TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Абдула Абдула се повлекува од изборите во Авганистан

А1 - 01.11.2009

Поранешниот авганистански министер за надворешни работи и кандидат на опозицијата за претседател на Авганистан, Абдула Абдула денеска соопшти дека се повлекува ...

Противкандидатот на Карзаи се повлече од изборите

Алсат-М - 01.11.2009

Конкурентот на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи на претседателските избори чиј втор круг треба да се одржи идната недела се повлече од изборната трка.

Подарена изборна победа

Deutsche Welle - 01.11.2009

Пред вториот круг претседателски избори во Авганистан, закажан за 7 ноември, екс-авганистанскиот министер за надворешни работи и кандидат за претседател, ...

Абдула Абдула нема да учествува на претседателските избори

Канал5 - 01.11.2009

Главниот ривал на авганистанскиот претседател, Абдула Абдула, соопшти дека нема да учествува во вториот круг на претседателските избори против Хамид Карзаи на ...

Карзаи сам во вториот круг

Дневник - 01.11.2009

Опозицискиот кандидат Абдула не повика на бојкот и им остави на своите приврзаници самите да решат дали да гласаат Опозицискиот кандидат Абдула Абдула се ...

Абдулах се повлече од авганистанските претседателски избори

Форум - 01.11.2009

Авганистанскиот опозициски претседателски кандидат во недела објави дека нема да учествува на вториот круг од претседателските избори, бидејќи смета дека нема ...

Противникот на Карзаи се заканува со повлекување од претседателската трка

Inpress - 01.11.2009

Кабул, 1. ноември (ИНПРЕС) Главниот ривал на авганистанскиот председател Хамид Карзаи, Абдула Абдула одлучил да се повлече од вториот круг на спорните ...

Абдула Абдула се повлекува од претседателските избори во Авганистан

Алфа - 01.11.2009

Поранешниот авганистански министер за надворешни работи и кандидат на опозицијата за претседател на Авганистан, Абдула Абдула денеска соопшти дека се повлекува ...

Абдула се повлече од изборите

Р.С.Европа - 01.11.2009

Опозициониот кандидат за претседател на Авганистан, Абдула Абдула објави денеска дека тој се повлекува од вториот круг на претседателските избори ,кои треба да ...

Абдула се повлече од претседателски избори

Нетпрес - 01.11.2009

Авганистанскиот претседателски кандидат Абдула Абдула објави денеска дека нема да учествува во вториот круг на претседателските избори со актуелниот ...

Абдула ги повика симпатизерите да не гласаат

Р.С.Европа - 01.11.2009

Абдула Абдула ги повика неговите приврзаници да не гласаат на вториот изборен круг за претседател на Авганистан, кој треба да се одржи на 7 ноември.

Абдула се повлекува од вториот круг на изборите во Авганистан

Кирилица - 01.11.2009

Опозицискиот претседателски кандидат Абдула Абдула денес соопшти дека нема да учествува на вториот круг од претседателските избори, бидејќи смета дека не се ...

Во Авганистан ќе има избори

Р.С.Европа - 01.11.2009

Помошниците на авганистанскиот претседател, Хамид Карзаи велат дека втор круг на претседателски избори ќе има и покрај тоа што Абдула се повлече од ...

Абдула Абдула се повлекува од претседателските избори во Авганистан

Кирилица - 01.11.2009

Нема да учествувам во вториот круг на изборите. Не ми беше лесно да ја донесам оваа одлука, рече Абдула на прес-конференција во Кабул Поранешниот авганистански ...

Ќе има втор изборен круг во Авганистан

Р.С.Европа - 01.11.2009

Шефот на авганистанската изборна Комисија, изјавил дека во Авганситан ќе има и втор изборен круг со Хамид Карзаи како единствен кандидат, без разлика на тоа ...

Талибанците најавуваат насилства на изборите во Авганистан

Макфакс - 01.11.2009

Владимир Митоски 01 ноември 2009 Кабул Портпаролот на талибанците Јусуф Ахмади во неделата најави дека ќе ги обноват насилствата, доколку вториот круг на ...

Абдула Абдула соопшти дека се повлекува од претседателските избори во Авганистан

МРТ - 01.11.2009

Поранешниот авганистански министер за надворешни работи и кандидат на опозицијата за претседател на Авганистан, Абдула Абдула денеска соопшти дека се повлекува ...

Карзаи ќе ја прифати секоја одлука на Изборната Комисија

Р.С.Европа - 01.11.2009

Авганистанскиот претседател, Хамид Карзаи, во интервју за Радио слободен Авганистан , изјави дека тој ќе ја прифати секоја одлука од страна на изборната ...

Талибанците најавуваат насилства на изборите во Авганистан

МРТ - 01.11.2009

Портпаролот на талибанците Јусуф Ахмади во неделата најави дека ќе ги обноват насилствата, доколку вториот круг на изборите се одржи со само еден кандидат.

Одлуката на Абдула нема да влијае на одлуката на Обама

Р.С.Европа - 01.11.2009

Од Белата куќа, соопштуваат дека одлуката на Абдула Абдула да се повлече од изборната трка, нема да има влијание врз одлуката на претседателот Барак Обама за ...

Абдула ќе се произнесе за изборите во Авганистан

Р.С.Европа - 01.11.2009

Абдула Абдула еден од кандидатите за претседател на Авганистан, се очекува денеска да го изнесе својот став за тоа дали ќе учествува на вториот изборен круг ...

Абдула Абдула ќе го бојкотира вториот круг од претседателските избори во Авганистан, доколку не биде обезбедено ...

Канал5 - 31.10.2009

Поранешниот авганистански министер за надворешни работи Абдула Абдула ќе го бојкотира вториот круг од претседателските избори во Авганистан, доколку до крајот ...

Јапонија со помош од пет милијарди долари за Авганистан

Кирилица - 31.10.2009

Програмата, ќе започне следната година и таа предвидува изградба на патишта, помош за наводнување на обработливите површини Јапонија, која соопшти прекин на ...

Мирен собир за повлекување на македонските војници од Авганистан

МРТ - 31.10.2009

Мирен собир за повлекување на македонските војници од Авганистан ќе организира в сабота на плоштадот „Македонија“, движењето за социјална правда Ленка.

Авганистан: разговорите меѓу Карзаи и Абдула, прекинати?

Р.С.Европа - 31.10.2009

Разговорите меѓу авганистанскиот претседател и неговиот ривал на изборите, поранешниот министер за надворешни работи Абдула Абдула биле прекинати, јавуваат ...

Клинтон: САД не ја губат војната во Авганистан

Кирилица - 31.10.2009

Во интервју за Ен Би Си таа рече дека американското воено присуство во Авганистан нема да биде вечно САД не ја губат војната во Авганистан, увери државниот ...

Мирен собир за повлекување на македонските војници од Авганистан

Алфа - 31.10.2009

Мирен собир за повлекување на македонските војници од Авганистан ќе организира в сабота на плоштадот „Македонија“, движењето за социјална правда Ленка.

Клинтон за евентуалниот бојкот на Абдула на авганистанските избори

Р.С.Европа - 31.10.2009

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави денеска дека евентуалниот бојкот на вториот круг од претседателските избори во Авганистан што го најави ...

На плоштад протест за повлекување на војниците од Авганистан

Нетпрес - 31.10.2009

Движењето за социјална правда “Ленка“ денеска на плоштадот “Македонија“ во Скопје ќе одржи мирен протест за повлекување на македонските војници од Авганистан.

Јапонија ќе финансира програма од пет милијарди долари за помош на Авганистан

Сител - 31.10.2009

Јапонија, која соопшти за прекин на својата военопoморска мисија за логистичка поддршка на меѓународните коалициски сили во Авганистан, ќе финансира програма ...

Клинтон сака легитимни избори во Авганистан

Макфакс - 31.10.2009

Сашо Таневски 31 октомври 2009 Абу Даби Американскиот државен секретар, Хилари Клинтон в сабота рече дека одлуката на авганистанскиот претседателски кандидат ...

Абдула Абдула утре ќе се изјасни за изборите во Авганистан

Р.С.Европа - 31.10.2009

Од изборниот штаб на претседателскиот кандидат Абдула Абдула, изјавиле дека тој утре ќе се изјасни за неговите планови за вториот изборен круг во Авганистан , ...

Во Авганистан уапсени напаѓачите на објектот на ОН

Р.С.Европа - 31.10.2009

Авганистанските власти уапсиле шест лица во врска со нападите врз куќата за персоналот на ОН во Кабул.

Клинтон сака легитимни избори во Авганистан

МРТ - 31.10.2009

Американскиот државен секретар, Хилари Клинтон в сабота рече дека одлуката на авганистанскиот претседателски кандидат Абдула Абдула да го бојкотира вториот ...

Мирен собир за повлекување на македонските војници од Авганистан

Форум - 31.10.2009

Мирен собир за повлекување на македонските војници од Авганистан ќе организира в сабота на плоштадот „Македонија“, движењето за социјална правда Ленка Причина ...

Клинтон се надева на легитимни избори во Авганистан

Форум - 31.10.2009

Американскиот државен секретар, Хилари Клинтон денеска рече дека одлуката на авганистанскиот претседателски кандидат Абдула Абдула да го бојкотира вториот круг ...

Абдула Абдула ќе го бојкотира вториот круг од изборите

Идивиди - 31.10.2009

Кабул, 31 октомври (МИА) - Поранешниот авганистански министер за надворешни работи Абдула Абдула ќе го бојкотира вториот круг од претседателските избори во ...

Руски хеликоптери за НАТО

Утрински - 30.10.2009

Од нашиот дописник Бранко Влаховиќ МОСКВА - Руското раководство е подготвено да им помогне на силите на НАТО во Авганистан да го решат проблемот со недостиг на ...

ЕУ - Изборите во Авганистан мора да бидат фер

Р.С.Европа - 30.10.2009

Вториот круг од претседателските избори во Авганистан мора да биде безбеден и фер, за новото раководство да има меѓународна подршка, се вели во изјавата на ...

На Авганистан му треба по чесна влада

Р.С.Европа - 30.10.2009

Претседателот на Светската Банка Роберт Зелик смета. дека на Авганистан му е потребна почесна и реформски ориентирана влада.

Обама оддаде почит на војници загинати во Авганистан

Inpress - 30.10.2009

Вашингтон/Скопје, 30. октомври (ИНПРЕС) Американскиот претседател Барак Обама во текот на ноќта отпатува за сојузната држава Делавеар за да присуствува на ...

Рогозин: За Авганистан да се расправа во Кабул

А1 - 29.10.2009

Постојаниот претставник на Русија во НАТО Дмитриј Рогозин предложи Советот НАТО-Русија да ги разгледува прашањата за Авганистан во Кабул, а не во Брисел.

„Њујорк тајмс“

Утрински - 29.10.2009

Вашингтон - Братот на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, Ахмед Карзаи, редовно добивал пари од американската ЦИА, пишува весникот „Њујорк тајмс“, ...

Свет - Братот на Карзаи на платен список на ЦИА

Време - 29.10.2009

Братот на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, Ахмед, редовно добивал пари од американската ЦИА, пишува весникот „Њујорк тајмс“, цитирајќи актуелни и ...

Обама ќе им плаќа на талибанците да не го напаѓаат

Утрински - 29.10.2009

ВАШИНГТОН - Претседателот Барак Обама вчера требаше да го потпише законот за одбрана во кој се содржани новите одредби дека ќе им се плаќа на талибанските ...

ОН ги евакуираат преживеаните од вчерашниот напад

Алсат-М - 29.10.2009

Обединетите нации му наредија на својот персонал во Авганистан да остане дома под обезбедување, по вчерашниот терористички напад врз хотел во Кабул во кој ...

Братот на авганистанскиот претседател Карзаи, на платниот список на ЦИА

Inpress - 29.10.2009

Кабул, 29. октомври (ИНПРЕС) Ахмед Вали Карзаи, брат на авганистанскиот претседател и еден од главните осомничени во „високобуџетната“ трговија со опијати, ...

НАТО смета дека Русија може да им помага на авганистанските сили за безбедност

Кирилица - 29.10.2009

НАТО смета дека Русија може да им даде воена помош на авганистанските сили за безбедност, кои не успеваат да се справат со бунтот на талибанците, истакна ...

Рогозин: Советот НАТО-Русија да заседава во Кабул

Кирилица - 29.10.2009

Постојаниот претставник на Русија во НАТО, Дмитриј Рогозин предложи Советот НАТО-Русија да разгледува прашања за Авганистан во Кабул, а не во Брисел Рогозин ...

Вчерашниот напад нема да ги одврати ОН од Авганистан

Р.С.Европа - 29.10.2009

Соединетите држави и Обединетите нации соопштија дека вчерашниот напад во Кабул нема да ги одврати од нивните напори за стабилизирање на ситуацијата во ...

Семејствата на Французи загинати во Авганистан поднесуваат тужби

Форум - 29.10.2009

Семејствата на двајца француски војника кој минатата година загинаа во Авганистан најавија тужби за да се утврди дали нивните живот непотребно биел доведени во ...

САД и ОН не се плашат од Талибанците

Р.С.Европа - 29.10.2009

Соединетите Американски држави и Обединетите нации соопштија дека нема да бидат заплашени од вчерашните напади на објект на Обединетите нации во Кабул.

Советот НАТО-Русија да заседава во Кабул

Идивиди - 29.10.2009

Брисел, 28 октомври (МИА) - Постојаниот претставник на Русија во НАТО, Дмитриј Рогозин предложи денеска Советот НАТО-Русија да разгледува прашања за Авганистан ...

Братот на Хамид Карзаи добивал пари од ЦИА

А1 - 28.10.2009

Братот на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, Ахмед Карзаи редовно добивал пари од американската ЦИА, пишува весникот „Њујорк тајмс“, цитирајќи актуелни ...

Жртви во напад во Кабул

BBC - 28.10.2009

Вооружен човек нападна пансион што го користат вработените од Обединетите Нации во главниот град на Авганистан, Кабул, убивајќи барем шестмина од нив.

Шест хуманитарци на ОН загинаа во Кабул

А1 - 28.10.2009

Најмалку шестмина вработени на ОН загинаа, а деветмина се повредени во престрелката меѓу талибанските бунтовници и авганистанските сили за безбедност во Кабул.

Обама нема да брза во Авганистан

Утрински - 28.10.2009

ВАШИНГТОН - Американскиот претседател Барак Обама изјави дека „никогаш нема да избрза“ со донесување одлука за испраќање дополнителен број војници во ...

Екстремистите праќаат пораки

Deutsche Welle - 28.10.2009

Два напади со најмалку стотина жртви-во Кабул талибански борци нападнаа куќа на ОН и во тричасовна престрелка беа убиени шестмина соработници на светската ...

Талибанците ги „навлекуваат“ американските војници на хероин

Дневник - 28.10.2009

Во Виетнам над 20 отсто од американските војници беа зависни од хероинот од Златниот триаголник, а ист процент на руски војници беше зависен од хероин во текот ...

Нападната зграда на ОН во Кабул

Телма - 28.10.2009

Најмалку десет лица загинаа во напад врз станбена зграда која ја користеле ОН во Кабул. Светската организација соопшти дека шестмина од нејзиниот персонал ...

Талибанците го нападнаа седиштето на ОН во Кабул

Алсат-М - 28.10.2009

Најмалку 12 лица загинаа, а 9 се повредени во вооружен напад рано утрово врз објект на Обединетите нации (ОН) во Кабул.

Се разочарал во војната во Авганистан

Утрински - 28.10.2009

ВАШИНГТОН - Поранешен маринец кој се борел во Ирак, станал член на Стејт департментот откако ја напуштил војската и бил дипломат во талибанско упориште во ...

НАТО смета дека Русија може да им помага на авганистанските сили за безбедност

Форум - 28.10.2009

„НАТО смета дека Русија може да им даде воена помош на авганистанските сили за безбедност, кои не успеваат да се справат со бунтот на талибанците“, истакнал ...

Во напад на ноќевалиште на ОН дванаесет загинати во Кабул

Форум - 28.10.2009

Во напад на зградата во која преноќуваат службениците на Обединетите нации во глaвниот авганистански град, загинале најмалку дванаесет лица, јави во среда ...

Братот на авганистанскиот претседател Карзаи работи за CIA

Форум - 28.10.2009

Ахмед Вали Карзаи, братод на претседателот Хамид Карзаи, за кој во среда дел од американските медиуми пишуваат дека е главниот осомничен за илегална трговија ...

Обама неодлучен за нови војници во Авганистан

Р.С.Европа - 28.10.2009

Белата куќа објави дека американскиот претседател Барак Обама е при крај со собирањето информации и совети дали да се испратат уште војници во Авганистан.

Напади на ОН во Авганистан

Р.С.Европа - 28.10.2009

Обединетите нации објавија дека тројца луѓе од нивнте вработени се мртви, по нападите во нивната гостинска куќа во центарот на Кабул.

Министрите на ЕУ усвоија нова стратегија за Авганистан

Кирилица - 28.10.2009

Министрите за надворешни работи на ЕУ вчера во Луксембург усвоија нова стратегија за Авганистан со која Унијата сака во иднина се поголемо залагање за изградба ...

Масакар во куќа на персонал на ОН во Кабул, десетмина убиени

Inpress - 28.10.2009

Кабул, 28. октомври (ИНПРЕС) Шест странци од мисијата на Обединетите нации се убиени, а девет се ранети во талибански напад во главниот град на Авганистан, ...

Седум загинати во напад во Авганистан

Макфакс - 28.10.2009

/ 28.10.09 / 08:15 Најмалку седум лица загинаа во вооружен напад во среда врз објект на Обединетите нации(ОН) во Кабул.

„Њујорк тајмс“: Братот на авганистанскиот претседател редовно добивал пари од ЦИА

Кирилица - 28.10.2009

Братот на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, Ахмед Карзаи редовно добивал пари од американската ЦИА, пишува весникот „Њујорк тајмс“, цитирајќи актуелни ...

САД ќе им плаќаат на талибаните да ја сменат страната

Форум - 28.10.2009

Американската војска во Авганистан ќе може да плаќа на талибанските лидери да го прекинат насилството, за што се предвидуваат средства во буџетот за 2010 г.

ВИДЕО: Убиени службеници на ООН во Кабул

Нетпрес - 28.10.2009

Најмалку 13 лица загинале, рано утринава, во напад на седиштето на Обединетите нации во Кабул, објавуваат светските агенции, повикувајќи се на информации од ...

Девет загинати во напади во напад во Кабул

МРТ - 28.10.2009

Девет лица загинаа во напад врз станбена зграда која ја користеле ОН во Кабул. Светската организација соопшти дека шестмина од нејзиниот персонал загинале во ...

САД ќе им плаќаат на талибанците да се откажат од насилство

Макфакс - 28.10.2009

Вашингтон / 28.10.09 / 09:27 Американската војска ќе им плаќа на талибанците во Авганистан ако се откажат од насилство против владата во Кабул.

Талибанците со нов бран насилства во Авганистан

Р.С.Европа - 28.10.2009

6-мина странци загинаа во нападот на милитантите врз објект на Обединетите Нации во Кабул. Нешто подоцна, исто така во Кабул, две ракети биле истрелани врз ...

Ако не можеш да ги победиш, купи ги

Оn.net - 28.10.2009

Најновата стратегија на Американците во Авганистан, предвидува сите Талибанци кои ќе се помират со владата во Кабул, да добијат паричен надомест за добро ...

Девет загинати во напад врз зграда на ОН во Кабул

Алфа - 28.10.2009

Девет лица загинаа во напад врз станбена зграда која ја користеле ОН во Кабул. Светската организација соопшти дека шестмина од нејзиниот персонал загинале во ...

Октомври најкрвав месец за САД во војната во Авганистан

Inpress - 28.10.2009

Вашингтон/Скопје, 28. октомври (ИНПРЕС) Со загинувањето на осум американски војници во вторникот во Авганистан, ова е најкрвавиот месец за САД од започнувањето ...

Обама - Нема да брзам со одлуката за Авганистан

Inpress - 28.10.2009

Вашингтон/Скопје, 28. октомври (ИНПРЕС) Американскиот претседател Барак Обама рече дека нема да брза со одлуката дали да испрати засилувања во Авганиста, ...

Во нападите на ОН во Авганистан, 12 мртви

Р.С.Европа - 28.10.2009

Најмалку 12 луѓе, меѓу кои и шестмина вработени во ОН, загинаа денеска , а девет луѓе се повредени, по нападот на гостинската куќа na ОН во центарот на Кабул.

Девет загинати во напади во напад во Кабул

Кирилица - 28.10.2009

Девет лица загинаа во напад врз станбена зграда која ја користеле ОН во Кабул Светската организација соопшти дека шестмина од нејзиниот персонал загинале во ...

Шефот на НАТО во декември ќе ја посети Русија

Р.С.Европа - 28.10.2009

Шефот на НАТО Андрес фог Расмусен во декември ќе патува во Москва за да разговара со тамошните власти и да побара руска подршка за воената кампања во ...

Братот на авганистанскиот претседател добивал пари од ЦИА

Идивиди - 28.10.2009

Вашингтон, 28 октомври (МИА) - Братот на авганистанскиот претседател Хамид Карзаи, Ахмед Карзаи редовно добивал пари од американската ЦИА, пишува весникот ...

Обама нема да избрзува во Авганистан

А1 - 27.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека нема да избрзува во донесувањето одлуки за испраќање поддршка во Авганистан.

Црн ден за американската војска во Авганистан

Утрински - 27.10.2009

КАБУЛ - Единаесет американски војници вчера загинаа во две хеликоптерски несреќи во Авганистан, додека неколку стотици Авганистанци се собраа во Кабул на ...

Свет - Се урнаа три хеликоптери

Време - 27.10.2009

Единаесет американски војници вчера загинаа во две одделни хеликоптерски несреќи во Авганистан, јави „Си-Ен-Ен“.

Во 3 хеликоптерски несреќи загинаа 14 војници

Вест - 27.10.2009

КАБУЛ, 27 октомври (АП) - Во три хеликоптерски несреќи вчера загинаа 14 Американци, во најсмртоносниот ден за американските војници во Авганистан после четири ...

ЕУ со нова стратегија во Авганистан- Најважни се жителите

Алсат-М - 27.10.2009

Министрите за надворешни работи на ЕУ усвоија денеска во Луксембург нова стратегија за Авганистан со која Унијата сака во иднина се поголемо залагање за ...

Обама нема да брза со одлуките за Авганистан

Р.С.Европа - 27.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека нема да брза при одлучување за стратегијата на САД за Авганистан.

Во Авганистан убиени 8 американски војници

Р.С.Европа - 27.10.2009

Најмалку 8 американски војници и еден авгансистански цивил се убиени денеска во бомбашки напади во јужен Авганистан, соопштуваат претставниците на НАТО силите.

Осум американски војници убиени во Авганистан

Макфакс - 27.10.2009

Кабул / 27.10.09 / 16:16 Осум американски војници се убиени во вторник во неколку бомбашки напади во јужен Авганистан, соопшти командата на армијата на САД.

Тројца членови на ДЕА загинале во една од несреќите на американски хеликоптери во Авганистан

Кирилица - 27.10.2009

Тројца припадници на американската Агенција за борба со наркотици (ДЕА) загинаа во една од двете несреќи на американски воени хеликоптери во Авганистан.

Осум американски војници загинaлe во јужен Авганистан

Форум - 27.10.2009

Осум американски војници и еден авганистански цивил загинале во вторник, а неколку војници на НАТО се ранети во неколку напади изведени со бомби од „домашно ...

Најкрвавиот месец за Американците во Авганистан

Форум - 27.10.2009

Со денешните убиени осуммина војници, бројката загинати припадници на американската армија ангажирани во Авганистан се искачи на 55 во октомври, што го прави ...

Авганистанскиот претседател одби да го разреши претседателот на изборната комисија

Кирилица - 27.10.2009

Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи го отфрли повикот на својот соперник на претседателските избори Абдула Абдула да го разреши претседателот на ...

Обама нема да избрзува со одлуките за испраќање поддршка во Авганистан

Кирилица - 27.10.2009

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека нема да избрзува во донесувањето одлуки за испраќање поддршка во Авганистан - Никогаш нема да се колебам во ...

„Вашингтон пост“: Американски висок функционер поднесе оставка поради војната во Авганистан

Кирилица - 27.10.2009

Поранешниот маринец Метју Хоу, кој годинава започна да работи во американското Министерство за надворешни работи, стана првиот американски дипломат кој поднел ...

Дополнителни 80 војници во Авганистан

Р.С.Европа - 27.10.2009

Во почетокот на наредната година македонското Министерство за одбрана најави дека ќе испрати дополнителни 80 војници во Авганистан кои ќе учествуваат во ...

ЕУ усвои нов план за помош на Авганистан

Р.С.Европа - 27.10.2009

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ, денеска во Луксембург усвоиле нов план за помош на Авганистан.

Обама не брза со одлуката за дополнителни трупи во Авганистан

Форум - 27.10.2009

Претседателот на САД, Барак Обама, не брза со одлуката за праќање на дополнителни трупи во Авганистан, иако голем број од опозиционите политичари го обвинуваат ...

Конкурентот на Карзаи бара смена на шефот на Изборната комисија во Авганистан

Inpress - 27.10.2009

Вашингтон/Скопје, 27. октомври (ИНПРЕС) Авганистанскиот претседателски кандидат Абдула Абдула бара смена на шефот на изборната комисија пред одржувањето на ...

ЕУ ќе го зголеми бројот на полицајците во Авганистан

Кирилица - 27.10.2009

Европската унија планира да испрати поголем број на полицајци во Авганистан за потребите на меѓународната мировна мисија Шведскиот министер за надворешни ...

Алијансата се наоѓа пред банкрот

Вечер Прес - 27.10.2009

Светската економска криза го празни и буџетот на НАТО. Во касата на Алијансата недостигаат 50 милиони евра, а на долг рок десет милијарди.

Три хеликоптери на САД се урнаа во Авганистан

Н.Македонија - 27.10.2009

Четиринаесет војници на САД и припадници на американската Агенција за борба против трговија со наркотици (ДЕА) вчера загинале при уривање на три хеликоптери во ...

НАТО се наоѓа пред банкрот

Идивиди - 27.10.2009

Светската економска криза го празни и буџетот на НАТО. Во касата на алијансата недостигаат 50 милиони евра, а на долг рок десет милијарди.

Дополнителни 80 војници во Авганистан

А1 - 26.10.2009

Македонија со 3,5% од армиските сили е една од најголемите контрибутори во мисијата на НАТО - ИСАФ.

ЕУ расправа за помошта за Авганистан

BBC - 26.10.2009

Европската Унија се очекува да вети посилна поддршка за Авганистан и Пакистан. На дво-дневниот состанок, што се одржува во Луксембург, европските министри за ...

Паднаа два хеликоптери на НАТО во Авганистан

А1 - 26.10.2009

Најмалку 14 припадници на американските сили во ИСАФ загинаа денес, кога се урнаа два хеликоптери на силите на ИСАФ во Авганистан.

Македонија - Уште 80 војници за Авганистан

Време - 26.10.2009

Македонија ќе го задржи придонесот во операцијата ИСАФ, а од 2010 година ќе го зголеми контингентот со два нови вода од баталјонот на Воената полиција и од ...

Авганистан - загинаа 14 американци во уривање на хеликоптери

Телма - 26.10.2009

Четиринаесет Американци загинаа денеска кога се урнаа три хеликоптери на НАТО во Авганистан. Два хеликоптери, како што соопшти ИСАФ, најверојатно се урнале во ...

Авганистан:Паднаа 3 хеликоптери на НАТО

Алсат-М - 26.10.2009

Четворица американски војници загинаа, а двајца се повредени откако два хеликоптера утрово се судирија при полетувањето во јужниот дел на Авганистан.

Повлекување од војната што не може да се добие

Deutsche Welle - 26.10.2009

Дали германските војници треба да се повлечат од Авганистан и доколку да - кога? Делегатите на Партијата на Зелените, на конгресот на викендот се согласија да ...

Три хеликоптери на НАТО се урнаа во Авганистан утрово

Канал5 - 26.10.2009

Најмалку четворица припадници на американските сили загинаа а двајца се повредени кога три хеликоптери на НАТО во Авганистан се урнаа утрото.

Во Авганистaн загинале 14 американски војници

Р.С.Европа - 26.10.2009

Во две хеликоптерски несреќи денеска во Авганистан загинаа 14 Американци. Од американската команда е соопштено дека во првата несреќа, еден хеликоптер се урнал ...

Нов биланс: Најмалку 14 загинати при падот на хеликоптерите

Макфакс - 26.10.2009

Кабул / 26.10.09 / 11:15 Најмалку 14 лица загинаа во понеделник во Авганистан во уривање на три воени хеликоптери на НАТО, во два одвоени инциденти.

Во судир на два хеликоптера во Авганистан загинаа четворица американски војници

Кирилица - 26.10.2009

Четворица американски војници загинаа, а двајца се повредени откако два хеликоптера утрово се судирија при полетувањето во јужниот дел на Авганистан Можноста ...

Најмалку 14 американски војници се убиени во серија авионски несреќи во Авганистан

Форум - 26.10.2009

Четворица американски војници се убиени и двајца повредени во авионска несреќа во Авганистан, и уште десет во друга хеликоптерска несреќа во западен Бадгис САД ...

НАТО се наоѓа пред банкрот

Нетпрес - 26.10.2009

Светската економска криза го празни и буџетот на НАТО. Во касата на алијансата недостигаат 50 милиони евра, а на долг рок десет милијарди.

Пад на 2 хеликоптери во Авганистан, 14 загинати војници

Сител - 26.10.2009

Четиринаесет американски војници загинаа денеска во две хеликоптерски несреќи што се случија во Авганистан.

ЕУ расправа за помош на Авганистан

Форум - 26.10.2009

Се очекува Европската унија да вети посилна поддршка за Авганистан и Пакистан На дводневниот состанок, што се одржува во Луксембург, европските министри за ...

Четворица загинати во судар на два хеликоптери во Авганистан

Inpress - 26.10.2009

Кабул, 26. октомври (ИНПРЕС) Четири американски војници загинаа денес во Авганистан, а двајца се потешко повредени во судар на два воени хеликоптери на ...

Повеќе загинати во пад на три хеликоптери на НАТО

Макфакс - 26.10.2009

Кабул / 26.10.09 / 09:12 Најмалку четворица припадници на американските сили во ИСАФ загинаа во понеделник, кога се урнаа три хеликоптери на НАТО во Авганистан.

Најмалку 14 загинати при падот на хеликоптерите

МРТ - 26.10.2009

Најмалку 14 лица загинаа во понеделник во Авганистан во уривање на три воени хеликоптери на НАТО, во два одвоени инциденти.

Повеќе загинати во пад на три хеликоптери на НАТО

МРТ - 26.10.2009

Најмалку четворица припадници на американските сили во ИСАФ загинаа во понеделник, кога се урнаа три хеликоптери на НАТО во Авганистан.

Пад на 2 хелихоптери во Авганистан, 14 загинати војници

Кајгана - 26.10.2009

Четиринаесет американски војници загинаа денеска во две хеликоптерски несреќи што се случија во Авганистан.

Во две хеликоптерски несреќи во Авганистан загинаа 14 американски војници

Алфа - 26.10.2009

Четиринаесет американски војници загинаа во две хеликоптерски несреќи што денеска се случија во Авганистан.

Судир на хелихоптери во Авганистан

Р.С.Европа - 26.10.2009

Американската војска соопшти дека четворица американски војници загинаа, а двајца повредени во судир на два хеликоптери во јужен Авганистан.

Судир на хеликоптери, четири загинати војници на САД

Нетпрес - 26.10.2009

Четворица американски војници ги загубиле животите денеска во судир на два хеликоптери на југот на Авганистан.