TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: На СДСМ сега и ДИК им е виновна за катастрофалниот пораз

А1 On - 31.03.2013

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на СДСМ која до Управниот суд поднесе повеќе од 100 тужби, истакнува дека опозициската партија виновникот за поразот на изборите ...

ВМРО-ДПМНЕ: ДИК не е виновна за поразот на СДСМ

+инфо - 31.03.2013

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ со кратко соопштение реагира на изјавата на Ана Павловска Данева која денеска информира дека опозициската коалиција ќе поднесе 100 тужби до Управниот суд во врска со ...

ВМРО-ДПМНЕ: На СДСМ сега и ДИК им е виновна за катастрофалниот пораз

Сител - 31.03.2013

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на СДСМ која до Управниот суд поднесе повеќе од 100 тужби, истакнува дека опозициската партија виновникот за поразот на изборите ...

ВМРО-ДПМНЕ:сите се криви за поразот само не и Црвенковски и раководството

Канал5 - 31.03.2013

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на СДСМ која до Управниот суд поднесе повеќе од 100 тужби, истакнува дека опозициската партија виновникот за поразот на изборите ...

ВМРО-ДПМНЕ: На СДСМ сега и ДИК им е виновна за катастрофалниот пораз

Либертас - 31.03.2013

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на СДСМ која до Управниот суд поднесе повеќе од 100 тужби, истакнува дека опозициската партија виновникот за поразот на изборите ...

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски има 200.000 дела - остави 200.000 граѓани невработени (ФОТО)

Press24 - 31.03.2013

По повод денот на шегата, ВМРО-ДПМНЕ направија пародија за СДСМ во Градскиот парк во Скопје ...

ВМРО ДПМНЕ: На СДСМ сега и ДИК им е виновна за поразот

Нетпрес - 31.03.2013

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ во реакција на денешната прес-конференција на СДСМ која до Управниот суд поднесе повеќе од 100 тужби, истакнува дека опозициската партија виновникот за поразот на изборите ...

(ФОТО) ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски има 200.000 дела - остави 200.000 граѓани невработени

Maxim - 31.03.2013

По повод денот на шегата, ВМРО-ДПМНЕ направија пародија за СДСМ во Градскиот парк во Скопје ФОТО: ...

За кампањата трошеле повеќе од што имале

Нова ТВ - 29.03.2013

Владеачката ВМРО ДПМНЕ за изборната кампања потрошила повеќе од што имале на својата сметка. Иако собрале 110 000 евра, партијата за кампањата потрошила еден милион и 508 илјади евра.

ВМРО-ДПМНЕ не ги освои советите на Центар и на Карпош

Утрински - 29.03.2013

Владејачките партии добија вкупно 28 советнички места во градот Скопје наспроти 17 опозициски мандати Српската напредна странка ќе биде одлучувачки фактор за тоа кој ќе го има мнозинството во Советот ...

ВМРО-ДПМНЕ во минус од 1,4 млн. евра

Утрински - 29.03.2013

Партијата на Никола Груевски потрошила 400.000 евра за рекламирање во медиумите , додека СДСМ се рекламирал само на телевизиите за 100.000 евра Нешто повеќе од 1,4 милиони евра отишла во минус ...

Триесетина градоначалници ќе ги боли глава од советниците

Н.Македонија - 29.03.2013

Законот за локална самоуправа и другите закони им даваат широки овластувања на општинските совети, па градоначалникот има многу мал простор да маневрира ако ја нема нивната поддршка.

По првиот круг

Н.Македонија - 29.03.2013

Што се случи на 24 март? По првиот круг од локалните избори се издвои еден многу јасен победник - владејачката ВМРО-ДПМНЕ, која победи во повеќето општини и влегува како јасен фаворит во вториот ...

ВМРО-ДПМНЕ повторно има финансиска дупка, трошела за избори повеќе од собраното

А1 On - 29.03.2013

ВМРО-ДПМНЕ и за овие избори ги пружила нозете повеќе од должината на чергата. Повторно, по дупката од 3 и пол милиони на последните парламентарни избори, и за овие владеачката ВМРО – ДПМНЕ има дупка, ...

Желино и официјално доби градоначалник

Н.Македонија - 29.03.2013

Претседателот на општинската изборна комисија на Желино денеска на свеченост им ги предаде уверенијата за добиените мандати на градоначалникот Фатмир Изаири од ДУИ и на 19 советници, согласно со ...

Желино доби нов градоначалник и советници

Канал5 - 29.03.2013

Претседателот на општинската изборна комисија на Желино денеска на свеченост им ги предаде уверенијата за добените мандати на градоначалникот Фатмир Изаири од ДУИ и на 19 советници, согласно со ...

Слики на Ахмети со Калашников – битка меѓу ДУИ и ДПА за Тетово!

Либертас - 29.03.2013

Во Тетово на згради и куќи во кои живеат Македонци попладнево се лепат слики на Али Ахмети, Фатмир Дехари и Талат Џафери во војнички униформи и со калашников во раце пред вториот круг на гласањето за ...

Изборен есап на партиите: Трошеле многу повеќе пари отколку што имаат

Таратур - 29.03.2013

Владеачката ВМРО – ДПМНЕ повторно има дупка од 1 милион и 399 илјади евра во буџетот за финансирање на кампањата за локалните избори покажува извештајот на Транспаренси интернешнл Македонија.

ДУИ и ДПА се обинуваат кој купувал гласови во Тетово

Република - 29.03.2013

По завчерашната акција на МВР, во која беа уапсени четворица осомничени дека купувале гласови на граѓани на Тетово за да гласаат за еден од кандидатите за градоначалник, двете најголеми албански ...

Трошеле повеќе пари отколку што имаат

24 Вести - 28.03.2013

Владеачката ВМРО – ДПМНЕ повторно има дупка од милион и 399 илјади евра во буџетот за финансирање на кампањата за локалните избори покажува извештајот на Транспаренси интернешнл Македонија.

Скопје најстудена, Центар најжешка точка во вториот круг

Н.Македонија - 28.03.2013

Во голем дел од местата каде што ќе има втор круг изгледа дека тој ќе биде само формалност, но во други општини се очекува остра борба, а наскоро на сцената би требало да стапи и познатата практика ...

Без компас

Н.Македонија - 28.03.2013

Поради сето тоа на овие локални избори доживеа дебакл политиката на раководството на СДСМ, кое се однесува како без компас.

ВМРО-ДПМНЕ со 55 пратеници, СДСМ со 39

МКД - 27.03.2013

Симулацијата на резултатите од советничките листи за локалните избори, пренесени на избори за парламентот, покажува дека актуелната владина коалиција би добила сигурно мнозинство и меѓу 120-те ...

Ако локалните беа парламентарни: ВМРО-ДПМНЕ со 56 пратеници, СДСМ со 37

Дневник - 27.03.2013

Според податоците на Државната изборна комисија, на избори излегоа 1.167.757 гласачи, коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ освои околу 403.000, а коалицијата на СДСМ доби околу 288.000 гласа.

Колку и да освои плус СДСМ, плус добива и ВМРО- ДПМНЕ

Алфа - 27.03.2013

СДСМ на овие локални избори добил 75 000 повеќе гласови за Советите во општините споредено со локалните во 2009-тата, но истото го добила и ВМРО- ДПМНЕ и тоа со позитива од 95 500 гласа во истата ...

ВМРО ДПМНЕ И СДСМ не ги даваат Кичево и Струга

Алфа - 27.03.2013

Владејачката ВМРО ДПМНЕ и опозициската СДСМ не се откажуваат од Кичево и Струга. ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ поддржана од СДСМ доставија до ДИК два приговора за изборниот процес ...

Како би изгледало кога гласовите за советници и градоначалници се претвораат во пратенички мандати?

Кирилица - 27.03.2013

Што би било кога гласовите за советници и градоначалници се претвораат во пратенички мандати? Според симулацијата на гласовите од неделните локални избори доколку утре се одржат парламентарни избори ...

Ако изборите беа парламентарни владеачката коалиција ќе освоеше апсолутно мнозинство од 62 пратеника

Сител - 27.03.2013

Интересни резултати би се добиле доколку гласовите освоени на локалните избори одржани во неделата би биле гласови за парламентарни избори.

Ако изборите беа парламентарни, СДСМ ќе освоеше 37, ВМРО-ДПМНЕ 62 пратеника

Вечер - 27.03.2013

Интересни резултати би се добиле доколку гласовите освоени на локалните избори одржани во неделата би биле гласови за парламентарни избори.

Доколку локалните избори беа парламентарни, погледнете ги резултатите!

Точка - 27.03.2013

Доколку локалните избори што се одржаа во неделата на 24-ти март беа парламентарни избори мнозинството во македонското Собрание повторно ќе го добиеше актуелната владејачката партија ВМРО ДПМНЕ, а ...

Институт Либерта: Зголемената излезност на изборите - добивка за ДУИ и за ДПА

Тера - 27.03.2013

Зголемената излезност во првиот круг од локалните избори донесе придобивка за ДУИ и ДПА како најголеми партии во етничкиот албански политички кампус, покажува анализата на гласачкото тело на ...

Владејачката коалиција би освоила апсолутно мнозинство од над 61 пратеник доколку има избори

Курир - 27.03.2013

Податоците од Државната изборна комисија велат дека коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ на листите за советници освоила 403.193 гласа, а коалицијата „Сојуз за иднина“ на чело ...

Симулација: Власта би имала апсолутно мнозинство ако утре се одржат избори

БезПардон - 27.03.2013

Податоците од Државната изборна комисија велат дека коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ на листите за советници освоила 403.193 гласа, а коалицијата „Сојуз за иднина“ на чело ...

ВМРО ДПМНЕ со над 62 пратеници, a СДСМ со 37, ако локалните беа парламентарни

Нетпрес - 27.03.2013

Доколку локалните избори што се одржаа во неделата на 24-ти март беа парламентарни избори мнозинството во македонското Собрание повторно ќе го добиеше актуелната владејачката партија ВМРО ДПМНЕ, а ...

Владејачката коалиција би освоила апсолутно мнозинство од над 61 пратеник доколку има избори

еВести - 27.03.2013

Податоците од Државната изборна комисија велат дека коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ на листите за советници освоила 403.193 гласа, а коалицијата „Сојуз за иднина“ на чело ...

Институт Либерта: Зголемената излезност на изборите – добивка за ДУИ и за ДПА

Хајд Парк - 27.03.2013

Прочитано: 665 пати Зголемената излезност во првиот круг од локалните избори донесе придобивка за ДУИ и ДПА како најголеми партии во етничкиот албански политички кампус, покажува анализата на ...

Симулација: ВМРО-ДПМНЕ со добиените гласови би добила апсолутно мнозинство во собранието

Република - 27.03.2013

Што би било кога гласовите за советници и градоначалници се претвораат во пратенички мандати? Во тој случај ВМРО-ДПМНЕ ќе има 56 пратеници, а СДСМ 37 пратеници… Според оваа симулација доколку утре се ...

ВМРО ДПМНЕ во Штип ги отстрануваа политичките плакати

Ирис - 27.03.2013

- Нашата политичка партија е одговорна и затоа она што треба да се отстрани од јавните простори, како политички маркетинг, ние ќе го отстраниме, вели Иван Јорданов, претседател на УМС на ВМРО ДПМНЕ - ...

Институт Либерта: Зголемената излезност на изборите - добивка за ДУИ и за ДПА

Макфакс - 27.03.2013

Зголемената излезност во првиот круг од локалните избори донесе придобивка за ДУИ и ДПА како најголеми партии во етничкиот албански политички кампус, покажува анализата на гласачкото тело на ...

Владеачката коалиција би освоила апсолутно мнозинство на избори

Денешен - 27.03.2013

Податоците од Државната изборна комисија велат дека коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ на листите за советници освоила 403.193 гласа, а коалицијата „Сојуз за иднина“ на чело ...

Вториот круг решавачки во многу општини

24 Вести - 26.03.2013

Од 28 – те општини во кои ќе се гласа во вториот круг, во 15 – тина ќе се бие тесна изборна битка каде пресудни ќе бидат гласачите кои во првиот круг не гласале за кандидатите кои освоиле мнозинство.

Втор круг во дваесетина општини

Н.Македонија - 26.03.2013

ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и во 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА во една Стевче Јакимовски ќе ги одмери силите со Андреј Петров во вториот круг СПОРЕД ИНФОРМАЦИИТЕ НА ДИК Коалицијата „За ...

НДМ: Постигнавме одличен изборен резултат

+инфо - 26.03.2013

Народно движење за Македонија е задоволно од постигнатиот резултат на локалните избори. На локалните избори оваа партија, самостојно или во коалиција, освоила 10 советнички мандати, што според нив ...

Убедлива победа на ВМРО ДПМНЕ на локалните избори

Канал5 - 26.03.2013

Овие избори можеби се најблиски до претходните пред 4 години кога коалицијата на ВМРО ДПМНЕ освои 58 градоначалнички места плус Скопје .

ДУИ: Македонското знаме паднало од јарболот поради ветер

Канал5 - 26.03.2013

Државното знаме на РМ во Кичево каде во неделата победи кандидатот на ДУИ Фатмир Дехари паднало од атмосферски прилики, тврди партискиот портпарол Бујар Османи.

Владејачката коалиција надмоќна по првиот круг од локалните избори

Тера - 26.03.2013

Партиите, односно коалициите предводени во владејачката коалиција, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, уште во првиот изборен круг од локалните избори 2013 освоија градоначалнички места во речиси половина од 80-те ...

Грчки медиуми: ВМРО-ДПМНЕ ја потврди доминацијата на политичката сцена - СДСМ доживеа болен пораз

Press24 - 26.03.2013

ВМРО-ДПМНЕ ја потврди доминацијата на политичката сцена – СДСМ доживеа болен пораз, пишуваат грчките медиуми за резултатите од Локалните избори ...

НДМ: Партијата на трето место на локалните избори

Нетпрес - 26.03.2013

Народно движење за Македонија (НДМ) изразува задоволство од постигнатиот резултат на локалните избори на кои настапи самостојно со 26 листи на кандидати за советници и 11 листи на кандидати за ...

Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ од Тетово денес одржа прес конференција

Kiss - 26.03.2013

Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ од Тетово денес одржа прес конференција. Се заблагодарија на граѓаните кои ги поддржаа нивните кандидати за советници и кандидатот за градоначалник.

Изборите поминааа, се делат советничките мандати во струмичките општини

ВИС - 26.03.2013

Два дена по изборите за нова локална власт, веќе се знае, која политичка партија согласно освоените гласови со колку членови ќе учествува во работата на идните општински совети.

Грчки медиуми: ВМРО-ДПМНЕ ја потврди доминацијата на политичката сцена - СДСМ доживеа болен пораз

Maxim - 26.03.2013

ВМРО-ДПМНЕ ја потврди доминацијата на политичката сцена – СДСМ доживеа болен пораз, пишуваат грчките медиуми за резултатите од Локалните избори ...

ВМРО-ДПМНЕ победи во најголем број општини

Deutsche Welle - 25.03.2013

Во штабот на опозициската СДСМ владее штама и разочарување од изборните резултати и нерегуларности. Во штабот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, вечерва владее славеничка атмосфера.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, ДУИ во 11, СДСМ во 7

Deutsche Welle - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори освои најмногу гласови, ДУИ победи во 11, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, НДП, Демократската партија на Турците и Сојузот на ...

ВМРО-ДПМНЕ објави победа во најголем број општини

24 Вести - 25.03.2013

ВМРО-ДПМНЕ победува во најголем број од општините во Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ победува во повеќе општини и со поголема разлика отколку што очекувавме, изјави Илија Димовски, директор на ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА во една

24 Вести - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

ВМРО ДПМНЕ: Потврдуваме водство во повеќе општини

Нова ТВ - 25.03.2013

Најнови информации од аналитички центар на ВМРО ДПМНЕ: Охрид - победа во прв круг за ВМРО-ДПМНЕ Струмица води ВМРО-ДПМНЕ со 8276, а СДСМ- 8.087 Битола водат ВМРО-ДПМНЕ со 20 246, СДСМ – 16.

ДИК: ВМРО со победа во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7

Нова ТВ - 25.03.2013

ДИК предмалку излезе со обработени информации за вчерашните избори, со оценка дека коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата ...

Победа на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Р.С.Европа - 25.03.2013

Според досегашните податоци, ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг доби 25 градоначалнички места, наспроти 5 на опозицискиот СДСМ. Владеачката партија ВМРО-ДПМНЕ освои најмногу гласови на локалните избори во 54 ...

Победа на владејачките партии на локалните избори

Р.С.Европа - 25.03.2013

Според досегашните податоци, ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг доби 25 градоначалнички места, наспроти 5 на опозицискиот СДСМ. Кандидатите за градоначалници и советничките листи на ВМРО-ДПМНЕ остварија ...

ДИК, резултати по општини: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54, СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА во една

Вест - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

ДИК - ВМРО-ДПМНЕ води во повеќе општини, СДСМ во Струмица

Утрински - 25.03.2013

Заедничкитe кандидати на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ во Струга и Кичево водат пред нивните политички конкуренти Кандидатите за градоначалници на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ ...

ДПА без победа, но со подобар резултат од претходните избори

Утрински - 25.03.2013

ДПА не ги доби овие избори, но во споредба со последните има 21.000 гласови повеќе, рече на вечерашната прес-конференција лидерот на партијата Мендух Тачи.

(ОБНОВЕНО) ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА во една

Утрински - 25.03.2013

Резултатите се добиени од обработените податоци од 97,48 отсто од вкупниот број избирачки места Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА во една општина

Телма - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Национална ...

Како ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ја загубија изборната битка во Кичево?

Телма - 25.03.2013

Тесната трка меѓу заедничкиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и кандидатот на ДУИ во Кичево се следеше тензично во штабовите на политичките партии.

Заедничките кандидати на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ водат во Струга и Кичево

Дневник - 25.03.2013

Заедничките кандидати на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ во Кичево и Струга водат пред своите опоненти за градоначалничкото место, покажуваат првичните информации од Државната изборна комисија за обработен мал ...

ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа во Македонска Каменица, Вевчани, Демир Капија и Дојран

Дневник - 25.03.2013

Македонска Каменица, Вевчани, Демир Капија и Дојран се општините во кои ВМРО-ДПМНЕ прогласи победа во однос на изборот на градоначалници уште во првиот круг на локалните избори што се одржаа денеска.

ВМРО-ДПМНЕ објави победа во повеќето од големите општини

Дневник - 25.03.2013

ВМРО-ДПМНЕ победува во најголем број од општините во Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ победува во повеќе општини и со поголема разлика отколку што очекувавме, изјави Илија Димовски, директор на ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА во една

Алфа - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА во една

Дневник - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА во една

А1 On - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Национална ...

Изборни резултати од ДИК: ВМРО-ДПМНЕ со 54, СДСМ со 7 општини

Н.Македонија - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ со најмногу гласови во Скопје и во 54 општини, СДСМ во 7

Капитал - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини плус градот Скопје, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА, Српската напредна партија во ...

Жерновски победи во Центар, Трајановски убедливо води за Скопје

Кајгана - 25.03.2013

Андреј Жерновски е новиот градоначалник на општина Центар, покажуваат првичните неофицијални резултати на Државната изборна Комисија, по преброените речиси 98% од гласовите.

Убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 25.03.2013

Кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ остварија победа во првиот круг или се во водство пред оние на СДСМ во најголемиот број општини во Македонија.

ВМРО - ДПМНЕ со 115 000 гласови повеќе од СДСМ

Капитал - 25.03.2013

Според последните информации од Државната изборна комисија од досега обработениот гласачки материјал (98, 49 %), коалицијата на владејачката ВМРО – ДПМНЕ освоила 403 193, а таа на СДСМ 288 415 вкупно ...

Коалицијата За подобра Македонија има повеќе поддржани листи за советници

Кајгана - 25.03.2013

Листите за советници на Коалицијата за подобра Македонија ја добија довербата на граѓаните во повеќето општини, како и оние на владејачката ДУИ во општините со повеќе албанско население.

Изненадувањата и пресвртите на локалните избори

Алфа - 25.03.2013

СДСМ ги добива или води во Велес и Центар, ВМРО- ДПМНЕ возврати со Охрид и Куманово, ДПА губи од ДУИ во Тетово, но остана во игра во Струга.

Владејачката коалиција надмоќна по првиот круг од локалните избори

Кајгана - 25.03.2013

Партиите, односно коалициите предводени во владејачката коалиција, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, уште во првиот изборен круг од локалните избори 2013 освоија градоначалнички места во речиси половина од 80-те ...

ВМРО-ДПМНЕ освои 38 општини во првиот круг, ДУИ осум, СДСМ две

Дневник - 25.03.2013

Опозициската коалиција загуби околу 140.000 гласа во споредба со минатогодишните парламентарни избори Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ освоила вкупно 38 општини во првиот изборен круг, покажуваат ...

Решавачки битки за Центар, Ѓорче Петров, Kуманово и за Велес

Дневник - 25.03.2013

Најнеизвесни ќе бидат гласањата во овие општини, каде што разликата меѓу првите двајца кандидати е многу тесна Битките за скопските општини Центар и Ѓорче Петров, како и за Kуманово, ќе бидат ...

ВМРО ДПМНЕ и ДУИ прогласија големи победи, СДСМ најави можно повлекување од изборниот процес!

Фактор - 25.03.2013

ВМРО ДПМНЕ објави победа на изборите, СДСМ се закани со бојкот на вториот круг. ВМРО ДПМНЕ е во предност пред кандидатите на СДСМ во Охрид, Битола, Прилеп, Аеродром, Кисела Вода, Бутел, Штип, ...

Каде ќе има втор круг на градоначалничката трка?

+инфо - 25.03.2013

Државната изборна комисија до 13.30 часот попладнево за 59 општини извади резултати со 100 отсто обработени податоци кои од Општинските изборни комисии стигнале до ДИК.

Моментални податоци по Општини

Кирилица - 25.03.2013

Првичните резултати на ДИК Коце Трајановски 33%, Јани Макрадули 17,8% од обработени 55% од гласовите. Еве ги и другите резултати.

ДИК: 11 градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ во прв круг, еден од СДСМ, двајца од ДУИ

Кирилица - 25.03.2013

СДСМ само едно освоено градоначалничко место во Ранковце Државната изборна комисија (ДИК) вечерва соопшти дека се избрани 14 градоначалници во првиот круг.

Избрани 14 градоначалници во првиот круг

Вечер - 25.03.2013

Државната изборна комисија вечерва соопшти дека се избрани 14 градоначалници во првиот круг. Според досега обработените податоци, владејачката коалција предводена од ВМРО ДПМНЕ има освоено 11 ...

Изборите успешни, се друго е избор на граѓаните

Вечер - 25.03.2013

Спротивно на предвидувањата и желбите на СДСМ овие избори беа успешни и мирни. Она што беше извесно уште во неделата вечерта е дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победи, а понеделник ќе каже кој со колку гласа ги ...

ВМРО ДПМНЕ објави победа на изборите, СДСМ го враќа бојкотот на вториот круг.

Локално - 25.03.2013

Темата локалани избори повторно се закочува. Иако ВМРО ДПМНЕ тоа го наслови кукавичлук и дезертерство, сепак Црвенковски со нова уцена до колку не се исправат нерегуларностите ќе го бојкотира вториот ...

Коалицијата за подобра Македонија победи на локалните избори 2013

Канал5 - 25.03.2013

Убедлива победа на коалицијата За подобра Македонија на вчерашните петти локални избори од македонската независност. Според податоците од партиските штабови коалицијата предводен од ВМРО ДПМНЕ освои ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА во една

Сител - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА во една

Канал5 - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

Еве ги резултатите – ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА во 1

Либертас - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА во една

Кирилица - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА во една

МК News - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Национална ...

Андреј Жерновски нов градоначалник на општина Центар

Кирилица - 25.03.2013

Според првичните неофицијални резултати на Државната изборна комисија, по преброените речиси 98 проценти од гласовите, Андреј Жерновски е новиот градоначалник на општина Центар Кандидатот на ...

Жерновски е новиот градоначалник на Центар

Вечер - 25.03.2013

Андреј Жерновски е новиот градоначалник на општина Центар, покажуваат првите неофицијални резултати на Државната изборна комисија, по преброените речиси 98 отсто од гласовите, пренесува Република.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА во една

Вечер - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Национална ...

ВМРО-ДПМНЕ води во 54, а СДСМ само 7 општини

Вечер - 25.03.2013

Убедлива победа на коалицијата За подобра Македонија Владејачката коалиција За подобра Македонија на локалните избори извојува голема победа уште во првиот круг од локалните избори, со што уште еднаш ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА во една

Бриф - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

Ова се официјалните резултати од Локалните Избори 2013

Точка - 25.03.2013

Државната изборна комисија досега успеа да обработи околу 97 отсто од гласачки ливчиња собрани од 2.895 гласачки места од вкупно 2.976.

Официјални резултати низ бројки: Дознајте кој, каде и со колку гласови победил!

Точка - 25.03.2013

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата “За подобра Македонија“ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во седум, ДУИ во 12, ДПА, Српската напредна партија во ...

Димовски:ВМРО-ДПМНЕ победува во најголем број општини со убедлив резултат

Тера - 25.03.2013

ВМРО-ДПМНЕ победува во најголем број од општините во Република Македонија, а разликата е поголема од она што го очекувавме, изјави вечерва Илија Димовски, директор на Центарот за комуникации на ...

Жерновски победи во Центар, Трајановски убедливо води за Скопје

Тера - 25.03.2013

Андреј Жерновски е новиот градоначалник на општина Центар, покажуваат првичните неофицијални резултати на Државната изборна Комисија, по преброените речиси 98% од гласовите.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА во една

Тера - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

Коалицијата За подобра Македонија, има повеќе поддржани листи за советници

Тера - 25.03.2013

Листите за советници на Коалицијата за подобра Македонија ја добија довербата на граѓаните во повеќето општини, како и оние на владејачката ДУИ во општините со повеќе албанско население.

Изборите фер и демократски, оцени ВМРО ДПМНЕ

Тера - 25.03.2013

Според ВМРО ДПМНЕ, Локалните избори 2013 година, поминаа во фер и демократска атмосфера, она што особено меѓународните фактори го бараа од земјава.

Избрани 14 градоначалници во првиот круг, според ДИК

Република - 25.03.2013

Државната изборна комисија (ДИК) вечерва соопшти дека се избрани 14 градоначалници во првиот круг. Според досега обработените податоци, владејачката коалција предводена од ВМРО-ДПМНЕ има освоено 11 ...

Тачи: ДПА не ги доби изборите, но освои 21.000 глас повеќе од претходните избори

Курир - 25.03.2013

ДПА и покрај тоа што не ги доби овие избори е задоволна што на овие избори има 21.000 гласови повеќе во споредба со последните, рече на вечерашната прес-конференција лидерот на партијата Мендух Тачи.

Најнови резултати од ДИК: ВМРО-ДПМНЕ води во повеќе општини, СДСМ во Струмица

Таратур - 25.03.2013

Кандидатите за градоначалници на коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ се во водство во повеќе општини и во Градот Скопје.

ВМРО-ДПМНЕ освои 38 општини

Press24 - 25.03.2013

Според информациите од аналитичкиот центар на ВМРО-ДПМНЕ, 45,5% од пребројаните гласови им припаднаа на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, додека 28,4 % од гласовите заработи опозициската СДСМ.

ВМРО ДПМНЕ во прв круг победи во 25 општини и води во 32 општини

Република - 25.03.2013

Според досегашните резултати од анализите, можам да ви соопштам дека ВМРО ДПМНЕ во прв круг победува во најмалку 25 општини, а очекуваме уште 5-6.

Дојче Веле: ВМРО-ДПМНЕ победи во најголем број општини

Таратур - 25.03.2013

Во штабот на опозициската СДСМ владее штама и разочарување од изборните резултати и нерегуларности, јавува Дојче Веле на македонски.

ДИК резултати: Победа на ВМРО-ДПМНЕ во 54 општини, на СДСМ во 7

еВести - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

ВМРО ДПМНЕ дефинитивен победник во 25 општини, СДСМ сигурен победник во две

Нетпрес - 25.03.2013

Државната изборна комисија досега успеа да обработи околу 97 отсто од гласачки ливчиња собрани од 2.895 гласачки места од вкупно 2.976.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во 54 општини - СДСМ во 7

Press24 - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА во една

Таратур - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ со победа во Скопје и во 54 општини, СДСМ во 7

БезПардон - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

ВМРО-ДПМНЕ победи во 54 општини, ДИК соопшти резултати

Република - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освоилa најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната демократска партија, ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА во една

Скопје инфо - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7

Курир - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Национална ...

ДИК: ВМРО ДПМНЕ со водство во 54 општини

Нетпрес - 25.03.2013

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата “За подобра Македонија“ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во седум, ДУИ во 12, ДПА, Српската напредна партија во ...

ДИК: ВМРО- ДПМНЕ ја однесе победата во 54 општини, СДСМ во 7 општини

За Се - 25.03.2013

Од вкупниот број избирачки места 97,48 % се обработени до сега. Излезноста е висока 67,06 %. Коалицијата за подобра Македонија предводена од ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори со убедливо најмногу ...

ДИК: Резултати!

Дума - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

Жерновски победи во Центар, Трајановски убедливо води за Скопје

Хајд Парк - 25.03.2013

Прочитано: 295 пати Андреј Жерновски е новиот градоначалник на општина Центар, покажуваат првичните неофицијални резултати на Државната изборна Комисија, по преброените речиси 98% од гласовите.

Во Центар победи Жерновски, Скопје убедливо на Коце Трајановски

За Се - 25.03.2013

Според актуелните резултати, кандидадот подржан од коалицијата Сојуз за иднината, Андреј Жерновски кој освои 51,94% од гласовите, го победи актуелниот градоначалник Владимир Тодоровиќ од редовите на ...

Се анализираат ливчињата во Центар

Република - 25.03.2013

И покрај тоа што според ДИК Андреј Жерновски е новиот градоначалник на општина Центар, по преброените речиси 98 проценти од гласовите, сепак најверојатно во оваа скопска општина ќе има втор круг.

Во општина Теарце кандидатите за градоначалници од ДУИ и ДПА освоија приближно ист број гласови

Kiss - 25.03.2013

По вчерашните локални избори, во општина Теарце ќе има тесна трка во вториот круг. За само 12 гласови разлика кандидатот за ДПА, води над неговиот против кандидат и досегашен градоначалник од ДУИ.

Коалицијата За подобра Македонија, има повеќе поддржани листи за советници

Хајд Парк - 25.03.2013

Прочитано: 147 пати Листите за советници на Коалицијата за подобра Македонија ја добија довербата на граѓаните во повеќето општини, како и оние на владејачката ДУИ во општините со повеќе албанско ...

ВМРО ДПМНЕ го освои мнозинството во Советот

ТВМ - 25.03.2013

Мнозинството во идниот градски совет го имаат 12-мина советници од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата За подобра Македонија. Довербата од 15.007 граѓани или 44 посто охриѓани, за да одлучуваат во следните 4 ...

Марјан Ристески доби трет градоначалнички мандат во Прилеп

Канал 77 - 25.03.2013

Без резултатите од едно избирачко место а по 99,32% од гласачкото тело Марјан Ристески, кандидатот на Коалицијата ,,За Подобра Македонија,, забележа убедлива победа во првиот круг со освоени засега ...

Кој против кого – кандидати кои влегоа во втор круг

Република - 25.03.2013

Дел од кандидатите за градоначалници успејаа да обезбедат победа во прв круг . Но добар дел продолжуваат во втор круг на 7 април.

Жерновски победи во Центар, Трајановски убедливо води за Скопје

Макфакс - 25.03.2013

Андреј Жерновски е новиот градоначалник на општина Центар, покажуваат првичните неофицијални резултати на Државната изборна Комисија, по преброените речиси 98% од гласовите.

Коалицијата За подобра Македонија, има повеќе поддржани листи за советници

Макфакс - 25.03.2013

Листите за советници на Коалицијата за подобра Македонија ја добија довербата на граѓаните во повеќето општини, како и оние на владејачката ДУИ во општините со повеќе албанско население.

Владејачката коалиција надмоќна по првиот круг од локалните избори

Макфакс - 25.03.2013

Партиите, односно коалициите предводени во владејачката коалиција, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, уште во првиот изборен круг од локалните избори 2013 освоија градоначалнички места во речиси половина од 80-те ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА во една

Економски - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

ДИК - ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА во една

Inpress - 25.03.2013

Скопје, 25. март 2013 (ИНПРЕС) ДИК ги објави резултатите добиени од обработените податоци од 97,48 отсто од вкупниот број избирачки места. Одѕивот од гласањето е 67,0,6 отсто.

Жерновски победи во Центар, Трајановски убедливо води за Скопје

Економски - 25.03.2013

Андреј Жерновски е новиот градоначалник на општина Центар, покажуваат првичните неофицијални резултати на Државната изборна Комисија, по преброените речиси 98% од гласовите.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини, a СДСМ во 7

Денешен - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 12, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...

ВМРО-ДПМНЕ освои 38 општини

Maxim - 25.03.2013

Според информациите од аналитичкиот центар на ВМРО-ДПМНЕ, 45,5% од пребројаните гласови им припаднаа на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, додека 28,4 % од гласовите заработи опозициската СДСМ.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ победи во Скопје и 54 општини - СДСМ во 7

Maxim - 25.03.2013

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните локални избори освои најмногу гласови во 54 општини, коалицијата на СДСМ во 7, ДУИ во 11, ДПА, Српската напредна партија во Македонија, Националната ...