TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Европските лидери вчера не се договорија за проширувањето, ќе одлучат денеска

Сакам да кажам - 18.10.2019

Лидерите на Европската Унија вчера, на првиот ден на самитот во Брисел, не успеаја да донесат одлука за почнување пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, бидејќи Франција, Холандија и Данска инсистираат дека двете земји не се спремни.

Франција, Холандија и Данска вчера не попуштиле за датум за Македонија и Албанија, бараат одложување на дискусијата

Фокус - 18.10.2019

Откако лидерите на Европската Унија вчера не успеаја да донесат одлука во однос на отворањето на пристапни преговори со Македонија и Албанија, бидејќи Франција, Холандија и Данска сметаат дека двете земји не се спремни, се очекува денес да биде ...

Холандија и Данска попуштиле за Македонија, но Германија и Италија се против раздвојување на Албанија

Фокус - 18.10.2019

Единствениот начин Македонија на денешниот состанок на шефови на држави во Брисел е да се раздвои од Албанија, меѓутоа тоа е скоро невозможно поради противење на најголем број од државите.

Аспирациите на Скопје и Тирана мора да чекаат-дискусијата за проширувањето оставена за следниот самит

Нова ТВ - 18.10.2019

Дискусијата за проширувањето се оставени за следниот Европски совет, соопшто холандскиот премиер Марк Руте за новинарите рано утрово. Тој рече дека лидерите долго време разговарале за реформите во пристапниот процес, конкретно за владеењето на ...

ЕУ: надеж за заклучок за Северна Македонија и Албанија

Р.С.Европа - 18.10.2019

Лидерите на Европската унија го завршија првиот ден од нивниот состанок во Брисел без да донесат одлука за потенцијалното членство на Северна Македонија и Албанија. „Нема заклучоци денеска“, изјави рано изутрината финскиот премиер Анти Рине, на ...

Дискусијата за проширувањето одложена за следниот Самит на ЕУ

Алфа - 18.10.2019

Џабе што сменивме се, дефинитивно нема датум за преговори. Каква таквата надеж, макар и минимална дека ќе има пресврт во 5 до 12 утринава ја урна холандскиот премиер Марк Руте кој изјави дека дискусијата за проширувањето се остава за следниот ...

Марк Руте: Дискусијата за проширувањето оставена за следниот самит

24Инфо - 18.10.2019

Дискусијата за проширувањето се оставени за следниот Европски совет, соопшто холандскиот премиер Марк Руте за новинарите рано утрово. Тој рече дека лидерите долго време разговарале за реформите во пристапниот процес, конкретно за владеењето на ...

Холандија и Данска попуштиле за Македонија, но Германија и Италија се против раздвојување на Албанија

Бриф - 18.10.2019

Единствениот начин Македонија на денешниот состанок на шефови на држави во Брисел е да се раздвои од Албанија, меѓутоа тоа е скоро невозможно поради противење на најголем број од државите.

Франција, Холандија и Данска вчера не попуштиле за датум

Тера - 18.10.2019

Откако лидерите на Европската Унија вчера не успеаја да донесат одлука во однос на отворањето на пристапни преговори со Македонија и Албанија, бидејќи Франција, Холандија и Данска сметаат дека двете земји не се спремни, се очекува денес да биде ...

Проширувањето одложено за следниот Самит на ЕУ, веројатно во март!

Вечер Прес - 18.10.2019

Минимална надеж дека ќе има пресврт во 5 до 12 дека ќе добиеме датум за старт на преговори со ЕУ, утринава ја урна холандскиот премиер Марк Руте кој изјави дека дискусијата за проширувањето се остава за следниот Европски совет.

(ВИДЕО) Холандскиот премиер Руте: Албанија не е можно да ги почне преговорите, а за Македонија се уште има малку ...

Либертас - 18.10.2019

Холандскиот премиер Марк Руте пред денешниот состанок на лидерите на земјите – членки на ЕУ рече дека е за Македонија ,за разлика од Албанија , има малку простор за почеток на преговорите. ,,Нашата позиција за Албанија е јасно не.

Данците и Холанѓаните попуштиле, но сега Германија и Италија се против раздвојување на Албанија

Точка - 18.10.2019

На денешниот состанок на лидерите на земјите членки на Европската унија во Брисел било предложено раздвојување на Албанија, односно доделување на датум за преговори само за нашата земја. Наводно претставниците на Холандија и Данска кои беа против ...

ДАЛИ НЕ Е СЕ ЗАВРШЕНО - Проширувањето е тема на прес конференцијата на Советот на ЕУ

Фактор - 18.10.2019

Не е се завршено, тврдат одредени извори во врска со малите надежи за земјава да стигне позитивна вест од Брисел. Според нив, треба да се почека да се види како ќе се развива денешниот ден.

Не била само Франција против!

Expres - 18.10.2019

Франција, Холандија и Данска сметаат дека Македонија и Албанија не се подготвени за отворање на пристапни преговори со ЕУ поради што европските лидери вчера не успеаја да донесат одлука. Се очекува денес да биде дефинитивно познато дали Германија и ...

Надежта последна умира – проширувањето е тема на прес конференцијата на Советот на ЕУ

1tv - 18.10.2019

Не е се завршено, тврдат одредени извори во врска со малите надежи за земјава да стигне позитивна вест од Брисел. Според нив, треба да се почека да се види како ќе се развива денешниот ден.

Холандија и Данска попуштиле за Македонија, но Германија и Италија се против раздвојување на Албанија

1tv - 18.10.2019

Единствениот начин Македонија на денешниот состанок на шефови на држави во Брисел е да се раздвои од Албанија, меѓутоа тоа е скоро невозможно поради противење на најголем број од државите.

Руте: Албанија не е можно да ги почне преговорите, а за Македонија се уште има малку простор

Канал5 - 17.10.2019

Холандскиот премиер Марк Руте пред денешниот состанок на лидерите на земјите – членки на ЕУ рече дека за македонија ,з а разлика од Албанија , има малку простор за почеток на преговорите. ,,Нашата позиција за Албанија е јасно не.

Руте: Албанија не е можно да ги почне преговорите, а за Македонија се уште има малку простор

Press24 - 17.10.2019

Холандскиот премиер Марк Руте пред денешниот состанок на лидерите на земјите – членки на ЕУ рече дека е за Македонија ,за разлика од Албанија , има малку простор за почеток на преговорите. ,,Нашата позиција за Албанија е јасно не.

Руте: Има малку простор за почеток на преговорите со Македонија

Република - 17.10.2019

За Македонија, за разлика од Албанија, има малку простор за почеток на преговорите, рече холандскиот премиер Марк Руте пред денешниот Самит во Брисел. Нашата позиција за Албанија е јасно не.

И согласноста на Макрон за отпочнување на преговорите, не е гаранција за скоро добивање на датумот

Нетпрес - 16.10.2019

Финското претседателство со Европската унија во вторникот во Луксембург предложи да се одреди датумот за почетокот на пристапните преговори со Македонија, но не и со Албанија откако стана јасно дека нема никакви изгледи двете земји истовремено да ...

Париз, Берлин и Рим против раздвојување на Македонија и Албанија

MakPress - 16.10.2019

На последниот предлог за раздвојување на двете земји и започнување на преговори прво со Северна Македонија се противат три земји – Франција, Германија и Италија. Франција се противи поради тоа што не сака никакво ново проширување пред да се ...

Финска понуди раздвојување на преговорите со Македонија и Албанија

Канал5 - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји.

Финска предложи раздвојување на Македонија и Албанија, Франција не попушта

Алсат-М - 15.10.2019

Финското претседателство со ЕУ официјално предложи да се раздвојат Северна Македонија и Албанија при одлучувањето за отворање на пристапни преговори со Унијата, дознава РСЕ од добро информирани извори од состанокот.

Ќе почне втора рунда разговори, Франција, Германија и Италија се против раздвојување на Македонија и Албанија

Фокус - 15.10.2019

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со Северна Македонија и Албанија, но ретко кој верува дека денеска ќе биде можна одлука, јави дописничката на МИА.

МИА: Финска понуди раздвојување на Македонија и Албанија, Франција не попушта, Холандија е поделена

Фокус - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, објави државната агенција МИА.

Франција и Холандија го блокираа предлогот на финското претседателство

Телма - 15.10.2019

Франција и Холандија не прифаќаат да се одобри датум за преговори за Македонија и Албанија во пакет, дознава Телма од извори упатени во министерскиот состанок во Луксембург каде заседаваат министрите за надворешни работи на ЕУ.

13 членки на ЕУ се против раздвојувањето на Македонија и Албанија

Телма - 15.10.2019

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија на попладневниот состанок во Луксембург разговараат за новите драфт заклучоци доставени до шефовите на дипломатии со кои се предлага раздвојување на Македонија и Албанија во ...

Финска понуди раздвојување на преговорите со Македонија и Албанија

+инфо - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски извори во ...

Телма: Франција и Холандија бараат одвојување на Македонија од Албанија

Курир - 15.10.2019

Франција и Холандија не прифаќаат да се одобри датум за преговори за Македонија и Албанија во пакет, дознава Телма од извори упатени во министерскиот состанок во Луксембург каде заседаваат министрите за надворешни работи на ЕУ.

Париз, Берлин и Рим против раздвојување на преговарачките процеси со Македонија и Албанија

Слободен Печат - 15.10.2019

Останува дека Холандија сака да го услови отворањето на преговорите со носењето на законот за јавно обвинителство, како што најави утрово шефот на холандската дипломатија Стеф Блок, пред почетокот на министерскиот состанок.

Датум: Париз не ја открива позицијата, денеска ќе биде појасно каква е атмосферата во ЕУ

Нова ТВ - 15.10.2019

Неколку часови пред денешниот министерски состанок во Луксембург, официјален Париз не ја открива својата позиција во однос на почетокот на преговорите за членството на Северна Македонија во ЕУ, јавува МИА од Франција.

Финска понуди раздвојување на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Независен - 15.10.2019

Луксембург – По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји.

Париз, Берлин и Рим против раздвојување на преговарачките процеси со Северна Македонија и Албанија

Нова ТВ - 15.10.2019

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со Северна Македонија и Албанија, но ретко кој верува дека денеска ќе биде можна одлука, јави дописничката на МИА.

Финска предложи раздвојување на Македонија и Албанија, Франција не попушта

Р.С.Европа - 15.10.2019

Финското претседателство со ЕУ официјално предложи да се раздвојат Северна Македонија и Албанија при одлучувањето за отворање на пристапни преговори со Унијата, дознава РСЕ од добро информирани извори од состанокот.

Македонија далеку од портите на ЕУ: Франција се противи поради тоа што не сака никакво ново проширување

Курир - 15.10.2019

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со Македонија и Албанија, но ретко кој верува дека денеска ќе биде можна одлука, јави дописничката на МИА.

Франција и Холандија се за раздвојување на пакетот Македонија – Албанија

Слободен Печат - 15.10.2019

Франција и Холандија не прифаќаат да се одобри датум за преговори за Македонија и Албанија во пакет, пренесе Телма повикувајќи се на извори упатени во министерскиот состанок во Луксембург каде заседаваат министрите за надворешни работи на ЕУ.

Пропадна и предлогот за раздвојување на Северна Македонија и Албанија

360 степени - 15.10.2019

Неколку земји-членки се спротивставиле на последниот обид на финското претседателство со Советот на ЕУ за раздвојување на одлуката за почеток на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, вели дипломатски извор присутен на состанокот во ...

Париз, Берлин и Рим против раздвојување на преговарачките процеси со Северна Македонија и Албанија

+инфо - 15.10.2019

Доколку се дојде до договор за отпочнување на преговорите со Северна Македонија, Хаг би барал првата меѓувладина конференција да се одржи само откако ќе биде задоволено барањето за независно јавно обвинителство.

Министрите не постигнаа согласност, прашањето за преговори се сели кај лидерите на ЕУ в четврток

360 степени - 15.10.2019

Министрите за европски прашања на земјите-членки на ЕУ денеска во Луксембург дефинитивно не успеаја да се усогласат околу прашањето за отворање пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, дознава „360 Степени“.

Париз, Берлин и Рим против раздвојување на преговарачките процеси со Северна Македонија и Албанија

Press24 - 15.10.2019

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со Северна Македонија и Албанија, но ретко кој верува дека денеска ќе биде можна одлука, јави дописничката на МИА.

Финска понуди раздвојување на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Нова ТВ - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски ...

Луксембург- Франција, Германија и Италија против раздвојување на Македонија и Албанија

Р.С.Европа - 15.10.2019

Одлуката за почеток на преговори за зачленување на Северна Македонија и Албанија во Европската унија најверојатно нема да биде донесена денеска на состанокот министрите за надворешни работи на ЕУ, јави дописничката на МИА.

Да нема раздвојување на Македонија и Албанија, бараат Париз, Берлин и Рим

МКД - 15.10.2019

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со Северна Македонија и Албанија, но ретко кој верува дека денеска ќе биде можна одлука.

13 членки на ЕУ се против раздвојувањето на Македонија и Албанија

Курир - 15.10.2019

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија на попладневниот состанок во Луксембург разговараат за новите драфт заклучоци доставени до шефовите на дипломатии со кои се предлага раздвојување на Македонија и Албанија во ...

Париз, Берлин и Рим против раздвојување на преговарачките процеси со Македонија и Албанија

Нетпрес - 15.10.2019

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со Северна Македонија и Албанија, но ретко кој верува дека денеска ќе биде можна одлука, јави дописничката на МИА.

Финска понуди раздвојување на преговорите со Северна Македонија и Албанија

А1 On - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски ...

Финска бара раздвојување на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Press24 - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски ...

Финска со нов предлог, преговори со Македонија без Албанија, Франција по старо

МКД - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски извори во ...

Финска понуди раздвојување на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Сител - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски ...

Финска понуди раздвојување на преговорите со Македонија и Албанија

Слободен Печат - 15.10.2019

По првата рунда разговори меѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски ...

Финска предлага преговори со Македонија, без Албанија

Нетпрес - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски извори во ...

Париз, Берлин и Рим против раздвојување на преговарачките процеси со Северна Македонија и Албанија

Либертас - 15.10.2019

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со Северна Македонија и Албанија, но ретко кој верува дека денеска ќе биде можна одлука, јави дописничката на ...

Финска и официјално понуди раздвојување на преговорите со Македонија и Албанија

еМагазин - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски ...

Париз не ја открива позицијата, денеска ќе биде појасно каква е атмосферата во ЕУ

Вечер Прес - 15.10.2019

Неколку часови пред денешниот министерски состанок во Луксембург, официјален Париз не ја открива својата позиција во однос на почетокот на преговорите за членството на Северна Македонија во ЕУ, јавува МИА од Франција.

Финска понуди раздвојување на преговорите со Северна Македонија и Албанија

CivilMedia - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски ...

Извори од состанокот: Финска предложи раздвојување на Македонија и Албанија, Франција не попушта

Либертас - 15.10.2019

Финското претседателство со ЕУ официјално предложи да се раздвојат Северна Македонија и Албанија при одлучувањето за отворање на пристапни преговори со Унијата, дознава РСЕ од добро информирани извори од состанокот.

Париз, Берлин и Рим против раздвојување на преговарачките процеси со Северна Македонија и Албанија

Вечер Прес - 15.10.2019

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со Северна Македонија и Албанија, но ретко кој верува дека денеска ќе биде можна одлука, јави дописничката на МИА.

Две земји го блокираа планот на Финска за датумот за преговори

Фактор - 15.10.2019

Франција и Холандија го блокираа предлогот на финското претседателство за датумот за преговори. Финското претседателство со ЕУ официјално предложи да се раздвојат Северна Македонија и Албанија при одлучувањето за отворање на пристапни преговори ...

Да нема раздвојување на Македонија и Албанија, бараат Париз, Берлин и Рим

Република - 15.10.2019

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со Македонија и Албанија, но ретко кој верува дека денеска ќе биде можна одлука.

Франција, Германија и Италија против разделување на пакетот Македонија и Албанија за преговори со ЕУ

еМагазин - 15.10.2019

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со Македонија и Албанија, но ретко кој верува дека денеска ќе биде можна одлука.

Париз, Берлин и Рим против раздвојување на преговарачките процеси со Северна Македонија и Албанија

Локално - 15.10.2019

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со Северна Македонија и Албанија, но ретко кој верува дека денеска ќе биде можна одлука, јави дописничката на МИА.

Финска понуди раздвојување на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Локално - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски ...

Финска понуди раздвојување на преговорите со Северна Македонија и Албанија

Опсервер - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски ...

Париз, Берлин и Рим против раздвојување на преговарачките процеси со Македонија и Албанија

Опсервер - 15.10.2019

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со Северна Македонија и Албанија, но ретко кој верува дека денеска ќе биде можна одлука, јави дописничката на МИА.

13 членки на ЕУ се против раздвојувањето на Македонија и Албанија

PressingTV - 15.10.2019

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија на попладневниот состанок во Луксембург разговараат за новите драфт заклучоци доставени до шефовите на дипломатии со кои се предлага раздвојување на Македонија и Албанија во ...

Финска предлага преговори со Македонија, без Албанија

Точка - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски извори во ...

Франција и Холандија го блокираа предлогот на финското претседателство

24Инфо - 15.10.2019

Франција и Холандија не прифаќаат да се одобри датум за преговори за Македонија и Албанија во пакет, дознава Телма од извори упатени во министерскиот состанок во Луксембург каде заседаваат министрите за надворешни работи на ЕУ.

13 членки на ЕУ се против раздвојувањето на Македонија и Албанија

Либертас - 15.10.2019

Министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија на попладневниот состанок во Луксембург разговараат за новите драфт заклучоци доставени до шефовите на дипломатии со кои се предлага раздвојување на Македонија и Албанија во ...

Финска понуди раздвојување на преговорите со Северна Македонија и Албанија

iPortal - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски ...

Без одвојување од Албанија потешко до ЕУ преговори за Северна Македонија утре

Опсервер - 15.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Северна Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

Франција, Германија и Италија против одвојување на преговарачките процеси со Скопје и Тирана

iPortal - 15.10.2019

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со Северна Македонија и Албанија, но ретко кој верува дека денеска ќе биде можна одлука, пренесува МИА.

Финска понуди раздвојување на преговорите со Северна Македонија и Албанија

24Инфо - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски ...

Париз, Берлин и Рим против раздвојување на преговарачките процеси со Северна Македонија и Албанија

24Инфо - 15.10.2019

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со Северна Македонија и Албанија, но ретко кој верува дека денеска ќе биде можна одлука, јави дописничката на МИА.

Финска понуди раздвојување на преговорите со Македонија и Албанија

Република - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски извори во ...

Македонија утре може да добие преговори само доколку се одвои од Албанија

Магазин - 15.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

„Телма“: Најмалку 13 земји членки се против раздвојување на Македонија од пакетот со Албанија

365 - 15.10.2019

Откако Франција и Холандија не дадоа зелено светло за пакетот составен од Македонија и Албанија, финското претседателство ги испрати министрите за надворешни работи на членките на ЕУ на ручек со нов предлог – за таканаречен „декаплинг“, односно ...

Финска предложи раздвојување на Македонија и Албанија, Франција не попушта

1tv - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски ...

Берлин, Париз и Рим против раздвојување на преговарачките процеси со Северна Македонија и Албанија

1tv - 15.10.2019

Се чека секој момент министрите за надворешни работи на ЕУ да ја започнат втората рунда разговори за започнување преговори за членство со Северна Македонија и Албанија, но ретко кој верува дека денеска ќе биде можна одлука, јави дописничката на МИА.

Датумот за Македонија запна кај Албанија, а ако ја мине Франција, услови подготвува и Бугарија

365 - 15.10.2019

Франција и Холандија не даваат зелено светло за датум за почеток на преговорите на Македонија и Албанија во пакет. Оттаму, пред паузата за ручек пред втората рунда од преговорите на состанокот на министри за надворешни работи, Финското ...

Нема напредок во позициите на земјите членки на ЕУ за датум за преговори по амбасадорскиот состанок

MakPress - 15.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

Финска нуди официјално раздвојување на Македонија од Албанија, Франција тешко ќе прифати

MakPress - 15.10.2019

По првата рунда разговори помеѓу земјите членки на ЕУ за отворање преговори со Македонија и Албанија, финското претседателство на маса официјално го стави раздвојувањето на преговарачкиот процес на двете земји, дознава МИА од дипломатски извори во ...

Без одвојување од Албанија потешко до ЕУ преговори за Северна Македонија ут

24 Вести - 14.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Северна Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

Без одвојување од Албанија потешко до ЕУ преговори за Македонија утре

Канал5 - 14.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

Франција не попушта, нерешениот статус на СЈО постојано го враќа на маса

Фокус - 14.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Северна Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

Без одвојување од Албанија потешко до ЕУ преговори за Северна Македонија утре

Независен - 14.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Северна Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

Без одвојување од Албанија потешко до ЕУ преговори за Северна Македонија утре

Сител - 14.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Северна Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

Без одвојување од Албанија потешко до ЕУ преговори за Северна Македонија утре

Нова ТВ - 14.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Северна Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

Франција останува на ставот: Париз против зелено светло за отварање преговори со Македонија и Албанија

Press24 - 14.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Северна Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

Без одвојување од Албанија, Македонија потешко до преговори со ЕУ

Нетпрес - 14.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

Франција и натаму не попушта, се уште без зелено светло за отворање на преговори на Македонија со ЕУ

Слободен Печат - 14.10.2019

Франција е единствената земја која е против зелено светло за било која од двете земји, мнозинството ЕУ членки сакаат отворање со Албанија и Северна Македонија, а мал број земји се за отворање на преговори само за Македонија.

Без одвојување од Албанија потешко до ЕУ преговори за Македонија утре

Курир - 14.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

Без напредок за Македонија на состанокот во Луксембург, ќе се одвоиме ли од Албанија на патот за ЕУ?

+инфо - 14.10.2019

Според француски дипломатски извори, Париз смета дека иако постои напредок во судските реформи и борбата против корупцијата во Северна Македонија, „важно е исто така да видиме конкретни пресуди на веродостоен и објективен начин“.

ЗАСЕГА НЕМА ПРОМЕНИ: Франција останува на својот став за датумот

Фактор - 14.10.2019

Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје. Париз смета дека е потребно повеќе време за реформа на преговарачкиот процес за земјите-кандидати и дополнителни докази за борбата против корупцијата и независноста ...

Без одвојување од Албанија потешко до ЕУ преговори за Северна Македонија утре

Либертас - 14.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Северна Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

СОСТАНОК ВО ЛУКСЕМБУРГ: Нема напредок во позицијата на Париз

Денешен - 14.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

Нема добри вести од Луксембург: Ставот на Франција останува непроменет

Република - 14.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Северна Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. . Париз смета дека е потребно повеќе време за реформа на преговарачкиот процес за ...

Без одвојување од Албанија потешко до ЕУ преговори утре

24Инфо - 14.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Северна Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

Без одвојување од Албанија потешко до ЕУ преговори за Македонија утре

PressingTV - 14.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Северна Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

Без одвојување од Албанија потешко до ЕУ преговори за Северна Македонија утре

Вечер Прес - 14.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Северна Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

Без одвојување од Албанија потешко до ЕУ преговори за Северна Македонија утре

4NEWS - 14.10.2019

Нема напредок во позициите на земјите-членки на ЕУ за отворањето преговори со Албанија и Северна Македонија по вечерашниот амбасадорски состанок во Луксембург. Ставот на Франција останува непроменет во однос на преговорите со Тирана и Скопје.

Франција не попушта, Холандија може да ја поддржи, Османи во вонредна мисија за датумот во Брисел

365 - 14.10.2019

Франција не го прифаќа компромисот на Финското претседателство со ЕУ, односно Северна Македонија да добие формален датум за почеток на преговорите, па во меѓувреме да се менува методологијата во процесот на преговори, објави „Телма“ , повикувајќи се ...