TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

„Исламска држава“ продолжува со нападите во Кобани

Алсат-М - 05.10.2014

Милитантите на Исламската држава продолжија да фрлаат ракети кон сирискиот град Кобани на границата со Турција и покрај новиот бран воздушни напади на Соединетите Држави.

Борци на ИД се обидуваат да влезат во Европа како бегалци

24 Вести - 05.10.2014

Борци на џихадистичката група Исламска држава (ИД), претставувајќи се како бегалци, се обидуваат да влезат од Сирија во Турција, а оттаму да заминат во Западна Европа поради извршување терористички ...

Џихадисти се обидуваат да се вратат во Европа како бегалци

Дневник - 05.10.2014

Борци на џихадистичката група Исламска држава (ИД), претставувајќи се како бегалци, се обидуваат да влезат од Сирија во Турција, а оттаму да заминат во Западна Европа поради извршување терористички ...

Војуваат од хотели со 5 ѕвезди: Терористите од ИСИЛ уживаат во луксуз, а цивилите умираат од глад

Канал5 - 05.10.2014

Откако ја формираа самопрогласената Исламска држава на просторот на северен Ирак и Сирија, градот Рака стана престолнина на исламските фанатици. Според информациите кои доаѓаат од Рака, се поголем е ...

Сонот за брак во име на џихадот

Deutsche Welle - 05.10.2014

Честопати родителите со недели не знаат каде се нивните ќерки. Потоа еден телефонски повик го донесува сознанието: Тие се во Сирија и таму ѝ се приклучија на ИД, за да ги поддржуваат мажите во ...

На стратегиски рид крај Кобане Курдите и џихадистите водат борби гради в гради

Алфа - 05.10.2014

Курдските милиции, кои го бранат северниот сириски град Кобане од налетите на борците на групата „Исламска држава“, информираа дека на стратегиски рид крај градот се водат борби гради в гради.

На стратегиски рид крај Кобане Курдите и џихадистите водат борби гради в гради

Сител - 05.10.2014

Курдските милиции, кои го бранат северниот сириски град Кобане од налетите на борците на групата „Исламска држава“, информираа дека на стратегиски рид крај градот се водат борби гради в гради, ...

Исламска држава освои уште еден сириски град

Нова ТВ - 05.10.2014

Милитантите на Исламската држава заробија дел од стратешкиот рид со поглед на јужниот влез на опколениот курдски град Кобани на границата на Сирија со Турција.

Џихадистите ја напаѓаат и Европа

Сител - 05.10.2014

Борци на џихадистичката група Исламска држава (ИД), претставувајќи се како бегалци, се обидуваат да влезат од Сирија во Турција, а оттаму да заминат во Западна Европа поради извршување терористички ...

Исламската држава продолжува со нападите во Кобани

Р.С.Европа - 05.10.2014

Милитантите на Исламската држава продолжија да фрлаат ракети кон сирискиот град Кобани на границата со Турција и покрај новиот бран воздушни напади на Соединетите Држави.

Борци на ИД се обидуваат да влезат во Европа, претставувајќи се како бегалци

Телеграф - 05.10.2014

Терористите сакале да ги избегнат патувањата со авион кон земји на ЕУ, поради строгата контрола во воздушниот сообраќај Борци на џихадистичката група Исламска држава (ИД), претставувајќи се како ...

Борци на ИД се обидуваат да влезат во Европа, претставувајќи се како бегалци

+инфо - 05.10.2014

Борци на џихадистичката група Исламска држава (ИД), претставувајќи се како бегалци, се обидуваат да влезат од Сирија во Турција, а оттаму да заминат во Западна Европа поради извршување терористички ...

Исламската Држава уби шест ирачки војници

Р.С.Европа - 05.10.2014

Екстремистичката Исламска Држава јавно погубила шест ирачки војника во провинцијата Анбар, во која и понатаму освојува територии и покрај интензивните воздушни напади на Соединетите Држави и ...

Џихадистите делумно заземале стратешки рид крај Кобане

Макфакс - 05.10.2014

Џихадистичката групација Исламска држава, којашто веќе три седмици го опседнува сирискиот град Кобане (Ајин ал-Араб на арапски), третиот по големина град на Курдите во Сирија, во саботата навечер ...

Џихадисти се претставуваат како бегалци за да влезат во Европа

Нетпрес - 05.10.2014

Борци на џихадистичката група Исламска држава (ИД), претставувајќи се како бегалци, се обидуваат да влезат од Сирија во Турција, а оттаму да заминат во Западна Европа поради извршување терористички ...

Исламската Држава зазеде голем дел од сирискиот град Кобани

Р.С.Европа - 05.10.2014

Милитантите на Исламската држава зазедоа дел од стратешкиот рид со поглед на јужниот влез на опколениот курдски град Кобани на границата на Сирија со Турција.

Четворица повредени во турскиот пограничен град Суруч од граната истрелана од сириска територија

Сител - 05.10.2014

Четири лица се ранети, откако граната, истрелана во борбите меѓу џихадистите од „Исламска држава“ и курдските борци во реонот на сирискиот град Кобане, падна врз куќа во турскиот пограничен град ...

Петмина ранети во гранатирање од Сирија во Турција

Макфакс - 05.10.2014

Минофрлачка граната која паднала на турска територија ранила во неделата, неколку километри од курдскиот град Кобане на сириска територија каде што трае офанзивата на џихадистите од Исламската ...

Борци на ИД се обидуваат да влезат во Европа, претставувајќи се како бегалци

Денешен - 05.10.2014

Борци на џихадистичката група Исламска држава (ИД), претставувајќи се како бегалци, се обидуваат да влезат од Сирија во Турција, а оттаму да заминат во Западна Европа поради извршување терористички ...

Исламистите јавно егзекутираа шестмина ирачки војници

Локално - 05.10.2014

Борци на радикалната група “Исламска држава” убиле јавно шестмина ирачки војници во западната провинција Анбар, пренесоа американските медиуми, повикувајќи се на очевидци.

Каде по турскиот мандат за интервенција во Сирија и Ирак?

Локално - 05.10.2014

Ќе се вклучи ли Турција во војната против “Исламска држава” по одлуката на турскиот парламент? Дали зад активностите на Анкара има и скриени мотиви? Во прави ли се Курдите кога се загрижени? По долга ...

Екстремисти на ИД јавно стрелаа шестмина ирачки војници

Денешен - 05.10.2014

Борци на џихадистичката група Исламска држава (ИД) денеска јавно стрелаа шестмина ирачки војници во провинцијата Анбар, каде групата продолжува да остварува победи и покрај кампањата и воздушните ...

Терористите од ИД уживаат во луксуз, а цивилите умираат од глад

Денешен - 05.10.2014

Oткако ја формираа самопрогласената Исламска држава на просторот на северен Ирак и Сирија, градот Рака стана престолнина на исламските фанатици. Според информациите кои доаѓаат од Рака, се поголем е ...

Џихадистите јавно стрелаа шестмина ирачки војници

Република - 05.10.2014

Борци на џихадистичката група Исламска држава (ИД) денеска јавно стрелаа шестмина ирачки војници во провинцијата Анбар, каде групата продолжува да остварува победи и покрај кампањата и воздушните ...

„Исламската држава“ јавно застрела 6 ирачки војници

Пулс24 - 05.10.2014

Милитантската група продолжува да остварува победи и покрај кампањата и воздушните напади на меѓународната коалиција, предводена од САД. Очевидци тврдат дека војници, од кои еден во униформа и ...

На стратегиски рид крај Кобане Курдите и џихадистите водат борби гради в гради

Денешен - 05.10.2014

Курдските милиции, кои го бранат северниот сириски град Кобане од налетите на борците на групата „Исламска држава“, информираа дека на стратегиски рид крај градот се водат борби гради в гради, ...

ИД јавно стрелаше шестмина ирачки војници

Вечер Прес - 05.10.2014

Борци на џихадистичката група Исламска држава вчера јавно стрелаа шестмина ирачки војници во провинцијата Анбар. Според очевидци, војниците, од кои еден во униформа и петмина во цивилна облека, биле ...

Борци на ИД лажно се претставуваат како бегалци за да влезат во Европа

Република - 05.10.2014

Борци на џихадистичката група Исламска држава (ИД), претставувајќи се како бегалци, се обидуваат да влезат од Сирија во Турција, а оттаму да заминат во Западна Европа поради извршување терористички ...

Борци на ИД се претставуваат како бегалци за да влезат во Европа

Пулс24 - 05.10.2014

Борци на џихадистичката група Исламска држава (ИД), претставувајќи се како бегалци, се обидуваат да влезат од Сирија во Турција, а оттаму да заминат во Западна Европа поради извршување терористички ...

Екстремисти на Исламската држава стрелаа шестмина ирачки војници

Н.Македонија - 05.10.2014

Борци на џихадистичката група Исламска држава (ИД) денеска јавно стрелаа шестмина ирачки војници во провинцијата Анбар Во овој регион групата продолжува да остварува победи и покрај кампањата и ...

Борци на ИД се обидуваат да влезат во Европа како бегалци

Lider - 05.10.2014

Борци на џихадистичката група Исламска држава (ИД), претставувајќи се како бегалци, се обидуваат да влезат од Сирија во Турција, а оттаму да заминат во Западна Европа поради извршување терористички ...

Најмалку 35 џихадисти загинаа при воздушни напади во Сирија

24 Вести - 04.10.2014

Најмалку 35 џихадисти се убиени во текот на нпќта при воздушни напади извршени во Сирија од меѓународната коалиција, предводена од САД, против групата Исламска држава (ИД), соопшти Сирискиот центар ...

Џихадистите се поблиску до Турција, Ердоган строг во предупредувањата

Нова ТВ - 04.10.2014

Борците на Исламската Држава се речиси навлезени во стратешки најважниот сириски град Кобани во близина на границата со Турција, јавуваат странските медиуми.

Битка за Кобане: Џихадистите освоиле делови од градот, Турција со солзавец ги нападнала Курдите што сакале да влезат во ...

МКД - 04.10.2014

Турските безбедносни сили со солзавец ги нападнале десетиците турски и курдски активисти кои сакале да ја преминат границата кон Сирија. Од другата страна стратешкиот град во сирискиот дел од ...

Најмалку 35 џихадисти загинаа при воздушни напади во Сирија

Сител - 04.10.2014

Најмалку 35 џихадисти се убиени во текот на нпќта при воздушни напади извршени во Сирија од меѓународната коалиција, предводена од САД, против групата Исламска држава (ИД), соопшти Сирискиот центар ...

Убиени 35 џихадисти при воздушни напади во Сирија

Нетпрес - 04.10.2014

Најмалку 35 џихадисти се убиени во текот на ноќта при воздушни напади извршени во Сирија од меѓународната коалиција, предводена од САД, против групата Исламска држава (ИД), соопшти Сирискиот центар ...

Најмалку 35 џихадисти загинаа при воздушни напади во Сирија

Алфа - 04.10.2014

Најмалку 35 џихадисти се убиени во текот на нпќта при воздушни напади извршени во Сирија од меѓународната коалиција, предводена од САД, против групата Исламска држава (ИД), соопшти Сирискиот центар ...

Најмалку 35 џихадисти загинаа при воздушни напади во Сирија

+инфо - 04.10.2014

Најмалку 35 џихадисти се убиени во текот на ноќта при воздушни напади извршени во Сирија од меѓународната коалиција, предводена од САД, против групата Исламска држава (ИД), соопшти Сирискиот центар ...

Американски специјалци: САД се неуспешни во бомбардирањето на исламистите во Сирија

МКД - 04.10.2014

САД се соочуваат со ограниченоста на своите воздушни сили во Сирија околу градот Кобане, каде исламистите на Исламската држава (ИС) постојано се судираат со курдските единици, пренесува Франс прес.

Нови воздушни напади врз Исламската држава во Сирија

Р.С.Европа - 04.10.2014

Коалицијата предводена од Соединетите Држави изврши нови воздушни напади врз цели на Исламската држава околу границата со Сирија и градот Кобани, откако милитантите на Исламската Држава ја зголемија ...

Најмалку 35 џихадисти загинале во воздушните напади во Сирија, нанесени од коалицијата предводена од САД

Локално - 04.10.2014

Најмалку 35 членови на џихадистичата група “Исламска држава” загинале во воздушните напади, нанесени од коалицијата предводена од САД во северниот и североисточниот дел на Сирија, пренесе AFP.

Во воздушните напади во Сирија се убиени 35 џихадисти!

Точка - 04.10.2014

Најмалку 35 џихадисти од "Исламската држава" се убиени во текот на изминатата ноќ на север и североисток во Сирија во воздушнте напади на коалицијата предводена од САД, тврди денес антивладината ...

ЗАКАНА ДО ИД: „Само ако им фали влакно на нашите војници - од тој момент се` ќе се промени!“

Sky - 04.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска се закани со одмазда ако џихадистите од Исламска држава (ИД) ја нападнат гробницата на отоманските достоинственици во Сирија, под турски суверенитет.

Најмалку 35 џихадисти загинаа при воздушни напади во Сирија

Република - 04.10.2014

Најмалку 35 џихадисти се убиени во текот на ноќта при воздушни напади извршени во Сирија од меѓународната коалиција, предводена од САД, против групата Исламска држава (ИД), соопшти Сирискиот центар ...

Убиени 35 џихадисти при воздушни напади во Сирија

Точка - 04.10.2014

Најмалку 35 џихадисти се убиени во текот на ноќта при воздушни напади извршени во Сирија од меѓународната коалиција, предводена од САД, против групата Исламска држава (ИД), соопшти Сирискиот центар ...

Најмалку 35 џихадисти загинаа при воздушни напади во Сирија

Денешен - 04.10.2014

Најмалку 35 џихадисти се убиени во текот на нпќта при воздушни напади извршени во Сирија од меѓународната коалиција, предводена од САД, против групата Исламска држава (ИД), соопшти Сирискиот центар ...

Џихадистите победуваат и на дигиталното боиште

Н.Македонија - 04.10.2014

Поддржувачите на Исламската држава користат Твитер, Фејсбук и други онлајн-платформи за да намамат регрути, кои професионално изработуваат видеоснимки чија содржина прикажува војници што водат света ...

Ердоган доби зелено светло за акција во Ирак и во Сирија

Н.Македонија - 04.10.2014

Покрај дозволата за воено интервенирање во соседните држави, официјална Анкара одобри и користење на турското небо и територија за потребите на странските војски при изведувањето на нападите врз ...

Зголемена активност на турската армија долж границата со Сирија

24 Вести - 03.10.2014

На турскиот дел од границата со Сирија денеска е забележана зголемена воена активност, откако вчера Парламентот на Турција усвои резолуција со која и се дава мандат на армијата за прекугранични ...

Анкета: Две третини од Американците ги поддржуваат нападите врз џихадистите

24 Вести - 03.10.2014

Речиси две третини од Американците ги поддржуваат нападите на воените сили врз џихадистите во Ирак и Сирија, но половина од нив проценуваат дека е присутен голем ризик од нови терористички напади на ...

Против кого ќе војува Турција во Сирија и Ирак?

Deutsche Welle - 03.10.2014

Турскиот парламент вчера го одобри евентуалниот ангажман на војската во Сирија и Турција. Експертите ја критикуваат нетранспарентноста на резолуцијата, а Курдите се сомневаат во добрите намери на ...

Давутоглу: Турција ќе се обиде да го спречи падот на Кобане во раце на „Исламска држава“

Сител - 03.10.2014

Турција не сака доминантно курдскиот град Кобане во Сирија, што се наоѓа во непосредна близина до нејзината граница, да падне во раце на борците од „Исламска држава“ и ќе направи се што е можно тоа ...

САД: Две третини од Американците ги поддржуваат нападите врз џихадистите

Телеграф - 03.10.2014

Анкетираните граѓани се поделени по прашањето за поддршка на начинот на кој претседателот Барак Обама се справува со заканите од исламските групи Речиси две третини од Американците ги поддржуваат ...

Тешки борби за сирискиот град Ајн ел Араб

Нетпрес - 03.10.2014

Тешки борби продолжија денеска кај стратешки важниот курдски град во Сирија, Ајн ел Араб недалеку од границата со Турција, кој под опсада го држат џихадистите на Исламската држава, јави агенцијата ...

Зголемена активност на турската армија долж границата со Сирија

+инфо - 03.10.2014

На турскиот дел од границата со Сирија денеска е забележана зголемена воена активност, откако вчера Парламентот на Турција усвои резолуција со која и се дава мандат на армијата за прекугранични ...

Курдите од Кабане бараат воздушни напади врз џихадистите

А1 On - 03.10.2014

Курдските сили од северниот сириски град Кобане, кој веќе 19 дена е под опсада на припадниците на групата Исламска држава, денеска ја повикаа меѓунардоната антиџихадиситчка коалиција предводена од ...

ВИДЕО: Џихадистите влегоа во град во близина на турската граница

Press24 - 03.10.2014

Џихадистите на Исламска држава влегоа во стратешки важниот сириски град Кобани, во близина на турската граница, што значи дека наскоро можат да започнат немилосрдни борби за секоја улица во градот.

Дамаск: Секоја воена интервенција на Турција во Сирија ќе ја сметаме како агресија

+инфо - 03.10.2014

Дамаск ќе ја оцени како агресија секоја евентуална воена интервенција на Турција во Сирија, соопшти денеска сириското Министерство за надворешни работи.

За два дена извршени девет воздушни напади врз џихадистите во Сирија и Ирак

Сител - 03.10.2014

САД, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати вчера и денеска извршија шест напади против џихадистите на групата Исламска држава (ИД) во Сирија, соопшти Командниот центар на американската ...

Зголемена активност на турската армија долж границата со Сирија

А1 On - 03.10.2014

На турскиот дел од границата со Сирија денеска е забележана зголемена воена активност, откако вчера Парламентот на Турција усвои резолуција со која и се дава мандат на армијата за прекугранични ...

Зголемена активност на турската армија долж границата со Сирија

Press24 - 03.10.2014

На турскиот дел од границата со Сирија денеска е забележана зголемена воена активност, откако вчера Парламентот на Турција усвои резолуција со која и се дава мандат на армијата за прекугранични ...

Дамаск: Секоја воена интервенција на Турција во Сирија ќе ја сметаме како агресија

А1 On - 03.10.2014

Дамаск ќе ја оцени како агресија секоја евентуална воена интервенција на Турција во Сирија, соопшти денеска сириското Министерство за надворешни работи.

За два дена извршени девет воздушни напади врз џихадистите во Сирија и Ирак

А1 On - 03.10.2014

САД, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати вчера и денеска извршија шест напади против џихадистите на групата Исламска држава (ИД) во Сирија, соопшти Командниот центар на американската ...

Турција не сака Кобане да падне во раце на ИД

Р.С.Европа - 03.10.2014

Турција не сака доминантно курдскиот град Кобане во Сирија, што се наоѓа во непосредна близина до нејзината граница, да падне во раце на борците од „Исламска држава“ и ќе направи се што е можно тоа ...

Давутоглу: Турција ќе се обиде да го спречи падот на Кобане во раце на „Исламска држава“

+инфо - 03.10.2014

Турција не сака доминантно курдскиот град Кобане во Сирија, што се наоѓа во непосредна близина до нејзината граница, да падне во раце на борците од „Исламска држава“ и ќе направи се што е можно тоа ...

Анкета: Две третини од Американците ги поддржуваат нападите на џихадистите

А1 On - 03.10.2014

Речиси две третини од Американците ги поддржуваат нападите на воените сили врз џихадистите во Ирак и Сирија, но половина од нив проценуваат дека е присутен голем ризик од нови терористички напади на ...

Курдите од Кабане бараат воздушни напади врз џихадистите

+инфо - 03.10.2014

Курдските сили од северниот сириски град Кобане, кој веќе 19 дена е под опсада на припадниците на групата Исламска држава, денеска ја повикаа меѓунардоната антиџихадиситчка коалиција предводена од ...

Две сценарија може да ја принудат Анкара да дејствува со воена сила против џихадистите

Локално - 03.10.2014

Турскиот парламент ги продолжи и прошири со уште една година постоечките со години овластувања во однос на можноста владата да преземен воена интервенција во соседните земји и да дозволи преминувањет ...

Две третини од Американците ги поддржуваат нападите на џихадистите

Вечер Прес - 03.10.2014

Анкетираните граѓани поделени се по прашањето за поддршка на начинот на кои претседателот, Барак Обама се справува со заканите од исламските групи и другите терористички организации, па половина од ...

Анкета: Две третини од Американците ги поддржуваат нападите на џихадистите

Република - 03.10.2014

фото: ЕПА Речиси две третини од Американците ги поддржуваат нападите на воените сили врз џихадистите во Ирак и Сирија, но половина од нив проценуваат дека е присутен голем ризик од нови терористички ...

Зголемена активност на турската армија долж границата со Сирија

Денешен - 03.10.2014

На турскиот дел од границата со Сирија денеска е забележана зголемена воена активност, откако вчера Парламентот на Турција усвои резолуција со која и се дава мандат на армијата за прекугранични ...

Турција ќе се обиде да го спречи падот на Кобане во раце на „Исламска држава“

Денешен - 03.10.2014

Турција не сака доминантно курдскиот град Кобане во Сирија, што се наоѓа во непосредна близина до нејзината граница, да падне во раце на борците од „Исламска држава“ и ќе направи се што е можно тоа ...

Секоја интервенција на Турција во Сирија Дамаск ќе ја смета за агресија

Sky - 03.10.2014

Секоја евентуална воена интервенција на Турција во Сирија, Дамаск ќе ја оцени како агресија. Ова денеска го соопшти сириското Министерство за надворешни работи.

Цивилите бегаат: Џихадистите влегле во Кобане кај границата со Турција!

Точка - 03.10.2014

ИСИС наводно го држи под контрола југозападниот дел од градот, познат под името Аин ал Араб. Џихадистите на Исламската држава влегле во стратешки важниот сириски град Кобане, во близина на границата ...

Џихадистите влегоа во град на турската граница

Вечер Прес - 03.10.2014

Сунитската екстремистичка група, тргна во целосно заземање на Кобани, во близина на границата со Турција, еден ден откако турскиот парламент го одобри распоредувањето на армијата за борба против ...

Две третини од Американците ги подржуваат нападите врз џихадистите

Пулс24 - 03.10.2014

Но, половина од нив проценуваат дека е присутен голем ризик од нови терористички напади на тлото на САД, покажаа резултати од анкета. Анкетираните граѓани поделени се по прашањето за поддршка на ...

Давутоглу: Турција ќе се обиде да го спречи падот на Кобане во раце на „Исламска држава“

Локално - 03.10.2014

Турција не сака доминантно курдскиот град Кобане во Сирија, што се наоѓа во непосредна близина до нејзината граница, да падне во раце на борците од „Исламска држава“ и ќе направи се што е можно тоа ...

Тешки борби за сирискиот град Ајн ел Араб

Точка - 03.10.2014

Тешки борби продолжија денеска кај стратешки важниот курдски град во Сирија, Ајн ел Араб недалеку од границата со Турција, кој под опсада го држат џихадистите на Исламската држава, јави агенцијата ...

Видео: Џихадистите влегле во град на границата со Турција!

Н.Македонија - 03.10.2014

Џихадистите на Исламската држава(ИД) влегле во стратешки важниот сириски град Кобане, во близина на границата со Турција Алан Минбиц, борец на курдската Народна единица за заштита, за CNN рекол дека ...

Турција ќе го брани курдскиот град Кобане од џихадистите

Н.Македонија - 03.10.2014

Турција не сака доминантно курдскиот град Кобане во Сирија, што се наоѓа во непосредна близина до нејзината граница, да падне во раце на борците од „Исламска држава“ и ќе направи се што е можно тоа ...

Дамаск: Секоја интервенција на Турција во Сирија ќе ја сметаме за агресија

Н.Македонија - 03.10.2014

Дамаск ќе ја оцени како агресија секоја евентуална воена интервенција на Турција во Сирија, соопшти денеска сириското Министерство за надворешни работи Турскиот парламент синоќа усвои резолуција, со ...

Зголемена активност на турската армија долж границата со Сирија

Н.Македонија - 03.10.2014

На турскиот дел од границата со Сирија денеска е забележана зголемена воена активност, откако вчера парламентот на Турција усвои резолуција со која и се дава мандат на армијата за прекугранични ...

70 загинати при напад на ИД во ирачкиот град Хит

24 Вести - 02.10.2014

Најмалку 70 припадници на ирачката армија и полицијата загинаа во денешниот напад на припадниците на Исламска држава врз градот Хит, во западната провинција Анбар.

Турскиот Парламент одобри прекугранични воени операции против ИД

24 Вести - 02.10.2014

Турскиот Парламент денеска со големо мнозинство усвои Резолуција со која го одобри предлогот на Владата за давање мандат на армијата за прекугранични операции во Сирија и Ирак против припадниците на ...

Турција во дилема: борба против ИД или Асад?

Deutsche Welle - 02.10.2014

Турција мора воено да се вклучи во борбата против ИД во Сирија и во Ирак, заедно со Курдите. Таа сега го плаќа цехот за надворешнополитичкиот цик-цак курс од изминатите години, смета коментаторот на ...

Турција ќе испрати војска во Сирија?

Deutsche Welle - 02.10.2014

Турската влада сака уште оваа недела во Парламентот да донесе закон за можна интервенција во Сирија. Иницијативата доаѓа по промената на курсот на Анкара.

Турскиот парламент ги одобри армиските операции во Сирија и Ирак

Утрински - 02.10.2014

Турскиот парламент денеска со големо мнозинство усвои резолуција со која го одобри предлогот на владата за давање мандат на армијата за прекугранични операции во Сирија и Ирак против припадниците на ...

САД при нападите врз џихадистите не ги почитуваат стандарди за заштита на цивилното население

24 Вести - 02.10.2014

САД ги напаѓаат позициите на џихадистите во Ирак и во Сирија, без да се придржуваат до сопствените стандарди за заштита на цивилното население, објавија американски медиуми.

Анкара разгледува барање за воена акција против Исламска држава

24 Вести - 02.10.2014

Турскиот парламент денеска го разгледува барањето на владата да се одобри воена акција во Ирак и Сирија. Предлогот за воени акции е за да се одбранат од заканите од екстремистичката организација ...

Стејт департментот побарал од Грција да апси џихадисти

А1 On - 02.10.2014

Портпаролката на Стејт департментот Џен Псаки ги потврди новинарските извештаи дека Вашингтон побарал од грчката Влада да апсат борци џихадисти кои од Албанија и Босна и Херцеговина, преку Грција, ...

Стејт департментот побарал од Грција да апси џихадисти

Р.С.Европа - 02.10.2014

Портпаролката на Стејт департментот Џен Псаки ги потврди новинарските извештаи дека Вашингтон побарал од грчката Влада да апсат борци џихадисти кои од Албанија и Босна и Херцеговина, преку Грција, ...

Турскиот Парламент расправа за учество на армијата во операции во Сирија и Ирак

Сител - 02.10.2014

Турскиот Парламент денеска дискутира по предлогот на Владата за давање мандат на армијата за прекугранични операции во Сирија и Ирак. Освен ова, Владата предложи и да им биде дозволено на странски ...

Турскиот Парламент одобри прекугранични операции на армијата во Сирија и Ирак

Сител - 02.10.2014

Турскиот Парламент денеска со големо мнозинство усвои Резолуција со која го одобри предлогот на Владата за давање мандат на армијата за прекугранични операции во Сирија и Ирак против припадниците на ...

САД при нападите врз џихадистите не ги почитуваат стандарди за заштита на цивилното население

Сител - 02.10.2014

САД ги напаѓаат позициите на џихадистите во Ирак и во Сирија, без да се придржуваат до сопствените стандарди за заштита на цивилното население, објавија американски медиуми.

Турција решава дали ќе се вмеша против милитантите во Сирија и Ирак

Р.С.Европа - 02.10.2014

Турскиот парламент денеска се очекува да дебатира за предлогот за овозможување на странски воени сили да ги користат базите во Турција за акции против исламските милитанти во Сирија и во Ирак.

Борби меѓу исламистите и курдите во Кобани, Сирија

Р.С.Европа - 02.10.2014

Околу сиријскиот град Кобани, во близина на границата со Турција, се воделе жестоки борби меѓу милитантите на Исламската држава и курдските сили, јавуваат агенциите.

САД при нападите врз џихадистите не ги почитуваат стандарди за заштита на цивилното население

А1 On - 02.10.2014

САД ги напаѓаат позициите на џихадистите во Ирак и во Сирија, без да се придржуваат до сопствените стандарди за заштита на цивилното население, објавија американски медиуми.

САД не почитуваат стандарди за заштита на цивилното население при нападите врз џихадистите

Таратур - 02.10.2014

САД ги напаѓаат позициите на џихадистите во Ирак и во Сирија, без да се придржуваат до сопствените стандарди за заштита на цивилното население, објавија американски медиуми.

Турција го разгледува барањето за воена акција во Ирак и Сирија

Р.С.Европа - 02.10.2014

Турскиот парламент денеска го разгледува барањето на владата да се одобри воена акција во Ирак и Сирија. Предлогот за воени акции е за да се одбранат од заканите од екстремистичката организација ...

Ирачкиот премиер е против арапско учество во воздушните напади врз позиции на ИД

А1 On - 02.10.2014

Ирачкиот премиер Хаидер ал Абади, изајви во Багдад дека тој е „целосно и категорично“ против тоа, воените авиони на арапските земји да учествуваат во воздушните напади врз позициите на Исламска ...

Мировните преговори мир меѓу ПКК и Турција ќе бидат прекинати ако ИД извршат масакр во Кобане

Сител - 02.10.2014

Лидерот на курдските бунтовници Абдула Оџалан предупреди дека мировните преговори меѓу Курската работничка партија (ПКК) и Турција ќе бидат прекинати, ако се дозволи борците од „Исламска држава“ (ИД) ...

Жестоки битки меѓу ИДИЛ и Курдските сили во близина на турската граница

МРТ - 02.10.2014

Жестоки борби меѓу милитантите на Исламска држава и курдските сили во близина на границата со Турција. Продолжуваат нападите на американските воздушни сили врз позициите на милитантите во близина на ...

Џихадистите на ИД напредуваат кон турската граница

Press24 - 02.10.2014

Џихадистите од Исламска држава се приближија на три километри од стратешкиот курдски град во Сирија Ајн ел Араб, недалеку од границата со Турција, додека турскиот парламент денеска одлучува за ...

Најмалку 70 војници и полицајци загинаа при напад на ИД во ирачкиот град Хит

Сител - 02.10.2014

Најмалку 70 припадници на ирачката армија и полицијата загинаа во денешниот напад на припадниците на Исламска држава врз градот Хит, во западната провинција Анбар.

Исламската држава го напаѓа Кобани, Курдите ја предупредуваат Анкара

Макфакс - 02.10.2014

Џихадистичките бунтовници од Исламската држава продолжија во четвртокот со жестоките напади врз Кобани, третиот по големина курдски град во Сирија, со стратешка важност на самата граница со Турција, ...

Турција одлучува за приклучување во Коалицијата против ИСИС

Нова ТВ - 02.10.2014

Турскиот парламент денеска го разгледува барањето на владата да се одобри воена акција во Ирак и Сирија. Предлогот за воени акции е со цел земјата да се одбрани од заканите на екстремистичката ...

Исламисти им отсекле глави на три жени, ги фотографирале и ги објавиле на социјалните мрежи

Макфакс - 02.10.2014

Милитантите на исламската држава убиле девет курдски борци, меѓу нив и три жени. На сите им ги отсекле главите, а главите на жените потоа ги изложиле, фотографирале и фотографиите ги објавиле на ...

Турската армија ќе дејствува во Сирија и во Ирак

Телеграф - 02.10.2014

Власта располага со мнозинство од 312 пратеника во 550-члениот Парламент, кои им се доволни за усвојување на резолуцијата без ничија поддршка Турскиот Парламент денеска дискутира по предлогот на ...

Турскиот парламент пред важна одлука

Нова ТВ - 02.10.2014

Турскиот парламент расправа за предлогот да и’ се дозволи на војската да влезе во Ирак и Сирија и странските сили да ја користат нејзината територија за операцијата пренесува Би-Би-Си .

Турскиот Парламент одобри прекугранични операции на армијата во Сирија и Ирак

Алфа - 02.10.2014

Турскиот Парламент денеска со големо мнозинство усвои Резолуција со која го одобри предлогот на Владата за давање мандат на армијата за прекугранични операции во Сирија и Ирак против припадниците на ...

Турскиот парламент одобри акции во Ирак и Сирија

Макфакс - 02.10.2014

Турскиот парламент во четврток го одобри законот што и овозможува на владата да донесе одлука за учество на воени единици вон турските граници, во Ирак и Сирија, за да учествуваат во борбите против ...

Уапсен финансиер на џихадистите

Press24 - 02.10.2014

Под сомнение дека финансирал американски џихадист да замине да се бори во Сирија, во Австралија денес е уапсен еден човек. Дваесет и три годишиот маж, чие име не е објавено, ќе биде под истрага ...

Џихадистите напредуваат кон сирискиот курдски град Ајн ел Араб

Сител - 02.10.2014

Џихадистите од Исламска држава се приближија на три километри од стратешкиот курдски град во Сирија, Ајн ел Араб, кој се наоѓа во близина на границата со Турција.

Џихадистите напредуваат кон сирискиот курдски град Ајн ел Араб

+инфо - 02.10.2014

Џихадистите од Исламска држава се приближија на три километри од стратешкиот курдски град во Сирија, Ајн ел Араб, кој се наоѓа во близина на границата со Турција.

Џихадистите напредуваат кон сирискиот курдски град Ајн ел Араб

А1 On - 02.10.2014

Џихадистите од Исламска држава се приближија на три километри од стратешкиот курдски град во Сирија, Ајн ел Араб, кој се наоѓа во близина на границата со Турција.

Џихадистите напредуваат кон сирискиот курдски град Ајн ел Араб

Нетпрес - 02.10.2014

Џихадистите од Исламска држава се приближија на три километри од стратешкиот курдски град во Сирија, Ајн ел Араб, кој се наоѓа во близина на границата со Турција, објави МИА.

САД при нападите врз џихадистите не ги почитуваат стандарди за заштита на цивилното население

Алфа - 02.10.2014

САД ги напаѓаат позициите на џихадистите во Ирак и во Сирија, без да се придржуваат до сопствените стандарди за заштита на цивилното население САД ги напаѓаат позициите на џихадистите во Ирак и во ...

Најмалку 70 војници и полицајци загинаа при напад на ИД во ирачкиот град Хит

А1 On - 02.10.2014

Најмалку 70 припадници на ирачката армија и полицијата загинаа во денешниот напад на припадниците на Исламска држава врз градот Хит, во западната провинција Анбар.

Стејт департментот побарал од Грција да апси џихадисти

Сител - 02.10.2014

Портпаролката на Стејт департментот Џен Псаки ги потврди новинарските извештаи дека Вашингтон побарал од грчката Влада да апсат борци џихадисти кои од Албанија и Босна и Херцеговина, преку Грција, ...

Мировните преговори мир меѓу ПКК и Турција ќе бидат прекинати ако ИД извршат масакр во Кобане

Локално - 02.10.2014

Лидерот на курдските бунтовници Абдула Оџалан предупреди дека мировните преговори меѓу Курската работничка партија (ПКК) и Турција ќе бидат прекинати, ако се дозволи борците од „Исламска држава“ (ИД) ...

Цивилите во Ирак и Сирија мета на воздушните напади

Локално - 02.10.2014

САД ги напаѓаат позициите на џихадистите во Ирак и во Сирија, без да се придржуваат до сопствените стандарди за заштита на цивилното население, објавија американски медиуми.

Турскиот парламент одобри воени дејствија во Ирак и Сирија

Локално - 02.10.2014

Турскиот парламент и даде на владата зелено светло да распореди турски војници, кои ќе се борат против групата “Исламска држава”, во Ирак и Сирија, пренесе AFP.

Турција ќе се бори против Исламската држава, сака Асад да си замине

Тера - 02.10.2014

Џихадистичките бунтовници од Исламската држава продолжија во четвртокот со жестоките напади врз Кобани, третиот по големина курдски град во Сирија, со стратешка важност на самата граница со Турција, ...

Џихадистите напредуваат кон сирискиот курдски град Ајн ел Араб

Денешен - 02.10.2014

Џихадистите од Исламска држава се приближија на три километри од стратешкиот курдски град во Сирија, Ајн ел Араб, кој се наоѓа во близина на границата со Турција.

За борба против Исламската држава: Курдите сами изработуваат тенкови од трактори

Точка - 02.10.2014

Курдите веќе со денови се борат против Исламската држава, која го окупирала градот Аин ал-Араб. Припадниците на ИД се наоѓаат на два километри од градот и ја гранатираат курдската енклава.

Фото: Курдите сами изработуваат тенкови од трактори за борба против ИД

Денешен - 02.10.2014

Курдите веќе со денови се борат против Исламската држава, која го окупирала градот Аин ал-Араб. Припадниците на ИД се наоѓаат на два километри од градот и ја гранатираат курдската енклава.

Исламисти им отсекле глави на три жени, ги фотографирале и ги објавиле на социјалните мрежи

Република - 02.10.2014

Џихадистите на Исламската држава убиле девет курдски борци, меѓу нив и три жени. На сите им ги отсекле главите, а главите на жените потоа ги изложиле, фотографирале и фотографиите ги објавиле на ...

Арапите да не бомбардираат арапска територија!

Вечер Прес - 02.10.2014

Ирачкиот премиер Хаидер ал Абади е против арапско учество во воздушните напади врз позиции на ИД, а американскиот печат пишува дека САД при нападите врз џихадистите не ги почитуваат стандардите за ...

Столтенберг: НАТО ќе ја штити Турција ако биде нападната!

Вечер Прес - 02.10.2014

Јенс Столтенберг Лидерот на курдските бунтовници Абдула Оџалан предупреди дека мировните преговори меѓу Курдската работничка партија (ПКК) и Турција ќе бидат прекинати, ако се дозволи борците од ...

Муџахедините напредуваат кон сирискиот курдски град Ајн ел Араб

Република - 02.10.2014

Џихадистите од Исламска држава се приближија на три километри од стратешкиот курдски град во Сирија, Ајн ел Араб, кој се наоѓа во близина на границата со Турција.

“Претседателот и џихадистите од нашето маало”-тешко нам со Вас

Локално - 02.10.2014

Како, претседателе, џихадистите одеднаш станаа видливи од Њујорк, а до пред еден месец министерката Јанкулоска не’ убедуваше дека нема посериозна закана за Македонија-прашува универзитетскиот ...

Мировните преговори меѓу ПКК и Турција ќе бидат прекинати ако ИД извршат масакар

Денешен - 02.10.2014

Лидерот на курдските бунтовници Абдула Оџалан предупреди дека мировните преговори меѓу Курската работничка партија (ПКК) и Турција ќе бидат прекинати, ако се дозволи борците од „Исламска држава“ (ИД) ...

Џихадистите напредуваат кон турската граница-се чека дозвола за интервенција на армијата

Локално - 02.10.2014

Џихадистите од Исламска држава се приближија на три километри од стратешкиот курдски град во Сирија Ајн ел Араб, недалеку од границата со Турција, додека турскиот парламент денеска одлучува за ...

Грција да ги апси џихадистите

Вечер Прес - 02.10.2014

Портпаролката на Стејт департментот Џен Псаки ги потврди новинарските извештаи дека Вашингтон побарал од грчката Влада да апсат борци џихадисти кои од Албанија и Босна и Херцеговина, преку Грција, ...

ИД зазеле поголем дел од ирачкиот град Хит-загинати 70 лица од армијата и полицијата на Ирак

Локално - 02.10.2014

Најмалку 70 лица од армијата и полицијата на Ирак загинаа во напад на милитанти од групата “Исламска држава” против градот Хит во западната провинција Анбар, пренесоа агенциите, повикувајќи се на ...

Стејт департментот побарал од Грција да апси исламисти

Република - 02.10.2014

Портпаролката на Стејт департментот Џен Псаки ги потврди новинарските извештаи дека Вашингтон побарал од грчката Влада да апсат борци џихадисти кои од Албанија и Босна и Херцеговина, преку Грција, ...

Турција се токми да испрати војска во Сирија,сака зона за безбедност во Сирија

Локално - 02.10.2014

Владата на Турција побара дозвола од парламентот за испраќање во Сирија и Ирак на војници, во рамките на борбата на меѓународната коалиција со групата “Исламска држава”, како и за спроведување на ...

Стејт департментот побарал од Грција да апси џихадисти

Денешен - 02.10.2014

Портпаролката на Стејт департментот Џен Псаки ги потврди новинарските извештаи дека Вашингтон побарал од грчката Влада да апсат борци џихадисти кои од Албанија и Босна и Херцеговина, преку Грција, ...

Најмалку 70 војници и полицајци загинаа при напад на ИД во ирачкиот град Хит

Денешен - 02.10.2014

Најмалку 70 припадници на ирачката армија и полицијата загинаа во денешниот напад на припадниците на Исламска држава врз градот Хит, во западната провинција Анбар.

САД побарале од Грција да апси џихадисти

Локално - 02.10.2014

Портпаролката на Стејт департментот Џен Псаки ги потврди новинарските извештаи дека Вашингтон побарал од грчката Влада да апсат борци џихадисти кои од Албанија и Босна и Херцеговина, преку Грција, ...

Турскиот парламент одобри напади во Сирија и во Ирак

Н.Македонија - 02.10.2014

Турскиот парламент денеска со големо мнозинство усвои Резолуција со која го одобри предлогот на Владата за давање мандат на армијата за прекугранични операции во Сирија и Ирак против припадниците на ...

Нови грозоморни дела на ИСИС: Отсечени главите на девет лица

Канал5 - 01.10.2014

Екстремистите од Исламската држава им ги отсекоа главите на девет курдски борци, меѓу кои биле и три жени. На фотографиите поставени на социјалните мрежи се гледаат главите на жените поставени на ...

Ердоган: Турција ќе се бори против ИД

24 Вести - 01.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Турција ќе се бори против „Исламската држава“ (ИД) и други терористички групи во регионот, додавајќи дека нејзина цел и понатаму ќе биде ...

Ердоган: Турција ќе се бори против ИД

Утрински - 01.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека Турција ќе се бори против „Исламската држава“ (ИД) и други терористички групи во регионот, додавајќи дека нејзина цел и понатаму ќе биде ...

Џихадистите заробија 20 турски војници во Сирија, владата бара интервенција

Дневник - 01.10.2014

Џихадистите од Исламската држава заробија 20 војници на турската армија во сириската провинција Алепо, пренесе либанската телевизија „Ал Мајадин“, а турската исламско-кознервативна влада доцна ...

ЕРДОГАН: Турција ќе се бори против терористите

Телеграф - 01.10.2014

Тој нагласи дека, исто така, „приоритет на земјата останува соборување на сирискиот режим, да се помогне за зачувување на територијалниот интегритет на Сирија и да се поддржи еден уставно ...

Ердоган - Турција ќе се бори против Исламската држава

Р.С.Европа - 01.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Турција ќе се бори против милитантите на Исламската држава и други терористички групи во регионот, додавајќи дека нејзина цел и понатаму ...

Ердоган: Турција ќе се бори против ИД

+инфо - 01.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Турција ќе се бори против „Исламската држава“ (ИД) и други терористички групи во регионот, додавајќи дека нејзина цел и понатаму ќе биде ...

IS ослободи 70 курдски ученици грабнати во мај во Сирија

Макфакс - 01.10.2014

Џихадистичката рупа Исламска држава (IS) ослободи во вторникот навечер 70 курдски ученици кои во мај годинава ги грабна во северна Сирија, објави опозициската Сириска опсерваторија за човекови права ...

Џихадистите заробија 20 турски војници во Сирија, владата бара интервенција

Макфакс - 01.10.2014

Џихадистите од Исламската држава заробија 20 војници на турската армија во сириската провинција Халеб (Алепо), пренесе либанската телевизија al- Mayadin, а турската исламско-кознервативна влада доцна ...

Жестоки судири меѓу Курдите и џихадистите

Нетпрес - 01.10.2014

Жестоките борби на џихадистите од Исламската држава и курдските сили се водат денеска околу Аин-ал-Араб, курдски град на границата со Сирија и Турција, соопшти сириската опозициска Опсерваторија за ...

Ердоган: Турција ќе се бори против ИД

Алфа - 01.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Турција ќе се бори против „Исламската држава“ (ИД) и други терористички групи во регионот, додавајќи дека нејзина цел и понатаму ќе биде ...

Ердоган: Турција ќе се бори против ИД

Сител - 01.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Турција ќе се бори против „Исламската држава“ (ИД) и други терористички групи во регионот, додавајќи дека нејзина цел и понатаму ќе биде ...

Џихадистите на ИДИЛ обезглавија девет курдски борци, од кои три жени

МРТ - 01.10.2014

Џихадистите од Исламска Држава обезглавиле девет курдски борци, од кои три жени. Ноќта се водеа жестоки борби за градот Ајн ел Араб. Ако го освои, ИДИЛ ќе контролира широк појас на сириско-турската ...

Ердоган: Турција ќе се бори против тероризмот

Локално - 01.10.2014

Тоа, го рече турскиот претседател Реџеп Ердоган ден пред парламентот да овозможи распоредување на странски трупи на турска територија, пишува “Хуриет”.

Жестоки судири меѓу Курдите и џихадистите

Точка - 01.10.2014

Жестоките борби на џихадистите од Исламската држава и курдските сили се водат денеска околу Аин-ал-Араб, курдски град на границата со Сирија и Турција, соопшти сириската опозициска Опсерваторија за ...

Ердоган: Турција ќе се бори против ИД

Денешен - 01.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Турција ќе се бори против „Исламската држава“ (ИД) и други терористички групи во регионот, додавајќи дека нејзина цел и понатаму ќе биде ...

Дејствување во тишина – ИД се прилагодува на воздушните напади

Локално - 01.10.2014

Два месеци по почетокот на операцијата против Исламската држава во Ирак станува јасно дека џихадисти се учат да се приспособуваат кон водење на борбените дејствија во новите услови, пишува БиБиСи.

Жестока борба меѓу Курдите и џихадистите од ИС

Денешен - 01.10.2014

Сириската опзициска Опсерваторија за човекови права соопшти дека околу курдскиот град Аин-ал-Араб во близина на границата Сирија и Турција денеска се водат жестоки борби меѓу курдските сили и ...

Турција ќе се бори против Исламската држава

Република - 01.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Турција ќе се бори против „Исламската држава“ (ИД) и други терористички групи во регионот, додавајќи дека нејзина цел и понатаму ќе биде ...

Ердоган вети - ефективнo ќе се бори против исламските радикали

Вечер Прес - 01.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција ќе се бори против милитантите на Исламската држава и други терористички групи во регионот, додавајќи дека нејзина цел и понатаму ќе биде ...

Џихадистите заробија 20 турски војници во Сирија, владата бара интервенција

Тера - 01.10.2014

Џихадистите од Исламската држава заробија 20 војници на турската армија во сириската провинција Халеб (Алепо), пренесе либанската телевизија al- Mayadin, а турската исламско-кознервативна влада доцна ...

Турција ќе се бори против ИД

Н.Македонија - 01.10.2014

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Турција ќе се бори против „Исламската држава“(ИД) и други терористички групи во регионот, додавајќи дека нејзина цел и понатаму ќе биде ...

Исламската држава најголема закана за Турција

Н.Македонија - 01.10.2014

Доколку ИД успее да воспостави контрола врз регионот, калифатот би можел да биде нов турски сосед. Ова е кошмарно сценарио за Европа, но и за Анкара, оценува „Шпигел“ Сириските бегалци ги зголемија ...

Уапсен Австралиец што финансирал џихадисти

Дневник - 30.09.2014

Австралиец (23) од мелбурнското предградие Сибрук бил уапсен вчера во рацијата изведена од австралиската федерална и државна полиција, а по дојава од ФБИ, под сомнение дека со најмалку 12.000 долари ...

Интервенцијата на САД против ИД досега околу милијарда долари

Алсат-М - 30.09.2014

Интервенциите на американската армија против групата Исламска држава (ИД) досега изнесуваат околу една милијарда долари и веројатно ќе достигнат сума од 2,4 до 3,8 милијарди долари годишно доколку ...

Експертите: Регрутирањето на џихадисти е глобална закана

Press24 - 30.09.2014

Според најновите проценки бројот на странските борци во Сирија, кои дошле од 81 земја, достигна рекорд од околу 15.000. Многу аналитичари сметаат дека во тек е најмасовна регрутација на странски ...

Експертите: Регрутирањето на џихадисти е глобална закана

Сител - 30.09.2014

Според најновите проценки бројот на странските борци во Сирија, кои дошле од 81 земја, достигна рекорд од околу 15.000. Многу аналитичари сметаат дека во тек е најмасовна регрутација на странски ...

Експертите: Регрутирањето на џихадисти е глобална закана

А1 On - 30.09.2014

Според најновите проценки бројот на странските борци во Сирија, кои дошле од 81 земја, достигна рекорд од околу 15.000. Многу аналитичари сметаат дека во тек е најмасовна регрутација на странски ...

Џихадистите ослободиле над 70 курдски деца кои беа грабнати во мај

Телеграф - 30.09.2014

Оваа организација со седиште во Велика Британија наведе дека родителите на децата го потврдиле ослободувањето на децата, на возраст меѓу 13 и 15 години, и дека е ослободена група од 70 од вкупно 153 ...

Неочекувано: Џихадистите ослободиле 70 грабнати курдски деца

Сител - 30.09.2014

Џихадистите од „Исламска држава“ (ИД) денеска ослободиле повеќе од 70 курдски деца на училишна возраст, кои во мај беа киднапирани на северот од Сирија, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на ...

Во Австралија уапсено лице кое финансирало џихадисти

+инфо - 30.09.2014

Еден човек бил уапсен денеска во Австралија под сомнение дека финансирал американски џихадист да замине да се бори во Сирија, наведе полициски извор за западни медиуми.

Пет километри ги делат курдската Пешмерга и џихадистите на ИДИЛ!

МРТ - 30.09.2014

Турската армија распореди тенкови на границата со Сирија. Парламентот пак треба да одлучи за воена операција против ИДИЛ и за продолжување на мандатот во Ирак...

Уапсен финансиер на џихадистите

Курир - 30.09.2014

Под сомнение дека финансирал американски џихадист да замине да се бори во Сирија, во Австралија денес е уапсен еден човек. Дваесет и три годишиот маж, чие име не е објавено, ќе биде под истрага ...

Курдските милиции почнаа операции на три места во Северен Ирак

+инфо - 30.09.2014

Курдските милиции почнаа денеска офанзива на три фронта во Северен Ирак против сунитската џихадистичка група Исламска држава. Операциите почнале утрово по локално време северно од Мосул, кој е под ...

ИСИС се наближува до Турција

Нова ТВ - 30.09.2014

Исламската држава се приближува до сирискиот град Кобани кој е близу границата со Турција, јавува Си-Ен-Ен. Терористичката организација се наоѓа три километри источно од Кобани, со што се потврдуваат ...

Турција возврати, се интензивираат борбите меѓу ИДИЛ и курдската Пешмерга

МРТ - 30.09.2014

ИДИЛ објави втора снимка од серијата „Позајмете ми ги вашите уши“. На неа киднапираниот фотограф на британски „Сандеј Тајмс“ Џон Кентли е принуден да ги критикува воздушните напади...

Воздушни напади против ИД во близина на Кобани

Р.С.Европа - 30.09.2014

Воздушните напади на коалицијата предводена од САД против милитантите на Исламската држава (ИС), денеска биле насочени и погодиле цели на милитантите во близина на градот Кобани на границата меѓу ...

Аранч се залага за продолжување на мандатот за турски воени акции во Ирак и во Сирија

А1 On - 30.09.2014

Парламентарниот мандат, со кој ќе и се дозволи на Турција да презема воени акции во Ирак и во Сирија, ќе ги покрие сите можни закани и ризици, изјави денеска турскиот вицепремиер Булент Аранч.

Џихадистите ослободиле над 70 курдски деца кои во мај беа грабнати кај Кобане

Алфа - 30.09.2014

Џихадистите од „Исламска држава“ (ИД) денеска ослободиле повеќе од 70 курдски деца на училишна возраст, кои во мај беа киднапирани на северот од Сирија, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на ...

Воената интервенција на САД против ИД досега изнесува околу една милијарда долари

А1 On - 30.09.2014

Интервенциите на американската армија против групата Исламска држава (ИД) досега изнесуваат околу една милијарда долари и веројатно ќе достигнат сума од 2,4 до 3,8 милијарди долари годишно доколку ...

Воената интервенција на САД против ИД досега изнесува околу една милијарда долари

Сител - 30.09.2014

Интервенциите на американската армија против групата Исламска држава (ИД) досега изнесуваат околу една милијарда долари и веројатно ќе достигнат сума од 2,4 до 3,8 милијарди долари годишно доколку ...

Во Австралија уапсено лице кое финансирало џихадисти

Сител - 30.09.2014

Еден човек бил уапсен денеска во Австралија под сомнение дека финансирал американски џихадист да замине да се бори во Сирија, наведе полициски извор за западни медиуми.

Во Австралија уапсено лице кое финансирало џихадисти

А1 On - 30.09.2014

Еден човек бил уапсен денеска во Австралија под сомнение дека финансирал американски џихадист да замине да се бори во Сирија, наведе полициски извор за западни медиуми.

Воената интервенција на САД против ИД досега изнесува околу една милијарда долари

+инфо - 30.09.2014

Интервенциите на американската армија против групата Исламска држава (ИД) досега изнесуваат околу една милијарда долари и веројатно ќе достигнат сума од 2,4 до 3,8 милијарди долари годишно доколку ...

Австралија: Уапсен човек кој финансирал џихадисти

Нетпрес - 30.09.2014

Полицијата во Австралија уапсила едно лице под сомнение дека финансирал американски џихадист да замине да се бори бво Сирија. Дваесет и тригодишното момче ќе биде под истрага за обвиненија за ...

Курдските милиции почнаа операции на три места во Северен Ирак

А1 On - 30.09.2014

Курдските милиции почнаа денеска офанзива на три фронта во Северен Ирак против сунитската џихадистичка група Исламска држава. Операциите почнале утрово по локално време северно од Мосул, кој е под ...

Експертите: Регрутирањето на џихадисти е глобална закана

Алфа - 30.09.2014

Според најновите проценки бројот на странските борци во Сирија, кои дошле од 81 земја, достигна рекорд од околу 15.000. Според најновите проценки бројот на странските борци во Сирија, кои дошле од 81 ...

За џихад масовно се регрутираат тинејџери од Западот

Вечер Прес - 30.09.2014

Според најновите проценки, бројот на странските борци во Сирија, кои дошле од 81 земја, достигна рекорд од околу 15.000 Многу аналитичари сметаат дека во тек е најмасовна регрутација на странски ...

Експертите: Регрутирањето на џихадисти е глобална закана

Република - 30.09.2014

Според најновите проценки бројот на странските борци во Сирија, кои дошле од 81 земја, достигна рекорд од околу 15.000. Многу аналитичари сметаат дека во тек е најмасовна регрутација на странски ...

Воената интервенција на САД против ИСИС изнесува околу една милјарда долари

Денешен - 30.09.2014

Интервенциите на американската армија против ИСИС досега изнесуваат околу една милијарда долари и веројатно ќе достигнат сума од 2,4 до 3,8 милијарди долари годишно доколку офанзивата продолжи со ...

Воената интервенција на САД против ИД досега изнесува околу една милијарда долари

Либертас - 30.09.2014

Интервенциите на американската армија против групата Исламска држава (ИД) досега изнесуваат околу една милијарда долари и веројатно ќе достигнат сума од 2,4 до 3,8 милијарди долари годишно доколку ...

Припадник на ИД за CNN: "Воздушните напади не се ефективни, долго се подготвувавме за нив"

Точка - 30.09.2014

САД започнале со воздушни напади на положбите на ИД во Сирија, но некои припадници на терористичката организација кои ги напуштиле своите положби и се вратиле во земјите од кои дошле сметаат дека ...

Kој плаќа?-Воената напади на САД против ИД досега една милијарда долари

Локално - 30.09.2014

Интервенциите на американската армија против групата Исламска држава (ИД) досега изнесуваат околу една милијарда долари и веројатно ќе достигнат сума од 2,4 до 3,8 милијарди долари годишно доколку ...

Сирија – инкубатор за нова генерација на терористи

Локално - 30.09.2014

Според најновите проценки бројот на странските борци во Сирија, кои дошле од 81 земја, достигна рекорд од околу 15.000. Многу аналитичари сметаат дека во тек е најмасовна регрутација на странски ...

Австралија: Уапсен човек кој што финансирал џихадисти

Денешен - 30.09.2014

Еден човек бил уапсен денеска во Австралија под сомнение дека финансирал американски џихадист да замине да се бори во Сирија, наведе полициски извор за западни медиуми.

Австралија: Уапсен човек кој финансирал џихадисти

Точка - 30.09.2014

Полицијата во Австралија уапсила едно лице под сомнение дека финансирал американски џихадист да замине да се бори бво Сирија. Дваесет и тригодишното момче ќе биде под истрага за обвиненија за ...

Исламската држава на црно продава нафта во земји од ЕУ

Н.Македонија - 30.09.2014

Брисел неодамна призна дека некои земји-членки купуваат дел од нафтата, која џихадистите ја користат за финансирање на нивната борба, како и за обезбедување комунални и социјални услуги на ...

Новата опасна војна на Обама

Н.Македонија - 30.09.2014

Обама потроши поголем дел од неговиот мандат во повлекување на американските сили од незгодните ситуации во странство. Но тој води негова војна во борбата против џихадистите од Исламската држава ...

Џихадистите ослободиле над 70 курдски деца кои беа грабнати во мај

Н.Македонија - 30.09.2014

Џихадистите од „Исламска држава“(ИД) денеска ослободиле повеќе од 70 курдски деца на училишна возраст, кои во мај беа киднапирани на северот од Сирија, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на ...

Џихадистите ослободиле над 70 курдски деца грабнати кај Кобане

Lider - 30.09.2014

Џихадистите од „Исламска држава“ (ИД) денеска ослободиле повеќе од 70 курдски деца на училишна возраст, кои во мај беа киднапирани на северот од Сирија, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на ...

Обама: Ја потценивме заканата од Исламската држава

Дневник - 29.09.2014

Американскиот претседател Барак Обама призна дека американските агенции ја потцениле заканата од бунтот на исламистите во Сирија. Во телевизиско интервју, тој истакна дека Ал каеда била поразена во ...

3.000 Европејци се борат на страната на ИСИС

Дневник - 29.09.2014

Бројот на Европејци, кои се приклучуваат и се борат за Исламската држава (ИД), драматично се зголемил во последниот месец, а меѓу нив има с` повеќе Скандинавци и Германци, предупредуваат европските ...

Џихадисти пред портите на Багдад

Утрински - 29.09.2014

Припадници на екстремистичката Исламска држава (ИД) денеска се приближиле на помалку од два километра до ирачкиот главен град Багдад, соопшти Фондацијата за помош и примирје на Блискиот исток.

Минофрлачки гранати од Сирија паднаа на турска територија

24 Вести - 29.09.2014

Минофрлачки гранати, истрелани од Сирија, паднале на турска територија, пренесе ДПА, повикувајќи се на информација на турската телевизија Си-Ен-Ен-Турк.

Сојузничките сили со напади на главниот гасовод под контрола на џихадистите

24 Вести - 29.09.2014

Силите на коалицијата предводена од САД нанесоа удари врз главниот гасовод и фабрика под контрола на џихадистите од „Исламска држава“ во Сирија. Целта на нападот била да ги натера џихадистите да ја ...

Џихадистите од „Исламска држава“ се приближиле до Багдад

24 Вести - 29.09.2014

Припадници на екстремистичката Исламска држава (ИД) денеска се приближиле на помалку од два километра до ирачкиот главен град Багдад, соопшти Фондацијата за помош и примирје на Блискиот исток.

Џихадисти на ИД се на само на пет километри од турската граница

Телеграф - 29.09.2014

Борците на ИД истрелале најмалку 15 ракети кои го погодиле центарот на градот, наведува Сирискиот центар, тврдејќи дека едно лице загинало Џихадисти на Исламската држава (ИД) денеска се приближија на ...

Џихадисти на ИД се приближија на пет километри од градот Кобане близу турската граница

А1 On - 29.09.2014

Џихадисти на Исламската држава (ИД) денеска се приближија на пет километри од клучниот курдски град Аин ал-Араб, на сириско-турската граница, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите ...

Турската Влада ќе побара од Парламентот дозвола за интервенција во Ирак и Сирија

Телеграф - 29.09.2014

Владата, истовремено, треба да поднесе уште една предлог резолуција за обновување на едногодишниот рок на одобрението дадено од Парламентот на турските вооружени сили за интервенција во Ирак Турската ...

Коалицијата предводена од САД нанесе удари врз главниот гасовод под контрола на џихадистите

+инфо - 29.09.2014

Силите на коалицијата предводена од САД нанесоа удари врз главниот гасовод под контрола на „Исламска држава“ во Сирија, соопшти невладината организација Сириски центар за набљудување на човековите ...

Џихадисти на ИД се приближиле до Багдад

+инфо - 29.09.2014

Припадници на екстремистичката Исламска држава (ИД) денеска се приближиле на помалку од два километра до ирачкиот главен град Багдад, соопшти Фондацијата за помош и примирје на Блискиот исток.

Џихадисти се приближиле до Багдад

Нетпрес - 29.09.2014

Припадници на екстремистичката Исламска држава (ИД) денеска се приближиле на помалку од два километра до ирачкиот главен град Багдад, соопшти Фондацијата за помош и примирје на Блискиот исток, објави ...

Коалицијата го бомбардираше главниот гасовод под контрола на ИД

Press24 - 29.09.2014

Силите на коалицијата предводена од САД нанесоа удари врз главниот гасовод под контрола на „Исламска држава“ во Сирија, соопшти невладината организација Сириски центар за набљудување на човековите ...

Коалицијата предводена од САД го бомбардираше главниот гасовод под контрола на џихадистите

Нетпрес - 29.09.2014

Силите на коалицијата предводена од САД нанесоа удари врз главниот гасовод под контрола на „Исламска држава“ во Сирија, соопшти невладината организација Сириски центар за набљудување на човековите ...

Коалицијата предводена од САД нанесе удари врз главниот гасовод под контрола на џихадистите

А1 On - 29.09.2014

Силите на коалицијата предводена од САД нанесоа удари врз главниот гасовод под контрола на „Исламска држава“ во Сирија, соопшти невладината организација Сириски центар за набљудување на човековите ...

Коалицијата предводена од САД нанесе удари врз главниот гасовод под контрола на џихадистите

Сител - 29.09.2014

Силите на коалицијата предводена од САД нанесоа удари врз главниот гасовод под контрола на „Исламска држава“ во Сирија, соопшти невладината организација Сириски центар за набљудување на човековите ...

Минофрлачки гранати, истрелани од Сирија, паднаа на турска територија

Press24 - 29.09.2014

Од Сирија истрелани минофрлачки гранати, паднале на турсаката територија пренесе ДПА, повикувајќи се на информација на турската телевизија Си-Ен-Ен-Турк.

Коалицијата предводена од САД удри врз главниот гасовод под контрола на џихадистите

Курир - 29.09.2014

Силите на коалицијата предводена од САД нанесоа удари врз главниот гасовод под контрола на ИД во Сирија, соопштиле од невладината организација Сириски центар за набљудување на човековите права.

Судење на екстремистите во Белгија

Нетпрес - 29.09.2014

Против за повеќе од десетина Белгијанци почнува судски процес поради тоа што, како што се сомнева, регрутирале борци за екстремистичките џихадисти во Сирија.

Во Белгија започнува најголемиот судски процес против џихадисти

МРТ - 29.09.2014

Под силно полициско обезбедување денеска почнува судски процес против 46 Белгијци кои се обвинети дека регрутирале борци за џихадистичките групи. Ова е најголем судски процес против терористички ...

Гранати истрелани од Сирија паднале во Турција

Нетпрес - 29.09.2014

Минифрлачки гранати истрелани од Сирија паднале на турска територија. Гранатите биле истрелани за време на долготрајните борби меѓу борците на групата „Исламска држава“ и курдските сили, кои го ...

Минофрлачки гранати, истрелани од Сирија, паднаа на турска територија

Република - 29.09.2014

Минофрлачки гранати, истрелани од Сирија, паднале на турска територија, пренесе ДПА, повикувајќи се на информација на турската телевизија Си-Ен-Ен-Турк.

„Исламската држава“ се доближува до Турција

Локално - 29.09.2014

Џихадисти од „Исламска држава” настапуваат кон клучниот курдски град Аин ал Араб до сириската граница со Турција, соопштија од Сирискиот центар за човекови права, пишува „Франс прес”.

Коалицијата предводена од САД го бомбардираше главниот гасовод под контрола на џихадистите

Точка - 29.09.2014

Силите на коалицијата предводена од САД нанесоа удари врз главниот гасовод под контрола на "Исламска држава" во Сирија, соопшти невладината организација Сириски центар за набљудување на човековите ...

Турската Влада бара изим од пратениците да интервенира во Ирак и Сирија

еМагазин - 29.09.2014

Турската Влада се очекува најдоцна утре во Парламентот да поднесе предлог резолуција, што ќе ја одобри употребата на сила во Сирија, а што на Анкара ќе и овозможи да се приклучи кон коалицијата ...

Џихадистите се поблиску до Багдад

Пулс24 - 29.09.2014

Припадници на екстремистичката Исламска држава (ИД) денеска се приближиле на помалку од два километра до ирачкиот главен град Багдад, соопшти Фондацијата за помош и примирје на Блискиот исток.

Џихадистите стигнаа пред Багдад

еМагазин - 29.09.2014

Припадници на екстремистичката Исламска држава (ИД) денеска се приближиле на помалку од два километра до ирачкиот главен град Багдад, соопшти Фондацијата за помош и примирје на Блискиот исток.

САД трошат милјарда долари месечно за борба против ИД

Вечер Прес - 29.09.2014

Со оглед на тоа дека нападите ќе траат долго, се предвидува дека тие годишно САД ќе ги чинат 10-15 милјарди долари. Само првата ноќ на нападите САД во акцијата испратија неколку борбени авиони Ф-22 и ...

Исламска држава е варварска група!

Вечер Прес - 29.09.2014

Ахмет Давутоглу Турскиот премиер, Ахмет Давутоглу, упати една од досега најострите реакции кон џихадистичката организација Исламска држава, објави „Хуриет дејли њуз“.

Џихадисти на ИД се приближија на пет километри близу турската граница

Денешен - 29.09.2014

Џихадисти на Исламската држава (ИД) денеска се приближија на пет километри од клучниот курдски град Аин ал-Араб, на сириско-турската граница, соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите ...

Турција бара зелено светло за вклучување кон коалицијата против ИД

Локално - 29.09.2014

Турската Влада се очекува најдоцна утре во Парламентот да поднесе предлог резолуција, што ќе ја одобри употребата на сила во Сирија, а што на Анкара ќе и овозможи да се приклучи кон коалицијата ...

Турската Влада ќе побара дозвола за интервенција во Ирак и Сирија

Република - 29.09.2014

Турската Влада се очекува најдоцна утре во Парламентот да поднесе предлог резолуција, што ќе ја одобри употребата на сила во Сирија, а што на Анкара ќе и овозможи да се приклучи кон коалицијата ...

Судење на екстремистите во Белгија

Точка - 29.09.2014

Против за повеќе од десетина Белгијанци почнува судски процес поради тоа што, како што се сомнева, регрутирале борци за екстремистичките џихадисти во Сирија.

Турската Влада ќе бара дозвола за интервенција во Ирак и Сирија

Пулс24 - 29.09.2014

Турската Влада се очекува најдоцна утре во Парламентот да поднесе предлог резолуција, што ќе ја одобри употребата на сила во Сирија, а што на Анкара ќе и овозможи да се приклучи кон коалицијата ...

Гранати истрелани од Сирија паднале во Турција

Точка - 29.09.2014

Минофрлачки гранати истрелани од Сирија паднале на турска територија. Гранатите биле истрелани за време на долготрајните борби меѓу борците на групата „Исламска држава“ и курдските сили, кои го ...

Џихадисти пред портите на Багдад

Република - 29.09.2014

Припадници на екстремистичката Исламска држава (ИД) денеска се приближиле на помалку од два километра до ирачкиот главен град Багдад, соопшти Фондацијата за помош и примирје на Блискиот исток.

САД и сојузниците им нанесоја удари врз главниот гасовод под контрола на ИСИС

Денешен - 29.09.2014

Силите на коалицијата предводена од САД нанесоа удари врз главниот гасовод под контрола на „Исламска држава“ во Сирија, соопшти невладината организација Сириски центар за набљудување на човековите ...

Џихадисти на ИД се приближиле до Багдад

Н.Македонија - 29.09.2014

Припадници на екстремистичката Исламска држава(ИД) денеска се приближиле на помалку од два километра до ирачкиот главен град Багдад, соопшти Фондацијата за помош и примирје на Блискиот исток - ...

Исламска држава е варварска група

Идивиди - 29.09.2014

Анкара, 28 септември 2014 (МИА) - Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денеска упати една од најострите реакции кон џихадистичката организација Исламска држава, објави „Хуриет дејли њуз“.