TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нова бомба на СДСМ: Аудио разговори од партиски местенки во судството

Призма - 15.02.2015

Во Македонија нема владеење на правото. Постои директна спрега меѓу власта и правосудниот систем, спротивно на Уставот, изјави претседателот на СДСМ Зоран Заев откако обелодени нови аудио снимки како докази за урнисаниот интегритет на македонското ...

Пендаровски пред почетокот на пресот на СДСМ: Исклучете ги телефоните!

Фокус - 15.02.2015

За не не слушаат, прокоментира на шега тој пред почетокот на пресот на Заев. Во секој момент треба да започне пресот на кој се очекува лидерот на СДСМ Зоран Заев да ја објави втората „бомба“ во рамки на проектот „Вистината за Македонија“.

Заев: Ќе чуете како власта нарачува судски пресуди, се местат судии и обвинители!

Фокус - 15.02.2015

Ќе чуете како Груевски, Мијалков, Јанкуловска, Ставревски директно се мешаат во судската власт, рече лидерот на СДСМ. Ќе чуете како власта го контролира судскиот систем, рече лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес конференцијата кој предмалку започна.

Заев објави уште пет прислушкувани разговори

Канал5 - 15.02.2015

Лидерот на СДСМ Заев на Бихаќка на прес конференција објави нови прислушувани разговори меѓу поранешни и актуелни министри,градоначалници, новинари и судии. Меѓу материјалите кои јавно се презентирани, објавена е и снимката на министерката ...

Дали Заев потрошил 29 и пол години за преслушување на снимените разговори на 26 000 лица?

Канал5 - 15.02.2015

Математиката покажува дека е речиси невозможно лидерот на Зоран Заев да поседува и да преслушал телефонски разговори од 26 илјади лица, бидејќи за истото би му биле потребни 29 ипол години, а не пет до шест месеци како што тој самиот тврди.

Може ли Заев да ја води СДСМ?

Канал5 - 15.02.2015

Нервоза завладеа во Социјалдемократскиот сојуз откако нивниот лидер, Зоран Заев откри дека поседува прислушувани телефонски разговори и на Бранко Црвенковски, Стево Пендаровски, Радмила Шекеринска и коалициониот партнер Андреј Жерновски, откриваа ...

Заев : Власта местела судски одлуки

Телма - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев тврди дека премиерот Никола Груевски и директорот на УБК Сашо Мијалков месетеле судски одлуки . Тој на денешната прес конференција објави снимка меѓу директорот на УБК Сашо Мијалков и тогашниот вицепремиер Муса ...

Видео од прес конференцијата на Зоран Заев

Алсат-М - 15.02.2015

Денеска, во 14.00 часот, во седиштето на СДСМ, претседателот на партијата, Зоран Заев одржа прес конференција на која презентираше нови аудио записи. Материјалот Ви го пренесуваме во ...

Заев : министри и новинари договорале судски одлуки

Deutsche Welle - 15.02.2015

Лидерот на опозицискиот СДСМ, Заев на прес-конференција откри нови детали од ткн. „бомба“. Објавени разговори од владини министри, новинари и судии кои сведочат за контролата врз судската власт од страна на Владата Скандалозни разговори меѓу ...

Разговор број 2: Мијалков му порачува на Џафери дека не смее да се блокира изборот за претседател на Врховниот суд

Фокус - 15.02.2015

За ова нема отстапки, дециден е Мијалков пред Џафери. Вториот разговор што го објави лидерот на СДСМ Зоран Заев открива дека шефот на тајната полиција и член на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Сашо Мијалков го прекорува вицепремиерот за спроведување ...

Заев објави пет нови снимки за наводната поврзаност на власта и судството

Вест - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев објави пет нови снимки од телефонски разговори на денешната прес-конференција, на кои, според него, може да се види поврзаноста помеѓу власта и судството. Според Заев, првиот разговор е помеѓу министерката за ...

Заев објави снимки за спрегата помеѓу власта и правосудството

24 Вести - 15.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев објави нови пет тонски записи од прислушувани разгвори кои, како што рече, ја докажуваат врската меѓу судството и власта. Власта диктирала пресуди, избирала и разрешувала судии, вклучително и првиот човек на Врховниот ...

Дел од телефонските разговори што ги објави Заев (видео)

Телма - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев објави пет нови снимени телефонски разговори преку кои ја обвини извршната власт дека има директно влијание врз изборот на судии и носењето судски одлуки. Објавуваме дел од аудио снимките презентирани на денешната ...

Заев објави „бомба“ за судството, тврди дека се местеле судски одлуки и избори на судии

24 Вести - 15.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев ја фрли и втората т.н бомба, овој пат врз судството. Тој денеска презентираше пет телефонски разговори за кои тврди дека се доказ за злоупотреби на власта при местење на судски одлуки и поставување на, како што рече, ...

ФОТО: Заев ја фрли втората „бомба“ врз судството

Утрински - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев ја фрли втората „бомба“ врз судството и како што рече, може да се види како се местени судски одлуки, унапредувани судии, како е одблокиран изборот на претседателот на Врховниот суд.

Заев денеска ке објави нова ‘бомба’

Алсат-М - 15.02.2015

Dенеска, во 14.00 часот, во седиштето на СДСМ, ќе се одржи прес конференција на којашто ќе се обрати претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Прес конференцијата ќе може во живо да следи и на интернет страницата на СДСM.

Заевден

Press24 - 15.02.2015

Драма во пет чина во следните триесетина дена ќе гледа Македонија. Ако може да му се верува на сценаристот, бомбашката офанзива ќе треба да заврши некаде пред Велигден. Според досегашната практика, тоа би требало да бидат пет до шест ...

Заевден

Курир - 15.02.2015

Д рама во пет чина во следните триесетина дена ќе гледа Македонија. Ако може да му се верува на сценаристот, бомбашката офанзива ќе треба да заврши некаде пред Велигден. Според досегашната практика, тоа би требало да бидат пет до шест ...

Заев: Јанкулоска договорала пресуди со Маневски

Нова ТВ - 15.02.2015

Разговорот помеѓу министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот министер за правда Михајло Маневски е првиот снимен разговор кој СДСМ го емитува во моментов. Тие договараат судска одлука во корист на брат на судијка од судскиот ...

Заев: Тоа што ќе го слушнете денеска ги надминува границите на скандалот

+инфо - 15.02.2015

Ова што денеска ќе го слушнете ги надминува границите на скандалот, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешната прес конференција. - Ќе слушнете како Груевски и Мијалков како со неколкумина соработници заедно местеле судски и обвинителски ...

Заев: Мијалков и Муса Џафери договарале прв човек на Врховниот суд

Нова ТВ - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев објави снимка на која разговараат директорот на УБК Сашо Мијалков и тогашниот вицепремиер Муса Џафери, а според Заев на снимката се договара местење на прв човек на Врховниот суд.

(АУДИО) Заев: Јанкулоска издејствува отфрлање кривична пријава против Ставрески кај обвинителот Зврлески

А1 On - 15.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев објави снимен разговор на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска со поранешниот министер за правда Михајло Маневски како местат избор на судија, разговор за како што рече местење на претседател на Врховниот ...

Заев манипулира со искреираните материјали за да внесе страв и да уценува

Курир - 15.02.2015

Јасно е и логично- невозможно е Зоран Заев сам да ги преслушал сите снимки кои тврди дека ги поседува. Опозицискиот лидер влеа страв кај македонските граѓани кога обелодени дека има материјали од прислушувани разговори на 26.000 луѓе.

Заев објави снимки како се местеле судии и пресуди, како се правел пазарот со ДУИ... (ВИДЕО)

МКД - 15.02.2015

Како се избираат судиите, како се разрешуваат судиите, кој и како и чии ќерки мести за судии, како се завршуваат работите со кривичните пријави... се темите на денешните снимки што претседателот на СДСМ Зоран Заев ги објави денеска на конференцијата ...

Втората „бомба“ на Заев фрлена врз судството

Р.С.Европа - 15.02.2015

Претседателот на опозицискиот СДСМ Зоран Заев денеска објави нови, како што вели, докази за криминал и злоупотреби на власта. На прес-конференцијата во партиското седиште, тој објави пет телефонски разговори, прислушувани од, како што рече, ...

Заев манипулира со искреираните материјали за да внесе страв и да уценува

Press24 - 15.02.2015

Јасно е и логично- невозможно е Зоран Заев сам да ги преслушал сите снимки кои тврди дека ги поседува. Опозицискиот лидер влеа страв кај македонските граѓани кога обелодени дека има материјали од прислушувани разговори на 26.000 луѓе.

Заев: Власта целосно го контролира судскиот систем (аудио)

Кајгана - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев тукушто објави нови аудио снимки, според кои, како што рече, се гледа директната спрега меѓу власта и судството. „Ќе слушнете како Груевски и Мијалков заедно со ДУИ местеле судски и обвинителски одлуки, избори и ...

ВИДЕО Прес конференцијата на Зоран Заев за втората „бомба“

+инфо - 15.02.2015

Погледнете ја снимката од прес конференцијата на која лидерот на СДСМ, Зоран Заев, обвини за спрега на власта и судството во земјава. Тој денеска објави пет снимки од незаконски прислушувани разговори на кои се гласови на ...

Заев не знае да брои или лаже?

Нетпрес - 15.02.2015

Јасно е и логично- невозможно е Зоран Заев сам да ги преслушал сите снимки кои тврди дека ги поседува, објавува Курир. Опозицискиот лидер влеа страв кај македонските граѓани кога обелодени дека има материјали од прислушувани разговори на 26.000 луѓе.

Заев: Власта целосно го контролира судскиот систем

Макфакс - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во недела објави нови аудио снимки, според кои, како што рече, се гледа директната спрега меѓу власта и судството. „Ќе слушнете како Груевски и Мијалков заедно со ДУИ местеле судски и обвинителски одлуки, избори и ...

Заев објави нови снимки, за спрегата помеѓу власта и правосудството

Телеграф - 15.02.2015

Заев нагласи дека со ваквото дејствување се урива Уставот на Република Македонија и членовите кои се однесуваат на слободата и приватноста на комуникацијата, како и оние кои се однесуваат на владеење на правото, поделбата на власта, независноста на ...

АУДИО Снимените разговори што денеска ги објави СДСМ

+инфо - 15.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска објави аудио снимка меѓу министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и поранешниот министер за правда Михајло Маневски. - Во овој разговор се спомнуваат премиерот Никола Груевски, претседателот на ...

Заев: Упад на Груевски во судството

+инфо - 15.02.2015

Ја пренесуваме во целост прес конфренцијата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев: „Имаме обврска да ја обелодениме Вистината за Македонија. Ветивме дека тоа ќе го направиме и продолжуваме. Објавивме тежок политички скандал, дека братучедската двојка, ...

(АУДИО) Заев: Како догoворале Мијалков и ДУИ избор на претседател на Врховен суд

А1 On - 15.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев објави снимка на директорот на УБК Сашо Мијалков и Муса Џафери од ДУИ каде раговараат околу изборот на претседател на Врховен суд. Според Заев се договора како да се избере престедател на Врховен суд.

Судството епицентар на втората „бомба“ на Заев

Капитал - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска продолжи со објавување на, како што ги нарекува, доказите од проектот „Вистината за Македонија“. Овој пат тој обвини за „контрола воспоставена од власта врз судството и правосудниот систем во Македонија“.

Никој не сака обвинет за шпиунажа и велепредавство за партиски лидер

Press24 - 15.02.2015

Во редовите на СДСМ владее нервоза, но и страв. Партискиот лидер не ги поштеди ниту своите најблиски соработници од уцени и закани. Напротив, неколку пати кон нив го вперува прстот повторувајќи им дека и за нив има материјали меѓу оние кои ќе ги ...

Никој не сака партиски лидер обвинет за велепредавство и шпиунажа

Нетпрес - 15.02.2015

Во редовите на СДСМ владее нервоза, но и страв. Партискиот лидер не ги поштеди ниту своите најблиски соработници од уцени и закани, објавува Курир. Напротив, неколку пати кон нив го вперува прстот повторувајќи им дека и за нив има материјали меѓу ...

Заев: Власта целосно го контролира судскиот систем

OhridNews - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска објави нови аудио снимки, според кои, како што рече, се гледа директната спрега меѓу власта и судството. „Ќе слушнете како Груевски и Мијалков заедно со ДУИ местеле судски и обвинителски одлуки, избори и ...

Никој не сака обвинет за велепредавство и шпиунажа за партиски лидер

Курир - 15.02.2015

Во редовите на СДСМ владее нервоза, но и страв. Партискиот лидер не ги поштеди ниту своите најблиски соработници од уцени и закани. Напротив, неколку пати кон нив го вперува прстот повторувајќи им дека и за нив има материјали меѓу оние кои ќе ги ...

(ВИДЕО) Заев: Нови скандалозни докази – Упад на Груевски во судството

А1 On - 15.02.2015

Имаме обврска да ја обелодениме Вистината за Македонија. Ветивме дека тоа ќе го направиме и продолжуваме, рече на денешната прес конференција претседателот на СДСМ Зоран Заев. Во продолжение целиот прес интегрално: Објавивме тежок политички скандал, ...

ЗАЕВ ОБЈАВИ ПРАВОСУДНА „БОМБА“: „Се местеле судски одлуки, избори и унапредување на судии“

Академик - 15.02.2015

Истакнувајќи дека она што е на снимките е „грозно“, Заев нагласи дека со снимките со прислушкувани разговори може да се слушне како се местеле судски и обвинителски одлуки, како се местеле избори и разрешување на судии, какко местеле претседатели на ...

ВИДЕО: Латас му одговори на Заев за прислушувањата

Press24 - 15.02.2015

Латас во Дневникот на Сител рече дека веќе паднала фамата дека македонската полиција ги прислушкува македонските граѓани. -Денес видовме објавени, прислушкувани според нив на првиот човек на ДБК Сашо Мијалков и министерката за внатрешни работи ...

Заев ги стави бизнисмените во грч- извлече ли лична корист?

Курир - 15.02.2015

Зоран Заев ги држи граѓаните под закана, сопартијците со уцена, а бизнисмените во грч. Неговите помпезни најави за материјали кои ги поседува, се вперени кон сите. Не е прв пат лидерот на СДСМ да ги помеша политиката и бизнисот.

Заев манипулира со бројката од 26.000 прислушувани и сака да сее страв

Сител - 15.02.2015

Невозможно е за 6 месеци да се преслушаат телефонски разговори на 26.000 граѓани, коментираат познавачите. Според нив ако еден разговор траел во просек по 2 минути за слушање на сите разговори потребни се 260.000 часа или 29.5 години.

Може ли осомничен за случај како пуч да ја предводи опозицијата?

Сител - 15.02.2015

Заканата на Заев дека поседува и ќе објави преслушкувани телефонски разговори е насочена и кон неговото членство коментираат експертите. Според нив сопартијците на Заев сфатиле како лидерот сака да ги држи во свои раце конците не само на СДСМ туку и ...

АУДИО: Разговор на Јанкулоска и Маневски-како се избираат и разрешуваат судии

А1 On - 15.02.2015

Разговорот на министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска со министерот за правда Михајло Маневски. Според СДСМ двајв=цата местат судска одлука за брат на членка во Судскиот совет.

ЖИВО: Втора бомба, прес конференција на Зоран Заев

А1 On - 15.02.2015

Во 14.00 часот, во седиштето на СДСМ, ќе се одржи прес конференција на којашто ќе се обрати претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Прес конференцијата ќе може во живо да се следи и на интернет страницата на СДСМ, (http://sdsm.org.mk/), а линкот ќе биде ...

Заев - Власта мести судски одлуки и именува и разрешува судии

Р.С.Европа - 15.02.2015

Со денеска објавените разговори, рече Заев, се покажува како Груевски и Мијалков, со неколкумина свои соработници и функционери од ДУИ местеле судски и обвинителски одлуки, избори и разрешување на судии, претседатели на судови, унапредувања на ...

Автогoл на Заев: Латас ги загубил тужбите за кои го обвинуваше Заев!

Курир - 15.02.2015

Заев неколкупати посочи дека поседува разговори и од новинари, а денес како што кажа објави н разговор со уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ-Латас. Имено, Заев посочи дека новинарот Латас обавил телефонски разговор кој се однесувал на ...

Денеска во 14 часот Заев ќе продолжи со „бомбите“ (ВИДЕО)

МКД - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев во 14 часот ќе продолжи со објавувањето на снимените материјали кои партијата ги поседува. Според досегашните најави Заев денеска би требало да објави дел од снимените материјали од кои ќе се видело и дел од ...

Новите делови од „бомбата“ доказ дека материјалите се од странски служби?

Алфа - 15.02.2015

Зоран Заев објави нови делови од таканаречената бомба. На денешната прес конференција пушти снимки за кои тврди дека се прислушувани разговори на министри, новинари, како и на шефот на ДБК.

Заев самиот си потврди дека Мијалков бил прислушкуван од странски центри

Курир - 15.02.2015

Зоран Заев нафрли деновиве огромен број на обвинувања, но секојдневно демантирајќи се самиот себе, се докажува дека излажа на многу теми. Така, најавувајќи ја својата бомба, лидерот на СДСМ обвинуваше дека премиерот Никола Груевски и Сашо Мијалков ...

ЖИВО: Прес-конференција на Заев, се очекува нова „бомба“

Нова ТВ - 15.02.2015

Денеска за во 14.00 часот, најголемата опозициска партија СДСМ, најави прес конференција на којашто ќе се обрати претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Се очекува денешната прес-конференција да биде продолжение на првичната на која Заев објави дека над ...

Страв и нервоза во опозицијата по "бомбите" на Заев - Експерти: На СДСМ му се неопходни промени

Алфа - 15.02.2015

Во СДСМ владее и нервоза, страв и неизвесност откако партискиот лидер на членовите и раководителите им порача дека има папки со нивни прислушувани разговори. Аналитичари коментираат – ова е обид за суптилна закана.

Кој прислушувал – снимен разговор и на шефот на УБК

Телеграф - 15.02.2015

Лидерот на опозицијата Зоран Заев денеска, меѓу неколкуте снимени материјали, објави и разговор меѓу директорот на УБК, Сашо Мијалков и вицепремиерот Муса Џафери Лидерот на опозицијата Зоран Заев денеска, меѓу неколкуте снимени материјали, објави и ...

Латас ги изгубил судските случаи за кои се зборува на снимката?

Телеграф - 15.02.2015

Заев посочи дека новинарот Латас објавил телефонски разговор кој се однесувал на судската власт и обвини дека на новинарот му успева да ги добие сите судски процеси Новинарот и уредник на телевизијата „Сител“, Драган Павловиќ-Латас ги изгубил ...

Заев докажа: Мијалков и Груевски не стојат зад прислушувањето

Сител - 15.02.2015

Заев и денес продолжи со објавување на материјалите за кои е осомничен во акцијата „Пуч“ и кои според пријавата се добиени од странски центри. тој обелодени телефонски разговор на шефот на УБК, Сашо Мијалков во кој тој инсистира на чело на Врховниот ...

Латас: СДСМ денес покажа само дека нивна судијка пресудила во корист на СДСМ

Курир - 15.02.2015

Драган Павловиќ- Латас ги загубил сите судски предмети во Апелациониот суд во Скопје кој ги водела судика блиска до СДСМ, со што целосно се негираат тврдењата на Зоран Заев изнесени на денешната прес-конференција.

СДСМ објави нови снимки, тврди дека власта го контролира судството

Глас на Америка - 15.02.2015

ВМРО-ДПМНЕ реагираше дека Заев „го продолжува своето одработување за странски центри со објавување на креирани материјали“ Водачот на опозициската партија СДСМ денес презентираше нови аудио-материјали со коишто ја обвини власта за директно мешање во ...

АНАЛИТИЧАРИ: Кој издава наредба сам себе да се снима?

Телеграф - 15.02.2015

Како е можно тој што, наводно издал наредби за снимање, во исто време и самиот себе да се прислушува. Ова е прашањето што го покренаа аналитичари по објавите на Зоран Заев Како е можно тој што, наводно издал наредби за снимање, во исто време и ...

Заев објави нови снимки – Втората „бомба“ фрлена врз судството

МК News - 15.02.2015

Најголемата опозициска партија СДСМ, денеска одржа прес-конференција на која претседателот Зоран Заев објави нови аудио снимки од телефонски разговори кои наводно се доказ за криминални активности на владејачките структури што во изминативе месеци ...

(АУДИО) Мијалков и Муса Џафери договорале прв човек на врховниот суд

Бриф - 15.02.2015

На прес конференцијата на СДСМ, лидерот Зоран Заев презентираше докази, снимени телефонски разговори за именување и разрешување на судии. Братучедот на Никола Груевски, Сашо Мијалков во телефонски разговор со Муса Џафери договара прв човек на ...

Кој сака обвинет за шпионажа и велепредавство за партиски лидер?

Пулс24 - 15.02.2015

Во редовите на СДСМ владее нервоза, но и страв. Партискиот лидер не ги поштеди ниту своите најблиски соработници од уцени и закани. Напротив, неколку пати кон нив го вперува прстот повторувајќи им дека и за нив има материјали меѓу оние кои ќе ги ...

ВО ЖИВО: Прес конференцијата на Зоран Заев

Sky - 15.02.2015

Попладнево во 14 часот во седиштето на СДСМ е закажана прес конференеција, на која ќе се обрати Зоран Заев, соопштија предмалку од опозицијата. Граѓаните се во очекување на обелоденување на "бомбата" на СДСМ,.

ВО ЖИВО: Заев денеска ќе објави нова ‘бомба’

Либертас - 15.02.2015

Денеска, во 14.00 часот, во седиштето на СДСМ, ќе се одржи прес конференција на којашто ќе се обрати претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Прес конференцијата ќе може во живо да следи и на интернет страницата на ...

Заев ја фрли и втората „бомба“

Тера - 15.02.2015

Најголемата опозициска партија СДСМ, денеска одржа прес-конференција на која претседателот Зоран Заев објави нови аудио снимки од телефонски разговори кои како што рече се доказ за криминални активности на владејачките структури што во изминативе ...

ВО ЖИВО: Прес конференција на лидерот на опозицијата Зоран Заев

Фактор - 15.02.2015

За кусо почнува прес конференцијата на Зоран Заев, во просториите на СДСМ. Настанот можете да го следите на каналот на Јутјуб на следниот линк ...

ФОТО Пресот на Заев почна, во седиштето на опозицијата врие како во кошница

Sky - 15.02.2015

Предмалку во седиштето на СДСМ почна прес конференеција, на која ќе се обрати, лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Според фотографиите, за прес конференцијата има огромна заинтересираност од медиумите, но и граѓаните кои ја поддржуваат опозицијата.

Кој сака велепредавник за партиски лидер?

Денешен - 15.02.2015

Во редовите на СДСМ владее нервоза, но и страв. Партискиот лидер не ги поштеди ниту своите најблиски соработници од уцени и закани. Напротив, неколку пати кон нив го вперува прстот повторувајќи им дека и за нив има материјали меѓу оние кои ќе ги ...

Заев лажел и за бројот на материјали кои ги поседува

Денешен - 15.02.2015

Јасно е и логично- невозможно е Зоран Заев сам да ги преслушал сите снимки кои тврди дека ги поседува. Опозицискиот лидер влеа страв кај македонските граѓани кога обелодени дека има материјали од прислушувани разговори на 26.000 луѓе.

(Дополнето) Заев: Еве како затворите во Македонија се полни со политички затвореници

Либертас - 15.02.2015

- Имаме обврска да ја обелодениме Вистината за Македонија. Ветивме дека тоа ќе го направиме и продолжуваме – изјави лидерот на СДСМ на денешната прес конеренција. Неговиот говор ви го репенсуваме интегрално: Објавивме тежок политички скандал, дека ...

(Дополнето): ВО ЖИВО: Заев: Мијалков и Муса Џафери договарале прв човек на Врховниот суд

Либертас - 15.02.2015

- Денеска ќе чуете како Груевски и Мијалков заедно со ДУИ местеле суски и обвинителски одлуки. Местеле избори и разрешување на судии, претседатели на судовите, унапредување на судии. Ќе чуете каква контрола воспоставиле на чело со Груевски и ...

Зоран Заев ги држи граѓаните под закана, сопартијците со уцена, а бизнисмените во грч...

Пулс24 - 15.02.2015

Колкава лична корист извлече Заев? Неговите помпезни најави за материјали кои ги поседува, се вперени кон сите. Не е прв пат лидерот на СДСМ да ги помеша политиката и бизнисот. Овој пат, на штета на целата држава, Заев им се закани на сите со ...

(АУДИО) Разговорите за поврзаноста на судството и власта според Заев

еМагазин - 15.02.2015

Претседателот на опозицискиот СДСМ Зоран Заев денеска објави нови, како што вели, докази за криминал и злоупотреби на власта . На прес-конференцијата во партиското седиште, тој објави пет телефонски разговори.

(АУДИО) Заев: Јанкулоска и Маневски местат судска одлука!

Бриф - 15.02.2015

Првата снимка што ја презентираше лидерот на СДСМ, Зоран Заев на денешната прес конференција беше разговор помеѓу министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и тогашниот министер за правда Михајло Маневски, како местат судска одлука за брат ...

Втората „бомба“ на Заев фрлена врз судството

еМагазин - 15.02.2015

Претседателот на опозицискиот СДСМ Зоран Заев денеска објави нови, како што вели, докази за криминал и злоупотреби на власта. На прес-конференцијата во партиското седиште, тој објави пет телефонски разговори, прислушувани од, како што рече, ...

(ВО ЖИВО) Заев: Слушнете како Латас интервенира да добие судскa одлука

Либертас - 15.02.2015

Заев на денешниот прес пушти прислушкуван разговор на кој, како што рече, Драган Павловиќ – Латас директно кај сопругата на поранешниот министер за правда Михајло Маневски, судиката Филимена Маневска интервенира за судските ...

Заев се изгуби во лагите: Латас ги загубил тужбите за кои го обвинуваше Заев!

Пулс24 - 15.02.2015

Заев неколкупати посочи дека поседува разговори и од новинари, а денес како што кажа објави н разговор со уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ-Латас. Заев посочи дека новинарот Латас обавил телефонски разговор кој се однесувал на судската ...

Заев: денешните снимки се доказ зошто затворите се полни со политички затвореници

Фактор - 15.02.2015

Зоран Заев на денешната прес конференција објави пет телефонски снимки во кои, според Заев се разоткрива начинот на кој функционира македонското судство. На снимките можат да се чујат разговори на министри, политичари, новинари, како зборуваат за ...

Зоран Заев самиот си потврди дека Мијалков бил прислушкуван од странски центри

Пулс24 - 15.02.2015

Зоран Заев нафрли деновиве огромен број на обвинувања, но секојдневно демантирајќи се самиот себе, се докажува дека излажа на многу теми. Така, најавувајќи ја својата бомба, лидерот на СДСМ обвинуваше дека премиерот Никола Груевски и Сашо Мијалков ...

Заев го обвини Латас за пресуди кои новинарот ги загубил на суд

Република - 15.02.2015

Откако многупати досега посочи дека има разговори од новинари, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска излезе со разговор со уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ-Латас. Според првиот човек на опозицијата Латас обавил телефонски разговор кој ...

Сопартијците на Заев под уцена, бизнисмените во грч

Република - 15.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, ги држи граѓаните под закана. Тој посочи дека поседува материјали за дури 26.000 граѓани, со што ги држи сите под свое, па дури и своите сопартијци. Сопартијците се под уцена, а бизнисмените во грч.Неговите ...

На Заев му требале 30 години за да ги преслуша материјалите за сите 26.000 прислушкувани граѓани

Република - 15.02.2015

Со објавувањето на информацијата дека има материјали од прислушувани разговори на 26.000 луѓе лидерот на опозицијата Зоран Заев влеа страв кај граѓаните. Тој тврди дека сам ги преслушал сите материјали кои тврди дека и го поседува и со кои се ...

Латас: СДСМ денес покажа само дека нивна судијка пресудила во корист на СДСМ!

Пулс24 - 15.02.2015

Драган Павловиќ- Латас ги загубил сите судски предмети во Апелациониот суд во Скопје кој ги водела судика блиска до СДСМ, со што целосно се негираат тврдењата на Зоран Заев изнесени на денешната прес-конференција.

Нервоза во СДСМ, членството не сака лидер обвинет за велепредавство и шпионажа

Република - 15.02.2015

Тврдењето на Зоран Заев дека поседува многу приватни и службени телефонски разговори на луѓе, па дури и свои сопартијци, внесе страв и нервоза во СДСМ, каде лидер е токму тој. Заев неколку пати кон нив го вперува прстот повторувајќи им дека и за нив ...

(ВИДЕО) Од снимките што ги презентираше Зоран Заев

Фактор - 15.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на денешната прес конференција ги објави новите телефонски снимки во кои, според Заев се разоткрива начинот на кој бил уапсен Љубе Бошкоски и медиумската обработка на овој ...

(ЖИВО) Втора бомба, прес конференција на Зоран Заев

Локално - 15.02.2015

Во 14.00 часот, во седиштето на СДСМ, ќе се одржи прес конференција на којашто ќе се обрати претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Прес конференцијата ќе може во живо да се следи и на интернет страницата на СДСМ, (http://sdsm.org.mk/), а линкот ќе биде ...

Дали Заев самиот си потврди дека Мијалков бил прислушкуван од странски центри?!

Република - 15.02.2015

Нови обвинувања стигнаа од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, но со своите изјави тој постојано се демантира самиот себе. Тоа само покажува дека има лаги на многу теми искажани токму од лидерот на опозицијата.

Пеколот на Заев

Вечер Прес - 15.02.2015

СДСМ и Заев го прозваа и Латас за ургенции на Суд. Сите три случаи за кои тие тврдат дека е ургирано, Латас ги загубил. Зоран Заев јавно потврди дека Никола Груевски и Сашо Мијалков воопшто не прислушувале.

Лидерот на СДСМ Зоран Заев со нова „бомба“ во 14 часот на Бихаќка

Бриф - 15.02.2015

Од СДСМ информираат за прес конференција во седиштето на Бихаќка во 14 часот на која ќе се обрати лидерот на партијата, Зоран Заев. Прес конференцијата ќе може во живо да следи и на интернет страницата на СДСМ ( http://sdsm.org.mk/ ...

Заев објави снимки за местење судии и пресуди и за партиски пазарења

Sky - 15.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев откри скандалозни детали за власта на прес конференцијата одржана предмалку во Скопје, објавувајќи за како што вели, прислушкувани пет разговори на високи функционери, судии, обвинители и јавни личности.

Со искреираните материјали Заев сака да уценува и да го држи народот во заложништво

Пулс24 - 15.02.2015

До кога Заев со вакви искреирани матријали ќе го уценува народот и ќе го држи во заложништво? На ваков начин не се доаѓа на власт! Зоран Заев нема право да манипулира со македонскиот народ! Опозицискиот лидер влеа страв кај македонските граѓани кога ...

СДСМ го најави вториот ”бомбастичен” прес со пренос во живо

Кумановски м. - 15.02.2015

Како што информира Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија, денеска /15 февруари/, во 14.00 часот, во седиштето на СДСМ, ќе се одржи прес конференција на којашто ќе се обрати претседателот на СДСМ , Зоран Заев.

Заев ја фрли и втората „бомба“

Н.Македонија - 15.02.2015

Најголемата опозициска партија СДСМ, денеска одржа прес-конференција на која претседателот Зоран Заев објави нови аудио снимки од телефонски разговори кои наводно се доказ за криминални активности на владејачките структури што во изминативе месеци ...

Заев самиот си потврди дека Мијалков бил прислушкуван од странски центри

Lider - 15.02.2015

Зоран Заев нафрли деновиве огромен број на обвинувања, но секојдневно демантирајќи се самиот себе, се докажува дека излажа на многу теми. Така, најавувајќи ја својата бомба, лидерот на СДСМ обвинуваше дека премиерот Никола Груевски и Сашо Мијалков ...

Никој не сака обвинет за велепредавство и шпионажа за партиски лидер

Lider - 15.02.2015

Во редовите на СДСМ владее нервоза, но и страв. Партискиот лидер не ги поштеди ниту своите најблиски соработници од уцени и закани. Напротив, неколку пати кон нив го вперува прстот повторувајќи им дека и за нив има материјали меѓу оние кои ќе ги ...

Заев ги стави бизнисмените во грч- извлече ли лична корист?

Lider - 15.02.2015

Зоран Заев ги држи граѓаните под закана, сопартијците со уцена, а бизнисмените во грч. Неговите помпезни најави за материјали кои ги поседува, се вперени кон сите. Не е прв пат лидерот на СДСМ да ги помеша политиката и бизнисот.

Автогoл на Заев: Латас ги загубил тужбите за кои го обвинуваше Заев!

Lider - 15.02.2015

Заев неколкупати посочи дека поседува разговори и од новинари, а денес како што кажа објави н разговор со уредникот на телевизија Сител, Драган Павловиќ-Латас. Имено, Заев посочи дека новинарот Латас обавил телефонски разговор кој се однесувал на ...

Заев манипулира со искреираните материјали за да внесе страв и да уценува

Lider - 15.02.2015

Јасно е и логично- невозможно е Зоран Заев сам да ги преслушал сите снимки кои тврди дека ги поседува. Опозицискиот лидер влеа страв кај македонските граѓани кога обелодени дека има материјали од прислушувани разговори на 26.000 луѓе.

За СДСМ, Заев и 20 илјади прислушувани не се еднакви?

Дневник - 14.02.2015

На нашето прашање зошто до ЈО е поднесена пријава само за прислушување на Заев, од СДСМ со одговор за концептот што ќе го реализирале согласно со стратегијата СДСМ нема појаснување зошто партијата на Зоран Заев само во негово име поднесе кривична ...

Кој е планот на Заев со досиејата за прислушкување?

Нова ТВ - 14.02.2015

17 јуни, 1972 година. "Пет мажи, за еден од нив се вели дека е поранешен вработен во ЦИА, беа уапсени во 2.30 ноќта во, како што опишаа властите, завера да се прислушкуваат канцелариите на Демократскиот национален комитет " (Седиште на Демократската ...

Заевден

Денешен - 14.02.2015

Нешто потенцирано! Д рама во пет чина во следните триесетина дена ќе гледа Македонија. Ако може да му се верува на сценаристот, бомбашката офанзива ќе треба да заврши некаде пред Велигден.

Најавена прес конференција во СДСМ

Sky - 14.02.2015

Ве известуваме дека денеска, во 13.30 часот, пред седиштето на СДСМ, ќе се одржи прес конференција на којашто ќе се обрати Мила Царовска, претседателка на Комисијата за труд и социјална политика на ...

Коj добива, а коj губи?

Република - 14.02.2015

По бом­ба­та на За­ев, Ма­ке­до­ни­ја вле­зе во но­ва фа­за, и на вна­тре­шен и на над­во­ре­шен план. Без раз­ли­ка што има во до­ку­мен­ти­те со кои тр­гу­вал и се за­ка­ну­вал со ме­се­ци, ли­де­рот на СДСМ не мо­же да се на­де­ва де­ка ...

Ќе бидат ли изборите епилог на истрагата за прислушувањето?

Н.Македонија - 14.02.2015

Информациите што ги имаме од снимените телефонски разговори ќе ги објавуваме во наредните 30-45 дена, изјави претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за ТВ Алсат - М СЕ ОЧЕКУВА БРЗА РЕАКЦИЈА ОД ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО Веќе по третата ...

Паскали: Заговорот на Заев заврши со фарса

Канал5 - 13.02.2015

Заев и голем дел од раководството на СДСМ се обидоа очајнички да предизвикаат соросоидна „обоена револуција“ за да ја дестабилизираат Македонија. „Тоа не успеа, бидејќи за среќа „обоената револуцијата“ беше прекината и неутрализирана од владата на ...

Кој е премиерот што требало да му обезбеди работна виза на Верушевски по наговор на Заев ?

Канал5 - 13.02.2015

Доколку лидерот на Социјалдемократскиот сојуз, Зоран Заев сам ги преслушувал како што тврди прислушуваните разговори на околу 26 илјади лица, за да го слушне секој разговор би му требало 29 и пол години.

Средба Заев-Бред и Ахмети-Лалакос

Канал5 - 13.02.2015

Вистината за Македонија почна да допира до јавноста, изјавил лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска на средбата со амбасадорот на ОБСЕ во Македонија Ралф Брет Ќе продолжиме со објавување се до конечно враќање на слободата, демократијата и европските ...

Заев: „Бомбите“ на опозицијата нема да запрат

Алсат-М - 13.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, синоќа на емисијата "Патот кон ..." предупреди дека поседува материјали кои, како што рече, сведочат за злите цели на власта.Тој не одоговори конкнкретно на прашањето дали меѓу материјалите има докази дека високи владини ...

Средба на раководството на Заев со делегација на германскиот Бундестаг

Утрински - 13.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од генералниот секретар Оливер Спасовски и претседателката на Комисијата за европски прашања, Лидија Димова попладнето одржа средба со претставници на парламентарната група за соработка со Југоисточна Европа ...

Латас го повика Заев да гостува во ТВ дневникот

Фокус - 13.02.2015

Латас рече дека има само два услови за Заев да гостува во дневникот, а тие се да ги донесе сите прислушувани материјали каде што говори Латас и да даде изјава дека тоа е се’ што има и дека не го снимал тој, туку Министерството за внатрешни работи.

Kога Заев ја говори вистината?

Дневник - 13.02.2015

Македонија станува заложник на еден човек кој тврди дека има прислушувани разговори на 20 илјади лица и се заканува дека ќе ја урне власта. Јавното обвинителство с` уште без одговор зошто не се заплените материјалите што ги поседува лидерот на ...

Заев: Објавувањето на вистината ќе покаже дека власта на Груевски оневозможила демократски избори

А1 On - 13.02.2015

Делегација на СДСМ предводена од Претседателот Зоран Заев денеска оствари средба со амбасадорот на ОБСЕ во Р. Македонија, Ралф Брет и со шефот на отсекот за политички прашања на ОБСЕ, Џемјс Де Вит.

Заев продолжи да им се заканува на новинарите и сопартијците

Нетпрес - 13.02.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев и во вечерашното интервју за Алсат-М продолжи со заканите преку материјалите кои ги поседува, кон новинарите и сопартијците. Заев повтори дека на некои луѓе ке им подели папки со неовластено снимените материјали, а ...

Ако нема слобода, како Заев направи богатство од 12 милиони евра?

Курир - 13.02.2015

За лидерот од Бихаќка очигледно омилена тема за разговор е слободата. Постојано повторувајќи дека во земјава слобода нема, Заев заборави да каже како тоа во време кога нема слобода, тој и неговото семејство направиле богатство од 12 милиони евра, ...

Заев: со објавувањето на доказите Груевски мора да замине

Р.С.Европа - 13.02.2015

„На целата македонска јавност мора да ѝ станат достапни сите информации за криминалот и корупцијата на оваа Влада. Според нашиот план, информациите што ги имаме од снимените телефонски разговори, ќе ги објавуваме во наредните 30 до 45 дена“.

Средба Заев - Брет за прислушувањето

Р.С.Европа - 13.02.2015

Раководството на СДСМ внимателно ќе го води процесот на објавување на вистината за Македонија, имајќи ги предвид интересите на граѓаните и државата, рекол лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната средба со амбасадорот на ОБСЕ во Македонија, Ралф ...

Заев до Брет: Вистината за Македонија почна да допира до јавноста

+инфо - 13.02.2015

Раководството на СДСМ внимателно ќе го води процесот на објавување на вистината за Македонија, имајќи ги предвид интересите на граѓаните и државата, рекол лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната средба со амбасадорот на ОБСЕ во Македонија, Ралф ...

Заев: Раководството на СДСМ внимателно ќе го води процесот на објавување на вистината за Македонија

Макфакс - 13.02.2015

Раководството на СДСМ внимателно ќе го води процесот на објавување на вистината за Македонија, имајќи ги предвид интересите на граѓаните и државата, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев, на средбата во петок со амбасадорот на ОБСЕ во Македонија, ...

Заев ја кажа и лагата на годината: Зарем 30 години сам слушал материјали?

Курир - 13.02.2015

Лагите на Заев продолжуваат да се редат во низа. Откако излажа дека не го познава Верушевски, па призна дека имал тесна соработка со него, откако сам се заплетка во сопствените лаги за тоа дали материјалите му се од странски служби, македонски ...

Заев тврди дека сам ги слушал материјалите за кои се потребни речиси 30 години

Нетпрес - 13.02.2015

Лагите на Заев продолжуваат да се редат во низа. Откако излажа дека не го познава Верушевски, па призна дека имал тесна соработка со него, откако сам се заплетка во сопствените лаги за тоа дали материјалите му се од странски служби, македонски ...

За сам да ги преслуша материјалите на Заев му требаат три децении

Алфа - 13.02.2015

„Сам ги преслушував разговорите на 26 илјади граѓани“. Зоран Заев уверува дека само тој знае за што разговарале оние за кои тврди дека биле прислушувани. Но дали ова навистина е возможно или опозицискиот лидер повторно ја манипулира јавноста? Дали о ...

Аналитичари: Заев демнострира храброст, исплашен од крајниот исход

Алфа - 13.02.2015

Аналитичарите предупредуваат дека веќе нема дилеми дека странски служби биле вклучени во аферата што ја обелодени Заев. Во неговото однесување препозбнаваат лажна еуфорија. Повикуваат институциите да реагираат Навидум демонстрира храброст во ...

Заев ја кажа и лагата на годината: Зарем 30 години сам слушал материјали?

Press24 - 13.02.2015

Лагите на Заев продолжуваат да се редат во низа. Откако излажа дека не го познава Верушевски, па призна дека имал тесна соработка со него, откако сам се заплетка во сопствените лаги за тоа дали материјалите му се од странски служби, македонски ...

Латас го покани Заев во Дневникот на Сител

Сител - 13.02.2015

Главниот и одговорен уредник на ТВ Сител Драган Павловиќ Латас во вестите во 16 часот упати отворена покана до лидерот на опозицијата Зоран Заев да биде гостин во Дневниот на Сител во 19 часот под услов со себе да го донесе досието за прислушувањето ...

СДСМ: Ни Груевски ни Мијалков не му веруваат на Латас, па го прислушкувале

+инфо - 13.02.2015

Со години Драган Павловиќ Латас, главен и одговорен уредник на телевизија Сител, бил прислушуван , следен и контролиран од Никола Груевски и Сашо Мијалков. Груевски и Мијалков не му верувале и не му веруваат на Латас.Зошто ја нема нивната доверба, ...

Зоран Заев тврди дека е единствениот кој ги преслушал приватните телефонски разговори на 26.000 граѓани

Сител - 13.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев и натаму ја застапува неверојатната теза дека тој е единствениот кој ги преслушал приватните телефонски разговори на 26 илјади граѓани кои до него во август 2014та до него ги доставиле непознати лица.

Богоевски: После падот на Груевски со прислушкувањето, имам и јас што да објавам

Нова ТВ - 13.02.2015

Екс-потсекретарот за државна безбедност, Слободан Богоевски во интервју за НОВА: Дали шпионирале и прислушкувале странски служби или се е дело на Груевски и Мијалков, кој го снимал разговорот Заев- Груевски, што може да очекуваат Заев и неговите ...

Заев разговараше со Стафансон за прислушувањето

А1 On - 13.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и заменик претседателката Радмила Шекеринска, денеска остварија средба со амбасадорот на Кралството Шведска во Р. Македонија, Матс Стафансон. На средбата се разговараше за актуелната состојба во земјава.

(ВИДЕО) СДСМ му порача на Латас да ги повика Мијалков и Груевски во Дневникот

А1 On - 13.02.2015

Драган Павловиќ Латас, главниот и одговорен уредник на ТВ Сител, водејќи ги вестите во во 16 часот, го покани лидерот на СДСМ Зоран Заев да биде гостин во Дневниот на Сител во 19 часот. Од него само побара со себе да го донесе досието за ...

ВИДЕО: Латас јавно го покани Заев да гостува во Дневникот на Сител

Нетпрес - 13.02.2015

Уредникот на Сител, Драган Павловиќ- Латас јавно го покани лидерот на СДСМ Зоран Заев да гостува во Дневникот на ...

Заев и Шекеринска со шведскиот амбасадор: Девет години грубо се прекршува Уставот

+инфо - 13.02.2015

Граѓаните ќе ја дознаат вистината за тоа како изминативе девет години државата беше урнисана со груби прекршувања на Уставот на Републила Македонија, директно, од страна на неколкумина во врвот на актуелната власт, порачал претседателот на СДСМ, ...

Раководството на СДСМ во разговор со делегација на Германскиот Бундестаг

А1 On - 13.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од генералниот секретар Оливер Спасовски и претседателката на Комисијата за европски прашања, Лидија Димова попладнето остварија средба со претставници на парламентарната група за соработка со ...

СДСМ: Груевски и Мијалков не му веруваат на Латас

А1 On - 13.02.2015

Со години Драган Павловиќ Латас, главен и одговорен уредник на телевизија Сител, бил прислушуван, следен и контролиран од Никола Груевски и Сашо Мијалков. Груевски и Мијалков не му верувале и не му веруваат на Латас.

Латас јавно го покани Заев: Ако си маж повели во Дневникот на Сител (ВИДЕО)

Курир - 13.02.2015

Уредникот на Сител, Драган Павловиќ- Латас јавно го покани лидерот на СДСМ Зоран Заев да гостува во Дневникот на ...

ГАЛЕРИЈА Заев и Спасовски со делегација на германскиот Бундестаг

+инфо - 13.02.2015

Погазени се демократските вредности во Република Македонија, што резултира со узурпирани права и слободи на граѓаните во Македонија, тотална контрола на власта врз судството и медиумите, инструментализација на државниот систем во партиски слуга за ...

Заев ја шири „Вистината за Македонија“

Глас на Америка - 13.02.2015

За партискиот проект денес на средба со амбасадорот на ОБСЕ, вчера на интервју во Алсат По објавувањето на аудио-записите од телефонски разговори за коишто опозицискиот СДСМ тврди дека се доказен материјал дека власта незаконски следела телефонски ...

Богоевски за Нова: После падот на Груевски со прислушкувањето, имам и јас што да објавам

+инфо - 13.02.2015

Екс-потсекретарот за државна безбедност, Слободан Богоевски во интервју за ТВ Нова зборува за тоа дали шпионирале и прислушкувале странски служби или се е дело на Груевски и Мијалков; кој го снимал разговорот Заев- Груевски; што може да очекуваат ...

Заев продолжи со заканите кон новинарите и сопартијците

Курир - 13.02.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев и во вечерашното интервју за Алсат-М продолжи со заканите преку материјалите кои ги поседува, кон новинарите и сопартијците. Заев повтори дека на некои луѓе ке им подели папки со неовластено снимените материјали, а ...

Македонија ја избегна трагедијата во стилот на Украина

Сител - 13.02.2015

Историјата се повторува, но прво како трагедија а второ како фарса. Заев дефинитивно создаде фарса, смета Умберто Паскали, американски аналитичар и познавач на приликите на Балканот, во интервју за програмата „Гласот на народот„ на ТВ Сонце.

Заев продолжи со заканите кон новинарите и сопартијците

Press24 - 13.02.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев и во вечерашното интервју за Алсат-М продолжи со заканите преку материјалите кои ги поседува, кон новинарите и сопартијците. Заев повтори дека на некои луѓе ке им подели папки со неовластено снимените материјали, а ...

Ако нема слобода, како Заев направи богатство од 12 милиони евра?

Press24 - 13.02.2015

За лидерот од Бихаќка очигледно омилена тема за разговор е слободата. Постојано повторувајќи дека во земјава слобода нема, Заев заборави да каже како тоа во време кога нема слобода, тој и неговото семејство направиле богатство од 12 милиони евра, ...

Паскали: Заговорот на Заев заврши со фарса

Курир - 13.02.2015

Историјата се повторува, но прво како трагедија а второ како фарса. Заев дефинитивно создаде фарса, смета Умберто Паскали, американски аналитичар и познавач на приликите на Балканот, во интервју за програмата „Гласот на народот„ на ТВ Сонце, ...

Паскали: Заговорот на Заев заврши со фарса

Press24 - 13.02.2015

Историјата се повторува, но прво како трагедија а второ како фарса. Заев дефинитивно создаде фарса, смета Умберто Паскали, американски аналитичар и познавач на приликите на Балканот, во интервју за програмата „Гласот на народот„ на ТВ Сонце, ...

Заев ја кажа и лагата на годината: Зарем 30 години сам слушал материјали?

Пулс24 - 13.02.2015

Лагите на Заев продолжуваат да се редат во низа. Откако излажа дека не го познава Верушевски, па призна дека имал тесна соработка со него, откако сам се заплетка во сопствените лаги за тоа дали материјалите му се од странски служби, македонски ...

Заев: Повеќе од мене го прислушувале само Латас!

Точка - 13.02.2015

Лидерот на опозицијата во уште едно од низата на интервјуа кои што ги даде по објавувањето на "бомбата", повторно нагласи дека ќе биде објавено се што тој поседува во текот на следните 30 до 45 дена и дека никој нема да биде заштитен! Имено, во ...

Заев на средба со амбасадорот на ОБСЕ, Брет – за прислушкувањето и „бомбите“

Либертас - 13.02.2015

Делегација на СДСМ предводена од Претседателот Зоран Заев денеска оствари средба со амбасадорот на ОБСЕ во Р. Македонија, Ралф Брет и со шефот на отсекот за политички прашања на ОБСЕ, Џемјс Де Вит.

Паскали: Груевски ги искористи и "лисицата" и "лавот", и го победи зајакот

Вечер Прес - 13.02.2015

Мојата прва реакција на обидот на Зоран Заев за државен удар беше дека тоа е веќе видено. Ме потсети на скандалот "Чисти раце" во Италија во 1992 година, вели американскиот аналитичар, појаснувајќи притоа дека истрагата за аферата "Чисти раце" во ...

Заев:На Латас не му верувале и неговите, само тој е прислушкуван подолго од мене

Локално - 13.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во вечерашното интервју на „Алсат М“ , , рече дека Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) само уредникот на „Сител“, Драган Павловиќ-Латас го прислушкувала повеќе од него.

Заев со натпросечна интелегенција – за пет месеци прочитал материјали за кои на обичен човек му требаат 30 години

Република - 13.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е познат по своите контрадикторни изјави. Во случајот „Пуч“ кажа низа работи, за по кратко време да ги промени работите и да даде сосема спротивни изјави. Тој тврди дека материјалите кои ги најавува како „бомби“ и кои ги ...

СДСМ: Латас да ги праша Груевски и Мијалков зошто не му веруваат

Либертас - 13.02.2015

- Драган Павловиќ Латас, главен и одговорен уредник на телевизија Сител, со години бил прислушуван, следен и контролиран од Никола Груевски и Сашо Мијалков. Груевски и Мијалков не му верувале и не му веруваат на Латас.

(Видео) СДСМ: Ни Груевски ни Мијалков не му веруваат на Латас, па го прислушкувале

Локално - 13.02.2015

Со години Драган Павловиќ Латас, главен и одговорен уредник на телевизија Сител, бил прислушуван, следен и контролиран од Никола Груевски и Сашо Мијалков. Груевски и Мијалков не му верувале и не му веруваат на Латас.Зошто ја нема нивната доверба, ...

Богоевски: После падот на Груевски со прислушкувањето, имам и јас што да објавам

Локално - 13.02.2015

Екс-потсекретарот за државна безбедност, Слободан Богоевски во интервју за НОВА: Дали шпионирале и прислушкувале странски служби или се е дело на Груевски и Мијалков, кој го снимал разговорот Заев- Груевски, што може да очекуваат Заев и неговите ...

Заев разговараше со Стафансон за прислушувањето

Локално - 13.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и заменик претседателката Радмила Шекеринска, денеска остварија средба со амбасадорот на Кралството Шведска во Р. Македонија, Матс Стафансон. На средбата се разговараше за актуелната состојба во земјава.

(Видео) Заев: Снимките ќе ги објавуваме во наредните 30 до 45 дена

еМагазин - 13.02.2015

Мора на целата македонска јавност да ѝ станат достапни сите криминални и коруптивни информации за оваа Влада. Според нашиот план, информациите што ги имаме од снимените телефонски разговори, ќе ги објавуваме во наредните 30 до 45 дена, изјави Зоран ...

ВИДЕО: Латас јавно го покани Заев да гостува во централниот Дневник на Сител

Денешен - 13.02.2015

Уредникот на Сител, Драган Павловиќ- Латас јавно го покани лидерот на СДСМ Зоран Заев да гостува во Дневникот на Сител во 19 часот. ...

Латас до Заев: „Повели во Дневникот на Сител во 19 часот“

Пулс24 - 13.02.2015

Во вестите кои беа емитувани во 16 часот, Латас упати јавна покана до лидерот на СДСМ Зоран Заев, да гостува во Дневникот во 19 часот. Неговите две единствени барања беа Заев да му ги предаде доказите за кои што самиот тврди дека ги поседува од ...

Раководството на СДСМ разговораше со делегацијата на германскиот Бундестаг

Локално - 13.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од генералниот секретар Оливер Спасовски и претседателката на Комисијата за европски прашања, Лидија Димова попладнето остварија средба со претставници на парламентарната група за соработка со ...

Заев продолжи со заканите преку материјалите кои ги поседува кон новинарите и сопартијците

Пулс24 - 13.02.2015

Опозицискиот лидер Зоран Заев и во вечерашното интервју за Алсат-М продолжи со заканите преку материјалите кои ги поседува, кон новинарите и сопартијците. Заев повтори дека на некои луѓе ке им подели папки со неовластено снимените материјали, а ...

Паскали: Заговорот на Заев заврши со фарса

Денешен - 13.02.2015

Историјата се повторува, но прво како трагедија а второ како фарса. Заев дефинитивно создаде фарса, смета Умберто Паскали, американски аналитичар и познавач на приликите на Балканот, во интервју за програмата „Гласот на народот„ на ТВ Сонце, ...

Еве што му кажа Заев на делегацијата на Германскиот Бундестаг

Sky - 13.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од генералниот секретар Оливер Спасовски и претседателката на Комисијата за европски прашања, Лидија Димова попладнето остварија средба со претставници на парламентарната група за соработка со ...

(ВИДЕО) Богоевски: После падот на Груевски со прислушкувањето, имам и јас што да објавам

Либертас - 13.02.2015

Екс-потсекретарот за државна безбедност, Слободан Богоевски во интервју за НОВА: Дали шпионирале и прислушкувале странски служби или се е дело на Груевски и Мијалков, кој го снимал разговорот Заев- Груевски, што може да очекуваат Заев и неговите ...

Со наводното прислушување, Заев ги заплашува сопартијците

Вечер Прес - 13.02.2015

Јавното прецизирање за кого се СДСМ поседува документи е неспорна закана до сите луѓе чии имиња ќе ги спомне Заев. Анализата вели дека тој не случајно одбира чие име ќе биде кажано јавно. Познавачите на состојбите посочуваат дека Заев ги одбира оние ...

Доколку нема слобода во земјава, тогаш како Заев направи БОГАТСТВО од 12 милиони евра?

Пулс24 - 13.02.2015

За лидерот од Бихаќка очигледно омилена тема за разговор е слободата. Постојано повторувајќи дека во земјава слобода нема, Заев заборави да каже како тоа во време кога нема слобода, тој и неговото семејство направиле богатство од 12 милиони евра, ...

Заев: Ако нема удари под појас, снимките ќе ги објавуваме во наредните 30 до 45 дена

Тера - 13.02.2015

Мора на целата македонска јавност да ѝ станат достапни сите криминални и коруптивни информации за оваа влада. Според нашиот план, информациите што ги имаме од снимените телефонски разговори, ќе ги објавуваме во наредните 30 до 45 дена, изјави ...

Умберто Паскали: Историјата се повторува, но прво како трагедија, а второ како фарса. Заев дефинитивно создаде фарса

Пулс24 - 13.02.2015

Историјата се повторува, но прво како трагедија а второ како фарса. Заев дефинитивно создаде фарса, смета Умберто Паскали, американски аналитичар и познавач на приликите на Балканот, во интервју за програмата „Гласот на народот„ на ТВ Сонце, пренесе ...

Заев со уцени кон оние за кои поседува материјали?!

Република - 13.02.2015

Дали давањето на папки со материјали на оние, кои според опозицискиот лидер Зоран Заев биле прислушувани е директна закана кон нив?! Лидерот на СДСМ во синоќешното интервју за Алсат-М повторно спомена дека на некои луѓе ке им подели папки со ...

Заев се сретна со амбасадорот на ОБСЕ во Македонија, Ралф Брет

Република - 13.02.2015

Делегација на СДСМ предводена од Претседателот Зоран Заев денеска остварил средба со амбасадорот на ОБСЕ во Р. Македонија, Ралф Брет и со шефот на отсекот за политички прашања на ОБСЕ, Џемјс Де Вит.

Латас го покани Заев во Дневникот на ТВ Сител

Точка - 13.02.2015

Главниот и одговорен уредник на ТВ Сител, Драган Павловиќ Латас, денес во вестите во 16 часот упати отворена покана до лидерот на опозицијата, Зоран Заев, да биде гостин во централниот Дневник на ТВ Сител во 19 часот.

Заев: Само Латас е подолго прислушуван од мене

МК News - 13.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во вечерашното интервју на телевизија Алсат-м, рече дека тој е следен и прислушкуван 48 месеци, но само новинарот на Сител Драган Павловиќ Латас бил подолго сниман од безбедносните служби.

Ако нема ниски удари, снимките ќе ги објавуваме во наредните 30 до 45 дена

МК News - 13.02.2015

Мора на целата македонска јавност да ѝ станат достапни сите криминални и коруптивни информации за оваа Влада. Според нашиот план, информациите што ги имаме од снимените телефонски разговори, ќе ги објавуваме во наредните 30 до 45 дена, изјави ...

Заев: не сум јас, Латас е најприслушуван човек во Македонија!

Вечер Прес - 13.02.2015

Тој уште еднаш повтори дека ќе објави се што има, и нема намера никого да заштити. Најави дека материјалите ќе ги објави во следните 30 до 45 дена. Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) само уредникот на „Сител", Драган Павловиќ-Латас го ...

Ако нема слобода, како Заев направи богатство од 12 милиони евра?

Денешен - 13.02.2015

За лидерот од Бихаќка очигледно омилена тема за разговор е слободата. Постојано повторувајќи дека во земјава слобода нема, Заев заборави да каже како тоа во време кога нема слобода, тој и неговото семејство направиле богатство од 12 милиони евра, ...

Заев за АЛСАТ: По третиот одржан прес на СДСМ – ќе паднат и првите оставки (видео)

Кумановски м. - 13.02.2015

По настапот на 24 Вести, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вчеранавечер на гостувањето во ”Патот кон” на националната ТВ мрежа Алсат, зборуваше за претстоечките планови на СДСМ, пред јавноста да ги обзнани сите наводни афери на власта, велејќи дека на ...

Лидерот на опозицијата Заев се сретна со амбасадорот на ОБСЕ, Брет

Sky - 13.02.2015

Делегација на СДСМ предводена од Претседателот Зоран Заев денеска оствари средба со амбасадорот на ОБСЕ во Р. Македонија, Ралф Брет и со шефот на отсекот за политички прашања на ОБСЕ, Џемјс Де Вит.

Заев реферираше и пред амбасадорот на ОБСЕ Ралф Брет

Локално - 13.02.2015

Делегација на СДСМ предводена од Претседателот Зоран Заев денеска оствари средба со амбасадорот на ОБСЕ во Р. Македонија, Ралф Брет и со шефот на отсекот за политички прашања на ОБСЕ, Џемјс Де Вит.

Средба на раководството на СДСМ со делегација на германскиот Бундестаг

Н.Македонија - 13.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од генералниот секретар Оливер Спасовски и претседателката на Комисијата за европски прашања, Лидија Димова попладнево одржа средба со претставници на парламентарната група за соработка со Југоисточна Европа ...

Средба на Заев со шведскиот амбасадор Стафансон

Н.Македонија - 13.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и заменик претседателката Радмила Шекеринска, денеска се сретнале со амбасадорот на Кралството Шведска во Република Македонија, Матс Стафансон при што разговарале за актуелната состојба во земјава.

Заев ја кажа и лагата на годината: Зарем 30 години сам слушал материјали?

Lider - 13.02.2015

Лагите на Заев продолжуваат да се редат во низа. Откако излажа дека не го познава Верушевски, па призна дека имал тесна соработка со него, откако сам се заплетка во сопствените лаги за тоа дали материјалите му се од странски служби, македонски ...

Заев: Само Латас е подолго прислушуван од мене

Фокус - 12.02.2015

„Само Латас е подолго следен од мене. Но, не знам зошто. Можеби власта не му верувала што работи“- откри Заев. „Мене ме следеле 48 месеци од УБК“- повтори Зоран Заев во вечерашното интервју на телевизија Алсат М.

Заев: Ако нема удари под појас, снимките ќе ги објавуваме во наредните 30 до 45 дена

МКД - 12.02.2015

Мора на целата македонска јавност да ѝ станат достапни сите криминални и коруптивни информации за оваа Влада. Според нашиот план, информациите што ги имаме од снимените телефонски разговори, ќе ги објавуваме во наредните 30 до 45 дена, изјави ...

Заев: Само Латас е подолго прислушуван од мене

+инфо - 12.02.2015

Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) само уредникот на „Сител“, Драган Павловиќ-Латас го прислушкувала повеќе од мене, изјави претседателот на СДСМ, Зоран Заев во вечерното интервју на телевизија Алсат М.

Заев: Само Латас е подолго прислушуван од мене

А1 On - 12.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев во вечерашното интервју на телевизија Алсат-м, рече дека тој е следен и прислушкуван 48 месеци, но само новинарот на Сител Драган Павловиќ Латас бил подолго сниман од безбедносните служби.

Заев: Груевски го запознав со најбенигниот дел од материјалот

+инфо - 12.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за телевизија Алсат М посочи меѓу другото дека премиерот Никола Груевски бил запознаен со најбенигниот дел материјалот што го поседува од пислушувањето на 20.000 луќе во земјава.

Заев: Ако нема удари под појас од противникот за 30 дена ќе ги објавиме информациите

+инфо - 12.02.2015

Информациите што ги имаме од снимените телефонски разговори за криминалните дејствија на власта ќе ги објавуваме во наредните 30 до 45 дена, изјави вечерва претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за телевизија Алсат М.

Дали Заев ќе ги уценува граѓаните со материјалите што ги има?

Нетпрес - 12.02.2015

Скандалозно, со невидена лефтерност опозицискиот лидер Зоран Заев во вечерашното интервју на 24 вести изјави дека на некои луѓе ке им подели папки со неовластено снимените материјали, а наводно потоа ќе го уништел материјалот, пишува Курир.

Заев: Груевски знае дека со губењето на власта ќе ја изгуби и слободата

Кирилица - 12.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, во синоќешното интервју за телевизијата 24 вести, опширно и детално презентираше повеќе поенти кои до сега не и беа познати на јавноста. Заев потенцира дека ова што сега го прави Груевски со обвинувањето и апсењата за ...

Каков криминал прави Ахмети во разговорот што Заев го објави?

Курир - 12.02.2015

Струмичкиот градоначалник и лидер на СДСМ, Зоран Заев тоне во жив песок со своите изјави. Очигледно дека со секоја јавна изјава, Заев се повеќе се закопува, а неговите лаги излегуваат на виделина на очиглед на целата јавност.

Заев го вовлекува и Жерновски во калта

Курир - 12.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев за време на синоќешното гостувње во емисијата Анализа на 24 вести посочи дека во целиот концепт околу бомбите му помогнал и Андреј Жерновски, на тој начин директно вовлекувајќи го и градоначалникот на Центар во скандалот.

Паскали: Македонија ја избегна трагедијата во стилот на Украина, заговорот на Заев заврши со фарса

Макфакс - 12.02.2015

Историјата се повторува, но прво како трагедија а второ како фарса. Заев дефинитивно создаде фарса, смета Умберто Паскали, американски аналитичар и познавач на приликите на Балканот, во интервјуто за програмата „Гласот на народот со Слободан Томиќ“ ...

Заев: Самите докази не мора да докажуваат одредена вина

Курир - 12.02.2015

Зоран Заев во интервјуто за 24 вести дадено вчера самиот признава дека самите докази не мора да докажуваат одредена вина. -Незаконитоста на постапката е кривична одговорност. Самата постапка, не мораат они да ги слушаат материјалите па да видат што ...

Од Бихаќка со папки и материјали лаконски се испраќа закана до граѓаните

Курир - 12.02.2015

Најавите за “бомбите“ на Заев и неговите тврдења дека поседува материјал од прислушување на над 20.000 граѓани внесоа страв кај луѓето. Бомбастичните најави и закани, како што велат експертите и анализираат медиумите се терор и сеат страв кај ...

Заев продолжува со заканите и уцените дека ќе делел папки

Алфа - 12.02.2015

Додека полека на виделина излегуваат деталите за случајот „Пуч„, лидерот на СДСМ продолжува со заканите и уцените. Најави дека ќе делел папки на одредени луѓе со материјалите кои ги поседува, а потоа ќе ги уништел.

Заканите на Заев за делење на снимките се уште една манипулација

Сител - 12.02.2015

Ги имам сите ваши разговори и кога сакам ќе ги употребам. Опозицискиот лидер Зоран Заев во вчерашното интервју на 24 Вести со јасна закана. Секој ќе знае за што бил прислушуван. Експертите коментираат дека ова е закана до сите кои ќе добијат дел од ...

Папките со снимени материјали – опасност за уцени?

Телеграф - 12.02.2015

Целиот овој материјал ќе биде даден на луѓето на кои ќе им го соопштиме материјалот. Не да го објавиме, ќе им биде даден, рече Заев во интервју за „24Вести“ После пет години може на некој да му текне од партијата да рече дека има снимен материјал за ...

Според Сител, Заев прислушкувал и го признал обвинението

А1 On - 12.02.2015

Голема медиумска машинерија е впрегната за дискредитација на опозицијата. Особено лидерот на опозицијата Зоран Заев. Медиумите, блиски до власта, се обидуваат да ја свртат целата афера-Пуч.

„Бомбата“, Тамара и студентите ги окупираа весниците

Р.С.Европа - 12.02.2015

Прислушувањето на над 20 илјади граѓани за кое обвини опозицијата, смртта на Тамара која не успеа да ги добие потребните средства за операција во Турција, како и „окупацијата“ на Универзитетот од страна на студентите, се настаните за кои анализираат ...

Заев го вовлекува и Жерновски во калта

Press24 - 12.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев за време на синоќешното гостувње во емисијата Анализа на 24 вести посочи дека во целиот концепт околу бомбите му помогнал и Андреј Жерновски, на тој начин директно вовлекувајќи го и градоначалникот на Центар во скандалот.

Заев: Груевски не знае што се има СДСМ

А1 On - 12.02.2015

Доказите кои ќе се појават, Груевски нема да ги дочека како премиер, порача вечерва лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за емисијата „Патот кон“ на ТВ Алсат-м. Груевски, рече, делумно знае за што се работи, но голем дел не знае што се поседува ...

Заев: Само Латас бил прислушкуван подолго од мене

Нова ТВ - 12.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во вечерното интервју на „Алсат“ телевизија, кое е во тек, рече дека Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) само уредникот на „Сител“, Драган Павловиќ-Латас го прислушкувала повеќе од него.

(ВИДЕО) Заев: Македонија ќе дознае за политичките затвореници

А1 On - 12.02.2015

Лидерот на СДСМ, во емисијата „Патот кон“, на Алсат-М, навести дека материјалите кои ги поседува СДСМ се страшни, а дел од нив се однесуваат на политичките затвореници во Македонија. -Тоа го потвдувам јавно, има многу политички затвореници, има луѓе ...

Дали Заев ќе ги уценува граѓаните со материјалите што ги има?

МК News - 12.02.2015

Зоран Заев во вчерашното интервју на 24 вести изјави дека на некои луѓе ке им подели папки со неовластено снимените материјали, а наводно потоа ќе го уништел материјалот, пишува Курир. – Некои луѓе за себе ќе ги добијат папките, кои нема да бидат ...

“Бомбата“ на Заев доставена до Основното јавно обвинителство

еМагазин - 12.02.2015

Основното јавно обвинителство ја прими кривичната пријава што СДСМ ја поднесе поради неовластено следење на комуникациите на над 20.000 граѓани од страна на, како што велат, Сашо Мијалков, директорот на УБК, Горан Груевски, началникот на Петтата ...

Како ќе се дестабилизира Македонија?- Ексклузивна анализа на анонимен контра-разузнавач

Пулс24 - 12.02.2015

Само 48 часа по објавувањето на таканаречените бомби на Зоран Заев и СДСМ може да се констатира аматеризмот со кој тоа е направено, а кој се граничи со глупоста, но и со длабока инволвираност во неколку кривични дела според Уставот и законите на ...

Каков криминал откри Заев во разговорот на Ахмети?

Република - 12.02.2015

Со секоја јавна изјава лидерот на СДСМ Зоран Заев се повеќе „тоне во жив песок“, а неговите лаги излегуваат на виделина. На тој начин, тој го губи и онака оскудно слабиот морален кредибилитет.

Заев: Не знаат што се' има СДСМ

Sky - 12.02.2015

Доказите кои ќе се појават, овој премиер нема да ги дочека како премиер, порача вечерва лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за емисијата „Патот кон“ на ТВ Алсат-м. „Тоа што вика дека е точно е точно, тоа што е полуточно е точно, и тоа што вика ...

Заев: Само Латас е подолго време прислушуван од мене

Бриф - 12.02.2015

Во емисијата „Патот кон..“ на Алсат-М , лидерот на СДСМ Зоран Заев говорејќи за прислушувањето на 20 000 граѓани од страна на власта, изјави дека тој е долго време прислушуван и следен, исто како и Радмила Шеќеринска и Стево Пендаровски и Бранко ...

Заев: Многу луѓе се во затвор поради личен каприц или суета на власта

Sky - 12.02.2015

-Ако има било каков материјал кој наговестува нешто за Смилковско езеро, бидете сигурни дека ќе се објави. Се што е поврзано со вакви криминали, ветувам дека ќе биде објавувано- изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев во емисијата „Патот кон“ на Алсат- М.

Каков криминал гледа Заев во објавениот разговорот на Ахмети?

Денешен - 12.02.2015

Освен лаги на лидерот на најголемата опозициона партија, Зоран Заев контрадикторни му се и изјавите. Во вечерашното интервју на 24 вести, Заев изјави дека тој ќе ги објавувал материјалите кои неовластено ги поседува, а во кои според него имало ...

Заев вети дека ќе објавува само криминал, но има ли криминал во разговорот на Ахмети?

Пулс24 - 12.02.2015

Струмичкиот градоначалник и лидер на СДСМ, Зоран Заев тоне во жив песок со своите изјави. Очигледно дека со секоја јавна изјава, Заев се повеќе се закопува, а неговите лаги излегуваат на виделина на очиглед на целата јавност.

Заев: Многу луѓе се во затвор поради личен каприц или суета на власта

Бриф - 12.02.2015

-Ако има било каков материјал кој наговестува нешто за Смилковско езеро, бидете сигурни дека ќе се објави. Се што е поврзано со вакви криминали, ветувам дека ќе биде објавувано- изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев во емисијата „Патот кон“ на Алсат- М.

Рецензија: Заев објави материјали за прислушувани разговори што ги поседува

СПФМ - 12.02.2015

Прилогот што го резенцираме само површно ја информира јавноста за прес-конференцијата (09.02.2015) на лидерот на опозицијата, Зоран Заев, на која тој обелодени скандал со масовно прислушување на повеќе од 20.000 граѓани, за кој директно ги обвини ...

Дали Заев со себе го повлече и Жерновски во „Пуч“?!

Република - 12.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев за време на синоќешното гостување во емисијата Анализа на „24 вести“ посочи дека во целиот концепт околу „бомбите“ му помогнал и Андреј Жерновски. Со ова, тој директно го вовлече и градоначалникот на Центар во скандалот, ...

Заев го вовлече и Жерновски во скандалот!

Пулс24 - 12.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев за време на синоќешното гостувње во емисијата Анализа на 24 вести посочи дека во целиот концепт околу бомбите му помогнал и Андреј Жерновски, на тој начин директно вовлекувајќи го и градоначалникот на Центар во скандалот.

(По)големиот брат (не) живее овде

Н.Македонија - 12.02.2015

Само да не биде дека еуфоријата и сеирот и овој пат ќе поминат, а „(по)големиот брат“ ќе остане да живее со нас. Клучните прашања се кои се и каде се родителите Требаше ли да се случат поплавите за да „испливаат“ „бомбите“ на Заев, според кои, „над ...

„Бомбата“ на Заев кај Зврлевски

Н.Македонија - 12.02.2015

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, побара „меѓународната заедница директно да се вклучи во управувањето со ова прашање“ Марко Зврлевски КРИВИЧНАТА ПРИЈАВА ЗА ПРИСЛУШУВАЊЕТО СТИГНА ВО ОБВИНИТЕЛСТВОТО Основното јавно обвинителство ја прими кривичната ...

ФАЦ: И шефот на Штази би бил горд на Груевски и Мијалков!

Deutsche Welle - 11.02.2015

Од аспект на 'европските вредности' Македонија, во овој момент, се чини загубена- пишува весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во анализата посветена на „бомбата“ во Македонија. „Голема прислушувачка офанзива“ - под овој наслов авторот на текстот ...

Кривичните пријави стасаа до Обвинителството

Утрински - 11.02.2015

Во Основното јавно обвинителство Скопје е примена кривична пријава од СДСМ против две познати и повеќе непознати лица за кривично дело - неовластено прислушување и тонско снимање од член 151 став 4 во врска со став 1 и во врска со член 22 и член 45 ...

ФАЦ: Трагикомична претстава во Скопје

24 Вести - 11.02.2015

Веста за наводните прислушувања на илјадници граѓани во земјава, кој ги објави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, се уште одекнува во светските медиуми. Под наслов „Голема прислушувачка офанзива“, германскиот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ пишува дека ...

И сеење страв: Сите ве имам на снимка

Дневник - 11.02.2015

Kој е мотивот да се пушти снимката за извесен Ирфан, освен сеење страв кај граѓаните на РМ и обид јавноста да се убеди дека евентуалните материјали за посериозни нешта се вистинити, а не монтирани Kој е јавниот интерес во разговорите што завчера ...

СДСМ поднесе пријава според која Заев е единствениот прислушуван

Press24 - 11.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев уште еднаш фатен во лага. Иако најави д ека ќе поднесе кривична пријава за прислушувањето на 26 илјади граѓани, СДСМ во негово име поднесе пријава за прислушувањето на само еден човек-партискиот лидер Заев.

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“ му се потсмева на Заев

Нетпрес - 11.02.2015

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“ си поигрува со тврдењето на лидерот на македонската опозиоција Зоран Заев, дека во држава од два милиони граѓани, биле прислушувани 20 илјади. Правејќи комична споредба, новинарот за да ја долови состојбата со ...

СДСМ наместо за 26.000 прислушувања поднесе пријава само за едно, на Зоран Заев

Сител - 11.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев уште еднаш фатен во лага. Иако најави дека ќе поднесе кривична пријава за прислушувањето на 26 илјади граѓани, СДСМ во негово име поднесе пријава за прислушувањето на само еден човек-партискиот лидер Заев.

Заев се крие зад СДСМ – кривичната поднесена во име на партијата

Алфа - 11.02.2015

Заев се крие зад СДСМ . Наместо своето име на кривичната пријава доставена до јавното обвинителство, како подносител го напишал Социјалдемократскиот сојуз, откриваат партски избори изреволтирани зошто нивниот лидер се крие зад партијата и ја става в ...

СДСМ поднесе кривична пријава за прислушување до обвинителството

МРТ - 11.02.2015

СДСМ до Основното јавно обвинителство поднесло кривична пријава против две познати и повеќе непознати лица за неовластени прислушување и тонско снимање. Кривичната ја поднесла партијата, а не лидерот Заев.

Заев го чува засилено обезбедување и спие во седиштето на СДСМ

Кирилица - 11.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев го чува силно вооружено обезбедување и не ја напушта зградата на партијата од безбедносни причини. Како што дознаваме од извори во партијата, лидерот на опозицијата заради решеноста да ги објави компромитирачките ...

Заев: Ќе го објавиме само материјалот за криминалот, другото ќе биде уништено

+инфо - 11.02.2015

Материјалот за прислушкувањето го добивме во текот на изборите. Додека траеше изборниот процес ми беше најавено. И тогаш се запрепастив. Но беа потребни четири-пет месеци да објавиме за да се разгледа. Не може веднаш да се објави.

(ВИДЕО) Заев: Груевски ми кажа – Ќе прифатиме техничка Влада ако ни ги дадете доказите

А1 On - 11.02.2015

Целта со првата прес конференција и обелоденувањето дека 20.000 луѓе се прислушкувани е постигната, оцени лидерот на СДСМ Зоран Заев во емисијата Анализа на ТВ 24 вести. „Власта влезе во ново злодело. Само домашните служби можеле да прислушкуваат .

Заев: Груевски ќе падне после ова, а ВМРО-ДПМНЕ треба да остане

+инфо - 11.02.2015

Целата вистина што се однесува до криминалот на Груевски ќе биде кажана на граѓаните, секако водејќи грижа за достоинството на поединецот, при што нема се да се објави, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев во вечерашната емисија „24 Анализа“ за ...

Заев се заканува дека ќе ги уценува граѓаните

Курир - 11.02.2015

Скандалозно, со невидена лефтерност опозицискиот лидер Зоран Заев во вечерашното интервју на 24 вести изјави дека на некои луѓе ке им подели папки со неовластено снимените материјали, а наводно потоа ќе го уништел материјалот.

Пријавата на Заев против Мијалков предадена во обвинителството

+инфо - 11.02.2015

Доцна попладнево кривичната пријава на СДСМ е предадена во Јавното обвинителство, јави Фокус . Иако таа беше подготвена уште пред објавата на првиот дел од прислушуваните материјали, сепак партијата избра денеска да ја достави.

ФАЦ: И шефот на Штази би бил горд на Груевски и Мијалков

Нова ТВ - 11.02.2015

Од аспект на 'европските вредности' Македонија, во овој момент, се чини загубена - пишува весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во анализата посветена на „бомбата“ во Македонија, пренесува Дојче Веле .

Франкфуртер: И шефот на Штази би бил горд на Груевски и Мијалков!

+инфо - 11.02.2015

„Голема прислушувачка офанзива“ под овој наслов авторот на текстот во „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ се прашува: „Дали шефот на македонската влада ја прислушкува целата елита во неговата држава?“, пренесува Дојче веле.

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“: И шефот на Штази би бил горд на Груевски и Мијалков!

А1 On - 11.02.2015

Аферата која ја отвори лидерот на СДСМ, Зоран Заев за прислушувани 20.000 граѓани ја анлизира и германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“. „Голема прислушувачка офанзива“ – под овој наслов авторот на текстот во „Франкфуртер алгемајне ...

И шефот на Штази би бил горд на Груевски и Мијалков!

Окно - 11.02.2015

Од аспект на „европските вредности“ Македонија, во овој момент, се чини загубена - пишува весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во анализата посветена на „бомбата“ во Македонија. „Голема прислушувачка офанзива“ - под овој наслов авторот на ...

СДСМ на средби со странски амбасадори

Р.С.Европа - 11.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателот на партијата Радмила Шеќеринска вчера имаа средба со специјалниот претставник на Германија за Западен Балкан Ернст Рејчел и со амбасадорката на Германија во Македонија Кристине Алтхаузер.

Заев: Странска служба не може да прислушкува преку 20.000 граѓани

Кирилица - 11.02.2015

Никој не ме контактирал. Тоа е многу чудно затоа што во најмала рака министерот за внатрешни работи мораше да излезе ама никој не се огласува. Сега се е јасно. Она што е како тврдење во јавноста, дебата, кој тоа ги слушал нашите граѓани, повеќе од ...

Седумте најморонски тези со кои се релативизира скандалот со прислушувањето

Кирилица - 11.02.2015

Ова се седумте најморонски тези, со кои се прави обид да се релативизира обелоденувањето на скандалот со масовно и незаконско прислушување на илјадници македонски граѓани од страна на тајната полиција, пишува новинарот Бранко Героски . 1.

Заев закажа прес во 14:30, почнува објавувањето на „бомбите“

Кирилица - 11.02.2015

Во 14 и 30 во седиштето на СДСМ е закажана прес конференција на која ќе говори претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Централниот одбор на СДСМ во петокот даде поддршка за објавување на материјалите кои упатуваат на како што пишува во усвоениот документ ...

Вистината за Македонија: 20.000 граѓани незаконски прислушувани повеќе од 4 години

Кирилица - 11.02.2015

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на прес конференција го започна проектот Вистината за Македонија, со кој ќе ги обелодени материјалите со кои располага, а кои потекнуваат од тајно снимање и следење на безбедносните служби.

СДСМ започна со откривањето на криминалите, од утре ќе чуеме за Никола Младенов, кој стои зад бизнисот со дрога во ...

Кирилица - 11.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денес на прес конференција започна со обелоденувањето на незаконски и тајно собираните материјали за македонските политичари и граѓани, под името Вистината за Македонија.

Прислушуваните разговори што ги објави СДСМ

Кирилица - 11.02.2015

Аудио снимките што денес СДСМ ги презентираше на прес конференција, ги објави и на Youtube. На клипот подолу слушнете ги 11-те разговори кои, како што истакна претседателот на СДСМ, Зоран Заев, се само еден минорен дел од вкупната база со која ...

Смртта ни влегува преку нивното уво!

Окно - 11.02.2015

Што ќе му е на некој што сака да украде сто или повеќе илјади гласови, да ги прислушкува луѓето!? На некој што наумил да украде пет, шест или седум избори!? Што ќе му е прислушкувањето на некој што наумил да го украде целокупното градежно земјиште и ...

Зоран Заев пак лаже- лагата е систем на однесување на овој човек

Курир - 11.02.2015

Иако најави дека ќе поднесе тужба во свое име, лидерот на СДСМ Зоран Заев поднел кривична пријава во која како подносител на тужбата се јавува СДСМ, а не тој лично како Зоран Заев. Ваквиот последен чекор на лидерот на партијата, несомнено докажува ...

Наместо во свое име, пријавата до Обвинителство, Заев ја поднел во името на партијата

Телеграф - 11.02.2015

Како што објавува „Курир“, повикувајќи се на извори од опозициската партија, лидерот на СДСМ до обвинителството поднел кривична пријава само за разговорите во кои учествувал тој Наместо во свое име, како што најави, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ...

Франкфуртер алгемајне цајтунг: Груевски користи Штази-методи

Кирилица - 11.02.2015

„Голема прислушувачка офанзива“ под овој наслов авторот на текстот во „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ се прашува: „Дали шефот на македонската влада ја прислушкува целата елита во неговата држава?“, пренесува Дојче веле.

Шилегов: Поднесена е кривична пријава за прислушувањето

Макфакс - 11.02.2015

Поднесена е кривична пријава до Јавното обвинителство против премиерот Никола Груевски и директорот на УБК, Сашо Мијалков за неовластено следење, изјави портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, одговарајќи на новинарски прашања дали е поднесена кривична ...

Весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“: И шефот на Штази би бил горд на Груевски и Мијалков!

Либертас - 11.02.2015

„Голема прислушувачка офанзива“ – под овој наслов авторот на текстот во „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ се прашува: „Дали шефот на македонската влада ја прислушкува целата елита во неговата држава?“ Информирајќи за скандалот во Македонија, кој пред ...

Најголемиот германски весник се смее на тврдењата на Заев

Република - 11.02.2015

„Франкфуртер алгемајне цајтунг“ си поигрува со тврдењето на лидерот на македонската опозиоција Зоран Заев, дека во држава од два милиони граѓани, биле прислушувани 20 илјади. Правејќи комична споредба, новинарот за да ја долови состојбата со ...

ФАЦ: И шефот на Штази би бил горд на Груевски и Мијалков!

Локално - 11.02.2015

Од аспект на ‘европските вредности’ Македонија, во овој момент, се чини загубена- пишува весникот „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во анализата која ја пренесува DW посветена на „бомбата“ во ...

СДСМ закажа две прес конференции

Sky - 11.02.2015

СДСМ денеска ќе одржи две прес конференции. - Во 14.30 часот, пред седиштето на партијата, прес кофренција ќе одржи Љупчо Николовски, член на Извршниот одбор на СДСМ. - Во 14.45 часот, пред Министерството за здравство, прес конференција ќе одржи ...

(ВИДЕО) Интервју со Зоран Заев на 24 Вести: За прислушувањето, за случајот „Пуч“, за падот на Груевски…

Бриф - 11.02.2015

Ви го пренесуваме гостувањето на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во вечерашната 24 Анализа на 24 Вести. Анализа 11-02-2015 by ...

ЗАЕВ вечерва гостува во емисијата 24 Анализа на 24 Вести

Sky - 11.02.2015

Вечерва во 21 часот Претседателот на СДСМ Зоран Заев ќе гостува во емисијата 24 Анализа на телевизија 24 Вести. Се очекува Заев да зборува за „бомбата“ која неодамна ја ...

Поради ваквите лаги Заев нема никаков кредибилитет

Пулс24 - 11.02.2015

Иако најави дека ќе поднесе тужба во свое име, лидерот на СДСМ Зоран Заев поднел кривична пријава во која како подносител на тужбата се јавува СДСМ, а не тој лично како Зоран Заев. Ваквиот последен чекор на лидерот на партијата, несомнено докажува ...

Шилегов: Поднесена е кривична пријава против Груевски и Мијалков за неовластено следење

Либертас - 11.02.2015

Поднесена е кривична пријава до Јавното обвинителство против премиерот Никола Груевски и директорот на УБК, Сашо Мијалков за неовластено следење, изјави портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, одговарајќи на новинарски прашања дали е поднесена кривична ...

Заев: Ќе го објавиме само материјалот за криминалот. Личните разговори ќе бидат уништени

Либертас - 11.02.2015

Материјалот за прислушкувањето го добивме во текот на изборите. Додека траеше изборниот процес ми беше најавено. И тогаш се запрепастив. Но беа потребни четири-пет месеци да објавиме за да се разгледа. Не може веднаш да се објави.

ВИДЕО: Интервју со Зоран Заев на 24 Вести – за „бомбите“ и случајот „Пуч“

Либертас - 11.02.2015

Ви го пренесуваме гостувањето на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во вечерашната 24 Анализа на 24 ...

Еве што уште, Заев порача доцна вечерва

Sky - 11.02.2015

Првиот опозициенер, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во вечерашното гостување на емисијата 24 Анализа на телевизија 24 Вести рече дека ги прифаќа предлозите на ДУИ и на ДПА за странска експертиза на целиот случај со прислушувањето.

Заев: Може слободата, но не и душата да ми ја земе

Sky - 11.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев вечерва во интервју за емисијата 24 Анализа на 24 Вести, на прашање дали очекува да биде уапсен по обелоденувањето на доказите, рече: Може слободата, но не и душата да ми ја земе“, рече Заев.

Повторно фатени во лага: единствен оштетен од наводното прислушување е Заев - каде исчезнаа 19.999 наводно прислушувани ...

Вечер Прес - 11.02.2015

На прес-конференцијата во понеделникот, претседателот на СДСМ изјави дека незаконски биле следени и прислушувани над 20.000 граѓани. Во кривичната пријава, како единствен оштетен и незаконски следен и прислушуван е посочен само еден граѓанин, а тоа ...

Аболицираниот Заев сега како морален судија

Република - 11.02.2015

Нема крај на контрадикторностите на Зоран Заев. Во емисија на една телевизија вечерва, Заев посочи дека од прислушуваните материјали добиени, како што самиот еднаш потврди, странски разузнувачки служби, ќе бидат објавени само оние поврзани со ...

Политички земјотрес во Скопје

Н.Македонија - 11.02.2015

Дел грчки медиуми постојано ги следат настаните во Македонија, па известија и за акцијата „Пуч“ и за „бомбите“ на Заев. Некои не заземаат страни, но некои користат ултранационалистичка реторика Официјална Атина не ги коментира обвинувањата за ...

Обвинителството ги чека кривичните пријави на Заев

Утрински - 10.02.2015

Кривичните пријави кои беа најавени од страна на претседателот на СДСМ, до овој момент не се доставени во надлежното Основно јавното обвинителство Скопје. Основното Јавно обвинителство Скопје ќе ги почека најавените кривични пријави со материјалите, ...

Дел од партиите, МПЦ и ИВЗ зачудени од случајот прислушување

Телма - 10.02.2015

Во јавното обвинителство информираат дека кривичите пријави кои беа најавени од лидерот на СДСМ Зоран Заев, до овие моменти, не се доставени во надлежното основно јавно обвинителство Скопје.

Обвинителот Зврлевски ја чека најавената пријава од СДСМ

Вест - 10.02.2015

Во Јавното обвинителство на Македонија, Обвинителството за организиран криминал и во Скопското јавно обвинителство, во текот на вчерашното работно време не биле доставени кривични пријави од Социјалдемократскиот сојуз за масовното прислушување што ...

Обвинителството ги чека материјалите на Заев, МВР без коментар

24 Вести - 10.02.2015

Обвинителството се уште ги чека пријавите кои ги најави претседателот на СДСМ Зоран Заев против директорот на УБК, началникот на Петтата управа и непознати вработени во безбедносните служби, за случајот со незаконското прислушкување на над 20 илјади ...

Какви политички последици ќе предизвика бомбата на СДСМ?

24 Вести - 10.02.2015

Аналитичарите поделени околу тоа колку силна беше „бомбата“ на Заев и какви политички последици ќе предизвика. Аналитичарот Сашо Ордановски вели дека материјалите покажале шокантни сознанија.

Странските медиуми за аферата со прислушување во Македонија

24 Вести - 10.02.2015

Балканските и светските медиуми со големо внимание ја проследија информацијата за незаконското прислушување на над 20.000 лица, која вчера ја обелодени лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Британскиот национален сервис BBC за аферата пишува под наслов ...

Пријавата на Заев против Мијалков предадена во обвинителството

Фокус - 10.02.2015

Пријавата е против Сашо Мијалков, директор на УБК, за кого СДСМ изрази сомнеж дека ги издавал усните налози за следење на илајдници граѓани, против Горан Груевски, началникот на Петта управа, како и проитв НН лица.

Обвинителството ги чека пријавите од СДСМ

Алсат-М - 10.02.2015

Јавното обвинителство ги чека најавените кривични пријави на СДСМ против директорот на УБК Сашо Мијалков и началникот на 5-тата управа Горан Груевски, за да постапува по нив. Ова е одговорот на неколкуте прашања на АЛСАТ М до канцеларијата на ...

Средба на раководството на СДСМ со Рејчел и Алтхаузер

Утрински - 10.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателот на партијата Радмила Шекеринска попладнето имаа средба со специјалниот претставник на Германија за Западен Балкан Ернст Рејчел и со амбасадорката на Сојузна Република Германија во Република ...

Заев: Снимките се само дел од доказите за криминалот на власта!

Фокус - 10.02.2015

Лидерот на СДСМ ова го изјави на средбата со гостите од Германија. Лидерот на СДСМ Зоран Заев , на денешната средна со специјалниот претставник на Германија за Западен Балкан, Ернст Рејчел и со германската амбасадорката во земјава Кристине Алтхаузер ...

Странски новински агенции за аферата со прислушување

24 Вести - 10.02.2015

Шефот на македонската опозиција го обвини премиерот Никола Груевски за прислушување новинари, верски и опозициски лидери со што се продлабочува скандалот што во изминативе недели ја преплави оваа земја кандидат за Европската унија.

Средба на раководството на СДСМ со Рејчел и Алтхаузер

Канал5 - 10.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателот на партијата Радмила Шекеринска попладнето имаа средба со специјалниот претставник на Германија за Западен Балкан Ернст Рејчел и со амбасадорката на Сојузна Република Германија во Република ...

ЗАЕВ: Прислушувани над 20.000 лица

Дневник - 10.02.2015

Во партиското седиште Заев објави повеќе од 10 снимки од разговори и истакна оти Мијалков и Груевски прислушувале над 20.000 луѓе. Обвини оти тој и соработниците честопати биле цел на прислушување од домашната служба и откри дека партијата поседува ...

„Бомбата“ да не се тривијализира, туку да се институционализира!

Deutsche Welle - 10.02.2015

Најголема штета ќе биде ако сознанијата од бомбата завршат како трач-забава, наместо да добијат правна разрешница во транспарентна и законска постапка, предупредуваат аналитичари и правни експерти Од изненадување и неверување, преку целосна осуда за ...

СДСМ поднесе кривични пријави против Сашо Мијалков и Горан Груевски

+инфо - 10.02.2015

Социјалдемократскиот сојуз денеска поднесе кривични пријави против директорот на УБК, Сашо Мијалков и началникот на 5-та управа, Горан Груевски, поради, како што велат од таму, незаконско прислушување на над 20.000 лиџа од различни профили, ...

ФОТО: Зошто само Грција го поддржува Заев?

Press24 - 10.02.2015

Новиот миленик на грчката публика Зоран Заев и натаму една од топ темите кај јужниот сосед, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Иако до неодамна лидерот на опозициската партија велеше дека снимките ги добил од странски тајни служби, а соработката ...

Заев разговараше со специјалниот претставник на Германија за прислушувањето

А1 On - 10.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев и заменик претседателката Радмила Шекеринска попладнето имаа средба со специјалниот претставник на Германија за Западен Балкан, Ернст Рејчел и со амбасадорката на Сојузна Република Германија во Република Македонија, ...

Зврлевски ја чека пријавата од СДСМ

Р.С.Европа - 10.02.2015

До крајот на работниот ден вчера до Основното јавно обвинителство не била доставена кривична пријава од СДСМ за случајот со прислушувањето, тврди јавниот обвинител Марко Зврлевски. Тој за Радио Слободна Европа изјави дека од кога ќе ја примат ...

Јавното обвинителство не коментира и ја чека пријавата од СДСМ

+инфо - 10.02.2015

Јавното обвинителство денеска не коментира ништо во врска со наводите на СДСМ за прислушувањето на 20.000 граѓани бидејќи, како што рекоа оттаму, вчера не ја добиле кривичната пријава против шефот на тајната полиција Сашо Мијалков и неговиот ...

Јавното обвинителство ќе реагира кога ќе ја добие пријавата од СДСМ, сега не

МКД - 10.02.2015

До крајот на вчерашниот работен ден во Основното јавно обвинителство не пристигнала најавената кривична пријава од СДСМ за случајот со прислушувањето, тврди јавниот обвинител Марко Зврлевски.

Зврлевски ја чека пријавата од СДСМ

А1 On - 10.02.2015

До крајот на вчерашниот работен ден до Основното јавно обвинителство не била доставена кривична пријава од СДСМ за случајот со прислушувањето, тврди јавниот обвинител Марко Зврлевски за Радио Слободна Европа .

Седумте најморонски тези со кои се релативизира скандалот со прислушувањето

+инфо - 10.02.2015

Ова се седумте најморонски тези, со кои се прави обид да се релативизира обелоденувањето на скандалот со масовно и незаконско прислушување на илјадници македонски граѓани од страна на тајната полиција.

Обвинителството ги чека пријавите од СДСМ за прислушувањето за да постапува

Макфакс - 10.02.2015

Јавното обвинитлество ги чека кривичните пријави што ги најави СДСМ за прислушувањето, за потоа да постапувале. „Кривичните пријави кои беа најавени од страна на претседателот на СДСМ, до овој момент не се доставени во надлежното Основно јавното ...

ЈАВНО ОБВИНИТЕЛСТВО: Досега не добивме материјали од СДСМ

Телеграф - 10.02.2015

Од надлежното Обвинителство велат дека сè уште не се стигнати најавените кривични пријави од лидерот на СДСМ Кривичните пријави што вчера ги најави лидерот на СДСМ, Зоран Заев, до овој момент сè уште не се пристигнати до Основното јавно ...

Спинува Заев, спинуваат и Грците: СДСМ покажале дека Владата нелегално прислушкувала!?

Курир - 10.02.2015

Новиот миленик на грчката публика Зоран Заев и натаму една од топ темите кај јужниот сосед, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Иако до неодамна лидерот на опозициската партија велеше дека снимките ги добил од странски тајни служби, а соработката ...

За провладините медиуми не бијат „бомбите“ на Заев

+инфо - 10.02.2015

За дел од јавноста вчерашните аудио записи од прислушувани функционери, новинари, политичари, бизнисмени, се најголемиот скандал од поновата македонска историја, но сепак тие едвај беа проследени од повеќето македонски медиуми.

ФОТО: Заев разговараше со Лаѕарото за случајот со прислушувањето

А1 On - 10.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска денеска остварија средба со амбасадорот на Швајцарија во Република Македонија, Стефано Лаѕарото.

Заев за РТС: Разобличени се!

+инфо - 10.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, даде интервју за српската државна телевизија РТС, во кое зборува за скандалот со прислушкувањата што почна да го обелоденува вчера, како и за политичката ситуација во Македонија Во дел од интервјуто тој го ...

Заев за РТС: Разобличени се!

А1 On - 10.02.2015

После она што го соопштивте вчера власта не се огласува. Што кажуваат? Дали вас ве контактираа? Никој не ме контактирал. Тоа е многу чудно затоа што во најмала рака министерот за внатрешни работи мораше да излезе ама никој не се огласува.

Заев го информирал швајцарскиот амбасадор за прислушувањето

Р.С.Европа - 10.02.2015

Претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателот на партијата Радмила Шекеринска денеска имале средба со амбасадорот на Швајцарија во Република Македонија, Стефано Лаѕарото. СДСМ соопшти дека Лаѕарото бил информиран за вчерашното објавување ...

Заев се сретна со швајцарскиот амбасадор Лаѕарото

Телеграф - 10.02.2015

Како што соопшти СДСМ, Лаѕарото бил информиран за вчерашното објавување на тонските записи за кои Заев тврди дека се прислушувани разговори Претседателот на СДСМ Зоран Заев и заменик претседателот на партијата Радмила Шекеринска денеска имаа средба ...

Заев за РТС: Министерот за внатрешнии мораше да се огласи

Макфакс - 10.02.2015

Лидерот на опозиционата СДСМ Зоран Заев, кој соопшти дека над 20.000 македонски граќани се прислушувани, во вторникот во интервју за српската државни телевизија РТС рече дека се уште никој од властите не го контактирал, ниту пак некој од власта се ...

Седумте најморонски тези со кои се релативизира скандалот со прислушувањето

Окно - 10.02.2015

Ова се седумте најморонски тези, со кои се прави обид да се релативизира обелоденувањето на скандалот со масовно и незаконско прислушување на илјадници македонски граѓани од страна на тајната полиција. 1.

Обвинителството ги чека пријавите од СДСМ за прислушувањето за да постапува

Кајгана - 10.02.2015

Јавното обвинителство ги чека кривичните пријави што ги најави СДСМ за прислушувањето, за потоа да постапувале. „Кривичните пријави кои беа најавени од страна на претседателот на СДСМ, до овој момент не се доставени во надлежното Основно јавното ...

Спинува Заев спинуваат и Грците: СДСМ покажале дека Владата нелегално прислушкувала!?

Нетпрес - 10.02.2015

Новиот миленик на грчката публика Зоран Заев и натаму една од топ темите кај јужниот сосед, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. Иако до неодамна лидерот на опозициската партија велеше дека снимките ги добил од странски тајни служби, а соработката ...

Заев пред дипломатите: Објавените снимки се само дел од доказите за криминалот

+инфо - 10.02.2015

Објавените снимки за прислушкување на граѓани се само дел од доказите за незаконското и криминалното функционирање на актуелната власт, им предочил лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на специјалниот претставник на Германија за Западен Балкан, Ернст Рејчел ...

Странските агенции за аферата со прислушување во Македонија

Р.С.Европа - 10.02.2015

Шефот на македонската опозиција го обвини премиерот Никола Груевски за прислушување новинари, верски и опозициски лидери со што се продлабочува скандалот што во изминативе недели ја преплави оваа земја кандидат за Европската унија.

Аферата со прислушкувањето стигна и до Њујорк Тајмс

Либертас - 10.02.2015

-Шефот на македонската опозиција го обвини премиерот Никола Груевски за прислушување новинари, верски и опозициски лидери со што се продлабочува скандалот што во изминативе недели ја преплави оваа земја кандидат за Европската унија – пишува Њујорк ...