TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Целото интервју на Заев, за кое се распукаа ВМРО ДПМНЕ и СДСМ

Фактор - 24.05.2015

Гостувањето на Заев на косовска телевизија крена многу врева во јавноста. ВМРО ДПМНЕ смета дека Заев нанел штета на земјата, од СДСМ му порачуваат на Груевски дека е готово, и затоа само измислува, сценарија играјќи на картата на национализмот.

СДСМ: Лицемерниот патриот Груевски манипулира на картата на национализмот, се обидува да креира безбедносни кризи

МКД - 23.05.2015

Никола Груевски се изгуби по масовниот натпартиски граѓански мултиетнички протест, поддржан од над 100.000 граѓани на Репубика Македонија, вели СДСМ во соопштението до јавноста. „Сите тие граѓани, независно од различностите по етничка, политичка или ...

СДСМ: Груевски се изгуби по масовниот натпартиски граѓански мултиетнички протест, поддржан од над 100.000 граѓани

А1 On - 23.05.2015

Никола Груевски се изгуби по масовниот натпартиски граѓански мултиетнички протест, поддржан од над 100.000 граѓани на Репубика Македонија. Сите тие граѓани, независно од различностите по етничка, политичка или друга природа, жртви на неговите ...

СДСМ: Груевски се загуби по протестот на 100.000 граѓани

+инфо - 23.05.2015

Никола Груевски се изгуби по масовниот натпартиски граѓански мултиетнички протест, поддржан од над 100.000 граѓани на Репубика Македонија. Сите тие граѓани, независно од различностите по етничка, политичка или друга природа, жртви на неговите ...

СДСМ: Груевски се изгуби по масовниот граѓански мултиетнички протест, затоа манипулира на картата на национализмот

Локално - 23.05.2015

„Никола Груевски се изгуби по масовниот натпартиски граѓански мултиетнички протест, поддржан од над 100.000 граѓани на Репубика Македонија“, стои во денешното соопштение на СДСМ. „Сите тие граѓани, независно од различностите по етничка, политичка ...

СДСМ: Груевски се загуби по протестот на 100.000 граѓани

Кирилица - 23.05.2015

Никола Груевски се изгуби по масовниот натпартиски граѓански мултиетнички протест, поддржан од над 100.000 граѓани на Репубика Македонија. Сите тие граѓани, независно од различностите по етничка, политичка или друга природа, жртви на неговите ...

СДСМ: Груевски се изгуби по протестот на 100.000 граѓани

Репортер - 23.05.2015

„Никола Груевски се изгуби по масовниот натпартиски граѓански мултиетнички протест, поддржан од над 100.000 граѓани на Репубика Македонија“, порача СДСМ во соопштение за јавноста. „Сите тие граѓани, независно од различностите по етничка, политичка ...

СДСМ: Груевски се изгуби по масовниот граѓански мултиетнички протест, затоа манипулира на картата на национализмот

Либертас - 23.05.2015

„Никола Груевски се изгуби по масовниот натпартиски граѓански мултиетнички протест, поддржан од над 100.000 граѓани на Репубика Македонија“, стои во денешното соопштение на СДСМ. „Сите тие граѓани, независно од различностите по етничка, политичка ...

Лазаревик: Речиси сите министри во владата се вклучени во кривични дела незамисливи за нормалниот ум

Кирилица - 23.05.2015

Се чувствувам одговорен донекаде дека Груевски стана премиер, вели Владимир Лазаревик од „Има Иднина“ во интервју за еден бугарски медиум. Господине Лазаревик, што точно се случи во Куманово во изминатиот викенд? Владата соопшти дека е искоренета ...

СДСМ: „Никола се изгуби по масовниот протест поддржан од над 100.000 граѓани“

Sky - 23.05.2015

Никола Груевски се изгуби по масовниот натпартиски граѓански мултиетнички протест, поддржан од над 100.000 граѓани на Репубика Македонија, се вели во денешното соопштение на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.

Каков компромис може да се очекува од политичкиот дијалог?

24 Вести - 22.05.2015

Никола Груевски и Зоран Заев новото седнување на маса, барем официјално, го дочекуваат секој на позицијата на своите црвени линии. Компромисот според упатените во преговорите ќе се бара некаде помеѓу тврдењето на Заев, дека само оставка на Груевски ...

Да не е договорена заедничка влада?!

Капитал - 22.05.2015

Токму неможноста за компромис го трасирала решението што веќе се договара, а тоа е формирање заедничка или, ако сакате, преодна влада на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, плус ДУИ и ДПА. Ако се погледне наназад, во ситуациите што водат до средбата во Стразбур, ...

Еве како се журкал Груевски на 23 години (ФОТО)

МК News - 22.05.2015

На фан страната на „Мајка ти и Татко Ти“ се појави фотографија од премиерот Груевски од далечната 1993 година направена во Кафе Рома кога премиерот има само 23 години. ВО опуштена атмосфера премиерот позира со своите пријатели.

ФОТО: Вака се забавувал Груевски кога бил млад

За Се - 22.05.2015

На фан страната на „Мајка ти и Татко Ти“ се појави фотографија од премиерот Груевски од далечната 1993 година направена во Кафе Рома кога премиерот има само 23 години. Во опуштена атмосфера премиерот позира со своите ...

Шух-шех: Заев или Груевски

Репортер - 22.05.2015

Токму неможноста за компромис го трасирала решението што веќе се договара, а тоа е формирање заедничка или, ако сакате, преодна влада на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, плус ДУИ и ДПА. Ако се погледне наназад, во ситуациите што водат до средбата во Стразбур, ...

ФОТО: Груевски пред 22 години – опуштено со пријатели

Нетпрес - 21.05.2015

На Фејсбук страницата „Мајка ти и Татко Ти“ се појави фотографија од премиерот Никола Груевски, од далечната 1993 година направена во „Кафе Рома“. Тогаш Груевски имал само 23 години. Во опуштена атмосфера, со ...

ФОТО: Премиерот Груевски опуштен во ноќен живот на 23 години

Press24 - 21.05.2015

На фан страната на „Мајка ти и Татко Ти“ се појави фотографија од премиерот Груевски од далечната 1993 година направена во Кафе Рома кога премиерот има само 23 години. ВО опуштена атмосфера премиерот позира со своите ...

Митинзи - перформанси за спас

Призма - 20.05.2015

Ако згреши Груевски, поразена ќе биде ВМРО-ДПМНЕ. Ако згреши Заев, поразена ќе биде СДСМ, но и непартиската граѓанска борба за слобода, правда и демократија, која ги отвори вратите за протестна ад-хок коалиција.

Протести, контрапротести, преговори, договори... Се наѕира ли излезот од политичката криза?

МКД - 20.05.2015

Пројде 17, па и 18 мај. Останува можноста за продолжување на протести, контрапротести, кампови и контракампови. Како и што понатаму? Кој е излезот од кризата? Дали капацитетите на домашните политички лидери веќе ја прелеаја чашата на трпението на ...

Груевски: Нема да успеат деструктивните сценарија на СДСМ

Алфа - 20.05.2015

Граѓаните нема да дозволат на чело на Македонија да застане човек кој тоа сака да го направи со помош однадвор, манипулаторите нема да успеат да ги нарушат мирот и соживотот, инвестициите ќе продолжат, а ветеното ќе се реализира.

Груевски: Mакедонија нема да си дозволи премиер како Заев

Сител - 20.05.2015

Само послушник и вазал може да биде премиер кој на власт го донеле странски разузнавачки служби. Премиерот Груевски на досега најмасовниот политички собир во Македонската историја со јасна порака: Македонија нема да си дозволи премиер како Заев.

Груевски: Деструктивно сценарио на СДСМ за дестабилизирање на државата и внесување страв кај граѓаните

Сител - 20.05.2015

Деструктивното сценарио на СДСМ има за цел да ја закочи државата, нејзиното нормално функционирање и да внесе страв кај граѓаните, вели премиерот Груевски. Во својот историски говор пред повеќе од 90 илјади граѓани истакна дека секогаш кога ...

Груевски: Нема да успеат деструктивните сценарија на СДСМ

Канал5 - 20.05.2015

Деструктивното сценарио на СДСМ има за цел да ја закочи државата, нејзиното нормално функционирање и да внесе страв кај граѓаните. И секогаш како по правило кога Македонија ќе постигне некаков успех, некаков чекор нанапред се случуваат деструкции, ...

10 теми за кои се согласни Груевски и Заев

Н.Македонија - 20.05.2015

Говорите им се судруваат во врска со виновникот за политичката криза, за тоа кој треба да си замине за таа да престане, потоа состојбите во економијата, странските инвестиции, начинот на доаѓање на власт итн.

Груевски: Мирот и стабилноста никому нема да дозволиме да ни ги наруши

Вечер - 20.05.2015

Премиерот посочи дека СДСМ всушност бара да дојдат на власт и работењето полно со афери и сомнежи за криминал да го пресликаат на државно ниво Премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ даде јасни политички пораки на најмасовниот народен собир, ...

ГРУЕВСКИ: Македонија ќе оди напред, мирот и стабилноста манипулаторите нема да ги нарушат

Fox.mk - 20.05.2015

Јасни политички пораки даде премиерот Никола Груевски на најмасовниот народен собир одржан во понеделникот на кој присуствуваа над 90.000 граѓани кои дојдоа да ја дадат својата поддршка за силна Македонија.

Груевски: Мирот и стабилноста никому нема да дозволиме да ни ги наруши, Македонија е европска земја и ќе го добие ...

Република - 20.05.2015

Премиерот Никола Груевски и лидер на ВМРО-ДПМНЕ даде јасни политички пораки на најмасовниот народен собир, одржан во понеделникот, на кој присуствуваа над 90.000 граѓани, кои дојдоа да ја дадат својата поддршка за силна Македонија.

Граѓаните испратија јасна порака: Македонија нема да дозволи да ја предводи човек кој со деструктивни сценарија ја кочи ...

Република - 20.05.2015

Деструктивното сценарио на СДСМ има за цел да ја закочи државата, нејзиното нормално функционирање и да внесе страв кај граѓаните. И секогаш како по правило кога Македонија ќе постигне некаков успех, некаков чекор нанапред се случуваат деструкции, ...

ГРУЕВСКИ: Македонија никогаш нема да дозволи да и се случи Заев (ВИДЕО)

Fox.mk - 20.05.2015

Тоа што ни се случува всушност е диктатура на политичкото малцинство, иструмент на служба. Но драги пријатели, Македонија не е Никола Груевски или Зоран Заев, ова е Македонија. Овој народ, вие, е најдобриот одговор на сите оние сценаристи кои цврсто ...

Јасна порака од најмасовниот собир- Македонија нема да дозволи да ја води човек кој со деструктивни сценарија ја кочи ...

Press24 - 20.05.2015

Деструктивното сценарио на СДСМ има за цел да ја закочи државата, нејзиното нормално функционирање и да внесе страв кај граѓаните. И секогаш како по правило кога Македонија ќе постигне некаков успех, некаков чекор нанапред се случуваат деструкции, ...

Призма: Митинзи – перформанси за спас

Либертас - 20.05.2015

Ако згреши Груевски, поразена ќе биде ВМРО-ДПМНЕ. Ако згреши Заев, поразена ќе биде СДСМ, но и непартиската граѓанска борба за слобода, правда и демократија, која ги отвори вратите за протестна ад-хок коалиција.

Заев е само алатка во странски раце

Дневник - 20.05.2015

На завчерашниот митинг премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, испрати три клучни пораки. Тој поентира дека располага со докази оти зад прислушувањето, политичката криза и кумановските настани стои странски фактор, кој Заев го користи само ...

Западните медиуми едногласни: Груевски треба да си оди, а крајно време е да престане и воздржаноста на Брисел!

Кирилица - 20.05.2015

Неколку дена по серијата протести „за“ и „против“ оставка на Груевски, западните медиуми жестоко го критикуваат актуелниот политички режим во Македонија и речиси без исклучок заклучуваат дека оставката на Груевски и преодна влада е единствен излез ...

Груевски: Македонија никогаш нема да дозволи да и се случи Заев (ВИДЕО)

Курир - 20.05.2015

Тоа што ни се случува всушност е диктатура на политичкото малцинство, иструмент на служба. Но драги пријатели, Македонија не е Никола Груевски или Зоран Заев, ова е Македонија. Овој народ, вие, е најдобриот одговор на сите оние сценаристи кои цврсто ...

Груевски: Македонија ќе оди напред, мирот и стабилноста манипулаторите нема да ги нарушат

Курир - 20.05.2015

Јасни политички пораки даде премиерот Никола Груевски на најмасовниот народен собир одржан во понеделникот на кој присуствуваа над 90.000 граѓани кои дојдоа да ја дадат својата поддршка за силна Македонија.

Јасна порака од најмасовниот собир- Македонија нема да дозволи да ја води човек кој со деструктивни сценарија ја кочи ...

Курир - 20.05.2015

Деструктивното сценарио на СДСМ има за цел да ја закочи државата, нејзиното нормално функционирање и да внесе страв кај граѓаните. И секогаш како по правило кога Македонија ќе постигне некаков успех, некаков чекор нанапред се случуваат деструкции, ...

Груевски не е пејач ниту манекенка

Либертас - 20.05.2015

Груевски немал намера да поднесе оставка. Вели, нему мандат му дале граѓаните пред една година на парламентарните избори. Повеќе од јасно е дека изборите не беа законски, за тоа нема потреба да повторуваме, затоа што граѓаните веќе се запознаа како ...

Груевски: Македонија ќе оди напред, мирот и стабилноста манипулаторите нема да ги нарушат

Lider - 20.05.2015

Јасни политички пораки даде премиерот Никола Груевски на најмасовниот народен собир одржан во понеделникот на кој присуствуваа над 90.000 граѓани кои дојдоа да ја дадат својата поддршка за силна Македонија.

Груевски: Македонија ќе оди напред, мирот и стабилноста манипулаторите нема да ги нарушат

Пулс24 - 20.05.2015

Јасни политички пораки даде премиерот Никола Груевски на најмасовниот народен собир одржан во понеделникот на кој присуствуваа над 90.000 граѓани кои дојдоа да ја дадат својата поддршка за силна Македонија.

ЈАСНА ПОРАКА од најмасовниот собир Македонија нема да дозволи да ја води човек кој ЈА КОЧИ ДРЖАВАТА!

Пулс24 - 20.05.2015

Деструктивното сценарио на СДСМ има за цел да ја закочи државата, нејзиното нормално функционирање и да внесе страв кај граѓаните. И секогаш како по правило кога Македонија ќе постигне некаков успех, некаков чекор нанапред се случуваат деструкции, ...

Груевски: Ние победуваме!

Глас на Америка - 19.05.2015

„Нема повлекување, нема предавање, Македонија е силна!“ порача премиерот Никола Груевски на големиот партиски митинг на ВМРО-ДПМНЕ „Цврсто веруваа дека ќе нè скршат, дека ќе нè прелажат со креирани, сечени и лепени снимки, со лажни воведи и ...

Што порачуваат во своите говори Заев и Груевски?

Телма - 19.05.2015

Слична атмосфера, различни партии! Различни локации, различни денови! Масовна поддршка од собраните за своите лидери! Изминатите два дена, центарот на Скопје ечеше од гласни овации за ѕвездите на политичкото небо.

Груевски понуди излез за него, но не и за државата

Deutsche Welle - 19.05.2015

Говорот на премиерот Груевски на митингот во Скопје беше обид да си ги зајакне преговарачките позиции пред меѓународната јавност, оценуваат аналитичарите во првичните реакции Груевски се спасува себеси, а не државата, велат аналитичари по настапот ...

Премиерот најави реален план за надминување на кризата

Утрински - 19.05.2015

Имаме реален план за надминување на сегашната криза создадена од СДСМ и тој план ќе го реализираме. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата веќе има подготвен пакет на мерки за средување на слабостите во сите сектори каде имаше забелешки.

Германските медиуми: Македонија – Балканот во мало

МКД - 19.05.2015

Што ќе се случи доколку Груевски навистина поднесе оставка? Опозицијата бара нови избори. Но медиумите на германски јазик се поделени околу тоа дали само тоа ќе биде доволно за решавање на проблемите на земјата.

ГРУЕВСКИ: Македонија не се предава, нема повлекување (ФОТО)

Телеграф - 19.05.2015

Вечерва сме побројни како никогаш до сега. Река од достоинствен и горд народ. Доста молчевме , време е Македонија да одговори. Нашиот народ знае кој е, и неговите идеали ни помогнаа, истакна премиерот Никола Груевски Вечерва сме побројни како ...

(ФОТО) Груевски: Нема оставки, нема повлекување

Академик - 19.05.2015

На почетокот Груевски побара да им се оддаде почит на осумте загинати бранители во акцијата во Куманово. „Нашите зборови, зборовите на политичарите, ќе поминат, но нивната битка ќе се памети“, рече тој, додавајќи дека тоа е примерот како се сака ...

Груевски: Доста молчевме, време е да одговориме

Кајгана - 19.05.2015

Нашите реакции досега беа молчење, но доста беше, Македонија е време да одговори, порача синоќа премиерот Никола Груевски, во обраќањето на народниот собир што се одржа пред републичкото Собрание.

Еве што порача Груевски од митингот: Доста молчевме, време е да одговориме!

МК News - 19.05.2015

Нашите реакции досега беа молчење, но доста беше, Македонија е време да одговори, порача во понеделник вечер премиерот Никола Груевски, во обраќањето на народниот собир што се одржа пред републичкото Собрание.

Груевски: Ова е нечесна битка на Заев и ќе ја добиеме

Алфа - 19.05.2015

Tоа што го прави Заев e диктатура на малцинството врз мнозинството. Премиерот Груевски од вчерашниот народен собир порача оваа битка на Заев е нечесна и ќе ја добиеме, затоа што народот е позади нас.

Митингот на ВМРО-ДПМНЕ снимен со дрон

Точка - 19.05.2015

Сите етнички заедници сакаат мир и просперитет, тоа се покажа во Куманово, кога и покрај многуте апели терористите да добијат помош, никој не ги поддржа. Тоа беше пресметка на полицијата со терористичко криминална банда.

Груевски: Заев нема да ја оствари целта да го закрви народот

Канал5 - 19.05.2015

Ова е нечиста игра кон Македонија. Затоа ќе ја добиеме оваа битка и нема да дозволиме нашиот народ до таа мера да се закрви и меѓу себе да се пресметува. Нивниот експонент и инструмент нема да ја оствари својата цел.

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ има реален план за надминување на кризата создадена од СДСМ

Сител - 19.05.2015

Имаме реален план за надминување на сегашната криза создадена од СДСМ и тој план ќе го реализираме. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата веќе има подготвен пакет на мерки за средување на слабостите во сите сектори каде имаше забелешки.

Груевски: Имаме тим, визија, народ кој е мудар и носи исправни одлуки, затоа Македонија е силна

Сител - 19.05.2015

Ние сме прва Влада во независна Македонија која покажа дека знае да отвара огромен број нови работни места. Нам ни треба чист терен и мирно море да продолжиме со овој најсилен залет. Имаме тим, визија, имаме народ кој е мудар и носи исправни одлуки.

ОВА Е ОДГОВОРОТ ЗА ЗАЕВ: МАКЕДОНИЈА Е ОВОЈ НАРОД: 90.000 ГРАЃАНИ ИЗЛЕГОА ЗА ПОДДРШКА НА ГРУЕВСКИ

Сител - 19.05.2015

ОВА Е ОДГОВОРОТ ЗА ЗАЕВ: МАКЕДОНИЈА Е ОВОЈ НАРОД: 90.000 ГРАЃАНИ ИЗЛЕГОА ЗА ПОДДРШКА НА ГРУЕВСКИ ПРЕМИЕРОТ ГРУЕВСКИ ПОРАЧА ДЕКА ЌЕ НАЈДЕМЕ НАЧИН ДА ГО ЗАПРЕМЕ ПРАВЕЊЕТО ШТЕТА НА МАКЕДОНИЈА, НЕМА ПОТЕНЦИЈАЛ ЗА КОНФЛИКТ И ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА ШАТОРИ ПРЕД ...

Западот сака Груевски да си оди

+инфо - 19.05.2015

По почетокот на новиот бран протести на опозицијата во Скопје, западните медиуми во коментари за политичката состојба жеското ја критикуваат актуелната власт во Македонија, пишува српскиот весник „Блиц“ на својот веб-сајт .

Груевски: Ќе најдеме начин да го запреме правењето штета на Македонија

Сител - 19.05.2015

Македонија е силна и не се предава. Историски говор на премиерот Никола Груевски пред на вчерашниот голем митинг на ВМРО-ДПМНЕ. Пред повеќе од 90.000 граѓани Груевски потенцираше дека тоа што во моментов и се случува на Македонија е тиранија на ...

Олтарот го чека Груевски

Н.Македонија - 19.05.2015

Можеби и ќе успее обидот на меѓународната заедница Груевски и неговиот албански партнер Али Ахмети од едната и Заев и Мендух Тачи од другата страна да постигнат некаков договор, но по сѐ што се случи ќе биде потребно многу филигранска работа за да ...

Народ на улица - втор дел

Н.Македонија - 19.05.2015

Иако на собирот апсолутно доминираа партиските обележја на ВМРО-ДПМНЕ заедно со знамињата на Република Македонија, можеа да се видат и српски, турски и други знамиња на помалите етнички заедници.

Груевски: Македонија не се предава, народот е одговор на сите сценарија

Канал5 - 19.05.2015

Она што го прави Заев е диктатура на малцинството врз мнозинството која ја изрази својата волја на слободни и демократски избори, рече премиерот Никола Груевски на вчерашниот народен собир во Скопје.

Вака се сака Македонија!

Вечер - 21.04.2016

Порта Македонија вешерва беше „обоена" со огромно македонско знаме. Огромно македонско знаме се пушти врз Порта Македонија, испраќајќи моќна порака: „Порта Македонија" е симбол на историските борби и победи на Македонија и македонскиот ...

ГРУЕВСКИ: Доста молчевме, време е да одговориме!

Fox.mk - 19.05.2015

Нашите реакции досега беа молчење, но доста беше, Македонија е време да одговори, порача премиерот Никола Груевски, во обраќањето на народниот собир што се одржа пред републичкото Собрание.

Главните поенти на Груевски од митингот „Македонија силна“

еМагазин - 19.05.2015

На синоќешниот митинг на ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, свое обраќање имаше и лидерот на партијата и премиер, Никола Груевски. „Мислеа дека ќе не скршат, со креирани и монтирани снимки и со терористички банди, мислеа дека ќе ...

Груевски: Имаме реален план за надминување на кризата создадена од СДСМ

Нетпрес - 19.05.2015

Имаме реален план за надминување на сегашната криза создадена од СДСМ и тој план ќе го реализираме. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата веќе има подготвен пакет на мерки за средување на слабостите во сите сектори каде имаше забелешки.

Она што го прави Заев е диктатура на малцинството врз мнозинството

Денешен - 19.05.2015

Она што го прави Заев е диктатура на малцинството врз мнозинството која ја изрази својата волја на слободни и демократски избори, рече премиерот Никола Груевски на вчерашниот народен собир во Скопје.

Груевски одржа разумен, реален историски говор со јасни политички пораки

Нетпрес - 19.05.2015

Со скандирања и овации од илјадниците насобрани граѓани беше проследен реалниот и историски говор на премиерот Никола Груевски на синоќешниот масовен граѓански собир за силна Македонија. Груевски направи длабинска анализа на политичките случувања и ...

Разумен, реален и историски говор на Груевски со јасни политички пораки

Fox.mk - 19.05.2015

Премиерот Никола Груевски со разумен, реален и историски говор, одлучно и моќно пред насобраните граѓани и симпатизири направи длабинска анализа на политичките случувања и испрати јасни политички пораки кои беа пропратени со скандирања и овации од ...

Груевски до Црвенковски: Откажи се, не ги закрвувај луѓето

Нетпрес - 19.05.2015

Овој собир денеска е порака и до менторот на Зоран Заев – Бранко Црвенковски кој пред неколку дена како стар вол намирисал нешто и реши да се појави во јавноста, охрабрувајќи го Заев да биде порадикален, со цел да ја донесат СДСМ на власт со ...

ГРУЕВСКИ: ВМРО-ДПМНЕ има реален план за надминување на кризата создадена од СДСМ

Fox.mk - 19.05.2015

Имаме реален план за надминување на сегашната криза создадена од СДСМ и тој план ќе го реализираме. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата веќе има подготвен пакет на мерки за средување на слабостите во сите сектори каде имаше забелешки.

Премиерот: Бранко, троши си ја пензијата и остави го народот да си ја гради иднината

Република - 19.05.2015

Овој собир денеска е порака и до менторот на Зоран Заев – Бранко Црвенковски кој пред неколку дена како стар вол намирисал нешто и реши да се појави во јавноста, охрабрувајќи го Заев да биде порадикален, со цел да ја донесат СДСМ на власт со ...

Груевски: Имаме реален план за надминување на кризата создадена од СДСМ

Press24 - 19.05.2015

Имаме реален план за надминување на сегашната криза создадена од СДСМ и тој план ќе го реализираме. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата веќе има подготвен пакет на мерки за средување на слабостите во сите сектори каде имаше забелешки.

Разумен, реален и историски говор на Груевски со јасни политички пораки

Press24 - 19.05.2015

Премиерот Никола Груевски со разумен, реален и историски говор, одлучно и моќно пред насобраните граѓани и симпатизири направи длабинска анализа на политичките случувања и испрати јасни политички пораки кои беа пропратени со скандирања и овации од ...

Груевски: Црвенковски, троши си ја највисоката пензија во државата и не ги закрвувај луѓето

Press24 - 19.05.2015

Овој собир денеска е порака и до менторот на Зоран Zаев – Бранко Црвенковски кој пред неколку дена како стар вол намирисал нешто и реши да се појави во јавноста, охрабрувајќи го Заев да биде порадикален, со цел да ја донесат СДСМ на власт со ...

Груевски: ВМРО-ДПМНЕ има реален план за надминување на кризата создадена од СДСМ

Курир - 19.05.2015

Имаме реален план за надминување на сегашната криза создадена од СДСМ и тој план ќе го реализираме. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата веќе има подготвен пакет на мерки за средување на слабостите во сите сектори каде имаше забелешки.

Реален и историски говор на премиерот Груевски

Република - 19.05.2015

Премиерот Никола Груевски со разумен, реален и историски говор, одлучно и моќно пред насобраните граѓани и симпатизири направи длабинска анализа на политичките случувања и испрати јасни политички пораки кои беа пропратени со скандирања и овации од ...

Груевски: Црвенковски, троши си ја највисоката пензија во државата и не ги закрвувај луѓето

Курир - 19.05.2015

Овој собир денеска е порака и до менторот на Зоран Заев – Бранко Црвенковски кој пред неколку дена како стар вол намирисал нешто и реши да се појави во јавноста, охрабрувајќи го Заев да биде порадикален, со цел да ја донесат СДСМ на власт со ...

„Србија данас“: Заев нема да биде ни премиер ни градоначалник – порача Груевски пред 90.000 граѓани

Курир - 19.05.2015

Во Македонија синоќа се одржа масовен народен собир во организација на владеачката ВМРО-ДПМНЕ и премиерот Никола Груевски, објавува „Србија данас“. Српскиот медиум, наведува дека според нивните информации од терен, околу 90.000 граѓани излегле да ја ...

Разумен, реален и историски говор на Груевски со јасни политички пораки

Курир - 19.05.2015

Премиерот Никола Груевски со разумен, реален и историски говор, одлучно и моќно пред насобраните граѓани и симпатизири направи длабинска анализа на политичките случувања и испрати јасни политички пораки кои беа пропратени со скандирања и овации од ...

Експертите со став: Груевски стави печат- најголем собир на народот досега

Курир - 19.05.2015

Политичките експерти оценуваат дека премиерот Никола Груевски од синоќешниот митинг испрати јасни и недвосмислени пораки и до актуелното раководство на опозицијата, како и до меѓународната јавност.

Имаме реален план за надминување на сегашната криза создадена од СДСМ и тој план ќе го реализираме

Пулс24 - 19.05.2015

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата веќе има подготвен пакет на мерки за средување на слабостите во сите сектори каде имаше забелешки. Со или без СДСМ позитивните чекори ќе бидат направени, а СДСМ и Заев постепено ќе станат изолирани во нивното деструктивно ...

Груевски до Црвенковски: Троши си ја највисоката пензија во државата и не ги закрвувај луѓето

Пулс24 - 19.05.2015

Овој собир денеска е порака и до менторот на Зоран Заев – Бранко Црвенковски кој пред неколку дена како стар вол намирисал нешто и реши да се појави во јавноста, охрабрувајќи го Заев да биде порадикален, со цел да ја донесат СДСМ на власт со ...

Историски говор на Груевски со јасни и разумни политички пораки!

Пулс24 - 19.05.2015

Премиерот Никола Груевски со разумен, реален и историски говор, одлучно и моќно пред насобраните граѓани и симпатизири направи длабинска анализа на политичките случувања и испрати јасни политички пораки кои беа пропратени со скандирања и овации од ...

„Србија данас“: Заев нема да биде ни премиер ни градоначалник -порача Груевски пред 90.000 граѓани

Пулс24 - 19.05.2015

Во Македонија синоќа се одржа масовен народен собир во организација на владеачката ВМРО-ДПМНЕ и премиерот Никола Груевски, објавува „Србија данас“. Српскиот медиум, наведува дека според нивните информации од терен, околу 90.000 граѓани излегле да ја ...

Експертите: Груевски стави печат- најголем собир на народот досега

Пулс24 - 19.05.2015

Политичките експерти оценуваат дека премиерот Никола Груевски од синоќешниот митинг испрати јасни и недвосмислени пораки и до актуелното раководство на опозицијата, како и до меѓународната јавност.

Груевски со порака до менторот на Заев, Бранко Црвенковски: Не го закрвувај луѓето ќе ги носиш на душа!

Falanga - 19.05.2015

Бранко не бива таа работа, откажи се, не ги закрвувај луѓето – ќе ги носиш на душа. Троши си ја највисоката пензија во државата и остави го народот да си ја гради иднината, порача Груевски и додаде дека Бранко....

Груевски: Барањата на опозицијата се максималистички

24 Вести - 18.05.2015

Владата има план како да излезе од политичката криза во која се наоѓа Македонија, со или без учество на опозицијата во процесот, порача премиерот Груевски од вечерашниот митинг што ВМРО-ДПМНЕ го одржа под мотото „Македонија силна“.

Остра и конфронтирачка реторика на Груевски на вечерашниот провладин прoтест

Нова ТВ - 18.05.2015

Нема оставка и нема преодна влада, ова е заклучокот од 45 минутниот говор на претседателот на ВМРО ДПМНЕ и премиер Никола Груевски кој вечерва ги упати од митингот за поддршка на власта од бината пред Портата Македонија.

Груевски: Нема оставки, нема повлекување, нема предавање

Телма - 18.05.2015

Побројни сме од нив вчера, и оваа река народ е доказ за нашата сила, порача премиерот Груевски. Им порачуваме дека нема оставки, нема повлекување, нема предавање. Според него, големите политички амбиции на Заев никогаш нема да се реализираат Не само ...

Заев и Шекеринска му станаа „први соседи“ на премиерот

Deutsche Welle - 18.05.2015

Немаше никакви проблеми. Заев, Шекеринска и други членови на раководството на СДСМ ноќта ја поминаа овде“, велат граѓани кои ноќеска останаа на протестните барикади пред Владата. Премиерот Груевски од синоќа доби нови „соседи“.

Македонија - „Европска слепа точка“

Deutsche Welle - 18.05.2015

Германскиот весник „Зиддојче цајтунг“ им посветува големо внимание на настаните во Македонија, за што зборува фактот дека денеска објавува дури три прилози. Во прилогот со наслов „Цел Балкан во мало“ станува збор за протестот во Скопје и притоа се ...

Груевски: Македонија нема да дозволи да и сѐ случи Заев!

Deutsche Welle - 18.05.2015

Земјата е соочена со „диктатура на политичко малцинство и со инструменти на служба“, но мрачните сили и манипулаторите нема да успеат во својат цел, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. „Mислеа дека ќе не скршат, со креирани и монтирани снимки и со ...

Странскиот притисок во Македонија се засилува

Р.С.Европа - 18.05.2015

Претстојната лидерска средба и утрешниот разговор во Стразбур треба да дадат јасна слика за излез од политичката криза, со посредство на зајакнат меѓународен притисок. Иако договор за излез од политичката криза не се гледа, евидентно е дека расте ...

Груевски: Нема повлекување, Заев нема да биде премиер

Вест - 18.05.2015

"Тоа што ни се случува е диктатура на политичкото малцинство поддржано од инструменти на странска служба. Македонија не е ниту Груевски или Зоран Заев. Вие сте најдобриот одговор на сите сценаристи кои цврсто веруваа дека ќе не скараат, дека ќе ни ...

Груевски: Нема повлекување

Р.С.Европа - 18.05.2015

Десетици илјади граѓани излегоа на провладиниот собир во центарот на Скопје. Премиерот Груевски рече дека нема да се повлече и оти Заев работи за странска разузнавачка служба. Премиерот Никола Груевски вечерва порача дека нема повлекување и нема ...

Митингот на ВМРО-ДПМНЕ собра 80.000 луѓе

Утрински - 18.05.2015

Три и пол месеци сме под жесток напад за кој молчевме и чекаме да помине. Тоа што се случува е диктатура на политичкото малцинство и наметната психолошка состојба. Исправени сме пред искушение да се судриме меѓу себе. Но доста беше.

Груевски: Заев нема да ја оствари целта да го закрви народот

Утрински - 18.05.2015

Ова е нечиста игра кон Македонија. Затоа ќе ја добиеме оваа битка и нема да дозволиме нашиот народ до таа мера да се закрви и меѓу себе да се пресметува. Нивниот експонент и инструмент нема да ја оствари својата цел.

Груевски од вечерашниот собир: Време е Македонија да одговори – овој народ е одговор на сите сценарија

Капитал - 18.05.2015

„Оние што сакаат да спроведат диктатура на политичкото малцинство вечерва го добиваат одговорот. Македонија не се предава. Македонија е силна. Тројно или четири пати сме побројни отколку тие вчера. Порачуваме, нема повлекување. Нема предавање.

Груевски: Нема повлекување, нема предавање

МКД - 18.05.2015

Премиерот Никола Груевски во обраќањето пред Собрание рече дека народот знаел да препознае кога некој сака да го излаже и изманипулира. Пред присутните потенцираше дека нема да се повлече, а вечерашната масовност и силата на народот е, како што ...

Медиумите од регионот за контрамитингот: 30.000 поддржувачи на Груевски се собраа денеска пред Собранието

МКД - 18.05.2015

Скопје денес беше практично блокиран град, поради барикадите што со шаторите ги поставија активистите и опозициската партија СДСМ пред зградата на владата и поради митингот за поддршка на актуелната власт кој вечерва го организираше ВМРО-ДПМНЕ на ...

ГРУЕВСКИ: Кулминира нашата битка за идеалите во кои веруваме

Телеграф - 18.05.2015

Нашите реакции досега не беа реакции, ние молчевме, но доста беше. Време е Македонија да одговори, изјави Груевски Вечерва како никогаш до сега има река од достоинствен, цврст, слободоумен и горд народ што знае да препознае кога некој го манипулира, ...

ГРУЕВСКИ: Никогаш нема да дозволиме на Македонија да ѝ се случи Заев

Телеграф - 18.05.2015

Македонија нема да дозволи да има премиер кој ќе бара народот да ја витка кичмата. Македонија нема да си дозволи да ја предводи човек кој со дестабилизација на државата сака да се дограби до функцијата, рече премиерот Груевски Македонија нема да ...

ГРУЕВСКИ: Народот е одговор на сценаријата на Заев

Телеграф - 18.05.2015

Македонија не е Никола Груевски или Зоран Заев. Овој народ, е најдобриот одговор на сите оние сценаристи кои цврсто веруваат дека ќе не искршат, истакна Груевски Македонија не е Никола Груевски или Зоран Заев. Ова е Македонија.

ГРУЕВСКИ: Македонскиот народ не сака конфликти и дестабилизација

Телеграф - 18.05.2015

Сите етнички заедници сакаат мир и просперитет, тоа се покажа во Куманово, кога и покрај многуте апели терористите да добијат помош, никој не ги поддржа, рече Груевски Македонија нема потенцијал за конфликт и за дестабилизација затоа што народот не ...

Ова е одговорот за Заев- Македонија е силна и одлучна, народот не ја витка кичмата!

Тера - 18.05.2015

Со креирани материјали и лажни воведи, Заев мислеше дека ќе не исплашат со терористички банди, мислеше дека ќе потклекнеме и ќе се предадеме, но вечерва го добија одговорот „Македонија не се предава, Македонија е силна".

НДМ: Преговарачите Груевски и Заев во Стразбур да не влегуваат во бункери

А1 On - 18.05.2015

Народно движење за Македонија ја реафирмира својата заложба дека недозволиво е Република Македонија во очите на демократските држави да се претставува како незрела демократија, која не може да обезбеди излезни решенија со меѓусебен македонски ...

СДСМ: Сè уште важи предлогот за оставки на Заев и на Груевски

А1 On - 18.05.2015

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, и претседателот на СДСМ, Зоран Заев, утре пак ќе се сретнат во Стразбур, во обид да ја решат политичката криза, потврди за „Мета“ Илија Димовски, пратеник од владејачката партија.

СДСМ: Нема договор без преодна Влада – Сè уште важи предлогот за заедничка оставка на Заев и Груевски

МК News - 18.05.2015

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, и претседателот на СДСМ, Зоран Заев, утре пак ќе се сретнат во Стразбур, во обид да ја решат политичката криза, потврди за „Мета“ Илија Димовски, пратеник од владејачката партија.

Груевски: Македонија е овој народ

МК News - 18.05.2015

Македонија не е ниту Груевски, ниту Зоран Заев. Ова е Македонија, овој народ. Вие сте најдобриот одговор за сите сценаристи кои цврсто веруваат дека ќе ни ги исперат мозоците. Ова на вечерашниот народен собир пред Собранието го истакна премиерот и ...

(ВИДЕО) Груевски: Нема повлекување

А1 On - 18.05.2015

Претседалот на Владата и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски нагласи дека нема да се повлече од својата функција на денешниот митинг на партијата пред Собранието. „Нема повлекување“, одговори тој на бројните барања да си поднесе оставка, од ...

Груевски: Македонија не се предава, народот е одговор на сите сценарија

Алфа - 18.05.2015

Три и пол месеци сме под жесток напад за кој молчевме и чекаме да помине. Тоа што се случува е диктатура на политичкото малцинство и наметната психолошка состојба. Три и пол месеци сме под жесток напад за кој молчевме и чекаме да помине.

Груевски: Македонија не се предава, народот е одговор на сите сценарија

Идивиди - 18.05.2015

Скопје, 18 мај 2015 (МИА) - Три и пол месеци сме под жесток напад за кој молчевме и чекаме да помине. Тоа што се случува е диктатура на политичкото малцинство и наметната психолошка состојба. Исправени сме пред искушение да се судриме меѓу себе.

Десетици илјади граѓани на народниот собир на ВМРО-ДПМНЕ

Популарно - 18.05.2015

Насловната фотографија е преземена од МИА Десетици илјади граѓани вечерва се придружија на народниот собир на ВМРО-ДПМНЕ пред Собранието на Република Македонија. Три и пол месеци сме под жесток напад за кој молчевме и чекаме да помине.

Груевски: Македонија не се предава, Македонија е силна!

Алфа - 18.05.2015

Цврсто веруваа дека ќе нè скршат, дека ќе нè прелажат со креирани, сечени и лепени снимки, со лажни воведи и наративи, дека ќе нè исплашат со терористички банди, дека ќе потклекнеме, дека ќе се предадеме, но вечерва го добиваат одговорот – ...

НДМ: Извесно е дека ќе се примени познатата тактика на затворање на Груевски и Заев во странски воени бази и бункери

Локално - 18.05.2015

Народно движење за Македонија ја реафирмира својата заложба дека недозволиво е Република Македонија во очите на демократските држави да се претставува како незрела демократија, која не може да обезбеди излезни решенија со меѓусебен македонски ...

СДСМ: Сè уште важи предлогот за оставки на Заев и на Груевски

Локално - 18.05.2015

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, и претседателот на СДСМ, Зоран Заев, утре пак ќе се сретнат во Стразбур, во обид да ја решат политичката криза, потврди за „Мета“ Илија Димовски, пратеник од владејачката партија.

Без договор на Груевски и Заев, решението го бараат на улица?

Фактор - 18.05.2015

Состанокот на четворицата македонски политички лидери, со посредство на ЕУ и САД, е завршен без договор за начинот на надминување на повеќе месечната политичка криза во земјата. Опозицијата „кампува“ пред Владата, ВМРО-ДПМНЕ спрема контрамитинг.

Груевски: Доста молчевме, време е Македонија да одговори!

Фактор - 18.05.2015

Македонија е силна, не се предава, порача премиерот Груевски од големиот провладин собир пред собранието. Заев наивно поверува дека ќе сме заминеле, прво за три дена, па за триесет, еве не после неколку месеци, цврсти како челик.

Груевски: Македонија нема да дозволи да ја води политичар како Заев

Фактор - 18.05.2015

„Македонија нема да дозволи да ја води политичар како Зоран Заев и овој човек никогаш нема да стане премиер на нашата земја“, ова го истакна премиерот Груевски на вечерашниот собир на владеачката партија.

Груевски: Македонија е овој народ

Сител - 18.05.2015

Македонија не е ниту Груевски, ниту Зоран Заев. Ова е Македонија, овој народ. Вие сте најдобриот одговор за сите сценаристи кои цврсто веруваат дека ќе ни ги исперат мозоците. Ова на вечерашниот народен собир пред Собранието го истакна премиерот и ...

Груевски: Вечерва по бројност, народот е како никогаш до сега

Сител - 18.05.2015

Вечерва по бројност како никогаш до сега, река од народ, река од достоинствен, цврст, слободоумен и горд народ. Од народ што знае да препознае кога некој го манипулира, заведува, лаже, кога препознава кога некој има нечесни намери, истакна вечерва ...

Груевски со дрва и камења по сите

+инфо - 18.05.2015

„Мислеа дека ќе не скршат, со креирани и монтирани снимки и со терористички банди, мислеа дека ќе потклекнеме, но вечерва го добиваат одговорот - Македонија не се предава, Македонија е силна.

Груевски: Ова е одговорот за Заев- Македонија е силна и одлучна, народот не ја витка кичмата!

Сител - 18.05.2015

Со креирани материјали и лажни воведи, Заев мислеше дека ќе не исплашат со терористички банди, мислеше дека ќе потклекнеме и ќе се предадеме, но вечерва го добија одговорот „Македонија не се предава, Македонија е силна“.

Груевски: Македонија не се предава, народот е одговор на сите сценарија

Локално - 18.05.2015

Три и пол месеци сме под жесток напад за кој молчевме и чекаме да помине. Тоа што се случува е диктатура на политичкото малцинство и наметната психолошка состојба. Исправени сме пред искушение да се судриме меѓу себе. Но доста беше.

Груевски: Доста молчевме, време е да одговориме!

Точка - 18.05.2015

„Нашите реакции досега беа молчење, но доста беше, Македонија е време да одговори“, порача во понеделник вечер премиерот Никола Груевски, во обраќањето на народниот собир што се одржа пред републичкото Собрание.

Груевски: Македонија нема потенцијал за конфликт и дестабилизација бидејќи народот не го сака тоа

Сител - 18.05.2015

Македонија нема потенцијал за конфликт и за дестабилизација затоа што народот не го сака тоа. Сите етнички заедници сакаат мир и просперитет, тоа се покажа во Куманово, кога и покрај многуте апели терористите да добијат помош, никој не ги поддржа.

Груевски: Народот вечерва по бројност е како никогаш досега

Фактор - 18.05.2015

Кулминира нашата битка за идеалите во кои веруваме. Девет години ја водиме оваа држава низ тешки предизвици, свесни за бројните проблеми. Македонија овие 3,5 месеци е под жесток напад. Како никогаш досега не се браниме, ретко како кога молчиме и ...

Груевски: Оставка немам намера да поднесам, ниту пак да прифатам преодна влада

Актуелно24 - 18.05.2015

Премиерот Никола Груевски попладнево беше гостин на дневникот на телевизијата Сител каде истакна дека не планира да даде оставка, ниту да дозволи да се формира преодна влада. Премиерот вели дека тој мандатот го добил на регуларни, фер и демократски ...

Груевски: Не планирам оставка и не прифаќам преодна влада

Дневник - 18.05.2015

Имам обврска да се справам со ова што го прави Заев, да се справам со ова и да најдам решение Македонија да оди напред. И ќе оди напред, истакна премиерот. Не планирам да поднесам оставка зашто народот ми ја даде довербата и нема да го изневерам, ...

СДСМ: Сè уште важи предлогот за оставки на Заев и на Груевски

Репортер - 18.05.2015

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, и претседателот на СДСМ, Зоран Заев, утре пак ќе се сретнат во Стразбур, во обид да ја решат политичката криза, потврди за „Мета“ Илија Димовски, пратеник од владејачката партија.

Груевски: Македонија е овој народ

Курир - 18.05.2015

Македонија не е ниту Груевски, ниту Зоран Заев. Ова е Македонија, овој народ. Вие сте најдобриот одговор за сите сценаристи кои цврсто веруваат дека ќе ни ги исперат мозоците. Ова на вечерашниот народен собир пред Собранието го истакна премиерот и ...

Груевски: Вие сте најдобриот одговор за сите сценаристи

Република - 18.05.2015

Македонија не е ниту Груевски, ниту Зоран Заев. Ова е Македонија, овој народ. Вие сте најдобриот одговор за сите сценаристи кои цврсто веруваат дека ќе ни ги исперат мозоците. Ова на вчерашниот народен собир пред Собранието го истакна премиерот и ...

Груевски: Македонија е овој народ

Нетпрес - 18.05.2015

Македонија не е ниту Груевски, ниту Зоран Заев. Ова е Македонија, овој народ. Вие сте најдобриот одговор за сите сценаристи кои цврсто веруваат дека ќе ни ги исперат мозоците, истакна премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на ...

Груевски: Македонија е овој народ

Вечер - 18.05.2015

Вие сте најдобриот одговор за сите сценаристи кои цврсто веруваат дека ќе ни ги исперат мозоците Македонија не е ниту Груевски, ниту Зоран Заев. Ова е Македонија, овој народ. Вие сте најдобриот одговор за сите сценаристи кои цврсто веруваат дека ќе ...

Груевски: Македонија е силна, не се предава

Република - 18.05.2015

Македонија е силна, не се предава , порача премиерот Никола Груевски од големиот граѓански собир пред Собранието на РМ. Тој додаде дека Зоран Заев наивно поверувал дека ќе сме заминеле, прво за три дена, па за триесет… но, како што реле Груевски, ...

Груевски: Македонија е овој народ

Press24 - 18.05.2015

Македонија не е ниту Груевски, ниту Зоран Заев. Ова е Македонија, овој народ. Вие сте најдобриот одговор за сите сценаристи кои цврсто веруваат дека ќе ни ги исперат мозоците. Ова на вечерашниот народен собир пред Собранието го истакна премиерот и ...

Груевски: Вечерва по бројност, народот е како никогаш до сега

Курир - 18.05.2015

Вечерва по бројност како никогаш до сега, река од народ, река од достоинствен, цврст, слободоумен и горд народ. Од народ што знае да препознае кога некој го манипулира, заведува, лаже, кога препознава кога некој има нечесни намери, истакна вечерва ...

Груевски: Ова е одговорот за Заев- Македонија е силна и одлучна, народот не ја витка кичмата!

Курир - 18.05.2015

Со креирани материјали и лажни воведи, Заев мислеше дека ќе не исплашат со терористички банди, мислеше дека ќе потклекнеме и ќе се предадеме, но вечерва го добија одговорот „Македонија не се предава, Македонија е силна“.

Груевски: Кулминира нашата битка за идеалите во кои веруваме

Република - 18.05.2015

- Кулминира нашата битка за идеалите во кои веруваме. Девет години ја водиме оваа држава низ тешки предизвици, свесни за бројните проблеми. Македонија овие три и пол месеци е под жесток напад.

Груевски: Сплотени сме како никогаш

Република - 18.05.2015

Со креирани материјали и лажни воведи, Заев мислеше дека ќе не исплашат со терористички банди, мислеше дека ќе потклекнеме и ќе се предадеме, но вечерва го добија одговорот: „Македонија не се предава, Македонија е силна“.

Груевски: Народот вечерва по бројност е како никогаш досега

Нетпрес - 18.05.2015

Кулминира нашата битка за идеалите во кои веруваме. Девет години ја водиме оваа држава низ тешки предизвици, свесни за бројните проблеми. Македонија овие 3,5 месеци е под жесток напад. Како никогаш досега не се браниме, ретко како кога молчиме и ...

Груевски: Македонија е силна и одлучна, народот не ја витка кичмата!

Нетпрес - 18.05.2015

Заев мислеше дека со креирани материјали и лажни воведи, со терористички банди ќе не исплашат, мислеше дека ќе потклекнеме и ќе се предадеме, но вечерва го добија одговорот – „Македонија не се предава, Македонија е силна“, истакна премиерот Никола ...

Груевски: Нема да дозволиме нашиот народ да се закрви, ова е нечесна битка

Вечер - 18.05.2015

Македонија е силна, не се предава, порача премиерот Никола Груевски од големиот граѓански собир пред Собранието на РМ. Тој додаде дека Зоран Заев наивно поверувал дека ќе сме заминеле, прво за три дена, па за триесет...

Груевски: Македонија нема да дозволи да и се случи Заев!

Нетпрес - 18.05.2015

Премиерот Никола Груевски од големиот народен собир во Скопје порача дека Македонија нема да дозволи да ја води политичар како Зоран Заев и дека овој човек никогаш нема да стане премиер на нашата земја.

Груевски: Вечерва по бројност, народот е како никогаш до сега

Press24 - 18.05.2015

ечерва по бројност како никогаш до сега, река од народ, река од достоинствен, цврст, слободоумен и горд народ. Од народ што знае да препознае кога некој го манипулира, заведува, лаже, кога препознава кога некој има нечесни намери, истакна вечерва ...

Груевски: Ова е одговорот за Заев- Македонија е силна и одлучна, народот не ја витка кичмата!

Press24 - 18.05.2015

Со креирани материјали и лажни воведи, Заев мислеше дека ќе не исплашат со терористички банди, мислеше дека ќе потклекнеме и ќе се предадеме, но вечерва го добија одговорот „Македонија не се предава, Македонија е силна“.

Груевски: Ова е одговорот за Заев- Македонија е силна и одлучна, народот не ја витка кичмата!

Вечер - 18.05.2015

Премиерот потенцира дека Македонија нема да дозволи да ја води политичар како Зоран Заев и дека овој човек никогаш нема да стане премиер на нашата земја Со креирани материјали и лажни воведи, Заев мислеше дека ќе не исплашат со терористички банди, ...

ГРУЕВСКИ: Македонија е овој народ

Fox.mk - 18.05.2015

Македонија не е ниту Груевски, ниту Зоран Заев. Ова е Македонија, овој народ. Вие сте најдобриот одговор за сите сценаристи кои цврсто веруваат дека ќе ни ги исперат мозоците. Ова на вечерашниот народен собир пред Собранието го истакна премиерот и ...

ГРУЕВСКИ: Ова е одговорот за Заев – Македонија е силна и одлучна, народот не ја витка кичмата!

Fox.mk - 18.05.2015

Со креирани материјали и лажни воведи, Заев мислеше дека ќе не исплашат со терористички банди, мислеше дека ќе потклекнеме и ќе се предадеме, но вечерва го добија одговорот „Македонија не се предава, Македонија е силна“.

ГРУЕВСКИ: Вечерва по бројност, народот е како никогаш до сега

Fox.mk - 18.05.2015

Вечерва по бројност како никогаш до сега, река од народ, река од достоинствен, цврст, слободоумен и горд народ. Од народ што знае да препознае кога некој го манипулира, заведува, лаже, кога препознава кога некој има нечесни намери, истакна вечерва ...

Кулминира нашата битка за идеалите во кои веруваме

Вечер - 18.05.2015

Кулминира нашата битка за идеалите во кои веруваме. Девет години ја водиме оваа држава низ тешки предизвици, свесни за бројните проблеми. Македонија овие три и пол месеци е под жесток напад.

Груевски: Македонија нема потенцијал за конфликт и дестабилизација бидејќи народот не го сака тоа

Република - 18.05.2015

Македонија нема потенцијал за конфликт и за дестабилизација затоа што народот не го сака тоа. Сите етнички заедници сакаат мир и просперитет, тоа се покажа во Куманово, кога и покрај многуте апели терористите да добијат помош, никој не ги поддржа.

Груевски: Македонија нема потенцијал за конфликт и дестабилизација бидејќи народот не го сака тоа

Вечер - 18.05.2015

Не постои простор за загриженост од поголеми размери, Македонија е силна, Македонија има свои слабости и работи кои треба да ги подобри, но Македонија има сила да го подобри тоа, посочи Груевски Македонија нема потенцијал за конфликт и за ...

Груевски: Македонија нема потенцијал за конфликт и дестабилизација бидејќи народот не го сака тоа

Курир - 18.05.2015

Македонија нема потенцијал за конфликт и за дестабилизација затоа што народот не го сака тоа. Сите етнички заедници сакаат мир и просперитет, тоа се покажа во Куманово, кога и покрај многуте апели терористите да добијат помош, никој не ги поддржа.

Груевски: Доста молчевме, време е да одговориме!

Макфакс - 18.05.2015

Нашите реакции досега беа молчење, но доста беше, Македонија е време да одговори, порача во понеделник вечер премиерот Никола Груевски, во обраќањето на народниот собир што се одржа пред републичкото Собрание.

Груевски: Македонија нема потенцијал за конфликт и дестабилизација бидејќи народот не го сака тоа

Press24 - 18.05.2015

Македонија нема потенцијал за конфликт и за дестабилизација затоа што народот не го сака тоа. Сите етнички заедници сакаат мир и просперитет, тоа се покажа во Куманово, кога и покрај многуте апели терористите да добијат помош, никој не ги поддржа.

„Македонија нема да биде дестабилизирана бидејќи народот не го сака тоа“

Денешен - 18.05.2015

Македонија нема потенцијал за конфликт и за дестабилизација затоа што народот не го сака тоа. Сите етнички заедници сакаат мир и просперитет, тоа се покажа во Куманово, кога и покрај многуте апели терористите да добијат помош, никој не ги поддржа.

Груевски: Македонија нема потенцијал за конфликт бидејќи народот не го сака тоа

Нетпрес - 18.05.2015

Сите етнички заедници сакаат мир и просперитет, тоа се покажа во Куманово, кога и покрај многуте апели терористите да добијат помош, никој не ги поддржа. Тоа беше пресметка на полицијата со терористичко криминална банда.

ГРУЕВСКИ: Македонија нема потенцијал за конфликт и дестабилизација бидејќи народот не го сака тоа

Fox.mk - 18.05.2015

Македонија нема потенцијал за конфликт и за дестабилизација затоа што народот не го сака тоа. Сите етнички заедници сакаат мир и просперитет, тоа се покажа во Куманово, кога и покрај многуте апели терористите да добијат помош, никој не ги поддржа.

Груевски: Македонија не се предава, народот е одговор на сите сценарија

Република - 18.05.2015

Три и пол месеци сме под жесток напад за кој молчевме и чекаме да помине. Тоа што се случува е диктатура на политичкото малцинство и наметната психолошка состојба. Исправени сме пред искушение да се судриме меѓу себе. Но доста беше.

Груевски: Нема потклекнување, нема предавање, Македонија е силна

Денешен - 18.05.2015

Со креирани материјали и лажни воведи, Заев мислеше дека ќе не исплашат со терористички банди, мислеше дека ќе потклекнеме и ќе се предадеме, но вечерва го добија одговорот „Македонија не се предава, Македонија е силна“.

Груевски:„Македонија не може да дозволи Заев да биде премиер“

1.мк - 18.05.2015

Македонскиот Премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денес му порача на лидерот на СДСМ Зоран Заев на вечерашниот митинг за поддршка на власта дека и покрај сите монтирани снимки и терористички банди, не успеал да ја сруши Владата на ...

(ВИДЕО) Груевски: Барањата на СДСМ се преголеми

Репортер - 18.05.2015

Владата има план како да излезе од политичката криза во која се наоѓа Македонија, со или без учество на опозицијата во процесот, порача премиерот Груевски од вечерашниот митинг што ВМРО-ДПМНЕ го одржа под мотото „Македонија силна“.

Груевски: Народот е одговор на сите сценарија

МРТ - 18.05.2015

Македонија не е Никола Груевски или Зоран Заев. Ова е Македонија. Овој народ, вие, е најдобриот одговор на сите оние сценаристи кои цврсто веруваат дека ќе не искршат, дека ќе ни ги исперат мозоците, дека ќе не прелажат со креирани, сечени и лепени ...

Балканските медиуми: Никола Груевски и натаму ужива убедлива доверба кај македонскиот народ

Република - 18.05.2015

Медиумските куќи од регионот кој што се во Македонија по повод актуелните случувања, за вечерашниот народен собир известуваа за над 90 илјади граѓани кои вчера му дадоа поддршка на Никола Груевски и ВМРО- ДПМНЕ.

На Груевски сите му се криви, се пожали и на диктатура на политичкото малцинство

Либертас - 18.05.2015

Жесток кавгаџиски говор на Груевски на вечерашниот контра-протест пред Владата, според кој сите му се криви за ситуацијата во која што се наоѓа и тешките обвинувања за криминал и злоупотреби кои произлегуваат од „бомбите“.

Груевски: Македонија е овој народ!

Пулс24 - 18.05.2015

Македонија не е ниту Груевски, ниту Зоран Заев. Ова е Македонија, овој народ. Вие сте најдобриот одговор за сите сценаристи кои цврсто веруваат дека ќе ни ги исперат мозоците. Ова на вечерашниот народен собир пред Собранието го истакна премиерот и ...

Груевски: Ова е одговорот за Заев- Македонија е силна и одлучна, народот не ја витка кичмата!

Lider - 18.05.2015

Со креирани материјали и лажни воведи, Заев мислеше дека ќе не исплашат со терористички банди, мислеше дека ќе потклекнеме и ќе се предадеме, но вечерва го добија одговорот „Македонија не се предава, Македонија е силна“.

Груевски: Вечерва по бројност, народот е како никогаш до сега

Lider - 18.05.2015

Вечерва по бројност како никогаш до сега, река од народ, река од достоинствен, цврст, слободоумен и горд народ. Од народ што знае да препознае кога некој го манипулира, заведува, лаже, кога препознава кога некој има нечесни намери, истакна вечерва ...

Груевски: По бројноста, вечерва народот е како никогаш до сега

Пулс24 - 18.05.2015

Вечерва по бројност како никогаш до сега, река од народ, река од достоинствен, цврст, слободоумен и горд народ. Од народ што знае да препознае кога некој го манипулира, заведува, лаже, кога препознава кога некој има нечесни намери, истакна вечерва ...

Груевски: Ова е одговорот за Заев- Македонија е силна и одлучна

Пулс24 - 18.05.2015

Со креирани материјали и лажни воведи, Заев мислеше дека ќе не исплашат со терористички банди, мислеше дека ќе потклекнеме и ќе се предадеме, но вечерва го добија одговорот „Македонија не се предава, Македонија е силна“.

Груевски: „Ова е Македонија, овој народ“

Канал 77 - 18.05.2015

Македонија не е ниту Груевски, ниту Зоран Заев. Ова е Македонија, овој народ. Вие сте најдобриот одговор за сите сценаристи кои цврсто веруваат дека ќе ни ги исперат мозоците. Ова го порача вечерва премиерот, Никола Груевски на митингот пред ...

Груевски: Македонија е овој народ

Lider - 18.05.2015

Македонија не е ниту Груевски, ниту Зоран Заев. Ова е Македонија, овој народ. Вие сте најдобриот одговор за сите сценаристи кои цврсто веруваат дека ќе ни ги исперат мозоците. Ова на вечерашниот народен собир пред Собранието го истакна премиерот и ...

Груевски: Народот не сака конфликт и дестабилизација во државата

Пулс24 - 18.05.2015

Македонија нема потенцијал за конфликт и за дестабилизација затоа што народот не го сака тоа. Сите етнички заедници сакаат мир и просперитет, тоа се покажа во Куманово, кога и покрај многуте апели терористите да добијат помош, никој не ги поддржа.

Груевски: Нема повлекување, нема потклекнување, нема предавање

Sky - 18.05.2015

„Македонија е изложена на жесток напад. Молчевме, но доста беше, време е да одговориме“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски, на вечерашниот голем на плоштадот Пела во Скопје.