TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Државата сама себеси си продала поскапи садници

Дневник - 15.03.2008

Цената од 15 денари за садница, според експерти, е прескапа за вака масовна акција За акцијата „Засади ја својата иднина“, која Владата ја поддржа и плати, цените за садници и за подготовка на почвата биле „набилдани“, а не биле консултирани експерти за да се добијат успешни резултати.

Засаденото со љубов, се фаќа сигурно!

Вечер - 15.03.2008

Наши стручни тимови во целата акција беа вклучени во неколку сегменти, меѓу кои техничко-технолошка обработка на теренот и даваа стручна помош за на крајот да добиеме позитивни резултати. На секоја парцела имаше одговорно лице кое будно го следеше самиот чин на садење и таму каде што ќе забележеа ...

Никој не знае колку чинеше Денот на дрвото

Вест - 14.03.2008

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗЕМЈОДЕЛСТВО ЌЕ ЈА ПЛАТИ ЗАВЧЕРАШНАТА АКЦИЈА ЗА ПОШУМУВАЊЕ Владата не кажува колку пари потроши за акцијата за пошумување Денот на дрвото на 12 март, која ја организираше по граѓанска иницијатива. Ивица Боцевски, портпарол на Владата на Македонија, вчера, ден по акц Владата не ...

„Денот на дрвото“ ќе се повтори и наесен?

Утрински - 14.03.2008

„Народот беше главен актер во акцијата ’Ден на дрвото - засади ја својата иднина’, поради што јас и целиот Иницијативен одбор сме многу горди и благодарни за тоа“, сумираше вчера маестро Борис Трајанов по завршувањето на најмасовната еколошка акција во нашата земја.

Дрвото на нашето единство

Дневник - 14.03.2008

На Денот на дрвото, рамо до рамо застанаа нашите интелектуалци, земјоделци, бизнисмени, работници, полицајци, војници, професори, студенти, ученици, деца, пензионери, политичари и службеници. Целиот наш народ беше единствен Дрвото како симбол на животот е присутно речиси во секоја култура.

Македонски дрвја во Лондон и Вашингтон

Вечер - 14.03.2008

Македонскиот амбасадор во Велика Британија Марија Ефремова вчера засади македонско дрво во познатиот Батерси парк во Лондон. На садењето на дрвото, дел од акцијата "Ден на дрвото-засади ја својата иднина", што беше организирана во цела Македонија присуствувал и градоначалникот на лондонската ...

Македонците си ја пошумија иднината

Време - 13.03.2008

СО НАЈМАСОВНАТА АКЦИЈА НА БАЛКАНОТ Повеќе од 2 милиона дрвца вчера беа засадени на 63 локации во триесетина општини во земјава. Во акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ беа пошумени 1.031 хектари земја. Дрвца се садеа на местата што лани беа уништени од големите шумски пожари, а за ...

Се бараше дрвце повеќе

Вест - 13.03.2008

153.000 граѓани вчера излегоа на местата за пошумување за да засадат дрвца во рамките на акцијата "Ден на дрвиото - засади ја својата иднина". Цела Македонија беше пошумена до 15 часот, а беа засадени вкупно два милиони и 35 илјади дрвца.

Пред „Графички центар“ засадени 12 садници

Утрински - 13.03.2008

Во акцијата „Ден на дрвото“ активно се вклучи и „Медија принт Македонија“ Во акцијата „Ден на дрвото“ активно се вклучи и „Медија принт Македонија“ во чии рамки се и весниците „Утрински весник“, „Дневник“ и „Вест“, како и печатницата „Графички центар“.

Во Миладиновци се бараше дрвце повеќе

Утрински - 13.03.2008

Во Миладиновци се засадија повеќе од 200.000 дрвца на површина од 74 хектари Александар Пешев Сега се како стапчиња, ама за дваесетина години оваа гола полјана ќе се претвори во зимзелена шума, коментираа учесниците во акцијата „Ден на дрвото“, кои вчера близу Миладиновци, Скопско, засадија 200.000 ...

Македонија ја засади својата иднина

Утрински - 13.03.2008

ЕДИТОРИЈАЛ Билјана Ангеловска Македонија вчера ја засади својата иднина. Се спроведе масовна акција на територијата на целата држава со која се засадија два милиона млади дрвца. Бројка која симболично значи по едно ново дрво за секој граѓанин на Република Македонија.

Велешани за пет часа ја засадија својата иднина

Утрински - 13.03.2008

Учесниците се сомневаат дека шумата ќе никне поради бесправните паши Деспина Трајковска Велес - Три километри пешачење до месноста Голик во Велес не им претставуваше пречка на околу илјада жители да се вклучат во граѓанската акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“.

Граѓаните на Битола останаа и без превоз и без садници

Утрински - 13.03.2008

Во гостиварско Зубовце, Спомен-паркот му го посветија на Тоше Проески Во еколошката акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ вчера масовно се вклучија граѓаните од речиси сите подрачја во државава. Во некои делови пошумувањето беше успешно организирано, но во други не ги исполни ...

Македонија инвестираше во зелена иднина за поколенијата

Утрински - 13.03.2008

Во акцијата , учествуваа повеќе од 150.000 луѓе кои засадија над 2 милиона садници Сања Наумовска Македонија вчера засади над 2 милиона садници, по една за секој жител. Се садеше на 67 локации низ целата држава, меѓу кои и на местата што настрадаа во пожарите минатата година.

Т-Мобиле ја поддржа акцијата – Ден на дрвото

Капитал - 13.03.2008

Т-Мобиле ја поддржа акцијата – Ден на дрвото Цел ден разговори по евтина тарифа Денот на дрвото го помогнаа и вработените во Т-Мобиле кои заедно со своите семејства се приклучија на најголемата акција на пошумување во Македонија.

Пошумувањето да фати корен

Дневник - 13.03.2008

Во половина од општините садењето заврши претпладне, бидејќи биле засадени сите обезбедени дрвја Шумскиот фонд во земјава од вчера е побогат за два милиона и 35.000 садници, колку што засадија граѓаните во масовната акција за пошумување Ден на дрвото-засади ја својата иднина.

Мисли глобално, делувај локално

Вечер - 13.03.2008

И на Матка се садеа дрвја. На локацијата претходно подготвена за новите садници рацете ги засукаа ученици, родители, претставници на дипломатскиот кор, поглаварот на МПЦ г.г. Стефан, бројни фирми, меѓу кои најмасовно учесто зедоа вработените во Космофон.

Половина милион луѓе вчера беа заедно

Вечер - 13.03.2008

"Помини онаму каде што поминал огнот, но сад себе остави дрво, бидејќи шумите се наше национално богатство". Вчера Македонија и македонскиот народ само ја потврдија вистината во оваа фраза и сите заедно се вклучија во акцијата "Ден на дрвото - засади ја својата иднина" и дадоа свој придонес кон ...

Масовна акција за пошумување во Македонија

А1 - 12.03.2008

Граѓаните земаа масовно учество во акцијата „Ден на дрвото-Засадија својата иднина“. Уште пред осум часот беа на пунктовите од кои се тргнуваше со автобуси и се одеше до локациите каде се садеа дрвцата. „Со големо задоволство одиме да засадиме, со душа го чекавме овој ден, децата најмногу“, рече ...

40.000 дрвца засадени во атарот на Копанце

А1 - 12.03.2008

40.000 дрвца денеска беа засадени во атарот на тетовско Копанце. Голем број ученици, војници, локално население се вклучија во акцијата „Засади ја својата иднина“. „Со оваа акција што е сега на пролет и наредната што е планирана за есен и наредните 10 години да се подобри климата на овој регион, ...

Дрва пред Влада

Вест - 12.03.2008

Премиерот Никола Груевски и министрите, вчера на шест места пред зградата на Владата засадија дваесетина дрвца, со што симболично го означија стартот на акцијата "Ден на дрвото", која ќе се оддржи денес и со која е планирано да се засадат над два мил Премиерот Никола Груевски и министрите, вчера на ...

Теренот подготвен, сите на садење

Време - 12.03.2008

ДЕН НА ДРВОТО - ПОЧНУВА АКЦИЈАТА ЗА ПОШУМУВАЊЕ Емилија Јовановска Теренот е подготвен за почеток на акцијата „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“. Леите и дупките во кои ќе се засадат садниците веќе се ископани. На локацијата во Миладиновци, која е пошумена со бор, ќе се засадат нови 140.000 ...

На гробот на Тоше засадена цреша

Утрински - 12.03.2008

Стартуваше националната кампања „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ Моника Талеска КРУШЕВО - Со засадување цреша на гробот на Тоше Проески во Крушево, прво од двата милиона дрвца што ќе никнат во Македонија, вчера стартуваше националната кампања „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“.

Македонија ќе засади два милиона дрвца

Утрински - 12.03.2008

На 67 локации низ целата земја денеска ќе се реализира граѓанската акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ На 67 локации низ целата земја денеска ќе се реализира граѓанската акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“. Планирано е на 1.031 хектар да се засадат над 2 милиона садници.

Дожд ќе ја спаси акцијата

Дневник - 12.03.2008

Учесниците во акцијата мора строго да се придржуваат до советите на стручњаците, повикуваат од Шумарски от факултет Експерти од Шумарскиот факултет ја поддржуваат денешната акција за пошумување, но сметаат дека временските услови не се погодни за засадување дрвја.

Градот ќе засади 2.000 дрвца на Водно

Дневник - 12.03.2008

Градот Скопје, со садење дрвца на Водно,денеска самостојно ќе се вклучи во акцијата за пошумување. Во соработка со иницијативниот одбор на манифестацијата „Засади ја својата иднина“ дефинирано е Градот самостојно да ги обезбеди садниците, учесниците, превозот за нив и да ја одреди локацијата што ќе ...

Граѓаните масовно одговорија на повикот да се вклучат во акцијата “Ден на дрвото“

Канал5 - 12.03.2008

Со автобуси и комбиња граѓаните на Македонија уште рано утрото заминуваа на локациите предвидени за пошумување во акцијата на засадување 2.035. 000 садници - за секој жител на државата по едно. “Се изненадивме на масовноста. Снемавме дрвца многу бргу“, изјави Владимир Бахчовански, директор на ...

Во Македонија ќе бидат засадени над два милиона дрвца

Канал5 - 12.03.2008

Над два милиона дрвца или онолку колку што има жители Република Македонија ќе бидат засадени денеска во рамки на големата граѓанска акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“. Скопје, 12 март (МИА) - Над два милиона дрвца или онолку колку што има жители Република Македонија ќе бидат засадени ...

Премиерот Никола Груевски засади дрвце во Миладиновци

Канал5 - 12.03.2008

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска во рамки на акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ засади дрвце во Миладиновци. - Два милиона садници да се засадат во еден ден е навистина нешто што досега не се случило.

До 15 часот засадени речиси сите дрва

Канал5 - 12.03.2008

Граѓаните масовно излегоа во пресрет на акцијата “Ден на дрвото – засади ја својата иднина“. До 15 часот, на терен излегле над 150 илјади граѓани кои засадија два милиони садници. Граѓаните масовно излегоа во пресрет на акцијата Ден на дрвото засади ја својата иднина .

Акцијата „Ден на дрвото“ заврши во 15 општини, засадени над еден милион дрвца

Канал5 - 12.03.2008

До 12 часот, во рамките на големата граѓанска акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ засадени се 1.055.700 дрвца во 30 општини. Скопје, 12 март (МИА) - До 12 часот, во рамките на големата граѓанска акција Ден на дрвото-засади ја својата иднина засадени се 1.055.700 дрвца во 30 општини.

Премиерот го означи стартот на акцијата "Денот на дрвото - Засади ја својата иднина"

Вечер - 12.03.2008

Со засадување на дрвце пред зградата на Владата, премиерот Никола Груевски и министрите вчера го означија почетокот на акцијата "Денот на дрвото - Засади ја својата иднина". Во целата земја денеска е предвидено да бидат засадени над два милиони дрвца, по едно за секој жител на државата.

Цреша на гробот на Тоше

Вечер - 12.03.2008

Членови на иницијативниот одбор на националната кампања "Ден на дрвото -Засади ја својата иднина", заедно со заменик-министерот за земјоделство Перо Димшоски, дел од семејството Проески и извршниот директор на Фондацијата Тоше Проески, вчера, во Крушево засадија цреша на гробот на најголемата ...

Засадена цреша на гробот на Тоше

А1 - 11.03.2008

Со засадување на цреша на гробот на Тоше, денеска во Крушево симболично беше одбележан стартот на акцијата „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“. Беше најавено и изградба на цел парк со цреши, во спомен на Тоше. „Дадовме една идеја да се направи еден парк со 26 цреши, колку што имаше нашиот ...

Интензивни подготовки за денот на дрвото

А1 - 11.03.2008

Една од локациите на кои утре граѓаните ќе засадуваат садници е кај скопски Миладиновци. Тука е предвидено да се засадат 140.000 дрвца претежно багрем, чемпрес и црн бор. Теренот е веќе подготвен, леите во кои ќе се садат дрвцата се ископани.

Цреша на гробот на Тоше за Денот на дрвото

Време - 11.03.2008

СИМБОЛИЧЕН ПОЧЕТОК НА АКЦИЈАТА ЗА ПОШУМУВАЊЕ Емилија Јовановска Акцијата „Засади ја својата иднина“ симболично ќе почне денеска со засадување цреша на гробот на трагично загинатата македонска ѕвезда Тоше Проески. Покрај иницијативниот одбор, во Крушево ќе присуствуваат и членови од Владата и од ...

Цреша до гробот на Тоше

Вест - 11.03.2008

ВО РАМКИТЕ НА АКЦИЈАТА "ДЕН НА ДРВОТО" На гробот на Тоше Проески во Крушево членови од Иницијативниот одбор на акцијата "Ден на дрвото - засади ја својата иднина" утре ќе засадат цреша. Организаторите велат дека црешата, покрај на Тоше, ќе биде посветена и на сите други личности што низ историјата ...

На гробот на Тоше ќе се засади цреша

Утрински - 11.03.2008

Дупките и леите за акцијата „Ден на дрвото“ веќе се ископани Сања Наумовска На гробот на Тоше во Крушево, Иницијативниот одбор на акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ денеска ќе посади цреша. Со тоа симболично ќе им се оддаде почит на сите хуманитарци за нивната работа.

Цреша на гробот на Тоше во чест на сите хуманитарци

Дневник - 11.03.2008

Бесплатните автобуси до локациите ќе ротираат на секои два часа Цреша ќе биде засадена покрај гробот на Тоше Проески во Крушево, денеска како симболичен почеток на утрешната акција за масовно пошумување Ден на дрвото. Организаторите на акцијата со тој чин сакаат да им оддадат почит на големиот ...

Засадување на иднината

Дневник - 11.03.2008

Македонските граѓаните утре ќе имаат повеќе од два милиона причини да се упатат кон една од 63-те избрани локации низ земјава и да засадат барем по едно дрвце. Да ја засадат својата иднина, да ја подобрат утрешнината на следните генерации.

Како дел од акцијата „Ден на дрвото“ ќе биде засадена цреша крај споменикот на Тоше Проески

Канал5 - 11.03.2008

Во рамките на масовната акција „Ден на Дрвото-Засади ја својата иднина“, денеска ќе биде засадена цреша крај споменикот на Тоше Проески во Крушево. Скопје, 11 март (МИА) - Во рамките на масовната акција Ден на Дрвото-Засади ја својата иднина , денеска ќе биде засадена цреша крај споменикот на Тоше ...

Со засадувањето црешово дрво на гробот на Тоше започна акцијата “Ден на дрвото“

Канал5 - 11.03.2008

Акцијата ден на дрвото официјално започна денеска во Крушево. До вечниот дом на ѕвезденото момче, на поп пејачот и хуманист Тоше Проески иницијаторите на акцијата за пошумување оперскиот пејач Борис Трајанов и Бубо Каров од Ка-15 засадија црешово дрво.

На Водно ќе се садат 2000 садници

Вечер - 11.03.2008

Со засадување на 2000 садници на локалитетот Долги Рид, во парк-шумата Водно, и Град Скопје се вклучува во организација на активностите за обележување на Денот на дрвото, 12-ти Март. Во акцијата покрај вработените во Градот Скопје и јавните претпријатија ќе учествуваат и 60 средношколци од Васил ...

На гробот на Тоше ќе биде засадена цреша

А1 - 10.03.2008

Во Крушево, на гробот на Тоше Проески утре ќе биде засадена цреша. Вака, иницијативниот одбор на ден пред почетокот, симболично ќе ја одбележи акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина". „Симболично ќе засадиме една цреша и на тој начин ќе им оддадеме почит на сите хуманитарци од Мајка ...

И градинките ќе го одбележат Денот на дрвото

Утрински - 10.03.2008

Градинките од Општина Гази Баба на свој начин ќе се вклучат во одбележувањето на Денот на дрвото, 12 март. Децата сами решија да ја засадат својата иднина, па на 12 март во дворовите на градинките ќе засадат дрвца за кои и натаму ќе се грижат.

Масовната акција – ден на дрвото ќе почне утре од гробот на Тоше во Крушево

Канал5 - 10.03.2008

Со засадување на црешово дрво на гробот на Тоше Проески утре во Крушево симболично ќе започне големата акција „Ден на дрвото“. Со тоа ќе им се оддаде почит на сите хуманитарци од Македонија. Дрвото ќе го засадат членовите на иницијативниот одбор „Засади ја својата индина“ во 11 часот.