TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Расте поддршката за владата на Монти, рекордна поддршка од 80 проценти од граѓаните

Канал5 - 20.11.2011

Новата италијанска влада на Марио Монти урива рекорди во популарност со околу 80 отсто поддршка од италијанските граѓани, покажуваат резултатите од анкетата што ја објави левичарскиот весник „Ла ...

Рекордна популарност на владата на Монти

Алфа - 20.11.2011

Новата италијанска влада на Марио Монти ги урива сите рекорди според популарноста со 80 отсто поддршка од италијанските граѓани, се наведува во анкетата објавена денеска во весникот Ла Република.

Владата на Марио Монти ги соборува сите рекорди на популарност

Нетпрес - 20.11.2011

Новата италијанска влада на премиерот Марио Монти ги соборува сите рекорди на популарност, со околу 80 отсто доверба на италијанските граѓани, според анкетите кои ги објавил левичарскиот дневен ...

Монти ги соборува сите рекорди на популарност

+инфо - 20.11.2011

Новата италијанска влада на премиерот Марио Монти ги соборува сите рекорди на популарност, со околу 80 отсто доверба на италијанските граѓани, според анкетите кои ги објавил левичарскиот дневен ...

Владата на Марио Монти ги соборува сите рекорди на популарност

Точка - 20.11.2011

Новата италијанска влада на премиерот Марио Монти ги соборува сите рекорди на популарност, со околу 80 отсто доверба на италијанските граѓани, според анкетите кои ги објавил левичарскиот дневен ...

Берлускони: Монти нема да се кандидира на следните избори

Sky - 20.11.2011

Новиот италијански премиер Марио Монти се согласи да не се кандидира на претстојните избори, изјави поранешниот претседател на италијанската влада, Силвио Берлускони.

Монти доби мандат за штедење

Н.Македонија - 19.11.2011

Новата технократска влада на италијанскиот премиер Марио Монти вчера доби поддршка од Долниот дом на парламентот, само еден ден откако доверба и изгласа горниот дом, Сенатот.

Меркел, Саркози и Монти заедно ќе работат за спас на Европа од кризата

Дневник - 18.11.2011

Германскиот канцелар Ангела Меркел, францускиот претседател Никола Саркози и италијанскиот премиер Марио Монти во телефонска конференција ветија дека ќе работат заедно за да се обидат да ја спасат ...

Сенатот му изгласа доверба на новиот кабинет на Марио Монти

Дневник - 18.11.2011

Италијанскиот премиер Марио Монти лесно ја доби довербата за својата влада во Сенатот, положувајќи го првиот испит за технократскиот кабинет.

Берлускони нема никакви замерки за новата влада

Курир - 18.11.2011

Силвио Берлускони поранешниот италијански премиер денес изјави дека нема никакви примедби кон владеењто на неговиот наследник Марио Монти да ја има можноста да раководи со Владата до редовните избори ...

Меркел, Саркози и Монти заедно ќе бараат излез од кризата

Капитал - 18.11.2011

Германскиот канцелар Ангела Меркел, францускиот претседател Никола Саркози и италијанскиот премиер Марио Монти денеска во телефонска конференција ветија дека ќе работат заедно за да се обидат да ја ...

Монти доби доверба од Сенатот

Курир - 18.11.2011

Италијанскиот премиер Марио Монти вчера вечерта лесно ја доби довербата за својата влада во Сенатот, положувајќи го првиот испит за технократскиот кабинет.

Италијанската влада ја доби довербата од Сенатот

Нетпрес - 18.11.2011

Новата технократска влада на премиерот, Марио Монти, ја доби довербата од италијанскиот Сенат, со што владата доби “зелено светло“ да продолжи со реформите и мерките за штедење за да ја извлече ...

Италија и дефинитивно доби нова влада

Р.С.Европа - 18.11.2011

Владата на италијанскиот премиер Марио Монти денеска доби доверба и во долниот дом на Парламентот, ден откако Монти ги презентира радикалните реформи со цел земјата да излезе од должничката криза.

Да живеат технократите

Окно - 18.11.2011

Дали наводниот „демократски дефицит“ на ЕУ сега се шири на поединечни европски земји како последица од кризата на суверениот долг? Подемот на технократите кои не се избрани на избори во Грција и ...

Монти доби доверба од Сенатот

Канал 77 - 18.11.2011

Италијанскиот премиер Марио Монти вчера вечерта лесно ја доби довербата за својата влада во Сенатот, положувајќи го првиот испит за технократскиот кабинет.

Италијанската влада ја доби довербата од Сенатот

Точка - 18.11.2011

Новата технократска влада на премиерот, Марио Монти, ја доби довербата од италијанскиот Сенат, со што владата доби “зелено светло“ да продолжи со реформите и мерките за штедење за да ја извлече ...

Студентите против банкарската влада на Монти

Н.Македонија - 18.11.2011

Илјадници студенти од италијанските универзитети вчера протестираа во Рим, Милано, Торино, Палермо и во други градови против строгите мерки на штедење и против „банкарската влада“ на технократот ...

Берлускони нема забелешки на владеењето на Монти

Н.Македонија - 18.11.2011

Поранешниот италијански премиер, Силвио Берлускони, вели дека нема никакви забелешки неговиот наследник Марио Монти да раководи со владата до редовните парламентарни избори во 2013 години.

Почнува гласањето доверба за преодната влада на Италија

Deutsche Welle - 17.11.2011

Денеска (17.11.2011) и утре двата дома на италијанскиот парламент треба да гласаат за доверба на кризната преодна влада предводена од премиерот Марио Монти.

Монти ја презентира економската програма, надвор демонстрации

Телма - 17.11.2011

Новиот италијански премиер, Марио Монти, го презентираШе денеска во Сенатот планот за решавање на економските проблеми на државата и намалување на долгот, додека во повеќе градови во државата се ...

Италијанскиот премиер ќе биде министер и за економија и за финансии

Канал5 - 17.11.2011

Новиот италијански премие, Марио Монти ќе биде и министер за економија и министер за финансии. Со по две министерства ќе раководат уште двајца членови на новата италијанска влада.

Италијанските студенти се кренаа против „владата на банкарите“

Телма - 17.11.2011

Студентите од цела Италија се судрија денеска со полицијата на протестите организирани поради незадоволството од мерките на штедење, додека штрајковите на вработените во јавниот транспорт, го запреа ...

Новата италијанска влада положи заклетва

Дневник - 17.11.2011

Марио Монти положи заклетва како нов премиер на Италија, со што и официјално ја презеде функцијата од Силвио Берлускони.

Поздрав за технократите

Утрински - 17.11.2011

Љупчо Поповски Што се случува со Европа? Дали некои од нејзините земји го стигнаа нивото на „демократски дефицит“ па политичарите немаат капацитет, знаење или мандат да ги решат големите должнички ...

Фармерот Скот Вејсон од Рома гледа како тече жетвата

Утрински - 17.11.2011

Фармерот Скот Вејсон од австралискиот град Рома, северно од Бризбејн гледа како тече жетвата. Откако беше пронајден гасот во овој дел на Австралија пејсажот драматично се менува.

На Монти му е полесно без политичари во кабинетот

Дневник - 17.11.2011

Монти е убеден оти неговата влада ќе опстане до редовните избори во 2013 година, иако јавноста очекува по спроведувањето на неопходните реформи партиите да договорат распишување предвремени избори ...

Монти и неговиот кабинет положија заклетва пред претседателот Наполитано

Нетпрес - 17.11.2011

Марио Монти вечерва положи заклетва како нов премиер на Италија пред шефот на државата Џорџо Наполитано. На церемонијата во претседателската резиденција „Куиринале“ во Рим идниот премиер вети дека ќе ...

Монти доби доверба во Сенатот

+инфо - 17.11.2011

Италијанскиот премиер Марио Монти вечерва лесно ја доби довербата за својата влада во Сенатот, положувајќи го првиот испит за технократскиот кабинет.

Марио Монти го доби мандатот за состав на новата влада

Таратур - 17.11.2011

Италијанскиот претседател, Џорџо Наполитано, му го довери мандатот на поранешниот европски комесар, Марио Монти, за состав на новата влада.

Технички влади - апсурди и предизвици

Окно - 17.11.2011

Техничките влади станаа политичкиот модус вивенди во т.н. јужно крило на Европската унија – во презадолжената Грција и во опасно разнишаната Италија. Оваа изнудена и привремена солуција - на чело на власта да застанат способни и докажани експерти, ...

Меркел побара од италијанскиот премиер Монти да оствари „решителни" реформи

Inpress - 17.11.2011

Берлин, 17. ноември 2011 (ИНПРЕС) Германскиот канцелар Ангела Меркел го повика новиот италијански премиер Марио Монти брзо да превземе „решителни" реформи, пренесува АФП.

Илјадници студенти демонстрираат во Италија

Inpress - 17.11.2011

Рим, 17. ноември 2011 (ИНПРЕС) Илјадници студенти во Рим се вклучија во протестна акција против кризата, и покрај промената на владата. Организаторите велат дека денешната акција е повеќе симболична.

Монти ја изложува владината програма пред Сенатот

Р.С.Европа - 17.11.2011

Новиот италијански премиер Марио Монти ќе ги претстави неговите планови за заживување на економијата и намалување на јавниот долг пред Сенатот, во пресрет на гласањето доверба на владата.

Анализа: Супер Марио ја спасува Италија

Нетпрес - 17.11.2011

Должничката криза во Италија доведе до промена на раководството на земјата. Контроверзниот политичар Берлускони беше сменет од незабележливиот економист и технократ Марио Монти.

Монти ветува баланс меѓу „растот и правичноста“

Р.С.Европа - 17.11.2011

Новиот италијански премиер Марио Монти ја претставува владината програма за заживување на економијата и намалување на јавниот долг пред Сенатот, додека студенти протестираат ширум Италија.

Први протести против владата на Монти

+инфо - 17.11.2011

Први протести против владата на Монти Илјадници студенти денеска протестираа во Милано против новата Влада на економистот Марио Монти и се судрија со полицијата.

Студентски безредија во Италија

Курир - 17.11.2011

Протестите на студентите низ италијанските градови прераснаа во безредија, поради недостигот на работни за младите и против кастрењето на буџетот.

Први протести против владата на Монти

МРТ - 17.11.2011

Илјадници студенти денеска протестираа во Милано против новата Влада на економистот Марио Монти и се судрија со полицијата.

Новата италијанска влада положи заклетва

Кирилица - 17.11.2011

Новата италијанска влада којашто ќе ја води еврокомесарот Марио Монти во средата доцна попладне положи заклетва пред претседателот на Републиката, Џорџо Наполитано Пред италијанскиот претседател, ...

Монти: Иднината на еврото ќе зависи од новите мерки на владата

Курир - 17.11.2011

Новиот италијански премиер Марио Монти во своето прво обраќање пред Сенатот рече дека иднината на еврото меѓу другото ќе зависи од тоа што Италија ќе превземе во наредните недели.

Монти: Крајот на еврото може да доведе до распаѓање на заедничкиот пазар

Sky - 17.11.2011

Крајот на еврото ќе резултира со распад на заедничкиот пазар, неговите закони и институции, и Италија ќе се најде во развојното ниво од 1950-тите, рече новиот италијански премиер Марио Монти во ...

Монти и неговиот кабинет положија заклетва пред претседателот Наполитано

Точка - 17.11.2011

Марио Монти вечерва положи заклетва како нов премиер на Италија пред шефот на државата Џорџо Наполитано. На церемонијата во претседателската резиденција „Куиринале“ во Рим идниот премиер вети дека ќе ...

Супер Марио ја спасува Италија

Точка - 17.11.2011

Должничката криза во Италија доведе до промена на раководството на земјата. Контроверзниот политичар Берлускони беше сменет од незабележливиот економист и технократ Марио Монти.

Први протести против владата на технократот Монти

Н.Македонија - 17.11.2011

Повеќе илјади студенти протестираа во Милано против новата италијанска влада, предводена од економистот Марио Монти, и се судриле со силите за безбедност.

Експертите на Супер Марио ќе ја спасуваат Италија

Н.Македонија - 17.11.2011

Во технократската влада на Монти нема место за политичари. Таа ќе се обиде да ги смири финансиските пазари, да ги спроведе мерките на штедење и да го намали огромниот јавен долг на Италија од 1.900 ...

Монти го објави составот на новата италијанска влада

Утрински - 16.11.2011

Во новата влада, Марио Монти освен премиер ќе биде и министер за економија . Новиот премиер на Италија, поранешниот еврокомесар Марио Монти го соопшти составот на новата влада, соопштија западните ...

Монти ќе ја претстави новата италијанска влада

Дневник - 16.11.2011

Мандатарот за состав на новата италијанска влада Марио Монти денеска ќе го претстави новиот кабинет и финансиски план, два дена по разговорите со политичките, бизнис и синдикалните лидери во државата.

Монти ќе ја претстави новата италијанска влада

Утрински - 16.11.2011

Мандатарот за состав на новата италијанска влада Марио Монти денеска ќе го претстави новиот кабинет и финансиски план, два дена по разговорите со политичките, бизнис и синдикалните лидери во државата.

Италија ќе ги надмине сегашните тешкотии

Дневник - 16.11.2011

Мандатарот за состав на новата италијанска влада Марио Монти изрази уверување дека Италија ќе ги надмине сегашните тешкотии.

Марио Монти ќе ја претстави својата визија за Италија

Канал5 - 16.11.2011

Мандатарот за состав на новата италијанска влада, економистот Марио Монти денеска ќе го претстави новиот кабинет и финансиски план, два дена по разговорите со политичките, бизнис и синдикалните ...

Марио Монти го објави составот на новата италијанска влада

Вест - 16.11.2011

Новиот премиер на Италија, поранешниот еврокомесар Марио Монти го соопшти составот на новата влада, соопштија западните агенции. Во новата влада Монти освен премиер ќе биде и министер за економија.

Монти ја состави Владата - убеден во нејзиниот капацитет

Телма - 16.11.2011

Новиот италијански премиер Марио Монти изрази надеж дека неговата нова влада од технократи ќе ја врати довербата на пазарите во Италија и ќе ја смири напнатоста во италијанската политика, пренесоа ...

Монти го претстави новиот состав на кабинетот

Deutsche Welle - 16.11.2011

Мандатарот за состав на новата италијанска влада Марио Монти го претстави новиот состав на кабинетот. По разговорите со претседателот на земјата Џорџо Наполитано, на која ја претстави својата ...

Монти ја положи заклетвата и стана премиер на Италија

Р.С.Европа - 16.11.2011

Поранешниот еврокомесар Марио Монти ја положи свечената заклетва и стана нов премиер на Италија што ќе го предводи 63-тиот владин состав во земјата по завршувањето на Втората светска војна.

Монти ја состави новата влада на Италија

Кајгана - 16.11.2011

Новиот премиер на Италија Марио Монти денеска го соопшти составот на својот кабинет, прифаќајќи ја со тоа премиерската функција, како и функцијата министер за финансии.

Познат новиот состав на италијанската влада

Курир - 16.11.2011

Објавен составот на новата Италијанска влада од страна на новиот премиер на Италија Марио Монти. Во новата Влада Монти освен премиер, ќе биде и министер за економија.

Новата италијанска влада положи заклетва

Кајгана - 16.11.2011

Новата италијанска влада којашто ќе ја води еврокомесарот Марио Монти во средата доцна попладне положи заклетва пред претседателот на Републиката, Џорџо Наполитано.

Монти ја состави новата влада на Италија

Кирилица - 16.11.2011

Новиот премиер на Италија Марио Монти денеска го соопшти составот на својот кабинет, прифаќајќи ја со тоа премиерската функција, како и функцијата министер за финансии Монти и членовите на новата ...

Монти ќе ја претстави новата италијанска влада

Сител - 16.11.2011

Мандатарот за состав на новата италијанска влада Марио Монти денеска ќе го претстави новиот кабинет и финансиски план, два дена по разговорите со политичките, бизнис и синдикалните лидери во државата.

Монти ќе ја претстави новата италијанска влада

МРТ - 16.11.2011

Мандатарот за состав на новата италијанска влада Марио Монти денеска ќе го претстави новиот кабинет и финансиски план, два дена по разговорите со политичките, бизнис и синдикалните лидери во државата.

„Гласот“ на Берлускони клучен за новата влада

Курир - 16.11.2011

Два дена по разговорите со политичките, бизнис и синдикалните лидери во државата, новиот и финански план на Италија ќе биде претставен денес од страна на мандатарот Марио Монти.

Монти ќе ја претстави новата италијанска влада

+инфо - 16.11.2011

Мандатарот за состав на новата италијанска влада Марио Монти денеска ќе го претстави новиот кабинет и финансиски план, два дена по разговорите со политичките, бизнис и синдикалните лидери во државата.

Монти денеска ќе ја претстави новата италијанска влада

Press24 - 16.11.2011

Монти вчера имаше средба со лидери на политички партии во намера да обезбеди поддршка за формирање на кабинетот кој би ја водел третата по големина економија во еврозоната кон надминување на ...

Италија- Премиерот Монти ќе го престави составот на новата Влада

Р.С.Европа - 16.11.2011

Новиот италијански премиер Марио Монти, се очекува денеска на претседателот Џорџо Наполитано да му го престави својот предлог за состав на новата Влада.

Монти ја претставува новата влада

Нетпрес - 16.11.2011

Мандатарот за составот на новата влада на Италија, Марио Монти ќе ги претстави членовите на новиот кабинет и финансискиот план на владата, по два дена разговори со политичките, деловните и ...

Монти изрази уверување дека Италија ќе ги надмине сегашните тешкотии

Капитал - 16.11.2011

Мандатарот за состав на новата италијанска влада Марио Монти изрази уверување дека Италија ќе ги надмине сегашните тешкотии.Поранешниот еврокомесар по завршувањето на денешните консултации за ...

Марио Монти го објави составот на Кабинетот

Сител - 16.11.2011

Новиот премиер на Италија Марио Монти го објави составот на новата Влада на Италија. Во новата Влада Монти освен премиер, ќе биде и министер за економија.

Монти - И премиер и министер за финансии на Италија

Р.С.Европа - 16.11.2011

Марио Монти формално ја прифати номинацијата за премиер на Италија и најави дека истовремено ќе биде и министер за финансии.

Марио Монти го објави составот на Кабинетот

МРТ - 16.11.2011

Новиот премиер на Италија Марио Монти го објави составот на новата Влада на Италија. Во новата Влада Монти освен премиер, ќе биде и министер за економија.

Марио Монтио изрази надеж дека неговата влада ќе ја врати довербата

МРТ - 16.11.2011

Новиот италијански премиер Марио Монти изрази надеж дека неговата нова влада од технократи ќе ја врати довербата на пазарите во Италија и ќе ја смири напнатоста во италијанската политика, пренесоа ...

Монти и неговиот кабинет положија заклетва пред претседателот Наполитано

МРТ - 16.11.2011

Марио Монти вечерва положи заклетва како нов премиер на Италија пред шефот на државата Џорџо Наполитано. На церемонијата во претседателската резиденција „Куиринале“ во Рим идниот премиер вети дека ќе ...

Новиот италјански премиер положи заклетва

Sky - 16.11.2011

Новиот премиер на Италија, Марио Монти положи заклетва, со што официјално ја презеде функцијата од Берлускони. Тој на церемонијата вети дека ќе го почитува Уставот и ќе работи во интерес на народот.

Марио Монти го претстави својот кабинет

Вечер Прес - 16.11.2011

Новиот премиер на Италија, поранешниот еврокомесар Марио Монти, го соопшти составот на новата влада во која тој ќе биде и министер за економија.

Марио Монти ја објави владата

Sky - 16.11.2011

Марио Монти го објави составот на новата влада. Освен што ке биде премиер на италија Монти ќе биде и министер за финанси.

Тајни здруженија стојат зад Монти и Пападимос!?

Вечер Прес - 16.11.2011

Монти и Пападимос се долгогодишни членови на помалку таинствената Трилатерална комисија која во седумдесеттите години на минатиот век ја основал Дејвид Рокфелер, припадник на едно од двете најголеми ...

Монти ја претставува новата влада

Точка - 16.11.2011

Мандатарот за составот на новата влада на Италија, Марио Монти ќе ги претстави членовите на новиот кабинет и финансискиот план на владата, по два дена разговори со политичките, деловните и ...

Монти ќе ја претстави новата италијанска влада и финансискиот план

Sky - 16.11.2011

Два дена по разговорите со политичките, бизнис и синдикалните лидери во државата, мандатарот за состав на новата влада во Италија Марио Монти денеска ќе го претстави новиот кабинет и финансиски план.

Бакнежи на смртта?

Н.Македонија - 16.11.2011

Хрватските медиуми неделава се пошегуваа дека секој што го добил смртоносниот бакнеж на германската канцеларка Ангела Меркел се збогувал со политичката кариера - од нивниот премиер Иво Санадер до ...

Дојдоа, видоа, ќе штедат, ќе си одат

Н.Македонија - 16.11.2011

Кој до вчера слушнал за Лукас Пападимос или за Марио Монти? Грчкиот банкар и италијанскиот економист треба набрзина да ги извршат налозите од Брисел и да не се занимаваат многу со барањата на народот.

Марио Монти и неговиот кабинет положија заклетва

Н.Македонија - 16.11.2011

Марио Монти вечерва положи заклетва како нов премиер на Италија пред шефот на државата Џорџо Наполитано На церемонијата во претседателската резиденција „Куиринале“ во Рим идниот премиер вети дека ќе ...

Еврократски модел

Н.Македонија - 16.11.2011

Факт е дека земји од ЕУ, поточно еврозоната се соочува со сериозна криза. Прво тоа се случи во Грција, па во Италија, а кризата може да се прошири и во Ирска, Португалија, Шпанија, па се преминува на ...

Монти ќе ја претстави новата италијанска влада

Идивиди - 16.11.2011

Рим, 16 ноември 2011 (МИА) - Мандатарот за состав на новата италијанска влада Марио Монти денеска ќе го претстави новиот кабинет и финансиски план, два дена по разговорите со политичките, бизнис и ...

Монти го објави составот на новата италијанска влада

Идивиди - 16.11.2011

Рим, 16 ноември 2011 (МИА) - Новиот премиер на Италија, поранешниот еврокомесар Марио Монти го соопшти составот на новата влада, соопштија западните агенции.

Ромпуј: Монти е брилијантен, но не може сам да ја спаси Италија

Вест - 15.11.2011

Италија е исправена пред „моментот на вистината“, изјави претседателот на Европската унија Херман ван Ромпуј, цитиран од агенциите.

Монти почна да составува влада

Дневник - 15.11.2011

Поранешниот европски комесар Марио Монти, кој во неделата од претседателот Џорџо Наполитано доби мандат да ја состави привремената влада на Италија, вчера почна разговори со политичките партии, а за ...

Банкарски пуч?

Утрински - 15.11.2011

Димитар Чулев Кризата и демократијата дефинитивно не одат рака под рака и изнудените оставки на владите во Атина и во Рим и нивна смена со проверени банкари кои треба да ги спроведат мерките за ...

Марио Монти утре ќе ја претсатви новата влада на Италија

МРТ - 15.11.2011

Мандатарот за состав на новата италијанска влада Марио Монти утре ќе ги претстави членовите на новиот кабинет и владиниот финансиски план, по два дена разговори со политичките, деловните и ...

Марио Монти утре ќе ја претстaви новата влада на Италија

+инфо - 15.11.2011

Мандатарот за состав на новата италијанска влада Марио Монти утре ќе ги претстави членовите на новиот кабинет и владиниот финансиски план, по два дена разговори со политичките, деловните и со ...

Ромпуј: Монти е брилијантен, но не може сам да ја спаси Италија

Курир - 15.11.2011

Претседателот на Европската унија Херман ван Ромпуј изјави дека Италија е исправена пред „моментот на вистината“. Ромпуј го предупреди Марио Монти, кој е одреден да биде следниот премиер на земјата, ...

Марио Монти се подготвува за формирање на Владата

Inpress - 15.11.2011

Рим, 15. ноември 2011 (ИНПРЕС) Марио Монти, новиот премиер на Италија, се зазеде со формирањето на владата, по заминувањето на Силвио Берлускони, обвинет за намалување на довербата кон земјата.

Марио Монти од утре официјално нов премиер на Италија

Курир - 15.11.2011

Марио Монти новиот мандатар на новата италијанска влада влезе во последна фаза за остварување на влада. Тој денес имаше средби со најголемите политички партии работодавачите и сидикатите за новата ...

Марио Монти утре ќе ја претсатви новата влада на Италија

Н.Македонија - 15.11.2011

Мандатарот за состав на новата италијанска влада Марио Монти утре ќе ги претстави членовите на новиот кабинет и владиниот финансиски план, по два дена разговори со политичките, деловните и ...

ЕУ задоволна од именувањето на Монти

Утрински - 14.11.2011

Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј и претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо ја поздравија одлуката на претседателот на Италија да го повика сенаторот Марио Монти да ...

Бузек - Монти ќе формира добра влада на Италија

Утрински - 14.11.2011

„Ја поздравувам одлуката на италијанскиот парламент да усвои строг пакет мерки за штедење и структурални реформи. Промените во Италија враќаат надеж за обнова на финансискиот кредибилитет и враќање ...

Ромпуј и Баросо го поздравија Монти

Вест - 14.11.2011

Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј и претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо ја поздравија одлуката на претседателот на Италија да го повика сенаторот Марио Монти да ...

ЕУ задоволна од именувањето на Монти

Дневник - 14.11.2011

Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј и претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо ја поздравија одлуката на претседателот на Италија да го повика сенаторот Марио Монти да ...

Монти ќе формира добра влада на Италија

24 Вести - 14.11.2011

Претседателот на Европскиот парламент Јежи Бузек оцени дека политичките промени во Италија враќаат надеж во обнова на финансискиот кредибилитет на таа држава и оти новиот премиер Марио Монти има ...

Марио Монти нема волшебно стапче

Дневник - 14.11.2011

И самиот Монти изрази убедување дека владата со толку широка поддршка нема да може да спроведе брзи и решителни одлуки Поранешниот италијански еврокомесар Марио Монти, кој веројатно ќе ја формира ...

Марио Монти на местото на Силвио Берлускони

Дневник - 14.11.2011

Марио Монти, двократниот еврокомесар, доби мандат да ја сoстави новата италијанска влада, откако Силвио Берлускони вчера си поднесе оставка.

„Супер Марио“ Монти на чело на Италија?

Утрински - 14.11.2011

Почитуван економист, добро поврзан со горните редови на машинеријата на ЕУ Марио Монти е апсолутен контраст на италијанскиот премиер Силвио Берлускони, човекот чија улога е на пат да ја преземе.

Почеток на нова ера во Италија

Deutsche Welle - 14.11.2011

Признатиот економски експерт Марио Монти е нов премиер на Италија. Тој изјави дека сака веднаш да започне со работа откако италијанскиот претседател Џорџо Наполитано синоќа му го довери мандатот за ...

Марио Монти на местото на Берлускони

Утрински - 14.11.2011

По оставката на Силвио Берлускони, претседателот на Италија Џорџо Наполитано му даде мандат на поранешниот еврокомесар Марио Монти да ја состави новата италијанска влада .

Марио Монти ќе го замени Берлускони?

Press24 - 14.11.2011

Италијанскиот претседател Наполитано му го даде мандатот на поранешниот еврокомесар за да ја состави новата италијанска влада Претседателот на Италија Џорџо Наполитано вечерва му го врачи мандатот на ...

Ромпуј и Баросо го поздравија именувањето на Монти

Сител - 14.11.2011

Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј и претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо ја поздравија одлуката на претседателот на Италија да го повика сенаторот Марио Монти да ...

Марио Монти го доби мандатот за состав на новата влада

Нетпрес - 14.11.2011

Италијанскиот претседател, Џорџо Наполитано, му го довери мандатот на поранешниот европски комесар, Марио Монти, за состав на новата влада.

Марио Монти е новиот премиер на Италија

Нетпрес - 14.11.2011

Претседателот на Италија, Џорџо Наполитано, му го врачил мандатот за формирање на нова антикризна влада на економистот и поранешен еврокомесар Марио Монти, објавија италијанските медиуми, пренесува ...

Марио Монти е новиот премиер на Италија

+инфо - 14.11.2011

Претседателот на Италија, Џорџо Наполитано, му го врачил мандатот за формирање на нова антикризна влада на економистот и поранешен еврокомесар Марио Монти, објавија италијанските медиуми.

Бузек: Монти ќе формира добра влада на Италија

Сител - 14.11.2011

Претседателот на Европскиот парламент Јежи Бузек оцени дека политичките промени во Италија враќаат надеж во обнова на финансискиот кредибилитет на таа држава и оти новиот премиер Марио Монти има ...

Бузек: Монти има капацитет да состави добра влада на Италија

Курир - 14.11.2011

Претседателот на Европскиот парламент Јежи Бузек оцени дека политичките промени во Италија враќаат надеж во обнова на финансискиот кредибилитет на таа држава и оти новиот премиер Марио Монти има ...

Во прашање основите на ЕУ

Р.С.Европа - 14.11.2011

Светските берзи денеска бележат пораст во првата реакција на потезите на Италија и на Грција да добијат нови влади кои треба да ги водат овие земји надвор од финансиската криза.

Кој е Марио Монти?

Курир - 14.11.2011

Марио Монти (68), кој ќе ја води италијанската влада после оставката на долгогодишниот лидер Силвио Берлускони. Стекна углед на политичката и економската сцена низ децениите наназад на функцијата ...

Европскиот печат за новите премиери на Италија и Грција

Сител - 14.11.2011

Сенаторот Марио Монти е најдобриот избор за премиер на Италија, бидејќи тој е човек кој може да се справи со италијанската политика, оценуваат европските медиум во своите анализи посветени на ...

Ромпуј и Баросо го поздравија именувањето на Монти

Алфа - 14.11.2011

Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј и претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо ја поздравија одлуката на претседателот на Италија да го повика сенаторот Марио Монти да ...

Бузек: Монти ќе формира добра влада на Италија

МРТ - 14.11.2011

Претседателот на Европскиот парламент Јержи Бузек оцени дека политичките промени во Италија враќаат надеж во обнова на финансискиот кредибилитет на таа држава и оти новиот премиер Марио Монти има ...

Берлускони замина - Марио Монти е новиот премиер на Италија

Inpress - 14.11.2011

Рим, 14. ноември 2011 (ИНПРЕС) По оставката на Силвио Берлускони, економистот Марио Монти, според очекувањата, ја доби довербата од претседателот на Италија, Џорџо Наполитано да ја формира новата ...

Европскиот печат за новите премиери на Италија и Грција

МРТ - 14.11.2011

Сенаторот Марио Монти е најдобриот избор за премиер на Италија, бидејќи тој е човек кој може да се справи со италијанската политика, оценуваат европските медиум во своите анализи посветени на ...

Баросо и Ромпуј го поздравија изборот на Марио Монти за премиер на Италија

Sky - 14.11.2011

Жозе Мануел Баросо претседателот на Европската комисија и Херман Ван Ромпуј претседателот на Европскиот совет ја поздравија одлуката на претседателот на Италија Џорџо Наполитано да го повика ...

Марио Монти го доби мандатот за состав на новата влада

Точка - 14.11.2011

Италијанскиот претседател, Џорџо Наполитано, му го довери мандатот на поранешниот европски комесар, Марио Монти, за состав на новата влада.

Ќе ја спаси ли Супер Марио Италија?

Вечер Прес - 14.11.2011

Италијанскиот претседател, Џорџо Наполитано, прексиноќа му го довери мандатот на поранешниот европски комесар, Марио Монти, познат и како Кардинал, за состав на новата влада.

Супер Марио ќе ја спасува Италија

Н.Македонија - 14.11.2011

Ако Берлускони беше синоним за гафови и за скандали, неговиот веројатен наследник Монти се смета за еден од најистакнатите функционери на ЕУ.

Бузек: Монти ќе формира добра влада на Италија

Н.Македонија - 14.11.2011

Претседателот на Европскиот парламент Јежи Бузек оцени дека политичките промени во Италија враќаат надеж во обнова на финансискиот кредибилитет на таа држава и оти новиот премиер Марио Монти има ...

Ромпуј и Баросо го поздравија именувањето на Монти

Идивиди - 14.11.2011

Брисел, 14 ноември 2011 (МИА) - Претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпуј и претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо ја поздравија одлуката на претседателот на Италија да го ...