TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Новиот парк „Македонија“ му даде живот на Kозле

Дневник - 22.11.2012

На акцијата за садење 300 дрвја и 8.000 цвеќиња присуствуваа премиерот Никола Груевски, градоначалникот Kоце Трајановски, претседателот на Советот, Ирена Мишева, директори и други гости Есенската ...

Засадивме 3 милиони дрвца

Дневник - 22.11.2012

Насадени се 574 хектари нови површини, на 131 хектар се извршени корекции, а на 98 хектари е обновена шумата што летово изгоре Атарот на селото Мршевци, крај авионските писти на аеродромот ...

Денот на дрвото гради свест за шумите

Дневник - 22.11.2012

Свест за значењето на шумите, создавање вредности, илјадници хектари под шума, заедништво кон повисока цел, симпатии од светот - сево ова на Македонија ~ го донесе акцијата „Ден на дрвото - засади ја ...

Отворен парк за миленици во паркот на Гологанов

Вест - 22.11.2012

Град Скопје заврши со уредувањето на новиот парк Македонија на булеварот Теодосиј Гологанов. Паркот зафаќа површина од 30.000 квадратни метри.

150 основци од Центар засадија дрвца на Ајватовски рид

+инфо - 22.11.2012

На вчерашната акција за Денот на дрвото, околу 150 ученици од седмо и осмо одделение од седум основни училишта од Општина Центар, на Ајватовски рид, засадија околу 200 зимзелени и листопадни садници, ...

Учениците од Центар засадија повеќе од 200 дрвца

Нетпрес - 22.11.2012

Општината Центар заедно со учениците на основните училишта учествуваа во акцијата “Ден на дрвото – засади ја својата иднина“.

Фото: Во општина Илинден засадени 22.000 садници

Скопје инфо - 22.11.2012

Општина Илинден десетти пат активно се вклучи во одбележување на акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, годинава под мото „Спортски е да се сади“.

Фото: 1.535 дрвца во новиот парк `Македонија`

Скопје инфо - 22.11.2012

Во рамки на акцијата Ден на дрвото - засади ја својата иднина, која годинава се одржува под мотото „Спортски е да се сади", беше пуштен во употреба новиот парк `Македонија` во Скопје.

Учениците од Центар засадија повеќе од 200 дрвца

Точка - 22.11.2012

Општината Центар заедно со учениците на основните училишта учествуваа во акцијата “Ден на дрвото – засади ја својата иднина“.

Учениците садат најмасовно

Н.Македонија - 22.11.2012

Автобуси полни со ученици од основните и од средните училишта, спортисти, општинари и политичари се приклучија кон денешната акција за засадување дрвца од разни видови во Мршевци по повод Денот на ...

Велешани за 4 часа засадија 70 000 садници

Канал5 - 21.11.2012

Граѓаните масивно се одзваа на акцијата и за четири часа ги засадија сите 70 илјади садници со багрем, јасен и јавор. Велешани денеска пошумуваа на локација над Спомен костурницата.

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Засадени повеќе од три милиони дрвца

Дневник - 21.11.2012

Со акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ засадени се повеќе од три милиони садници на површина од 803 хектари.

Македонија засади 3,2 милиони садници

Утрински - 21.11.2012

Ученици, активисти, спортисти, рекреативци, градоначалници, министри, попови, војници и естрадни ѕвезди денеска излегоа да ја засадат својата иднина. Низ цела Македонија се одржа 10.

Видео: Поглед од хеликоптер на акцијата Ден на дрвото

Канал5 - 21.11.2012

Магловито, малку студено и доста калливо од синоќешните врнежи - во идеални услови се одржа по десетти пат Денот на дрвото ширум целата територија на Македонија.

ВИДЕО: Кошаркарските репрезентативци засадија дрво во кругот на МВР

Канал5 - 21.11.2012

Браќата Дамјан и Огнен Стојановски и Кирил Николовски, тројцата кошаркари кои го носат клупскиот дрес на МЗТ Скопје во Јадранската АБА лига се придружија на акцијата Засади дрво- засади ја својата ...

Ден на дрвото со меѓупартиски обвинувања

24 Вести - 21.11.2012

Македонија денеска сади дрвца по десети пат се одржува акцијата „Ден на дрвото“. Годинава под мотото спортски е да се сади.

Груевски и Трајановски посадија дрвца во Скопје

Канал5 - 21.11.2012

Премиерот Никола Груевски и градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски денеска во рамките на акцијата „Ден на дрвото“ засадија дрвца во новиот парк „Македонија“ лоциран во непосредна близина на ...

Македонија по десетти пат ќе се разеленува

Дневник - 21.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ денеска ќе се одржи 10. јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“. Во ноемвриската акција предвидено е да бидат засадени 3.200.000 садници на ...

Македонија по десетти пат ќе се разеленува

24 Вести - 21.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ денеска ќе се одржи 10. јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“. Во ноемвриската акција предвидено е да бидат засадени 3.200.000 садници на ...

Денеска ќе се посадат 3.200.000 садници

Канал5 - 21.11.2012

Во ноемвриската акција предвидено е да бидат засадени 3.200.000 садници на површина од 803 хектари. Од предвиденото, 574 хектари ќе бидат нови површини, 131 хектар се површини кои ќе се коригираат, а ...

Дрвцата што ги засадија граѓаните во Матка ги изедоа кравите

Утрински - 21.11.2012

Само половината од над 30 милиони садници кои досега се засадија во акцијата „Ден на дрвото“ успешно се зафатиле Само половината од над 30 милиони садници кои досега се засадија во акцијата „Ден на ...

Ден на дрвото – ќе садат претседателот Иванов и повеќето министри

Канал5 - 21.11.2012

Десетта јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ се одвива денеска под мотото „Спортски е да се сади“: Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов ќе ги прими студентите со ...

(ФОТО) Парк „Македонија“ наместо тополите покрај „Гологанов“

Утрински - 21.11.2012

Градските власти го раззеленија некогашниот парк и засадија околу 300 листопадни садници Одбележувајќи го есенскиот Ден на дрвото, градските власти го промовираа новиот парк „Македонија“, кој се ...

Министерот Тодоров засади дрвца во општина Радовиш

Сител - 21.11.2012

Министерот за здравство Никола Тодоров денеска во рамки на акцијата „Ден на дрвото, засади ја својата иднина“, засади дрвца во општина Радовиш.

Во акцијата „Ден на дрвото" - засадени 35.000 садници во кочанско

Макфакс - 21.11.2012

Со пошумување на неколку локации во градскиот појас и на Осоговските Планини, денеска во кочанско се реализира акцијата „Ден на дрвото".

Македонија раззеленета со уште над три милиони дрвца

МРТ - 21.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ денеска се одржа 10. јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“. Иницијативниот одбор „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ акцијата ја оцени ...

Во Општина Илинден засадени 22.000 садници

Сител - 21.11.2012

По 10 пат Општина Илинден активно се вклучи во одбележувањето на „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, оваа година под мото „Спортски е да се сади“.

Велешани засадија 70 илјади садници

Курир - 21.11.2012

Велешани масовно се вклучија во 10-та по ред акција за пошумување „Ден на дрвото‘‘ што ја финансира и подржува Владата на Република Македонија во соработка на Општина Велес ЈП „Македонски шуми‘‘- ...

Македонија по десетти пат ќе се разеленува

Алфа - 21.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ денеска ќе се одржи 10. јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“. Во ноемвриската акција предвидено е да бидат засадени 3.200.000 садници на ...

Македонија денес ќе засади 3 милиони дрва

Кирилица - 21.11.2012

Македонија денес ќе засади 3 милиони дрва Под мотото „Спортски е да се сади“ денеска ќе се одржи 10. јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“.

„Спортски е да се сади“ - Македонија се разелени по десетти пат

Inpress - 21.11.2012

Скопје, 21. ноември 2012 (ИНПРЕС) Под мотото „Спортски е да се сади“ денеска се одржа 10. јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“.

Акција за садење дрвца на граничниот простор меѓу Македонија и Грција

Сител - 21.11.2012

Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов и заменик градоначалникот на Пеонија, Христос Каратодорос, на граничниот простор меѓу Македонија и Грција денеска ќе садат дрвца на добрососедството во рамки ...

Десетта јубилејна акција „Ден на дрвото“

Р.С.Европа - 21.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ денеска се одржува десетата акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“. Предвидено е да бидат засадени 3,2 милиони садници на површина од 803 хектари.

Македонија по десетти пат ќе се разеленува

МРТ - 21.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ денеска ќе се одржи 10. јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“. Во ноемвриската акција предвидено е да бидат засадени 3.200.000 садници на ...

Денес ќе се засадат 3,2 милиони дрвца

МКД - 21.11.2012

Спортски е да се сади е мотото на денешната акција Ден на дрвото кога треба да се засадат 3,2 милиони садници на 803 хектари.

Тафталиџе од денеска со нов парк

Press24 - 21.11.2012

И скопската населба Тафталиџе ќе добие свој парк и 250 садници. Крај булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“ на просторот спроти објектот „Веро“ во Тафталиџе денеска ќе биде промовиран нов парк ...

Дрвца на добрососедството ќе се садат на Богородица - Евзони

Press24 - 21.11.2012

Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов и заменик градоначалникот на Пеонија, Христос Каратодорос, на граничниот простор меѓу Македонија и Грција денеска ќе садат дрвца на добрососедството во рамки ...

Нов парк со 250 садници во Тафталиџе

Курир - 21.11.2012

Крај булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“ на просторот спроти објектот „Веро“ во Тафталиџе денеска ќе биде промовиран нов парк.

Годинава ќе се засадат 3,2 милиони садници

+инфо - 21.11.2012

Македонија денеска се разеленува по десетти пат под мотото „Спортски е да се сади“. Во оваа акција предвидено е да бидат засадени 3,2 милиони садници на површина од 803 хектари.

Во прилепско планирано садење дрвца на 20 хектари

Сител - 21.11.2012

За време на денешната десетта по ред акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ во прилепско ќе се сади на 20 хектари во месноста „Песјобрдце“.

Под мотото “Спортски е да се сади“ Македонија ќе засади 3.200.000 садници

Нетпрес - 21.11.2012

Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов и заменик градоначалникот на Пеонија, Христос Каратодорос, на граничниот простор меѓу Македонија и Грција денеска ќе садат дрвца во рамки на јубилејната ...

Ќе се засадат над три милиони дрва низ Македонија

Макфакс - 21.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ во среда се одржува десетта по ред акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“.

И Грците ќе ни се придружат во садење дрвца

+инфо - 21.11.2012

Македонија и Грција заедно ќе засадат садници на граничниот премин Богородица – Евзони во рамки на јубилејната 10-та акција „Ден на дрвото“ која оваа година се одвива под мотото „Спортски е да се ...

Во Кочани за “Ден на дрвото“ ќе се садат 35 илјади садници

Нетпрес - 21.11.2012

Со пошумување на неколку локации во градскиот појас и на Осоговските Планини, денеска во Кочанско се реализира акцијата „Ден на дрвото“.

Нов парк крај булеварот Теодосиј Гологанов

Нетпрес - 21.11.2012

Новиот парк крај булеварот Митрополит Теодосија Гологанов, што во рамките на реконструкцијата на булеварот го направи Град Скопје, денеска свечено ќе биде промовиран.

Во охридско се пошумуваат два хектари со јасен, јудино дрво и чемпрес

Сител - 21.11.2012

Пошумувањето во рамки на акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина” во охридско се спроведува на локалитетот Мауцкер.

И Груевски ќе го посети новиот парк во Тафталиџе

Press24 - 21.11.2012

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе присуствува на промоција на новиот парк крај булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“.

Велешани пошумија територија од 20 хектари

Сител - 21.11.2012

Се пошумуваше во близина на градот. Јасен, багрем и јавор се садеше на ридот од левата страна на градот кај спомен костурницата. Пошумена е територија од околу 20-тина хектари.

ФОТО: Премиерот Груевски засади дрво во новиот парк „Македонија“

Курир - 21.11.2012

Премиерот Никола Груевски и градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, денеска го пуштија во употреба новиот парк „Македонија“, а по повод есенската акција „Ден на дрвото – Засади ја својата ...

Параолимпијката Оливера Наковска прва засади дрво во Битола

Press24 - 21.11.2012

Битолчанката Оливера Наковска која освои златен медал на последните параолимписки игри во Лондон,прва засади дрвце во Битола во рамките на акцијата „Засади дрво-засадија својата иднина“.

ФОТО: Паркот „Македонија“ пред и по уредувањето

Курир - 21.11.2012

Со уредувањето на уште една зелена површина, Градот доби сосема нов поубав лик, а граѓаните на Скопје добија уште едно место каде што можат да спортуваат и да рекреираат.

Посадени дрвца на македонско-грчко добрососедство

Сител - 21.11.2012

Во рамки на јубилејната десетта акција „Ден на дрвото“, која и покрај дождливото време успешно се спроведува во гевгелиската општина, на граничниот простор меѓу Македонија и Грција дрвца на ...

Успешноста на акцијата „Ден на дрвото“ е далеку над европскиот просек

Курир - 21.11.2012

Десеттата по ред јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ се оддржува денеска под мотото „Спортски е да се сади“. Континуирано се засадува 5 години по ред.

Вработените на ОНЕ ја поддржаа акцијата “Засади ја својата иднина“

Нетпрес - 21.11.2012

Вработените на ОНЕ уште еднаш ја поддржаа акцијата “Ден на дрвото- Засади ја својата иднина“ со садење млади садници во населбата Ново Лисиче, локација определена во соработка со општината Аеродром.

Засадени 1.535 дрвја во новиот парк `Македонија`

Макфакс - 21.11.2012

Во рамки на акцијата Ден на дрвото - засади ја својата иднина, која годинава се одржува под мотото „Спортски е да се сади", беше пуштен во употреба новиот парк `Македонија` во Скопје.

Параолимпијката Оливера Наковска прва засади дрво на еко-акцијата во Битола

Сител - 21.11.2012

Носителката на златен медал од последните параолимписки игри во Лондон, битолчанката Оливера Наковска денеска во подножјето на Баба Планина, прва засади дрвце во рамките на акцијата „Засади ...

ФОТО: Груевски и Трајановски засадија дрвца во паркот „Македонија“

Press24 - 21.11.2012

Премиерот Никола Груевски и градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски денеска во рамките на акцијата „Ден на дрвото“ засадија дрвца во новиот парк „Македонија“ лоциран во непосредна близина на ...

Во кругот на МВР засадени садници

Сител - 21.11.2012

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, директорот на Агенцијата за млади и спорт Лазар Поповски и претседателот на акцијата „Ден на дрвото, засади ја својата иднина“ Бобан Симоновски ...

Кај Дебар засадени 15 илјади дрвца бел и црн бор

Сител - 21.11.2012

Во денешната јубилејна десетта акција „Ден на дрвото- засади ја својата иднина“ во месноста „ Клакови“ кај Дебар, на пет хектари се засадени 15 илјади дрвца црн и бел бор.

Македонија по десетти пат ќе се разеленува

Факултети - 21.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ денеска ќе се одржи 10. јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“. Во ноемвриската акција предвидено е да бидат засадени 3.200.000 садници на ...

Тодоров и Ставрески засадија дрвца низ Скопје

Press24 - 21.11.2012

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и министерот за здравство Никола Тодоров денеска по повод акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ засадија дрвца на различни локации ...

Македонци и Грци ќе садат дрва на Богородица-Евзони

Курир - 21.11.2012

Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов и заменик градоначалникот на Пеонија, Христос Каратодорос, на граничниот простор меѓу Македонија и Грција денеска ќе садат дрвца на добрососедството во рамки ...

ФОТО: Промовиран паркот “Македонија“ крај булеварот Теодосиј Гологанов

Нетпрес - 21.11.2012

Новиот парк крај булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов што доби името “Македонија“ денеска беше промовиран од премиерот Никола Груевски и градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски.

ФОТО: Ставрески со ќеркичката засади дрвца

Курир - 21.11.2012

Министерот за финансии Зоран Ставрески заедно со својата ќерка Кети денес во селото Мршевци засадија дрвца. Како што дознаваме ќерката на министерот Ставрески акцијата „Ден на дрвото“ со нетрпение ја ...

Заев: 250 чемпреси во чест на 4-та загинати во пожарите

А1 On - 21.11.2012

Општина Струмица , со средства од сопствен буџет, засади 250 чемпреси на локацијата каде летово беснееја огнените јазици, и кои земаа и четири човечки животи.

Засадени 35 илјади садници во Кочанско

Сител - 21.11.2012

Со пошумување на неколку локации во градскиот појас и на Осоговските планини, во Кочани се реализира акцијата „Ден на дрвото“.

ГАЛЕРИЈА Груевски и Трајановски засадија дрво во паркот „Македонија“

+инфо - 21.11.2012

Во есенската акција на „Денот на дрвото“, градоначалникот Коце Трајановски заедно со премиерот Никола Груевски и директори на јавни претпријатија, засадија листопадни садници во новопромовираниот ...

Во акцијата „Ден на дрвото‘‘ велешани засадија 70 илјади садници

Сител - 21.11.2012

Велешани масовно се вклучија во 10-та по ред акција за пошумување „Ден на дрвото‘‘ што ја финансира и подржува Владата на Република Македонија во соработка на Општина Велес ЈП „Македонски шуми‘‘- ...

Денес ќе се засадат над три милиони дрва низ Македонија

Кајгана - 21.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ денес се одржува десетта по ред акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“. Оваа година предвидено е да бидат засадени 3,2 милиони садници на површина од 803 ...

Над три милиони садници ќе бидат посадени денеска

Капитал - 21.11.2012

Во ноемвриската акција предвидено е да бидат засадени 3.200.000 садници на површина од 803 хектари. Од предвиденото, 574 хектари ќе бидат нови површини, 131 хектар се површини кои ќе се коригираат, а ...

ВИДЕО: Засади дрво, зашто едно нема да остане

А1 On - 21.11.2012

Секоја година се садат нови дрвца, ама и секој ден се сечат. Илјадници и милиони дрвца се посадија во изминативе години, но наместо позелен град Скопје од ден на ден станува се посив.

Ставрески и Пешевски засадија дрвца на локалитетот Мршевци

Сител - 21.11.2012

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и вицепремиерот задолжен за економски прашања Владимир Пешевски денеска по повод акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ засадија ...

ФОТО: И министерот Бесими дел од акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“

Press24 - 21.11.2012

Министерот за одбрана Фатмир Бесими и генералот на АРМ, Горанчо Котески заедно садеа млади зимзелени садници на скопско Кале.

Во Неготино и Демир Капија засадени 40 илјади садници на површина од 10 хектари

Сител - 21.11.2012

Граѓаните на Неготино и на Демир Капија во рамки на акцијата „Ден на дрвото“ која денеска се спроведе на локацијата Прждево, засадија 40 илјади садници на површина од 10 хектари.

Во општина Илинден засадени 22.000 садници

Курир - 21.11.2012

Општина Илинден десетти пат активно се вклучи во одбележување на акцијата „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“, годинава под мото „Спортски е да се сади“.

Во Струмичко засадени 40.000 дрвца

Сител - 21.11.2012

Во рамки на 10. јубилејна акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ граѓаните од четирите струмички општини, Василево, Босилово, Ново Село и Струмица денеска засадија 40.000 садници.

Акција за садење дрвца на граничниот простор меѓу Македонија и Грција

МРТ - 21.11.2012

Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов и заменик градоначалникот на Пеонија, Христос Каратодорос, на граничниот простор меѓу Македонија и Грција денеска ќе садат дрвца на добрососедството во рамки ...

Нов парк со 250 садници во Тафталиџе

МРТ - 21.11.2012

Крај булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“ на просторот спроти објектот „Веро“ во Тафталиџе денеска ќе биде промовиран нов парк.

Министерот Љупчо Димовски засади дрвца во Кратово

Сител - 21.11.2012

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски денеска во рамките на акцијата „Ден на дрвото“ засади дрвце на локалитетот Попова Глава во Кратово.

За пет години со Денот на дрвото Македонија доби околу 23 милиони нови дрвја

МКД - 21.11.2012

Нови 3,2 милиони садници беа засадени денеска на површина од 803 хектари. Од Македонски шуми ветуваат дека до крајот на годинава ќе засадат уште два милиони садници.

Во прилепско планирано садење дрвца на 20 хектари

МРТ - 21.11.2012

За време на денешната десетта по ред акција „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“ во прилепско ќе се сади на 20 хектари во месноста „Песјобрдце“.

ВИДЕО: Во тетовско засадени 12 илјади садници

А1 On - 21.11.2012

„ Спортски е да се сади“. Ова е мотото на 10-та јубилејна акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ која се одржа денеска на повеќе локации во земјава.

Mакедонија засади 3 милиони нови дрвца

Сител - 21.11.2012

Mакедонија засади 3 милиони нови дрвца. Политичари, спортисти, ученици, граѓани од сите краеви на земјава, денеска се прилкучија кон 10-та по ред акција - Ден на дрвото.

Засадени дрвца на македонско - грчко добрососедство

Press24 - 21.11.2012

Во рамки на „Денот на дрвото“, акција која денеска го победи и дождливото време, на граничниот простор меѓу Македонија и Грција дрвца на добрососедството засадија градоначалникот на Гевгелија Иван ...

Посадени дрвца на македонско-грчко добрососедство

Алфа - 21.11.2012

Во рамки на јубилејната десетта акција „Ден на дрвото“, која и покрај дождливото време успешно се спроведува во гевгелиската општина, на граничниот простор меѓу Македонија и Грција дрвца на ...

Вработените на ОНЕ ја поддржаа акцијата „Засади ја својата иднина“

+инфо - 21.11.2012

Вработените на ОНЕ уште еднаш ја поддржаа акцијата „Ден на дрвото - Засади ја својата иднина“ со садење млади садници во населбата Ново Лисиче, локација определена во соработка со општината Аеродром.

Засадени дрвца за македонско-грчко добрососедство

Курир - 21.11.2012

На граничниот простор меѓу Македонија и Грција дрвца на добрососедството засадија градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов и заменик-градоначалникот на Пеонија, Христос Каратодорос.

ФОТО: Јанкулоска и Поповски засадија дрвца

Курир - 21.11.2012

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, директорот на Агенцијата за млади и спорт Лазар Поповски и претседателот на акцијата „Ден на дрвото, засади ја својата иднина“ Бобан Симоновски ...

Премиерот Груевски и градоначалникот Трајановски засадија дрвца во паркот „Македонија“

А1 On - 21.11.2012

Премиерот Никола Груевски и градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски денеска во рамките на акцијата „Ден на дрвото“ засадија дрвца во новиот парк „Македонија“ лоциран во непосредна близина на ...

Параолимпијката Оливера Наковска прва засади дрво на еко-акцијата во Битола

А1 On - 21.11.2012

Носителката на златен медал од последните параолимписки игри во Лондон, битолчанката Оливера Наковска денеска во подножјето на Баба Планина, прва засади дрвце во рамките на акцијата „Засади ...

Ќе се засадат над три милиони дрва низ Македонија

Пулс24 - 21.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ во среда се одржува десетта по ред акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“.

Нов парк во Тафталиџе

Sky - 21.11.2012

Сопствен парк како денеска ќе добие населбата Тафталиџе. Крај булеварот `Митрополит Теодосиј Гологанов` на просторот спроти објектот `Веро` во Тафталиџе денеска ќе биде промовиран нов парк каде во ...

Македонија по десетти пат ќе се разеленува

Либертас - 21.11.2012

Македонија денеска се разеленува по десетти пат под мотото „Спортски е да се сади“. Во оваа акција предвидено е да бидат засадени 3,2 милиони садници на површина од 803 хектари.

Садење дрвца на граничниот простор меѓу Македонија и Грција

Денешен - 21.11.2012

Градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов и заменик градоначалникот на Пеонија, Христос Каратодорос, на граничниот простор меѓу Македонија и Грција денеска ќе садат дрвца на добрососедството во рамки ...

Засадени 1.535 дрвја во новиот парк `Македонија`

Пулс24 - 21.11.2012

Во рамки на акцијата Ден на дрвото – засади ја својата иднина, која годинава се одржува под мотото „Спортски е да се сади“, беше пуштен во употреба новиот парк `Македонија` во Скопје.

Коце и Груевски посадија дрва во новиот парк Македонија

Sky - 21.11.2012

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, претседателот на Владата на РМ, Никола Груевски, претседателот на Советот на Град Скопје, Ирена Мишева, советници во Советот на Градот и директори на ...

ФОТО: Ставрески со ќеркичката засади дрвца

Денешен - 21.11.2012

Министерот за финансии Зоран Ставрески заедно со својата ќерка Кети денес во селото Мршевци засадија дрвца Како што дознаваме ќерката на министерот Ставрески акцијата „Ден на дрвото“ со нетрпение ја ...

Во Струмица засадени чемпреси во спомен на жртвите од пожарот

Sky - 21.11.2012

Локалната самоуправа на Струмица денеска се вклучи во акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ но издвоено од генералната акција, бидејќи не верува дека ќе се фатат садниците кои се садат ...

Македонија на 30.000 м2 во Тафталиџе!

Вечер Прес - 21.11.2012

ПУШТЕН ВО УПОТРЕБА НОВИОТ ПАРК Паркот во Тафталиџе наречен Македонија е распослан на 30 илјади квадратни метри, а има трим-патека, фитнес-справи, парк за миленичиња, клупи, чешми за вода, а се ...

Дрвца ќе се садат на граничниот простор меѓу Македонија и Грција

Sky - 21.11.2012

Дрвца за добрососедство ќе се засадуваат на граничниот простор меѓу Македонија и Грција. Дрвца ќе засадат градоначалникот на Гевгелија Иван Франгов и заменик градоначалникот на Пеонија, Христос ...

Македонија по десетти пат ќе се разеленува

Вечер Прес - 21.11.2012

Под мотото "Спортски е да се сади" денеска ќе се одржи 10. јубилејна акција Ден на дрвото - засади ја својата иднинаа. Во ноемвриската акција предвидено е да бидат засадени 3.200.000 садници на ...

Премиерот Груевски засади дрвце во паркот „Македонија“

Денешен - 21.11.2012

Премиерот Никола Груевски и градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски, денеска го пуштија во употреба новиот парк „Македонија“, а по повод есенската акција „Ден на дрвото – Засади ја својата ...

Македонија по десетти пат раззеленета

Вечер Прес - 21.11.2012

Според заменик-министерот за шумарство и водостопанство Зоран Коњановски, национален приоритет за Владата на Македонија зацртан во Законот за шуми е засадувањето на дрвца, и истото е предвидено и во ...

Ден на дрвото- излезете и засадете дрвце

Sky - 21.11.2012

По десети пат се одржува акцијата `Ден на дрвото` а денешната акција е под мотото `Спортски е да се сади`. Според очекувањата на денешната акција треба да се засадат 3,2 милиони садници на 803 ...

Свечено пуштање во употреба на нов парк во Скопје

Скопје инфо - 21.11.2012

Градот Скопје информира дека денес во 11,30 часот официјално ќе биде промовиран новиот парк покрај булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов.

МВР засади садници вo нивниот круг

Денешен - 21.11.2012

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, директорот на Агенцијата за млади и спорт Лазар Поповски и претседателот на акцијата „Ден на дрвото, засади ја својата иднина“ Бобан Симоновски ...

Груевски и Трајановски засадија дрвца во паркот „Македонија“

Н.Македонија - 21.11.2012

Премиерот Никола Груевски и градоначалникот Коце Трајановски, на „Денот на дрвото“ официјално го пуштија во употреба новиот парк „Македонија“ Паркот се наоѓа веднаш до булеварот Теодосиј Гологанов и ...

Засадени повеќе од три милиони дрвца на „Денот на дрвото“

Н.Македонија - 21.11.2012

Засадени повеќе од три милиони дрвца во рамките на акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ Иницијативниот одбор „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ акцијата ја оцени како успешна ...

Багремите од Мршевци не се крадат

Н.Македонија - 21.11.2012

Годинава повторно жителите од скопските општини Аеродром, Бутел, Гази Баба, Ѓорче Петров, Илинден, Карпош, Кисела Вода, Центар, Чаир, Шуто Оризари и Студеничани ќе пошумуваат во Мршевци „ДЕН НА ...

Македонија денеска сади дрвца

eReporter - 21.11.2012

Македонија денеска сади дрвца во рамки на општонародната 10-јубилејна акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“.

Македонија по десетти пат ќе се разеленува

Идивиди - 21.11.2012

Скопје, 21 ноември 2012 (МИА) - Под мотото „Спортски е да се сади“ денеска ќе се одржи 10. јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“.

Скопје доби нов парк "Македонија"

eReporter - 21.11.2012

Нов парк „Македонија“ денеска е промовиран крај булеварот Митрополит Теодосиј Гологанов во Скопје. Новиот парк има зелена површина од над 30 000 квадратни метри, во чии рамки е изградена една трим ...

Македонија утре по десетти пат ќе се разеленува

Утрински - 20.11.2012

На 10. јубилејна акција „Ден на дрвото“, што се одржува под мотото „Спортски е да се сади“, утре ќе бидат засадени 3.200.000 садници Под мотото „Спортски е да се сади“ утре ќе биде одржана 10.

Данок за зелена држава

Дневник - 20.11.2012

Со зелен данок да се полни фондот за пошумување на голините во Македонија. Во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство размислуваат за измени во Законот за шумите со кои би се ...

Утре е неработен ден - посадете дрво !

Канал5 - 20.11.2012

Заради поголема излезеност во акцијата Ден на дрвото која се одржува по 10ти пат, Владата донесе одлука 21 ноември да биде неработен ден за граѓаните на Република Македонија.

Македонија по десетти пат ќе се разеленува

Утрински - 20.11.2012

Во ноемвриската акција предвидено е да бидат засадени 3.200.000 садници на површина од 803 хектари Под мотото „Спортски е да се сади“ денеска ќе се одржи 10.

Македонија по десетти пат ќе се разеленува

Сител - 20.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ денеска ќе се одржи 10. јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“. Во ноемвриската акција предвидено е да бидат засадени 3.200.000 садници на ...

Македонија по десетти пат ќе се разеленува

А1 On - 20.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ денеска ќе се одржи 10. јубилејна акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“. Во ноемвриската акција предвидено е да бидат засадени 3.200.000 садници на ...

Македонија разеленета со уште над три милиони дрвца

Курир - 20.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ денеска се одржа 10. јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“. Иницијативниот одбор „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ акцијата ја оцени ...

3.200.000 садници на површина од 803 хектари

Капитал - 20.11.2012

ќе бидат засадени утре во рамките на акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата ...

574 хектари нови засадени површини

Капитал - 20.11.2012

ќе бидат опфатени со акцијата „Ден на дрвото“, 131 хектар се површини кои ќе се коригираат, а 98 хектари се од опожарената ...

Во Велес во акцијата „Ден на дрвото“ ќе се засадат од 60 до 70 илјади садници

Сител - 20.11.2012

Во есенскиот дел од акцијата „Ден на дрвото‘‘ која годинава е под мотото „Спортски е да се сади‘‘ во Велес на површина од 17,5 хектари утре е планирано да се засадат од од 60 до 70 илјади садници на ...

Садници има, претседателот на акцијата го нема

Алфа - 20.11.2012

Без претседателот на организацијата „Ден на дрвото“ пејачот Боби Симоновски утре, со денешните насадени први дрвциња, се најавува масовно садење на дрвца.

И министерот Панче Кралев утре ќе сади дрвца

+инфо - 20.11.2012

Министерот за образование и наука Панче Кралев утре ќе се приклучи кон акцијата за садење дрвца. Тој ќе биде дел од „Денот на дрвото“ кај месноста викана Репетитор-Милош с.Негорци, општина Гевгелија.

Десетто разеленување на Македонија

Курир - 20.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ утре ќе биде одржана 10. јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“.

Македонија се разеленува по десетти пат

Курир - 20.11.2012

Десеттата по ред јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ ќе се оддржи денеска под мотото „Спортски е да се сади“.

Над три милиони дрвца засадени во акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“

Press24 - 20.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ денеска се одржа 10. јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“. Во ноемвриската акција предвидено беше да се засадат 3.200.000 садници на површина ...

Ајде сите да садиме дрвца - Македонија се разеленува по 10-ти пат!

Press24 - 20.11.2012

Денеска, под мотото „Спортски е да се сади“ ќе се одржи 10. јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“.

Утре Македонија ќе се разеленува по десетти пат

Press24 - 20.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ утре ќе биде одржана 10. јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“.

Македонија утре по десетти пат ќе се разеленува

Денешен - 20.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ утре ќе биде одржана 10. јубилејна акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“.

Македонија раззеленета со уште над три милиони дрвца

Денешен - 20.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ денеска се одржа 10. јубилејна акција „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“. Иницијативниот одбор „Ден на дрвото – засади ја својата иднина“ акцијата ја оцени ...

Целта ни е да станеме светски шампиони во засадување иднина

Н.Македонија - 20.11.2012

Акцијата има спортски дух и сака да докаже дека засадувањето иднина во Македонија е екипен „спорт“ КРИСТИНА НИКОЛОВСКА, ШЕФИЦА НА КАМПАЊАТА „ДЕН НА ДРВОТО“ Професор д-р Кристина Николовска е шеф на ...

Македонија утре по десетти пат ќе се разеленува

Н.Македонија - 20.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ утре ќе биде одржана 10. јубилејна акција „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ Во ноемвриската акција предвидено е да бидат засадени 3.200.000 садници на ...

Дипломатите се вклучија во акцијата „Ден на дрвото“

Канал5 - 19.11.2012

Претставниците на дипломатскиот кор во Македонија, министерот за надворешни работи Никола Поповски и градоначалникот на општина Илинден Жика Стојановски се вклучија во 10-тата јубилејна акција „Ден ...

МНР организираше засадување садници во Мршевци

Нетпрес - 19.11.2012

Во пресрет на 10-та јубилејна акција на“Денот на дрвото- засади ја својата иднина“, Министерството за надворешни работи организираше заедничко засадување млади садници во непосредна близина на селото ...

Дипломатскиот кор се вклучи во акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“

МРТ - 19.11.2012

Со симболично засадување дрвца на локацијата Мршевски рид денеска претставниците на дипломатскиот кор во Македонија, министерот за надворешни работи Никола Поповски и градоначалникот на општина ...

Дипломатите ја почнаа есенската акција за „Денот на дрвото“

+инфо - 19.11.2012

Со симболично засадување на неколку садници на локацијата Мршевски Рид, претставниците на дипломатскиот кор во земјава, министерот за надворешни работи, Никола Поповски, Градоначалникот на Општина ...

Дипломатскиот кор ќе засади дрвца во Мршевци

Нетпрес - 19.11.2012

Под мотото “Спортски е да се сади“ претставници од дипломатскиот кор во земјава денеска ќе засадат дрвца во село Мршевци, во рамки на 10. јубилејна акција “Ден на дрвото - засади ја својата иднина“.

Дипломатите ја продолжија акцијата ден на дрвото

Сител - 19.11.2012

Акцијата Ден на дрвото повторно заживеа. По десетти пат на Мршевскиот рид, шефот на дипломатијата Попоски придружуван од дипломатскиот кор во Македонија засадија дрвца.

„Спортски е да се сади“ - дипломатски кор ќе засади дрвца во Мршевци

Press24 - 19.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ претставници од дипломатскиот кор во земјава денеска ќе засадат дрвца во кај село Мршевци, во рамки на 10.

Дипломатскиот кор ќе засади дрвца во Мршевци

Алфа - 19.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ претставници од дипломатскиот кор во земјава денеска ќе засадат дрвца во кај село Мршевци, во рамки на 10.

Дипломатскиот кор ќе засади дрвца во Мршевци

Сител - 19.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ претставници од дипломатскиот кор во земјава денеска ќе засадат дрвца во кај село Мршевци, во рамки на 10.

Дипломатскиот кор ќе засади дрвца во Мршевци

МРТ - 19.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ претставници од дипломатскиот кор во земјава денеска ќе засадат дрвца во кај село Мршевци, во рамки на 10.

Дипломатскиот кор во акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“

Курир - 19.11.2012

Со симболично засадување на неколку садници на локацијата Мршевски Рид, претставниците на Дипломатскиот кор во Македонија, министерот за надворешни работи Никола Поповски, градоначалникот на општина ...

Дипломатскиот кор ќе засади дрвца во Мршевци

Курир - 19.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ претставници од дипломатскиот кор во земјава денеска ќе засадат дрвца во кај село Мршевци, во рамки на 10.

Дипломатскиот кор засади дрвца во Мршевци за јубилејот на акцијата „Ден на дрвото“

Капитал - 19.11.2012

Јубилејното десетто издание на акцијата „Ден на дрвото - засади ја својата иднина“ почнува со денешното засадување дрвца кај селото Мршевци од страна на дипломатскиот кор во земјата, под мотото ...

Дипломатскиот кор ќе засади дрвца во Мршевци

Точка - 19.11.2012

Под мотото “Спортски е да се сади“ претставници од дипломатскиот кор во земјава денеска ќе засадат дрвца во село Мршевци, во рамки на 10. јубилејна акција “Ден на дрвото - засади ја својата иднина“.

МНР организираше засадување садници во Мршевци

Точка - 19.11.2012

Во пресрет на 10-та јубилејна акција на“Денот на дрвото- засади ја својата иднина“, Министерството за надворешни работи организираше заедничко засадување млади садници во непосредна близина на селото ...

Дипломатите ќе садат дрвца

Денешен - 19.11.2012

Под мотото „Спортски е да се сади“ претставници од дипломатскиот кор во земјава денеска ќе засадат дрвца во кај село Мршевци, во рамки на 10.

Претставници на дипломатскиот кор ќе садат дрвца во Мршевци

Sky - 19.11.2012

Претставници од дипломатскиот кор ќе засадат дрвца во кај село Мршевци. Засадувањето е под мотото `Спортски е да се сади` во рамки на 10-та јубилејна акција `Ден на дрвото - засади ја својата иднина`.

Дипломатскиот кор засади дрвца во Мршевци

Вечер Прес - 19.11.2012

Под мотото "Спортски е да се сади" претставници од дипломатскиот кор во земјава засадија дрвца кај село Мршевци, во рамки на 10 јубилејна акција Ден на дрвото - засади ја својата иднина".

Дипломатскиот кор се вклучи во акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“

Пулс24 - 19.11.2012

Со симболично засадување на неколку садници на локацијата Мршевски Рид, претставниците на дипломатскиот кор во Македонија, министерот за надворешни работи Никола Попоски, градоначалникот на Општина ...

Дипломатскиот кор ја почна акцијата „Денот на дрвото“

Н.Македонија - 19.11.2012

Со симболично засадување дрвца на локацијата Мршевски рид денеска претставниците на дипломатскиот кор во Македонија, министерот за надворешни работи Никола Поповски и градоначалникот на општина ...