот за Сирија, всушност сака војна

МКД - 24.02.2016

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека сите оние кои се сомневаат во руско-американскиот договор за примирје во Сирија – всушност посакуваат војна, а не мир. Во понеделникот, американскиот државен секретар Џон Кери и рускиот ...

НОВИ РАЗГОВОРИ ЗА СИРИЈА: Лавров и Кели телефонски договарале детали за прекинот на огнот

Телеграф - 24.02.2016

Двајцата дипломати ги продолжиле разговорите за модалитетот на процесот со кој се предвидува да се стави крај на војната во Сирија Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери денеска телефонски разговараа за ...

Обама, Меркел, Оланд и Камерон разговараа за Сирија

+инфо - 24.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама вчера разговараше со лидерите на Германија, Франција и Велика Британија околу договорот за прекин на непријателствата во Сирија, соопшти Белата куќа. За време на видео конференциската врска, Обама со германската ...

Обама, Меркел, Оланд и Камерон разговараа за Сирија

Алфа - 24.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама вчера разговараше со лидерите на Германија, Франција и Велика Британија околу договорот за прекин на непријателствата во Сирија, соопшти Белата куќа. Американскиот претседател Барак Обама вчера разговараше со ...

Обама, Меркел, Оланд и Камерон разговараа за Сирија

А1 On - 24.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама вчера разговараше со лидерите на Германија, Франција и Велика Британија околу договорот за прекин на непријателствата во Сирија, соопшти Белата куќа. За време на видео конференциската врска, Обама со германската ...

Обама, Меркел, Оланд и Камерон разговараа за Сирија

Сител - 24.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама вчера разговараше со лидерите на Германија, Франција и Велика Британија околу договорот за прекин на непријателствата во Сирија, соопшти Белата куќа. За време на видео конференциската врска, Обама со германската ...

Кери: има план Б за Сирија

Р.С.Европа - 24.02.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери навести дека постои план БХ за Сирија во случај на неуспех на дипломатскиот и политичкиот процес кои САД и Русија се обидуваат да го спроведат за ставање крај на војната во таа земја.

САД ѝ порачаа на Турција: Ако Русите припукаат, НАТО нема да ве спасува

МКД - 24.02.2016

Прифаќајќи ги условите на примирјето во Сирија со Русија, САД покажаа дека НАТО нема да ја поддржи Анкара, смета поранешниот американски дипломат Џим Џатрас, пренесува Раша тудеј . Тој истакна дека ова примирје значи ддека САД нема да ги поддржат ...

Захарова: САД се обидуваат да ја задржат не само Русија, туку и ЕУ

Руска реч - 24.02.2016

САД ја натераа Европската унија да воведе санкции против Русија, ЕУ немаше намера да го стори тоа, изјави портпаролот на МНР РФ Марија ...

Кери: Руската улога во сириското примирје е клучна, но САД имаат и „План Б“ (ВИДЕО)

МКД - 24.02.2016

Државниот секретар на САД Џон Кери навести синоќа дека постои и план Б за Сирија, во случај на неуспех на дипломатскиот или политичкиот процес, кои САД и Русија се обидуваат да го спроведат со цел прекинување на непријателствата во Сирија.

„Њујорк Тајмс“: Русија ги реши петте главни задачи во Сирија

Руска реч - 24.02.2016

Со склучувањето на договорот со САД за примирје во Сирија, Русија ги достигна сите поставени цели, смета американскиот весник „Њујорк ...

Кралот на Јордан во Белата куќа

Глас на Америка - 24.02.2016

Фокусот на разговорите со претседателот Обама ќе биде Сирија Американскиот претседател Барак Обама е домаќин за јорданскиот крал Абдула Втори во Белата куќа, на разговори фокусирани на борбата против Исламската држава и хуманитарните последици од ...

Лавров и Кери телефонски разговараа за Сирија

+инфо - 24.02.2016

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери денеска телефонски разговараа за прашањата поврзани за претстојниот прекин на огнот во Сирија, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Ердоган: Примирјето во Сирија е во интерес на Асад

Руска реч - 24.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го поддржа договорот постигнат меѓу Русија и САД за примирје во Сирија, но нагласи дека тоа е во интерес на сирискиот ...

Лавров и Кери телефонски разговараа за Сирија

Локално - 24.02.2016

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери денеска телефонски разговараа за прашањата поврзани за претстојниот прекин на огнот во Сирија, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

САД “ги пресекоа” сојузниците од Анкара: НАТО нема да се заложи за Турција!

Локално - 24.02.2016

Договарајќи се со Русија за примирјето во Сирија, САД и демонстрираа на Турција дека не ја поддржуваат намерата на Анкара да испрати војници во Сирија, изјави поранешниот американски дипломат Џим Џантрас во интервју за RT.

САД ѝ порачаа на Турција: НАТО нема да ве спасува

Денешен - 24.02.2016

Тој истакна дека ова примирје значи ддека САД нема да ги поддржат турските акции во Сирија, како и дека НАТО „нема да доаѓа да ги спасува“. Тој додаде и дека не е баш уверен дека примирјето ќе потрае.

Американците порачаа: Ако договорот за Сирија пропадне, ние имаме План Б

Точка - 24.02.2016

Државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Џон Кери порача дека Вашингтон има „План Б“ доколку договорот за постигнување на примирје во Сирија пропадне. Американскиот државен секретар ја пофали улогата на Москва во постигнувањето на ...

Нема мрдање, како ќе каже Путин?

Локално - 24.02.2016

Без големи напори рускиот претседател Путин веќе постигна многу во Сирија. Токму тој го држи под контрола и тиранинот во Дамаск. Дали тоа ги зголемува шансите за прекин на крвавата бања во Сирија? За време на Минхенската конференција за безбедност ...

Поранешен американски дипломат: Доколку Русите ги погодат, Турците нека не очекуваат НАТО да ги спасува

Точка - 24.02.2016

Прифаќајќи ги условите од примирјето во Сирија со Русија, САД покажува дека НАТО нема да ја поддржи Анкара, рекол поранешниот американски дипломат Џим Џатрас. Тој навел дека ова примирје значи дека САД нема да ги поддржи турските акции во Сирија, ...

Обама, Меркел, Оланд и Камерон разговараа за Сирија

Денешен - 24.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама вчера разговараше со лидерите на Германија, Франција и Велика Британија околу договорот за прекин на непријателствата во Сирија, соопшти Белата куќа. За време на видео конференциската врска, Обама со германската ...

Обама, Меркел, Оланд и Камерон разговараа за Сирија

Вечер Прес - 24.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама вчера разговараше со лидерите на Германија, Франција и Велика Британија околу договорот за прекин на непријателствата во Сирија, соопшти Белата куќа Американскиот претседател Барак Обама вчера разговараше со ...

Путин денеска е на телефон за Сирија- разговара со Сирија, С.Арабија, Иран и членките на Советот за безбедност на ОН

Локално - 24.02.2016

Сирискиот претседател Башар Асад го уверил во телефонски разговор рускиот претседател Владимир Путин дека неговата влада е подготвена да помогне за спроведување на договореното примирје за Сирија, што треба да стапи на сила во саботата, јави ...

Русите ги намалија бомбардирањата, Турците продолжуваат да ги гранатираат Курдите

Точка - 24.02.2016

Руските воени авиони значително го намалиле интензитетот на нападите во Сирија во изминативе два дена, соопшти портпаролот на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков. Руската авијација „престана да ги напаѓа областите во Сирија за кои ...

Примирјето во Сирија почнува на 27 февруари

Канал5 - 23.02.2016

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со својот американски колега Барак Обама за условите на примирјето во Сирија, по што изјави дека Русија ќе продолжи да ги бомбардира терористите.

Терористите од Сирија побараа заштита од ОН против Русија

Дневник - 23.02.2016

Руски воздушни напади во Сирија ја принудија сириската бунтовничка група, џихадистичкиот Фронт Ал-Нусра, да им се обрати за помош на Обединетите нации, пренесува германски „Дојче виртшафтс нахрихтен“ повикувајќи се на „Ројтерс“.

Сириската опозиција условно ја прифати спогодбата за Сирија

+инфо - 23.02.2016

Главната сириска опозициска група соопшти дека ја прифаќа спогодбата за прекин на непријателството во Сирија, која ја објавија САД и Русија, доколку бидат исполнети „хуманитарните услови“.

Слепата дамка на турската политика

Окно - 23.02.2016

Турската невнимателна политика веќе неколку години ја води оваа важна земја во погрешен правец. Грешките и противречностите на нејзината политика стануваат меѓународен проблем, заканувајќи се со ширење на судирот кој го разорува овој регион, во кој ...

Дамаск го прифати руско-американскиот договор за примирје

Макфакс - 23.02.2016

Сириските власти се согласни со условите за примирја што ги договорија САД и Русија за прекинување на борбените дејствија, доколку напорите на владините сили во борбата со терористичките џихадистички групи Исламска држава и Џебхат ан-Нусра ...

Властите на Сирија согласни со изјавата на Русија и САД за прекин на огнот

Руска реч - 23.02.2016

Владата на Сирија изјавува дека е подготвена за координација со Русија за определување на територијата каде ќе бидат прекинати воените ...

Сириската влада ги прифати условите на американско-руското примирје „доколку продолжи борбата против терористите“ ...

МКД - 23.02.2016

Сириската влада ги прифати условите на прекинот на насилствата кои вчера ги усогласија претседателот на Русија Владимир Путин и американскиот претседател Барак Обама, во рамки на примирјето кое ќе стапи на сила на 27 февруари на полноќ.

Резервираност за примирјето во Сирија

Р.С.Европа - 23.02.2016

Сириското министерство за надворешни работи денеска соопшти дека претседателот Башар ал-Асад го примил договорот за прекин на огнот постигнат од САД и Русија, но предупреди дека ќе размислат и за прекршување на примирјето ако вооружените групи го ...

Сирија: Избори на 13-ти април, опозицијата прифати спогодба

МРТ - 23.02.2016

Посветеноста за примирјето е условено со прекин на опсадата, меѓудругото и испорачување на хуманитарната помош, се наведува во соопштението на Високиот комитет за преговори. Претседателот на Сирија, Башар ал Асад распиша парламентарни избори на ...

Примирјето во Сирија започнува на 27 февруари

Сител - 23.02.2016

Примирјето во Сирија започнува на 27 февруари. Сиријскиот претседатерл Башар Ал Асад најави избори на 13 април. Косовската опзоиција од денеска кампува пред владата во Приштина. Бараат вонредни избори.

Во Сирија отворен координативен центар за примирјето, Русија им ги даде на САД податоците за итни контакти

МКД - 23.02.2016

Координативниот центар за помирување на завојуваните страни во Сирија почна да работи во воздухопловната база Хмеимим во близина на Латакија, соопшти руското министерство за одбрана. Москва, исто така, му го предаде на Вашингтон контактот за итна ...

Во базата „Хмејмим“ формиран Координативен центар за примирјето во Сирија

Руска реч - 23.02.2016

Во руската авиобаза „Хмејмим“ во Сирија е формиран координативен центар за помирување на спротивставените страни и веќе почна со работа, соопшти портпаролот на Министерството за одбрана на Русија генерал-мајор Игор ...

Кери: Договорот за Сирија ќе беше невозможен без Русија

Руска реч - 23.02.2016

Во понеделникот беше објавена заедничка изјава на САД и Русија за Сирија, според која примирјето меѓу владините сили и вооружените групи треба да настапи на 27 ...

САД и Русија соопштија: Примирјето во Сирија почнува овој викенд

Репортер - 23.02.2016

САД и Русија објавија дека планираниот прекин на непријателства во Сирија ќе стапи на сила на полноќ на 27 февруари. Во изјавата се наведува дека примирјето не ги вклучува т.н. Исламска држава (IS) и на Ал Каеда поврзани Нусра фронтот поврзан со Ал ...

Обама и Путин разговараа за Сирија

Р.С.Европа - 23.02.2016

Претседателите на САД и на Русија Барак Обама и Владимир Путин телефонски разговараа за постигнатиот договор за прекин на огнот во Сирија, соопштено е во Вашингтон и во Москва. Белата куќа наведе дека во текот на разговорот што го иницирал Путин, ...

Кери: Тешко е Сирија да се одржи како целина доколку продолжат борбите

Сител - 23.02.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска изјави дека може да биде тешко Сирија да се задржи како целина доколку предолго се чека на завршување на борбите. -Може да се покаже дека е доцна да се сочува Сирија како целина доколку предолго ...

Додека трае примирјето, Асад би спровел избори

Вечер Прес - 23.02.2016

Со примирјето, иако условено, се согласија и претседателот Башар ал Асад и главната сириска опозициска група Сирискиот претседател Башар ал Асад распиша парламентарни избори за 13 април, соопшти претседателството.

Примирјето во Сирија влегува во сила од 27 февруари

Фактор - 23.02.2016

Русија и САД се договориле за условите на примирјето во Сирија, соопшти АP. Предлогот е примирјето да влезе во сила од саботата (27-ти февруари). Терористичката група „Исламска држава“, сепак, како и локалниот огранок на Ал Каеда, не се дел од ...

Примирјето во Сирија започнува на 27 февруари, но без ИД

Вечер Прес - 23.02.2016

Договор за прекин на борбите во Сирија ќе стапи во сила на 27 февруари, објави телевизијата Ал Џазира, повикувајќи се на документ за кој се договориле Русија и САД Договор за прекин на борбите во Сирија ќе стапи во сила на 27 февруари, објави ...

По 5 години, примирје во Сирија – Во сабота стапува на сила договорот за прекин на огнот

МК News - 23.02.2016

Договор за прекин на борбите во Сирија ќе стапи во сила на 27 февруари, објави телевизијата Ал Џазира, повикувајќи се на документ за кој се договориле Русија и САД. Договорот меѓу САД и Русија подразбира дека прекинот на непријателствата ќе стапи во ...

КОЈ КОГО ТРЕБА ДА ШТИТИ? Терористите од Сирија побараа заштита од ОН против Русија

МК News - 23.02.2016

Руски воздушни напади во Сирија ја принудија сириската бунтовничка група, џихадистичкиот Фронт Ал-Нусра, да им се обрати за помош на Обединетите нации, пренесува германски „Дојче виртшафтс нахрихтен“ повикувајќи се на „Ројтерс“.

Кери: Тешко е Сирија да се одржи како целина доколку продолжат борбите

Локално - 23.02.2016

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска изјави дека може да биде тешко Сирија да се задржи како целина доколку предолго се чека на завршување на борбите. -Може да се покаже дека е доцна да се сочува Сирија како целина доколку предолго ...

Путин: И по прогласувањето на примирјето ќе ги бомбардираме терористите

МК News - 23.02.2016

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со својот американски колега Барак Обама за условите на примирјето во Сирија, по што изјави дека Русија ќе продолжи да ги бомбардира терористите.

Дамаск го прифати руско-американскиот договор за примирје

Точка - 23.02.2016

Сириските власти се согласни со условите за примирја што ги договорија САД и Русија за прекинување на борбените дејствија, доколку напорите на владините сили во борбата со терористичките џихадистички групи Исламска држава и Џебхат ан-Нусра ...

„Индепендент“: Обама сериозно ги сфати заканите на Ердоган

ТВ21 - 22.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама сериозно ги сфати заканите на турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган за инвазија врз Сирија, по бомбашките напади на сириските Курди во Анкара, пишува лондонскиот весник „Индепендент“.

„Индепендент“: Обама сериозно ги сфати заканите на Ердоган

Алсат-М - 22.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама сериозно ги сфати заканите на турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган за инвазија врз Сирија, по бомбашките напади на сириските Курди во Анкара, пишува лондонскиот весник „Индепендент“.

Сирија на раскрсница меѓу договор за примирје и нови насилства

Телма - 22.02.2016

Додека Вашинготн и Москва интензивно работат на договорот за прекин на насилствата во Сирија, во градовите Дамаск и Хомс се бројат нови жртви. Во во крвавите бомбашки напади за кои одговорноста ја презеде Исламска држава, загинаа најмалку 150 луѓе.

Стотици убиени во серија експлозии во Сирија

Алсат-М - 22.02.2016

Сириски активисти и провладини медиуми јавуваат дека над 140 луѓе биле убиени во серија експлозии во делови во Сирија кои се под контрола на владините сили. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија јави дека околу 60 луѓе, ...

ОБНОВЕНО - Бројот на загинати во нападот во Дамаск надмина 120

Вест - 22.02.2016

Билансот на загинатите во серијата бомбашки напади кај шиитскиот храм во Дамаск се зголеми на 120 лица, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права. Неофицијално, бројот на жртви веќе е над 140.

Во напад во Дамаск загинаа 120 лица

ТВ21 - 22.02.2016

Билансот на загинатите во вчерашната серија бомбашки напади кај шиитскиот храм во Дамаск се зголеми на 120 лица, соопшти денеска Сирискиот центар за мониторинг на човековите права. Меѓу убиените во самоубиствените напади, за кои одговорноста ја ...

Прекин на огнот во Сирија на 27 февруари, ИД не е вклучена

Утрински - 22.02.2016

Договор за прекин на борбите во Сирија ќе стапи во сила на 27 февруари, објави телевизијата Ал Џазира, повикувајќи се на документ за кој се договориле Русија и САД. Договорот меѓу САД и Русија подразбира дека прекинот на непријателствата ќе стапи во ...

„Индепендент“: Обама сериозно ги сфати заканите на Ердоган

Телма - 22.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама сериозно ги сфати заканите на турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган за инвазија врз Сирија, по бомбашките напади на сириските Курди во Анкара, пишува лондонскиот весник „Индепендент“.

Над 140 загинати по серијата експлозии во Сирија

Канал5 - 22.02.2016

Сириски активисти и провладини медиуми јавуваат дека над 140 луѓе биле убиени во серија експлозии во делови во Сирија кои се под контрола на владините сили. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија јави дека околу 60 луѓе, ...

Прекин на огнот во Сирија на 27 февруари, ИД не е вклучена

Алфа - 22.02.2016

Договор за прекин на борбите во Сирија ќе стапи во сила на 27 февруари, објави телевизијата Ал Џазира, повикувајќи се на документ за кој се договориле Русија и САД. Договор за прекин на борбите во Сирија ќе стапи во сила на 27 февруари, објави ...

Путин раскажа за разговорот со Обама за примирјето во Сирија

Руска реч - 22.02.2016

Претседателите на Русија и на САД Владимир Путин и Барак Обама го одобрија прекинот на огнот во ...

Путин: И по прогласувањето на примирјето ќе ги бомбардираме терористите (ВИДЕО)

МКД - 22.02.2016

Рускиот претседател Владимир Путин разговарал со својот американски колега Барак Обама за условите на примирјето во Сирија, по што изјави дека Русија ќе продолжи да ги бомбардира терористите.

Прекин на огнот во Сирија на 27 февруари, ИД не е вклучена

Нетпрес - 22.02.2016

Договор за прекин на борбите во Сирија ќе стапи во сила на 27 февруари, објави телевизијата Ал Џазира, повикувајќи се на документ за кој се договориле Русија и САД. Договорот меѓу САД и Русија подразбира дека прекинот на непријателствата ќе стапи во ...

Прекин на огнот во Сирија на 27. февруари, ИД не е вклучена

А1 On - 22.02.2016

Договор за прекин на борбите во Сирија ќе стапи во сила на 27 февруари, објави телевизијата Ал Џазира, повикувајќи се на документ за кој се договориле Русија и САД. Договорот меѓу САД и Русија подразбира дека прекинот на непријателствата ќе стапи во ...

ПРЕКИН НА ОГНОТ: Борбите во Сирија ќе прекинат на 27 февруари

Телеграф - 22.02.2016

Терористичките групи Исламска држава и Џабат ал Нусра, која е забранета во Русија, не се вклучени во договорот Договор за прекин на борбите во Сирија ќе стапи во сила на 27 февруари, објави телевизијата Ал Џазира, повикувајќи се на документ за кој ...

Прекин на огнот во Сирија на 27 февруари, ИД не е вклучена

+инфо - 22.02.2016

Договор за прекин на борбите во Сирија ќе стапи во сила на 27 февруари, објави телевизијата Ал Џазира, повикувајќи се на документ за кој се договориле Русија и САД. Договорот меѓу САД и Русија подразбира дека прекинот на непријателствата ќе стапи во ...

„Индепендент“: Обама сериозно ги сфати заканите на Ердоган

Нетпрес - 22.02.2016

Лондонскиот весник „Индепендент“пишува дека по бомбашките напади на сириските Курди во Анкара, американскиот претседател Барак Обама треба сериозно ги сфати заканите на турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган за инвазија врз Сирија.

Прекин на огнот во Сирија на 27 февруари, ИД не е вклучена

Сител - 22.02.2016

Договор за прекин на борбите во Сирија ќе стапи во сила на 27 февруари, објави телевизијата Ал Џазира, повикувајќи се на документ за кој се договориле Русија и САД. Договорот меѓу САД и Русија подразбира дека прекинот на непријателствата ќе стапи во ...

Путин: Договорот за примирје чекор кон запирање на кровпролевањето

Сител - 22.02.2016

Рускиот претседател Владимир Путин договорот за прекин на непријателствата во Сирија го нарече „вистински чекор кон запирање на крвопролевањето“. Путин истакна дека заедничката работа на Русија и САД може да послужи како пример во борбата против ...

ПУТИН: Договорот за примирје треба да го запре крвопролевањето во Сирија

Телеграф - 22.02.2016

Путин истакна дека заедничката работа на Русија и САД може да послужи како пример во борбата против тероризмот Рускиот претседател Владимир Путин договорот за прекин на непријателствата во Сирија го нарече „вистински чекор кон запирање на ...

Путин: Договорот за примирје чекор кон запирање на крвопролевањето

А1 On - 22.02.2016

Рускиот претседател Владимир Путин договорот за прекин на непријателствата во Сирија го нарече „вистински чекор кон запирање на крвопролевањето“. Путин истакна дека заедничката работа на Русија и САД може да послужи како пример во борбата против ...

„Индепендент“: Обама сериозно ги сфати заканите на Ердоган

А1 On - 22.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама сериозно ги сфати заканите на турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган за инвазија врз Сирија, по бомбашките напади на сириските Курди во Анкара, пишува лондонскиот весник „Индепендент“.

Над 140 убиени во бомбашки напади во Сирија

Нетпрес - 22.02.2016

Сириски активисти и провладини медиуми јавуваат дека над 140 луѓе биле убиени во серија експлозии во делови во Сирија кои се под контрола на владините сили. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија јави дека околу 60 луѓе, ...

„Индепендент“: Обама сериозно ги сфати заканите на Ердоган

Репортер - 22.02.2016

Заканите на турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган за инвазија врз Сирија, по бомбашките напади на сириските Курди во Анкара, американскиот претседател Барак Обама сериозно ги сфати пишува лондонскиот весник „Индепендент“.

„Индепендент“: Обама сериозно ги сфати заканите на Ердоган

+инфо - 22.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама сериозно ги сфати заканите на турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган за инвазија врз Сирија, по бомбашките напади на сириските Курди во Анкара, пишува лондонскиот весник „Индепендент“.

Во напад во Дамаск загинаа 120 лица

А1 On - 22.02.2016

Билансот на загинатите во вчерашната серија бомбашки напади кај шиитскиот храм во Дамаск се зголеми на 120 лица, соопшти денеска Сирискиот центар за мониторинг на човековите права. Меѓу убиените во самоубиствените напади, за кои одговорноста ја ...

Над 140 убиени во серија експлозии во Сирија

Р.С.Европа - 22.02.2016

Сириски активисти и провладини медиуми јавуваат дека над 140 луѓе биле убиени во серија експлозии во делови во Сирија кои се под контрола на владините сили. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија јави дека околу 60 луѓе, ...

Обама сериозно ги сфати заканите на Ердоган

Press24 - 22.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама сериозно ги сфати заканите на турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган за инвазија врз Сирија, по бомбашките напади на сириските Курди во Анкара, пишува лондонскиот весник „Индепендент“.

ИСИС презеде одговорност за бомбашките напади во Хомс и Дамаск

Репортер - 22.02.2016

Милитантната група Исламската држава соопшти дека ги извршила бомбашки напади во сирискиот главен град Дамаск и градот Хомс, во кои загинаа најмалку 140 луѓе. Во четири експлозии во јужното предградие на Дамаск предградие Сејда Зеинаб загинаа ...

ИСИС вчера во Сирија уби 150 луѓе во напади во Хомс и врз шиитски храм (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 22.02.2016

Најмалку 150 луѓе се убиени вчера во Сирија во серија напади од џихадистите на ИСИС во зоните под контрола на сириските сили, објави новинската агенција Франс прес. Во Хомс во експлозии на бомби подметнати во две возила загинале најмалку 46 лица, ...

Сирија: Повеќе од 100 луѓе загинати во низа напади

МРТ - 22.02.2016

Имало неколку напади, вклучувајќи и автомобил-бомба во близина на шиитскиот град јужно од Дамаск. Во бомбашки напади во Хомс и во близина на храм во Дамск се убиени повеќе од 100 луѓе. Сириската државна телевизија објави материјали од самото место ...

Во напад во Дамаск загинаа 120 лица

+инфо - 22.02.2016

Билансот на загинатите во вчерашната серија бомбашки напади кај шиитскиот храм во Дамаск се зголеми на 120 лица, соопшти денеска Сирискиот центар за мониторинг на човековите права. Меѓу убиените во самоубиствените напади, за кои одговорноста ја ...

„Индепендент“: Обама сериозно ги сфати заканите на Ердоган

Сител - 22.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама сериозно ги сфати заканите на турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган за инвазија врз Сирија, по бомбашките напади на сириските Курди во Анкара, пишува лондонскиот весник „Индепендент“.

САД и Русија постигнаа договор за примирје во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 22.02.2016

Соединетите Американски Држави и Русија се договорија околу нацрт планот за спроведување прекин на непријателствата во Сирија, почнувајќи од 27 февруари, јавуваат светските агенции. Исламска држава (ИСИС), и Ал нусра фронтот, група поврзана со Ал ...

Примирје во Сирија од 27 февруари

Р.С.Европа - 22.02.2016

Руско-американскиот нацрт-план за прекин на судирите во Сирија треба да започне на 27 февруари, јавува Ал Џезира, тврдејќи дека дошла до договорот, кој беше потврден до неименувани западни извори.

Медиуми: Русија и САД договорија прекин на огнот во Сирија

Руска реч - 22.02.2016

Договорот за прекин на огнот треба да стапи на сила на 27 ...

Обама сериозно ги сфати заканите на Ердоган, ама копнена инвазија нема да има

Вечер Прес - 22.02.2016

Вашингтон знае дека евентуална турска воена акција во Сирија ќе биде насочена кон сириските Курди и борците од Силите за заштита на народот, кои се најдоверливиот сојузник на САД во борба против ИД, наведува „Индепендент" Американскиот претседател ...

Прекинот на огнот во Сирија влегува во сила на 27 февруари

Локално - 22.02.2016

Прекин на воените дејства ќе започне во 00:00 AM локално време во Дамаск. Прекинот на огнот во Сирија влегува во сила на 27 февруари, се вели во заедничката изјава на Русија и САД, објавено од Стејт департментот.

Во напад во Дамаск загинаа 120 лица

Денешен - 22.02.2016

Билансот на загинатите во вчерашната серија бомбашки напади кај шиитскиот храм во Дамаск се зголеми на 120 лица, соопшти денеска Сирискиот центар за мониторинг на човековите права. Меѓу убиените во самоубиствените напади, за кои одговорноста ја ...

"Индепендент": Обама сериозно ги сфати заканите на Ердоган

Точка - 22.02.2016

Лондонскиот весник "Индепендент" пишува дека по бомбашките напади на сириските Курди во Анкара, американскиот претседател Барак Обама треба сериозно ги сфати заканите на турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган за инвазија врз Сирија.

Обама сериозно ги сфати заканите на Ердоган

Канал 77 - 22.02.2016

Американскиот претседател, Барак Обама сериозно ги сфати заканите на турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган за инвазија врз Сирија, по бомбашките напади на сириските Курди во Анкара – пишува лондонскиот весник „Индепендент“.

Путин: Договорот за примирје чекор кон запирање на крвопролевањето

Локално - 22.02.2016

Рускиот претседател Владимир Путин договорот за прекин на непријателствата во Сирија го нарече „вистински чекор кон запирање на крвопролевањето“. Путин истакна дека заедничката работа на Русија и САД може да послужи како пример во борбата против ...

Масовни жртви во низа напади од Исламска држава

Вечер Прес - 22.02.2016

Разорни напади ја потресоа Сирија откако САД и Русија постигнаа "привремена спогодба" за прекин на огнот Во низа самоубиствени напади во близина на шиитското светилиште во Дамаск, како и во Хомс, викендот се убиени најмалку 129 луѓе, на денот кога ...

Ердоган: Турција има право да спроведува операции во Сирија

Точка - 22.02.2016

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека неговата земја има право да спроведува операции во Сирија и во било која друга земја... Турција има право да спроведува операции во Сирија и во било која држава за која што ќе смета дека ...

(ВИДЕО-ФОТО) СЕРИЈА БОМБАШКИ НАПАДИ: Најмалку 150 лица загинале, десетици повредени во експлозии

Фактор - 22.02.2016

Најмалку 150 лица загинале, а повеќе стотици се повредени во низа бомбашки напади во Хомс и кај храмот во близина на Дамаск, за кои одговорноста ја презеде Исламска држава, додека Вашингтон и Москва работат на обезбедување на прекин на огнот во ...

Над 140 убиени во серија експлозии во Сирија

Тера - 22.02.2016

Сириски активисти и провладини медиуми јавуваат дека над 140 луѓе биле убиени во серија експлозии во делови во Сирија кои се под контрола на владините сили. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Британија јави дека околу 60 луѓе, ...

Зошто Обама е против воената акција на Турција против ИСИС и го повикува Ердоган на воздржаност?

Локално - 22.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама сериозно ја сфатил заканата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за инвазијата на Сирија по бомбардирањето на сириските Курди во Анкара, јавува Independent.

„Индепендент“: Обама сериозно ги сфати заканите на Ердоган

Денешен - 22.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама сериозно ги сфати заканите на турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган за инвазија врз Сирија, по бомбашките напади на сириските Курди во Анкара, пишува лондонскиот весник „Индепендент“.

Ужас во Сирија: Низа бомбашки напади, над 120 мртви!

Точка - 22.02.2016

Во бомбашки напади во градот Хомс и во близина на религиозен храм во Дамаск во текот на вчерашниот ден биле убиени над 120 лица. Сириската државна телевизија објави видео снимка од местото на нападот во квартот Ал-Захра на кој може да се види дека ...

После 5 години, примирје во Сирија – Во сабота стапува на сила договорот за прекин на огнот

Точка - 22.02.2016

САД и Русија постигнале договор за прекин на огнот во Сирија кој на сила ќе стапи на 27 февруари (сабота), објави денес новинската агенција „Associated Press“. Се очекува претседателите на Соединетите Американски Држави и Русија, Барак Обама и ...

„Индепендент“: Обама сериозно ги сфати заканите на Ердоган

Lider - 22.02.2016

Американскиот претседател Барак Обама сериозно ги сфати заканите на турскиот колега Реџеп Таип Ердоган за инвазија врз Сирија, по бомбашките напади на сириските Курди во Анкара, пишува лондонскиот весник „Индепендент“.