TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кој бега од избори?

Телма - 14.06.2015

На Груевски му се брза за што поскоро да организира избори оти не може да победи ако тој не ги организира. Токму поради ова е неговата вчерашна изјава во која вели дека е подготвен за избори уште во јули, август или септември велат дел од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е криминалец и рекетар

МКД - 14.06.2015

Креатор на кризата е криминалецот Зоран Заев и неговите соработници. Груевски ќе замине тогаш кога народот на избори ќе го процени тоа, а не кога аболицираниот Заев ќе сака. Аболицираниот рекетар Зоран Заев нема да го гледа посакуваниот филм, ...

СДСМ бара Груевски да си замине, за ВМРО-ДПМНЕ народот одлучува за тоа

Тера - 14.06.2015

Опозициската СДСМ во саботата реагираше на изјавата на премиерот Никола Груевски и повторно побара Груевски да се повлечи. „Соочен со неговото заминување од власта Никола Груевски очигледно има потреба да ја објаснува сопствената подготвеност да ...

Груевски: Ќе си заминам, кога народот ќе одлучи на избори

Фактор - 14.06.2015

Двете најголеми политички партии во Македонија – владејачката на премиерот Никола Груевски и опозициската Социјалдемократски сојуз (СДСМ), си упатија официјални пораки и тешки обвинувања. Во кусото соопштение на ВМРО-ДПМНЕ се тврди дека Зоран Заев е ...

СДСМ бара Груевски да си замине, за ВМРО-ДПМНЕ народот одлучува за тоа

Макфакс - 14.06.2015

Опозициската СДСМ во саботата реагираше на изјавата на премиерот Никола Груевски и повторно побара Груевски да се повлечи. „Соочен со неговото заминување од власта Никола Груевски очигледно има потреба да ја објаснува сопствената подготвеност да ...

Партиите бегаат од избори – само народот не може да се куртули од избори

Репортер - 14.06.2015

На Груевски му се брза за што поскоро да организира избори оти не може да победи ако тој не ги организира. Токму поради ова е неговата вчерашна изјава во која вели дека е подготвен за избори уште во јули, август или септември велат дел од ...

Нервозно соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Криминалецот Заев е креатор на кризата

Кирилица - 14.06.2015

ВМРО-ДПМНЕ со соопштение одговори на прозивките на СДСМ за заминување на Никола Греувски, во кое вели дека „креатор на кризата е криминалецот Зоран Заев и неговите соработници“. „Груевски ќе замине тогаш кога народот на избори ќе го процени тоа, а ...

Кој е ставот на премиерот Груевски за актуелните состојби во државата?

1.мк - 14.06.2015

– Еден ден по преговорите во Брисел, Зоран Заев изјавува дека работите се движеле во позитивен правец. Ако успорувањето и негирањето на заложбите и ангажирањето на македонската Владата е позитивното кое го гледа претседателот на СДСМ, тогаш токму ...

Груевски нуди избори во јули

Телма - 13.06.2015

Груевски е подготвен за избори веднаш, доколу ДУИ излезе од Владата. Вели дека ќе остави СДСМ да одлучи кога да бидат изборите-летово, на есен или во април. -Ние како ВМРО-ДПМНЕ сме подготвени секој момент за избори.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е креаторот на кризата

Утрински - 13.06.2015

Креатор на кризата е криминалецот Зоран Заев и неговите соработници, се наведува во пишаната реакција на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ за изјавата на премиерот Никола Груевски. - Груевски ќе замине тогаш кога народот на избори ќе го процени ...

Груевски: На избори во секое време!

Алсат-М - 13.06.2015

Денеска премиерот Никола Груевски изјави дека е подготвен за избори веднаш, доколу ДУИ излезе од Владата. Вели дека ќе остави СДСМ да одлучи кога да бидат изборите, летово, на есен или во април.

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ

А1 On - 25.06.2016

Единствената економска и политичка теорија која ја почитува СДСМ и која ја реализира и кога е власт и кога е во опозиција е „колку полошо за народот и државата, толку подобро за аболираниот криминалец Зоран Заев и СДСМ”, наведува ВМРО-ДПМНЕ во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Груевски ќе оди кога ќе реши народот, а не Заев

+инфо - 13.06.2015

Груевски ќе замине тогаш кога народот на избори ќе го процени тоа, а не кога аболицираниот Заев ќе сака,се наведува во пишаната реакција на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ за изјавата на премиерот Никола Груевски.

Заев во Брисел издржа подол напад од здружената „четворка“!

Локално - 13.06.2015

Заев мора да издржи, тоа значи СДСМ, како јадро за собирање на вкупната демократска јавност, иако има многу тенденции за автономност и желба за промовирање на автономни политички субјективизации во таборот на опонентите на Груевски.

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ

Канал5 - 30.10.2018

Заев и неговите пајташи се во огромна паника. Граѓаните видоа како оваа криминална власт ја ограбува државата, а картелот на единствениот аболициран политичар во Европа, Зоран Заев продолжува да се богати на грбот на нароодот.

Фрчковски: Дали Груевски се советува кај експертот за ендеци или идеите му се од прислушување?

Кирилица - 13.06.2015

Советите од експерти се предност за Заев и тоа не треба да го срами, напротив, вели Љубомир Фрчковски во интервју за Слободен печат, реплицирајќи на изјавата на Греувски веднаш по преговорите во Брисел во која тој го обвини Заев дека „слуша некои ...

Петар Гошев за Кирилица: Заев во Брисел издржа подол напад од здружената „четворка“!

Либертас - 13.06.2015

- Заев мора да издржи, тоа значи СДСМ, како јадро за собирање на вкупната демократска јавност, иако има многу тенденции за автономност и желба за промовирање на автономни политички субјективизации во таборот на опонентите на Груевски.

ВМРО-ДПМНЕ: Груевски ќе замине тогаш кога народот на избори ќе го процени тоа

Репортер - 13.06.2015

Креатор на кризата е криминалецот Зоран Заев и неговите соработници, се наведува во пишаната реакција на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ за изјавата на премиерот Никола Груевски. – Груевски ќе замине тогаш кога народот на избори ќе го процени ...

Фрчкоски: Преодната влада без Груевски е извесна

Либертас - 13.06.2015

Извадок од интервју на проф. д-р Љубомир Д. Фрчкоски за Слободен печат: Ја делите ли оцената дека преговорите во Брисел пропаднаа? Што оваа рунда ќе значи за преговарачкит процес и за кризата во земјава? Тезата за пропаднати преговори треба да се ...

Аграмунт: Заев ја става во прашање европската перспектива на земјата

Утрински - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

ГРОМ: Заев да застане со своите непромислени постапки

МКД - 12.06.2015

На прес-денешната конференција , организациониот секретар на ГРОМ, Љупчо Пренџов го изнесе ставот на партијата за последните политички збиднувања, а воедно го повика лидерот на СДСМ „да застане со своите непромислени постапки“.

ГРОМ: Заев ја резили државата

МКД - 12.06.2015

ГРОМ не се согласува со формирање на преодна Влада бидејќи смета дека минатогодишните избори беа фер и демократски. Партијата оценува дека лидерот на опозицијата ја резили државата. ГРОМ не се согласува со формирање на преодна Влада бидејќи смета ...

АГРАМУНТ: Поради Заев, Македонија може да ја загуби препораката за ЕУ

Телеграф - 12.06.2015

Затоа го повикувам Заев да ги преиспита своите обвинувања до македонската Влада и премиерот Никола Груевски, да ја стави иднината на земјата на прво место и да го прифати и реализира договорот од 2 јуни што се постигна во Скопје, вели тој Европската ...

Странските дипломати разочарани, експертите децидни - Македонија ќе трпи полседици од неуспешниот дијалог

Алфа - 12.06.2015

Македонија ќе трпи последици од неуспешните разговори. По неуспешниот крај од 12 –часовните преговарања во Брисел странските дипломати се разочарани од односот на некои политички актери , кои како што велат немаат чувство за евроатланската ...

Аграмунт: Заев ја става во прашање европската перспектива на земјата

Алфа - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

ЕПП: Однесувањето на Заев е неодговорно, опозицијата да го прифати договорот што го потпиша на 2 јуни

МК News - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

Мицковски: мислите дека Заев преговара за нешто надвор од сопствениот спас?

Алфа - 12.06.2015

Левичарот и опозициски колумнист Ивор Мицковски на фејсбук јавно прашува дали навистина некој мисли дека Заев преговара за нешто надвор од сопствениот спас. - Да расчистиме една работа. Не може постојано нам некој да ни е крив, во случајов Хан или ...

Поголема пофалба за Заев од исказот на Груевски не можам да замислам!

Окно - 12.06.2015

Поголема пофалба за Заев од исказот на Груевски не можам да замислам! Вели: „Заев дојде да не се договори. Дојде со такви изградени ставови што воглавно му ги градат други луѓе блиски до СДСМ, дали се тоа претставници на невладини организации, дали ...

Логично е!

Окно - 12.06.2015

Неуспехот на разговорите во Брисел беше очекуван. Очекувано беше дека Груевски ќе ја префрли одговорноста за неуспехот на Заев, на некакви си граѓански организации кои го поддржуваат и на клетите професори кои го советуваат.

Заев е задоволен од исходот во Брисел – работите оделе во негов правец

Канал5 - 12.06.2015

Додека експертите и странските фактори предупредуваат дека неуспехот во Брисел може да има голем број на негативни последици за Македонија, како на нејзиниот евроатлантски пат, така и во областа на економсијата лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој беше ...

Аграмунт: Заев ја става во прашање европската перспектива на земјата

Сител - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

Аграмунт: Заев ја става во прашање европската перспектива на земјата

Канал5 - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

Нема повлекување!-По Брисел, Заев се врати во Кампот на слободата

Локално - 12.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, по враќањето од Брисел е повторно во Кампот на слободата. Тој одблиску и со отворен и искрен разговор им објасни јавно пред сите и на сопартијците и на граѓаните што се случуваше во Брисел.

Заев оптимист, решение ќе се најде

Фактор - 12.06.2015

Ќе се разбере политичарот, заради кого не се постигна договор на преговорите “, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев по враќањето од Брисел. “Кој е виновен? Ако прашувате странците, во еден момент тие ќе речат Заев, во другиот – Груевски.

Заев признава дека правење на штети и бегање од избори е неговата цел

Сител - 12.06.2015

Се поизвесното губење на преппораката за старт на преговори со европската унија, застојот на економијата, стагнирањето на бизнисот – ова за Зоран Заев е очекуваниот и позитивен правец во кој се движат работите во земјава.

Тоа што еден будала може да растури, ни 100 паметни неможат да состават: Народна поговорка

Сител - 12.06.2015

Господине Заев, дали воопшто разбирате што ви зборуваме. Европските дипломати шокирани од односот на опозицискиот лидер на 12 часовните преговори во Брисел. Дописникот на Сител кој директно ги следеше преговорите во седиштето на Европската Унија ...

Опозицискиот фронт ќе крои стратегија за натамошно дејствување

+инфо - 12.06.2015

В недела лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе има состаноци со претставници на политичките партии од опозициската коалиција, како и со претставници на невладините организации на кои ќе се утврдуваат и новите начини на делување за наредниот период.

Нонковиќ: Заев даваше квази предлози и ултиматуми кои од никого не беа поддржани

За Се - 12.06.2015

Новинарот Бобан Нонковиќ кој е дописник на МИА од Брисел и соработник на Сител телевизија во гостувањето во емисија „Јади бурек“, коментирајќи ги преговорите кои се одржаа меѓу политичките лидери од Македонија и еврокомесарот Јоханес Хан истакна ...

„Заев даваше такви предлози кои од никого не беа поддржани“

Денешен - 12.06.2015

Новинарот Бобан Нонковиќ кој е дописник на МИА од Брисел и соработник на Сител телевизија во гостувањето во емисија „Јади бурек“, коментирајќи ги преговорите кои се одржаа меѓу политичките лидери од Македонија и еврокомесарот Јоханес Хан истакна ...

Нонковиќ: Заев даваше квазипредлози и ултиматуми кои од никого не беа поддржани

Република - 12.06.2015

Новинарот Бобан Нонковиќ, кој е дописник на МИА од Брисел и соработник на телевизија „Сител“, во гостувањето во емисија „Јади бурек“, коментирајќи ги преговорите кои се одржаа меѓу политичките лидери од Македонија и еврокомесарот Јоханес Хан, ...

Додовска: Барањето за оставка на Груевски е голем политички гаф

Република - 12.06.2015

Обидите на меѓународниот фактор да се превенира во разрешување на политичката криза во Македонија и вчера не вродија со плод. 12- часовниот маратонски разговор на крајот не уследи со позитивен резултат со кој ќе почне да се пацифизира состојбата во ...

Гладен Геро, урда сонува

Fox.mk - 12.06.2015

Овие денови најхумористичен лик е Героски. Жива забава е да го читаш што се’ си пишува. Менува ставови, не од ден на ден, туку веќе брка светски рекорди и менува став од час во час, а сигурен сум кај и да е ќе почне да менува став од минута во ...

Нонковиќ: Заев не учествуваше во дебатата, туку даваше квази предлози и ултиматуми

Нетпрес - 12.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев не учествувал во дебатата во Беисел и давал квази предлози и ултиматуми, коментира во гостувањето во емисијата „Јади бурек“ новинарот Бобан Нонковиќ кој е дописник на МИА од Брисел и соработник на Сител телевизија.

Мицковски: Толку ли сте наивни да мислите дека Заев преговара за нешто надвор од сопствениот спас?

Република - 12.06.2015

Kолумнистот критикувач на власта Ивор Мицковски преку Фејсбук „замоли“ опозициските приврзаници да излезат од „наивата“ прашувајќи „Дали навистина некој мисли дека Заев преговара за нешто надвор од сопствениот спас“. -Да расчистиме една работа.

„Заев за време на преговорите во Брисел личел на се, само не на политичар„

Денешен - 12.06.2015

Новинарот и дописник на МИА, Бобан Нонковиќ при гостувањето во емисијата „Јади Бурек“ на Сител 3 истакна дека за време на преговорите во Брисел, Заев личел на се, а најмалку на политичар. Откако ги истрошија блувотините врз Хан и видоа дека тоа не ...

ГРОМ ДО ЗАЕВ: Престанете да правите циркус од Македонија, државата не е ваша желботека

Fox.mk - 12.06.2015

Граѓанската опција за Македонија го повикува лидерот на СДСМ Зоран Заев да престане да прави циркус од Република Македонија. Интегрален текст од прес-конференцијата на ГРОМ Малку му беа петте месеци што државата внатре ја претвори во „сапуница“ или ...

Аграмунт: Заев да го прифати договорот од 2 јуни

Репортер - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

Заев неколку часа молчел со наведната глава и ретерирал од договорот во Скопје

Нетпрес - 12.06.2015

Откако ги истрошија блувотините врз Хан и видоа дека тоа не поминува, тргнаа со ова да го убедуваат Заев како треба да молчи за да успее да ги урне преговорите и верувај Заев изгледаше на сè, а најмалку на минимум политичар.

Груевски нудел четири заменички министерски места со право на вето!?

Кирилица - 12.06.2015

Главните прашања на несогласување поради кои пропаднаа вчерашните 12-часовни преговори во Брисел биле составот, лидерството и мандатот на владата што би ги спровела предвремените избори во април в година.

НОНКОВИЌ: Заев даваше квази предлози и ултиматуми кои од никого не беа поддржани

Fox.mk - 12.06.2015

Новинарот Бобан Нонковиќ кој е дописник на МИА од Брисел и соработник на Сител телевизија во гостувањето во емисија „Јади бурек“, коментирајќи ги преговорите кои се одржаа меѓу политичките лидери од Македонија и еврокомесарот Јоханес Хан истакна ...

Мицковски: Мислите ли дека Заев преговара за нешто надвор од сопствениот спас?

Нетпрес - 12.06.2015

Не може постојано нам некој да ни е крив, во случајов Хан или ЕУ, не може да излагаме со ставови како тие не ја разбирале работата, како за нив ова е спор меѓу две политички опциии, а за нас останатите судир меѓу политичката структура и граѓаните.

Нонковиќ: Соросоидната квази интелектуална т.н. елита не му дозволи на Заев да се согласи на договореното од Скопје

Република - 12.06.2015

Вчера во Брисел Европската унија, САД и официјалните македонски власти и претставници на најголемите политички партии дојдоа да се договорат за да стават крај на кризата што ја создаде еден човек и една партија, тоа е Зоран Заев и СДСМ.

Николовски: Заев не преговара, туку уценува

Нетпрес - 12.06.2015

Заев е единствениот виновник за пропаѓањето на преговорите во Брисел. Ова е оцената на новинарот и уредник на Нетпрес Дејан Николовски, во интервју за „Пулт“ на Радио Слободна Македонија. – Негативните последици ние ги чувствуваме повеќе од 100 ...

ГРОМ до Заев: Престанете да правите циркус од Македонија, државата не е ваша желботека

Курир - 12.06.2015

Граѓанската опција за Македонија го повикува лидерот на СДСМ Зоран Заев да престане да прави циркус од Република Македонија. Интегрален текст од прес-конференцијата на ГРОМ Малку му беа петте месеци што државата внатре ја претвори во „сапуница“ или ...

Заев признава дека правење на штетa и бегање од избори е неговата цел

Fox.mk - 12.06.2015

Со неуспехот на разговорите во Брисел преку опструкцијата и неподготвеноста на опозицискиот лидер Зоран Заев да се договори за излез од политичката криза, тој очигледно државата ја втурна во уште поголема криза.

НОНКОВИЌ: Соросоидната квази интелектуална т.н. елита не му дозволи на Заев да се согласи на договореното од Скопје

Fox.mk - 12.06.2015

Вчера во Брисел Европската унија, САД и официјалните македонски власти и претставници на најголемите политички партии дојдоа да се договорат за да стават крај на кризата што ја создаде еден човек и една партија, тоа е Зоран Заев и СДСМ.

ЕПП: Однесувањето на Заев е неодговорно, опозицијата да го прифати договорот што го потпиша на 2 јуни

Курир - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

Заев постојано молчел со главата надоле, ретерирал од договорот во Скопје

Fox.mk - 12.06.2015

Откако ги истрошија блувотините врз Хан и видоа дека тоа не поминува, тргнаа со ова да го убедуваат Заев како треба да молчи да биде што поголем кретен за да успее да ги урне преговорите и верувај Заев изгледаше на сè, а најмалку на минимум ...

Нонковиќ: Заев даваше квази предлози и ултиматуми кои од никого не беа поддржани

Press24 - 12.06.2015

Новинарот Бобан Нонковиќ кој е дописник на МИА од Брисел и соработник на Сител телевизија во гостувањето во емисија „Јади бурек“, коментирајќи ги преговорите кои се одржаа меѓу политичките лидери од Македонија и еврокомесарот Јоханес Хан истакна ...

МИЦКОВСКИ: Толку ли сте наивни да мислите дека Заев преговара за нешто надвор од сопствениот спас?

Fox.mk - 12.06.2015

Опозицискиот колумнист Ивор Мицковски на социјалната мрежа Фејсбук напиша статус во кој вели дека не може постојано некој да им е крив во случајов еврокомесарот Јоханес Хан или ЕУ. Мицковски прашува и дали навистина некој мисли дека Заев преговара ...

Нонковиќ: Соросоидната квази интелектуална т.н. елита и Заев несакаат кризата да се реши

Нетпрес - 12.06.2015

Вчера во Брисел Европската унија, САД и официјалните македонски власти и претставници на најголемите политички партии дојдоа да се договорат за да стават крај на кризата што ја создаде еден човек и една партија, тоа е Зоран Заев и СДСМ.

НИКОЛОВСКИ ЗА РСМ: Заев не преговара туку уценува

Fox.mk - 12.06.2015

Заев е единствениот виновник за пропаѓањето на преговорите во Брисел, оценува новинарот и уредник на Нетпрес Дејан Николовски, во интервју за Пулт на Радио Слободна Македонија. – Негативните последици ние ги чувствуваме повеќе од 100 дена, како во ...

Аграмунт: Заев ја става во прашање европската перспектива на земјата

Република - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

Заев постојано молчел со главата надолу, ретерирал од договорот во Скопје

Република - 12.06.2015

Откако ги истрошија блувотините врз Хан и видоа дека тоа не поминува, тргнаа со ова да го убедуваат Заев како треба да молчи да биде што поголем кретен за да успее да ги урне преговорите и верувај Заев изгледаше на сè, а најмалку на минимум ...

Заев признава дека правење на штетa и бегање од избори е неговата цел

Курир - 12.06.2015

Со неуспехот на разговорите во Брисел преку опструкцијата и неподготвеноста на опозицискиот лидер Зоран Заев да се договори за излез од политичката криза, тој очигледно државата ја втурна во уште поголема криза.

Заев ќе се советува со коалициските партнери и со граѓанскиот сектор како понатаму

Кирилица - 12.06.2015

В недела лидерот на СДСМ Зоран Заев ќе има состаноци со претставници на политичките партии од опозициската коалиција, како и со претставници на невладините организации на кои ќе се утврдуваат и новите начини на делување за наредниот период, јави ...

Нонковиќ: Заев даваше квази предлози и ултиматуми кои од никого не беа поддржани

Курир - 12.06.2015

Новинарот Бобан Нонковиќ кој е дописник на МИА од Брисел и соработник на Сител телевизија во гостувањето во емисија „Јади бурек“, коментирајќи ги преговорите кои се одржаа меѓу политичките лидери од Македонија и еврокомесарот Јоханес Хан истакна ...

Мицковски: Толку ли сте наивни да мислите дека Заев преговара за нешто надвор од сопствениот спас?

Курир - 12.06.2015

Опозицискиот колумнист Ивор Мицковски на социјалната мрежа Фејсбук напиша статус во кој вели дека не може постојано некој да им е крив во случајов еврокомесарот Јоханес Хан или ЕУ. Мицковски прашува и дали навистина некој мисли дека Заев преговара ...

Нонковиќ: Соросоидната квази интелектуална т.н. елита не му дозволи на Заев да се согласи на договореното од Скопје

Курир - 12.06.2015

Вчера во Брисел Европската унија, САД и официјалните македонски власти и претставници на најголемите политички партии дојдоа да се договорат за да стават крај на кризата што ја создаде еден човек и една партија, тоа е Зоран Заев и СДСМ.

Николовски за РСМ: Заев не преговара туку уценува

Курир - 12.06.2015

Заев е единствениот виновник за пропаѓањето на преговорите во Брисел, оценува новинарот и уредник на Нетпрес Дејан Николовски, во интервју за Пулт на Радио Слободна Македонија. - Негативните последици ние ги чувствуваме повеќе од 100 дена, како во ...

ГРОМ до Заев: На власт не се доаѓа преку „шатор демократија“ и „кодош дипломатија“

Нетпрес - 12.06.2015

Граѓанската опција за Македонија го повикува лидерот на СДСМ Зоран Заев да престане да прави циркус од Република Македонија. Малку му беа петте месеци што државата внатре ја претвори во „сапуница“ или ефтина турска серија, сега не резили и на ...

ЕПП: Опозицијата да го прифати договорот што го потпиша на 2. јуни

Нетпрес - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

Заев постојано молчел со главата надоле, ретерирал од договорот во Скопје

Курир - 12.06.2015

Откако ги истрошија блувотините врз Хан и видоа дека тоа не поминува, тргнаа со ова да го убедуваат Заев како треба да молчи за да успее да ги урне преговорите и верувај Заев изгледаше на сè, а најмалку на минимум политичар, рече новинарот Бобан ...

Заев признава дека прави штета и бега од избори

Нетпрес - 12.06.2015

Со неуспехот на разговорите во Брисел преку опструкцијата и неподготвеноста на опозицискиот лидер Зоран Заев да се договори за излез од политичката криза, тој очигледно државата ја втурна во уште поголема криза.

Шатор-Македонија

Дневник - 12.06.2015

Со години ја слушаме опозицијата како ја повикува меѓународната заедница да се вмеша во внатрешните работи на Македонија, да н` спаси од „режимот“, да помогне да си замине оваа „ненародна и недемократска“ власт, да н` спаси од „Груевото ропство“, да ...

Петар Гошев за Кирилица: Заев во Брисел издржа подол напад од здружената „четворка“!

Кирилица - 12.06.2015

Груевски е барон на лагата – економијата не пропаѓа поради Заев, туку таа е во колапс со години токму поради него. Јоханес Хан веќе е целосно дискредитиран како посредник. На народот му останува улицата, кога веќе уличари ги имаат запоседнато ...

ЕПП: Однесувањето на Заев е неодговорно, опозицијата да го прифати договорот што го потпиша на 2 јуни

Пулс24 - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

Аграмунт: Заев ја става во прашање европската перспектива на земјата

Lider - 12.06.2015

Европската народна партија (ЕПП) смета дека однесувањето на лидерот на СДСМ Зоран Заев во Брисел било неодговорно и бара опозицијата да го прифати договорот што веќе го потпиша во Скопје на 2 јуни.

За време на средбата, Заев постојано молчел со наведната глава, ретерирал од договорот во Скопје

Пулс24 - 12.06.2015

Откако ги истрошија блувотините врз Хан и видоа дека тоа не поминува, тргнаа со ова да го убедуваат Заев како треба да молчи за да успее да ги урне преговорите и верувај Заев изгледаше на сè, а најмалку на минимум политичар, рече новинарот Бобан ...

Нонковиќ: Заев даваше квази предлози и ултиматуми кои никој не ги поддржа

Пулс24 - 12.06.2015

Новинарот Бобан Нонковиќ кој е дописник на МИА од Брисел и соработник на Сител телевизија во гостувањето во емисија „Јади бурек“, коментирајќи ги преговорите кои се одржаа меѓу политичките лидери од Македонија и еврокомесарот Јоханес Хан истакна ...

Мицковски: Толку ли сте наивни да мислите дека Заев преговара за нешто надвор од сопствениот спас?

Пулс24 - 12.06.2015

Опозицискиот колумнист Ивор Мицковски на социјалната мрежа Фејсбук напиша статус во кој вели дека не може постојано некој да им е крив во случајов еврокомесарот Јоханес Хан или ЕУ. Мицковски прашува и дали навистина некој мисли дека Заев преговара ...

Николовски за РСМ: Заев не преговара, туку уценува!

Пулс24 - 12.06.2015

Заев е единствениот виновник за пропаѓањето на преговорите во Брисел, оценува новинарот и уредник на Нетпрес Дејан Николовски, во интервју за Пулт на Радио Слободна Македонија. - Негативните последици ние ги чувствуваме повеќе од 100 дена, како во ...

Заев да престане да ја срами Македонија!

Пулс24 - 12.06.2015

Граѓанската опција за Македонија го повикува лидерот на СДСМ Зоран Заев да престане да прави циркус од Република Македонија. Малку му беа петте месеци што државата внатре ја претвори во „сапуница“ или ефтина турска серија, сега не резили и на ...

Заев признава дека правење на штета и бегање од избори е неговата цел

Пулс24 - 12.06.2015

Со неуспехот на разговорите во Брисел преку опструкцијата и неподготвеноста на опозицискиот лидер Зоран Заев да се договори за излез од политичката криза, тој очигледно државата ја втурна во уште поголема криза.

Македонија се покажа „комплицирана формула“

Глас на Америка - 11.06.2015

Неуспехот на бриселските преговори во државата се толкува како непостоење волја за решавање на кризата „Неразумно“ и „неодговорно“ се двата збора кои доминираат во денешните реакции и на политичарите и на аналитичарите во врска со вчерашните ...

Заев: Оставаме шанса разговорите да продолжат

24 Вести - 11.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по маратонската лидерска средба во Брисел изјави дека остава шанса за продолжување на разговорите. „Тоа го најави и комесарот Хан. Паралелно ќе има и други активности за да им докажеме на сите дека нашите барања се ...

СДСМ се враќа во Македонија, денеска нема продолжение на преговорите

Нова ТВ - 11.06.2015

Делегацијата на СДСМ, предводена од лидерот на партијата Зоран Заев, се враќа од Брисел во Македонија, информира партискиот портпарол Петре Шилегов, што значи дека денеска во Белгија нема да има продолжение на преговорите.

Груевски: Заев не сака договор

24 Вести - 11.06.2015

По маратонските разговори во Брисел на кои четворицата македонски партиски лидери не се согласија за начините за крај на политичката криза во земјата, премиерот Никола Груевски го обвини лидерот на СДСМ Зоран Заев дека не сакал да се постигне ...

Груевски и Заев се вратија од Брисел без договор

Телма - 11.06.2015

Пропадна бриселската рунда на преговори помеѓу лидери на четирите најголеми политички партии. По 12 часовната средба во просториите на Европската Комисија, сите страни соопштија дека договор не е постигнат, секој со свое објаснување.

Груевски и Заев не успеаја да ги приближат ставовите

Телма - 11.06.2015

По 12 часа преговори Груевски и Заев не успеаја да ги приближат ставовите. Не се знае дали ќе има нови преговори, за сега таква средба не е закажана, информира од Брисел за Телма, Тања Милевска.

Груевски и Заев меѓусебно се обвинуваат за неуспехот на преговорите

24 Вести - 11.06.2015

Груевски и Заев меѓусебно си ја префрлаат вината за неуспехот на политичките преговори за излез од кризата. Лидерот на владејачката партија веднаш по маратонската средба изјави дека решение нема, бидејќи Заев во Брисел дошол да преговора, но не и да ...

(ВИДЕО) За неуспехот во Брисел Груевски го обвини Заев

Нова ТВ - 11.06.2015

Бриселските преговори пропаднаа вчера. По 12 часа преговори стаса порака дека состанокот е завршен и дека македонските лидери не успеале да се договорат. А Али Ахмети, велат извори на НОВА, најавил дека е можно ДУИ да излезе од Владата.

Заев за Телма: Работите се движат во наш очекуван правец

Телма - 11.06.2015

Иако 12-часовните разговори не завршија со договор меѓу македонските политички лидери, тие го напуштија Брисел во различно расположение: Груевски го обвини Заев дека дошол без намера да се договори, а Заев искажа оптимизам дека решение е можно.

За кого работи времето - за Груевски или за Заев?

Deutsche Welle - 11.06.2015

Нема изненадувања во домашната јавност по вчерашниот неуспех на разговорите во Брисел. Груевски се обиде да го обезбеди својот спас, Заев кредибилитетот на опозицијата, велат аналитичари. Дојдоа, се видоа и не се договорија.

Лидери без готовност за компромис

Р.С.Европа - 11.06.2015

Европската унија ги повикува сите страни во интерес на својата земја и нејзините граѓани да се најде траен политички компромис без одложување. Дванаесетчасовните преговори во Брисел од кои јавноста очекуваше некакво решение завршија без успех.

Договор за три точки, запнале кај оставката на Груевски

Р.С.Европа - 11.06.2015

Политичарите постигнале согласност за заменик премиер и четири заменик министри од редовите на опозицијата. Бесими да биде заменик премиер задолжен за реформи во правосудството, но запнале кај оставката на Груевски.

Груевски: Заев не сака договор

Р.С.Европа - 11.06.2015

По маратонските разговори во Брисел на кои четворицата македонски партиски лидери не се согласија за начините за крај на политичката криза во земјата премиерот Никола Груевски го обвини лидерот на СДСМ Зоран Заев дека не сакал да се постигне договор ...

Заев: оставаме шанса разговорите да продолжат

Р.С.Европа - 11.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по маратонската лидерска средба во Брисел изјави дека остава шанса за продолжување на разговорите: „Тоа го најави и комесарот Хан. Паралелно ќе има и други активности за да им докажеме на сите дека нашите барања се ...

Дневен печат - Во Брисел ништо не бива

Р.С.Европа - 11.06.2015

Весниците пишуваат дека разговорите во Брисел за излез од кризата не вродија со плод. Свое место си најдоа и мигрантите, спомениците, граѓанскиот сектор. Уште во ноќта на среда спрема четврток електронските изданија на весниците ја објавија веста ...

Груевски: Заев дојде да не се договори

Вест - 11.06.2015

Премиерот Никола Груевски истакна дека лидерот на СДСМ Зоран Заев отишол на преговорите во Брисел за да не се постигне договор за ставање крај на политичката криза во земјата. "Преговаравме повеќе од 12 часа, и мојата крајна констатација е дека ...

ВИДЕО: Груевски: Заев дојде да не се договори

Утрински - 11.06.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, истакна дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пристигнал на вечерашните преговори во Европската комисија во Брисел со цел да не се постигне договор за ставање крај на политичката криза ...

Неуспешна средба во Брисел, Груевски и Заев со меѓусебни обвинувања

Алсат-М - 11.06.2015

Главните прашања на несогласување поради кои пропаднаа вчерашните 12-часовни преговори во Брисел биле составот, лидерството и мандатот на владата што би ги спровела предвремените избори во април в година.

ОБНОВЕНО: Фијаско на преговорите во Брисел, Груевски и Заев меѓусебно се обвинуваат

Утрински - 11.06.2015

Маратонските преговори меѓу четворицата лидери во Брисел завршија без договор. Според последните информации претседателот на СДСМ Зоран Заев не отстапил од барањето да се формира преодна влада без учество на актуелниот премиер Никола Груевски.

Заев: Задоволен сум, има квалитетен исчекор, но далеку од она што ѝ е потребно на државата

МКД - 11.06.2015

Лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев, по 12-часовните маратонски преговори во Брисел потенцира дека еден дел од јавноста бил информиран што точно се случило на состанокот во зградата „Берлемонт“ на ЕК.

Груевски го обвини Заев за пропаднатите преговори, социјалдемократот: „Нема пазарење!“

МКД - 11.06.2015

Откако неуспешно, без договор, завршија преговорите во Брисел, двајцата лидери на најголемите политички партии излегоа со различни ставови за она што се разговарало и се договарало на средбата.

Груевски: Заев не дојде да се договори, дојде да не се договори (ВИДЕО)

МКД - 11.06.2015

Премиерот Никола Груевски, по неуспешната состанок во Брисел го обвини Заев за пропаднатите преговори и рече дека тој се плаши да излезе на избори и се плаши од соочување со народот. „Заев не дојде да се договори, тој дојде да не се договори.

Маратонската бриселска „битка“ заврши без договор

МКД - 11.06.2015

„Разговорите беа отворени и детални, но сè уште не доведоа до конечен договор“, соопшти Европската комисија и додаде дека Европската Унија ги повикува сите страни - во интерес на нивната земја и нивните граѓани - без одложување да најдат траен ...

ГРУЕВСКИ: Заев ги минира преговорите за да избегне избори

Телеграф - 11.06.2015

Заев сакаше да не се постигне договор, најпрво за да не оди на избори и второ колку што е можно повеќе да ѝ направи штета на економијата на државата, изјави Груевски Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, истакна дека ...

ГРУЕВСКИ: Заев сакаше да ги уништи разговорите, да нема договор (ВИДЕО)

Телеграф - 11.06.2015

Целта на Заев е да живееме во Македонија сите како заложници негови, цела држава, два милиони луѓе, чекајќи да се разреши некаква криза, рече Груевски по преговорите во Брисел Заев сакаше да ги уништи денешните разговори, да нема договор.

Груевски и Заев меѓусебно се обвинуваат за неуспехот на разговорите во Брисел

Тера - 11.06.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и лидерот на опизициската СДСМ, Зоран Заев по маратоснките разговори во Брисел излегоа со меѓусебни обвинувања за неуспехот на разговорите.

Работите се движат во наш очекуван правец

Тера - 11.06.2015

- Задоволен сум заради тоа што работите се движат во наш очекуван правец, но сеуште не можам да соопштам радосна вест за граѓаните на РМ. Ни треба само уште мналку трпение за да ја постигнеме конечната цел. Оптимист сум и позитивен сум.

Груевски и Заев со меѓусебни обвинувања за неуспехот на разговорите во Брисел

Популарно - 11.06.2015

Извор на веста: Макфакс Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и лидерот на опизициската СДСМ, Зоран Заев по маратоснките разговори во Брисел излегоа со меѓусебни обвинувања за неуспехот на разговорите, пренесува МАКФАКС.

Груевски и Заев меѓусебно се обвинуваат за неуспехот на разговорите во Брисел

Кајгана - 11.06.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев по маратонските разговори во Брисел излегоа со меѓусебни обвинувања за неуспехот на разговорите.

Преговорите во Брисел пропаднаа – Заев не попуштал и одбивал компромис

МК News - 11.06.2015

Пропаднаа преговорите за разврска на политичката криза.. Нашите услови се јасни, нема пазарење, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во изјава за Алсат-М пред малку, откако од премиерот Груевски беше посочен како виновникот за пропаѓањето на денешните ...

Неодговорно и несериозно однесување на Заев во Брисел поради страв од избори

Орбис - 11.06.2015

Повеќечасовните разговори во Брисел завршија неуспешно и не беше постигнат договор. Неодговорното однесување на лидерот на македонската опозиција доведе до тоа преговорите под водство на еврокомесарот Хан да поминат без успех.

Заев: Груевски е подготвен сите да ги продаде за да остане на власт

А1 On - 11.06.2015

Преговорите за разврска на политичката криза пропаднаа затоа што е неразумно и нелогично креаторот на кризата Груевски да остане да раководи со владата која треба да организира, подготви и спроведе предвремени избори..

(Видео) Груевски го обвинува Заев за неуспехот во Брисел

А1 On - 11.06.2015

Актуелниот премиер, Никола Груевски, го обвинува лидерот на СДСМ, Зоран Заев за неуспехот на денешната средба во Брисел кога заврши без конечен договор. Во изјава за „Алсат ТВ“ Груевски целата вина ја префрла на Заев.

(ВИДЕО) Заев: Задоволен сум, работите се движат во наш очекуван правец

А1 On - 11.06.2015

Има квалитетен исчекор , но далеку од она што и е потребно на државата, вака лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја оценува вчерашната маратонска лидерска средба во Брисел.Не се работ, вели, само за барањата на опозицијата, на Граѓаните за Македонија, туку ...

Груевски: Заев не сака договор бидејќи се плаши од избори

Алфа - 11.06.2015

Премиерот Никола Груевски уште доцна синоќа во Брисел предупреди дека Зоран Заев на разговорите со Хан направил се за да нема договор. Ваквиот однос на Заев според премиерот е заради фактот дека Заев има страв од избори.

(ВИДЕО) Заев: Али Ахмети одмогна наместо да помогне

А1 On - 11.06.2015

Разговорите траеа 12 часа и повеќе, такви разговори не се водат за да нема договор туку за да има, но со сите аргументи и со вистината на маса, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска во Скопје по неуспешната лидерска средба во Брисел.

Груевски и Заев меѓусебно се обвинуваат за неуспехот на разговорите во Брисел

Точка - 11.06.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и лидерот на опизициската СДСМ, Зоран Заев по маратонските разговори во Брисел излегоа со меѓусебни обвинувања за неуспехот на разговорите.

„Ставовите и условите на Заев му ги градат уредници на медиуми, некои професори и членови на НВО“

Сител - 11.06.2015

Премиерот Никола Груевски оцени дека Заев во Брисел дојде со цел договор да не биде постигнат. -Човекот дојде да не се договори. Дојде со такви изградени позиции кои главно му ги градат други луѓе кои се блиски до СДСМ.

Заев: Нашите услови се јасни, нема пазарење иако Груевски сите ги продаде

Локално - 11.06.2015

Пропаднаа преговорите за разврска на политичката криза оти е неразумно и нелогично креаторот на кризата Груевски да остане да раководи со владата која треба да орgанизира, подготви и спроведе предвремени избори..

Заев: Али Ахмети наместо да помогне, одмогна (ВИДЕО

+инфо - 11.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска не сакаше да открие нешто повеќе од разговорите за, како што рече, да не им наштети на следните рунди. Тој верува дека се уште има надеж да се дојде до конечно решение и посочува дека опозицијата има и други ...

Груевски: Заев сака цела држава да живееме како негови заложници

Сител - 11.06.2015

Премиерот Никола Груевски по неуспешните преговори во Брисел истакна дека Зоран Заев пристигнал таму за да НЕ се договори. Груевски посочи дека целта на опозицискиот лидер е договор да не биде постигнат и цела работа да се одолговлекува.

Груевски: Заев бега од народот, знае дека ќе загуби со најголем пораз во историјата на СДСМ

Сител - 11.06.2015

Заев поставува такви услови што знае однапред дека не може да се договори. Целта не му е да се договори, целта му е да се одолговлекува работата, цела држава да живееме како заложници негови, истакна вечерва премиерот Никола Груевски по неуспешните ...

Груевски: Заев поставува услови за кои знае дека нема да има договор

Сител - 11.06.2015

Заев поставува такви услови што знае однапред дека не може да се договори. Целта не му е да се договори, целта му е да се одолговлекува работата, цела држава да живееме како заложници негови, истакна вечерва премиерот Никола Груевски по неуспешните ...

Груевски: Заев дојде да не се постигне договор поради страв од избори

Сител - 11.06.2015

Заев ниту сакаше да постигне договор, ниту пак дојде до тоа, затоа што тој не дојде да се договори. Ова вечерва по 12 часовните неуспешни преговори во Брисел меѓу еврокомесарот Јоханес Хан и четворицата лидери го истакна премиерот Никола Груевски.

Неодговорно и несериозно однесување на Заев во Брисел поради страв од избори

Сител - 11.06.2015

Повеќечасовните разговори во Брисел завршија неуспешно и не беше постигнат договор. Неодговорното однесување на лидерот на македонската опозиција доведе до тоа преговорите под водство на еврокомесарот Хан да поминат без успех.

Заев: Задоволен сум, иако не можам да соопштам радосна вест

+инфо - 11.06.2015

Има квалитетен исчекор, но далеку од она што и е потребно на државата, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за вчерашната маратонска лидерска средба по враќањето од Брисел. - Нашите барања се јасни зошто тоа така треба да се постигне, евентуално ...

ЌЕ ИМА ЛИ НОВИ ПРЕГОВОРИ: Му се брза на Груевски, ама и Заев не смее да чека!

Фактор - 11.06.2015

Преговорите завршија без договор за разврска на политичката криза. Сега претстои период на градење бна нова доверба и можност за нови разговори. Тоа веднаш го побара и Брисел, иако не е логично да се очекува дека по фијаското на преговорите сега ...

Толку со преговорите и Хан- Нашите беа, се сликаа и се вратија од Брисел

Локално - 11.06.2015

Очекувано преговорите во Брисел пропаднаа. Нашите се сликаа во Брисел и се вратија. Хан не успеа да биде ниту добар преговарач ниту го сваќа проблемот и гледа излезот, ниту пак успеа да ги доближи ставовите на Заев и Груевски.

Груевски ја префрли вината на Заев (ВИДЕО)

+инфо - 11.06.2015

Во изјава по завршувањето на денешните преговори што траеја 12 часот во Брисел, премиерот Никола Груевски целата вина за неуспехот на преговорите ја префрли врз Зоран Заев, јави специјалниот известувач на Алсат-М, Владимир ...

Заев: Нашите услови се јасни, нема пазарење

+инфо - 11.06.2015

Пропаднаа преговорите за разврска на политичката криза оти е неразумно Никола Груевски да раководи со владата која ќе подготви за избори. Нашите услови се јасни, нема пазарење, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во изјава за Алсат-М пред малку, ...

Груевски вината за неуспехот на преговорите ја префрли на Заев

Фактор - 11.06.2015

Преговорите биле детални но не донеле никавкви резултати, ова е заклучокот кој пред малку е соопштен од Брисел. Веднаш после завршувањето на преговорите, кои завршија неуспешно, премиерот Груевски излегол со изјава.

(ВИДЕО) Заев: Ќе се дознае поради кој политичар не е постигнат договор

Локално - 11.06.2015

Разговорите траеа 12 часа и повеќе, такви разговори не се водат за да нема договор туку за да има, но со сите аргументи и со вистината на маса, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска во Скопје по неуспешната лидерска средба во Брисел-пренесе ...

ГРУЕВСКИ: ЗАЕВ СЕ ПЛАШИ ОД ИЗБОРИ

Сител - 11.06.2015

ГРУЕВСКИ: ЗАЕВ СЕ ПЛАШИ ОД ИЗБОРИ АНАЛИЗА: ЗОШТО ПРОПАДНАА ПРЕГОВОРИТЕ ВО БРИСЕЛ? ГОЛЕМА АКЦИЈА ВО ВАКСИНЦЕ: МИГРАНТИ ПЛАЌАЛЕ ПО 1.500 ЕВРА ЗА ДА СПИЈАТ ВО ПОДРУМ УБИСТВО НА ПЛОШТАДОТ ВО КИЧЕВО ДЕТЕ ВО СКОПЈЕ ИСПИЛО ДИЈАЗЕПАМ ОД ЧАНТАТА НА БАБАТА- ...

Заев од Брисел: Нашите ставови се јасни, нема пазарење!

Фактор - 11.06.2015

Преговорите завршија без договор за разврска на политичката криза е она што го потврди од Брисел и лидерот на СДСМ. „Неразумно и нелогично е креаторот на кризата Груевски да остане да раководи со владата која треба да оранизира подготви и спроведе ...

Груевски: Заев дојде за да не се постигне договор поради страв од избори

Канал5 - 11.06.2015

Без постигнат договор по 12 часа преговори , нешто пред полноќ заврши лидерската средба во Брисел . Лидерите на политичките партии Груевски , Заев, Ахмети и Тачи на маратонските преговори со еврокомесарот Хан , на кои присуствуваа и известувачот ...

Груевски и Заев – размена на обвиненија за неуспехот во Брисел

Фактор - 11.06.2015

Лидерите на двете најголеми партии, на владеачката ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и опозицискиот Зоран Заев, се обвинуваат еден за друг за неуспехот на преговорите во Брисел на кои не е најдено решение за надминување на кризата во која се наоѓа земјава.

Исмаил: Со криминалци може да се разговара само за нивно отстранување од власта

+инфо - 11.06.2015

Зоран Заев во Брисел не ги застапува само интересите на СДСМ туку и на коалициските политички партии, како и на повеќе од 80 невладини организации и преку 400 интелектуалци што застанаа зад „Граѓаните на Македонија“, а спроти него седат луѓе што се ...

Најчевска: Груевски всушност го пофали Заев за тоа што слуша други

+инфо - 11.06.2015

Поголема пофалба за Заев од исказот на Груевски не можам да замислам. Вели: „Заев дојде да не се договори. Дојде со такви изградени ставови што воглавно му ги градат други луѓе блиски до СДСМ, Дали се тоа претсавници на невладини организации, дали ...

Груевски падна, браво за Заев!

+инфо - 11.06.2015

Прексиноќа во Брисел Груевски падна! Човекот се согласи да се формира техничка влада, без него. На СДСМ му ги понуди најважните ресори – внатрешни рабори, финансии, транспорт. Го понуди и местото претседател на Собранието. Гратис.

Груевски: Заев се плаши од избори, дојде за да не се договори

Сител - 11.06.2015

Зоран Заев се плаши од избори. Премиерот Груевски по лидерската средба со комесарот Хан во Брисел со став. Заев направи се за да нема договор Вчера медиумите под контрола на СДСМ и СОРОС излегоа со информации дека Груевски се согласил да се повлече ...

Преговорите пропаднаа – неизвесно е дали и кога ќе продолжат

Канал5 - 11.06.2015

Со уривање на преговорите во Брисел меѓу четворицата политички лидер со посредство на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на кои се бараше решение за излез од политичката криза се направи штета и земјата се втурна во уште поголема криза.

Реакции: Заев се однесува недржавнички

Сител - 11.06.2015

Лавина реакции за неодговорното и недржавничко однесување на лидерот на СДСМ на вчерашните преговори во Брисел. Новниари, поилитичари и јавни личности на социјалните межи го потенцираат лицемерниот однос на опозицијата кон европската иднина на ...

Зоран Заев- Што точно се случи во Брисел?

Локално - 11.06.2015

Еден дел од нашата јавност е веќе информирана што тоа точно се случи во Брисел. Можам да кажам дека има квалитетен исчекор, но секако далеку од она што и е потребно на државата. Не се работи само за барањата на опозицијата, Граѓаните за Македонија, ...

Политичките лидери со меѓусебни обвинувања за неуспешните преговори во Брисел

Кумановски м. - 11.06.2015

Разговорите во Брисел завршија без договор за разврска на политичката криза во Македонија по пат на преговори, се огласи СДСМ по маратонските преговори. Според СДСМ, не е задоволен условот за суштинското прашање околу отворањето преговори, ...

Заев дојде за да не постигне договор

Дневник - 11.06.2015

Зоран Заев ниту сакаше да постигне договор ниту, пак, дојде до тоа. Причината е што тој не дојде да се договори, туку тој дојде да не се договори. Човекот се плаши од избори. Тој знае дека на наредните избори ќе доживее тешко фијаско, дека ќе го ...

Преговорите во Брисел без договор

МРТ - 11.06.2015

Преговаравме повеќе од 12 часа и мојата крајна констатација е дека господинот Заев ниту сакаше да постигне договор, ниту, пак, дојде до тоа. Причината е што тој не дојде да се договори, туку тој дојде да не се договори.

Груевски: Заев дојде да не се договори, за да не се соочи со народот на избори

Press24 - 11.06.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, истакна дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пристигнал на вечерашните преговори во Европската комисија во Брисел со цел да не се постигне договор за ставање крај на политичката криза ...

Заев ја турка државата во уште поголема криза

Fox.mk - 11.06.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев со рушење на преговорите кои се одржаа вчера во Брисел прави неповратна штета и ја втурнува државата во уште поголема криза предизвикана од неговото неодговорно однесување.

Груевски: Заев дојде да не се договори, за да не се соочи со народот на избори

Денешен - 11.06.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, истакна дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пристигнал на вечерашните преговори во Европската комисија во Брисел со цел да не се постигне договор за ставање крај на политичката криза ...

Груевски: Ставовите на Заев му ги градат уредници на медиуми, некои професори и членови на НВО

Нетпрес - 11.06.2015

Заев во Брисел дојде со цел договор да не биде постигнат. Ова е оценката на премиерот Никола Груевски по вчерашните маратонски разговори во Брисел. -Човекот дојде да не се договори. Дојде со такви изградени позиции кои главно му ги градат други луѓе ...

ГРУЕВСКИ: Заев дојде да не се постигне договор поради страв од избори

Fox.mk - 11.06.2015

Заев ниту сакаше да постигне договор, ниту пак дојде до тоа, затоа што тој не дојде да се договори. Ова вечерва по 12 часовните неуспешни преговори во Брисел меѓу еврокомесарот Јоханес Хан и четворицата лидери го истакна премиерот Никола Груевски.

Заев ја турка државата во уште поголема криза

Курир - 11.06.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев со рушење на преговорите кои се одржаа вчера во Брисел прави неповратна штета и ја втурнува државата во уште поголема криза предизвикана од неговото неодговорно однесување.

Груевски: Заев бега од народот, знае дека ќе загуби со најголем пораз во историјата на СДСМ

Република - 11.06.2015

Заев се плаши од избори. Тој знае дека на наредните избори ќе доживее тешко фијаско, дека ќе го доживее најголемиот пораз СДСМ досега. Ни договор сака да постигне, ниту избори сака да има, истакна премиерот Никола Груевски.

Заев поставува услови за кои знае дека нема да има договор

Република - 11.06.2015

Заев поставува такви услови што знае однапред дека не може да се договори. Целта не му е да се договори, целта му е да се одолговлекува работата, цела држава да живееме како заложници негови, истакна симоќа премиерот Никола Груевски по неуспешните ...

Заев: Нашите ставови се јасни, нема пазарење

Репортер - 11.06.2015

– Пропаднаа преговорите за разврска на политичката криза оти е неразумно и нелогично креаторот на кризата Груевски да остане да раководи со владата која треба да орgанизира, подготви и спроведе предвремени избори..

ДОДОВСКА: Заев повеќе не е фактор на одлучување во СДСМ, а барањето за оставка на Груевски е голем политички гаф

Fox.mk - 11.06.2015

Обидите на меѓународниот фактор да се превенира во разрешување на политичката криза во Македонија и вчера не вродија со плод. 12- часовниот маратонски разговор на крајот не уследи со позитивен резултат со кој ќе почне да се пацифизира состојбата во ...

Самите себе се „утепаа“: Героски откри дека твитот на Хан за немањето на одговорност и лидерство се однесувал на Заев

Fox.mk - 11.06.2015

Бранко Героски ја разјасни дилемата на кого мислел еврокомесарот Јоханес Хан во неговиот твит во кој посочува дека тој е разочаран од “немањето одговорност и лидерство на некои” од присутните на средбата.

(ВИДЕО) Заев: Али Ахмети одмогна наместо да помогне

Либертас - 11.06.2015

Има квалитетен исчекор, но далеку од она што и е потребно на државата, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за вчерашната маратонска лидерска средба по враќањето од Брисел. – Нашите барања се јасни зошто тоа така треба да се постигне, евентуално ...

Додовска: Барањето за оставка на Груевски е голем политички гаф

Нетпрес - 11.06.2015

Ценам дека Зоран Заев отиде во Брисел под принуда и со голема манипулација која во текот на целата мината недела ја држеше македонската јавност, па и меѓународната заедница во тензија околу тоа дали ќе продолжи со преговорите, бидејќи самиот тој ...

Сами се закопаа: Геровски потврди дека Хан мислел на Заев кога зборувал за неодговорноста

Република - 11.06.2015

„Многу сум разочаран од недостатокот на одговорност + лидерство кај некого“ напиша Јоханес Хан на „Твитер“ по пропаднатите преговори во Брисел, а Бранко Героски ја разјасни дилемата на кого мислел еврокомесарот.

Николовски: Гладен Геро, урда сонува

Република - 11.06.2015

„По дебаклот на неговиот пулен кукавицата Заев во Брисел, кој избега од избори како ѓавол што бега од крст, Геро пак се става во филмот „Мисија невозможна“, ама заборава дека не е Том Круз, туку Геро рибарот од Матка“- пишува Дејан Николовски во ...

Груевски: Заев сака цела држава да живееме како негови заложници

Нетпрес - 11.06.2015

По неуспешните преговори во Брисел премиерот Никола Груевски истакна дека Зоран Заев пристигнал таму за да НЕ се договори. Тој посочи дека целта на опозицискиот лидер е договор да не биде постигнат и цела работа да се одолговлекува.

Заев се враќа во Македонија, засега не се знае дали и кога ќе продолжат преговорите

Либертас - 11.06.2015

Тимот на СДСМ кој вчера беше на преговори во Брисел (Зоран Заев, Радмила Шекеринска и Рената Тренеска Дескоска) попладнево се враќаат во Скопје со редовен лет, преку Љубљана, откако доцна синоќа пропаднаа преговорите со посредство на еврокомесарот ...

(ВИДЕО) Груевски од Брисел: Заев е крив!

Бриф - 11.06.2015

Веднаш после завршувањето на преговорите во Брисел кои завршија неуспешно, премиерот Груевски излегол со изјава. Алсат-М пренесе дека тој целата вина за неуспехот на преговорите ја префрлил врз опозицискиот лидер Зоран Заев.

Додовска: Заев повеќе не е фактор на одлучување во СДСМ, а барањето за оставка на Груевски е голем политички гаф

Press24 - 11.06.2015

Обидите на меѓународниот фактор да се превенира во разрешување на политичката криза во Македонија и вчера не вродија со плод. 12- часовниот маратонски разговор на крајот не уследи со позитивен резултат со кој ќе почне да се пацифизира состојбата во ...

Гладен Геро, урда сонува

Курир - 11.06.2015

Овие денови најхумористичен лик е Героски. Жива забава е да го читаш што се’ си пишува. Менува ставови, не од ден на ден, туку веќе брка светски рекорди и менува став од час во час, а сигурен сум кај и да е ќе почне да менува став од минута во ...

За кого работи времето – за Груевски или за Заев?

Репортер - 11.06.2015

Вчерашниот неуспех не е изненадување за ниту еден аналитичар или политичар пишува во анализа „Дојче веле“. Дел од експертите чекаат подетални информации за да го оценат вчерашниот учинок од средбата, други сметаат дека разговорите ќе мора да ...

Заев: Избори со Груевски не можат да бидат фер

еМагазин - 11.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран по вчерашните преговори во Брисел изјави дека СДСМ останува на својот став дека нема да биде дел од избори кои ги организира премиерот Никола Груевски. „Имам многу сведоци кои можат да кажат дали преговорите беа неуспех или не.

Груевски сета вина ја фрлa врз Заев, молчи за преодна влада

Кирилица - 11.06.2015

Премиерот Никола Груевски, во изјава по неуспешните преговори во Брисел, сета вина за пропаѓањето на преговорите ја фрли врз лидерот на опозицијата Зоран Заев. Тој пак ги отфрли обвинувањата и рече дека со Груевски не се можни фер и демократски ...

Груевски: Заев поставува услови за кои знае дека неможе да се договори

Нетпрес - 11.06.2015

Заев поставува такви услови што знае однапред дека не може да се договори. Целта не му е да се договори, целта му е да се одолговлекува работата, цела држава да живееме како заложници негови.

Груевски: Заев сака цела држава да живееме како негови заложници

Република - 11.06.2015

Премиерот Никола Груевски по неуспешните преговори во Брисел истакна дека Зоран Заев пристигнал таму за да не се договори. Груевски посочи дека целта на опозицискиот лидер е договор да не биде постигнат и цела работа да се одолговлекува.

Груевски: Заев се плаши од избори

Вечер - 11.06.2015

Ни договор сака да постигне, ниизбр сака да има. Тоа е проблемот со него – изјави премиерот Никола Груевски по долгите разговори кои се водеа во Брисел Ние денеска преговаравме повеќе од 12 часа и мојата констатација е дека господинот Заев ниту ...

Груевски прифатил се само себе не се давал!

Репортер - 11.06.2015

На преговарачката маса во Брисел беше ставено буквално се вклучувајки и нов претседател на собрание, вели за Либертас висок функционер на опозициската партија. Според него, за Никола Груевски било прифатливо се, дури и нов спикер на парламентот, ...

Груевски: Заев дојде да не се постигне договор поради страв од избори

Нетпрес - 11.06.2015

Заев ниту сакаше да постигне договор, ниту пак дојде до тоа, затоа што тој не дојде да се договори. Ова синоќа по 12 часовните неуспешни преговори во Брисел меѓу еврокомесарот Јоханес Хан и четворицата лидери го истакна премиерот Никола Груевски.

Груевски: Заев бега од народот, знае дека ќе загуби со најголем пораз во историјата на СДСМ

Нетпрес - 11.06.2015

Заев се плаши од избори. Тој знае дека на наредните избори ќе доживее тешко фијаско, дека ќе го доживее најголемиот пораз СДСМ досега. Ни договор сака да постигне, ниту избори сака да има.

Заев со себе ја повлече и Македонија во бездна

Република - 11.06.2015

По повеќечасовни разговори и преговори премиерот Никола Груевски и лидерот на опозицијаа Зоран Заев не се договорија. Средбата во Брисел на четворицата лидери на најголемите партии во земјава, во посредништво на еврокомесарот Хан завршија неуспешно ...

Заев од Брисел: Нема пазарење!

Кирилица - 11.06.2015

По неуспехот на преговорите во Брисел, во изјава за телевизија „Алсат-М“ лидерот на СДСМ, Зоран Заев вели дека преговорите се пропаднати бидејќи е неразумно со владата која ќе ги подготвува изборите да раководи Никола Груевски.

(ВИДЕО) Груевски: Заев е крив

Либертас - 11.06.2015

Преговорите биле детални но не донеле никавкви резултати, ова е заклучокот кој пред малку е соопштен од Брисел. Веднаш после завршувањето на преговорите, кои завршија неуспешно, премиерот Груевски излегол со изјава.

Додовска: Заев повеќе не е фактор на одлучување во СДСМ, а барањето за оставка на Груевски е голем политички гаф

Курир - 11.06.2015

Обидите на меѓународниот фактор да се превенира во разрешување на политичката криза во Македонија и вчера не вродија со плод. 12- часовниот маратонски разговор на крајот не уследи со позитивен резултат со кој ќе почне да се пацифизира состојбата во ...

ПРИЗНАНИЕ: Героски откри дека твитот на Хан за немањето на одгворност и лидерство се однесува на Заев

Press24 - 11.06.2015

Бранко Геровски ја разјасни дилемата на кого мислел еврокомесарот Хан во неговиот твит во кој посочува дека е тој разочаран од „немањето одговорност и лидерство на некои“ од присутните на средбата.

Груевски го обвини Заев за пропаднатите преговори

Репортер - 11.06.2015

Актуелниот премиер, Никола Груевски, го обвинува лидерот на СДСМ, Зоран Заев за неуспехот на денешната средба во Брисел кога заврши без конечен договор. Во изјава за „Алсат ТВ“ Груевски целата вина ја префрла на Заев.

Исмаил: Со криминалци може да се разговара само за нивно отстранување од власта

Либертас - 11.06.2015

Зоран Заев во Брисел не ги застапува само интересите на СДСМ туку и на коалициските политички партии, како и на повеќе од 80 невладини организации и преку 400 интелектуалци што застанаа зад „Граѓаните на Македонија“, а спроти него седат луѓе што се ...

СДСМ добила предлог – 4 заменички министерски места со право на вето и Груевски да си замине 3 месеци пред избори

Репортер - 11.06.2015

Главните прашања на несогласување поради кои пропаднаа вчерашните 12-часовни преговори во Брисел биле составот, лидерството и мандатот на владата што би ги спровела предвремените избори во април в година.

Дејан Николовски: Гладен Геро урда сонува

Press24 - 11.06.2015

Овие денови најхумористичен лик е Героски. Жива забава е да го читаш што се’ си пишува. Менува ставови, не од ден на ден, туку веќе брка светски рекорди и менува став од час во час, а сигурен сум кај и да е ќе почне да менува став од минута во ...

(ВИДЕО) Заев: Не можам да соопштам радосна вест ама работите се движат во наш очекуван правец

Репортер - 11.06.2015

Има квалитетен исчекор , но далеку од она што и е потребно на државата, вака лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја оценува вчерашната маратонска лидерска средба во Брисел.Не се работ, вели, само за барањата на опозицијата, на Граѓаните за Македонија, туку ...

Груевски: Заев не сака да се постигне договор и да има избори

еМагазин - 11.06.2015

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ и премиер, Никола Груевски го обвини лидерот на СДСМ Зоран Заев за неуспехот на вчерашните преговори во Брисел. „Човекот се плаши од избори. Заев бега од тоа бидејќи знае дека ќе доживее тешко фијаско.

Заев: Али Ахмети наместо да помогне, одмогна во Брисел (Видео)

Кирилица - 11.06.2015

Разговорите траеа 12 часа и повеќе, такви разговори не се водат за да нема договор туку за да има, но со сите аргументи и со вистината на маса, изјави за А1он лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска во Скопје по неуспешната лидерска средба во Брисел.

За кого работи времето – за Груевски или за Заев?

Либертас - 11.06.2015

Домашните аналитичари и политичари, не се изненадени од неуспехот во разговорите во Брисел. Дел чекаат подетални информации за да го оценат вчерашниот учинок од средбата, други сметаат дека разговорите ќе мора да продолжат и нема да бидат ни кратки, ...

Заев за Телма: Работите се движат во наш очекуван правец

Бриф - 11.06.2015

Иако 12-часовните разговори не завршија со договор меѓу македонските политички лидери, тие го напуштија Брисел во различно расположение: Груевски го обвини Заев дека дошол без намера да се договори, а Заев искажа оптимизам дека решение е можно.

(ВИДЕО) Груевски го обвини Заев за неуспехот на преговорите во Брисел

Репортер - 11.06.2015

Актуелниот премиер, Никола Груевски, го обвинува лидерот на СДСМ, Зоран Заев за неуспехот на денешната средба во Брисел кога заврши без конечен договор. Во изјава за „Алсат ТВ“ Груевски целата вина ја префрла на ...

Груевски: Заев поставува услови за кои знае дека нема да има договор

Курир - 11.06.2015

Заев поставува такви услови што знае однапред дека не може да се договори. Целта не му е да се договори, целта му е да се одолговлекува работата, цела држава да живееме како заложници негови, истакна вечерва премиерот Никола Груевски по неуспешните ...

Груевски: Заев сака цела држава да живееме како негови заложници

Курир - 11.06.2015

Премиерот Никола Груевски по неуспешните преговори во Брисел истакна дека Зоран Заев пристигнал таму за да НЕ се договори. Груевски посочи дека целта на опозицискиот лидер е договор да не биде постигнат и цела работа да се одолговлекува.

Груевски: Заев се плаши од избори

Република - 11.06.2015

Ние денеска преговаравме повеќе од 12 часа и мојата констатација е дека господинот Заев ниту сакаше да постигне договор, ниту пак дојде до тоа. Човекот не дојде да се договори, туку дојде да не се договори. Се плаши од избори.

Груевски: Заев бега од народот, знае дека ќе загуби со најголем пораз во историјата на СДСМ

Курир - 11.06.2015

Заев се плаши од избори. Тој знае дека на наредните избори ќе доживее тешко фијаско, дека ќе го доживее најголемиот пораз СДСМ досега. Ни договор сака да постигне, ниту избори сака да има, истакна премиерот Никола Груевски.

Груевски само себе не се давал!

Либертас - 11.06.2015

На преговарачката маса во Брисел беше ставено буквално се вклучувајки и нов претседател на собрание, вели за Либертас висок функционер на опозициската партија. Според него, за Никола Груевски било прифатливо се, дури и нов спикер на парламентот, ...

Груевски: Заев дојде да не се постигне договор поради страв од избори

Курир - 11.06.2015

Заев ниту сакаше да постигне договор, ниту пак дојде до тоа, затоа што тој не дојде да се договори. Ова вечерва по 12 часовните неуспешни преговори во Брисел меѓу еврокомесарот Јоханес Хан и четворицата лидери го истакна премиерот Никола Груевски.

Неодговорно и несериозно однесување на Заев во Брисел поради страв од избори

Курир - 11.06.2015

Повеќечасовните разговори во Брисел завршија неуспешно и не беше постигнат договор. Неодговорното однесување на лидерот на македонската опозиција доведе до тоа преговорите под водство на еврокомесарот Хан да поминат без успех.

Груевски: Ставовите на Заев ги градат НВО, професори, уредници на весници

Република - 11.06.2015

Заев дојде да не се договори. Дојде со такви изградени ставови што воглавно му ги градат други луѓе блиски до СДСМ, Дали се тоа претсавници на невладини организации, дали се тоа универзитетски професори или уредници на весници… Тие му ги градат ...

Груевски: Заев со денови градеше атмосфера која укажуваше дека не сака договор (видео)

Република - 11.06.2015

Ние денеска преговаравме повеќе од 12 часа и мојата констатација е дека господинот Заев ниту сакаше да постигне договор, ниту пак дојде до тоа. Човекот не дојде да се договори, туку дојде да не се договори. Се плаши од избори.

Исмаил: Ставовите на Заев одговараат на европските вредности

Кирилица - 11.06.2015

Зоран Заев не е тврд во ставовите кои ги застапува, тоа се единствени ставови кои одговараат на европските вредности, бидејќи со криминалот може да се разговара само за начинот на негово остранување од власт, на овој начин ги коментира за „Плусинфо“ ...

Груевски и Заев меѓусебно се обвинуваат за неуспехот на разговорите во Брисел

Макфакс - 11.06.2015

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и лидерот на опизициската СДСМ, Зоран Заев по маратоснките разговори во Брисел излегоа со меѓусебни обвинувања за неуспехот на разговорите.

Самите себе се „утепаа“: Героски откри дека твитот на Хан за немањето на одговорност и лидерство се однесувал на Заев

Курир - 11.06.2015

Бранко Героски ја разјасни дилемата на кого мислел еврокомесарот Јоханес Хан во неговиот твит во кој посочува дека тој е разочаран од "немањето одговорност и лидерство на некои" од присутните на средбата.

Иво Вајгл ја разби лагата на соросоидите

Press24 - 11.06.2015

Откако стана јасно дека Заев и неговото бегање и страв од избори се единствената причина за неуспехот на бриселските преговори, што јасно се потврди и од твитот на Јоханас Хан во кој пишува за „немањето одговорност и лидесрство на некој“ од ...

Вртењето и пируетата на Заев

Дневник - 11.06.2015

Со години, а можеби и со децении наназад, СДСМ нема друга визија за Македонија освен „ние не сме ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО-ДПМНЕ е зло“. Тоа е приказната на СДСМ уште од почетокот и воопшто не може да се нарече визија. Не може дури да се нарече ни план.

Алсат-М: Понудата до СДСМ била Груевски да си замине 3 месеци пред избори

Либертас - 11.06.2015

Главните прашања на несогласување поради кои пропаднаа вчерашните 12-часовни преговори во Брисел биле составот, лидерството и мандатот на владата што би ги спровела предвремените избори во април в година.

Гладен Геро, урда сонува

Нетпрес - 11.06.2015

Овие денови најхумористичен лик е Героски. Жива забава е да го читаш што се’ си пишува. Менува ставови, не од ден на ден, туку веќе брка светски рекорди и менува став од час во час, а сигурен сум кај и да е ќе почне да менува став од минута во ...

СДСМ слави зашто не е постигнат договор

Дневник - 11.06.2015

Социјалдемократскиот сојуз неуспешниот преговарачки процес во Брисел си го препиша како триумф на своја страна. Имено, во текот на вчерашниот ден, главно на социјалните мрежи, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, беше нарекуван храбар и херој затоа што не ...

Груевски: Уредници на медиуми, некои професори и членови на НВО му ги градат ставовите на Заев

Пулс24 - 11.06.2015

Премиерот Никола Груевски, оцени дека Заев во Брисел дојде со цел да не биде постигнат никаков договор. -Човекот дојде да не се договори. Дојде со такви изградени позиции кои главно му ги градат други луѓе кои се блиски до СДСМ.

Преговорите во Брисел пропаднаа - ЕУ повика на траен политички компромис

Канал 77 - 11.06.2015

Пропаднаа вчерашните преговори во Брисел. По 12 часа преговори стаса порака дека состанокот е завршен и дека македонските лидери не успеале да се договорат. Своето разочарување на Твитер , веднаш го изрази комесарот Јоханес Хан : „Сè уште нема ...

Гладен Геро, урда сонува!

Пулс24 - 11.06.2015

Овие денови најхумористичен лик е Героски. Жива забава е да го читаш што се’ си пишува. Менува ставови, не од ден на ден, туку веќе брка светски рекорди и менува став од час во час, а сигурен сум кај и да е ќе почне да менува став од минута во ...

Груевски: Целта на Заев е да живееме во Македонија како негови заложници

Пулс24 - 11.06.2015

Премиерот Никола Груевски по неуспешните преговори во Брисел, истакна дека Зоран Заев пристигнал таму за да НЕ се договори. Груевски посочи дека целта на опозицискиот лидер е договор да не биде постигнат и цела работа да се одолговлекува.

Груевски: Заев знае дека ќе загуби со најголем пораз во историјата на СДСМ

Пулс24 - 11.06.2015

Заев се плаши од избори. Тој знае дека на наредните избори ќе доживее тешко фијаско, дека ќе го доживее најголемиот пораз СДСМ досега. Ни договор сака да постигне, ниту избори сака да има, истакна премиерот Никола Груевски.

Груевски: Заев поставува услови за кои однапред знае дека не може да се договорат

Пулс24 - 11.06.2015

Заев поставува такви услови што знае однапред дека не може да се договори. Целта не му е да се договори, целта му е да се одолговлекува работата, цела држава да живееме како заложници негови, истакна синоќа премиерот Никола Груевски по неуспешните ...

САМИТЕ „СЕ УТЕПАА“: Героски ОТКРИ дека твитот на Хан за немањето на одговорност и лидерство се однесувал на Заев!

Пулс24 - 11.06.2015

Бранко Героски ја разјасни дилемата на кого мислел еврокомесарот Јоханес Хан во неговиот твит во кој посочува дека тој е разочаран од "немањето одговорност и лидерство на некои" од присутните на средбата.

Додовска: Заев повеќе не е фактор на одлучување во СДСМ, а барањето за оставка на Груевски е голем политички гаф

Пулс24 - 11.06.2015

Обидите на меѓународниот фактор да се превенира во разрешување на политичката криза во Македонија и вчера не вродија со плод. 12 часовниот маратонски разговор на крајот не уследи со позитивен резултат со кој ќе почне да се пацифицира состојбата во ...

ЗАЕВ ЗАДОВОЛЕН: Работите се движат во наш очекуван правец (ВИДЕО)

Sky - 11.06.2015

Има квалитетен исчекор , но далеку од она што и е потребно на државата, вака лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ја оценува вчерашната маратонска лидерска средба по враќањето од Брисел, пренесе А1он.мк.

Што рекоа за фијаското на преговорите во Брисел

Sky - 11.06.2015

Преговорите кои траеа повеќе од 12 часа во Брисел помеѓу лидерите на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА, Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи пропаднаа. И СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се обвинуваат за рушење на преговорите.

Неуспех во Брисел: За Заев виновен е Груевски, за Груевски Заев се плаши од избори

Sky - 11.06.2015

Неуспешно заврши последната рунда преговори помеѓу СДСМ и ВМРО ДПМНЕ во Брисел. За еврокомесарот Јоханес Хан разговорите биле отворени и детаљни и ги повикува итно сите страни неодложно да пронајдат траен компрмис и да понудат конкретни предлози, ...

Заев со порака од Брисел: Преодна влада без Груевски

Нова ТВ - 10.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев пред почетокот на денешната средба во Брисел на која ќе разговара со премиерот Груевски, и лидерите на албанските партии, Али Ахмети и Мендух Тачи, а во посредство на еврокомесарот Јоханес Хан, во изјава за Телма , вели ...

Заев пред почетокот на бриселската средба: Преодна влада без Груевски може да организира избори

Вест - 10.06.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, пред почетокот на лидерската средба во Брисел, порача дека само преодна влада, без премиерот Никола Груевски, може да организира парламентарни избори, јави Телма.

(ВИДЕО) Заев: Од разговорите во Брисел ќе зависи дали опозицијата ќе продолжи со бомбите

А1 On - 10.06.2015

Пред почетокот на средбата во Брисел, лидерот на СДСМ, Зоран Заев уште еднаш ги потврди цврстите позиции на опозицијата дека актуелниот премир, Никола Груевски, не смее да учествува во преодната влада која за време на транзициониот период треба да ...

Во Брисел се уште нема договор, Заев не остапува од барањето влада без Груевски

А1 On - 10.06.2015

Во Брисел нема договор, разговорите се уште траат. Лидерот на СДСМ Зоран Заев инсистирал доколку се одржат изборите најдоцна до 26 април, тогаш мора да формира преодна влада која нема да биде со пократок мандат од шест месеци.

Заев спремен да ги напушти преговорите, ако нема договор за оставка на Груевски!

+инфо - 10.06.2015

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, би можел да ги напушти преговорите во Брисел, ако и понатаму се инсистира на предлогот мандатот на техничката влада да биде само 3 до 6 месеци, како што посакува премиерот Никола Груевски.

Заев со изјава само за опозициските медиуми

Fox.mk - 10.06.2015

Покрај интересот за случувањата во Брисел и присутноста на новинарските екипи, лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги одбегна останатите медиуми и даде изјава единствено за ТВ Телма и Тања Милевска, пишува Нетпрес.

Соросовите медиуми му ја запечатуваат политичката кариера на Заев

Република - 10.06.2015

Медиумите финансирани од Сорос објавуваат невистини во врска со разговорите во Брисел, со цел уривање на можен договор поради страв од избори, вели аналитичарот Александар Пандов. Тој предвидува дека времето ќе покаже дека насловите се платеничка ...

Героски му дели совети на Заев како да е тој недоветен

Денешен - 10.06.2015

Бранко Героски, уредник на порталот Плусинфо и весникот Слободен печат му дели совети на Заев како да е тој недоветен за разговорите кои се во тек во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан, каде се преговараа за излез од политичката криза.

Заев со изјава само за опозициските медиуми

Курир - 10.06.2015

Покрај интересот за случувањата во Брисел и присутноста на новинарските екипи, лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги одбегна останатите медиуми и даде изјава единствено за ТВ Телма и Тања Милевска, пишува Нетпрес.

Пандов: Соросовите медиуми поради страв од избори шират лаги во насока на уривање на разговорите во Брисел

Press24 - 10.06.2015

Натписите во медиумите финансирани од СОРОС во врска со средбата на политичките лидери со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел се лага која се пласира во насока на уривање на можен договор поради страв од избори.

Заев со изјава само за опозициските медиуми

Република - 10.06.2015

Покрај интересот за случувањата во Брисел и присутноста на новинарските екипи, лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги одбегна останатите медиуми и даде изјава единствено за ТВ Телма и Тања Милевска, пишува Нетпрес.

Заев: Преодна влада без Груевски за фер и демократски избори

Бриф - 10.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пред денешната средба во Брисел даде изјава за Телма. – Навистина се сосема спротиставени позициите, иако се логичните аргументи на наша страна затоа што крајна цел се фер, демократски и регуларни избори кои можат да се ...

Пандов: Соросовите медиуми поради страв од избори шират лаги во насока на уривање на разговорите во Брисел

Курир - 10.06.2015

Натписите во медиумите финансирани од СОРОС во врска со средбата на политичките лидери со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел се лага која се пласира во насока на уривање на можен договор поради страв од избори.

Героски го третира Заев за недоветен

Fox.mk - 10.06.2015

Главниот опозициски стратег Бранко Героски, уредник на порталот Плусинфо и весникот Слободен печат го третира претседателот на СДСМ Зоран Заев за недоветен во разговорите кои се во тек во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан, каде се преговараа за ...

Заев со изјава само за опозициските медиуми

Press24 - 10.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги одбегна останатите медиуми за да ги искоментира случувањата во Брисел и даде изјава единствено за ТВ Телма и Тања Милевска. Новинарите кои редовно ги следат бриселските случувања велат дека ова на Заев му е четврти пат ...

Пандов: Соросовиот табор понесен од стравот од избори, објавува лаги и шпекулации

Нетпрес - 10.06.2015

Натписите во медиумите финансирани од СОРОС во врска со средбата на политичките лидери со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел се лага која се пласира во насока на уривање на можен договор поради страв од избори.

Героски го третира лидерот на СДСМ за недоветен

Press24 - 10.06.2015

Главниот опозициски стратег Бранко Героски, уредник на порталот Плусинфо и весникот Слободен печат го третира претседателот на СДСМ Зоран Заев за недоветен во разговорите кои се во тек во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан, каде се преговараа за ...

Заев ја држи во заложништво цела држава заради страв од избори

Вечер - 10.06.2015

Во повеќечасовната средба меѓу лидерите на македонските партии со еврокомесарот Хан, Заев ги вложува сите напори да го избегне договорот. Зоран Заев се плаши од избори и од казна од народот кој не го поддржа неговото црно сценарио за Република ...

Заев спремен да ги напушти преговорите, ако нема договор за оставка на Груевски!

Либертас - 10.06.2015

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, би можел да ги напушти преговорите во Брисел, ако и понатаму се инсистира на предлогот мандатот на техничката влада да биде само 3 до 6 месеци, како што посакува премиерот Никола Груевски, информира Плусинфо.

Заев со изјава само за опозициските медиуми

Нетпрес - 10.06.2015

Покрај интересот за случувањата во Брисел и присутноста на новинарските екипи, лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги одбегна останатите медиуми и даде изјава единствено за ТВ Телма и Тања Милевска.

(ВИДЕО) Заев од Брисел: Фер и демократски избори единствено преку преодна влада без Груевски

Либертас - 10.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, пред денешната средба во Брисел даде изјава за Телма. – Навистина се сосема спротиставени позициите иако се логичните аргументи на наша страна затоа што крајна цел се фер, демократски и регуларни избори кои можат да се ...

Р’ѓавата алхемија на Героски

Fox.mk - 10.06.2015

Психологијата како наука совршено точно ја опишува дезинтеграцијата на мисловните процеси и на емотивната реакција на една индивидуа. Неповрзан говор и мислење, лесно менливи ставови, придружени со значителна социјална и професионална нарушеност, ...

Героски го третира Заев за недоветен

Курир - 10.06.2015

Главниот опозициски стратег Бранко Героски, уредник на порталот Плусинфо и весникот Слободен печат го третира претседателот на СДСМ Зоран Заев за недоветен во разговорите кои се во тек во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан, каде се преговараа за ...

Македонија под заложништво поради стравот од избори на Заев

Нетпрес - 10.06.2015

Заев на денешната средба во Брисел, на која присуствуваат лидерите на четирите најголеми партии во Македонија, еврокомесарот Јоханес Хан и постојаниот известувач за Република Македонија во ЕП, Иво Вајгл, се бори од петни жили да не се постигне ...

Заев ја држи во заложништво цела држава заради страв од избори

Курир - 10.06.2015

Лидерот на СДСМ со сите сили се обидува во Брисел да не биде постигнат договор. Зоран Заев се плаши од избори и од казна од народот кој не го поддржа неговото црно сценарио за Република Македонија.

Заев подготвен да ги напушти преговорите!

Кирилица - 10.06.2015

И по целодневните преговори во Брисел се уште нема информации дека е постигнат договор, напротив пристигнуваат информации кои говорат дека Заев е подготвен да се повлече од преговорите доколку се инсистира на предлогот преодната влада на има манадат ...

Заев во Брисел ја фрли Македонија на коцка

Република - 10.06.2015

Дипломатски извори ексклузивно за Република брифираат за нелогичен и дрзок однос на претставникот на СДСМ, Зоран Заев, за време на средбата во Брисел каде веќе цел ден четворицата лидери од Македонија и еврокомесарот Јоханес Хан бараат решение на ...

До видување до ослободување!

Либертас - 10.06.2015

Минатата недела во Скопје, со посредство на европскиот комесар за проширување и американскиот амбасадор во земјава, се случи круцијален политички настан на патот на разрешување на големата политичка криза во која се наоѓаме: најважните македонски ...

Опозицискиот лидер со изјава само за опозициските медиуми

Пулс24 - 10.06.2015

Покрај интересот за случувањата во Брисел и присутноста на новинарските екипи, лидерот на СДСМ, Зоран Заев ги одбегна останатите медиуми и даде изјава единствено за ТВ Телма и Тања Милевска, пишува Нетпрес.

Главниот опозициски стратег Героски го третира Заев за недоветен

Пулс24 - 10.06.2015

Главниот опозициски стратег Бранко Героски, уредник на порталот Плусинфо и весникот Слободен печат го третира претседателот на СДСМ Зоран Заев за недоветен во разговорите кои се во тек во Брисел со еврокомесарот Јоханес Хан, каде се преговараа за ...

Поради сопствениот страв од избори, Заев ја држи цела држава во заложништво

Пулс24 - 10.06.2015

Лидерот на СДСМ со сите сили се обидува во Брисел да не биде постигнат договор. Зоран Заев се плаши од избори и од казна од народот кој не го поддржа неговото црно сценарио за Република Македонија.

Заев во Брисел ја фрли државата на коцка

Пулс24 - 10.06.2015

Според извори на Република, Заев од петни жили се бори да нема договор на преговорите за надминување на политичката криза. Всушност, како што веќе и пренесоа дел од медиумите, во страв од избори тој бега од рационален договор кој ќе го отвори патот ...

Пандов: Поради страв од избори, медиумите на СОРОС шират лаги во насока на уривање на разговорите во Брисел

Пулс24 - 10.06.2015

Натписите во медиумите финансирани од СОРОС во врска со средбата на политичките лидери со еврокомесарот Јоханес Хан во Брисел се лага која се пласира во насока на уривање на можен договор поради страв од избори.

Заев: Очекувам да ме притворат за повторување на делото

24 Вести - 09.06.2015

Преодна влада без Никола Груевски во неа е единственото можно решение на утрешните преговори, порачува лидерот на социјалдемократите пред утрешното седнување на маса. Заев тврди дека неговиот тим дава како што вели шанса утре да има договор, но и ...

Каква влада во транзицискиот период?

Телма - 09.06.2015

Која и каква Влада ќе раководи со земјата и како и со какви законски измени и кадровски промени ќе го подготви системот до предвремените избори во април, се корпус на прашања за кои утре во Брисел ќе стане збор.

Заев: Ја чуваат третата кривична за мене во „резерва“

Призма - 09.06.2015

Што се случи со третата кривична пријава за Заев ? Лидерот на СДСМ смета дека полицијата два месеца тактизира со најавената кривична за оддавање државна тајна, додека од МВР велат дека сѐ уште работат на случајот.

Заев: Третата кривична ја чуваат за да ме држат под кривични, колку да има секогаш “фер” услови за преговори!

Локално - 09.06.2015

Иако полицијата пред два месеца најави кривична пријава за Зоран Заев зашто наводно оддал државна тајна, МВР сѐ уште не поднела пријава до Скопското обвинителство за снимките околу донацијата за полициска опрема од Израел-анализира БИРН „Сѐ уште ...

Преговори: Ќе решат ли Груевски и Заев кој ќе го предводи „транзицискиот период“?

Фактор - 09.06.2015

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан изминативе денови замина во Вашингтон и пред Атлантскиот совет соопшти дека ОБСЕ вршел мониторинг на последните и неколку претходни избори во Македонија, дека за нив дале „генерално позитивен извештај“, ...

Заев: Третата кривична се чува во „резерва“

Репортер - 09.06.2015

Што се случи со третата кривична пријава за Заев? Лидерот на СДСМ смета дека полицијата два месеца тактизира со најавената кривична за оддавање државна тајна, додека од МВР велат дека сѐ уште работат на случајот.

Заев: Ја чуваат третата кривична за мене во „резерва“

Кирилица - 09.06.2015

Иако полицијата пред два месеца најави кривична пријава за лидерот на СДСМ, Зоран Заев бидејќи наводно оддал државна тајна, МВР сѐ уште не поднела пријава до Скопското обвинителство за снимките околу донацијата за полициска опрема од Израел.

Заев: ја чуваат третата кривична за мене во „резерва“

Бриф - 09.06.2015

Што се случи со третата кривична пријава за Заев? Лидерот на СДСМ смета дека полицијата два месеца тактизира со најавената кривична за оддавање државна тајна, додека од МВР велат дека сѐ уште работат на случајот, пишува Призма .

Заев: Ја чуваат третата кривична за мене во „резерва“

Либертас - 09.06.2015

Што се случи со третата кривична пријава за Заев? Лидерот на СДСМ смета дека полицијата два месеца тактизира со најавената кривична за оддавање државна тајна, додека од МВР велат дека сѐ уште работат на случајот.

(ВИДЕО) Заев: Нема да ме изненади да ме притворат за повторување на делото

Либертас - 09.06.2015

Преодна влада без Никола Груевски во неа е единственото можно решение на утрешните преговори, порачува лидерот на социјалдемократите пред утрешното седнување на маса. Заев тврди дека неговиот тим дава како што вели шанса утре да има договор, но и ...

Дипломатите во мисија да му го подготват теренот на Хан

Призма - 08.06.2015

Сакаме да дојдеме до рамка на активности преку кои треба да се решава кризата со утврдени датуми, вели амбасадор на земја-членка на ЕУ за БИРН. Амбасадорот од држава-членка на ЕУ за БИРН вели дека л Заев, на средбата со посредство на еврокомесарот ...

Заев: Монструм сигурно ќе го објавиме

А1 On - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев најави дека сите материјали ќе бидат објавени, посебно материјалите за Монструм, А1 ТВ, пописот. -Секако јавноста нема да биде скусена од ниту една вистина, јас ги ветив “Монструм“, А1 телевизија, пописот, и нема да ...

Призма: Заев веќе излегол со предлог, Груевски ќе понуди предлог в среда?

Локално - 08.06.2015

Амбасадорот од држава-членка на ЕУ за БИРН вели дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на средбата со посредство на еврокомесарот за проширување, Хан, што се одржа во Пржино, понудил предлог за фазно решавање на политичката криза.

Заев: Сите материјали и за Монструм ќе бидат објавени, ќе се види вистината

+инфо - 08.06.2015

- Ние може да имаме основани сознанија, но не беше нашата намера да бидеме истражни судии, па не правиме комбинации, туку кога ќе им дојде редот ќе ги објавиме и снимките за Монструм, па кога ќе ги објавиме самите граѓани ќе си носат заклучоци.

Заев категоричен: За нас е неприфатливо изборите да ги организира влада предводена од Груевски и - точка!

+инфо - 08.06.2015

Транспарентноста во оваа опција во општеството којашто ја гледате, којашто веќе е натпартиска, натполитичка, заедно со граѓаните, заедно со целата разноликост, со којашто секако и ние се гордееме, а верувам дека и мнозинството граѓани, е наша одлика ...

Kурир: Заев игра на картата на меѓуетничките односи

Сител - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес-конференција од пред Владата изјави дека нема да го објавува случајот „Монструм“, бидејќи како што вели било постигнато единство. Наспроти ваквата изјава на лидерот на опозицијата, тој сè што досега ...

Сите одговори на Заев

Локално - 08.06.2015

Господине Заев, можете ли сега со сигурност да кажете дека одите во Брисел и со каква стратегија? Транспарентноста во оваа опција во општеството којашто ја гледате, којашто веќе е натпартиска, натполитичка, заедно со граѓаните, заедно со целата ...

Призма: Заев веќе излегол со предлог, Груевски ќе понуди предлог в среда?

Либертас - 08.06.2015

Амбасадорот од држава-членка на ЕУ за БИРН вели дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на средбата со посредство на еврокомесарот за проширување, Хан, што се одржа во Пржино, понудил предлог за фазно решавање на политичката криза.

Призма: Заев излегол со предлог, предлогот на Груевски во среда?

Репортер - 08.06.2015

Амбасадорот од држава-членка на ЕУ за БИРН вели дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на средбата со посредство на еврокомесарот за проширување, Хан, што се одржа во Пржино, понудил предлог за фазно решавање на политичката криза.

Заев: Ако најдат чист човек за на чело на Влада – ние ќе се согласиме

Репортер - 08.06.2015

На прашањето на новинар, кој според него би требало да биде премиер во преодната влада, Заев изјави: „Не коментирам детали, но има делегација која оди на преговори. Медијатор е Европската комисија.

Заев: Обвинувањата им се неосновани, јас утре со пасош во рака патувам за Брисел

Репортер - 08.06.2015

„Обвинителните акти против Заев и другите опозиционери станаа апсурдност во нашето општество, но тоа ја јакне нашата позиција во преговрите. Секако меѓународната организација и по меѓународните инстанци и стандар е дополнителна апсурност затоа што ...

Заев: Неприфатливо е влада предводена од Груевски да ги предводи изборите

Либертас - 08.06.2015

Нашите ставови се јасни и гласни. Останува најважното прашање каква влада ќе ги организира следните избори. Ако тоа не се договори ништо што е во таа рамка не важи, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес конференција.

Заев: Сите материјали за „Монструм“ ќе бидат објавени

Кирилица - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешната пресконференција најави дека сите материјали од проектот „Вистината за Македонија“ ќе бидат објавени, посебно материјалите за „Монструм“, теелвизија „А1“ и пописот.

Заев: Монструм и А1 сигурно ќе ги објавиме

Репортер - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев најави дека сите материјали ќе бидат објавени, посебно материјалите за Монструм, А1 ТВ, пописот. „Секако јавноста нема да биде скусена од ниту една вистина, јас ги ветив “Монструм“, А1 телевизија, пописот, и нема да ...

Заев цело време разгорува тензии, а сега вели нема да објавувал за „Монструм“ зошто било постигнато единство

Курир - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес-конференција од пред Владата изјави дека нема да го објавува случајот „Монструм“, бидејќи како што вели било постигнато единство. Наспроти ваквата изјава на лидерот на опозицијата, тој сè што досега ...

(ВИДЕО) Заев: 25 милиони евра од автопатите се крадени и од Македонците, и од Албанците

Репортер - 08.06.2015

Одговори на новинарски прашања, Зоран Заев, претседател на СДСМ Господине Заев, можете ли сега со сигурност да кажете дека одите во Брисел и со каква стратегија? Транспарентноста во оваа опција во општеството којашто ја гледате, којашто веќе е ...

Заев: Не може ништо повеќе од европски стандарди и вредности

Канал 77 - 08.06.2015

Јас не би коментирал детали за можни комбинации, но свесен сум дека водам делегација којашто оди на преговори. Тоа не значи дека само тоа што ќе го предложи Заев и само така ќе биде. Има вредности, нормативи.

ТЕРОРИСТОТ ПОСТИГНА ЕДИНСТВО: Половина година крева тензија а сега потврди дека се здружил со терористи!

Пулс24 - 08.06.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес-конференција од пред Владата изјави дека нема да го објавува случајот „Монструм“, бидејќи како што вели било постигнато единство. Наспроти ваквата изјава на лидерот на опозицијата, тој сè што досега ...