TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија во НАТО кога ќе се реши името

Утрински - 28.09.2011

„Членството во НАТО останува врвен приоритет, што е исклучително важно за Македонија, но и за целиот регион на Југоисточна Европа.

Бесими-Волерс: Прво името, па НАТО

Вест - 27.09.2011

Амбасадорот на САД Пол Волерс вели дека нема промени на позициите на САД за спорот за името Стратешкиот приоритет на Република Македонија - полноправното членство во НАТО, како од аспект на ...

Волерс на средби со опозиционерите

Утрински - 27.09.2011

„Опозицијата е многу важен сегмент во едно напредно општество“, им посочил Волерс на Црвенковски и Тачи Новиот амбасадор на САД во Македонија, Пол Волерс, вчера имаше одвоени средби со лидерите на ...

Волерс: Решението нема да дојде брзо

Дневник - 27.09.2011

Решението за името не е работа што ќе дојде брзо, тоа е нешто на што треба да работиме, изјави американскиот амбасадор Пол Волерс во врска со говорот на премиерот Никола Груевски на Генералното ...

Волерс: Името, па НАТО

Deutsche Welle - 27.09.2011

Ако се реши проблемот со името, Македонија може да стане членка на НАТО, изјави американскиот амбасадор во Македонија Пол Волерс по средбата со македонскиот министер за одбрана Фатмир Бесими.

Расмусен преку писмо го потсети Бесими дека нема влез во НАТО без решение на името

Канал5 - 27.09.2011

Првиот човек на Алијансата и овој пат не изостави да каже дека Македонија ги исполнила сите услови за влез освен билатералниот проблем со Грција.

Во НАТО само со решено прашање за името

Дневник - 27.09.2011

Позицијата на Алијансата не е променета, односно ако се реши прашањето за името, Македонија може да стане членка на НАТО, посочил американскиот амбасадор Пол Волерс после денешната средба со ...

Волерс - Македонија во НАТО откако ќе се реши името

Утрински - 27.09.2011

На денешната средба Бесими-Волерс, тема на разговор беше прашањето за полноправно членство во НАТО на нашата земја . Стратешкиот приоритет на Република Македонија - полноправното членство во НАТО, ...

Дали Македонија ќе влезе во НАТО на Самитот на Алијансата идната година?

+инфо - 27.09.2011

Македонија може да очекува пример во НАТО на Самитот во Чикаго, САД, идната година, само ако дотогаш го надмине спорот за името со Грција, изјави американскиот амбасадор во земјава, Пол Волерс, по ...

Бесими-Волерс: Прво решение на името, па после НАТО

Курир - 27.09.2011

Стратешкиот приоритет на Република Македонија - полноправното членство во НАТО, како од аспект на безбедноста и стабилноста, така и од аспект на економскиот развој на регионот, досегашната ...

Волерс: Прво решение за името, па НАТО

Нетпрес - 27.09.2011

Американскиот амбасадор, Пол Волерс, го повтори ставот на НАТО дека најпрвин Македонија треба да го реши прашањето со името со соседна Грција, па потоа да стане членка на Алијансата.

Волерс:Решение за спорот за името па влез во НАТО

Р.С.Европа - 27.09.2011

Ставот на НАТО не е сменет, ако се реши прашањето за името Македонија може да стане членка на алијансата. Ова денеска го повтори американскиот амбасадор во Скопје Пол Волерес по средбата со ...

Решение за името па прием во НАТО -став на Алијансата

МРТ - 27.09.2011

Македонија има успешен напредок во реформите особено во одбраната,но за да биде дел од Алијансата треба да го реши прашањето околу името.Ова е ставот на НАТО, рече американскиот амбасадор Волерс по ...

Волерс: Членство во НАТО по надминување на спорот со името

Кајгана - 27.09.2011

Македонија ќе стане членка на НАТО алијансата само со решен спор за името, изјави американскиот амбасадор Пол Волерс, по денешната средба со министерот за одбрана, Фатмир Бесими.

Волерс - Македонија ќе влезе во НАТО веднаш штом се реши спорот за името

Inpress - 27.09.2011

Скопје, 27. септември 2011 (ИНПРЕС) Амбасадорот Волерс на средбата со министерот за одбрана Фатмир Бесими повтори дека позицијата на Алијансата не е променета односно ако се реши прашањето за името, ...

Средба Бесими- Волерс

Press24 - 27.09.2011

Министерот за одбрана Фатмир Бесими денеска ќе има средба со амбасадорот на САД во Република Македонија Пол Волерс. На средбата, како што е најави МО, покрај амбасадорот ќе бидат присутни и полковник ...

Волерс: Македонија ќе влезе во НАТО веднаш штом се реши спорот за името

Press24 - 27.09.2011

Волерс на средбата со Бесими повтори дека позицијата на Алијансата не е променета односно ако се реши прашањето за името, подвлече, Македонија може да стане членка Стратешкиот приоритет на Република ...

Министерот Бесими ќе се сретне со американскиот амбасадор Волерс

МРТ - 27.09.2011

Министерот за одбрана Фатмир Бесими денеска ќе има средба со амбасадорот на САД во Република Македонија Пол Волерс. На средбата, како што е најави МО, покрај амбасадорот ќе бидат присутни и полковник ...

Волерс: Членство во НАТО по надминување на спорот со името

Sky - 27.09.2011

Македонија ќе стане членка на НАТО алијансата само со решен спор за името, изјави американскиот амбасадор Пол Волерс, по денешната средба со министерот за одбрана, Фатмир Бесими.

Да го решиме името, па да седнеме на НАТО-масата

Вечер Прес - 27.09.2011

Македонија треба да го реши прашањето со името со соседна Грција, па потоа да стане членка на Алијансата. Овој став на НАТО, вчера на средбата со македонскиот министер за одбрана Фатмир Бесими, го ...

Волерс: Прво решение за името, па НАТО

Точка - 27.09.2011

Американскиот амбасадор, Пол Волерс, го повтори ставот на НАТО дека најпрвин Македонија треба да го реши прашањето со името со соседна Грција, па потоа да стане членка на Алијансата.

Волерс бара опозицијата да се разбуди

Н.Македонија - 27.09.2011

Американскиот амбасадор побара силна опозиција во време кога е општоважечка оцената на јавноста дека опозицијата е исклучително летаргична Силната опозиција во една држава е исклучително значајна за ...

Решение на името па влез во НАТО

Идивиди - 27.09.2011

Скопје, 27 септември 2011 (МИА) - Стратешкиот приоритет на Република Македонија - полноправното членство во НАТО, како од аспект на безбедноста и стабилноста, така и од аспект на економскиот развој ...

Спорот за името нема да се реши брзо

Вест - 26.09.2011

Решението на спорот за името нема да се случи брзо, смета амбасадорот на САД Пол Волерс. Според него, ваквите проблеми не се решаваат со изјави во јавноста.

Волерс - Не очекувам брзо решение на името

Утрински - 26.09.2011

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски денеска оствари средба со Амбасадорот на САД во Република Македонија, Н.Е. г-дин Пол Волерс .

Волерс: Проблемот со името нема да се реши брзо

Канал5 - 26.09.2011

Американскиот амбасадор Пол Волерс смета дека компромисот за името нема да се постигне бргу. Решение за спорот со Грција не треба да се очекува брзо.

Амбасадорот на САД на Бихаќка

Вест - 26.09.2011

Американскиот амбасадор Пол Волерс денес беше на средба со лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски. По средбата, Волерс изјави дека без разлика кој е во опозиција, мора конструктивно да се однесува, ...

Волерс: Не се очекува брзо решение за спорот со името

+инфо - 26.09.2011

По говорот на премиерот Никола Груевски во ОН во Њујорк, не се очекува брзо решение за спорот со името. До ваков заклучок дошол амбасадорот на САД во Македонија, Пол Волерс на денешната средба со ...

Волерс не гледа брзо решавање на спорот со името

Сител - 26.09.2011

Американскиот амбасадор не верува во брзо решение на спорот со името и покрај интензивните средби и обидот за обновувањето на преговорите во Њујорк.

Пол Волерс ќе се сретне со Црвенковски

Press24 - 26.09.2011

Претседателот на опозицискиот СДСМ, Бранко Црвенковски, во 11 часот ќе одржи средба со амбасадорот на САД во Македонија, Пол Волерс, во партиското седиште на Бихаќка, соопштија од партијата.

Црвенковски се сретна со Волерс

Inpress - 26.09.2011

Скопје, 26. септември 2011 (ИНПРЕС) Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски денеска оствари средба со Амбасадорот на САД во Република Македонија, Пол Волерс.

“Јавна“ и “тајна“ дипломатија со името

Алфа - 26.09.2011

И даваат ли САД предност на тајната дипломатија за чувствителни прашања од кои зависат многу нешта и процеси во државата, како што е проблемот со името ? Американскиот амбасадор Пол Волерс и денеска ...

Амбасадорот Волерс го посети Црвенковски на Бихаќка

Курир - 26.09.2011

Лидерот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски денес во партиското седиште на Бихаќка, го пречека новиот амбасадорот на САД Пол Волерс.

Волерс - Решението за името нема да биде брзо

Inpress - 26.09.2011

Скопје, 26. септември 2011 (ИНПРЕС) Решението за името не е работа што ќе дојде брзо, туку е нешто на кое треба да работиме, изјави американскиот амбасадор Пол Волерс, по денешната средба со лидерот ...

Волерс: Не очекувам брзо решение на проблемот со името

Нетпрес - 26.09.2011

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски денеска оствари средба со Амбасадорот на САД во Република Македонија, Н.Е. г-дин Пол Волерс.

Црвенковски му ја пренел својата загриженост на амбасадорот на САД во земјава

Press24 - 26.09.2011

Двајцата соговорници разговараа и за актуелните состојби во државата, при што претседателот Црвенковски изрази загриженост во однос на слободата на медиумите, независноста на судството и ...

Волерс: Нема брзо решение за спорот со името

Р.С.Европа - 26.09.2011

Американскиот амбасадор во Скопје Пол Волерс денеска се сретна со лидерот на опозициската партија СДСМ, Бранко Црвенковски.

Средба Црвенковски - Волерс, загриженост за слободата на медиумите

Sky - 26.09.2011

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски денеска оствари средба со Амбасадорот на САД во Република Македонија, Н.Е. г-дин Пол Волерс.

Волерс: Не очекувам брзо решение на проблемот со името

Точка - 26.09.2011

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Бранко Црвенковски денеска оствари средба со Амбасадорот на САД во Република Македонија, Н.Е. г-дин Пол Волерс.