TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Груевски мора да замине

Утрински - 17.05.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во својот говор на граѓанскиот протест пред Владата, порача дека Груевски мора да си замине за да се врати демократијата во Македонија. - Груевски мора да замине. Друго решение нема.

ВИДЕО: Заев: Оди си Груевски

Алсат-М - 17.05.2015

„Ништо повеќе не може да стори Груевски освен да ја напушти зградата пред нас“, порача лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев. говорејќи на антивладиниот собир во Скопје, додавајќи: „Со волја или не на Груевски тој мора да ...

Груевски: Не давам оставка и не прифаќам преодна влада

Вест - 17.05.2015

Премиерот Никола Груевски, во саботата на ТВ "Сител" изјави дека нема да даде оставка, бидејќи мандатот го добил од граѓаните на Република Македонија на регуларни, фер и демократски избори, пред само една година.

ГРОМ побара оставка од Заев

Канал5 - 17.05.2015

Од струмичкиот огранок на ГРОМ и денеска, трет ден побараа оставка од струмичкиот градоначалник Зоран Заев . Го прашаа дали е вистина дека бара поткуп и кој е тој Вице каде што завршуваат парите ...

Заев: Никола Груевски ќе замине мора да замине

Телма - 17.05.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев најнапред им се заблагодари на граѓаните кои ги доставиле доказите во СДСМ и придонеле да се објави „Вистината за Македонија“. Тој ги поздрави сите присутни европатениците и гостите од Европа, како и Сергеј Станишев ...

Заев: Дојдовме овде по слобода

Вест - 17.05.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев на протестот порача дека остануваат пред Владата, с додека Никола Груевски не си поднесе оставка. "Ние овде дојдовме по слобода, ехеј, по слобода во 21 век! Испраќам јасна порака, Груевски не одолговлекувај, оди си.

Заев побара оставки, па преодна Влада

Телма - 17.05.2015

Мора да има политички договор за формирање преодна Влада, која ќе има мандат од најмалку шест месеци за да спроведе фер избори. Потоа, Заев ги посочи базичните начела по кои ќе работи СДСМ заедно со своите партнери и со граѓаните.

Заев потврди, СДСМ има тимови за насилство (ВИДЕО)

Press24 - 17.05.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во денешното интервју за НоваТВ потврдува дека најголемата опозициска партија има тимови за насилство на протестот кој утре треба да се одржи пред Владата на Република Македонија.

МЕГА СКАНДАЛ: Штипски бизнисмен сведочи- Заев ми зема мито од 39.000 евра

Курир - 17.05.2015

Откако во јавноста беше објавено видео на кое се гледа дека струмичкиот градоначалник бара мито од еден бизнисмен, се охрабрија и други бизнисмени да обелоденат дека Зоран Заев им барал поткуп.

(ВИДЕО): Зоран Заев излезе од народот и се качи на сцената

Репортер - 17.05.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев излезе меѓу народот и се качи на ...

ГРОМ Струмица: Заев, нема да ти се извиниме туку бараме поголема одговорност за начинот на кој ја практикуваш власта

Нетпрес - 17.05.2015

Извинете господине Заев, ама нема да ви се извиниме, порачуваат од ОО ГРОМ Струмица. „Вашиот последен чекор „барање за извинување“, согласно Закон за граѓанска одговорност поради клевета и навреда, јас лично како претседател на ОО ГРОМ од Струмица и ...

Заев: Меѓународната заедница да помогне директно, не со набљудување (ВИДЕО)

+инфо - 17.05.2015

Го објавуваме интегрално говорот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, на денешниот сопбир пред владата. „Дојдовме по нашето, Дојдовме по нашата иднина! Испраќам конкретна и јасна порака, во име на сите нас овде: Македонци, Албанци, Турци, Срби, ...

Бизнисмен од Штип тврди дека на Заев му дал мито од 39.000 евра

Алфа - 17.05.2015

Нов мега скандал во кој е вклучен лидерот на СДСМ Заев.. Бизнисмен тврди дека на Заев му дал мито од цели 39 илијади евра. Тој вели дека 35.000 евра му дал на рака, а останатите 4000 преку посредник.

ВИДЕО: Заев излезе од народот и се качи на сцената

А1 On - 17.05.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев излезе меѓу народот и се качи на ...

МЕГАСКАНДАЛ: Штипски бизнисмен тврди дека Заев му земал мито 39.000 евра

Нетпрес - 17.05.2015

Откако во јавноста беше објавено видео на кое се гледа дека струмичкиот градоначалник бара мито од еден бизнисмен, се охрабрија и други бизнисмени да обелоденат дека Зоран Заев им барал поткуп.

Заев: оди си Груевски

Р.С.Европа - 17.05.2015

„Ништо повеќе не може да стори Груевски освен да ја напушти зградата пред нас“, порача лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев, говорејќи на антивладиниот собир во Скопје, додавајќи: „Со негова волја или не Груевски мора да ...

Заев: Остануваме додека Груевски не поднесе оставка

Нова ТВ - 17.05.2015

Заев во дел од својот говор пред Владата на граѓанскиот протест, порача дека Груевски мора да си замине за да се врати демократијата во земјава: Груевски мора да замине. Друго решение нема.

МЕГА СКАНДАЛ: Струмички бизнисмен тврди- Заев ми зема мито од 39.000 евра

Press24 - 17.05.2015

Откако во јавноста беше објавено видео на кое се гледа дека струмичкиот градоначалник бара мито од еден бизнисмен, се охрабрија и други бизнисмени да обелоденат дека Зоран Заев им барал поткуп.

Заев: Нема да отпуштаме од администрацијата

+инфо - 17.05.2015

Нема да отпуштаме од администрацијата, туку ќе ја направиме ефикасна, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, презентирајќи ги ветувањата на СДСМ на големиот митинг против власта организиран од „Граѓаните за Македонија“.

(ГАЛЕРИЈА) Зоран Заев: Да го разбудиме човекот да и помогне на земјава – да си оди!

Репортер - 17.05.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев: „Дојдовме по нашата иднина. Испраќам јасна порака во име на сите нас овде, Македонци. Албанци, Турци, Срби, Роми, Бошњаци, присутни од сите националности граѓански здруженија, политички партии и политички определби.

(ВИДЕО) Заев: Со или без волја на Груевски, тој ќе замине

А1 On - 17.05.2015

Дојдовме по нашето, по нашата иднина! Исраќам јасна порака во име на сите нас овде-Македонци, Албанци, Турци, Срби, Роми, Власи, Бошњаци, од сите луѓе од различни страни на Македонија-Груевски не одлговлекувај, и самиот гледаш заврши твоето.

Лидерски средби: Денеска во Скопје, утре во Стразбур

МРТ - 17.05.2015

Утре, Груевски и Заев ќе заминат во Европскиот Парламент во Стразбур, каде што ќе се сретнат со европарламентарците на нивно барање... Лидерите на најголемите политички партии во земјава денеска повторно ќе седнат на заедничка маса да разговараат за ...

Заев: Додека не замине Груевски не заминуваме ни ние одовде, придружете ни се!

+инфо - 17.05.2015

Дојдовме по нашето, дојдовме по нашата иднина. Груевски не одолговлекувај, и самиот гледаш заврши твоето. Оди си, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешниот протест на кој нагласи дека демонстрантите останваат пред владата додека не замине ...

Заев: Дојдовме и не заминуваме додека не го вратиме мирот и спокојот во Македонија

Макфакс - 17.05.2015

Се изнамачи вистината да ја види светлината на денот, а сега таа вистина е голема колку што квадратни километри изнесува Македонија, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев во неделата од граѓанскиот протест организиран од опозицијата пред Владата.

Зоран Заев: Нема да си одиме од пред Влада додека не замине Груевски

Репортер - 17.05.2015

На денешниот митинг, лидерот на СДСМ повика на поддршка и помош од граѓаните. Тој побара оставка од премиерот Никола Груевски и побара поддршка од граѓаните да бидат до него за да ја оствари оваа цел.

Заев: Груевски, заврши твоето! Со или без твоја волја – ќе заминеш!

МКД - 17.05.2015

Немој да ја мачиш повеќе Македонија, Груевски. Остануваме овде пред Владата. Додека не замине Груевски и ние не заминуваме одовде. Придружете се за вас и за вашите деца за слободна перспективна демократска Република Македонија, рече во својот говор ...

Скандал: Бизнисмен му дал поткуп од 39.000 евра на Зоран Заев

Сител - 17.05.2015

Бизнисмен од Штип тврди дека на Зоран Заев му дал мито од 39.000 евра. Во изјава за Тв Алфа бизнисменот јавно раскажува за новиот скандал во кој е вклучен лидерот на СДСМ. Мики Наумов еден од газдите на “Иднина” тврди дека само 2 дена откако Заев ...

Четирите главни пораки на Заев од денешниот протест

Капитал - 17.05.2015

Единствено решение за кризата на кое масовноста на денешниот протест му дава полн легитимитет е Груевски да поднесе оставка, и додека тоа не се случи не си одиме од овде. Неопходно е да се создаде преодна влада, што ќе ги подготви сите услови за фер ...

МЕГА СКАНДАЛ: Штипски бизнисмен тврди- Заев ми зема мито од 39.000 евра

Сител - 17.05.2015

Откако во јавноста беше објавено видео на кое се гледа дека струмичкиот градоначалник бара мито од еден бизнисмен, се охрабрија и други бизнисмени да обелоденат дека Зоран Заев им барал поткуп.

Заев излезе со ветувања пред граѓаните, вети дека ќе им ги врати и ‘украдените пари’

Макфакс - 17.05.2015

Слободни и еднакви граѓани, плати кои ќе обезбедуваат пристоен живот, ефикасно јавно здравство и образование, преиспитување на спорните судски пресуди и враќање на украдените пари на државата и граѓаните.

ГРОМ Струмица: Заев, нема да ти се извиниме туку бараме поголема одговорност за начинот на кој ја практикуваш власта

Курир - 17.05.2015

Господине Заев, не само што нема да ви се извиниме, туку напротив, бараме уште поголема одговорност за начинот на кој ја практикувате власта во нашиот град, што е крајно понижувачка и засрамувачка за секој чесен граѓанин на Струмица, велат од ОО ...

Заев: Остануваме пред владата, се надеваме на мирен ден утре

Р.С.Европа - 17.05.2015

Граѓаните од различни етнички заедници кои денеска дојдоа на митингот да испрата порака дека сакаат демократија се богатсво кое се надевам дека и ние политичарите ќе знаеме да го искористиме, оценува во краткиот разговор за РСЕ претседателот на СДСМ ...

ГРОМ од Струмица: Извинете господине Заев, ама нема да ви се извиниме

МКД - 17.05.2015

Членовите на Граѓанската опција за Македонија од Струмица, согласно Закон за граѓанска одговорност поради клевета и навреда, сметаат дека барањето за извинување на лидерот на опозициската СДСМ, Зоран Заев е очајнички крик на градоначалник кој, како ...

АЛФА-ТВ: Бизнисмен од Штип тврди дека му дал мито на Заев од 39.000 евра

Телеграф - 17.05.2015

Наумов го повикува Заев на јавно соочување, а вели дека е подготвен да направи и полиграфско тестирање се со цел да се докаже дека ја говори вистината Бизнисмен од Штип, во изјава за телевизијата „Алфа“ тврди дека на Заев му дал мито од 39 илјади ...

Струмички бизнисмен тврди: Заев ми зема мито од 39.000 евра

Вечер Прес - 17.05.2015

Откако во јавноста беше објавено видео на кое се гледа дека струмичкиот градоначалник бара мито од еден бизнисмен, се охрабрија и други бизнисмени да обелоденат дека Зоран Заев им барал поткуп.

Видео сведоштво на штипски бизнисмен- Заев ми зема мито од 39.000 евра

Република - 17.05.2015

Бизнисмен од Штип сведочи како на Заев му дал мито од 39 илјади евра, пренесе телевизија Алфа. Мики Наумов еден од газдите на „Иднина“ пред камерата на Алфа, раскажува дека само два дена откако Заев бил избран за градоначалник му побарал пари да му ...

Заев: Дојдовме и не заминуваме додека не го вратиме мирот и спокојот во Македонија

Точка - 17.05.2015

Се изнамачи вистината да ја види светлината на денот, а сега таа вистина е голема колку што квадратни километри изнесува Македонија, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев во неделата од граѓанскиот протест организиран од опозицијата пред Владата.

Заев: Груевски, заврши твоето!

Тера - 17.05.2015

„ Немој да ја мачиш повеќе Македонија, Груевски. Остануваме овде пред Владата. Додека не замине Груевски и ние не заминуваме одовде. Придружете се за вас и за вашите деца за слободна перспективна демократска Република Македонија" рече во својот ...

Заев им ги издаде на грците сите тактики на Македонија – го уназади процесот на штета на Македонија

МК News - 17.05.2015

Најтрагично е што една ваква работа Заев на штета на интересите на Република Македонија ја вади во јавност и и’ дојавува на другата страна, на Грција, тоа Грција никогаш не би го направила.

Заев: Остануваме на улица се додека Груевски не замине

еМагазин - 17.05.2015

„Груевски мора да замине. Друго решение нема. За да се врати демократија, да се врати надежта и достоинството. За да ја исправиме на нозе Македонија. На злоупотребите ќе ставиме крај. Овој 17-ти мај ќе влезе во историјата на слободна Македонија, тоа ...

Штипски бизнисмен сведочи- Заев ми зема мито од 39.000 евра (Видео)

МК News - 17.05.2015

Бизнисмен од Штип сведочи како на Заев му дал мито од 39 илјади евра. Мики Наумов еден од газдите на „Иднина“ пред камерата на Алфа , раскажува дека само два дена откако Заев бил избран за градоначалник му побарал пари да му заврши работа за ...

СКАНДАЛ: Штипски бизнисмен тврди- Заев ми зема мито од 39.000 евра

Пулс24 - 17.05.2015

Откако во јавноста беше објавено видео на кое се гледа дека струмичкиот градоначалник бара мито од еден бизнисмен, се охрабрија и други бизнисмени да обелоденат дека Зоран Заев им барал поткуп.

Груевски: Народот на избори ми даде поддршка која немам намера да ја изневерам

Денешен - 17.05.2015

Премиерот Никола Груевски во своето гостување на Сител истакна дека не планира да поднесе оставка бидејќи мандатот го доби пред само една година кога народот нему му ја даде довербата. Премиерот вели дека тој мандатот го доби на региларни, фер и ...

На што се е подготвен Заев за да дојде на власт...

Пулс24 - 17.05.2015

На што се е подговтен Заев за да дојде на власт... За да дојде на власт Заев е подготвен на се! Токму затоа овие слики ни малку не не изненадија. Едноставно како што си правеше селфи на место каде што умираа полицајци така и сега си го покажува ...

Заев порача од протестот: Груевски не одолговлекувај, заврши твоето, оди си!

Sky - 17.05.2015

„Дојдовме по нашата иднина. Испраќам конкретна, јасна порака во име на сите нас овде, Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Бошњаци, од различни страни на Македонија, од различни граѓански здруженија, сојузи и разни политички партии.

(ВИДЕО) Заев: Дојдовме по слободата и остануваме додека Груевски не замине!

Либертас - 17.05.2015

Говор на претседателот на СДСМ, Зоран Заев: Дојдовме по нашето, Дојдовме по нашата иднина! Испраќам конкретна и јасна порака, во име на сите нас овде: Македонци, Албанци, Турци, Срби, Роми, Бошњаци, Власи, присутни од сите етнички заедници во ...

ЗАЕВ И ГРУЕВСКИ: Можна ли е заедничка оставка?

Фактор - 17.05.2015

Подготвен сум да си дадеме оставки со Груевски за доброто на Македонија, вели Зоран Заев во интервју за НОВА . „Јасно му е на Груевски дека неговата оставка ќе се случи. Но не сакам зло, во една работа се согласувам со Груевски.

Заев: Подготвен сум заедно со Груевски да дадам оставка за да се врати слободата во Македонија

МК News - 17.05.2015

Подготвен сум не само на оставка, туку на сè што треба за да ги вратиме возвишените вредности во 21 век во нашата земја. И на оставка и на сè друго, на сè друго што треба, одговори претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју со Борјан Јовановски на ...

Штипски бизнисмен сведочи- Заев ми зема мито од 39.000 евра

Денешен - 17.05.2015

Откако во јавноста беше објавено видео на кое се гледа дека струмичкиот градоначалник бара мито од еден бизнисмен, се охрабрија и други бизнисмени да обелоденат дека Зоран Заев им барал поткуп.

СКАНДАЛ НА ПРОТЕСТОТ: Со знамиња и маици од Голема Албанија даваат поддршка на СДСМ!

Пулс24 - 17.05.2015

Покрај дебаклот и фијаското на СДСМ, Заев и соросоидите, покрај скандалот со лицата кои ја употребија бината под дејство на психотропни супстанци за да плукаат и да прават пародија со една од најпатриотските песни на доајенот Војо Стојановски “Една ...

Жестоки реакции на АНТИМАКЕДОНСКИОТ митинг пред Влада!

Пулс24 - 17.05.2015

Дојде и 17. мај на календарот и обичниот мајски ден се претвори во општа илузија „сплотеност“ за подобро утре. Подобро утре, но за кого? Денешниот голем граѓански собир, орагнизиран од СДСМ и нивните поддржувачи, личи на светска конференција.

Заев: Оди си Груевски

МК News - 17.05.2015

„Ништо повеќе не може да стори Груевски освен да ја напушти зградата пред нас“, порача лидерот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев, говорејќи на антивладиниот собир во Скопје, додавајќи: „Со негова волја или не Груевски мора да ...

Еве што порача Заев од протестот

МК News - 17.05.2015

Дојдовме по нашето, по нашата иднина! Исраќам јасна порака во име на сите нас овде-Македонци, Албанци, Турци, Срби, Роми, Власи, Бошњаци, од сите луѓе од различни страни на Македонија-Груевски не одлговлекувај, и самиот гледаш заврши твоето.

Заев: Не заминуваме додека не падне оставка од Груевски!

Бриф - 17.05.2015

Збогум Никола“, „Бараме оставки“, „Оди си!“, се скандираше на антивладиниот протест во Скопје. Дојдовме по нашата иднина, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев во обраќањето пред демонстрантите.

(ВИДЕО) Заев ги кажа барањата, ја презентираше социјалната програма и останува пред Владата

Локално - 17.05.2015

„Дојдовме по нашата иднина. Испраќам јасна порака во име на сите нас овде, Македонци. Албанци, Турци, Срби, Роми, Бошњаци, присутни од сите националности граѓански здруженија, политички партии и политички определби. Груевски заврши твоето. Оди си.

(ВИДЕО) Заев: Дојдовме по слободата и остануваме додека Груевски не замине

Sky - 17.05.2015

Ова е целиот говор на Зоран Заев - лидерот на македонската демократска опозиција, го пренесуваме интегрално: Говор на претседателот на СДСМ, Зоран Заев , 17.05.2015 Дојдовме по нашето, Дојдовме по нашата иднина! Испраќам конкретна и јасна порака, во ...

Груевски: Заев со срамното барање за мито треба да си поднесе оставка

Lider - 17.05.2015

Ние направивме чекор со тоа што тројца луѓе за кои што нема докажано никаква вина решија да поднесат оставки за да се види дека тие се невини, без нивно присуство и влијание. -Истовремено се соочуваме со материјал кој што излезе во медиумите од кој ...

Груевски: Нема да дозволиме насилство на протестите

Идивиди - 17.05.2015

Со собирот за поддршка на Македонија во понеделник зад кој стои ВМРО-ДПМНЕ ќе покажаеме дека оваа држава има народ со крената кичма и нема да дозволи некој однадвор, со инструмент и полтрон на нечии интереси, да ја руши државата, да руши легитимно ...

Груевски: Проѕирен е обидот на СДСМ за манипулација со граѓаните

Утрински - 16.05.2015

Проѕирен обид за манипулација со граѓаните, вака премиерот Никола Груевски ги квалификува прислушуваните разговори што денеска ги објави СДСМ. - Никола Груевски и оваа Влада имаа девет години. Ако сакаа да го променат името, тоа ќе го направеа.

Груевски: Нема да дозволиме насилство на протестите

Утрински - 16.05.2015

Со собирот за поддршка на Македонија во понеделник зад кој стои ВМРО-ДПМНЕ ќе покажаеме дека оваа држава има народ со крената кичма и нема да дозволи некој однадвор, со инструмент и полтрон на нечии интереси, да ја руши државата, да руши легитимно ...

Заев прави сценарио и за меѓуетнички судири

Канал5 - 16.05.2015

Освен меѓумакедонските, Зоран Заев посакува и меѓуетнички судир, велат познавачите коментирајќи ја вчерашната „бомба“ на лидерот на СДСМ. Експертите велат Заев се обиде со неколку искреирани материјали се обиде да манипулира со чувствата на ...

Заев: Груевски се пазарел за устваното име на РМ (Видео)

Телма - 16.05.2015

Денеска ќе ја слушнете најголемата лага за вистината за Македонија и за вируелниот патриотизам на Груевски, рече на почетокот на прес – конференцијата Зоран Заев, претседател на СДСМ. - Како Груевски 9 години одзеде од иднината на Македонија, додека ...

Груевски: Проѕирен е обидот на СДСМ за манипулација со граѓаните

Канал5 - 16.05.2015

Проѕирен обид за манипулација со граѓаните, вака премиерот Никола Груевски ги квалификува прислушуваните разговори што денеска ги објави СДСМ. - Никола Груевски и оваа Влада имаа девет години. Ако сакаа да го променат името, тоа ќе го направеа.

Груевски: Решение за кризата мора да се најде, но не по насилен пат

Утрински - 16.05.2015

Решение за политичката криза мора да се најде и тоа мора да биде одраз на волјата на народот и граѓаните на Република Македонија изразена на последните избори, рече премиерот Никола Груевски на гостувањето во Дневникот на ТВ Сител.

Груевски: Нема да дозволиме насилство на протестите

Телма - 16.05.2015

Со собирот за поддршка на Македонија во понеделник зад кој стои ВМРО-ДПМНЕ ќе покажаеме дека оваа држава има народ со крената кичма и нема да дозволи некој однадвор, со инструмент и полтрон на нечии интереси, да ја руши државата, да руши легитимно ...

Јакимовски: Заев на Македонија и нуди освета, а не иднина

Утрински - 16.05.2015

Лидерот на ГРОМ Стевчо Јакимовски на денешната прес-конференција рече дека Зоран Заев и СДСМ веќе неколку месеци ја држат Македонија во политичка агонија. - Наместо да се направи исчекор земјата да излезе од криза, Заев во континуитет, на насилен и ...

Груевски: Не сме преговарале на штета на државата

24 Вести - 16.05.2015

Зоран Заев ниту со креирани, лепени и сечени снимки не успеа да докаже дека сме се преговарале на штета на државата, изјави премиерот Груевски по објавувањето на „бомбата“ на СДСМ за Сител.

Јакимовски: Заев долева масло на огнот

24 Вести - 16.05.2015

Зоран Заев веќе неколку месеци ја држи Македонија во политичка агонија, порача првиот човек на ГРОМ. Јакимовски го обвини Заев дека е подготвен како што рече да постави „квислиншка, марионетска ...

Јакимовски: Заев на Македонија и нуди освета, а не иднина

Канал5 - 16.05.2015

Лидерот на ГРОМ Стевчо Јакимовски на денешната прес-конференција рече дека Зоран Заев и СДСМ веќе неколку месеци ја држат Македонија во политичка агонија. - Наместо да се направи исчекор земјата да излезе од криза, Заев во континуитет, на насилен и ...

Груевски: Да сакав да го сменам името, до сега ќе го сменев, снимките се монтирани

Вест - 16.05.2015

„Никола Груевски има девет години во Владата, доколку сакал да го промени името ќе го направел досега. СДСМ е таа што го смени името, веќе во 1994 година, изврши промена, прифати да се викаме ПЈРМ, така што тоа кореспондира со денешното расположение ...

Груевски со реакција на прес-конференцијата на Зоран Заев

Алсат-М - 16.05.2015

Проѕирен обид за манипулација со граѓаните, вака премиерот Никола Груевски ги квалификува прислушуваните разговори што денеска ги објави СДСМ. - Никола Груевски и оваа Влада имаа девет години. Ако сакаа да го променат името, тоа ќе го направеа.

Груевски: Македонија ќе излезе посилна со решение засновано на волјата на народот

Макфакс - 16.05.2015

Решение за актуелната политичка криза во земјата мора да биде изнајдено но дека тоа решение мора да биде засновано на волјата на народот, од кое Македонија ќе искочи посилна, рече премиерот и претседател на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ...

ГРУЕВСКИ: Очекувам мирни и ненасилни протести

Телеграф - 16.05.2015

Собирот што го организира ВМРО-ДПМНЕ ќе биде мирен, ненасилен. Се надевам дека таков ќе биде и утрешниот протест, рече премиерот во интервју за ТВ „Сител“ Со собирот за поддршка на Македонија во понеделник зад кој стои ВМРО-ДПМНЕ ќе покажаеме дека ...

(ВИДЕО) Груевски: Во креираните, монтираните и лепените разговори станува збор за размена на мислења за името

Репортер - 16.05.2015

Проѕирен обид за манипулација со граѓаните, вака премиерот Никола Груевски ги квалификува прислушуваните разговори што денеска ги објави СДСМ. – Никола Груевски и оваа Влада имаа девет години. Ако сакаа да го променат името, тоа ќе го направеа.

Јакимовски: Заев наместо излез од кризата, долева масло на огнот

Макфакс - 16.05.2015

Зоран Заев веќе неколку месеци ја држат Македонија во политичка агонија, рече во саботата на прес-конференција челникот на вонпарламентарната партија Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ), Стевчо Јакимовски, обвинувајќи го челникот на опозицискиот ...

Груевски: Дојавите од Заев за нашите тактики до Грција е срамен чин

Курир - 16.05.2015

Најтрагично е што една ваква работа Заев на штета на интересите на Република Македонија ја вади во јавност и и’ дојавува на другата страна, на Грција, тоа Грција никогаш не би го направила.

Груевски: Дојавите од Заев за нашите тактики до Грција е срамен чин

Нетпрес - 16.05.2015

Најтрагично е што една ваква работа Заев на штета на интересите на Република Македонија ја вади во јавност и и’ дојавува на другата страна, на Грција, тоа Грција никогаш не би го направила, истакна премиерот Никола Груевски во гостувањето во вестите ...

(ВИДЕО) Заев за Нова: Во недела светот ќе го види убавото лице на Македонија

Репортер - 16.05.2015

Подготвен сум да си дадеме оставки со Груевскиа за доброто на Македонија, вели Зоран Заев во интервју за НОВА во кое зборува за аферата “Поткуп”, за утрешниот протест, за случувањата во Куманово и за преговорите за излез од кризата.

Заев го доби пасошот за да патува во Стразбур на средба со Груевски

МКД - 16.05.2015

Се очекува во вторник во Стразбур Груевски и Заев да имаат заедничка средба со европарламентарците. Тема на разговорите ќе биде излез од македонската политичка криза. Зоран Заев го добил назад пасошот, кој му беше одземен откако беше обвинет во ...

Заев го доби пасошот за да патува во Стразбур на средба со Груевски

Репортер - 16.05.2015

Во Европскиот парламент во Стразбур, во вторник се очекува да се одржи заедничка средба на Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и на Зоран Заев, претседателот на СДСМ, со европарламентарците.

Заев освен меѓумакедонски очигледно посакува и меѓуетнички судир

Курир - 16.05.2015

Првиот човек на СДСМ Зоран Заев во обидот да се спаси себеси отако стана јасно дека доказите против него се непобитни, очигледно освен меѓумакедонски посакува и меѓуетнички судир. На ова укажува објавувањето на вчерашната негова бомба, која имаше ...

Груевски: Македонија ќе излезе посилна со решение засновано на волјата на народот

Кајгана - 16.05.2015

Решение за актуелната политичка криза во земјата мора да биде изнајдено но дека тоа решение мора да биде засновано на волјата на народот, од кое Македонија ќе искочи посилна, рече премиерот и претседател на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ...

Груевски: Заев нема храброст да поднесе оставка затоа што знае дека е виновен

Курир - 16.05.2015

На видеото кое го видовме пред неколку дена јасно се гледа дека Зоран Заев отворено, директно бара мито за нешто што на човекот кој бара услуга од општината, тоа по закон му следува. Заев за тоа му бара мито.

Заев: Не е точно дека Груевски не преговарал за идентитетот

+инфо - 16.05.2015

Не е точно дека Груевски не преговарал за идентитетот., како што тврдеше, туку тоа барал да се реши со резолуција, рече Заев на денешната прес-конференција на која ги објави новите бомби за името ...

ЗАЕВ ПОТВРДИ: Ми го вратија пасошот

Телеграф - 16.05.2015

Заев на денешната пресконференција потврди дека пасошот, кој му беше одземен откако беше обвинет во случајот „Пуч“, му е вратен назад Лидерот на СДСМ, Зоран Заев потврди дека пасошот, кој му беше одземен откако беше обвинет во случајот „Пуч“, му е ...

Заев манипулира: Реалноста покажа дека ниту е сменето името, ниту е сменет идентитетот

Нетпрес - 16.05.2015

Како и што се очекуваше, лидерот на СДСМ Зоран Заев „најразорните бомби“ ги чуваше за крај. Денес, на само еден ден пред најавениот голем протест на опозицијата, најверојатно со цел, да успее да предизвика поголем одзив од јавноста, Заев објави ...

Јакимовски: Заев во континуитет долева масло на огнот со единствена цел: како најскоро да се добере до власта

Нетпрес - 16.05.2015

Благодарејќи на господинот Зоран Заев и Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, државата Република Македонија веќе неколку месеци се држи во политичка агонија, на која не и се наѕира крајот.

Груевски: Снимките се монтирани, не давам оставка, ниту преодна влада

А1 On - 16.05.2015

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски веднаш по “бомбата“ на СДСМ за името се појави на вестите во Сител, каде кажа дека снимките се сечени и лепени. Тој за протестот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека ќе ја промени локацијата на одржување, односно пред ...

ГРУЕВСКИ: Баравме идентитетот да биде гарантиран со резолуција на ОН

Телеграф - 16.05.2015

Наша обврска е да разговараме и да бараме решение, компромис кој би бил прифатлив за мнозинството граѓани на Република Македонија, рече премиерот во интервјуто за „Сител“ одговарајќи на прашања поврзани со објавувањето на последните прислушувани ...

Груевски: Заев сака судир за да се извлече од криминалите и матните работи

Сител - 16.05.2015

Премиерот Груевски во гостувањето на весите на Сител истакна дека на лидерската средба, министерот за надворешни работи Никола Попоски го замолил Зоран Заев, во понеделник од пред Влада да се тргнат шаторите, додека трае собирот на граѓани.

Народот на избори ми даде поддршка која немам намера да ја изневерам

Курир - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски денес истакна дека не планира да поднесе оставка бидејќи мандатот го доби пред само една година кога народот нему му ја даде довербата. Во своето гостување на Сител, премиерот вели дека тој мандатот го доби на региларни, ...

Груевски: Му благодарам на Заев, од снимките се гледа дека за идентитетот сме сакале да добиеме гаранции

Нетпрес - 16.05.2015

Никола Груевски и оваа влада имаа речиси 9 години доколку сакаат да го променат името, да го направат тоа, но очигледно тоа не е сторено, името е тоа што беше и пред девет години. Напротив, СДСМ е таа што го го смени името и тоа неполни две години ...

Курир: Заев сака и меѓумакедонски и меѓуетнички судир

Сител - 16.05.2015

Лидерот на СДСМ си поигрува со емоциите на граѓаните и сака да предизвика не само меѓумакедонски туку и меѓуетнички судири објави Курир. Со вчерашната бомба пишува порталот, тој цели кон разгорување на албанската заедница за да ги искористи во своја ...

Груевски: Заев потврди дека сме барале заштита на идентитетот со резолуција на ОН

Курир - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски денес му се заблагодари на опозицискиот лидер за снимките кои ги објави, затоа што колку и да ги сечел и монтирал од нив јасно се гледа какви се позициите на македонската Влада во преговорите за името.

Заев и советниците одбиваат во советот на општината да се разговара за барањето поткуп

Сител - 16.05.2015

Советниците од партијата на Заев не сакаат на седница на советот на општина Струмица да се зборува за барањето поткуп од 200.000 евра од страна на Зоран Заев. Со образложение дека немало законски и статутарни услови , вчера претседателот на советот ...

Заев и СДСМ ги подгреваат меѓуетничките тензии

Алфа - 16.05.2015

Се обидува ли Заев да предизвика меѓуетнички судири? При објавата на таканаречената 32 бомба ја обвини власта дека го уништувала соживотот. Се обидува ли Заев да предизвика меѓуетнички судири? При објавата на таканаречената 32 бомба ја обвини власта ...

Груевски: Нема да дозволиме некој однадвор со полтронот Заев да ја руши државата

Курир - 16.05.2015

Зоран Заев беше замолен, во понеделник да бидат дислоцирани од пред Владата неговите поддржувачи кои планираат таму да останат, бидејќи во тоа време ќе се случува голем народен собир на ВМРО-ДПМНЕ. Тој тоа го одбил.

Груевски: Заев нема храброст да поднесе оставка затоа што знае дека е виновен

Сител - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски во вестите на Канал 5 телевизија истакна дека на видеото кое го видовме пред неколку дена јасно се гледа дека Зоран Заев отворено, директно бара мито за нешто што на човекот кој бара услуга од општината, тоа по закон му ...

Груевски: Нема да дозволиме насилство на протестите

Алфа - 16.05.2015

Премиерот смета дека целта на СДСМ на чело со Зоран Заев е предизвикување безбедносна и политичка криза, судир меѓу граѓаните. Со собирот за поддршка на Македонија во понеделник зад кој стои ВМРО-ДПМНЕ ќе покажаеме дека оваа држава има народ со ...

Груевски: На Владата ѝ е работа да има разговори за името

Капитал - 16.05.2015

Заев не успеа да го постигне тоа што го сакаше, да нѐ прикаже дека сакаме нешто лошо да направиме за Македонија, изјави премиерот Никола Груевски во интервју за ТВ Сител, коментирајќи ја денешната „бомба“ на Заев, со која претседателот на СДСМ ...

Заев: Утре светот ќе го види убавото лице на Македонија

Нова ТВ - 16.05.2015

Подготвен сум да си дадеме оставки со Груевски за доброто на Македонија, вели Зоран Заев во интервју за НОВА во кое зборува за аферата „Поткуп", за утрешниот протест, за случувањата во Куманово и за преговорите за излез од кризата.

Груевски:Немам намера да поднесам оставка

+инфо - 16.05.2015

Нема да поднесам оставка бидејќи мандатот го добив од граѓаните на регуларни, фер и демократски избори пред само една година, изјави премиерот Никола Груевски. - Оставка немам намера да поднесам, ниту пак да прифатам преодна влада.

Груевски: Барањето мито од Заев е срамен и криминоген чин

Нетпрес - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски во гостувањето во Дневникот на Канал 5 меѓу другото ја искоментира и видео снимката што деновиве се појави на Јутјуб, а на која јасно се гледа како лидерот на СДСМ и градоначалник на Струмица Зоран Заев отворено бара мито.

Груевски: Заев потврди дека сме барале заштита на идентитетот со резолуција на ОН

Нетпрес - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски денес му се заблагодари на опозицискиот лидер за снимките кои ги објави, затоа што колку и да ги сечел и монтирал од нив јасно се гледа какви се позициите на македонската Влада во преговорите за името.

Груевски: Немам намера да ја изневерам довербата од народот

Алфа - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека нема да даде оставка, бидејќи мандатот го добил од граѓаните на Република Македонија на регуларни, фер и демократски избори пред само една година.

Груевски: Не давам оставка, нема да прифатам преодна влада

МКД - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски денеска по конференцијата за медиуми на СДСМ во две последователни интервјуа, за телевизиите Канал 5 и Сител, изјави дека владата соработувала со многу посредници кои се нуделе да помогнат во решавањето на спорот за името, ...

Груевски: Дојавите од Заев за нашите тактики до Грција е срамен чин

Сител - 16.05.2015

Дојавите од Зоран Заев за нашите тактики до Грција е срамен чин, смета премиерот Никола Груевски. - Најтрагично е што една ваква работа Заев на штета на интересите на Република Македонија ја вади во јавност и и дојавува на другата страна, на Грција, ...

Заев: Подготвен сум заедно со Груевски да дадам оставка за да се врати слободата во Македонија

МКД - 16.05.2015

Подготвен сум не само на оставка, туку на сè што треба за да ги вратиме возвишените вредности во 21 век во нашата земја. И на оставка и на сè друго, на сè друго што треба, одговори претседателот на СДСМ Зоран Заев во интервју со Борјан Јовановски на ...

Заев потврди, СДСМ има тимови за насилство (ВИДЕО)

Курир - 16.05.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во денешното интервју за НоваТВ потврдува дека најголемата опозициска партија има тимови за насилство на протестот кој утре треба да се одржи пред Владата на Република Македонија.

Еве како Заев со погрешен наратив ја лаже јавноста

Курир - 16.05.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев и денеска продолжи со објавување на нелегално стекнатите искреирани материјали, дополнувајќи ги со наратив преку кој повторно се обиде да ја доведе јавноста во заблуда.

Груевски: Му благодарам на Заев за бомбата од која се виде дека сме се бореле за името и залагале за референдум (ВИДЕО)

Курир - 16.05.2015

Оваа влада веќе 9 години е на власт и доколку сакала да го промени името, ќе го сторела тоа, но името не е променето. Напротив, СДСМ го смени. Ова денеска го истакна премиерот Никола Грувески на гостувањето во вестите на Сител, па додаде дека Зоран ...

ГРУЕВСКИ: Заев нема храброст да поднесе оставка затоа што знае дека е виновен

Телеграф - 16.05.2015

Функционерите кои поднесоа оставки, како што нагласи премиерот, се невини луѓе кои одлучија да повлечат чекор во интерес на државата, а Заев не го прави тоа Премиерот Никола Груевски во вестите на „Канал 5“ телевизија истакна дека на видеото кое го ...

(ВИДЕО) Стевче Јакимовски: Заев долева масло на огнот

Репортер - 16.05.2015

Зоран Заев веќе неколку месеци ја држи Македонија во политичка агонија, порача првиот човек на ГРОМ. Јакимовски го обвини Заев дека е подготвен како што рече да постави „квислиншка, марионетска власт“.

Груевски: Заев потврди дека сме барале заштита на идентитетот со резолуција на ОН

Сител - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски денеска во вестите на Канал 5 телевизија му изрази благодарност на опозицискиот лидер за снимките кои ги објави, затоа што, ккао што рече, колку и да ги сечел и монтирал од нив јасно се гледа какви се позициите на ...

ВИДЕО: Заев потврди дека СДСМ има тимови за насилство

Нетпрес - 16.05.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во денешното интервју за НоваТВ потврдува дека најголемата опозициска партија има тимови за насилство на протестот кој утре треба да се одржи пред Владата на Република Македонија.

Заев преку наратив се обидува да ја доведе јавноста во заблуда

Нетпрес - 16.05.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев и денеска продолжи со објавување на нелегално стекнатите искреирани материјали, дополнувајќи ги со наратив преку кој повторно се обиде да ја доведе јавноста во заблуда, пишува порталот „Курир“.

Заев: Имаме млади луѓе - борци, некои тренираат карате, кик бокс! (ВИДЕО)

Сител - 16.05.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во денешното интервју за НоваТВ потврдува дека најголемата опозициска партија има тимови за насилство на протестот кој утре треба да се одржи пред Владата на Република Македонија.

Груевски: Заев сака судир за да се извлече од криминалите и матните работи

Курир - 16.05.2015

Премиерот Груевски во гостувањето на весите на Сител истакна дека на лидерската средба, министерот за надворешни работи Никола Попоски го замолил Зоран Заев, во понеделник од пред Влада да се тргнат шаторите, додека трае собирот на граѓани.

Јакимовски: СДСМ се подготвени да постават квислиншка, марионетска власт

Курир - 16.05.2015

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски изјави дека Зоран Заев и СДСМ веќе неколку месеци ја држат Македонија во политичка агонија. -Наместо да се направи исчекор земјата да излезе од криза, Заев во континуитет, на насилен и дволичен начин долева масло ...

Груевски: Оставка нема да дадам, ниту пак преодна влада ќе има

Репортер - 16.05.2015

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски веднаш по “бомбата“ на СДСМ за името се појави на вестите во Сител, каде кажа дека снимките се сечени и лепени. Тој за протестот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека ќе ја промени локацијата на одржување пред владата, ...

Заев посакува меѓумакедонски и меѓуетнички судир

Нетпрес - 16.05.2015

Првиот човек на СДСМ Зоран Заев во обидот да се спаси себеси отако стана јасно дека доказите против него се непобитни, очигледно освен меѓумакедонски посакува и меѓуетнички судир, пишува денес порталот „Курир“.

Груевски: Заев сака судир за да се извлече од криминалните и матните работи

Нетпрес - 16.05.2015

Министерот за надворешни работи Никола Попоски за време на лидерската средба го замолил Зоран Заев, во понеделник од пред Влада да се тргнат шаторите, додека трае собирот на граѓани. Лидерот на СДСМ го одбил тоа.

Со бегањето од итна седница на Советот, Заев прифаќа дека е виновен за поткупот

Нетпрес - 16.05.2015

Опозицискиот лидер и струмички градоначалник Зоран Заев на седниците на општинскиот Совет не сака да се говори за примањето поткуп од негова страна од 200.000 илјади евра, откако беше фатен жив по снимката која османан на каналот Јутјуб, пренесува ...

Груевски: Народот на избори ми даде поддршка и немам намера да ја изневерам

Нетпрес - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски денес истакна дека не планира да поднесе оставка бидејќи мандатот го доби пред само една година кога народот нему му ја даде довербата. Во своето гостување на Сител, премиерот вели дека тој мандатот го доби на регуларни, ...

Груевски: Со смислени лаги и манипулации се сакаше да се направи конфликт меѓу Македонци и Албанци

Сител - 16.05.2015

Проѕирен обид за манипулација со граѓаните, вака премиерот Никола Груевски ги квалификува прислушуваните разговори што денеска ги објави СДСМ. - Никола Груевски и оваа Влада имаа девет години. Ако сакаа да го променат името, тоа ќе го направеа.

Груевски: Заев со срамното барање за мито треба да си поднесе оставка

Сител - 16.05.2015

Ние направивме чекор со тоа што тројца луѓе за кои што нема докажано никаква вина решија да поднесат оставки за да се види дека тие се невини, без нивно присуство и влијание. -Истовремено се соочуваме со материјал кој што излезе во медиумите од кој ...

Јакимовски: СДСМ се подготвени да постават квислиншка, марионетска власт

Сител - 16.05.2015

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски изјави дека Зоран Заев и СДСМ веќе неколку месеци ја држат Македонија во политичка агонија. -Наместо да се направи исчекор земјата да излезе од криза, Заев во континуитет, на насилен и дволичен начин долева масло ...

Груевски: Народот на избори ми даде поддршка која немам намера да ја изневерам

Сител - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски денес истакна дека не планира да поднесе оставка бидејќи мандатот го доби пред само една година кога народот нему му ја даде довербата. Во своето гостување на Сител, премиерот вели дека тој мандатот го доби на региларни, ...

Груевски: Му благодарам на Заев за бомбата - покажа дека сме се бореле за името

Press24 - 16.05.2015

Оваа влада веќе 9 години е на власт и доколку сакала да го промени името, ќе го сторела тоа, но името не е променето. Напротив, СДСМ го смени. Ова денеска го истакна премиерот Никола Грувески на гостувањето во вестите на Сител, па додаде дека Зоран ...

Груевски: Заев нема храброст да поднесе оставка затоа што знае дека е виновен

Нетпрес - 16.05.2015

Ние направивме чекор со тоа што тројца луѓе за кои што нема докажано никаква вина решија да поднесат оставки за да се види дека тие се невини, без нивно присуство и влијание, рече премиерот Никола Груевски во вестите на Сител.

Заев прифаќа дека е виновен за поткупот со бегањето од итна седница на Советот

Press24 - 16.05.2015

Опозицискиот лидер и струмички градоначалник Зоран Заев на седниците на општинскиот Совет не сака да се говори за примањето поткуп од негова страна од 200.000 илјади евра, откако беше фатен жив по снимката која османан на каналот Јутјуб.

Груевски: Заев со срамното барање за мито треба да си поднесе оставка

Курир - 16.05.2015

Ние направивме чекор со тоа што тројца луѓе за кои што нема докажано никаква вина решија да поднесат оставки за да се види дека тие се невини, без нивно присуство и влијание. -Истовремено се соочуваме со материјал кој што излезе во медиумите од кој ...

Груевски: Не планирам оставка - народот ми даде доверба и нема да го изневерам

Press24 - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски денес истакна дека не планира да поднесе оставка бидејќи мандатот го доби пред само една година кога народот нему му ја даде довербата. Во своето гостување на Сител, премиерот вели дека тој мандатот го доби на региларни, ...

Груевски: Нема да дозволиме некој однадвор со полтронот Заев да ја руши државата

Нетпрес - 16.05.2015

Зоран Заев беше замолен, во понеделник да бидат дислоцирани од пред Владата неговите поддржувачи кои планираат таму да останат, бидејќи во тоа време ќе се случува голем народен собир на ВМРО-ДПМНЕ. Тој тоа го одбил.

ГРУЕВСКИ: Довербата народот ми ја дал на избори, нема да ја изневерам

Телеграф - 16.05.2015

Имам обврска да се справам со ова што го прави Заев, да се справам со ова и да најдам решение Македонија да оди напред. И ќе оди напред, истакна Груевски денеска на гостувањето во вестите на „Сител“ телевизија Премиерот Никола Груевски денеска ...

ВИДЕО: Груевски: Му благодарам на Заев за бомбата од која се виде дека сме се бореле за името и залагале за референдум

Сител - 16.05.2015

Оваа влада веќе 9 години е на власт и доколку сакала да го промени името, ќе го сторела тоа, но името не е променето. Напротив, СДСМ го смени. Ова денеска го истакна премиерот Никола Грувески на гостувањето во вестите на Сител, па додаде дека Зоран ...

Груевски: проѕирен обид на Заев за манипулација

Р.С.Европа - 16.05.2015

Проѕирен обид за манипулација со граѓаните, вака премиерот Никола Груевски ги квалификува прислушуваните разговори што денеска ги објави СДСМ. Никола Груевски и оваа Влада имаа девет години. Ако сакаа да го променат името, тоа ќе го направеа.

Јакимовски: СДСМ се подготвени да постават квислиншка, марионетска власт

Press24 - 16.05.2015

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски изјави дека Зоран Заев и СДСМ веќе неколку месеци ја држат Македонија во политичка агонија. -Наместо да се направи исчекор земјата да излезе од криза, Заев во континуитет, на насилен и дволичен начин долева масло ...

Груевски: Нема да дозволиме насилство на протестите

Сител - 16.05.2015

Со собирот за поддршка на Македонија во понеделник зад кој стои ВМРО-ДПМНЕ ќе покажаеме дека оваа држава има народ со крената кичма и нема да дозволи некој однадвор, со инструмент и полтрон на нечии интереси, да ја руши државата, да руши легитимно ...

Груевски: Народот на избори ми даде поддршка која немам намера да ја изневерам

Република - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски не планира да поднесе оставка бидејќи мандатот го доби пред само една година кога народот нему му ја даде довербата. Во интервју за Сител, вели дека тој мандатот го доби на регуларни, фер и демократски избори и дека ...

Народот на избори ми даде поддршка која немам намера да ја изневерам

Вечер Прес - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски денес истакна дека не планира да поднесе оставка бидејќи мандатот го доби пред само една година кога народот нему му ја даде довербата Во своето гостување на Сител, премиерот вели дека тој мандатот го доби на региларни, фер ...

Груевски: Заев треба да поднесе оставка поради тоа што бараше мито

Пулс24 - 16.05.2015

Ние направивме чекор со тоа што тројца луѓе за кои што нема докажано никаква вина решија да поднесат оставки за да се види дека тие се невини, без нивно присуство и влијание. -Истовремено се соочуваме со материјал кој што излезе во медиумите од кој ...

Груевски: Дојавите од Заев за нашите тактики до Грција е срамен чин

Република - 16.05.2015

Најтрагично е што една ваква работа Заев на штета на интересите на Република Македонија ја вади во јавност и и’ дојавува на другата страна, на Грција, тоа Грција никогаш не би го направила.

Груевски: Дојавите од Заев за нашите тактики до Грција е срамен чин

Пулс24 - 16.05.2015

Најтрагично е што една ваква работа Заев на штета на интересите на Република Македонија ја вади во јавност и и’ дојавува на другата страна, на Грција, тоа Грција никогаш не би го направила.

Заев со срамното барање за мито треба да си поднесе оставка

Република - 16.05.2015

Ние направивме чекор со тоа што тројца луѓе за кои што нема докажано никаква вина решија да поднесат оставки за да се види дека тие се невини, без нивно присуство и влијание. -Истовремено се соочуваме со материјал кој што излезе во медиумите од кој ...

Немам намера да поднесам оставка, ни да прифатам преодна влада

Вечер Прес - 16.05.2015

Јас да се повлечам би било кукавички чин, јас ќе се соочам со нападот кон нас и заедно со народот да покажеме дека Македонија не може на ваков начин да биде нападната, Македонија покажува и ќе покаже цврстина, рече Груевски.

Груевски: Му благодарам на Заев за бомбата од која се виде дека сме се бореле за името и залагале за референдум (ВИДЕО)

МК News - 16.05.2015

Оваа влада веќе 9 години е на власт и доколку сакала да го промени името, ќе го сторела тоа, но името не е променето. Напротив, СДСМ го смени, истакна премиерот Никола Грувески на гостувањето во вестите на Сител, па додаде дека Зоран Заев е познат ...

Јакимовски: СДСМ се подготвени да постават квислиншка, марионетска власт

Вечер Прес - 16.05.2015

Она што Заев го нуди на Македонија како алтернатива се рекетарски шеми и освета, а не иднина. ГРОМ уште еднаш му укажува на Заев дека државата се брани преку институциите на системот, а не преку скандали и насилни сценарија кои нему ќе му се вратат ...

Груевски: Заев нема храброст да поднесе оставка затоа што знае дека е виновен

Република - 16.05.2015

- На видеото кое го видовме пред неколку дена јасно се гледа дека Зоран Заев отворено, директно бара мито за нешто што на човекот кој бара услуга од општината, тоа по закон му следува. Заев за тоа му бара мито – Ова го истакна премиерот Никола ...

Груевски: Нема да дозволиме некој однадвор со полтронот Заев да ја руши државата

Република - 16.05.2015

Зоран заев беше замолен во понделник да бидат дислоцирани од пред Владата неговите поддржувачи кои планираат таму да останат бидејќи во тоа време ќе се случува голем народен собир на ВМРО-ДПМНЕ. Тој тоа го одбил.

Заев сака да создаде хаос, за тој да најде начин како да се извлече од сите незаконски и криминални работи што ги има ...

Пулс24 - 16.05.2015

Премиерот Груевски во гостувањето на весите на Сител истакна дека на лидерската средба, министерот за надворешни работи Никола Попоски го замолил Зоран Заев, во понеделник да се тргнат шаторите на неколку часа, додека трае собирот на граѓани.

Груевски: Наша работа е да преговараме, а името не сме го смениле!

Фактор - 16.05.2015

После прес конференцијата на опзициската СДСМ во која лидерот Заев објавуваше нови аудио снимки во кои тврди дека Премиерот преговарал тајно за промена на името и идентитетот, во вестите на Сител, претседателот на Владата на РМ Никола Груевски ...

Груевски: Му благодарам на Заев за бомбата од која се виде дека сме се бореле за името и залагале за референдум (ВИДЕО)

Денешен - 16.05.2015

Оваа влада веќе 9 години е на власт и доколку сакала да го промени името, ќе го сторела тоа, но името не е променето. Напротив, СДСМ го смени. Ова денеска го истакна премиерот Никола Грувески на гостувањето во вестите на Сител, па додаде дека Зоран ...

Груевски: Оставка немам намера да поднесам, ниту пак да прифатам преодна влада

Пулс24 - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски денес истакна дека не планира да поднесе оставка бидејќи мандатот го доби пред само една година кога народот нему му ја даде довербата. Во своето гостување на Сител, премиерот вели дека тој мандатот го доби на региларни, ...

Заев го доби пасошот назад, со премиерот Груевски ќе преговараат и во Стразбур

Sky - 16.05.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешната прес-конференција потврди дека пасошот кој му беше одземен заради случајот „Пуч“ му е вратен. Иако Заев не образложи, најверојатно пасошот му е вратен поради средбата меѓу Заев и Никола Груевски која на ...

Груевски: Дојавите од Заев за нашите тактики до Грција е срамен чин

Вечер Прес - 16.05.2015

Груевски рече дека сакајќи само за да ги оцрни нив и тој да се претстави како фигура која што е подобна за да дојде на власт, Заев прави штета на интересите на Република Македонија и на целиот преговарачки процес Најтрагично е што една ваква работа ...

Груевски: Заев пушта монтирани снимки, не давам оставка и нема преодна влада

еМагазин - 16.05.2015

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски по прес конференцијата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за името гостуваше во вестите на телевизија Сител, каде кажа дека снимките се сечени и лепени. „Никола Груевски има девет години во Владата, доколку сакал ...

Груевски: Заев нема храброст да поднесе оставка затоа што знае дека е виновен

Пулс24 - 16.05.2015

На видеото кое го видовме пред неколку дена јасно се гледа дека Зоран Заев отворено, директно бара мито за нешто што на човекот кој бара услуга од општината, тоа по закон му следува. Заев за тоа му бара мито.

Јакимовски: СДСМ се подготвени да постават квислиншка, марионетска власт

Пулс24 - 16.05.2015

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски изјави дека Зоран Заев и СДСМ веќе неколку месеци ја држат Македонија во политичка агонија. -Наместо да се направи исчекор земјата да излезе од криза, Заев во континуитет, на насилен и дволичен начин долева масло ...

Му благодарам на Заев за бомбата од која се виде дека сме се бореле за името и залагале за референдум

Вечер Прес - 16.05.2015

Оваа влада веќе 9 години е на власт и доколку сакала да го промени името, ќе го сторела тоа, но името не е променето. Напротив, СДСМ го смени, истакна премиерот Никола Грувески на гостувањето во вестите на Сител, па додаде дека Зоран Заев е познат ...

Груевски: Заев потврди дека сме барале заштита на идентитетот со резолуција на ОН

Пулс24 - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски денес му се заблагодари на опозицискиот лидер за снимките кои ги објави, затоа што колку и да ги сечел и монтирал од нив јасно се гледа какви се позициите на македонската Влада во преговорите за името.

(ВИДЕО) Груевски: Во креираните разговори станува збор за размена на мислења за името

Либертас - 16.05.2015

Проѕирен обид за манипулација со граѓаните, вака премиерот Никола Груевски ги квалификува прислушуваните разговори што денеска ги објави СДСМ. – Никола Груевски и оваа Влада имаа девет години. Ако сакаа да го променат името, тоа ќе го направеа.

Груевски: Заев потврди дека сме барале заштита на идентитетот со резолуција на ОН

Република - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски денес му се заблагодари на опозицискиот лидер за снимките кои ги објави, затоа што колку и да ги сечел и монтирал од нив јасно се гледа какви се позициите на македонската Влада во преговорите за името.

Народот на избори ми даде поддршка која немам намера да ја изневерам

МК News - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски денес истакна дека не планира да поднесе оставка бидејќи мандатот го доби пред само една година кога народот нему му ја даде довербата. Во своето гостување на Сител, премиерот вели дека тој мандатот го доби на региларни, ...

Груевски: Нема да дозволиме некој однадвор со полтронот Заев да ја руши државата

Вечер Прес - 16.05.2015

Тој потенцира дека собирот за поддршка на Македонија во понеделник ќе биде мирен и ненасилен. Премиерот истакна дека се надева дека и утрешниот протест организиран од СДСМ кој се крие зад здруженија, ќе биде мирен Зоран Заев беше замолен, во ...

ВИДЕО: Еве како провладините медиуми најбезобразно лажат дека на протестот ќе има насилство

Либертас - 16.05.2015

Либертас деновиве веќе пишуваше за монструозните лаги на медиуми под директна контрола на власта (за што слушнавме во снимките од „бомбите“) со кои сакаат да ги исплашат граѓаните да не се појават на утрешниот масовен граѓански протест во 14 часот ...

ФОТО: Тимовите на СДСМ со алкохол и пендреци се спремаат за протестот

Пулс24 - 16.05.2015

Тимовите на СДСМ со алкохол и пендреци се подготвуваат за утрешниот протест во главниот град. Оваа фотографија која стигна до нашата редакција е направена вечерва во Богданци. Изминатиов период медиумите постојано пишуваа дека Зоран Заев и СДСМ ...

Братот на Зоран Заев „го запали“ цел Интернет: „Вице за банкар кај Лила“

Пулс24 - 16.05.2015

Шегите на сметка на Зоран Заев и неговиот брат - Вице, го „запалија“ Интернетот. Од појавувањето на скандалот со барањето и примањето поткуп од страна на градоначалникот на Струмица и претседател на опозициската СДСМ речиси никој во јавноста не го ...

(ВИДЕО) Интервју на Заев за НОВА: На протестот очекувам над 100 илјади граѓани

Либертас - 16.05.2015

Подготвен сум да си дадеме оставки со Груевскиа за доброто на Македонија, вели Зоран Заев во интервју за НОВА во кое зборува за аферата “Поткуп”, за утрешниот протест, за случувањата во Куманово и за преговорите за излез од кризата.

Заев сака судир за да се извлече од криминалите и матните работи

Република - 16.05.2015

Министерот за надворешни работи Никола Попоски на лидерската средба го замолил Зоран Заев, во понеделник од пред Влада да се тргнат шаторите, додека трае собирот на граѓани. Лидерот на СДСМ го одбил тоа, пренесе премиерот Груевски во гостувањето на ...

Груевски: Нема да дозволиме некој однадвор со полтронот Заев да ја руши државата

Пулс24 - 16.05.2015

Зоран Заев беше замолен, во понеделник да бидат дислоцирани од пред Владата неговите поддржувачи кои планираат таму да останат, бидејќи во тоа време ќе се случува голем народен собир на ВМРО-ДПМНЕ. Тој тоа го одбил.

Струмичани бараат Заев да биде нов владика

Пулс24 - 16.05.2015

Православните верници од Струмичката епархија излегоа на марш на кој бараат смена на митрополитот г. Наум. Тие сметаат дека градоначалникот на Струмица, Зоран Заев, заслужува да биде на оваа позиција поради неговиот несебичен придонес за ...

(ВИДЕО) Груевски: Оставка немам намера да поднесам, ниту пак да прифатам преодна влада

Либертас - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека нема да даде оставка, бидејќи мандатот го добил од граѓаните на Република Македонија на регуларни, фер и демократски избори пред само една година.

Црната кампања на власта не ја гаси ѕвездата на Заев-борецот за слобода

Либертас - 16.05.2015

Граѓаните нема да дозволат Зоран Заев, претседателот на СДСМ и опозицијата, да отстапи од борбата која ја почна за да ја врати државата на граѓаните. Тоа тој им го должи на граѓаните, на идните поколенија, но и на нашите предци.

Заев со срамното барање за мито треба да си поднесе оставка

Вечер Прес - 16.05.2015

Тој не го прави тоа, додаде премиерот и подвлече дека Заев може да има влијание на сведоците , може да го повтори делото и може да направи многу други работи за да ја заташка работата и затоа сака да остане на таа позиција Ние направивме чекор со ...

Опозицијата пред Влада до крај, власта ги обвинува дека сакаат да направат конфликт!

Фактор - 16.05.2015

Во недела не треба да се пропушти можноста да се присуствува на најголемиот национален – над етнички, надпартиски и граѓански протест во Република Македонија. Тоа, го изјави лидерот на Социјалдемократскиот сојуз (СДСМ) Зоран Заев.

Заев очигледно посакува меѓуетнички судир

Пулс24 - 16.05.2015

Првиот човек на СДСМ Зоран Заев во обидот да се спаси себеси отако стана јасно дека доказите против него се непобитни, очигледно освен меѓумакедонски посакува и меѓуетнички судир. На ова укажува објавувањето на вчерашната негова бомба, која имаше ...

Бара ли Бранко нов Рамковен договор?

Република - 16.05.2015

Поранешниот премиер, претседател и лидер на СДСМ излезе од илегала и веднаш предизвика внимание како што доликува на некој што бил во највисоките државни структури од независноста до пред две години.

ШТО СОДДРЖИ БОМБАТА КОЈА ЌЕ ПУКНЕ ПОПЛАДНЕ - Зоран Заев свика конференција за печат за 14 часот и 30 минути

Sky - 16.05.2015

ВО 14 и 30 часот во партиското седиште на СДСМ, се очекува Зоран Заев да ја обелодени бомбата за името. Ова е 33-тата бомба и ќе биде досега ...

Видео: Заев потврди, СДСМ има тимови за насилство

Пулс24 - 16.05.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во денешното интервју за НоваТВ потврдува дека најголемата опозициска партија има тимови за насилство на протестот кој утре треба да се одржи пред Владата на Република Македонија.

Бегството на Заев од општинскиот Совет е признание за поткупот

Република - 16.05.2015

Зоран Заев бега од итна седниците на општинскиот Совет, која ја советниците ја бараат откако беше објавена снимката на каналот Јутјуб на која експлицитно бара пари за поткуп. Опозицискиот лидер и струмички градоначалник не сака да се говори за ...

Еве како Заев со погрешен наратив ја лаже јавноста

Пулс24 - 16.05.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев и денеска продолжи со објавување на нелегално стекнатите искреирани материјали, дополнувајќи ги со наратив преку кој повторно се обиде да ја доведе јавноста во заблуда.

Заев: Имаме огромен број од две илјади млади што се борци и тренираат карате и кик-бокс

Република - 16.05.2015

Имаме огромен број од две илјади млади луѓе, наши членови кои се борци и кои тренираат карате и кик-бокс – изјави Зоран Заев, претседателот на СДСМ во интервју за „НоваТВ“. Со овие зборови, Заев потврди дека СДСМ има тимови за насилство, нешто за ...

(ВИДЕО) Интервју на Заев за НОВА: На протестот очекувам над 100 илјади граѓани

Локално - 16.05.2015

Подготвен сум да си дадеме оставки со Груевскиа за доброто на Македонија, вели Зоран Заев во интервју за НОВА во кое зборува за аферата “Поткуп”, за утрешниот протест, за случувањата во Куманово и за преговорите за излез од кризата.

Заев: Груевски влегол во преговори и за идентитетските прашања

Либертас - 16.05.2015

- Груевски влегол во преговори за идентитетските прашања и барал да се решат преку резолуција – изјави Заев во текот на објавувањето на денешната 33-та ...

Заев тврди дека Премиерот тајно договарал промена на Уставното име

Фактор - 16.05.2015

Во денешната 33 прес конференција која се однесува на таканаречените „бомби“ опозицискиот лидер Зоран Заев со сериозни обвинувања кон премиерот. Во наводно прислушуваните аудио снимки кои во моментов ги објавува Заев вели дека премиерот Никола ...

СДСМ ја објави 33 политичка бомба

Тера - 16.05.2015

Денеска ќе ја слушнете најголемата лага за вистината за Македонија и за вируелниот патриотизам на Груевски, рече на почетокот на прес – конференцијата Зоран Заев, претседател на СДСМ. „ Ова е моментот на големата вистина.

Заев потврди дека СДСМ има тимови за насилство!

Вечер Прес - 16.05.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во денешното интервју за НоваТВ потврдува дека најголемата опозициска партија има тимови за насилство на протестот кој утре треба да се одржи пред Владата на Република Македонија.

Заев: Груевски преговарал за идентитетски прашања

Канал 77 - 16.05.2015

Не е точно дека Груевски не разговарал за идентитетските прашања, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој како доказ презентираше снимен разговор на Груевски со Силвана Бонева, каде според Заев тоа го признава.

Заев освен меѓумакедонски очигледно посакува и меѓуетнички судир

Денешен - 16.05.2015

Првиот човек на СДСМ Зоран Заев во обидот да се спаси себеси отако стана јасно дека доказите против него се непобитни, очигледно освен меѓумакедонски посакува и меѓуетнички судир. На ова укажува објавувањето на вчерашната негова бомба, која имаше ...

33та Бомба на Заев – името

МК News - 16.05.2015

Во денешната 33 прес конференција која се однесува на таканаречените „бомби“ опозицискиот лидер Зоран Заев во наводно прислушуваните аудио снимки кои во моментов ги објавува Заев вели дека премиерот Никола Груевски и поранешниот директор на УБК Сашо ...

Јакимовски: СДСМ се подготвени да постават квислиншка, марионетска власт

Република - 16.05.2015

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски изјави дека Зоран Заев и СДСМ веќе неколку месеци ја држат Македонија во политичка агонија. -Наместо да се направи исчекор земјата да излезе од криза, Заев во континуитет, на насилен и дволичен начин долева масло ...

Груевски: Ќе ја промениме локацијата на собирот в понеделник

Sky - 16.05.2015

Нема да дозволиме насилство на протестот кој ќе го организираме, истакна денеска премиерот Никола Груевски во гостувањето во дневникот на телевизија „Сител“. – На разговорите во Клубот на пратениците пред некој ден, Никола Попоски го замоли Заев ако ...

Груевски: Му благодарам на Заев за бомбата од која се виде дека сме се бореле за името и залагале за референдум (ВИДЕО)

Република - 16.05.2015

Оваа влада веќе 9 години е на власт и доколку сакала да го промени името, ќе го сторела тоа, но името не е променето. Напротив, СДСМ го смени, истакна премиерот Никола Грувески на гостувањето во вестите на Сител, па додаде дека Зоран Заев е познат ...

Груевски: Немам намера да поднесам оставка, ниту пак да прифатам преодна влада (видео)

Република - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски изјави дека нема да даде оставка, бидејќи мандатот го добил од граѓаните на Република Македонија на регуларни, фер и демократски избори пред само една година. – Оставка немам намера да поднесам, ниту пак да прифатам преодна ...

Груевски: Бомбата на Заев покажа дека сме се бореле за името и залагале за референдум!

Пулс24 - 16.05.2015

Оваа Влада веќе 9 години е на власт и доколку сакала да го промени името, ќе го сторела тоа, но името не е променето. Напротив, СДСМ го смени. Ова денеска го истакна премиерот Никола Грувески на гостувањето во вестите на Сител, па додаде дека Зоран ...

Во вторник Заев и Груевски ќе ја решаваат политичката криза во Стразбур

еМагазин - 16.05.2015

Лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски во вторник ќе одат во Европскиот парламент во Стразбур каде ќе се сретнат со европарламентарците на нивно барање, објави телевизијата Телма.

Груевски: Проѕирен е обидот на СДСМ за манипулација со граѓаните

Н.Македонија - 16.05.2015

Проѕирен обид за манипулација со граѓаните, вака премиерот Никола Груевски ги квалификува прислушуваните разговори што денеска ги објави СДСМ - Никола Груевски и оваа Влада имаа девет години. Ако сакаа да го променат името, тоа ќе го направеа.

Проѕирен е обидот на СДСМ за манипулација со граѓаните

Lider - 16.05.2015

Проѕирен обид за манипулација со граѓаните, вака премиерот Никола Груевски ги квалификува прислушуваните разговори што денеска ги објави СДСМ. – Никола Груевски и оваа Влада имаа девет години. Ако сакаа да го променат името, тоа ќе го направеа.

Народот на избори ми даде поддршка која немам намера да ја изневерам

Lider - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски денес истакна дека не планира да поднесе оставка бидејќи мандатот го доби пред само една година кога народот нему му ја даде довербата. Во своето гостување на Сител, премиерот вели дека тој мандатот го доби на региларни, ...

Груевски: Дојавите од Заев за нашите тактики до Грција е срамен чин

Lider - 16.05.2015

Дојавите од Зоран Заев за нашите тактики до Грција е срамен чин, смета премиерот Никола Груевски. – Најтрагично е што една ваква работа Заев на штета на интересите на Република Македонија ја вади во јавност и и дојавува на другата страна, на Грција, ...

Груевски: Заев потврди дека сме барале заштита на идентитетот со резолуција на ОН

Lider - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски денес му се заблагодари на опозицискиот лидер за снимките кои ги објави, затоа што колку и да ги сечел и монтирал од нив јасно се гледа какви се позициите на македонската Влада во преговорите за името.

Груевски: Заев нема храброст да поднесе оставка затоа што знае дека е виновен

Lider - 16.05.2015

Премиерот Никола Груевски во вестите на Канал 5 телевизија истакна дека на видеото кое го видовме пред неколку дена јасно се гледа дека Зоран Заев отворено, директно бара мито за нешто што на човекот кој бара услуга од општината, тоа по закон му ...

Груевски: Нема да дозволиме насилство на протестите

Lider - 16.05.2015

Со собирот за поддршка на Македонија во понеделник зад кој стои ВМРО-ДПМНЕ ќе покажеме дека оваа држава има народ со крената кичма и нема да дозволи некој однадвор, со инструмент и полтрон на нечии интереси, да ја руши државата, да руши легитимно ...

Обвинителството ги анализира доказите за поткупот на Заев

Дневник - 15.05.2015

Искра Kоровешовска Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во моментов ги анализира собраните докази во врска со случајот „Поткуп“ од 200 илјади евра, во кој се сомничи лидерот на СДСМ Зоран Заев, велат од ...

Струмичани се собраа и побараа оставка од Заев

Канал5 - 15.05.2015

Советничката група на ВМРО ДПМНЕ денеска повторно на прес го повика градоначалникот Зоран Зоав да свика седница на совет на која и лично ќе присуствува. „Да се појави за да даде одговор на прашањата од граѓаните на општината - од кои зема плата“ ...

ВМРО со реакција на прес-конференцијата на Заев

Алсат-М - 15.05.2015

Во реакцијата на владеачката ВМРО – ДПМНЕ на бомбите на опозицијата се вели: „Зоран Заев свесно сака да предизвика конфликти во Македонија. После денешната прес конференција на сите разумни и совесни граѓани на Република Македонија, без разлика дали ...

Заев и Груевски во Вторник на преговори во Стразбур

Телма - 15.05.2015

Лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски во Вторник ке одат во Европскиот парламент во Стразбур каде ке се сретнат со европарламентарците на нивно барање. На средбата европарламентарците ке се обидат да најдат решение за ...

Заев: Груевски ја загрозува безбедноста на полицијата и на граѓаните

Вест - 15.05.2015

Со истрели од калашникови, како што рече, и од оружје на државните безбедносни структури, лидерот на СДСМ Зоран Заев ја објави 32. бомба. "Како се чувствувате? Безбедно? Сигурно? Мирно во својата земја? Си помислувавте некогаш дека ќе работите во ...

Вратен пасошот на Заев, ќе преговара со Груевски во Стразбур

24 Вести - 15.05.2015

Денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев го добил назад пасошот, кој му беше одземен откако беше обвинет во случајот „Пуч“. Од неговиот кабинет, потврдуваат дека пасошот му бил вратен на Заев, но не сакаат да ја коментираат причината за тоа.

32-ра бомба на СДСМ: Груевски го уништува соживотот

Телма - 15.05.2015

Зоран Заев тврди дека Груевски работи на уништување на соживотот во Македонија. Презентирајќи ги аудио снимките од прислушуваните телефонски разговори на Јанкулоска со нејзиниот сопруг и со Мартин Протуѓер, лидерот на СДСМ посочи дека тие ...

Груевски и Заев во вторник во Стразбур

Алсат-М - 15.05.2015

Според информациите, лидерите на ВМРО – ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, ќе отпатуваат во вторник во Европскиот Парламент во Стразбур, за да се сретнат со европарламентарците.

Адвокатите на Заев згрозени од објавувањето на снимки од ПИ мерки

24 Вести - 15.05.2015

Адвокатите на претседателот на СДСМ Зоран Заев изразија згрозеност од тоа како државните органи вршат објавување на снимки од посебните истражни мерки. „Да се прави поткуп со посебни истражни мерки е очигледно провокација и местење, значи ако има ...

Груевски и Заев во вторник во Стразбур

Утрински - 15.05.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, го добил назад пасошот, кој му беше одземен откако беше обвинет во случајот „Пуч“. Како што објавија дел од македонските медиуми причина за враќањето на пасошот е тоа што во вторник Заев треба да оди на преговори ...

Заев објави нови прислушувани разговори

МРТ - 15.05.2015

Според него, на снимките се слушаат високи функционери од владата кои прикриваат инциденти направени од обезбедувањето на премиерот, креираат прилози и ги навредуваат албанците... Во безбедносните служби има непресметливи луѓе кои се сериозна закана ...

Струмица: Барања за седница на Советот за случајот „Поткуп“

МРТ - 15.05.2015

Струмичките советници од ВМРО - ДПМНЕ и денеска побараа градоначалникот да свика седница на општинскиот совет за да разговараат за актуелните случувања. Велат - ако не го стори тоа, докажува дека е виновен и треба да си поднесе оставка.

Реакции за видеото на кое се гледа како Зоран Заев бара поткуп

Алфа - 15.05.2015

Реакциите за сканадалозното видео на Зоран Заев во кое бара поткуп од 200 илјади евра не стивнуваат. Дел од скопјани велат дека не се изненадени, струмичани пак побараа оставка од нивниот градоначалник.

Заев прифаќа дека е виновен за поткупот со бегањето од итна седница на Советот

Курир - 15.05.2015

Опозицискиот лидер и струмички градоначалник Зоран Заев на седниците на општинскиот Совет не сака да се говори за примањето поткуп од негова страна од 200.000 илјади евра, откако беше фатен жив по снимката која османан на каналот Јутјуб.

Реакција на адвокатскиот тим на Зоран Заев

А1 On - 15.05.2015

Реакцијата на адвокатот Ване Андреев од адвокатскиот тим на Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Градоначалник на општина Струмица Зоран Заев ви ја пренесуваме во целист.

Реакција на адвокатскиот тим на Зоран Заев за снимките за примање на наводен поткуп

Кирилица - 15.05.2015

Реакцијата на адвокатот Ване Андреев од адвокатскиот тим на Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Градоначалник на општина Струмица Зоран Заев ви ја пренесуваме во целист.

Вратен пасошот на Заев, тој и Груевски во вторник во Брисел

А1 On - 15.05.2015

Вратен е пасошот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за тој заедно со Никола Груевски во недела да одат на разговори во Брисел, јавува Телма. Вчера во клубот на пратениците Зоран Заев, Никола Груевски, Али Ахмети од ДУИ и Мендух Тачи од ДПА беа на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Адвокатите на Заев се платени да го бранат дури и кога е фатен жив дека бара мито

Макфакс - 15.05.2015

Адвокатите на Зоран Заев може да бидат згрозени колку сакаат заради тоа што тие се платени од Зоран Заев да бидат и згрозени и на негова услуга. Добиваат пари за тоа, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, на изјавата на неговиот адвокатски тим за ...

На Заев му е вратен пасошот, со Груевски одат на средба во Стразбур

Нова ТВ - 15.05.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев и лидерот на ВМРО ДПМНЕ и актуелен премиер Никола Груевски во вторник ќе се сретнат во Стразбур во Европскиот парламент, за што на Заев му бил вратен пасошот којшто му беше одземен поради случајот „Пуч“ кој се води проти ...

Вратен пасошот на Заев, заедно со Груевски во вторник на преговори во Стразбур

Кирилица - 15.05.2015

Лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски во вторник ќе одат во Европскиот парламент во Стразбур каде ќе се сретнат со европарламентарците на нивно барање, јавува Телма .

Телма: Вратен пасошот на Заев

+инфо - 15.05.2015

Лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски во Вторник ке одат во Европскиот парламент во Стразбур каде ке се сретнат со европарламентарците на нивно барање, јави телевизијата Телма .

Вратен пасошот на Зоран Заев, тој и Никола Груевски во вторник во Брисел

Репортер - 15.05.2015

Вратен е пасошот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за тој заедно со Никола Груевски во недела да одат на разговори во Брисел, јавува Телма. Вчера во клубот на пратениците Зоран Заев, Никола Груевски, Али Ахмети од ДУИ и Мендух Тачи од ДПА беа на ...

Адвокатите на Заев: Пуштените снимки се извадени од контекст и се со цел да го оцрнат Заев

Кајгана - 15.05.2015

Правните застапници на претседателот на СДСМ Зоран Заев изразија згрозеност од тоа како државните органи вршат објавување на снимки од посебните истражни мерки. „Да се прави поткуп со посебни истражни мерки е очигледно провокација и местење, значи ...

Вратен пасошот на Заев

Press24 - 15.05.2015

На Зоран Заев денеска му беше вратен пасошот пишува 24 Вести. На лидерот на СДСМ му беше одземен истиот по обвинението во случајот „Пуч“. Од неговиот кабинет, ја потврдуваат информацијата, но не сакаат да ја коментираат причината.

Политичко оцрнување преку нелегално објавување на снимки обезбедени со ПИМ мерки

МКД - 15.05.2015

На делот од водеоснимката што е намерно исечен јасно се гледа дека Заев му укажува на Сачевалиев дека со парите може да купи железо, бетон во кеш, или да ги остави кај него, кај брат му Вице, кај братучедот Трајче за да одат директно да уплатат...

РЕАКЦИЈА Адвокат Ване Андреев: Иво сакал да плати за црквата ама без да знае власта

+инфо - 15.05.2015

Адвокатот Ване Андреев од адвокатскиот тим на претседателот на СДСМ и градоначалник на општина Струмица, Зоран Заев, испрати реакција на пишувањата на медиумите во врска со наводниот поткуп што го барал Заев од Иво Сачевалиев од Струмица.

Андреев: Целиот систем е поставен и вперен против Заев

Репортер - 15.05.2015

Од адвокатскиот тим на Претседателот на СДСМ и Градоначалник на општина Струмица Зоран Заев реагираат преку соопштение до медиумите. Во реакцијата стои: Нема држава во Европа, па и во светот, каде што цела државна власт со сите свои инструменти и ...

Адвокатите на Заев: Пуштените снимки се извадени од контекст и се со цел да го оцрнат Заев

Макфакс - 15.05.2015

Правните застапници на претседателот на СДСМ Зоран Заев изразија згрозеност од тоа како државните органи вршат објавување на снимки од посебните истражни мерки. „Да се прави поткуп со посебни истражни мерки е очигледно провокација и местење, значи ...

Заев: Груевски држиш невини луѓе и студенти во притвор

+инфо - 15.05.2015

Да престане Груевски преку медиумските мегафони да лаже дека наводно опозицијата подготвува некакво насилство. Никакво насилство не подготвува опозицијата, повика лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Гордана Јанкулоска: „Шиптариштава многу ме нервираат“

МКД - 15.05.2015

Како групата околу премиерот Груевски зборува за соживотот, дали работат за соживот или против соживотот. Почитувани, тие работат на уништување на соживотот, перфидно ја поткопуваат и ја загрозуваат нашата заедничка иднина, рече Зоран Заев на ...

Заев го повика Груевски да ги ослободи сите невини луѓе од притвор

МКД - 15.05.2015

Груевски, држиш невини луѓе и студенти во притвор, кои излегле да го искористат своето право на протест. Ги повикуваш сите етнички заедници на контрапротест против опозицијата. Ти си креатор на кризите во Македонија.

Заев: Имаме механизми да направиме сè да нема инциденти в недела

+инфо - 15.05.2015

Ако власта е неодговорна, ние сме одговорни и ќе направиме се да не се случи инцидент или конфронтација. Имаме начин да спречиме да се случат инциденти. Ќе сториме се да не дозволиме какви било конфронтации.

Заев:Безбедноста во Македонија е загрозена од Груевски и Мијалков

Нова ТВ - 15.05.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во 14:30 часот, во седиштето на СДСМ, одржa прес конференција на која што ја презентирaше 32. бомба по ...

Граѓаните побараа оставка Заев не прифаќа вонредна седница

Сител - 15.05.2015

Општинската организација на ГРОМ од Струмица и денеска повторно побара оставка од градоначалникот Зоран Заев. Според нив причина за тоа биле како што велат серијалот скандали со кои неповратно ги нарушил угледот на градот, но и политичката клима и ...

Реакција на адвокатот Ване Андреев од адвокатскиот тим на Заев во врска со видеото за поткуп

Фактор - 15.05.2015

Ване Андреев од адвокатскиот тим на Заев во врска со видеото кое пред два дена се појави незаконско во јавноста, реагира до надлежните. Ви ја пренесуваме целата негова реакција интергрално во текстот подолу: „Нема држава во Европа, па и во светот, ...

Груевски и Заев во вторник во Стразбур

Вечер Прес - 15.05.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, го добил назад пасошот, кој му беше одземен откако беше обвинет во случајот „Пуч". Како што објавија дел од македонските медиуми причина за враќањето на пасошот е тоа што во вторник Заев треба да оди на преговори ...

Заев: Ако треба со камиони, трактори, багери ќе го извадиме народот

Sky - 15.05.2015

Очите 16 да ги отвориме за да некој не не место. ОГромна бројка на луѓе ќе биде тампон зона меѓу полицијата и граѓаните. Насилство нема да има, порача Зоран Заев. Заев со ова ги демантираше провладините медиуми.

Адвокатите на Заев: Заев не барал поткуп, туку понудил начин како да се донира за храмот, а да не знае Власта

Република - 15.05.2015

Како застапници на Зоран Заев и како адвокати кои во институциите на судот, полицијата и во јавното обвинителство постапуваме согласно законот и овластувањата, сме згрозени и едноставно не можеме да поверуваме како државните органи вршат објавување ...

Реакција на адвокатскиот тим на Заев

Локално - 15.05.2015

По обајвувањето на видео-снимка од истрагата против првиот опозиционер Зоран Заев за наводно мито реагираше и адвокатот Ване Андреев од адвокатскиот тим на Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Ви го пренесуваме интегрално.

Адвокатите на Заев: Заев не барал поткуп туку барал начин како да се донира за храмот а да не дознае Власта!

Пулс24 - 15.05.2015

Како застапници на Зоран Заев и како адвокати кои во институциите на судот, полицијата и во јавното обвинителство постапуваме согласно законот и овластувањата, сме згрозени и едноставно не можеме да поверуваме како државните органи вршат објавување ...

"За неколку дена ќе излезе и вистината за Куманово"

Sky - 15.05.2015

На прашање на новинарка околу кумановските настани лидерот на СДСМ, Зоран Заев го изјави следното: "Јас ги немам сите докази како претседател на најголемата опозициона партија. Логично ми стои било кој да интервенира ако терористите одлучиле ...

ВМРО-ДПМНЕ:Изјавата на адвокатите на Заев има глупост од вселенски размери

Пулс24 - 15.05.2015

Адвокатите на Зоран Заев може да бидат згрозени колку сакаат заради тоа што тие се платени од Зоран Заев да бидат и згрозени и на негова услуга. Добиваат пари за тоа. Тие се платени да го бранат дури и кога човекот е фатен жив со видео доказ дека ...

Заев: “За неколку дена ќе излезе и вистината за Куманово”

Локално - 15.05.2015

“Јас ги немам сите докази како претседател на најголемата опозициона партија. Логично ми стои било кој да интервенира ако терористите одлучиле безусловно да се предадат и притоа да бараат гаранции за некој да не ги убие при процесот на предавање.

Заев: Имаме механизми да направиме сè за протестот да биде мирен

Либертас - 15.05.2015

Ако власта е неодговорна, ние сме одговорни и ќе направиме сè да не се случи инцидент или конфронтација. Имаме начин да спречиме да се случат инциденти. Ќе сториме се да не дозволиме какви било конфронтации.

Граѓаните со осуда за барањето на поткуп од Заев- „од аболициран криминалец не очекувавме ништо друго“

Пулс24 - 15.05.2015

Граѓаните на Република Македонија сметаат дека е срамота тоа што лидер на политичка партија што држи угледна функција бара мито и дека ваквиот чин е за осудување. Ѓраѓаните кои ние ги анкетиравме велат дека од аболициран криминалец како што е Заев и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Изјавата на адвокатите на Заев е непромислена и непрописна

Фактор - 15.05.2015

Од владеачката партија после изјавата која ја дадоа од адвокатскиот тим на Зоран Заев после видеото кое протече во јавност и во кое наводно бара мито, реагираат дека адвокатите на опозицискиот лидер може да бидат згрозени колку што сакаат поради тоа ...

Вратен пасошот на Заев, во вторник на преговори со Груевски во Стразбур

Либертас - 15.05.2015

Лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски во Вторник ке одат во Европскиот парламент во Стразбур каде ке се сретнат со европарламентарците на нивно барање. На средбата европарламентарците ке се обидат да најдат решение за ...

Телма: Вратен пасошот на Заев, со Груевски во вторник на преговори во Стразбур

Бриф - 15.05.2015

Лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски во Вторник ке одат во Европскиот парламент во Стразбур каде ке се сретнат со европарламентарците на нивно барање, информира Телма.

Вратен пасошот на Заев, во вторник преговори во Стразбур

МК News - 15.05.2015

На Зоран Заев му е вратен пасошот, јави пред малку Телма. Според телевизијата пасошот му е вратен затоа што во вторник се закажани преговори под покровителство на ЕУ во Стразбург. На преговорите ќе се соочат Груевски и Заев, во обид да најдат ...

Терористите кои го нападнале Куманово, финансирани од Рамуш Харадинај?

МК News - 15.05.2015

Терористичката група која го нападна Куманово, е платена од страна на поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, и тоа со пари од дрога, пишува српскиот весник „Курир“, повикувајќи се на свои извори од службите за безбедност на Србија.

Телма: Вратен пасошот на Заев, во вторник преговори во Стразбур

Фактор - 15.05.2015

На Зоран Заев му е вратен пасошот, јави пред малку Телма. Според телевизијата пасошот му е вратен затоа што во вторник се закажани преговори под покровителство на ЕУ во Стразбург. На преговорите ќе се соочат Груевски и Заев, во обид да најдат ...

Адвокатот на Заев: Сачевалиев сакал да донира за храмот, ама тајно, без знаење на власта

Либертас - 15.05.2015

Реакција на адвокатот Ване Андреев од адвокатскиот тим на Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и Градоначалник на општина Струмица Зоран Заев: Нема држава во Европа, па и во светот, каде што цела државна власт со сите свои ...

СДСМ останува без лидер-Господ ли му рекол да бара поткуп од едно евро по квадрат?

Пулс24 - 15.05.2015

Луѓето што сакале градоначалникот на Струмица да им заврши работа поврзана со ингеренциите на општината што ја раководи, морале да платат по две евра плус од квадратен метар државно земјиште.

Вратен пасошот на Заев - тој и Груевски во вторник во Брисел

Sky - 15.05.2015

Вратен му е пасошот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Тој заедно со Никола Груевски оди на разговори во Брисел, јави ...

Вратен пасошот на Заев, тој и Груевски во вторник во Брисел

Локално - 15.05.2015

Лидерите на СДСМ, Зоран Заев и на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски во Вторник ке одат во Европскиот парламент во Стразбур каде ке се сретнат со европарламентарците на нивно барање, јави телевизијата Телма .

Вратен пасошот на Заев, ќе преговара со Груевски во Стразбур

Тера - 15.05.2015

Денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев го добил назад пасошот, кој му беше одземен откако беше обвинет во случајот „Пуч“. Од неговиот кабинет, потврдуваат дека пасошот му бил вратен на Заев, но не сакаат да ја коментираат причината за тоа.

Организиран протест за оставка на Заев

Локално - 15.05.2015

Синоќа организиран протест за оставка на Заев во Струмица. ПОраките соодетствуваа со централата на ВМРО ДПМНЕ : правно и морално да одговара струмичкиот градоначалник, да си даде оставка од градоначалничката функција е исе тоа со мирен марш низ ...

СДСМ останува без лидер – Господ ли му рекол да бара поткуп од едно евро по квадрат?

Република - 15.05.2015

Лу­ѓе­то што са­ка­ле гра­до­на­чал­ни­кот на Стру­ми­ца да им за­вр­ши ра­бо­та по­вр­за­на со ин­ге­рен­ци­и­те на оп­шти­на­та што ја ра­ко­во­ди, мо­ра­ле да пла­тат по две евра плус од ква­дра­тен ме­тар др­жав­но зем­ји­ште.

Вратен пасошот на Заев

Канал 77 - 15.05.2015

Денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев го добил назад пасошот, кој му беше одземен откако беше обвинет во случајот „Пуч“. Од неговиот кабинет, потврдуваат дека пасошот му бил вратен на Заев, но не сакаат да ја коментираат причината за тоа.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев сака да предизвика граѓанска војна!

Фактор - 15.05.2015

Зоран Заев свесно сака да предизвика конфликт во Македонија, реагираат на денешната “бомба” на опозицијата од владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ. “По денешната прес конференција на сите разумни и совесни граѓани на Република Македонија, без разлика ...

ВМРО-ДПМНЕ: Изјавата на адвокатскиот тим е глупост од вселенски размери

Република - 15.05.2015

Адвокатите на Зоран Заев може да бидат згрозени колку сакаат заради тоа што тие се платени од Зоран Заев да бидат и згрозени и на негова услуга. Добиваат пари за тоа. Тие се платени да го бранат дури и кога човекот е фатен жив со видео доказ дека ...

Заев се сретна со делегација на ОБСЕ

Утрински - 14.05.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска денеска имаа средба со со делегација на ОБСЕ предводена од Џерард Стоудман, специјален претставник за Западен Балкан.

ГРОМ од Струмица побара оставка од градоначалникот Заев

Канал5 - 14.05.2015

Оставка од претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска побара општинската организација на ГРОМ од Струмица. Неотповиклива оставка на градоначалникот Зоран Заев денеска побара ГРОМ од Струмица.

ВМРО-ДПМНЕ: видео снимка доказ дека Заев барал мито

Телма - 14.05.2015

Зоран Заев е фатен жив, јасно се гледа дека тој како градоначалник на Струмица, ладнокрвно бара мито од 200 илјади евра за работа која според законот мора да ја заврши, рече Никола Тодоров на прес - конференција на ВМРО-ДПМНЕ на која беше пуштена ...

Заев: Остануваме на барањето за преодна Влада

Утрински - 14.05.2015

Првата средба на лидерите на четирите најголеми партии Никола Груевски од ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев од СДСМ, Али Ахмети од ДУИ и Мендух Тачи од ДПА заврши без конкретно решение за излез од кризата и единствено со потпишување декларација за ненасилство ...

Обвинителството ќе утврдува дали снимките со Заев се прибавени со ПИ мерки

24 Вести - 14.05.2015

Јавното обвинителство ќе истражува како снимките поврзани со лидерот на СДСМ, Зоран Заев се прибавени со ПИ мерки и како истите протекоа во медиумите. Ова е кусиот одговор што го добивме од институцијата, откако на „Јутјуб“ каналот вчера се појави ...

Струмичани со марш побараа оставка од Заев

24 Вести - 14.05.2015

Струмичани со мирен протестен марш по старата чаршија побарааа оставка од градоначлникот на оптшината Зоран ...

Граѓаните на Струмица протестираа за оставка на Заев

Телма - 14.05.2015

Протест за оставка на Заев во Струмица. Правно и морално да одговара струмичкиот градоначалник, со мирен марш низ старата чаршија побараа демонстрантите, откако вчера на јутуб каналот беше објавена видео снимка на која наводно Заев бара поткуп за ...

Заев се сретна со делегација на ОБСЕ

Канал5 - 14.05.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска денеска имаа средба со со делегација на ОБСЕ предводена од Џерард Стоудман, специјален претставник за Западен Балкан.

Заев се сретна со делегација на ОБСЕ

24 Вести - 14.05.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска денеска имаа средба со со делегација на ОБСЕ предводена од Џерард Стоудман, специјален претставник за Западен Балкан.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ја призна автентичноста на видеото

Утрински - 14.05.2015

Истражните и судските органи да спроведат постапка за расчистување на случајот во кој Зоран Заев, според вчера објавеното видео на Јутјуб, бара 200.000 евра мито за работа која по закон мора да ја заврши, бара ВМРО-ДПМНЕ.

Заев се сретна со претставникот на германското МНР Рајнхел

Утрински - 14.05.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев денеска имаше средба со Ернст Рајнхел, претставник на Министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, одговорен за Југоисточна Европа, Турција и земјите од ЕФТА.

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ рекетиралa фирми

Дневник - 14.05.2015

Лепа Ѓоргиевска Нови разговори кои откриваат наводни матни бизнис-зделки меѓу владејачката коалиција, испреплетени бизнис-релации, за тоа како ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се покривале кога правеле наводен криминал и како рекетирале фирми за да вложуваат во ...

(ВИДЕО) Заев: Нека ја објават целата снимка, ама така ќе се види дека поткуп нема!

А1 On - 14.05.2015

Нека ја објават целата снимка, целата снимка, не да ја прекинуваат на 2 минути и 25 секунди. Штом ја објават целата снимка, ќе стане јасно дека апсолутно нема ниту индикации за поткуп. И знаете дека Заев го пријави обидот за поткуп, рече ...

(ВИДЕО) И Талер бараше мито исто како Заев – доби 2,5 години затвор

Нетпрес - 14.05.2015

Лидерот на СДСМ на очиглед на целата јавност вчера беше фатен жив како бара пари за мито. На видео снимката која вчера попладне се појави на каналот Јутјуб недвосмислено се гледа и слуша дека Заев бара мито од цели 200.000 евра.

Заев за видеоснимката: Нема индикации за поткуп, нека ја објават целата снимка (ВИДЕО)

МКД - 14.05.2015

„Целата снимка да ја објават, а не да ја прекинуваат на 2 минути и 25 секунди. Штом ја објават целата снимка, ќе стане јасно дека апсолутно нема ниту индикации за поткуп. И знаете дека Заев го пријави обидот за поткуп“, изјави Заев.

„Едно евро за Вицето“ – ова е братот на Заев кај кого се префрлале пари

Press24 - 14.05.2015

Од појавувањето на скандалот со барањето и примањето поткуп од страна на градоначалникот на Струмица и претседател на опозициската СДСМ, Зоран Заев, речиси никој во јавноста не го познаваше Вице Заев.

ВМРО-ДПМНЕ: Судските органи да спроведат постапка против Заев

Репортер - 14.05.2015

Истражните и судските органи да спроведат постапка за расчистување на случајот во кој Зоран Заев, според вчера објавеното видео на Јутјуб, бара 200.000 евра мито за работа која по закон мора да ја заврши, бара ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ: Судските органи да спроведат постапка против Заев

Сител - 14.05.2015

Истражните и судските органи да спроведат постапка за расчистување на случајот во кој Зоран Заев, според вчера објавеното видео на Јутјуб, бара 200.000 евра мито за работа која по закон мора да ја заврши, бара ВМРО-ДПМНЕ.

(ВИДЕО) Заев: Само оставки и преодна Влада

Кирилица - 14.05.2015

Лидерската средба во Клубот на пратеници заврши. Во изјавата за медиумите, лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека средбата била обид да се востпостави рамка за политички дијалог. Тој оцени дека тоа не се случило. Средбата продолжува во понеделник.

Заев го призна поткупот од 200 илјади евра, па се покаја

Курир - 14.05.2015

Менувањето на изјави стана заштитен знак на Зоран Заев. Со секоја изјава влегува во нова лага, поголема од претходната. Тој вчера во изјава за медиумите, по повод скандалот со видеото на кое јасно се гледа дека бара поткуп од 200 илјади евра, кажа ...

„Курир“: Заев го призна поткупот од 200 илјади евра, па се покаја

Нетпрес - 14.05.2015

Менувањето на изјави стана заштитен знак на Зоран Заев. Со секоја изјава влегува во нова лага, поголема од претходната, објавува „Курир“. Тој вчера во изјава за медиумите, по повод скандалот со видеото на кое јасно се гледа дека бара поткуп од 200 ...

ФОТО: Струмичани на масовен протест побараа оставка од Заев

Press24 - 14.05.2015

Граѓаните на Струмица денеска на масовен протест побараа оставка од градоначалникот Зоран Заев, откако лидерот на СДСМ вчера беше фатен жив со видео снимката како бара мито од 200.000 евра.

ЗАЕВ: Едно евро по квадрат ќе дадеш кај Вицето (ВИДЕО/ТРАНСКРИПТ)

Телеграф - 14.05.2015

Снимката ја објавија повеќе домашни медиуми, со објаснување дека се работи за видеоматеријал на кој станува збор за побарување поткуп од 200.000 евра во корист на лидерот на опозицијата На анонимен канал на Јутјуб се појави снимка на која е прикажан ...

(ВИДЕО) Заев: Нека ја објават целата снимка, ама така ќе се види дека поткуп нема!

Репортер - 14.05.2015

Нека ја објават целата снимка, целата снимка, не да ја прекинуваат на 2 минути и 25 секунди. Штом ја објават целата снимка, ќе стане јасно дека апсолутно нема ниту индикации за поткуп. И знаете дека Заев го пријави обидот за поткуп, рече ...

Заев: Доказите за незаконско однесување на врвот на власта се сопственост на Република Македонија

Кирилица - 14.05.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, денеска оствари средба со делегација на ОБСЕ предводена од Џерард Стоудман, специјален претставник за Западен Балкан.

Заев се сретна со делегација на ОБСЕ

Репортер - 14.05.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, денеска оствари средба со делегација на ОБСЕ предводена од Џерард Стоудман, специјален претставник за Западен Балкан.

Заев: Независни државни институции се клучни за излез од кризата

Макфакс - 14.05.2015

Членството на Македонија во ЕУ и НАТО нема алтернатива, а тоа е целта кон која што треба да се стремат сите политички субјекти во земјава, заклучија на средбата претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила ...

ФОТО: Социјалните мрежи преполни со шеги на сметка на Заев

Press24 - 14.05.2015

По видео снимката објавена на ЈуТјуб со која лидерот на СДСМ жив беше фатен како бара мито од 200 илјади евра социјалните мрежи се преполни со шеги на сметка на Зоран Заев. Тој во видеото прецизно дава насоки дека за работата која тој ќе ја заврши ...

Средба на Заев со делегација на ОБСЕ

Телеграф - 14.05.2015

На средбата, како што е наведено во соопштението од СДСМ, се разговарало за актуелната ситуација во која се наоѓа Македонија, за политичката криза и за безбедносните предизвици Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и заменик-претседателката Радмила ...

Заев: Доказите кои ги поседува опозицијата се сопственост на Македонија

Нова ТВ - 14.05.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, денеска остварија средба со делегација на ОБСЕ предводена од Џерард Стоудман, специјален претставник за Западен Балкан.

Милковски: Заев да си поднесе оставка поради снимката со мито

Press24 - 14.05.2015

Претседателот на ОО ГРОМ Струмица Сашо Милковски денес побара градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев да си поднесе неотповитлива оставка од функцијата градоначалник. Милковски го обвини Заев за потпук според прикажаното видео кое се појави ...

Милковски: Заев да си поднесе оставка поради снимката со мито

Курир - 14.05.2015

Претседателот на ОО ГРОМ Струмица Сашо Милковски денес побара градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев да си поднесе неотповитлива оставка од функцијата градоначалник. Милковски го обвини Заев за потпук според прикажаното видео кое се појави ...

Заев ја призна веродостојноста на снимката, протест во Струмица за негова оставка

Press24 - 14.05.2015

Со видео снимката како бара мито од 200 илјади евра опозицискиот лидер Зоран Заев е фатен жив. Тоа непобитен доказ како Заев бара мито, 100 илјади евра за себе- кои на уценуваниот бизнисмен му вика да бидат уплатени кај неговиот брат Вице Заев, а за ...

Заев ја призна веродостојноста на видеото, струмичани ќе бараат негова оставка

Нетпрес - 14.05.2015

Со видео снимката како бара мито од 200 илјади евра опозицискиот лидер Зоран Заев е фатен жив. Граѓаните на социјалните мрежи се организираат за да побараат оставка од градоначалникот на Струмица.

Повторно Зоран: Талер за 100.000 евра мито доби 2.5 години затвор

Press24 - 14.05.2015

Поранешниот министер за надворешни работи на Словенија, Зоран Талер на крајот од јануари беше осуден на затворска казна во траење од две години и шест месеци, како и парична казна откако беше фатен од новинарите на Сандеј Тајмс како прима мито од ...