TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Олбрајт: Уживам во апсењето на Младиќ

А1 - 12.06.2011

Медлин Олбрајт, поранешната американска државна секретарка го поздрави апсењето на Ратко Младиќ и истакнала дека „посебно ужива“ во сознанието дека тој сега се наоѓа зад решетки во Шевенинген.

Олбрајт: Уживам во апсењето на Младиќ

Алфа - 12.06.2011

Поранешната американска државна секретарка Медлин Олбрајт, го поздрави апсењето на Ратко Младиќ и истакнала дека „посебно ужива“ во сознанието дека тој сега се наоѓа зад решетки во Шевенинген.

Олбрајт: Уживам во апсењето на Младиќ

Точка - 12.06.2011

Медлин Олбрајт, поранешната американска државна секретарка го поздрави апсењето на Ратко Младиќ и истакнала дека „посебно ужива“ во сознанието дека тој сега се наоѓа зад решетки во Шевенинген.

Ревија - Сараево ќе отвори Куќа на опстанокот

Вест - 11.06.2011

Кога ќе влезете во музејот ќе се чувствувате како да сте под опсада и поминувате низ неа додека не заврши, велат авторите на проектот кој ќе се отвори в година, на 20-годишнината од денот кога почна ...

Најомилениот гад

Н.Македонија - 11.06.2011

На лагата и се кратки нозете. А на оној што во неа слепо верува - краток му е и умот. Веројатно затоа таквите го љубат генералот што со пржење и развалување развлекуваше умови Вујче од Америка ...

Билјана Плавшиќ не сака да сведочи против Караџиќ и Младиќ

Алфа - 10.06.2011

Поранешната претседателка на Република Српска Билјана Плавшиќ изјавила дека во процесот против Радован Караџиќ и Ратко Младиќ пред Хашкиот трибунал не би сакала да биде сведок на Обвинителството.

Готовина ќе го пречека Младиќ

Сител - 10.06.2011

Досега најбараниот хашки бегалец Ратко Младиќ ќе биде префрлен на третиот кат на притворот во Шевенинген во кој се сместени Воислав Шешељ, Анте Готовина, Младен Маркач и Небојша Павковиќ, а ...

Младиќ бара да биде со другите притвореници во Шевенинген

+инфо - 10.06.2011

Ратко Младиќ, кој сè уште е изолиран од останатите притвореници во Шевенинген, барал да биде префрлен во притвор каде што се останатите притвореници.

Готовина ќе го пречека Младиќ

Нетпрес - 10.06.2011

Досега најбараниот хашки бегалец Ратко Младиќ ќе биде префрлен на третиот кат на притворот во Шевенинген во кој се сместени Воислав Шешељ, Анте Готовина, Младен Маркач и Небојша Павковиќ, а ...

Младиќ бара да биде со другите притвореници во Шевенинген

Точка - 10.06.2011

Ратко Младиќ, кој сè уште е изолиран од останатите притвореници во Шевенинген, барал да биде префрлен во притвор каде што се останатите притвореници.

Билјана Плавшиќ не сака да сведочи против Караџиќ и Младиќ

Точка - 10.06.2011

Поранешната претседателка на Република Српска Билјана Плавшиќ изјавила дека во процесот против Радован Караџиќ и Ратко Младиќ пред Хашкиот трибунал не би сакала да биде сведок на Обвинителството.

Руски адвокат во тимот на Младиќ

Дневник - 09.06.2011

Во тимот за одбраната на Ратко Младиќ пред Хашкиот трибунал ќе се најде и Александар Мезјаев, руски експерт за Хаг кој помагаше и во одбраната на Слободан Милошевиќ и на Воислав Шешељ, објави ...

Србија подготвена да потпише технички договори со Косово

Дневник - 09.06.2011

Србија би можела да потпише некои технички договори со Косово во наредните 30 до 40 дена, изјави во Брисел српскиот претседател Борис Тадиќ. - Не е лесно да се постигне напредок веднаш...

Хаг: Младиќ е жив и здрав

Кирилица - 09.06.2011

Лекарските испитувања извршени врз поранешниот воен командант на босанските Срби Ратко Младиќ засега не покажуваат постоење на сериозни проблеми во неговата здравствена состојба или болести кои се ...

Свет - Тадиќ: Сега ЕУ да си го одржи зборот

Вест - 08.06.2011

БРИСЕЛ, јуни 2011 - Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави вчера во Брисел дека со апсењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ, Србија докажала дека го одржа зборот и оти сега ...

Тадиќ: ЕУ да си го одржи зборот

Дневник - 08.06.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави вчера во Брисел дека Србија со апсењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ, докажала дека го одржа зборот и оти сега Европската Унија ...

Роднините на Младиќ добија пасоши

Утрински - 08.06.2011

Белград - Блиските роднини на обвинетиот за воени злосторства Ратко Младиќ добија пасоши и првпат по 10 години им беше дозволено да патуваат во странство.

Хашки трибунал-Нема потврди дека Младиќ е тешко болен

Р.С.Европа - 08.06.2011

Лекарските наоди до сега не потврдија дека Ратко Младиќ има болест во крајна фаза, изјави портпаролката на Нашкиот трибунал Нерма Јелачиќ.

Агим Чеку - За Србија нема ЕУ без признавање на Косово

Inpress - 08.06.2011

Приштина, 8. јуни 2011 (ИНПРЕС) Поранешниот премиер на Косово Агим Чеку изјави дека ако Србија не ја признае независноста на Косово нема да може да стане членка на Европската унија.

Јелачиќ: Младиќ не е во животна опасност и не му е нарушено здравјето

Нетпрес - 08.06.2011

Портпаролката на Хашкиот трибунал Нерма Јелачиќ рекла дека Ратко Младиќ не бил во животна опасност, пишува “Дневник“, пренесува НетПрес.

Лекарските испитувања на Младиќ засега не покажуваат сериозни болести

Сител - 08.06.2011

Лекарските испитувања извршени врз поранешниот воен командант на босанските Срби Ратко Младиќ засега не покажуваат постоење на сериозни проблеми во неговата здравствена состојба или болести кои се ...

Чеку:Без признавање на Косово Србија не може да се зачлени во ЕУ

Форум - 08.06.2011

Министерот за одбрана на Косово Агим Чеку изјави дека Србија чекала погоден момент да го уапси Ратко Младиќ за да го забрза патот за зачленување во Европската унија(ЕУ), но оцени дека без признавање ...

Чеку: Без признавање на Косово Србија не може да се зачлени во ЕУ

Алфа - 08.06.2011

Министерот за одбрана на Косово Агим Чеку изјави дека Србија чекала погоден момент да го уапси Ратко Младиќ за да го забрза патот за зачленување во Европската унија(ЕУ), но оцени дека без признавање ...

Чеку: Без признавање на Косово, Србија не може да се зачлени во ЕУ

Кајгана - 08.06.2011

Министерот за одбрана на Косово Агим Чеку изјави дека Србија чекала погоден момент да го уапси Ратко Младиќ за да го забрза патот за зачленување во Европската унија(ЕУ), но оцени дека без признавање ...

Чеку:Без признавање на Косово Србија не може да се зачлени во ЕУ

МРТ - 08.06.2011

Министерот за одбрана на Косово Агим Чеку изјави дека Србија чекала погоден момент да го уапси Ратко Младиќ за да го забрза патот за зачленување во Европската унија(ЕУ), но оцени дека без признавање ...

УЕФА ја казнува Романија поради Ратко Младиќ?

Кајгана - 08.06.2011

Како што пренесува АФП, челниците на европската куќа на фудбалот оваа истрага ја отвориле поради тоа што домашните навивачи на споменатиот натпревар истакнувале транспарентни со поддршка за хашкиот ...

Тадиќ: не ни е ветен датум за почеток на преговори

Р.С.Европа - 08.06.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ изјави дека на Србија не и е ветено дека ќе добие датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ, но оти таа ќе стори се што е потребно за тоа да се случи.

Како падна Ратко Младиќ?

Курир - 08.06.2011

На се му доаѓа крајот, посебно на ајдуштвото. Шеснаесет години по покренувањето на обвинението во Хашкиот трибунал, властите во Србија конечно го фатија и „најбараниот бегалец“, пишува белградскиот ...

Чеку: Без признавање на Косово, Србија не може да биде членка на ЕУ

Нетпрес - 08.06.2011

Министерот за безбедност на Косово Агим Чеку изјавил дека Србија чекала погоден момент да го уапси хашкиот обвинет Ратко Младиќ за да се забрза патот за вклучување во Европската унија, но оценил дека ...

Чеку: Без признавање на Косово Србија не може да се зачлени во ЕУ

Точка - 08.06.2011

Министерот за одбрана на Косово Агим Чеку изјави дека Србија чекала погоден момент да го уапси Ратко Младиќ за да го забрза патот за зачленување во Европската унија(ЕУ), но оцени дека без признавање ...

Како падна Ратко Младиќ

Идивиди - 08.06.2011

На се му доаѓа крајот, посебно на ајдуштвото. Шеснаесет години по покренувањето на обвинението во Хашкиот трибунал, властите во Србија конечно го фатија и „најбараниот бегалец“.

Тадиќ: Србија си го одржа зборот, сега тоа треба да го стори ЕУ

Алсат-М - 07.06.2011

Српскиот претседател, Борис Тадиќ изјави денеска во Брисел дека Србија со апсењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ докажала дека го одржа зборот и оти сега Европската унија ...

Младиќ: Требаше да се убијам!

Дневник - 07.06.2011

- Направив животна грешка што не се убив и не си пресудив самиот. Но, сега, кога сум веќе тука, барам да ги исполните моите барања и веднаш да ми обезбедите соодветна лекарска нега, посета на ...

Чеку: Косово услов за Србија во ЕУ

Утрински - 07.06.2011

Приштина - Косовскиот министер за безбедносни сили, Агим Чеку, смета дека апсењето на поранешниот лидер на босанските Срби, Ратко Младиќ, може да го направи покус патот на Србија кон Европската ...

Одбраната на Ратко Младиќ ќе чини најмалку 2,5 милиони евра

Канал5 - 07.06.2011

Одбраната на Ратко Младиќ пред Хашкиот суд ќе чини најмалку 2,5 милиони евра, пишува српски „Прес“, а белградски „Новости“ јавуваат дека на адвокатскиот тим на Младиќ би требало да им се придружи и ...

Свет - Младиќ жали што не извршил самоубиство

Време - 07.06.2011

Поранешниот командант на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ, се заканува со штрајк со глад доколку Меѓународниот трибунал во Хаг не му го финансира адвокатот бидејќи тврди дека нема пари, пишува ...

Младиќ нема да штрајкува со глад

Дневник - 07.06.2011

Адвокатот на Ратко Младиќ, изјави денеска дека семејството на неговиот клиент планира да го посети оваа недела во притворот во Меѓународниот трибунал за воени злосторства во поранешна Југославија во ...

Тадиќ: ЕУ е на потег

Телма - 07.06.2011

Српскиот претседател, Борис Тадиќ изјави денеска во Брисел дека Србија со апсењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ докажала дека го одржа зборот и оти сега Европската унија ...

УЕФА ја казнува Романија поради Ратко Младиќ?

Форум - 07.06.2011

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) и официјално покрена истрага по која може да ја биде казнета фудбалската федерација на Романија поради испадот на навивачите на квалификацискиот меч за ЕУРО ...

Најблиските на Младиќ добија пасоши

+инфо - 07.06.2011

Блиските роднини на обвинетиот за воени злосторства Ратко Младиќ добија пасоши и првпат по 10 години им беше дозволено да патуваат во странство.

Виловиќ: Младиќ да одговара и за злосторствата во Хрватска

Алфа - 07.06.2011

Хрватскиот амбасадор во ОН Ранко Виловиќ на седница на Советот за безбедност на ОН изјави дека хашкиот притвореник Ратко Младиќ треба да одговара пред Хашкиот суд и за злосторствата сторени во текот ...

Виловиќ: Младиќ да одговара и за злосторствата во Хрватска

Кирилица - 07.06.2011

Хрватскиот амбасадор во ОН Ранко Виловиќ на седница на Советот за безбедност на ОН изјави дека хашкиот притвореник Ратко Младиќ треба да одговара пред Хашкиот суд и за злосторствата сторени во текот ...

Тадиќ: Србија си го одржа зборот, сега тоа треба да го стори ЕУ

Сител - 07.06.2011

Српскиот претседател, Борис Тадиќ изјави денеска во Брисел дека Србија со апсењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ докажала дека го одржа зборот и оти сега Европската унија ...

Виловиќ: Младиќ да одговара и за злосторствата во Хрватска

Курир - 07.06.2011

Генралот Ратко Младиќ треба да одговара и за злосторствата сторени во текот на војната во Хрватска, изјави хрватскиот амбасадор во ОН Ранко Виловиќ.

Виловиќ: Младиќ да одговара и за злосторствата во Хрватска

Сител - 07.06.2011

Хрватскиот амбасадор во ОН Ранко Виловиќ на седница на Советот за безбедност на ОН изјави дека хашкиот притвореник Ратко Младиќ треба да одговара пред Хашкиот суд и за злосторствата сторени во текот ...

Тадиќ: Србија си го одржа зборот, сега тоа треба да го стори ЕУ

МРТ - 07.06.2011

Српскиот претседател, Борис Тадиќ изјави денеска во Брисел дека Србија со апсењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ докажала дека го одржа зборот и оти сега Европската унија ...

Тадиќ: Младиќ беше морална обврска на Србија, но и услов за евроинтеграција

Курир - 07.06.2011

Борис Тадиќ, претседателот на Србија изјави денес во Брисел дека српската држава по апсењето на генерал Ратко Младиќ докажа дека го одржа зборот и дека сега ЕУ треба да го докаже истото.

Српскиот претседател Тадиќ оствари средба со Ромпуј

Р.С.Европа - 07.06.2011

Српскиот претседател Борис Тадиќ во Брисел оставри средба со претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј. Тие разговараа за европските перспективи на Србија, особено по апсењето и ...

Младиќ да одговара и за злосторствата во Хрватска

+инфо - 07.06.2011

Хрватскиот амбасадор во ОН Ранко Виловиќ на седница на Советот за безбедност на ОН изјави дека хашкиот притвореник Ратко Младиќ треба да одговара пред Хашкиот суд и за злосторствата сторени во текот ...

Тадиќ: Ние го завршивме нашиот дел, сега е ред на ЕУ

Press24 - 07.06.2011

Со апсењето на Малдиќ Србија си го заврши својот дел. Сега не ред е ЕУ, кој треба да покаже дека стои на дадениот збор Српскиот претседател, Борис Тадиќ изјави денеска во Брисел дека Србија со ...

Тадиќ: Србија си го одржа зборот, сега ЕУ е на ред

Кирилица - 07.06.2011

Српскиот претседател, Борис Тадиќ изјави денеска во Брисел дека Србија со апсењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ докажала дека го одржа зборот и оти сега Европската унија ...

Тадиќ: Србија си го одржа зборот, сега тоа треба да го стори ЕУ

Алфа - 07.06.2011

Српскиот претседател, Борис Тадиќ изјави денеска во Брисел дека Србија со апсењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ докажала дека го одржа зборот и оти сега Европската унија ...

Тадиќ-Србија го одржа зборот, сега на ред е ЕУ

Р.С.Европа - 07.06.2011

Србија со апсењето на Ратко Младиќ докажа дека го одржа зборот, сега Европската унија траба да го докаже истото, изјави српскиот претседател Борис Тадиќ денеска во Брисел.

Шутановац: Младиќ не се лечел на ВМА

МРТ - 07.06.2011

Министерот за одбрана на Србија Драган Шутановац денеска негираше дека хашкиот обвинет Ратко Младиќ се лечел на Воено медицинската академија(ВМА) и оцени дека таквите шпекулации се апсолутно неточни.

Најблиските на Младиќ добија пасоши

МРТ - 07.06.2011

Блиските роднини на обвинетиот за воени злосторства Ратко Младиќ добија пасоши и првпат по 10 години им беше дозволено да патуваат во странство.

Косово треба да биде услов за Србија, смета министерот за безбедност на Косово Агун Чеку

Канал 77 - 07.06.2011

Министерот за безбедност на Косово, Агун Чеку мисли дека апсењето на генерал Ратко Младиќ може да го направи покус патот на Србија кон Европската унија, но смета дека Косово ќе биде единствен услов ...

Тадиќ: Србија нема да ги минува црвените линии за влез во ЕУ

Точка - 07.06.2011

Претседателот на Србија, Борис Тадиќ, денеска изјави дека може да се очекува некои држави членки на Европската унија (ЕУ) да извршат притисок врз Србија да ја признае еднострано признаената косовска ...

Младиќ се заканува со штрајк со глад

Н.Македонија - 07.06.2011

Поранешниот командант на босанските Срби жали што претходно не се самоубил Поранешниот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, се заканил дека ќе престане да јаде и да прима лекарства доколку ...

Србија си го одржа зборот, сега тоа треба да го стори ЕУ

Идивиди - 07.06.2011

Брисел, 7 јуни 2011 (МИА) - Српскиот претседател, Борис Тадиќ изјави денеска во Брисел дека Србија со апсењето на поранешниот воен лидер на босанските Срби Ратко Младиќ докажала дека го одржа зборот ...

Младиќ: Направив животна грешка што самиот не си пресудив

Канал5 - 06.06.2011

Ратко Младиќ му се заканува на Хашкиот трибунал дека ќе престане да зема храна и вода ако судот не му обезбеди соодветна здравствена нега, посета од семејството и адвокатот, пренесува „Блиц“.

„Блиц“: Младиќ се заканува со штрајк со глад

Алфа - 06.06.2011

Поранешниот командант на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ се заканува дека ќе престане да јаде и прима лекарства доколку Меѓународниот трибунал во Хаг не исполни одредени негови услови, пишува ...

Брамерц нема да го измени извештајот за Србија, но усно ќе го поздрави апсењето на Младиќ

Сител - 06.06.2011

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц треба да му го презентира денеска на Советот за безбедност на Обединетите нации редовниот извештај за соработката на Србија со Судот во Хаг, од ...

Младиќ ќе штрајкува со глад

Кирилица - 06.06.2011

Поранешниот командант на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ се заканува дека ќе престане да јаде и прима лекарства доколку Меѓународниот трибунал во Хаг не исполни одредени негови услови, пишува ...

Брамерц нема да го измени извештајот за Србија, но усно ќе го поздрави апсењето на Младиќ

Inpress - 06.06.2011

Њујорк, 6. јуни 2011 (ИНПРЕС) Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц треба да му го презентира денеска на Советот за безбедност на Обединетите нации редовниот извештај за соработката на ...

Брамерц нема да го измени извештајот за Србија

МРТ - 06.06.2011

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц треба да му го презентира денеска на Советот за безбедност на Обединетите нации редовниот извештај за соработката на Србија со Судот во Хаг, од ...

Блиц: Младиќ се заканува со штрајк со глад

Курир - 06.06.2011

Генерал Ратко Младиќ се заканува дека ќе престане да јаде и прима лекарства доколку Меѓународниот трибунал во Хаг не исполни одредени негови услови, пишува белградскиот весник „Блиц“.

Националистички провокации во Романија

Оn.net - 06.06.2011

Романските навивачи преку транспарент со кој побараа слобода за Ратко Младиќ, ги испровоцираа босанците за време на нивниот дуел од квалификациите за Европското првенство во ...

Младиќ: Направив животна грешка што не се убив

Нетпрес - 06.06.2011

Ја направив живoтната грешка бидејќи не се убив и не си пресудив самиот. Но, сега кога веќе сум тука, сакам да ми ги исполните моите барања и веднаш да ми обезбедите адекватна здравствена нега, ...

Во Брисел средба Борис Тадиќ - Херман ван Ромпеј

Р.С.Европа - 06.06.2011

Претседателот на Србија Борис Тадиќ денеска во Брисел ќе се состане со Претседателот на Европскиот Совет Херман ван Ромпеј.

Брамерц ке поднесе извештај за Хашкиот Трибунал пред ОН

Р.С.Европа - 06.06.2011

Главниот обвинител на Хашкиот Трибунал Серж Брамерц денеска пред Советот за Безбедност на ОН ќе го престави 6 месечниот извештај за работата на Обвинителството.

Младиќ се заканува со штрајк со глад

МРТ - 06.06.2011

Поранешниот командант на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ се заканува дека ќе престане да јаде и прима лекарства доколку Меѓународниот трибунал во Хаг не исполни одредени негови услови, пишува ...

Младиќ: Требаше да се самоубијам!

Курир - 06.06.2011

- Направив животна грешка што не се самоубив и сам да си пресудам, вака „Блиц“ ја пренесува изјавата на најпознатиот хашки затвореник Ратко Младиќ.

Агим Чеку: Косово услов за прием на Србија во ЕУ

Р.С.Европа - 06.06.2011

Косовскиот министер за безбедносни сили Агим Чеку смета дека апсењето на поранешниот лидер на босанските Срби Ратко Младиќ може да го направи покус патот на Србија кон Европската унија, но смета дека ...

Чеку: Косово да биде услов за евроинтеграција на Србија

Курир - 06.06.2011

Министерот за безбедност на Косово, Агун Чеку мисли дека апсењето на генерал Ратко Младиќ може да направи покус патот на Србија кон Европската унија, но смета дека Косово ќе биде единствен услов за ...

Хашкиот обвинител Брамерц по Младиќ, го очекува и Хаџиќ

Р.С.Европа - 06.06.2011

Главниот обвинител на Хашкиот трибунал Серж Брамерц во говорот пред Советот за безбедност на ОН им се заблагодари на властите во Србија за апсењето на хашкиот бегалец Ратко Младиќ, и нагласи дека ...

Младиќ се заканува со штрајк со глад

Inpress - 06.06.2011

Белград, 6. јуни 2011 (ИНПРЕС) Поранешниот командант на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ се заканува дека ќе престане да јаде и прима лекарства доколку Меѓународниот трибунал во Хаг не исполни ...

Агим Чеку: Косово услов за влез на Србија во ЕУ

Сител - 06.06.2011

Косовскиот министер за безбедносни сили Агим Чеку смета дека апсењето на поранешниот лидер на босанските Срби Ратко Младиќ може да го направи покус патот на Србија кон Европската унија, но смета дека ...

Младиќ: Требаше да се самоубијам

Press24 - 06.06.2011

Направив животна грешка што не се самоубив и сам да си пресудам, вака „Блиц“ ја пренесува изјавата на најпознатиот хашки затвореник Ратко Младиќ.

Деблокирана пензијата на Ратко Младиќ, замрзната од 2005 година

МРТ - 06.06.2011

Пензијата на Ратко Младиќ, кој во вторникот беше предаден на Меѓународниот трибунал во Хаг, е деблокирана и неговото семејство може да располага со насобраната сума на банкарската сметка од 2005 ...

Младиќ доби 49.000 евра

+инфо - 06.06.2011

Пензијата на Ратко Младиќ, кој во вторникот беше предаден на Меѓународниот трибунал во Хаг, е деблокирана и неговото семејство може да располага со насобраната сума на банкарската сметка од 2005 ...

„Блиц“: Младиќ се заканува со штрајк со глад

Сител - 06.06.2011

Поранешниот командант на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ се заканува дека ќе престане да јаде и прима лекарства доколку Меѓународниот трибунал во Хаг не исполни одредени негови услови, пишува ...

„Блиц“: Младиќ се заканува со штрајк со глад

+инфо - 06.06.2011

Поранешниот командант на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ се заканува дека ќе престане да јаде и прима лекарства доколку Меѓународниот трибунал во Хаг не исполни одредени негови услови, пишува ...

Исплатена застарената пензија на Младиќ

Канал 77 - 06.06.2011

Србија на семејството на воениот злосторник Ратко Младиќ, уплатила околу 50 илјади евра на име застарена пензија на Младиќ, пишува хрватски “Дневник”.

Младиќ: Направив животна грешка што не се убив

Точка - 06.06.2011

Ја направив живoтната грешка бидејќи не се убив и не си пресудив самиот. Но, сега кога веќе сум тука, сакам да ми ги исполните моите барања и веднаш да ми обезбедите адекватна здравствена нега, ...

Адвокатот Алексиќ работи против Младиќ!

Вечер Прес - 06.06.2011

Тој се заканува со глад и непримање лекови, доколку не му се исполнат барањата: соодветна здравствена нега, посета на семејството и на адвокатите "Направив животна грешка што не се самоубив и сам да ...

Ратко Младиќ се заканува со штрајк со глад

Канал 77 - 06.06.2011

Поранешниот командант на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ се заканува дека ќе престане да јаде и прима лекарства доколку Меѓународниот трибунал во Хаг не исполни одредени негови услови, пишува ...

Младиќ не може да најде адвокати за одбрана

Н.Македонија - 06.06.2011

Поранешниот командант на босанските Срби има тешкотии при составувањето на тимот бранители што ќе го застапуваат во процесот пред Хашкиот трибунал Младиќ одби да се изјасни за обвинението Бившиот ...

Младиќ доби 49.000 евра

Идивиди - 06.06.2011

Белград, 6 јуни 2011 (МИА) - Пензијата на Ратко Младиќ, кој во вторникот беше предаден на Меѓународниот трибунал во Хаг, е деблокирана и неговото семејство може да располага со насобраната сума на ...

Младиќ се заканува со штрајк со глад

Идивиди - 06.06.2011

Белград, 6 јуни 2011 (МИА) - Поранешниот командант на босанските Срби, генерал Ратко Младиќ се заканува дека ќе престане да јаде и прима лекарства доколку Меѓународниот трибунал во Хаг не исполни ...