TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димче Арсовски: Правосудниот систем е руиниран од рекетари и политички властодржци

Канал5 - 23.11.2019

Правосудниот систем во Република Македонија е руиниран од рекетари и политички властодржци кои наредуваат како да бидат затварани и решавани судските случаеви. Рената Дескоска вчера јавно призна дека Вилма Русковска е под контрола на Зоран Заев.

Арсовски: Дескоска вчера јавно призна дека Русковска е под контрола на Зоран Заев

24 Вести - 23.11.2019

Правосудниот систем во Република Македонија е руиниран од рекетари и политички властодржци кои наредуваат како да бидат затварани и решавани судските случаеви. Рената Дескоска вчера јавно призна дека Вилма Русковска е под контрола на Зоран Заев.

Димче Арсовски: Правосудниот систем е руиниран од рекетари и политички властодржци

Сител - 23.11.2019

Правосудниот систем во Република Македонија е руиниран од рекетари и политички властодржци кои наредуваат како да бидат затварани и решавани судските случаеви. Рената Дескоска вчера јавно призна дека Вилма Русковска е под контрола на Зоран Заев.

Арсовски: Правосудниот систем во Македонија е руиниран

МКД - 23.11.2019

Правосудниот систем во Република Македонија е руиниран од рекетари и политички властодржци кои наредуваат како да бидат затварани и решавани судските случаеви, изјави денеска Димче Арсовски, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ.

(ВИДЕО) Арсовски: Дескоска треба веднаш да си поднесе оставка

А1 On - 23.11.2019

Правосудниот систем во Република Македонија е руиниран од рекетари и политички властодржци кои наредуваат како да бидат затварани и решавани судските случаеви, рече Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција.

Опозицијата бара оставка од министерката Дескоска

Макфакс - 23.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска вчера јавно призна дека обвинителката Вилма Русковска е под контрола на премиерот Зоран Заев, изјави на прес-конференција, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, кој ја повика министерката да поднесе ...

Прaвосудниот систем е руиниран од рекетари и политички моќници

Нетпрес - 23.11.2019

Правосудниот систем во Република Македонија е руиниран од рекетари и политички властодржци кои наредуваат како да бидат затворани и решавани судските случаеви, рече портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција, констатирајќи дека ...

Арсовски: Правосудниот систем во Македонија е руиниран од рекетари и политички властодржци кои наредуваат како да бидат ...

Курир - 23.11.2019

Правосудниот систем во Република Македонија е руиниран од рекетари и политички властодржци кои наредуваат како да бидат затварани и решавани судските случаеви, ова денеска на прес-конференција го истакна Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.

Власта ги амнестираше обвинетите пратеници од 27 април се со цел да се изгласа промена на името

Курир - 23.11.2019

После вчерашната изјава на министерката за правда Рената Дескоска дека закон за амнестија кој што беше донесен во тоа време и чекорите кои се превземаа беа чекори насочени кон уставните амандмани, стана јасно дека судско-обвинителската власт е под ...

Димче Арсовски: Правосудниот систем е руиниран од рекетари и политички властодржци

4NEWS - 23.11.2019

Правосудниот систем во Република Македонија е руиниран од рекетари и политички властодржци кои наредуваат како да бидат затварани и решавани судските случаеви. Рената Дескоска вчера јавно призна дека Вилма Русковска е под контрола на Зоран Заев.

Опозицијата бара оставка од министерката Дескоска

24Инфо - 23.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска вчера јавно призна дека обвинителката Вилма Русковска е под контрола на премиерот Зоран Заев, изјави на прес-конференција, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, кој ја повика министерката да поднесе ...

Законот за амнестија беше за да се направат уставни измени, вели Дескоска

Expres - 23.11.2019

„Случајот со уставните измени е случај, ситуација каде што видовме дека се правеше амнестија на дел од лицата кои учествувале на некој начин ама не насилно. Случај кој што јас лично како министер, како човек како професор можам да кажам дека стави ...

Арсовски: Дескоска вчера јавно призна дека Вилма Русковска е под контрола на Зоран Заев

MakPress - 23.11.2019

Правосудниот систем во Република Македонија е руиниран од рекетари и политички властодржци кои наредуваат како да бидат затварани и решавани судските случаеви. Рената Дескоска вчера јавно призна дека Вилма Русковска е под контрола на Зоран Заев.

Арсовски: Дескоска вчера јавно призна дека Вилма Русковска е под контрола на Зоран Заев

Скопје1 - 23.11.2019

Правосудниот систем во Република Македонија е руиниран од рекетари и политички властодржци кои наредуваат како да бидат затварани и решавани судските случаеви. Рената Дескоска вчера јавно призна дека Вилма Русковска е под контрола на Зоран Заев.

Дескоска: Законот за амнестија за 27 април беше во насока за уставните амандмани

Фокус - 22.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска во вечерашното интервју на Канал 5 се согласи дека Законот за амнестија за 27 април се носел во насока за гласање на уставните измени за името. -Случајот со уставните измени е случај каде, видовме, се правеше ...

Рената Дескоска во „Само интервју“

Канал5 - 22.11.2019

Вечерва гостин во „Само интервју“ беше Рената Дескоска Згрозена сум од она што се случи со СЈО а единствениот контакт што сум го имала со Катица Јанева е за време на дебатите по повод донесувањето на Законот за јавно обвинителство, изјави вечерва ...

Дескоска : Законот за амнестија беше донесен за потребите на Уставните измени

Канал5 - 22.11.2019

Во емисијата ,,Само вистина” на Канал 5 , министерката за правда Рената Дескоска , на прашањето за случајот кога пратеник бил амнестиран , а неколку часа потоа гласал, рече дека Законот за амнестија е товар за правдата во Македонија.

Вечерва во „Само интервју“ гостин ќе биде Рената Дескоска

Канал5 - 22.11.2019

Почитувани дами и господа, Нема подобар начин за гасење на жедта за правдина од барањето одговори од првата дама задолжена за спроведување на правдата, министерката Рената Дескоска. Нема дилема дека судско-обвинителските редови треба да се прочистат ...

Дескоска: Мојата функција не ми дозволува да коментирам преписки меѓу судии и обвинители

Фокус - 22.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска во денешното интервју на Канал 5 одби да ја коментира СМС пораката на обвинителката Вилма Русковска до еден од судиите. -Мојата функција не ми дозволува да коментирам преписки меѓу судии и обвинители.

Дескоска: Законот за амнестија стави тежок товар врз секторот-правда

Слободен Печат - 22.11.2019

Тој закон и чекорите кои се преземаа беа чекори кои се преземаа во насока за уставните амандмани. А, ние како Министерството за правда не учествувавме на никаков начин, рече Дескоска. Во вечерашното интервју на Канал 5 Телевизија, министерката за ...

Дескоска не е прва која ја призна спрегата на СДСМ со Русковска како и дека со случајот 27 април направиле пазар за да ...

Курир - 22.11.2019

Јавноста вчера по изјавата на министерката за правда Рената Дескоска бурно реагираше бидејќи таа директно потврди дека е во спрега со Русковска, но и дека со случајот за 27 април направиле се за да се промени името.

Дескоска за смс на Русковска: Функцијата не ми дозволува да ги коментирам одлуките, ако има сомневања за корупција, да ...

+инфо - 22.11.2019

Во врска со смс пораката која обвинителката за гонење организиран криминал и корупција Вилма Рускоска ја испрати до судиите на Апелациониот суд, министерката за правда, Рената Дескоска, во емисијата на Канал 5 телевизија вечерва изјави дека ...

Дескоска: Амнестијата за случајот 27-ми беше за уставните промени

Нетпрес - 22.11.2019

На прашањето дали министерката Рената Дескоска или некој од власта има влијание врз обвинителката Вилма Русковска во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 телевизија таа лично нема, но не може да гарантира за некој друг.

Дескоска: Мојата функција не ми дозволува да коментирам преписки меѓу судии и обвинители

Press24 - 22.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска во денешното интервју на Канал 5 одби да ја коментира СМС пораката на обвинителката Вилма Русковска до еден од судиите. -Мојата функција не ми дозволува да коментирам преписки меѓу судии и обвинители.

(Видео) Дескоскa: Не само имот, ќе се испитуваат и влијанија врз судиите од адвокати и лоби-групи

Макфакс - 22.11.2019

Министерката за правда во интервју за „Макфакс“ рече дека со идејата за проверката во правосудството нема да биде опфатено само испитување имот на судии и обвинители, туку и евентуално влијание од разни центри на моќ.

Дескоска: Поединци го трујат целото судско ткиво

Слободен Печат - 22.11.2019

Ако има сомневања за корупција во редовите за Обвинителството или судството, тоа треба да се процесуира, вели министерката за правда Дескоска. Министерката за правда, Рената Дескоска во денешното интервју на „Канал 5“ телевизија одби да ја коментира ...

Дескоска: Згрозена сум од случувањата со „Рекет“ и однесувањето на Јанева

Локално - 22.11.2019

Јас мислам дека тест за судскиот систем се сите процеси кои се водат. Ни треба неселективна правда за било кого. Дали случаите кои ги почна СЈО, дали за случаите кои ги почнува сега обвинителството против актуелни функционери, нас ни треба ...

Дескоскa: Не само имот, ќе се испитуваат и влијанија врз судиите од адвокати и лоби-групи

Точка - 22.11.2019

Министерката за правда во интервју за „Макфакс“ рече дека со идејата за проверката во правосудството нема да биде опфатено само испитување имот на судии и обвинители, туку и евентуално влијание од разни центри на моќ.

Дескоска потврди, Рускоска работела во договор со власта: Амнестиите за „27 април“ беа за уставните амандмани

Република - 22.11.2019

Во емисијата „Само вистина“ вечерва министерката Рената Дескоска на прашањето дали таа или некој од власта има влијание врз обвинителката Вилма Русковска рече дека таа лично нема, но не може да гарантира за некој друг.

Дескоска: Судските постапки не се во надлежност на министерството, ниту пак може да им кажеме како судиите да судат

iPortal - 22.11.2019

Кога се фрлаше боја, судството работеше под диктат. Сега судиите не може да кажат дека добиле наредба од мене или некој друг. Нашата обврска е да создадеме законски основи за непристрасно судство, ефикасно јавно обвинителство, бесплатна правна помош ...

(Видео) Дескоскa: Не само имот, ќе се испитуваат и влијанија врз судиите од адвокати и лоби-групи

24Инфо - 22.11.2019

Министерката за правда во интервју за „Макфакс“ рече дека со идејата за проверката во правосудството нема да биде опфатено само испитување имот на судии и обвинители, туку и евентуално влијание од разни центри на моќ.

Дескоска: Опозицијата беше заинтересирана само за случаите на СЈО

iPortal - 22.11.2019

Јас мислам дека тест за судскиот систем се сите процеси кои се водат. Ни треба неселективна правда за било кого. Дали случаите кои ги почна СЈО, дали за случаите кои ги почнува сега обвинителството против актуелни функционери, нас ни треба ...

ДЕСКОСКА: Амнестијата за „27 април“ беше за уставните амандмани за „Северна“!

Денешен - 22.11.2019

На прашањето дали таа или некој од власта има влијание врз обвинителката Вилма Русковска, на Канал 5 телевизија, министерката Рената Дескоска изјави дека таа нема влијание, но не може да гарантира за некој друг.

Дескоска за пораката на Рускоска: Ако мисли дека има криминал, нека процесира

Либертас - 22.11.2019

Во врска со смс пораката која обвинителката за гонење организиран криминал и корупција Вилма Рускоска ја испрати до судиите на Апелациониот суд, министерката за правда, Рената Дескоска, во емисијата на Канал 5 телевизија вечерва изјави дека ...

Дескоска: Ако има сомневања за криминал и корупција, мора да се процесира

Локално - 22.11.2019

Кога се фрлаше боја, судството работеше под диктат. Сега судиите не може да кажат дека добиле наредба од мене или некој друг. Нашата обврска е да создадеме законски основи за непристрасно судство, ефикасно јавно обвинителство, бесплатна правна помош ...

Дескоска: Амнестијата за настаните од 27 април е голем товар за правниот систем

Н.Македонија - 22.11.2019

Згрозена сум од она што се случи со СЈО а единствениот контакт што сум го имала со Катица Јанева е за време на дебатите по повод донесувањето на Законот за јавно обвинителство, изјави вечерва министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска не сака да ја коментира изјавата на Русковска: Тие се свесни дека и кај нив треба да се случуваат реформи!

Фокус - 21.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, денеска не сакаше да даде свое мислење за изјавата на Вилма Русковска за судиите кои одредија домашен притвор за Катица Јанева. „Од позиција на министер за правда, не смеам да коментирам судски одлуки, ниту ...

Дескоска: Mногу сум разочарана од Јанева, ја носеа на маички, а ја урниса довербата на граѓаните

Press24 - 21.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју за „ Макфакс “ рече дека е многу разочарана од однесувањето на екшефицата на СЈО, Катица Јанева, која е обвинета во предметот „Рекет“ на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

(Видео) Дескоска: Јанева ја носеа на маички, а ја урниса довербата на граѓаните

Макфакс - 21.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју кое утре ќе биде објавено на „Макфакс“ рече дека е многу разочарана од однесувањето на екшефицата на СЈО, Катица Јанева, која е обвинета во предметот „Рекет“ на Обвинителството за гонење ...

(ВИДЕО) Дескоска: Mногу сум разочарана од Јанева, ја носеа на маички, а ја урниса довербата на граѓаните

А1 On - 21.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју кое утре ќе биде објавено на „Макфакс“ рече дека е многу разочарана од однесувањето на екшефицата на СЈО, Катица Јанева, која е обвинета во предметот „Рекет“ на Обвинителството за гонење ...

Дескоска: Јанева ја носеа на маички, а ја урниса довербата на граѓаните

Точка - 21.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју кое утре ќе биде објавено на „Макфакс“ рече дека е многу разочарана од однесувањето на екшефицата на СЈО, Катица Јанева, која е обвинета во предметот „Рекет“ на Обвинителството за гонење ...

Дескоска не сака да ја коментира изјавата на Русковска

Либертас - 21.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, денеска не сакаше да даде свое мислење за изјавата на Вилма Русковска за судиите кои одредија домашен притвор за Катица Јанева. „Од позиција на министер за правда, не смеам да коментирам судски одлуки, ниту ...

Дескоска: Јанева ја носеа на маички, а ја урниса довербата на граѓаните

Н.Македонија - 21.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, во интервју рече дека е многу разочарана од однесувањето на екшефицата на СЈО, Катица Јанева, која е обвинета во предметот „Рекет“ на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

За Дескоска, судии кои се срам за професијата, носат поголема штета отколку да ги нема

Фокус - 18.11.2019

Не ме загрижува фактот што процесот на пополнување на судии е побавен. Сметам дека е подобро да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска на средба со Јурукова: Недобивањето датум, не го запре процесот на реформи

Фокус - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска за документите кај Ременски: Тоа прашање не е во надлежност на министерството за правда

Алсат-М - 18.11.2019

Делот за класифицирани информации не е во надлежност на Министерството за правда, рече денеска министерката Рената Дескоска во одговор на новинарско прашање во врска со пронајдените документи со класифицирана содржина во домот на пратеничката од ...

Дескоска: Ако нема квалитет законот за ЈО подобро да не се носи

Алсат-М - 18.11.2019

Не е најдена согласност на соодветни решенија за законот за јавно обвинителство, рече министерката за правда Рената Дескоска во одговор на новинарско прашање во врска со постапката за измени во законот за ЈО.

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

Фокус - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Изборен законик, Дескоска: Очекуваме сугестии на полето на медиумите

Алсат-М - 18.11.2019

Инаку, продолжуваат преговорите за евентуалната измена на Изборниот законик и усвојување на препораките на ОБСЕ/ОДИХР. Министерката за правда Рената Дескоска потврди дека во делот на медиумите има претставници само од ЗНМ.

Дескоска: Недобивањето датум за преговори, не го запре процесот на реформи

Канал5 - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Недобивањето датум за преговори не ги запре реформите

Press24 - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска на средба со Јурова: Недобивањето датум за преговори не го запре процесот на реформи

МКД - 18.11.2019

Реформските процеси во земјава беа тема на разговорите на министерката за правда Рената Дескоска со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова. Дескоска, како што соопшти Министерството за правда, на средбата изразила ...

Дескоска се сретна со еврокомесарката за правда: Позитивна одлука за почеток на преговори ќе го приближи Западен Балкан ...

Макфакс - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска се сретна со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на којашто се разговараше за реформските процеси коишто се одвиваат во нашата држава.

Ако нема согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи, вели Дескоска

МКД - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

Курир - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска за класифицираните документи кај Ременски: Прашајте во МВР

Курир - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска одговарајќи на новинарско прашање за пронајдени класифицирани документи во домот на пратеничката Фросина Ременски рече дека тоа не е во надлежност на Министерството за правда, туку на Министерството за ...

Дескоска за класифицираните документи кај Ременски: Прашајте во МВР

+инфо - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска одговарајќи на новинарско прашање за пронајдени класифицирани документи во домот на пратеничката Фросина Ременски рече дека тоа не е во надлежност на Министерството за правда, туку на Министерството за ...

Дескоска: Класифицираните документи се во надлежност на МВР, а не на Министерството за правда

МКД - 18.11.2019

Пронајдените класифицирани документи во домот на пратеничката Фросина Ременски, за кои пишуваше МКД.мк не се во надлежност на Министерството за внатрешни работи, а не на Министерството за правда, рече денеска министерката за правда, Рената Дескоска.

Дескоска - Ако нема согласност за добар закон за ЈО, подобро е да не се носи

Р.С.Европа - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ...

ОЈО вели класифицирани документи нашле кај Ременска таа порачува „на сите ќе ве боли главата“

Алфа - 18.11.2019

Влада, Кабинет на Претседателот,Разузнавање, Воено разузнавање, МВР, АНБ, ОТА, МНР, Дирекција за безбедност на класифицирани информации, ова се институциите кои имаат документи и информации строго доверливо и државна тајна.

Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

Нетпрес - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска: Потребни ни се квалитетни и професионални судии

Слободен Печат - 18.11.2019

Одговарајќи на новинарски прашања, Дескоска рече дека присуството на судии кои се срам за професијата, носи поголема штета отколку да има дефицит на судии. Не ме загрижува фактот што процесот на пополнување на судии е побавен.

Дескоска: Подобро да имаме помалку судии но да се квалитетни

Press24 - 18.11.2019

Не ме загрижува фактот што процесот на пополнување на судии е побавен. Сметам дека е подобро да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска: Подобро да имаме помалку судии, но квалитетни и професионални

+инфо - 18.11.2019

Не ме загрижува фактот што процесот на пополнување на судии е побавен. Сметам дека е подобро да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска: Тоа што не добивме датум за преговори, не значи дека реформите застанаа

Слободен Печат - 18.11.2019

Дескоска потенцираше дека сепак, таквата одлука не го стопираше процесот на реформи, кој пред се се одвива поради интересот на граѓаните. Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова ...

Подобро да имаме помалку судии, но да бидат квалитетни и професионални – смета Дескоска

ММС - 18.11.2019

Не ме загрижува фактот што процесот на пополнување на судии е побавен. Сметам дека е подобро да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии – изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска.

Подобро е да има помалку судии, но да се професионални

Нова ТВ - 18.11.2019

Не ме загрижува фактот што процесот на пополнување на судии е побавен. Сметам дека е подобро да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска: Недобивањето датум за преговори не го запре процесот на реформи

Сител - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Недобивањето датум за преговори, не го запре процесот на реформи

А1 On - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска за документите кај Ременски: Тоа прашање не е во надлежност на Министерството за правда

Press24 - 18.11.2019

Делот за класифицирани информации не е во надлежност на Министерството за правда. Ова го рече денеска министерката Рената Дескоска во одговор на новинарско прашање во врска со пронајдените документи со класифицирана содржина во домот на пратеничката ...

Дескоска: Ако нема согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро да не се носи

Нова ТВ - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска: Ако не постои согласност за квалитетен закон за ЈО, тој подобро да не се носи

Слободен Печат - 18.11.2019

Мислам дека сите сме согласни, истакна Дескоска, дека сите што се експертска јавност и оние коишто се залагаат за градење на соодветен правен систем дека законот за јавно обвинителство не треба да го гледаме само како заокружена обврска, туку таа ...

Дескоска: Класифицираните документи се во надлежност на МВР, а не на Министерството за правда

А1 On - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска одговарајќи на новинарско прашање за пронајдени класифицирани документи во домот на пратеничката Фросина Ременски рече дека тоа не е во надлежност на Министерството за правда, туку на Министерството за ...

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

А1 On - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО подобро е да не се носи

Press24 - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

+инфо - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

24Инфо - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Класифицираните документи се во надлежност на МВР, а не на Министерството за правда

24Инфо - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска одговарајќи на новинарско прашање за пронајдени класифицирани документи во домот на пратеничката Фросина Ременски рече дека тоа не е во надлежност на Министерството за правда, туку на Министерството за ...

Дескоска: Класифицираните документи се во надлежност на МВР, а не на Министерството за правда

Либертас - 18.11.2019

– Министерката за правда Рената Дескоска денеска одговарајќи на новинарско прашање за пронајдени класифицирани документи во домот на пратеничката Фросина Ременски рече дека тоа не е во надлежност на Министерството за правда, туку на Министерството ...

ДЕСКОСКА ЗА ДОКУМЕНТИТЕ НАЈДЕНИ ВО ДОМОТ НА РЕМЕНСКИ: Тоа е во надлежност на МВР, а не на Министерството за правда

Денешен - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска одговарајќи на новинарско прашање за пронајдени класифицирани документи во домот на пратеничката Фросина Ременски рече дека тоа не е во надлежност на Министерството за правда, туку на Министерството за ...

ДЕСКОСКА: Или квалитетен закон за ЈО или да не се носи, а за бегалците од затвор прашајте ги судовине

Денешен - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

CivilMedia - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска: Недобивањето датум за преговори, не го запре процесот на реформи

Опсервер - 18.11.2019

– Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Подобро да имаме помалку судии, но да бидат квалитетни и професионални

24Инфо - 18.11.2019

Не ме загрижува фактот што процесот на пополнување на судии е побавен. Сметам дека е подобро да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

Либертас - 18.11.2019

– Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска: Подобро да имаме помалку судии, но да бидат квалитетни и професионални

Бриф - 18.11.2019

Не ме загрижува фактот што процесот на пополнување на судии е побавен. Сметам дека е подобро да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска: Недобивањето датум за преговори, не го запре процесот на реформи

24Инфо - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Недобивањето на датум не ги стопираше рефромите

Република - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

Република - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска: Недобивањето датум за преговори, не го запре процесот на реформи

CivilMedia - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Процесот на реформи се одвива поради интересот на граѓаните

iPortal - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Aко нема добро решение подобро да не се носи закон за ЈО

PressingTV - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска: Недобивањето датум за преговори, не го запре процесот на реформи

Локално - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Класифицираните документи се во надлежност на МВР, а не на Министерството за правда

PressingTV - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска одговарајќи на новинарско прашање за пронајдени класифицирани документи во домот на пратеничката Фросина Ременски рече дека тоа не е во надлежност на Министерството за правда, туку на Министерството за ...

Дескоска: Подобро да имаме помалку судии, но да бидат квалитетни и професионални

CivilMedia - 18.11.2019

Не ме загрижува фактот што процесот на пополнување на судии е побавен. Сметам дека е подобро да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска: Подобро да имаме помалку судии, но да бидат квалитетни и професионални

Скопје инфо - 18.11.2019

Не ме загрижува фактот што процесот на пополнување на судии е побавен. Сметам дека е подобро да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска се сретна со еврокомесарката за правда: Позитивна одлука за почеток на преговори ќе го приближи Западен Балкан ...

Точка - 18.11.2019

Министерката за правда, Рената Дескоска, се сретна со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост, Вера Јурова, со којашто разговараше за реформските процеси што се одвиваат во нашата држава.

Дескоска: Подобро да имаме помалку судии, но да бидат квалитетни и професионални

Либертас - 18.11.2019

– Не ме загрижува фактот што процесот на пополнување на судии е побавен. Сметам дека е подобро да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска.

Дескоска: Недобивањето датум за преговори, не го запре процесот на реформи

Либертас - 18.11.2019

– Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

Опсервер - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

ДЕСКОСКА СО ЈУРОВА: Ние не запревме со реформи, а ЕУ да си ја преиспита одлуката за датум

Денешен - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Дескоска за документите кај Ременски: Тоа прашање не е во надлежност на министерството за правда

Република - 18.11.2019

Делот за класифицирани информации не е во надлежност на Министерството за правда, рече денеска министерката Рената Дескоска во одговор на новинарско прашање во врска со пронајдените документи со класифицирана содржина во домот на пратеничката од ...

Дескоска: Ако немаме согласност за квалитетен закон за ЈО, подобро е да не се носи

MakPress - 18.11.2019

Ако немаме согласност за квалитетен закон за јавно обвинителство, подобро е да не се носи отколку да се носи закон само заради закон, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање во врска со законот за ЈО.

Дескоска на средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова

MakPress - 18.11.2019

Министерката за правда Рената Дескоска денеска имаше средба со еврокомесарката за правда, потрошувачи и родова еднаквост Вера Јурова, на која се разговараше за реформските процеси што се одвиваат во земјава.

Прашајте во МВР, вели Дескоска за документите најдени во домот на Ременски

Expres - 18.11.2019

Пронајдените класифицирани документи во домот на пратеничката Фросина Ременски не се во надлежност на Министерството за правда, туку на Министерството за внатрешни работи, изјави денеска министерката Рената Дескоска одговарајќи на новинарско прашање.

Дескоска: Присуството на судии кои се срам за професијата носи поголема штета отколку да има дефицит

MakPress - 18.11.2019

Не ме загрижува фактот што процесот на пополнување на судии е побавен. Сметам дека е подобро да имаме помалку, но квалитетни и професионални судии, изјави денеска министерката за правда Рената Дескоска.