TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ѕвездата од „Беверли Хилс“ нема ебола

Сител - 26.10.2014

Актерката Тори Спелинг,за која лекарите се сомневаа дека има ебола, не е заболена од болеста. Таа се пријавила викендот во болница бидејќи била на работ на нервен слом.

На дилер му експлодирал кокаин во стомакот: Го оставиле да умре мислејќи дека има ебола

+инфо - 26.10.2014

Нигериски шверцер со наркотици бил оставен на умре на главниот аеродром во Мадрид, откако во неговиот желудник му ескплодирале неколку пактечиња кокаин, јавуваат светските медиуми.

Медицинска сестра излекувана од ебола ќе стане донатор

Нетпрес - 26.10.2014

Американската медицинска сестра која оздраве откако беше заразена со вирусот ебла веднаш стана донатор на плазма за заразениот лекар од Њујорк. Нанси Рајтбол работела во Либерија во престолнината ...

Австралија: 19 луѓе се ставени под карантин поради опасност од ебола

Нова ТВ - 26.10.2014

19 лица се ставени под домашен карантин во Австралија како мерка на претпазливост, додека во болница течат истражувања за ебола на 18-годишна африканска тинејџерка соопштуваат странските медиуми.

Ѕвездата од „Беверли Хилс“ нема ебола, само доживеала нервен слом!

Курир - 26.10.2014

Актерката Тори Спелинг,за која лекарите се сомневаа дека има ебола, не е заболена од болеста. Таа се пријавила викендот во болница бидејќи била на работ на нервен слом.

Уште една медицинска сестра се излечи од Ебола во САД

Вечер Прес - 26.10.2014

Втора медицинска сестра се излечи од Ебола во САД. Тоа е Амбер Уинсен, чија крв е веќе прочистена од смртоносниот вирус на ебола. Таа сепак останува во болница, бидејќи има потреба од зацврстувачки ...

Излекуваната од Ебола медицинска сестра стана донатор

Локално - 26.10.2014

А мериканската медицинска сестра која оздраве од Ебола веднаш стана донатор на плазма за заразениот лекар од Њујорк, пренесе NBC News. Нанси Рајтбол работела во Либерија во престолнината Монровија.

Втора медицинска сестра се излечи од Ебола во САД

Локално - 26.10.2014

Втора медицинска сестра се излечи од Ебола во САД. Тоа е Амбер Уинсен, чија крв е веќе прочистена од смртоносниот вирус на Ебола. Таа сепак останува во болница, бидејќи има потреба од зацврстувачки ...

Двегодишно дете- прва жртва на ебола

Република - 26.10.2014

Министерството за здравство соопшти дека двегодишен пациент починакл како последица на вирусот ебола, што е прва жртва на таа болест во Мали, пренесоа странските медиуми.

Еболата однесе живот на едно двегодишно девојче од Мали

Пулс24 - 26.10.2014

Детето во четвртокот било донесено во болница во Мали, каде беше дијагностицирана еболата. Персоналот и другите кои биле во контакт со малата жртва се во карантин.

Наоми Кембел: Еболата е казна одозгора

Локално - 26.10.2014

Топмоделот Наоми Кембел е на мислење дека епидемијата од Ебола е Божја казна. Наоми веќе организира две добротворни модни ревии во корист на роднините на починатите од Ебола.

Ги лечев децата на смртна постела, а денес ме третираат како криминалец!

Вечер Прес - 26.10.2014

Медицинската сестра Каци Хикокс која во Сиера Леоне се грижела за децата болни од ебола, гледала како нејзините млади пациенти умираат од епидемијата која досега зарази повеќе од 15 илјади луѓе.

Му експлодирал кокаин во стомакот: Никој не му помогнал мислеле има ебола

Lider - 26.10.2014

Нигериски шверцер на дрога бил оставен да умре на главниот аеродром во Мадрид откако неколку пакетчиња кокаин му експлодирале во желудникот. На Нигериецот 50-тина минути не му била пружена медицинска ...

Тори Спелинг нема ебола, туку нервен слом

Вистина.мк - 26.10.2014

Познатата актерка и ѕвезда на реалната телевизија со психички проблеми. Тори Спелинг не заврши во болница поради ебола, туку поради нервен слом, пишуваат американските медиуми.

Му експлодирал кокаин во стомакот, никој не му помогнал во страв од ебола

Канал5 - 25.10.2014

Нигериски шверцер со дрога умре на аеродромот во Мадрид откако во стомакот му експлодирале кесички со кокаин. Никој на аеродромот не повикал лекарска помош ниту му помогнал цели 50 минути - се ...

СЗО: Над 10.000 заразени со ебола, 4.922 веќе починале

Утрински - 25.10.2014

Во осум земји веќе има 10.141 заразени со вирусот на ебола, а 4.922 лица веќе починале, пред два дена покажуваа податоците на Светскаата здравствена организација (СЗО), јави ТАСС.

СЗО прогласи вонредна состојба во Мали по смртта на двегодишно девојче од ебола

Press24 - 25.10.2014

Светската здравствена организација (СЗО) ризикот од ебола во Мали го оцени како „вонредна ситуација“, пренесе ТАСС. Починатото двегодишно девојче, кое било заразено со болеста, можело да ја пренесе ...

СЗО: Вонредна ситуација од ебола во Мали по смртта на двегодишно девојче

А1 On - 25.10.2014

Светската здравствена организација (СЗО) ризикот од ебола во Мали го оцени како „вонредна ситуација“, пренесе ТАСС. Починатото двегодишно девојче, кое било заразено со болеста, можело да ја пренесе ...

ЕБОЛА: По смртта на двегодишно девојче вонредна ситуација во Мали

Телеграф - 25.10.2014

Починатото двегодишно девојче, кое било заразено со болеста, можело да ја пренесе врз многу луѓе за време на своето патување низ земјата, затоа што крвавело од носот Светската здравствена ...

Уште една медицинска сестра го победи вирусот ебола

А1 On - 25.10.2014

Американскиот Национален институт за здравство (НИХ) соопшти дека Нина Фам, една од двете медицински сестри заразени со вирусот ебола во Тексас, го победила вирусот.

Бројката на заболени од ебола надмина десет илјади

Р.С.Европа - 25.10.2014

Светската здравствена организација во својот последен извештај соопшти дека бројот на заболени од ебола надминал десет илјади, а досега 4 922 лица починале.

СЗО: Во осум земји има над 10.000 заразени со ебола

+инфо - 25.10.2014

Во осум земји веќе има 10.141 заразени со вирусот на ебола, а 4.922 лица веќе починале, пред два дена покажуваа податоците на Светскаата здравствена организација (СЗО), јави ТАСС.

Тори Спелинг: Во болница се соочи со суровата вистина

Хитпортал - 25.10.2014

А ктерката Тори Спелинг пред неколку дена заврши во болница поради силен напад на кашлица. Лекарите ја задржале затоа што се сомневале на ебола, но излегло дека се работи за бронхитис.

По смртта на девојче заболено од ебола прогласена вонредна состојба во Мали

МРТ - 25.10.2014

По смртта на двегодишно девојче во Мали е прогласена вонредна состојба. Било заразено од ебола. Можело болеста да ја пренесе на повеќе луѓе, бидејќи патувало низ земјата со крварење од носот.

Нигериец оставен да почине на аеродромот во Мадрид

Макфакс - 25.10.2014

Нигериски шверцер на дрога бил оставен да умре на главниот аеродром во Мадрид откако неколку пакетчиња кокаин му прснале во желудникот. На Нигериецот речиси еден час не му била пружена медицинска ...

СЗО: Вонредна ситуација од ебола во Мали по смртта на двегодишно девојче

Алфа - 25.10.2014

Светската здравствена организација (СЗО) ризикот од ебола во Мали го оцени како „вонредна ситуација“, пренесе ТАСС. Светската здравствена организација (СЗО) ризикот од ебола во Мали го оцени како ...

Му експлодирал кокаин во стомакот – сите мислеле дека е ебола

Телеграф - 25.10.2014

Аеродромските власти 50 минути не му пружиле никаква помош на патникот, оти претпоставувале дека е заразен со опасниот вирус Шверцер на дрога наркотици од Нигерија умрел на главниот мадридски ...

Мадрид: Му експлодирал кокаин во стомакот, никој не му помогнал од страв од ебола

МКД - 25.10.2014

Нигериски шверцер на наркотици умрел на главниот мадридски аеродром, кога во желудникот му екслодирале неколку пакетчиња хероин, пренесува Ројтерс . На Нигериецот аеродромските власти 50 минути не му ...

Мали: Се бараат луѓето кои контактирале со девојчето што почина од ебола

Нова ТВ - 25.10.2014

Здравствените власти трагаат по луѓето кои биле во контакт со двегодишното девојче кое почина од ебола во Мали. Девојчето патувало стотина километри со автобус заедно со нејзината баба, во време кога ...

Тори Спелинг доживеа нервен слом?

Телеграф - 25.10.2014

Најголемиот проблем на славната актерка ѝ е сопругот, кој се заканува дека нема да оди на лечење од алкохолизам, па таа се плаши дека тој ќе му се врати на алкохолот и повторно ќе ја изневерува ...

СЗО: Во осум земји има над 10.000 заразени со ебола, 4.922 веќе починале

А1 On - 25.10.2014

Во осум земји веќе има 10.141 заразени со вирусот на ебола, а 4.922 лица веќе починале, пред два дена покажуваа податоците на Светскаата здравствена организација (СЗО), јави ТАСС.

Вонредна состојба во Мали поради ебола

Нетпрес - 25.10.2014

Вонредна состојба е прогласена во Мали поради еболата, по смртта на двегодишно девојче. Починатото двегодишно девојче, кое било заразено со болеста, можело да ја пренесе врз многу луѓе за време на ...

СЗО: Во осум земји има над 10.000 заразени со ебола, 4.922 веќе починале

Сител - 25.10.2014

Во осум земји веќе има 10.141 заразени со вирусот на ебола, а 4.922 лица веќе починале, пред два дена покажуваа податоците на Светскаата здравствена организација (СЗО), јави ТАСС.

ЕБОЛА: Во осум земји има над 10.000 заразени, 4.922 лица веќе починале

Телеграф - 25.10.2014

Најтешко се засегнати западноафриканските земји Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне, каде жртви на овој смртоносен вирус веќе се 4.912 лица Во осум земји веќе има 10.141 заразени со вирусот на ебола, а ...

СЗО: Во осум земји има над 10.000 заразени со ебола, 4.922 веќе починале

Алфа - 25.10.2014

Во осум земји веќе има 10.141 заразени со вирусот на ебола, а 4.922 лица веќе починале, пред два дена покажуваа податоците на Светскаата здравствена организација.

Над 10.000 заразени со ебола, 4.922 веќе починале

Нетпрес - 25.10.2014

Податоците на Светската здравствена организација покажале дека во осум земји веќе има 10.141 заразени со вирусот на ебола, а 4.922 лица веќе починале.

Обама: Кога станува збор за еболата треба да се водиме од фактите, а не од стравот

Сител - 25.10.2014

Претседателот на САД Барак Обама ги поздрави жителите на Њујорк за нивната мирна реакција по информацијата за прв случај на ебола во градот. Во неделното обраќање кон нацијата, Обама изјави дека ...

Обама: Кога станува збор за еболата треба да се водиме од фактите, а не од стравот

+инфо - 25.10.2014

Претседателот на САД Барак Обама ги поздрави жителите на Њујорк за нивната мирна реакција по информацијата за прв случај на ебола во градот. Во неделното обраќање кон нацијата, Обама изјави дека ...

Обама: Кога станува збор за еболата треба да се водиме од фактите, а не од стравот

А1 On - 25.10.2014

Претседателот на САД Барак Обама ги поздрави жителите на Њујорк за нивната мирна реакција по информацијата за прв случај на ебола во градот. Во неделното обраќање кон нацијата, Обама изјави дека ...

Поради еболата вонредна ситуација во Мали

Курир - 25.10.2014

Светската здравствена организација ризикот од ебола во Мали го оцени како „вонредна ситуација“, пренесе ТАСС. Починатото двегодишно девојче, кое било заразено со болеста, можело да ја пренесе врз ...

СЗО: Вонредна ситуација од ебола во Мали по смртта на двегодишно девојче

Сител - 25.10.2014

Светската здравствена организација (СЗО) ризикот од ебола во Мали го оцени како „вонредна ситуација“, пренесе ТАСС. Починатото двегодишно девојче, кое било заразено со болеста, можело да ја пренесе ...

Крвта на преживеаните од ебола ќе се употреби како опција за лекување!

Пулс24 - 25.10.2014

Една меѓународна група на научници ќе тестира дали антителата од крвта и серумот од преживеаните од ебола се безбедни и дали можат да им помогнат на инфицираните луѓе.

СЗО: Повеќе од 10.000 заразани со ебола, а починале скоро 5.000 лица

Република - 25.10.2014

Во осум земји веќе има 10.141 заразени со вирусот на ебола, а 4.922 лица веќе починале, пред два дена покажуваа податоците на Светскаата здравствена организација (СЗО), јави ТАСС.

Му прснале пакетчиња со кокаин во стомак, а мислеле дека има ебола, никој не му помогнал

Република - 25.10.2014

Нигериски шверцер на дрога бил оставен да умре на главниот аеродром во Мадрид откако неколку пакетчиња кокаин му прснале во желудникот. На Нигериецот речиси еден час не му била пружена медицинска ...

Карантин за сите кои пристигнуваат во САД од Африка

Локално - 25.10.2014

САД воведоа нови правила поради вирусот Ебола. Сите луѓе кои пристигнуваат во Њујорк и Њу Џерси од Западна Африка, ќе се категоризираат како ризични за пренесување на заразата, информира Forbes.

СЗО: Бројот на заболени од ебола, надмина 10 илјади

еМагазин - 25.10.2014

Светската здравствена организација соопшти денеска дека бројот на луѓетo заболени од ебола ја надмина бројката од 10 илјади.Од нив 4.922 лица починале.

Обама: Кога станува збор за еболата треба да се водиме од фактите, а не од стравот

Република - 25.10.2014

Претседателот на САД Барак Обама ги поздрави жителите на Њујорк за нивната мирна реакција по информацијата за прв случај на ебола во градот. Во неделното обраќање кон нацијата, Обама изјави дека ...

Му експлодирал кокаин во стомакот на аеродром – никој не му помогнал мислеле дека има ебола

МК News - 25.10.2014

Нигериски шверцер на дрога бил оставен да умре на главниот аеродром во Мадрид откако неколку пакетчиња кокаин му прснале во желудникот. На Нигериецот речиси еден час не му била пружена медицинска ...

Совети од Доналд Трамп: Како се станува милионер!

еМагазин - 25.10.2014

Неспорно е дека од Доналд Трамп има што да не научи кога се однесува на заработката на пари. Претседателот на Trump Organization и сопственик на голем број други бизниси, поседува речиси 4 милијарди ...

Бројката на заболени од ебола надмина 10.000

Вечер Прес - 25.10.2014

Светската здравствена организација во својот последен извештај соопшти дека бројот на заболени од ебола надминал десет илјади, а досега 4 922 лица починале.

СЗО:Бројката на заболени од ебола надмина десет илјади

Локално - 25.10.2014

Светската здравствена организација во својот последен извештај соопшти дека бројот на заболени од ебола надминал десет илјади, а досега 4 922 лица починале.

Вонредна состојба во Мали поради ебола

Точка - 25.10.2014

Вонредна состојба е прогласена во Мали поради еболата, по смртта на двегодишно девојче. Починатото двегодишно девојче, кое било заразено со болеста, можело да ја пренесе врз многу луѓе за време на ...

СЗО: Вонредна ситуација од ебола во Мали по смртта на двегодишно девојче

Либертас - 25.10.2014

Светската здравствена организација (СЗО) ризикот од ебола во Мали го оцени како „вонредна ситуација“, пренесе ТАСС. Починатото двегодишно девојче, кое било заразено со болеста, можело да ја пренесе ...

Над 10.000 заразени со ебола, 4.922 веќе починале

Точка - 25.10.2014

Податоците на Светската здравствена организација покажале дека во осум земји веќе има 10.141 заразени со вирусот на ебола, а 4.922 лица веќе починале.

СЗО: Во осум земји има над 10.000 заразени со ебола, 4.922 веќе починале

Н.Македонија - 25.10.2014

Во осум земји веќе има 10.141 заразени со вирусот на ебола, а 4.922 лица веќе починале, пред два дена покажуваа податоците на Светскаата здравствена организација (СЗО), јавува ТАСС Најтешко се ...

Му прснале пакетчиња со кокаин во стомак, а мислеле дека е болен од ебола

Н.Македонија - 25.10.2014

Нигериски шверцер на дрога бил оставен да умре на главниот аеродром во Мадрид откако неколку пакетчиња кокаин му прснале во желудникот На Нигериецот речиси еден час не му била пружена медицинска ...

Прв случај на ебола во Њујорк

Телма - 24.10.2014

Лекар, кој неодамна се вратил во Њујорк од Западна Африка, каде работел со пациенти заразени од ебола, имал позитивни резултати на извршените анализи за смртоносниот вирус, соопштија претставници на ...

ЕУ одвои една милијарда евра за борба против еболата

Телма - 24.10.2014

Европската унија ќе има на располагање една милијарда евра за борба против растечкиот вирус на Ебола кој загрозува човечки животи, јави дописникот на МИА од Брисле.

Прв случај на ебола во Њујорк - д-р Крег Спенсер се заразил во Гвинеја

Канал5 - 24.10.2014

Д-р Крег Спенсер лекувал заболени од Ебола во Гвинеја. Во Њујорк се вратил на 17 октомври каде пред да му се манифестираат симптомите на болеста бил во близок контакт најмалку со 3 лица.

Тори Спелинг во болница, неверниот сопруг го нема никаде!

Канал5 - 24.10.2014

Тори Спелинг на Инстаграм објави фотографија од болничкиот кревет и признание дека конечно ја сфатила вистината за нејзиниот брак со Дин Мек Дермот. - За жал конечно се соочив со вистината дека една ...

САД: Медицинска сестра од Далас излекувана од ебола

24 Вести - 24.10.2014

Медицинска сестра од Далас, која заболе од ебола, е излечена од смртоносниот вирус, соопштија денеска американски научници. Нина Фам, која е заразена од ебола додека лекувала еден маж заболен од таа ...

Медицинска сестра од Далас излекувана од ебола

Утрински - 24.10.2014

Медицинска сестра од Далас, која заболе од ебола, е излечена од смртоносниот вирус, соопштија денеска американски научници. Нина Фам, која е заразена од ебола додека лекувала еден маж заболен од таа ...

Прв случај на ебола во Њујорк

Утрински - 24.10.2014

Лекар, кој неодамна се вратил во Њујорк од Западна Африка, каде работел со пациенти заразени од ебола, имал позитивни резултати на извршените анализи за смртоносниот вирус, соопштија претставници на ...

Прв случај на ебола во Њујорк

24 Вести - 24.10.2014

Лекар, кој неодамна се вратил во Њујорк од Западна Африка, каде работел со пациенти заразени од ебола, имал позитивни резултати на извршените анализи за смртоносниот вирус, соопштија претставници на ...

ЕУ одобри повеќе пари за борба против ебола

Р.С.Европа - 24.10.2014

Лидерите на Европската унија денеска се согласија да ја зголемат помошта за борба против еболата во Западна Африка, на 1,26 милијарди долари. Претседателот на ЕУ Херман Ван Румпуј на Твитер соопшти ...

Може ли Еболата да се прошири?

Руска реч - 24.10.2014

Четири основни причини доведоа денес да зборуваме за епидемија на треската Ебола која зазема големи размери. Четири основни причини доведоа денес да зборуваме за епидемија на треската Ебола која ...

Ебола во Њујорк

Глас на Америка - 24.10.2014

Лекар кој третирал болни од ебола во Гвинеја, со групата Лекари без граници, по враќањето во Њујорк покажал симптоми на болеста. Лекар од Њујорк, кој неодамна третирал жртви на ебола во Гвинеја стана ...

Ебола во Њујорк: тестот на лекарот позитивен, градоначалникот вели нема потреба од паника (ВИДЕО)

МКД - 24.10.2014

Лекарот од Њујорк што неодамна се вратил од Гвинеја, во која има епидемија на ебола, според тестовите и самиот е заразен од болеста. Д-р Крег Спенсер, кој лечел пациенти заболени од ебола додека ...

Позната причината за смртта на Британецот?

Телеграф - 24.10.2014

Телото на Џефри Колин веќе се подготвува за транспорт Добиени се првите резултати за причината за смртта на британскиот државјанин Колин Џефри , но испитувањата ќе продолжат и понатаму , велат за ...

ФОТО: Тори во болница, а сопругот никаде го нема

Press24 - 24.10.2014

Познатата актерка Тори Спелинг на својот Инстаграм профил објави фотографија од болничкиот кревет и признание дека конечно ја сфатила вистина за нејзиниот брак со Дин Мек Дермонт.

ЕУ со една милијарда евра за борба против вирусот Ебола

Нетпрес - 24.10.2014

Европската унија ќе има на располагање една милијарда евра за борба против растечкиот вирус на Ебола кој загрозува човечки животи, јавува МИА. За ова денеска одлучија шефовите на државите и владите ...

ЕБОЛА: Лекар од Њујорк позитивен на вирусот

Телеграф - 24.10.2014

Докторот Крејг Спенсер, работел во Гвинеја за организацијата „Лекари без граници“. Тој се вратил во САД пред повеќе од една недела, а вчера е соопштено дека бил хоспитализиран во Њујорк со треска и ...

ФОТО: Таа во болница, сопругот нигде го нема!

Сител - 24.10.2014

Познатата актерка Тори Спелинг на својот Инстаграм профил објави фотографија од болничкиот кревет и признание дека конечно ја сфатила вистина за нејзиниот брак со Дин Мек Дермонт.

Европската унија со една милијарда евра за борба против вирусот Ебола

Сител - 24.10.2014

Европската унија ќе има на располагање една милијарда евра за борба против растечкиот вирус на Ебола кој загрозува човечки животи. Ова денеска го одлучија шефовите на државите и владите на ...

Во Мали потврден првиот случај на ебола

Сител - 24.10.2014

Властите во Мали соопштија дека го потврдиле првиот случај на ебола во земјата. Според Министерството за здравство на Мали, пациентот е двегодишно девојче, кое пред извесно време пристигнало од ...

Медицинска сестра од Далас излекувана од ебола

+инфо - 24.10.2014

Медицинска сестра од Далас, која заболе од ебола, е излечена од смртоносниот вирус, соопштија денеска американски научници. Нина Фам, која е заразена од ебола додека лекувала еден маж заболен од таа ...

ДАЛАС: Медицинската сестра се излекува од ебола

Телеграф - 24.10.2014

Нина Фам, која е заразена од ебола додека лекувала еден маж заболен од таа болест во болница во Далас, е подложена на терапија во Институтот Бетесда во Мериленд од 16 октомври и сега е излечена ...

Излекувана медицинската сестра која заболе од ебола во Далас

Нетпрес - 24.10.2014

Медицинска сестра од Далас, која заболе од ебола, е излечена од смртоносниот вирус, соопштија денеска американски научници, пренесе МИА. Нина Фам, која се заразила од ебола додека лекувала еден маж ...

Во Мали потврден првиот случај на ебола

Алфа - 24.10.2014

Според Министерството за здравство на Мали, пациентот е двегодишно девојче, кое пред извесно време пристигнало од соседна Гвинеја. Властите во Мали соопштија дека го потврдиле првиот случај на ебола ...

Прв случај на ебола во Њујорк

Алфа - 24.10.2014

Лекар, кој неодамна се вратил во Њујорк од Западна Африка, каде работел со пациенти заразени од ебола, имал позитивни резултати на извршените анализи за смртоносниот вирус.

Прв случај на ебола во Њујорк

+инфо - 24.10.2014

Лекар, кој неодамна се вратил во Њујорк од Западна Африка, каде работел со пациенти заразени од ебола, имал позитивни резултати на извршените анализи за смртоносниот вирус, соопштија претставници на ...

Еболата се појави и во Њујорк

Press24 - 24.10.2014

Лекар, кој неодамна се вратил во Њујорк од Западна Африка, каде работел со пациенти заразени од ебола, имал позитивни резултати на извршените анализи за смртоносниот вирус, соопштија претставници на ...

Прв случај на ебола во Њујорк

А1 On - 24.10.2014

Лекар, кој неодамна се вратил во Њујорк од Западна Африка, каде работел со пациенти заразени од ебола, имал позитивни резултати на извршените анализи за смртоносниот вирус, соопштија претставници на ...

Прв случај на ебола во Њујорк

Сител - 24.10.2014

Лекар, кој неодамна се вратил во Њујорк од Западна Африка, каде работел со пациенти заразени од ебола, имал позитивни резултати на извршените анализи за смртоносниот вирус, соопштија претставници на ...

Во Мали потврден првиот случај на ебола

+инфо - 24.10.2014

Властите во Мали соопштија дека го потврдиле првиот случај на ебола во земјата. Според Министерството за здравство на Мали, пациентот е двегодишно девојче, кое пред извесно време пристигнало од ...

Прв случај на ебола во Њујорк

Нетпрес - 24.10.2014

Лекар, кој неодамна се вратил во Њујорк од Западна Африка, каде работел со пациенти заразени од ебола, имал позитивни резултати на извршените анализи за смртоносниот вирус, соопштија претставници на ...

Во Мали потврден првиот случај на ебола

А1 On - 24.10.2014

Властите во Мали соопштија дека го потврдиле првиот случај на ебола во земјата. Според Министерството за здравство на Мали, пациентот е двегодишно девојче, кое пред извесно време пристигнало од ...

Прв случај на ебола во Њујорк

Кајгана - 24.10.2014

Крег Спенсер, лекар кој неодамна се вратил од западна Африка, е првиот случај на заболен со вирусот ебола во Њујорк, изјави синоќа градоначалникот Бил де Блазио.

Доктор од Њујорк позитивен на ебола

Р.С.Европа - 24.10.2014

Американски доктор кој се вратил во Њујорк откако работел со заболени од ебола во Западна Африка имал позитивен тест на оваа заболување, прв таков случај во градот.

Најлошите епидемии во историјата

Факултети - 24.10.2014

Сите знаеме за СИДА, маларија, туберкулоза, а сега и ебола. Пред сите овие болести постоеле многу други кои „избришале“ цели населенија. Некои од нив претставуваат закана и денес.

Њујорк: Прв случај на ебола

Курир - 24.10.2014

Доктор кој работел со пациенти заразени од ебола во Западна Африка и кој неодамна се вратил во Њујорк е заболен од смртоносната болест. Ова воедно е прв случај на ебола во светската метропола.

Двегодишно дете заболено од ебола

Нетпрес - 24.10.2014

Прв случај на ебола е регистриран во Мали. Според Министерството за здравство на земјата, пациентот е двегодишно девојче, кое пред извесно време пристигнало од соседна Гвинеја.

Ебола и во Мали, заболено 2 годишно девојче

Курир - 24.10.2014

Првиот случај на ебола е потврден и во Мали, соопштиле властите во земјата. Според Министерството за здравство на Мали, пациентот е двегодишно девојче, кое пред извесно време пристигнало од соседна ...

ЕУ ќе даде една милијарда евра за борба против еболата

Телеграф - 24.10.2014

Во однос на ситуацијата со економијата и вработувањето, истата, според заклучоците на Самитот останува највисок приоритет Европската унија ќе има на располагање една милијарда евра за борба против ...

Први случаи на ебола во Њујорк и во Мали

Нова ТВ - 24.10.2014

Американски доктор кој се вратил во Њујорк откако работел со лица заразени од смртоносниот вирус ебола во Западна Африка, имал позитивен тест на оваа заболување, прв таков случај во „Големото ...

Прв случај на ебола во Њујорк

Макфакс - 24.10.2014

Крег Спенсер, лекар кој неодамна се вратил од западна Африка, е првиот случај на заболен со вирусот ебола во Њујорк, изјавил во четврток вечер градоначалникот Бил де Блазио.

Европската унија со една милијарда евра за борба против вирусот Ебола, одлучи Самитот на Советот

А1 On - 24.10.2014

Европската унија ќе има на располагање една милијарда евра за борба против растечкиот вирус на Ебола кој загрозува човечки животи, јави дописникот на МИА од Брисле.

Набавки на дополнителна опрема поради еболата

Р.С.Европа - 24.10.2014

Здравствените установи се добро опремени, но во моментов набавуваме и дополнителна опрема да има и резерва во случај да се појави ебола во земјава, велат надлежните.

Прв случај на ебола во Њујорк - доктор заразен со вирусот

МРТ - 24.10.2014

Американскиот доктор Креиг Спенсер е позитивен на вирусот ебола. Тој работел во Гвинеја како член на организацијата “Лекари без граници”. Ова е четврти случај на заразен во САД, а прв во Големото ...

Прв случај на ебола во Њујорк

Денешен - 24.10.2014

Лекар, кој неодамна се вратил во Њујорк од Западна Африка, каде работел со пациенти заразени од ебола, имал позитивни резултати на извршените анализи за смртоносниот вирус, соопштија претставници на ...

Во Мали потврден првиот случај на ебола

Денешен - 24.10.2014

Властите во Мали соопштија дека го потврдиле првиот случај на ебола во земјата. Според Министерството за здравство на Мали, пациентот е двегодишно девојче, кое пред извесно време пристигнало од ...

Доналд Трамп: Обама да си даде оставка, полош е од Џими Картер

Локално - 24.10.2014

Американскиот милијардер Доналд Трамп се истури жестоко врз претседателот на САД Барак Обама поради последниот случај на човек кој може да е заразен со Ебола во Њујорк.

Доналд Трамп: Обама треба да се извини и да си даде оставка

Република - 24.10.2014

Барак Обама и Доналд Трамп - Ако докторот кој пристигна во Њујорк од Западна Африка има ебола, тогаш Обама треба да се извини пред целиот американски народ и да си поднесе оставка, напишал Доналд ...

Еболата стигна во САД и во Мали

Вечер Прес - 24.10.2014

Крејг Спенсер, работел во Гвинеја за организацијата „Лекари без граници". Тој се вратил во САД пред повеќе од една недела, а соопштено е дека бил хоспитализиран во Њујорк со треска и стомачни ...

Прв случај на ебола во Њујорк

Република - 24.10.2014

Лекар кој работел со пациенти заразени од ебола во Западна Африка, неодамна се вратил во Њујорк и дал позитивни резултати за вирусот. Ова е прв случај на Ебола во градот.

Двегодишно дете заболено од ебола

Точка - 24.10.2014

Прв случај на ебола е регистриран во Мали. Според Министерството за здравство на земјата, пациентот е двегодишно девојче, кое пред извесно време пристигнало од соседна Гвинеја.

САД: Медицинска сестра од Далас излекувана од ебола

Денешен - 24.10.2014

Медицинска сестра од Далас, која заболе од ебола, е излечена од смртоносниот вирус, соопштија денеска американски научници. Нина Фам, која е заразена од ебола додека лекувала еден маж заболен од таа ...

САД: Медицинска сестра од Далас излекувана од ебола

Локално - 24.10.2014

Медицинска сестра од Далас, која заболе од ебола, е излечена од смртоносниот вирус, соопштија денеска американски научници. Нина Фам, која е заразена од ебола додека лекувала еден маж заболен од таа ...

Доктор во Њујорк заразен со ебола

Вечер Прес - 24.10.2014

Прелиминарните тестови покажуваат дека со смртоносниот вирус е заразен Крег Спенсер кој работел во рамки на организацијата "Доктори без граници" во Западна Африка Американски доктор кој неодамна се ...

ЕУ со една милијарда евра во борбата против еболата

Денешен - 24.10.2014

Европската унија ќе има на располагање една милијарда евра за борба против растечкиот вирус на Ебола кој загрозува човечки животи. Ова денеска го одлучија шефовите на државите и владите на ...

Медицинската сестра од Далас излекувана од ебола

Република - 24.10.2014

Медицинската сестра од Далас, која заболе од ебола, е излечена од смртоносниот вирус, соопштија денеска американски научници. Нина Фам, која е заразена од ебола додека лекувала еден маж заболен од ...

Прв случај на ебола во Њујорк

Точка - 24.10.2014

Лекар, кој неодамна се вратил во Њујорк од Западна Африка, каде работел со пациенти заразени од ебола, имал позитивни резултати на извршените анализи за смртоносниот вирус, соопштија претставници на ...

Прв случај на ебола во Њујорк

Либертас - 24.10.2014

Лекар, кој неодамна се вратил во Њујорк од Западна Африка, каде работел со пациенти заразени од ебола, имал позитивни резултати на извршените анализи за ебола.

Еболата стигна во Њујорк: Болеста ја донесе лекар при враќање од Западна Африка

Фактор - 24.10.2014

Еден њујоршки лекар, кој неодамна се врати од западна Африка, инфициран е со вирус на ебола, изјавил вчера градоначалникот на Њујорк Бил де Блазио. Лекарот (33), кој во Гвинеја лечел пациенти, е прв ...

Прв случај на ебола во Њујорк

Тера - 24.10.2014

Лекар, кој неодамна се вратил во Њујорк од Западна Африка, каде работел со пациенти заразени од ебола, имал позитивни резултати на извршените анализи за смртоносниот вирус, соопштија претставници на ...

Спенсер дал позитивна мостра за вирусот ебола

Локално - 24.10.2014

Лекарот кој неодамна се вратил во Њујорк по работата со заразени пациени од Ебола во Западна Африка, дал позитивна мостра за вирусот, соопштија АП и Ројтерс, повикувајќи се на претставници на ...

Во Њујорк е забележан првиот случај на ебола

Република - 24.10.2014

Лекар, кој неодамна се вратил во Њујорк од Западна Африка, каде работел со пациенти заразени од ебола, имал позитивни резултати на извршените анализи за смртоносниот вирус, соопштија претставници на ...

Прв случај на ебола во Мали и Њујорк

еМагазин - 24.10.2014

Властите во Мали соопштија дека го потврдиле првиот случај на ебола во земјата. Според Министерството за здравство на Мали, пациентот е двегодишно девојче, кое пред извесно време пристигнало од ...

САД: Медицинска сестра од Далас излекувана од ебола

Н.Македонија - 24.10.2014

Медицинска сестра од Далас, која заболе од ебола, е излечена од смртоносниот вирус, соопштија денеска американски научници Нина Фам, која е заразена од ебола додека лекувала еден маж заболен од таа ...

Европската унија со една милијарда евра за борба против вирусот Ебола

Lider - 24.10.2014

Европската унија ќе има на располагање една милијарда евра за борба против растечкиот вирус на Ебола кој загрозува човечки животи, јави дописникот на МИА од Брисле.

Прв случај на ебола во Њујорк

Lider - 24.10.2014

Лекар, кој неодамна се вратил во Њујорк од Западна Африка, каде работел со пациенти заразени од ебола, имал позитивни резултати на извршените анализи за смртоносниот вирус, соопштија претставници на ...

Прв случај на ебола во Њујорк

Идивиди - 24.10.2014

Њујорк, 24 октомври 2014 (МИА) - Лекар, кој неодамна се вратил во Њујорк од Западна Африка, каде работел со пациенти заразени од ебола, имал позитивни резултати на извршените анализи за смртоносниот ...

СЗО: Да се засили контролата на аеродромите

Канал5 - 23.10.2014

Земјите од западна Африка, кои се зафатени со епидемија од ебола, треба да ги зголемат своите напори за откривање на заразени патници кои заминуваат од нивните аеродроми, порачува (СЗО).

Меркел: Германија е во тесна соработка со САД за неколку меѓународни кризи

А1 On - 23.10.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави вчера дека Германија е во „тесно партнерство со САД за неколку кризни ситуации во светот – од епидемијата на ебола до борбата против џихадистичката група ...

Меркел: Германија е во тесна соработка со САД за неколку меѓународни кризи

Сител - 23.10.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави вчера дека Германија е во „тесно партнерство со САД за неколку кризни ситуации во светот - од епидемијата на ебола до борбата против џихадистичката група ...

САД наредија мониторење на патниците од три западноафрикански држави

Глас на Америка - 23.10.2014

Следењето ќе трае 21 ден со цел навремено да се забележат симптоми на ебола Федералните здравствени власти наредија на патници кои доаѓаат од трите најпогодени држави од ебола во Западна Африка да го ...

СЗО - еболата останува глобална закана

Р.С.Европа - 23.10.2014

Еболата од која досега починаа речиси 4.900 луѓе останува глобална здравствена закана, соопштија денеска од Светската здравствена организација. Од таму изразија голема загриженост за ситуацијата во ...

СЗО бара засилени контроли за ебола на аеродромите во Западна Африка

+инфо - 23.10.2014

Земјите од западна Африка, кои се зафатени со епидемија од ебола, треба да ги зголемат своите напори за откривање на заразени патници кои заминуваат од нивните аеродроми, изјавија експерти од ...

МЕРКЕЛ: Со САД имаме соработка за неколку меѓународни кризи

Телеграф - 23.10.2014

Меркел освен Украина ги нагласи и четирите „итни“ теми, кои таа и Кери планирае да ги разгледаат - борбата против ИД, иранската нуклаерна програма, епидемијата од ебола и Авганистан Германската ...

СЗО бара засилени контроли од ебола на аеродромите во западноафриканските земји

А1 On - 23.10.2014

Земјите од западна Африка, кои се зафатени со епидемија од ебола, треба да ги зголемат своите напори за откривање на заразени патници кои заминуваат од нивните аеродроми, изјавија експерти од ...

СЗО бара засилени контроли од ебола на аеродромите во западноафриканските земји

Сител - 23.10.2014

Земјите од западна Африка, кои се зафатени со епидемија од ебола, треба да ги зголемат своите напори за откривање на заразени патници кои заминуваат од нивните аеродроми, изјавија експерти од ...

Меркел: Германија е во тесна соработка со САД за неколку меѓународни кризи

Алфа - 23.10.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави вчера дека Германија е во „тесно партнерство со САД за неколку кризни ситуации во светот - од епидемијата на ебола до борбата против џихадистичката група ...

СЗО: Бројот на заразени од ебола достигнува 10.000

Нетпрес - 23.10.2014

Бројот на луѓето, кои се заразени од ебола, досега достигнал 9.936, а 4.877 починале, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Поголем број од заболените се од Либерија, Гвинеја и ...

Еболата може да се искорени за 4 месеци!

Пулс24 - 23.10.2014

Eпидемијата на ебола може да се сузбие за четири до шест месеци, уверува со својата денешна изјава генералниот секретар на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Елхаџ Ал ...

СЕВЕРНА КОРЕЈА: Стоп за сите туристи за да се спречи ебола?!

Фактор - 23.10.2014

Северна Кореја од утре го забранува влезот на сите странски туристи во земјата за да спречи ширење на вирусот на ебола на своја територија. Според претставниците на туристичките агенции, ригорозната ...

Меркел: Германија е во тесна соработка со САД за неколку меѓународни кризи

Либертас - 23.10.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави вчера дека Германија е во „тесно партнерство со САД за неколку кризни ситуации во светот – од епидемијата на ебола до борбата против џихадистичката група ...

СЗО: Бројот на заразените од ебола достигнува 10.000 лица

Либертас - 23.10.2014

Бројот на луѓето, кои се заразени од ебола, досега достигнал 9.936, а 4.877 починале, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Поголем број од заболените се од Либерија, Гвинеја и ...

СЗО бара засилени контроли од ебола на аеродромите

Република - 23.10.2014

Земјите од западна Африка, кои се зафатени со епидемија од ебола, треба да ги зголемат своите напори за откривање на заразени патници кои заминуваат од нивните аеродроми, изјавија експерти од ...

СЗО: Бројот на заразените од ебола достигнува 10.000 лица

Денешен - 23.10.2014

Бројот на луѓето, кои се заразени од ебола, досега достигнал 9.936, а 4.877 починале, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Поголем број од заболените се од Либерија, Гвинеја и ...

СЗО бара засилени контроли од ебола во западна Африка

Н.Македонија - 23.10.2014

Земјите од западна Африка, кои се зафатени со епидемија од ебола, треба да ги зголемат своите напори за откривање на заразени патници кои заминуваат од нивните аеродроми, изјавија експерти од ...

Меркел: Германија е во тесна соработка со САД за неколку меѓународни кризи

Lider - 23.10.2014

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави вчера дека Германија е во „тесно партнерство со САД за неколку кризни ситуации во светот – од епидемијата на ебола до борбата против џихадистичката група ...

Ебола, слеп патник?

Deutsche Welle - 22.10.2014

Франкфуртскиот аеродром е важен крстопат за многу патници, кои пристигнуваат од разни краишта на светот. Затоа многумина таму стравуваат од еболата. Но дали тој страв е оправдан? „Чудно е чувството ...

Крај на еболата за шест месеци

Канал5 - 22.10.2014

Генералниот секретар на Меѓународната федерација на Црвениот крст и полумесецот Елхаџ Ас Си оцени дека епидемијата со ебола може да се сузбие за рок од четири до шест месеци.

Во Берлин средба Кери, Меркел

Алсат-М - 22.10.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Берлин ќе разговара со германската канцеларка Ангела Меркел. Кери синоќа се сретна со шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер.

Еболата може да се сузбие за пола година

Курир - 22.10.2014

Eпидемијата на ебола може да се сузбие за четири до шест месеци, уверува со својата денешна изјава генералниот секретар на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Елхаџ Ал ...

Патниците од Западна Африка во САД може да слетуваат само на пет аеродроми

+инфо - 22.10.2014

Патниците од земјите на Западна Африка, погодени со вирусот на еболата, од денеска може да слетуваат во САД само на пет меѓународни аеродроми. Оваа одлука се однесува на патниците од Сиера Леоне, ...

Патниците од Западна Африка во САД може да слетуваат само на пет аеродроми

МРТ - 22.10.2014

Патниците од земјите на Западна Африка, погодени со вирусот на еболата, од денеска може да слетуваат во САД само на пет меѓународни аеродроми. Оваа одлука се однесува на патниците од Сиера Леоне, ...

Еболата може да се сузбие за пола година

МРТ - 22.10.2014

Eпидемијата на ебола може да се сузбие за четири до шест месеци, уверува со својата денешна изјава генералниот секретар на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Елхаџ Ал ...

Кубански доктори пристигнаа во Либерија за да помогнат во борбата против ебола

А1 On - 22.10.2014

Педесетина кубански доктори и медицински сестри пристигнаа денеска со авион во Либерија, со цел да помогнат при лекување на заразените лица од ебола во западноафриканската земја, каде САД исто така ...

Кубански доктори пристигнаа во Либерија за да помогнат во борбата против ебола

+инфо - 22.10.2014

Педесетина кубански доктори и медицински сестри пристигнаа денеска со авион во Либерија, со цел да помогнат при лекување на заразените лица од ебола во западноафриканската земја, каде САД исто така ...

СЗО: Бројот на заразените од ебола достигнува 10.000 лица

+инфо - 22.10.2014

Бројот на луѓето, кои се заразени од ебола, досега достигнал 9.936, а 4.877 починале, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Поголем број од заболените се од Либерија, Гвинеја и ...

СЗО: Бројот на заразените од ебола достигнува 10.000 лица

Сител - 22.10.2014

Бројот на луѓето, кои се заразени од ебола, досега достигнал 9.936, а 4.877 починале, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Поголем број од заболените се од Либерија, Гвинеја и ...

СЗО: Бројот на заразените од ебола достигнува 10.000 лица

Алфа - 22.10.2014

Бројот на луѓето, кои се заразени од ебола, досега достигнал 9.936, а 4.877 починале, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Бројот на луѓето, кои се заразени од ебола, досега ...

Еболата зафати дури 10.000 лица

Телеграф - 22.10.2014

Најтешка е ситуацијата во Либерија, каде починале 2.700 луѓе, а заразени се 4.600 Бројот на луѓето, кои се заразени од ебола, досега достигнал 9.936, а 4.877 починале, соопшти денеска Светската ...

СЗО: Бројот на заразените од ебола достигнува 10.000 лица

А1 On - 22.10.2014

Бројот на луѓето, кои се заразени од ебола, досега достигнал 9.936, а 4.877 починале, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Поголем број од заболените се од Либерија, Гвинеја и ...

Во Берлин средба Кери, Меркел

Р.С.Европа - 22.10.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Берлин ќе разговара со германската канцеларка Ангела Меркел. Кери синоќа се сретна со шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер.

Заболениот камерман на Ен-Би-Си излекуван од ебола

А1 On - 22.10.2014

Камерманот на американската телевизија Ен-Би-Си, Ашока Мукпо, кој беше заразен со вирусот на ебола, е излекуван и ќе ја напушти болницата во Небраска, соопштија болнички извори.

Епидемијата на ебола може да се сузбие за четири до шест месеци

+инфо - 22.10.2014

Генералниот секретар на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Елхаџ Ал Си изјави денеска дека е уверен оти епидемијата на ебола може да се сузбие за четири до шест месеци.

СЗО: Вондреден состанок за нови мерки против еболата

МРТ - 22.10.2014

Вонреден состанок на СЗО за вирусот ебола. Дваесет независни стручњаци од 8 земји ќе разговараат за мерките кои треба да се преземат во борбата со болеста.

Заболениот камерман на Ен-Би-Си излекуван од ебола

Алфа - 22.10.2014

Камерманот на американската телевизија Ен-Би-Си, Ашока Мукпо, кој беше заразен со вирусот на ебола, е излекуван и ќе ја напушти болницата во Небраска Камерманот, кој се заразил со вирусот работејќи ...

Кери: Слободата во делови од светот и натаму под закана

Р.С.Европа - 22.10.2014

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави денеска во Берлин дека слободата сеуште е под закана во многу делови од светот, вклучувајки ја и Европа.

Патниците од Западна Африка во САД може да слетуваат само на пет аеродроми

Алфа - 22.10.2014

Патниците од земјите на Западна Африка, погодени со вирусот на еболата, од денеска може да слетуваат во САД само на пет меѓународни аеродроми. Патниците од земјите на Западна Африка, погодени со ...

Епидемијата на ебола може да се запре за четири до шест месеци

Глас на Америка - 22.10.2014

Црвениот крст вели дека болеста може да биде ставена под контрола ако се следи одредена процедура Првиот човек на Црвениот крст изјави дека епидемијата на еболата која однесе над 4.500 жртви во ...

Бројот на заразени од ебола достигна 10.000

Press24 - 22.10.2014

Бројот на луѓето, кои се заразени од ебола, досега достигнал 9.936, а 4.877 починале, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). Поголем број од заболените се од Либерија, Гвинеја и ...

Заболениот камерман на Ен-Би-Си излекуван од ебола

Сител - 22.10.2014

Камерманот на американската телевизија Ен-Би-Си, Ашока Мукпо, кој беше заразен со вирусот на ебола, е излекуван и ќе ја напушти болницата во Небраска, соопштија болнички извори.

Заболениот камерман на Ен-Би-Си излекуван од ебола

+инфо - 22.10.2014

Камерманот на американската телевизија Ен-Би-Си, Ашока Мукпо, кој беше заразен со вирусот на ебола, е излекуван и ќе ја напушти болницата во Небраска, соопштија болнички извори.

Заболен камерман излекуван од ебола

Нетпрес - 22.10.2014

Камерманот на американската телевизија Ен-Би-Си, Ашока Мукпо, кој беше заразен со вирусот на ебола, е излекуван и ќе ја напушти болницата во Небраска, соопштија болнички извори.

Телевизиски камерман излекуван од ебола

Курир - 22.10.2014

Болницата во Небраска ќе ја напушти камерманот на американската телевизија Ен-Би-Си, Ашока Мукпо, кој беше заразен со ебола, а е излекуван. Камерманот, кој се заразил со вирусот работејќи во западна ...

Воведен полициски час во Којду по немирите поради ебола

А1 On - 22.10.2014

Властите во источниот град Којду во Сиера Леоне вчера воведоа полициски час по судирот меѓу млади лица и припадници на полицијата поради страв од проширување на ебола.

Епидемијата на ебола може да се сузбие за четири до шест месеци

А1 On - 22.10.2014

Генералниот секретар на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Елхаџ Ал Си изјави денеска дека е уверен оти епидемијата на ебола може да се сузбие за четири до шест месеци.

ЕПИДЕМИЈА НА ЕБОЛА: Можно е да се искорени за четири до шест месеци

Телеграф - 22.10.2014

Од ебола од избивањето на епидемијата пред десет месеци, па до денеска починаа над 4.500 лица Генералниот секретар на Меѓународната федерација на црвениот крст и на Црвената полумесечина, Елхаџ Ал ...

Елхаџ Ал Си: Епидемијата на ебола може да се сузбие за четири до шест месеци

Либертас - 22.10.2014

Генералниот секретар на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Елхаџ Ал Си изјави денеска дека е уверен оти епидемијата на ебола може да се сузбие за четири до шест месеци.

Заболениот камерман на Ен-Би-Си излекуван од ебола

Република - 22.10.2014

Камерманот на американската телевизија Ен-Би-Си, Ашока Мукпо, кој беше заразен со вирусот на ебола, е излекуван и ќе ја напушти болницата во Небраска, соопштија болнички извори.

Епидемијата на ебола може да се сузбие за четири до шест месеци

Денешен - 22.10.2014

Генералниот секретар на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Елхаџ Ал Си изјави денеска дека е уверен оти епидемијата на ебола може да се сузбие за четири до шест месеци.

Епидемијата на ебола може да се сузбие за четири до шест месеци

Република - 22.10.2014

Генералниот секретар на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Елхаџ Ал Си изјави денеска дека е уверен оти епидемијата на ебола може да се сузбие за четири до шест месеци.

Заболен камерман излекуван од ебола

Точка - 22.10.2014

Камерманот на американската телевизија Ен-Би-Си, Ашока Мукпо, кој беше заразен со вирусот на ебола, е излекуван и ќе ја напушти болницата во Небраска, соопштија болнички извори.

Еболата и понатаму се шири

Пулс24 - 22.10.2014

Најмалку 4 870 луѓе починаа од ебола во досега најголемата епидемија на таа смртоносна болест. Истовремено најмалку 9930 лица се заразени со вирусот, соопшти Светската здравствена организација.

Патник со сомнеж за Ебола летал за Брисел

Локално - 22.10.2014

Патник од Либерија, пристигнал вчера во американската сојузна држава Њу Џерси,и е примен во болница поради сомневањата дека може да е заразен со Ебола, пренесе Ројтерс.

Еболата се уште коси

Република - 22.10.2014

Најмалку 4 870 луѓе починаа од ебола во досега најголемата епидемија на таа смртоносна болест. Истовремено најмалку 9930 лица се заразени со вирусот, соопшти Светската здравствена организација.

Заболениот камерман на Ен-Би-Си излекуван од ебола

Денешен - 22.10.2014

Камерманот на американската телевизија Ен-Би-Си, Ашока Мукпо, кој беше заразен со вирусот на ебола, е излекуван и ќе ја напушти болницата во Небраска, соопштија болнички извори.

ТВ снимателот оздраве од Ебола

Локално - 22.10.2014

Заболениот од Ебола снимателот од Ен-Би-Си (NBC), кој се зарази во Либерија, додека сликаше вести за епидемијата, оздраве, соопшти болницата која го лекуваше.

СЗО: Бројот на заразените од ебола достигнува 10.000 лица

Н.Македонија - 22.10.2014

Бројот на луѓето, кои се заразени од ебола, досега достигнал 9.936, а 4.877 починале, соопшти денеска Светската здравствена организација(СЗО) Поголем број од заболените се од Либерија, Гвинеја и ...

Кубански доктори во Либерија во борбата против ебола

Н.Македонија - 22.10.2014

Педесетина кубански доктори и медицински сестри пристигнаа денеска со авион во Либерија, со цел да помогнат при лекување на заразените лица од ебола во западноафриканската земја, каде САД, исто така, ...

Патниците од Африка ќе слетуваат само ма пет аеродроми во САД

Н.Македонија - 22.10.2014

Патниците од земјите на Западна Африка, погодени со вирусот на еболата, од денеска може да слетуваат во САД само на пет меѓународни аеродроми Оваа одлука се однесува на патниците од Сиера Леоне, ...

Холивуд на нозе, позната актерка со симптоми на ебола

Lider - 22.10.2014

Познатата актерка Тори Спелинг (41) е примена во болница во карантин. Ѕвездата на „Беверли Хилс“ неконтролирано кашлала, имала висока температура и тешко дишела.

Заболениот камерман на Ен-Би-Си излекуван од ебола

Lider - 22.10.2014

Камерманот на американската телевизија Ен-Би-Си, Ашока Мукпо, кој беше заразен со вирусот на ебола, е излекуван и ќе ја напушти болницата во Небраска, соопштија болнички извори.

Епидемијата на ебола може да се сузбие за четири до шест месеци

Lider - 22.10.2014

Генералниот секретар на Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Елхаџ Ал Си изјави денеска дека е уверен оти епидемијата на ебола може да се сузбие за четири до шест месеци.

Тори Спелинг во карантин поради симптоми слични на ебола!?

Канал5 - 21.10.2014

Ѕвездата на поранешната хит тинејџерска серија „Беверли Хилс“ Тори Спелинг минатиот викенд завршила во болнички карантин поради симтоми слични на ебола.

ЕУ собира една милијарда евра за борба против еболата

Вест - 21.10.2014

ЛУКСЕМБУРГ, 21 октомври (АП) - Земјите-членки на ЕУ работат на собирање парична помош од 1 милијарда евра до крајот на неделата за помош во борбата против ебола во Западна Африка и се трудат да ...

Зошто стравот од ебола е ирационално голем?

Deutsche Welle - 21.10.2014

Опасноста од зараза со ебола, надвор од регионот на Западна Африка, е мала. Но стравот е огромен. Зошто? На овие прашања сега не мора да одговорите: Колку е 16 по 37? А колку е 2 по 2? Првото прашање ...

Тори Спелинг во карантин под сомнение за ебола

Утрински - 21.10.2014

Тори Спелинг (41) викендот го минала во болнички карантин. Ѕвездата на „Беверли хилс“ неконтролирано кашлала, имала висока температура, па тешко дишела.

Ебола пред вратите и расизмот на 21 век

Press24 - 21.10.2014

Кога црната Африка пролетва почна да ги брои првите починати од ебола, најсмртоносна патогена болест забележана во историјата, светот многу не се загрижи, а вестите за ширењето на заразата беа ...

СЗО: Нигерија е ослободена од еболата, спектакуларен успех што покажува дека болеста може да се победи

МКД - 21.10.2014

Светската здравствена организација (СЗО) ја прогласила Нигерија за земја ослободена од еболата откако 42 дена не е потврден ниту еден нов случај на зараза во таа земја, пренесува Гардијан .

Комитетот за ебола на СЗО се состанува утре

Р.С.Европа - 21.10.2014

Комитетот за ебола на Светската здравствена организација ќе се состане утре за да разгледаат до каде е обемот на вирусот и дали се потребни дополнителни мерки за справување, соопшти денеска ...

Тори Спелинг во карантин поради симптоми на ебола

Телеграф - 21.10.2014

Четириесет и едногодишната актерка била хоспитализирана во болница и била издвоена од другите пациенти Холивудската актерка Тори Спелинг, позната по улогата во некогашната серија „Беврли Хилс“, ...

Ебола пред вратите и расизмот на 21 век

А1 On - 21.10.2014

Кога црната Африка пролетва почна да ги брои првите починати од ебола, најсмртоносна патогена болест забележана во историјата, светот многу не се загрижи, а вестите за ширењето на заразата беа ...

Тори Спелинг во болница, лекарите се сомневаат дека има ебола

Хитпортал - 21.10.2014

Т ори Спелинг заврши во болница со симптоми на ебола, јавуваат американските медиуми. 41-годишната актерка викендот го поминала во карантин. Тори има бронхитис со воспаление на синусите и ...

Пациент со симптоми на ебола предизвика паника во Турција

+инфо - 21.10.2014

Пациент за кој постои сомнеж дека боледува од ебола предизвика паника во округот Коџаели во северозападна Турција, јави турската телевизија НТВ. Пациентот е сместен во болницата во градот Деринџе, ...

Паника во Холивуд, позната актерка со симптоми на ебола

Сител - 21.10.2014

Познатата актерка Тори Спелинг (41) е примена во болница во карантин. Ѕвездата на „Беверли Хилс“ неконтролирано кашлала, имала висока температура и тешко дишела.

Ебола пред вратите и расизмот на 21 век

Сител - 21.10.2014

Кога црната Африка пролетва почна да ги брои првите починати од ебола, најсмртоносна патогена болест забележана во историјата, светот многу не се загрижи, а вестите за ширењето на заразата беа ...

Шпанска болничарка излекувана од ебола

А1 On - 21.10.2014

Шпанската болничарка, која е прва заразена со вирусот на болата вон границите на африканскиот континент, е целосно излекувама, покажуваат конечните резултати од тестирањето, објавија денеска ...

Воведен полициски час во Којду по немирите поради ебола

+инфо - 21.10.2014

Властите во источниот град Којду во Сиера Леоне денеска воведоа полициски час по судирот меѓу млади лица и припадници на полицијата поради страв од проширување на ебола.

Паника во Турција: Примен пациент со симптоми на ебола

Press24 - 21.10.2014

Пациент за кој постои сомнеж дека боледува од ебола предизвика паника во округот Коџаели во северозападна Турција, јави турската телевизија НТВ. Пациентот е сместен во болницата во градот Деринџе, ...

Паника во Турција: Хоспитализиран пациент со симптоми на ебола

Курир - 21.10.2014

Пациент за кој постои сомнеж дека боледува од ебола предизвикал паника во округот Коџаели во северозападна Турција. Како што јави турската телевизија НТВ, пациентот е сместен во болницата во градот ...

Ѕвездата на Беверли Хилс во карантин поради ебола

Нетпрес - 21.10.2014

Четириесет и едногодишната Тори Спелинг викендот го минала во болнички карантин поради сомнение дека има ебола. Ѕвездата на „Беверли хилс“ неконтролирано кашлала, имала висока температура, па тешко ...

Шпанската болничарка излекувана од ебола

+инфо - 21.10.2014

Шпанската болничарка, која е прва заразена со вирусот на болата вон границите на африканскиот континент, е целосно излекувана, покажуваат конечните резултати од тестирањето, објавија денеска ...

Уште една жена победи во битката со ебола

Press24 - 21.10.2014

Шпанската болничарка, која е прва заразена со вирусот на болата вон границите на африканскиот континент, е целосно излекувама, покажуваат конечните резултати од тестирањето, објавија денеска ...

Шпанска болничарка излекувана од ебола

Сител - 21.10.2014

Шпанската болничарка, која е прва заразена со вирусот на болата вон границите на африканскиот континент, е целосно излекувама, покажуваат конечните резултати од тестирањето, објавија денеска ...

Уште една жена победи во битката со ебола

Курир - 21.10.2014

Шпанската болничарка, која е прва заразена со вирусот на болата вон границите на африканскиот континент, е целосно излекувама, покажуваат конечните резултати од тестирањето, објавија денеска ...

Шпанска болничарка излекувана од ебола

Алфа - 21.10.2014

Шпанската болничарка, која е прва заразена со вирусот на болата вон границите на африканскиот континент, е целосно излекувама, покажуваат конечните резултати од тестирањето.

Шпанската болничарка ја излекува еболата

Нетпрес - 21.10.2014

Шпанската болничарка, која е прва заразена со вирусот на болата вон границите на африканскиот континент, е целосно излекувама, покажуваат конечните резултати од тестирањето, објавија денеска ...

Воведен полициски час во Којду по немирите поради ебола

Сител - 21.10.2014

Властите во источниот град Којду во Сиера Леоне денеска воведоа полициски час по судирот меѓу млади лица и припадници на полицијата поради страв од проширување на ебола.

ЕБОЛА: Шпанска болничарка е целосно излекувана

Телеграф - 21.10.2014

Критериумите на излекуваност од ебола, поставени од Светската здравствена организација се исполнети. Пациентката е излекувана, изјави д-р Хозе Рамон Арибас Шпанската болничарка, која е прва заразена ...

САД воведоа нови мерки за заштита на медицинскиот персонал од ебола

А1 On - 21.10.2014

Американските здравствени власти, кои беа критикувани поради погрешни чекори кои доведоа до заразување со ебола на две медицински сестри, објавија нови постриктни мерки за заштита на медицинскиот ...

САД воведоа нови мерки за заштита на медицинскиот персонал од ебола

Сител - 21.10.2014

Американските здравствени власти, кои беа критикувани поради погрешни чекори кои доведоа до заразување со ебола на две медицински сестри, објавија нови постриктни мерки за заштита на медицинскиот ...

САД воведоа нови мерки за заштита на медицинскиот персонал од ебола

+инфо - 21.10.2014

Американските здравствени власти, кои беа критикувани поради погрешни чекори кои доведоа до заразување со ебола на две медицински сестри, објавија нови постриктни мерки за заштита на медицинскиот ...

САД воведоа нови мерки за заштита на медицинскиот персонал од ебола

Алфа - 21.10.2014

Американските здравствени власти, кои беа критикувани поради погрешни чекори кои доведоа до заразување со ебола на две медицински сестри, објавија нови постриктни мерки за заштита на медицинскиот ...

Ѕвездата на Беврли Хилс изолирана во болница - се сомневаат дека има ебола

Press24 - 21.10.2014

Ѕвездата на култната серија од деведесетите Бевели Хилс, Тори Спелинг (41) викендот го поминала во болница откако лекарите се посомневале дека таа има ебола.

Тори Спелинг завршила во болница со симптоми на ебола

+инфо - 21.10.2014

Ѕвездата на серијата „Беверли Хилс“ , Тори Спелинг завршила во болница со симптоми на ебола, јавуваат американските медиуми. Докторите ја одвоиле актерката од останатите пациенти и во болницата ги ...

Шпанската медицинска сестра го победи вирусот ебола

А1 On - 21.10.2014

Четириесет и четиригодишната Тереза Ромеро која се зарази со вирусот ебола додека како медицинска сестра се грижеше за двајца заболени свештеници во мадридската болница, ја победила болеста, соопшти ...

Ебола пред вратите и расизмот на 21 век

Република - 21.10.2014

Кога црната Африка пролетва почна да ги брои првите починати од ебола, најсмртоносна патогена болест забележана во историјата, светот многу не се загрижи, а вестите за ширењето на заразата беа ...

Уште една болничарка излекувана од ебола

Денешен - 21.10.2014

Шпанската болничарка, која е прва заразена со вирусот на болата вон границите на африканскиот континент, е целосно излекувама, покажуваат конечните резултати од тестирањето, објавија денеска ...

Шпанска болничарка излекувана од ебола

Република - 21.10.2014

Шпанската болничарка, која е прва заразена со вирусот на болата вон границите на африканскиот континент, е целосно излекувама, покажуваат конечните резултати од тестирањето, објавија денеска ...

Паника од ебола и во Турција

Локално - 21.10.2014

Пациент за кој постои сомнеж дека боледува од ебола предизвика паника во округот Коџаели во северозападна Турција, јави турската телевизија НТВ. Пациентот е сместен во болницата во градот Деринџе, ...

Нигерија и Сенегал ја победија еболата

еМагазин - 21.10.2014

Во Нигерија веќе официјално нема Ебола, откако шест недели не беа регистрирани нови случаи, соопшти Светската здравствена организација. Земјата со најголемо население во Африка беше пофаленa за ...

САД со нови мерки за заштита на медицинскиот персонал од ебола

Денешен - 21.10.2014

Американските здравствени власти, кои беа критикувани поради погрешни чекори кои доведоа до заразување со ебола на две медицински сестри, објавија нови постриктни мерки за заштита на медицинскиот ...

Ѕвезда од „Беверли Хилс“ завршила в болница со симптоми слични на ебола

Република - 21.10.2014

Докторите ја одвоиле од останатите пациенти во болницата и ги презеле сите мерки за да се заштитат од можна зараза. Тори Спелинг викендов го поминала во болница, во карантин.

СЕГА можете да го „купите“ вирусот ебола за 7 евра!

Пулс24 - 21.10.2014

Американската компанија „Giant Microbes“, специјализирана за кадифени играчки во облик на бактерии и вируси, произведе играчка во облик на смртоносниот вирус ебола, пренесуваат американските медиуми.

Открија од каде е и што е причината за Еболата

Локално - 21.10.2014

За да бидат спречени нови епидемии предизвикани од вирусот Ебола, жителите на Африка, треба да бидат убедени да не јадат месо од диви животни, пишува британскиот весник “Индипендент”.

Турција во паника – сомневања за ебола во северозападниот дел

Република - 21.10.2014

Сомневања за пациент болен од ебола предизвикаа паника во округот Коџаели, во северозападна Турција, пренесува турската приватна телевизија НТВ. Пациентот е сместен во болница во градот Деринџе, ...

Пациент со симптоми на ебола предизвика паника во Турција

Либертас - 21.10.2014

Пациент за кој постои сомнеж дека боледува од ебола предизвика паника во округот Коџаели во северозападна Турција, јави турската телевизија НТВ. Пациентот е сместен во болницата во градот Деринџе, ...

Ѕвездата на Беврли Хилс изолирана во болница – се сомневаат дека има ебола

МК News - 21.10.2014

Ѕвездата на култната серија од деведесетите Бевели Хилс, Тори Спелинг (41) викендот го поминала во болница откако лекарите се посомневале дека таа има ебола.

Позната актерка заврши во болница, со симптоми на ебола?!

Пулс24 - 21.10.2014

Докторите ја одвоија актерката од останатите пациенти во болницата и ги презеле сите мерки како би се заштитиле од можната болест. Тори Спелинг (41) го помина викендот во болница во карантин.

Смртта на безимените

Локално - 21.10.2014

Кога црната Африка пролетва почна да ги брои првите починати од ебола, најсмртоносна патогена болест забележана во историјата, светот многу не се загрижи, а вестите за ширењето на заразата беа ...

Ѕвездата од „Беверли Хилс" била во карантин поради ебола

Точка - 21.10.2014

Некогашната ѕвезда од мегапопуларната серија „Беверли Хилс" го поминала викендот во карантин, бидејќи имала симптоми слични на ебола. Актерката Тори Спелинг (41) , која во серијата „Беврли Хилс“ ја ...

Ебола и Колин Џефри

Н.Македонија - 21.10.2014

Сега би настанала вистинска пропаст ако лаборантите од Хамбург се јават и кажат: „Почитуван, хер Тодоров, со жалење ве известуваме дека при испраќањето на резултатите на мистер Џефри е направена ...

ЕУ бара една милијарда евра за борба со еболата

Н.Македонија - 21.10.2014

Шефовите на дипломатиите на 28-те земји од Европската Унија вчера почнаа разговори за да соберат една милијарда евра и да се изработи заеднички пристап за борбата против епидемијата на ебола во ...

Лоша смисла за хумор: Сега можете “да купите“ вирус ебола за 7 евра

Lider - 21.10.2014

Американската компанија Giant Microbes специјализирана за кадифени играчки во облик на бактерии и вируси, произведе играчки во облик на смртоносниот вирус ебола.

Ѕвезда од серијата „Беверли Хилс“ завршила во болница во карантин

365 - 21.10.2014

Тори Спелинг, позната како Дона по улогата во популарната серија од 90-тите години имала висока температура, тешко дишела и неконтролирано кашлала. Таа завршила во волница во карантин, и ги ...

Ѕвездата на „Беверли Хилс“ заврши во болница со симптоми слични на ебола

Вистина.мк - 21.10.2014

41 годишната Тори Спелинг, викендов го поминала во болница во карантин. Ѕвездата на „Беверли Хилс“ неконтролирано кашлала, имала висока температура и тешко дишела.

Ебола пред вратите и расизмот на 21 век

Lider - 21.10.2014

Кога црната Африка пролетва почна да ги брои првите починати од ебола, најсмртоносна патогена болест забележана во историјата, светот многу не се загрижи, а вестите за ширењето на заразата беа ...

Шпанската болничарка ја победи еболата

Lider - 21.10.2014

Шпанската болничарка, која е прва заразена со вирусот на болата вон границите на африканскиот континент, е целосно излекувама, покажуваат конечните резултати од тестирањето, објавија денеска ...

САД воведоа нови мерки за заштита на медицинскиот персонал од ебола

Lider - 21.10.2014

Американските здравствени власти, кои беа критикувани поради погрешни чекори кои доведоа до заразување со ебола на две медицински сестри, објавија нови постриктни мерки за заштита на медицинскиот ...

Стојан Андов болен од ебола?

Попара - 21.10.2014

Читам по медиумите и не можам да им верувам на очите. Распалил Столе онака женски по Македонија, како сите срамови и сите пердиња одамна да овенале. Вила во Грција да му имаа дадено алашвериш, ...

Трет претставник на ОН почина од ебола

Утрински - 20.10.2014

Трет претставник на Обединетите нации почина од ебола, изјави портпаролот на ОН, Стефан Дужарик. Мажот починал за време на викендот во Сиера Леоне. Тој бил државјанин на западноафриканската држава.

Норвежанката заболена од ебола е излекувана

Утрински - 20.10.2014

Норвежанката која се зарази со вирусот на ебола додека работела за организацијата Лекари без граници во Сиера Леоне е излекувана. Портпаролката на норвешкиот огранок на Лекари без граници, Јонаса ...

Патник на аеродром во Стокхолм хоспитализиран под сомнеж дека е заразен од ебола

24 Вести - 20.10.2014

Патник на аеродромот „Арланд“ во Стокхолм беше примен во болница поради сомневања дека е заразен од ебола. Патникот е сместен во изолирано одделение на Каролинската универизтетска болница, каде ќе ...

СЗО прогласи крај на епидемија на ебола во Нигерија

24 Вести - 20.10.2014

Светската здравствена организација прогласи денеска крај на епидемијата на ебола во Нигерија, по истекот на период од 42 дена без нови случаи на заболување од овој вирус.

Шефовите на дипломатиите на ЕУ бараат една милијарда евра за борба против еболата

24 Вести - 20.10.2014

Шефовите на дипломатиите на 28-те земји од ЕУ денеска почнаа разговори со цел да соберат една милијарда евра и да се изработи заеднички пристап за борбата против епидемијата на ебола во Западна ...

Медицинска сестра од Норвешка излечена од ебола

Канал5 - 20.10.2014

Норвешка медицинска сестра, која била заразена со вирусот ебола во текот на мисијата во Сиера Леоне е излечена, соопштија од норвешкиот огранок на „Доктори без граници“ „Многу сме задоволни што ...

„Индипендент“: Месото од диви животни во Африка веројатна причина за еболата

Утрински - 20.10.2014

Актуелната епидемија од ебола почнала од заразено месо од лилјак, уловен како дивеч во Африка, пишува британскиот весник „Индипендент“. Весникот наведува дека во декември 2013 година двегодишно дете ...

„Индипендент“: Трговијата со месо од диви животни во Африка веројатна причина за еболата

Вест - 20.10.2014

Актуелната епидемија од ебола почнала од заразено месо од лилјак, уловен како дивеч во Африка, пишува британскиот весник „Индипендент“. Весникот наведува дека во декември 2013 година двегодишно дете ...

Шест милиони долари од Кина за превенција против ебола

Канал5 - 20.10.2014

Кина ќе и достави шест милиони долари на светската програма за храна за помош на земјите, кои имаат недостиг на храна и кои се погодени од епидемијата на ебола.

Во САД околу 120 лица под надзор поради можна зараза со ебола

24 Вести - 20.10.2014

Уште околу 120 лица во САД се под надзор поради можна зараза со вирусот на ебола, бидејќи имале контакт со една од три лица заболени од болеста, кои се лекувани во Далас, соопштија денеска ...

Трет претставник на ОН почина од ебола

24 Вести - 20.10.2014

Трет претставник на Обединетите нации почина од ебола, изјави портпаролот на ОН, Стефан Дужарик. Мажот починал за време на викендот во Сиера Леоне. Тој бил државјанин на западноафриканската држава.

Проблемот со одговорот од Западот на еболата се уште е стравот од црниот пациент

Алфа - 20.10.2014

Болницата во Далас го одби неосигуренот емигрант од Либерија по првичните испитувања, во кој беше заклучена само „мала вирусна болест“. Томас Ерик Данкан, првото лице кое почина од ебола во САД, не ...

Теории на завера: Ебола е американско биолошко оружје?

А1 On - 20.10.2014

Вирусот ебола освен што предизвика страв ширум, е причина и поради која се создадоа низа теории на завера. Либерискиот весник „The Daily Observer“ објави статија во која тврди дека вирусот не е ...

Нигерија од денеска земја во која повеќе нема ебола

Нова ТВ - 20.10.2014

Светската здравствена организација се очекува денеска Нигерија да ја прогласи за земја во која повеќе го нема смртоносниот вирус ебола откако шест недели по ред нема нов случај на заразени.

Патникот од Блискиот Исток кој предизвика паника во Стокхолм нема ебола

Алфа - 20.10.2014

Резултатите од тестовите покажуваат дека тоа не е ебола, изјави Ана Нергард, главна лекарка на регионалната здравствена управа на Стокхолм. Отфрлени се сомнежите дека патникот, кој од аеродромот ...

СЗО: Во Нигерија повеќе нема ебола

Нетпрес - 20.10.2014

Светската здравствена организација денеска објави дека во Нигерија нема повеќе ебола, откако шест недели по ред нема нов случај на заразени од овој смртоносен вирус.

Шпанската медицинска сестра излечена од ебола

Нетпрес - 20.10.2014

Медицинската сестра Марија Тереза Ромеро, која се зарази со ебола додека се грижеше за заболени пациенти, ја надвладеа болеста. Надлежните во болницата во Мадрид велат дека нејзините резултати од ...

Медицинската сестра од Шпанија се излекува од опасната ебола

Курир - 20.10.2014

Медицинската сестра Марија Тереза Ромеро, која се зарази со ебола додека се грижеше за заболени пациенти, ја надвладеа болеста. Надлежните во болницата во Мадрид велат дека нејзините резултати од ...

СЗО: Нигерија веќе нема ебола

Глас на Америка - 20.10.2014

Минатата недела беше соопштено дека и Сенегал нема пријавено нови случаи. Светската здравствена организација вели дека Нигерија е ослободена од еболата по 42 дена без нови случаи.

Нема да верувате колку чини лекување од смртоносната ебола

Press24 - 20.10.2014

Трошоците за лекување на еден пациент заболен од ебола кој се наоѓа на Универзитетската клиника во Хамбург, би можелe да се искачат до два милиони евра, откако пацентот, еден лекар од Сенегал, ...

Шпанската сестра излечена од смртоносниот вирус

МКД - 20.10.2014

Шпанската медицинска сестра што заболе од ебола додека лечеше заразени пациенти во болница во Мадрид веројатно ја победила болеста по повеќеслојниот третман, соопшти шпанската влада.

Една победа против еболата – Нигерија се симнува од листата на загрозени земји

МРТ - 20.10.2014

Извојувана е една победа во борбата против еболата. Нигерија се симнува од листата на загрозени земји. Светската здравствена организација потврди дека шест недели не се појавил нов случај, иако ...

Лекување од ебола ќе чини два милиони евра ?!

Курир - 20.10.2014

Трошоците за лекување на еден пациент заболен од ебола кој се наоѓа на Универзитетската клиника во Хамбург, би можелe да се искачат до два милиони евра, откако пацентот, еден лекар од Сенегал, ...

ЕУ ќе назначи европски координатор за борба против ебола

Press24 - 20.10.2014

ЕУ се ангажира да ги зголеми напорите вo борбата против ебола во африканските земји зафатени од епидемијата, даде нови ветувања за помош и предложи гаранции за санитарна евакуација на заразени ...

Што се случува со луѓето кои ќе ја преживеат еболата?

Кајгана - 20.10.2014

Додека повеќето светски медиуми објавуваат за смртните случаи поврзани со еболата, многу малку внимание се посветува на луѓето кои ја победиле болеста, односно луѓето кои се имуни на смртоносниот ...

Во САД околу 120 лица под надѕор поради можна зараза со ебола

Press24 - 20.10.2014

Уште околу 120 лица во САД се под надѕор поради можна зараза со вирусот на ебола, бидејќи имале контакт со една од три лица заболени од болеста, кои се лекувани во Далас, соопштија денеска ...

Трет претставник на ОН почина од ебола

+инфо - 20.10.2014

Трет претставник на Обединетите нации почина од ебола, изјави портпаролот на ОН, Стефан Дужарик. Мажот починал за време на викендот во Сиера Леоне. Тој бил државјанин на западноафриканската држава.

По неколкуте недели страв од ебола, конечно добри вести за Тексас

МКД - 20.10.2014

По неколкуте недели страв, Далас може да здивне: на околу 50-те лица што беа во контакт со Томас Ерик Данкан пред тој да биде примен во болница и да почине од ебола им заврши 21-дневниот период на ...

ЕБОЛА: Како ѝ успеа на Нигерија да ја искорени епидемијата

Телеграф - 20.10.2014

Раната и брза подготовка за можно избивање на болеста ебола во земјата е еден од најважните фактори за успехот на Нигерија да ја искорени болеста Во понеделникот, околу 11 часот по локално време, СЗО ...

БОЛЕН ОД ЕБОЛА: Лекувањето може да го чини и два милиона евра

Телеграф - 20.10.2014

Директните трошоци на лекувањето остануваат во рамките на околу 300.000 евра, соопшти клиниката, но, според германските медиуми постојат и секундарни трошоци Трошоците за лекување на еден пациент ...

Штајнмаер: Бели шлемови за борбата со ебола

Курир - 20.10.2014

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер денеска предложи формирање меѓународни „бели шлемови“ за борба со еболата. - Може да се замисли нешто како бели шлемови.

Лекувањето од смртоносната ебола чини 300.00 евра

Сител - 20.10.2014

Трошоците за лекување на еден пациент заболен од ебола кој се наоѓа на Универзитетската клиника во Хамбург, би можелe да се искачат до два милиони евра, откако пацентот, еден лекар од Сенегал, ...

ЕУ ќе назначи европски координатор за борба против ебола

Сител - 20.10.2014

ЕУ се ангажира да ги зголеми напорите вo борбата против ебола во африканските земји зафатени од епидемијата, даде нови ветувања за помош и предложи гаранции за санитарна евакуација на заразени ...

ЕУ ќе назначи европски координатор за борба против ебола

Нетпрес - 20.10.2014

ЕУ се ангажира да ги зголеми напорите вo борбата против ебола во африканските земји зафатени од епидемијата, даде нови ветувања за помош и предложи гаранции за санитарна евакуација на заразени ...

Норвежанката заболена од ебола е излекувана

Сител - 20.10.2014

Норвежанката која се зарази со вирусот на ебола додека работела за организацијата Лекари без граници во Сиера Леоне е излекувана. Портпаролката на норвешкиот огранок на Лекари без граници, Јонаса ...

Жена ја победи еболата

Курир - 20.10.2014

Норвежанката која се зарази со вирусот на ебола додека работела за организацијата Лекари без граници во Сиера Леоне е излекувана. Портпаролката на норвешкиот огранок на Лекари без граници, Јонаса ...

Лекување на пациент од ебола може да чини и до два милиони евра

А1 On - 20.10.2014

Трошоците за лекување на еден пациент заболен од ебола кој се наоѓа на Универзитетската клиника во Хамбург, би можелe да се искачат до два милиони евра, откако пацентот, еден лекар од Сенегал, ...

Норвежанка се излечила од ебола

Телеграф - 20.10.2014

Норвежанката го напуштила одделението за интензивна нега на Универзитетската болница во Осло Норвежанката која се зарази со вирусот на ебола додека работела за организацијата Лекари без граници во ...

Норвежанката заболена од ебола е излекувана

А1 On - 20.10.2014

Норвежанката која се зарази со вирусот на ебола додека работела за организацијата Лекари без граници во Сиера Леоне е излекувана. Портпаролката на норвешкиот огранок на Лекари без граници, Јонаса ...

Во САД околу 120 лица под надзор поради со ебола

+инфо - 20.10.2014

Уште околу 120 лица во САД се под надзор поради сомнежи дека може да се заразени со вирусот ебола, бидејќи имале контакт со едно од три лица заболени од болеста кои се лекувани во Далас, соопштија ...

ЕБОЛАТА ЗЕМА ЗАМАВ: ЕУ ќе назначи координатор за борба против болеста

Телеграф - 20.10.2014

Болеста, која според податоци на СЗО однесе над 4.500 жртви, продолжува да се шири. Меѓу заразените со ебола има над 420 здравствени работници ЕУ се ангажира да ги зголеми напорите вo борбата против ...

Трговијата со месо од диви животни во Африка веројатна причина за еболата

Телеграф - 20.10.2014

Според Светската здравствена организација, лилјаците од семејството Pteropodidae се природен пренесувач на вирусот на еболата Актуелната епидемија од ебола почнала од заразено месо од лилјак, уловен ...

Во САД околу 120 лица под надѕор поради можна зараза со ебола

Сител - 20.10.2014

Уште околу 120 лица во САД се под надѕор поради можна зараза со вирусот на ебола, бидејќи имале контакт со една од три лица заболени од болеста, кои се лекувани во Далас, соопштија денеска ...

Трет претставник на Обединетите нации почина од ебола

Press24 - 20.10.2014

Трет претставник на Обединетите нации почина од ебола, изјави портпаролот на ОН, Стефан Дужарик. Мажот починал за време на викендот во Сиера Леоне. Тој бил државјанин на западноафриканската држава.

Штајнмајер: ЕУ треба да испрати своја мисија за борба против еболата во Африка

Алфа - 20.10.2014

На средбата со здравствените власти во Берлин, Штајнмаер изрази мислење дека ЕУ треба да дејствува побрзо и поефикасно и да даде свој придонес во битката против вирусот.

ЕБОЛА: Уште 120 Американци под надзор поради можна зараза

Телеграф - 20.10.2014

Тие имале контакт со едно од трите лица заболени од болеста, кои се лекувани во Далас Уште околу 120 лица во САД се под надзор поради можна зараза со вирусот на ебола, бидејќи имале контакт со едно ...

Трет претставник на ОН почина од ебола

Сител - 20.10.2014

Трет претставник на Обединетите нации почина од ебола, изјави портпаролот на ОН, Стефан Дужарик. Мажот починал за време на викендот во Сиера Леоне. Тој бил државјанин на западноафриканската држава.

Кина ќе даде шест милиони долари за сиромашните земји погодени од ебола

Курир - 20.10.2014

Кина ќе и достави шест милиони долари на Светската програма за храна за помош на земјите, кои имаат недостиг на храна и кои се погодени од епидемијата на ебола.

„Индипендент“: Трговијата со месо од диви животни во Африка веројатна причина за еболата

Алфа - 20.10.2014

Актуелната епидемија од ебола почнала од заразено месо од лилјак, уловен како дивеч во Африка, пишува британскиот весник „Индипендент“. Актуелната епидемија од ебола почнала од заразено месо од ...

Сомнителен патник во Шведска, ќе се испитува за ебола

Телеграф - 20.10.2014

Тој е веќе хоспитализиран и ќе се следи неговата состојба Патник на аеродромот „Арланд“ во Стокхолм беше примен во болница поради сомневања дека е заразен од ебола, јави ТАСС.

Штајнмајер: ЕУ треба да испрати своја мисија за борба против еболата во Африка

Press24 - 20.10.2014

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмајер изјави дека Европската унија треба да ја разгледа можноста за испраќање своја цивилна мисија во западна Африка за помош во борбата ...

Патник на аеродромот во Стокхолм хоспитализиран под сомнеж дека е заразен од ебола

Сител - 20.10.2014

Патник на аеродромот „Арланд“ во Стокхолм беше примен во болница поради сомневања дека е заразен од ебола, јави ТАСС. Патникот е сместен во изолирано одделение на Каролинската универизтетска болница, ...

Патник на аеродромот во Стокхолм хоспитализиран под сомнеж дека е заразен од ебола

А1 On - 20.10.2014

Патник на аеродромот „Арланд“ во Стокхолм беше примен во болница поради сомневања дека е заразен од ебола, јави ТАСС. Патникот е сместен во изолирано одделение на Каролинската универизтетска болница, ...

Кина одвојува шест милиони долари за сиромашните земји погодени од ебола

Сител - 20.10.2014

Кина ќе и достави шест милиони долари на Светската програма за храна за помош на земјите, кои имаат недостиг на храна и кои се погодени од епидемијата на ебола.

Трговијата со месо од диви животни во Африка веројатна причина за еболата

А1 On - 20.10.2014

Актуелната епидемија од ебола почнала од заразено месо од лилјак, уловен како дивеч во Африка, пишува британскиот весник „Индипендент“. Весникот наведува дека во декември 2013 година двегодишно дете ...

ШТАЈНМАЕР: ЕУ да испрати своја мисија против еболата во Африка

Телеграф - 20.10.2014

На средбата со здравствените власти во Берлин, Штајнмаер изрази мислење дека ЕУ треба да дејствува побрзо и поефикасно и да даде свој придонес во битката против вирусот Германскиот министер за ...