TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Православните верници во светот го слават Велигден

Телма - 12.04.2015

Православните верници од целиот свет го празнуваат денеска најголемиот христијански празник - Велигден. Централната велигденска литургија во Москва се одржа во црквата на Христос спасител , во присуство на претседателот на руската федерација, ...

Симболиката на велигденското јајце

Локално - 12.04.2015

Сознанието дека живите суштества настануваат од јајце, од јајцето направи симбол за живот. Митот за настанокот на светот од јајцето е познат кај многу старите народи: Феничаните, Грците, Вавилонците, Египќаните, Индусите, Кинезите… Персијанците ...

Претседателот Иванов со сопругата го дочека Велигден во Соборниот храм (ФОТО)

Телеграф - 12.04.2015

Претседателот и сопругата, како што налага традицијата, се кршеа со црвени велигденски јајца Претседателот Ѓорге Иванов со сопругата Маја Иванова го дочека Велигден во Соборниот храм во Скопје каде синоќа се одржа Централната велигденска богослужба.

Велигденски обичаи: Вистинско распнување на луѓе и варење јајца во урина?!

Идивиди - 12.04.2015

Велигден се смета за најголемиот христијански празник, кој во домовите носи топлина, блискост и соединување. На Велики четврток се присетуваме на последната вечера, Велики петок е споменден на Исусовите маки, Велика сабота е ден за тишина и молитви, ...

Првото велигденско јајце има магична моќ!

За Се - 12.04.2015

Црвените јајца се главно обележје на Велигденските празници. Тие се симбол за животот и новото раѓање т.е. воскреснувањето. Според традицијата, првите јајца се бојосуваат на Велики Четврток, а она јајце кое прво ќе биде бојосано има магична моќ.

Како Русите и Македонците го одбележуваат Велигден

Руска реч - 12.04.2015

По 40-дневните пости за православните христијани во Русија и во Македонија, стигнува најголемиот празник – Велигден. „Руска реч“ ви ги открива деталите за прославата на овој празник во руската и во македонската средина.

Традиционален шести натпревар во кршење на велигденски ноеви јајца

Канал5 - 12.04.2015

Со два метри висина, тежина од над 200 килограми, светиниколчани за помалку од една недела, го изработија најголемото македонско Велигденско јајце за Гинис. Јавноста го виде џиновското јајце денеска, во рамките на традиционалниот шести Меѓународен ...

ФОТО: Македонските познати дами се пофалија со велигденските јајца

Сител - 12.04.2015

Познатите дами од јавниот живот се пофалија на социјалната мрежа Фејсбук со нивните декорации на велигденските јајаца. Сами преценете која од нив е најдобра домаќинка. Извор: ...

Првото велигденско јајце има магична моќ

Press24 - 12.04.2015

Црвените јајца се главно обележје на Велигденските празници. Тие се симбол за животот и новото раѓање т.е. воскреснувањето. Според традицијата, првите јајца се бојосуваат на Велики Четврток, а она јајце кое прво ќе биде бојосано има магична моќ.

Симболиката на велигденското јајце

Република - 12.04.2015

Сознанието дека живите суштества настануваат од јајце, од јајцето направи симбол за живот. Митот за настанокот на светот од јајцето е познат кај многу старите народи: Феничаните, Грците, Вавилонците, Египќаните, Индусите, Кинезите… Персијанците ...

Симболиката на велигденското јајце

Сител - 12.04.2015

Сознанието дека живите суштества настануваат од јајце, од јајцето направи симбол за живот. Митот за настанокот на светот од јајцето е познат кај многу старите народи: Феничаните, Грците, Вавилонците, Египќаните, Индусите, Кинезите...

Јаболкница со 10.000 велигденски јајца

еМагазин - 12.04.2015

Ако досега не сте слушнале за Велигденското дрво, време е да го видите најубавото и најшареното дрво во Германија. Семејството Крафт, веќе долги години ја негува традицијата за украсување на Велигденското дрво со што поголем број шарени јајца.

ФОТО: Македонските познати дами се пофалија со велигденските јајца

Курир - 12.04.2015

Познатите дами од јавниот живот се пофалија на социјалната мрежа Фејсбук со нивните декорации на велигденските јајаца. Сами преценете која од нив е најдобра домаќинка. Извор: ...

Едноставни и неодоливи декорации на Велигденски трпези…

Боза - 12.04.2015

Убаво декориран и шарен Велигден е вистински Велигден. За значењето на овој празник, не се доволни зборови. Секој дом има посебна традиција со која се одбележува, а прекрасно е чувството кога таа традиција е придружувана од топлината и убавината на ...

Симболиката на велигденското јајце

Lider - 12.04.2015

Сознанието дека живите суштества настануваат од јајце, од јајцето направи симбол за живот. Митот за настанокот на светот од јајцето е познат кај многу старите народи: Феничаните, Грците, Вавилонците, Египќаните, Индусите, Кинезите… Персијанците ...

Пет причини зошто треба да се јадат јајца

Lider - 12.04.2015

Јајца. Намирница која за време на Велигденското празнување некои ја конзумираат неконтролирано, стигнуваат предупредувања и се слушаат гласини дека не треба да се јадат јајцата поради високиот холестерол.

Што велат нутриционистите: Колку јајца смеете да изедете за Велигден?

Хитпортал - 11.04.2015

Јајцата се составен дел од Велигден, радост за децата, но и возрасните. Сепак, никако не би смееле да претерате со нивното конзумирање. Според зборовите на нутриционистите, за Велигденските празници за здравите луѓе прифатливо е до три јајца на ден, ...

Разубавете го домот за Велигден

Идивиди - 11.04.2015

За најголемиот христијански празник Велигден домаќинките фарбаат јајца, а децата уживаат во нивното кршење. Но, само шарените јајца нема да завршат работа, па доколку сакате целосно да го почувствувате духот на празникот, проследете ги следните идеи ...

Идеи за декорација на велигденски јајца

Идивиди - 11.04.2015

Секоја домаќинка сака да има најубави и уникатни велигденски јајца. Токму поради тоа, се потрудивме да ви подготвиме една галерија исполнета со разни идеи за декорација на велигденски јајца.

За бројните придобивки од консумирањето јагнешко месо

Локално - 11.04.2015

Кај нас јагнешкото месо се троши најмногу околу Велигден . Во останатото време е потешко за наоѓање во продавниците, а и малкумина се сеќаваат на него. Најпопуларните меса во продавниците се пилешко, свинско и телешко.

Зголемена цена на јагнешкото за Велигден, поевтино свинското месо

Алфа - 11.04.2015

Цената на јагнешкото месо кое традиционално треба да биде најзастапено на македонската трпеза за Велигден е нешто повисока од лани Цената на јагнешкото месо кое традиционално треба да биде најзастапено на македонската трпеза за Велигден е нешто ...

ВЕЛИГДЕНСКА ДЕКОРАЦИЈА:Свеќи во лушпа од јајца

Телеграф - 11.04.2015

Гостите ќе бидат воодушевени од вашата креативност Доколку сакате да ги изненадите гостите кои ќе ви дојдат за Велигден можете да приготвите совршена декорација. Внимателно извадете ја содржината од јајцето и во нив ставете од малите свеќи кои ...

Фото: Македонските домаќинки се пофалија на Фејсбук со велигденските декорации

За Се - 11.04.2015

Познатите дами од јавниот живот се пофалија на социјалната мрежа Фејсбук со нивните декорации на велигденските јајца. ...

Чекор по чекор до совршени декупаж велигденски јајца

Точка - 11.04.2015

Ако оваа година сакате да испробате нови техники за украсување на велигденските јајца, ние ви предлагаме да пробате со декупаж. Македонската култура уште од дамнешни времиња е позната по своите креативни ракотвордби, но и имагинативните уметници кои ...

ФОТО: Како црногорец фарба јајца?

Турлитава - 11.04.2015

Вака црногорец фарба јајца за Велигден. Просто и едноставно, ...

#Јајца

Република - 14.04.2017

Ја не стаив слика од јајцата пошо му искочија ...

Креативни идеи за украсување велигденски јајца

Бизнис Инфо - 11.04.2015

Велигденските јајца не мора да бидат еднобојни. Искористете ја вашата креативна енергија и ќе бидете изненадени од резултатот што ќе го добиете на крај. За инспирација, погледнете неколку идеи за украсување на велигденските јајца.

ФОТО: Која домаќинка се пофали со велигденските јајца?

Press24 - 11.04.2015

Познатата македоснка водителка Лила Филиповска се пофали со своите велигденски јајца. Таа на својот Фејсбук профил прикачи фотографија под која напиша... -Veligdensko raspolozenie na denot ….

Што се јаде за Велигден низ светот?

Бизнис Инфо - 11.04.2015

Различни земји, различни јадења, без или со традиционалите велигденски јајца, кои на нашата трпеза се задолжителни за овој празник. Мексико Мексиканците јадат capirotada сладок леб со пудинг, овошје, јаткасти плодови и сирење.

ЦЕНОВНИ ПРОБЛЕМИ: Има ли нешто што не поскапи пред Велгиден?

Фактор - 11.04.2015

Празничниот ценовен шок во пресрет на христијанскиот празник Велигден, и годинава не изостана. Во маркетите и на зелените пазари единствено јајцата останаа со непроменета цена, а цените на останатите производи како зеленчукот, овошјето, месото се ...

Рецепти за велигденската трпеза

Нетпрес - 11.04.2015

Нема ништо поубаво од уживањето во празничната трпеза со семејството. Важноста на храната најмногу се истакнува на Велигден, бидејќи овој голем христијански празник симболички претставува почеток и обнова на животот, па и јадењето кое на овој ...

Како да ја декорирате трпезата за Велигден

Нетпрес - 11.04.2015

Едно од главните обележја на велигденските празници е свечено поставената трпеза, која го подигнува празничното чувство и создава весело расположение. Еве неколку декорации на велигденската трпеза кои ќе ја разбудат ...

ФОТО: Познатите се пофалија со декорации на велигденските јајца на Фејсбук

Вистина.мк - 11.04.2015

Познатите дами од јавниот живот се пофалија на социјалната мрежа Фејсбук со нивните декорации на велигденските јајаца. Пишете ни која според вас се покажала како најкреативна: ...

Граѓаните да не се прејадуваат за празниците

Kumanovo News - 11.04.2015

Лекарите советуваат граѓаните за Велигден да не се прејадуваат со мрсна храна и јајца за велигденските празници. Ова посебно треба да го почитуваат хронично болните, луѓето кои имаат проблеми со холестерол, притисок и слично.

Уште една идеја за вапцање јајца – со ориз/Видео

Lider - 11.04.2015

На оваа видеo снимка можете да погледнете уште еден интересeн начин за бојадисување велигденски јајца. Можете да ги бојадисате велигденските јајца брзо и едноставно со помош на неколку зрна ориз.

Велигденско декорирање на трпезата

Ladybook - 10.04.2015

Велигден е празник кој им значи на многу луѓе, а многу од нас одбираат да го поминат со пријателите и семејството подготвувајќи и уживајќи во велигденскиот ручек. Декорирањето на велигденската трпеза е секако неизоставен дел од обележувањето на овој ...

Што да направите со јајцата кои пукнале за време на фарбањето?

Црнобело - 10.04.2015

Се прашувате што да правите со сите оние јајца кои ви пукнале додека се обидувавте да ги обоите? Одговорот е едноставен и многу вкусен - спремете полнети јајца и збогатете ги со свеж зеленчук, зачини, димен лосос...

За Велигден вапсавме српски јајца

Дневник - 10.04.2015

Бројката е огромна ако се знае дека лани за цела година увозот бил само 2,7 милиона парчиња, а статистиката вели дека имаме домашно производство за да ги покриеме речиси во целост домашните потреби Македонците годинава Велигден го прославуваат со ...

Направете сами: Украсно велигденско јајце од конец

Идивиди - 10.04.2015

Велигденските јајца се познат симбол кој се изработува за време на велигденските празници. Сепак, освен фарбањето на јајцата, секогаш сме понесени од духот и сакаме да си ја украсиме целата куќа со разни декорации, зајчиња, пилиња, слама и што ли ...

АНКЕТА: Велигденските јајца треба да се само црвени или и шарени?

Телеграф - 10.04.2015

Нигде не се спомнува за шарени, исцртани, и секакви „креирани“ мали, навидум, уметнички дела врз јајцата. Затоа и ја поставуваме оваа анкета Црвени, сини, зелени, шарени, со сликички, доцртувани, надградувани… и какви си уште не се велигденските ...

Метеж на пазарите непосредно пред Велигден

Алфа - 10.04.2015

Граѓаните ги преполнија пазарите и маркетите пред Велигден. Се купува се – од овошје и зеленчук до свинско и јагнешко месо. Граѓаните ги преполнија пазарите и маркетите пред Велигден. Се купува се – од овошје и зеленчук до свинско и јагнешко месо.

Зошто е здраво да јадете јајца?

Орбис - 10.04.2015

Јајцата ги бие лош глас дека го покачуваат холестеролот, но најновите истражувања покажаа дека умереното конзумирање на јајца не мора да има негативно влијание врз здравјето. Еве зашто треба да се внесат јајцата во исхраната барем повремено.

Ангела Цветкоска со најубаво велигденско јајце меѓу бродските ученици

Н.Македонија - 10.04.2015

Традицијата секоја година да бидат прогласувани најубавите велигденски јајца меѓу учениците од Македонски Брод и околината, продолжи и годинава Така што денес околу 250 ученици од бродските училишта и регионот, беа во конкуренција за најубаво ...

Охридските месарници останаа без јагнешко месо

OhridNews - 10.04.2015

Во поголемиот број месарници во Охрид денес немаше јагнешко месо кое традиционално е дел од велигденската трпеза. Граѓаните кои изминатите денови не купиле, изненадено коментираа дека минатите години никогаш не се случило на два дена пред големиот ...

Какви се цените на скопските пазари во пресрет на празниците?

Скопје инфо - 10.04.2015

Во пресрет на прославата на најголемиот христијански празик - Велигден, денот на Христовото воскресение, вообичаено, цените на зелените пазари минатите неколку години одеа само нагоре. Овој пат, изненадувачки, цените на намирниците не беа "празнично ...

Брзо и лесно: Вапцање велигденски јајца со зрна ориз (ВИДЕО)

Скопје инфо - 10.04.2015

Еве како можете брзо и лесно да добиете уникатен изгледа на велигденските јајца со неколку зрна ориз. ...

ВИДЕО: Бојадисајте велигденски јајца со зрна ориз

Сител - 10.04.2015

На оваа видеo снимка можете да погледнете уште еден интересeн начин за бојадисување велигденски јајца. Можете да ги бојадисате велигденските јајца брзо и едноставно со помош на неколку зрна ориз.

Денеска избањајте го вашето дете со велигденско јајце

Press24 - 10.04.2015

Црвените јајца кои домаќинките ги вапцаа за најголемиот христијански празник Велигден, отвараат голема дилема околу тоа кога треба со истите мајките да ги избаљаат своите деца. Домакинките кога на Велики Четврток ги вапцаат јајцата треба да ги ...

Вапцање велигденски јајца со зрна ориз (ВИДЕО)

Press24 - 10.04.2015

Погледнете како најбрзо да добиете уникатен изглед на велигденските јајца и тоа со неколку зрна ...

Како се одбележува Велигден во светот!?

Фактор - 10.04.2015

Деновиве се слави големиот христијански празник Влигден ширум светот. Прочитајте ги традициите кои ги имаат народите. Франција Родителите во Франција им кажуваат на своите деца дека Велигденските јајца доаѓаат од Велигденските ѕвона.

ВОЈНА ЗА ЈАЈЦАТА: Српските излегоа посилни од македонските!

Фактор - 10.04.2015

Извозот на јајца непосредно пред годинешните велигденски празници потфрли. Бизнисмените од овој сектор велат дека годинава не извезувале ниту кај единтвениот најголем партнер Србија, бидејќи им барала прелевман односно царинска давачка од еден динар ...

ВИДЕО: Интересна идеја за фарбање на велигденските јајца

Нетпрес - 10.04.2015

За да ги офарбате јајцата како галаксија потребно ви се темперни бои во црна, сина, виолетова, кафеава и бела боја, четка за бојадисување и мал сунѓер. Како да ги бојадисате? Варените јајца бојадисајте ги со црна темперна боја и оставете ги да се ...

Кога да го искапите вашето дете со првото Велигденско јајце?

Шеталиште - 10.04.2015

Црвените јајца кои вчера домаќинките ги вапцаа за најголемиот христијански празник Велигден, отвараат голема дилема околу тоа кога треба со истите мајките да ги искапат своите деца. Домакинките кога на Велики Четврток ги вапцаат јајцата треба да ги ...

Забавни Велигденски обичаи во светот

Шеталиште - 10.04.2015

Наближува Велигден. Во Македонија со црвени вапцани јајца се обиколува црквата на полнќ и се јаде мрсно. Какви традиции имаат во некои други држави? Финска Децата во Финска кружат улиците, преоблечени како питачи со стапови.

ВИДЕО: Бојадисајте велигденски јајца со зрна ориз

Нетпрес - 10.04.2015

На оваа виде снимка можете да погледнете уште еден интересн начин за бојадисување велигденски јајца. Можете да ги бојадисате велигденските јајца брзо и едноставно со помош на неколку зрна орис.

ВИДЕО: Како да излупите јајце за помалку од 10 секунди

Шеталиште - 10.04.2015

Јајцето е најпопуларниот симбол на најсветлиот христијански празник. Традиционално пред Велигден во секој дом се вапсуваат јајца кои го симболизираат воскреснувањето и почетокот на нов живот.

(Галерија) Најинтересните велигденски обичаи во светот

еМагазин - 10.04.2015

Наближува Велигден. Во Македонија со црвени вапцани јајца се обиколува црквата на полнќ и се јаде мрсно. Какви традиции имаат во некои други држави? Видете неколку: Финска Децата во Финска кружат улиците, преоблечени како питачи со стапови.

Како да ги вапцате јајцата во боите на галаксијата

Вистина.мк - 10.04.2015

За да ги офарбате јајцата како галаксија потребно ви се темперни бои во црна, сина, виолетова, кафеава и бела боја, четка за бојадисување и мал сунѓер. Како да ги бојадисате? Варените јајца бојадисајте ги со црна темперна боја и оставете ги да се ...

Интересна идеја за фарбање на велигденските јајца (ВИДЕО)

Fox.mk - 10.04.2015

За да ги офарбате јајцата како галаксија потребно ви се темперни бои во црна, сина, виолетова, кафеава и бела боја, четка за бојадисување и мал сунѓер. Како да ги бојадисате? Варените јајца бојадисајте ги со црна темперна боја и оставете ги да се ...

Како да го излупите Вашето велигденско јајце за само 10 секунди ?

Боза - 10.04.2015

Овие неколку денови ќе бидеме сведоци на преубаво бојадисаните јајца, меѓутоа, симболично, на ден Велигден, ќе бидат и наш омилен оброк. Сакате ли да го дознаете најбрзиот начин на лупење јајца??? Ви го претставуваме ! 1.

Дојде Велигден – Дознајте зошто е здраво да јадете јајца?

Актуелно24 - 10.04.2015

Јајцата ги бие лош глас дека го покачуваат холестеролот, но најновите истражувања покажаа дека умереното конзумирање на јајца не мора да има негативно влијание врз здравјето. Еве зашто треба да се внесат јајцата во исхраната барем повремено.

Жените од ВМРО-ДПМНЕ украсуваа јајца

Kumanovo News - 10.04.2015

Членките на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ ОК Куманово синоќа организираа работилница за подготовка на велигденски јајца. Во понеделник ќе ги однесат на лицата сместени во Домот за стари лица “Зафир Сајто“ и ќе им го честитаат празникот.

Украсувањето велигденски јајца е вистинска уметност

Kumanovo News - 10.04.2015

За вештите домаќинки, украсувањето на велигденските јајца е вистинска уметност. Седумдесет и четиригодишната Петкана Стојковиќ од Куманово, посебно внимание и креативност му посветува на самиот чин на вапцување јајца.

Кога се бања детето со првото велигденско јајце?

Вечер - 10.04.2015

Црвените јајца кои вчера домаќинките ги вапцаа за најголемиот христијански празник Велигден, отвараат голема дилема околу тоа кога треба со истите мајките да ги избаљаат своите деца Црвените јајца кои вчера домаќинките ги вапцаа за најголемиот ...

Ако одите во Охрид, не барајте јагнешко месо!

Вечер - 10.04.2015

Во месарниците велат дека оваа година добиле многу помали количини јагнешко месо од оние кои ги нарачале кај добавувачите. Во поголемиот број месарници во Охрид нема јагнешко месо кое традиционално е дел од велигденската трпеза.

Во Свети Николе ќе се кршат ноеви јајца

Вечер - 10.04.2015

Во Свети Николе, в недела, на големиот христијански празник Велигден ќе се одржи традиционалното кршење ноеви јајца. Натпеварот ќе почне во 12 часот а ќе учествуваат младите од градинките и основните училишта во Свети Николе, Кочани, Штип.

Ако не знаевте – ова се најпознатите Велигденски симболи

Lider - 10.04.2015

Нема да ги најдете во Библијата, но многумина ги негуваат велигденските традиции веќе со векови. Најпознатиоот секуларен симбол на христијанскиот празник велигденското зајче, кое наводно дошло во Америка со германските емигранти заедно со приказните ...

Како да добиете Галактички јајца/Видео

Lider - 10.04.2015

За да ги офарбате јајцата како галаксија потребно ви се темперни бои во црна, сина, виолетова, кафеава и бела боја, четка за бојадисување и мал сунѓер. Како да ги бојадисате? Варените јајца бојадисајте ги со црна темперна боја и оставете ги да се ...

Почнуваат велигденските празнувања

24 Вести - 13.04.2017

Тенок буџет, скромна трпеза - привршуваат последните подготовки за празнување на Велигден. Дел од граѓаните велат ќе го поминат скромно поради високите цени на пазарите кои пред секој празник бележат значително зголемување.

Изгор велигденски цени

Р.С.Европа - 09.04.2015

Охриѓани се жалат дека јајцата и јагнешкото месо се многу поскапени пред Велигден. Велат дека секогаш кога се доближува некој голем христијански празник, трговците ги зголемуваат цените на неопходните производи.

Направете најубави Велигденски украси!

Рингераја - 09.04.2015

Идеи за брза Велигденска декорација Клучни зборови: велигден Велигденска декорација велигденски празници Идеи за Велигденска декорација /1 1 /1 1 Убава вазна за Велигден Со помош на неколку стаклени тегли, боја или предиво во боја може да си ...

Обичаи и верувања на Велики четврток

БркајРабота - 09.04.2015

Со обичаи и верувања особено е исполнет Велики четврток или Величетврток како што почесто се вика меѓу народот. Главен обичај што се изведува на овој ден и со посебно внимание е вапцувањето на велигденските јајца.

Додаде неколку капки масло во бојата за јајца и доби нешто прекрасно (видео)

Црнобело - 09.04.2015

Сите сме во големи велигденски подготовки, па секоја идеја за необично боење на јајцата е добредојдена. Откако ќе ги обоите традиционалните црвени јајца, разбудете ја својата креативна страна и пробајте го овој експеримент - додајте неколку капки ...

Мелита ги покажа јајцата

Хитпортал - 09.04.2015

Меѓу првите домаќинки кои утрово пред изгрејсонце станаа да ги офарбаат велигденските јајца, а притоа и да ги објават на Фејсбук, е и поранешната ТВ водителка Мелита Ракичевиќ. Дека ставањето доста рано наутро не и претставува проблем за извршување ...

Златни Велигденски јајца

Рингераја - 09.04.2015

Светлечки златни јајца - прекрасна идеја! Клучни зборови: велигден декорации јајца бојадисување јајца Светлечки златни јајца /1 1 /1 1 Оваа идеја за декорација е одлична за јајца кои подоцна не мислите да ги консумирате.

Како да украсите јајца со чипка

365 - 09.04.2015

Научете како да направите „чипкани јајца“ кои ќе бидат вистински хит на вашата празнична трпеза. Се што ви е потребно се варени јајца, ножици, ластичиња, боја за фарбање на јајцата и да исечете чипка која најмногу ви се допаѓа.

Интересни факти за јајцата

Интересно - 09.04.2015

Доаѓа Велигден и варосувањето на јајцата, затоа ги собравме најинтересните факти за јајцата... 1. Секоја година во светот се произведуваат 1.200 милијарди јајца. Сите се за јадење. 2. Секој човек јаде во просек по 173 јајца годишно. 3.

Несекојдневен раскош: Го украсија дрвото со 10.000 велигденски јајца

Хитпортал - 09.04.2015

Поради традицијата на украсување на дрво со велигденски јајца, едно семејство од Германија поминало две недели во украсување. Дрвото го украсуваат веќе неколку години и на тој начин привлекуват голем број на туристи.

Најголемото Велигденско дрво украсено е со 10.000 шарени јајца (фото)

Црнобело - 09.04.2015

Ако досега не сте слушнале за Велигденското дрво, време е да го видите најубавото и најшареното дрво во Германија. Семејството Крафт, веќе долги години ја негува традицијата за украсување на Велигденското дрво со што поголем број шарени јајца.

Како да направите велигденски јајца – жолти Миниони?

Црнобело - 09.04.2015

Не е тајна дека малите жолти Миниони преку ноќ станаа популарни, па веројатно ако сте го гледале филмот и вие сте заљубени во нив. Зошто тогаш овој Велигден да не направите јајца во форма на Миниони? Ви звучи комплицирано? Опуштете се, не ви требаат ...

Обичаи и верувања: Велики четврток

Cooltura - 09.04.2015

Со обичаи и верувања особено е исполнет Велики четврток или Величетврток како што почесто се вика меѓу народот ... Главен обичај што се изведува на овој ден и со посебно внимание е вапцувањето на велигденските јајца.

Практични совети за фарбањето велигденски јајца

Локално - 09.04.2015

За оние кои веќе успеале да го направат својот избор меѓу разните бои, украси и додатоци за Велигден, еве неколку практични совети за подготовка на јајцата за боење: Купување на јајца и боја Купувајте ги како јајцата, така и боите, само од познат ...

3 важни чекори за совршено тврдо варени јајца за Велигден

Локално - 09.04.2015

Во последно време луѓето се исплашени од јадењето јајца поради сé повеќе неконтролираното верување дека носат само лош холестерол во организмот. Многу истражувања го демантираат ова тврдење.

Значењето на Велики четврток

+инфо - 09.04.2015

Со обичаи и верувања особено е исполнет Велики четврток или Величетврток, како што почесто се вика меѓу народот. Главен обичај што се изведува на овој ден и со посебно внимание е вапцувањето на велигденските јајца.

Денес е Велики Четврток – Ден за вапсување на велигденските јајца

Канал5 - 09.04.2015

На Велики Четврток домаќинките рано пред зори вапсуваат јајца. Црвеното јајце е симбол на велигден. првите три јајца се вапсуваат на велики четврток пред изгрејсонце за да не ги види сонцето и затоа, според верувањата, не се расипуваат со години.

Хуманитарна креативна работилница со дечињата од Домот „11 Октомври“

Канал5 - 09.04.2015

По повод големиот христијански празник Велигден денеска во ТЦ Рамстор Мол ќе се одржи хуманитарна креативна работилница за боење на велигденски јајца во која главни креативци ќе бидат децата од Домот за деца без родители и родителска грижа „11 ...

Не се вапсуваат јајаца на гладно инаку ќе сте болни – адети за Велики четврток

МК News - 09.04.2015

Црвеното јајце е симбол на Велигден. Првите три јајца се вапсуваат на Велики четврток пред изгрејсонце за да не ги види сонцето и затоа, според верувањата, не се расипуваат со години Старите адети кажуваат дека в зори на Величетврток треба да се ...

Како да сварите велигденски јајца без да ви испукаат

МК News - 09.04.2015

Никогаш не ставајте во врела вода јајца директно од фрижидерот. Температурната разлика е премногу голема и лушпата ќе пукне. А, со испукани јајца нема којзнае какви можности за сликарство.

Домаќинки еве како да сварите јајца без да ви пукнат

За Се - 09.04.2015

Едн од најголмите маки поврзани со велигденските јајца е што при варење многу од нив можат да прснат. Најчесто јајцата баш за Велигден пукаат но има решение и за тоа. Еве некои трикови за убави и здрави велигденски јајца .

Боење јајца со свилени материјали

Убавина и Здравје - 09.04.2015

Декорирањето на велигденските јајца со помош на свилени материјали е еден од пооригиналните начини да ги вапцате јајцата и притоа да ги искористите старите свилени марами или вратоврски кои веројатно ги имате во плакарите и не знаете што да правите ...

Нешто повеќе за обичаите и фарбањето на црвени јајца

Коментар - 09.04.2015

Follow Првите три јајца се вапсуваат на Велики четврток пред изгрејсонце за да не ги види сонцето и затоа, според верувањата, не се расипуваат со години. Старите адети кажуваат дека во зорите на Велики четврток треба да се вапца барем едно црвено ...

Како да сварите јајца без пукнатини за Велигден?

Попара - 09.04.2015

Варењето јајца божем е лесна работа, но тука-таму се појавуваат проблеми. Најчесто јајцата баш за Велигден пукаат и дури и истекуваат. Има решение и за тоа. Погледнете уште некои трикови за убави и здрави велигденски јајца .

Дали е ова најубавото велигденско дрво што сте го виделе?

Попара - 09.04.2015

Криста и Вокер Крафт од Салфелд, Германија заедно со свoето семејство секоја година го украсуваа најубавото велигденско дрво, со повеќе од 10.000 велигденски јајца. За жал, 2015 година е последната година во која тие го украсија, градината ќе биде ...

Првото велигденско јајце има магична моќ

Попара - 09.04.2015

Црвените јајца се главно обележје на Велигденските празници. Тие се симбол за животот и новото раѓање т.е. воскреснувањето. Според традицијата, првите јајца се бојосуваат на Велики Четврток, а она јајце кое прво ќе биде бојосано има магична моќ.

Денес е денот! Креативни идеи за фарбање и украсување јајца за Велигден (втор дел)

Lady - 09.04.2015

Во пресрет на Велигден, ви претставуваме креативни идеи за фарбање и украсување на велигденските ...

Миле продава јајца за Велигден

Panika.be - 09.04.2015

Миле на тезга шитка јајца, и раскажува за фарбањето :) Ова се топ 4 работи што секој мрази да ги види :) Само за тие над 25+ знаат што значат овие денови ...

Велигденски базар на децата од домот „11-Октомври“

Канал5 - 09.04.2015

Со бојадисување велигденски јајца, дечињата од домот за деца без родители „11 - ти Октомври“ денеска ја искажаа својата креативност. Посетителите во Рамстор можеа да ги видат и да го наградат вложениот труд на ...

Велигденска изложба во „Лазар Личеноски“

+инфо - 09.04.2015

Во уметничкото училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје, во 19.30 часот вечерва ќе биде отворена 3-та Велигденска изложба на велигденски јајца од порцелан, керамика и гипс, кои ги изработиле учениците.

Мали уметнички дела: Мозаик велигденски јајца

МакМода - 09.04.2015

Ако сакате да пробате поинакво декорирање на велигденските јајца, обидете се со мозаик-техниката. Ефетот е извонреден. Со малку вештина, прецизна рака, фантазија и креативност, направете од велигденските јајца мали уметнички дела.

Соживот на дело: Учениците од ОУ „Дебрца“ им подарија велигденски јајца на учениците во Корошишта

OhridNews - 09.04.2015

Во рамки на одбележувањето на големиот празник Велигден во ОУ„ Дебрца“ се одржаа работилници со учениците, родителите и наставниците во сите подрачни училишта. Се фарбаа јајца и се изработуваа велигденски украси, кои потоа им беа подарени на ...

Велигденска наградна игра на „Везешари“

+инфо - 09.04.2015

Компанијата „Везешари“ организира велигденска наградна игра која ќе трае до 14 април, вторник. Сѐ што треба да направите е да ја испратите фотографијата од вашето велигденско јајце во Inbox на страницата на Фејсбук на компанијата, која можете да ја ...

Кога се бања детето со првото велигденско јајце?

За Се - 09.04.2015

Вчера пишувавме за обичаите со Велигденските јајца, но заборавивме даа расчистиме една дилема. Домакинките кога на Велики Четврток ги вапцаат јајцата треба да ги помилуваат своите деца по лицето додека спијат и да речат „Црвено -бело, ...

Велигденски декорации за вашиот дом

View.mk - 09.04.2015

Велигден е само неколку денови оддалечен од нас, а денес е денот кога велигдеснките јајца се вапцуваат. Но, покрај нив многумина го декорираат својот дом во духот на овој голем празник. Доколку и вие сте дел од нив, ние во продолжение ви нудиме ...

Дестинации и дегустации: Традиционална велигденска трпеза

МакМода - 09.04.2015

Разнолична е традиционалната велигденска храна во различни делови на светот. Можеби ќе посакате да ја дегустирате, да испробате нешто ново за празниците. И кај нас, и во добар дел од европските земи, јагнешкото месо ја краси велигденската трпеза.

Направете го ова за Велигден за да ве следи среќа цела година

Коментар - 09.04.2015

Како и секој голем празник, Велигден е ден во кој луѓето прават ритуали кои ќе им донесат здравје и среќа. Прочитајте некои од најраспространетите верувања за Велигден: Во ноќта спроти Велигден донесете вода од бунар или истурете директно од чешмата ...

Изложба „Шарено Велигденско јајце“ во Штип

Ирис - 09.04.2015

- Ме радува што традицијата за „Шарено Велигденско јајце" продолжува. Сите изработки се убави, но сепак овие два штанда се издвојуваат и затоа таму одат наградите. Инаку оваа активност е поддржана и од Министерството за култура на Македонија, вели ...

Дали сте знаеле? Речиси половина од сите јајца на светот ги јадат Кинезите!

Точка - 09.04.2015

Ова се некои од најинтересните факти поврзани за јајцата. Некои од нив дефинитивно и ќе ве изненадат. Најголемиот христијански празник Велигден се ближи, па секако тој ќе биде проследен и со неизбежното фарбање на велигденските јајца.

Денеска е Велики Четврток – Колку младите ја знаат симболиката на обичајот?

Канал5 - 09.04.2015

Нема велигденска трпеза без црвени јајца. Денес, на Велики четврток православните христијани ги вапцаат првите јајца. Но колкумина од нас ја знаат симболиката и значењето на овој обичај? Граѓаните растрчани со последните подготовки, малку ги замисли ...

Великчетврток: Вапсување велигденски јајца

+инфо - 09.04.2015

Велигденските шарени јајца се обичај врзан за Велигден. Велат дека од јајцето почнува се - од јајцето се раѓа живот, а животот што се крие во нив јасно ни укажува на будењето на природата.

Умерено јадење и пиење за време на велигденските празници

Орбис - 09.04.2015

Не претерувајте со јадењето јајца и мрсна храна за време на Велигденските празници, советуваат лекарите. Изедете толку колку што јадете во нормален ден. Особено треба да внимаваат лицата кои постеле и оние лица што имаат проблеми со жолчката.

Традиција: Велигденски венец со суво грозје

МакМода - 09.04.2015

За свечена атмосфера на велигденската трпеза подгответе го велигденскиот венец со суво грозје. Велигденските празници се пред нас, тие не зближуваат, не собираат на заедничка трпеза, а атмосферата е посвечена кога трпезата е убава и за очите, ...

Се е подготвено за Велигден во домот на Кацарски

Дума - 09.04.2015

Велигденските јајца се подготвени во домот на велешанката Нада Кацарска. Ставени во кошница полна со слама, тие од утрово ја красат трпезата на ова семејство. Како во годините наназад, Нада и утрово на Велики четврток, како што е редот станала рано ...

Денес се бојадисуваат велигденските јајца

Орбис - 09.04.2015

Денес е Велики четврток – денот кога започнува Христовото страдање и кога е донесена неговата смртна пресуда по предавството од Јуда. Според традицијата, на Велики четврток се бојадисуваат и декорираат велигденските јајца .

Уникатни велигденски јајца со салфети и пена (ВИДЕО)

Скопје инфо - 09.04.2015

Уникатни велигденски јајца со салфети Ова е можеби една од најлесните техники за фарбање на јајца. Потребни ви се: -јајца -салфети со интересни дизајни -домашно подготвен шербет Најпрво го правите шербетот кој не треба да биде многу густ.

Направете сами: Интересни декорации за вашата велигденска трпеза (ВИДЕО)

Скопје инфо - 09.04.2015

Интересни декорации за вашата велигденска трпеза, погледнете: Интересни идеи за декорација: Уникатни велигденски јајца со салфети и пена Како да ги украсите велигденските јајца без да трошите многу пари? Направете сами: Велигденска декорација во ...

Хуманитарна креативна работилница со дечињата од Домот „11 Октомври“

Сител - 09.04.2015

По повод големиот христијански празник Велигден денеска во ТЦ Рамстор Мол ќе се одржи хуманитарна креативна работилница за боење на велигденски јајца во која главни креативци ќе бидат децата од Домот за деца без родители и родителска грижа „11 ...

Денеска е Велики Четврток: Нека е за многу години најголемиот празник

Press24 - 09.04.2015

Со обичаи и верувања особено е исполнет Велики четврток или Величетврток како што почесто се вика меѓу народот. Главен обичај што се изведува на овој ден и со посебно внимание е вапцувањето на велигденските јајца.

Хуманитарна креативна работилница со децата од Домот „11 Октомври“

Република - 09.04.2015

Хуманитарна креативна работилница за боење на велигденски јајца во која главни креативци ќе бидат децата од Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“ денеска ќе се одржи во ТЦ Рамстор Мол, по повод големиот христијански празник ...

Обичаи и верувања на Велики четврток

Сител - 09.04.2015

Со обичаи и верувања особено е исполнет Велики четврток или Величетврток како што почесто се вика меѓу народот. Главен обичај што се изведува на овој ден и со посебно внимание е вапцувањето на велигденските јајца.

Македонска пејачка се пофали со своите јајца

Press24 - 09.04.2015

Македонската фолк пејачка Ани Малинкова како и сите останати домаќинки станала пред изгрејсонце и извапцала јајца. Таа на својот Истаграм профил се пофали со своите велигденски ...

ФОТО: За интересен мермерен ефект – бојадисување на јајца со маргарин

Фактор - 09.04.2015

Колку полесно и ефектено, толку подобро. На овој принцип сакаме да ви претставиме една техника за бојадисување на јајца, која е едноставна, но ги прави велигденските јајца да изгледаат како да сте изгубиле со нив со часови.

Струмичкиот музеј ги оживеа старите велигденски обичаи

Сител - 09.04.2015

Струмичкиот музеј ги оживеа старите велигденски обичаи и традиционалното шарење на велигденските јајца. Стотина деца од основните училишта имаа можност да бидат дел од велигденската работилница која имаше за цел да ги запознае најмладите со ...

Велики Четврток и тајната моќ на црвеното вапцано јајце

еМагазин - 09.04.2015

Денешниот празник е еден од базичните настани за Црквата. Сега се наоѓаме во средината на Страдалната седмица, седмица која е полна со важни настани за спасението на човекот. Во четвртокот од таа последна недела на Христовиот живот на земјата беше ...

Почнува чествувањето на Велигден – денеска е Велики четврток

МРТ - 09.04.2015

Симбол на Велигден се црвените јајца. Од рано изутрина домаќинките вапцуваат три јајца... Денеска е Велики четврток. Црквата на овој ден споменува за светото миење на нозете, тајната вечера и предавањето на Синот Божји.

(Фото) Јајцата на Мелита Ракичевиќ

еМагазин - 09.04.2015

Како што знаете сите денес е денот кога се вапцаат велигденските јајца, а на Фејсбук почнаа да се објавуваат фотографии од тоа кој какви јајца направил. И водителката Мелита Ракичевиќ на својот Фејсбук профил ги покажа јајцата кои таа ги направила ...

Креативни идеи за украсување на велигденски јајца

Шеталиште - 09.04.2015

Велигденските празници се на прагот. Секоја христијанска домаќинка ги вапцува првите три велигденски јајца пред изгрејсонце, во црвена боја, која е симбол на светата пролеана крв на Исус Христос. Порано за Велигден се вапсувале само црвени јајца.

ФОТО: Вака се прави декупаж декорација на велигденските јајца

Нетпрес - 09.04.2015

Доколку ви здодеа да лепите готови сликички на велигденските јајца или да ги шарате со најразлични ливчиња, тогаш можеби треба да пробате декупаж техника. Ако не сте знаеле, декупаж е техника на украсување на предмети со салфети.

Цените на јанешкото месо повисоки од лани

МРТ - 09.04.2015

На пазарите во Италија, Грција и Црна Гора пролетва се извезени околу милион и 300 илјади килограми јагнешко месо. Колку домашниот буџет ќе дозволи јагнешкото да се најде на празничните трпези, ако се знае дека цените се повисоки од лани.

Започнаа Велигденските чествувања

МРТ - 09.04.2015

Со бојадисување на првите велигденски јајца уште рано в зори, домаќинките ги започнаа Велигденските чествувања. Јагнешкото пристигна во месарниците, пазарите се полни со намирници за збогатување на трпезата...

Обичаи и верувања на Велики четврток

Вистина.мк - 09.04.2015

Со обичаи и верувања особено е исполнет Велики четврток или Величетврток како што почесто се вика меѓу народот. Главен обичај што се изведува на овој ден и со посебно внимание е вапцувањето на велигденските јајца.

ВИДЕО: Интересна идеја за фарбање на велигденските јајца

Курир - 09.04.2015

За да ги офарбате јајцата како галаксија потребно ви се темперни бои во црна, сина, виолетова, кафеава и бела боја, четка за бојадисување и мал сунѓер. Како да ги бојадисате? Варените јајца бојадисајте ги со црна темперна боја и оставете ги да се ...

Обичаи и верувања на Велики четврток

Курир - 09.04.2015

Со обичаи и верувања особено е исполнет Велики четврток или Величетврток како што почесто се вика меѓу народот. Главен обичај што се изведува на овој ден и со посебно внимание е вапцувањето на велигденските јајца.

Изложба на велигденски јајца

Макфакс - 09.04.2015

Во четврток вечер се отвора 3-та Велигденска изложба на велигденски јајца од порцелан ,керамика и гипс кои по повод престојниот празник на тема Велигден ги изработија учениците од „Лазар Личеноски“.

ФОТО: Креативна работилница за боење јајца на децата од домот „11 Октомври“

Вистина.мк - 09.04.2015

Во Трговскиот Центар Рамстор Мол денеска се одржа хуманитарна креативна работилница за боење на велигденски јајца во која учествуваат децата од Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“.

Се што треба да знате за Велигденските јајца

Вистина.мк - 09.04.2015

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскресение. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзуваат со Велигденските јајца. Обичаи Обичај кај сите христијани бил и се уште е дарувањето велигденски јајца.

Велигденска јајца од конец

Боза - 09.04.2015

Интересна, убава декорација за Вашите комоди и Велигденската трпеза , која се прави на многу едноставен и лесен начин. Потребни Ви се 15 минути од слободното време… Конец Ножици Течен штирак Сад Балони И малку трпение… Погледнете ја целата ...

Денес е Велики Четврток – ден за вапсување на велигденските јајца

Кумановски м. - 09.04.2015

На Велики четврток домаќинките рано пред зори вапсуваат јајца. Црвеното јајце е симбол на Велигден. Првите три јајца се вапсуваат на Велики четврток пред изгрејсонце за да не ги види сонцето и затоа, според верувањата, не се расипуваат со години.

Во полн ек продажбата на велигденски јајца

Kumanovo News - 09.04.2015

Граѓаните по пазарите и продавниците денеска купуваат јајца за претстојниот христијански празник Велигден. Цените за табла јајца се исти како лани и се движат од 170 до 210 денари. Трговците се задоволни од продажбата и велат дека два-три дена пред ...

Велигденското јајце – симбол за среќа и бериќет во семејството

Боза - 09.04.2015

Христовата победа на смртта, секоја година, симболично се одбележува со Велигденското јајце. Во секое семејство, неговото толкување е речиси слично. Генерално, јајцето се поврзува со Велигден, поради новиот живот, плодноста, компарацијата со ...

ФОТО: Креативна работилница за боење јајца на децата од домот „11 Октомври“

Курир - 09.04.2015

Во Трговскиот Центар Рамстор Мол денеска се одржа хуманитарна креативна работилница за боење на велигденски јајца во која учествуваат децата од Домот за деца без родители и родителска грижа „11 Октомври“.

Обичаи и верувања на Велики четврток

Вечер - 09.04.2015

Со обичаи и верувања особено е исполнет Велики четврток или Величетврток како што почесто се вика меѓу народот. Главен обичај што се изведува на овој ден и со посебно внимание е вапцувањето на велигденските јајца.

За да внесете ведрина во домот не ви требаат многу пари

Вечер - 09.04.2015

Со шарени јајца, цвеќе, фигури, свеќи... направете пријатен велигденски амбиент во домот и уживајте со најблиските на најголемиот христијански празник Велигден треба да се помине во што е можно повесел амбиент, затоа сторете се дом да ви изгледа ...

Секој ден изложба „Шарено Велигденско јајце“

Пулс24 - 09.04.2015

Секој ден изложба „Шарено Велигденско јајце“ (11:00) Општина Штип во соработка со Домот на културата „Ацо Шопов‘‘ по повод Велигденските празници, традиционално по петти пат ја реализира манифестацијата „Шарено велигденско јајце“.

Хуманитарна креативна работилница со дечињата од Домот „11 Октомври“

Lider - 09.04.2015

По повод големиот христијански празник Велигден денеска во ТЦ Рамстор Мол ќе се одржи хуманитарна креативна работилница за боење на велигденски јајца во која главни креативци ќе бидат децата од Домот за деца без родители и родителска грижа „11 ...

Корисен совет: Како да сварите јајца, а да не ви пукнат?

Lider - 09.04.2015

Една од најголемите маки поврзани со велигденските јајца е што при варење многу од нив можат да испукаат. Еве некои трикови за убави и здрави велигденски јајца. Она што треба да знаете е дека никогаш не се ставаат јајцата од фрижидер директно во ...

Вапцање велигденски јајца на фабричка лента?/Видео

Lider - 09.04.2015

Во австриското село Вурмли кое се наоѓа на еден час возење во Виена, велигденските јајца се фарбаат на производна лента. Сопственикот на фабриката, Мартин Сахер го објаснува процесот на подготовка на вапцаните велигденски јајца.

Почнува чествувањето на Велигден – Денеска е Велики четврток!!!!

Lider - 09.04.2015

Денеска е Велики четврток. Црквата на овој ден споменува за светото миење на нозете, тајната вечера и предавањето на Синот Божји. Во храмовите верниците се помолија за прошка. Симбол на Велигден се црвените јајца.

Идеја за уникатни Велигденски јајца

Хитпортал - 08.04.2015

Ова е една од најлесните техники за фарбање на јајца, иако навидум изгледа комплицирана. јајца салфети со интересни дизајни домашно подготвен шербет Најпрво го правите шербетот кој не треба да биде многу густ.

Хуманитаренен базар „Од децата за децата" во Скопје Сити Мол

Cooltura - 08.04.2015

Хуманитарниот Велигденски базаар „Oд децата за децата” во Скопје Сити Мол се случува денеска и утре во 17 часот... Многу радости, среќни моменти, насмеани лица и креативни мали уметници кои од срце им се радуваат на зајачињата, птиците, цртањето ...

Хуманитарен креативен Велигден на Рамстор мол и дечињата од домот 11 Октомври

МКД - 08.04.2015

По повод големиот христијански празник Велигден, утре (9 април) во Рамстор мол ќе се одржи голема хуманитарна креативна работилница за боење на уникатни велигденски јајца во која главни креативци ќе бидат децата од домот 11 Октомври, работилницата ...

Ставете неколку капки масло во бојата за јајца и ќе добиете форми во разни бои

365 - 08.04.2015

Погледнете ги упатсвата во видеото и дочекајте го овој Велигден со шарени ...

Полесно е отколку што изгледа: Цела галаксија на само 1 велигденско јајце

Црнобело - 08.04.2015

Зошто да ги обоите јајца во вообичаените пастелни бои кога можете да имате вистински вселенски јајца во велигденската кошничка? Бидете оригинални и креативни со овој лесен туторијал и изненадете ги најблиските.

Две недели декорирале дрво со 10 илјади велигденски јајца (ФОТОГАЛЕРИЈА)

МКД - 08.04.2015

Германско семејство две недели декорирале дрво со 10 илјади нацртани јајца. Ова дрво е пандан на новогодишната елка и е во суштина велигденско дрво. Можеби е ова најубавото велигденско дрво што некогаш сте го виделе.

Везешари со награди за најкреативно декорирани велигденски јајца

МКД - 08.04.2015

Сè што треба да направите е да пратите фотографија од вашето велигденско јајце во инбоксот на фејсбук-страницата на Везешари . Наградната игра трае од 7 до 14 април. На 15 април сите пристигнати фотографии ќе бидат објавени на фејсбук-страницата на ...

За Велигден послужете: Леб во форма на зајче

Црнобело - 08.04.2015

Ако мислевте и овој Велигден да правите лепче украсено со јајца, по овој рецепт ќе се предомислите. Зошто да се придржувате до едноличните идеи, кога оваа година може да послужите леб во форма на зајче, декориран со салата и сос? Подготовката нема ...

Цементирани Велигденски јајца

365 - 08.04.2015

До каде сте со подготовките за Велигден? Ако се уште не сте одлучиле како да ги направите јајцата убави, а сепак се надевате да скршите најмногу во велигденското кршење на јајца, ние имаме еден проект за вас.

Дали е ова најубавото велигденско дрво што сте го виделе?

Кајгана - 08.04.2015

Криста и Вокер Крафт од Салфелд, Германија заедно со свoето семејство секоја година го украсуваа најубавото велигденско дрво, со повеќе од 10.000 велигденски јајца. За жал, 2015 година е последната година во која тие го украсија, градината ќе биде ...

Првото велигденско јајце има магична моќ

iLike - 08.04.2015

Црвените јајца се главно обележје на Велигденските празници. Тие се симбол за животот и новото раѓање т.е. воскреснувањето. Според традицијата, првите јајца се бојосуваат на Велики Четврток, а она јајце кое прво ќе биде бојосано има магична моќ.

Велигден кај познатите - Првите јајца се вапсуваат пред изгрејсонце

Утрински - 08.04.2015

Дали и колку нашите познати личности ја негуваат традицијата, дали ги вапсуваат првите велигденски јајца на Величетврток и како го минуваат големиот христијански празник Велигден или Воскресение Христово е најважниот верски празник во православниот ...

Годинава ќе вапсаме поевтини јајца од лани

Дневник - 08.04.2015

Македонските граѓани го празнуваат Велигден секој според своите можности. Јајца, марула и јагнешко или свинско печено, дроб-сарма и јагнешка чорба, по некоја кифла и црвено вино. Ова е дел од менито на најголем дел македонски семејство за празникот.

Интересен трик за најубави велигденски јајца

Идивиди - 08.04.2015

Најголемиот христијански празник Велигден се наближува, а со тоа и радоста во домот околу вапсувањето на јајцата. Најлесно е да ги ставите да се бојадисаат во сад со боја, но можете да бидете малку покреативни и со малку труд да ги имате најубавите ...

Велигденска декорација за влезната врата

Локално - 08.04.2015

Кој не би сакал да си донесе велигденско расположение уште од влезната врата ? Со влегувањето во домот можете да создадете атмосфера и добро расположение украсувајќи го влезот на домот со интересни и оригинални велигденски украси .

Лесна и интересна декорација од хартија за велигденските јајца

Локално - 08.04.2015

Идеите за украсување на велигденските јајца не престануваат! За да ви помогнеме да го направите празникот уште повесел и шарен, ќе ви понудиме уште една интересна и најлесна идеја за подготовка на обоените јајца за Велигден.

6 проверени техники за бојадисување велигденски јајца

Локално - 08.04.2015

Добрата работа на овие техники е дека со нив, јајцата секогаш излегувааат убави. Сигурно повеќето од вас пробале барем една од нив и се увериле во тоа. Но, ајде сега да ги споделиме искуствата со почетниците – сè што треба за луѓе кои за прв пат ...

Како да сварите јајца без пукнатини за Велигден

Локално - 08.04.2015

Варењето јајца божем е лесна работа, но тука-таму се појавуваат проблеми. Најчесто јајцата баш за Велигден пукаат и дури и истекуваат. Има решение и за тоа. Погледнете уште некои трикови за убави и здрави велигденски јајца .

Природни бои за јајца

Локално - 08.04.2015

Бојадисувањето на велигденските јајца е забава за целото семејство. Ако оваа година сте одлучиле да не купувате стандардни бои за јајца, во следните редови ќе видите како со помош на овошје и зеленчук може да ги вапцате вашите јајца во убави бои.

ВИДЕО: Оригинална идеја за декорација на велигденските јајца

Орбис - 08.04.2015

Лакот за нокти не служи само за маникир! Еве интересен начин како да го искористите. Оние што сакаат уникатни и креативни декорации на велигденски јајца, може слободно да погледнат во својата колекција на лакови за нокти.

Манифестација „Велигденско јајце“ во Велес

Канал5 - 08.04.2015

Во организација на Општина Велес и велешките училишта и градинки и средношколскиот интернат денеска во поливалентниот простор на ООУ„Блаже Конески“ се одржа традиционалната манифестација „Велигденско јајце“.

6 проверени техники за бојадисување велигденски јајца

Орбис - 08.04.2015

Добрата работа на овие техники е дека со нив, јајцата секогаш излегувааат убави. Сигурно повеќето од вас пробале барем една од нив и се увериле во тоа. Но, ајде сега да ги споделиме искуствата со почетниците – сè што треба за луѓе кои за прв пат ...

ВИДЕО: Како да направите најубави и шарени Велигденски јајца?

За Се - 08.04.2015

Утре пред изгрејсонце, околу 6 часот наутро, се вапцаат првите Велигденски јајца. Доколку сакате да имате шарени јајца, еве неколку идеи кои можат да ви ...

12 идеи за декорирање велигиденски јајца

Pixel.mk - 08.04.2015

Вапсувањето и декорирањето јајца за Велигден е убава традиција, но и начин да ја изразите вашата креативност. Збогатете ја вашата велиденденска трпеза со весело декорирани јајца на кои ќе ви завидуваат сите гости во вашиот дом.

Модни велигденски јајца: Елегантна и женствена декорација со тантела

МакМода - 08.04.2015

Тантелата е моден тренд за сезоната пролет/лето 2015, а доколку сакате модерни велигденски јајца, тогаш изборот е „чипкани јајца“. Не ви треба посебно мајсторство за да ги направите овие елегантни, нежни велигденски јајца.

Колку јајца јадете за Велигден?

Коментар - 08.04.2015

Follow Традиционално по Велигден консумираме повеќе јајца од обично. Дали сепак постојат последици за нашето здравје и колку е безбедно количеството јајца што можеме да го изедеме. Споделете во коментар под статијата колку јајца јадете за Велигден и ...

Не претерувајте со јајцата за Велигден – Јадете ги до третиот ден од бојадисувањето

Здравство24 - 08.04.2015

Не претерувајте со јадењето јајца и мрсно за Велигден, советуваат лекарите. Изедете толку колку што јадете во нормален ден. Особено треба да внимаваат лицата кои имаат проблеми со жолчката, но да не се форсираат ниту здравите.

Манифестација „Велигденска традиција“ во Крива Паланка

Канал5 - 08.04.2015

Со работилница насловена „Се запознаваме со обичаите за Велигден“ која се одржа денеска во Градски музеј во Крива Паланка започна годинашната манифестација „Велигденска традиција“. На работилницата учествуваа ученици од петто одделение од основното ...

Проверете ја свежината на јајцата со помош на едноставни трикови

+инфо - 08.04.2015

Секоја домаќинка стравува од расипани јајца и многу од нив поради тоа неретко во кантата за отпадок фрлиле дури и јајца кои не биле стари. Но, постојат неколку трикови како да откриете дали купените јајца или оние во фрижидерот се се уште свежи.

Предвелигденска хуманитарна манифестација во Велес

Дума - 08.04.2015

Шарени Велигденски јајца, декоративни предмети и украси, пармаци, сукано, благо, поливалентниот простор во основното училиште „Блаже Конески“ наликуваше на вистинска Велигденска трпеза. На штандовите беа изложени најразлични предмети и украси, кој ...

Неколу модерни идеи за вапсање на велигденските јајца

Убавина и Здравје - 08.04.2015

Украсувањето на велигденските јајца е забавен начин да го прославиме претстојниот христијански празник . Еве неколку тренда што ги избравме за вас: 1. Велигденски јајца украсени со „балкави“ Баклавките се насекаде на пролетните модни писти! Имајќи ...

Се што треба да знате за Велигденските јајца

За Се - 08.04.2015

Велигден е најголем христијански празник, ден на Христовото воскресение. Дознајте повеќе за обичаите и верувањата кои се поврзуваат со Велигденските јајца. Обичаи Обичај кај сите христијани бил и се уште е дарувањето велигденски јајца.

Креативни идеи за украсување велигденски јајца (ФОТО)

Скопје инфо - 08.04.2015

Изгледаат раскошно, совршено, и премногу комплицирани за правење, нели? Овој ефект се постигнува за помалку од десетина минути, а се што ви е потребно освен веќе класично бојадисаните јајца, е лепак и поголема залиха од метално златна фолија.

Уникатни велигденски јајца со салфети

Press24 - 08.04.2015

Ова е можеби една од најлесните техники за фарбање на јајца. Потребни ви се: -јајца -салфети со интересни дизајни -домашно подготвен шербет Најпрво го правите шербетот кој не треба да биде многу густ.

ФОТО: Уникатно велигденско дрво украсено со 10.000 шарени јајца

Press24 - 08.04.2015

Едно семејство од Германија две недели декорирало дрво во својот двор со дури 10 ијлади рачно боени и украсени јајца. Украсување на дрва за Велигден е многу популарно во Германија и не е необично.

Хуманитарен креативен Велигден на Рамстор Мол и дечињата од домот 11 Октомври

Фактор - 08.04.2015

По повод големиот христијански празник Велигден, утре (09.04) четврток во Рамстор Мол ќе се одржи голема хуманитарна креативна работилница за боење на уникатни велигденски јајца во која главни креативци ќе бидат децата од домот 11 Октомври, ...

Празниците се за бога, а не за гозби

Сител - 08.04.2015

Не претерувајте со јадењето јајца и мрсно за Велигден, советуваат лекарите. Изедете толку колку што јадете во нормален ден. Особено треба да внимаваат лицата кои имаат проблеми со жолчката, но да не се форсираат ниту здравите.

ВИДЕО: Разубавете ја вашата велигденска трпеза со некоја интересна декорација

Press24 - 08.04.2015

Разубавете ја и развеселете ја вашата велигденска трпеза со интересни декорации. ...

Велигденска изложба во галеријата на училиштето „Лазар Личеноски“

Република - 08.04.2015

Утре во 19.30 часот ќе биде отворена третата Велигденска изложба на велигденски јајца од порцелан ,керамика и гипс кои по повод престојниот празник на тема Велигден ги изработија учениците од училиштето „Лазар Личеноски“.

Велигденско дрво украсено со 10 илјади шарени јајца

Република - 08.04.2015

Едно семејство од Германија две недели декорирало дрво во својот двор со дури 10 ијлади рачно боени и украсени јајца. Украсување на дрва за Велигден е многу популарно во Германија и не е необично.

Хуманитарна работилница во Рамстор по повод Велигден

Бизнис Инфо - 08.04.2015

По повод големиот христијански празник Велигден, утре во Рамстор Мол ќе се одржи голема хуманитарна креативна работилница за боење на уникатни велигденски јајца, во која главни креативци ќе бидат децата од Домот 11 Октомври.

Велигденски јајца се вапсуваат на фабричка лента (видео)

Република - 08.04.2015

Во селото Вурмли кое се наоѓа на еден час возење од Виена, велигденските јајца се бојадисуваат на лента. Сопственикот на фабриката, Мартин Сахер го објаснува процесот на подготовка на фабраните велигденски јајца.

Манифестација „Велигденско јајце“ во Велес

Сител - 08.04.2015

Во организација на Општина Велес и велешките училишта и градинки и средношколскиот интернат денеска во поливалентниот простор на ООУ„Блаже Конески“ се одржа традиционалната манифестација „Велигденско јајце“.

Велигденски рецепт: Јагнешка нога на традиционален начин

Press24 - 08.04.2015

За најголемиот христијански празник Велигден трпезата во нашиот дом е секогаш богата, но главно јадење е приготвувањето на јагнешкото месо. Еве како да приготвите јагнешка нога на традиционален начин Една јагнешка нога (приближно 2 килограми); - Три ...

Зголемени цените на овошјето, зеленчукот и јагнешкото пред велигденските празници

Сител - 08.04.2015

Зголемени цените на зеленчукот, овошјето и јагнешкото месо кое традиционално е застапено на велигденската трпеза. Граѓаните револтирани што трговците секоја година пред поголемите празници ги поскапуваат производите.

Уникатни идеи за вашите велигденски јајца

Фактор - 08.04.2015

Топ најкреативни декорации, кои ќе ги оживеат вашите јајца… Нема правилен начин за украсување на Велигденско јајце – сè е дозволено, а кога сте вложиле многу желба и малку имагинација, резултатот сигурно ќе биде импресивен.

Награди од Везешари за најкреативно декорирани велигденски јајца

еМагазин - 08.04.2015

За престојните велигденски празници, компанијата Везешари организира наградна игра за најкреативно декорирани велигденски јајца. Треба да пратите фотографија од вашето велигденско јајце во инбоксот на фејсбук-страницата на Везешари .

ВИДЕО: Оригинална идеја за декорација на велигденските јајца

Нетпрес - 08.04.2015

Лакот за нокти не служи само за маникир! Еве интересен начин како да го искористите. Оние што сакаат уникатни и креативни декорации на велигденски јајца, може слободно да погледнат во својата колекција на лакови за нокти.

Хуманитарен креативен Велигден на Рамстор Мол и дечињата од домот 11 Октомври

Денар - 08.04.2015

По повод големиот христијански празник Велигден, во четврток, 9-ти април, во Рамстор Мол ќе се одржи голема хуманитарна креативна работилница за боење на уникатни велигденски јајца во која главни креативци ќе бидат децата од домот 11-ти Октомври, ...

Хуманитарен креативен Велигден на Рамстор Мол и дечињата од домот 11 Октомври

Макфакс - 08.04.2015

По повод големиот христијански празник Велигден, во четврток, 09-ти април, во Рамстор Мол ќе се одржи голема хуманитарна креативна работилница за боење на уникатни велигденски јајца во која главни креативци ќе бидат децата од домот 11-ти Октомври, ...

Магично велигденско дрво украсено со 10.000 шарени јајца

Fox.mk - 08.04.2015

Едно семејство од Германија две недели декорирало дрво во својот двор со дури 10 ијлади рачно боени и украсени јајца. Украсување на дрва за Велигден е многу популарно во Германија и не е необично.

ФОТО: Магично велигденско дрво украсено со 10.000 шарени јајца

Курир - 08.04.2015

Едно семејство од Германија две недели декорирало дрво во својот двор со дури 10 ијлади рачно боени и украсени јајца. Украсување на дрва за Велигден е многу популарно во Германија и не е необично.

Дали знаете која од овие 3 жолчки е најздрава?

Актуелно24 - 08.04.2015

Бојата на жолчките открива многу за кокошката и нејзината здравствена состојба. За жал, голем дел од јајцата на нашата трпеза не се сосема здрави. Повеќето кокошки цел живот се затворени во кафези во кои нема сонце.

Манифестација „Велигденско јајце“.

Fox.mk - 08.04.2015

Традиционалната манифестација „Велигденско јајце“ оваа година се реализираше во рамките на „Велес град на културата“. Организаторот Општина Велес заради лошите временски услови „Велигденското јајце“го реализираше во поливалентниот простор на ...

Не претерувајте со јајцата за Велигден – Јадете ги до третиот ден од бојадисувањето

Вечер - 08.04.2015

Не претерувајте со јадењето јајца и мрсно за Велигден, советуваат лекарите. Изедете толку колку што јадете во нормален ден. Особено треба да внимаваат лицата кои имаат проблеми со жолчката, но да не се форсираат ниту здравите.

Празнична атмосфера во домот

Вечер - 08.04.2015

Велигден е еден од двата најголеми христијански празници. Симболизира победа, повторно раѓање и будење. Покрај тоа овој празник секогаш се слави во пролет, што е уште една дополнителна можност да се декорира убава, сјајна и свечена трпеза.

Препуштете и се на фантазијата додека ги шарате јајцата

Вечер - 08.04.2015

Велигденските јајца се бојадисуваат на Велики четврток, а од креативноста на домаќинката зависи нивниот изглед. Според нашите обичаи тие најчесто се во црвена боја која ја симболизира крвта на Исус, или пак, се шараат со боја и лушпи од кромид, ...

Што значат велигденските симболи

Вечер - 08.04.2015

Ви презентираме што значат сите симболи без кои не може да помине Велигден. Велигденско јајце Во книгата Македонски народни празници и обичаи пишува: "Во велигденските обичаи и верувања значајно место имаат црвените велигденски јајца...

Велигден нема да ги испразни џебовите, јагнешкото и јајцата поевтини од лани!

Вечер - 08.04.2015

За прв пат по многу години цените на пазарите пред велигденските празници, за разлика од претходната година, не се покачени. Јајцето кое е симбол на овој празник е нешто поевтино од минатата година кога една табла се продаваше од 210 до 260 денари.

Ме фати носталгија за македонски јајца

Вест - 07.04.2015

Фолк-пејачката Сања Барби ќе вапса јајца за Велигден, во Австрија. Таа неколку месеци ќе настапува во српски клуб во Виена. Вели дека отсекогаш го празнувала најголемиот христијански празник и уште како мала совладала многу техники на вапсување, па ...

Наjубаво декорирано јајце во Веро Центар

Црнобело - 07.04.2015

Веро центар по повод Велигденските празници ќе понуди содржини и активности со кои ќе ги забавува и развеселува потрошувачите и ќе придонесе за уште по празнична и повесела атмосфера за сите.

Велигденска изложба

Cooltura - 07.04.2015

Уметничкото училиште „Лазар Личеноски“ ја организира третата Велигденска изложба инспирирана од најголемиот христијански празник Велигден... На изложбата ќе бидат претставени велигденски јајца од порцелан, керамика и гипс кои по повод престојниот ...

Мермерни велигденски јајца

Ladybook - 07.04.2015

Големиот верски празник Велигден започнува за неколку дена па време е да почнете да размислувате како ќе ги обоите своите велигденски јајца. Внимателно погледнете го овој туторијал и направете уникатни јајца со мермерен дезен во различни бои.

Трета Велигденска изложба на средношколците од „Лазар Личеноски“

Радио МОФ - 07.04.2015

Државното средно училиште за ликовна уметност и дизајн „Лазар Личеноски“ – Скопје приредува велигденска изложба која ќе се отвори во галеријата на училиштето во четврток, на 9 април. На годинешното, трето издание на Велигденската изложба ќе бидат ...

Направете Велигденски јајца со изглед на овошје и зеленчук

365 - 07.04.2015

Наближува Велигден и ние секојдневно ви нудиме одлични идеи како да го дочекате овој прекрасен празник. Претворете го 12 април во посебно искуство за вас и вашите роднини и пријатели. Се разбира, една од задолжителните работи кои треба да ...

Како да направите Велигденска галаксија?

Рингераја - 07.04.2015

Дали сакате да имате ваква необична кошничка со Велигденски јајца? Клучни зборови: велигден велигденски јајца декорации Рингераја.мк Вселенски Велигденски јајца /1 1 /1 1 Прв чекор: Сварените јајца обојте ги со црна темперна боја Оставете ги да се ...

Велигденски јајца „Шарено виножито“

Локално - 07.04.2015

Ви претставуваме уште една едноставна идеја за диверзификација на велигденската декорација. Наместо традиционалните еднобојни јајца или пак другиот традиционален модел на шарени јајца ви нудиме велигденски јајца со светкави нијанси од истата боја! ...

Изложба на велигденски јајца во НУЦК „Ацо Шопов“ во Штип

Ирис - 07.04.2015

- Секое училиште и детска градинка има сопствен декориран штанд со велигденски јајца. Наградени ќе бидат два најдобро декорирани штандови, вели Наташа Маневска, директор на НУ ЦК „Ацо Шопов".

Време е за велигденски декорации

Fashionel - 07.04.2015

Еден од омилените празници на припадниците на христијанската вероисповед е Велигден. Токму затоа, непосредно пред овој празник, ние одлучивме да ве инспирираме за тоа како можете да го уредите домот за овој голем празник.

Поевтини јајца и поскапо јагнешко за Велигден

OhridNews - 07.04.2015

На шест дена пред Велигденските празници килограм јагнешко месо во Охрид се продава по цена од 330 до 360, за разлика од лани кога на една недела пред големиот православен празник се нудеше по цената од 300 до 330 денари по килограм.

18 начини да бојадисате велигденски јајца

Lady - 07.04.2015

Велигден се приближува, а како што знаеме, јајцата треба да ги насликаме уште во четврток, а оние кои сакаат да бидат свежо приготвени, можат да го сторат тоа и во сабота. За што и да се одлучите, не заборавајте дека првото јајце секогаш треба да ...

Ученици од повеќе националности вапсуваа јајца

Н.Македонија - 07.04.2015

Во организација на Секторот за превенција при СВР-Куманово, минатата недела во рамките на проектот „Безбедни училишта“ во дворот на училиштето „11 Октомври“ се одржа предвелигденско празнување ВО ООУ „11 ОКТОМВРИ“-КУМАНОВО Учествуваа ученици од сите ...

Декорација на велигдeнски јајца со свила

МакМода - 07.04.2015

Декорирајте ги велигденските јајца на моден начин. Потребни ви се само парченца свила за да направите разиграни декорации на украсните јајца. За да ги направите овие интересни велигденски јајца, потребно ви е: Свежи јајца Свилени марами, вратоврски ...

Колку чини велигденската трпеза?

Орбис - 07.04.2015

Велигден е еден од најубавите православни празници кога радосната вест за Христовото воскресение се пречекува со богата трпеза, со црвени јајца, јагнешко месо, зелена салата, овошје и др. Македонските граѓаните иако се борат со недостаток на парични ...

Наjубаво декорирано јајце во Веро Центар

Скопје инфо - 07.04.2015

Веро центар по повод Велигденските празници ќе понуди содржини и активности со кои ќе ги забавува и развеселува потрошувачите и ќе придонесе за уште по празнична и повесела атмосфера за сите.

,,Велигденски Радости” среќа за најмалите и насмевки кај постарите

Скопје инфо - 07.04.2015

Среќните и насмеани лица овие денови се’ почесто можат да се забележат во Скопје Сити Мол, местото каде што во тек се ,,Велигденските Радости”. Малите зајачиња предизвикуваат големо внимание, прегратки и фотографирања.

Како да ги украсите велигденските јајца без да трошите многу пари?

Скопје инфо - 07.04.2015

Ви здосади секоја година да имате исти јајца? Еве како оваа година да ги направите поинакви. СВИЛЕНИ ЈАЈЦА Еве уште еден метод за шарени велигденски јајца. Потребна ви е ткаенина која е 100% свила (можете да искористите кравата на пример).

Јагнешко се купува само заради традиција

ТВМ - 07.04.2015

Православните верници се подготвуваат за Велигденските празници. Неизбежен дел од празнувањето е и богатата трпеза на која се собира семејството на свечен ручек. Граѓаните кои сакаат да се гостат со јагнешкото месо од својот буџет ќе треба да ...

Вредни награди за наjубаво декорираното јајце во Веро Центар

Press24 - 07.04.2015

Веро центар по повод Велигденските празници ќе понуди содржини и активности со кои ќе ги забавува и развеселува потрошувачите и ќе придонесе за уште по празнична и повесела атмосфера за сите.

ВИДЕО: Еве една интересна идеја за фарбање на велигденските јајца

Сител - 07.04.2015

За да ги вапцате јајцата како галаксија потребно ви е: Јајца, Темперни бои во црна, сина, виолетова, кафеава и бела боја, Четка за бојадисување и мал сунѓер Како да ги бојадисате? Варените јајца бојадисајте ги со црна темперна боја и оставете ги да ...

Започнува хуманитарниот базар: “Од децата за децата” во Скопје Сити Мол

Фактор - 07.04.2015

Среќните и насмеани лица овие денови се’ почесто можат да се забележат во Скопје Сити Мол, местото каде што во тек се ,,Велигденските Радости”. Малите зајачиња предизвикуваат големо внимание, прегратки и фотографирања.

Изложба на велигденски јајца од порцелан изработени од ученици

Република - 07.04.2015

Во средното училиште за ликовна уметност и дизајн „Лазар Личеноски“ а 9 април, четврток, ќе биде отворена изложба на велигденски јајца од порцелан, керамика и гипс. Ова е трета Велигденска изложба, а експонатите се изработени од учениците на „Лазар ...

(ФОТО) Како да ги украсите јајцата со чипка?

Фактор - 07.04.2015

Уште една интересна идеја како да бојадисате велигденските јајца со чипка. Лесно и едноставно …Сликите ви кажуваат ...

Наместо боја за јајца – лак за нокти (ВИДЕО)

Република - 07.04.2015

Интересен трик со кој ќе ги обоите вашите велигденски јајца, без за тоа да користите вештачки бои. Искористете ги вашите лакови за нокти и добијте интересни и разнобојни велигденски јајца.

ВИДЕО: Интересна идеја за фарбање на велигденските јајца

Press24 - 07.04.2015

За да ги офарбате јајцата како галаксија потребно ви се темперни бои во црна, сина, виолетова, кафеава и бела боја, четка за бојадисување и мал сунѓер. Како да ги бојадисате? Варените јајца бојадисајте ги со црна темперна боја и оставете ги да се ...

Што значи секоја боја на велигденските јајца?

Република - 07.04.2015

Се наближува Велики Четврток, денот кога домаќинките треба да ги вапцаат велигденските јајца. Погледнете што значи секоја нивна боја. Црвеното јајце е симбол на Велигден, поради новиот живот, плодноста, компарацијата со Христовото воскреснување.

„Велигденски Радости”,среќа за најмалите и насмевки кај постарите

еМагазин - 07.04.2015

Во Скопје Сити Мол во тек се „Велигденските Радости”, настан во кој децата се радуваат на животните, се фотографираат со нив и цртаат велигденски јајца во рамките на работилницата наменета за нив.

ВИДЕО: Направете ги најубавите велигденски јајца со лак за нокти

Курир - 21.04.2016

Интересен начин на боење на велигденските јајца. Со помош на лак за нокти оваа жена ги прави во повеќе нијанси јајцата, а тие изгледаат совршено. Се што ви е потребно е вода и вашите омилени лакови за нокти! Погледнете како се изработуваат ...

Како да украсите јајца со ориз

Вечер - 07.04.2015

Украсете ја својата велигденска трпеза со јајца во шарен ориз и воодушевете ги гостите и домашните Се што ви е потребно е ориз, пластично ќесе, вода, прехранбена боја, четкичка, малку лепак и варени јајца.

Мали зајчиња од салфетки и пиленца од јајца

Вечер - 07.04.2015

Садот за јајца може да послужи за сервирање на француска салата, а салфетите во облик на зајачиња ќе ги развеселат најмладите. Централните аранжмани што може да се јадат може да ја заменат вазната со цвеќиња.

Секој ден изложба „Шарено Велигденско јајце“ во Штип

Пулс24 - 07.04.2015

Општина Штип во соработка со Домот на културата „Ацо Шопов‘‘ по повод Велигденските празници, традиционално по петти пат ќе ја реализира манифестацијата „Шарено велигденско јајце“. Секое училиште и детска градинка има сопствен декориран штанд со ...

Весел Велигден: Како да направите шарени јајца во повеќе бои? (видео)

Црнобело - 06.04.2015

Време е оваа година да ги промените техниките со кои ги боите велигденските јајца. Еднобојните можеби се најлесни за изработка, но тоа не значи дека се најпривлечни за око. Затоа, ви предлагаме да направите шарени јајца во повеќе бои низ само ...

Одбележан Меѓународниот ден на аутизмот 2ри Април

Рингераја - 06.04.2015

Здружението ВО МОЈОТ СВЕТ и оваа 2015 година, традиционално го одбележа 2-ри Април, меѓународниот ден на аутизмот со пригодна програма. Место на настанот беше скопскиот Capitol Mall Клучни зборови: аутизам меѓународен ден во мојот свет Ден на ...

Уникатни идеи за бојадисување на велигденски јајца

Кајгана - 06.04.2015

Велигденските јајца се обележје на големиот христијански празник Велигден. Оваа традиција денеска прерасна во вистинска уметност во која подеднакво уживаат и возрасните и децата. Bored Panda издвои неколку интересни идеи за бојадисување на ...

Неверојатно креативни идеи за декорација на велигденските јајца

Кафе пауза - 06.04.2015

Не постои правилен начин на кој можете да ги декорирате вашите велигденски јајца, бидејќи различни култури ширум светот пронашле илјадници начини на кои можат да уживаат во оваа античка традиција.

Креативни дизајни за велигденски јајца

Факултети - 06.04.2015

Не постои правилен начин за декорирање на велигденските јајца - културите низ целиот свет самите откриле сопствен начини преку кои уживаат во оваа античка традиција. Сите тие ги претвораат јајцата во прекрасна и симболична уметност.

Велигденски јајца со чипка

Локално - 06.04.2015

Веројатно нема како да минете без вапцани јајца, сепак традицијата е таква. Но, има и алтернативни начини за украсување на велигденските јајца, од кои некои исклучително лесни, а толку спектакуларни! Таков одличен начин за декорација е со чипка.

Наjубаво декорирано јајце во Веро Центар

Факултети - 06.04.2015

Веро центар по повод Велигденските празници ќе понуди содржини и активности со кои ќе ги забавува и развеселува потрошувачите и ќе придонесе за уште по празнична и повесела атмосфера за сите.

Велигденските симболи и традиции

А1 On - 06.04.2015

history.com Нема да ги најдете во Библијата, но многумина ги негуваат велигденските традиции веќе со векови. Најпознатиот секуларен симбол на христијанскиот празник е велигденското зајаче, кое наводно дошло во Америка со германските емигранти заедно ...

3 инспиративни велигденски декорации на нокти

МакМода - 06.04.2015

Прославете го Велигден на шик начин. Ова се идеи за украсување на нокти во знакот на големиот празник Велигден, што може да ги направите сами. Декорација – јајца Јајцата се препознатлив симбол на овој празник.

Цената на јагнешкото и годинава ги шокираше граѓаните

Дума - 06.04.2015

Без вапцани јајца и јагнешко месо не може да се замисли трпезата за време на Велигденските празници. Тие се карактеристични за овој голем Христијански празник, па велешани на две недели од празникот се подготвуваат колку што можат да ја наполнат ...

Најубаво декорирано јајце во Веро Центар

Точка - 06.04.2015

Веро центар по повод Велигденските празници ќе понуди содржини и активности со кои ќе ги забавува и развеселува потрошувачите и ќе придонесе за уште по празнична и повесела атмосфера за сите.

Направете ги најубавите велигденските јајца со лак за нокти

Press24 - 06.04.2015

Интересен начин на вапцање на велигденските јајца. Со помош на лак за нокти оваа жена ги прави во повеќе нијанси јајцата, а тие изгледаат совршено. Погледнете како се изработуваат ...

ВИДЕО: Ги гледате ли голите гради меѓу велигденските јајца, погледнете подобро

Сител - 06.04.2015

Ако погледнете подобро ќе ги забележите голите гради меѓу велигденските ...

Направи си сам – идеи за Велигден

Фактор - 06.04.2015

Велигден тропа на вратата, а вие уште немате време да се подготвите за празникот. Видете ги нашите брзи идеи и направете си сами убава велигденски декорации за неколку минути. Убава вазна за Велигден Со помош на неколку стаклени тегли, боја или ...

Велигденските симболи и традиции

Шеталиште - 06.04.2015

Нема да ги најдете во Библијата, но многумина ги негуваат велигденските традиции веќе со векови. Најпознатиот секуларен симбол на христијанскиот празник е велигденското зајаче, кое наводно дошло во Америка со германските емигранти заедно со ...

Цените пред празници се качуваат до небо: Колку ќе ве чини велигденската трпеза

еМагазин - 06.04.2015

Јагнешко или свинско печење, а може и печена кокошка, руска салата, сувомеснати, некој благ специјалитет, торта или колачи, убаво црвено вино. Најважен дел се секако јајцата украсени во најразлични бои.

Наjубаво декорирано јајце во Веро Центар

Курир - 06.04.2015

Веро центар по повод Велигденските празници ќе понуди содржини и активности со кои ќе ги забавува и развеселува потрошувачите и ќе придонесе за уште по празнична и повесела атмосфера за сите.

Направете уникатни велигденски јајца со салфети

Боза - 06.04.2015

Ова е можеби една од најлесните техники за фарбање на јајца, иако навидум личи на прилично комплицирана. Потребни ви се: -јајца -салфети со интересни дизајни -домашно подготвен шербет Најпрво го правите шербетот кој не треба да биде многу густ.

Велигденски јајца со ликови од познатите, го има и газето на Ким Кардашијан!

Вечер - 06.04.2015

Навистина ќе ви биде жал да ги кршите овие јајца и да ги јадете, бидејќи станува збор за ремек-дела. Еден уметник направил велигденски јајца со ликовите на најлегендарните карактери и ѕвезди од шоу бизнисот.

Празнична магија во домот

Вечер - 06.04.2015

Велигденската трпеза нека биде расцветана и весела во знак на зајачиња и шарени јајца. Лилјаните, лалињата, нарцисите, темјанушките и гроздовите зумбули ќе внесат во домот пролетен здив...

Цвекло за виолетови јајца, кељ за зелени...

Вечер - 06.04.2015

Здрави бои: Дали сакате велигденската трпеза да ја красат рачно обоени и насликани велигденски јајца? Испробајте ги техниките на боење со кромид, кељ, цвекло или пак, со кора од портокал Правилото е едноставно - во литар вода додадете 800 грама ...