TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ВИДЕО) Млад пар се венча на барикадите во центарот на Киев

А1 On - 26.01.2014

Ситуацијата во Украина не покажува знаци на смирување. Ширум Киев поставени се барикади, а судирите меѓу демонстрантите и полицијата се случуваат во секое мало.

Киев како во војна: Украинските демонстранти заземаат згради и ја напаѓаат полицијата (ВИДЕО)

МКД - 26.01.2014

Во центарот на Киев денес дошло до судири меѓу демонстрантите и полицијата. Демонстрантите ја нападнале полицијата која морала да бега од зграда што ја обезбедувала.

Млад пар се венча на барикадите во центарот на Киев (ВИДЕО)

Sky - 26.01.2014

Ситуацијата во Украина не покажува знаци на смирување. Ширум Киев поставени се барикади, а судирите меѓу демонстрантите и полицијата се случуваат во секое мало.

Демонстрантите сакаа да ја заземат зградата за енергетика

Вечер Прес - 26.01.2014

Околу 100 антивладини демонстранти во Украина се обидоа во саботата да ја заземат главната зграда на министерството за енергетика, изјави министерот за енергетика Едвард Ставицки.

Јанукович го смени градоначалникот на Киев

24 Вести - 25.01.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, со декрет го смени градоначалникот на Киев Александар Попов и место него го именува Виктор Макенко, кој до сега беше пратеник на неговата Партија на ...

Релативно мирна ноќ во Киев

Канал5 - 25.01.2014

Во Киев и денеска е напнато по ноќта во која се забележани спорадични судири и покрај примирјето и тоа што претседателот Виктор Јанукович понуди одредени остапки.

И денеска повремени судири во Украина

Телма - 25.01.2014

И денеска во Киев, но и во други градови од Украина има повремени инциденти и судири на антивладините демонстранти со полицијата. Медиумите јавуваат дека починал уште еден демонстрант.

Ставицки: Демонстрантите се обидоа да го заземат украинското Министерство за енергетика

Алсат-М - 25.01.2014

Околу сто антивладини демонстранри денеска се обидоа да ја заземат зградата на Министерство за енергетика, изјави укрианскиот министер за енергетика Едуард Ставицки. -Се обидоа да ја заземат зградата.

Јанукович го смени градоначалникот на Киев

Канал5 - 25.01.2014

Падна првата политичка жртва на украинската криза. Претседателот Виктор Јанукович го смени градоначалникот на Киев и на негово место го назначи досегашниот пратеник од неговата партија на регионите, ...

Јанукович го смени градоначалникот на Киев

Утрински - 25.01.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, со декрет го смени градоначалникот на Киев Александар Попов и место него го именува Виктор Макенко, кој до сега беше пратеник на неговата Партија на ...

Ставицки: Демонстрантите се обидоа да го заземат украинското Министерство за енергетика

24 Вести - 25.01.2014

Околу сто антивладини демонстранри денеска се обидоа да ја заземат зградата на Министерство за енергетика, изјави укрианскиот министер за енергетика Едуард Ставицки.

Јанукович го смени градоначалникот на Киев

+инфо - 25.01.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, со декрет го смени градоначалникот на Киев Александар Попов и место него го именува Виктор Макенко, кој до сега беше пратеник на неговата Партија на ...

Почина уште еден демонстрант во Киев, полицајците ослободени од заложништво

Кајгана - 25.01.2014

Почина уште еден од учесниците во масовните судири меѓу радикалните демонстранти и полицијата во центарот на украинската престолнина Киев, соопшти секторот за здравство при киевската градска ...

Украинските демонстранти се обидоа да заземат министерство, во заложништво држат полицајци

Кајгана - 25.01.2014

Стотина антивладини демонстранти се обидоа да ја заземат зградата на украинското министерство за енергетика во центарот на Киев, соопшти министерот Едвард Ставицки, додека министерството за внатрешни ...

Ставицки: Демонстрантите се обидоа да го заземат украинското Министерство за енергетика

Курир - 25.01.2014

Околу сто антивладини демонстранри денеска се обидоа да ја заземат зградата на Министерство за енергетика, изјави укрианскиот министер за енергетика Едуард Ставицки.

Опозицијата нападна полицајци во Киев, еден полицаец ранет

Макфакс - 25.01.2014

Непознати маскирани напаѓачи од ткн „обезбедување на плоштадот"' ноќта кон саботата нападнале тројца полицајци во близина на Плоштадот на независноста во украинската престолнина Киев, при што еден од ...

Јанукович го смени градоначалникот на Киев

Сител - 25.01.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, со декрет го смени градоначалникот на Киев Александар Попов и место него го именува Виктор Макенко, кој до сега беше пратеник на неговата Партија на ...

УКРАИНА: Демонтрантите се обидоа да го заземат министерството за енергетика

Телеграф - 25.01.2014

Бројот на жртвите од демонстрациите во Украина според демонстрантите е шест, а според власта три Околу сто антивладини демонстранти денеска се обидоа да ја заземат зградата на Министерство за ...

Продолжуваат судирите на протестите во Киев

Нетпрес - 25.01.2014

Киев е епицентар на најголемата политичка криза во Украина од 1991 година која трае веќе два месеци. Утринава е релативно мирно, но стотина демонстранти и понатаму се на една страна на барикадите, а ...

Русија не се меша во ситуацијата во Украина

Руска реч - 25.01.2014

Руските власти заземаа позиција на немешање во ситуацијата во Украина, меѓутоа контактите со Киев се одржуваат, вклучувајќи ги и оние на највисоко ниво, им рече на новинарите, помошник претседателот ...

Демонстрантите се обидоа да го заземат министерството за енергетика

Нетпрес - 25.01.2014

Околу 100 антивладини демонстранти во Украина се обидоа денеска да ја заземат главната зграда на министерството за енергетика, изјави денеска министерот за енергетика Едвард ...

Украина: Демонстранти се обидоа да ја заземат зградата на Министерство за енергетика

Press24 - 25.01.2014

Укрианскиот министер за енергетика Едуард Ставицки денеска изјави дека околу сто антивладини демонстранри денеска се обидоа да ја заземат зградата на Министерство за енергетика.

ВО ЖИВО од Украина: Еден полицаец убиен двајца киднапирани

Press24 - 25.01.2014

Украинскиот министер за внатрешни работи Виталиј Закарченко, денеска им се закани на демонстрантите на улиците на Киев дека полицијата ќе интервенира доколку демонстрантите не ги ослободат двајцата ...

Украинските демонстранти се обидоа да заземат министерство, во заложништво држат полицајци

Макфакс - 25.01.2014

Стотина антивладини демонстранти се обидоа во саботата да ја заземат зградата на украинското министерство за енергетика во центарот на Киев, соопшти министерот Едвард Ставицки, додека министерството ...

Нови жртви во протестите во Киев

Inpress - 25.01.2014

Киев, 25. јануари 2014 (ИНПРЕС) Еден демонстрант, кој вчера се здоби со повреди во протестите во Киев, денес починал во болницата. Според опозицијата, бројот на жртвите за време на масовните ...

Украина: потврдена смртта на уште еден демонстрант

Р.С.Европа - 25.01.2014

Украинските власти потврдија дека уште еден антивладин демонстрант починал во нараснувачките тензии меѓу полицијата и демонстрантите во Киев. Градскиот здравствен завод соопшти дека лицето денеска им ...

Јанукович го смени со декрет градоначалникот на Киев

Press24 - 25.01.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, со декрет го смени градоначалникот на Киев Александар Попов и на негово место го именува Виктор Макенко, кој до сега беше пратеник на неговата Партија на ...

Сменет градоначалникот на Киев, уште една жртва на судирите (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 25.01.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович со декрет го сменил градиначалникот на Киев Александар Попов и наместо него го поставил Виктор Макенко, кој досега бил пратеник на неговата Партија на ...

Јанукович го смени градоначалникот на Киев

А1 On - 25.01.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, со декрет го смени градоначалникот на Киев Александар Попов и место него го именува Виктор Макенко, кој до сега беше пратеник на неговата Партија на ...

И натаму критично во Украина..

МРТ - 25.01.2014

Продолжува хаосот во Киев. Стотици вооружени антивладини демонстранити се обиделе да го заземат Министерството за енергетика. По повикот на министерот Ставицки дека постои ризик од колапс на ...

Сменет градоначалникот на Киев

Нова ТВ - 25.01.2014

Претседателот Јанукович со декрет го сменил градоначалникот на Киев, Александар Попов и за негов наследник го назначил Виктор Макенко, досегашен пратеник на неговата партија.

Почина уште еден демонстрант во Киев, полицајците ослободени од заложништво

Макфакс - 25.01.2014

Почина уште еден од учесниците во масовните судири меѓу радикалните демонстранти и полицијата во центарот на украинската престолнина Киев, соопшти во саботата секторот за здравство при киевската ...

Ставицки: Демонстрантите се обидоа да го заземат украинското Министерство за енергетика

А1 On - 25.01.2014

Околу сто антивладини демонстранри денеска се обидоа да ја заземат зградата на Министерство за енергетика, изјави укрианскиот министер за енергетика Едуард Ставицки.

Ставицки: Демонстрантите се обидоа да го заземат украинското Министерство за енергетика

Сител - 25.01.2014

Околу сто антивладини демонстранри денеска се обидоа да ја заземат зградата на Министерство за енергетика, изјави укрианскиот министер за енергетика Едуард Ставицки.

Демонстрантите се обидоа да го заземат министерството за енергетика

Точка - 25.01.2014

Околу 100 антивладини демонстранти во Украина се обидоа денеска да ја заземат главната зграда на министерството за енергетика, изјави денеска министерот за енергетика Едвард Ставицки.

(ВО ЖИВО) Украина: Еден полицаец загина,двајца се киднапирани,а полицијата се заканува со интервенција

Локално - 25.01.2014

Украинскиот министер за внатрешни работи Виталиј Закарченко, денеска им се закани на демонстрантите на улиците на Киев дека полицијата ќе интервенира доколку демонстрантите не ги ослободат двајцата ...

Јанукович го смени градоначалникот на Киев

Либертас - 25.01.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович, со декрет го смени градоначалникот на Киев Александар Попов и место него го именува Виктор Макенко, кој до сега беше пратеник на неговата Партија на ...

Демонстрантите во Украина зазедоа четири регионални администрации

Република - 25.01.2014

Демонстрантите во Украина вчера усеаја да заземат четири регионални администрации. Упаднаа во зградите, воспоставија контрола врз регионалната администрација во западниот град Лавов и го принудија ...

Продолжуваат судирите на протестите во Киев

Точка - 25.01.2014

И покрај примирјето и отстапките кои ги понуди престедателот Виктор Јанукович, денеска во Киев е повторно напнато, а по полноќ имаше изолирани судири.

(ЖИВО) Украинското МВР се заканува со интервенција за да ослободи заробени полицајци

Фактор - 25.01.2014

Напорите за мирно решавање на кризата во Украина стануваат залудни, изјави украинскиот министер за внатрешни работи Виталиј Закарченко, кој денеска им се закани на демонстрантите на улиците на Киев ...

Демонстранти киднапирале тројца полицајци во Киев

Локално - 25.01.2014

Тројца полицајци биле киднапирани од демонстранти во реонот на Мајда во Киев, едниот униформиран бил повреден со нож. Според соопштението на Министерството за внатрешни работи , т.н.

Ултрадесничари водат герилска војна во Украина

Н.Македонија - 25.01.2014

Десен сектор, група што обединува ултранационалисти, ултрадесничари и навивачи, тврди дека ги координира крвавите пресметки со полицијата. Таа ги смета сегашните лидери на опозицијата за неспособни и ...

Опозицијата подига нови барикади во Киев

Телма - 24.01.2014

Украинските демонстранти утринава подигнаа нови барикади во центарот на Киев, а ги блокираа ги главните згради на локалната администрација во четири града во западниот дел на земјата.

Украинската опозиција зазеде згради на локалната администрација во неколку града

24 Вести - 24.01.2014

Украинските опозиционери зазедоа згради на локалната администрација во четири града во западниот дел на земјата, пренесува БТА. Во Лвов, што се смета за бастион на националистите, 200 демонстранти ...

Видео: Кога украинската полиција тренира строгост

Канал5 - 24.01.2014

Она што светот го гледа како бруталност на украинската полиција против демонстрантите е само мал дел од она што всушност се случува на улиците на Киев.

Беспомошен поглед кон Киев

Deutsche Welle - 24.01.2014

Состојбата во Киев останува непрегледна. Во Германија и ЕУ се множат гласови дека треба да се преземе нешто. Но кои опции воопшто стојат на располагање? „Прилично беспомошно“ - вака претседателот на ...

Украинската опозиција зазеде згради на локалната администрација

+инфо - 24.01.2014

Украинските опозиционери зазедоа згради на локалната администрација во четири града во западниот дел на земјата, пренесува БТА. Во Лвов, што се смета за бастион на националистите, 200 демонстранти ...

Јанукович: Законите за протести ќе бидат изменети

Макфакс - 24.01.2014

Украинскиот претседателот Виктор Јанукович изјави во петокот дека ќе бидат изменети контроверзните закони за протестите донесени на 16-ти јануари , кои се сметаат за повод на невидената ескалација на ...

Киев: Демонстрантите одбија понуда за примирје

Р.С.Европа - 24.01.2014

Тензиите растат во Киев откако анти-владините демонстранти ја одбија владината понуда за примирје вчеравечер. Лидерите на трите најголеми опозициски партии во Украина на демонстрантите им открија ...

Јанукович: Законите за протести ќе бидат изменети

Кајгана - 24.01.2014

Украинскиот претседателот Виктор Јанукович изјави дека ќе бидат изменети контроверзните закони за протестите донесени на 16. јануари, кои се сметаат за повод на невидената ескалација на насилствата ...

Поддршка од Европскиот младински форум за младите во Украина и нивната борба

Радио МОФ - 24.01.2014

Како одговор на трагичните настани во Украина кога за време на протестите беа убиени тројца млади луѓе, од Европскиот младински форум соопштија дека им даваат целосна поддршка на младите Украинци и ...

Украинската опозиција зазеде згради на локалната администрација во неколку града

Телеграф - 24.01.2014

Полицијата употреби солзавец за да ги растури, но нападите на демонстрантите продолжуваат Украинските опозиционери зазедоа згради на локалната администрација во четири града во западниот дел на ...

Фотографија која го обиколи светот

Хитпортал - 24.01.2014

Х ристијански свештеник се обидува да ги запре судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во центарот на Киев на 22.јануари 2014 година. Украинската полиција завчера ги отстрани барикадите на ...

Кличко повика на генерален штрајк

Нова ТВ - 24.01.2014

Учесниците во украинските антивладини протести синоќа ја заземале зградата на Министерството за земјоделство, а според локланите медиуми, обезбедувањето не пружило отпор.

Во Киев проширен анти владиниот протестен камп

Р.С.Европа - 24.01.2014

Анти владините демонстранти гo проширија протестниот камп во Киев откако преговорите меѓу опозицијата и владата не донесоа успех. Насобраните подржувачи на опозицијата реагираа со поставување на нови ...

Украина, пред револуција или граѓанска војна?

Р.С.Европа - 24.01.2014

Примирјето што синоќа го понуди украинската влада беше исмеано од антивладините демонстрантите во Киев. Тие одговорија со повиците „револуција“. Најрадикалните на барикадите пак, предупредија дека, ...

Продолжуваат протестите во Киев, демонстрантите го зазеле министерството за земјоделство (ВИДЕО)

МКД - 24.01.2014

Украинските демонстранти почнале утринава да поставуваат нови барикади во Киев и ја зазеле главната зграда на министерството за земјоделство, по неуспехот во разговорите меѓу опозициските лидери и ...

Полицијата во Украина соблече и тепаше демонстрант на -10 степени

Press24 - 24.01.2014

Немирите кои ја тресат Украина не запираат. На Интернет се објавени потресни видео снимки од демонстрациите во Киев на кои може да се види како полицијата тепа гол маж и се изживува со него.

Во Украина се шират антивладините протести

Р.С.Европа - 24.01.2014

Украинските антивладини демонстранти подигнаа нови барикади во Киев откако вчерашните разговори на опозициските лидери со претседателот Виктор Јанукович завршија без конкретен договор.

Демонстрантите зазедоа 4 регионални администрации во Украина

Inpress - 24.01.2014

Киев, 24. јануари 2014 (ИНПРЕС) Демонстрантите кои протестираат против владата, ги окупираа зградите на обласните администрации во четири региони во западна Украина и успеаја да навлезат во нив.

(ЖИВО) Повторно горат улиците во Киев!

Фактор - 24.01.2014

Нови тензии на улиците на украинскиот главен град Киев започнаа вечерва, кога припадници на полицијата започнаа со гумени куршуми да пукаат врз демонстрантите.

Фотографија која го обиколи светот

Локално - 24.01.2014

Украина, барикадите и судирите не престануваат. Се повеќе жртви! Христијански свештеник се обидува да ги запре судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во центарот на Киев на 22.јануари 2014 ...

САДИЗАМ: Полицајци претепале голо момче, 50 хулигани линчувале полицаец!

Точка - 24.01.2014

На интернет се објавени потресителни видео-записи снимени за време на борба помеѓу демонстрантите и безбедносните сили во Киев; Снимките го прикажуваат меѓусебното мачење, понижување и садизам од ...

Украинските демонстрантите одбија понуда за примирје

Локално - 24.01.2014

Тензиите растат во Киев откако анти-владините демонстранти ја одбија владината понуда за примирје вчеравечер. Лидерите на трите најголеми опозициски партии во Украина на демонстрантите им открија ...

Интернет војна во Киев: Гол демонстрант на снег!

Н.Македонија - 24.01.2014

На интернет се појавуваат многу фотографии и снимки за невидена пресметка меѓу безбедносните сили на Украина и демонстрантите, која се одвива на улиците на Киев.

Опозицијата постави ултиматум до украинскиот претседател

Н.Македонија - 24.01.2014

Опозициските лидери бараат предвремени избори од Јанукович Украинските опозициски лидери му поставија ултиматум на претседателот Виктор Јанукович, дека ќе ја радикализираат ситуацијата во Киев, ...

Чад, експлозии и нови судири во Киев

Телма - 23.01.2014

Десетици илјади граѓани на Киев се излезени на улиците на главниот град на Украина во продолжението на антивладините демонстрации. На улиците се слушаат повремени експлозии, чад се издига кон небото ...

Во Украина затишје пред бура

Канал5 - 23.01.2014

Во Украина е затишје пред бура. Опозиционерите по неуспешните разговори со украинскиот претседател за решавање на политичката криза , му дадоа ултиматум од 24 часа на Јанукович да распише предвремени ...

Нови судири во Киев - Азаров не признава јазик на ултиматум

Телма - 23.01.2014

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата имаше синоќа во Киев каде десетици илјади лица протестираат против Владата. И на температури од минус десет степени приврзаници на опозицијата продолжуваат ...

Нови судири во Киев меѓу демонстрантите и опозицијата

24 Вести - 23.01.2014

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата имаше синоќа во Киев каде десетици илјади лица протестираат против Владата. И на температури од минус десет степени приврзаници на опозицијата продолжуваат ...

Русија нема да се меша во внатрешните прашања на Украина

24 Вести - 23.01.2014

Русија нема да се меша во ситуацијата во Украина, каде во судирите меѓу полицијата и демонстрантите загинале пет лица, изјави денеска Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин.

Јанукович нема да прогласи вонредна состојба

24 Вести - 23.01.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович му порача на првиот човек на Европската комисија Жозе Мануел Барозо дека не планира да воведе вонредна состојба поради протестите во Киев, соопшти ...

Протестите ја зафатија и западна Украина

24 Вести - 23.01.2014

Тензиите во Украина денеска се проширија далеку од главниот град Киев, откако стотици антивладини демонстранти ја зазедоа зградата на регионалната администрација во Лвов и го принудија регионалниот ...

Јанукович доби 24-часовен ултиматум од украинската опозиција

Утрински - 23.01.2014

Властите во Украина се за конструктивен дијалог со опозицијата со прекин на судирите во центарот на Киев, но не прифаќаат ултиматуми. Тоа го изјави Микола Азаров во интервју за Би-Би-Си.

Нови судири во Киев

Алсат-М - 23.01.2014

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата имаше синоќа во Киев каде десетици илјади лица протестираат против Владата. И на температури од минус десет степени приврзаници на опозицијата продолжуваат ...

Азаров тврди дека украинската полиција има инструкции да не користи сила

А1 On - 23.01.2014

Украинскиот премиер Микола Азаров изјави дека полицијата добила инструкции да не употребува сила против мирните демонстранти. Тој во интервју за Би-Би-Си рече дека инструкциите кои ги добила ...

Нови судири во Киев меѓу демонстрантите и опозицијата

Таратур - 23.01.2014

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата имаше синоќа во Киев каде десетици илјади лица протестираат против Владата. И на температури од минус десет степени приврзаници на опозицијата продолжуваат ...

Русија нема да интервенира во судирите во Киев

Кајгана - 23.01.2014

Русија нема да интервенира во ситуацијата во соседна Украина каде што во жестоките судири меѓу проевропските демонстранти и полицијата неколку лица ги загубија животите, соопшти портпаролот на ...

ЕУ е за дијалог со Украина, но не се исклучуваат санкции ако не престане насилството

Сител - 23.01.2014

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо, утринава имал телефонски разговор со украинскиот претседател Виктор Јанукович, во кој, според портпаролот на Комисијата, Оливие Баји, Барозо ...

ЖИВО: Нови судири во Киев меѓу демонстрантите и опозицијата

А1 On - 23.01.2014

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата во Киев, каде десетици илјади лица протестираат против Владата. И на температури од минус десет степени приврзаници на опозицијата продолжуваат со ...

Нема да се прогласи вонредна состојба во Украина

Сител - 23.01.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович му порача на првиот човек на Европската комисија Жозе Мануел Барозо дека не планира да воведе вонредна состојба поради протестите во Киев, соопшти ...

Растат тензиите во Киев

Кајгана - 23.01.2014

Продолжува да расте напнатоста во украинската престолнина чиј центар последните неколку денови наликува на вистинско боиште на Денот на соборноста (единството), кога Киев е поделен меѓу ...

Јанукович нема да прогласи вонредна состојба

А1 On - 23.01.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович му порача на првиот човек на Европската комисија Жозе Мануел Барозо дека не планира да воведе вонредна состојба поради протестите во Киев, соопшти ...

Протестите ја зафатија и западна Украина

+инфо - 23.01.2014

Тензиите во Украина денеска се проширија далеку од главниот град Киев, откако стотици антивладини демонстранти ја зазедоа зградата на регионалната администрација во Лвов и го принудија регионалниот ...

Нови судири во Киев меѓу демонстрантите и опозицијата

Сител - 23.01.2014

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата имаше синоќа во Киев каде десетици илјади лица протестираат против Владата. И на температури од минус десет степени приврзаници на опозицијата продолжуваат ...

Протестите ја зафатија и западна Украина

А1 On - 23.01.2014

Тензиите во Украина денеска се проширија далеку од главниот град Киев, откако стотици антивладини демонстранти ја зазедоа зградата на регионалната администрација во Лвов и го принудија регионалниот ...

Убиените демонстранти не се застрелани од страна на украинската полиција

Press24 - 23.01.2014

Како што соопшија службите на МВР на Украина, повредите од огнено оружје кои се причина за смртта на двајцата демонстранти, кои вчера загинаа за време на судирите во Киев, се нанесени од муниција ...

КИЕВ: Демонстрантите убиени со муниција каква што нема милицијата

Телеграф - 23.01.2014

Управата ја истражува верзијата дека станува збор за убиство извршено со цел да се предизвика ескалација на конфликтот и оправдување за носењето оружје од страна на демонстрантите Повредите од огнено ...

Откриени идентитетите на жртвите од безредијата во Украина

Кајгана - 23.01.2014

Украинското министерство соопшти дека ги идентификувало двете жртви во жестоките безредија и судири меѓу демонстрантите и полицијата што го зафатија Киев, од кои едната е државјанин на Белорусија, а ...

Нови судири во Киев

+инфо - 23.01.2014

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата имаше синоќа во Киев каде десетици илјади лица протестираат против Владата. И на температури од минус десет степени приврзаници на опозицијата продолжуваат ...

Киев: Повторно судири меѓу демонстрантите и опозицијата

Курир - 23.01.2014

Десетици илјади лица кои синоќа во Киев протестираа против Владата, повторно се судрија со полицијата. И на температури од минус десет степени приврзаници на опозицијата продолжуваат со протестите на ...

Азаров: На полицијата и е кажано да не употребува сила

Сител - 23.01.2014

Украинскиот премиер Микола Азаров изјави дека полицијата добила инструкции да не употребува сила против мирните демонстранти. Тој во интервју за Би-Би-Си истакна дека инструкциите кои ги добила ...

Азаров: Украинските власти не прифаќаат ултиматуми

Макфакс - 23.01.2014

Украинските власти се залагаат за конструктивен дијалог со опозицијата за ставање крај на конфронтациите во центарот на Киев, но нема да прифати ултиматуми, рече премиерот Микола Азаров во интервјуто ...

Растат тензиите во Киев

Макфакс - 23.01.2014

Продолжува да расте напнатоста во украинската престолнина чиј центар последните неколку денови наликува на вистинско боиште на Денот на соборноста (единството) кога Киев е поделен меѓу демонстрантите ...

АЗАРОВ: На полицијата и е кажано да не употребува сила

Телеграф - 23.01.2014

Опозициските лидери побараа од илјадниците демонстранти да се воздржат од насилство и да останат на централниот плоштад во Киев во следните 24 часа Украинскиот премиер Микола Азаров изјави дека ...

КИЕВ: Нови судири меѓу демонстрантите и полицијата

Телеграф - 23.01.2014

Импровизираниот центар за медицинска помош на опозицијата претходно соопшти дека петмина опозициски активисти се убиени, а околу 300 се повредени во денешните судири меѓу демонстрантите и ...

ФОТО: Немирите во Украина не запираат- пет жртви од судирите

Нетпрес - 23.01.2014

Во Киев утрово биле регистрирани неколку спорадични судири меѓу полицијата и демонстрантите, но ситуацијата е помирна во однос на вчерашните судири, додека од Москва порачуваат дека Русија нема да ...

Уште една крвава ноќ во Киев - пет жртви во судирите

Press24 - 23.01.2014

Немирите кои и понатаму ја тресат Украина дефинитивно не запираат. И во текот на изминатата ноќ дошло до судири меѓу полицијата и демонстрантите при што камења и молотови коктели летале на сите ...

Русија нема да се меша во внатрешните прашања на Украина

Сител - 23.01.2014

Русија нема да се меша во ситуацијата во Украина, каде во судирите меѓу полицијата и демонстрантите загинале пет лица, изјави денеска Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин.

Протести пред амбасадата на САД во Киев, демонстрантите против странско мешање

Макфакс - 23.01.2014

Неколку десетици луѓе излегоа во четврток на улиците на Киев, правејќи барикади од запалени гуми кон полицијата. Неколку илјади демонстранти протестираат пред амбасадата на САД заради нивното мешање ...

Киев во живо: Демонстрантите со камења, полицијата возвраќа со шок бомби

Нова ТВ - 23.01.2014

Во Киев утрово дојде до спорадични судири меѓу полицијата и демонстрантите, но ситуацијата во однос на вчера е посмирена. Во текот на ноќта демонстрантите ги зајакнува нивните барикади со вреќи со ...

Демонстрантите во Киев ја опкружиле американската амбасада (ВИДЕО)

МКД - 23.01.2014

На улиците на Киев денес излегле неколку десетици луѓе, кои направиле барикади од запалени глуми. Неколку илјади демонстранти протестираат пред амбасадата на САД поради нивното мешање во судирите во ...

Русија нема да се меша во внатрешните прашања на Украина

Телеграф - 23.01.2014

Русија е „убедена“ дека украинските власти ќе најдат „најдобро решение“ за да се стабилизира ситуацијата во земјата Русија нема да се меша во ситуацијата во Украина, каде што во судирите меѓу ...

Осетно намалено добивката на Газпром заради Украина

Макфакс - 23.01.2014

Рускиот гасен гигант Газпром извести во четвртокот дека добивката во третиот квартал од 2013 година му се намалила за 10,5 отсто, додека во деветмесечниот период пораснала благодарение на зголемената ...

Русија нема да интервенира во судирите во Киев

Макфакс - 23.01.2014

Русија нема да интервенира во ситуацијата во соседна Украина каде што во жестоките судири меѓу проевропските демонстранти и полицијата неколку лица ги загубија животите, соопшти во четвртокот ...

ЕУ сака дијалог со Украина, а не санкции

+инфо - 23.01.2014

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Барозо, утринава имал телефонски разговор со украинскиот претседател Виктор Јанукович, во кој, според портпаролот на Комисијата, Оливие Баји, Барозо ...

Азаров: На полицијата и е кажано да не употребува сила

Алфа - 23.01.2014

Украинскиот премиер Микола Азаров изјави дека полицијата добила инструкции да не употребува сила против мирните демонстранти. Тој во интервју за Би-Би-Си истакна дека инструкциите кои ги добила ...

Баросо длабоко загрижен од ескалацијата на насилствата во Украина

Макфакс - 23.01.2014

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо во четвртокот во телефонскиот разговор со украинскиот претседател Виктор Јанукович изрази длабока загриженост поради ескалацијата на ...

МНР на Украина: Радикални и екстремни сили ги предизвикаа немирите во Киев

МКД - 23.01.2014

Радикално и екстремистичко расположени сили ги предизвикаа насилните конфронтации во центарот на Киев. Нивните дејства претставуваат грубо прекршување на законодавството.

Јанукович и порача на ЕК - не планирам да воведам вонредна состојба

Press24 - 23.01.2014

Еврокомисијата соопшти дека Виктор Јанукович претседателот на Украина му порачал на првиот човек на Европската комисија Жозе Мануел Барозо дека не планира да воведе вонредна состојба поради ...

Неизвесни мигови пред експлозија во Киев

МРТ - 23.01.2014

Државен удар, како што обвинува украинската влада или револуција како што бара толпата. Во Киев горат огнови, но е тивко пред истекот на ултиматумот до претседателот Јанукович – распуштање на владата ...

Протестите во Киев прикажани низ фотографии

Кајгана - 23.01.2014

Украина е во вистински хаос поради протестите на илјадници жители по улиците на Киев. Протестите еруптираа во насилство кое земјата го нема видено со години, резултирајќи со најмалку четири жртви и ...

Азаров: Во Украина се прави обид за државен удар

Макфакс - 23.01.2014

Украинскиот премиер Микола Азаров во четвртокот последните случувања во земјата ги нарече обид да се изведе државен удар и додаде дека против легитимно избраната власт сега не се бори опозицијата, ...

Белорусин е една од жртвите во безредијата во Украина

Макфакс - 23.01.2014

Украинското министерство соопшти во четвртокот навечер дека ги идентификувало двете жртви во жестоките безредија и судири меѓу демонстрантите и полицијата што од неделата го зафатија главниот град ...

УКРАИНКА ЗА „ТЕЛЕГРАФ“: Провокатори сакаат во Киев да се пролее крв

Телеграф - 23.01.2014

Сè уште нема војна, но има луѓе кои се погодени од снајперисти на војската и на полицијата, вели киевјанката Мелник Ракети, „молотови коктели“, запалени гуми, рачно изработени чатали и пиштоли го ...

Фотографија која го обиколи светот

Нова ТВ - 23.01.2014

Христијански свештеник се обидува да ги запре судирите помеѓу демонстрантите и полицијата во центарот на Киев на 22.јануари 2014 година. Украинската полиција вчера ги отстрани барикадите на ...

Украина пред граѓанска војна?

Економски - 23.01.2014

Немирите во Киев се претворија во улични борби. И во текот на изминатата ноќ дошло до судири меѓу полицијата и демонстрантите. Во немирите уништени се канцелариите на телевизијата Киев откако ...

Пет лица настрадаа во немирите во Украина

Sky - 23.01.2014

Неколку помали судири меѓу полицијата и демонстрантите се регистрирани рано утрово во Киев. Сепак се работи за помирна ситуација во однос на вчерашните судири, додека од Москва порачуваат дека Русија ...

Азаров тврди дека украинската полиција има инструкции да не користи сила

Либертас - 23.01.2014

Украинскиот премиер Микола Азаров изјави дека полицијата добила инструкции да не употребува сила против мирните демонстранти. Тој во интервју за Би-Би-Си рече дека инструкциите кои ги добила ...

Сѐ покритично – протестите ја зафатија и западна Украина

Република - 23.01.2014

Тензиите во Украина денеска се проширија далеку од главниот град Киев, откако стотици антивладини демонстранти ја зазедоа зградата на регионалната администрација во Лвов и го принудија регионалниот ...

Јанукович: Нема вонредна состојба,радикално и екстремистичко расположени сили ги предизвикаа насилните конфронтации

Локално - 23.01.2014

Еврокомисијата соопшти дека Виктор Јанукович претседателот на Украина му порачал на првиот човек на Европската комисија Жозе Мануел Барозо дека не планира да воведе вонредна состојба поради ...

Демонстрантите во Киев убиени со муниција каква не располага милицијата, тврдат властите

Бриф - 23.01.2014

Повредите од огнено оружје кои се причина за смртта на двајцата демонстранти, кои вчера загинаа за време на судирите во Киев, се нанесени од муниција која не е дел од вооружувањето на украинската ...

ВО ЖИВО: Нови судири во Киев меѓу демонстрантите и опозицијата – петмина убиени, стотици повредени

Либертас - 23.01.2014

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата имаше синоќа во Киев каде десетици илјади лица протестираат против Владата. И на температури од минус десет степени приврзаници на опозицијата продолжуваат ...

(ЖИВО) Украинската криза удри и на националната валута, истекува ултиматумот за Јанукович

Фактор - 23.01.2014

Освен од немирите на улиците на Киев, Украинците стравуваат и од една друга криза – онаа која и се заканува на националната економија. Стабилноста на украинската гривна, која инаку е врзана за ...

Украинско МВР: Куршумите со кои се убиени демонстрантите не се на полицијата

Sky - 23.01.2014

Министерството за внатрешни раоти на Украина, на денешниот прес соопштија дека причина за смртта на двајцата демонстранти не се куршуми кои ги употребувала полицијата.

Јанукович нема да прогласи вонредна состојба

Либертас - 23.01.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович му порача на првиот човек на Европската комисија Жозе Мануел Барозо дека не планира да воведе вонредна состојба поради протестите во Киев, соопшти ...

Демонстрантите во Киев убиени со муниција каква не располага милицијата, тврдат властите

Либертас - 23.01.2014

Повредите од огнено оружје кои се причина за смртта на двајцата демонстранти, кои вчера загинаа за време на судирите во Киев, се нанесени од муниција која не е дел од вооружувањето на украинската ...

САД се заканува со санкции за Јанукович, Русија нема да интервенира

Вечер Прес - 23.01.2014

Украина е на раб од граѓанска војна. Додека демонстрантите не се повлекуваат од улиците и покрај забраната, а Јанукович одговара со сила, европските водачи се во шок, САД се закануваат со санкции, а ...

Немирите во Украина не запираат- пет жртви од судирите

Точка - 23.01.2014

Во Киев утрово биле регистрирани неколку спорадични судири меѓу полицијата и демонстрантите, но ситуацијата е помирна во однос на вчерашните судири. Во текот на ноќта демонстрантите ги зацврстиле ...

(ФОТО) Десетта недела протести во Киев

Бриф - 23.01.2014

Веќе десетта недела илјадници луѓе демонстрираат против Владата. Петмина опозициски активисти се убиени, а околу 300 се повредени во досегашните судири меѓу демонстрантите и безбедносните сили во ...

Во Киев „гори“- Власта спремна да преговара со опозицијата

Локално - 23.01.2014

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата имаше синоќа во Киев каде десетици илјади лица протестираат против Владата. И на температури од минус десет степени приврзаници на опозицијата продолжуваат ...

Азаров: На полицијата и е кажано да не употребува сила

Денешен - 23.01.2014

Украинскиот премиер Микола Азаров изјави дека полицијата добила инструкции да не употребува сила против мирните демонстранти. Тој во интервју за Би-Би-Си истакна дека инструкциите кои ги добила ...

Украина пред граѓанска војна: САД се закануваат со санкции, Русија не се меша (живо)

Република - 23.01.2014

Демонстрациите во Киев влегоа во петтиот ден. Украина е на раб на граѓанска војна. САД се закануваат со санкции, а Русија стои настрана. Вашингтон се закани дека ќе воведе санкции ако продолжат ...

Нови судири во Киев меѓу демонстрантите и опозицијата

Бриф - 23.01.2014

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата имаше синоќа во Киев каде десетици илјади лица протестираат против Владата. И на температури од минус десет степени приврзаници на опозицијата продолжуваат ...

Нови судири во Киев меѓу демонстрантите и опозицијата

Денешен - 23.01.2014

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата имаше синоќа во Киев каде десетици илјади лица протестираат против Владата. И на температури од минус десет степени приврзаници на опозицијата продолжуваат ...

Протестите ја зафатија и западна Украина

Н.Македонија - 23.01.2014

Тензиите во Украина денеска се проширија далеку од главниот град Киев, откако стотици антивладини демонстранти ја зазедоа зградата на регионалната администрација во Лвов и го принудија регионалниот ...

Први жртви на протестите во Украина

Н.Македонија - 23.01.2014

Најмалку тројца демонстранти од редовите на украинската опозиција вчера биле убиени во судирите со полицијата во Киев Полициската акција следуваше откако стапија во сила контроверзните закони, со кои ...

Јанукович нема во план да прогласи вонредна состојба!

Н.Македонија - 23.01.2014

Претседателот на Украина Виктор Јанукович му порача на првиот човек на Европската комисија Жозе Мануел Барозо дека не планира да воведе вонредна состојба поради протестите во Киев, соопшти ...

Азаров: На полицијата и е кажано да не употребува сила

Н.Македонија - 23.01.2014

Во пресметката на демонстрантите и полицијата на улиците во Киев биле убиени петмина учесници на протестите, наведуваат извори на опозицијата во Украина Украинскиот премиер Микола Азаров изјави дека ...

Власта во Киев подготвена за дијалог, демонстрантите подигнуваат нови барикади

Lider - 23.01.2014

Нови судири меѓу демонстранти и полицијата имаше синоќа во Киев каде десетици илјади лица протестираат против Владата. И на температури од минус десет степени приврзаници на опозицијата продолжуваат ...

Украина го намали профитот на Газпром

Денар - 23.01.2014

Нето профитот на гасниот гигант „Газпром“ потона во третиот квартал за 10,5 проценти. Компанијата сепак, во првите девет месеци од 2013 година забележа раст благодарение на зголемената продажба во ...

Полицијата во Киев почна со растурање барикади

Алсат-М - 22.01.2014

Украинските сили за безбедност утрото разбија барикади поставени од демонстранти во Киев, по што почнаа нови судири, а активистите тврдат дека е убиено едно лице.

Жртви во протестите во Киев

Deutsche Welle - 22.01.2014

Украинската полиција ги проби барикадите на прозападните антивладини демонстранти. Во новите судири се убиени најмалку двајца демонстранти. Украинските сили за безбедност утрото разбија барикади ...

Обвинителство на Украина: Убиени три лица за време на протестите во Киев

24 Вести - 22.01.2014

Три лица се убиени од огнено оружје за време на протестите во Киев, соопшти украинскиот главен обвинител. Претходно, медицинската служба на украинското протестно движење во Киев соопшти дека еден ...

Две лица убиени за време на протестите во Киев

Телма - 22.01.2014

Две лица се убиени од огнено оружје за време на протестите во Киев, соопшти украинскиот главен обвинител. Претходно, медицинската служба на украинското протестно движење во Киев соопшти дека еден ...

ВИДЕО: Состојбата во Киев вон контрола - три лица убиени на протестите

Утрински - 22.01.2014

Полицијата во утринските часови по локално време почна да растура барикади и да апси демонстранти поради што избија нови судири Три лица се убиени од огнено оружје за време на протестите во Киев, ...

Барозо: ЕУ размислува за санкции кон Украина

24 Вести - 22.01.2014

ЕУ почнува да размислува за соодветни мерки против Украина по информациите дека најмалку тројца демонстранти загинале во насилството во Киев, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жозе ...

ЕУ размислува за санкции кон Украина

Deutsche Welle - 22.01.2014

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Барозо најави можност ЕУ да реагира со одредени мерки на насилството на протестите во Украина, повикувајќи ги двете страни на деескалација на ...

Двајца демонстранти се убиени во Киев

Канал5 - 22.01.2014

Не запираат тензиите во Киев. Утринава убиени се двајца демонстранти , по судирите со полицијата која се обиде да ги растера и да ги урне барикадите и шаторите.

Фото+Видео: Војна на улиците на Киев (Обновено)

Канал5 - 22.01.2014

Тенкови на пат кон Киев , такви фотографии се појавија на Твитер. Си Ен Ен јавува дека бројот на жртвите во досега незапаметените протести е зголемен на четири.

ЕКСКЛУЗИВНО: Ноќеска се молиме за мир во Киев

Утрински - 22.01.2014

Се заострува ситуацијата во Украина. Неизвесна ноќ пред жителите на главниот град кој е центар на немирите во земјата Специјално за Утрински весник од Киев КИЕВ - Во Киев продолжуваат немирите.

Русија го осуди „странското мешање“ во внатрешните работи на Украина

24 Вести - 22.01.2014

Русија го осуди „странското мешање“ во внатрешните работи на Украина, нагласувајќи оти опозицијата го крши украинскиот Устав. - Легалите власти во Украина се судираат со странско мешање.

Кетрин Ештон итно бара решение од Владата и опозицијата во Киев

Нова ТВ - 22.01.2014

Кетрин Ештон, шефицата на европската дипломатија побара итно да се прекине со насилствата во Киев и ги повика Владата и опозицијата да изнајдат начин за разговори за решавање на кризата.

ВИДЕО: Киев наликува на воена зона

Нова ТВ - 22.01.2014

Нови судири помеѓу демонстрантите и полицијата на улиците во Киев, Украина. ЕУ повика за итно прекинување на насилствата откако во судири меѓу полицијата и антивладини демонстранти се потврдени три ...

ЕУ повикува на итен прекин на насилствата во Украина

Макфакс - 22.01.2014

Eвропската унија повика во средата на итен прекин на насилствата во Украина, по продолжените судири меѓу полицијата и демонстрантите во коишто според последните информации загинале две лица во ...

Венизелос: Русија ја спаси Украина од финансиска катастрофа

Макфакс - 22.01.2014

Со купувањето на украинските обврзници за 15 милијарди долари, Русија ја спаси Украина од финансики колапс, изјавил грчкиот вицепремиерот и министер за надворешни работи Евангелос Венизелос, ...

Судири во Киев: Најмалку три лица загинаа во протестите

Нова ТВ - 22.01.2014

Најмалку три лица загинаа во судири меѓу полицијата и демонстрантите во украинскиот главен град Киев, јавува Си-Ен-Ен. Обвинителите потврдија дека починале од рани од куршуми, како што известува ...

ФОТО: Продолжува хаосот низ улиците на Киев

Нетпрес - 22.01.2014

Од утрово траат жестоки судири меѓу украинските сили за безбедност и демонстрантите. Центарот на Киев, според фотографиите на светските медиуми, личи на воено упориште.

Тројца загинати во немирите во Киев

Алфа - 22.01.2014

Паднаа првите жртви во денешните судири меѓу полицијата и приврзаниците на опозицијата во Киев. Немирите се случиле кога полицијата почнала да ги отстранува блокадите поставени пред владината зграда.

УКРАИНА: Ескалираа судирите меѓу полицијата и демонстрантите (ВИДЕО)

Телеграф - 22.01.2014

Досега во судирите, според официјалните информации, загинаа три лица припадници на демонстрантите, а повредени се речиси 200 полицајци во изминативе четири дена Солзавец, гумени куршуми и гранати ...

ВО ЖИВО: Вистинска војна на улиците во Киев (ВИДЕО)

Телеграф - 22.01.2014

Утрово повеќе медиуми јавија дека тројца демонстранти се убиени. Според тврдења на опозиционерите во Украина, власта ѝ дозволила на полицијата да употреби и огнено оружје Војна на улиците во Киев се ...

Тројца убиени во Украина – состојбата во Киев излегува од контрола

Сител - 22.01.2014

Ситуацијата во Киев излегува од контрола. Паднаа и првите жртви. Убиени се тројца ...

Протестите ескалираат – оган и крв низ улиците на Киев

Радио МОФ - 22.01.2014

Најмалку две лица се убиени во немирите во центарот на Киев, главниот град на Украина кога се судрија полицијата и демонстрантите, јавуваат светските медиуми .

РУСЛАНА ВО БРИСЕЛ: Европо, помогни ни!

Телеграф - 22.01.2014

Немаме право ниту мирно да протестираме и да ги браниме човековите права. Според новите закони, јас сега можам да бидам уапсена ако се вратам во Украина, зборуваше таа Познатата украинска пејачка ...

Насилствата- секојдневие во Киев

МРТ - 22.01.2014

Црн снег паѓа во запалениот Киев. На плоштадот на независноста Мајдан се слева река од народ. Ситуацијата е тензична откако надлежните потврдија дека тројца демонстранти загинале.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Украинските демонстранти палат полицајци

Курир - 22.01.2014

Гневот на украинските протестанти се разгоре во последниве две деноноќиа. Во судирите со полицијата тие употребија Молотови коктели и камења, при што над стотина полицајци се здобиле со повреди.

Барозо: ЕУ размислува за санкции кон Украина

Сител - 22.01.2014

ЕУ почнува да размислува за соодветни мерки против Украина по информациите дека најмалку тројца демонстранти загинале во насилството во Киев, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жозе ...

СМС „предупредувања“ до демонстрантите (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 22.01.2014

„Драг претплатнику, вие сте регистриран како учесник во масовните демонстрации“. Ова е пораката која денес ја добивале демонстрантите во ...

Барозо: ЕУ размислува за санкции кон Украина

А1 On - 22.01.2014

ЕУ почнува да размислува за соодветни мерки против Украина по информациите дека најмалку тројца демонстранти загинале во насилството во Киев, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жозе ...

ЕУ побара итен прекин на насилствата во Украина

+инфо - 22.01.2014

Европската унија повика за итно прекинување на насилствата во Украина откако во судири меѓу полицијата и антивладини демонстранти во Киев е потврдено за три жртви.

Русија го осуди „странското мешање“ во внатрешните работи на Украина

Сител - 22.01.2014

Русија го осуди „странското мешање“ во внатрешните работи на Украина, нагласувајќи оти опозицијата го крши украинскиот Устав. - Легалите власти во Украина се судираат со странско мешање.

ЕУ побара итен прекин на насилствата во Украина

Алфа - 22.01.2014

Европската унија повика за итно прекинување на насилствата во Украина откако во судири меѓу полицијата и антивладини демонстранти во Киев е потврдено за три жртви.

Русија го осуди „странското мешање“ во внатрешните работи на Украина

А1 On - 22.01.2014

Русија го осуди „странското мешање“ во внатрешните работи на Украина, нагласувајќи оти опозицијата го крши украинскиот Устав. - Легалите власти во Украина се судираат со странско мешање.

ВИДЕО 18+: Ескалираa протестите во Киев: Демонстрантите живи ги палат полицајците

Сител - 22.01.2014

На Youtube денес се појави видео на кое се гледа како демонстрантите со огнени коктели фрлаат кон полицајците во Киев. Според неофицијалните информации настрадале над сто ...

ЕУ: Итен прекин на насилствата во Украина

Курир - 22.01.2014

Европската унија повика за итно прекинување на насилствата во Украина откако во судири меѓу полицијата и антивладини демонстранти во Киев е потврдено за три жртви.

Застрелан демонстрант во Киев

Кајгана - 22.01.2014

Медицинската служба во Киев потврди за „CNN“ дека изутринава бил застрелан еден демонстрант, а од Министерството за внатрешни работи истакнале дека во периодот од неделата до вторникот во пресметките ...

ЕУ и порача на Украина итно прекинување на насилствата

Press24 - 22.01.2014

Откако во судири меѓу полицијата и антивладини демонстранти во Киев е потврдено за три жртви Европската унија веднаш реагираше и повика за итно прекинување на насилствата во Украина.

ЕУ побара итен прекин на насилствата во Украина

Сител - 22.01.2014

Европската унија повика за итно прекинување на насилствата во Украина откако во судири меѓу полицијата и антивладини демонстранти во Киев е потврдено за три жртви.

ЕУ побара итен прекин на насилствата во Украина

Телеграф - 22.01.2014

Досега се приведени неколку лица, јавуваат локални медиуми. Претходно, САД укинаа визи за неколкумина Украинци поврзани со насилството врз демонстрантите во Киев, соопшти американската амбасада во ...

Обвинителство на Украина: Убиени три лица за време на протестите во Киев

А1 On - 22.01.2014

Три лица се убиени од огнено оружје за време на протестите во Киев, соопшти украинскиот главен обвинител. Претходно, медицинската служба на украинското протестно движење во Киев соопшти дека еден ...

Состојбата во Киев тензична – еден загинат во судирите меѓу полицијата и демонстрантите

Таратур - 22.01.2014

Опасно и тензично е во Киев, доцна синоќа почнаа судирите меѓу полицијата и демонстрантите, а според Би-Би-Си се’ уште траат. Синоќа полицијата почнала да ги остранува блокадите, по што избувнале ...

ВИДЕО Насилството во Киев

+инфо - 22.01.2014

Три лица се убиени од огнено оружје за време на протестите во Киев, соопшти украинскиот главен обвинител. Претходно, медицинската служба на украинското протестно движење во Киев соопшти дека еден ...

ЕУ повикува на итен прекин на насилствата во Украина

Таратур - 22.01.2014

Eвропската унија повика во средата на итен прекин на насилствата во Украина, по продолжените судири меѓу полицијата и демонстрантите во коишто според последните информации загинале две лица во ...

Азаров: употреба на сила ако не запрат протестите

Р.С.Европа - 22.01.2014

Украинскиот премиер Микола Азаров изјави дека ќе биде употребена сила против антивладините демонстранти ако „провокаторите“ не ги запрат своите активности.

Украинската полиција ги отстранува барикадите во Киев

Р.С.Европа - 22.01.2014

Украинската полиција денеска почнала да се пробива преку барикадите подигнати од антивладните демонстранти во Киев. Специјални сили ги отстрануваат барикадите, при што, според наводите, дошло до нови ...

Нови судири меѓу полицијата и демонстрантите во Киев

Р.С.Европа - 22.01.2014

Украинската полиција почна да ги отстранува барикадите на антивладните демонстранти во Киев. Претходно властите најавија дека ќе употребат сила ако провокатерите не престанат да предизвикуваат нереди.

Киев: Убиен демонстрант во судирите со полицијата

Нова ТВ - 22.01.2014

Демонстрант е застрелан и убиен во Киев во среда наутро, медицинската служба на украинското протестно движење изјави за Си-Ен-Ен. Министерството за внатрешни работи на Украина соопшти дека е ...

УКРАИНА: Убиени три лица за време на протестите во Киев

Телеграф - 22.01.2014

Полицијата во утринските часови по локално време почна да растура барикади и да апси демонстранти Три лица се убиени од огнено оружје за време на протестите во Киев, соопшти украинскиот главен ...

ФОТО: Тензично во Киев, еден загинат во судирите меѓу полицијата и демонстрантите

Нетпрес - 22.01.2014

Опасно и тензично е во Киев, доцна синоќа почнаа судирите меѓу полицијата и демонстрантите, а според Би-Би-Си се’ уште траат. Синоќа полицијата почнала да ги остранува блокадите, по што избувнале ...

Застрелан демонстрант во Киев

Макфакс - 22.01.2014

Медицинската служба во Киев потврди за „CNN“ дека еден демонстрант е застрелан во средата наутро, а од Министерството за внатрешни работи истакнале дека во периодот од неделата до вторникот во ...

Убиен демонстрант во Киев

Inpress - 22.01.2014

Киев, 22. јануари 2014 (ИНПРЕС) Еден демонстрант е убиен со огнено оружје од страна на полицијата во Киев, велат од опозицијата во момент кога силите на редот започнаа нов напад врз демонстрантите на ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Украинските демонстранти палат полицајци

Нетпрес - 22.01.2014

Гневот на украинските протестанти се разгоре во последниве две деноноќиа. Во судирите со полицијата тие употребија Молотови коктели и камења, при што над стотина полицајци се здобиле со повреди.

Гневните украински демонстранти палеа полицајци

Press24 - 22.01.2014

Демонстрации повторно го тресат Киев. Украинските демонстранти со молотови коктели и камења удрија по полицијата, при што неколку полицајци се здобија со потешки телесни повреди.

(ВИДЕО) Во Киев врие, застрелан демонстрант

А1 On - 22.01.2014

Денеска рано утрото, за време на протестите во Киев застрелан е демонстрант. Информацијата која ја пренесе за Си-Ен-Ен е од дала медицинската служба на украинското протестно движење додека ...

Полицијата со снајпери против демонстрантите во Киев, еден убиен (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 22.01.2014

Украинските безбедносни сили утринава ги разбиле барикадите што ги поставиле демонстрантите во Киев, по што избиле немири, а активистите тврдат дека едно лице е убиено, пренесува РТ ...

ВО ЖИВО: Погледнете што се случува во Киев

Курир - 22.01.2014

Три лица се убиени од огнено оружје за време на протестите во Киев, соопшти украинскиот главен обвинител. Претходно, медицинската служба на украинското протестно движење во Киев соопшти дека еден ...

Вознемирувачко видео: Демонстранти палат полицајци во Киев

Хитпортал - 22.01.2014

С транските медиуми секојдневно известуваат за демонстрациите и немирите кои во последно време секојдневно се случуваат во Киев. Судирите помеѓу демонстрантите и полицијата од ден на ден стануваат се ...

Убиени тројца демонстранти во Украина - ситуацијата излегува од контрола

Press24 - 22.01.2014

Протестите кои веќе два месеци ја тресат Украина заземаат се поголеми размери. Синоќа протестите кулминираа откако гневните демонстранти со молотови коктели и камења удрија по полицијата, а потоа и ...

ВИДЕО+18: Човек остана без рака од експлодирана бомба во Киев

Сител - 22.01.2014

Тројца демонстранти загинаа во Украина во судирите со полицијата, а денеска излезе и шокантно видео од човек како во рака му експлодира рачна граната.

(ЖИВО) Ситуацијата во Украина излегува од контрола – најмалку две жртви!

Фактор - 22.01.2014

Најмалку две лица загинаа рано утрово на улиците на главниот град на Украина, Киев. Тоа се првите жртви во двомесечните протести во земјата против режимот на претседателот Виктор Јанукович и за ...

(ВИДЕО) ШОКАНТНО: Демонстрантите живи ги палат полицајците во Киев

Бриф - 22.01.2014

На Ју тјуб денес се појави видео на кое се гледа како демонстрантите со огнени коктели фрлаат кон полицајците во Киев. Според неофицијалните информации настрадале над сто ...

Кулминира состојбата во Украина: Киев гори!

Република - 22.01.2014

Украинските безбедносни сили утрово ги разбија барикадите кои ги поставија демонстрантите во Киев, по што избија судири, објави „Скај вести“. Лекарите кои им укажуваат прва помош на повредените ...

Нови судири во Киев, полицијата „удрила“ на барикадите, еден загинат демонстрант

Либертас - 22.01.2014

Украинската полиција денеска почнала да ги пробива барикадите подигнати од антивладните демонстранти во Киев, кои протестираат против сетот-закони усвоени во четвртокот со кои се предвидува големо ...

Тројца загинати на протестите во Киев

Либертас - 22.01.2014

„Три лица се убиени од огнено оружје за време на протестите во Киев“ – соопшти украинскиот Јавен обвинител. Претходно, медицинската служба на украинското протестно движење во Киев соопшти дека еден ...

Пробиени барикадите на демонстрантите во Киев

Локално - 22.01.2014

Украинската полиција денеска почнала да ги пробива барикадите подигнати од антивладните демонстранти во Киев, кои протестираат против усвоената легислатива во четвртокот со која се предвидува глемо ...

Крвави протести во Киев- најмалку еден убиен (галерија)

Република - 22.01.2014

Најмалку еден е убиен, а десетици се повредени во синоќешните крвави антивладини протести во Киев. До судирите дошло откако полицијата презела акција за разбивање на барикадите кои беа поставени од ...

Три лица убиени на протестите во Киев

Република - 22.01.2014

Три лица се убиени од огнено оружје за време на протестите во Киев, соопшти украинскиот Јавен обвинител. Претходно, медицинската служба на украинското протестно движење во Киев соопшти дека еден ...

Со убиството на демонстрант се пожестоко во Украина

Локално - 22.01.2014

Еден демонстрант беше убиен со огнено оружје од полицијата во Киев, вели опозицијата во момент кога силите на редот почнаа напад врз демонстрантите во четвртиот ден од жестоките судири.

Барозо: ЕУ размислува за санкции кон Украина

Бриф - 22.01.2014

ЕУ почнува да размислува за соодветни мерки против Украина по информациите дека најмалку тројца демонстранти загинале во насилството во Киев, изјави денеска претседателот на Европската комисија, Жозе ...

Погледнете што се случува во Киев! (ВИДЕО)

Вечер Прес - 22.01.2014

Три лица се убиени од огнено оружје за време на протестите во Киев, соопшти украинскиот главен обвинител. Претходно, медицинската служба на украинското протестно движење во Киев соопшти дека еден ...

Русија му порачува на Западот да не се меша во Украина

Либертас - 22.01.2014

Русија го осуди „странското мешање“ во внатрешните работи на Украина, велејќи дека опозицијата го крши украинскиот Устав. „Легалите власти во Украина се судираат со странско мешање.

ЕУ бара прекин на насилствата во Украина

Либертас - 22.01.2014

Европската унија повика за итно прекинување на насилствата во Украина откако во судири меѓу полицијата и антивладини демонстранти во Киев е потврдено за три жртви.

ЕУ побара итен прекин на насилствата во Украина

Бриф - 22.01.2014

Европската унија повика за итно прекинување на насилствата во Украина откако во судири меѓу полицијата и антивладини демонстранти во Киев е потврдено за три жртви.

Видео: Судирите во Киев се покрвави

Денешен - 22.01.2014

Демонстрантите во Киев фрлале Молотови коктели, камења и пиротехника на полицијата која им одговорила со гумени куршуми, шок-гранати и апсења. На снимката се гледа како неколку полицајци се запалени, ...

Убиени три лица за време на протестите во Киев

Денешен - 22.01.2014

Три лица се убиени од огнено оружје за време на протестите во Киев, соопшти украинскиот Јавен обвинител. Претходно, медицинската служба на украинското протестно движење во Киев соопшти дека еден ...

Русија го осуди „странското мешање“ во внатрешните работи на Украина

Бриф - 22.01.2014

Русија го осуди „странското мешање“ во внатрешните работи на Украина, нагласувајќи оти опозицијата го крши украинскиот Устав. - Легалите власти во Украина се судираат со странско мешање.

Тензично во Киев, еден загинат во судирите меѓу полицијата и демонстрантите

Точка - 22.01.2014

Опасно и тензично е во Киев, доцна синоќа почнаа судирите меѓу полицијата и демонстрантите, а според Би-Би-Си се’ уште траат. Синоќа полицијата почнала да ги отстранува блокадите, по што избувнале ...

Убиен демонстрант на протестите во Украина

Sky - 22.01.2014

Денеска рано утрото, за време на протестите во Киев застрелан е демонстрант. Вакви информации за Си-Ен-Ен дала медицинската служба на украинското протестно движење додека министерството за внатрешни ...

ВО ЖИВО: Жестоки акции во Киев: Полицијата ги разбила барикадите, тројца мртви

Точка - 22.01.2014

"Двајца активисти застрелани, третиот падна од покривот на Динамо". - Еден од активистите почина во болница, откако падна од голема височина, а останатите двајца се убиени од огненото оружје.

КИЕВ ГОРИ ВО МРАК: Полицијата бара водени топови! (ВО ЖИВО)

Sky - 22.01.2014

Украинските безбедносни сили утрово ги разбија барикадите кои ги поставија демонстрантите во Киев, по што избија судири. Лекарите кои им укажуваат прва помош на повредените соопштија дека засега на ...

(ЖИВО) Нови судири на демонстрантите и полицијата во Киев, ЕУ најавува санкции

Фактор - 22.01.2014

По краткото примирје од неколку часа, нови судири меѓу демонстрантите и полицијата на улиците на Киев. Украинскиот главен град наликува на воена зона.

(ВИДЕО) Бројот на жртвите во Украина се зголемува?

Фактор - 22.01.2014

Пет демонстранти загинаа, а повеќе од 300 се повредени во насилните протести во Украина, објави вечерва медицинската служба на опозициското движење. Властите досега ја потврдија смртта само на три ...

Полицијата ги нападна барикадите, убиени тројца демонстранти

Вечер Прес - 22.01.2014

Нов судир помеѓу демонстрантите и полицијата изври вчераутро во украинскиот главен град Киев, откако полицијата започна акција за отстранување на кампот на демонстрантите како што наложува новиот ...

Русија го осуди „странското мешање“ во Украина

Денешен - 22.01.2014

Русија го осуди „странското мешање“ во внатрешните работи на Украина, нагласувајќи оти опозицијата го крши украинскиот Устав. - Легалите власти во Украина се судираат со странско мешање.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Украинските демонстранти палеа полицајци

МК News - 22.01.2014

Репортерот на „Русија Денес“ кој известува директно од улиците на Киев, пренесе вознемирувачко видео во кое се гледа како опозициските поддржувачи палат полицајци.

Русија го осуди „странското мешање“ во внатрешните работи на Украина

Н.Македонија - 22.01.2014

Русија го осуди „странското мешање“ во внатрешните работи на Украина, нагласувајќи оти опозицијата го крши украинскиот Устав, пренесува МИА - Легалните власти во Украина се судираат со странско ...

ВИДЕО: Војна во Киев, има мртви демонстранти!

Н.Македонија - 22.01.2014

Три лица настрадаа во судирите меѓу полицијата и пристапниците на опозицијата, пишуваат светските медиуми, повикувајќи се на извори од демонстрантите.

Хаосот во Киев низ фотографии

Н.Македонија - 22.01.2014

Од утрово во центарот на Киев траат судирите меѓу украинските сили за безбедност и демонстрантите Улиците на Киев наликуваат на воен фронт. Светските медиуми јавуваат за убиени и ранети.

Украина пред граѓански судир: Убиени три лица на протестите

Н.Македонија - 22.01.2014

Три лица се убиени од огнено оружје за време на протестите во Киев, соопшти украинскиот главен обвинител Претходно, медицинската служба на украинското протестно движење во Киев соопшти дека еден ...

Брисел не исклучува санкции за украински претставници

Н.Македонија - 22.01.2014

Европската Унија ја разгледува можноста за воведување санкции врз Украина, односно за украински официјални претставници, додека во земјата и натаму продолжуваат судирите меѓу опозицијата и полицијата ...

Три жртви во судирите на демонстрантите и полицијата во Киев

eReporter - 22.01.2014

Најмалку три лица загинаа во денешните судири на полицијата содемонстрантите во Киев, откакоспецијалните сили започнаа акција за отстранувањена кампот на антивладините демонстранти во украинската ...

Полицијата почна со растурање барикади, убиен демонстрант

Идивиди - 22.01.2014

Киев, 22 јануари 2014 (МИА) – Украинските сили за безбедност утрото разбија барикади поставени од демонстранти во Киев, по што почнаа нови судири, а активистите тврдат дека е убиено едно лице.

Обвинителство на Украина: Убиени три лица за време на протестите во Киев

Lider - 22.01.2014

Три лица се убиени од огнено оружје за време на протестите во Киев, соопшти украинскиот Јавен обвинител. Претходно, медицинската служба на украинското протестно движење во Киев соопшти дека еден ...

Во Украина палат полицајци / Вознимирувачко видео

Lider - 22.01.2014

Во судирите со полицијата украинските демонстранти последните два дена употребија молотови коктели и камења, при што над стотина полицајци се здобиле со повреди.

Во Киев уапсен 31 демонстрант

Алсат-М - 21.01.2014

Украинската полиција досега уапсила 31 демонстрант кој учествувал во судирите со припадниците на силите за безбедност во центарот на Киев, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи.

Во Украина стапи во сила забраната на антивладини протести

Телма - 21.01.2014

Контроверзниот сет нови закони со кои се забрануваат сите видови антивладини протести во Украина денеска стапи во сила. Украинскиот претседател Виктор Јанукович пред четири денови потпиша сет нови ...

Демонстрантите со катапулт против полицијата

Канал5 - 21.01.2014

Демонстрантите на украинските улици добија поддршка и од поранешната премиерка Јулија Тимошенко. Заштитете ја Украина и не се плашете од ништо. Им порача Тимошенко на демонстрантите кои од вчера ја ...

Уапсени 50 демонстранти во Киев, 163 полицајци повредени

Канал5 - 21.01.2014

И покрај приведувањата и ниската температура , продолжуваат насилните протести во Киев. Досега се уапсени 50 – мина демонстранти , соопшти украинското министерство за внатрешни работи .

Во Киев уапсен 31 демонстрант, донесен нов закон за забрана на протести

24 Вести - 21.01.2014

Контроверзниот сет нови закони со кои се забрануваат сите видови антивладини протести во Украина денеска стапи во сила. Украинскиот претседател Виктор Јанукович пред четири дена потпиша сет нови ...

ФОТО: Киев воена зона и на минус десет

Утрински - 21.01.2014

Продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата, а денеска во сила стапи и Законот за забрана на протести Судирите меѓу демонстрантите и полицијата во центарот на Киев продолжуваат и денеска и ...

Во Киев уапсен 31 демонстрант

Курир - 21.01.2014

Украинската полиција досега уапсила 31 демонстрант кој учествувал во судирите со припадниците на силите за безбедност во центарот на Киев, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи.

Во Киев уапсен 31 демонстрант

Сител - 21.01.2014

Украинската полиција досега уапсила 31 демонстрант кој учествувал во судирите со припадниците на силите за безбедност во центарот на Киев, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи.

Украина: Стапи на сила забраната за антивладини протести

Курир - 21.01.2014

Контроверзниот сет нови закони со кои се забрануваат сите видови антивладини протести во Украина денеска стапи во сила. Украинскиот претседател Виктор Јанукович пред четири денови потпиша сет нови ...

КИЕВ: Уапсени 31 демонстрант

Телеграф - 21.01.2014

Украинскиот претседател Виктор Јанукович изјави вчера дека судирите меѓу полицијата и антивладините демонстранти се закана за целата земја Украинската полиција досега уапсила 31 демонстрант кој ...

Продолжија судирите во Киев, Јанукович предупредува

Макфакс - 21.01.2014

Судирите меѓу полицијата и антивладините демонстранти продолжија во центарот на украинската престолнина Киев и ноќта кон вторникот, што го натера претседателот Виктор Јанукович да предупреди дека ...

Во Украина стапи во сила Законот за забрана на протести

Сител - 21.01.2014

Контроверзниот сет нови закони со кои се забрануваат сите видови антивладини протести во Украина денеска стапи во сила. Украинскиот претседател Виктор Јанукович пред четири денови потпиша сет нови ...

Украина: Немирите продолжуваат, над 200 повредени

Нетпрес - 21.01.2014

Продолжуваат немирите меѓу опозициските демонстранти и полицијата во украинската престолнина. Над 200 лица се здобиле со повреди во синоќешните судири.

Стапи на сила законската забрана за протести во Украина

Нова ТВ - 21.01.2014

Денеска стапи на сила контроверзниот сет на закони во Украина со кои се забранува сите видови на антивладини протести. Со официјалното објавување на законите во службениот весник „Глас на Украина“ ...

Во Киев уапсени 31 демонстрант

+инфо - 21.01.2014

Украинската полиција досега уапси 31 демонстрант кој учествувал во судирите со припадниците на силите за безбедност во центарот на Киев, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи.

Стапуваат на сила санкциите против демонстрантите во Украина

Inpress - 21.01.2014

Киев, 21. јануари 2014 (ИНПРЕС) Украинскиот Службен весник „Голос Украина“ денес ги објави законите за новите, построги санкции против демонстрантите, што значи дека овие мерки, кои минатата недела ...

Украина: 119 полицајци се повредени во судирите во Киев

Нетпрес - 21.01.2014

Министерството за внатрешни работи на Украина соопшти дека 119 вработени побарале медицинска помош по судирите во Киев, а од нив 80 се наоѓаат во болница, пренесе „РИА Новости“.

Продолжуваат немирите во Киев

МРТ - 21.01.2014

Продолжуваат антивладините протести и немири во Киев. Илјадници демонстранти и ноќеска палеа низ главниот град на Украина. Триесетина демонстранти се уапсени, медиумите јавуваат и за голем број ...

Украина: Стапи на сила контроверзниот закон со кој се забрануваат антивладини протести

Макфакс - 21.01.2014

Контроверзниот сет закони со кои се забрануваат сите видови антивладини протести од денеска стапува во сила. Наспроти барањата на опозицијата да се повлечат како и осудите кои пристигнаа од западните ...

200 повредени, меѓу нив и 26 новинари во судирите во Киев

А1 On - 21.01.2014

Над 200 лица се повредени во жестоките судири меѓу антивладините демонстранти и полицијата во Киев. Меѓу повредените има и најмалку 26 повредени новинари. Украинската полиција дуапсила 31 демонстрант.

Украина ги забрани антивладините протести

А1 On - 21.01.2014

Украинските власти забрануваат антивладини протести. Од денеска, и покрај жестокот противење, жестоките протести и судири, стапи на сила контроверзниот пакет закони, со кои се забрануваат сите видови ...

Воена зона во Киев: Полицијата се обидела да ги растури демонстрантите (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 21.01.2014

Судирите меѓу демонстрантите и полицијата во центарот на Киев продолжиле и денес, и покрај ниските температури од минус 10 степени Целзиусови, пренесува РТ ...

ФОТО: Јулија Тимошенко ги подржа демонстрантите во Киев

А1 On - 21.01.2014

Поранешната премиерка на Украина, Јулија Тимошенко која што се наоѓа во затвор, им даде поддршка на демонстрантите кои што се судрија со полицијата во Киев и рече дека би била со нив, доколку може.

Стапи на сила контроверзниот украински закон за забрана на антивладините протести

Радио МОФ - 21.01.2014

Стапи на сила контроверзниот Закон за забрана на протести во Украина. Сепак, насилните демонстрации против овој закон веќе втор ден продолжуваат низ улиците на Киев.

Во Киев продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата

+инфо - 21.01.2014

Судирите меѓу демонстрантите и полицијата во центарот на Киев продолжуваат и денеска и покрај температурата од минус 10 степени Целзиусови. Антивладините демонстранти фрлаа молотови коктели, камења и ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ: Горат полицајци во Киев (ВИДЕО)

Телеграф - 21.01.2014

Антивладините демонстранти фрлаа „молотови коктели“, камења и петарди врз полицијата, која возврати со гумени куршуми и шок-бомби Ескалира насилството на демонстрациите во Киев.

Лавров - Европските колеги да не ја злоупотребуваат украинската криза

Inpress - 21.01.2014

Москва, 21. јануари 2014 (ИНПРЕС) Русија ги осуди земјите кои дадоа поддршка на протестите против украинскиот претседател Виктор Јанукович, нарекувајќи ги "нечесните".

ВИДЕО:Украинските демонстрантите со катапулти фрлаа молотови коктели

Нетпрес - 21.01.2014

Демонстрантите во Украина ги продолжија судирите со полицијата втор ден по ред. Тие дури изградија катапулти и со него фрлаа разни предмети кон полициските службеници.

Продолжуваа протестите во Украина во очекување на новиот закон, Русија нуди посредување

Макфакс - 21.01.2014

Новиот закон за кој опозицијата тврди дека драконски ја ограничува слободата на протестирањето во Украина на сила стапува во среда, а во вторник продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата ...

Киев: Уапсени 50 демонстранти

Нетпрес - 21.01.2014

Министерството за внатрешни работи на Украина соопшти дека се уапсени 50 лица кои учествуваа во судирите со полицијата во изминатите неколку дена во Киев.

Во Киев уапсен 31 демонстрант

Алфа - 21.01.2014

Украинската полиција досега уапсила 31 демонстрант кој учествувал во судирите со припадниците на силите за безбедност во центарот на Киев, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи.

Неколку видеа од новите немири во Украина

Оff.net - 21.01.2014

Откако за околу Нова година се смирија некако демонстрациите и немирите во Украина, во неделата повторно пукна во земјата заради новиот закон со кој се забрануваат протестите.

Азаров: Ќе биде применета сила, доколку не запрат провокаторите во Киев

Макфакс - 21.01.2014

Украинските власти ќе бидат принудени да ги применат законските одредби, доколку не запрат провокаторите во Киев, изјави премиерот Микола Азаров во вторник во интервју за телевизијата Россия 24.

Во Украина стапи во сила Законот за забрана на протести

+инфо - 21.01.2014

Контроверзниот сет нови закони со кои се забрануваат сите видови антивладини протести во Украина денеска стапи во сила. Украинскиот претседател Виктор Јанукович пред четири денови потпиша сет нови ...

Продолжуваат протестите во Украина, Русија нуди посредување

Кајгана - 21.01.2014

Новиот закон за кој опозицијата тврди дека ја ограничува слободата на протестирањето во Украина на сила стапува од утре, а денеска продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата и покрај ...

УКРАИНА: Стапи во сила Законот за забрана на протести

Телеграф - 21.01.2014

Со новите закони се забранува поставување шатори и бини, што е карактеристика на бранот најнови протести Контроверзниот сет нови закони со кои се забрануваат сите видови антивладини протести во ...

Продолжија судирите во Киев, Јанукович предупредува

Кајгана - 21.01.2014

Судирите меѓу полицијата и антивладините демонстранти продолжија во центарот на украинската престолнина Киев и синоќа, што го натера претседателот Виктор Јанукович да предупреди дека насилството ја ...

Украина:Во вчерашните судири има 200 повредени,меѓу нив и 26 новинари

Локално - 21.01.2014

Украинската полиција досега уапсила 31 демонстрант кој учествувал во судирите со припадниците на силите за безбедност во центарот на Киев – соопшти украинското министерство за внатрешни работи.

Протестите се забранети во Украина

Фактор - 21.01.2014

Стапи на сила контроверзниот Закон за забрана на протести во Украина и покрај насилните демонстрации против него кои втор ден продолжуваат низ улиците на Киев.

31 демонстрант уапсен во Киев, повредени 26 новинари

Либертас - 21.01.2014

Украинската полиција досега уапсила 31 демонстрант кој учествувал во судирите со припадниците на силите за безбедност во центарот на Киев – соопшти украинското министерство за внатрешни работи.

Азаров: Ќе биде применет законот, ако не запрат провокациите во Киев

Либертас - 21.01.2014

Украинските власти ќе бидат принудени да ги применат законските одредби, ако не запрат провокаторите во Киев, изјави премиерот Микола Азаров во вторник во интервју за телевизијата Россия 24.

Ситуацијата во Украина лесно може да излезе од контрола

Вечер Прес - 21.01.2014

Демонстрантите продолжија да излегуваат на улиците и да се судираат со полицијата, но и со т.н. "титушки", цивили-платеници на Владата кои треба да предизвикуваат насилство и да уништуваат имот со ...

Во Украина стапи во сила Законот за забрана на протести

Вечер Прес - 21.01.2014

Контроверзниот сет нови закони со кои се забрануваат сите видови антивладини протести во Украина денеска стапи во сила. Украинскиот претседател Виктор Јанукович пред четири денови потпиша сет нови ...

Украина: Немирите продолжуваат, над 200 повредени

Точка - 21.01.2014

Продолжуваат немирите меѓу опозициските демонстранти и полицијата во украинската престолнина. Над 200 лица се здобиле со повреди во синоќешните судири.

Од денеска во Украина со закон се забрануваат антивладини протести

Либертас - 21.01.2014

Контроверзниот пакет нови закони со кој се забрануваат сите видови антивладини протести во Украина денеска стапи во сила. Украинскиот претседател Виктор Јанукович пред четири денови ги потпиша ...

Во Киев уапсен 31 демонстрант

Бриф - 21.01.2014

Украинската полиција досега уапсила 31 демонстрант кој учествувал во судирите со припадниците на силите за безбедност во центарот на Киев, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи.

Вознемирувачко видео: Судирите во Киев се’ покрвави - демонстрантите запалиле полицајци на улица!

Точка - 21.01.2014

Демонстрантите во Киев фрлале Молотови коктели, камења и пиротехника на полицијата која им одговорила со гумени куршуми, шок-гранати и апсења. На снимката се гледа како неколку полицајци се запалени, ...

Украина: 119 полицајци се повредени во судирите во Киев

Точка - 21.01.2014

Министерството за внатрешни работи на Украина соопшти дека 119 вработени побарале медицинска помош по судирите во Киев, а од нив 80 се наоѓаат во болница, пренесе "РИА Новости".

Во Киев продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата

Бриф - 21.01.2014

Судирите меѓу демонстрантите и полицијата во центарот на Киев продолжуваат и денеска и покрај температурата од минус 10 степени Целзиусови. Антивладините демонстранти фрлаа молотови коктели, камења и ...

Донесен нов закон за забрана на протести во Украина

Sky - 21.01.2014

Денеска во сила стапи контроверзниот сет нови закони за забрана на сите видови антивладини протести во Украина. Пред 4 дена Виктор Јанукович претседател на Бугарија потпиша сет нови закони со кои се ...

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Молотови коктели на првиот ден на забранети протести во Киев

Фактор - 21.01.2014

Жестоки судири меѓу демонстрантите и полицијата во Киев и неколку други украински градови продолжија и денеска, на првиот ден откако стапи на сила новиот Закон за забрана на протестите во Украина.

Украина: 200 повредени во судирите меѓу демонстрантите и полицијата (галерија)

Република - 21.01.2014

Судирите меѓу антивладините демонстранти и полицијата продолжија и ноќеска на плоштадот во Киев, а украинскиот претседател Виктор Јанукович упати предупредување дека насилствата претставуваат ...

Украина:демонстрантите удрија со молотови коктели врз полицајците кои гореа

Локално - 21.01.2014

Ова се последните видео материјали кои ги лиферуваше Russiatoday од денешените демонстрации во Украина.На снимките се гледа како демонстрантите фрлаа молотови коктели врз украинската полиција,а ...

Киев: Молотови коктели фрлани од катапулт врз полицијата

Н.Македонија - 21.01.2014

Украинската полиција досега уапсила 31 демонстрант кој учествувал во судирите со припадниците на силите за безбедност во центарот на Киев, соопшти украинското Министерство за внатрешни работи ...

Жестоки судири меѓу опозицијата и полицијата во Киев

Н.Македонија - 21.01.2014

Повеќе илјади приврзаници на украинската опозиција што протестираат против контроверзниот закон за ограничување на правото на протест и вчера се судрија со полицијата во центарот на Киев Медиумите ...

Во Украина стапи во сила Законот за забрана на протести

Идивиди - 21.01.2014

Киев, 21 јануари 2014 (МИА) - Контроверзниот сет нови закони со кои се забрануваат сите видови антивладини протести во Украина денеска стапи во сила. Украинскиот претседател Виктор Јанукович пред ...

Јанукович апелира за дијалог, а ЕУ за повлекување на спорните закони

Канал5 - 20.01.2014

Претседателот на Украина, Виктор Јанукович денеска изјави дека судирите меѓу полицијата и антивладините демонстранти претставува закана за „целата земја“, а Брисел побара повлекување на спорниот сет ...

Обновени Судирите во Киев

Телма - 20.01.2014

Судирите меѓу симпатизери на опозицијата и полицијата во центарот на Киев продолжија и денеска. Во моментот на централниот плоштад во главниот град на Украина има повеќе од две илјади демонстранти со ...

Продолжија судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев

24 Вести - 20.01.2014

Судирите меѓу симпатизерите на опозицијата и полицијата во центарот на Киев продолжија и денеска. Во моментов на централниот плоштад во главниот град на Украина има повеќе од две илјади демонстранти ...

Демонстрантите се судрија со полицијата во Киев

Канал5 - 20.01.2014

Најмалку 20 - мина се повредени во судирите на демонстрантите и полицијата во Украина, при обидот на учесниците на протестите да се приближат до зградата на парламентот, при што полицијата употребила ...

Демонстрантите во Киев запалија полициски автобуси и камиони

Макфакс - 20.01.2014

Антивалдините демонстранти во украинската престолнина Киев вечерта кон понеделникот ги запалиле речиси сите полициски возила коишто им се нашле на патот кон зградите на владата и парламентот на ...

Белата куќа со повик за смирување на ситуацијата во Киев

Телеграф - 20.01.2014

Апелот на Белата куќа доаѓа по синоќешните судири меѓу полицијата и демонстрантите во Киев Белата куќа синоќа повика итно запирање на судирите меѓу силите за безбедност и демонстрантите во Украина , ...

САД се закануваат со санкции доколку не престанат немирите во Украина

Макфакс - 20.01.2014

Белата куќа во неделата повика на итен прекин на судирите меѓу силите за безбедност и демонстрантите во Украина, предупредувајќи дека доколку продолжат САД ќе спроведат санкции кон оваа земја.

Продолжија судирите меѓу демонстранти и полицијата во Киев

Алфа - 20.01.2014

Судирите меѓу симпатизери на опозицијата и полицијата во центарот на Киев продолжија и денеска. Во моментот на централниот плоштад во главниот град на Украина има повеќе од две илјади демонстранти со ...

САД разгледуваат санкции за Украина

Нова ТВ - 20.01.2014

САД повикаа денеска на прекин на судирите во Украина каде синоќа во масовните протести, во судирите меѓу полицијата и демонстрантите беа повредени стотина луѓе.

Продолжуваат антивладините протести во Киев

Нетпрес - 20.01.2014

Судирите меѓу демонстрантите и полицијата во центарот на Киев, предизвикани поради контроверзниот закон за ограничување на правата на протсетите, траат повеќе од 16 часа, а медиумите пренесуваат дека ...