TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мохамед ел Барадеј е согласен да биде премиер на Египет

Утрински - 27.11.2011

Водечката личност на египетската политичка сцена Мохамед ел Барадеј изјави дека е подготвен да се откаже од кандидатурата за претседател доколку добие повик од воените лидери да биде премиер во ...

Ел Барадеј изјави дека е подготвен да се откаже од кандидатурата за претседател

24 Вести - 27.11.2011

Водечката личност на египетската политичка сцена Мохамед ел Барадеј изјави дека е подготвен да се откаже од кандидатурата за претседател доколку добие повик од воените лидери да биде премиер во ...

Ел Барадеј би се согласил за премиерска функција

Телма - 27.11.2011

Водечката личност на египетската политичка сцена Мохамед ел Барадеј изјави дека е подготвен да се откаже од кандидатурата за претседател доколку добие повик од воените лидери да биде премиер во ...

Ел Барадеи подготвен да биде премиер

Deutsche Welle - 27.11.2011

Добитникот на Нобеловата награда за мир Мохамед ел Барадеи се наметна во египетската јавноста како можен премиер на новата преодна влада на земјата.

Ел Барадеј би се согласил за премиерска функција

Сител - 27.11.2011

Водечката личност на египетската политичка сцена Мохамед ел Барадеј изјави дека е подготвен да се откаже од кандидатурата за претседател доколку добие повик од воените лидери да биде премиер во ...

Во Каиро преговори меѓу опозицијата и воената власт

Алфа - 27.11.2011

Водечката личност на египетската политичка сцена Мохамед ел Барадеј изјави дека е подготвен да се откаже од кандидатурата за претседател доколку добие повик од воените лидери да биде премиер во ...

Мохамед ел Барадеј е согласен да биде премиер на Египет

Inpress - 27.11.2011

Каиро, 27. ноември 2011 (ИНПРЕС) Еден од главните претенденти за претседателската функција во Египет Мохамед ел Барадеј изјави дека е подготвен да ја повлече својата кандидатура за претстојните ...

Ел Барадеј е подготвен да се откаже од кандидатурата за претседател

МРТ - 27.11.2011

Водечката личност на египетската политичка сцена Мохамед ел Барадеј изјави дека е подготвен да се откаже од кандидатурата за претседател доколку добие повик од воените лидери да биде премиер во ...

Барадеј: Ако бидам премиер ќе се откажам од претседателската функција

Курир - 27.11.2011

Водечката личност на египетската политичка сцена Мохамед ел Барадеј изјави дека е подготвен да се откаже од кандидатурата за претседател доколку добие повик од воените лидери да биде премиер во ...

Демонстрантите го блокираа влезот на владината зграда во Каиро

Дневник - 26.11.2011

Стотици противници на воената власт во Египет вечерва го блокираа влезот на владината зграда за да го спречат новиот премиер Камал Ганзури да влезе.

Војската прегази Еден демонстрант на „Тахрир“

Телма - 26.11.2011

Еден демонстрант денеска е убиен пред зградата на египетската Влада, каде во текот на ноќта биле собрани голем број луѓе со цел да го спречат новиот премиер Камал Ганзури да влезе во неа.

Милошоски ќе ги набљудува изборите во Египет

Утрински - 26.11.2011

Поранешниот шеф на дипломатијата ќе биде прв македонски политичар што патува во мисија во арапска земја по т.н. втора арапска пролет и по соборувањето на Мубарак Поранешниот шеф на македонската ...

Безглавата револуција во Египет

Утрински - 26.11.2011

Омар Ашур „Човекот кој ме учеше да си го жртвувам срцето за Египет е мртов“, вели Вивијан Магди, оплакувајќи по својот вереник.

Почна гласањето на 8 милиони Египјани во странство

Алфа - 26.11.2011

Повеќе од 100 илјади Египјани во странство без право на глас во времето на режимот на Хосни Мубарак, веќе гласаа во рамките на парламентарните избори коишто во Египет ќе започнат во понеделник, ...

Еден загинат и тројца повредени на демонстрациите во Египет

Кајгана - 26.11.2011

Еден од повредените демонстранти во саботата, кога голема толпа го блокираше влезот на зградата на египетската влада во Каиро, починал во болница од здобиените повреди а други тројца повредени се ...

Убиен демонстрант пред зградата на Владата во Египет

МРТ - 26.11.2011

Еден демонстрант денеска е убиен пред зградата на египетската Влада, каде во текот на ноќта биле собрани голем број луѓе со цел да го спречат новиот премиер Камал Ганзури да влезе во неа.

Демонстранти и војската во Египет постигнаа примирје

Макфакс - 26.11.2011

Полицијата и демонстрантите кои бараа оставка од преодната воена влада во Египет денеска склопија по петдневните жестоки улични судири во кои загинаа најмалку 40 лица.

Камал ал–Ганзури, нов премиер на Египет?

Макфакс - 26.11.2011

Египетскиот воен совет денеска го именува Камал ал-Ганзури за нов премиер, кој треба да формира влада за национален спас.

Демонстрантите ја блокираа зградата на египетската влада

Макфакс - 26.11.2011

Демонстрантите, незадоволни од назначувањето за премиер на Египет, на Камал ал-Ганзури, во петокот навечер ја блокираа зградата на владата, во главниот град Каиро во близина на плоштадот Тахрир, ...

Демонстрантите и денеска на плоштадот во Каиро

Р.С.Европа - 26.11.2011

На два дена пред првите слободни парламентарни избори во Египет, на централниот плоштад во Каиро, и денеска има протести, деветти ден по ред.

Почна гласањето на 8 милиони Египќани во странство

Макфакс - 26.11.2011

Повеќе од 100 илјади Египќани во странство без право на глас во времето на режимот на Хосни Мубарак, веќе гласаа во рамките на парламентарните избори коишто во Египет ќе започнат во понеделник, ...

Демонстрант во Каиро прегазен од воено возило

Р.С.Европа - 26.11.2011

Еден демонстрант загинал денеска на протестите во Каиро, соопштија египетски болнички извори. Според очевидци демонстрантот починал откако бил прегазен од воено возило, со што од почетокот на новите ...

Убиен демонстрант пред зградата на Владата во Египет

Алфа - 26.11.2011

Еден демонстрант денеска е убиен пред зградата на египетската Влада, каде во текот на ноќта биле собрани голем број луѓе со цел да го спречат новиот премиер Камал Ганзури да влезе во неа.

Еден загинат и тројца повредени на демонстрациите во Египет

Макфакс - 26.11.2011

Еден од повредените демонстранти во саботата кога голема толпа го блокираше влезот на зградата на египетската влада во Каиро починал во болница од здобиените повреди а други тројца повредени се ...

Две новинарки сексуално злоставувани во Египет, на едната и ги скршиле и двете раце

Нетпрес - 26.11.2011

Американската новинарка родена во Египет, Мона Елтахави, ја обвинила египетската полиција за сексуално злоставување, а злосторството наводно се случило додека Елтахави била во притвор.

Убиен демонстрант во Египет

+инфо - 26.11.2011

Еден демонстрант денеска беше убиен пред зградата на египетската влада, каде во текот на ноќта биле собрани голем број луѓе со цел да го спречат новиот премиер Камал Ганзури да влезе во неа.

Силувани две новинарки во Египет (ВИДЕО)

+инфо - 26.11.2011

За време на протестите во Египет, во ист ден, биле силувани две новинарки, Французинка и Американка, на која ѝ ги скршиле обете раце.

Убиен демонстрант пред зградата на Владата во Египет

Курир - 26.11.2011

Еден демонстрант денеска е убиен пред зградата на египетската Влада, каде во текот на ноќта биле собрани голем број луѓе со цел да го спречат новиот премиер Камал Ганзури да влезе во неа.

Уште еден демонстрант убиен во Каиро

Sky - 26.11.2011

Протестите во Египет со кои демонстрантите сакаа да го спречат новиот премиер Камал Ганзури да влезе во парламентот завршија трагично по животот на еден демонстрант кој што беше прегазен од страна на ...

Две новинарки сексуално злоставувани во Египет, на едната и ги скршиле и двете раце

Точка - 26.11.2011

Американската новинарка родена во Египет, Мона Елтахави, ја обвинила египетската полиција за сексуално злоставување, а злосторството наводно се случило додека Елтахави била во притвор.

Милошоски - набљудувач на изборите во Египет

Н.Македонија - 26.11.2011

Пратеникот и поранешен шеф на македонската дипломатија Антонио Милошоски е член на набљудувачката мисија на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) што ќе ги следи парламентарните избори во ...

Демонстрантите се за одложување на изборите во Египет

Н.Македонија - 26.11.2011

Десетици илјади Египќани вчера по петочната молитва од централниот плоштад „Тахрир“ уште еднаш побараа од воената влада веднаш да си замине од власт Опремен демонстрант на плоштадот „Тахрир“ ...

Милошоски во набљудувачка мисија на изборите во Египет

24 Вести - 25.11.2011

Пратеникот и поранешен шеф на македонската дипломатија Антонио Милошоски е дел од набљудувачката мисија на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) што ќе ги следи парламентарните избори во Египет, ...

Милошоски набљудувач на изборите во Египет

Вест - 25.11.2011

Пратеникот и поранешен шеф на македонската дипломатија Антонио Милошоски е дел од набљудувачката мисија на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) што ќе ги следи парламентарните избори во Египет, ...

Милошоски од утре во набљудувачка мисија на изборите во Египет

Дневник - 25.11.2011

Поранешниот министер за надворешни работи и актуелен пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ утре патува во Египет како дел од набљудувачката мисија на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) на ...

Израелски страв од египетските избори

Deutsche Welle - 25.11.2011

Најновото заострување на ситуацијата во Египет се следи со голема загриженост во Израел. Постои загриженост дека мировниот договор меѓу двете соседни земји може да биде доведен во прашање.

Ел Барадеј им се приклучи на демонстрантите

Телма - 25.11.2011

Поранешниот генерален директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Мохамед ел Барадеј им се приклучи денеска на демонстрантите на каирскиот плоштад „Тахрир“, кои бараат армијата што ...

Француска новинарка силувана во Каиро

Утрински - 25.11.2011

Каролин Синз тврди дека била нападната од толпа млади луѓе на една улица што води од плоштадот „Тахрир“ Новинарката Каролин Синз, која работи за третиот канал на француската национална телевизија ...

Милошоски во набљудувачка мисија на изборите во Египет

Утрински - 25.11.2011

Пратеникот и поранешен шеф на македонската дипломатија Антонио Милошоски е дел од набљудувачката мисија на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) што ќе ги следи парламентарните избори во Египет, ...

Пред изборите масовно собирање на плоштадот тахрир

Телма - 25.11.2011

Десетици илјади египќани и денеска се на централниот плоштад во Каиро со барање за побрзо предавање на власта што сега ја има воениот совет во таа земја.

Мохамед ел Барадеј се придружи кон демонстрантите во Каиро

МРТ - 25.11.2011

Поранешниот генерален директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Мохамед ел Барадеј им се приклучи денеска на демонстрантите на каирскиот плоштад „Тахрир“, кои бараат армијата што ...

Масовните протести во Египет продолжуваат

Р.С.Европа - 25.11.2011

Илјадници демонстранти и натаму се на плоштадот Тахрир во Каиро и веке цела недела се обидуваат да извршат притисок врз војската да ја пренесе власта врз цивилната администрација.

Демонстранции во Египет; барања за цивилна власт

Глас на Америка - 25.11.2011

Порака до армискиот врв да заврши со транзицијата на ...

Eл Барадеј им се приклучи на демонстрантите

+инфо - 25.11.2011

Поранешниот генерален директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Мохамед ел Барадеј денеска им се приклучи на демонстрантите на каирскиот плоштад „Тахрир“, кои бараат армијата што ...

Каиро: „Последна шанса“ за соборување на воената власт

Курир - 25.11.2011

Изутринава на плоштадот „Тахрир“ во Каиро,илјадници Египќани се собраа на демонстрации насловени како „Последна шанса“ за соборување на воената власт.

Сексуално нападната француска новинарка во Египет

Курир - 25.11.2011

Новинарката на француската национална телевизија Франс 3,Каролин Синз,тврди дека била тепана и била жртва на сексуален напад во Египет, каде работела на нејзината репортажа.

Милошоски ќе ги следи парламентарните избори во Египет

Курир - 25.11.2011

Пратеникот и поранешен шеф на македонската дипломатија Антонио Милошоски е дел од набљудувачката мисија на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) што ќе ги следи парламентарните избори во Египет, ...

Милошоски набљудувач на изборите во Египет

Р.С.Европа - 25.11.2011

Пратеникот и поранешен шеф на македонската дипломатија Антонио Милошоски е дел од набљудувачката мисија на Меѓународниот републикански институт - ИРИ што ќе ги следи парламентарните избори во Египет, ...

Демонстрации во Каиро за „последна шанса“

+инфо - 25.11.2011

Илјадници Египќани се собраа изутринава на плоштадот „Тахрир“ во Каиро на демонстрации насловени како „Последна шанса“ за соборување на воената власт.

Демонстрации за „последна шанса“ на плоштадот „Тахрир“ во Каиро

Сител - 25.11.2011

Илјадници Египќани се собраа изутринава на плоштадот „Тахрир“ во Каиро на демонстрации насловени како „Последна шанса“ за соборување на воената власт.

Египетските активисти денеска планираат нови протести

Р.С.Европа - 25.11.2011

Египетските ативисти во Каиро повикаа да се одржат уште едни масовни протести денеска на кои ќе се побара армијата да ја предаде власта.

Демонстрации за „последна шанса“ на плоштадот „Тахрир“ во Каиро

МРТ - 25.11.2011

Илјадници Египќани се собраа изутринава на плоштадот „Тахрир“ во Каиро на демонстрации насловени како „Последна шанса“ за соборување на воената власт.

Камал Ал Ганзури е новиот египетски премиер

Нетпрес - 25.11.2011

Египетскиот воен совет му дал доверба на поранешниот премиер Камал Ал Ганзури да формира нова влада, што наишло на негово одобрување.

Седум дена протести - над 40 загинати во Египет

Р.С.Европа - 25.11.2011

Илјадници демонстранти се веќе 7 ден на плоштадот Тахрир во Каиро обидувајки се да извршат притисок врз воените власти да ја пренесат власта врз цивилната администрација.

Осми ден протести во Египет

Алфа - 25.11.2011

Илјадници луѓе и денеска се собраа на плоштадот Тахрир во Каиро за да побараат воениот врв да им ја препушти власта на цивилните структури во земјата.

Француска новинарка тврди дека била тепана и била жртва на сексуален напад

МРТ - 25.11.2011

Новинарката Каролин Синз, која работи за третиот канал на француската национална телевизија Франс 3, тврди дека била тепана и била жртва на сексуален напад во Египет, каде работела на нејзината ...

Милошоски во набљудувачка мисија на изборите во Египет

Алфа - 25.11.2011

Пратеникот и поранешен шеф на македонската дипломатија Антонио Милошоски е дел од набљудувачката мисија на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) што ќе ги следи парламентарните избори во Египет, ...

Милошоски во набљудувачка мисија на изборите во Египет

МРТ - 25.11.2011

Пратеникот и поранешен шеф на македонската дипломатија Антонио Милошоски е дел од набљудувачката мисија на Меѓународниот републикански институт (ИРИ) што ќе ги следи парламентарните избори во Египет, ...

САД ги поддржуваат демонстрантите во Египет

Нетпрес - 25.11.2011

САД повторно изразиле поддршка на незадоволните жители на Египет кои бараат поедноставна и побрза транзиција во демократија по симнување на претседателот Хосни Мубарак во февруари оваа година.

Камал Ганзури назначен за нов египетски премиер

Курир - 25.11.2011

Владејачкиот воен совет на Египет го назначи Камал Ганзури за премиер со „целосни овластувања“, а сето тоа денес официјално го потврди египетската државна телевизија.

Продолжуваат протестите во Каиро

Р.С.Европа - 25.11.2011

Десетици илјади египќани и денеска се на централниот плоштад во Каиро со барање за побрзо предавање на власта што сега ја има воениот совет во таа земја.

Антонио Молошоски ќе ги набљудува изборите во Египет

Sky - 25.11.2011

Антонио Милошоски пратеник и поранешен шеф на македонската дипломатија е дел од набљудувачката мисија на Меѓународниот републикански институт (ИРИ).

Камал Ал Ганзури ќе формира нова влада во Египет

Sky - 25.11.2011

Поранешниот премиер Камал Ал Ганзури доби доверба од Египетскиот воен совет да формира нова влада, на што тој се согласил.

САД ги поддржуваат демонстрантите во Египет

Точка - 25.11.2011

САД повторно изразиле поддршка на незадоволните жители на Египет кои бараат поедноставна и побрза транзиција во демократија по симнување на претседателот Хосни Мубарак во февруари оваа година.

Камал Ал Ганзури е новиот египетски премиер

Точка - 25.11.2011

Египетскиот воен совет му дал доверба на поранешниот премиер Камал Ал Ганзури да формира нова влада, што наишло на негово одобрување.

Блокиран влезот на зградата на египетската влада во Каиро

Sky - 25.11.2011

Повеќе стотици демонстранти кои протестираат против воената власт во Египет го блокираа влезот на зградата на египетската влада со цел да го спречат новиот премиер Камал Ганзури да влезе.

Египет: Последна шанса!

Вечер Прес - 25.11.2011

Првите парламентарни избори по соборувањето на Хосни Мубарак на 11 февруари се закажани за во понеделник. Египќаните кои живеат во странство веќе излегоа на гласање Илјадници Египќани, под мотото ...

Демонстрантите ја блокираат владината зграда во Каиро

Н.Македонија - 25.11.2011

Група демонстранти во Каиро го блокира влезот на зградата на египетската Влада, со цел да го спречи новоименуваниот премиер Камал ал-Ганзури да влезе внатре.

Египетската армија се извини за жртвите во судирите

Н.Македонија - 25.11.2011

Египетската армија вчера се извини за жртвите од жестоките судири во текот на последните денови меѓу силите за безбедност и демонстрантите, кои се кренаа против воената управа Судирите прекинаа по ...

Француска новинарка била тепана и злоупотребувана во Египет?

Н.Македонија - 25.11.2011

Новинарката Каролин Синз, која работи за третиот канал на француската национална телевизија Франс 3, тврди дека била тепана и била жртва на сексуален напад во Египет, каде што работела на репортажа ...

Демонстрации за „последна шанса“

Идивиди - 25.11.2011

Каиро, 25 ноември 2011 (МИА) - Илјадници Египќани се собраа изутринава на плоштадот „Тахрир“ во Каиро на демонстрации насловени како „Последна шанса“ за соборување на воената власт.

Египет: Демонстрантите ги прекинаа судирите, војската се извини за жртвите

Канал5 - 24.11.2011

Судирите меѓу демонстрантите и египетските безбедносни сили се смириле ноќта меѓу средата и четвртокот, прв пат по петдневните крвопролевања, но демонстрантите објавиле дека ќе останат на плоштадот ...

Египетската армија се извини за жртвите во судирите

24 Вести - 24.11.2011

Египетската армија се извини за жртвите во жестоките судири во текот на последните денови меѓу силите за безбедност и демонстрантите, кои се кренаа против воената управа.

Армијата се извини за судирите во Каиро

Телма - 24.11.2011

Египетската армија се извини за смртта на демонстранти во судирите со полицијата за време на протестите на кои се бара окончување на воениот режим во земјата.

Египетската армија се извини за жртвите

Курир - 24.11.2011

За жртвите кои настрадаа во жестоките судири во последниве денови помеѓу демнстрантите и силите за безбедност кои се кренаа против воената управа, се извини египетската армија.

Продолжуваат немирите во Каиро

Алфа - 24.11.2011

Не престеануваат немирите во Каиро, демонстрантите не се откажуваат од своите барања, војската да се повлече од власта. Уличните пресметки меѓу демонстрантите и полицијата доцна синоќа беа најсилни ...

Демонстрантите и војската во Египет постигнале примирје

Нетпрес - 24.11.2011

Полицијата и демонстрантите кои бараат оставка од преодната воена влада во Египет, денеска постигнале примирје после петдневните жестоки улични немири во кои загинале најмалку 40 лица.

Египетската армија се извини за жртвите на демонстрациите

Р.С.Европа - 24.11.2011

Египетската армија се извини за смртта на демонстранти во судирите со полицијата за време на протестите на кои се бара окончување на воениот режим во земјата.

Обвинителот во Каиро го продолжи притворот на тројца Американци

Inpress - 24.11.2011

Каиро, 24. ноември 2011 (ИНПРЕС) Египетскиот генерален обвинител одлучи тројца Американци, уапсени за време на протестите во египетската престолнина оваа недела, да бидат во притвор уште четири дена, ...

Египетската армија се извини за жртвите во судирите

Алфа - 24.11.2011

Египетската армија се извини за жртвите во жестоките судири во текот на последните денови меѓу силите за безбедност и демонстрантите, кои се кренаа против воената управа.

Египетската армија се извини за жртвите во судирите

МРТ - 24.11.2011

Египетската армија се извини за жртвите во жестоките судири во текот на последните денови меѓу силите за безбедност и демонстрантите, кои се кренаа против воената управа.

Египетската армија се извини за жртвите во немирите

+инфо - 24.11.2011

Египетската армија се извини за жртвите во жестоките судири во текот на последните денови меѓу силите за безбедност и демонстрантите, кои се кренаа против воената управа.

Демонстрантите и војската во Египет постигнале примирје

Точка - 24.11.2011

Полицијата и демонстрантите кои бараат оставка од преодната воена влада во Египет, денеска постигнале примирје после петдневните жестоки улични немири во кои загинале најмалку 40 лица.

Демонстрантите и војската во Египет постигнале примирје

Канал 77 - 24.11.2011

Полицијата и демонстрантите кои бараат оставка од преодната воена влада во Египет, денеска постигнале примирје после петдневните жестоки улични немири во кои загинале најмалку 40 лица.

„Не“ за армијата од „Тахрир“

Н.Македонија - 24.11.2011

Египетската војска вети побрз трансфер на власта и претседателски избори до јули 2012 година, но демонстрантите ги отфрлија нејзините предлози и побараа веднаш да се врати во касарните Пресметка меѓу ...

ФОТО: Каиро повторно претворен во бојно поле

Дневник - 23.11.2011

Немирите во египетската престолнина Каиро се повеќе се вжештуваат, а агенциите јавуваат за нови загинати и повредени меѓу редовите на демонстрантите.

Фудбалски навивачи им помагаат на демонстрантите во Каиро

Вест - 23.11.2011

Навивачите на фудбалскиот клуб од Каиро им помагаат на демонстрантите на плоштадот Тахрир во нивните судири со силите за безбедност.

Ел Барадеј - Насилството на плоштадот Тахрир е „колење“

Утрински - 23.11.2011

На вчерашниот четврти ден од протестите и судирите во Египет, во дел од плоштадот во центарот на Каиро, Високиот воен совет оддржа советување со претставници на неколку политички партии .

Високиот воен совет не ја сака власта, изјави маршал Тантави

Дневник - 23.11.2011

Египетскиот Висок воен совет ќе ја напушти власта веднаш, доколку народот гласа за тоа на референдум, а претседателските избори ќе се одржат пред 30 јуни 2012 година, изјави шефот на Воениот совет, ...

Војската попушта, демонстрантите не

Deutsche Welle - 23.11.2011

По повеќедневни масовни протести Воениот совет на Египет усвои временски план за предавање на власта. Демонстрантите на плоштадот Тахрир ја отфрлија понудата на Советот за забрзано предавање на ...

Воениот совет во Египет не сака да ја напушти власта

Канал5 - 23.11.2011

Граѓаните на Египет ја одбија и најновата понуда од воениот совет и ги продолжија протестите по плоштадите во Египет. На говорот на лидерот на воениот совет Хусеин Тантави кој го пренесуваше ...

Египетската војска интервенира на плоштадот „Тахрир“

Телма - 23.11.2011

Египетската армија интервенира за да ги прекине судирите на плоштадот „Тахрир“ меѓу полицијата и демонстрантите во реонот на плоштадот во центарот на Каиро.

Новиот египетски премиер дал наредба да не се употребува сила против демонстрантите

Press24 - 23.11.2011

Министерот Ел Есави веста ја објави на фесјбук страницата на египетската влада. Вршителот на должноста министер за внатрешни работи на Египет Мансур ел Есави примил наредба од вршителот на должноста ...

Eгипетски премиер дал наредба да не се употребува сила против демонстрантите

МРТ - 23.11.2011

Вршителот на должноста министер за внатрешни работи на Египет Мансур ел Есави примил наредба од вршителот на должноста премиер на земјата во никави ситуации да не се употребува сила врз ...

Во Каиро продолжуваат судирите

Р.С.Европа - 23.11.2011

Во Каиро, како што јавуваат агенциите, и денеска имало судири меѓу демонстрантите и војската. Претходно, демонстрантите кои го окупираа централниот плоштад Тахрир ги отфрлија новите отстапки понудени ...

Израел: исламистите во Египет, закана за мирот

Р.С.Европа - 23.11.2011

Израелскиот министер за внатрешна безбедност Матан Вилнаи денеска изјави дека доаѓањето на власт на исламистите во Египет ќе ја загрози иднината на мировната спогодба со таа земја.

ВИДЕО: Немирите во Египет продолжуваат

Нетпрес - 23.11.2011

Немирите во Египет, во кои за пет дена се убиени 37 луѓе, продолжија и во текот на минатата ноќ, а во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Александрија утринава загинало едно лице, само ...

Тројца демонстранти загинаа во судир со полицијата во Каиро

+инфо - 23.11.2011

Три лица загинаа во новите судири во Каиро меѓу полицијата и демонстрантите, кои се против воената власт во Египет. Според лекарски извори, жртвите се учесници во протестите.

Продолжуваат судирите во Египет

Р.С.Европа - 23.11.2011

Продолжуваат судирите меѓу полицијата и демонстрантите на плоштадот Тахрир во центарот на Каиро. Претставникот за човекови права на ОН побара истрага за смртта на досега убиените демонстранти.

Ел Барадеј: Насилството во Каиро е „колење“

Курир - 23.11.2011

Мохамед ел Барадеј, поранешниот шеф на Меѓународната агенција за атомска енергија и кандидат за претседателските избори во Египет, ги осуди убиствата на плоштадот Тахрир во Каиро, пренесуваат ...

Мохамед ел Барадеј насилството на плоштадот Тахрир го нарече „колење“

МРТ - 23.11.2011

Мохамед ел Барадеј, поранешниот шеф на Меѓународната агенција за атомска енергија и кандидат за претседателските избори во Египет, ги осуди убиствата на плоштадот Тахрир во Каиро, пренесуваат ...

Барадеј насилството на плоштадот Тахрир го нарече „колење“

Inpress - 23.11.2011

Каиро, 23. ноември 2011 (ИНПРЕС) Мохамед ел Барадеј, поранешниот шеф на Меѓународната агенција за атомска енергија и кандидат за претседателските избори во Египет, ги осуди убиствата на плоштадот ...

Протести во повеќе градови во Египет

Курир - 23.11.2011

И покрај мерките што ги презедоа воените власти во Египет повторно се одржуваат протести на плоштадот Тахрир во Каиро и во другите градови во земјата.

Фудбалските навивачи им помагаат на демонстрантите во Каиро

МРТ - 23.11.2011

Навивачите на фудбалскиот клуб од Каиро им помагаат на демонстрантите на плоштадот Тахрир во нивните судири со силите за безбедност.

Тројца демонстранти загинаа во судир со полицијата во Каиро

Сител - 23.11.2011

Три лица загинаа во новите судири во Каиро меѓу полицијата и демонстрантите, кои се против воената власт во Египет. Според лекарски избори жртвите се учесници во протестите.

Демонстрации во повеќе египетски градови

+инфо - 23.11.2011

И покрај мерките што ги презедоа воените власти во Египет, протести повторно се одржуваат како на плоштадот Тахрир во Каиро, така и во другите градови во земјата.

Египетските демонстранти ги одбија предлозите на војската

Р.С.Европа - 23.11.2011

Иладниците демонстранти кои го окупираа плоштадот Тахрир во Египет најверојатно ги одбиле новите предлози кои им ги понуди војската со цел да се стави крај на немирите во земјата.

Фудбалските навивачи им помагаат на демонстрантите во Каиро

Сител - 23.11.2011

Навивачите на фудбалскиот клуб од Каиро им помагаат на демонстрантите на плоштадот Тахрир во нивните судири со силите за безбедност.

Демонстрации во повеќе египетски градови

Сител - 23.11.2011

И покрај мерките што ги презедоа воените власти во Египет протести повторно се одржуваат како на плоштадот Тахрир во Каиро, така и во другите градови во земјата.

Демонстрации во повеќе египетски градови

МРТ - 23.11.2011

И покрај мерките што ги презедоа воените власти во Египет протести повторно се одржуваат како на плоштадот Тахрир во Каиро, така и во другите градови во земјата.

Барадеј насилството на плоштадот Тахрир го нарече „колење“

Сител - 23.11.2011

Мохамед ел Барадеј, поранешниот шеф на Меѓународната агенција за атомска енергија и кандидат за претседателските избори во Египет, ги осуди убиствата на плоштадот Тахрир во Каиро, пренесуваат ...

ВИДЕО: Немирите во Египет продолжуваат

Точка - 23.11.2011

Немирите во Египет, во кои за пет дена се убиени 37 луѓе, продолжија и во текот на минатата ноќ, а во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Александрија утринава загинало едно лице, само ...

Демонстрантите во Египет не го прифјатија предлогот на Високиот воен совет, насилствата продолжуваат

Sky - 23.11.2011

Продолжуваат жестоките протести во Египет и покрај тоа што Високиот воен совет во Египет прифати формирање на “национална спасувачка влада“ и забрзување на процесот за одржување на претседателски ...

Во Каиро повторно судири

Sky - 23.11.2011

На плоштадот Тахрир во центарот на Каиро и денеска продолжија судирите меѓу демонстрантите и полицијата. И покрај понудите од армијата да се забрза процесот на превземање на власта од цивилната ...

Ел Барадеј: На Тахрир се случува колеж!

Вечер Прес - 23.11.2011

На помош на демонстрантите им дошле навивачите на фудбалскиот клуб Али Ахли од Каиро кои имаат искуство во судирите со полицијата на стадионите Мохамед ел Барадеј, поранешниот шеф на Меѓународната ...

Новиот египетски премиер нема да ги тепа демонстрантите

Н.Македонија - 23.11.2011

Вршителот на должноста министер за внатрешни работи на Египет Мансур ел Есави примил наредба од вршителот на должноста премиер на земјата во никави ситуации да не се употребува сила врз ...

Од чувар на државата до олицетворение на Мубарак

Н.Македонија - 23.11.2011

Демонстрантите што го соборија претседателот сега повикуваат на соборување на армискиот врв. Војската по четиридневни насилства се согласи да го забрза трансферот на власта.

Насилството на плоштадот Тахрир е „колење“

Идивиди - 23.11.2011

Каиро, 23 ноември 2011 (МИА) - Мохамед ел Барадеј, поранешниот шеф на Меѓународната агенција за атомска енергија и кандидат за претседателските избори во Египет, ги осуди убиствата на плоштадот ...

Во Каиро пак се гине

Утрински - 22.11.2011

Судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Египет продолжуваат трет ден КАИРО – Демонстрантите кои бараат владејачките генерали на Египет да ја предадат власта, вчера возвратија на новиот полициски ...

Египетска есен

Утрински - 22.11.2011

Димитар Чулев Триста дена траеше опиеноста на египетското консумирање на придобивките од Арапската пролет по уривањето на режимот на Хосни Мубарак и од деинсталирањето на релативно стабилниот режим ...

САД го повикаа Египет да продолжи со изборите независно од денешните судири

Дневник - 22.11.2011

САД ги повикаа властите во Египет да продолжат со подготовките за парламентарните избори независно од најновите судири меѓу демонстрантите и силите за безбедност, истовремено повикувајќи ги двете ...

Египетската Влада поднесе оставка

Дневник - 22.11.2011

Владата на Египет вечерва поднесе оставка, но Високиот воен совет се уште не решил дали да ја прифати, јавија египетските ...

ФОТО: Каиро го тресат крвави протести

Дневник - 22.11.2011

Повеќе од 30 демостранти загинале во протестите кои веќе трет ден го тресат главниот град на Египет, Каиро. На плоштадот „Тахрир“, кој беше симбол за отпорот против власта на соборениот египетски ...

Воениот совет на египет ќе формира преодна влада

Телма - 22.11.2011

Египетскиот Висок воен совет ќе ја напушти власта веднаш, доколку народот гласа за тоа на референдум, а претседателските избори ќе се одржат пред 30 јуни 2012 година, изјави шефот на Воениот совет,...

Египетската влада поднесе оставка

Канал5 - 22.11.2011

Египетската влада синоќа поднесе оставка до владејачкиот Воен совет, но ќе остане на функцијата се додека не биде донесена конечна одлука за нејзината натамошна судбина.

Повик за масовни демонстрации во Египет

24 Вести - 22.11.2011

Египетските активисти повикаа на масовни демонстрации, откако 35 лица се убиени, а повеќе од илјада се повредени во судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Каиро изминатите три дена.

Воените власти не се подобри од режимот на Мубарак

Deutsche Welle - 22.11.2011

Илјадници демонстранти во текот на ноќта ги продолжија протестите против воената власт во Египет. Организацијата Амнести интернешнл во меѓувреме ги обвини властите во Каиро дека не ги почитуваат ...

ЕК ги повика сите страни во Египет да се воздржат од насилство

МРТ - 22.11.2011

Европската комисија изрази загриженост од развојот на настаните во Египет и повторно ги повика властите и демонстрантите да се воздржат од насилство, изјави портпаролот на високиот претставник на ...

Влада на „национален спас“ во Египет

Р.С.Европа - 22.11.2011

Воената хунта во Египет се согласила за формирање нова влада на национално единство, информираат египетски политичари. Абу ал-ала Мади и Мохамед Селим ел-Ава, двајца политичари што присуствуваа на ...

Демонстрантите во Египет бараат цивилна влада

+инфо - 22.11.2011

Десетици илјади луѓе се собраа денеска на централниот плоштад Тахрир во Каиро, барајќи воените лидери итно да ја пренесат власта на цивилната влада.

Повик за масовни демонстрации во Египет

МРТ - 22.11.2011

Египетските активисти повикаа на масовни демонстрации, откако 35 лица се убиени, а повеќе од илјада се повредени во судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Каиро изминатите три дена.

АИ: Египетските воени власт не ги почитуваат човековите права

МРТ - 22.11.2011

Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести интернешнл (АИ) соопшти вчера дека египетската воена влада воопшто не ги исполнила своите ветувања дека ќе ги заштити граѓанските ...

Амнести: воените власти во Египет ги кршат човековите права

Р.С.Европа - 22.11.2011

Организацијата за заштита на човековите права Амнести интернешнел соопшти дека египетските воени власти целосно потфрлиле во исполнувањето на ветувањата дека ќе ги штитат човековите права.

Оставка на египетската влада

Р.С.Европа - 22.11.2011

Египетската влада синоќа поднесе оставка до владејачкиот Воен совет, но ќе остане на функцијата се додека не биде донесена конечна одлука за нејзината натамошна судбина.

Египетската влада поднела оставка

Нетпрес - 22.11.2011

Египетската влада соопштила дека поднесува оставка, во екот на немирите помеѓу полицијата и демонстрантите. “Владата на премиерот Есам Шараф поднесе оставка од владејачкиот Врховен совет на ...

Египетската власт не ги почитува човековите права

+инфо - 22.11.2011

Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести интернешнл (АИ) соопшти вчера дека египетската воена влада воопшто не ги исполнила своите ветувања дека ќе ги заштити граѓанските ...

Не запира војната на плоштадот Тахрир во Каиро

Алфа - 22.11.2011

Во текот на ноќта продолжија насилствата на плоштадот Тахрир во Каиро каде околу 20 илјади демонстранти се пресметуваат со силите за безбедност.

Египетскиoт Висок воен совет им предложи дијалог на политичките партии

МРТ - 22.11.2011

Високиот воен совет, кој со Египет управува откако со народниото востание во фервуари од власта беше соборен претседателот Хосни Мубарак, ги повика политичките сили во земјата на итна средба, за да ...

АИ: Египетската воена власт ги крши човековите права

Нетпрес - 22.11.2011

Светската организација за заштита на човековите права, Амнести Интернешнл, соопштила дека египетската воена влада целосно ги изневерила своите ветувања дека ќе ги заштити правата на граѓаните.

Илјадници луѓе и натаму протестираат во Каиро

Р.С.Европа - 22.11.2011

Илјадници Египќани денеска и денеска на плоштадот Тахрир во Каиро бараат воени власти што поскоро да ја предадат власта на цивилната администрација.

Египетските воени власти ќе и се обратат на нацијата

Р.С.Европа - 22.11.2011

Шефот на египетскиот владејачки воен совет, фелдмаршал Хусеин Тантави денеска ќе и се обрати на нацијата. Најавата за телевизиско обраќање доаѓа по протестите со барање воените власти што поскоро да ...

Египетските воени власти ќе и се обратат на нацијата

Канал 77 - 22.11.2011

Шефот на египетскиот владејачки воен совет, фелдмаршал Хусеин Тантави денеска ќе и се обрати на нацијата. Најавата за телевизиско обраќање доаѓа по протестите со барање воените власти што поскоро да ...

Египетската влада поднела оставка

Точка - 22.11.2011

Египетската влада соопштила дека поднесува оставка, во екот на немирите помеѓу полицијата и демонстрантите. “Владата на премиерот Есам Шараф поднесе оставка од владејачкиот Врховен совет на ...

Египетската влада си поднесе оставка

Sky - 22.11.2011

Египетската влада синоќа ја понуди својата оставка до Воениот совет кој што е на власт во оваа земја. Оставката следи по судирите меѓу силите за безбедност и демонстрантите кои траат веќе трет ден и ...

Сегашната египетска власт е полоша од Мубарак

Вечер Прес - 22.11.2011

Бруталниот и цврст одговор на протестите во последниве денови ги носи сите обележја на ерата на Мубарак, вели директорот на Амнести за Блискиот Исток и Северна Африка, Филип Лутер Меѓународната ...

За четири дена 28 мртви во немирите во Египет

Точка - 22.11.2011

Во последните четири дена во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Египет загинале 28 луѓе, соопшти министерстовото за здравство, пренесуваат светските агенции.

Египетската влада поднела оставка

Канал 77 - 22.11.2011

Египетската влада соопштила дека поднесува оставка, во екот на немирите помеѓу полицијата и демонстрантите. “Владата на премиерот Есам Шараф поднесе оставка од владејачкиот Врховен совет на ...

АИ: Египетската воена власт ги крши човековите права

Точка - 22.11.2011

Светската организација за заштита на човековите права, Амнести Интернешнл, соопштила дека египетската воена влада целосно ги изневерила своите ветувања дека ќе ги заштити правата на граѓаните.

Имаше ли револуција во Египет?

Н.Македонија - 22.11.2011

Да го напуштев Египет на 24 јануари пред почетокот на револуцијата и да се вратев денес немаше да знам дека имало револуција, вели Мохамед ел Барадеј, египетски реформатор и нобеловец Во судирите ...

Повик за масовни демонстрации во Египет

Идивиди - 22.11.2011

Каиро, 22 ноември 2011 (МИА) - Египетските активисти повикаа на масовни демонстрации, откако 35 лица се убиени, а повеќе од илјада се повредени во судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Каиро ...

Египетската власт не ги почитува човековите права

Идивиди - 22.11.2011

Каиро, 22 ноември 2011 (МИА) - Меѓународната организација за заштита на човековите права Амнести интернешнл (АИ) соопшти вчера дека египетската воена влада воопшто не ги исполнила своите ветувања ...

Египетскиот воен совет не ја прифати оставката на владата

Телма - 21.11.2011

Египетскиот Висок воен совет, кој е носител на Врховната власт во земјата, не ја прифати оставката на владата, објави египетската државна телевизија, повикувајќи се на воен претставник.

Најмалку 20 лица убиени во Каиро

Утрински - 21.11.2011

Од саботата, кога во центарот на Каиро започна нов бран протести против владејачкиот Висок воен совет во Египет, досега во судирите меѓу демонстранти и полицијата се убиени најмалку 20 лица, а 425 се ...

Египетски министер поднесе оставка во знак на протест поради односот на Владата кон насилствата

24 Вести - 21.11.2011

Египетскиот министер за култура Емад Абу Гази денеска поднесе оставка на функцијата во знак на протест поради, како што рече, начинот на кој Владата на Египет се однесува кон најновите насилства меѓу ...

33 загинаа 1 800 повредени во Каиро

Канал5 - 21.11.2011

Европската Унија го осуди насилството во Каиро во кое безбедносните сили убија најмалку 33 луѓе, а 1 800 беа повредени, меѓу кои и 85 полицајци, при растерувањето на демонстранти од централниот ...

ЕУ ги осуди насилствата во Египет, најмалку 11 лица загинати во немирите

24 Вести - 21.11.2011

Европската унија го осуди вчерашното насилство во Египет, каде безбедносните сили убија најмалку 11 демонстранти на централниот плоштад „Тахрир“ во Каиро.

Се смени ли власта во Египет?

Утрински - 21.11.2011

Демонстрантите бараат војската да си оди, властите одговараат со солзавец и со гумени куршуми Со солзавец и гумени куршуми, египетската полиција вчера се судри со илјадници демонстранти што фрлаа ...

Египќаните повеќе не сакаат владеење на армијата

Deutsche Welle - 21.11.2011

По насилните протести во Египет од викендот, утринава (21.11) на плоштадот Тахрир во центарот на Каиро владееше напнат мир. Демонстрантите бараат побрзо повлекување на армијата од власт.

Најмалку 11 жртви во вчерашните немири во Египет

Press24 - 21.11.2011

Европската унија го осуди насилството Европската унија го осуди вчерашното насилство во Египет, каде безбедносните сили убија најмалку 11 демонстранти на централниот плоштад „Тахрир“ во Каиро.

Најмалку 20 лица убиени во насилствата во Каиро

МРТ - 21.11.2011

Од саботата, кога во центарот на Каиро започна нов бран протести против владејачкиот Висок воен совет во Египет, досега во судирите меѓу демонстранти и полицијата се убиени најмалку 20 лица, а 425 се ...

Најмалку 20 убиени во Каиро

Курир - 21.11.2011

Египетското Министерство за здравство соопшти дека од саботата, кога во центарот на Каиро започна нов бран протести против владејачкиот Висок воен совет во Египет, досега во судирите меѓу ...

ЕУ ги осуди насилствата во Египет, најмалку 11 лица загинати во немирите

МРТ - 21.11.2011

Европската унија го осуди вчерашното насилство во Египет, каде безбедносните сили убија најмалку 11 демонстранти на централниот плоштад „Тахрир“ во Каиро.

Во судирите во Каиро загинале 11 лица

Таратур - 21.11.2011

Европската унија ги осудила насилствата во Египет, каде силите за безбедност убиле најмалку 11 лица додека ги растерувале демонстрантите од плоштадот Тахрир.

Немирите во Египет и синоќа не стивнаа

Р.С.Европа - 21.11.2011

Најмалку 11 луѓе се убиени за време на немирите во египетскиот главен град Каиро. До немирите дојде при обидот безбедносните сили да ја преземат контролата на централниот плоштад, на кој ...

ЕУ ги осуди насилствата во Египет, најмалку 11 лица загинати

Сител - 21.11.2011

Европската унија го осуди вчерашното насилство во Египет, каде безбедносните сили убија најмалку 11 демонстранти на централниот плоштад „Тахрир“ во Каиро.

Во судирите во Каиро загинале 11 лица

Нетпрес - 21.11.2011

Европската унија ги осудила насилствата во Египет, каде силите за безбедност убиле најмалку 11 лица додека ги растерувале демонстрантите од плоштадот Тахрир.

ЕУ ги осуди насилствата во Египет

Алфа - 21.11.2011

Продолжуваат демонстрациите против египетските воени власти на плоштадот Тахрир во Каиро. Европската унија го осуди вчерашното насилство во Египет, каде безбедносните сили убија најмалку 11 ...

Демонстрантите не го напуштаат плоштадот во Каиро

Р.С.Европа - 21.11.2011

На централниот плоштад во Каиро и денеска продолжуваат протестите со кои се бара побрза транзиција на власта во Египет. Демонстрантите останаа на плоштадот Тахрир и покрај судирите со безбедносните ...

Седум мртви во судирите во Каиро

Кајгана - 21.11.2011

Најмалку седум луѓе смртно страдале во вчерашните судири помеѓу египетските сили за безбедност и демонстрантите на плоштадот Тарир во центарот на Каиро, соопштија медицински извори.

ЕУ го осуди насилството во Каиро

+инфо - 21.11.2011

Европската Унија го осуди насилството во Каиро во кое безбедносните сили убија најмалку 11 луѓе, а 700 беа повредени, меѓу кои и 85 полицајци, при растерувањето на демонстранти од централниот плоштад ...

Египетски министер поднесе оставка

Курир - 21.11.2011

Министерот за култура на Египет, Емад Абу Гази денеска поднесе оставка во знак на протест поради начинот на кој Владата на Египет се однесува кон најновите насилства меѓу безбедносните сили и ...

Најмалку 20 лица убиени во насилствата во Каиро

Сител - 21.11.2011

Од саботата, кога во центарот на Каиро започна нов бран протести против владејачкиот Висок воен совет во Египет, досега во судирите меѓу демонстранти и полицијата се убиени најмалку 20 лица, а 425 се ...

Египетски министер поднесе оставка

МРТ - 21.11.2011

Египетскиот министер за култура Емад Абу Гази денеска поднесе оставка на функцијата во знак на протест поради, како што рече, начинот на кој Владата на Египет се однесува кон најновите насилства меѓу ...

Десетици мртви во досегашните судири во Египет

Р.С.Европа - 21.11.2011

Најмалку 22 луѓе загинаа досега од почетокот на судирите меѓу полицијата и демонстрантите на плоштадот Тахрир во Каиро во саботата. Се уште има спорадични судири на улиците околу плоштадот.

„Дежа ву“ во Каиро

Алфа - 21.11.2011

Недела пред парламентарните избори, по падот на режимот на Хосни Мубарак, во Египет се повторуваат судирите меѓу народот и војската.

Најмалку 20 лица убиени во насилствата во Каиро

+инфо - 21.11.2011

Од саботата, кога во центарот на Каиро започна нов бран протести против владејачкиот Висок воен совет во Египет, досега во судирите меѓу демонстранти и полицијата се убиени најмалку 20 лица, а 425 се ...

Во судирите во Каиро загинале 11 лица

Точка - 21.11.2011

Европската унија ги осудила насилствата во Египет, каде силите за безбедност убиле најмалку 11 лица додека ги растерувале демонстрантите од плоштадот Тахрир.

ЕУ ги осуди насилствата во Египет

Sky - 21.11.2011

Обновувањето на немирите во Египет сериозно ја загрижи Европската Унија. Кетрин Ештон високата претставничка на ЕУ истакна дека е загрижена за жестоките немири во Египет.

На Тахрир паднаа нови жртви

Вечер Прес - 21.11.2011

Од саботата, кога во центарот на Каиро започна нов бран протести против владејачкиот Висок воен совет во Египет, досега во судирите меѓу демонстранти и полицијата се убиени најмалку 20 лица, а 425 се ...

11 мртви е резултатот од синоќешните немири во Каиро

Sky - 21.11.2011

Според извештаите на западните светски агенции 11 луѓе се убиени за време на немирите во египетскиот главен град Каиро. Демонстрантите поставија шатори на плоштадот во главниот град на Египет, ...

Најмалку 20 лица убиени во насилствата во Каиро

Н.Македонија - 21.11.2011

Во новиот бран протести против владејачкиот Висок воен совет во Египет, во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во центарот на Каиро досега се убиени најмалку 20 лица, а 425 се повредени, од кои ...

Египетската Влада поднесе оставка

Н.Македонија - 21.11.2011

Владата на Египет вчера поднесе оставка по избувнувањето на жестоките судири во главниот град Каиро и на други места во земјата, која Високиот воен совет, кој е носител на Врховната власт, вечерва ја ...

Над 700 ранети во жестоките судири во Египет

Н.Македонија - 21.11.2011

Најмалку две лица биле убиени, а над 760 биле ранети во судирите меѓу египетската полиција и демонстрантите во Каиро, кои протестирале против грубото полициско однесување Насилните протести ...

ЕУ ги осуди насилствата во Египет

Идивиди - 21.11.2011

Каиро, 21 ноември 2011 (МИА) - Европската унија го осуди вчерашното насилство во Египет, каде безбедносните сили убија најмалку 11 демонстранти на централниот плоштад „Тахрир“ во Каиро.