TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алексов: Напуштањето на еврото во Грција може да направи компликации

24 Вести - 05.07.2015

Ако Грција излезе од еврозоната, тоа може да има влијание на трговската размена меѓу Македонија и јужниот сосед, но ако го задржи еврото, и покрај проблемите, трговијата би требало да се одвива со сегашната динамика, вели извршниот директор на ...

Грција гласа, или „греферендум“ или „грекзит“

24 Вести - 05.07.2015

Грција денеска гласа дали да прифати повеќе штедење во замена за меѓународната помош на референдум, кој пак најверојатно ќе утврди и дали земјата ќе ја напушти еврозоната по седум години криза.

Алексов - Напуштањето на еврото во Грција може да направи компликации

Нова ТВ - 05.07.2015

Ако Грција излезе од еврозоната, тоа може да има влијание на трговската размена меѓу Македонија и јужниот сосед, но ако го задржи еврото, и покрај проблемите, трговијата би требало да се одвива со сегашната динамика, вели извршниот директор на ...

Грција и еврозоната: кадија те тужи, кадија ти суди

Deutsche Welle - 05.07.2015

Пропаднатите преговори со Грција покажаа дека без стечајна постапка за држави или барем отпис на долговите, нема крај за драмата во Грција, без оглед на исходот од денешниот референдум. На потег е еврозоната.

Референдум: „Да“ или „Не“ за предлогот на меѓународните кредитори

Утрински - 05.07.2015

Грците денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две подеднакво болни перспективи – долгогодишни рестриктивни мерки за штедење, или ...

Референдум во Грција: „да“ или „не“ за предлогот на меѓународните кредитори

Вест - 05.07.2015

Грците денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Фото: АП Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две подеднакво болни перспективи – долгогодишни рестриктивни мерки за штедење, или ...

Референдум во Грција: „да“ или „не“ за предлогот на меѓународните кредитори

Алсат-М - 05.07.2015

Грците денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две подеднакво болни перспективи – долгогодишни рестриктивни мерки за штедење, или ...

Алексов: Македонија да троши толку колку што може да заработи

Алсат-М - 05.07.2015

Ако Грција излезе од еврозоната, тоа може да има влијание на трговската размена меѓу Македонија и јужниот сосед, но ако го задржи еврото, и покрај проблемите, трговијата би требало да се одвива со сегашната динамика, вели Митко Алексов од Сојузот на ...

Алексов - Напуштањето на еврото во Грција може да направи компликации

Р.С.Европа - 05.07.2015

Ако Грција излезе од еврозоната, тоа може да има влијание на трговската размена меѓу Македонија и јужниот сосед, но ако го задржи еврото, и покрај проблемите, трговијата би требало да се одвива со сегашната динамика, вели извршниот директор на ...

Пет заблуди за грчката криза

МКД - 05.07.2015

Грција на 30 јуни и официјално стана првата модерна држава која пропушти да му исплати рата од надворешниот долг на Меѓународниот монетарен фонд. Понатамошната соработка на европските кредитори и Грција ќе зависи од вољата на народот, чија одлука ќе ...

Табели кои покажуваат зошто Грција и Германија не се согласуваат

Факултети - 05.07.2015

Денес Грците на референдум треба да одлучат дали ќе ја поддржат програмата за штедење која Европа ја постави во замена за продолжување на финансиската помош. Ако грчките гласачи речат „да“ тогаш финансиската помош ќе продолжи, а владејачката ...

ДЕНОТ Д ЗА ГРЦИЈА: „Охи“ и „Не“ од кои зависи иднината на земјата

Телеграф - 05.07.2015

Прогнозите се дека исходот од гласањето ќе биде крајно неизвесен и дека разликата ќе биде неколку проценти во корист на едната или другата опција По денешниот ден ќе биде појасно во која насока ќе тргне Грција.

ПОЗНАТИ РЕЗУЛТАТИТЕ: Грција гласаше „Против“ на референдумот

Телеграф - 05.07.2015

Денешниот референдум во Грција е првиот по 1974 година, кога Грците гласаа за укинување на монархијата Грците на референдум ги отфрлија мерките за штедење. Како што предмалку објави телевизијата „Антена“ 52 проценти од граѓаните гласаа против, ...

„ПРОТИВ“ 60 ПРОЦЕНТИ, 39 „ЗА“: Грците ги отфрлија мерките за штедење

Телеграф - 05.07.2015

Со ова се потврдија очекувањата дека поголем дел од Грците ќе ги отфрлат мерките кои во суштина значат намалување на пензиите, кратење на платите во државниот сектор, зголемување на ДДВ-то Убедлива победа на приврзаниците против мерките за штедење ...

Референдум во Грција, „да“ или „не“ за мерките за штедење

Тера - 05.07.2015

Грците денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Граѓаните треба да решат дали го подржуваат планот на ЕУ за излез на Грција од кризата и рестриктивнте мерки за штедење или ќе гасаат против него и ќе ...

Напуштањето на еврото во Грција може да направи компликации

Тера - 05.07.2015

Ако Грција излезе од еврозоната, тоа може да има влијание на трговската размена меѓу Македонија и јужниот сосед, но ако го задржи еврото, и покрај проблемите, трговијата би требало да се одвива со сегашната динамика, вели извршниот директор на ...

Денот „Д“ за Грција- да се биде или не?!

МК News - 05.07.2015

Грците денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две подеднакво болни перспективи – долгогодишни рестриктивни мерки за штедење, или ...

Референдум во Грција: „да“ или „не“ за предлогот на меѓународните кредитори

Алфа - 05.07.2015

Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две подеднакво болни перспективи – долгогодишни рестриктивни мерки за штедење, или потенцијален катастрофален излез на земјата од еврозоната, а прашање е дали со гласањето ќе се избегне и ...

Референдум во Грција: „да“ или „не“ за предлогот на меѓународните кредитори

Идивиди - 05.07.2015

Атина, 5 јули 2015 (МИА) – Грците денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две подеднакво болни перспективи – долгогодишни рестриктивни мерки ...

Референдум во Грција: „Да“ или „не“ за предлогот на меѓународните кредитори

Популарно - 05.07.2015

Грците денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две подеднакво болни перспективи – долгогодишни рестриктивни мерки за штедење, или ...

Референдум во Грција, „да“ или „не“ за мерките за штедење

+инфо - 05.07.2015

Грците денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Граѓаните треба да решат дали го подржуваат планот на ЕУ за излез на Грција од кризата и рестриктивнте мерки за штедење или ќе гасаат против него и ќе ...

Алексов: Напуштањето на еврото во Грција може да направи компликации

+инфо - 05.07.2015

Ако Грција излезе од еврозоната, тоа може да има влијание на трговската размена меѓу Македонија и јужниот сосед, но ако го задржи еврото, и покрај проблемите, трговијата би требало да се одвива со сегашната динамика, вели извршниот директор на ...

(ВИДЕО) Алексов: Напуштањето на еврото во Грција може да направи компликации

А1 On - 05.07.2015

Ако Грција излезе од еврозоната, тоа може да има влијание на трговската размена меѓу Македонија и јужниот сосед, но ако го задржи еврото, и покрај проблемите, трговијата би требало да се одвива со сегашната динамика, вели извршниот директор на ...

(ВИДЕО) Алексов: Напуштањето на еврото во Грција може да направи компликации

Локално - 05.07.2015

Ако Грција излезе од еврозоната, тоа може да има влијание на трговската размена меѓу Македонија и јужниот сосед, но ако го задржи еврото, и покрај проблемите, трговијата би требало да се одвива со сегашната динамика, вели извршниот директор на ...

Референдум во Грција: „да“ или „не“ за предлогот на меѓународните кредитори

Локално - 05.07.2015

Во 7.00 часот. Утринава во Грција започна историски референдум, чиј исход не може да се прогнозира сигурно. Грците гласаат дали да прифати буџетските ограничувања, но и помош од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд или да ја поддржуваат ...

Референдум во Грција: „да“ или „не“ за предлогот на меѓународните кредитори

Сител - 05.07.2015

Грците денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две подеднакво болни перспективи – долгогодишни рестриктивни мерки за штедење, или ...

Каква би била Европа без Грција…еве…

Локално - 05.07.2015

Грците одлучуваат со референдум дали да ги прифатат или да ги одбијат предлозите на грчките кредитори. Излезот од референдумот не значи излегување на Грција од еврозоната и од ЕУ, но поради грчката криза медиуми и аналитичари почнаа да прават ...

Оланд: Грција мора да остане дел од еврозоната!

Канал5 - 05.07.2015

Претседателот на Франција Франсоа Оланд смета дека Грција мора да остане дел од еврозоната и веднаш откако ќе бидат познати резултатите од референдумот, за ова ќе разговара со германската канцеларка Меркел и другите водачи во ЕУ.

Москва: Ако по рефердумот Грција излезе од еврозоната, ќе биде посакуван партнер за БРИКС

Локално - 05.07.2015

При евентуално излегување од еврозоната и зачувување на политичката стабилност по референдумот Грција ќе стане многу привлечна за странските инвеститори, изјави за ТАСС првиот заменик министер за економски развој на Русија Алексеј Лихачов, откако ...

“Шпигел”: Референдумот во Грција е “не” на германската хегемонија во Европа

Локално - 05.07.2015

Речиси 10 милиони. Грци беа повикани денска во набрзина закажаниот референдум да ги поддржат или отфрлат предлозите на меѓународните кредитори на Атина. Гледано формално, Грците беа прашани дали да прифатат повеќе мерки за штедење и повеќе ...

Во Грција референдум: Грците гласаат „да“ или „не“ за решавање на должничката криза

Репортер - 05.07.2015

Грците, денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две подеднакво болни перспективи – долгогодишни рестриктивни мерки за штедење, или ...

Голем ден за Грција- да се биде или не?

Press24 - 05.07.2015

Грците денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две подеднакво болни перспективи – долгогодишни рестриктивни мерки за штедење, или ...

Референдум во Грција: „Да“ или „Не“ за предлогот на кредиторите

Нетпрес - 05.07.2015

Грците денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две подеднакво болни перспективи – долгогодишни рестриктивни мерки за штедење, или ...

Референдум во Грција, „да“ или „не“ за мерките за штедење

Либертас - 05.07.2015

Грците денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Граѓаните треба да решат дали го подржуваат планот на ЕУ за излез на Грција од кризата и рестриктивнте мерки за штедење или ќе гасаат против него и ќе ...

Референдум во Грција: „да" или „не" за предлогот на меѓународните кредитори

Вечер Прес - 05.07.2015

Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две подеднакво болни перспективи – долгогодишни рестриктивни мерки за штедење, или потенцијален катастрофален излез на земјата од еврозоната, а прашање е дали со гласањето ќе се избегне и ...

Референдум во Грција: „да“ или „не“ за предлогот на меѓународните кредитори

Денешен - 05.07.2015

Грците денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две подеднакво болни перспективи – долгогодишни рестриктивни мерки за штедење, или ...

Денот „Д“ за Грција- да се биде или не?!

Курир - 05.07.2015

Грците денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две подеднакво болни перспективи – долгогодишни рестриктивни мерки за штедење, или ...

Алексов: Напуштањето на еврото во Грција може да направи компликации (Видео)

Кирилица - 05.07.2015

Ако Грција излезе од еврозоната, тоа може да има влијание на трговската размена меѓу Македонија и јужниот сосед, но ако го задржи еврото, и покрај проблемите, трговијата би требало да се одвива со сегашната динамика, вели извршниот директор на ...

Референдум во Грција: „да“ или „не“ за предлогот на меѓународните кредитори

Република - 05.07.2015

Грците денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две подеднакво болни перспективи – долгогодишни рестриктивни мерки за штедење, или ...

Ренци: Италија не е веќе сопатник во неволјите на Грција

Макфакс - 05.07.2015

Италија, сопатник во неволјите на Грција пред три четири години, тоа повеќе не е и Италијанците „не смеат да се плашат од негативните ефекти“ од таа криза, изјави во саботата италијанскиот премиер Матео Ренци.

Заврши референдумот: Грција премина на драхма (фото)

Република - 05.07.2015

Во грција денеска се одржа референдум на која граѓаните се изјаснуваа за предлогот на меѓународните доверители, а сметките во оваа земја веќе почнаа да издаваат фискални сметки во својата некогашна валута, драхмата.

Референдум во Грција: „да“ или „не“ за предлогот на меѓународните кредитори

Lider - 05.07.2015

Грците денеска гласаат за предлогот на меѓународните кредитори за решавање на должничката криза. Експертите коментираат дека Грците денеска се соочуваат со две подеднакво болни перспективи – долгогодишни рестриктивни мерки за штедење, или ...

Туск: Референдумот во Грција не е за тоа дали да се биде во еврозоната или не

24 Вести - 04.07.2015

Европската унија треба да избегнува „драматични пораки“ доколку Грците гласаат со „не“ на утрешниот референдум. Евентуално „не“ ниту ќе ја затвори вратата на еврозоната за Атина, ниту ќе значи крај на преговорите, изјави претседателот на Европскиот ...

Грција на крстопат, или „греферендум“ или „грекзит“

24 Вести - 04.07.2015

Грчкиот народ утре одлучува. Дали ќе ги одберат мерките на кредиторите или пак ќе одберат да кажат „не“ и да се определат за планот на Грчката влада? Грците на референдум гласаат за предлогот на доверителите, кој владата во Атина веќе го отфрли, ...

Грција меѓу „греферендум“ и „грекзит“

Deutsche Welle - 04.07.2015

Денот на одлука се ближи. Со утрешниот референдум во Грција, од банкрот загрозената земја се движи кон непозната иднина. Утрешното граѓанско изјаснување на Грците конечно може да одлучи дали земјата може да остане во еврозоната или да се откаже од ...

Туск: Референдумот во Грција не е за тоа дали да се биде во еврозоната или не

Алсат-М - 04.07.2015

Европската унија треба да избегнува „драматични пораки“ доколку Грците гласаат со „не“ на утрешниот референдум. Евентуално „не“ ниту ќе ја затвори вратата на еврозоната за Атина, ниту ќе значи крај на преговорите, изјави претседателот на Европскиот ...

Туск-„Не“ од Грција нема да значи излез од еврозоната

Р.С.Европа - 04.07.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека евентуалното „не„ на референдумот во Грција, кој ќе се одржи утре ниту ќе ја затвори вратата на еврозоната за земјата, ниту ќе значи крај на преговорите.

ТУСК: Референдумот во Грција не е за или против еврозоната

Телеграф - 04.07.2015

Тој сепак предупреди дека негативен исход од референдумот за спасувачкиот план на доверителите на Грција „сигурно ќе го намали просторот за преговори за опстанок на финансискиот систем на земјата“ Европската унија треба да избегнува „драматични ...

Туск: Референдумот во Грција не е за тоа дали да се биде во еврозоната или не

Алфа - 04.07.2015

Европската унија треба да избегнува „драматични пораки“ доколку Грците гласаат со „не“ на утрешниот референдум. Евентуално „не“ ниту ќе ја затвори вратата на еврозоната за Атина, ниту ќе значи крај на преговорите, изјави претседателот на Европскиот ...

Туск: Референдумот во Грција не е за тоа дали да се биде во еврозоната или не

+инфо - 04.07.2015

Европската унија треба да избегнува „драматични пораки“ доколку Грците гласаат со „не“ на утрешниот референдум. Евентуално „не“ ниту ќе ја затвори вратата на еврозоната за Атина, ниту ќе значи крај на преговорите, изјави претседателот на Европскиот ...

Туск: Референдумот во Грција не е за тоа дали да се биде во еврозоната или не

Локално - 04.07.2015

Европската унија треба да избегнува „драматични пораки“ доколку Грците гласаат со „не“ на утрешниот референдум. Евентуално „не“ ниту ќе ја затвори вратата на еврозоната за Атина, ниту ќе значи крај на преговорите, изјави претседателот на Европскиот ...

Туск: Референдумот во Грција не е за тоа дали да се биде во еврозоната или не

Репортер - 04.07.2015

Евентуално „не“ утре во Грција ниту ќе ја затвори вратата на еврозоната за Атина, ниту ќе значи крај на преговорите, изјави претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. Тој сепак предупреди дека негативен исход од референдумот за спасувачкиот план ...

Од ЕУ појаснија: „Не“ од Грција нема да значи излез од еврозоната

еМагазин - 04.07.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека евентуалното „не„ на референдумот во Грција, кој ќе се одржи утре ниту ќе ја затвори вратата на еврозоната за земјата, ниту ќе значи крај на преговорите.

Ако излезе од еврозоната, на Грција и се заканува галопирачка инфлација

Дневник - 04.07.2015

Во пресрет на референдумот во Грција, кој треба да се одржи в недела, а на кој грчките граѓани треба да се изјаснат дали се „за“ или „против“ мерките за штедење, експертите се со поделени мислења за исходот на референдумот и за иднината на Грција.

Еврозоната стана самоубиствен пакт

Оff.net - 04.07.2015

Во Грција дојде нож до коска. Пред неколку дена грчката влада воведе контрола на капиталот за да го спречи колапсот на банките. Во постојан конфликт со своите европски надзорници, тие закажаа референдум за иднината на нивната политика: "Да" ќе значи ...

Туск: Референдумот во Грција не е за тоа дали да се биде во еврозоната или не

Lider - 04.07.2015

Европската унија треба да избегнува „драматични пораки“ доколку Грците гласаат со „не“ на утрешниот референдум. Евентуално „не“ ниту ќе ја затвори вратата на еврозоната за Атина, ниту ќе значи крај на преговорите, изјави претседателот на Европскиот ...

Анкета: За 74 отсто од Грците подобро е земјата да остане во еврозоната

24 Вести - 03.07.2015

На референдумот в недела Грците ќе кажат гласно „да“ за поддршка на еврото, а резултатот од општонародното изјаснување ќе биде со разлика од 1,4 отсто во корист на оние што ќе гласаат со „да“, покажува последното истражување на социолошката агенција ...

Ренци: Атина нема да ја напушти еврозоната

Утрински - 03.07.2015

Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека Атина нема да ја напушти еврозоната без оглед на исходот од референдумот во Грција во овој викенд. - Сметам дека Грција нема да го напушти еврото.

Анкета: Речиси изедначени опциите „да“ и „не“ во Грција

Р.С.Европа - 03.07.2015

Анкетата што ја подготви социолошката агенција АЛКО, за грчкиот весник „Етнос“ покажува дека 44,8 отсто од Грците се очекува в недела да кажат „да“ за планот на кредиторите, а 43,4 отсто да одговорат со „не“.

ГРЦИЈА: Кредиторите веруваат дека земјата ќе се спаси од банкрот

Телеграф - 03.07.2015

Референдумот што треба да се одржи в недела во Грција ги подели жителите на таа држава, бидејќи многумина не се за тоа да кажат „да“ за штедење ниту „не“ на Европа како помош да се извлече земјата од финансиската криза Меѓународните кредитори и ...

АНКЕТА: Грците ќе кажат гласно „да“ за поддршка на еврото

Телеграф - 03.07.2015

Огромно мнозинство од 74 проценти од испитаниците смета дека е подобро Грција да остане во еврозоната, додека 15 проценти повеќе сакаат враќање на националната валута - драхмата На референдумот в недела Грците ќе кажат гласно „да“ за поддршка на ...

Атина нема да ја напушти еврозоната

Тера - 03.07.2015

Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека Атина нема да ја напушти еврозоната без оглед на исходот од референдумот во Грција во овој викенд. - Сметам дека Грција нема да го напушти еврото.

Ренци: Атина нема да ја напушти еврозоната

Алфа - 03.07.2015

Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека Атина нема да ја напушти еврозоната без оглед на исходот од референдумот во Грција во овој викенд. Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека Атина нема да ја напушти еврозоната без оглед на исходот ...

Ренци: Атина нема да ја напушти еврозоната

А1 On - 03.07.2015

Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека Атина нема да ја напушти еврозоната без оглед на исходот од референдумот во Грција во овој викенд. – Сметам дека Грција нема да го напушти еврото.

Ренци: Атина нема да ја напушти еврозоната

+инфо - 03.07.2015

Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека Атина нема да ја напушти еврозоната без оглед на исходот од референдумот во Грција во овој викенд. - Сметам дека Грција нема да го напушти еврото.

Атина нема да ја напушти еврозоната

Точка - 03.07.2015

Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека Атина нема да ја напушти еврозоната без оглед на исходот од референдумот во Грција во овој викенд. – Сметам дека Грција нема да го напушти еврото.

Ренци: Атина нема да ја напушти еврозоната

Сител - 03.07.2015

Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека Атина нема да ја напушти еврозоната без оглед на исходот од референдумот во Грција во овој викенд. - Сметам дека Грција нема да го напушти еврото.

Дијслеблом: Грција со "не" го рескира местото во еврозоната

Точка - 03.07.2015

За Грција најверојатно "нема да има место во еврозоната" доколку мнозинството на неделниот референдум за условите за продолжување на меѓународната финансиска помош се одлучи за "не", предупреди претседателот на Еврогрупата, холандскиот министер за ...

Мапа на кризата: 12 графикони кои објаснуваат како Грција паднала во должничкото ропство

Точка - 03.07.2015

Грција – држава која во последните неколку месеци се наоѓа во центарот на европската и светската јавност поради најголемиот долг во историјата, се наоѓа на работ од банкрот поради неможноста да ги подмири финансиските обврски кон кредиторите.

Ќе биде ли грчкиот излез од еврозоната катастрофален за вредноста на европската валута?

Точка - 03.07.2015

Можноста Грција да ја напушти еврозоната е ризична и ќе повлече многу последици, не само за Грција, туку и за целата еврозона. Грците можат да гледаат на примерите на Аргентина и Исланд за да сфатат какво искуство ги очекува после недостигот на пари ...

Анкета: 44,8% од Грците ќе гласаат „да“ за планот на кредиторите, а 43,4 „не“

Либертас - 03.07.2015

На референдумот в недела Грците ќе кажат гласно „да“ за поддршка на еврото, а резултатот од општонародното изјаснување ќе биде со разлика од 1,4 отсто во корист на оние што ќе гласаат со „да“, покажува последното истражување на социолошката агенција ...

Анкета: За 74 отсто од Грците подобро е земјата да остане во еврозоната

Репортер - 03.07.2015

На референдумот в недела Грците ќе кажат гласно „да“ за поддршка на еврото, а резултатот од општонародното изјаснување ќе биде со разлика од 1,4 отсто во корист на оние што ќе гласаат со „да“, покажува последното истражување на социолошката агенција ...

Атина нема да ја напушти еврозоната!

Вечер Прес - 03.07.2015

Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека Атина нема да ја напушти еврозоната без оглед на исходот од референдумот во Грција во овој викенд Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека Атина нема да ја напушти еврозоната без оглед на исходот од ...

Атина нема да ја напушти еврозоната

Нетпрес - 03.07.2015

Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека Атина нема да ја напушти еврозоната без оглед на исходот од референдумот во Грција во овој викенд. – Сметам дека Грција нема да го напушти еврото.

Дијслеблом: Грција со ‘не’ го рескира местото во еврозоната

Денар - 03.07.2015

За Грција најверојатно „нема да има место во еврозоната“ доколку мнозинството на неделниот референдум за условите за продолжување на меѓународната финансиска помош се одлучи за „не“, предупреди претседателот на Еврогрупата, холандскиот министер за ...

ДИЈСЛЕБЛОМ: Грција со “не“ го рескира местото во еврозоната

Fox.mk - 03.07.2015

За Грција најверојатно „нема да има место во еврозоната“ доколку мнозинството на неделниот референдум за условите за продолжување на меѓународната финансиска помош се одлучи за „не“, предупреди претседателот на Еврогрупата, холандскиот министер за ...

Анкета: За 74 отсто од Грците подобро е земјата да остане во еврозоната

Денешен - 03.07.2015

На референдумот в недела Грците ќе кажат гласно „да“ за поддршка на еврото, а резултатот од општонародното изјаснување ќе биде со разлика од 1,4 отсто во корист на оние што ќе гласаат со „да“, покажува последното истражување на социолошката агенција ...

Ренци: Атина нема да ја напушти еврозоната

Press24 - 03.07.2015

Италијанскиот премиер Матео Ренци изјави дека Атина нема да ја напушти еврозоната без оглед на исходот од референдумот во Грција во овој викенд. - Сметам дека Грција нема да го напушти еврото.

Дијслеблом: Грција со ‘не’ го рескира местото во еврозоната

Макфакс - 03.07.2015

За Грција најверојатно „нема да има место во еврозоната“ доколку мнозинството на неделниот референдум за условите за продолжување на меѓународната финансиска помош се одлучи за „не“, предупреди претседателот на Еврогрупата, холандскиот министер за ...

За 74 отсто од Грците подобро е земјата да остане во еврозоната

Република - 03.07.2015

На референдумот в недела Грците ќе кажат гласно „да“ за поддршка на еврото, а резултатот од општонародното изјаснување ќе биде со разлика од 1,4 отсто во корист на оние што ќе гласаат со „да“, покажува последното истражување на социолошката агенција ...

МАПА НА КРИЗАТА: 12 графикони кои објаснуваат како Грција паднала во должничкото ропство

Денар - 03.07.2015

Грција – држава која во последните неколку месеци се наоѓа во центарот на европската и светската јавност поради најголемиот долг во историјата, се наоѓа на работ од банкрот поради неможноста да ги подмири финансиските обврски кон кредиторите.

Анкета: За 74 отсто од Грците подобро е земјата да остане во еврозоната

Lider - 03.07.2015

На референдумот в недела Грците ќе кажат гласно „да“ за поддршка на еврото, а резултатот од општонародното изјаснување ќе биде со разлика од 1,4 отсто во корист на оние што ќе гласаат со „да“, покажува последното истражување на социолошката агенција ...

Со излегувањето на Грција од еврозоната ќе започне кошмарот

Точка - 02.07.2015

Најновата вест од грчката должничката криза не е одлуката на Атина да одржи референдум за усвојување или одбивање на понудата на доверителите за продолжено финансирање на земјата, туку откажувањето на Грција од програмата за финансиска помош, чиј ...

ИНТЕРВЈУ Крсте Шајноски: Кризата во Грција угоре високо – удолу длабоко!

Фактор - 02.07.2015

Какви мерки би можеле да бидат брана на евентуалните последици врз македонската економија, но и против одлевањето на капитал од земјава, за мерките што ги презема Народната банка на Република Македонија…, „ Кирилица“ разговараше со економскиот ...

За/Против – кои се грчките опции?

Локално - 02.07.2015

Овие денови се решава иднината на грчката економија и на целата еврозона. За 5 јули е закажано одржувањето на референдум, на кој претстои Грците да одлучат дали да бидат прифатени условите поставени од меѓународните кредитори како услов за ...

Тешко прашање: Кој пат ќе го избере Грција?

Фактор - 02.07.2015

Овие денови се решава иднината на грчката економија и на целата еврозона. За 5 јули е определен датумот за референдум, на кој Грците ќе одлучат дали вреди да бидат прифатени условите поставени на Грција од меѓународните кредитори како услов за ...

Еврозоната се движи кон растурање: Со излезот на Грција почнува кошмарот

Вечер Прес - 02.07.2015

Најновата вест од грчката должничката криза не е одлуката на Атина да одржи референдум за усвојување или одбивање на понудата на доверителите за продолжено финансирање на земјата, туку откажувањето на Грција од програмата за финансиска помош, чиј ...

Еврозоната се движи кон растурање: Со излезот на Грција почнува кошмарот

Република - 02.07.2015

Најновата вест од грчката должничката криза не е одлуката на Атина да одржи референдум за усвојување или одбивање на понудата на доверителите за продолжено финансирање на земјата, туку откажувањето на Грција од програмата за финансиска помош, чиј ...

Со излегувањето на Грција од еврозоната ќе започне кошмарот

Денар - 02.07.2015

Најновата вест од грчката должничката криза не е одлуката на Атина да одржи референдум за усвојување или одбивање на понудата на доверителите за продолжено финансирање на земјата, туку откажувањето на Грција од програмата за финансиска помош, чиј ...

Со излегувањето на Грција од еврозоната ќе започне кошмарот

Макфакс - 02.07.2015

Најновата вест од грчката должничката криза не е одлуката на Атина да одржи референдум за усвојување или одбивање на понудата на доверителите за продолжено финансирање на земјата, туку откажувањето на Грција од програмата за финансиска помош, чиј ...

Еврото остро ќе паѓа

Lider - 02.07.2015

Курсот на еврото падна кон доларот на светските берзи откако Грција стана првата развиена држава која не исполни на време обврска кон ММФ. Курсот на еврото во средата падна на 1,1115 долари, што значи дека ослабна за 0,4 отсто во спoредба со ...

САД - да продолжат разговорите за грчката финансиска криза

Р.С.Европа - 01.07.2015

САД одблизу ја следат ситуацијата во Грција и сметаат дека Атина ќе продолжи со преговорите со меѓународните кредитори кои ќе и обебзедат неопходна финансиска поддршка и ќе остане во еврозоната.

Грција - точка од која нема враќање?

Р.С.Европа - 01.07.2015

Грција пропадна подлабоко во финансиска бездна откако на полноќ истече 5-годишната програма за финансиска помош и земјата не успеа да го врати долгот спрема Меѓународниот монетарен фонд. САД бараат продолжување на преговорите кои ќе обезбедат за ...

САД: Грција да продолжи со разговорите за надминување на финансиската криза

+инфо - 01.07.2015

САД одблизу ја следат ситуацијата во Грција и сметаат дека Атина ќе продолжи со преговорите со меѓународните кредитори кои ќе и обебзедат неопходна финансиска поддршка и ќе остане во еврозоната.

САД: Грција да продолжи со разговорите со заинтересираните страни за надминување на финансиската криза

Алфа - 01.07.2015

САД одблизу ја следат ситуацијата во Грција и сметаат дека Атина ќе продолжи со преговорите со меѓународните кредитори кои ќе и обебзедат неопходна финансиска поддршка и ќе остане во еврозоната.

Еврото ослабна кон доларот, во фокус референдумот во Грција

А1 On - 01.07.2015

Курсот на еврото во средата падна кон доларот на светските берзи откако Грција стана првата развиена држава која не исполни на време обврска кон ММФ. Курсот на еврото во средата падна на 1,1115 долари, што значи дека ослабна за 0,4 отсто во спредба ...

САД: Грција да продолжи со разговорите со заинтересираните страни за надминување на финансиската криза

Орбис - 01.07.2015

САД одблизу ја следат ситуацијата во Грција и сметаат дека Атина ќе продолжи со преговорите со меѓународните кредитори кои ќе и обебзедат неопходна финансиска поддршка и ќе остане во еврозоната.

САД: Грција да продолжи со разговорите со заинтересираните страни за надминување на финансиската криза

А1 On - 01.07.2015

САД одблизу ја следат ситуацијата во Грција и сметаат дека Атина ќе продолжи со преговорите со меѓународните кредитори кои ќе и обебзедат неопходна финансиска поддршка и ќе остане во еврозоната.

САД: Грција да продолжи со разговорите со заинтересираните страни за надминување на финансиската криза

Сител - 01.07.2015

САД одблизу ја следат ситуацијата во Грција и сметаат дека Атина ќе продолжи со преговорите со меѓународните кредитори кои ќе и обебзедат неопходна финансиска поддршка и ќе остане во еврозоната.

Еврото ослабна кон доларот, во фокус референдумот во Грција

Точка - 01.07.2015

Курсот на еврото во средата падна кон доларот на светските берзи откако Грција стана првата развиена држава која не исполни на време обврска кон ММФ. Курсот на еврото во средата падна на 1,1115 долари, што значи дека ослабна за 0,4 отсто во спредба ...

САД: Грција да продолжи со разговорите со заинтересираните страни за надминување на финансиската криза

Локално - 01.07.2015

САД одблизу ја следат ситуацијата во Грција и сметаат дека Атина ќе продолжи со преговорите со меѓународните кредитори кои ќе и обебзедат неопходна финансиска поддршка и ќе остане во еврозоната.

Колкава е сега тежината на грчкото вето во ЕУ и НАТО?

Канал5 - 01.07.2015

Дали откако Грција ја стресе Европската унија, а особено еврозоната, може да се зборува за Македонија, за името, за можноста да бидат отворани поглавјата? Има ли сега иста тежина грчкото вето во НАТО ? Повеќе за ова од разговорот и анализата на ...

Европа се помири – Ќе ги почека резултатите од грчкиот референдум

Фактор - 01.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната се согласија да го почекаат исходот од референдумот во Грција пред одржувањето на повеќе дискусии за должничката криза во Атина, изјавил словачкиот министер за финансии Петер Казимир.

САД: Грција да продолжи со разговорите за надминување на финансиската криза

Либертас - 01.07.2015

САД одблизу ја следат ситуацијата во Грција и сметаат дека Атина ќе продолжи со преговорите со меѓународните кредитори кои ќе и обебзедат неопходна финансиска поддршка и ќе остане во еврозоната.

Еврото ослабна кон доларот, во фокус референдумот во Грција

Репортер - 01.07.2015

Курсот на еврото во средата падна кон доларот на светските берзи откако Грција стана првата развиена држава која не исполни на време обврска кон ММФ. Курсот на еврото во средата падна на 1,1115 долари, што значи дека ослабна за 0,4 отсто во спредба ...

Еврото ослабна кон доларот, во фокус референдумот во Грција

Денар - 01.07.2015

Курсот на еврото во средата падна кон доларот на светските берзи откако Грција стана првата развиена држава која не исполни на време обврска кон ММФ. Курсот на еврото во средата падна на 1,1115 долари, што значи дека ослабна за 0,4 отсто во спoредба ...

ЕЦБ го зголемува притисокот врз Атина

Денар - 01.07.2015

За оние кои ги следат внимателно хаотичните седмици во Европа, изјавата на Беноа Коере дека Грција би можела да излезе од еврозоната, можеби воопшто не им е чудна, за вообичаено претпазливата Европска централна банка (ЕЦБ), изјавата на еден од ...

Грција стана првата развиена држава која не може да ги плати долговите кон ММФ

Денар - 01.07.2015

Грчкото обраќање до доверителите во последен час за натамошна финансиска помош не беше доволно и земјата на полноќ стана првата развиена економија на светот која не можеше да отплати рата од долг кон ММФ.

Дијселблом за промена на ставот на Грција за новата програма за помош, САД сметаат дека се неопходни реформи

Денар - 01.07.2015

Претседателот на Еврогрупата, Јероен Дијселблом во вторникот вечерта изјави дека е доцна за продолжување на актуелната програма за меѓународна финансиска помош на Грција и дека односот на Атина кон доверителите и партнерите во еврозоната мора да се ...

ЕЦБ го зголемува притисокот врз Атина

Fox.mk - 01.07.2015

За оние кои ги следат внимателно хаотичните седмици во Европа, изјавата на Беноа Коере дека Грција би можела да излезе од еврозоната, можеби воопшто не им е чудна, за вообичаено претпазливата Европска централна банка (ЕЦБ), изјавата на еден од ...

Еврото ослабна кон доларот, во фокус референдумот во Грција

Fox.mk - 01.07.2015

Курсот на еврото падна кон доларот на светските берзи откако Грција стана првата развиена држава која не исполни на време обврска кон ММФ. Курсот на еврото во средата падна на 1,1115 долари, што значи дека ослабна за 0,4 отсто во спредба со ...

Грција стана првата развиена држава која не може да ги плати долговите на ММФ

Fox.mk - 01.07.2015

Грчкото обраќање до доверителите во последен час за натамошна финансиска помош не беше доволно и земјата на полноќ стана првата развиена еконоија на светот која не можеше да отплати рата од долг кон ММФ.

Камерон: Излегувањето на Грција од еврозоната зависи од референдумот

Кирилица - 01.07.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон предупреди дека Грција ќе биде принудена да излезе од еврозоната ако на референдумот народот ги отфрли предлозите на меѓународните кредитори. „Ако Грците гласаат пртив, не можам да замислам дека тоа ќе биде ...

ЕЦБ го зголемува притисокот врз Атина

Макфакс - 01.07.2015

За оние кои ги следат внимателно хаотичните седмици во Европа, изјавата на Беноа Коере дека Грција би можела да излезе од еврозоната, можеби воопшто не им е чудна, за вообичаено претпазливата Европска централна банка (ЕЦБ), изјавата на еден од ...

Еврогрупата се договори да го почека резултатот од референдумот во Грција

Кирилица - 01.07.2015

Министрите за финансии од еврозоната се договрија да ги почекаат резултатите од референдумот во Грција пред продолжувањето со дискусии за должничката криза во Атина, изјави словачкиот министер за финансии Петер Казимир.

Еврото ослабна кон доларот, во фокус референдумот во Грција

Макфакс - 01.07.2015

Курсот на еврото во средата падна кон доларот на светските берзи откако Грција стана првата развиена држава која не исполни на време обврска кон ММФ. Курсот на еврото во средата падна на 1,1115 долари, што значи дека ослабна за 0,4 отсто во спредба ...

Грција стана првата развиена држава која не може да ги плати долговите на ММФ

Макфакс - 01.07.2015

Грчкото обраќање до доверителите во последен час за натамошна финансиска помош не беше доволно и земјата на полноќ стана првата развиена еконоија на светот која не можеше да отплати рата од долг кон ММФ.

ИНТЕРВЈУ Крсте Шајноски : Кој и колку ќе плати во цехот на должничката криза во Грција?

Кирилица - 01.07.2015

Македонскиот банкарски систем може да почувствува неповолно влијание (намалување на провизиите во работењето) само доколку се намалат потребите на домашните и странските субјекти за плаќања по тековни трансакции.

САД: Грција да продолжи со разговорите со заинтересираните страни за надминување на финансиската криза

Lider - 01.07.2015

САД одблизу ја следат ситуацијата во Грција и сметаат дека Атина ќе продолжи со преговорите со меѓународните кредитори кои ќе и обебзедат неопходна финансиска поддршка и ќе остане во еврозоната.

„Грчката трагедија“ - шанса за Македонија?

Deutsche Welle - 30.06.2015

Македонија се штити, но може ли и да „ќари“ од грчката криза? Економски можеби, но политички малку веројатно сметаат експертите. Грција во ЕУ и еврозона или Грција надвор од еврозоната и евентуално од ЕУ? Кризата во Грција и се‘ поизвесниот банкрот ...

И Кина ја повика Грција да остане во еврозоната

Утрински - 30.06.2015

Кина сака Грција да остане во еврозоната и смета дека Атина и нејзините кредитори треба брзо да постигнат договор за решавање на проблемот со грчката должничка криза, изјави кинескиот премиер Ли Кечијанг.

Еврозоната ќе дискутира за новиот грчки план

Р.С.Европа - 30.06.2015

Министрите за финансии од еврозоната вечерва треба да одржат телефонска конференција за да разговараат за новите предлози на грчката влада за решавање на должничката криза во земјата. Разговорите се закажани за вечерва во 19 часот.

Грција бара нова двегодишна програма за спас, спремна за преговори, но не со ММФ

МКД - 30.06.2015

Грчката влада побарала нова програма за спас од Европскиот механизам за стабилност, која ќе ги покрие сите финансиски потреби на земјата во наредните две години, јавува Блумберг повикувајќи се на грчко владино соопштение.

ЕЦБ: Веќе е можно Грција да излезе од еврозоната

Алфа - 30.06.2015

Веќе е можно Грција конечно да излезе од еврозоната, иако Европската централна банка не го сака тоа, изјави Беноа Кире од Извршниот одбор на ЕЦБ. Веќе е можно Грција конечно да излезе од еврозоната, иако Европската централна банка не го сака тоа, ...

Кина со повик до Грција да остане во еврозоната

Орбис - 30.06.2015

Кина сака Грција да остане во еврозоната и смета дека Атина и нејзините кредитори треба брзо да постигнат договор за решавање на проблемот со грчката должничка криза, изјави кинескиот премиер Ли Кечијанг.

ЕЦБ: Веќе е можно Грција да излезе од еврозоната

А1 On - 30.06.2015

Веќе е можно Грција конечно да излезе од еврозоната, иако Европската централна банка не го сака тоа, изјави Беноа Кире од Извршниот одбор на ЕЦБ. – За жал, веќе не може да биде исклучен излез на Грција од еврозоната, што досега беше теоретско ...

Кина со повик до Грција да остане во еврозоната

А1 On - 30.06.2015

Кина сака Грција да остане во еврозоната и смета дека Атина и нејзините кредитори треба брзо да постигнат договор за решавање на проблемот со грчката должничка криза, изјави кинескиот премиер Ли Кечијанг.

ЕЦБ: Веќе е можно Грција да излезе од еврозоната

+инфо - 30.06.2015

Веќе е можно Грција конечно да излезе од еврозоната, иако Европската централна банка не го сака тоа, изјави Беноа Кире од Извршниот одбор на ЕЦБ. - За жал, веќе не може да биде исклучен излез на Грција од еврозоната, што досега беше теоретско ...

Кина повика Грција да остане во еврозоната

+инфо - 30.06.2015

Кина сака Грција да остане во еврозоната и смета дека Атина и нејзините кредитори треба брзо да постигнат договор за решавање на проблемот со грчката должничка криза, изјави кинескиот премиер Ли Кечијанг.

ЕЦБ: Веќе е можно Грција да излезе од еврозоната

Идивиди - 30.06.2015

Атина, 30 јуни 2015 (МИА) - Веќе е можно Грција конечно да излезе од еврозоната, иако Европската централна банка не го сака тоа, изјави Беноа Кире од Извршниот одбор на ЕЦБ. - За жал, веќе не може да биде исклучен излез на Грција од еврозоната, што ...

Еве зошто сите велат „должен како Грција“!

Идивиди - 30.06.2015

Сите очи деновиве се насочени кон Грција. Многумина се прашуваат што ќе се случи по референдумот за мерките на штедење и условите за меѓународна помош и дали евентуалното излегување на Грција од еврозоната ќе ја сруши заедничката европска валута, но ...

Грчката криза речиси ја достигна точката од која нема враќање

+инфо - 30.06.2015

Во одреден момент, нешто незамисливо станува неизбежно. Тој миг – напуштање на еврозоната - може да ја снајде Грција сега додека нејзината најнова битка со Европа за финансиска помош се изроди во фискален еквивалент на рововска војна.

ЕЦБ: Веќе е можно Грција да излезе од еврозоната

Н.Македонија - 30.06.2015

Веќе е можно Грција конечно да излезе од еврозоната, иако Европската централна банка не го сака тоа, изјави Беноа Кире од Извршниот одбор на ЕЦБ - За жал, веќе не може да биде исклучен излез на Грција од еврозоната, што досега беше теоретско ...

ЕЦБ: Веќе е можно Грција да излезе од еврозоната

Сител - 30.06.2015

Веќе е можно Грција конечно да излезе од еврозоната, иако Европската централна банка не го сака тоа, изјави Беноа Кире од Извршниот одбор на ЕЦБ. - За жал, веќе не може да биде исклучен излез на Грција од еврозоната, што досега беше теоретско ...

Кина со повик до Грција да остане во еврозоната

Сител - 30.06.2015

Кина сака Грција да остане во еврозоната и смета дека Атина и нејзините кредитори треба брзо да постигнат договор за решавање на проблемот со грчката должничка криза, изјави кинескиот премиер Ли Кечијанг.

ЕЦБ: Грција на излез од еврозоната

Локално - 30.06.2015

Веќе е можно Грција конечно да излезе од еврозоната, иако Европската централна банка не го сака тоа, изјави Беноа Кире од Извршниот одбор на ЕЦБ. – За жал, веќе не може да биде исклучен излез на Грција од еврозоната, што досега беше теоретско ...

Брисел до Грците: Во недела гласате за или против останување во еврозоната

Канал5 - 30.06.2015

Последно предупредување од Брисел до Атина. Ако Грција на референдумот во недела гласа против договорот со меѓународните кредитори, тоа ќе значи излегување од еврозоната, порачаа лидерите на Европската унија.

И драхмата нема да ги спаси Грците

Фактор - 30.06.2015

Многумина влијателни економисти со години тврдат дека за Грција ќе биде најдобро ако се врати на драхмата. Таа би требало да ја спаси нивната земја, и тоа релативно брзо. Така ли е навистина? Излегувањето на Грција од еврозоната станува се ...

Грчката криза со долгот: Четири возможни исходи

Точка - 30.06.2015

Иднината на грчката економија и нејзиното постоење во еврозоната ќе бидат одлучени во текот на следните неколку денови. Референдумот е закажан за 5 јули, а Грците ќе мораат да одлучат дали ќе прифатат серија реформи поставени од интернационалните ...

Грција тоне, македонскиот банкарски сектор стабилен

Fox.mk - 30.06.2015

Евро или драхма?! Според многумина аналитичари, одлуката која Грците во недела треба да ја донесат во суштина ќе се однесува на ова прашање, а не на тоа дали треба да ги прифатат мерките за штедење кои ги бараат кредиторите.

Грција тоне, македонскиот банкарски сектор стабилен

Економија24 - 30.06.2015

Евро или драхма?! Според многумина аналитичари, одлуката која Грците во недела треба да ја донесат во суштина ќе се однесува на ова прашање, а не на тоа дали треба да ги прифатат мерките за штедење кои ги бараат кредиторите.

Кина сака Грција да остане во еврозоната

Вечер Прес - 30.06.2015

Кина сака Грција да остане во еврозоната и смета дека Атина и нејзините кредитори треба брзо да постигнат договор за решавање на проблемот со грчката должничка криза, изјави кинескиот премиер Ли Кечијанг.

Грција тоне, македонскиот банкарски сектор стабилен

Курир - 30.06.2015

Евро или драхма?! Според многумина аналитичари, одлуката која Грците во недела треба да ја донесат во суштина ќе се однесува на ова прашање, а не на тоа дали треба да ги прифатат мерките за штедење кои ги бараат кредиторите.

Кина со повик до Грција да остане во еврозоната

Курир - 30.06.2015

Кина сака Грција да остане во еврозоната и смета дека Атина и нејзините кредитори треба брзо да постигнат договор за решавање на проблемот со грчката должничка криза, изјави кинескиот премиер Ли Кечијанг, пишува МИА.

Associated Press: Што ќе се случи сега во грчката драма

Репортер - 30.06.2015

Грција влезе во зоната на самракот, пишува Associated Press во својата анализа. Без пари, отсечена од своите кредитори, со затворени банки, земјата ќе гласа на референдум во недела дали ќе ги прифати болните рестрикции за возврат на очајно ...

Еве зошто сите велат „должен како Грција“!

Нетпрес - 30.06.2015

Сите очи деновиве се насочени кон Грција . Многумина се прашуваат што ќе се случи по референдумот за мерките на штедење и условите за меѓународна помош и дали евентуалното излегување на Грција од еврозоната ќе ја сруши заедничката европска валута, ...

Дијселблом за промена на ставот на Грција за новата програма за помош, САД сметаат дека се неопходни реформи

Макфакс - 30.06.2015

Претседателот на Еврогрупата, Јероен Дијселблом во вторникот вечерта изјави дека е доцна за продолжување на актуелната програма за меѓународна финансиска помош на Грција и дека односот на Атина кон доверителите и партнерите во еврозоната мора да се ...

Отсекогаш во криза: 10 неверојатни факти за грчката економија

Lider - 30.06.2015

Сите чекаат Грција и европските лидери да се договорат за спасоносно решение. Секој нов ден носи ситни промени или назадување во грчката борба против странските кредитори. Во меѓувреме, Биснис инсајдер направиле водич за случувањата во ...

Кина со повик до Грција да остане во еврозоната

Lider - 30.06.2015

Кина сака Грција да остане во еврозоната и смета дека Атина и нејзините кредитори треба брзо да постигнат договор за решавање на проблемот со грчката должничка криза, изјави кинескиот премиер Ли Кечијанг.

Евро или драхма?! Грција тоне, македонскиот банкарски сектор стабилен

Пулс24 - 30.06.2015

Евро или драхма?! Според многумина аналитичари, одлуката која Грците во недела треба да ја донесат во суштина ќе се однесува на ова прашање, а не на тоа дали треба да ги прифатат мерките за штедење кои ги бараат кредиторите.

ЕЦБ: Веќе е можно Грција да излезе од еврозоната

Lider - 30.06.2015

Веќе е можно Грција конечно да излезе од еврозоната, иако Европската централна банка не го сака тоа, изјави Беноа Кире од Извршниот одбор на ЕЦБ. – За жал, веќе не може да биде исклучен излез на Грција од еврозоната, што досега беше теоретско ...

Грција тоне, македонскиот банкарски сектор стабилен

Lider - 30.06.2015

Евро или драхма?! Според многумина аналитичари, одлуката која Грците во недела треба да ја донесат во суштина ќе се однесува на ова прашање, а не на тоа дали треба да ги прифатат мерките за штедење кои ги бараат кредиторите.

САД: Грција да најде трајно решение за кризата

Глас на Америка - 29.06.2015

Во рамки на Еврозоната, оти тоа е во најдобар интерес на Грција, Европа и на глобалната економија, според секретарот за финансии Лу. Американскиот секретар за финансии Џек Лу синоќа му порачал на грчкиот премиер Алексис Ципрас дека е во најдобар ...

Европа бара решение за грчката криза

Р.С.Европа - 29.06.2015

Европските лидери велат дека се уште има време да се постигне договор со владата на Грција и да се избегне можното излегување на земјата од еврозоната. Германската канцеларка Ангела Меркел денеска рече дека Берлин е подготвен да зборува со грчката ...

10 неверојатни факти за грчката економија

МКД - 29.06.2015

Сите чекаат Грција и европските лидери да се договорат за спасоносно решение. Секој нов ден носи ситни промени или назадување во грчката борба против странските кредитори. Во меѓувреме, Биснис инсајдер направиле водич за случувањата во ...

КАМЕРОН: Грција сигурно излегува од еврозоната ако „успее“ референдумот

Телеграф - 29.06.2015

Тој додаде дека сака да се постигне договор меѓу Атина и ЕУ, во интерес на стабилноста, велејќи дека кризата ја покажа потребата од поголема флексибилност на блокот Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека ќе биде тешко за Грција да ...

Камерон Грција оди од еврозоната, ако заокружат „не“

Тера - 29.06.2015

Доколку Грците на распишаниот референдум ја отфрлат спогодбата со меѓународните кредитори ќе биде многу тешко Грција да остане во еврозоната, изјави во понеделникот британскиот премиер, Дејвид Камерон.

Камерон: Грција ќе излезе од еврозоната, ако Грците кажат „не“ на договорот

А1 On - 29.06.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави ќе биде тешко за Грција да остане во единствена валута ако Грците на претстојниот референдум го одбијат договорот на меѓународните кредитори, јави дописникот на МИА од Атина.

Европскиот идентитет на Грција е неизвесен

Pixel.mk - 29.06.2015

Историјата на Грција е исполнета со многу катастрофи од кои импресивно се обновувала. Дури и нејзиното раѓање во 1832-ра година било триумф врз невозможното, помогнато од одлуката на Британија и Франција да спасат едно движење за независност од ...

„Операција Албанија“: Таен план за спас од ширење на грчката криза во Македонија, Албанија…

Правдико - 29.06.2015

Шпанскиот весник Ел паис објави дека ЕУ го подготвува досега добро чуваниот план наречен „Операција Албанија“. Планот се состои од спречување на можното ширење на грчката криза во соседните земји, особено во Романија, Бугарија, Кипар и Македонија.

Тајниот план на “операцијата Албанија”: Што ја чека Македонија доколку Грција ја напушти еврозоната?!

МК News - 29.06.2015

Додека Европската централна банка продолжува да ја снабдува Грција со пари, а лидерите на државите од еврозоната велат дека Грција нема да излезе од истата, откриен бил досега добро чуван план, дека со таканаречената “Операција Албанија”, можно е ...

Камерон смета дека Грција ќе излезе од еврото, ако Грците кажат „не“ на договорот

Локално - 29.06.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави ќе биде тешко за Грција да остане во единствена валута ако Грците на претстојниот референдум го одбијат договорот на меѓународните кредитори, јави дописникот на МИА од Атина.

Камерон: Грција оди од еврозоната, ако заокружат "не"

Точка - 29.06.2015

Доколку Грците на распишаниот референдум ја отфрлат спогодбата со меѓународните кредитори ќе биде многу тешко Грција да остане во еврозоната, изјави во понеделникот британскиот премиер, Дејвид Камерон.

Камерон смета дека Грција ќе излезе од еврото, ако Gрците кажат „не“ на договорот

Сител - 29.06.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави ќе биде тешко за Грција да остане во единствена валута ако Грците на претстојниот референдум го одбијат договорот на меѓународните кредитори, јави дописникот на МИА од Атина.

Blic: ЕУ вади таен план “Операција Албанија” против грчката криза

Локално - 29.06.2015

Се појави таен план за попречување на ширење на грчката криза во Бугарија, Романија, Кипар и Македонија, соопштува српскиот весник Blic, без да прецизира од каде е информацијата. Според изданието планот бил наречен “Операција Албанија” и бил ...

Тајниот план на "операцијата Албанија": Што ја чека Македонија доколку Грција ја напушти еврозоната?!

Точка - 29.06.2015

Станува збор за план според кој е можно ширење на грчката криза, посебно во Романија, Бугарија, Кипар и Македонија! Додека Европската централна банка продолжува да ја снабдува Грција со пари, а лидерите на државите од еврозоната велат дека Грција ...

„Операција Албанија“: Таен план за спас од ширење на грчката криза во Македонија, Албанија...

еМагазин - 29.06.2015

Шпанскиот весник Ел паис објави дека ЕУ го подготвува досега добро чуваниот план наречен „Операција Албанија“. Планот се состои од спречување на можното ширење на грчката криза во соседните земји, особено во Романија, Бугарија, Кипар и Македонија.

Грција ќе излезе од еврото, ако граѓаните кажат „не“ на договорот

Нетпрес - 29.06.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави ќе биде тешко за Грција да остане во единствена валута ако Грците на претстојниот референдум го одбијат договорот на меѓународните кредитори, јави дописникот на МИА од Атина.

Грција ќе излезе од еврото, ако Грците кажат „не" на договорот

Вечер Прес - 29.06.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави ќе биде тешко за Грција да остане во единствена валута ако Грците на претстојниот референдум го одбијат договорот на меѓународните кредитори Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави ќе биде ...

Хрватскиот туризам во паника од можниот „Гризлез“

Република - 29.06.2015

Во Хрватска медиумите анализираат што ќе се случува со хрватскиот туризам по кризата во Грција и евентуалниот излез од еврозоната. Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ неодамна порача дека не очекува проблеми како во некои од земјите, бидејќи Хрватска ...

Камерон смета дека Грција ќе излезе од еврото, ако Gрците кажат „не“ на договорот

Press24 - 29.06.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави ќе биде тешко за Грција да остане во единствена валута ако Грците на претстојниот референдум го одбијат договорот на меѓународните кредитори, јави дописникот на МИА од Атина.

Камерон Грција оди од еврозоната, ако заокружат „не“

Макфакс - 29.06.2015

Доколку Грците на распишаниот референдум ја отфрлат спогодбата со меѓународните кредитори ќе биде многу тешко Грција да остане во еврозоната, изјави во понеделникот британскиот премиер, Дејвид Камерон.

Камерон Грција оди од еврозоната, ако заокружат „не“

Fox.mk - 29.06.2015

Доколку Грците на распишаниот референдум ја отфрлат спогодбата со меѓународните кредитори ќе биде многу тешко Грција да остане во еврозоната, изјави во понеделникот британскиот премиер, Дејвид Камерон.

Операција Албанија: Таен план на ЕУ да се спречи ширењето на грчката криза во Македонија и Балканот

Денешен - 29.06.2015

Откако Европската централна банка (ЕЦБ) демантираше дека ќе ѝ го секне на Грција снабдувањето со свежи пари, а шефовите на евродржавите почнаа да изјавуваат дека Грција нема да излезе од еврозоната и да повикуваат на повторни преговори со Атина, ...

Туск: Одлуката на Грција да организира референдум треба да биде уважена

Макфакс - 29.06.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави дека е неопходно решението на Грција да организира референдум да биде уважено, јави РИА Новости. „Секоја влада има право да спроведе референдум, заради тоа ние го уважуваме тоа решение.

Камерон смета дека Грција ќе излезе од еврото, ако Gрците кажат „не“ на договорот

Lider - 29.06.2015

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави ќе биде тешко за Грција да остане во единствена валута ако Грците на претстојниот референдум го одбијат договорот на меѓународните кредитори, јави дописникот на МИА од Атина.