TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Албанските медиуми ја обвинуваат Македонија за граничниот инцидент

Утрински - 26.07.2002

Влошени македонско-албанските односи по најновиот случај на границата ТИРАНА - Не може да се рече дека односите Скопје - Тирана во моментов се на критична точка, но во последно време, за жал, нема некои поголеми позитивни тенденции.

Македонскиот амбасадор во Албанија демантира дека одбил средба за граничниот инцидент

А1 - 24.07.2002

Албанските медиуми, пред се печатените, се уште се преплавени со информации за пограничниот инцидент што се случи пред 3 дена кај караулата Горна Белица и натаму обвинувајќи ја македонската армија. За дел од политичките партии, пред се од опозицијата, тоа претставува повреда на територијалниот ...

По инцидентот на македонско-албанската граница на лице место мешовита меѓудржавна комисија

А1 - 23.07.2002

По неодамнешниот инцидент на македонско-албанската граница вчера, на лице место, излезе мешовитата меѓудржавна комисија. „Непобитно е утврдено дека на местото на настанот е косена трева во длабочина од 2 метри и ширина од 5 метри во наша територија, потоа на наша територија во длабочина од околу 20 ...

Полесно повреден војник на АРМ при напад на две лица од Албанија

Утрински - 23.07.2002

Инцидент на македонско-албанската граница На македонско-албанската граница во реонот на караулата "Горна Белица", кај месноста Кокало, Струшко, завчера околу 14,15 часот, се случи граничен инцидент, во кој полесно е повреден војник од составот на граничната патрола на АРМ.

Македонските граничари нападнати со ловечки пушки

А1 - 22.07.2002

Вчера околу 14,15 часот во регионот на караулата Горна Белица, кај месноста Кокало, Струшко, на македонско-албанската граница се случи граничен инцидент во кој полесно е ранет во левата подлактица војник од составот на граничната патрола на АРМ, се наведува во денешното соопштение на министерството ...