TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Единствена Македонија: Владата крие анкета според која 80% од граѓаните ќе го бојкотираат референдумот

Фокус - 12.08.2018

Од партијата Единствена Македонија на Јанко Бачев велат дека успеале да дојдат до недоамнешна анкета која, како што истакнуваат, ја нарачала владата на Зоран Заев, а која покажува дека 91 отсто од испитаниците се против влез во НАТО, а 80 отсто ќе ...

Референдумски кампањи на социјалните мрежи

Канал5 - 12.08.2018

Со називи хаштаг „Факти за договорот“, “Македонија за ЕУ”, “Македонија за НАТО”, “Придобивки од ЕУ”, “Да за Европска Македонија” но и под хаштаг „Бојкотирам“ на социјалните мрежи веќе се води референдумска кампања.

Каква кампања не очекува?

Канал5 - 12.08.2018

За разлика од изборите, за референдумот нема официјален период за кампања, па таа може да се води уште од денот на распишувањето. За тоа каква кампања до референдумот може да очекуваме, Ивана Стојановска разговараше со новинарот Столе Наумов.

Бачев: Владата крие анкета според која 80% од граѓаните ќе го бојкотираат референдумот

Слободен Печат - 12.08.2018

Бојкотот на референдумот ништо повеќе не може да го спречи. Процесот е тргнат, храбро, решително и во интерес на народот, бидејќи, македонскиот народ и поголем дел од граѓаните не сакаат Македонците да бидат избришани од светската мапа на нации“, ...

Мојот пријател десничар: „Нема веќе ниедна партија да мисли наместо мене“

+инфо - 12.08.2018

Македонските искуства, но и пошироко во регионот, кажуваат дека, без оглед на масивноста на манипулациите, луѓето ни оддалеку не се глупави и успеваат, во пресудни мигови, да го најдат патот низ лавиринтите на пропагандата и лажните вести.

РАФАЛ Мојот пријател десничар: „Нема веќе ниедна партија да мисли наместо мене“

Слободен Печат - 12.08.2018

Македонските искуства, но и пошироко во регионот, кажуваат дека, без оглед на масивноста на манипулациите, луѓето ни оддалеку не се глупави и успеваат, во пресудни мигови, да го најдат патот низ лавиринтите на пропагандата и лажните вести.

Единствена Македонија: Пучистичката власт започна специјална војна со лажни анкети за референдумот

Макфакс - 12.08.2018

Од партијата Единствена Македонија на Јанко Бачев велат дека успеале да дојдат до недоамнешна анкета која, како што истакнуваат, ја нарачала владата на Зоран Заев, а која покажува дека 91 отсто од испитаниците се против влез во НАТО, а 80 отсто ќе ...

ОМД: Одржан помен за жртвите од Грчката бруталност

МКД - 12.08.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД), вчера на 11 август, одржа помен и едноминутен молк за жртвите од бруталноста на грчката држава од поделбата на историска Македонија во 1912-1913. Од ОМД информираат дека поменот се одржа на неколку локации во ...

Единствена Македонија: Владата на Заев во јавноста пушти лажна анкета преку свои платеници

МКД - 12.08.2018

Од партијата Единствена Македонија на Јанко Бачев велат дека успеале да дојдат до недоамнешна анкета која, според нив, ја нарачала владата на Зоран Заев, а која покажува дека 91 отсто од испитаниците се против влез во НАТО, а 80 отсто ќе го ...

Бачев верува во необјавени, а не во објавени анкети

Фактор - 12.08.2018

„Бојкотот на референдумот ништо повеќе не може да го спречи. Процесот е тргнат, храбро, решително и во интерес на народот, бидејќи, македонскиот народ и поголем дел од граѓаните не сакаат Македонците да бидат избришани од светската мапа на нации“, ...

На предлог на Собранието се распиша, но Владата ќе ја предводи кампањата за референдумот

Фактор - 12.08.2018

Иако на предлог на Собранието е распишан референдумот за договорот од Преспа на 30 септември и со тоа има предност во рекламирањето, Владата на РМ која ќе ја предводи јавната кампања со издвојување на средства, објави Сител.

Мојот пријател десничар: „Нема веќе ниедна партија да мисли наместо мене“

CivilMedia - 12.08.2018

Ми вели еден пријател, ветеран во ВМРО-ДПМНЕ, дека ќе гласа ЗА на референдумот, во муабетот пред дуќанчето во кое пазарам. Искрено, ме изненади, знаејќи ги неговите политички ставови и определби.

Став на Владата за вработувањата: Референдум не е исто што и избори

Канал5 - 11.08.2018

Законските прописи коишто се однесуваат на референдумот се различни од прописите коишто се однесуваат за спроведување избори. За време на референдум, Владата работи нормално, сите обврски ги извршува тековно, нема никакви застои и нема законски ...

Владата ќе води информативна кампања за референдумот со буџетски пари

24 Вести - 11.08.2018

Владата ќе води кампања за референдумот на 30 септември што ќе биде платена со буџетски пари, потврдуваат од Илинденска број 2. Таа ќе се интензивира после завршувањето на годишните одмори.

Единствена Македонија: Владата го крши Уставот со буџетското финансирање на референдумската кампања

А1 On - 11.08.2018

„Единствена Македонија и македонскиот народ се шокирани од информацијата дека Собранието и Владата ќе водат референдумска кампања со буџетски средства, а тоа како што изјавија од владата било во согласност со принципите на јавен интерес.

Единствена Македонија: Владата прави кривично дело со буџетското финансирање на кампањата за референдумот

Макфакс - 11.08.2018

Единствена Македонија и македонскиот народ се шокирани од информацијата дека Собранието и Владата ќе водат референдумска кампања со буџетски средства, се вели во соопштението на партијата на Јанко Бачев.

Владата потврди дека ќе води информативна кампања за референдумот

Сител - 11.08.2018

Владата ќе води кампања за референдумот на 30 септември што ќе биде платена со буџетски пари, потврдуваат од Илинеднска број 2. Таа ќе се интензивира после завршувањето на годишните одмори.

Единствена Македонија: Владата прави кривично дело со буџетското финансирање на кампањата за референдумот

Точка - 11.08.2018

Единствена Македонија и македонскиот народ се шокирани од информацијата дека Собранието и Владата ќе водат референдумска кампања со буџетски средства, се вели во соопштението на партијата на Јанко Бачев.

Бибер: Идејата за бојкот на референдумот е евтин потег за саботажа на договорот

Окно - 10.08.2018

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за политички поени, вели во интервју за МИА, Флориjан Бибер, експерт за Балканот ...

Референдум ќе има, последниот збор ќе го каже народот

+инфо - 10.08.2018

Од СДСМ велат дека нема амнестија за криминалци. Па макар ВМРО и да не го поддржи референдумот и да го бојкотира, амнестии нема да има. Така велат од Владата и од СДСМ. Референдумот за договор за промена на името со Грција и за влез на Македонија во ...

Договорот за менување на името, до референдумот и потоа

Оff.net - 10.08.2018

Како што излезе дека повторувањето е мајка на договорите, така не е ни за сомнеж дека за референдумот ќе имаме можност репризно да гледаме како ни се сервираат истата позитива, напредност, историски успеси и шарена иднина со кои беа проследени ...

МД „Илинден“: Македонците да се евидентираат во избирачкиот список, но да го бојкотираат референдумот

Press24 - 10.08.2018

Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо преку денешното соопштение ги повикува Македонците во Република Албанија и ширум светот да се евидентираат во избирачкиот список, но да го бојкотираат претстојниот ...

МД „Илинден“: Македонците да се евидентираат во избирачкиот список, но да го бојкотираат референдумот

Стандард - 10.08.2018

Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо преку денешното соопштение ги повикува Македонците во Република Албанија и ширум светот да се евидентираат во избирачкиот список, но да го бојкотираат претстојниот ...

МД „Илинден“: Македонците да се евидентираат во Избирачкиот список, но да го бојкотираат референдумот

МКД - 10.08.2018

Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо преку соопштение ги повикува Македонците во Република Албанија и ширум светот да се евидентираат во Избирачкиот список, но да го бојкотираат претстојниот референдум ...

МД „Илинден”: Македонците да се евидентираат во избирачкиот список, но да го бојкотираат референдумот

Вечер Прес - 10.08.2018

Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо преку денешното соопштение ги повикува Македонците во Република Албанија и ширум светот да се евидентираат во избирачкиот список, но да го бојкотираат претстојниот ...

МД „Илинден“: Македонците да се евидентираат во избирачкиот список, но да го бојкотираат референдумот

Република - 10.08.2018

Македонското друштво „Илинден“ со седиште во Тирана и огранокот за Голо Брдо преку денешното соопштение ги повикува Македонците во Република Албанија и ширум светот да се евидентираат во избирачкиот список, но да го бојкотираат претстојниот ...

Проф.Бибер: Жално е што опозицијата и претседателот не го видоа значењето на договорот

Канал5 - 09.08.2018

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за политички поени, вели во интервју за МИА, Флориjан Бибер, експерт за Балканот ...

Бибер: Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на Договорот со Грција

Фокус - 09.08.2018

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за политички поени, посочи во интервју за МИА, Флориjан Бибер, експерт за ...

Јован Радњански: Договорот со Грција може да се поништи само преку успешен референдум со мнозинство гласови против

Фокус - 09.08.2018

Музичарот и дипломиран правник, Јован Радњански, по четири години во Австралија, заедно со сопругата Марија и синот Дамјан се врати во Македонија. Вели дека ќе останат шест недели, а потоа се враќаат назад.

Од следната недела партиите ќе истрчаат на терен за референдумската кампања

24 Вести - 09.08.2018

Речиси сите политичките партии се подготвуваат за кампања за претстојниот референдум за името, но никој не открива колку пари ќе потроши за пропаганда. Некои веќе од следната недела, ќе излезат на терен и во директна комуникација со граѓаните ќе ...

Бибер за МИА: Идејата за бојкот на референдумот евтин потег за саботажа на договорот

Сител - 09.08.2018

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за политички поени, вели во интервју за МИА, Флориjан Бибер, експерт за Балканот ...

Бибер: идејата за бојкот на референдумот евтин потег

Р.С.Европа - 09.08.2018

„Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за политички поени“, вели во интервју за МИА, Флориjан Бибер, експерт за ...

Бибер: Бојкотот на референдумот – евтин потег за саботажа на Договорот

Нова ТВ - 09.08.2018

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за политички поени, вели во интервју за МИА, Флориjан Бибер, експерт за Балканот ...

Бибер: Бојкот на референдумот е евтин потег за саботажа на договорот

+инфо - 09.08.2018

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за политички поени, вели во интервју за МИА, Флориjан Бибер, експерт за Балканот ...

Бибер: Идејата за бојкот на референдумот евтин потег за саботажа на договорот

Стандард - 09.08.2018

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за политички поени, вели во интервју за МИА, Флориjан Бибер, експерт за Балканот ...

Бибер за МИА: Бојкот на референдумот е евтин потег за саботажа на договорот

Независен - 09.08.2018

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за политички поени, вели во интервју за МИА, Флориjан Бибер, експерт за Балканот ...

Шекеринска: Со каков образ ВМРО-ДПМНЕ ќе им рече на граѓаните да не излезат на референдумот

МКД - 09.08.2018

Веруваме дека мнозинството граѓани на референдумот ќе се изјаснат за Македонија како членка на ЕУ и НАТО и дека ќе порачаат до избраните пратеници дека тоа е иднината која им ја посакуваат на своите деца и на своите семејства, изјави министерката за ...

Масовни вработувања во администрација во ек на референдумска кампања

Курир - 09.08.2018

Се вработуваат советници, референти, раководители, соработници. Предреферендумски, Централен регистар на Република Македонија објави оглас за вработување на 34 извршители на неопределено време во повеќе градови низ државата.

Македонците и преспанскиот договор

Независен - 09.08.2018

Никола Поповски Сега е лето и голем дел од населението користи годишни одмори, повеќе или помалку се одмора од секојдневните работни и други обврски или, пак, е надвор од местото на постојано живеење, без разлика дали е тоа во својот роден крај, ...

И вмровци ќе кренат раце за уставни промени

Слободен Печат - 09.08.2018

Од секој пратеник очекуваме да донесе правилна одлука за доброто на државата, а добро е и тоа што дел од пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ веќе се свесни оти со членство на Македонија во ЕУ и во НАТО, земјава би можела да биде подобро место за ...

Бибер: Идејата за бојкот на референдумот е евтин потег за саботирање на договорот

Press24 - 09.08.2018

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за политички поени, вели во интервју за МИА, Флориjан Бибер, експерт за Балканот ...

Референдумот и кривичната за Јакимовски – главни теми во дневниот печат

Р.С.Европа - 09.08.2018

„’Бојкотирам‘ се шири, кампањата се заострува“ – излезе Независен со анализа, во која критички се додава: „Додека премиерот Зоран Заев и дел од владиниот состав го почнаа својот годишен одмор, претставници на триесетина невладини организации, ...

КОЛУМНА НА АНГЕЛОВСКИ: Референдумот е завршен, резултатите се познати, Македонија е вечна

Денешен - 09.08.2018

Бидејќи многумина, познати и непознати, ме прашуваат за мојот став околу најавениот референдум за промена на името на мојата држава Република Македонија,распишан од нелегитимен претседател на македонското собрание, чувствувам потреба токму денес, на ...

Бибер за МИА: Идејата за бојкот на референдумот евтин потег за саботажа на договорот

Либертас - 09.08.2018

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за политички поени, вели во интервју за МИА, Флориjан Бибер, експерт за Балканот ...

Бибер: Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на Договорот со Грција

iPortal - 09.08.2018

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за политички поени, посочи во интервју за МИА, Флориjан Бибер, експерт за ...

Право на референдум и право на бојкот

CivilMedia - 09.08.2018

Референдумот е . Право на граѓаните да кажат што мислат за одредена работа од важност за поголем број граѓани. Референдумот е за влијание. Можност граѓаните да бидат информирани за одредена одлука на власта, можност да се согласат или да не се ...

Има сериозна разлика помеѓу гласање против на референдумот и БОЈКОТИРАЊЕ. Проследете ги аргументите

Пулс24 - 09.08.2018

Господа сеачи на магла (како од власта така и оние кои глумат прагматична и фиктивна опозиција) и правото на бојкот е демократско право. Додека не почнала кампањата на власта (бидејќи повеќе од сигурен сум дека на останатите ќе им биде забрането да ...

Шекеринска повторно фатена во лага, Законот за референдум го измени владата на СДСМ во 2005 година

Република - 09.08.2018

Радмина Шекеринска, министерката за одбрана повторно фатена како бесрамно ја лаже македонската јавност. На вчерашното интервју за Канал 5 Телевизија таа изјави дека ВМРО-ДПМНЕ го измени Законот за референдум, но вистината е поинаква, затоа што ...

Бибер за МИА: Идејата за бојкот на референдумот евтин потег за саботажа на договорот

Локално - 09.08.2018

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за политички поени, вели во интервју за МИА, Флориjан Бибер, експерт за Балканот ...

Право на референдум и право на бојкот

Либертас - 09.08.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на колумната на Мирјана Најчевска за Цивил Медиа: Референдумот е право. Право на граѓаните да кажат што мислат за одредена работа од важност за поголем број граѓани. Референдумот е можност за влијание.

Македонците и преспанскиот договор

Либертас - 09.08.2018

Ви пренесуваме дел од колумната на Никола Поповски за „Независен“: Сега е лето и голем дел од населението користи годишни одмори, повеќе или помалку се одмора од секојдневните работни и други обврски или, пак, е надвор од местото на постојано ...

Бибер: Идејата за бојкот на референдумот евтин потег за саботажа на договорот

CivilMedia - 09.08.2018

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за политички поени, вели во интервју за МИА, Флориjан Бибер, експерт за Балканот ...

Бибер: Идејата за бојкот на референдумот е евтин потег

Н.Македонија - 09.08.2018

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за политички поени, вели во интервју за МИА, Флориjан Бибер, експерт за Балканот ...

Анкетите – за верување или не

Н.Македонија - 09.08.2018

Темата за спогодбата од Мала Преспа со месеци веќе (и пред потпишувањето во Нивици и потоа) е главниот фокус во политичкото дејствување во Македонија, но и момент на историска одлука со која е соочена целокупната јавност.

Бибер за МИА: Идејата за бојкот на референдумот евтин потег за саботажа на договорот

1tv - 09.08.2018

Договорот од Преспа за името заслужува широка општествена и политичка поддршка. Жално е што опозицијата и Претседателот не го видоа значењето на договорот и го користат за политички поени, вели во интервју за МИА, Флориjан Бибер, експерт за Балканот ...

Кој ќе гласа „за“, кој „против“, а кој ќе го бојкотира референдумот на 30 септември?

24 Вести - 08.08.2018

Мнозинството граѓани ќе излезат да гласаат на референдумот на 30 септември, за кој ДИК планира да потроши 169.770.000 денари. Поддршка на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на Договорот помеѓу Република ...

Кој ќе гласа „за", кој „против", а кој ќе го бојкотира референдумот на 30 септември?

Канал5 - 08.08.2018

Мнозинството граѓани ќе излезат да гласаат на референдумот на 30 септември, за кој ДИК планира да потроши 169.770.000 денари. Поддршка на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на Договорот помеѓу Република ...

Анкетите откриваат трендови за референдумот, но појасна слика - во септември!

Deutsche Welle - 08.08.2018

Истражувањата кои се спроведуваат летово се добра појдовна точка за анализа на јавното мнение и како тоа понатаму ќе се менува, вели аналитичарот Владимир Божиновски Првото (јавно објавено) мерење на пулсот на граѓаните во однос на само ги навестува ...

Шеќеринска: Веруваме дека мнозинството граѓани ќе се изјаснат за Македонија како членка на ЕУ и НАТО

Нова ТВ - 08.08.2018

Веруваме дека мнозинството граѓани на референдумот ќе се изјаснат за Македонија како членка на ЕУ и НАТО и дека ќе порачаат до избраните пратеници дека тоа е иднината која им ја посакуваат на своите деца и на своите семејства.

Шекеринска: За уставните измени по референдумот имаме поддршка и од пратеници на ВМРО- ДПМНЕ

+инфо - 08.08.2018

Веруваме дека мнозинството граѓани на референдумот ќе се изјаснат за Македонија како членка на ЕУ и НАТО и дека ќе порачаат до избраните пратеници дека тоа е иднината која им ја посакуваат на своите деца и на своите семејства.

Шеќеринска: Веруваме дека мнозинството граѓани ќе се изјаснат за Македонија како членка на ЕУ и НАТО

Слободен Печат - 08.08.2018

Веруваме дека мнозинството граѓани на референдумот ќе се изјаснат за Македонија како членка на ЕУ и НАТО и дека ќе порачаат до избраните пратеници дека тоа е иднината која им ја посакуваат на своите деца и на своите семејства.

Шеќеринска: Веруваме дека мнозинството граѓани ќе се изјаснат за Македонија како членка на ЕУ и НАТО

Сител - 08.08.2018

Веруваме дека мнозинството граѓани на референдумот ќе се изјаснат за Македонија како членка на ЕУ и НАТО и дека ќе порачаат до избраните пратеници дека тоа е иднината која им ја посакуваат на своите деца и на своите семејства.

Кој ќе гласа „за“, кој „против“, а кој ќе го бојкотира референдумот на 30 септември?

+инфо - 08.08.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски изјави дека до 10 септември ќе соопшти дали ќе го повика на бојкот членството, дали ќе гласа против или ќе го поддржи референдумот за името на 30 септември.

Референдум: „За“, „против“ и бојкот – кој за што ќе се определи

Нова ТВ - 08.08.2018

Мнозинството граѓани ќе излезат да гласаат на референдумот на 30 септември, за кој ДИК планира да потроши 169.770.000 денари. Поддршка на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на Договорот помеѓу Република ...

Кој ќе гласа „за“, кој „против“, а кој ќе го бојкотира референдумот на 30 септември?

Кајгана - 08.08.2018

Скопје, 8 август 2018 (МИА) - Мнозинството граѓани ќе излезат да гласаат на референдумот на 30 септември, за кој ДИК планира да потроши 169.770.000 денари. Поддршка на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на ...

Кој ќе гласа „за“, кој „против“, а кој ќе го бојкотира референдумот на 30 септември?

Сител - 08.08.2018

Мнозинството граѓани ќе излезат да гласаат на референдумот на 30 септември, за кој ДИК планира да потроши 169.770.000 денари. Поддршка на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на Договорот помеѓу Република ...

Ниту еден политички субјект нема право да договара промна на името, велат од Обединетата Македонска Дијаспора

Макфакс - 08.08.2018

Од Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) преку соопштение ја информираат јавноста дека по основ на референдумот за името, нејзиниот став е непроменет од основањето до денешен ден. Оттму велат дека без разлика која партија или владејачка коалиција ...

Павле Трајанов: Рано е да се прават анкети за референдумот

Press24 - 08.08.2018

Претседателот на Демократски сојуз и поранешен министер за внатрешни работи, Павле Трајанов, вели дека сè уште е рано да се прават анкети во врска со референдумот, иако, како што потенцира, бројките од анкетите имаат големо влијание во целиот ...

Павле Трајанов: Рано е да се прават анкети за референдумот

Слободен Печат - 08.08.2018

Секако дека овие бројки имаат свое влијание во целиот процес, но најпрво треба Владата заедно со политичките партии, со невладиниот сектор и со медиумите да започне кампања за информирање на народот.

Шеќеринска: Веруваме дека мнозинството граѓани ќе се изјаснат за Македонија како членка на ЕУ и НАТО

Стандард - 08.08.2018

Веруваме дека мнозинството граѓани на референдумот ќе се изјаснат за Македонија како членка на ЕУ и НАТО и дека ќе порачаат до избраните пратеници дека тоа е иднината која им ја посакуваат на своите деца и на своите семејства.

Ниту еден политички субјект нема право да договара промена на името, велат од Обединетата Македонска Дијаспора

Точка - 08.08.2018

Од Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) преку соопштение ја информираат јавноста дека по основ на референдумот за името, нејзиниот став е непроменет од основањето до денешен ден. Оттаму велат дека без разлика која партија или владејачка коалиција ...

Кој ќе гласа „за“, кој „против“, а кој ќе го бојкотира референдумот на 30 септември?

Локално - 08.08.2018

Мнозинството граѓани ќе излезат да гласаат на референдумот на 30 септември, за кој ДИК планира да потроши 169.770.000 денари. Поддршка на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на Договорот помеѓу Република ...

(ВИДЕО) Шекеринска: Веруваме дека мнозинството граѓани ќе се изјаснат за Македонија како членка на ЕУ и НАТO

Либертас - 08.08.2018

Веруваме дека мнозинството граѓани на референдумот ќе се изјаснат за Македонија како членка на ЕУ и НАТО и дека ќе порачаат до избраните пратеници дека тоа е иднината која им ја посакуваат на своите деца и на своите семејства.

Анкетите откриваат трендови за референдумот, но појасна слика – во септември!

Либертас - 08.08.2018

Истражувањата кои се спроведуваат летово се добра појдовна точка за анализа на јавното мнение и како тоа понатаму ќе се менува, вели аналитичарот Владимир Божиновски Првото (јавно објавено) мерење на пулсот на граѓаните во однос на претстојниот ...

Шекеринска: Веруваме дека мнозинството граѓани ќе се изјаснат за Македонија како членка на ЕУ и НАТО

Вечер Прес - 08.08.2018

Веруваме дека мнозинството граѓани на референдумот ќе се изјаснат за Македонија како членка на ЕУ и НАТО и дека ќе порачаат до избраните пратеници дека тоа е иднината која им ја посакуваат на своите деца и на своите семејства.

Кој ќе гласа „за“, кој „против“, а кој ќе го бојкотира референдумот на 30 септември?

Либертас - 08.08.2018

Мнозинството граѓани ќе излезат да гласаат на референдумот на 30 септември, за кој ДИК планира да потроши 169.770.000 денари. Поддршка на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на Договорот помеѓу Република ...

Шекеринска: Веруваме дека мнозинството граѓани ќе се изјаснат за Македонија како членка на ЕУ и НАТО

Република - 08.08.2018

Веруваме дека мнозинството граѓани на референдумот ќе се изјаснат за Македонија како членка на ЕУ и НАТО и дека ќе порачаат до избраните пратеници дека тоа е иднината која им ја посакуваат на своите деца и на своите семејства.

Кој ќе гласа „за“, кој „против“, а кој ќе го бојкотира референдумот на 30 септември?

24Инфо - 08.08.2018

Мнозинството граѓани ќе излезат да гласаат на референдумот на 30 септември, за кој ДИК планира да потроши 169.770.000 денари. Поддршка на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на Договорот помеѓу Република ...

Кој ќе гласа „за“, кој „против“, а кој ќе го бојкотира референдумот на 30 септември?

Вечер Прес - 08.08.2018

Мнозинството граѓани ќе излезат да гласаат на референдумот на 30 септември, за кој ДИК планира да потроши 169.770.000 денари. Поддршка на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на Договорот помеѓу Република ...

Кој ќе гласа „за“, кој „против“, а кој ќе го бојкотира референдумот?

CivilMedia - 08.08.2018

Мнозинството граѓани ќе излезат да гласаат на референдумот на 30 септември, за кој ДИК планира да потроши 169.770.000 денари. Поддршка на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на Договорот помеѓу Република ...

Шеќеринска: Веруваме дека мнозинството граѓани ќе се изјаснат за членство во ЕУ и НАТО

Н.Македонија - 08.08.2018

Веруваме дека мнозинството граѓани на референдумот ќе се изјаснат за Македонија како членка на ЕУ и НАТО и дека ќе порачаат до избраните пратеници дека тоа е иднината која им ја посакуваат на своите деца и на своите семејства.

Кој ќе гласа, а кој ќе го бојкотира референдумот на 30 септември?

Н.Македонија - 08.08.2018

Мнозинството граѓани ќе излезат да гласаат на референдумот на 30 септември, за кој ДИК планира да потроши 169.770.000 денари. Поддршка на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на Договорот помеѓу Република ...

Кој ќе гласа „за“, кој „против“, а кој ќе го бојкотира референдумот на 30 септември?

1tv - 08.08.2018

Мнозинството граѓани ќе излезат да гласаат на референдумот на 30 септември, за кој ДИК планира да потроши 169.770.000 денари. Поддршка на референдумското прашање „Дали сте за членство во ЕУ и НАТО, со прифаќање на Договорот помеѓу Република ...

ВМРО ќе го гради ставот за референдумот до стартот на кампањата на 10 септември

Фокус - 07.08.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска изјави дека до 10 септември ќе соопшти дали ќе го повика членството да го бојкотира претстојниот референдум или пак ќе го повика да гласа „против“.

Се засилува кампањата за и против референдумот

Канал5 - 07.08.2018

Во пресрет на есенскиот референдум за Договорот со Грција се засилува кампањата во Македонија за и против плебисцитарното изјаснување, како и ангажманот на меѓународната јавност која е едногласна во поддршката.

Се засилува кампањата за и против референдумот

24 Вести - 07.08.2018

Во пресрет на есенскиот референдум за Договорот со Грција се засилува кампањата во Македонија за и против плебисцитарното изјаснување, како и ангажманот на меѓународната јавност која е едногласна во поддршката.

Група иселеници го поздравуваат референдумот и ја осудуваат ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 07.08.2018

Форумот за демократска Македонија, составен од група иселеници, го поздравува распишувањето на референдум за Договорот за името со Република Грција, чиј исход, велат, е клучен за евроатлантските интеграции на Република Македонија.

Фуере: Ирците преку референдум се откажаа од Северна Ирска, тоа беше победа за мир и просперитетна иднина

Фокус - 07.08.2018

Поранешниот амбасадор на ЕУ во Македонија, Ерва Фуере, и препорачува на Владата да спроведе голема информативна кампања во пресрет на референдумот, во која ќе се вклучат невладините организации, академската заедница, медиумите и сите засегнати ...

Референдум: „за“, „против“ или бојкот?

Deutsche Welle - 07.08.2018

Договорот со Грција ја приближува Македонија до остварување на егзистенцијалниот стремеж за станување полноправен член на глобалното семејство на нации. Пишува Кристијан Фидановски од Форумот за демократска Македонија За поздравување е ...

Опозицијата тактизира, дипломатите во офанзива

Независен - 07.08.2018

Во штабот на ВМРО-ДПМНЕ беа одржани вчера две прес-конференции и од таму излегоа исто толку соопштенија до јавноста. Но, во ниту едно од своите обраќања опозициската партија не го навести својот став околу претстојниот референдум.

До Брисел со одговорност, а не со џип

Независен - 07.08.2018

Ако продолжат да излегуваат афери како оние за џипот на МВР што „кампувал“ крај Егејското Море или за иновациските грантови и тендери што завршиле на адреси на фирми на владејачки функционери или нивни роднини, владата нема зошто да чека Христијан ...

Единствена Македонија: Заев е во паника штом ги вклучи во референдумска кампања и функционерите од групата „Охрид“

А1 On - 07.08.2018

„Единствена Македонија силно го осудува наменското инволивирање во референдумот на актуелни и поранешни функционери собрани во т.н. група „Охрид“, Џорџ Робертсон, Хавиер Солана, Карл Билд, Росен Плевнелиев, Ален Ле Роа, Волфанг Ишингер, Кристофер ...

Владата со странска помош крчка голема кампања за референдумот, деталите се држат во тајност

Слободен Печат - 07.08.2018

Според неофицијалните информации, тајноста околу деталите е и поради тоа што обемот и интензитетот на кампањата ќе зависат и од ставот што ќе го заземе ВМРО-ДПМНЕ односно дали ќе повика на бојкот на референдумот или не.

Бојкотирам(е) – прв дел

Антропол - 07.08.2018

Настаните на македонската политичка сцена се одвиваат како на филмска лента. Премиерот Зоран Заев најпрво најави обврзувачки референдум за промена на уставното име со цел влез во НАТО, во периодот крај на септември, почеток на октомври.

Форумот за демократска Македонија ја осудува блокадата на распишувањето на референдумот

Макфакс - 07.08.2018

Форумот за демократска Македонија го поздравува долгоочекуваното распишување на референдумот за Договорот за името со Република Грција, чиј исход е клучен за евроатлантските интеграции на Република Македонија: долгорочна стратешка определба на ...

Рефeрендумот распнат меѓу комоцијата на СДСМ и неодговорноста на ВМРО

Нова ТВ - 07.08.2018

Комотното однесување на власта на нецели два месеци пред референдумот и поведението на опозицијата од друга страна навестува неизвесен исход на референдумот. Ситуацијата дополнително се комплицира кога власта која е на удар поради сомнителни ...

Разлика помеѓy „не“, односно „против” и „бојкотирам”

МКД - 07.08.2018

Господа сеачи на магла (како од власта така и оние кои глумат прагматична и фиктивна опозиција) и правото на бојкот е демократско право. Додека не почнала кампањата на власта (бидејќи повеќе од сигурен сум од сигурен дека на останатите ќе им биде ...

Спротивставени мислења за претстојниот референдум

Глас на Америка - 07.08.2018

За некои стручњаци неизлегувањето на гласање не значи ништо друго освен дека гласачите не се сигурни како да се изјаснат ОХРИД — И, покрај одлуката септемврискиот референдум за името да биде консултативен, а не обврзувачки акт, власта е морално ...

Се засилува кампањата за и против референдумот

+инфо - 07.08.2018

Поддршка за Договорот изрази и политичкиот аналитичар и поранешниот член на Меѓународната кризна група, Едвард Џозеф кој смета дека Договорот од Преспа заслужува Нобелoва награда, бидејќи создаде нов модел за решавање на меѓународни спорови поврзани ...

ОМД појаснува дека е за бојкот, ФДМ го поздрави распишувањето на референдумот

Глас на Америка - 07.08.2018

Иселеничките организции се конфронтираа, ВМРО-ДПМНЕ и понатаму калулира, а СДСМ обвинува дека опозицијата не смее да се изјасни дали е за НАТО и ЕУ или за изолација „Обединетата македонска дијаспора (ОМД) се залага за правата и интересите на сите ...

Група иселеници ја осуди ВМРО-ДПМНЕ за референдумот и порача тој да не се врзува со партии

+инфо - 07.08.2018

Форумот потенцира дека разрешувањето на спорот за името со Република Грција е премногу важно за да се сведе на поделба на гласачкото тело на табори според партиски (не)симпатии. Форумот за демократска Македонија, составен од група иселеници, го ...

ФДМ: Референдумот клучен за евроатлантските интеграции на Македонија

А1 On - 07.08.2018

„Форумот за демократска Македонија го поздравува долгоочекуваното распишување на #референдумот за Договорот за името со Република Грција, чиј исход е клучен за евроатлантските интеграции на Република Македонија: долгорочна стратешка определба на ...

ФДМ: Референдумот клучен за евроатлантските интеграции на Македонија

Стандард - 07.08.2018

„Форумот за демократска Македонија го поздравува долгоочекуваното распишување на #референдумот за Договорот за името со Република Грција, чиј исход е клучен за евроатлантските интеграции на Република Македонија: долгорочна стратешка определба на ...

Форум за демократска Македонија: референдумот е клучен за евроатлантските интеграции

МКД - 07.08.2018

Форумот за демократска Македонија го поздравува долгоочекуваното распишување на референдумот за Договорот за името со Република Грција, чиј исход е клучен за евроатлантските интеграции на Република Македонија: долгорочна стратешка определба на ...

Единствена Македонија: Заев е во паника штом ја вклучи во референдумска кампања и групата ,,Охрид”

Макфакс - 07.08.2018

Единствена Македонија силно го осудува наменското инволивирање во референдумот на актуелни и поранешни функционери собрани во т.н. група „Охрид“, Џорџ Робертсон, Хавиер Солана, Карл Билд, Росен Плевнелиев, Ален Ле Роа, Волфанг Ишингер, Кристофер ...

ФДМ: Против блокирање и условување на референдумот

Нова ТВ - 07.08.2018

Форумот за демократска Македонија го поздравува долгоочекуваното распишување на # референдумот за Договорот за името со Република Грција, чиј исход е клучен за евроатлантските интеграции на Република Македонија: долгорочна стратешка определба на ...

СДСМ плукаше и го навредуваше Курц, сега го моли за помош за референдумот

Курир - 07.08.2018

СДСМ претходно плукаа по Курц, а сега го молат да им помогне за да успее референдумот за промена на уставното име на Република Македонија. Австрискиот канцелар Себастијан Курц на покана на Зоран Заев непосредно пред референдумот треба да ја посети ...

Професорка на Медицинскиот факултет со кампања и притисок врз студентите да гласаат на референдумот

Курир - 07.08.2018

Кампања и притисок на клиниките и меѓу студентите на Медицинскиот факултет во Скопје. Професорите наместо да се грижат за образованието на студентите, или здравствената политика, како и за пациентите тие интензивно се вклучуваат во актуелните теми и ...

Се засилува кампањата за и против референдумот

Сител - 07.08.2018

Во пресрет на есенскиот референдум за Договорот со Грција се засилува кампањата во Македонија за и против плебисцитарното изјаснување, како и ангажманот на меѓународната јавност која е едногласна во поддршката.

Се засилува кампањата за и против референдумот

Либертас - 07.08.2018

Во пресрет на есенскиот референдум за Договорот со Грција се засилува кампањата во Македонија за и против плебисцитарното изјаснување, како и ангажманот на меѓународната јавност која е едногласна во поддршката.

Владата со странска помош крчка голема кампања за референдумот, деталите се држат во тајност

Вечер Прес - 07.08.2018

Според неофицијалните информации, тајноста околу деталите е и поради тоа што обемот и интензитетот на кампањата ќе зависат и од ставот што ќе го заземе ВМРО-ДПМНЕ односно дали ќе повика на бојкот на референдумот или не Британски и американски ...

Талески: Владата подготвува интензивна информативна кампања за реферндумот

CivilMedia - 07.08.2018

Владата подготвува интензивна информативна кампања со цел да се приближи суштината, карактерот на договорот со Грција и да се информира јавноста најдетално за секој граѓанин да може да донесе одлука базирана на информации на престојниот референдум, ...

Се засилува кампањата за и против референдумот

CivilMedia - 07.08.2018

Во пресрет на есенскиот референдум за Договорот со Грција се засилува кампањата во Македонија за и против плебисцитарното изјаснување, како и ангажманот на меѓународната јавност која е едногласна во поддршката.

САНКЦИИ?: Даниела Чапароска од Медицински бара од студентите да излезат на референдум

Денешен - 07.08.2018

Кампања и притисок на клиниките и меѓу студентите на Медицинскиот факултет во Скопје. Професорите интензивно се вклучуваат во актуелните теми и тоа ни помалку ни повеќе со повик до сите студенти да излезат на референдумот кој не се однесува само на ...

Професорка на Медицинскиот факултет со кампања и притисок врз студентите да гласаат на референдумот

Пулс24 - 07.08.2018

Кампања и притисок на клиниките и меѓу студентите на Медицинскиот факултет во Скопје. Професорите наместо да се грижат за образованието на студентите, или здравствената политика, како и за пациентите тие интензивно се вклучуваат во актуелните теми и ...

Се засилува проруската кампањата против референдумот и поддржка од меѓународната заедница

Локално - 07.08.2018

Во пресрет на есенскиот референдум за Договорот со Грција се засилува кампањата во Македонија за и против плебисцитарното изјаснување, како и ангажманот на меѓународната јавност која е едногласна во поддршката.

Референдум: „за“, „против“ или бојкот?

Либертас - 07.08.2018

Договорот со Грција ја приближува Македонија до остварување на егзистенцијалниот стремеж за станување полноправен член на глобалното семејство на нации. Пишува Кристијан Фидановски од Форумот за демократска Македонија За поздравување е ...

Референдум: „за“, „против“ или бојкот?

iPortal - 07.08.2018

Пишува Кристијан Фидановски од Форумот за демократска Македонија. -Договорот со Грција ја приближува Македонија до остварување на егзистенцијалниот стремеж за станување полноправен член на глобалното семејство на нации.

ФДМ: Референдумот клучен за евроатлантските интеграции на Македонија

Либертас - 07.08.2018

Соопштение на ВМРО ДПМНЕ Форумот за демократска Македонија го поздравува долгоочекуваното распишување на # референдумот Форумот строго ја осудува блокадата на распишувањето на референдумот од страна на најголемата опозициска партија во државата и ја ...

Евроатланските интеграции низ призма на партиите

CivilMedia - 07.08.2018

Денот на партиската сцена започна со фалба на СДСМ за економските политики и странските инвестиции, во контекст на приближувањето кон ЕУ. СДСМ соопшти дека економијата се движи во нагорна линија, расте извозот, индустриското производство, поголеми ...

Форумот за демократска Македонија ја осудува блокадата на распишувањето на референдумот

Точка - 07.08.2018

Форумот за демократска Македонија го поздравува долгоочекуваното распишување на референдумот за Договорот за името со Република Грција, чиј исход е клучен за евроатлантските интеграции на Република Македонија: долгорочна стратешка определба на ...

Иселеници го поздравуваат референдумот и ја осудуваат ВМРО-ДПМНЕ

iPortal - 07.08.2018

Форумот за демократска Македонија, составен од група иселеници, го поздравува распишувањето на референдум за Договорот за името со Република Грција, чиј исход, велат, е клучен за евроатлантските интеграции на Република Македонија.

Професорите на Медицинскиот факултет со кампања и притисок врз студентите да гласаат на референдумот

Република - 07.08.2018

Кампања и притисок на клиниките и меѓу студентите на Медицинскиот факултет во Скопје. Професорите наместо да се грижат за образовабието на студентите, или здравствената политика, како и за пациентите тие интензивно се вклучуваат во актуелните теми и ...

ФДМ: Референдумот клучен за евроатлантските интеграции на Македонија

Локално - 07.08.2018

Форумот за демократска Македонија го поздравува долгоочекуваното распишување на # референдумот за Договорот за името со Република Грција, чиј исход е клучен за евроатлантските интеграции на Република Македонија: долгорочна стратешка определба на ...

Единствена Македонија: Заев е во паника !

Вечер Прес - 07.08.2018

„Единствена Македонија силно го осудува наменското инволивирање во референдумот на актуелни и поранешни функционери собрани во т.н. група „Охрид“, Џорџ Робертсон, Хавиер Солана, Карл Билд, Росен Плевнелиев, Ален Ле Роа, Волфанг Ишингер, Кристофер ...

Единствена Македонија: Заев е во паника штом ја вклучи во референдумска кампања и групата ,,Охрид”

Точка - 07.08.2018

Единствена Македонија силно го осудува наменското инволивирање во референдумот на актуелни и поранешни функционери собрани во т.н. група „Охрид“, Џорџ Робертсон, Хавиер Солана, Карл Билд, Росен Плевнелиев, Ален Ле Роа, Волфанг Ишингер, Кристофер ...

Се засилува кампањата за и против референдумот

Н.Македонија - 07.08.2018

Во пресрет на есенскиот референдум за Договорот со Грција се засилува кампањата во Македонија за и против плебисцитарното изјаснување, како и ангажманот на меѓународната јавност која е едногласна во поддршката.

Каква е улогата на странските политичари во домашната референдумска кампања

Н.Македонија - 07.08.2018

Со секој изминат ден до гласањето на референдумот закажан на 30 септември, кој, пак, се однесува и на спогодбата од Мала Преспа за промена на името на државата, некако се засилуваат пораките од меѓународната заедница упатени кон гласачите во ...

Се засилува кампањата за и против референдумот

1tv - 07.08.2018

Во пресрет на есенскиот референдум за Договорот со Грција се засилува кампањата во Македонија за и против плебисцитарното изјаснување, како и ангажманот на меѓународната јавност која е едногласна во поддршката.

ФДМ: Референдумот клучен за евроатлантските интеграции на Македонија

1tv - 07.08.2018

Форумот за демократска Македонија го поздравува долгоочекуваното распишување на # референдумот за Договорот за името со Република Грција, чиј исход е клучен за евроатлантските интеграции на Република Македонија: долгорочна стратешка определба на ...

Форум за демократска Македонија го поддржува референдумот како чин на демократско право на граѓаните

AKO - 07.08.2018

Форумот за демократска Македонија го поздравува долгоочекуваното распишување на референдумот за Договорот за името со Република Грција, чиј исход е клучен за евроатлантските интеграции на Република Македонија: долгорочна стратешка определба на ...

На Македонија ѝ треба инклузивна дебата за да успее референдумот

Призма - 06.08.2018

Во услови кога е закажан датумот за одржување на референдумот за договорот меѓу Грција и Македонија, чија цел е решавање на долготрајниот спор меѓу двете земји за името, Владата на Република Македонија, предводена од Зоран Заев, во овие неколку ...

Курц ја прифати поканата на Заев да дојде во Македонија пред референдумот

Фокус - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

Канал5 - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

Сакам да кажам - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц ќе дојде во Скопје три недели пред референдумот за името на 30 септември да му даде поддршка на премиерот Зоран Заев, објави австрискиот весник „Стандард“.

Себастијан Курц во Македонија пред референдумот

ТВ21 - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Талески за Канал 5: За бојкот на референдумот се маргинални групи

Канал5 - 06.08.2018

Групата што повикува на бојкот на референдумот нема позначајна поддршка во јавноста и не претстава сериозна опасност за процесот, оценува во интервју за Канал 5 советникот на премиерот за меѓународни односи, Дане Талески.

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

24 Вести - 06.08.2018

Себастијан Курц е најновиот најавен европски функционер кој ќе истрча за Зоран Заев и поддршка на референдумот. Австрискиот канцелар кој досега беше редовен поддржувач на политиките на ВМРО-ДПМНЕ, како лидер на сестринската партија ОВП на ...

Талески за Канал 5: ВМРО-ДПМНЕ уверуваше дека нема да бојкотира

Канал5 - 06.08.2018

Групата што повикува на бојкот на референдумот нема позначајна поддршка во јавноста и не претстава сериозна опасност за процесот, оценува во интервју за канал 5 советникот на премиерот за надворешна политика, Дане Талески.

Талески: Опозицијата вети дека нема да повика на бојкот на референдумот

Фокус - 06.08.2018

На лидерските средби договорено е опозицијата да не го бојкотира референдумот и да не повикува на активен или пасивен бојкот, вели за Канал 5 Дане Талески, советник на премиерот Зоран Заев за надворешна политика.

Дане Талески: Владата подготвува интензивна информативна кампања за референдумот

24 Вести - 06.08.2018

Владата подготвува интензивна информативна кампања со цел да се приближи суштината, карактерот на договорот со Грција и да се информира јавноста најдетално за секој граѓанин да може да донесе одлука базирана на информации на престојниот референдум, ...

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

Независен - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Курц пред референдумот во Македонија - порача да се гласа за новото име „Северна Македонија˝

Press24 - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

Курир - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Австрискиот канцелар Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

МКД - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

Стандард - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

Сител - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Единствена Македонија: Марионетската власт почна да измислува и трикови како да го измами народот да излезе на ...

А1 On - 06.08.2018

„Марионетската власт во Скопје е во целосен очај и паника од масовното препознавање кај македонскиот народ и поголем дел од граѓаните да бојкотираат и да не излегуваат на референдумот на 30 септември.

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

А1 On - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

„Бојкотирам“ се шири, кампањата се заострува

Независен - 06.08.2018

Кампусот кој се залага за бојкот на референдумот се шири. Додека премиерот Зоран Заев и дел од владиниот состав го почнаа својот годишен одмор, претставници на триесетина невладини организации, политички субјекти, патриотски здруженија, иницијативи ...

Курц ќе ја посети Македонија пред референдумот

Макфакс - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја претседава со Европската Унија до крајот на годинава, ќе ја посети Македонија пред одржување на референдумот за решавање на спорот со името во земјава.

Талески: Владата подготвува интензивна информативна кампања за реферндумот

Стандард - 06.08.2018

Владата подготвува интензивна информативна кампања со цел да се приближи суштината, карактерот на договорот со Грција и да се информира јавноста најдетално за секој граѓанин да може да донесе одлука базирана на информации на престојниот референдум, ...

Талески: Владата подготвува интензивна информативна кампања за реферeндумот

Независен - 06.08.2018

- Владата подготвува интензивна информативна кампања со цел да се приближи суштината, карактерот на договорот со Грција и да се информира јавноста најдетално за секој граѓанин да може да донесе одлука базирана на информации на престојниот ...

Талески: Владата ќе има информативна кампања за референдумот

Р.С.Европа - 06.08.2018

Владата подготвува интензивна информативна кампања со цел да се приближи суштината, карактерот на договорот со Грција и да се информира јавноста најдетално за секој граѓанин да може да донесе одлука базирана на информации на референдумот, најави ...

Единствена Македонија: Власта се служи со евтини маркетиншки трикови за референдумот

Макфакс - 06.08.2018

Марионетската власт се служи со евтини маркетиншки трикови за измама на граѓаните да излезат на референдумот за постигнување на потребниот цензус за да може да го фалсификува референдумот, обвини партијата на Јанко Бачев Единствена Македонија.

Референдумска битка на социјалните мрежи

Р.С.Европа - 06.08.2018

Владата официјално се уште не ја започнала кампањата за претстојниот референдум , иако на социјалните мрежи може да се забележи дека се работи на тој план. Низа фотографии со хаштагот „факти за договорот“ се актуелни на социјалните мрежи кои се ...

Владата токми интензивна кампања за референдумот

+инфо - 06.08.2018

Не е прашањето што ќе прават институциите. Прашањето е на секој поединец, секоја индивуидуа дали во еден ваков историски момент треба да се излезе, да се оствари своето право на глас или да се остане дома.

Дипломатите порачуваат „Сега или никогаш!“, противниците покренуваат кампања „Македонија бојкотира!“

Глас на Америка - 06.08.2018

Додека од Запад секојдневно стигнува дипломатска поддршка за референдумот, во Македонија се обединуваат застапниците на бојкотот „Сакаат да ни го уништат вечното македонско име, идентитет, јазик и култура, сакаат да не избришат од светската мапа на ...

Приврзокот ќе го напаѓа клучот за успех на Македонија

Слободен Печат - 06.08.2018

Учесниците во кампањата за бојкотирање на референдумот претставуваат инструментализирани луѓе што се финансиски под големо влијание на туѓи центри, особено на Москва, објаснуваат експертите.

Анѓушев: Референдумот позитивно ќе влијае на инвестициите и економијата

Слободен Печат - 06.08.2018

Парите кои ќе бидат издвоени за организирање на референдумот битно нема да го променат износот на пари од буџетот наменети за капитални инвестиции кои во наредниот период ќе се реализираат со побрзо темпо од првите шест месеци, тврди вицепремиерот ...

Талески: Владата подготвува интензивна информативна кампања за референдумот

Слободен Печат - 06.08.2018

Владата подготвува интензивна информативна кампања со цел да се приближи суштината, карактерот на договорот со Грција и да се информира јавноста најдетално за секој граѓанин да може да донесе одлука базирана на информации на престојниот референдум, ...

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

+инфо - 06.08.2018

Курц во Македонија доаѓа на покана на премиерот Зоран Заев, кој пред референдумот има покането и неколку други европски лидери. Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на ...

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

Нова ТВ - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Талески: Владата подготвува интензивна инфо кампања за референдумот

Нова ТВ - 06.08.2018

Владата подготвува интензивна информативна кампања со цел да се приближи суштината, карактерот на договорот со Грција и да се информира јавноста најдетално за секој граѓанин да може да донесе одлука базирана на информации на престојниот референдум, ...

Курц ќе ја посети Македонија пред референдумот

Точка - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја претседава со Европската Унија до крајот на годинава, ќе ја посети Македонија пред одржување на референдумот за решавање на спорот со името во земјава.

Талески: Владата подготвува интензивна информативна кампања за реферeндумот

Либертас - 06.08.2018

Владата подготвува интензивна информативна кампања со цел да се приближи суштината, карактерот на договорот со Грција и да се информира јавноста најдетално за секој граѓанин да може да донесе одлука базирана на информации на престојниот референдум, ...

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

Република - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Курц доаѓа во Македонија на покана од Заев

Денешен - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името. Курц во Македонија доаѓа на покана на премиерот Зоран Заев, кој пред ...

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

iPortal - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

Бриф - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Кампањите започнаа – да се излезе или да не се излезе на референдумот

CivilMedia - 06.08.2018

Државната изборна комисија на 9 август го става Избирачкиот список на јавен увид за престојниот референдум на 30 септември. Во меѓувреме новиот состав на ДИК го продолжува рокот за поднесување ценовници за медиумско претставување до утре.

СДСМ плукаше и го навредуваше Курц, сега го моли за помош за референдумот

Република - 06.08.2018

СДСМ претходно плукаа по Курц, а сега го молат да им помогне за да успее референдумот за промена на уставното име на Република Македонија. Австрискиот канцелар Себастијан Курц на покана на Зоран Заев непосредно пред референдумот треба да ја посети ...

Единствена Македонија: Власта се служи со евтини маркетиншки трикови за референдумот

Точка - 06.08.2018

Марионетската власт се служи со евтини маркетиншки трикови за измама на граѓаните да излезат на референдумот за постигнување на потребниот цензус за да може да го фалсификува референдумот, обвини партијата на Јанко Бачев Единствена Македонија.

Курц и Дуа Липа ќе го помагаат референдумот

Вечер Прес - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

Локално - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

Либертас - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Курц ќе ја посети Македонија на 7 септември за поддршка на референдумот

Мета - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

CivilMedia - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Јанко Бачев на чело на анонимни структури со живописни имиња за бојкот на референдумот

CivilMedia - 06.08.2018

Јанко Бачев, кој неодамна ја ребрендираше својата мини политичка партија Народно движење на Македонија во Единствена Македонија, се стави на чело на кампањата „Македонија бојкот ира“ за бојкот на референдумот што ќе се одржи на 30 септември.

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

24Инфо - 06.08.2018

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши ...

Владата подготвува интензивна информативна кампања за референдумот

Локално - 06.08.2018

Владата подготвува интензивна информативна кампања со цел да се приближи суштината, карактерот на договорот со Грција и да се информира јавноста најдетално за секој граѓанин да може да донесе одлука базирана на информации на престојниот референдум, ...

Талески: Владата подготвува интензивна информативна кампања за реферeндумот

Вечер Прес - 06.08.2018

Владата подготвува интензивна информативна кампања со цел да се приближи суштината, карактерот на договорот со Грција и да се информира јавноста најдетално за секој граѓанин да може да донесе одлука базирана на информации на престојниот референдум, ...

На покана на премиерот Заев, Курц во септември ќе ја посети Македонија

Фактор - 06.08.2018

На покана на премиерот Зоран Заев австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија. Средбата е закажана три недели пред референдумот за промена на името.

Право на глас или право на бојкот

CivilMedia - 06.08.2018

Јанко Бачев официјално поведе кампања против референдумот , а СДСМ понеделнички започна со кампања за референдумот. Во нивното денешно соопштение уште еднаш ги потсетија граѓанките и граѓаните дека на 30 септември тие ќе го имаат последниот збор за ...

Владата подготвува интензивна информативна кампања за референдумот

Н.Македонија - 06.08.2018

Владата подготвува интензивна информативна кампања со цел да се приближи суштината, карактерот на договорот со Грција и да се информира јавноста најдетално за секој граѓанин да може да донесе одлука базирана на информации на престојниот референдум, ...

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

Н.Македонија - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.

Курц доаѓа во Македонија пред референдумот

1tv - 06.08.2018

Австрискиот канцелар Себастијан Курц, чија земја во моментов претседава со ЕУ, на 7 септември ќе ја посети Македонија, на три недели пред закажаниот референдум за промена на името, со кој треба да се реши спорот со Грција.