TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трите „пакети“ на Вес Мичел

Deutsche Welle - 16.03.2018

„Пакетите“ на Мичел беа ставени во една поголема кутија каде е наведена основната задача – Америка да помогне за побрзо решавање на горливите прашања и да го одвои регион од студената прегратка на Русија Помошник за преговори – така некако во два ...

Трите „пакети“ на Вес Мичел

Либертас - 16.03.2018

Помошник за преговори – така некако во два збора би можела да се окарактеризира посетата на високиот американски дипломат, Вес Мичел, на петте престолнини во регионот, каде што тој, наводно, требаше да решава три невралгични прашања.

Вес Мичел: Доктор за политика во балканската клиника

Слободен Печат - 16.03.2018

Неговите изјави беа меки и избалансирани, што не значи дека Мичел не е оној „дипломатскиот булдожер“ чие доаѓање се најавува и кој треба да „пресече“, во случај „двете пријателски земји“ да не успеат да се договорат.

Вес Мичел денеска во Атина на средби со владини претставници

24 Вести - 15.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел, денеска е во Атина на средби со грчки владини претставници. Според најавата од Стејт демартментот, Мичел со грчките власти ќе разговара за продлабочување на односите меѓу САД и ...

Името, Вес Мичел во посета на Грција

Алсат-М - 15.03.2018

Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска се сретна со високи функционери на грчката држава. Иако средбите не беа јавни, се верува дека Мичел пренел меѓу другото и пораки за прашањето за името.

Вес Мичел денеска во Атина

Алфа - 15.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел, денеска е во Атина на средби со грчки владини преставници. Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел, денеска е во Атина на средби со грчки ...

Вес Мичел денеска во Атина

Либертас - 15.03.2018

Според најавата од Стејт демартментот, Мичел со грчките власти ќе разговара за продлабочување на односите меѓу САД и Грција, зајакнување на билатералата соработка, особено во областите на одбраната, енергетиката, трговијата и инвестициите.

Вес Мичел денеска во Атина

ТВ21 - 15.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел, денеска е во Атина на средби со грчки владини преставници. Според најавата од Стејт демартментот, Мичел со грчките власти ќе разговара за продлабочување на односите меѓу САД и ...

Вес Мичел денеска во Атина

Сител - 15.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел, денеска е во Атина на средби со грчки владини преставници. Според најавата од Стејт демартментот, Мичел со грчките власти ќе разговара за продлабочување на односите меѓу САД и ...

Москва против создавањето на војска на Косово

Нетпрес - 15.03.2018

Официјална Москва се противи на идејата да биде формирана војска на Косово, рече портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова коментирајќи ја изјавата на помошникот на американскиот државен секретар за Европа и ...

Вес Мичел денеска во Атина

Канал5 - 15.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел, денеска е во Атина на средби со грчки владини преставници. Според најавата од Стејт демартментот, Мичел со грчките власти ќе разговара за продлабочување на односите меѓу САД и ...

Вес Мичел пристигна во Атина

Макфакс - 15.03.2018

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија денеска престојува во Атина, каде ќе оствари средби со претставници на грчката влада. Според најавата на Стејт департментот, Мичел ќе разговара со грчките власти за продлабочување на односите ...

Вес Мичел денеска во Атина

А1 On - 15.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел, денеска е во Атина на средби со грчки владини преставници. Според најавата од Стејт демартментот, Мичел со грчките власти ќе разговара за продлабочување на односите меѓу САД и ...

Москва се спротивставува на идејата за војска на Косово

Макфакс - 15.03.2018

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи на Косово, Марија Захарова го критикуваше создавањето на вооружени сили на Косово. „Создавањето на војска на Косово, структура која на ниту еден начин не се проближува до државната ...

Вес Мичел денеска во Атина

+инфо - 15.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел, денеска е во Атина на средби со грчки владини преставници. Според најавата од Стејт демартментот, Мичел со грчките власти ќе разговара за продлабочување на односите меѓу САД и ...

Мичел на средби со грчкиот државен врв во Атина

МРТ - 15.03.2018

Се очекува да се фокусира на тензиите со Турција. Нема официјална потврда, дали ќе стане збор и за разговорите меѓу Македонија и Грција за името. Продлабочување на Американско- грчките стратешки врски и билатералната соработка во одбраната, ...

Најголемиот „тешкаш" од Скопје во Атина за спорот со името

Press24 - 15.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел, денеска е во Атина на средби со грчки владини преставници. Според најавата од Стејт демартментот, Мичел со грчките власти ќе разговара за продлабочување на односите меѓу САД и ...

Вес Мичел денеска во Атина

Локално - 15.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел, денеска е во Атина на средби со грчки владини преставници. Според најавата од Стејт демартментот, Мичел со грчките власти ќе разговара за продлабочување на односите меѓу САД и ...

Вес Мичел денеска во Атина

Слободен Печат - 15.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел, денеска е во Атина на средби со грчки владини преставници. Според најавата од Стејт демартментот, Мичел со грчките власти ќе разговара за продлабочување на односите меѓу САД и ...

Вес Мичел пристигна во Атина

Точка - 15.03.2018

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија денеска престојува во Атина, каде ќе оствари средби со претставници на грчката влада. Според најавата на Стејт департментот, Мичел ќе разговара со грчките власти за продлабочување на односите ...

Москва се спротивставува на идејата за војска на Косово

Точка - 15.03.2018

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи на Косово, Марија Захарова, го критикува создавањето вооружени сили на Косово. „Создавањето војска на Косово, структура што на ниту еден начин не се приближува до државната, уште повеќе ја ...

Москва се спротивставува на идејата за војска на Косово

Вечер - 15.03.2018

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи на Косово, Марија Захарова го критикуваше создавањето на вооружени сили на Косово. „Создавањето на војска на Косово, структура која на ниту еден начин не се проближува до државната ...

Вес Мичел пристигна во Атина

Вечер - 15.03.2018

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија денеска престојува во Атина, каде ќе оствари средби со претставници на грчката влада. Според најавата на Стејт департментот, Мичел ќе разговара со грчките власти за продлабочување на односите ...

Поддршка од САД, Мичел во Атина, Коѕијас во Скопје

Алсат-М - 14.03.2018

Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, вчера во Скопје порача дека САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името.

Вес Мичел: Србија има континуирана поддршка од САД

Р.С.Европа - 14.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел вчера од Скопје пристигна во Белград, каде што оствари средба со српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ. На состанокот, како што соопштија од кабинетот на Дачиќ, биле ...

Поддршка од САД, Мичел во Атина, Коѕијас во Скопје

24 Вести - 14.03.2018

Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, порача дека САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Тој посочи дека САД се ангажирани и ќе продолжат да бидат ...

Влада: Посетата на Коѕијас, чекор напред во преговорите

Алсат-М - 14.03.2018

И покрај намалувањето на првичниот ентузијазм за скорешно решение, владата смета дека посетата на шефот на грчката дипломатија, Никос Коцијас идната недела е чекор напред во процесот. Владиниот портпарол прашан за изјавата на премиерот Заев дека се ...

Вучиќ: Подговени сме за компромис за Косово, но не и за понижување

Алсат-М - 14.03.2018

Подршката на европскиот пат на Србија, регионалната безбедност и односите со Косово беа главна тема на разговорие во Белград на американскиот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Вучиќ: Подготвени сме за компромис за Косово, но не и за понижување

+инфо - 14.03.2018

Вучиќ оцени дека Косово е најтешката препрека на Србија на европскиот пат и таа е подготвена да разговара за можните компромиси, но не прифаќа нејзино понижување. Подршката на европскиот пат на Србија, регионалната безбедност и односите со Косово ...

Вучиќ: Подговени сме за компромис за Косово, но не и за понижување

ТВ21 - 14.03.2018

Подршката на европскиот пат на Србија, регионалната безбедност и односите со Косово беа главна тема на разговорие во Белград на американскиот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Грчките медиуми за посетата на Мичел на Скопје

Либертас - 14.03.2018

Без анализи и коментари, но со различни наслови, грчките медиуми го пренесуваат текстот од државната новинска агенција АНА-МПа за вчерашната средба на американскиот помошник државен секретар Вес Мичел со македонскиот премиер Зоран Заев, јави ...

Вучиќ: Подговени сме за компромис за Косово, но не и за понижување

Алфа - 14.03.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ изрази благодарност до Мичел „што ги ислушал позициите на Србија за Косово, кои се сосем различни од оние на САД“. Подршката на европскиот пат на Србија, регионалната безбедност и односите со Косово беа главна ...

Грчките медиуми за посетата на Мичел на Скопје

Сител - 14.03.2018

- Без анализи и коментари, но со различни наслови, грчките медиуми го пренесуваат текстот од државната новинска агенција АНА-МПа за вчерашната средба на американскиот помошник државен секретар Вес Мичел со македонскиот премиер Зоран Заев, јави ...

Грчките медиуми за посетата на Мичел на Скопје

Република - 14.03.2018

Без анализи и коментари, но со различни наслови, грчките медиуми го пренесуваат текстот од државната новинска агенција АНА-МПа за вчерашната средба на американскиот помошник државен секретар Вес Мичел со македонскиот премиер Зоран Заев, јави ...

Вучиќ: Подговени сме за компромис за Косово, но не и за понижување

А1 On - 14.03.2018

Подршката на европскиот пат на Србија, регионалната безбедност и односите со Косово беа главна тема на разговорие во Белград на американскиот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Мичел: Србија ја има поддршката од САД

Макфакс - 14.03.2018

За време на престојот во Србија, американскиот помошник државен секретар Вес Мичел уверил дека Србија ја има поддршката на нивната земја, известија од кабинетот на српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ.

Грчките медиуми за посетата на Мичел на Скопје

А1 On - 14.03.2018

Без анализи и коментари, но со различни наслови, грчките медиуми го пренесуваат текстот од државната новинска агенција АНА-МПа за вчерашната средба на американскиот помошник државен секретар Вес Мичел со македонскиот премиер Зоран Заев.

Мичел во Грција - Коѕијас во Скопје за спорот со името

Press24 - 14.03.2018

Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, вчера во Скопје порача дека САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името.

Спорот во фаза „повикај пријател“...

Н.Македонија - 14.03.2018

Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, вчера, при посетата на Македонија, порача дека Македонија презела големи и значителни чекори и САД се задоволни од напредокот што е постигнат, но дека двете држави треба да го ...

Грчките медиуми за посетата на Мичел на Скопје

Press24 - 14.03.2018

Без анализи и коментари, но со различни наслови, грчките медиуми го пренесуваат текстот од државната новинска агенција АНА-МПа за вчерашната средба на американскиот помошник државен секретар Вес Мичел со македонскиот премиер Зоран Заев, јави ...

Поддршка од САД, Мичел во Атина, Коѕијас во Скопје

Локално - 14.03.2018

Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, вчера во Скопје порача дека САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името.

Вучиќ: Подговени сме за компромис за Косово, но не и за понижување

Стандард - 14.03.2018

Подршката на европскиот пат на Србија, регионалната безбедност и односите со Косово беа главна тема на разговорие во Белград на американскиот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Мичел: Србија ја има поддршката од САД

Точка - 14.03.2018

За време на престојот во Србија американскиот помошник-државен секретар, Вес Мичел, уверил дека Србија ја има поддршката на нивната земја, известија од Кабинетот на српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ.

Вучиќ: Подговени сме за компромис за Косово, но не и за понижување

Локално - 14.03.2018

Поддршката на европскиот пат на Србија, регионалната безбедност и односите со Косово беа главна тема на разговорие во Белград на американскиот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Вучиќ: Треба да го сочуваме мирот со Албанците

Независен - 14.03.2018

Подршката на европскиот пат на Србија, регионалната безбедност и односите со Косово беа главна тема на разговорие во Белград на американскиот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Мичел: Србија ја има поддршката од САД

Вечер - 14.03.2018

За време на престојот во Србија, американскиот помошник државен секретар Вес Мичел уверил дека Србија ја има поддршката на нивната земја, известија од кабинетот на српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ.

Косово доби американска поддршка за создавање на Армија

Стандард - 14.03.2018

Соединетите Американски Држави ги поддржуваат напорите на Косово да ги реформира своите безбедносни сили и да создаде сопствена армија. Ова го изјави американскиот помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел на заедничката ...

Вучиќ: Подговени сме за компромис за Косово, но не и за понижување

еМагазин - 14.03.2018

Подршката на европскиот пат на Србија, регионалната безбедност и односите со Косово беа главна тема на разговорие во Белград на американскиот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Мичел: Србија ја има поддршката од САД

Sky - 14.03.2018

За време на престојот во Србија, американскиот помошник државен секретар Вес Мичел уверил дека Србија ја има поддршката на нивната земја, известија од кабинетот на српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ.

Вес Мичел денеска во Скопје, името една од главните теми

МКД - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска доаѓа во посета на Македонија на разговори на кои, како што вчера изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, прашањето за името ќе биде една од главните ...

Мичел во Скопје: Американска поддршка за преговорите и за НАТО

Нова ТВ - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора станица од неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Како што објави Стејт Депарментот пред посетата тој на средбите со ...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

24 Вести - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од западен Балкан. Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, ...

Вес Мичел во Скопје: Силна поддршка, но без булдожерски погон?

Deutsche Welle - 13.03.2018

Посетата на Мичел ги подигна надежите во домашната јавност дека можеби тој е дипломатскиот „тешкаш“ во надминување на тешките прашања од разговорите за името. Но, искусни македонски дипломати сметаат дека „ова не е тоа“.

Мичел: Русија игра деструктивна улога на Балканот

Нова ТВ - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Азија Вес Мичел предупредува на „деструктивната улога“ на Русија на Балканот и ја обвини Москва дека ги „поткопува“ демократските институции во регионот.

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Алсат-М - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за ...

Мичел од Приштина ја обвини Русија за деструктивна улога на Балканот

Фокус - 13.03.2018

Русија игра се подеструктивна улога во голем дел од Балканот, дава дезинформации и ги поткопува демократските институции, изјави американскиот помошник државен секретар за Европа и Азија, Вес Мичел, кој е во посета на Косово.

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Телма - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за ...

Мичел: Само трајно решение за името, ќе биде заедничко решение

МКД - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, денеска ја повтори поддршката од САД за решавање на спорот околу името со Грција, но рече дека решението може да се постигне само во преговори меѓу двете земји.

Мичел: САД со поддршка до Македонија и Грција да најдат решение за името

Телма - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение.

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решени за името

24 Вести - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение.

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решениe за името

Алсат-М - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение.

Американскиот помошник државен секретар Мичел во Македонија

Р.С.Европа - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска доаѓа во посета на Македонија на разговори на кои, како што вчера изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, прашањето за името ќе биде една од главните ...

Мичел во Скопје со поддршка за преговорите со Грција

Р.С.Европа - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска во Македонија се очекува на властите да им ја повтори американската поддршка за евроатлантски интеграции, да понуди поддршка за тековните македонски преговори со Грција ...

Мичел: Единствено трајно решение за името ќе биде заедничко решение

Р.С.Европа - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев во Скопје изјави дека САД продолжуваат со поддршка за реформскиот пат на Македонија, како напорите на земјата и на Грција ...

Мичел: САД се и ќе бидат ангажирани во процесот за името

Нова ТВ - 13.03.2018

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска во Скопје ја повтори поддршката за решавање на спорот со Грција за уставното име, но нагласи дека тоа единствено може да биде постигнато во преговори меѓу двете земји.

Мичел: Единствено решение на спорот за името е она што ќе го постигнат двете земји

Телма - 13.03.2018

Единствено решение за спорот за името е она кое ќе го постигнат двете земји, сепак САД се и ќе продолжат да бидат ангажирани во процесот, е ставот на помошник државниот секретар на САД Вес Мичел, кој денеска во Скопје со премиерот Зоран Заев меѓу ...

Американска подршка за наоѓање компромис со Грција

24 Вести - 13.03.2018

САД може да се вклучи во процесот со свој ангажман и да ја поддржува земјата како и досега , но Македонија и Грција најдобро е сами да го затворат отворено прашање околу спорот со името. Ова е пораката која ја испрати Американскиот помошник државен ...

САД ќе помогнат, но трајно решение е она што ќе го договорат Македонија и Грција

Р.С.Европа - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение, нагласи денеска по средбата со премиерот Зоран Заев американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел. Тој престојува во посета на регионот.

САД остануваат посветени на поддршката на Македонија

Глас на Америка - 13.03.2018

Ова го порача помошникот-државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот Вес Мичел, по денешната средба со владиниот врв во Скопје СКОПЈЕ — Вашингтон, според Мичел, сака да ја види Македонија, како што ја нарече, регионален партнер и ...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Република - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за ...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

А1 On - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за ...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Сител - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за ...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

+инфо - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за ...

Вес Мичел во Скопје на средби со Заев и Димитров

МРТ - 13.03.2018

Мичел повторно ќе ја потврди поддршката на САД за македонските евроатлантски аспирации, а ќе понуди и поддршка за тековните разговори со Грција. На средбата исто така, треба да се зборува и за спроведувањето на реформите, за владеење на правото и за ...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Курир - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за ...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Нетпрес - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за ...

Прашањето за името – главна тема на средбите на Заев и Димитров со помошник-државниот секретар на САД

Макфакс - 13.03.2018

Американскиот помошник-државниот секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, денеска ќе пристигне во Скопје како втора дестинација во рамките на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Вес Мичел во Скопје: Силна поддршка, но без булдожерски погон?

Либертас - 13.03.2018

Посетата на Мичел ги подигна надежите во домашната јавност дека можеби тој е дипломатскиот „тешкаш“ во надминување на тешките прашања од разговорите за името. Но, искусни македонски дипломати сметаат дека „ова не е тоа“.

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Алфа - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, ...

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

Курир - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Единственото решение ќе биде заедничкото решение. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки ...

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

Република - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Единственото решение ќе биде заедничкото решение. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки ...

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

Сител - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение.

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Кајгана - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за спорот со името и многу е важно двете држави да продолжат со преговорите, изјави американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, на заедничката прес-конференција ...

Американскиот помошник државен секретар Мичел денес во Македонија

Канал5 - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Азија Вес Мичел денеска доаѓа во посета на Македонија на разговори на кои, како што вчера изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, прашањето за името ќе биде една од главните теми.

Вес Мичел: Србија има континуирана поддршка од САД

+инфо - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел вечерва од Скопје пристигна во Белград, каде оствари средба со српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ. На состанокот, како што соопштија од кабинетот на Ивица Дачиќ, биле ...

Мичел: Вклучувањето на САД во спорот за името мора да е во согласност со американските начела и тајминзи

Алфа - 13.03.2018

Вклучувањето на САД во процесот на решавање на спорот за името мора да е во согласност со американските тајминзи и начела, беше јасен денеска наследникот на Викторија Нуланд, Вес Мичел, по функција помошник државен секретар за европски прашања.

Мичел: Моменталните услови за решавање на спорот за името се подобри од било кога, но САД нема да го решат проблемот за ...

Либертас - 13.03.2018

Моменталните услови за решавање на спорот за името се подобри од било кога, но САД нема да го решат проблемот место вас, истакна помошникот државен секретар за европски прашања на американскиот Стејт Департмент, Вес Мичел, на прес-конфренција по ...

(Во живо) Прес-конференција на Зоран Заев и Вес Мичел

Макфакс - 13.03.2018

Заедничка изјава на претседателот на Владата, Зоран Заев и помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес ...

(ВИДЕО) Заев: Кога ти е тешко повикај пријател, ние ја повикавме Америка

Либертас - 13.03.2018

Кога ти е тешко во животот треба да повикаш пријател за да ти помогне, ние за помош при решавање на спорот за името со Грција, ги повикавме Соединетите Американски Држави. Добро би било кога со Грција сами би го решиле спорот за името, во ...

САД не можат да ја донесат одлуката, Македонија и Грција самите можат да најдат решение

Нетпрес - 13.03.2018

Помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел ја повторни во Скопје во вторникот поддршката за решавање на спорот со Грција за уставното име, но нагласи дека тоа единствено може да биде постигнато во преговори меѓу двете земји.

ВИДЕО: Прес-конференција на Зоран Заев и Вес Мичел

А1 On - 13.03.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска оствари средба со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес ...

Тачи: Дијалогот меѓу Белград и Приштина ќе продолжи без размена на територии

Макфакс - 13.03.2018

Говорејќи во рамките на прес-конференција со заменик-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел, претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека дијалогот за нормализирање на билатералните односи меѓу Белград и Приштина ќе биде ...

Заев: Кога е тешко и мачно, убаво е да ги повикате пријателите како САД

ТВ21 - 13.03.2018

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев денеска оствари средба со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел. На средбата, Заев истакна дека очекува Македонија што поскоро да влезе во ЕУ и НАТО.

Мичел: САД ги поддржува двете земји да дојдат до решение за спорот со името

ТВ21 - 13.03.2018

Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел порача дека САД и понатаму ќе се ангажираат и ќе учествуваат во процесот за влез на Македонија во ЕУ и НАТО. „Имавме многу добра дискусија денеска.

(ВИДЕО) Заев: Кога ти е тешко повикај пријател, ние ја повикавме Америка

А1 On - 13.03.2018

Кога ти е тешко во животот треба да повикаш пријател за да ти помогне, ние за помош при решавање на спорот за името со Грција, ги повикавме Соединетите Американски Држави. Добро би било кога со Грција сами би го решиле спорот за името, во ...

(Видео) Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Макфакс - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за спорот за името и многу е важно двете држави да продолжат со преговорите, изјави американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, на заедничката прес-конференција ...

(ВИДЕО) Мичел: САД и понатаму ќе се ангажираат за влез на Македонија во ЕУ и НАТО

А1 On - 13.03.2018

На денешната средбата со премиерот Зоран Заев разговаравме за безбедносната состојба на Балканот, проблемот за името кој го имате со Грција и евро-атлантските интеграции на Македонија. САД и понатаму ќе се ангажираат и ќе учествуваат во процесот за ...

Заев: Секој документ е вреден за разгледување

+инфо - 13.03.2018

Ова не е одлука што ние ќе ја направиме за вас или за Грција. Вратата за членство во НАТО останува отворена, рече Мичел. Во април очекуваме чиста препорака за почетокот на преговори со ЕУ, а во јуни одредување датум за почеток на преговорите.

Вес Мичел: Србија има континуирана поддршка од САД

Сител - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел вечерва од Скопје пристигна во Белград, каде оствари средба со српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ. На состанокот, како што соопштија од кабинетот на Ивица Дачиќ, биле ...

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решени за името

Канал5 - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение.

Ружин : Македонија останува сериозен аспирант за НАТО и ЕУ

Канал5 - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение, порача високиот дипломат на Стејт Департментот Вес Мичел по средбата со премиерот Заев. Единственото решение за спорот со името е заедничкото решение меѓу двете земји, смета Мичел , кој на ...

Кога ни е тешко ги викаме пријателите, изјави премиерот Заев по средбата со Американскиот дипломат Вес Мичел

Сакам да кажам - 13.03.2018

Единствено решение за спорот со името е решението што ќе го постигнат заеднички Македонија и Грција, а САД остануваат поддржувачи на процесот, рече Вес Мичел, помошник-државен секретар на САД за Европа и Евроазија денеска во Скопје, на заедничка ...

Мичел: Македонија и Грција да најдат решение

МРТ - 13.03.2018

Американскиот помошник- државен секретар за Европа и Евроазија со поддршка за Македонија и Грција. Од Скопје порача двете земји сами да најдат решение. Заев изјави дека процесот е во завршна фаза...

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат заедничко решение

Сител - 13.03.2018

Американската дипломатија била и ќе биде вклучена директно во решавање на спорот меѓу Макеоднија и Грција за уставното име, согласно интересите на САД. Сепак, единственото решение на проблемот е она што ќе биде заеднички договорено и прфатено од ...

Мичел: Сега е најголемата можност за решавање на спорот

ТВ21 - 13.03.2018

Премиерот Зоран Заев очекува помош од Соединетите Американски Држави во процесот на преговори за името. Тој по денешната средба со помошникот државен секретар задолжен за Европа и Евроазија, Вес Мичел, изјави дека во миговите кога е тешко, треба на ...

Вашингтон ја осуди „деструктивната политика“ на Русија на Балканот...

Н.Македонија - 13.03.2018

Вашингтон ја осуди „деструктивната политика“ на Русија на Балканот Американскиот помошник државен секретар за Европа и Азија Вес Мичел предупреди од Приштина за „деструктивната улога“ на Русија на Балканот и ја обвини Москва дека ги „поткопува“ ...

Мичел денеска во Скопје да помогне за спорот за името - утре во Грција

Press24 - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за ...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО...

Н.Македонија - 13.03.2018

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Вес Мичел: Србија има континуирана поддршка од САД...

Н.Македонија - 13.03.2018

Вес Мичел: Србија има континуирана поддршка од САД Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел вечерва од Скопје пристигна во Белград, каде оствари средба со српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ.

Мичел: САД со поддршка Македонија и Грција да најдат решение

Press24 - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за спорот со името и многу е важно двете држави да продолжат со преговорите. Ова денеска го изјави американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел кој е во посета на ...

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името...

Н.Македонија - 13.03.2018

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со ...

Заев: Кога е тешко убаво е да повикате пријатели како САД

Press24 - 13.03.2018

Премиерот Зоран Заев денеска одржа средба со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел, по што одржаа заедничка прес-конференција. - „Ја почнуваме финалната фаза која ќе донесе достоинствено решение за ...

Вес Мичел по Скопје во посета на Белград

Press24 - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел вечер од Скопје доаѓа во Белград, во рамките на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Тој доаѓа во Србија во „зовриена атмосфера“ подгреана од провладините медиумите, ...

Американски пакет за поддршка на Македонија или нешто друго?...

Н.Македонија - 13.03.2018

Американски пакет за поддршка на Македонија или нешто друго? Американскиот помошник-државен секретар за европски и евроазиски прашања, Вес Мичел, денес ќе престојува во кратка посета на Македонија, потврдија од македонската влада.

Средба Заев-Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

AKO - 13.03.2018

На заедничката прес-конференција со Помошникот државен секретар за европски прашања на U.S. Department of State, Вес Мичел, ги потврдивме заложбите за понатамошно интензивирање на соработката, со цел остварување напредок на Република Македонија во ...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

CivilMedia - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за ...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Слободен Печат - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за ...

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Точка - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за ...

Прашањето за името – главна тема на средбите на Заев и Димитров со помошникот државен секретар на САД

Вечер - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, денеска ќе пристигне во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Помошникот државен секретар на САД, Вес Мичел, денеска во Скопје

Мета - 13.03.2018

Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел денеска престојува во официјална посета на Скопје. Мичел ќе се сретне со премиерот Зоран Заев во Клубот на пратеници по што ќе дадат заедничка изјава за ...

Вес Мичел во Скопје: Ќе се сретне со премиерот Заев и министерот Димитров

Бриф - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за ...

Мичел негира дека и носи пакет на Србија за Косово

Независен - 13.03.2018

Помошникот на амерканскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел негира дека пристигнал на Балканот со пакет, во кој, администрацијата на претседателот Доналд Трамп има конкретен план за Србија и за Косово, кој ќе биде продолжување на ...

Вашингтон ја осуди „деструктивната политика“ на Русија на Балканот

Независен - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Азија Вес Мичел предупреди денеска од Приштина за „деструктивната улога“ на Русија на Балканот и ја обвини Москва дека ги „поткопува“ демократските институции во регионот.

Вес Мичел во Скопје на разговори за името и за НАТО

Независен - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за ...

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решени за името (ВИДЕО)

Стандард - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение.

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

Орбис - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение.

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решени за името

Локално - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение.

Средба Мичел - Заев: Кога ви е тешко се викаат пријателите

Независен - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки соговорници и ова е одлична можност за доаѓање до решение.

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Точка - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за спорот за името и многу е важно двете држави да продолжат со преговорите, изјави американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, на заедничката прес-конференција ...

Тачи: Дијалогот меѓу Белград и Приштина ќе продолжи без размена на територии

Точка - 13.03.2018

Говорејќи во рамките на прес-конференција со заменик-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел, претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека дијалогот за нормализирање на билатералните односи меѓу Белград и Приштина ќе биде ...

Вес Мичел: Србија има континуирана поддршка од САД

Локално - 13.03.2018

– Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел вечерва од Скопје пристигна во Белград, каде оствари средба со српскиот шеф на дипломатијата Ивица Дачиќ. На состанокот, како што соопштија од кабинетот на Ивица Дачиќ, биле ...

(Во живо) Прес-конференција на Зоран Заев и Вес Мичел

Вечер - 13.03.2018

Заедничка изјава на претседателот на Владата, Зоран Заев и помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел. извор: ...

Заев: Кога е тешко убаво е да повикате пријатели како САД

МК News - 13.03.2018

Премиерот Зоран Заев денеска одржа средба со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел, по што одржаа заедничка прес-конференција. – „Ја почнуваме финалната фаза која ќе донесе достоинствено решение за ...

Тачи: Дијалогот Белград-Приштина ќе продолжи без размена на територии

Вечер - 13.03.2018

Говорејќи во рамките на прес-конференција со заменик-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел, претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека дијалогот за нормализирање на билатералните односи меѓу Белград и Приштина ќе биде ...

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска во Скопје

Локално - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска доаѓа во посета на Македонија на разговори на кои, како што вчера изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димитров, прашањето за името ќе биде една од главните ...

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение

Вечер - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за спорот со името и многу е важно двете држави да продолжат со преговорите, изјави американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, на заедничката прес-конференција ...

Мичел за спорот со Грција: Вие сте на правиот пат и ние сакаме тоа да го охрабриме

Фактор - 13.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска по средбата со македонскиот премиер Зоран Заев во Скопје изјави дека САД продолжуваат со поддршка за реформскиот пат на Македонија, како напорите на земјата и на Грција ...

Досие Вес Мичел - Дипломат булдожер или мека рака?

Фактор - 13.03.2018

Кој всушност е Вес Мичел, новиот функционер во Стејт Департментот на САД? Вес Мичел доаѓа на истата позиција која до неодамна делумно ја вршеше Брајан Хојт Ји како заменик државен секретар задолжен за Југоистична Европа и е назначен на функцијата во ...

Арсовски: Мичел не доаѓа со решенија

Слободен Печат - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Политичкиот аналитичар, Петар Арсовски, коментирајќи ја ...

Мичел: САД се враќаат на Балканот поради Русија

CivilMedia - 13.03.2018

Помошник-американскиот државен секретар Вес Мичел, по состанокот во Приштина со косовскиот претседател Хашим Тачи, вети дека неговата земја иднина ќе има поактивни акции во Западен Балкан, јавуваат грчките медиуми.

Рамадани: Мичел ќе ни даде подршка за ирационалните барања на Грција

Слободен Печат - 13.03.2018

Аналитичарот Исмет Рамадани, коментирајќи го пристигнувањето на заменик државниот секретар на САД задолжен за Европа и Евроазија Вес Мичел, вели дека Мичел ќе ни даде подршка за ирационалните барања на Грција.

Мичел: Учествуваме во процесот за името, но САД не можат да донесат одлука место вас

Мета - 13.03.2018

Моменталните услови за решавање на спорот за името се подобри од било кога, но САД нема да го решат проблемот место вас, истакна помошникот државен секретар за европски прашања на американскиот Стејт Департмент, Вес Мичел, на прес-конфренција по ...

Мичел до Заев: САД ги поддржува Грција и Македонија да дојдат до единствено решение, поканата за НАТО останува отворена

Слободен Печат - 13.03.2018

Остануваме посветени на процесот на градење доверба, на заедничките вредности, но и на регионалната соработка во делот на безбедноста и на секој друг план. Денеска му посакав добредојде на Мичел кој е за првпат во Македонија во ова својство.

(ВИДЕО) Заев – Мичел: Ќе ги зајакнуваме економските врски поддржувајќи ја Македонија на патот кон НАТО

Бриф - 13.03.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска се сретна со Помошникот државен секретар за европски прашања на Стејт Департментот на САД, Вес Мичел. Премиерот Заев му посака топло добредојде на господинот Мичел, кој е за прв пат ...

Мичел денеска во Скопје да помогне за спорот за името - утре во Грција

24Инфо - 13.03.2018

Американскиот помошник државен-секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел денеска пристигнува во Скопје, како втора дестинација во рамки на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан. Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за ...

Прашањето за името – главна тема на средбите на Заев и Димитров со помошник-државниот секретар на САД

Sky - 13.03.2018

Американскиот помошник-државниот секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, денеска ќе пристигне во Скопје како втора дестинација во рамките на неговата турнеја низ земјите од Западен Балкан.

Мичел: САД ги поддржуваат Македонија и Грција да најдат решение за името

Канал 77 - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Единственото решение ќе биде заедничкото решение. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки ...

Мичел: САД се ангажирани и ќе продолжат да бидат ангажирани во процесот за името

еМагазин - 13.03.2018

САД ги поддржуваат Македонија и Грција во напорите да најдат заедничко решение за прашањето за името. Единственото решение ќе биде заедничкото решение. Македонија презеде големи чекори напред во ангажирањето во преговори со нејзините грчки ...

Тачи: Дијалогот Белград-Приштина ќе продолжи без размена на територии

Sky - 13.03.2018

Говорејќи во рамките на прес-конференција со заменик-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел, претседателот на Косово, Хашим Тачи, изјави дека дијалогот за нормализирање на билатералните односи меѓу Белград и Приштина ќе биде ...

Вес Мичел утре во Скопје со поддршка за преговорите со Грција

Нова ТВ - 12.03.2018

Наследникот на Викторија Нуланд, помошникот државен секретар на САД за Европа и Еврооазија Вес Мичел од денеска до 17 март е во посета на Приштина, Скопје, Белград, Атина и Никозија, објави Стејт департментот.

Помошник американскиот државен секретар Вес Мичел денеска на Косово

Р.С.Европа - 12.03.2018

Помошник американскиот државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска и утре ќе престојува во посета на Косово. Тој ќе разговара со претседателот Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај како и со други косовски претставници, соопшти Стејт ...

Вес Мичел утре во Скопје, в четврток во Атина

Алсат-М - 12.03.2018

Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за преговорите кои земјата ги води со Грција за спорот околу името, но и апел до македонската Влада за спроведување на реформите за зајакнување на демократијата, владеењето на правото и ...

Заев: Посетата на Мичел поддршка за НАТО, но и за ЕУ

Алсат-М - 12.03.2018

Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни процеси на Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Скопје со ...

Заев: Посетата на Мичел значи поддршка за НАТО, но и за ЕУ

МКД - 12.03.2018

Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни процеси на Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Скопје со ...

Мичел негира дека и носи пакет на Србија за Косово

Р.С.Европа - 12.03.2018

Помошникот на амерканскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел негира дека пристигнал на Балканот со пакет, во кој, администрацијата на претседателот Доналд Трамп има конкретен план за Србија и за Косово, кој ќе биде продолжување на ...

Mичел: САД го поддржуваат Западен Балкан во евро-интеграциите

Алсат-М - 12.03.2018

Соединетите Американски Држави ги поддржуваат аспирациите на земјите од Западен Балкан во евро-интеграциите, изјави во Приштина помошник-државниот секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел.

Името, Македонија очекува охрабрување од САД

Алсат-М - 12.03.2018

Шефот на дипломатијата, Никола Димитров ја оцени како многу важна посетата на високиот американски функционер Вес Мичел во овој период кога се интензивирани преговорите за името. Македонија од американскиот функционер очекува охрабрување за решавање ...

Вашингтон ја осуди „деструктивната политика“ на Русија на Балканот

Алсат-М - 12.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Азија Вес Мичел предупреди денеска од Приштина за „деструктивната улога“ на Русија на Балканот и ја обвини Москва дека ги „поткопува“ демократските институции во регионот.

Вашингтон ја осуди „деструктивната политика“ на Русија на Балканот

Р.С.Европа - 12.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Азија Вес Мичел предупреди за „деструктивната улога“ на Русија на Балканот и ја обвини Москва дека ги „поткопува“ демократските институции во регионот.

Вес Мичел во посета на Косово

А1 On - 12.03.2018

Помошникот на американскиот државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска и утре е во посета на Косово каде ќе се сретне со претседателот Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и со други политичари и претставници на цивилното општество, ...

Вес Мичел во посета на Косово

Сител - 12.03.2018

Помошникот на американскиот државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска и утре е во посета на Косово каде ќе се сретне со претседателот Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и со други политичари и претставници на цивилното општество, ...

Вес Мичел во посета на Косово

+инфо - 12.03.2018

Помошникот на американскиот државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска и утре е во посета на Косово каде ќе се сретне со претседателот Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и со други политичари и претставници на цивилното општество, ...

Вес Мичел утре во Скопје, во четврток во Атина

Курир - 12.03.2018

Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за преговорите кои земјата ги води со Грција за спорот околу името, но и апел до македонската Влада за спроведување на реформите за зајакнување на демократијата, владеењето на правото и ...

Заев: Посетата на Мичел е поддршка за НАТО, но и за ЕУ

+инфо - 12.03.2018

Мичел од денеска ја почнува својата турнеја по земјите од Балканот, која ќе трае до 17 март. Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни ...

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел утре во Скопје

Република - 12.03.2018

Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за преговорите кои земјата ги води со Грција за спорот околу името, но и апел до македонската Влада за спроведување на реформите за зајакнување на демократијата, владеењето на правото и ...

Заев: Посетата на Мичел поддршка за НАТО, но и за ЕУ

А1 On - 12.03.2018

Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни процеси на Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Скопје со ...

Заев: Посетата на Мичел поддршка за НАТО, но и за ЕУ

Сител - 12.03.2018

Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни процеси на Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Скопје со ...

Заев: Посетата на Мичел поддршка за НАТО, но и за ЕУ

Либертас - 12.03.2018

Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни процеси на Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Скопје со ...

Вес Мичел утре во Македонија

МРТ - 12.03.2018

Мичел повторно ќе ја потврди поддршката на САД за македонските евроатлантски аспирации, а ќе понуди и поддршка за тековните разговори со Грција. Утре во Македонија пристигнува Вес Мичел- американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија.

Мичел носи четири предлози за Косово во Белград

Нетпрес - 12.03.2018

Предлог од четири точки соодржи новиот американски пакет за Косово, кој би можел да им биде претставен на српските официјални претставници, кога Вес Мичел, претставникот на Доналд Трамп, во среда ќе пристигне во Белград.

Името и НАТО, топ теми на разговорите со Мичел

Канал5 - 12.03.2018

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој утре доаѓа во Македонија, изјави денеска шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

Името и НАТО, топ теми на разговорите со Мичел

Сител - 12.03.2018

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој утре доаѓа во Македонија, изјави денеска шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

Мичел негира дека и носи пакет на Србија за Косово

Алфа - 12.03.2018

Помошникот на амерканскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел негира дека пристигнал на Балканот со пакет, во кој, администрацијата на претседателот Доналд Трамп има конкретен план за Србија и за Косово.

Заев: Посетата на Мичел поддршка за НАТО, но и за ЕУ

ТВ21 - 12.03.2018

Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни процеси на Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Скопје со ...

Мичел негира дека и носи пакет на Србија за Косово

Република - 12.03.2018

Помошникот на американскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел негира дека пристигнал на Балканот со пакет, во кој, администрацијата на претседателот Доналд Трамп има конкретен план за Србија и за Косово, кој ќе биде продолжување на ...

Мичел негира дека и носи пакет на Србија за Косово

А1 On - 12.03.2018

Помошникот на амерканскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел негира дека пристигнал на Балканот со пакет, во кој, администрацијата на претседателот Доналд Трамп има конкретен план за Србија и за Косово, кој ќе биде продолжување на ...

Мичел негира дека и носи пакет на Србија за Косово

+инфо - 12.03.2018

Помошникот на амерканскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел негира дека пристигнал на Балканот со пакет, во кој, администрацијата на претседателот Доналд Трамп има конкретен план за Србија и за Косово, кој ќе биде продолжување на ...

Мичел негира дека и носи пакет на Србија за Косово

Сител - 12.03.2018

Помошникот на амерканскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел негира дека пристигнал на Балканот со пакет, во кој, администрацијата на претседателот Доналд Трамп има конкретен план за Србија и за Косово, кој ќе биде продолжување на ...

Коѕијас бара пакет решение со уставни промени - Вес Мичел доаѓа да помогне во спорот за името

Сител - 12.03.2018

Вес Мичел, помошникот државен секретар на САД очиледно е најголемиот ,,тешкаш‘‘ кој може да се вклучи во спорот со името. Утре доаѓа во Скопје, а веќе во четврток патува во Атина. Мичел ќе ја понуди својата поддршка на Македонија пишува во ...

Мичел негира дека и носи пакет на Србија за Косово

Идивиди - 12.03.2018

Помошникот на амерканскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел негира дека пристигнал на Балканот со пакет, во кој, администрацијата на претседателот Доналд Трамп има конкретен план за Србија и за Косово, кој ќе биде продолжување на ...

Вашингтон ја осуди „деструктивната политика“ на Русија на Балканот

+инфо - 12.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Азија Вес Мичел предупреди денеска од Приштина за „деструктивната улога“ на Русија на Балканот и ја обвини Москва дека ги „поткопува“ демократските институции во регионот.

САД ја обвинија Русија дека игра деструктивна улога на Балканот

Макфакс - 12.03.2018

Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Азија, Вес Мичел, ја обвини Русија за ширење на дезинформации и поткопување на демократијата на Балканот, пишува „АФП“. Пред новинарите во Приштина, Мичел истакна дека Вашингтон гледа како Русија ...

Мичел ја обвини Русија дека ја поткопува демократијата на Балканот

Канал5 - 12.03.2018

Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Азија, Вес Мичел, ја обвини Русија за ширење дезинформации и поткопување на демократијата на Балканот. Денеска во Приштина, Мичел истакнал дека Вашингтон гледа како Русија игра деструктивна улога ...

Вашингтон ја осуди „деструктивната политика“ на Русија на Балканот

Сител - 12.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Азија Вес Мичел предупреди денеска од Приштина за „деструктивната улога“ на Русија на Балканот и ја обвини Москва дека ги „поткопува“ демократските институции во регионот.

Заев: Посетата на Мичел поддршка за НАТО, но и за ЕУ

Press24 - 12.03.2018

Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни процеси на Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Скопје со ...

Вес Мичел утре во Скопје, в четврток во Атина...

Н.Македонија - 12.03.2018

Вес Мичел утре во Скопје, в четврток во Атина Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за преговорите кои земјата ги води со Грција за спорот околу името, но и апел до македонската Влада за спроведување на реформите за зајакнување ...

Наследникот на Нуланд доаѓа во Македонија...

Н.Македонија - 12.03.2018

Наследникот на Нуланд доаѓа во Македонија Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, во текот на оваа недела ќе престојува во посета на Скопје. Оваа информација за медиумите беше потврдена од Министерството за ...

Прашањето за името и НАТО главни теми на средбата со Мичел

Press24 - 12.03.2018

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој утре доаѓа во Македонија, изјави денеска шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

Mичел: САД го поддржуваат Западен Балкан во евро-интеграциите

Press24 - 12.03.2018

Соединетите Американски Држави ги поддржуваат аспирациите на земјите од Западен Балкан во евро-интеграциите, изјави на прес-конференцијата во Приштина помошник-државниот секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел.

Мичел најголемиот ,,тешкаш‘‘ доаѓа да помогне во спорот за името

Press24 - 12.03.2018

Вес Мичел, помошникот државен секретар на САД очиледно е најголемиот ,,тешкаш‘‘ кој може да се вклучи во спорот со името. Утре доаѓа во Скопје, а веќе во четврток патува во Атина. Мичел ќе ја понуди својата поддршка на Македонија пишува во ...

Вес Мичел во посета на Косово

Локално - 12.03.2018

Помошникот на американскиот државен секретар за Европа и Евроазија Вес Мичел денеска и утре е во посета на Косово каде ќе се сретне со претседателот Хашим Тачи, премиерот Рамуш Харадинај и со други политичари и претставници на цивилното општество, ...

Вес Мичел утре во Скопје, в четврток во Атина

Слободен Печат - 12.03.2018

Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за преговорите кои земјата ги води со Грција за спорот околу името, но и апел до македонската Влада за спроведување на реформите за зајакнување на демократијата, владеењето на правото и ...

Вес Мичел утре во Скопје, в четврток во Атина

CivilMedia - 12.03.2018

Поддршка од САД за евроатлантските аспирации на Македонија, за преговорите кои земјата ги води со Грција за спорот околу името, но и апел до македонската Влада за спроведување на реформите за зајакнување на демократијата, владеењето на правото и ...

Заев: Посетата на Мичел поддршка за НАТО, но и за ЕУ

Стандард - 12.03.2018

Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни процеси на Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Скопје со ...

Заев: Посетата на Мичел поддршка за НАТО, но и за ЕУ

Локално - 12.03.2018

Посетата на високиот претставник на Стејт департментот Вес Мичел на Скопје е само потврда на пријателството, но и поддршка за евроатлантските интегративни процеси на Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција во Скопје со ...

Мичел носи четири предлози за Косово во Белград

Точка - 12.03.2018

Предлог од четири точки соодржи новиот американски пакет за Косово, кој би можел да им биде претставен на српските официјални претставници, кога Вес Мичел, претставникот на Доналд Трамп, во среда ќе пристигне во Белград.

Мичел негира дека и носи пакет на Србија за Косово

Стандард - 12.03.2018

Помошникот на амерканскиот државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел негира дека пристигнал на Балканот со пакет, во кој, администрацијата на претседателот Доналд Трамп има конкретен план за Србија и за Косово, кој ќе биде продолжување на ...

Името и НАТО, топ теми на разговорите со Мичел

Слободен Печат - 12.03.2018

Прашањето за името ќе биде една од главните теми на средбата со американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Вес Мичел, кој утре доаѓа во Македонија, изјави денеска шефот на македонската дипломатија Никола Димитров.

САД ја обвинија Русија дека игра деструктивна улога на Балканот

Вечер - 12.03.2018

Американскиот помошник-државен секретар за Европа и Азија, Вес Мичел, ја обвини Русија за ширење дезинформации и поткопување на демократијата на Балканот, пишува „АФП“. Пред новинарите во Приштина, Мичел истакна дека Вашингтон гледа како Русија игра ...

Вашингтон ја осуди „деструктивната политика“ на Русија на Балканот

Локално - 12.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Азија Вес Мичел предупреди денеска од Приштина за „деструктивната улога“ на Русија на Балканот и ја обвини Москва дека ги „поткопува“ демократските институции во регионот.

Пред доаѓањето во Скопје: Мичел предупреди на негативно руско влијание на Балканот

еМагазин - 12.03.2018

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Азија Вес Мичел предупреди денеска од Приштина за „деструктивната улога“ на Русија на Балканот и ја обвини Москва дека ги „поткопува“ демократските институции во регионот.