TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новиот премиер Зубков меѓу петте можни наследници на Путин

Вест - 15.09.2007

МОСКВА, 15 септември (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин вчера изјави дека има пет луѓе кои би можеле да се кандидираат како негов наследник и дека новиот премиер Виктор Зубков е еден од нив, објави новинската агенција РИА.

Путин не исклучува враќање во Кремљ во 2012 година

Канал5 - 15.09.2007

Рускиот претседател Владимир Путин ги даде досега најјасните назнаки за тоа како ја замислува својата политичка кариера и иднината на Кремљ откако на пролет ќе му истече вториот по ред мандат, по што според рускиот Устав не може да се кандидра за следен, јавија светските медиуми.

Одбраната е приоритет на премиерот Зубков

Дневник - 15.09.2007

Аналитичари укажуваат дека ако Путин предложел некој повлијателен политичар за свој наследник, во 2012 година во него би имал потенцијален противкандидат Новиот руски премиер Виктор Зубков вчера вети дека ќе ја продолжи политиката на претседателот Владимир Путин, а приоритет ќе му биде обнова на ...

Како ќе каже Путин...

Утрински - 15.09.2007

Рускиот парламент вчера со огромно мнозинство го поддржа предлогот на Путин нов премиер да биде Виктор Зубков Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Новиот руски премиер Виктор Алексеевич Зубков вчера доби навистина голема поддршка во Думата.

Зубков нов руски премиер

Вечер Прес - 15.09.2007

Откако Државната дума вчера го изгласа со 381 глас од вкупно 450, Виктор Зубков, со указот што го потпиша претседателот Владимир Путин, и официјално стана нов руски премиер, пренесува МИА. Владејачката партија "Обединета Русија", која зазема две третини од пратеничките места, уште претходно најави ...

Зубков избран за нов премиер на Русија

А1 - 14.09.2007

Финансискиот експерт Виктор Зубков е избран за нов руски премиер. Думата со големо мнозинство го поддржа 66-годишниот, досега анонимен, технократ кој беше предложен од страна на Претседателот Путин. Новиот премиер Зубков во својот говор ги претстави клучните точки на својата политика.

Виктор Зубков е човек од доверба на Путин

Утрински - 14.09.2007

Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Рускиот парламент денес ќе го бира новиот руски премиер. Никој не се сомнева дека Виктор Алексеевич Зубков, по вчерашните консултации со партиите во Думата ќе го добие потребниот број гласови, бидејќи за предлогот на рускиот претседател Владимир Путин ...

Виктор Зубков е новиот премиер на Русија

Канал5 - 14.09.2007

Руската Државна дума денеска го изгласа Виктор Зубков за нов премиер, пренесува МИА. Својата поддршка на Зубков му ја дадоа 381 пратеник од 450-члениот Парламент, против се изјаснија 47, а осум пратеници беа воздржани. Москва, 14 септември (МИА) - Руската Државна дума денеска го изгласа Виктор ...

Зубков нема капацитет за претседател?

Дневник - 14.09.2007

Виктор Зубков, изненадувачкиот избор на претседателот Владимир Путин за нов премиер на Русија, не ја отфрли можноста дека ќе се кандидира за претседател на изборите во март, но аналитичари тврдат дека тој нема таков капацитет.

Путин ќе владее од сенка до 2012?

Вечер Прес - 14.09.2007

"Независимаја газета" изборот на Виктор Зубков го дефинира како "нежна револуција" и коментира дека Путин со ова планира да создаде колективно политичко раководство кое нема да се потпира само на една фигура. Во 2012 година Путин ќе може повторно да се кандидира за шеф на Руската Федерација ...

Зубков не ја исклучува можноста да се кандидира за претседател

А1 - 13.09.2007

Кандидатот за премиер на Русија, Виктор Зубков, што вчера беше предложен од претседателот Владимир Путин, не ја исклучува можноста да учествува на претседателските избори. Тој денеска истакна дека смета оти се неопходни кадровски и структурни промени во Владата.

Оставка на руската влада, Путин го избира наследникот

Утрински - 13.09.2007

Сергеј Иванов, најверојатно, е следен премиер и иден прв човек на Кремљ Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Рускиот претседател Владимир Путин вчера ја прими оставката на владата, на чело со премиерот Михаил Фрадков. Оставката на Фрадков не е никакво изненадување, бидејќи веќе беше најавена ...

Кандидатот за руски премиер Виктов Зубков најави промени во новиот кабинет

Канал5 - 13.09.2007

Кандидатот за премиерската функција во Русија Виктор Зубков изјави денеска пред пратениците дека има намера да изврши персонални промени во составот на својот кабинет. Москва, 13 септември (МИА) - Кандидатот за премиерската функција во Русија Виктор Зубков изјави денеска пред пратениците дека има ...

Виктор Зубков нов руски премиер

Вест - 13.09.2007

МОСКВА, 13 септември (Ројтерс) - Рускиот претседател Владимир Путин вчера му даде отказ на својот премиер, за да назначи нов премиер кој веројатно ќе биде водечки кандидат во претседателската трка во март. Путин го номинираше Виктор Зубков, шефот на федералната служба за финансиски мониторинг, за ...

Путин назначи непознат технократ за премиер

Дневник - 13.09.2007

Неочекуваниот избор ги збуни аналитичарите, кои очекуваат Путин да го предложи новиот премиер за претседател на изборите во март Рускиот претседател Владимир Путин вчера ненадејно го разреши премиерот Михаил Фрадков и на неговото место го предложи речиси непознатиот технократ Виктор Зубков, шеф на ...

Виктор Зубков иден руски премиер?

Вечер Прес - 13.09.2007

Во руските медиуми претходно се појавија шпекулации дека на местото на Фрадков ќе дојде неговиот прв заменик Сергеј Иванов кого, инаку, го сметаат за фаворит на претстојните претседателски избори во март Рускиот претседател Владимир Путин го предложи вчера Виктор Зубков за иден премиер на Русија на ...

Виктор Зубков нов премиер на Русија

А1 - 12.09.2007

Руската Влада денеска поднесе оставка. Претседателот Владимир веднаш од думата побара, мандатот за состав на новата Влада да му го довери на Виктор Зубков. Именувањето на Зубков за нов премиер за многумина е вистинско изненадување.