TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Различни датуми со иста порака – Време е за заеднички Велигден?

ТВ21 - 16.04.2017

Чествувањето на исусовото воскресение, славата на животот над смртта и надежта и верата во мир, благосостојба и бериќет е желба на секој христијанин. Сеедно дали е православен христијанин, католик или протестант.

Христијаните и муслиманите од Сопиште заедно ги одбележаа велигденските празници

Алсат-М - 16.04.2017

Со кршење јајца и кревање чаши муслиманските и православните жители на Општина Сопиште денеска го славеа Велигден. Семејствата на Зоран Симоновски и Томислав Алексовски им беа домаќини на муслиманските соседи од селата Света Петка и Чифлик кои им ...

Охрид за Велигден

24 Вести - 16.04.2017

Балканскиот Ерусалим величенствено ја дочека веста за Христовото воскресение. Река од верници ги преплавија многубројните црковни храмови низ Охрид, а најмасовно беше на централната прослава на Свети Климентовиот манастир.

Христијаните го слават Велигден

24 Вести - 16.04.2017

Христос воскресе - Вистина воскресе! Со овие зборови на полноќ православните христијани го дочекаа Христовото воскресение. Традиционално, верниците кои постеа се омрсија со велигденски јајца. Во Соборниот храм „Св.

Христијаните го слават Велигден

Телма - 16.04.2017

Христијаните и римокатолиците денес заедно го слават најголемиот христијански празник Велигден. Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на македонската православна црква. Денеска се одржуваат воскресенски литургии.

Христијаните од целиот свет го прославуваа Велигден

Алсат-М - 16.04.2017

Во целиот свет православните и католичките верници го слават најголемиот празник, Велигден. Како никогаш досега МВР ги зголеми мерките за безбедност, по оперативните информации за евентуален напад врз верските објекти.

Православните и католичките верници го слават Велигден

24 Вести - 16.04.2017

Православните и католичките верници ширум светот денеска го одбележуваат Велигден. Во Москва, патријархот Кирил одржа литургија во храмот на Христос спасителот, а на неа присуствуваа и претседателот и премиерот на Русија, Владимир Путин и Дмитриј ...

Велигден низ фотографии (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 16.04.2017

Погледнете дел од атмосферата за време на одбележувањето на празникот. Македонските верници синоќа и денеска се собраа во голем број во македонските храмови да го прослават големиот христијански празник Велигден.

Христијаните го слават Велигден

Алфа - 16.04.2017

Велегласно бијат денеска црковните камбани, христијанските верници, го слават Велигден. Се веселат заради победата на животот над смртта, преку воскресението на Исус Христос, моќ со која тој не само што ја уништил смртта , им дал патоказ како да ...

(ФОТО) Првиот Велигден на малиот Јаков – Како Сека и сопругот го прославува Големиот Празник

Репортер - 16.04.2017

Пејачката Сека Алексиќ е воодушевена од фановите со велигденската фотка која ја објави на својот Инстаграм профик, а во центарот на внимание, се разбира, беше нејзиниот син Јаков. Обожавателите на Сека беа разнежнети од сликите од домот на ...

Охрид за Велигден преполн со домашни и странски туристи

Алфа - 16.04.2017

Со мир во душата и љубов во срцето, да простуваме, да се сакаме и почитуваме - Христос воскресе. Вака синоќа по полноќ се поздравуваа верниците, кои радувајќи се на веста за воскресението Христово, од охридските храмови пренесоа силни пораки.

Православните и католиците ширум светот слават Велигден

Алфа - 16.04.2017

Православните христијани ширум светот го прославуваат најголемиот христијански празник Велигден - празникот што претставува победа на животот над смртта. Православните христијани ширум светот го прославуваат најголемиот христијански празник Велигден ...

Христос воскресна - Навистина воскресна, христијаните го празнуваат најголемиот празник

Сител - 16.04.2017

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан точно на полноќ ја објави веста за Христовото воскресение – Велигден. Соборниот храм “Свети Климент Охридски” беше исполнет со илјадниците верници кои присуствуваа на вечерната литургија.

Туристите во Охрид го прославија Велигден

Сител - 16.04.2017

Биењето на камбаните точно на полноќ во Балканскиот Ерусалим ја најави радосната вест за воскресението Христово.Илјадници верници ги исполнија древните храмови а централната празнична богослужба со која чиноначалствуваше митрополитот дебарско ...

Како христијаните низ светот го прославија Велигден?

Кајгана - 16.04.2017

Милиони христијани низ светот денеска го слават Велигден, еден од најголемите и најзначајни христијански празници. Традициите и ритуалите се различни во повеќе земји, а оваа галерија содржи фотографии од Велики петок, најтешкиот празник во годината, ...

Велигден – Победа на животот над смртта

Канал5 - 08.04.2018

Ерусалимската светлина го осветли соборниот храм Свети Климент Охридски. Биењето на камбаните го навестија Христовото воскресение. Свештениците свечено и празнично во бели одежди ја кажаа веста Христос со смрт ја победи смртта.

Прослава на Велигден ширум светот

Телевизија Нова - 16.04.2017

Христијаните ширум светот го одбележуваат Велигден – оваа година заедно и православните и католичките верници. Православниот Патријарх Кирил ја водеше мисата во московската црква „Христос Спасителот“, на којашто присуствуваше рускиот претседател ...

Македонка стана хит на социјалните мрежи - За неа на Велигден Христос се роди!

Exclusive.mk - 16.04.2017

Македонка стана хит на социјалните мрежи - За неа на Велигден Христос се роди и тоа на ...

Велигден е, спомни ги саканите

Среќа.mk - 16.04.2017

Надвор сонцето светнало. Сите нѐ вика. Нѐ вика да се разбудиме од мракот, од ладното, од омразата, од неверството. Да се разбудиме во една подобра верба кон Господа. Велигден е. Ајде да се сакаме.

Заев за Велигден: Ќе одговориме на нашата света обврска, живот за сите!

+инфо - 16.04.2017

Заев за големиот христијански празник, Христовото воскресение – Велигден беше во црквата „Свети Димитриј“ во Струмица. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, за големиот христијански празник, Христовото воскресение – Велигден беше во црквата „Свети ...

Католичките верници во Струмица го прославија Велигден

Сител - 16.04.2017

Католичките верници се собраа во катедралната црква „Успение на пресвета Богородица“ во Струмица на свечена литургија за да го прослават големиот христијански празник Велигден. Со мисата чиноначалствуваше бискипот Киро Стојанов, кој го нагласи ...

ВЕЛИГДЕНСКИ СИМБОЛИ: Што значат обоените јајца, а што значи зајачето?

Телеграф - 16.04.2017

Вклучувањето на зајчето во велигденските обичаи изгледа потекнува од Германија, каде се раскажувале приказни за „велигденското зајче“ кое снесува јајца за децата и тие трeбa да ги пронајдат.

ВОСКРЕСНА ЛИТУРГИЈА: Верници се собраа во соборниот храм св.Климент Охридски (ФОТО)

Телеграф - 16.04.2017

На литургијата присуствуваше и градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, а велигденската порака ја прочита протојереј Драги Костадиновски На денешната утринската литургија во соборниот храм св.Климент Охридски во Скопје се собраа граѓани ...

Велигденска честитка на бискупот Киро Стојанов: Имаме надеж втемелена врз воскресението

+инфо - 16.04.2017

Посакувам во очите да го имате оној сјај што јасно порачува дека Христос воскресна, и дека Христос живее сега и тука, а ние тоа го сведочиме. Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов по повод празникот Христово воскресение - ...

Честитки од државниот врв по повод Велигден

Телевизија Нова - 16.04.2017

По повод големиот христијански празник, Воскресение Христово – Велигден, државниот врв и политичките партии упатија честитки до сите верници. Сакам на сите Христијани да им го честитам овој голем ден- Велигден, ден кога симболично животот ја победи ...

Верници и други љубопитници ги исполнија изминатата ноќ црквите во Охрид

Мета - 16.04.2017

Многу илјаден народ, верници и други љубопитници, ги исполнија изминатата ноќ сите цркви во Охрид. Сепак, радосната вест за Христовото воскресение, најавена со биењето на камбаните, синоќа на полноќ, најбројните ја дочекаа во Светиклиментовиот храм, ...

Денеска е Велигден

Нова ТВ - 16.04.2017

Христијаните денескa го одбележуваат Велигден, или Воскресението на Исус Христос, празник што симболизира победа на животот над смртта. Според евангелието, настанот се случил на гробот на Христос, а радосната вест на жените мироносници им ја ...

Верниците го чествуваат Велигден

Телевизија Нова - 16.04.2017

Со свечена литургија православните христијани во црковните храмови го започнаа првото Велигденско утро. Во Соборниот храм „Климент Охридски“, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан богослужеше со светата божествена и архиерејска литургија.

Велигден во Свети Климент Охридски

МКД - 16.04.2017

Христијаните од православна и од католичка вероисповед денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.Христос воскресна, навистина ...

ВЕЛИГДЕН Е НАЈТЕШКИОТ ПРАЗНИК: Еве што треба да правите денеска

Press24 - 16.04.2017

Воскресение Христово (Велигден) Именден празнуваат: Величко, Велика, Велјан, Воскресија, Анастас, Анастасија... Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголемиот туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век.

Илјадници охриѓани и туристи Велигден го дочекаа во древните охридски цркви

Канал5 - 16.04.2017

Владиката Тимотеј синоќа точно на полноќ ја обзнани радосната веста за Христовото воскресение. И додека биеја камбаните во Светиклиментовиот храм на Плаошник илјадници верници со свеќи во раце се помолија за подобро утре.

Велигденска честитка од Сергеј Самсоненко

Вардар - 16.04.2017

Во празничните денови во кои го славиме Христовото воскресение, нашите молитви нека бидат посветени за мир, здравје и напредок на нашите семејства. Велигден е време на вложување во заедништво и солидарност, вистинско почитување и уважување.

Демократски сојуз: Честит Велигден

А1 On - 16.04.2017

„Демократскиот сојуз на сите православни верници им го честита големиот христијански празник Христосовото Воскресение – Велигден, со најискрена желба празничните денови да ги поминеме во добро здравје, духовен и сеопшт мир и спокој во секоја човечка ...

Православните верници во Куманово масовно ги посетуваат храмовите

Вечер - 16.04.2017

Православните верници од Куманово денеска масовно ги посетија православните храмови по повод најголемиот христијански празник - Христовото Воскресение -Велигден, денот кога Исус Христос ја докажал божествената моќ и воскреснал од мртвите.

(Фото+видео) Велигден во храмот „Св. Великомаченик Димитриј“ во Битола

Шеталиште - 16.04.2017

Со извикот „Христос Воскресна“ веста за Воскресението Христово точно на полноќ ја објави Митрополитот преспанско-пелагониски, г.Петар пред насобраниот народ во дворот на храмот „Свети Великомаченик Димитриј“ во Битола.

СДСМ: Заедно ги почнавме промените, заедно и ќе ги овозможиме

А1 On - 16.04.2017

„Празниците како овој голем христијански празник, Христовото Воскресение – Велигден, се поттик да се потсетиме на нашите должности како граѓани. Тоа значи грижа за себе, но и почит, грижа и разбирање и за луѓето со кои го споделуваме животот.

Прилепчанец на Велигден имал инфаркт – на 3-от ден се рабудил од кома – и веднаш отишол да гради црква

МК News - 16.04.2017

Манастирот „Христово воскресение“ е прв храм во Македонија посветен на Исус Христос, го изградил бизнисменот Мире Синадиноски од Прилеп на Велигден пред седум години, откако се заветил дека ако го преживеe инфарктот, ќе изгради црква.

ВМРО-ДПМНЕ: Животворен празник кој е една и единствена основа на христијанскиот живот и христијанската надеж

Репортер - 16.04.2017

ВМРО-ДПМНЕ, по повод Велигден упати честитка со христијаните: „ Почитувани, празникот кога се разгласува веста за Христовото воскресение симболизира радост, утеха и поука за верниците. Животворен празник кој е една и единствена основа на ...

Велигденско послание на митрополитот Повардарски Агатангел до православните верници

Република - 16.04.2017

По повод големиот христијански празник – Велигден митрополитот Повардарски г. Агатангел упати Велигденско послание до бројното свештенство во кое потсетува дека Христовото воскресение е темел и основа на христијанската вера, Христос воскресна од ...

Немојте да згрешите- Еве како правилно се честита Велигден, а овие изрази никако не ги користите

Press24 - 16.04.2017

Велигден е најголемиот христијански празник, Празник на победата над смртта. Ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Денеска е еден од најголемите празници за сите христијани, а како и секоја година се ...

Честитка од министерот Јолевски по повод Велигден

Курир - 16.04.2017

Министерот за одбрана Зоран Јолевски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до припадниците на АРМ, вработените во Министерството за одбрана и сите граѓани на Република Македонија од христијанска ...

Христијаните денеска го слават Велигден

Мета - 16.04.2017

Христијаните од православна и од католичка вероисповед денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Православните и католиците ширум светот слават Велигден

Курир - 16.04.2017

И православните и католичките верници ширум светот одбележуваат Велигден, а по тој повод врховните поглавари на Руската православна црква и Римокатоличката црква одржаа богослужби. Патријархот московски и на цела Русија Крил служеше синоќа полноќна ...

Велигден е! Што треба да содржи трпезата?

Локално - 16.04.2017

Велигден е и денес го славиме воскресението на Божјиот Син Исус Христос. На полноќ во саботата спроти неделата, ѕвоната известија за воскресението на Христа. Денес според традицијата на празничната трпеза треба да присуствуваат празнично лепче, ...

Две работи се навистина битни да ги направите денеска на Велигден

Република - 16.04.2017

Денеска се празнува најголемиот христијански празник Велигден, кога се слави воскреснувањето на Исус Христос. За овој празник има многу верувања што треба да се прави, но има и две работи кои никако не смеат да се прават на овој ден.

Христос воскресна, честитки до сите верници

Позитив.мк - 16.04.2017

Христос воскресе, навистина воскресе е поздравот со кој Христијаните во наредните три денови ќе се отпоздравуваат меѓу себе ширејќи ја веста за победата на Спасителот на животот над смртта.

Охрид блескаво го дочека Христовото воскресение

Фактор - 16.04.2017

За најголемиот христијански празник Охрид блесна во полн сјај како одличен туристички центар, особено со својот голем број на цркви и манастари, повеќето од нив стари со векови, што доволна атракција како за домашните така и за странските верници.

ХРАМОВИТЕ ПОЛНИ, ПОЛИЦИЈАТА ЧУВАШЕ: Христос воскресна, навистина воскресна! (ФОТО)

Телеграф - 16.04.2017

Да се радуваме, да го поминеме празникот со нашите најблиски, да ја празнуваме љубовта, да се водиме од вистинските вредности, беа само дел од пораките што по повод Велигден беа испраќани од храмовите низ земјава вечерва.

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА! Честит Велигден!

Кумановски м. - 16.04.2017

Велигден или Воскресение Христово — најважниот верски празник во православниот календар. Христијанските верници со овој празник го прославуваат воскреснувањето на нивниот бог Исус Христос по неговата смрт со распнување околу 27-33 година н.е.

Христос Воскресна – Навистина Воскресна

Тера - 28.04.2019

Со биење на камбаните точно на полноќ, православните храмови во земјава ја објавија радосната вест дека Исус Христос воскресна од мртвите и смртта со смрт ја победи. Во Битола во Соборниот храм Св„Великомаченик Димитриј“ радосната вест на верниците ...

Христос воскресна – Навистина воскресна!

Divian Arts - 16.04.2017

Велигден или Воскресение Христово — најважниот верски празник во православниот календар. Христијанските верници со овој празник го прославуваат воскреснувањето на нивниот бог Исус Христос по неговата смрт со распнувањето, околу 27-33 година н.е.

Православните и католичките верници го слават Велигден

Локално - 16.04.2017

Православните и католичките верници ширум светот денеска го одбележуваат Велигден. Во Москва, патријархот Кирил одржа литургија во храмот на Христос спасителот, а на неа присуствуваа и претседателот и премиерот на Русија, Владимир Путин и Дмитриј ...

Заев и претставници на СДСМ со граѓаните за Велигден: Ќе одговориме на нашата света обврска, живот за сите

А1 On - 16.04.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев за големиот христијански празник, Христовото воскресение – Велигден беше во црквата Свети Димитриј во Струмица. Празникот го започна ноќта со граѓаните со кои сподели заедничка верба дека ќе има живот за сите во ...

Католичките верници во Струмица го прославија Велигден

Телевизија Нова - 16.04.2017

Католичките верници се собраа во катедралната црква „Успение на пресвета Богородица“ во Струмица на свечена литургија за да го прослават големиот христијански празник Велигден. Со мисата чиноначалствуваше бискупот Киро Стојанов, кој го нагласи ...

Верници и други љубопитници ги исполнија изминатата ноќ црквите во Охрид

Локално - 16.04.2017

Многу илјаден народ, верници и други љубопитници, ги исполнија изминатата ноќ сите цркви во Охрид. Сепак, радосната вест за Христовото воскресение, најавена со биењето на камбаните, синоќа на полноќ, најбројните ја дочекаа во Светиклиментовиот храм, ...

Христос воскресна! Честит Велигден!

Орбис - 16.04.2017

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Обновено: Честитки до верниците по повод Велигден

OhridNews - 15.04.2017

По повод големиот Христијански празник Велигден, до сите православни и католички верници искрени честитки за среќно и долговечно празнување на Христовото Воскресение испрати СВР Охрид: „Посакуваме достоинствено и величествено велигденско празнување, ...

Честитки од политичарите по повод Велигден

24 Вести - 15.04.2017

Пораки за мир, љубов и благосостојба, но и подобар економски развој и раст на домашното стопанство. Политичките лидери им ги честитаа велигденските празници на верниците од христијанска вероисповед во Македонија.

ВЕЛИГДЕН Е НАЈТЕШКИОТ ПРАЗНИК: Еве што треба да правите денеска

Сител - 16.04.2017

Воскресение Христово (Велигден) Именден празнуваат: Величко, Велика, Велјан, Воскресија, Анастас, Анастасија... Денот на Христовото воскресение Велигден е не само најголемиот туку и најстар христијански празник што се празнува од вториот век.

Манифестација во пресрет на Велигден – “Да ги обоиме најголемите Велигденски јајца“

ТВ21 - 15.04.2017

Со кошничка во рака, овие девојчиња подаруваа велигденски јајца на децата во центарот на Скопје. Најмалите, пак, со фломастери во рацете, ги бојадисуваа јајцата во најразлични бои, сето тоа во празничен дух, во пресрет на големиот христијански ...

ДС: Честит Велигден – Овој празник ни дава радост и нова надеж

Репортер - 16.04.2017

Демократскиот сојуз на сите православни верници им го честита големиот христијански празник Христосовото Воскресение – Велигден, со најискрена желба празничните денови да ги поминеме во добро здравје, духовен и сеопшт мир и спокој во секоја човечка ...

Литургии во верските храмови

24 Вести - 15.04.2017

Првославните храмови ги отворија вратите за верниците – со богослужба на Света Василева литугија, започна чествувањето. Во црквата „Св. Наум Охридски“ во Радишани утринава во присутво на Архиепископот охридски и македонски г. г.

Православните верници во Куманово масовно ги посетуваат храмовите

Сител - 16.04.2017

Православните верници од Куманово денеска масовно ги посетија православните храмови по повод најголемиот христијански празник - Христовото Воскресение -Велигден, денот кога Исус Христос ја докажал божествената моќ и воскреснал од мртвите.

СДСМ: Промени ќе има

МКД - 16.04.2017

Празниците како овој голем христијански празник, Христовото Воскресение - Велигден, се поттик да се потсетиме на нашите должности како граѓани. Тоа значи грижа за себе, но и почит, грижа и разбирање и за луѓето со кои го споделуваме животот.

Велигден – Христовото воскресение

24 Вести - 15.04.2017

На полноќ верниците со зборовите „Христос воскресна – Вистина воскресна“ ќе го означат најголемиот христијански празник. Вратите на храмовите се отворни за верниците. Во централниот дневник Марина Узунов разговараше со отец ...

Честитка за Велигден од ВМРО-ДПМНЕ

Kumanovo News - 15.04.2017

„Велигден ја носи светлината на воскресението, која ни ја дава потребната сила да сме истрајни и да се бориме со злото кое постојано не опкружува.Не подучува со почитување еден со друг да ги спроведуваме христијанските вредности, кои се темел на ...

Помош за семејството Маринковски за Велигден

Kumanovo News - 15.04.2017

Организиравме хуманитарна акција за семејствотото Маринковски по повод утрешниот христијански празник Велигден. Со оваа акција сакаме да создадеме услови на семејството за празнување на утрешниот ден, Христовото Воскресение.

Велигденско послание на митрополитот Повардарски Агатангел до православните верници

Канал5 - 16.04.2017

По повод големиот христијански празник - Велигден митрополитот Повардарски г. Агатангел упати Велигденско послание до бројното свештенство во кое потсетува дека Христовото воскресение е темел и основа на христијанската вера, Христос воскресна од ...

Немојте да згрешите- Еве како правилно се честита Велигден, а овие изрази никако не ги користите

Сител - 16.04.2017

Велигден е најголемиот христијански празник, Празник на победата над смртта. Ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Денеска е еден од најголемите празници за сите христијани, а како и секоја година се ...

Заев за Велигден: Да ја празнуваме победата на животот, ќе има живот за сите

А1 On - 15.04.2017

Претседателотна СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, Светиот Синод и православните верници, до Бискупотскопски и апостолски егзарх во Македонија, г-дин Киро Стојанов и ...

Честитка од министерот Јолевски по повод Велигден

Вечер - 16.04.2017

Министерот за одбрана Зоран Јолевски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до припадниците на АРМ, вработените во Министерството за одбрана и сите граѓани на Република Македонија од христијанска ...

Денеска е Велигден

Тера - 16.04.2017

Христијаните денескa го одбележуваат Велигден, или Воскресението на Исус Христос, празник што симболизира победа на животот над смртта. Камбаните точно на полноќ го навестија Воскресението Христово Велигден.

Македонското друштво „Илинден“ со честитка за Велигден

Канал5 - 15.04.2017

Претседателот на Македонското друштво „Илинден" со седиште во Тирана, Никола Ѓурѓај по повод верскиот празник Велигден денеска упати честитка до поглаварот на МПЦ - ОА г.г. Стефан и православните верници.

Утре е најголемиот христијански празник – ВЕЛИГДЕН: Според народните верувања, овие работи никако не смеете да ги ...

Маркукуле - 15.04.2017

Луѓето утре ќе се поздравуваат со радосниот поздрав:”Христос воскресна – Навистина воскресна”. Утре е најголемиот христијански празник, затоа што на тој голем ден се исполни очекувањето и желбата на сите праведници.

Сите христијани годинава Велигден го слават заедно

Телма - 15.04.2017

Сите христијани годинава Велигден го слават заедно- тоа е голема радост, велат верниците. Денеска е Велика Сабота, ден меѓу Велики Петок и Велигден. Ден меѓу тагата и радоста, меѓу погребот на Исус Христос и неговото воскреснување.

Православните и католиците ширум светот слават Велигден

Вечер - 16.04.2017

И православните и католичките верници ширум светот одбележуваат Велигден, а по тој повод врховните поглавари на Руската православна црква и Римокатоличката црква одржаа богослужби. Патријархот московски и на цела Русија Крил служеше синоќа полноќна ...

Димитриев утре на Велигденска литургија во храмот „Свети Никола“ во Штип

Република - 15.04.2017

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Емил Димитриев, утре ќе присуствува на Велигденска литургија во храмот „Свети Никола“ во ...

Денеска е Велигден, овие две работи никако не смеете да ги направите

МК News - 16.04.2017

Денеска се празнува најголемиот христијански празник Велигден, кога се слави воскреснувањето на Исус Христос. За овој празник има многу верувања што треба да се прави, но има и две работи кои никако не смеат да се прават на овој ден.

ГРУЕВСКИ НА ВЕЛЕШКО ЕЗЕРО ЗА ВЕЛИГДЕН: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ со семејството на прошетка до Велес (ФОТО)

Телеграф - 15.04.2017

Груевски, во лежерен аутфит заедно со сопругата Боркица и со ќерките Анастасија и Софија дел од велигденскиот празничен викенд го поминале во велешкиот крај Покрај езерото „Младост“, познато и како велешко езеро, како и низ Велес денеска на мала ...

Велика Сабота – денот кога се чека радосната вест за Христовото воскресение

Алфа - 15.04.2017

Храмовите ширум земјата и денеска беа преполни со православни верници. Тие се помолија за своето и здравјето на најблиските. Запалија и свеќи за сечија благосостојба. Верниците кои што постеле, пак, се причестија Со светата Василиева литургија од ...

Плаошник блесна за Велигден

Позитив.мк - 16.04.2017

За најголемиот христијански празник Охрид блесна во полн сјај како одличен туристички центар, особено со својот голем број на цркви и манастари, повеќето од нив стари со векови, што доволна атракција како за домашните така и за странските верници.

ФОТО: Груевски со семејството во велешко и во посета за црквата „Св. Петка“ во Скопје за Велигденските празници

Курир - 15.04.2017

Претседателот на ВМРО- ДПМНЕ Никола Груевски со семејството ја посети црквата „Света Петка“ во Скопје по повод велигденските празници. Груевски со сопругата Боркица и ќерките Анастасија и Софија дел до времето за најголемиот христијански празник го ...

За Велигден Охрид блесна во полн сјај – балканскиот Ерусалим преполн со гости од целиот свет!

Телевизија Нова - 15.04.2017

Балканскиот Ерусалим е максимално безбеден за гостите кои најрадосната вест за Христовото Воскресение ќе ја дочекаат во некои од многубројните храмови во градот, порачуваат од СВР Охрид. Портпаролот на секторот, Стефан Димоски, нагласува дека ...

Не се брукајте: Еве како правилно се честита Велигден, а овие изрази никако не ги користете…

Република - 15.04.2017

Како правилно се честита Велигден! Немојте да се брукате, обрнете внимание на правилниот изговор на велигденската честитка. Најголемиот празник за сите православни верници е многу блиску, а како и секоја година се повторува дилемата околу тоа како ...

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?...

Н.Македонија - 15.04.2017

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден? Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Всушност, ...

(ФОТО) СЕ БЕШЕ ПОСВЕТЕНО НА МАЛИОТ ЈАКОВ! – Погледнете како Сека ги офарба јајцата

Репортер - 15.04.2017

Сека Алексиќ и оваа година со големо уживање го уреди својот дом по повод престојниот Велигден, но овој пат со посебно внимание. Бидејќи Сека и нејзиниот сопруг Вељко пред неполни шест месеци станаа родители, овој Велигден за нив има поголемо ...

Велигден: Симбол на животот, љубовта и обединувањето

Deutsche Welle - 15.04.2017

Кај уверените православни верници поголема е свеста за пораката на воскресението - љубов и обединување меѓу луѓето. МПЦ има клучна улога таа порака поефективно да стигне до сите, велат социолози Крајно време е луѓето да се свртат кон Бога, кон ...

Велигден – Голем ден за христијаните

Телевизија Нова - 15.04.2017

Вечерва „Аргументи“ со Љубиша Николовски на тема „Велигден – Голем ден за христијаните“ Гости во студиото ќе бидат Цане Мојановски и Љупчо Ристовски. Почеток 20:30 часот на ТВ ...

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верските заедници

А1 On - 15.04.2017

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод Воскресението Христовото -Велигден упати честитки до христијанските цркви во Македонија. Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод Воскресението ...

Спасение грешним...

Н.Македонија - 15.04.2017

Кога разумот недостига, антагонизмите се непремостиви, на граѓаните им остануваат само молитвата, надежта и вербата. Затоа токму овој Велигден нека ни послужи како одредница во кој правец и како да продолжиме понатаму.

Велигденска честитка од градоначалникот Бакрачески

OhridNews - 15.04.2017

Градоначалникот Никола Бакрачески, по повод големиот верски празник „Воскресение Христово- Велигден“ , упати честитка до сите граѓани од христијанска вероисповед, во која искрено посакува добро здравје, благосостојба и духовна радост.

Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението

+инфо - 15.04.2017

Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу Петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Велика Сабота, денот меѓу смртта и воскресението Сабота, значи покој.

Честитка од премиерот Димитриев по повод Велигден

Сител - 15.04.2017

Претседателот на Владата Емил Димитриев денеска по повод Велигден испрати честитка до граѓаните на Република Македонија со христијанска вероисповед, Македонската православна црква - Охридска архиепископија, Католичката црква и Евангелистичко - ...

Велигденска честитка од министерот за внатрешни работи Агим Нухиу

А1 On - 15.04.2017

Министерот за внатрешни работи на Република Македонија Д-р Агим Нухиу по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден упати честитка до вработените во Министерството за внатрешни работи од православна и католичка вероисповед ...

Велигденска честитка од градоначалникот на Општина Куманово, Зоран Дамјановски

Кумановски м. - 15.04.2017

Почитувани сограѓани, Во миговите на искушенија,предизвици и заедничко доживување на нашата општествена ситуација, време е да им се поклониме на нашите традиционални и духовни вредности. Прославувајќи го Христовото Воскресение ја славиме ...

Што треба да знаете за Велигден (Воскресение)

Локално - 15.04.2017

Велигден или Воскресение е најголем христијански празник, со кој се одбележува денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите. Велигден се празнува три дена и претставува т.н. подвижен празник, што значи дека неговиот датум се менува секоја година, ...

Графика на Енциклопедија Британика и Ројтерс за Велигден: Дознајте од каде потекнува името Велигден, положбите за ...

Република - 15.04.2017

Енциклопедијата Британика има направено детална графика на која се прикажани сите елементи на празнувањето на најголемиот христијански празник Велигден. Графиката содржи изглед на свеќи, положба за медитација додека трае постот, потеклото на името ...

Денеска е Велика Сабота – исчекување на Воскресението на Христос

Шеталиште - 15.04.2017

Својата проповед за небесното царство, т.е. за блажениот, спокоен и радосен живот, Христос ја започна на свои 30 години и проповедаше 3 години. Но, како Бог тој не замолкна како што секој човек замолкнува со својата смрт, туку и вистински мртов како ...

Денеска е Велика Сабота, ден на свештен трепет пред Христовото воскресение

Локално - 15.04.2017

Својата проповед за небесното царство, т.е. за блажениот, спокоен и радосен живот, Христос ја започна на свои 30 години и проповедаше 3 години. Но, како Бог тој не замолкна како што секој човек замолкнува со својата смрт, туку и вистински мртов како ...

На Велигден се исполнуваат сите љубовни верувања- ноќта пред празникот направете го ова

Курир - 15.04.2017

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите Македонци верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно ...

Зошто православниот и католичкиот Велигден годинава паѓаат во ист ден?

Шеталиште - 15.04.2017

Годинава, православните христијани го слават Воскресението Христово на ист ден со римо-католиците. Но, ова не се случува секогаш. Зошто е тоа така, и зошто постои оваа разлика? Макар што причините поради кои православните го слават Велигден ...

Необични Велигденски обичаи низ светот

еМагазин - 15.04.2017

Пренесено од Смедиа - Белград Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскресение. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзуваат за овој празник. Кај верниците, кои Велигден го слават по Јулијанскиот календар, ...

Зошто јајце за Велигден? Жолто за радост,портокалово-трпение, зелено…

Република - 15.04.2017

Христовата победа на смртта, секоја година, симболично се одбележува со Велигденското јајце. Во секое семејство, неговото толкување е речиси слично. Генерално, јајцето се поврзува со Велигден, поради новиот живот, плодноста, компарацијата со ...

Честитка од претседателот Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден

Press24 - 15.04.2017

Дозволете ми на сите христијански верници да упатам искрени честитки по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден. Во деновите кога го славиме победителот на смртта да се присетиме дека Христовото воскресение е основа на ...

Велика Сабота – денот меѓу смртта и воскресението

Вечер - 15.04.2017

Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Православните верници ги прават последните подготовки пред вечерашното прославување на најголемиот христијански празник – Велигден.

Христос Воскресна, навистина Воскресна (Фотогалерија)

Вест - 16.04.2017

Илјадници православни верници ги наполнија храмовите низ Македонија, каде се одржаа вообичаените литургии по повод пречекот на најголемиот празник во христијанството, Воскресението Христово, Велигден.

6 разлики меѓу католичкиот и православниот Велигден

Бизнис Вести - 15.04.2017

Обично католичкиот Велигден се слави порано од православниот. Главната причина за ова е дека православната црква го одредува датумот за славење на Велигден според Јулијанскиот календар, а Католичката црква – според Грегоријанскиот.

Христијаните го слават Велигден

Кајгана - 16.04.2017

Велигден или Воскресение Христово е најважниот верски празник во православниот календар. Христијанските верници со овој празник го прославуваат воскреснувањето на нивниот бог Исус Христос, кој се случила по неговата смрт со распнување околу 27-33 ...

Заев за Велигден: Ќе одговориме на нашата света обврска, живот за сите!

Репортер - 16.04.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев за големиот христијански празник, Христовото воскресение – Велигден беше во црквата Свети Димитриј во Струмица. Денешниот празничен ден го почна ноќта со граѓаните со кои сподели заедничка верба дека ќе има живот за ...

Христијаните го слават најголемиот христијански празник Велигден

Популарно - 16.04.2017

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

СДСМ: Заедно ги почнавме промените и заедно треба да ги овозможиме

Стандард - 16.04.2017

„Празниците како овој голем христијански празник, Христовото Воскресение – Велигден, се поттик да се потсетиме на нашите должности како граѓани. Тоа значи грижа за себе, но и почит, грижа и разбирање и за луѓето со кои го споделуваме животот.

Велигденска честитка од ОК ВМРО-ДПМНЕ

Кумановски м. - 16.04.2017

По повод големиот христијански празник до верниците од христијанската вероисповед, честитка упати и Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Велигден ја носи светлината на воскресението, која ни ја дава потребната сила да сме истрајни и да се бориме со ...

ЛК СДММ со хуманитарна акција за семејството Мариновски

Кумановски м. - 16.04.2017

ЛК СДММ Аеродром и Куманово вчере организираа хуманитарна акција за семејството Маринковски со што им подарија внимание и помош во пресрет на денешниот голем христијански празник Велигден.

Велигденско послание на митрополитот Повардарски Агатангел до православните верници

Сител - 16.04.2017

По повод големиот христијански празник - Велигден митрополитот Повардарски г. Агатангел упати Велигденско послание до бројното свештенство во кое потсетува дека Христовото воскресение е темел и основа на христијанската вера, Христос воскресна од ...

Немојте да згрешите- Еве како правилно се честита Велигден, а овие изрази никако не ги користите

Среќа.mk - 16.04.2017

Велигден е најголемиот христијански празник, Празник на победата над смртта. Ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Денеска е еден од најголемите празници за сите христијани, а како и секоја година се ...

Заев за Велигден: Да ја празнуваме победата на животот, ќе има живот за сите!

+инфо - 15.04.2017

Празникот на победата на животот нека оваа година донесе живот за сите граѓани на Република Македонија, порача тој. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г.

Честитка од министерот Јолевски по повод Велигден

Press24 - 16.04.2017

Министерот за одбрана Зоран Јолевски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до припадниците на АРМ, вработените во Министерството за одбрана и сите граѓани на Република Македонија од христијанска ...

Христијаните денеска го слават Велигден

Локално - 16.04.2017

Христијаните од православна и од католичка вероисповед денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Македонското друштво „Илинден“ со честитка за Велигден

Телевизија Нова - 15.04.2017

Претседателот на Македонското друштво „Илинден” со седиште во Тирана, Никола Ѓурѓај по повод верскиот празник Велигден денеска упати честитка до поглаварот на МПЦ – ОА г.г. Стефан и православните верници.

Православните и католиците ширум светот слават Велигден

ТВ21 - 16.04.2017

И православните и католичките верници ширум светот одбележуваат Велигден, а по тој повод врховните поглавари на Руската православна црква и Римокатоличката црква одржаа богослужби. Патријархот московски и на цела Русија Крил служеше синоќа полноќна ...

ФОТО: Димитриев на Велигденска литургија во „Свети Никола“ во Штип

Курир - 16.04.2017

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, претседателот на Владата на Република Македонијa, Емил Димитриев, денеска присуствуваше на Велигденска литургија во храмот „Свети Никола“ во ...

Груевски со семејството во велешко и во посета на црквата „Св. Петка“ (Фото)

Република - 15.04.2017

Претседателот на ВМРО- ДПМНЕ Никола Груевски со семејството ја посети црквата „Света Петка“ во Скопје по повод велигденските празници. Груевски со сопругата Боркица и ќерките Анастасија и Софија дел до времето за најголемиот христијански празник го ...

Еве како правилно се честита Велигден, а овие изрази никако не ги користете!

Exclusive.mk - 15.04.2017

Како правилно се честита Велигден! Немојте да се брукате, обрнете внимание на правилниот изговор на велигденската честитка. Најголемиот празник за сите православни верници е многу блиску, а како и секоја година се повторува дилемата околу тоа како ...

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?

Алфа - 15.04.2017

Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да ...

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верските заедници до Евангелско-методистичката црква

Репортер - 15.04.2017

Претседателката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска во лично име и во име на Комисијата испрати честитка по повод Христовото воскресение – Велигден до Евангелско-методистичката црква во Република ...

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верските заедници до католичките верници

Репортер - 15.04.2017

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи испрати честитка по повод Христовото воскресение – Велигден до бискупот скопски и апостолски егзарх Киро Стојанов, до свештенство и монаштвото и до сите верници на Католичката црква во ...

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верските заедници до православните верници

Репортер - 15.04.2017

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод Воскресението Христовото -Велигден упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г.

Велика сабота, денот меѓу смртта и воскресението

24 Вести - 07.04.2018

Денеска е Велика сабота, ден на покојот, ден на покојникот, ден на најголемиот покој и на најголемиот покојник. Велика сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста.

Честитка од премиерот Димитриев по повод Велигден

Телеграф - 15.04.2017

Како што наведува Димитриев, Велигден е еден од најзначајните симболи на нашата вера, симбол на воскресението, симбол на победата над смртта, на победата на доброто врз злото, и на победата на доброто човеково поведение Претседателот на Владата Емил ...

Велигденска честитка од министерот Нухиу до сите христијански верници

Телеграф - 15.04.2017

- Честитајќи Ви го овој голем христијански празник, Ви посакувам добро здравје, благосостојба и духовен мир. Велигден го празнува животот од кој се раѓаат љубовта и надежта како симболи на победата над смртта, стои во дел од честитката Министерот за ...

Велигденска честитка од градоначалникот Дамјановски

Kumanovo News - 15.04.2017

„Во миговите на искушенија, предизвици и заедничко доживување на нашата општествена ситуација, време е да им се поклониме на нашите традиционални и духовни вредности.Прославувајќи го Христовото Воскресение ја славиме безусловната љубов и разбирање ...

Симболиката на велигденските обичаи...

Н.Македонија - 15.04.2017

Симболиката на велигденските обичаи Велигден или Воскресение е најголем христијански празник, со кој се одбележува денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите. Велигден се празнува три дена и претставува т.н.

Од каде потекнува името Велигден?

Фактор - 15.04.2017

Енциклопедијата Британика има графика на која се прикажани сите елементи на празнувањето на Велигден. Таа содржи изглед на свеќи, положба за медитација додека трае постот, потеклото на името Велигден, симболи на празникот и слично.

На Велигден се исполнуваат сите љубовни верувања- ноќта пред празникот направете го ова

Сител - 15.04.2017

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите Македонци верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно ...

Што значи бојата на велигденските јајца?

Популарно - 15.04.2017

Велигденската радост е најголемата и најсветлата радост на христијаните. Таа е радост за најголемиот празник, за најголемиот Ден – Велигден – радост за Воскресението на нашиот Господ и Спасител Исус Христос.

Внимателно одберете какво велигденско јајце ќе подарите- еве што означуваат боите

Курир - 15.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Иванов упати честитка до сите христијански верници по повод Велигден

Репортер - 15.04.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите христијански верници: Дозволете ми на сите христијански верници да упатам искрени честитки по ...

Велика сабота, спомен на телесното погребение на Исус Христос и слегувањето во адот

Нетпрес - 15.04.2017

Велика или Страстна сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Православните верници ги прават последните подготовки пред вечерашното прославување на најголемиот христијански ...

Заев за Велигден во црквата Свети Димитриј во Струмица

Канал5 - 16.04.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев за големиот христијански празник, Христовото воскресение – Велигден беше во црквата Свети Димитриј во Струмица. Денешниот празничен ден го почна со граѓаните со кои сподели заедничка верба дека ќе има живот за сите ...

Христијани радувајте се, Христос воскресна

Фактор - 16.04.2017

Христос воскресе, навистина воскресе е поздравот со кој Христијаните во наредните три денови ќе се отпоздравуваат меѓу себе ширејќи ја веста за победата на Спасителот на животот над смртта.

СДСМ: Заедно ги почнавме промените и заедно ќе ги овозможиме!

+инфо - 16.04.2017

Промени ќе има. Тие го носат животот што го посакуваме, се наведува во соопштението на СДСМ. Празниците како овој голем христијански празник, Христовото Воскресение - Велигден, се поттик да се потсетиме на нашите должности како граѓани.

Велигденско послание на митрополитот Повардарски Агатангел до православните верници

Вечер - 16.04.2017

По повод големиот христијански празник - Велигден митрополитот Повардарски г. Агатангел упати Велигденско послание до бројното свештенство во кое потсетува дека Христовото воскресение е темел и основа на христијанската вера, Христос воскресна од ...

Еве како правилно се честита Велигден, а овие изрази никако не ги користите

МК News - 16.04.2017

Велигден е најголемиот христијански празник, Празник на победата над смртта. Ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Денеска е еден од најголемите празници за сите христијани, а како и секоја година се ...

Заев: Вербата дека е можен живот за сите во Македонија, ни го отвори патот до

Локално - 15.04.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, Светиот Синод и православните верници, до Бискупотскопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов и ...

Честитка од министерот Јолевски по повод Велигден

Нетпрес - 16.04.2017

– Големиот празник, Воскресение Христово – Велигден, ги истакнува највозвишените човекови вредности, љубов, мир, меѓусебното почитување, разбирање и помагање. Наша должност е да ги негуваме овие вредности.

Христијаните денеска го слават Велигден

Слободен Печат - 16.04.2017

Христијаните од православна и од католичка вероисповед денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Православните и католиците ширум светот слават Велигден

Сител - 16.04.2017

И православните и католичките верници ширум светот одбележуваат Велигден, а по тој повод врховните поглавари на Руската православна црква и Римокатоличката црква одржаа богослужби. Патријархот московски и на цела Русија Крил служеше синоќа полноќна ...

Димитриев на Велигденска литургија во „Свети Никола“ во Штип (ФОТО)

Република - 16.04.2017

По повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, претседателот на Владата на Република Македонијa, Емил Димитриев, присуствуваше на Велигденска литургија во храмот „Свети Никола“ во ...

ФОТО: Груевски со семејството во велешко и во посета за црквата „Св. Петка“ во Скопје за Велигденските празници

Телевизија Нова - 15.04.2017

Претседателот на ВМРО- ДПМНЕ Никола Груевски со семејството ја посети црквата „Света Петка“ во Скопје по повод велигденските празници. Груевски со сопругата Боркица и ќерките Анастасија и Софија дел до времето за најголемиот христијански празник го ...

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?

Идивиди - 15.04.2017

Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Ова се добри прашања за чиј одговор е потребно мало ...

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верските заедници до православните верници

Курир - 15.04.2017

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод Воскресението Христовото -Велигден упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г.

Честитка од премиерот Димитриев по повод Велигден

Канал5 - 15.04.2017

Претседателот на Владата Емил Димитриев денеска по повод Велигден испрати честитка до граѓаните на Република Македонија со христијанска вероисповед, Македонската православна црква - Охридска архиепископија, Католичката црква и Евангелистичко - ...

Велигденска честитка од министерот Нухиу до сите христијански верници

Канал5 - 15.04.2017

Министерот за внатрешни работи на Република Македонија Агим Нухиу по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден упати честитка до вработените во Министерството за внатрешни работи од православна и католичка вероисповед, како ...

Велигден најголем христијански празник- што треба да знаете

Вечер - 15.04.2017

Велигден или Воскресение е најголем христијански празник, со кој се одбележува денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите. Велигден се празнува три дена и претставува т.н. подвижен празник, што значи дека неговиот датум се менува секоја година, ...

На Велигден се исполнуваат сите љубовни верувања- направете го вечерва ова и ќе бидете среќни

Пулс24 - 15.04.2017

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите Македонци верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно ...

Прво дознајте што означуваат боите, а потоа одлучете какво јајце ќе подарите

Пулс24 - 15.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Иванов го честита Велигден со желби за здравје, благосостојба и духовен мир

Фактор - 15.04.2017

Претседателот, Ѓорѓе Иванов на верниците им го честита големиот христијански празник Велигден. Во деновите кога го славиме победителот на смртта да се присетиме дека Христовото воскресение е основа на спасението, вели тој во честитката.

Денеска е Велика Сабота - денот меѓу смртта и воскресението

Фактор - 15.04.2017

Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Великa Сабота е ден на исчекување, ден на свештен трепет пред Христовото Воскресение.

Заев: Ќе одговориме на нашата света обврска, живот за сите

Фактор - 16.04.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев за големиот христијански празник, Христовото воскресение – Велигден беше во црквата Свети Димитриј во Струмица од каде ги испрати честитките до верниците.

Христос воскресна, навистина воскресна; Христијаните го слават Велигден

Алсат-М - 16.04.2017

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

СДСМ: Големите промени не се лесни и не се случуваат наеднаш

Мета - 16.04.2017

Празниците како овој голем христијански празник, Христовото Воскресение – Велигден, се поттик да се потсетиме на нашите должности како граѓани, се вели во денешното соопштение од СДСМ. „Тоа значи грижа за себе, но и почит, грижа и разбирање и за ...

Велигденско послание на митрополитот Повардарски Агатангел до православните верници

Репортер - 16.04.2017

По повод големиот христијански празник – Велигден митрополитот Повардарски г. Агатангел упати Велигденско послание до бројното свештенство во кое потсетува дека Христовото воскресение е темел и основа на христијанската вера, Христос воскресна од ...

Заев: Овој голем ден, Велигден, нека биде слава на животот што го избравме

Фактор - 15.04.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, Светиот Синод и православните верници, до Бискупотскопски и апостолски егзарх во Македонија, г-дин Киро Стојанов и ...

Честитка од министерот Јолевски по повод Велигден

Репортер - 16.04.2017

Министерот за одбрана на Република Македонија, Зоран Јолевски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до припадниците на АРМ, вработените во Министерството за одбрана и сите граѓани на Република ...

Православните и католиците ширум светот слават Велигден

+инфо - 16.04.2017

Папата Франциско им се обрати на верниците пред Велигден со порака дека не треба да се игнорираат маките на имигрантите, сиромашните и ранливите луѓе. И православните и католичките верници ширум светот одбележуваат Велигден, а по тој повод врховните ...

ФОТО: Груевски со семејството во велешко и во посета за црквата „Св. Петка“ во Скопје за Велигденските празници

Press24 - 15.04.2017

Претседателот на ВМРО- ДПМНЕ Никола Груевски со семејството ја посети црквата „Света Петка“ во Скопје по повод велигденските празници. Груевски со сопругата Боркица и ќерките Анастасија и Софија дел до времето за најголемиот христијански празник го ...

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?

Телевизија Нова - 15.04.2017

Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Ова се добри прашања за чиј одговор е потребно мало ...

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верските заедници до православните верници

Телеграф - 15.04.2017

Ден кој ја роди и ја раѓа богоугодната радост. За да го доживееме воскресението Христово, потребно е и ние да се утврдиме во вистината и правдата, да растеме во љубовта и благочестието, во трпението и милосрдието - да живееме во верата со добри ...

Честитка од Димитриев за Велигден до сите верници од христијанска вероисповед

Курир - 15.04.2017

По повод големиот христијански празник, Воскресение Христово- Велигден, претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев упати честитка до сите христијански верници. Во продолжение интегрално ви ја пренесуваме честитката Со особена ...

Министерот Нухиу со честитка до верниците, полицијата мирно за Велигден

Фактор - 16.04.2017

Министерот за внатрешни работи на Република Македонија Д-р Агим Нухиу по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден упати честитка до вработените во Министерството за внатрешни работи од православна и католичка вероисповед ...

Празнични обичаи и занимливости: Велигден (Воскресение)

Телевизија Нова - 15.04.2017

Велигден или Воскресение е најголем христијански празник, со кој се одбележува денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите. Велигден се празнува три дена и претставува т.н. подвижен празник, што значи дека неговиот датум се менува секоја година, ...

На Велигден сите љубовни верувања се исполнуваат: Ноќта пред празникот направете го ова!

Exclusive.mk - 15.04.2017

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите Македонци верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно ...

Внимателно одберете какво велигденско јајце ќе подарите- еве што означуваат боите

Маркукуле - 15.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Велигденска честитка од претседателот Иванов до сите христијански верници

Курир - 15.04.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите христијански верници посакувајќи им добро здравје, благосостојба и духовен мир.

Православните верници слават Велика Сабота – денот меѓу смртта и воскресението

Позитив.мк - 15.04.2017

Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Православните верници ги прават последните подготовки пред вечерашното прославување на најголемиот христијански празник – Велигден.

Заев со граѓаните за Велигден: Ќе одговориме на нашата света обврска, живот за сите

Слободен Печат - 16.04.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев за големиот христијански празник, Христовото воскресение – Велигден беше во црквата Свети Димитриј во Струмица. Денешниот празничен ден го почна ноќта со граѓаните со кои сподели заедничка верба дека ќе има живот за ...

Се слави Велигден

Локално - 16.04.2017

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

СДСМ: Македонија има шанса да се придружи на демократскиот свет

Фокус - 16.04.2017

Македонија ја има шансата да се придружи на демократскиот свет. Граѓаните на Македонија се пред шансата да го живеат својот живот, по своја сопствена волја, без директиви, уцени, притосоци, спокојно и среќно, се вели во соопштение на СДСМ.

Велигденско послание на митрополитот Повардарски Агатангел до православните верници

Телевизија Нова - 16.04.2017

По повод големиот христијански празник – Велигден митрополитот Повардарски г. Агатангел упати Велигденско послание до бројното свештенство во кое потсетува дека Христовото воскресение е темел и основа на христијанската вера, Христос воскресна од ...

Честитка по повод Велигден од лидерот на СДСМ Зоран Заев

Канал5 - 15.04.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, Светиот Синод и православните верници, до Бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов и католичките ...

Честитка од министерот Јолевски по повод Велигден

Сител - 16.04.2017

Министерот за одбрана Зоран Јолевски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до припадниците на АРМ, вработените во Министерството за одбрана и сите граѓани на Република Македонија од христијанска ...

Велигден во светот

Телма - 16.04.2017

На синоќешната свеченост во базиликата Свети Петар, папата Франциско им се обрати на верниците пред Велигден со порака дека не треба да се игнорираат маките на имигрантите, сиромашните и другите ранливи групи луѓе.

Како се одредува датумот на Велигден?

Популарно - 15.04.2017

Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Ова се добри прашања за чиј одговор е потребно мало ...

Комисијата за односи со верските заедници упати честитка до православните верници

Фокус - 15.04.2017

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод Воскресението Христовото -Велигден упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г.

Велигденска честитка од Емил Димитриев

Точка - 15.04.2017

Претседателот на Владата упати честитка до граѓаните на Република Македонија со христијанска вероисповед, Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Католичката црква и Евангелистичко – методистичката црква.

Празнични обичаи за Велигден

Press24 - 15.04.2017

Велигден или Воскресение е најголем христијански празник, со кој се одбележува денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите. Велигден се празнува три дена и претставува т.н. подвижен празник, што значи дека неговиот датум се менува секоја година, ...

Не заборавајте: На Велигден се исполнуваат сите љубовни верувања- ноќта пред празникот направете го ова

Република - 15.04.2017

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите Македонци верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно ...

Што означуваат боите - Внимателно одберете какво велигденско јајце ќе подарите

Сител - 15.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Велигденска честитка од претседателот Иванов...

Н.Македонија - 15.04.2017

Велигденска честитка од претседателот Иванов Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, упати честитка до сите христијански верници посакувајќи им добро здравје, ...

Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението

Денар - 15.04.2017

Велика Сабота е Денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Православните верници ги прават последните подготовки пред вечерашното прославување на најголемиот христијански празник – Велигден.

Претседателот Заев и претставници на СДСМ со граѓаните за Велигден: Ќе одговориме на нашата света обврска

Бизнис Вести - 16.04.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев за големиот христијански празник, Христовото воскресение – Велигден беше во црквата Свети Димитриј во Струмица. Денешниот празничен ден го почна ноќта со граѓаните со кои сподели заедничка верба дека ќе има живот за ...

Христијаните го слават Велигден

Сител - 16.04.2017

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

СДСМ: Заедно ги почнавме промените и заедно ќе ги овозможиме!

Репортер - 16.04.2017

Празниците како овој голем христијански празник, Христовото Воскресение – Велигден, се поттик да се потсетиме на нашите должности како граѓани. Тоа значи грижа за себе, но и почит, грижа и разбирање и за луѓето со кои го споделуваме животот.

Заев за Велигден: Да ја празнуваме победата на животот, ќе има живот за сите

Слободен Печат - 15.04.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскресeние – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, Светиот Синод и православните верници, до Бискупотскопски и апостолски егзарх во Македонија, г-дин Киро Стојанов и ...

Честитка од министерот Јолевски по повод Велигден

Телевизија Нова - 16.04.2017

Министерот за одбрана Зоран Јолевски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до припадниците на АРМ, вработените во Министерството за одбрана и сите граѓани на Република Македонија од христијанска ...

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?

Здравство24 - 15.04.2017

Зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Ова се добри прашања за чиј одговор е потребно мало објаснување.

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верските заедници

ТВ21 - 15.04.2017

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод Воскресението Христовото -Велигден упати честитки до христијанските цркви во Македонија. Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод Воскресението ...

Велигденска честитка од Емил Димитриев

Репортер - 15.04.2017

Претседателот на Владата упати честитка до граѓаните на Република Македонија со христијанска вероисповед, Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Католичката црква и Евангелистичко – методистичката црква.

Празнични обичаи и занимливости: Велигден (Воскресение)

Алсат-М - 15.04.2017

Велигден или Воскресение е најголем христијански празник, со кој се одбележува денот кога Исус Христос воскреснал од мртвите. Велигден се празнува три дена и претставува т.н. подвижен празник, што значи дека неговиот датум се менува секоја година, ...

Традиции и верувања за ноќта пред Велигден

Популарно - 15.04.2017

Се верува дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или да пуштите да тече директно од чешмата во кујната. Со оваа вода испрскајте ги собите и особено внимателно – градината и цвеќињата.

Внимателно одберете какво велигденско јајце ќе подарите - еве што означуваат боите

Скопје инфо - 15.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Велегдинска честитка од претседателот Иванов до сите христијански верници

Телеграф - 15.04.2017

Да се верува во Синот Божји значи да се има непоколеблива надеж и искрено покајание, пишува во честитката Иванов Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, упати ...

Велика Сабота е денот меѓу смртта и воскресението

Точка - 15.04.2017

Велика Сабота е Денот меѓу смртта и воскресението, меѓу петок и Велигден, денот што ги спојува распнувањето и радоста. Православните верници ги прават последните подготовки пред вечерашното прославување на најголемиот христијански празник – Велигден.

Христос воскресна, навистина воскресна

Република - 16.04.2017

Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква. Овој празник е спој на верата и традицијата, негувана од памтивек, а почнува на Велики четврток уште пред изгрејсонце кога домаќинките ги бојадисуваат ...

Христос воскресе: Христијаните го слават Велигден

еМагазин - 16.04.2017

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

СДСМ: Заедно ги почнавме промените и заедно ќе ги овозможиме

24 Вести - 16.04.2017

Празниците како овој голем христијански празник, христовото воскресение - Велигден, се поттик да се потсетиме на нашите должности како граѓани. Тоа значи грижа за себе, но и почит, грижа и разбирање и за луѓето со кои го споделуваме животот, велат ...

СДСМ: Велигден е поттик да се потсетиме на нашите должности како граѓани

Позитив.мк - 16.04.2017

Празниците како овој голем христијански празник, Христовото Воскресение – Велигден, се поттик да се потсетиме на нашите должности како граѓани, се вели во денешното соопштение од СДСМ. „Тоа значи грижа за себе, но и почит, грижа и разбирање и за ...

Велигденска честитка од лидерот на СДСМ, Зоран Заев...

Н.Македонија - 15.04.2017

Велигденска честитка од лидерот на СДСМ, Зоран Заев Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, Светиот Синод и православните верници, до Бискупот скопски и ...

Честитка од министерот Јолевски по повод Велигден

Канал5 - 16.04.2017

Министерот за одбрана Зоран Јолевски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до припадниците на АРМ, вработените во Министерството за одбрана и сите граѓани на Република Македонија од христијанска ...

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?

Вечер - 15.04.2017

Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Ова се добри прашања за чиј одговор е потребно мало ...

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верските заедници

+инфо - 15.04.2017

Да живееме во верата со добри дела,истакнува во честитката директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни. Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод Воскресението Христовото -Велигден упати ...

Честитка од Димитриев за Велигден до верниците од христијанска вероисповед

Република - 15.04.2017

По повод големиот христијански празник, Воскресение Христово- Велигден, претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев упати честитка до сите христијански верници. Во продолжение интегрално ви ја пренесуваме честитката Со особена ...

Стари обичаи: Ноќта пред Велигден се исполнуваат сите љубовни верувања

Скопје инфо - 15.04.2017

Православните верници утре го празнуваат најголемиот празник Велигден. Со овој ден се поврзани многу обичаи и адети на македонската традиција. Старите Македонци верувале дека ноќта спроти Велигден треба да донесете вода од бунар или пуштете директно ...

Внимателно одберете какво велигденско јајце ќе подарите- еве што означуваат боите

МК News - 16.04.2017

Црвеното јајце е симбол на Велигден поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување. Некои сметаат дека црвената е вистинската велигденска боја, но не случајно јајцата за Велигден се подготвуваат во повеќе бои.

Велигденска честитка од претседателот Иванов до сите христијански верници

+инфо - 15.04.2017

Додава дека треба да се присетиме на Евангелието кое нè учи на силата на трпението и страданието. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите ...

Христијаните го слават Велигден

Стандард - 16.04.2017

­Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден -­ Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

ХРИСТОС ВОСКРЕСНА: Христијаните го слават Велигден

Телеграф - 16.04.2017

Велигденското јајце е старо колку и Христијанството и црквата го прифатила во својата традиција и практика како симбол на Христовото Воскресение Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - ...

СДСМ: На овој голем празник се потсетуваме на нашите должности како граѓани

Фактор - 16.04.2017

Празниците како овој голем христијански празник, Христовото Воскресение - Велигден, се поттик да се потсетиме на нашите должности како граѓани. Тоа значи грижа за себе, но и почит, грижа и разбирање и за луѓето со кои го споделуваме животот.

СДСМ: Празниците се поттик да се потсетиме на своите должности

Алсат-М - 16.04.2017

СДСМ смета дека празниците како Христовото Воскресение – Велигден се поттик граѓаните да се потсетат на своите должности: грижа за себе, но и почит, грижа и разбирање и за другите, одлучност за развој на државата и општество во кое секој, како што ...

Заев: Велигден нека донесе живот за сите граѓани на Македонија!

Фокус - 15.04.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, Светиот синод и православните верници, до бискупот скопски и апостолски егзарх во Македонија, г-дин Киро Стојанов и ...

Сите христијани годинава Велигден го слават заедно

Локално - 15.04.2017

Сите христијани годинава Велигден го слават заедно- тоа е голема радост, велат верниците. Денеска е Велика Сабота, ден меѓу Велики Петок и Велигден. Ден меѓу тагата и радоста, меѓу погребот на Исус Христос и неговото воскреснување.

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верските заедници до католичките верници

Канал5 - 15.04.2017

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи испрати честитка по повод Христовото воскресение - Велигден до бискупот скопски и апостолски егзарх Киро Стојанов, до свештенство и монаштвото и до сите верници на Католичката црква во ...

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верските заедници до православните верници

Канал5 - 15.04.2017

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод Воскресението Христовото -Велигден упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г.г.

Честитка од Димитриев за Велигден до сите верници од христијанска вероисповед

Press24 - 15.04.2017

По повод големиот христијански празник, Воскресение Христово- Велигден, претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев упати честитка до сите христијански верници. Во продолжение интегрално ви ја пренесуваме честитката Со особена ...

Велигденска честитка од претседателот Иванов до сите христијански верници

Нетпрес - 15.04.2017

– Во деновите кога го славиме победителот на смртта да се присетиме дека Христовото воскресение е основа на спасението. Со овој чин Спасителот ни дарува слобода во љубовта, избавувајќи нè од смртта и дарувајќи ни живот.

Христијаните го слават Велигден ...

Н.Македонија - 16.04.2017

Христијаните го слават Велигден Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

СДСМ: Големите промени не се лесни и не се случуваат наеднаш

Локално - 16.04.2017

Празниците како овој голем христијански празник, Христовото Воскресение – Велигден, се поттик да се потсетиме на нашите должности како граѓани, се вели во денешното соопштение од СДСМ. „Тоа значи грижа за себе, но и почит, грижа и разбирање и за ...

СДСМ: Празниците се поттик да се потсетиме на своите должности

Канал5 - 16.04.2017

СДСМ смета дека празниците како Христовото Воскресение - Велигден се поттик граѓаните да се потсетат на своите должности: грижа за себе, но и почит, грижа и разбирање и за другите, одлучност за развој на државата и општество во кое секој, како што ...

Заев за Велигден: Ќе има живот за сите!

Стандард - 15.04.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, Светиот Синод и православните верници, до Бискупотскопски и апостолски егзарх во Македонија, г-дин Киро Стојанов и ...

Кои се причините што Велигден е секогаш на различен датум ?

Република - 15.04.2017

Добро ни е познато дека големиот празник Велигден секоја година се паѓа на различен датум, и веруваме дека многумина од нас се запрашале зошто неделата за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го ...

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верските заедници до православните верници

Нетпрес - 15.04.2017

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод Воскресението Христовото -Велигден упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г.

Честитка од Димитриев за Велигден до сите верници од христијанска вероисповед

Пулс24 - 15.04.2017

По повод големиот христијански празник, Воскресение Христово- Велигден, претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев упати честитка до сите христијански верници. Со особена радост и задоволство, на овој голем ден, сакам во свое ...

Иванов го честита Велигден со желби за здравје, благосостојба и духовен мир

Канал 77 - 15.04.2017

По повод големиот празник Велигден, претседателот Ѓорѓе Иванов испрати честитка до сите христијански верници. во која наведува дека во деновите кога го славиме победителот на смртта треба да се присетиме дека Христовото воскресение е основа на ...

Се верува дека Марија Магдалена прва бојадисала велигденско јајце

еМагазин - 16.04.2017

Велигденското јајце е старо колку и Христијанството и црквата го прифатила во својата традиција и практика како симбол на Христовото Воскресение. Првите христијани и современици на апостолите почнале да бојадисуваат јајца и да ги подаруваат на ...

СДСМ: Заедно ги почнавме промените и заедно ќе ги овозможиме

Слободен Печат - 16.04.2017

Празниците како овој голем христијански празник, Христовото Воскресение – Велигден, се поттик да се потсетиме на нашите должности како граѓани, се вели во денешното соопштение од СДСМ. „Тоа значи грижа за себе, но и почит, грижа и разбирање и за ...

СДСМ: Празниците се поттик да се потсетиме на своите должности

Репортер - 16.04.2017

СДСМ смета дека празниците како Христовото Воскресение – Велигден се поттик граѓаните да се потсетат на своите должности: грижа за себе, но и почит, грижа и разбирање и за другите, одлучност за развој на државата и општество во кое секој, како што ...

Заев за Велигден: Да ја празнуваме победата на животот, ќе има живот за сите

Репортер - 15.04.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ – ОА, г.г. Стефан, Светиот Синод и православните верници, до Бискупотскопски и апостолски егзарх во Македонија, г-дин Киро Стојанов и ...

Кои се причините што Велигден е секогаш на различен датум?

Скопје инфо - 11.04.2015

Добро ни е познато дека големиот празник Велигден секоја година се паѓа на различен датум, и веруваме дека многумина од нас се запрашале зошто неделата за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го ...

Комисијата за односи со верските заедници го честита Велигден

Фактор - 15.04.2017

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод Воскресението Христовото -Велигден упати честитки до христијанските цркви во Македонија. Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод Воскресението ...

Премиерот Димитриев го честита Велигден - Во спокој да ги исполниме црковните храмови

Фактор - 15.04.2017

Претседателот на Владата Емил Димитриев денеска по повод Велигден испрати честитка до граѓаните на Република Македонија со христијанска вероисповед, Македонската православна црква - Охридска архиепископија, Католичката црква и Евангелистичко - ...

Велигденска честитка од претседателот Иванов до сите христијански верници

Канал5 - 15.04.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, упати честитка до сите христијански верници посакувајќи им добро здравје, благосостојба и духовен мир.

Христијаните го слават Велигден

А1 On - 16.04.2017

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Заев: Вербата дека е можен живот за сите во Македонија, ни го отвори патот до овде

Либертас - 15.04.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, Светиот Синод и православните верници, до Бискупотскопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов и ...

Зошто секоја година се менува датумот за Велигден?

еМагазин - 16.04.2017

Пренесено од christianity.about.com Дали некогаш сте се запрашале зошто недела за Велигден може да падне помеѓу 22 март и 25 април? И зошто источните православни цркви го слават Велигден на различен ден од западните цркви? Ова се добри прашања за ...

Велигденска честитка од Комисијата за односи со верските заедници

Тера - 15.04.2017

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод Воскресението Христовото -Велигден упати честитки до христијанските цркви во Македонија. Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи по повод Воскресението ...

Честитка од Димитриев за Велигден до сите верници од христијанска вероисповед

Нетпрес - 15.04.2017

По повод големиот христијански празник, Воскресение Христово- Велигден, претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев упати честитка до сите христијански верници. „Со особена радост и задоволство, на овој голем ден, сакам во свое ...

Велигденска честитка од Претседателот Иванов: Ве повикувам, заеднички, да побараме разбирање, единство и братољубие!

Република - 15.04.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите христијански верници посакувајќи им добро здравје, благосостојба и духовен мир.

Христијаните го слават Велигден

Канал5 - 16.04.2017

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Заев: Празникот на победата на животот нека оваа година донесе живот за сите граѓани

Позитив.мк - 15.04.2017

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, Светиот Синод и православните верници, до Бискупотскопски и апостолски егзарх во Македонија, г-дин Киро Стојанов и ...

Димитриев: Да го прославиме заедно Христовото воскресение

Позитив.мк - 15.04.2017

Претседателот на Владата Емил Димитриев денеска по повод Велигден испрати честитка до граѓаните на Република Македонија со христијанска вероисповед, Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Католичката црква и Евангелистичко – ...

Иванов им го честита Велигден на христијанските верници

Мета - 15.04.2017

Претседателот, Ѓорѓе Иванов на верниците им го честита големиот христијански празник Велигден и порача во деновите кога го славиме победителот на смртта да се присетиме дека Христовото воскресение е основа на спасението.

Христијаните го слават Велигден- ХРИСТОС ВОСКРЕСНА, НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА

Курир - 16.04.2017

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Заев за Велигден: Да ја празнуваме победата на животот, ќе има живот за сите!

Бриф - 15.04.2017

Претседателотна СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, Светиот Синод и православните верници, до Бискупотскопски и апостолски егзарх во Македонија, г-дин Киро Стојанов и ...

Иванов им го честита на верниците Велигден

Позитив.мк - 15.04.2017

Претседателот, Ѓорѓе Иванов на верниците им го честита големиот христијански празник Велигден. Во деновите кога го славиме победителот на смртта да се присетиме дека Христовото воскресение е основа на спасението, вели тој во честитката.

Христос Воскресе!

Таратур - 16.04.2017

Денеска и православните и католичките верници го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, синоќа излезе со соопштение! Еве што порача

Бизнис Вести - 16.04.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, Светиот Синод и православните верници, до Бискупотскопски и апостолски егзарх во Македонија, г-дин Киро Стојанов и ...

Велигденска честитка од претседателот Иванов до сите христијански верници

Телевизија Нова - 15.04.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите христијански верници посакувајќи им добро здравје, благосостојба и духовен мир.

Христијаните го слават Велигден

Вечер - 16.04.2017

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Заев за Велигден: Да ја празнуваме победата на животот, ќе има живот за сите!

Канал 77 - 16.04.2017

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во чест на Христовото Воскренесие – Велигден, упати честитки до поглаварот на МПЦ ОА, г.г. Стефан, Светиот Синод и православните верници, до Бискупотскопски и апостолски егзарх во Македонија, Киро Стојанов и ...

Велигденска честитка од претседателот Иванов до сите христијански верници

МРТ - 15.04.2017

Во деновите кога го славиме победителот на смртта да се присетиме дека Христовото воскресение е основа на спасението. Со овој чин Спасителот ни дарува слобода во љубовта, избавувајќи нè од смртта и дарувајќи ни живот.

Христијаните го слават Велигден

Идивиди - 16.04.2017

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Велигденска честитка од претседателот Иванов до сите христијански верници

Сител - 15.04.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово - Велигден, упати честитка до сите христијански верници посакувајќи им добро здравје, благосостојба и духовен мир.

Христијаните го слават Велигден

Телевизија Нова - 16.04.2017

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Честитка на Иванов по повод Велигден

Точка - 15.04.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите христијански верници. „Дозволете ми на сите христијански верници да упатам искрени честитки по ...

Христијаните го слават Велигден

Репортер - 16.04.2017

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Иванов со честитка за Велигден: Да се присетиме на Eвангелието кое нè учи на силата на трпението и страданието

Фокус - 15.04.2017

Претседателот, Ѓорѓе Иванов на верниците им го честита големиот христијански празник Велигден. „Со овој чин Спасителот ни дарува слобода во љубовта, избавувајќи нè од смртта и дарувајќи ни живот.

Христијаните го слават Велигден- ХРИСТОС ВОСКРЕСНА, НАВИСТИНА ВОСКРЕСНА

МК News - 16.04.2017

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Велигденска честитка од претседателот Иванов до сите христијански верници

Скопје инфо - 15.04.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до сите христијански верници посакувајќи им добро здравје, благосостојба и духовен мир.

Христијаните го слават Велигден

Нетпрес - 16.04.2017

Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, а денеска се одржуваат воскресенски литургии. Велигденска миса беше одржана во католичката црква Срце Исусово.

Денеска се слави Велигден, воскресението на Исус Христос

Фокус - 16.04.2017

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос воскреснал од мртвите. Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската ...

Христос Воскресе- Навистина Воскресе!

Пулс24 - 16.04.2017

Православните верници го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Воскресението Христово на полноќ беше објавено во сите храмови на ...

Христос воскресе, честит Велигден!

Скопје инфо - 16.04.2017

Православните верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Христијаните го слават Велигден. Христос Воскресе – Вистина Воскресе!

Здравство24 - 16.04.2017

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден – Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.

Христијаните денеска го слават Велигден

Cooltura - 16.04.2017

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите.