TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Протест во Солун: Македонија не може да биде име на друга држава

Фокус - 24.06.2018

Неколку грчки здруженија на Македонците и организации на грчката дијаспора денес одржаа протестен митинг во Солун под мотото „Македонија значи Грција”. Деновиве низ цела Грција се делат летоци и се повикуваат граѓаните да дојдат на протестите.

И вечерва протест против Договорот за името пред Собранието

+инфо - 24.06.2018

Помала група на граѓани и вечерва мирно протестира пред Собранието на Република Македонија за да го искаже своето несогасување со потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на проблемот со името.

И вечерва протест против Договорот за името пред Собранието

Сител - 24.06.2018

Помала група на граѓани и вечерва мирно протестира пред Собранието на Република Македонија за да го искаже своето несогасување со потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на проблемот со името.

И вечерва протест против Договорот за името пред Собранието

Стандард - 24.06.2018

Помала група на граѓани и вечерва мирно протестира пред Собранието на Република Македонија за да го искаже своето несогасување со потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на проблемот со името.

И вечерва протест против Договорот за името пред Собранието

Курир - 24.06.2018

Помала група на граѓани и вечерва мирно протестира пред Собранието на Република Македонија за да го искаже своето несогасување со потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на проблемот со името.

Демонстрантите побараа оставка од Владата и изразија поддршка за Иванов

Макфакс - 24.06.2018

Еден и пол час траеше вечерашниот протест за одбрана на името во Скопје. Од бината пред Собрание демонтрантите побараа оставка од Владата, оти велат дека е нелегитимна, најавија кривична пријава за директорот на Бирото за јавна безбедност и побараа ...

„Никогаш Северна, секогаш Македонија” (ФОТО)

МКД - 24.06.2018

Под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ пред Парламентот се одржа протест, организиран од група граѓани Млади на Македонија против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство.

И вечерва протест против Договорот за името пред Собранието

А1 On - 24.06.2018

Помала група на граѓани и вечерва мирно протестира пред Собранието на Република Македонија за да го искаже своето несогасување со потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на проблемот со името.

И вечерва протест против Договорот за името пред Собранието

Локално - 24.06.2018

Помала група на граѓани и вечерва мирно протестира пред Собранието на Република Македонија за да го искаже своето несогасување со потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на проблемот со името.

Демонстрации во Скопје – еве што се случуваше

Sky - 24.06.2018

Еден и пол час траеше вечерашниот протест за одбрана на името во Скопје. Од бината пред Собрание демонтрантите побараа оставка од Владата, оти велат дека е нелегитимна, најавија кривична пријава за директорот на Бирото за јавна безбедност и побараа ...

И вечерва протест против Договорот за името пред Собранието

Република - 24.06.2018

Група на граѓани и вечерва мирно протестира пред Собранието на Република Македонија за да го искаже своето несогасување со потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на проблемот со името.

И вечерва протест против Договорот за името пред Собранието

Либертас - 24.06.2018

Помала група на граѓани и вечерва мирно протестира пред Собранието на Република Македонија за да го искаже своето несогасување со потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на проблемот со името.

Протест во Солун: Македонија не може да биде име на друга држава

Либертас - 24.06.2018

Неколку грчки здруженија на Македонците и организации на грчката дијаспора денес одржаа протестен митинг во Солун под мотото „Македонија значи Грција”. Деновиве низ цела Грција се делат летоци и се повикуваат граѓаните да дојдат на протестите.

„Никогаш Северна, секогаш Македонија“: Нов протест пред Собрание против договорот за името

еМагазин - 24.06.2018

Пред Собранието на Македонија синоќа се одржа мирен протест под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ организиран од Млади на Македонија. Протестот беше организиран против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за ...

Протест пред Парламентот за Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името

CivilMedia - 24.06.2018

Пред Собранието на Македонија синоќа се одржа мирен протест под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ организиран од Млади на Македонија. Протестот беше организиран против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за ...

(ГАЛЕРИЈА) Што побараа синоќа демонстрантите пред Собранието?

Фактор - 24.06.2018

Пред Собрание демонстрантите на протест синоќа побараа оставка од Владата, за која велат дека е нелегитимна, најавија кривична пријава за директорот на Бирото за јавна безбедност и побараа интерпелација од министерот за внатрешни работи, Оливер ...

Протест пред Собранието: Никогаш Северна, секогаш Македонија! – се бараше оставка од Владата

МК News - 24.06.2018

Пред Собранието на Македонија вчера се одржа мирен протест под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ организиран од Млади на Македонија. Протестот беше организиран против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за ...

И вечерва протест против Договорот за името пред Собранието

Вечер Прес - 24.06.2018

Помала група на граѓани и вечерва мирно протестира пред Собранието на Република Македонија за да го искаже своето несогасување со потпишувањето на Договорот со Грција за решавање на проблемот со името.

Демонстрантите против промена на името го проколнуваат Заев и се крстат во Иванов

Фокус - 23.06.2018

Демонстрантите кои на денешниот протест пред парламентот под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ бараа одбрана на уставното име, скандираа „предавник“ секогаш кога ќе се споменеше името и презимето на премиерот Зоран Заев и договорот што ...

Протест пред Собрание: Никогаш Северна, Секогаш Македонија!

Телма - 23.06.2018

Поезија и скандирање за претседателот Иванов. Извици „уа“ за договорот Заев-Ципрас. Неколку илјади граѓани вечерва се собраа пред Собранието обединети под мотото „Никогаш северна, секогаш Македонија“.

Протест пред Парламентот против Договорот за името

Телма - 23.06.2018

Под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ пред Собранието на Република Македонија се одржува протест против Договорот за спорот за името во организација на група граѓани „Млади за Македонија“.

Вечерва „Млади за Македонија“ ќе протестираат против договорот со Грција

Канал5 - 23.06.2018

Вечерва е закажан протестен собир против договорот Грција, во организација на иницијативата „Млади за Македонија“. Погледнете го целосниот извештај на нашата колешка Тамара Стојкова која е пред Собранието на Р:М.

Ќе опаѓа ли интезитетот на протестите? МВР апелира на воздржување од насилството

ТВ21 - 23.06.2018

Една недела по протестите против Договорот за името меѓу Македонија и Грција кои завршија со инциденти, Јавното обвинителство не открива дали кривично ќе ги гони лицата кои беа тогаш приведени.

Протест против промена на името пред Собрание (фото+видео)

Алсат-М - 23.06.2018

Со молитва и македонската химна започна протестот против промена на името пред Собранието на Република Македонија. Во препознатлива атмосфера со патриотски песни, транспаренти и македонски знамиња граѓаните пристигнуваат за да го искажат својот ...

Протести пред Собранието против договорот со Грција

Канал5 - 23.06.2018

Голем протестен собир против договорот Грција, се одржува вечерва пред собранието, во организација на иницијативата „Млади за Македонија“. За атмосферата и пораките погледнете го јавувањето на Тамара Стојкова од пред ...

Протест пред Парламентот против Договорот за името

Стандард - 23.06.2018

Под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ пред Собранието на Република Македонија се одржува протест против Договорот за спорот за името во организација на група граѓани „Млади за Македонија“.

Нови протести во Скопје – полицијата на готовс

Независен - 23.06.2018

Иако има два часа до официјалниот почеток на вечерашниот закажан протест пред Собранието на Република Македонија засилено полициско обезбедување веќе има пред и околу законодавниот дом. Организатор на вечерашниот протест е Здружението „Млади за ...

Во живо: Протест пред Собранието -„Никогаш Северна, секогаш Македонија“

Press24 - 23.06.2018

Под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ пред Собранието на Република Македонија се одржува протест против Договорот за промена на името во организација на група граѓани „Млади за Македонија“.

Протест пред Парламентот против Договорот за името

Независен - 23.06.2018

Под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ пред Собранието на Република Македонија се одржува протест против Договорот за спорот за името во организација на група граѓани „Млади за Македонија“.

Со молитва започна протестот пред Собрание

А1 On - 23.06.2018

Протестот организиран од група граѓани „Млади за Македонија“ кој се одржува пред Собранието против промена на името, започна со молитва. Насобраните испратија порака дека само господ знае за Македонија и да и помогне на државата да ги спаси од ...

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Протест пред Собранието -„Никогаш Северна, секогаш Македонија“

Курир - 23.06.2018

Под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ пред Собранието на Република Македонија се одржува протест против Договорот за промена на името во организација на група граѓани „Млади за Македонија“.

Протест пред Собранието: Никогаш Северна, секогаш Македонија! ВИДЕО

+инфо - 23.06.2018

Протестот против промена на името се одржува вечерва пред Собранието во Скопје. Протестот е мирен, граѓаните пеат патриотски песни и носат транспаренти и македонски знамиња. Со пораки на транспарентите на кои пишува „Никогаш Северна, секогаш ...

„Никогаш Северна, секогаш Македонија”, протест пред Собранието

МКД - 23.06.2018

Под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ пред Собранието на Република Македонија се одржува протест против Договорот за името во организација на група граѓани „Млади за Македонија“.

(Видео) „Не сакаме да живееме во Северна Македонија“ – порачаа учесниците на протестот

Макфакс - 23.06.2018

„Не сакаме да живееме во Северна Македонија“, порача 17-годишната Клементина од Тетово на протестот пред Собранието против промената на уставното име. Таа додаде дека се собрале на протест со цел на мирен начин да го искажат незадоволството од ...

ВИДЕО: „Не сакаме да живееме во Северна Македонија“ – порачаа учесниците на протестот

А1 On - 23.06.2018

„Не сакаме да живееме во Северна Македонија“, порача 17-годишната Клементина од Тетово на протестот пред Собранието против промената на уставното име. Таа додаде дека се собрале на протест со цел на мирен начин да го искажат незадоволството од ...

Заврши протестот пред Парламентот против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор

А1 On - 23.06.2018

Пред Собранието на Македонија вечерва се одржа мирен протест под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ организиран од Млади на Македонија. Протестот беше организиран против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за ...

„Не сакаме да живееме во Северна Македонија”, порачаа учесниците на протестот

МКД - 23.06.2018

Заврши мирниот протест пред Парламентот за Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името со пораката од учесниците дека „не сакаат да живеат во Северна Македонија”. „Ние не сакаме да живееме во Северна Македонија.

Мирен протест пред Собранието на Македонија

Р.С.Европа - 23.06.2018

Пред македонското Собрание вечерва се одржаа протести организација на „Млади за Македонија по мотото „Никогаш Северна секогаш Македонија“. Протестите беа мирни а присуствуваа на неколку стотина граѓани против промена на името на земјата.

Протести вечерва пред македонското Собрание

Сител - 23.06.2018

Не сакаме да живееме во Северна Македонија, ние сме Македонци и овде сме во заштита на македонскиот идентитет. Ова беа главните пораки кои беа упатени од вечерашниот голем народен собир пред собранието, организиран од Млади за Македонија.

Протест пред Парламентот против Договорот за името

Сител - 23.06.2018

Под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ пред Собранието на Република Македонија се одржува протест против Договорот за спорот за името во организација на група граѓани „Млади за Македонија“.

Протести пред Собранието за името

Нова ТВ - 23.06.2018

Со молитва и македонската химна започна протестот против промена на името пред Собранието на Република Македонија. Со патриотски песни, транспаренти и македонски знамиња граѓаните пристигнуваат за да го искажат својот револт од Доворот за името со ...

Протестот пред Собрание започна со молитва

Макфакс - 23.06.2018

Протестот организиран од група граѓани „Млади за Македонија“ кој се одржува пред Собранието против промена на името, започна со молитва. Насобраните испратија порака дека само господ знае за Македонија и да и помогне на државата да ги спаси од ...

Заврши протестот пред Парламентот за Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името

Сител - 23.06.2018

Пред Собранието на Македонија вечерва се одржа мирен протест под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ организиран од Млади на Македонија. Протестот беше организиран против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за ...

Заврши протестот пред Собрание

+инфо - 23.06.2018

Пред Собранието на Македонија вечерва се одржа мирен протест под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ организиран од Млади на Македонија. Протестот беше организиран против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за ...

„Да го одбраниме уставното име на Република Македонија“- заврши протестот пред Собранието

Курир - 23.06.2018

Пред Собранието на Македонија вечерва се одржа мирен протест под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ организиран од Млади на Македонија. Протестот беше организиран против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за ...

„Никогаш Северна, секогаш Македонија-протест пред Парламентот против Договорот за името

Вечер Прес - 23.06.2018

Под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ пред Собранието на Република Македонија се одржува протест против Договорот за спорот за името во организација на група граѓани „Млади за Македонија“.

Видео од вечерашниот протест против промената на името

Република - 23.06.2018

Видео од вечерашниот протест пред Собранието на кој граѓаните го искажуваат својот револт од договорот кој Владата го потпиша со Грција, според кој Македонија станува Северна ...

Протестот започна со молитва

Република - 23.06.2018

Протестот организиран од група граѓани „Млади за Македонија“ кој се одржува пред Собранието против промена на името, започна со молитва. Насобраните испратија порака дека само господ знае за Македонија и да и помогне на државата да ги спаси од ...

Продолжувааат протестите против договорот со Грција

еМагазин - 23.06.2018

Помала група граѓани и синоќа одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ги повторија ставовите дека за нив Договорот е штетен и спротивен на Уставот и на македонските државни интереси.

( Живо) Протест пред Парламентот против Договорот за името

Локално - 23.06.2018

Под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ пред Собранието на Република Македонија се одржува протест против Договорот за спорот за името во организација на група граѓани „Млади за Македонија“.

Протестантите извикуваа – Никогаш Северна, секогаш Македонија!

24Инфо - 23.06.2018

Протестантите извикуваа – Никогаш Северна, секогаш Македонија! Протестот против промена на името се одржува вечерва пред Собранието во Скопје. Протестот е мирен, граѓаните пеат патриотски песни и носат транспаренти и македонски знамиња.

Фото: Демонстрациите низ Скопје почнаа – еве колку народ се насобра

Sky - 23.06.2018

Протестот организиран од група граѓани „Млади за Македонија“ кој се одржува пред Собранието против промена на името, започна со молитва. Насобраните испратија порака дека само господ знае за Македонија и да и помогне на државата да ги спаси од ...

Врие од специјалци низ Скопје: Полицијата се подготвува за вечерашните демонстрации

Sky - 23.06.2018

Засилено полициско обезбедување околу собранието е забележително вечерва, во пресрет од вечерашните демонстрации најавени од организација “Млади за Македонија”, по повод решавањето на грчко-македонскиот спор за името.

Мирно и без инциденти, заврши протестот пред Собрание

Вечер Прес - 23.06.2018

Пред Собранието на Македонија вечерва се одржа мирен протест под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ организиран од Млади на Македонија. Протестот беше организиран против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за ...

Започна протестот: Старите први им дојдоа на „Млади за Македонија“

Фактор - 23.06.2018

Започна најавениот протест пред Собранието на РМ организиран од страна на студентската организација на „Млади за Македонија“ за неменување на името по потпишаниот договор во Преспа и неговата ратификација во законодавниот дом.

Почна протестот пред Собрание повеќе стари во организација на Младите за Македонија

24Инфо - 23.06.2018

Почна протестот пред Собрание повеќе стари во организација на Младите за Македонија Започна протестот против промена на името пред Собранието на Република Македонија. Препознатлива атмосфера – со патриотски песни, транспаренти и македонски знамиња ...

Заврши протестот за името, помина мирно

Либертас - 23.06.2018

Пред Собранието на Македонија вечерва се одржа мирен протест под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ организиран од Млади на Македонија. Протестот беше организиран против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за ...

Да ги заштитиме името, идентитетот и државата Република Македонија – заврши протестот пред Собрание

Република - 23.06.2018

Пред Собранието на Македонија вечерва се одржа мирен протест под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ организиран од Млади на Македонија. Протестот беше организиран против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за ...

(Галерија): Граѓаните порачаа „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ пред Собранието

Н.Македонија - 23.06.2018

Под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ пред Собранието на Република Македонија се одржува протест против Договорот за спорот за името во организација на група граѓани „Млади за Македонија“.

Демонстрантите ќе се борат со сите демократски средства за поништување на договорот

Н.Македонија - 23.06.2018

Пред Собранието на Македонија вечерва се одржа мирен протест под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ организиран од Млади на Македонија. Протестот беше организиран против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за ...

Одржан мирен протест пред Собранието против договорот меѓу Македонија и Грција

1tv - 23.06.2018

Пред Собранието на Македонија вечерва се одржа мирен протест под мотото „Никогаш Северна, секогаш Македонија“ организиран од Млади на Македонија. Протестот беше организиран против Договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за ...

(Фотогалерија) Започна протестот пред Собранието против договорот меѓу Македонија и Грција

1tv - 23.06.2018

Започна протестот пред Собранието на Република Македонија против договорот меѓу Македонија и Грција за решението за името, каде како што информира репортерката на 1ТВ, поголемо е присуството на полициски службеници отколку демонстранти.

Помала група граѓани и вечерва протестираше против Договорот со Грција

Фокус - 22.06.2018

Помала група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ги повторија ставовите дека за нив Договорот е штетен и спротивен на Уставот и на македонските државни интереси.

Мирен протест пред Собранието

Канал5 - 22.06.2018

Мирно и без инциденти мина вечерашниот протест пред Собранието на Република Македонија. Околу стотина граѓани се собраа прад законодавниот дом за да го искажат незавоволството поради постигнатиот Договор со Грција..

Граѓани и вечерва протестираа пред Собранието

Нова ТВ - 22.06.2018

Група граѓани и вечерва се собра пред Собранието за да го искаже своето несогласување со Договорот кој Македонија го потпиша со Грција за решавање на спорот со името. Граѓаните беа собрани во помал број од обично, а протестот помина во мирна ...

Протести пред Собрание против промена на името

Press24 - 22.06.2018

И вечерва пред Собранието на РМ се одржаат протести на кои неколку стотици граѓани излегоа да го искажат својот револт и противење на промена на името на земјата, објави Радио Слободна Европа .

И вечерва протест пред Собрание: Договорот е штетен и спротивен на Уставот и на македонските државни интереси

Курир - 22.06.2018

Помала група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ги повторија ставовите дека за нив Договорот е штетен и спротивен на Уставот и на македонските државни интереси.

Протест против договорот со Грција, неуставно е да има гласање за промена на име

МКД - 22.06.2018

Помала група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за промена на името. Тие ги повторија ставовите дека за нив договорот е штетен и спротивен на Уставот и на македонските државни интереси.

И вечерва протест против договорот за името во центарот на Скопје

Нова ТВ - 22.06.2018

Група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ја повторија поддршката за претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој најави дека нема да го потпише указот за Законот за ...

Протестите против договорот за промена на името продолжуваат и вечерва

МКД - 22.06.2018

Група граѓани и синоќа одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против договорот за спорот со името. Тиа најавија дека и денеска ќе продолжат со протестите. Насобраните граѓани синоќа ја повторија поддршката за претседателот на ...

И вечерва протест против договорот за името во центарот на Скопје

Стандард - 22.06.2018

Група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ја повторија поддршката за претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој најави дека нема да го потпише указот за Законот за ...

Нов ден, нов протест против договорот со Грција

Радио МОФ - 22.06.2018

Со знамиња, песни и извици за поддршка на претседателот Ѓорѓе Иванов, кој најави дека нема да го потпише указот за Законот за ратификација на договорот со Грција за името, граѓани синоќа повторно протестираа пред Собранието.

Протести пред Собрание против промена на името

Р.С.Европа - 22.06.2018

Пред македонското Собрание и вечерва се одржаа протести на неколку стотина граѓани против промена на името на земјата. Демонстрантите бараат оставка од Владата. Тие го повикаа претседателот Ѓорге Иванов да не го потпишува законот за ратификација на ...

НОВ ПРОТЕСТ ЗА ИМЕТО: Иванов да не го потпишува законот за ратификација на Договорот

Фактор - 22.06.2018

Пред Собранието и вечерва имаше протести против промена на името на државата. Демонстрантите бараат оставка од Владата. Тие го повикаа претседателот на државата, Ѓорге Иванов да не го потпишува законот за ратификација на Договорот за името меѓу ...

Помала група граѓани и вечерва протестираа против Договорот за името во центарот на Скопје

Либертас - 22.06.2018

Помала група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ги повторија ставовите дека за нив Договорот е штетен и спротивен на Уставот и на македонските државни интереси.

Со Уставот не е предвиден референдум на кој што би се ставило на гласање името на државата

Република - 22.06.2018

Група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ги повторија ставовите дека за нив Договорот е штетен и спротивен на Уставот и на македонските државни интереси.

Во Скопје продолжуваат протестите против договорот за името со Грција

еМагазин - 22.06.2018

Група граѓани и синоќа одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ја повторија поддршката за претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој најави дека нема да го потпише указот за Законот за ...

Група граѓани и вчера одржаа мирен протест пред Собранието - продолжуваат и денеска

Скопје инфо - 22.06.2018

Група граѓани и вчера одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ја повторија поддршката за претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој најави дека нема да го потпише указот за Законот за ...

Помала група граѓани и вечерва протестираа пред Собранието

24Инфо - 22.06.2018

Помала група граѓани и вечерва протестираа пред Собранието Помала група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ги повторија ставовите дека за нив Договорот е штетен и ...

Граѓани и вечерва протестираа пред Собранието

МК News - 22.06.2018

Група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ги повторија ставовите дека за нив Договорот е штетен и спротивен на Уставот и на македонските државни интереси.

За името се работи ако повика партијата

Призма - 21.06.2018

И кога се разочарани од посетеноста, учесниците се гордеат дека дошле без никој да ги натера | Фото: БИРН Без оглед кој на која страна е во врска со договорот за надминување на спорот за името помеѓу Македонија и Грција, во јавноста се чести ...

И вечерва протест против договорот за името во центарот на Скопје

ТВ21 - 21.06.2018

Група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ја повторија поддршката за претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој најави дека нема да го потпише указот за Законот за ...

И вечерва протести пред Собранието за договорот за името

24 Вести - 21.06.2018

Пред Собранието и вечерва протести против договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство. Граѓаните повторно ги упатија своите барања и го блокираа булеварот „11 октомври“ пред собраниската зграда, пред која е ...

Протести низ цела Романија, на антикорупционерите им порачаа дека се „гнездо на крадци и мафијаши“

Слободен Печат - 21.06.2018

Во неколку романски градови минатата ноќ имаше протести на кои беше побарано владата да ја гарантира независноста на судството. Околу 10.000 луѓе се придружија на протестот во Букурешт, а протести се одржаа во уште 10-тина градови, против законот ...

Протести во цела Романија, на антикорупционерите им порачаа дека се гнездо на крадци и мафијаши

Макфакс - 21.06.2018

Во неколку романски градови минатата ноќ имаше протести на кои беше побарано владата да ја гарантира независноста на судството. Околу 10.000 луѓе се придружија на протестот во Букурешт, а протести се одржаа во уште 10-ина града против законот што ...

И вечерва протест против договорот за името во центарот на Скопје

Сител - 21.06.2018

Група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ја повторија поддршката за претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој најави дека нема да го потпише указот за Законот за ...

Стотини граѓани на протест против промена на името

Р.С.Европа - 21.06.2018

Неколку стотини граѓани и вечерва излегоа на протест против промена на името пред македонското Собрание во Скопје. Демонстрантите бараат оставка од владата и му даваат поддршка на претседателот Ѓорге Иванов да не ја потпишува ратификацијата на ...

И вечерва протест против договорот за името во центарот на Скопје

А1 On - 21.06.2018

Група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ја повторија поддршката за претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој најави дека нема да го потпише указот за Законот за ...

Со македонски знамиња и песни граѓаните и вечерва на протест: Договорот со Грција е штетен и спротивен на државните ...

Курир - 21.06.2018

Група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ја повторија поддршката за претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој најави дека нема да го потпише указот за Законот за ...

Протести во повеќе од 10 романски градови за независно судство

Локално - 21.06.2018

Во неколку романски градови минатата ноќ имаше протести кои бараа од владата да ја гарантира независноста на судството , објавија новинските агенции. Околу 10.000 луѓе се придружија на протестот во Букурешт .

Група граѓани и вчера одржаа мирен протест пред Собранието – продолжуваат и денеска

24Инфо - 22.06.2018

Група граѓани и вчера одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ја повторија поддршката за претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој најави дека нема да го потпише указот за Законот за ...

За името се работи ако повика партијата

iPortal - 21.06.2018

Без оглед кој на која страна е во врска со договорот за надминување на спорот за името помеѓу Македонија и Грција, во јавноста се чести коментарите дека протестите за одбрана на уставното име на Македонија се разочарувачки малубројни.

Демонстранти упаднаа во романското собрание

Република - 21.06.2018

Дедмонстрантите влегоа во зградата на романскиот парламент, за време на протест против законот за кој сметаат дека ќе ја олесни корупцијата на високо ниво. Демонстрантите упаднаа во законодавниот дом во придружба на пратеници од опозициската партија ...

И вечерва протест против договорот за името во Скопје

МК News - 21.06.2018

Пред Собранието и вечерва протести против договорот за решавање на македонско-грчкиот спор за името и стратегиско партнерство. Граѓаните повторно ги упатија своите барања и го блокираа булеварот „11 октомври“ пред собраниската зграда Тие ја ...

И вечерва протест против договорот за името во центарот на Скопје

Република - 21.06.2018

Група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ја повторија поддршката за претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој најави дека нема да го потпише указот за Законот за ...

Протести низ цела Романија, на антикорупционерите им порачаа дека се „гнездо на крадци и мафијаши“демонстрантите и ...

Sky - 21.06.2018

Во неколку романски градови минатата ноќ имаше протести на кои беше побарано владата да ја гарантира независноста на судството. Околу 10.000 луѓе се придружија на протестот во Букурешт, а протести се одржаа во уште 10-тина градови, против законот ...

И вечерва протест против договорот за името во центарот на Скопје

Локално - 21.06.2018

Група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ја повторија поддршката за претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој најави дека нема да го потпише указот за Законот за ...

Продолжуваат протестите против промена на името пред Собранието

еМагазин - 21.06.2018

Со патриотски песни, знамиња и пораки против промената на името и синоќа се одржа протест пред Собрание на Република Македонија. Демонстрантите потоа се упатија кон резиденцијата на претседателот Ѓорге Иванов, за да му дадат поддршка.

И вечерва се одржа протест против договорот за името во центарот на Скопје

Либертас - 21.06.2018

Група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ја повторија поддршката за претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој најави дека нема да го потпише указот за Законот за ...

Протести низ цела Романија, на антикорупционерите им порачаа дека се „гнездо на крадци и мафијаши“

Точка - 21.06.2018

Во неколку романски градови минатата ноќ имаше протести на кои беше побарано владата да ја гарантира независноста на судството. Околу 10.000 луѓе се придружија на протестот во Букурешт, а протести се одржаа во уште 10-тина градови, против законот ...

Протестот против договорот за името се одржа и вечерва, а продолжува и утре

Вечер Прес - 21.06.2018

Група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ја повторија поддршката за претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој најави дека нема да го потпише указот за Законот за ...

Повторно протест против договорот за името пред македонското Собрание

Н.Македонија - 21.06.2018

Група граѓани и вечерва одржаа мирен протест пред Собранието на Република Македонија против Договорот за спорот со името. Тие ја повторија поддршката за претседателот на државата Ѓорге Иванов, кој најави дека нема да го потпише указот за Законот за ...

Спасовски: Полицијата во неделата постапи правилно

Канал5 - 20.06.2018

Македонските полицајци во неделата беа напаѓани со дрва и бетонски плочи и еден час се воздржуваа за да ја смират ситуацијата. Но нивната реакција е резултат на оценката на претпоставените, а можам да кажам дека постапиле правилно, изјави министерот ...

Демонстрантите од пред Собрание пред резиденцијата на Иванов

24 Вести - 20.06.2018

Вечерва продолжија протестите против промена на името пред Собранието. Демонстрантите пеејќи патриотски песни и веејќи македонски знамиња велат дека договорот за името со Грција е штетен и дека не смее да се преговара за името.

Протести пред Собранието поради договорот со Грција

24 Вести - 20.06.2018

Не сакаме ни ЕУ ни НАТО, само Македонија, со вакви пораки демонстранти и вчера вечер излегоа на протест пред Собранието. Велат отпорот против промената на уставното име нема да престане, а од говорницата се заканија со граѓанска непослушност.

Спасовски: Полицијата не употреби прекумерна сила во неделата

Канал5 - 20.06.2018

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ги отфрла како неосновани обвинувањата за употреба на прекумерна сила од страна на полицијата за време на протестите за името во неделата. На солзавецот од полицијата кон демонстрантите во неделата за ...

Солзавецот и шок бомбите биле употребени „по книга“, тврди министерот Спасовски

Телма - 20.06.2018

Солзавецот и шок бомбите на инцидентите на протестите во недела биле употребени „по книга“, тврди министерот Оливер Спасовски. По нападите врз полицајците, тактичката процена била употреба на хемиски средства, вели Спасовски кој апелираше ...

Спасовски: Интервенцијата на полицијата во неделата по книга

24 Вести - 20.06.2018

Полицијата која употреби солзавец и шок бомби кон демонстрантите во неделата за време на протестот пред Собрането постапи правилно, како по книга, тврди министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Бејли: Го поддржуваме Договорот за името

Алсат-М - 20.06.2018

Додека парламентарното мнозинство го ратификуваше договорот за името, пред Собранието преовладуваше мирна атмосфера. Пет постари лица стоеја спроти Парламентот во знак на протест поради содржината на договорот.

И вечерва протести пред Собрание

Алсат-М - 20.06.2018

Продолжуваат протестите против промена на името пред Собранието. Демонстрантите пеејќи патриотски песни и веејќи македонски знамиња велат дека договорот за името со Грција е штетен и дека не смее да се преговара за името.

Демонстрантите вечерва пред резиденцијата на Иванов

Фокус - 20.06.2018

И вечерва група граѓани протестира против договорот за името со Грција. Протестот започна пред Собранието, а потоа демонстрантите се упатија кон резиденцијата на претседателот Ѓорѓе Иванов.

Протест против промена на името: Никој не смее да прашува за да се промени државното име

А1 On - 20.06.2018

„Никој не смее да прашува за да се промени државното името. Меѓународната заедница треба да ја прифати државата под името Македонија“ порачаа од протестот против промена на името пред Собранието на Република Македонија.

„Страшно е да се менува името“, велат демонстрантите пред Собранието

Макфакс - 20.06.2018

Со патриотски песни, знамиња и пораки против промената на името започна протестот пред македонското Собрание. Демонстрантите порачуваат дека никој не смее да прашува дали да се промени името бидејќи е страшно, и велат дека меѓународната заедница ...

Почна протестот: Граѓаните се собираат пред Собранието

Press24 - 20.06.2018

Почнаа протестите против Договорот со Грција и името Северна Македонија, пред македонското Собрание. Се собираат граѓани да го изразат својот револт, како што и е најавено за секој ден во 20 ...

ВО ЖИВО: Протест против промена на името – демонстрантите пред вилата на претседателот

А1 On - 20.06.2018

Група демонстранти протестираат пред Собранието на Република Македонија против промена на името на државата, откако денеска во парламентот беше ратификуван договорот помеѓу Македонија и Грција.

(Видео) Протест против промената на името

Макфакс - 20.06.2018

Пред Собранието и вечерва се одржува протест против промената на ...

Во Романија протести поради корупцијата

Нова ТВ - 20.06.2018

Романската полиција денеска се судри со антивладините демонстранти кои протестираат ширум земјата поради законот, за кој тврдат дека ќе ја олесни корупцијата на високо ниво. Стотина демонстранти денеска се собраа пред владините канцеларии веејќи ...

„Излези момче право на тераса“, пејат демонстрантите пред вилата на Иванов

Макфакс - 20.06.2018

Демонстрантите од пред Собранието вечерва се упатија пред Вила Водно, во знак на поддршка за претседателот Ѓорге Иванов. Интонирајќи ја македонската химна, а потоа пеејќи ја навивачката „Излези момче“ и скандирајќи „Иванов“ и „Македонија“, ...

Фото. Врие полиција пред Собрание - како течат протестите

Press24 - 20.06.2018

Врие полиција вечерва на протестот пред Собрание. Народот го крена својот глас против договорот со Грција. Ваква е ...

И вечерва протести пред Собрание

МКД - 20.06.2018

Продолжуваат протестите против промена на името пред Собранието. Демонстрантите пеејќи патриотски песни и веејќи македонски знамиња велат дека договорот за името со Грција е штетен и дека не смее да се преговара за името.

Граѓани и вечерва протестираат против промена на името

Нова ТВ - 20.06.2018

Група граѓани во 20 часот се собраа пред Собранието за да го изразат своето несогласување со ратификацијата на Договорот со Грција, за решавање на спорот за името со Македонија. Насобраните граѓани, од пред Собранието се упатија кон резиденцијата на ...

Протести против промена на името пред Собранието, протестирачите му дадоа поддршка на Иванов

Курир - 20.06.2018

Со патриотски песни, знамиња и пораки против промената на името и вечерва се одржа протест пред Собрание на Република Македонија. Демонстрантите потоа се упатија кон резиденцијата на претседателот Ѓорге Иванов, за да му дадат поддршка.

(ВИДЕО) Демонстрантите пред резиденцијата на Иванов: Претседателот е последниот бастион

А1 On - 20.06.2018

Од вечерашниот протест против промена на името, демонстрантите се упатија кон резиденцијата на претседателот Ѓорге Иванов, на кого сакаа да му дадат писмо со поддршка да не попушта во неговиот став.

Спасовски: Полицијата во неделата постапи правилно

Независен - 20.06.2018

Македонските полицајци во неделата беа напаѓани со дрва и бетонски плочи и еден час се воздржуваа за да ја смират ситуацијата, но нивната реакција е резултат на оценката на претпоставените, а можам да кажам дека постапиле правилно, изјави министерот ...

Протести против промена на името пред Собранието и резиденцијата на Иванов

Стандард - 20.06.2018

Со патриотски песни, знамиња и пораки против промената на името и вечерва се одржа протест пред Собрание на Република Македонија. Демонстрантите потоа се упатија кон резиденцијата на претседателот Ѓорге Иванов, за да му дадат поддршка.

Протести против промена на името пред Собранието и резиденцијата на Иванов

Независен - 20.06.2018

Со патриотски песни, знамиња и пораки против промената на името и вечерва се одржа протест пред Собрание на Република Македонија. Демонстрантите потоа се упатија кон резиденцијата на претседателот Ѓорге Иванов, за да му дадат поддршка.

Протести против промена на името пред Собранието и резиденцијата на Иванов

Слободен Печат - 20.06.2018

Со патриотски песни, знамиња и пораки против промената на името и вечерва се одржа протест пред Собрание на Република Македонија. Демонстрантите потоа се упатија кон резиденцијата на претседателот Ѓорге Иванов, за да му дадат поддршка.

Спасовски: Полицијата во неделата постапи правилно

Сител - 20.06.2018

Македонските полицајци во неделата беа напаѓани со дрва и бетонски плочи и еден час се воздржуваа за да ја смират ситуацијата, но нивната реакција е резултат на оценката на претпоставените, а можам да кажам дека постапиле правилно, изјави министерот ...

Спасовски: Полицијата на протестот во неделата постапи правилно

Press24 - 20.06.2018

Македонските полицајци во неделата беа напаѓани со дрва и бетонски плочи и еден час се воздржуваа за да ја смират ситуацијата, но нивната реакција е резултат на оценката на претпоставените, а можам да кажам дека постапиле правилно, изјави министерот ...

Спасовски: Полицијата пред Собранието постапи како по книга

Р.С.Европа - 20.06.2018

Македонските полицајци во неделата беа напаѓани со дрва и бетонски плочи и еден час се воздржуваа за да ја смират ситуацијата, но нивната реакција е резултат на оценката на претпоставените, а можам да кажам дека постапиле правилно, изјави министерот ...

Спасовски: Полицијата во неделата постапи правилно

Слободен Печат - 20.06.2018

Македонските полицајци во неделата беа напаѓани со дрва и бетонски плочи и еден час се воздржуваа за да ја смират ситуацијата, но нивната реакција е резултат на оценката на претпоставените, а можам да кажам дека постапиле правилно, изјави министерот ...

Спасовски: Полицaјците пред Собранието постапија правилно

+инфо - 20.06.2018

Полицијата пред Собранието постапи како по книга Македонските полицајци во неделата беа напаѓани со дрва и бетонски плочи и еден час се воздржуваа за да ја смират ситуацијата, но нивната реакција е резултат на оценката на претпоставените, а можам да ...

Во Романија големи антивладини протести

Курир - 20.06.2018

Романската полиција денеска се судри со антивладините демонстранти кои протестираат ширум земјата поради законот, за кој тврдат дека ќе ја олесни корупцијата на високо ниво. Стотина демонстранти денеска се собраа пред владините канцеларии веејќи ...

Демонстрантите упаднаа во зградата на парламентот во Романија

Макфакс - 20.06.2018

Дедмонстрантите влегоа во зградата на романскиот парламент, за време на протест против законот за кој сметаат дека ќе ја олесни корупцијата на високо ниво. Демонстрантите упаднаа во законодавниот дом во придружба на пратеници од опозициската партија ...

Антивладини демонстрации во Романија, судир меѓу демонстрантите и полицијата

А1 On - 20.06.2018

Романската полиција денеска се судри со антивладините демонстранти кои протестираат ширум земјата поради законот, за кој тврдат дека ќе ја олесни корупцијата на високо ниво. Стотина демонстранти денеска се собраа пред владините канцеларии веејќи ...

Спасовски: Полицијата во неделата постапи правилно

Мета - 20.06.2018

Македонските полицајци во неделата беа напаѓани со дрва и бетонски плочи и еден час се воздржуваа за да ја смират ситуацијата, но нивната реакција е резултат на оценката на претпоставените, а можам да кажам дека постапиле правилно, изјави министерот ...

Спасовски: Полицијата во неделата постапи правилно

CivilMedia - 20.06.2018

Македонските полицајци во неделата беа напаѓани со дрва и бетонски плочи и еден час се воздржуваа за да ја смират ситуацијата, но нивната реакција е резултат на оценката на претпоставените, а можам да кажам дека постапиле правилно, изјави министерот ...

И синоќа протести против промена на името

Тера - 20.06.2018

Со извици „името не го даваме ”, „Македонија на Македонците”, со патриотски песни, како и извикување на името на претеседателот на државата, синоќа продолжија протестите пред ...

Демонстрантите пред Вилата Водно му дадоа поддршка на Иванов

Фактор - 20.06.2018

Демонстрантите од пред Собранието вечерва се упатија пред Вила Водно, за да му дадат поддршка за претседателот, Ѓорге Иванов. Тие ја поддржуваат одлуката на Иванов кој е против договорот што Владата го случи со Грција.

Спасовски: Организаторите не ги најавија протестите и не обезбедија одржувачи на редот

Либертас - 20.06.2018

Како што рече, тогаш Македонија покажала дека нема институции кои ќе се грижат за безбедноста и случувањата ја урнале довербата во полицијата – луксуз што не смее веќе никогаш да си го дозволи затоа што сме определени на патот кон НАТО и ЕУ и тие ...

Во Романија протести поради корупцијата – судири со полицијата

Либертас - 20.06.2018

Романската полиција денеска се судри со антивладините демонстранти кои протестираат ширум земјата поради законот, за кој тврдат дека ќе ја олесни корупцијата на високо ниво. Стотина демонстранти денеска се собраа пред владините канцеларии веејќи ...

Спасовски: Не смееме да дозволиме да има напад на полицијата или институциите

Фактор - 20.06.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски изјави дека македонските полицајци во неделата беа напаѓани со дрва и бетонски плочи и еден час се воздржуваа за да ја смират ситуацијата, но нивната реакција е резултат на оценката на претпоставените.

Протестантите пред Претседателската вила на Водно

24Инфо - 20.06.2018

Протестантите пред Претседателската вила на Водно Демонстрантите од пред Собранието вечерва се упатија пред Вила Водно, за да му дадат поддршка за претседателот, Ѓорге Иванов. За нив Иванов е херој, и бараат да не го потпишува Договорот.

Протестите пред Собрание ќе продолжат се додека не се повлече договорот

Скопје инфо - 20.06.2018

Граѓани и вчеравечер се собраа пред Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на уставното име на државата. Вчерашниот протест помина во мирна атмосфера и без инциденти.

Демонстрантите отидоа пред вилата на Иванов за да му дадат поддршка да не го дава името

Либертас - 20.06.2018

Со патриотски песни, знамиња и пораки против промената на името и вечерва се одржа протест пред Собрание на Република Македонија. Демонстрантите потоа се упатија кон резиденцијата на претседателот Ѓорге Иванов, за да му дадат поддршка.

Спасовски: Полицијата во неделата постапи правилно

Вечер Прес - 20.06.2018

Македонските полицајци во неделата беа напаѓани со дрва и бетонски плочи и еден час се воздржуваа за да ја смират ситуацијата, но нивната реакција е резултат на оценката на претпоставените, а можам да кажам дека постапиле правилно, изјави министерот ...

Спасовски: Полицaјците пред Собрание постапија правилно

Република - 20.06.2018

– Македонските полицајци во неделата беа напаѓани и еден час се воздржуваа за да ја смират ситуацијата, но нивната реакција е резултат на оценката на претпоставените, а можам да кажам дека постапиле правилно, изјави министерот за внатрешни работи ...

Народот застана зад претседателот на Република Македонија

Република - 20.06.2018

Со патриотски песни, знамиња и пораки против промената на името и вечерва се одржа протест пред Собрание на Република Македонија. Демонстрантите потоа се упатија кон резиденцијата на претседателот Ѓорге Иванов, за да му дадат поддршка.

Демонстрантите со неочекуван потег: Сите се упатија пред вилата на Иванов, му ја пеат “Излези момче”

Sky - 20.06.2018

Демонстрантите од пред Собранието вечерва се упатија пред Вила Водно, во знак на поддршка за претседателот Ѓорге Иванов. Интонирајќи ја македонската химна, а потоа пеејќи ја навивачката „Излези момче“ и скандирајќи „Иванов“ и „Македонија“, ...

Демонстрантите упаднаа во зградата на парламентот во Романија

Вечер Прес - 20.06.2018

Дедмонстрантите влегоа во зградата на романскиот парламент, за време на протест против законот за кој сметаат дека ќе ја олесни корупцијата на високо ниво. Демонстрантите упаднаа во законодавниот дом во придружба на пратеници од опозициската партија ...

И вечерва се протестира пред Собрание: „Името не го даваме“ и „Македонија на Македонците“ извикуваат демонстрантите

Република - 20.06.2018

Со извици „името не го даваме ”, „Македонија на Македонците”, со патриотски песни, како и извикување на името на претеседателот на државата, вечерва продолжија протестите пред Собранието. Граѓаните повторно излегоа на протест да го изразат својот ...

Во живо: „Страшно е да се менува името“, велат демонстрантите пред Собранието

Точка - 20.06.2018

Со патриотски песни, знамиња и пораки против промената на името започна протестот пред македонското Собрание. Демонстрантите порачуваат дека е страшно да се менува името и никој не смее да го бара тоа од нас.

ПРОТЕСТ ПРЕД СОБРАНИЕТО: Се бара Договорот со Грција да не се реализира

Фактор - 20.06.2018

Демонстрантите и вечерва пред Собранието порачуваат дека е страшно да се менува името и никој не смее да го бара тоа . Велат дека меѓународната заедница требала да ја прифати земјата под уставното име.

Продолжуваат протестите пред Собранието против договорот со Грција

еМагазин - 20.06.2018

Граѓани и синоќа се собраа пред Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на уставното име на државата. Протест помина во мирна атмосфера и без инциденти.

Продолжуваат протестите против промена на името пред Собранието

Вечер Прес - 20.06.2018

Продолжуваат протестите против промена на името пред Собранието. Демонстрантите пеејќи патриотски песни и веејќи македонски знамиња велат дека договорот за името со Грција е штетен и дека не смее да се преговара за името.

ВИДЕО: Малуброен протест против договорот за името и вечерва пред Собранието

Либертас - 20.06.2018

Со патриотски песни и пораки против промената на името и македонско-грчкиот договор започна протестот пред македонското Собрание. Како што јавува репортерот на 1ТВ посетеноста на вечерашниот протест е многу помала во споредба со претходните денови, ...

И вечерва протести против промена на името

24Инфо - 20.06.2018

И вечерва протести против промена на името Со патриотски песни, знамиња и пораки против промената на името започна протестот пред македонското Собрание. Демонстрантите порачуваат дека е страшно да се менува државното име и никој не смее да се ...

(Не)научени лекции за протестите

Н.Македонија - 20.06.2018

Македонија повторно се соочува со серија протести. Крајот на преговорите околу (не)решавањето на спорот за името, го означи почетокот на серијата нови протести на кои сме сведоци деновиве, не само во Скопје, туку и во голем број градови во државата.

Со патриотски песни започна протестот пред Собрание

Н.Македонија - 20.06.2018

Присутните граѓани порачуваат дека е страшно да се менува името и никој не смее да го бара тоа од нас. Велат дека меѓународната заедница требала да ја прифати земјата под уставното ...

Толпата демонстранти се упати кон резиденцијата на Иванов

Н.Македонија - 20.06.2018

Присутните граѓани порачуваат дека е страшно да се менува името и никој не смее да го бара тоа од нас. Велат дека меѓународната заедница требала да ја прифати земјата под уставното име. Во моментов толпата демонстранти се движи кон резиденцијата на ...

Спасовски смета дека полицијата во неделата постапила правилно

Н.Македонија - 20.06.2018

Македонските полицајци во неделата беа напаѓани со дрва и бетонски плочи и еден час се воздржуваа за да ја смират ситуацијата, но нивната реакција е резултат на оценката на претпоставените, а можам да кажам дека постапиле правилно, изјави министерот ...

Спасовски: Организаторите не ги најавија протестите и не обезбедија одржувачи на редот

1tv - 20.06.2018

Улогата на полицијата е да се штитат уставниот поредок, безбедноста на граѓаните и на институциите. Во изминатите години имавме неколку вакви случаи, вели министерот за внатрешни Оливер Спасовски и потсетува дека и самиот бил жртва на нападот врз ...

Спасовски: Полицијата во неделата пред Собранието постапи како по книга

1tv - 20.06.2018

Македонските полицајци во неделата беа напаѓани со дрва и бетонски плочи и еден час се воздржуваа за да ја смират ситуацијата, но нивната реакција е резултат на оценката на претпоставените, а можам да кажам дека постапиле правилно, изјави министерот ...

И вечерва се протестира против промена на името, засега е мирно (ВИДЕО)

1tv - 20.06.2018

Со патриотски песни и пораки против промената на името и македонско-грчкиот договор започна протестот пред македонското Собрание. Како што јавува репортерот на 1ТВ посетеноста на вечерашниот протест е многу помала во споредба со претходните денови, ...

Во знак на револт, граѓаните на протест го запалија договорт за името

ТВ21 - 19.06.2018

И додека во Собранието траеше седницата за ратификација на договорот со Грција, граѓаните кои денеска протестираа пред Собранието во знак на револт запалија копија од договорот. Покрај демонстративното палење на примерокот од договорот насобраните ...

Протести без огранизатор, граѓаните се собираат спонтано

ТВ21 - 19.06.2018

Се собираат да протестираат против договорот за името, но велат дека немаат организатор. Здруженија и политички партии учествуваат во протестите, но не преземаат одговорност за организацијата. Велат дека собирите се спонтани преку социјалните мрежи.

Спасовски смета дека полицијата не употребила прекумерна сила на протестите

24 Вести - 19.06.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска беше во посета на Европската комисија во Брисел, за МИА изјави дека не смета дека полицијата употребила прекумерна сила за време на протестите пред Собранието.

И вечерва протести пред Собранието

ТВ21 - 19.06.2018

Граѓани и вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на уставното име на државата. Вечерашниот протест помина во мирна атмосфера и без инциденти.

Вечерва мирен протест пред Собранието

Фокус - 19.06.2018

Граѓани и вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на уставното име на државата. Вечерашниот протест помина во мирна атмосфера и без инциденти.

Протести пред Собранието поради ратификацијата на договорот со Грција

Телма - 19.06.2018

Ратификацијата во Собранието се очекува да ја следат и протести на кои повикаа демонстрантите кои синоќа продолжија со протестите пред законодавниот дом, а се против договорот со кој се решава долгогодишниот спор за името со Грција.

ФОТО: Протести пред Собрание, се извикува „Бесилка за Заев“ и „Проклети да се предавниците“

Фокус - 19.06.2018

Десетици демонстранти изглеоа на протест пред Собранието, каде почна седницата на која ќе се расправа дали има потреба од договорот за спорот со името со Грција. Демонстрантите извикуваат „Проклети да се предавниците“, „Бесилка за Заев“, ...

Започна протестот пред Собрание (фото+видео)

Алсат-М - 19.06.2018

Започнаа протестите против промена на името пред Собранието. Во моментов демонстрантите пристигнуваат со развиорени знамиња и гласно го искажуваат својот револт поради Договорот со Грција за решавање на спорот со името.

Демонстрантите бараат Мицкоски да ја спречи ратификацијата

Канал5 - 19.06.2018

Протестите и денес продолжија пред Собранието. Точно во 11 часот неколку стотина граѓани дојдоа да го искажат незадоволство од договорот со Грција за по 1 час да се преместат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Протестите ги следи Игор Стефановски.

Спасовски: Мирни протести подржуваме, но нема да дозолиме нов 27 април, полицијата не употреби прекумерена сила

Фокус - 19.06.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска беше во посета на Европската комисија во Брисел, за МИА изјави дека не смета дека полицијата употребила прекумерна сила за време на протестите пред Собранието.

Спасовски: Немаше никаква прекумерна употреба на сила, не може да си дозволи луксуз да се случи уште еден упад во ...

Press24 - 19.06.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска беше во посета на Европската комисија во Брисел, за МИА изјави дека не смета дека полицијата употребила прекумерна сила за време на протестите пред Собранието.

Спасовски смета дека полицијата не употребила прекумерна сила на протестите

Слободен Печат - 19.06.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска беше во посета на Европската комисија во Брисел, за МИА изјави дека не смета дека полицијата употребила прекумерна сила за време на протестите пред Собранието.

Спасовски смета дека полицијата не употребила прекумерна сила на протестите

Сител - 19.06.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска беше во посета на Европската комисија во Брисел, за МИА изјави дека не смета дека полицијата употребила прекумерна сила за време на протестите пред Собранието.

Пратениците ќе го разгледуваат договорот со Грција, пред Собранието најавени протести

Курир - 19.06.2018

Ратификацијата во Собранието се очекува да ја следат и протести на кои повикаа демонстрантите кои синоќа продолжија со протестите пред законодавниот дом, а се против договорот со кој се решава долгогодишниот спор за името со Грција.

И вечерва протести пред Собрание

Press24 - 19.06.2018

Шеста вечер по ред, граѓаните излегоа на протест пред Собранието да го изразат својот револт по потпишувањето на договорот со Грција за преименување на името на државава во Република Северна Македонија.

И вечерва се протестираше пред Собранието

+инфо - 19.06.2018

Граѓани и вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на уставното име на државата. Вечерашниот протест помина во мирна атмосфера и без инциденти.

И вечерва протести пред Собранието за договорот за името

Стандард - 19.06.2018

Граѓани и вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на уставното име на државата. Вечерашниот протест помина во мирна атмосфера и без инциденти.

За денеска најавен протест на противниците на договорот со Грција

Р.С.Европа - 19.06.2018

На синоќешниот протест пред Собранието на Македонија против договорот со Грција за решавање на спорот со името, демонстрантите повикаа на нов протест за денеска во 11 часот, кога започнува собраниската седница на која на дневен ред е овој договор.

Повторно протести пред Собранието

Слободен Печат - 19.06.2018

Граѓани и вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на уставното име на државата. Вечерашниот протест помина во мирна атмосфера и без инциденти.

(ВИДЕО) Протест пред Собрание: Не може во наше име Заев да ја продава Македонија

А1 On - 19.06.2018

Помала група граѓани денеска повторно излегоа на протест пред Собранието на Република Македонија поради закажаната седница на чиј дневен ред е Предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името.

Демонстрантите ја запеаја химната и го почнаа протестот пред Собранието

МКД - 19.06.2018

Пред зградата на Собранието која е под засилено полициско обезбедување почнаа да се собираат граѓани на најавениот протест поради Договорот за решавање на прашањето за името, во исто време кога треба да започне и собраниската седница за негова ...

Демонстрантите пред Собранието бараат оставка од Владата, а не ратификација на договорот за името

Макфакс - 19.06.2018

Помала група граѓани денеска повторно излегоа на протест пред Собранието на РМ поради закажаната седница на чиј дневен ред е предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името.

И вечерва граѓани пред Собрание: Протестите ќе продолжат се додека не се повлече договорот

Курир - 19.06.2018

Граѓани и вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на уставното име на државата. Вечерашниот протест помина во мирна атмосфера и без инциденти.

Се бара „бесилка за Заев“ пред Собранието

Стандард - 19.06.2018

Протестите пред Собранието против промената на името продолжија и денес. Стотина демонстранти пред законодавниот дом, кој веќе ја усвои потребата законот за ратификација на договорот со Грција да биде донесен по скратена постапка, извикуваат ...

(ФОТО/ ВИДЕО) Почна протестот пред Собранието, ја пеат химната

Независен - 19.06.2018

Пред зградата на Собранието денеска почнаа да се собираат граѓани повторно да го изразат своето незадоволство од потпишаниот Договор за името меѓу Македонија и Грција. Тие ја пеат химната на Македонија и со себе носат македонски знамиња.

Сообраќајот пред Собранието нормализиран, граѓаните се повлекоа во Жена парк

А1 On - 19.06.2018

Булеварот „11 Октомври“ е пуштен за сообраќај, откако претходно беше затворен поради протестите на граѓаните пред Собранието против ратификацијата на договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Демонстрантите го запалија договорот пред Собрание

Press24 - 19.06.2018

За време на протестите кои поминаа без инциденти денеска пред Собранието, додека траеше седницата за Договорот со Грција, лицата кои протестираа го запалија Договорот односно примерок од него.

Улицата пред Собрание проодна, демонстрантите се повлекоа во паркот

+инфо - 19.06.2018

Булеварот „11 Октомври“ е пуштен за сообраќај, откако претходно беше затворен поради протестите на граѓаните пред Собранието против ратификацијата на договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Сообраќајот пред Собранието нормализиран, граѓаните се повлекоа во Жена парк

Слободен Печат - 19.06.2018

Булеварот „11 Октомври“ е пуштен за сообраќај, откако претходно беше затворен поради протестите на граѓаните пред Собранието против ратификацијата на договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Сообраќајот пред Собранието нормализиран, граѓаните се повлекоа во Жена парк

Независен - 19.06.2018

Булеварот „11 Октомври“ е пуштен за сообраќај, откако претходно беше затворен поради протестите на граѓаните пред Собранието против ратификацијата на договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Сообраќајот пред Собранието нормализиран, граѓаните се повлекоа во Жена парк

Стандард - 19.06.2018

Булеварот „11 Октомври“ е пуштен за сообраќај, откако претходно беше затворен поради протестите на граѓаните пред Собранието против ратификацијата на договорот со Грција за решавање на спорот за името.

И вечерва пред Собранието, граѓани протестираа против промена на името

Нова ТВ - 19.06.2018

Пред Собранието вечерва група граѓани повторно одржа протест против промена на името на Македонија. Вечерашниот протест помина во мирна атмосфера, без инциденти. Демонстрантите носат македонски знамиња, и скандираат „Македонија, Македонија“ и ...

И вечерва протести против промена на името

МКД - 19.06.2018

Со извици „името не го даваме ”, „Македонија на Македонците”, со патриотски песни, како и извикување на името на претеседателот на државата, вечерва продолжија протестите пред Собранието. Граѓаните повторно излегоа на протест да го изразат својот ...

И вечерва протести пред Собранието

А1 On - 19.06.2018

Граѓани и вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на уставното име на државата. Вечерашниот протест помина во мирна атмосфера и без инциденти.

Продолжуваат протестите пред Собрание

Сител - 19.06.2018

Илјадници граѓани и вечерва протестираа против промена на уставното име. Во мирна атмосфера, со знамиња скандираа, пееја и бараа оставка од актуелната власт. НЕ прифаќаме друго име за нашата татковина, ќе протестираме се додека не си даде оставка ...

Сообраќајот пред Собранието нормализиран, граѓаните се повлекоа во Жена парк

Сител - 19.06.2018

Булеварот „11 Октомври“ е пуштен за сообраќај, откако претходно беше затворен поради протестите на граѓаните пред Собранието против ратификацијата на договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Сообраќајот пред Собранието нормализиран - граѓаните се повлекоа во Жена парк

Press24 - 19.06.2018

Булеварот „11 Октомври“ е пуштен за сообраќај, откако претходно беше затворен поради протестите на граѓаните пред Собранието против ратификацијата на договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Спасовски смета дека полицијата не употребила прекумерна сила на протестите

Курир - 19.06.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска беше во посета на Европската комисија во Брисел, за МИА изјави дека не смета дека полицијата употребила прекумерна сила за време на протестите пред Собранието.

Спасовски смета дека полицијата не употребила прекумерна сила на протестите

Стандард - 19.06.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска беше во посета на Европската комисија во Брисел, за МИА изјави дека не смета дека полицијата употребила прекумерна сила за време на протестите пред Собранието.

Спасовски: Полицијата беше нападната на протестите

Нова ТВ - 19.06.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска беше во посета на Европската комисија во Брисел, за МИА изјави дека не смета дека полицијата употребила прекумерна сила за време на протестите пред Собранието.

Спасовски смета дека полицијата не употребила прекумерна сила на протестите

А1 On - 19.06.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска беше во посета на Европската комисија во Брисел, изјави дека не смета дека полицијата употребила прекумерна сила за време на протестите пред Собранието.

Демонстрантите повикаа на протест денеска во 11 часот

Скопје инфо - 19.06.2018

Насобраните граѓани кои беа вчера пред Собранието повикаа денеска во 11 часот на протест поради промената на името и Уставот, кога започнува седницата на која на дневен ред е токму договорот со Грција.

Протестот спласна: Сообраќајот нормализиран, граѓаните се повлекоа во Жена парк

еМагазин - 19.06.2018

Булеварот „11 Октомври“ е пуштен за сообраќај, откако претходно беше затворен поради протестите на граѓаните пред Собранието против ратификацијата на договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Најавен претпладневен протест пред Собрание додека се разгледува договорот

Фактор - 19.06.2018

На синоќешниот протест пред Собранието на Македонија против договорот со Грција за решавање на спорот со името, демонстрантите повикаа на нов протест за денеска во 11 часот, кога започнува собраниската седница на која на дневен ред е овој договор.

И вечерва граѓани пред Собрание

Пулс24 - 19.06.2018

Граѓани и вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на уставното име на државата. Вечерашниот протест помина во мирна атмосфера и без инциденти.

Мала група на граѓани демонстрира пред собранието – еве што се случува

Sky - 19.06.2018

Помала група граѓани денеска повторно излегоа на протест пред Собранието на РМ поради закажаната седница на чиј дневен ред е предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името.

И вечерва малуброен протест пред Собранието

Либертас - 19.06.2018

Граѓани и вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на уставното име на државата. Вечерашниот протест помина во мирна атмосфера и без инциденти.

Демонстрантите пред Собрание бараат оставка од Владата, а не ратификација на договорот за името

Точка - 19.06.2018

Помала група граѓани денеска повторно излегоа на протест пред Собранието на РМ поради закажаната седница на чиј дневен ред е предлог-законот за ратификација на договорот за решавање на спорот за името.

Демонстрантите ја запеаја химната и го почнаа протестот пред Собранието

Тера - 19.06.2018

Пред зградата на Собранието која е под засилено полициско обезбедување почнаа да се собираат граѓани на најавениот протест поради Договорот за решавање на прашањето за името, во исто време кога започна и собраниската седница за негова ...

Граѓанските протести продолжуваат, Мицковски не излегува од Парламентот:Пред Собранието гореше Договорот од Преспа

Вечер Прес - 19.06.2018

Граѓаните на протестот пред Парламентот побараа оставка од Владата, пеејќи ја истовремено македонската химна и песната “Едно име имаме”, а во знак на револт запалија и копија од договорот за името Паралелно додека во Собранието пратениците се ...

Мирно и без инциденти заврши протестот пред Собрание

Тера - 19.06.2018

Мирно и без инциденти заврши протестот пред Собранието во Македонија, на кој околу 100 демонстранти го изразија своето незадоволство поради ставањето во собраниска процедура на Предлог-законот за ратификација на договорот.

Спасовски смета дека полицијата не употребила прекумерна сила на протестите

Либертас - 19.06.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска беше во посета на Европската комисија во Брисел, за МИА изјави дека не смета дека полицијата употребила прекумерна сила за време на протестите пред Собранието.

Сообраќајот пред Собранието нормализиран, граѓаните се повлекоа во Жена парк

Скопје инфо - 19.06.2018

Булеварот „11 Октомври“ е пуштен за сообраќај, откако претходно беше затворен поради протестите на граѓаните пред Собранието против ратификацијата на договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Нови протести пред Собранието

Вечер Прес - 19.06.2018

Како и претходните денови така и вечерва граѓаните излегоа на протест пред Собранието да го изразат својот револт по потпишувањето на договорот со Грција за преименување на името на државава во Република Северна Македонија.

Спасовски вели дека полицијата не употребила прекумерна сила на протестите против договорот со Грција

еМагазин - 19.06.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска беше во посета на Европската комисија во Брисел, за МИА изјави дека не смета дека полицијата употребила прекумерна сила за време на протестите пред Собранието.

Сообраќајот пред Собранието нормализиран, граѓаните се повлекоа во Жена парк

CivilMedia - 19.06.2018

Булеварот „11 Октомври“ е пуштен за сообраќај, откако претходно беше затворен поради протестите на граѓаните пред Собранието против ратификацијата на договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Демонстрантите го запалија договорот пред Собранието

24Инфо - 19.06.2018

Демонстрантите го запалија договорот пред Собрание За време на протестите кои поминаа без инциденти денеска пред Собранието, додека траеше седницата за Договорот со Грција, лицата кои протестираа го запалија Договорот односно примерок од него.

Сообраќајот пред Собранието нормализиран, граѓаните се повлекоа во Жена парк

МК News - 19.06.2018

Булеварот „11 Октомври“ е пуштен за сообраќај, откако претходно беше затворен поради протестите на граѓаните пред Собранието против ратификацијата на договорот со Грција за решавање на спорот за името.

Мирни протести пред Собрание (видео)

Н.Македонија - 19.06.2018

Почна протестот кој беше најавен синоќа пред зградата на Парламентот. Протестот се одвива мирно, протеститраата околу 100-тина луѓе кои се против Договорот за името со Грција. Булеварот „11 Октомври“ пред собраниската зграда е прооден за сообраќај.

Спасовски: Немаше прекумерна употреба на сила на протестите

Н.Македонија - 19.06.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска беше во посета на Европската комисија во Брисел, за МИА изјави дека не смета дека полицијата употребила прекумерна сила за време на протестите пред Собранието.

Демонстрантите порачаа дека нема да се откажат од протестите

Н.Македонија - 19.06.2018

Граѓани и вечерва се собраа пред Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на уставното име на државата. Вечерашниот протест помина во мирна атмосфера и без инциденти.

Мирно и без инциденти заврши протестот пред Собрание

Н.Македонија - 19.06.2018

Мирно и без инциденти заврши протестот пред Собранието во Македонија, на кој околу 100 демонстранти го изразија своето незадоволство поради ставањето во собраниска процедура на Предлог-законот за ратификација на договорот.

Спасовски смета дека полицијата не употребила прекумерна сила на протестите (Видео)

1tv - 19.06.2018

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска беше во посета на Европската комисија во Брисел, изјави дека не смета дека полицијата употребила прекумерна сила за време на протестите пред Собранието.

Сообраќајот пред Собранието нормализиран, граѓаните се повлекоа во Жена парк

1tv - 19.06.2018

Булеварот „11 Октомври“ е пуштен за сообраќај, откако претходно беше затворен поради протестите на граѓаните пред Собранието против ратификацијата на договорот со Грција за решавање на спорот за името.

(Видео) Незадоволни граѓани на протест пред Собранието и седиштето на ВМРО-ДПМНЕ – запален примерок од Договорот за ...

1tv - 19.06.2018

Група граѓани го демонстрираа незадоволството од влегувањето во собраниска процедура на договорот со Грција. Додека во Законодавниот дом пратениците одлучуваа за законот, демонстрантите со песни, пароли и извици се противеа на одлуката на ...

„Бесилка за Заев“ и „Проклети да се предавниците“ извикуваат демонстрантите пред Собрание

1tv - 19.06.2018

Десетици демонстранти изглеоа на протест пред Собранието, каде почна седницата на која ќе се расправа дали има потреба од договорот за спорот со името со Грција. Демонстрантите извикуваат „Проклети да се предавниците“, „Бесилка за Заев“, ...

Епилог од вчерашните протести

Алсат-М - 18.06.2018

Полицијата го соопшти билансот од синоќешниот протест пред Парламентот во Скопје. Од судирот меѓу полицијата и демонстрантите има повредени, а има и предизвикана штета врз јавни и приватни имоти.

Биланс од синоќешните протести: 24 повредени, 26 приведени

Канал5 - 18.06.2018

Десетици повредени и приведени, меѓу кои и малолетници, по синоќешните протести пред Собранието. Реакции стигна и од медиумските и невладините организации да не се зовриваат страстите и да не се шири говор на омраза.Мирјана Мирчевска Јовановиќ е ...

Кој стои зад протестите против Договорот за името?

Алсат-М - 18.06.2018

Официјално нема организација или физичко лице што стои зад протестите против Договорот за името меѓу Македонија и Грција. Додека полицијата и Обвинителството истражуваат, експертите се сомневаат за можноста за вклученост на надворешни чинители.

Нов протест пред Собранието, се извикува името на Иванов и се пуштаат патриотски песни

Фокус - 18.06.2018

Под големо полициско обезбедување, денеска повторно се протестира пред Собранието против промена на уставното име на Македонија. Демонстрантите го извикуваат името на претседателот Ѓорге Иванов, а пуштаат и патриотски песни.

Демонстрантите повикаа на протест утре во 11 часот

Алсат-М - 18.06.2018

На протестот пред Собранието вечерва кој се уште трае, демонстрантите повикаа на протести утре во 11 часот пред пленарната седница на која на дневен ред е ратификација на договорот за името меѓу Македонија и Грција.

Вечерва нови протести, демонстрантите бараат оставки

ТВ21 - 18.06.2018

Граѓани и вечерва се собраа пред зградата на Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на името на државата. Протестот почна во 20:00 часот со блокада на булеварот „11 Октомври“, а во исто ...

Нема да се дозволи реприза на 27-ми април

Deutsche Welle - 18.06.2018

Од полицијата ќе следат пријави за оние кои се обиделе да упаднат во Собранието, но и за лица кои повикуваат на убиства. Насилните протести се дел од сценарио, вели екс-министерот за внатрешни работи, Павле Трајанов Учесници во протестите против , ...

Повредени и приведени на вчерашните протести во Собранието

Канал5 - 18.06.2018

24 луѓе од синоќешните протести пред собранието завршиле во скопските клиники без сериозни повреди. Во градската болница Наум Охридски биле примени 12 луѓе кои имале проблеми со дишењето поради солзавецот по прегледот биле пуштени дома.

Хипокризија на „шарените“

Антропол - 18.06.2018

Да се потсетиме накратко, за оние „прогресивците“, „шарените фотељаши“ и „независните“ пратеничиња што имаат заборавено, какви беа протестите пред три години и какви беа оние вчера. Да се потсетиме како беше кога за нив се ширеа лаги, кога нив ги ...

Десетина уапсени и повредени во синоќешните протести - осуди за прекумерна сила и употреба на солзавец

Сител - 18.06.2018

Повредени 10 полицајци од кои еден со потешки повреди, 4 граѓани и еден новинар завршиле синоќа на ургентен. Во градската болница 12 лица биле хоспитализирани со повреди. 26 лица се приведени , ова е епилогот од вчерашните протести во Скопје.

ФОТО: Големо полициско обезбедување околу Собранието за вечерашниот протест против промена на името

А1 On - 18.06.2018

По вчерашните нереди на протестите против промена на името пред Собранието на Република Македонија, вечерва е забележливо засилено полициско обезбедување. Оклопните возила и водените топови на полицијата се паркирани околу Собранието, поради можна ...

ВИДЕО: Петти ден протести против промена на името пред Собранието

А1 On - 18.06.2018

Петти ден по ред, пред Собранието на РМ граѓани протестираа поради договорот со Грција за промена на името и Уставот на Република Македонија. Протестите започнаа во вторникот минатата недела откако премиерот Заев објави дека е постигнато решение за ...

(Видео) Продолжија протестите пред Собранието

Независен - 18.06.2018

Граѓани и вечерва се собираат пред зградата на Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на името на државата. Протестот почна во 20:00 часот со блокада на булеварот „11 Октомври“, а во исто ...

Продолжуваат протестите пред Собрание: Ечи „Едно име имаме“

Press24 - 18.06.2018

Граѓани и вечерва се собираат пред зградата на Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на името на државата. Протестот почна во 20:00 часот со блокада на булеварот „11 Октомври“, а во исто ...

И вечерва протести против Договорот за името

Р.С.Европа - 18.06.2018

Пред зградата на Собранието на Република Македонија и вечерва се собираат граѓани на протест против Договорот за името, што вчера беше потпишан од премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Петти ден протести пред Собранието

МКД - 18.06.2018

Со извици „Македонија“, „едно име имаме“, и „предавници“, патриотски песни, како и извикување на името на претседателот на државата, вечерва продолжија протестите пред Собранието. Граѓаните вечерва се собраа по петти пат за да протестираат против ...

Иванов е главен јунак за демонстрантите пред Собранието

+инфо - 18.06.2018

Помала група граѓани и вечерва се собра пред зградата на Собранието за да изразат несогласување со потпишаниот договор за промена на името на државата. Протестот почна во 20 часот со блокада на булеварот 11 Октомври, а во исто време припадниците на ...

ВИДЕО: Демонстрантите повикаа на протест утре во 11 часот

А1 On - 18.06.2018

На вечерашните протести пред Собранието, демонстрантите повикаа утре во 11 часот, кога започнува собраниската седница на која на дневен ред е договорот со Грција, да го блокираат Собранието.

(Видео) Демонстрантите повикаа на протест утре во 11 часот

Макфакс - 18.06.2018

Насобраните граѓани пред Собранието повикаа утре во 11 часот на протест поради промената на името и Уставот, кога започнува седницата на која на дневен ред е токму договорот со Грција. Го повикаа и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, утре да ...

Петти протест пред Собрание, Филип Петровски ги повика граѓаните да ја блокираат утрешната седница

Радио МОФ - 18.06.2018

Граѓаните утре да се појават пред Собрание и да ја блокираат седницата, а пратениците на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ да си поднесат оставки, порача Филип Петровски од фракцијата на ВМРО-ДПМНЕ, на денешниот протест против договорот за решавање на спорот за ...

Продолжуваат протестите пред Собранието

Стандард - 18.06.2018

Граѓани и вечерва се собираат пред зградата на Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на името на државата. Протестот почна во 20:00 часот со блокада на булеварот „11 Октомври“, а во исто ...

Демонстрантите повикаа на нов протест утре во 11 часот

Press24 - 18.06.2018

Пред зградата на Собранието на Република Македонија и вечерва се собираат граѓани на протест против Договорот за името, што вчера беше потпишан од премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Демонстрантите повикаа на протест утре во 11

Нова ТВ - 18.06.2018

Учесниците на денешнот протест против промена на името, кој се одржа пред Собранието, повикуваат на нов протест на исто место, утре во 11 часот. Денешниот протест за разлика од вчерашниот помина во мирна атмосфера.

Протестот за името продолжува утре

Слободен Печат - 18.06.2018

Протестот за името продолжува утре. Оние кои вечерва протестираа пред Парламентот, повикаа за продолжување на протестот утре во 11 часот. Тогаш започнува и седницата, на која на дневен ред е токму договорот со Грција.

(Фото) Вечерва протестот за името мирен

Слободен Печат - 18.06.2018

Протестот за името кое се одржа вечерва пред Парламентот, траеше неполни два часа и помина во мирна атмосфера и без инциденти и пиротехнички средства, со засилено полициско обезбедување. Протестот продолжува и утре.

„Едно име имаме“ ечи пред Собрание- продолжуваат протестите

Курир - 18.06.2018

Граѓани и вечерва се собираат пред зградата на Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на името на државата. Протестот почна во 20:00 часот со блокада на булеварот „11 Октомври“, а во исто ...

Демонстрантите повикаа на нов протест утре во 11 часот

Курир - 18.06.2018

Пред зградата на Собранието на Република Македонија и вечерва се собираат граѓани на протест против Договорот за името, што вчера беше потпишан од премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас.

Се монтираат камери пред Собранието на Република Македонија

Сител - 18.06.2018

Веќе неколку дена, откако премиерот Зоран Заев дека ќе биде потпишан договорот со Грција за решавање на спорот околу името на Република Македонија, граѓаните протестираат пред Собранието против овој договор.

Повредени седум полицајци и две жени на протестите пред Собранието

Макфакс - 18.06.2018

Седум полицајци и две жени завршија со повреди во протестите што вечерва се случија пред Собранието. Од Ургентниот центар изјавија дека вечерва биле хоспитализирани девет лица, од кои седум полицајци со лесни телесни повреди и двајца цивили исто со ...

Солзавец, шок бомби, повредени и приведени на синоќешните протести пред Собрание

Таратур - 18.06.2018

Синоќа во Скопје, за време на протестот пред Собранието на Македонија поради потпишувањето на договорот помеѓу министрите за надворешни работи и премиерите на Македонија и Грција во Нивици, дојде до судири помеѓу полициските сили и демонстрантите.

Фото: Постара жена повредена на протестите пред Собранието

Press24 - 18.06.2018

Има неколку повредени во демонстрациите што вчера вечер се случија пред Собранието на Македонија. Интервенираше и Брзата помош. Полицијата употреби десетина шок бомби и солзавец за растурање на демонстрантите.

Договорот за името и протестите против него, светски агенции

Р.С.Европа - 18.06.2018

Потпишаниот историски договор за ставање крај на спорот меѓу Атина и Скопје околу името Македонија ги налути националистите од двете страни, јавуваат светските новински агенции, за синоќешните протести во Скопје, но и за протестите во Грција, во ...

Народот се крева против капитулантскиот договор на Заев

Курир - 18.06.2018

Капитулантскиот договор кој премиерот Зоран Заев го договори со грчкиот премиер Алексис Ципрас, за името на Република Македонија, а вчера беше потпишан во грчкиот дел од Преспа од страна министрите за надворешни работи Никола Димитров и Никос ...

Во протестите пред Собранието повредени 9 полицајци и 4 демонстранти

Нова ТВ - 18.06.2018

Девет полицајци и четворица учесници биле повредени во синоќешниот протест пред Собранието на РМ. Полицајците имале посекотини и удари по глава и тело од камења и други тврди предмети, а тројца граѓани имале повреди од некакви експлозини направи ...

Заев сака да ги уапси сите кои што протестираат против капитулантскиот договор

Курир - 18.06.2018

Власта синоќа употреби брутална сила врз граѓаните кои мирно протестираа против потпишувањето на капитулантскиот договор кој го потпиша Заев со Грција. Врз граѓаните беа фрлени 20 – тина шок бомби и солзавци, по што беа тепани и апсени ...

Владата преку свои инсталации сака да создаде нов крвав 27. април за да ја деградира демократската борба против ...

Курир - 18.06.2018

Веќе неколку дена голем број граѓани протестираат и го изразуваат својот револт против одлуката да се потпише капитулантскиот договор, кој вчера го потпишаа министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров, односно Никос ...

Демонстрантите повикаа на протест утре во 11 часот

Сител - 18.06.2018

Насобраните граѓани пред Собранието повикаа утре во 11 часот на протест поради промената на името и Уставот, кога започнува седницата на која на дневен ред е токму договорот со Грција. Го повикаа и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, утре да ...

Насилните протести, смислено сценарио?

Р.С.Европа - 18.06.2018

Протестите против догоговорот со Грција се сценарио, велат дел од експертите. Други сметаат дека станува збор за поединци и групации кои не го разбираат актуелниот момент во кој се наоѓа земјата.

ФОТО: Се монтираат камери пред Собранието на Република Македонија

Курир - 18.06.2018

Веќе неколку дена, откако премиерот Зоран Заев дека ќе биде потпишан договорот со Грција на капитулантскиот договор за решавање на спорот околу името на Република Македонија, граѓаните протестираат пред Собранието против овој договор.

Еве што известува МВР: Соопштен полицискиот извештај за вчерашните протести пред Собрание

Таратур - 18.06.2018

Според извештајот кој го соопшти Министерството за внатрешни работи, билансот од синоќешниот протест пред Парламентот во Скопје вели дека од судирот меѓу полицијата и демонстрантите има повредени, а има и предизвикана штета врз јавни и приватни ...

Десетина уапсени и повредени во синоќешните протести - осуди за прекумерна сила и употреба на солзавец

Press24 - 18.06.2018

Повредени 10 полицајци од кои еден со потешки повреди, 4 граѓани и еден новинар завршиле синоќа на ургентен. Во градската болница 12 лица биле хоспитализирани со повреди. 26 лица се приведени , ова е епилогот од вчерашните протести во Скопје.

Протест пред Собранието на Република Македонија

Макфакс - 18.06.2018

Петти ден по ред, пред Собранието на Република Македонија толпа граѓани протестираат поради договорот со Грција за промена на името и Уставот на Република Македонија. Протестите започнаа во вторникот минатата недела откако премиерот Заев објави дека ...

ФОТО: Се монтираат камери пред Собранието на Република Македонија

Press24 - 18.06.2018

Голем број граѓани кажаа дека нема да прифатат ваков договор, а во текот на вчерашниот ден имаше инциденти пред Собранието. Денеска пак пред Собранието на бандерите се поставуваат камери, а фотографите ги објави порталот ...

Протестите пред Собранието продолжуваат

Слободен Печат - 18.06.2018

Граѓани и вечерва се собираат пред зградата на Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на името на државата. Протестот почна во 20:00 часот со блокада на булеварот „11 Октомври“, а во исто ...

Македонскиот народ на нозе: Масовни протести против договорот на Заев и Ципрас (видео)

Република - 18.06.2018

Капитулантскиот договор кој премиерот Зоран Заев го договори со грчкиот премиер Алексис Ципрас, беше причина за голем број македонски граѓани да го покажат својот револт, своето незадоволство од промената на Уставот која е најавена.

„Едно име имаме“ ечи пред Собрание – продолжуваат протестите

Република - 18.06.2018

Граѓани и вечерва се собираат пред зградата на Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на името на државата. Протестот почна во 20:00 часот со блокада на булеварот „11 Октомври“, а во исто ...

Демонстрантите повикаа на протест утре во 11 часот

Република - 18.06.2018

Насобраните граѓани пред Собранието повикаа утре во 11 часот на протест поради промената на името и Уставот, кога започнува седницата на која на дневен ред е токму договорот со Грција. Го повикаа и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, утре да ...

Протестот пред Собранието мирно заврши

24Инфо - 18.06.2018

Протестот пред Собранието мирно заврши Протестот за името кое се одржа вечерва пред Парламентот, траеше неполни два часа и помина во мирна атмосфера и без инциденти и пиротехнички средства, со засилено полициско обезбедување.

Слика пред протестите вчера

Panika.be - 18.06.2018

Оваа слика се појави на социјалните мрежи пред протестите ...

Демонстрантите повикаа на протест утре во 11 часот пред Собрание

24Инфо - 18.06.2018

Демонстрантите повикаа на протест утре во 11 часот пред Собрание Насобраните граѓани пред Собранието повикаа утре во 11 часот на протест поради промената на името и Уставот, кога започнува седницата на која на дневен ред е токму договорот со Грција.

Петти ден се протестира пред Собранието против промена на името

Фактор - 18.06.2018

Граѓаните петти ден по ред, пред Собранието протестираат поради договорот со Грција за промена на името на државата. Протестите започнаа во вторникот минатата недела откако премиерот Зоран Заев објави дека е постигнато решение за спорот.

Протест пред Собранието на Република Македонија

Точка - 18.06.2018

Петти ден по ред, пред Собранието на Република Македонија толпа граѓани протестираат поради договорот со Грција за промена на името и Уставот на Република Македонија. Протестите започнаа во вторникот минатата недела откако премиерот Заев објави дека ...

Големо полициско обезбедување пред Собранието

24Инфо - 18.06.2018

Големо полициско обезбедување пред Собранието Голем број полициски возила се распоредени во центарот на Скопје, поради можни нови протести за промена на името. Во моментов, улицата пред Собранието е пуштена и возила слободно се движат.

„Едно име имаме“ ечи пред Собрание- продолжуваат протестите

Пулс24 - 18.06.2018

Граѓани и вечерва се собираат пред зградата на Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на името на државата. Протестот почна во 20:00 часот со блокада на булеварот „11 Октомври“, а во исто ...

Демонстрантите повикаа на протест утре во 11 часот

МК News - 18.06.2018

Насобраните граѓани пред Собранието повикаа утре во 11 часот на протест поради промената на името и Уставот, кога започнува седницата на која на дневен ред е токму договорот со Грција. Го повикаа и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, утре да ...

Со солзавец и димни бомби полицијата го расчистува протестот пред Собранието

24Инфо - 18.06.2018

Со солзавец и димни бомби полицијата го расчистува протестот пред Собранието Полицијата со солзавец и димни бомби ги растерува демонстрантите од пред Собранието кои протестираат против Договорот со Грција за промена на името во Република Северна ...

„Едно име имаме“ ечи пред Собрание - продолжуваат протестите

Скопје инфо - 18.06.2018

Граѓани и вечерва се собираат пред зградата на Собранието на Република Македонија за да изразат несогласување со потпишаниот договор за менување на името на државата. Протестот почна во 20:00 часот со блокада на булеварот „11 Октомври“, а во исто ...

Вечерва петти ден протести пред Собранието

24Инфо - 18.06.2018

Вечерва петти ден протести пред Собранието Протест против промена на името вечерва пак се одржува пред Собранието, под засилено полициско присуство. Вечерашниот протест за разлика од вчерашниот е мирен и без насилство.

Разбирливи протести, безполезно насилство: Излезете на референдум

еМагазин - 18.06.2018

Емоциите, спротиставените мислења и протестите се сосем нормална работа кога се случуваат битни политички моменти кои имаат историско значење. Затоа, сосем разбриливо е што дел од македонските граѓани и опозицијата деновиве протестираат против ...

И вечерва протест пред Собранието – засега мирно

Либертас - 18.06.2018

Нов протест вечерва пред Собранието. Стотина граѓани повторно излегоа во центарот на Скопје на протести против потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција и промената на уставното име.

ПОГЛЕД ГАЛЕРИЈА: Протести против договорот за името пред Собранието на Република Македонија

Поглед - 18.06.2018

ГАЛЕРИЈА ОД СИНОЌЕШНИТЕ ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ДОГОВОРОТ ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО НА РЕПУБЛИКА ...

Демонстрантите го повикаа Мицкоски утре да го напушти Собранието и да им се придружи

Фактор - 18.06.2018

Демонстрантите пред Собранието повикаа утре во 11 часот на протест поради промената на името и Уставот, кога започнува седницата на која на дневен ред е токму договорот со Грција. Го повикаа и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, утре да ...

Народот петти ден по ред протестираше пред Собранието: Едно име имаме

Вечер Прес - 18.06.2018

Петти ден по ред вечерва се протестира пред Собранието против Договорот за промена на уставното име на државата. Вечерва протестот почна во 20.00 часот со блокада на булеварот „11 Октомври“.

Демонстрантите го повикаа Мицкоски на протест утре во 11 часот

1tv - 18.06.2018

На протестот пред Собранието демонстрантите повикаа на протести утре во 11 часот пред пленарната седница на која на дневен ред е ратификација на договорот за името меѓу Македонија и Грција.

И вечерва протест пред Собранието – засега мирно

1tv - 18.06.2018

Нов протест вечерва пред Собранието. Стотина граѓани повторно излегоа во центарот на Скопје на протести против потпишувањето на договорот меѓу Македонија и Грција и промената на уставното име.