TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Германски експерти порачуваат - статус квото може да биде ризично за земјава

24 Вести - 19.10.2013

Германски експерти за Дојче веле по извештајот за напредокот за земјава порачуваат дека статус кво состојбата може да биде ризична за земјава. Европската комисија во извештајот за Република ...

Германски аналитичари: „Статус кво“ не е добро за Македонија

Канал5 - 18.10.2013

Европската комисија во Извештајот за Република Македонија, овој пат јасно бара Европскиот совет да ја прифати петтата препорака, со што би започнал скрининг процесот, а паралелно би се решавал спорот ...

Германски аналитичари: ЕК јасно бара Европскиот совет да ја прифати петтата препорака

Курир - 18.10.2013

Европската комисија во Извештајот за Република Македонија, овој пат јасно бара Европскиот совет да ја прифати петтата препорака, со што би започнал скрининг процесот, а паралелно би се решавал спорот ...

Германски аналитичари: „Статус кво“ не е добро за Македонија

А1 On - 18.10.2013

Европската комисија во Извештајот за Република Македонија, овој пат јасно бара Европскиот совет да ја прифати петтата препорака, со што би започнал скрининг процесот, а паралелно би се решавал спорот ...

Германски аналитичари: „Статус кво“ не е добро за Македонија

+инфо - 18.10.2013

Европската комисија во Извештајот за Република Македонија, овој пат јасно бара Европскиот совет да ја прифати петтата препорака, со што би започнал скрининг процесот, а паралелно би се решавал спорот ...

ГЕРМАНСКИ ЕКСПЕРТИ: Статус кво е ризично за Македонија

Телеграф - 18.10.2013

За размислување е што Комисијата во конкретниот случај можела да даде многу понеутрален извештај за Македонија, смета професорот д-р Ханс Европската комисија во извештајот за Република Македонија ...

Германски аналитичари: „Тапкањето" во место не е добро за Македонија

Press24 - 18.10.2013

Германски аналитичари за Дојче Веле коментираат дека Статус-кво ситуацијата не е добра за Македонија. Тие различно „го читаат“ Извештајот за напредокот на Македонија, но, се единствени, дека ...

Германски аналитичари: „Статус кво“ не е добро за Македонија

Сител - 18.10.2013

Европската комисија во Извештајот за Република Македонија, овој пат јасно бара Европскиот совет да ја прифати петтата препорака, со што би започнал скрининг процесот, а паралелно би се решавал спорот ...

Германски аналитичари: „Статус кво“ не е добро за Македонија

Бриф - 18.10.2013

Европската комисија во Извештајот за Република Македонија, овој пат јасно бара Европскиот совет да ја прифати петтата препорака, со што би започнал скрининг процесот, а паралелно би се решавал спорот ...

Не е добро, извештај за застој на Македонија!

Локално - 18.10.2013

Европската комисија во Извештајот за Република Македонија, овој пат јасно бара Европскиот совет да ја прифати петтата препорака, со што би започнал скрининг процесот, а паралелно би се решавал спорот ...

Статус кво не е добро за Македонија

Вечер Прес - 18.10.2013

Европската комисија во Извештајот за Р. Македонија, овој пат јасно бара Европскиот совет да ја прифати петтата препорака, со што би започнал скрининг процесот, а паралелно би се решавал спорот за ...

Дојче Веле: Опасност од назадување во Македонија

Република - 18.10.2013

Тројца експерти и познавачи на Македонија за Дојче Веле велат дека Комисијата овој пат јасно бара Европскиот Совет да ја прифати петтата препорака, со што би започнал скрининг процесот, а паралелно ...

Германски аналитичари: „Статус кво“ не е добро за Македонија

Денешен - 18.10.2013

Во Извештајот за Република Македонија, Европската комисија овој пат јасно бара Европскиот совет да ја прифати петтата препорака, со што би започнал скрининг процесот, а паралелно би се решавал спорот ...

ДОМ: Извештајот ќе го убеди Советот на ЕУ за почеток на преговори

Канал5 - 17.10.2013

ДОМ во денешното соопштение до медиумите искажува задоволоство од тоа што Македонија повторно доби позитивен Извештај од Европската комисија во кој е нотиран напредокот на земјата во повеќе области.

Груевски: Препорака e признание за остварените резултати

Утрински - 17.10.2013

Обновената препорака на ЕК за почеток на пристапни преговори претставува признание за остварените резултати во изминатата година и сработеното од страна на институциите, администрацијата, политичките ...

ДОМ: Извештајот ќе го убеди Советот на ЕУ за почеток на преговори

А1 On - 17.10.2013

ДОМ во денешното соопштение до медиумите искажува задоволоство од тоа што Македонија повторно доби позитивен Извештај од Европската комисија во кој е нотиран напредокот на земјата во повеќе области.

Груевски: Посакуваме преговорите со ЕУ да почнат за време на грчкото претседателство

Таратур - 17.10.2013

Отворањето на пристапните преговори на Европската унија (ЕУ) со Македонија може само да придонесе за унапредување на грчко-македонските односи и за надминување на разликите.

Клучни точки од Извештајот: Македонија достигна напредно ниво во фазите на процесот

Курир - 17.10.2013

Република Македонија беше првата земја која потпиша Договор за стабилизација и асоцијација (ССА) со ЕУ, а од 2005 година е земја кандидат со пет последователни препораки за почеток на преговорите (од ...

ЕК: Македонија продолжува задоволително да ги исполнува политичките критериуми

Курир - 17.10.2013

Република Македонија продолжува да ги исполнува политичките критериуми за членство во ЕУ. Ова е напишано и детално образложено во петтиот по ред позитивен Извештај кој земјава го добива од Европската ...

Извештајот на ЕК во фокусот на дневниот печат

Р.С.Европа - 17.10.2013

Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија стигна, и како и секоја година, медиумите со различни оценки дали тој е позитивен или негативен. Позитивен или негативен е најновиот извештај на ...

ДОМ: Извештајот ќе го убеди Советот на ЕУ за почеток на преговори

Сител - 17.10.2013

ДОМ во денешното соопштение до медиумите искажува задоволоство од тоа што Македонија повторно доби позитивен Извештај од Европската комисија во кој е нотиран напредокот на земјата во повеќе области.

ЕК: Македонија продолжува задоволително да ги исполнува политичките критериуми

Вечер Прес - 17.10.2013

Република Македонија продолжува да ги исполнува политичките критериуми за членство во ЕУ. Ова е напишано и детално образложено во петтиот по ред позитивен Извештај кој земјава го добива од Европската ...

ЕК: Македонија бележи напредок и кај политичките и кај економските критериуми

Денешен - 17.10.2013

Република Македонија продолжува задоволително да ги исполнува политичките критериуми за членство во ЕУ, има постигнувања и во однос на економските критериуми, а во некои области постигнат е и ...

И Европјаните ги пофалија новата опремата и реконструкцијата на болниците!

Вечер Прес - 17.10.2013

Во Годишниот извештај на ЕК беше разгледуван напредокот во речиси сите области во јавното здравство и за најголемиот број стои заклучокот дека подготовките се на добар пат Здравствените реформи во ...

И лицата со инвалидитет во извештајот на ЕК

еМагазин - 17.10.2013

Лицата со посебни потреби исто така се третираат во најновиот извештај на Европската Комисија (ЕК) за напредокот на Македонија. Комисијата од државата бара дополнителни мерки кои треба да го подобрат ...

ЕК: Македонија со напредок кај политичките и економските критериуми

Н.Македонија - 17.10.2013

Република Македонија продолжува задоволително да ги исполнува политичките критериуми за членство во ЕУ, има постигнувања и во однос на економските критериуми, а во некои области постигнат е и ...

Обновената препорака признание за остварените резултати

Идивиди - 17.10.2013

Скопје, 16 октомври 2013 (МИА) - Обновената препорака на ЕК за почеток на пристапни преговори претставува признание за остварените резултати во изминатата година и сработеното од страна на ...

Позитивна препорака за ново разочарување

Deutsche Welle - 16.10.2013

Македонија е во исчекување на позитивен извештај од ЕК за напредокот во 2013, но и покрај тоа нема да добие датум за почеток на преговори поради спорот за името.

Петта препорака од ЕК за почеток на преговори за Македонија - прочитајте ја стратегијата за проширување објавена ...

Канал5 - 16.10.2013

Комисијата е убедена дека одлуката да се отпочнат преговорите ќе помогне во создавање на услови за подобрување на односите со соседите и за изнаоѓање решение за спорот со името кое е од клучно ...

Брисел ќе ни воведе мониторинг на трошењата

Утрински - 16.10.2013

Препораката спомената по инерција, загриженоста нагласена „Загриженостите остануваат, важно е да има пресврт во преговорите за името“, се двете клучни констатации во годинешниот извештај на ЕК за ...

ЕК: Проширувањето не запре

Deutsche Welle - 16.10.2013

Комисијата на ЕУ денеска ги објави извештаите за напредок на земјите кои се стремат да станат членки на Унијата. Бриселските дипломати ја фалат и ѝ забележуваат на Србија.

Македонија, Турција и БиХ „црни точки“ на ЕК

Утрински - 16.10.2013

Македонија, Турција и Бих се земјите кои во овие извештаи за прогресот не добија пофалби, туку резерви и кои реално нема да направат чекор напред, а во случајот со БиХ можно е и уназадување.

Ек очекува напредок од земјите кандидати за членство

Телма - 16.10.2013

Во однос на останатите земји-кандидати за членство во ЕУ, еврокомесрот за проширување Штефан Фуле денеска изјави дека очекува со Црна Гора до крајот на годинава да се отворат уште многу поглавја од ...

ЕК: Потребен е консензус во водењето на политиката

24 Вести - 16.10.2013

Владата е стабилна и останува посветена на европските реформи, но потребен е и пристап кој ќе се базира на консензус во водењето на политиката, како и поголема дистинкција меѓу политичките партии и ...

Поповски за Канал 5: За Македонија е најзначајно што ЕК повторно препорача почеток на преговорите со ЕУ

Канал5 - 16.10.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски за Канал 5 истакна дека за Македонија е најзначајно што ЕК повторно препорача почеток на преговорите за пристапување кон Европската унија.

Груевски:Обновената препорака признание за остварените резултати

Канал5 - 16.10.2013

Обновената препорака на ЕК за почеток на пристапни преговори претставува признание за остварените резултати во изминатата година и сработеното од страна на институциите, администрацијата, политичките ...

Партиски реакции за извештајот

Алсат-М - 16.10.2013

Политичките партии со различни ставови за извештајот. За ВМРО-ДПМНЕ, Македонија е морален победник по петти пат. Според Антонио Милошоски, да не беше блокадата од Грција, нашата земја одамна ќе беше ...

Груевски: Решение за спорот само преку владеење на правото

Алсат-М - 16.10.2013

Владата го поздрави Извештајот и обновената препорака за почеток на пристапни преговори за членство. Доцна попладнево евроамбасадорот Аиво Орав на премиерот му го предаде извешајот, по што Груевски ...

Европската комисија ќе го презентира Извештајот за напредокот на Република Македонија

Канал5 - 16.10.2013

Комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска во зградата „Берлемонт” во Брисел ќе ги објави годинашните извештаи за напредокот на земјите-кандидати и потенцијални кандидати во ...

ЕК ја определува оваа година како историска за Србија на нејзиниот пат кон ЕУ

24 Вести - 16.10.2013

Оваа година ќе биде историска за односите меѓу ЕУ и Србија поради одлуката за започнување преговори за членство, донесена на 28 јуни. Тоа се посочува во годишниот извештај на Европската комисија, ...

Реакции на партиите за Извештајот на ЕК

Телма - 16.10.2013

Извештајот на ЕК е петта морална победа на Македонија во однос на институционалните капацитите на земјата кои се докажани, но и веројатно пораз на кредибилитетот на политиката на проширувањето на ЕУ, ...

Милошоски: Извештајот е петта морална победа Ѓеоргиев: Полош од претходниот

Канал5 - 16.10.2013

Извештајот на ЕК е петта морална победа на Македонија во однос на институционалните капацитите на земјата кои се докажани, но и веројатно пораз на кредибилитетот на политиката на проширувањето на ЕУ, ...

Попоски: По препораката од ЕК, во декември очекуваме и одлука за старт на преговорите

Канал5 - 16.10.2013

Цениме дека и овој пат Европската комисија изложи мноштво резултати, факти и аргументи за донесување на позитивна одлука за почеток на пристапни преговори со Македонија на претстојниот декемвриски ...

Попоски: Извештајот на ЕК е вовед за декемвриски старт на преговорите

Телма - 16.10.2013

Цениме дека и овој пат Европската комисија изложи мноштво резултати, факти и аргументи за донесување на позитивна одлука за почеток на пристапни преговори со Македонија на претстојниот декемвриски ...

Попоски: По препораката од ЕК, во декември очекуваме и одлука за старт на преговорите

24 Вести - 16.10.2013

Цениме дека и овој пат Европската комисија изложи мноштво резултати, факти и аргументи за донесување на позитивна одлука за почеток на пристапни преговори со Македонија на претстојниот декемвриски ...

Груевски: Македонија e подготвена за преговори со ЕУ

Телма - 16.10.2013

Обновената препорака на ЕК за почеток на пристапни преговори претставува признание за остварените резултати во изминатата година и сработеното од страна на институциите, администрацијата, политичките ...

Груевски:Обновената препорака признание за остварените резултати

Вест - 16.10.2013

Обновената препорака на ЕК за почеток на пристапни преговори претставува признание за остварените резултати во изминатата година и сработеното од страна на институциите, администрацијата, политичките ...

Груевски: Обновената препорака признание за остварените резултати

А1 On - 16.10.2013

Обновената препорака на ЕК за почеток на пристапни преговори претставува признание за остварените резултати во изминатата година и сработеното од страна на институциите, администрацијата, политичките ...

Груевски: Обновената препорака - признание за остварените резултати

Р.С.Европа - 16.10.2013

Обновената препорака на ЕК за почеток на пристапни преговори претставува признание за остварените резултати во изминатата година и очекуваме дека и земјите членки во Советот на ЕУ ќе се раководат од ...

ГРУЕВСКИ: Препорака од ЕК е признание за остварените резултати

Телеграф - 16.10.2013

Патот до решение на спорот е преку владеење на правото и почитување на меѓународната правна рамка, смета премиерот Обновената препорака на ЕК за почеток на пристапни преговори претставува признание ...

Европската комисија ќе го презентира Извештајот за напредокот на Република Македонија

А1 On - 16.10.2013

Комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска во зградата „Берлемонт” во Брисел ќе ги објави годинашните извештаи за напредокот на земјите-кандидати и потенцијални кандидати во ...

Груевски: Посакуваме преговорите со ЕУ да почнат за време на грчкото претседателство

Кајгана - 16.10.2013

Отворањето на пристапните преговори на ЕУ со Македонија може само да придонесе за унапредување на грчко-македонските односи и за надминување на разликите.

Македонија во исчекување на позитивен извештај од ЕК за напредокот во 2013

Макфакс - 16.10.2013

Македонија повторно ќе добие позитивна препорака за почеток на преговорите со Европската унија (ЕУ), но како и изминатите години, последниот збор сепак ќе го има Советот на ЕУ, кој ќе одлучи за ...

Балканот напредува кон ЕУ

Р.С.Европа - 16.10.2013

Европската комисија во денешниот извештај за прогресот на балканските земји кон Европската унија, меѓу другото, констатира дека тие и натаму се посветени во постигнувањето на таа цел, но со извесни ...

ЕК: Србија ги отвара преговорите со ЕУ, БиХ се уште во ќорсокак

Алфа - 16.10.2013

Европската комисија во својот годишен извештај за Србија оценила дека земјата „доволно ги исполнила“ политичките критериуми, а делумно и економските критериуми на Европската Унија.

ЕК за Македонија: Консензус меѓу партиите и подобрување на добрососедските односи

Макфакс - 16.10.2013

Владата е стабилна и останува посветена на европските реформи, но потребен е и пристап кој ќе се базира на консензус во водењето на политиката, како и поголема дистинкција меѓу политичките партии и ...

ЕК: Да се најде решение за прашањето за името

Нова ТВ - 16.10.2013

Македонија продолжува задоволително да ги исполнува политичките критериуми за членство во ЕУ. Пристапниот дијалог на високо ниво со Комисјата продолжува да служи како двигател на реформите и ...

ЕК ја определува оваа година како историска за Србија

Курир - 16.10.2013

Оваа година ќе биде историска за односите меѓу ЕУ и Србија поради одлуката за започнување преговори за членство, донесена на 28 јуни. Тоа се посочува во годишниот извештај на Европската комисија, ...

Груевски: Европа ги потврди остварените резултати на Македонија

Press24 - 16.10.2013

Обновената препорака на ЕК за почеток на пристапни преговори претставува признание за остварените резултати во изминатата година и сработеното од страна на институциите, администрацијата, политичките ...

Каква формулација на препораката за Македонија во извештајот на ЕК?

Глас на Америка - 16.10.2013

Се бара решение за препорака за преговори која ќе спречи понатамошно влошување на слободите и на правата. Денеска, два часа по пладне, комесарот за проширување Штефан Филе ќе го објави Извештајот за ...

ЕК препорача Македонија да ги почне скрининг процесот и преговорите

Алфа - 16.10.2013

Македонија продолжува задоволително да ги исполнува политичките критериуми за членство во ЕУ. Пристапниот дијалог на високо ниво со Комисијата продолжува да служи како двигател на реформите и ...

ЕК: Косово подготвено за преговарачкиот процес за потпишување на ССА со ЕУ

А1 On - 16.10.2013

Косово е подготвено за почеток на преговарачкиот процес за потпишување на спогодбата за стабилизација и асоцијација со Европската унија, се наведува во годишниот извештај на Европската комисија за ...

ЕК: Србија да ги започне преговорите со Унијата од јануари

Нова ТВ - 16.10.2013

Европската комисија во својот годишен извештај за Србија оценила дека земјата „доволно ги исполнила“ политичките критериуми, а делумно и економските критериуми на Европската Унија.

ЕК: Србија до јануари да почне преговори со ЕУ

А1 On - 16.10.2013

Србија годинава оствари историски напредок во евроатланските интеграции, но ја очекуваат сериозни предизвици во областа на економијата и владеењето на правото, се вели во годинешниот извештај за ...

ЕУ ГО ОБЈАВИ ИЗВЕШТАЈОТ: Клучен е пробив за името

Телеграф - 16.10.2013

Брисел наведува дека земјата направила чекори за подобрување на добрососедските односи Европската комисија препорача по петти пат почеток на преговорите со Македонија.

ЕК даде петта позитивна препорака за Македонија да ги започне преговорите за ЕУ

Press24 - 16.10.2013

Европската комисија денеска даде петта по ред позитивна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Попоски: По препораката од ЕК, во декември очекуваме и одлука за старт на преговорите

Сител - 16.10.2013

Цениме дека и овој пат Европската комисија изложи мноштво резултати, факти и аргументи за донесување на позитивна одлука за почеток на пристапни преговори со Македонија на претстојниот декемвриски ...

ЕК препорача Македонија да ги почне скрининг процесот и преговорите

Курир - 16.10.2013

Македонија и годинава добива позитивен извештај од Европската комисија, која повторно по петти пат по ред, препорачува почеток на преговорите за влез во Европската Унија.

Извештајот добар, Македонија за никаде

+инфо - 16.10.2013

Земјава доби уште еден, петти по ред позитивен извештај за напредокот во процесот на евроинтеграцијата, но без датум за преговори. Присилното отстранување на опозициските пратеници и новинарите од ...

Груевски:Обновената препорака признание за остварените резултати

Сител - 16.10.2013

Обновената препорака на ЕК за почеток на пристапни преговори претставува признание за остварените резултати во изминатата година и сработеното од страна на институциите, администрацијата, политичките ...

Груевски: Обновената препорака признание за остварените резултати

Економски - 16.10.2013

Обновената препорака на ЕК за почеток на пристапни преговори претставува признание за остварените резултати во изминатата година и сработеното од страна на институциите, администрацијата, политичките ...

Попоски за Извештајот: Целосно сме посветени на реформите

Нова ТВ - 16.10.2013

Министерството за надворешни работи реагираше по повод објавувањето на извештајот од страна на Европската Комисија за напредокот на Македонија на патот кон ЕУ.

ПОПОСКИ: Македонија посветена да ги развива односите со Грција

Телеграф - 16.10.2013

По петгодишно исполнување на критериумите од македонска страна, попречувањето е сериозен предизвик за кредибилитетот на политиката на проширување на ЕУ, вели министерот Цениме дека и овој пат ...

МНР: Европската комисија повторно препорача почеток на преговори за членство со Република Македонија

Макфакс - 16.10.2013

Европската комисија го објави редовниот годишен Извештај за напредокот на Република Македонија во процесот на пристапување во Европската унија во 2013 година, како составен дел на Стратегијата за ...

ЕК: Историска година за Србија на патот кон ЕУ

+инфо - 16.10.2013

Оваа година ќе биде историска за односите меѓу ЕУ и Србија поради одлуката за почнување преговори за членство, донесена на 28 јуни. Тоа се посочува во годишниот извештај на Европската комисија, ...

Милошоски: Уште една морална победа за Македонија, но не и за кредибилитетот на ЕУ

МКД - 16.10.2013

Извештајот на Европската Комисија е петта морална победа на Македонија во однос на институционалните капацитети на земјата кои се докажани. Но ова е уште еден пораз на кредибилитетот на политиката на ...

За власта е морална победа, за опозицијата полош од претходните

Алфа - 16.10.2013

Сите ја поздравија препораката, петта по ред за почеток на преговорите, но различно го оценија годинашниот европски извештај за Македонија. За власта тој е морална победа, за опозицијата полош од ...

Косово на преговори за потпишување на ССА со ЕУ

+инфо - 16.10.2013

Косово е подготвено за почеток на преговарачкиот процес за потпишување на спогодбата за стабилизација и асоцијација со Европската унија, се наведува во годишниот извештај на Европската комисија за ...

Оценка на ЕК за политичките критериуми

Нова ТВ - 16.10.2013

Извештајот на ЕК препорача старт на преговори по петти пат. Воедно ЕК побара од Европсккиот совет во декември дозвола да отпочне „скриниг процес“ со Македонија како подготовка за преговорите ...

Груевски:Обновената препорака претставува признание за остварените резултати во изминатата година

Нетпрес - 16.10.2013

Премиерот Никола Груевски вечерва во име на Владата на Република Македонија го поздрави Извештајот на Комисијата за остварениот напредок на земјата во 2013 година и обновената препорака до ...

Реакции на политичките партии за извештајот на ЕК

Сител - 16.10.2013

Петта морална победа за Република Македонија и петто по ред уривање на кредибилитетот на политиката на проширување на ЕК. Вака поранешниот министер за надворешни работи, Милошоски го оцени последниот ...

Груевски: Ќе посветиме посебно внимание на државната администрација, судството, корупцијата, медиумите, меѓуетничките ...

+инфо - 16.10.2013

Ветување за посебен ангажман во поглед на слабите точки констатирани во извештајот на Европската Комисија (ЕК) вети вечерва премиерот Никола Груевски, во своето обраќање до јавноста после средбата со ...

ЕK ќе го презентира Извештајот за напредокот на Република Македонија

МРТ - 16.10.2013

Комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска во зградата „Берлемонт” во Брисел ќе ги објави годинашните извештаи за напредокот на земјите-кандидати и потенцијални кандидати во ...

Груевски го поздрави Извештајот, најави спроведување на реформите

Нова ТВ - 16.10.2013

Владата на Република Македонија го поздравува Извештајот на Kомисијата за остварениот напредок на земјата во 2013 година и обновената препорака до земјите-членки на Европската Унија за донесување ...

Политичките оценки на ЕК во извештајот за Македонија

Сител - 16.10.2013

Европската комисија останува уверена дека отворањето на пристапните преговори ќе помогнат во подобрувањето на соседските односи, а посебно во изнаоѓањето на заеднички прифалтиво решение за прашањето ...

Груевски: Обновената препорака е признание за резултатите

Курир - 16.10.2013

Република Македонија се заблагодарува на Комисијата за континуираната силна поддршка во спроведувањето на реформите за интеграција во ЕУ. Обновената препорака претставува признание за остварените ...

Груевски: Посакуваме преговорите со ЕУ да почнат за време на грчкото претседателство

Макфакс - 16.10.2013

Отворањето на пристапните преговори на Европската унија (ЕУ) со Македонија може само да придонесе за унапредување на грчко-македонските односи и за надминување на разликите.

ЕК препорача почеток на преговори за Македонија по петти пат

Глас на Америка - 16.10.2013

Побара дозвола од Европскиот совет да отпочне процес на проверка за Македонија, како подготовка за преговорите, нагласувајќи дека проблемот со името треба да се реши во раната фаза на процесот.

Милошоски: Овој извештај е петта по ред морална победа на Република Македонија

А1 On - 16.10.2013

Извештајот на ЕК е петта морална победа на Македонија во однос на институционалните капацитите на земјата кои се докажани, но и веројатно пораз на кредибилитетот на политиката на проширувањето на ЕУ, ...

ЕК ќе го презентира Извештајот за напредокот на Македонија

Press24 - 16.10.2013

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска во зградата „Берлемонт” во Брисел ќе го презентира извештајот за напредокот на Македонија, јави МИА. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, Филе ...

Груевски: Преговори за Македонија за зачувување на кредибилитетот на ЕУ

МКД - 16.10.2013

Почетокот на преговорите не само што ќе го забрза консолидирањето на реформите и ќе ја зајакне меѓуетничката кохезија, туку и ќе го зачува кредибилитетот на проширувањето на Унијата како мериторен ...

ЕК за Македонија: Консензус меѓу партиите и подобрување на односите со соседите

Кајгана - 16.10.2013

Владата е стабилна и останува посветена на европските реформи, но потребен е и пристап кој ќе се базира на консензус во водењето на политиката, како и поголема дистинкција меѓу политичките партии и ...

Попоски: очекуваме одлука за старт на преговорите

Р.С.Европа - 16.10.2013

„Цениме дека и овој пат Европската комисија изложи мноштво резултати, факти и аргументи за донесување на позитивна одлука за почеток на пристапни преговори со Македонија на претстојниот декемвриски ...

Попоски: По препораката од ЕК, во декември очекуваме и одлука за старт на преговорите

А1 On - 16.10.2013

Цениме дека и овој пат Европската комисија изложи мноштво резултати, факти и аргументи за донесување на позитивна одлука за почеток на пристапни преговори со Македонија на претстојниот декемвриски ...

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА: Годинава е историска за Србија на патот кон ЕУ

Телеграф - 16.10.2013

Комисијата заклучува дека Србија ги исполнила политичките показатели и продолжила со видлив напредок кон подобрување на односите со Косово Оваа година ќе биде историска за односите меѓу ЕУ и Србија ...

Попоски: Во декември очекуваме одлука за почеток на преговорите

Курир - 16.10.2013

Цениме дека и овој пат Европската комисија изложи мноштво резултати, факти и аргументи за донесување на позитивна одлука за почеток на пристапни преговори со Македонија на претстојниот декемвриски ...

РЕАКЦИИ: За ДПМНЕ е морална победа, за СДСМ полош извештај од лани

Телеграф - 16.10.2013

Да не беше блокадата од соседна Грција по однос на интеграциите на Република Македонија нашата држава ќе беше членка на НАТО и ќе беше членка на ЕУ пред да бидат членки некои држави од регионот, ...

Попоски: По препораката од ЕК, во декември очекуваме и одлука за старт на преговорите

Нетпрес - 16.10.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски по објавувањето на позитивниот извештај на Европската Комисија за Македонија истакна дека очекува до декември да почнат преговорите за членство во ...

ПОПОСКИ: Во декември очекуваме одлука за старт на преговорите

Телеграф - 16.10.2013

Отворањето на пристапните преговори на ЕУ со Македонија може само да придонесе за унапредување на грчко-македонските односи, смета министерот за надворешни работи Цениме дека и овој пат Европската ...

Косово подготвено за преговарачкиот процес за потпишување на ССА со ЕУ

Телеграф - 16.10.2013

Во документот се нагласува дека косовските власти активно учествувале во дијалогот со Белград, поради што Комисијата дала согласност за почеток на преговорите Косово е подготвено за почеток на ...

Милошоски: Морална победа за Македонија

Република - 16.10.2013

Извештајот на Европската Комисија е петта морална победа на Македонија во однос на институционалните капацитети на земјата кои се докажани – изјави денеска пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски.

Груевски: Обновената препорака признание за остварените резултати

Денешен - 16.10.2013

Обновената препорака на ЕК за почеток на пристапни преговори претставува признание за остварените резултати во изминатата година и сработеното од страна на институциите, администрацијата, политичките ...

Попоски: Преговорите би придонеле за унапредување на грчко македонските односи

Република - 16.10.2013

„Цениме дека и овој пат Европската комисија изложи мноштво резултати, факти и аргументи за донесување на позитивна одлука за почеток на пристапни преговори со Македонија на претстојниот декемвриски ...

Груевски ја повика Грција да се однесува позитивно

Република - 16.10.2013

-Во претстојниот период, Владата ќе продолжи со реформите и со испорака на конкретни резултати за натамошно унапредување на степенот на примена на ЕУ стандардите во македонското општество, а заради ...

ЕК за Македонија: Консензус меѓу партиите и подобрување на добрососедските односи

Тера - 16.10.2013

Владата е стабилна и останува посветена на европските реформи, но потребен е и пристап кој ќе се базира на консензус во водењето на политиката, како и поголема дистинкција меѓу политичките партии и ...

ЕК во извештајот бара политичка посветеност за целите на Македонија

Либертас - 16.10.2013

,,Македонија продолжува задоволително да ги исполнува политичките критериуми за членство во ЕУ. Пристапниот дијалог на високо ниво со Комисјата продолжува да служи како двигател на реформите и ...

Груевски бара Грција во декември да ја поддржи Македонија

Либертас - 16.10.2013

Владата на Република Македонија го поздравува Извештајот на Kомисијата за и обновената препорака до земјите-членки на Европската Унија за донесување одлука за почеток на пристапни преговори со ...

Македонија во исчекување на позитивен извештај од ЕК за напредокот во 2013

Тера - 16.10.2013

Македонија повторно ќе добие позитивна препорака за почеток на преговорите со Европската унија (ЕУ), но како и изминатите години, последниот збор сепак ќе го има Советот на ЕУ, кој ќе одлучи за ...

ЕК препорача Македонија да ги почне скрининг процесот и преговорите

Вечер Прес - 16.10.2013

Европската комисија денеска даде петта по ред позитивна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Препорака за преговори има, Брисел загрижен за состојбата на медиумите, јавниот долг, прашањето за името!

Фактор - 16.10.2013

Македонија повторно доби препорака за почеток на преговорите со ЕУ. Во Извештајот кој го објави Европската комисија за напредокот на земјата во последната година, се бара решение на проблемот за ...

Оценка на ЕК за Македонија за политичките критериуми

Локално - 16.10.2013

Извештајот на ЕК препорача старт на преговори по петти пат. Воедно ЕК побара од Европсккиот совет во декември дозвола да отпочне „скриниг процес“ со Македонија како подготовка за преговорите ...

Филе бара продолжување на реформите, Попоски се надева на одлука за старт на преговори

Фактор - 16.10.2013

И покрај бројните забелешки, земјава по петти пат добива препорака за почеток на преговорите со ЕУ. „Се надевам дека земјите членки ќе ја земат сериозно препораката и се надевам Скопје ќе создаде ...

Од Брисел иста песна: Добри сте, ама…

еМагазин - 16.10.2013

Македонија во најновиот извештај на Европската Комисија (ЕК) за напредокот на нашата земја доби уште една препорака за почнување на преговорите. Новина е што Комисијата, покрај започнувањето на ...

Груевски:Продолжуваат реформите во администрацијата, судството, медиумската сфера

Фактор - 16.10.2013

Од сите страни стигнуваат реакции за денешниот извештај на Европската Kомисија за остварениот напредок на земјата во 2013 , каде земјава по петти пат добива препорака за почеток на преговорите со ЕУ, ...

Груевски го поздрави Извештајот, најави спроведување на реформите

Локално - 16.10.2013

Владата на Република Македонија го поздравува Извештајот на Kомисијата за остварениот напредок на земјата во 2013 година и обновената препорака до земјите-членки на Европската Унија за донесување ...

Попоски: Очекуваме позитивна одлука за почеток на преговорите

Sky - 16.10.2013

Министерот Никола Попоски во пишана изјава до медиумите, по објавувањето на Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија истакна дека го цени тоа што и овој пат Европската комисија изложи мноштво ...

За власта извештајот е морална победа, за опозицијата потврда дека работите не одат на добро

Либертас - 16.10.2013

,,Овој извештај е петта по ред морална победа на Република Македонија по однос на своите институционални капацитети кои се докажани, но ќе биде и петти по ред веројатно пораз на кредибилитетот на ...

Извештајот - морална победа за Македонија, пораз за политиките за проширување на ЕУ

Вечер Прес - 16.10.2013

Овој Извештај е петта морална победа за Република Македонија и петти пораз за кредибилитетот на политика на проширување на Европската комисија, цени поранешниот шеф на македонската дипломатија ...

Петта препорака од ЕК за почеток на преговорите за Македонија

Вечер Прес - 16.10.2013

ЕВРОКОМЕСАРОТ ФИЛЕ ГО ПРЕЗЕНТИРАШЕ ИЗВЕШТАЈОТ ЗА НАПРЕДОКОТ НА ЗЕМЈАВА Една од главните пораки на Комисијата е дека е потребно помирување во регионот и оставање на билатералните прашања надвор од ...

Сите напредуваат, БиХ тапка во место

Вечер Прес - 16.10.2013

Соопштени годишните извештаи за прогресот на аспирантите за ЕУ ЕУ е одлучна да помогне, но на политичарите во БиХ е да се договорат и да постигнат компромис, изјави еврокомесарот за проширување ...

Реакции на дел од парламентарните политички партии за Извештајот на ЕК

Бриф - 16.10.2013

Извештајот на ЕК е петта морална победа на Македонија во однос на институционалните капацитите на земјата кои се докажани, но и веројатно пораз на кредибилитетот на политиката на проширувањето на ЕУ, ...

Попоски: Остануваме посветени на реформите

Либертас - 16.10.2013

Министерот за надворешни работи Никола Попоски оцени дека и овој пат Европската комисија изложила мноштво резултати, факти и аргументи за донесување на позитивна одлука за почеток на пристапни ...

Попоски: Во декември очекуваме и одлука за старт на преговорите

Денешен - 16.10.2013

Цениме дека и овој пат Европската комисија изложи мноштво резултати, факти и аргументи за донесување на позитивна одлука за почеток на пристапни преговори со Македонија на претстојниот декемвриски ...

Европската Комисија бара унапредување на демократските процеси во Македонија

Локално - 16.10.2013

Слободата на медиумите, независноста на судството, намалувањето на корупцијата, вложување поголеми напори во независноста и професионализмот во јавната администрација, случувањата од 24 декември се ...

Политичката ситуација и слободата на изразувањето – темни точки во извештајот на ЕК

Либертас - 16.10.2013

Европската комисија денеска ќе го презентира својот пакет за проширување и редовните извештаи за напредок на секоја од земјите-аспирантки, вклучувајќи ја и Македонија.

Никола Попоски: Има аргументи за позитивен извештај

Република - 16.10.2013

Цениме дека и овој пат Европската комисија изложи мноштво резултати, факти и аргументи за донесување на позитивна одлука за почеток на пристапни преговори со Македонија на претстојниот декемвриски ...

Попоски: По препораката од ЕК, во декември очекуваме и одлука за старт на преговорите

Бриф - 16.10.2013

Цениме дека и овој пат Европската комисија изложи мноштво резултати, факти и аргументи за донесување на позитивна одлука за почеток на пристапни преговори со Македонија на претстојниот декемвриски ...

Европската комисија ќе го презентира Извештајот за напредокот на Република Македонија

Бриф - 16.10.2013

Европската комисија денеска ќе го презентира својот пакет за проширување и редовните извештаи за напредок на секоја од земјите-аспирантки, вклучувајќи ја и Македонија.

Груевски: Обновената препорака е признание за резултатите

Вечер Прес - 16.10.2013

Република Македонија се заблагодарува на Комисијата за континуираната силна поддршка во спроведувањето на реформите за интеграција во ЕУ. Обновената препорака претставува признание за остварените ...

Груевски: Препораката на ЕК признание за остварените резултати

Н.Македонија - 16.10.2013

Обновената препорака на ЕК за почеток на пристапни преговори претставува признание за остварените резултати во изминатата година и очекуваме дека и земјите членки во Советот на ЕУ ќе се раководат од ...

Попоски: Со пристапните преговори ќе се унапредат грчко македонските односи

Н.Македонија - 16.10.2013

„Цениме дека и овој пат Европската комисија изложи мноштво резултати, факти и аргументи за донесување на позитивна одлука за почеток на пристапни преговори со Македонија на претстојниот декемвриски ...

ЕК препорача преговори и скрининг процес за Македонија

Идивиди - 16.10.2013

Брисел, 16 октомври 2013 (МИА) - Европската комисија денеска даде петта по ред позитивна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јавува дописникот ...

Европската комисија ќе ја повтори минатогодишната препорака

Алсат-М - 15.10.2013

Нема нов условувачки критериум за Македонија во новиот извештај од ЕК. Со оглед на тоа што Македонија нема да добие датум за преговори, може да се смета за поволност тоа што ЕК на Македонија ќе ѝ ...

24 декември „ѕид на срамот“ во Извештајот на ЕК

24 Вести - 15.10.2013

Настаните од 24 декември лани ќе бидат најкритичниот дел од Извештајот на Европската Комисија што ќе биде објавен утре. Дипломатски извори велат дека, Комисијата подеднакво со случувањата од 24 ...

Постои можност за придвижување на преговорите за влез на Турција во ЕУ, според претставник на Унијата

А1 On - 15.10.2013

Употребата на репресивни мерки од страна на турските власти против антивладините протести не би требало да го попречи придвижувањето на преговорите за влез на Анкара во Европската унија, изјави ...

НОВА ТВ: Извештајот на ЕК не ја именува Грција како земја која блокира

+инфо - 15.10.2013

Европската комисија (ЕК) нагласува дека на 24 декември дел од опозицијата и новинарите биле насилно отстранети од Собранието што довело до бојкотирање на оваа институција и закана за бојкотирање на ...

Извештајот на ЕК нема во многу да се разликува од претходните

Алфа - 15.10.2013

Без изненадувања, но со извесно ретерирање во некои аспекти, е она што анлитичарите кои ги следат европските интеграции на земјава очекуваат да го донесе утрешниот извештајот на Европската комисија ...

ИЗВЕШТАЈОТ ОД БРИСЕЛ: Ништо ново

Телеграф - 15.10.2013

Дипломатски извори очекуваат Европската комисија овој пат поотворено да упати порака до земјите-членки дека нашата држава петта година по ред добива препорака за старт на преговорите, а стои во место ...

ЕК: Косово е во сериозен проблем поради корупција

А1 On - 15.10.2013

Косово оствари голем напредок за нормализација на односите со Србија, но постојат сериозни проблеми, кога станува збор за владеењето на законите, борбата против корупцијата и организираниот криминал, ...

Фалби и критики во извештајот на Европската комисија кој ќе се објави во среда

Таратур - 15.10.2013

Европската комисија (ЕК) смета дека Македонија уште од 2009-та година ги исполнила политичките критериуми за влез во ЕУ и препорачува отварање на пристапните преговори со Унијата, а ова е една од ...

Придвижување на преговорите за влез на Турција во ЕУ?

Телеграф - 15.10.2013

Во извештајот на ЕК за Турција се очекува да биде изразена загриженост од грубата реакција на Владата на протестите, а од Турција ќе се побара да има корист од будењето на граѓанското општество ...

Ексклузивно на НОВА- основните заклучоци на извештајот на ЕК

Нова ТВ - 15.10.2013

ЕК бележи дека на 24 декември дел од опозицијата и новинарите биле насилно отстранети од Собранието што довело до бојкотирање на оваа институција и закана за бојкотирање на локалните избори.

ЕК: Македонија од 2009 ги исполнува критериумите да почне преговори за членство

Канал5 - 14.10.2013

Во најновиот документ од извештајот, во сумираните заклучоци се наведува дека „дваесет години по влезот на земјата во Обединетите нации, решение на прашањето за името треба да се најде без ...

Ред фалби, ред критики во Извештајот на ЕК кој ќе се објави в среда

24 Вести - 14.10.2013

Дваесет години по влезот на земјата во Обединетите нации, решение на прашањето за името треба да се најде без понатамошно одложување – пишува во најновиот Извештај на Европската комисија за ...

Извештај на ЕК: Македонија од 2009 ги исполнува критериумите

Утрински - 14.10.2013

Официјален Брисел издвојува простор и за политичката криза што следеше во Македонија по настаните во Парламентот при крајот на минатата година БЈР Македонија е првата земја што потпиша Договор за ...

Во извештајот на ЕК: Македонија од 2009 ги исполнува критериумите да почне преговори за членство

Сител - 14.10.2013

Македонија е првата земја што потпиша Договор за стабилизација и асоцијација (ДСА) со Европската унија во 2001 година. Таа е осум години земја-кандидат, по позитивното мислење на Комисијата во ...

Слободата на говор, затворените медиуми, бркањето од Собранието – во извештајот на ЕК

А1 On - 14.10.2013

БЈР Македонија е првата земја што потпиша Договор за стабилизација и асоцијација (ДСА) со Европската унија во 2001 година. Таа е осум години земја-кандидат, по позитивното мислење на Комисијата во ...

ИЗВЕШТАЈОТ НА ЕК: Македонија од 2009-та ги исполнува критериумите

Телеграф - 14.10.2013

Официјален Брисел издвојува простор и за политичката криза што следеше во Македонија по настаните во Парламентот што се случија при крајот на минатата година БЈР Македонија е првата земја што потпиша ...

ЕК: Македонија уште од 2009 година ги исполни критериумите за влез во ЕУ

OhridNews - 14.10.2013

Европската комисија смета дека Македонија уште од 2009-та година ги исполнила политичките критериуми за влез во ЕУ и препорачува отварање на пристапните преговори со Унијата.

ЕК: Македонија уште од 2009 година ги исполни критериумите за влез во ЕУ

Кајгана - 14.10.2013

Европската комисија (ЕК) смета дека Македонија уште од 2009-та година ги исполнила политичките критериуми за влез во ЕУ и препорачува отварање на пристапните преговори со Унијата, а ова е една од ...

ЕКСКЛУЗИВНО:Клучните точки во извештајот на ЕК за Македонија

Нова ТВ - 14.10.2013

Препораката за преговори останува, но влошен е меѓународиот углед на Македонија по прашањето на слободата на медиумите, а корупцијата е и понатаму сериозен проблем во државата.

Во извештајот на ЕК: Македонија од 2009 ги исполнува критериумите да почне преговори за членство

Алфа - 14.10.2013

БЈР Македонија е првата земја што потпиша Договор за стабилизација и асоцијација (ДСА) со Европската унија во 2001 година. Таа е осум години земја-кандидат, по позитивното мислење на Комисијата во ...

Препорака пак ќе има, но и порака дека слободата на медиумите се влошува

+инфо - 14.10.2013

Во извештајот за напредокот на Македонија на патоткон ЕУ, кој во среда ќе треба да биде официјално обелоденет од Европската комисија, ќе остане препораката за преговори со Унијата, но прашањето за ...

ЕК препорача Македонија да ги почне скрининг процесот и преговорите за да се задржи кредибилитетот на проширување на ЕУ

Сител - 14.10.2013

Европската комисија денеска даде петта по ред позитивна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јавува дописникот на МИА од Брисел.

ЕК: Македонија уште од 2009 година ги исполни критериумите за влез во ЕУ

Макфакс - 14.10.2013

Европската комисија (ЕК) смета дека Македонија уште од 2009-та година ги исполнила политичките критериуми за влез во ЕУ и препорачува отварање на пристапните преговори со Унијата, а ова е една од ...

Европската комисија ќе го презентира Извештајот за напредокот на Македонија

Сител - 14.10.2013

Комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска во зградата „Берлемонт” во Брисел ќе ги објави годинашните извештаи за напредокот на земјите-кандидати и потенцијални кандидати во ...

Стратегија за проширување на ЕУ: Пробив во преговорите за името е од витално значење за Македонија

Сител - 14.10.2013

Во Стратегијата за проширување на Европската унија за 2013-2014 година, Комисијата се повикува на 20-годишнината од воведувањето на Копенхашките критериуми, потенцирајќи дека клучни за проширувањето ...

ЕК ќе го презентира Извештајот за напредокот на Република Македонија

Курир - 14.10.2013

Комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска во зградата „Берлемонт” во Брисел ќе ги објави годинашните извештаи за напредокот на земјите-кандидати и потенцијални кандидати во ...

Пробив во преговорите за името од витално значење, ЕК подготвена да помогне

Курир - 14.10.2013

Во Стратегијата за проширување на Европската унија за 2013-2014 година, Комисијата се повикува на 20-годишнината од воведувањето на Копенхашките критериуми, потенцирајќи дека клучни за проширувањето ...

Во извештајот на ЕК: Македонија од 2009 ги исполнува критериумите за старт на преговорите за членство

Press24 - 14.10.2013

Европската Комисија сод 2009 година смета дека Македонија доволно ги исполнува политичките критериуми за влезот во ЕУ и препорачува отворање на преговорите.

ЕК: Македонија од 2009 ги исполнува условите за почеток на преговори

Курир - 14.10.2013

БЈР Македонија е првата земја што потпиша Договор за стабилизација и асоцијација (ДСА) со Европската унија во 2001 година. Таа е осум години земја-кандидат, по позитивното мислење на Комисијата во ...

ЕК Извештај: Пета препорака без датум и сo забелешки за слободата на говор и медиумите

Локално - 14.10.2013

БЈР Македонија е првата земја што потпиша Договор за стабилизација и асоцијација (ДСА) со Европската унија во 2001 година. Таа е осум години земја-кандидат, по позитивното мислење на Комисијата во ...

Во извештајот на ЕК: Македонија од 2009 ги исполнува критериумите да почне преговори за членство

Денешен - 14.10.2013

БЈР Македонија е првата земја што потпиша Договор за стабилизација и асоцијација (ДСА) со Европската унија во 2001 година. Таа е осум години земја-кандидат, по позитивното мислење на Комисијата во ...

Стратегија за проширување на ЕУ: Пробив во преговорите за името е од витално значење за Македонија, Комисијата е ...

Бриф - 14.10.2013

Во Стратегијата за проширување на Европската унија за 2013-2014 година, Комисијата се повикува на 20-годишнината од воведувањето на Копенхашките критериуми, потенцирајќи дека клучни за проширувањето ...

ЕК предложи Македонија да почне со преговорите за членство во ЕУ

Денешен - 14.10.2013

Европската комисија денеска даде петта по ред позитивна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Стратегија за проширување на ЕУ: Пробив во преговорите за името е од витално значење за Македонија, Комисијата е ...

Денешен - 14.10.2013

Во Стратегијата за проширување на Европската унија за 2013-2014 година, Комисијата се повикува на 20-годишнината од воведувањето на Копенхашките критериуми, потенцирајќи дека клучни за проширувањето ...

ЕК: Македонија од 2009-та ги исполнува критериумите за преговори

Вечер Прес - 14.10.2013

ИЗВЕШТАЈОТ ЗА НАПРЕДОКОТ НА ЗЕМЈАВА НОСИ ПЕТТА ПРЕПОРАКА ЗА СТАРТ НА ПРЕГОВОРИТЕ СО ЕУ Во извештајот се наведува дека дваесет години по влезот на земјата во Обединетите нации, решение на прашањето за ...

ЕК: Македонија уште од 2009 година ги исполни критериумите за влез во ЕУ

Тера - 14.10.2013

Европската комисија (ЕК) смета дека Македонија уште од 2009-та година ги исполнила политичките критериуми за влез во ЕУ и препорачува отварање на пристапните преговори со Унијата, а ова е една од ...

Слободата на говор, затворените медиуми, бркањето од Собранието – во извештајот на ЕК

Либертас - 14.10.2013

БЈР Македонија е првата земја што потпиша Договор за стабилизација и асоцијација (ДСА) со Европската унија во 2001 година. Таа е осум години земја-кандидат, по позитивното мислење на Комисијата во ...

ЕК ќе го презентира Извештајот за Македонија

Н.Македонија - 14.10.2013

Комесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска во зградата „Берлемонт” во Брисел ќе ги објави годинашните извештаи за напредокот на земјите-кандидати и потенцијални кандидати во ...

Пробив во преговорите за името е од витално значење за Македонија

Н.Македонија - 14.10.2013

Во Стратегијата за проширување на Европската унија за 2013-2014 година, Комисијата се повикува на 20-годишнината од воведувањето на Копенхашките критериуми, потенцирајќи дека клучни за проширувањето ...

ЕК:Македонија да ги почне скрининг процесот и преговорите

Н.Македонија - 14.10.2013

Европската комисија денеска даде петта по ред позитивна препорака за Република Македонија да ги почне преговорите за членство во Европската унија, јавува дописникот на МИА од Брисел Она што е најново ...

Филе ќе го објави извештајот на ЕК, Македонија има економски прогрес

Lider - 14.10.2013

Во среда еврокомесарот за проширување Штефан Филе во зградата на Еврокомисијата во Брисел ќе го објави извештајот за Македонија и за останатите кандидати и потенцијални кандидати за членство.

Македонија од 2009 ги исполнува критериумите

Идивиди - 14.10.2013

Во извештајот на ЕК: да почне преговори за членство Брисел, 14 октомври 2013 (МИА) - БЈР Македонија е првата земја што потпиша Договор за стабилизација и асоцијација (ДСА) со Европската унија во 2001 ...