TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Зелената мафија го собира ќарот од земјоделците

А1 - 14.05.2006

Прекупците со земјоделските производи, заслужено од земјоделците си го добија името „Зелена мафија“. И годинава одлично заработуваат на грбот на земјоделците. Во струмичко, на пример, земјоделците молат краставиците и по десет денари за килограм да ги продадат, а во Скопје по продавниците тие се ...

Продолжи исплатата на пченицата

Дневник - 13.05.2006

По четиридневен прекин, „Жито Битола“ вчера ја продолжи исплатата на пченицата По четиридневен прекин, „Жито Битола“ вчера ја продолжи исплатата на пченицата. На шалтерите на Тетекс кредитна банка во Битола почнаа да се делат пари околу 15 часот, кога земјоделците изгубија секаква надеж дека за ...

Денеска се очекува да почне исплатата на пелагониските земјоделци

А1 - 11.05.2006

Дефинитивно, исплатата на пелагониските земјоделци се очекува да започне денеска околу 15 часот на шалтерите на Тетекс кредитна банка во Битола. Иако вчера земјоделците цел ден останаа пред банката, тие не ги добија парите. Причина беше што трансферот на средствата од трезорската сметка во ...

„Жито Битола“ си игра топло-ладно со земјоделците

Дневник - 11.05.2006

Исплатата на пченицата во „Жито Битола“ повторно е запрена. Премиерот Владо Бучковски вчера им вети на претставниците од неколку земјоделски здруженија дека прилепските земјоделци ќе ги добијат парите за житото за 2-3 дена. Во Битола, пак, вчера околу 40 земјоделци не добија ни денар иако три часа ...

"Жито Битола" ја запре исплатата

Утрински - 11.05.2006

Недоразбирање БИТОЛА - Кратко траеше задоволството меѓу земјоделците. По еден ден откако почна, "Жито Битола" ја запре исплатата на пченицата. Вчера, и покрај силниот дожд, 40-ина земјоделци кои по планот требаше да бидат исплатени и други седум-осум лица кои завчера не добија пари со налозите в ...

Бучковски вети пари,Поповски не ги дава

Време - 11.05.2006

ЖЕТВАРИТЕ ЦЕЛ ДЕН НА ШАЛТЕРИ И покрај ветувањата на „Жито Битола“ дека ќе почне исплата на откупената пченица од ланската реколта, земјоделците вчера измрзнаа чекајќи пред шалтерите на „Тетекс кредитна банка во Битола“, но не ги добија парите.

Пелагониските земјоделци не ги добија парите

А1 - 10.05.2006

И покрај ветувањето дека „Жито Битола“ денес ќе ја продолжи исплатата на земјоделците за откупената пченица, тие не ги добија парите, иако измрзнати и накиснати од дожд чекаа пред шалтерите на Тетекс кредитна банка. Не помогна ниту ветувањето на Бучковски на денешната средба со нивните претставници ...

И Владат притиска Жито Битола да им ги исплати пратите на земјоделците

Канал5 - 10.05.2006

Пари до петок. Премиерот Бучковски ќе притиска Жито Битола да заврши со исплатата за пченицата до крајот на оваа недела. Вакво ветување добија прилепските земјоделци на средбата во Владата. Пари до петок. Премиерот Бучковски ќе притиска Жито Битола да заврши со исплатата за пченицата до крајот на ...

Започна исплатата на пченицата во "Жито Битола"

Утрински - 10.05.2006

Реакција По шестмесечни протести вчера на пелагониските земјоделци им се раздени, откако "Жито Битола" започна со исплатата на предадената пченица од минатогодишната реколта. На околу 200 земјоделци од Битолско и од Прилепско комбинатот им должи околу 600.000 евра за предадени 5.000.000 килограми ...

„Жито Битола“ почна да ја плаќа пченицата

Дневник - 10.05.2006

Околу 40 пелагониски земјоделци вчера ги добија парите од „Жито Битола“ за пченицата предадена во минатата година. Директорот на комбинатот Петар Илиев, изјави дека исплатата оди преку Тетекс кредитна банка и дека ќе трае во следните 10 дена.

Пелагониските земјоделци конечно се опарија

Вечер Прес - 10.05.2006

Дел од пелагониските земјоделци, вчера, конечно преку "Тетекс кредитна банка", ги подигнаа парите што им ги должи мелничкиот комбинат "Жито Битола" за откупената пченица од ланската реколта. Списоците со имињата на земјоделците претпладне беа објавени пред управната зграда на Комбинатот.

Почнува годинешната распределба на пари за земјоделците

Канал5 - 09.05.2006

Македонските земјоделци ќе можат да се пријавуваат за пари од Министерството за земјоделство со кое ќе можат да купат основни средства за работа. Македонските земјоделци ќе можат да се пријавуваат за пари од Министерството за земјоделство со кое ќе можат да купат основни средства за работа.

Жито Битола и прилепските земјоделци постигнаа договор за пченицата

Канал5 - 09.05.2006

Претставниците од регионалниот земјоделски сојуз Клас од Прилеп и од раководството на Жито Битола денеска се договорија исплатата на пченица да почне од понеделник затоа што тогаш комбинатот очекува прилив на пари од добиениот спор со државата.

Ребалансирано земјоделство

Време - 09.05.2006

Без разлика дали било во 1998, во 2000, во 2003 или во 2005 година, ако човек пробуричка во архивите на македонските медиуми, ќе се изненади. Речиси нема година во која проблемите со кои се соочуваат земјоделците не биле на насловните страници во печатените или во најавите на електронските медиуми.

Исплатена група земјоделци за пченицата предадена во Жито Битола

Канал5 - 09.05.2006

Првата група прилепски земјоделци на кои мелничкиот комбинат Жито Битола вчера им издаде налози за наплата на пченица денеска чекаат пред Тетекс Кредитна Банка во Битола каде беше најавено дека ќе започне исплатата. Битола, 9 мај (МИА) - Првата група прилепски земјоделци на кои мелничкиот комбинат ...

Полициски кордон ги спречи прилепските земјоделци да побараат азил во Грчкиот конзулат во Битола

Канал5 - 09.05.2006

Прилепските земјоделци денеска во Основното јавно обвинителство во Битола се сретнаа со јавниот обвинител Стевче Тасевски, од кого побарале одговор зошто ништо не се презема против 'Жито Битола' поради издадените чекови без покритие што Комбинатот им ги подели наместо пари во готово за пченицата.

Парите за земјоделците не стигнаа во „Жито Битола“

Дневник - 09.05.2006

Неслогата меѓу земјоделците вчера кулминираше со кавга за тоа кој од нив да разговара со двајцата претставници на ОБСЕ Пелагониските земјоделци вчера не ги добија парите за предадената пченица во „Жито Битола“ и покрај ветувањата на директорот на мелничкото претпријатие Петар Илиев.

Земјоделците ќе си ги добијат парите

Време - 09.05.2006

„ЖИТО БИТОЛА“ Директорот на „Жито Битола“, Петар Илиев, вчера чекаше дури седум часа да завршат формалните процедури во НБМ за активирање на средствата што битолскиот мелнички комбинат ги побарува од Владата по правосилна судска пресуда.

И ОБСЕ прашува за "Жито Битола"

Вест - 09.05.2006

ПРОТЕСТИТЕ НА ПЕЛАГОНИСКИТЕ ЗЕМЈОДЕЛЦИ ПРОДОЛЖУВААТ Земјоделците се изненадени од информираноста на претставниците на ОБСЕ за се што се случуваше во "Жито Битола" откако почнаа проблемите со исплатата на пченицата Пелагониските земјоделци и вчера по кој знае кој пат, беа измамени од директорот на ...

Пелагониските жетвари се раскараа околу парите

Утрински - 09.05.2006

За случајот со измамите поврзани со "Жито Битола° се заинтересира и ОБСЕ Измамените велат дека сега веќе никому не можат да му веруваат БИТОЛА - "Парите што и ги должеше државата на 'Жито Битола' веќе се на наша сметка. Сите административни процедури се завршени и со сигурност тврдам дека исплатата ...

Земјоделците од пелагониско со чекови пред банка – пари уште нема

Макфакс - 09.05.2006

Битола Околу 50-60 земјоделци денеска дојдоа пред Тетекс кредитна банка да ги наплатат налозите што им ги издаде „Жито Битола“ во текот на вчерашниот ден, јави дописникот на Макфакс. Меѓутоа до овој момент пари се уште нема. Земјоделците се изреволтирани и сметаат дека може да бидат измамени.

Започна исплатата на дел од земјоделците

Макфакс - 09.05.2006

Битола Започна исплатата на парите на дел од земјоделците од пелагониско што веќе со месеци им ги должи мелничкиот комбинат „Жито Битола“, јави дописникот на Макфакс. Земјоделците кои имаат барирани чекови на 20 и 21 март исплатени се денеска преку Тетекс кредитна банка, додека утре после 12 часот ...

Земјоделците од „Жито Битола“ ќе ги исплаќаат од среда

А1 - 08.05.2006

Наместо од утре, исплатата на парите на пелагониските земјоделци за откупената пченица во „Жито Битола“, ќе започне во среда. На гломазната администрација на Народната банка на Македонија потребни и се два дена за да го спроведе правосилното судско решение со кое треба да го блокира државниот буџет ...

По стапките на ЕУ, од годинава ќе се поддржува руралниот развој

Утрински - 08.05.2006

Кандидатскиот статус на Македонија за влез во Европската унија ги менува приоритетите Финансирањето на барателите на средства делумно би се реализирало со средства од апликантите, делумно со средства од ЕУ АЛЕКСАНДРИЈА СТЕВКОВСКА Добивањето статус на земја-кандидат за членство во ЕУ за нашите ...

Изборни бразди

Дневник - 08.05.2006

Нема поголема мака за земјоделците од злоупотреба на нивната пот за предизборни цели. Но во земјава е пракса со сите структури на граѓаните, па и со земјоделците, да се манипулира во предизборниот период - се' со цел да се добие глас плус.

Парите за житото ќе бидат исплатени во текот на неделава

Утрински - 08.05.2006

По протестите на битолските и прилепските жетвари пред ,,Жито Битола" Пелагониските жетвари откако решија да ги радикализираат протестите пред "Жито Битола“ викендот добија ново ветување и тоа токму од првиот човек на комбинатот, Петар Илиев.

Државни ниви не се делат пред избори

Дневник - 08.05.2006

Нивите годинава ќе останат необработени бидејќи треба време за да се подготви за сеидба државното земјоделско земјиште, велат земјоделците Распределбата на државно земјоделско земјиште на два месеца пред избори и по завршувањето на пролетната сеидба не е ништо друго, туку политички маркетинг.

Стотина земјоделци чекаат исплата пред Жито Битола

Канал5 - 08.05.2006

Стотина прилепски земјоделци денеска се собраа пред мелничкиот комбинат Жито Битола во Битола во исчекување да отпочне процедурата за исплата на пченицата, како што на средбата во саботата најавија директорот на Жито Битола Петар Илиевски и Петре Стојковски, претседател на Регионалниот земјоделски ...

Протестите во Битола продолжуваат – се заинтересира и ОБСЕ

Макфакс - 08.05.2006

Битола, Група од 70 незадоволни земјоделци од пелагонискиот регион денеска продолжија да протестираат пред мелничкиот комбинат „Жито Битола“ поради неисплата на житото од минатогодишната реколта, а протестите за прв пат ги следеа и претставници на ОБСЕ.

Пари за пелагониските земјоделци, повторно, „утре“

Макфакс - 08.05.2006

Битола Директорот на мелничкиот комбинат „Жито Битола“, Петре Илиевски изјави дека наскоро очекува да се изврши исплаќањето на парите што Владата ги должи на „Жито Битола“, јави дописникот на Макфакс. Илиевски информираше дека денеска во Народна Банка на Македонија ги завршил формалните процедури ...