TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ибра за „Златната топка“: Сега знаеме дека Перез се натпреваруваше со Меси, а не Роналдо

А1 On - 09.12.2018

Златан Ибрахимовиќ е познат по тоа што често јавно ги изнесува своите непопуларни и контроверзни ставови, и неодамна направи нешто слично, кога беше запрашан што мисли за тоа дека Лука Модриќ ја освои „Златната топка“ пред Кристијано Роналдо.

Ибра за Златната топка: Сега знаеме дека Перез се натпреваруваше со Меси, а не Роналдо

Кајгана - 09.12.2018

Златан Ибрахимовиќ е познат по тоа што често јавно ги изнесува своите непопуларни и контроверзни ставови, и неодамна направи нешто слично, кога беше прашан што мисли за тоа дека Лука Модриќ ја освои Златната топка пред Кристијано Роналдо.

Жорди Алба без влакна на јазикот: Се води јасна кампања, Модриќ ја доби „Златната топка“ затоа што….

Дерби - 09.12.2018

Лионел Меси изминатава ноќ имаше вистинска фудбалска симултанка на гостувањето на „Корнелја Ел Прат“ и со истата како да сакаше да и докаже на јавноста дека сосема незаслужено се најде на петтото место во изборот за „Златната топка“, а ваквото ...

„Сега знаеме дека Меси за ‘Златната топка’ не се бори со Роналдо, туку со - Перез!“

Sport 1 - 09.12.2018

Доделувањето на „Златната топка“ и понатаму е во центар на внимание, зашто многумина веруваат дека Лука Модриќ не ја заслужил наградата, а критики испрати и Златан Ибрахимовиќ. Шведскиот напаѓач реши да даде свое мислење за престижната награда и со ...

„Сега знаеме дека со Меси за Златната топка натпреварува Флорентино Перез, а не Роналдо“

Спортски - 09.12.2018

Доделувањето на „Златната топка“ и понатаму е во центарот на вниманието бидејќи многумина веруваат дека Лука Модриќ не ја заслужил, а сега свој коментар даде и Златан Ибрахимовиќ. Ибрахимовиќ реши во свој стил да се огласи за „Златната топка“ и со ...

Жорди Алба знае кој е најдобар: „Златната топка“ е голема лага, а Пеле не знае што зборува

Спортклуб - 09.12.2018

Доделувањето на „Златната топка“ за најдобриот играч во 2018. година предизвика разни коментари откако наградата пред Лионел Меси и Кристијано Роналдо ја доби Лука Модриќ. Модриќ славеше пред довчерашниот соиграч од Реал Мадрид, меѓутоа, она што ...

Соиграч на Меси жестоко критикува: „Златната топка“ е само голема лага!

Sport 1 - 09.12.2018

Доделувањето на „Златната топка“ за најдобар фудбалер во 2018 година предизвика многу коментари, откако Лука Модриќ ја освои наградата пред Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Фудбалската јавност беше шокирана поради тоа што Меси заврши на петтата ...

Алба: „Златната топка“ е голема лага - Лионел Меси е најдобар фудбалер на светот!

Gol.mk - 09.12.2018

Сè уште не престануваат реакциите за добиената „Златна топка“ на Лука Модриќ за изминатата 2018 година, а еден од оние коии сметаат дека признанието заминало во погрешни раце е и фудбалерот на Барселона , Жорди Алба . „Тоа е една голема лага.

Ибрахимовиќ со искрен коментар за „Златната топка“: Очигледно е улогата на Перез

Дерби - 09.12.2018

Периодот од доделувањето на „Златната топка“ до денес донесе многу различни и спротивставени реакции во однос на фактот што истата му припадна на Лука Модриќ. Последен на списокот е Златан Ибрахимовиќ кој иронично ја искритикува одлуката, но ...

Ибрахимовиќ: Сега знаеме дека Перез се натпреваруваше со Меси, а не Роналдо

+инфо - 09.12.2018

Златан Ибрахимовиќ е познат по тоа што често јавно ги изнесува своите непопуларни и контроверзни ставови, и неодамна направи нешто слично, кога беше запрашан што мисли за тоа дека Лука Модриќ ја освои „Златната топка“ пред Кристијано Роналдо.

Ибра за „Златната топка“: Сега знаеме дека Перез се натпреваруваше со Меси, а не Роналдо

Sport M - 09.12.2018

Златан Ибрахимовиќ е познат по тоа што често јавно ги изнесува своите непопуларни и контроверзни ставови, и неодамна направи нешто слично, кога беше запрашан што мисли за тоа дека Лука Модриќ ја освои „Златната топка“ пред Кристијано Роналдо.

„Сега знаме дека со Меси за Златната топка натпреварува Флорентино Перез, а не Роналдо“

Таратур - 09.12.2018

Доделувањето на „Златната топка“ и понатаму е во центарот на вниманието бидејќи многумина веруваат дека Лука Модриќ не ја заслужил, а сега свој коментар даде и Златан Ибрахимовиќ. Ибрахимовиќ реши во свој стил да се огласи за „Златната топка“ и со ...

Ибра за „Златната топка“: Сега знаеме дека Перез се натпреваруваше со Меси, а не Роналдо

Курир - 09.12.2018

Златан Ибрахимовиќ е познат по тоа што често јавно ги изнесува своите непопуларни и контроверзни ставови, и неодамна направи нешто слично, кога беше запрашан што мисли за тоа дека Лука Модриќ ја освои „Златната топка“ пред Кристијано Роналдо.

Ибра за „Златната топка": Сега знаеме дека Перез се натпреваруваше со Меси, а не Роналдо

MTM - 09.12.2018

– Златан Ибрахимовиќ е познат по тоа што често јавно ги изнесува своите непопуларни и контроверзни ставови, и неодамна направи нешто слично, кога беше запрашан што мисли за тоа дека Лука Модриќ ја освои „Златната топка" пред Кристијано Роналдо.

Ноле уште еднаш покажа дека е голем – му честиташе на Модриќ! (ФОТО)

Спортски - 08.12.2018

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ му ја честиташе „Златната топка“ на Лука Модриќ. Ова воопшто не е никакво изненадување со оглед на тоа дека Новак и во текот на Светското првенство цело време ја поддржуваше репрезентацијата на Хрватска.

Ѓоковиќ испрати порака до цел регион по освоената „Златна топка“ на Модриќ (Фото)

Дерби - 08.12.2018

„Златната топка“ која ја освои Лука Модриќ ја подели комплетната светска спортска јавност, вклучувајќи ги и легендните на овој спорт кои се надгласуваат околу тоа кој вистински заслужил да го добие најпрестижното индивидуално признание.

Ѓоковиќ му честита на Модриќ: Апсолутно заслужено, ова е гордост за нашиот регион

Gol.mk - 08.12.2018

Многумина се израдуваа на „Златната топка“ која што заврши во рацете на Лука Модриќ, а последен кој се огласи во врска со изборот на „Франс Фудбал“ е Новак Ѓоковиќ, светскиот рекет број еден.

Ривалдо: Модриќ не ја заслужи „Златната топка“, ама знам зошто му ја дадоа

Екипа - 08.12.2018

Хрватскиот репрезентативец Лука Модриќ ја освои годинашната „Златна топка“ во изборот на Франс фудбал. Избор кој разви голема полемика во фудбалската јавност затоа што постојат многумина кои сметаат дека Хрватот не ја заслужил наградата.

Бразилската легенда направи паралела: Лука е добар, но она што се случуваше со Кристијано и Меси..

Спортклуб - 08.12.2018

Лука Модриќ ќе биде запаметен како играч кој успеал да ја прекине 10 годишната доминација на Лео Меси и Кристијано Роналдо. Но многумина се сомневаат во неговиот избор, односно дека не е вистински, туку штелуван од претставници на Франс Фудбал.

Ѓоковиќ: Модриќ е гордост на Балканот

Независен - 08.12.2018

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ му честиташе на играчот од Реал Мадрид, Лука Модриќ, за освојувањето на „Златната топка“. Србинот на Твитер напиша: Сите честитки за драгиот Лука Модриќ за освоената Златна топка. Апсолутно заслужено.

Ѓоковиќ со честитки до Модриќ: Апсолутно заслужено, ова е горд момент за цел наш регион!

Макфакс - 08.12.2018

По бројните честитки кои добитникот на „Златната топка“, Хрватот Лука Модриќ ги доби во изминативе денови, стигна честитка и од големиот спортски џентлмен и моментно најдобар тенисер на светот, Србинот Новак Ѓоковиќ.

Ибра знае кој ја „освои“ Златната топка, а тоа не е Модриќ...!

SportMedia - 08.12.2018

Златан Ибрахимовиќ (37) има време и да се пошегува, иако на сите им е јасно што навистина сакаше да каже...Швеѓанецот е на листата великани кои никогаш досега не ја освоиле „Златната топка", но своевремено истакнуваше дека таквото признание не му е ...

Ѓоковиќ со честитки до Модриќ: Апсулутно заслужено, ова е горд момент за цел наш регион!

TopSport - 08.12.2018

По бројните честитки кои добитникот на Златната топка, Хрватот Лука Модриќ ги доби во изминативе денови, стигна честитка и од големиот спортски џентлмен и моментно најдобар тенисер на светот, Србинот Новак Ѓоковиќ.

Џоковиќ: Модриќ е гордост на регионот

MTM - 08.12.2018

Најдобриот светски тенисер Новак Џоковиќ му честиташе на играчот од Реал Мадрид, Лука Модриќ, за освојувањето на „Златната топка". Србинот на Твитер напиша: Сите честитки за драгиот Лука Модриќ за освоената Златна топка. Апсолутно заслужено.

Ѓоковиќ: Модриќ е гордост на регионот

А1 On - 07.12.2018

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ му честиташе на играчот од Реал Мадрид, Лука Модриќ, за освојувањето на „Златната топка“. Србинот на Твитер напиша: „Сите честитки за драгиот Лука Модриќ за освоената Златна топка. Апсолутно заслужено.

НОВ СКАНДАЛ: Измислен новинар гласал за „Златната топка“!?

Спортски - 07.12.2018

После новинарот кој тврдеше дека гласовите му биле променети се појави уште една скандалозна информација во гласањето за „Златната топка“. Како што е добро познато на церемонијата во Париз убедливо победата ја однесе Хрватот, Лука Модриќ , пред ...

Модриќ доби прекрасно изненадување пред „Сантијаго бернабеу“ (ВИДЕО)

Sport 1 - 07.12.2018

Тренерот Сантијаго Солари реши на дуелот да им даде шанса на младите фудбалери, односно на тие кои во последно време не се во форма или не играат. По дуелот, Модриќ излегуваше од „Бернабеу“ со автомобилот, а на улицата пред стадионот го пречека ...

Лука Модриќ заработи огромен бонус за освојувањето на Златната топка

СуперСпорт - 07.12.2018

Хрватскиот играч за врска на Реал со освојувањето на Златната топка го прекина десетгодишното владеење на Кристијано Роналдо, а ова дефинитивно му е курна во кариерата. Тој по освојувањето на Златната топка беше и богато награден.

„Златната топка“ на Модриќ ептен му ја зголеми – банкарската сметка!

Sport 1 - 07.12.2018

Најдобриот хрватски фудбалер Лука Модриќ, официјално е најдобар светски играч за 2018 година, откако во понеделникот беше крунисан со најпрестижната награда „златната топка“, која ја доделува францускиот магазин „Франс Фудбал“.

Чудни критериуми: Зошто Модриќ ја освои „Златната топка“, а Снајдер не?

Спортски - 07.12.2018

Овие денови во фудбалскиот свет се зборува за освоената „Златна топка“ на Лука Модриќ. Фудбалската јавност е подалена – едни сметаат дека Модриќ ја заслужил, други пак тврдат дека Модриќ е најлошата „Златна топка“ во историјата на фудбалот.

Нов скандал при доделувањето на Златната топка: Еден новинар во жирито воопшто не постои?

Дерби - 07.12.2018

Секоја година доделувањето на Златната топка само по себе носи свои контроверзии и скандали. Популарната награда „Балон д’Ор“ оваа година замина во рацете на Лука Модриќ кој го прекина десетгодишниот низ на Роналдо и Меси кои беа неприкосновени во ...

СКАНДАЛ: За „Златната топка“ гласал и новинар што не постои!

Екипа - 07.12.2018

Неколку дена по доделувањето на престижната „Златна топка“ што ја доделува весникот „Франс Фудбал“, во француските медиуми се појави информација дека гласањето е – невалидно. Причината се „фантомските гласови“ на новинар што не постои.

Ривалдо: Роналдо во Париз не се појави поради чуството на неправда

Спортски - 07.12.2018

Легендарниот бразилски фудбалер, Ривалдо често пати знае да излезе во јавноста и изјава поврзана за актуелните случувања во фудбалот. Бразилецот сега одлучи да ја прокоментира церемонијата во Париз и доделувањето на „Златната топка“ која заврши во ...

Еден новинар кој бил во жирито за „Златната топка“ воопшто не постои, а сепак гласал!?

Спортклуб - 07.12.2018

Неколку навистина чудни пропусти се случија при гласањето за „Златната топка“. За потсетување, ова престжно признание пред пет дена во Париз го освои Лука Модриќ и на тој начин ја прекина десетгодишната доминација на Роналдо и Меси.

Ривалдо посочи кој требал да биде реален добитник на „Златната топка“

Дерби - 07.12.2018

Ривалдо редовно дава изјави за актуелните случувања во фудбалот како еден од амбасадорите на „Бетфер“, а сега на ред дојдоа понеделничките случувања од гала вечерта во Париз каде Лука Модриќ беше прогласен за најдобар светски фудбалер.

Легендарниот Роналдо објасни зошто Лука Модриќ вистински ја заслужил „Златната топка“

СуперСпорт - 07.12.2018

Откако Роналдо му честиташе на Лука Модриќ за „Златната топка“ од Франс Фудбал, се јави и неговиот сонародник Роналдо Назарио со коментар на истата тема. За италијанска Газета дело Спорт истакна зошто смета дека Модриќ ја заслужил престижната ...

Скандал по скандал: Новинар кој го дал својот глас за Модриќ, НЕ ПОСТОИ!

СуперСпорт - 07.12.2018

Порталот Албадакомерс.ком, е изгасен пред шест години, а човекот под тоа име не може да се пронајде, пишува Франс Фудбал. Не стивнува бурата околу изборот на Лука Модриќ за најдобатр фудбалер на светот за 2018. година.

Ѓоковиќ со честитка за Лука Модриќ во стилот – „Од Вардар до Триглав, сите за Хрватот!“

Спортклуб - 07.12.2018

Кога е спортот во прашање, познато е дека Новак Ѓоковиќ нема никаков проблем и има добри односи со хрватските спортисти, меѓу кои и со Лука Модриќ. Светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ се придружи на плејадата спортисти кои му честитаа на Модриќ за ...

„Вистинскиот“ Роналдо: Еве што е разликата меѓу мене и Кристијано…

Екипа - 07.12.2018

Бразилецот Роналдо е секогаш интересен за фудбалската јавност, а поранешниот „феномен“ во интервју за „Газета дело спорт“ говореше за сличностите и разликите меѓу него и Кристијано Роналдо.

Нов скандал во врска со изборот на „Франс Фудбал“: Се појави „фантомски“ новинар од Коморос

Gol.mk - 07.12.2018

Пред неколку дена голема прашина се крена околу твитот на Ласана Либур, новинар од Тринидад и Тобаго, кој потврди дека неговите гласови за „Златната топка“ биле погрешно впишани и објавени.

Роналдо проговори за називот „вистинскиот Роналдо“ и се осврна на Модриќ: Се знае зошто ја освои „Златната топка“

Спортклуб - 07.12.2018

Еден од најдобрите напаѓачи на сите времиња Луис Назарио да Лима Роналдо даде интересно интервју за „Газета дело Спорт“ во кое меѓу останатото зборуваше за разликата помеѓу него и Кристијано Роналдо.

Ѓоковиќ на прекрасен начин му честиташе на Модриќ за „Златната топка“ (ФОТО)

Sport 1 - 07.12.2018

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ му честиташе на најдобриот светски фудбалер за наградата „Златна Топка“. Србинот и во текот на изминатото лето додека траеше Светското првенство во фудбал постојано им даваше подршка на Хрватите, кои играа ...

Ривалдо: Модриќ не ја заслужи „Златната топка“, но знам зошто ја доби

Дерби - 07.12.2018

Поранешниот бразилски репрезентативец, Ривалдо, предизвика многу реакции со својата изјава поврзана со „Златната топка“ и фактот што таа му припадна на Лука Модриќ. Некогашната ѕвезда на Барселона смета дека Хрватот имал одлична сезона, но не ...

Ѓоковиќ: Модриќ е гордост на регионот

+инфо - 07.12.2018

Србинот на Твитер напиша: – Сите честитки за драгиот Лука Модриќ за освоената Златна топка. Апсолутно заслужено. Горд момент за нашиот регион кој го доби најдобриот фудбалер на светот. Модриќ доби најмногу гласови во изборот на „Франс Фудбал“ пред ...

Модриќ покажа како ја прослави „Златната топка“ со своето семејство

Макфакс - 07.12.2018

Лука Модриќ на „Инстаграм“ објави неколку фотографии кои покажуваат како го прослави освојувањето на „Златната топка“ со своето семејство. „Семејството, моето злато”, напиша Лука во описот на фотографиите на кои со сопругата Вања и децата позира со ...

Новинар кој гласал за Модриќ не постои!

SportMedia - 07.12.2018

Новинарот на РТВ Словенија, Андреј Старе изјави дека хрватскиот фудбалер не бил ниту меѓу топ 5 најдобри за 2018. година. Француските медиуми и понатаму истражуваат што се случувало на доделувањето на „Златната топка", со оглед на тоа што не можат ...

Ѓоковиќ одново му симна капа на Модриќ

SportMedia - 07.12.2018

Лука Модриќ во понеделникот ја доби „Златната топка“, најважната индивидуална награда во светот на фудбалот. На адресата на хрватскиот фудбалер стигнаа голем број на честитки, а денеска преку „Твитер“ се огласи Новак Ѓоковиќ.

Ѓоковиќ: Модриќ е гордост на регионот

Вечер Прес - 07.12.2018

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ му честиташе на играчот од Реал Мадрид, Лука Модриќ, за освојувањето на „Златната топка“. Србинот на Твитер напиша: Сите честитки за драгиот Лука Модриќ за освоената Златна топка. Апсолутно заслужено.

Семејството Модрќ славеше за „Златната топка“

Репортер - 07.12.2018

Хрватскиот фудбалер, Лука Модриќ, заедно со сопругата и децата го прослави освојувањето на „Златната топка“ . „Семејството, моето злато”, напиша Лука на фотографиите кои ги објави на Инстаграм.

Ѓоковиќ: Модриќ е гордост на регионот

Sport M - 07.12.2018

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ му честиташе на играчот од Реал Мадрид, Лука Модриќ, за освојувањето на „Златната топка“. Србинот на Твитер напиша: Модриќ доби најмногу гласови во изборот на „Франс Фудбал“ пред Кристијано Роналдо од ...

Шпекулација или вистина: Модриќ една деценија во љубовна афера со оваа фатална Хрватка?

Таратур - 07.12.2018

Дел од балканските и европски медиуми ја пласираат (засега) шпекулацијата дека официјално најдобриот фудбалер на светот за 2018 година, Лука Модриќ, иако женет и со три деца, десетина години е во тајна љубовна афера со фаталната хрватска новинарка ...

Ривалдо: Нормално дека Роналдо требаше да ја добие „златната топка“

TopSport - 07.12.2018

Легендата на бразилскиот фудбал, Ривалдо, кој самиот ја освои „златната топка“ во 1999 година вели дека Кристијано Роналдо ја заслужувал овогодишната награда на местото на Лука Модриќ, бидејќи Португалецот и Лионел Меси остануваат најдобри фудбалери ...

Модриќ: Никој не ми ја подари Златната топка

24Инфо - 07.12.2018

Неодамна Лука Модриќ беше прогласен за најдобар фудбалер на светот, а се уште и натаму траат полемиките околу тоа дали Хрватот ја заслужил Златната топка или ...

Видео- Фото: Најсексапилната хрватска новинарка веќе неколку години е во тајна врска со Лука Модриќ!??

Канал5 - 06.12.2018

Преубавата русокоса хрватска новинарка Фани Стипковиќ според медиумски шпекулации веќе десетина години е во тајна љубовна врска со најдобриот фудбалер на светот за 2018 година, Лука Модриќ.

Снајдер воодушевен од гестот на Модриќ: „Понизен си и голем“

СуперСпорт - 06.12.2018

Хрватскиот фудбалер Лука Модриќ дефинитивно ја има годината од соништата. Членот на Реал Мадрид во понеделникот ја освои Златната Топка за која многумина сметаат дена е најголема награда во фудбалот.

Не е само наградата: Модриќ ќе добие и голем бонус од Најк за Златната топка

Спортклуб - 06.12.2018

Лука Модриќ не е само освојувач на Златната топка, туку за тоа ќе добие и награда од својот спонзор Најк. Специјално за признанието, американската компанија пуштила во продажба 1.500 чиуфта специјално изработени копачки Голден Тач Меркуриал 360 од ...

Хрват со одлична посвета за Модриќ: Ја истетовира историската „Златна топка“

Gol.mk - 06.12.2018

Новиот освојувач на „Златната топка“, Лука Модриќ, е херој меѓу својот народ, кој го слави првиот фудбалер од Хрватска кој се искачил на врвот на светскиот фудбал. 27-годишниот Јосеф Фрањиќ, кој живее и работи во Австралија, направи мал гест во чест ...

Се појавија детали од договорот: Еве колку Модриќ заработи од освојувањето на Златната топка

Спортски - 06.12.2018

Лука Модриќ во понеделникот ја доби Златната топка, награда за најдобар фудбалер во светот. Играчот на Реал во изборот на новинарите од целиот свет убедливо славеше пред Роналдо и Гриман. Најк, еден од спонзорите на Модриќ , во негова чест ...

Весли Снајдер трогнат од гестот на Модриќ: „Толку си понизен и голем…“

Екипа - 06.12.2018

Холандската фудбалска легенда, Весли Снајдер, му се заблагодари на Лука Модриќ што не ги заборавил другите фудбалери во доделувањето на „Златната топка“, воодушевен од неговиот голем гест.

Хрват осум часа го тетовирал Модриќ со „златната топка“ (ФОТО)

Sport 1 - 06.12.2018

Откако најдобриот хрватски фудбалер Лука Модриќ во понеделникот ја освои „златната топка“, како круна на извонредната 2018 година, во која со Реал Мадрид ја освои четвртата европска круна во последните пет сезони, а со Хрватска стигна до финале на ...

Модриќ ќе добие специјален бонус поради „Златната топка“

Дерби - 06.12.2018

Лука Модриќ ја доби престижната „Златна топка“ која ја доделува „Франс фудбал“, а тоа покрај дел од фудбалската историја ќе му донесе и други привилегии. Производителот на спортска опрема „Најк“ како личен спонзор на Хрватот изработи специјални ...

Во Хрватска: Лука Модриќ е во тајна врска со Фани Стипковиќ

Локално - 06.12.2018

Весникот „Курир“ ископа зачинети информации за актуелниот освојувач на „Златна топка“, Лука Модриќ. Многумина велат дека бракот помеѓу фудбалерот и неговата сопруга Вања Босниќ не е толку хармоничен како што изгледа на прв поглед.

Модриќ: Никој ништо не ми подарил, сè е постигнато со многу труд

Сител - 05.12.2018

Оваа година е одлична за Лука Модриќ. Тој беше прогласен за најдобар играч на УЕФА, ја доби наградата на ФИФА за „Најдобар“ и ја освои „Златната топка“ на „Франс Фудбал“. На тимско ниво, халфот на Реал Мадрид го крена трофејот во Лигата на ...

Модриќ им ја посвети „Златната топка“ на тројца играчи

ЗаЗабава - 05.12.2018

Лука Модриќ го доби најголемото можно индивидуално признание, а на тој начин стави крај на една десетгодишна доминација за која беа задолжени Кристијано Роналдо и Лионел Меси. „Франс Фудбал“ на вчерашната свечена церемонија во Париз му ја додели ...

Зад сцената: Модриќ и „Златната топка“ (ВИДЕО)

Екипа - 05.12.2018

Хрватскиот репрезентативец и член на Реал Мадрид, Лука Модриќ ги обедини сите индивидуални награди за најдобар фудбалер во 2018 година. По наградите од УЕФА и од ФИФА, како и прогласувањето за најдобар играч на СП во Русија, Хрватот ја доби и ...

Реал Мадрид објави видео од подготвките на Модриќ за церемонијата во Париз

Спортски - 05.12.2018

Лука Модриќ на церемонијата во Париз во понеделник стигна до „Златната топка“, најпрестижната индивидуална награда во фудбалот. По тој повод клубот на Модриќ , Реал Мадрид на социјалните мрежи објави видео на кое може да се види како Модриќ се ...

„Најк“ со изненадување – му направи нови копачки на Модриќ! (ФОТО)

СуперСпорт - 05.12.2018

Лука Модриќ пред неколку дена ја освои „Златната топка“ и стана прв хрватски фудбалер на кој му успеало тоа. Фудбалерот на Реал Мадрид победи пред поранешниот соиграч Кристијано Роналдо и Антоан Гризман, кој на крајот заврши на трето место.

Алегри: Сега Роналдо има нова мотивација и цел

Дерби - 05.12.2018

Предводникот на актуелниот италијански шампион Јувентус, Масимилијано Алегри го искоментира доделувањето на „Златната топка“, односно фактот што истата заврши кај Лука Модриќ, а не кај Кристијано Роналдо.

ФОТО: „Најк“ дизајнираше специјални копачки за Лука Модриќ

Спортски - 05.12.2018

Лука Модриќ на церемонијата во Париз беше прогласен за најдобар според „Франс Фудбал“ и така стана првиот Хрват кој ја освоил „Златната топка“. Играчот за врска на Реал Мадрид ја однесе победата пред Кристиано Роналдо и Антоан Гризман.

Француски гигант направил голема грешка: Модриќ бил на проба, но набрзо бил избркан од клубот

СуперСпорт - 05.12.2018

Откако Лука Модриќ ја освои Златната топка, не стивнуваат приказните околу неговото минато. Веќе излегоа информации дека неколку клубови го одбиле Хрватот додека ги започнувал првите професионални фудбалски чекори, а сега Ел Хаџи Диуф истакна дека и ...

Реал Мадрид покажа како се подготвувал Модриќ за свеченоста во Париз (Видео)

Дерби - 05.12.2018

Откако Лука Модриќ ја доби престижната награда „Златна топка“ на Франс Фудбал, не престануваат да стигнуваат честитки од сите страни на негова адреса. Хрватот натој начин ги собра сите можни признанија и успеа да ја заокружи перфектната година.

Валверде: Секоја чест за Модриќ, но ова е апсурдно

Спортски - 05.12.2018

Именувањето на Лука Модриќ за најдобар играч на светот за 2018. година е апсолутна топ тема во светската спортска јавност, а одамна немало толку реакции за изборот на најдобриот. Не се во мал број оние кои сметаат дека Модриќ не ја заслужи ...

Уникатни копачки за Модриќ: ,,Најк” со специјален дизајн за Хрватот (Фото)

Дерби - 05.12.2018

Лука Модриќ изминатава ноќ во Париз го доби најголемото можно индивидуално признание, а на тој начин стави крај на една десетгодишна доминација за која беа задолжени Кристијано Роналдо и Лионел Меси.

Како играчите на Реал Мадрид го дочекаа најдобриот фудбалер во светот?

Кајгана - 05.12.2018

Лука Модриќ стана првиот фудбалер кој во иста година е прогласен за најдобар играч на Светското првенство, односно за најдобар играч во светот во изборот на ФИФА. Синоќа Модриќ ја доби Златната топка на свечено доделување во Париз, а меѓу првите му ...

Колку луѓе и клубови го одбиле малиот Модриќ зошто бил слаб и низок

Оff.net - 05.12.2018

Околностите во кои се наоѓал најдобриот фудбалер на светот за 2018, секого би натерале да крене раце од сè и да се занимава со нешто трето. Но не и Модриќ кој ги издржал сите омаловажувања и ...

(ФОТО) Најдоброто за најдобриот: „Најк“ направи специјални копачки за Модриќ

Спортклуб - 05.12.2018

Лука Модриќ пред неколку дена стана првиот хрватски фудбалер кој ја освоил „Златната топка“, најстарата и најпрестижна индивидуална награда во светот на фудбалот. Играчот за врска на Реал славеше пред поранешниот соиграч Кристијано Роналдо и пред ...

Валверде: Секоја чест за Модриќ, но за нас ова е апсурд

СуперСпорт - 05.12.2018

Именувањето на Лука Модриќ за најдобар играч во светот за 2018. година апсолутно е топ тема во светските фудбалска јавност, а тешко е да се сетиме дека претходно имало ваков избор со толку (негативни) реакции.

Стоперот на Барса: Модриќ ја заслужи „Златната топка“

Дерби - 05.12.2018

Лука Модриќ во понеделникот вечерта беше избран за најдобар светски фудбалер од страна на угледниот „Франс Фудбал“ и хрватскиот маестро за првпат во својата кариера ја освои „Златната топка“, престижно признание кое во последните десет години за ...

Од Книн до Париз: Модриќ и на десетгодишна возраст беше „најдобар играч“

Gol.mk - 05.12.2018

Хрватските медиуми не престануваат да го величат својот фудбалски херој, Лука Модриќ . Капитенот на фудбалската репрезентација пред два дена ја освои „Златната топка“ во Париз и ја прекина доминацијата на Лионел Меси и Кристијано Роналдо , која ...

Ма каков Модриќ: Тој е класа под најдобриот, бидејќи најдобриот е категорија сам за себе…?!

СуперСпорт - 05.12.2018

Пабло Мачин, кој со Севиља оваа сезона се бори за првата позиција во Шпанија, никако не се согласува со резултатите од изборот за „Златната топка“. „Модриќ не е ниту во најдобрите фудбалери на светот, ниту играч кој прави најмногу разлика.

Алегри: Роналдо во Јувентус ќе ја освои шестата „Златна топка“

Спортски - 05.12.2018

Кристиано Роналдо не се појави во Париз на доделувањето на „Златната топка“ која ја освои Лука Модриќ, а неговата сестра подоцна преку Инстаграм жестоко го нападна „Франс Фудбал“. Многумина го критикуваа Роналдо затоа што не се појави во Париз, а ...

„Честитки до Модриќ, но наградата требаше да ја освои Французин“

Sport 1 - 05.12.2018

Лука Модриќ ја освои „Златната топка“ за најдобар фудбалер во 2018 година и така ја прекина десетгодишната доминација на Кристијано Роналдо и Лионел Меси. Во интервју за францускиот медиум „Ле Монде“, селекторот на Франција, Дидие Дешам кажа дека е ...

Модриќ: Сакам да се пензионирам во Реал Мадрид

Екипа - 05.12.2018

Ги освои сите можни индивидуални признанија за најдобар светски фудбалер во 2018 година, а најавите се дека на самиот почеток од 2019 би можел да направи трансфер од Реал Мадрид во италијанскиот калчолигаш Интер.

Зошто сите се против Лука – тренерот на Севилја со коментар: Каков Модриќ, има еден друг подобар играч!

Спортклуб - 05.12.2018

Пабло Мачин, тренерот на Севилја, никако неможе да се согласи со изборот на Франс Фудбал и УЕФА за доделената Златна топка на играчот од Реал, Лука Модриќ. Тој смета дека Лео Меси далеку повеќе ја заслужил оваа топка, бидејки тој е единствен со ...

Алегри запрашан зошто Роналдо го немаше во Париз и како реагирал на наградата на Модриќ: Еве ја причината…

СуперСпорт - 05.12.2018

Кристијано Роналдо не се појави во Париз на доделувањето на „Златната топка“ која ја понесе Лука Модриќ, а неговата сестра на Инстаграм го „исплука“ изборот на Франс Фудбал. Многумина го критикуваа Роналдо затоа што не отишол на доделувањето, а ...

ВИДЕО: Денот од соништата за Модриќ – како сето тоа изгледаше зад сцената

Спортклуб - 05.12.2018

Лука Модриќ во понеделникот навечер на свечена гала прослава во Париз од страна на „Франс Фудбал“ ја добри престижната награда „Златна топка“ за 2018 година. Медиа тимот на „кралевите“ вклучувајќи од качување во авионот, па се до главниот момент, ...

Модриќ: Сега сите знаат дека фудбалот не е само голови и голови!

Спортски - 05.12.2018

Новиот носител на „Златната топка“, Лука Модриќ не може да ја сокрие радоста за престижното признание. Модриќ оваа година ги собра сите индивидуални награди, па беше проглесан за најдобар играч и според ФИФА и УЕФА.

Модриќ: Никој ништо не ми подари, сè заслужив со напорна работа!

Sport 1 - 05.12.2018

Ѕвездата на Реал Мадрид, Лука Модриќ, ја освои „Златната топка“ за најдобар фудбалер во 2018 година. Капитенот на Хрватска така го прекина десетгодишното владеење на Лионел Меси и Кристијано Роналдо, кое траеше од 2008.

Модриќ ја отвори душата: Никој ништо не ми поклони, фудбалот не се само головите

СуперСпорт - 05.12.2018

Фудбалерот на Реал Мадрид, Лука Модриќ неодамна беше прогласен за најдобар фудбалер во светот во 2018 година. Тој во интервју за GQ откри некои работи: „Патувањето беше многу долго и тешко, но затоа сум уште посреќен поради се ова што се случува.

Модриќ: Никој ништо не ми подарил, сè е постигнато со многу труд

А1 On - 05.12.2018

Оваа година е одлична за Лука Модриќ. Тој беше прогласен за најдобар играч на УЕФА, ја доби наградата на ФИФА за „Најдобар“ и ја освои „Златната топка“ на „Франс Фудбал“. На тимско ниво, халфот на Реал Мадрид го крена трофејот во Лигата на ...

Модриќ: Конечно луѓето сфатија едно нешто

Дерби - 05.12.2018

Лука Модриќ е мета на сите светски медиуми откако во понеделникот вечерта и официјално ја освои „Златната топка“, па по ексклузивното интервју кое го направи за „Франс Фудбал“, хрватскиот маестро сега се огласи и за познатиот магазин „Џеј-Кју“.

Алегри: Неправдата околу Златната топка ќе го направи Роналдо уште подобар

Кајгана - 05.12.2018

Според многумина, Кристијано Роналдо беше клучниот играч зад успесите на Реал Мадрид во изминатите години, но спортските медиуми решија дека Златната топка годинава треба да ја освои Лука Модриќ.

“ВЕЧЕР” знаеше дека нема подобар од Модриќ

Вечер Прес - 05.12.2018

Звучи неверојатно, но најпосле се најде маж кој стави крај на 10-годишната доминација на Лионел Меси и Кристијано Роналдо, кога е во прашање најпрестижната индивидуална награда во фудбалскиот свет, “Златната топка” на Франс Фудбал.

Модриќ: Никој ништо не ми подарил, сè е постигнато со многу труд

Вечер Прес - 05.12.2018

Оваа година е одлична за Лука Модриќ. Тој беше прогласен за најдобар играч на УЕФА, ја доби наградата на ФИФА за „Најдобар“ и ја освои „Златната топка“ на „Франс Фудбал“. На тимско ниво, халфот на Реал Мадрид го крена трофејот во Лигата на ...

Модриќ: Никој ништо не ми подарил, сè е постигнато со многу труд

Независен - 05.12.2018

Оваа година е одлична за Лука Модриќ. Тој беше прогласен за најдобар играч на УЕФА, ја доби наградата на ФИФА за „Најдобар“ и ја освои „Златната топка“ на „Франс Фудбал“. На тимско ниво, халфот на Реал Мадрид го крена трофејот во Лигата на ...

Модриќ ја прекина доминацијата на Меси и на Роналдо

Н.Македонија - 05.12.2018

Хрватот Лука Модриќ (33) е првиот фудбалер, по доминацијата на Португалецот Кристијано Роналдо и на Аргентинецот Лионел Меси, што ја освојува наградата „златна топка“ на „Франс фудбал“ за најдобар во светот за 2018-та.

“ВЕЧЕР” знаеше дека нема подобар од Модриќ

Sport M - 05.12.2018

Звучи неверојатно, но најпосле се најде маж кој стави крај на 10-годишната доминација на Лионел Меси и Кристијано Роналдо, кога е во прашање најпрестижната индивидуална награда во фудбалскиот свет, “Златната топка” на Франс Фудбал.

Модриќ: Никој ништо не ми подарил, сè е постигнато со многу труд

Sport M - 05.12.2018

Оваа година е одлична за Лука Модриќ. Тој беше прогласен за најдобар играч на УЕФА, ја доби наградата на ФИФА за „Најдобар“ и ја освои „Златната топка“ на „Франс Фудбал“. На тимско ниво, халфот на Реал Мадрид го крена трофејот во Лигата на ...

ФОТО: Еве како беше пречекан Модиќ во Мадрид

Sport M - 05.12.2018

Лука Модриќ стана првиот фудбалер кој во иста година е прогласен за најдобар играч на Светското првенство, односно за најдобар играч во светот во изборот на ФИФА. Синоќа Модриќ ја доби Златната топка на свечено доделување во Париз, а меѓу првите му ...

ФОТО: Еве како беше пречекан Модиќ во Мадрид

Курир - 05.12.2018

Лука Модриќ стана првиот фудбалер кој во иста година е прогласен за најдобар играч на Светското првенство, односно за најдобар играч во светот во изборот на ФИФА. Синоќа Модриќ ја доби Златната топка на свечено доделување во Париз, а меѓу првите му ...

Модриќ: Никој ништо не ми подарил, сè е постигнато со многу труд

Слободен Печат - 05.12.2018

На тимско ниво, халфот на Реал Мадрид го крена трофејот во Лигата на шампионите (за трета година по ред) и ја поведе Хрватска во финалето на Светското првенство во Русија (загуби од Франција со 2:4). Оваа година е одлична за Лука Модриќ.

Валверде: Ова е апсурдно, секоја чест за Модриќ, ама Меси да биде петти…

TopSport - 05.12.2018

Изборот на Лука Модриќ за најдобар играч во светот, за 2018 година е топ тема во фудбалската јавност, веројатно никој не очекуваше дека неговиот избор ќе предизвика толку (негативни) реакции.

Ел Конфиденсиал: Реал ќе го откачи Лука Модриќ

TopSport - 05.12.2018

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, во суперлативи зборува за Лука Модриќ, откако Хрватот ја освои престижната „Златна топка“, но весникот „Ел Конфиденсиал“ тврди челникот на „кралскиот клуб“ е само добар глумец.

Се јави словенечки коментатор кој Модриќ не го смести ни меѓу 5 најдобри: Се водев по својата совест!

TopSport - 05.12.2018

Словенечкиот коментарот Андреј Старе кој единствен од сите новинари од хрватското опкружување го изостави Лука Модриќ на листата на 5 најдобри за изборот за Златната топка даде интересно објаснување за неговата одлука.

Модриќ: Никој ништо не ми подарил, сè е постигнато со многу труд

MTM - 05.12.2018

– Оваа година е одлична за Лука Модриќ. Тој беше прогласен за најдобар играч на УЕФА, ја доби наградата на ФИФА за „Најдобар" и ја освои „Златната топка" на „Франс Фудбал". На тимско ниво, халфот на Реал Мадрид го крена трофејот во Лигата на ...

Модриќ: Би ја дал Златната топка за победа на Светското со Хрватска

24Инфо - 05.12.2018

Лука Модриќ ја освои најпрестижната индивидуална награда во фудбалот – Златната топка – што значи дека е најдобар фудбалер на светот и во изборот на француското списание. Хрватот ја прекина десетгодишната доминација на Лионел Меси и Кристијано ...

Алегри открива: Роналдо е разочаран, но има мотив да ја освои Златната топка во Јувентус

24Инфо - 05.12.2018

Откако Лука Модриќ ја доби престижната Златна топка, се огласи и тренерот на Јувентус, Масимилијано ...

Официјално – Лука Модриќ ја освои „Златната топка“

Канал5 - 04.12.2018

После наградата за најдобар играч во изборот на УЕФА и ФИФА, Лука Модриќ ја заокружи извонредната 2018 година со освојувањето на „Златната топка“. Модриќ оваа година ја освои Лигата на Шампионите со Реал, а со Хрватска играше финале на Светското ...

Сестрата на Роналдо бесна: Поради мафија мојот брат не ја доби Златната топка

МКД - 04.12.2018

Сестрата на Кристијано Роналдо, Елма Авеиро на својот инстаграм профил го искажа својот бес откако „Златната топка“ му беше доделена на Лука Модриќ. Лука Модриќ ја доби „Златната топка“ и ја прекина доминацијата на Роналдо и Меси.

Модриќ прв фудбалер со четири трофеи

Сител - 04.12.2018

Лука Модриќ го доби признанието Златна топка во изборот на Франс фудбал и ФИФА со што успеа за првпат по10 години да ги тргне од пиедесталот Роналдо и Меси. Модриќ ја прекина доминацијата на најдобрите светски играчи откако на свечената церемонија ...

Модриќ: Станав дел од група извонредни фудбалери

24 Вести - 04.12.2018

Фудбалерот на Реал Мадрид и хрватски репрезентативец Лука Модриќ, им се заблагодари на сите што му помогнаа да ја освои Златната топка. – Ова е единствено чувство. Мило ми е и горд сум. Сега е тешко да ги опишам моите емоции, но сакам да им се ...

Модриќ: Станав дел од група извонредни фудбалери

А1 On - 04.12.2018

Фудбалерот на Реал Мадрид и хрватски репрезентативец Лука Модриќ, им се заблагодари на сите што му помогнаа да ја освои Златната топка. – Ова е единствено чувство. Мило ми е и горд сум. Сега е тешко да ги опишам моите емоции, но сакам да им се ...

Перез: Нема сомнеж дека Модриќ е најдобар

А1 On - 04.12.2018

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез верува дека никој не го поставува прашањето дали Лука Модриќ е најдобриот фудбалер за 2018 година. Хрватот ја прекина десетгодишната доминација на Кристијано Роналдо и Лионел Меси за „Златната топка“.

Модриќ ја донесе „Златната топка“ во соблекувалната, Рамос прв се огласи

Спортклуб - 04.12.2018

Играчот за врска на Реал Мадрид, Лука Модриќ, има многу причини за славје откако беше прогласен за најдобар играч нас ветот и сега во својата витрина ја има и „Златната топка“. Модриќ синоќа ја освои „Златната топка“ на доделувањето во Париз што ...

„Поради мафија и алчни луѓе за пари Роналдо не ја доби Златната топка“

24Фудбал - 04.12.2018

Сестрата на Кристијано Роналдо, Елма Авеиро на својот инстаграм профил го искажа својот бес откако „Златната топка“ му беше доделена на Лука Модриќ. Лука Модриќ ја доби „Златната топка“ и ја прекина доминацијата на Роналдо и Меси.

Модриќ: „Златната топка“ е повеќе од сон за мене!

Gol.mk - 04.12.2018

Исполнувањето на сонот на Лука Модриќ пристигна вечерва нешто по 21:00 часот, кога во Париз беше крунисан како нов „крал“ на фудбалската година и освојувач на „Златната топка“: Хрватот беше видно возбуден по признанието, кое го доби пред неговото ...

Најгордиот татко Модриќ: Лука, цело семејство се гордее со тебе!

Gol.mk - 04.12.2018

2018 година е најуспешната година на хрватскиот фудбал, а посебно „златна“ е за Лука Модриќ. Плејмејкерот на Реал Мадрид ги освои сите можни трофеи, а наскоро ќе тргне по нова светска титула со „кралевите“.

Колинда со честитка за Лука: Дојде на местото кое ти припаѓа

Gol.mk - 04.12.2018

Првата дама на Хрватска, претседателката Колинда Грабар-Китаровиќ со видео порака се обрати до нацијата и до Лука Модриќ и му го честита најголемото инвидуално постигнување во светскиот фудбал - „Златната топка“.

Вреди ли Лигата на шампионите повеќе од Мундијалот!

Gol.mk - 04.12.2018

Кога Франција ја освои светската круна во Москва, сите помислија дека оваа година токму „петел“ од спектакуларната селекција на Дешамп ќе го освои најголемото инвидуално признание, „Златната топка“.

Без неа не можеше да помине: Колинда најде начин да се појави во Париз (ВИДЕО)

Спортски - 04.12.2018

Лука Модриќ како и што се очекуваше вчера ја доби „Златната топка“ која претставува круна за годината од соништата која зад себе ја имаше хрватскиот ас. Ниту церемонијата во Париз на која беше доделена „Златната топка“ не можеше да пмине без ...

Доделувањето на Златната топка низ фотографии

Кајгана - 04.12.2018

Лука Модриќ е најдобар фудбалер на светот и во изборот на француското списание France Football што ја доделува најпрестижната индивидуална награда во фудбалот – Златната топка. Хрватот ја прекина десетгодишната доминација на Лионел Меси и Кристијано ...

ВИДЕО: Говорот на Модриќ после освојувањето на „Златната топка“

Спортски - 04.12.2018

Хрватскиот репрезентативец, Лука Модриќ вчера во Париз ја освои „Златната топка“ со што ги комплетираше индивидуалните награди за 2018 година. После прогласувањето на победникот, Модриќ се појави на бината каде што одржа емотивен говор.

Златна топка - најлош пласман на Меси во последните 11 години

Кајгана - 04.12.2018

Лионел Меси заврши на петтото место според гласовите за годинашната Златна топка. Ова е најлошиот пласман за капитенот на Барселона во изминативе 11 години кога е во прашање гласањето за најпрестижната индивидуална фудбалска награда на светот.

Еден новинар го разочара регионот – откриено како гласаше Македонецот за „Златната топка“

Спортклуб - 04.12.2018

Со 753 гласа од страна на новинарите, Лука Модриќ синоќе беше прогласен и ја доби наградата „Златна топка“ за 2018 година од страна на „Франс ...

Семејството на Роналдо со жестоки критики: Бог задоцнува, но не заборава!

Спортски - 04.12.2018

Лука Модриќ вчера ја освои „Златната топка“, а ваквото сценарио не им се допадна на блиските на Кристиано Роналдо. Најжестока беше сестрата на Роналдо, Елма Авеиро која преку својот Инстаграм профил не бираше зборови кога го критикуваше реномираниот ...

Како Македонија гласаше во изборот за „Златната топка“? (ФОТО)

Спортски - 04.12.2018

Лука Модриќ вчера со убедлив број на гласови ја освои „Златната топка“. Модриќ во гласањето освои 753 бодови, додека Кристиано Роналдо се најде на втората позиција со 478 освоени поени. Според она што се случуваше во изминатиот период и наградите ...

Сестрата на Роналдо пак „плука“: Ова е свет на корупција

Екипа - 04.12.2018

Лука Модриќ со добиената „Златна топка“ ја комплетираше колекцијата од сите врвни индивидуални награди за 2018 година во фудбалскиот свет, а најпогоден од доминацијата на Хрватот е неговиот довчерашен соиграч, Кристијано Роналдо.

(ФОТО) Апсолутно неспортски: Португалските медиуми ја игнорираа Златната топка

Спортклуб - 04.12.2018

Кристијано Роналдо не го освои најголемото индивидуално признание во светот и тоа многу ги налути медиумите во неговата земја, особено спортските. Најтиражните спортски весници ја игнорираа церемонијата и имаат едвај штури информации за она што се ...

Од најголемо промашување до Златна топка за шест години

Спортклуб - 04.12.2018

Кој би можел да помисли дека Лука Модриќ ќе биде освојувач на Златната топка, особено ако се знае дека уште се активни Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Не само затоа што е Хрват, туку и затоа што кога дојде во Реал беше прогласен за најголемо ...

Ни Роналдо, ни Меси не успеале да го направат тоа што го стори – Лука Модриќ (ФОТО)

Sport 1 - 04.12.2018

Хрватската суперѕвезда Лука Модриќ е најдобар светски фудбалер во сите можни избори. Откако ја доби наградата на Светската фудбалска федерација (ФИФА), „Бест“, синоќа фудбалерот на Реал Мадрид ја освои и „златната топка“.

Кога Зидан ќе ти пушти муабет дека можеш да бидеш најдобар

Оff.net - 04.12.2018

Лука Модриќ ја прекина доминацијата на Меси и Роналдо. Заслужено бидејќи игра во еден од најголемите клубови во светот, се докажа во таа средина, а во него верувал и еден од најдобрите играчи од среден ред на сите времиња, кој испиша историја како ...

Модриќ по освоената „Златна топка“: Никогаш нема да го заборавам тоа што ми го кажа Зидан пред две години!

Дерби - 04.12.2018

„Франс Фудбал“ има традиција предвреме да му соопшти на победникот дека е добитник на „Златната топка“, со единствена и јасна цел фудбалерот да позира со престижното признание за најновото издание на магазинот.

Перез: „Златната топка“ е ДНК на нашиот клуб!

Спортски - 04.12.2018

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез не ја криеше радоста за својот играч Лука Модриќ. Хрватот синоќа беше избран за најдобар фудбалер во светот и ја освои „Златната топка“, која ја доделува „Франс Фудбал“.

„Златната топка“ заврши во рацете на Модриќ

ЗаЗабава - 04.12.2018

Хрватскиот репрезентативец Лука Модриќ вчера во Париз ја освои најпрестижната индивидуална награда во светот на фудбалот – Златната топка. После прогласувањето на победникот, плејмејкерот на Реал Мадрид се појави на бината и одржа емотивен говор.

Најголемата неправда во историјата на фудбалот: Модриќ има Златна топка, Чави и Иниеста – НЕ!

Спортклуб - 04.12.2018

Доделувањето на најголемото индивидуално признание во фудбалот на Лука Модриќ повторно ја отвори дебатата за перформансите и квалитетите на едни од најдобрите фудбалери на сите времиња Чави Ернандес и Андрес Иниеста.

Модриќ: Мојата победа над Роналдо и Меси е победа на фудбалот!

Gol.mk - 04.12.2018

Лука Модриќ е првиот фудбалер кој успеал да ја прекине десетгодишната доминацијата на светските ѕвезди Кристијано Роналдо и Лионел Меси во светскиот фудбал. Хрватскиот репрезентативец, синоќа ја доби наградата за најдобар фудбалер за 2018 година, ...

Големата легенда од Бразил покажа класа и веднаш му честита на Модриќ

Спортклуб - 04.12.2018

Многумина од актуелните играчи кои конкурираа за годинешнава Златна топка, не се согласуваат со изборот за победник на Златна топка, но има и легенди од фудбалот кои веднаш му честитаа на Хрватот.

Изгледа дека еден член на жирито за Златната топка не гледал фудбал оваа година

СуперСпорт - 04.12.2018

Новинарите ширум светот гласаа за изборот за Златна топка, па за победник беше прогласен Лука Модриќ кој убедливо славеше со 735 бодови. Скоро кај сите членови изборот во однос на Модриќ беше сличен, но во око паднаа гласовите кои пристигнаа од ...

Модриќ ги демантира шпекулациите: Останувам во Реал Мадрид!

Спортски - 04.12.2018

Фудбалерот на Реал Мадрид, Лука Модриќ синоќа беше избран за најдобар фудбалер за 2018 година и ја доби „Златната топка“. Од минатото лето траат шпекулациите дека Модриќ наскоро би можел да го напушти Реал во потрага по нова авантура.

Модриќ реши каде ќе ја продолжи кариерата: Доста е со шпекулации…

СуперСпорт - 04.12.2018

Фудбалерот на Реал Мадрид, Лука Модриќ, синоќа на церемонијата во Париз ја освои „Златната топка“ и стана најдобар фудбалер за 2018 година. Од минатото лето траат шпекулациите за тоа дека Хрватот би можел да го напушти клубот, а како негова идна ...

Сестрата на Роналдо упати остри зборови откако Лука Модриќ ја доби Златната топка (Фото)

Дерби - 04.12.2018

И додека стигнуваа честитки од сите страни на адреса на Лука Модриќ, сестрата на Кристијано Роналдо со остри зборови и навреди се јави на социјалните мрежи. Елма Авеиро на социјалната мрежа Инстаграм објави фотографија од Кристијано Роналдо со ...

„Роналдо не ја доби 'Златната топка' поради мафијата“

Sport 1 - 04.12.2018

Откако Лука Модриќ ја освои „Златната топка“ многу луѓе го искажаа своето разочарување. Очигледно е дека некои луѓе забораваат дека Хрватот ги обедини сите индивидуални награди во фудбалот, почнувајќи од Златната топка на СП, потоа наградите на УЕФА ...

Модриќ славеше и во соблекувалната на Реал: Честитки од сите страни, најистакнат во славењето беше Рамос (ФОТО)

СуперСпорт - 04.12.2018

Играчот за врска на Реал Мадрид, Лука Модриќ има многу причини за славење, откако е прогласен за најдобар играч на светот и сега во својата витрина ја има и „Златната топка“. Модриќ синоќа ја освои „Златната топка“ на доделувањето во Париз, што е ...

Модриќ ја донесе „златната топка“ во соблекувалната, прв ја бакна – капитенот Рамос (ФОТО)

Sport 1 - 04.12.2018

Откако синоќа во Париз се круниза за најдобар светски фудбалер за 2018 година, прекинувајќи ја доминацијата на Лионел Меси и Кристијано Роналдо, Лука Модриќ денеска со највредното фудбалско признание се појави на тренинг на Реал Мадрид.

Скандал за „Златната топка“: Новинар вели дека гласовите му се променети! (ФОТО)

СуперСпорт - 04.12.2018

Во изборот на „Франс Фудбал“ за 2018 година гласаа 180 новинари, а Лука Модриќ ја освои „Златната топка“, но се крена „прашина“ по еден коментар на еден новинар. Ласана Либур, новинар од Тринидад и Тобаго, се огласи на Твитер и порача дека неговиот ...

Џентлменска изјава на Модриќ

Оff.net - 04.12.2018

Го прогласија за најдобар оваа година и сигурно е свесен колку вреди, бидејќи ги собра сите награди, но она што фасцинира е што во сета таа еуфорија создадена околу него, не заборава на другите доктори со топка.

Новинар открива скандал: Гласовите за „Златната топка“ му биле променети!

Спортски - 04.12.2018

Во изборот на „Франс Фудбал“ за 2018 година „Златната топка“ ја освои Лука Модриќ после гласањето на 180 новинари, а сега се појави еден од нив кој тврди дека неговите гласови биле променети.

Роналдињо е господин: Модриќ си ја заслужи “златната топка“!

Sport 1 - 04.12.2018

Ако Лионел Меси и Кристијано Роналдо не дојдоа синоќа за да се поклонат пред новиот најдобар светски фудбалер Лука Модриќ и да честитаат како господа, затоа што се најде некој што ја прекина нивната децениска доминација, господин излезе поранешниот ...

Модриќ отворено за разговорот со Зидан: Она што тој ми го рече пред две години..

Спортклуб - 04.12.2018

Хрватот Лука Модриќ по цели 10 години доминација на Кристијано Роналдо и Лео Меси, ја прекина таа серија со освојувањето на Златната топка. Модриќ имаше навистина фантастична сезона, како со репрезентацијата, така и со Реал Мадрид, кој повторно ...

Скандал во најава: Новинар тврди дека гласовите за „Златната топка“ му се променети!?

Спортклуб - 04.12.2018

Во изборот на „Франс Фудбал“ за „Златната топка“ гласаа 180 новинари, а еден ден по прогласувањето на победникот пристигнуваат и првите приказни кои доведуваат во сомнеж околу регуларноста на наградата.

Најчудните гласања во изборот на „Златната топка“: Следеа ли овие луѓе што се случува во Европа!?

Спортски - 04.12.2018

На Лука Модриќ вчера во Париз му беше доделена „Златната топка“, но гласањето го обележаа низа чудни одлуки на одредени држава. Од 2016 година во изборот на „Франс Фудбал“ повеќе не гласаа капитените и селекторите на репрезентациите, туку само ...

Модриќ откри која легенда му ги отворила очите дека може да биде „златна топка“

Sport 1 - 04.12.2018

Најдобриот светски фудбалер Лука Модриќ ја прекина децениската доминација на Лионел Меси и Кристијано Роналдо во изборот на најпрестижната награда „златната топка“, па Хрватот стана само вториот балкански фудбалер со ова признание по Христо Стоичков ...

Флорентино Перез без пардон: Преку ноќ во заборав замина Кристијано Роналдо

СуперСпорт - 04.12.2018

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез синоќа му се придружи на Лука Модриќ на бината откако Хрватот беше прогласен за најдобар играч во 2018. година. На Модриќ му припадна „Златната топла“, па фудбалерот на Реал стана првиот фудбалер кој во ...

Модриќ: Зидан пред две години ми рече дека ќе ја освојам „Златната топка“

Екипа - 04.12.2018

Хрватскиот интернационалец Лука Модриќ со освојувањето на „Златната топка“ ги обедини сите четири најголеми индивидуални награди во оваа 2018 година, откако стана европски првак со Реал Мадрид, а играше во финалето на Светското првенство во Русија ...

Дали навистина е неправда? Роналдо не доби ниту еден глас од дури 35 земји!

Спортклуб - 04.12.2018

Кристијано Роналдо не присуствуваше на доделувањето на „Златната топка“, а според проценката на одреден дел од јавноста, Антоан Гризман и тој најмногу се оштетени при гласањето. Португалецот се најде на второто место зад победникот Лука Модриќ, ...

ФОТО: Нема да верувате со каква фотографија Интер му честиташе на Модриќ

Спортклуб - 04.12.2018

Лука Модриќ сосема заслужено ја понесе и наградата „Златна Топка“ во организација на „Франс Фудбал“. Капитенот на Хрватска и член на Реал Мадрид, денес од сите страни прима честитки за успехот.

Новинар тврди дека „Франс фудбал“ ги сменил гласовите за „Златната топка“?

Gol.mk - 04.12.2018

180 новинари од целиот свет гласаат за да се добие финалниот пласман на „Златната топка“. Одамна кружат приказни кои доведуваат сомнеж околу регуларноста и кредибилитетот на наградата. Тие сомнежи се зголемија денес по твитот на Ласана Либур, ...

На Модриќ „Златната топка“ му била покажана пред церемонијата: Погледнете ја неговата реакција (ВИДЕО)

Спортски - 04.12.2018

Лука Модриќ вчера во Париз стана 44-тиот добитник на најголемото индивидуално признание во светот на фудбалот – „Златната топка“. За разлика од на пример, доделувањето на Оскарите каде што името на победникот не се знае се додека водителот не го ...

Модриќ: Зидан уште во 2016 ми рече дека можам да ја освојам Златната топка

Кајгана - 04.12.2018

Хрватскиот фудбалер Лука Модриќ стави круна на својата кариера со освојување на Златната топка синоќа во Париз. Тој истакна дека еден од најзаслужните во овој процес е неговиот поранешен тренер во Реал Мадрид, Зинедин Зидан, кој уште во јануари, ...

Скромниот Модриќ им ја посвети „Златната топка“ на тројца играчи кои во минатото извисија поради Меси и Роналдо (Видео)

Дерби - 04.12.2018

Лука Модриќ изминатава ноќ во Париз го доби најголемото можно индивидуално признание, а на тој начин стави крај на една десетгодишна доминација за која беа задолжени Кристијано Роналдо и Лионел Меси.

Модриќ добро ги подучил соиграчите: Марсело му честиташе на – хрватски!

Спортски - 04.12.2018

Играчот за врска на Реал Мадрид, Лука Модриќ вчера ја освои „Златната топка“ која ја доделува „Франс Фудбал“. Денес Хрватот престижната награда ја донесе во Мадрид и сосема очекувано доби честитки од сите во клубот, а една од најинтересните сигурно ...

Скандал: Новинар тврди дека „Франс Фудбал“ му ги сменил гласовите за „златна топка“

Sport 1 - 04.12.2018

Дека ниту еден избор во последната деценија не може да помине без некаков скандал, најнов доказ е и последниот избор за „златната топка“ во кој победи хрватската суперѕвезда Лука Модриќ и тоа убедливо пред Кристијано Роналдо и Ентоан Гризман.

Модриќ ја исправи неправдата која Снајдер ја доживеа во 2010 година

Gol.mk - 04.12.2018

Хрватскиот фудбалер Лука Модриќ ја освои „Златната топка“ на Франс фудбал и стана првиот Балканец на кого му успеало тоа, а љубителите на фудбалот се потсетија на 2010 година и на тогашната неправда која ја доживеа холандскиот фудбалер Весли Снајдер.

Французите објаснија зошто Модриќ е најдобар во светот (ВИДЕО)

Sport 1 - 04.12.2018

Лука Модриќ синоќа ја освои „Златната топка“ за 2018 година, но многумина не се согласуваат со изборот, па велат дека Хрватот е еден од најлошите освојувачи на наградата. Меѓутоа, француски „РМС Спорт“ објави видео-анализа во која се објаснува зошто ...

Десетте меча кои на Модриќ му ја донесоа „Златната топка“

Gol.mk - 04.12.2018

Хрватскиот фудбалер Лука Модриќ е крунисан за најдобар фудбалер во светот за изминатата година од страна на „Франс Фудбал“, а престижниот медиум објави десет меча поради кои наградата заминала во рацете на фудбалерот на Реал Мадрид.

Словенечкиот новинар објасни зошто не гласал за Модриќ: Тоа ви е исто како со жените

Спортклуб - 04.12.2018

Откако беа објавени сите новинарски гласови кога станува збор за изборот на „Златната топка“, првото нешто што го приметија во Хрватска е дека за Лука Модриќ гласале сите од поранешните југословенски републики освен од Словенија.

„Франс Фудбал“ ги објави десетте натпревари кои на Модриќ му ја обезбедија „Златната топка“

Спортски - 04.12.2018

Хрватскиот фудбалер Лука Модриќ вчера ја освои „Златната топка“ која ја доделува „Франс Фудбал“ и тоа третото големо признание за Лука Модриќ оваа година откако беше прогласуван за најдобар од страна на УЕФА и ФИФА.

Хрватите збеснаа: Српски кошаркар предизвика бура со коментар за Лука Модриќ (ФОТО)

Sport 1 - 04.12.2018

Откако Лука Модриќ стана првиот фудбалер од бившите југословенски простори кој успеал да ја освои наградата за најдобар светски фудбалер, популарната „златна топка“, регионот воглавно му честита на извонредниот фудбалер за врска на Реал Мадрид.

Модриќ бил на проба во Франција: Дојде како момче, но набрзо го испратија дома!

Sport 1 - 04.12.2018

Најдобриот сенегалски фудбалер Ел Хаџи-Диуф во изјава за француски „РМС Спорт“ го коментираше доделувањето на „Златната топка“, која ја освои Лука Модриќ. Поранешниот фудбалер на Ливерпул го пофали Модриќ, но откри и детал, кој малкумина го знаеле.

Српски кошаркар го „запали“ регионот: Од каде сега тука дојде Модриќ? (ФОТО)

Спортски - 04.12.2018

Српскиот кошаркар Немања Недовиќ денес крена прашина со својата објава на друштвената мрежа Твитер која беше посветена на Лука Модриќ. Ќе потсетиме, Лука Модриќ вчера стана првиот Хрват во историјата кој ја освоил „Златната топка“, а Недовиќ во таа ...

Модриќ имал неуспешна проба во Франција: Дојде, но брзо го вратија дома (ВИДЕО)

Спортски - 04.12.2018

Eл Хаџи-Диуф е најдобариот сенегалски фудбалер на сите времиња и еден од најдобрите играчи на СП во 2002 година во Јапонија и Јужна Кореја. Овој фудбалер вчера за француски „РМЦ Спорт“ го прокоментира доделувањето на „Златната топка“.

Бесценето: Реакцијата на Модриќ кога првпат му ја покажаа „златната топка“ (ВИДЕО)

Sport 1 - 04.12.2018

Лука Модриќ синоќа во Париз се круниса за најдобар светски фудбалер, ја освои и „златната топка“ и ја прекина децениската доминација на Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Победи Хрватот убедливо во гласањето на изборот во организација на магазинот ...

„Франс Фудбал“ открива: Овие десет мечеви пресудија Модриќ да биде најдобар!

Спортклуб - 04.12.2018

Хрватот Лука Модриќ синоќа и официјално стана најдобар играч на светот. Лука во Париз ја освои „Златната топка“ и на тој начин ја прекина доминацијата на Кристијано Роналдо и Лионел Меси, а денеска „Франс Фудбал“ ги откри десетте мечеви кои ...

Тренерот на Барселона за Златната топка и распоредот на играчи: АПСУРДНО!

Спортклуб - 04.12.2018

Многумина денеска ја искоментираа одлуката на УЕФА и Франс Фудбал да му ја доделат Златната топка на Лука Модриќ од Реал Мадрид. При секој избор, секогаш ќе има спротивставени страни, кои не се задоволни од она што вреднувано од највисоките ...

(ФОТО) Честитката на Марсело за Модриќ стана вистински хит, за многумина превод не е потребен

Спортклуб - 04.12.2018

Бразилскиот лев бек Марсело му честиташе на Лука Модриќ за освојувањето на „Златната топка“ преку Инстаграм. Играчот за врска на Реал синоќа ова признание го освои за време на церемонијата во Париз и со тоа ја прекина доминацијата на Кристијано ...

Французите со видео анализа објаснија зошто Модриќ е најдобар во светот (ВИДЕО)

Спортски - 04.12.2018

Mногу полемика во светот на фудбалот предизвика доделената „Златна топка“ на Лука Модриќ. Голем број навивачи тврдат дека Модриќ е еден од најлошите освојувачи на „Златната топка“ во историјата.

Модриќ е посебно горд што ги детронизираше Кристијано и Лео: Во историјата ќе остане запаметено…

Дерби - 04.12.2018

Лука Модриќ во ексклузивното интервју кое го даде за најновото издание за „Франс Фудбал“ откри една интересна анегдота поврзана за разговорот кој го имал со Зинедин Зидан на почетокот на 2016 година, но во своето обраќање за угледниот магазин кој ...

ВИДЕО: Моментот кога Лука Модриќ првпат ја виде „Златната топка“ - едноставно БЕСЦЕНЕТО!

Gol.mk - 04.12.2018

Лука Модриќ синоќа во Париз ја освои „Златната топка“ на „Франс Фудбал“ и ја прекина децениската доминација на Лионел Меси и Кристијано Роналдо. Признанието се доделува од далечната 1965 година и е едно од најголемите фудбалски признанија, а Хрватот ...

Алегри откри: Роналдо е разочаран, но сака да ја освои „Златната топка“ со Јуве!

Sport 1 - 04.12.2018

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, порача дека Кристијано Роналдо има мотив да ја освои „Златната топка“ во дресот на Јувентус. Синоќа Лука Модриќ ја освои престижната награда, а Алегри кажа дека, според него, неа ја заслужил Роналдо.

Алегри откри дека Роналдо е разочаран поради Златната топка и посочи што ќе стори Португалецот

СуперСпорт - 04.12.2018

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри истакна дека Роналдо сега има далеку поголем мотив да ја освои Златната топка во дресот на Јувентус. Португалецот заврши како второполасиран веднаш зад Лука Модриќ кој по десет години владеење на Роналдо и ...

Валверде: Честитки до Модриќ за „Златната топка“, но…

Дерби - 04.12.2018

Барселона утре го игра реваншот со Културал Леонеса во Копа Дел Реј, а пред истиот тој предизвик стратегот на каталонците, Ернесто Валверде го искометира доделувањето на „Златната топка“, односно тоа што ова признание заврши во рацете на Лука Модриќ.

Каква лоша проценка: Модриќ како дете дошол во Марсеј, ама го избркале!

Спортклуб - 04.12.2018

Официјално најдобриот светски фудбалер за 2018 година Лука Модриќ уште долго ќе биде во центарот на вниманието на спортската јавност откако синоќа ја доби Златната топка. За неговата кариера излегоа еден куп приказни, а една од најинтересните е онаа ...

Ништо не се сменило: Алегри откри која е главната цел на Роналдо во Јуве

Спортклуб - 04.12.2018

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри откри дека Кристијано Роналдо е силно мотивиран оваа сезона. Но, како што беше случај додека играше за Реал, него не го интересираат тимските титули, туку индивидуалните признанија.

Модриќ: Би ја дал Златната топка за победа на Светското со Хрватска

Кајгана - 04.12.2018

Лука Модриќ ја освои најпрестижната индивидуална награда во фудбалот – Златната топка – што значи дека е најдобар фудбалер на светот и во изборот на француското списание France Football. Хрватот ја прекина десетгодишната доминација на Лионел Меси и ...

Потенцијално „наместено гласање“ фрла сенка на Златната топка на Модриќ

Кајгана - 04.12.2018

Лука Модриќ синоќа на церемонијата одржана во Париз ја доби престижната Златна топка и беше прогласен за најдобар фудбалер во светот, но неговото славје може да го наруши скандалот со новинарот од Тринидад и Тобаго, кој тврди дека неговите гласови ...

Перез: Нема сомнеж дека Модриќ е најдобар

Н.Македонија - 04.12.2018

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез верува дека никој не го поставува прашањето дали Лука Модриќ е најдобриот фудбалер за 2018 година. Хрватот ја прекина десетгодишната доминација на Кристијано Роналдо и Лионел Меси за „Златната топка“.

Перез: Нема сомнеж дека Модриќ е најдобар

Независен - 04.12.2018

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез верува дека никој не го поставува прашањето дали Лука Модриќ е најдобриот фудбалер за 2018 година. Хрватот ја прекина десетгодишната доминација на Кристијано Роналдо и Лионел Меси за „Златната топка“.

Модриќ: Станав дел од група извонредни фудбалери

+инфо - 04.12.2018

Фудбалерот на Реал Мадрид и хрватски репрезентативец Лука Модриќ, им се заблагодари на сите што му помогнаа да ја освои Златната топка. – Ова е единствено чувство. Мило ми е и горд сум. Сега е тешко да ги опишам моите емоции, но сакам да им се ...

Модриќ: Ова е единствено чувство

Н.Македонија - 04.12.2018

Фудбалерот на Реал Мадрид и хрватски репрезентативец Лука Модриќ, им се заблагодари на сите што му помогнаа да ја освои Златната топка. – Ова е единствено чувство. Мило ми е и горд сум. Сега е тешко да ги опишам моите емоции, но сакам да им се ...

Перез: Нема сомнеж дека Модриќ е најдобар

Вечер Прес - 04.12.2018

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез верува дека никој не го поставува прашањето дали Лука Модриќ е најдобриот фудбалер за 2018 година. Хрватот ја прекина десетгодишната доминација на Кристијано Роналдо и Лионел Меси за „Златната топка“.

КОРУПЦИЈА, МАФИЈА: Сестрата на Роналдо збесна поради Модриќ!

SportMedia - 04.12.2018

Луѓето блиски до Кристијано Роналдо повторно не ја примија добро веста дека наградата за најдобар фудбалер на светот отиде во рацете на Лука Модриќ, а не кај португалскиот напаѓач, кој заедно со Лионел Меси не присуствуваа на свечената церемонија во ...

ШЕСТ ГОДИНИ ПОДОЦНА: Модриќ им ја затвори устата на критичарите! (ФОТО+ВИДЕО)

SportMedia - 04.12.2018

Ја прекина 10. годишната доминација на Лионел Меси и Кристијано Роналдо во изборот на „Златната топка" во изборот на „Франс Фудбал" на церемонијата која што беше организирана вчера во Париз.

Поделени фановите: Како да им објаснам на децата дека Модриќ е најдобар? (ФОТО)

SportMedia - 04.12.2018

Дел од фудбалските фанови смета дека Лука Модриќ заслужено ја освоил „Златната топка", а дел дека тоа е една од поголемите кражби откако постои престижниот избор. Модриќ како еден од клучните играчи со Реал ја освои Лигата на шампионите, а како ...

Недовиќ го дигна регионот на нозе: Кој го повика тој Модриќ?

SportMedia - 04.12.2018

Низ социјалните мрежи може да се прочитаат различни коментари за Лука Модриќ. Фудбалерот на Реал Мадрид е првиот Хрват ја освоил наградата „Златна топка". Дел од љубителите на фудбалот сметаат дека ова призние се најде во вистинските раце, а додека ...

Алегри ги откри плановите на Роналдо со Јувентус

SportMedia - 04.12.2018

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри порача дека Кристијано Роналдо има мотив како играч на Јувентус да дојде го престижната награда. Очекувано, тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри застана на страната на својот играч.

МОДРИЌ СО ПОБЕДА НА ФУДБАЛОТ: Тие никогаш не ја освоиле „Златната топка“!

SportMedia - 04.12.2018

Модриќ оваа година ја освои Лигата на шампионите со Реал Мадрид трета сезона по ред и ја водеше селекцијата на Хрватска до финалето на Светското првенство во Русија што беше доволно да ја освои „Златната топка".

Лука Модриќ има 23 имењаци, еден од нив е гробар кому деноноќно му ѕвонат упорни фанови

Макфакс - 04.12.2018

Лука Модриќ, од хрватското село Затон Обровачки, по професија е гробар и е далечен роднина на најдобриот фудбалер во светот, со кого исто така се и имењаци. Како што пишува храватскиот портал „24сата“, во моментов во Хрватска има 23 лица кои имаат ...

Модриќ: Станав дел од група извонредни фудбалери

Слободен Печат - 04.12.2018

Фудбалерот на Реал Мадрид и хрватски репрезентативец Лука Модриќ, им се заблагодари на сите што му помогнаа да ја освои Златната топка. – Ова е единствено чувство. Мило ми е и горд сум. Сега е тешко да ги опишам моите емоции, но сакам да им се ...

Перез: Нема сомнеж дека Модриќ е најдобар

Sport M - 04.12.2018

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез верува дека никој не го поставува прашањето дали Лука Модриќ е најдобриот фудбалер за 2018 година. Хрватот ја прекина десетгодишната доминација на Кристијано Роналдо и Лионел Меси за „Златната топка“.

Модриќ: Станав дел од група извонредни фудбалери

Sport M - 04.12.2018

Фудбалерот на Реал Мадрид и хрватски репрезентативец Лука Модриќ, им се заблагодари на сите што му помогнаа да ја освои Златната топка. – Ова е единствено чувство. Мило ми е и горд сум. Сега е тешко да ги опишам моите емоции, но сакам да им се ...

Перез: Нема сомнеж дека Модриќ е најдобар

Локално - 04.12.2018

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез верува дека никој не го поставува прашањето дали Лука Модриќ е најдобриот фудбалер за 2018 година. Хрватот ја прекина десетгодишната доминација на Кристијано Роналдо и Лионел Меси за „Златната топка“.

Модриќ: Станав дел од група извонредни фудбалери

Курир - 04.12.2018

Фудбалерот на Реал Мадрид и хрватски репрезентативец Лука Модриќ, им се заблагодари на сите што му помогнаа да ја освои Златната топка. – Ова е единствено чувство. Мило ми е и горд сум. Сега е тешко да ги опишам моите емоции, но сакам да им се ...

ФОТО: Сестрата на Роналдо „распали“ со клетви на социјалните мрежи откако Модриќ ја доби „Златната топка“

Sport M - 04.12.2018

Изборот на Лука Модриќ за наградата „Златна топка“ во 2018 година предизвика многу прашина на социјалните мрежи. Многумина сметаат дека Кристијано Роналдо, Антоан Гризман или Килијам Мбапе ја заслужија оваа награда пред Модриќ бидејќи имале ...

Модриќ: Станав дел од група извонредни фудбалери

Локално - 04.12.2018

Фудбалерот на Реал Мадрид и хрватски репрезентативец Лука Модриќ, им се заблагодари на сите што му помогнаа да ја освои Златната топка. – Ова е единствено чувство. Мило ми е и горд сум. Сега е тешко да ги опишам моите емоции, но сакам да им се ...

„Златната топка“ за 2018 година во рацете на Лука Модриќ

ТВ21 - 04.12.2018

Капитенот на хрватската репрезентација и член на Реал Мадрид Лука Модриќ, е овогодинешниот освојувач на „Златната топка“, која престижниот „Франс Фудбал“ ја доделува на најдобриот играч за изминатата година.

Сестрата на Роналдо: Ова е мафија, Бог доцни, но е праведен

TopSport - 04.12.2018

Хрватскиот репрезентативец Лука Модриќ, синоќа во Париз ја доби наградата „Златна топка“, која ми се доделува на најдобриот играч во светот, во годината што изминува. Играчот на Реал Мадрид, со клубот ја освои Лигата на шампионите, а со ...

Крај на 10-годишната доминација на Меси и Роналдо за Златната топка

Нетпрес - 04.12.2018

Лука Модриќ стави крај на 10-годишната доминација на Лео Меси и Кристијано Роналдо. 33-годишниот играч од средниот ред беше во конкуренција на Кристијано Роналдо и Антоан Гризман за да ја освои најпрестижната награда во светот на фудбалот – Златната ...

(ФОТО) Тато, повторно си најдобар: Лука Модриќ на црвен тепих со децата

Женски магазин - 04.12.2018

Семејството Модриќ пристигна заедно на доделувањето на Златната топка во Париз, каде фудбалерот Лука Модриќ влезе во историјата како првиот Хрват кој ја добил оваа голема награда. Тој веќе доби награда од УЕФА и ФИФА за најдобар фудбалер, но ...

ФОТО: Сестрата на Роналдо „распали“ со клетви на социјалните мрежи откако Модриќ ја доби „Златната топка“

Курир - 04.12.2018

Изборот на Лука Модриќ за наградата „Златна топка“ во 2018 година предизвика многу прашина на социјалните мрежи. Многумина сметаат дека Кристијано Роналдо, Антоан Гризман или Килијам Мбапе ја заслужија оваа награда пред Модриќ бидејќи имале ...

Перез го „боцна“ Роналдо: Нема подобар од Модриќ

TopSport - 04.12.2018

Флорентино Перез, синоќа, презадоволен го напушти Париз, бидејќи Лука Модриќ од неговиот Реал, ја доби „Златната топка“. Првиот човек на Реал, изминатиот период е критикуван поради шпекулациите дека води кампања против Крстијано Роналдо.

Модриќ откри што му рекол Зидан кога Роналдо беше цврсто во Реал

Локално - 04.12.2018

По традиција, Лука Мордиќ даде интервју за France Football откако ја освои Златната топла од истоимениот магазин, кој од 1956 година ја доделува наградата заедно со ФИФА за најдобар фудбалер.

Перез: Нема сомнеж дека Модриќ е најдобар

Слободен Печат - 04.12.2018

Хрватот ја прекина десетгодишната доминација на Кристијано Роналдо и Лионел Меси за „Златната топка“. Модриќ, исто така, ги освои и наградите на УЕФА и ФИФА. Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез верува дека никој не го поставува прашањето ...

Валверде: Меси е петти во гласањето за „златна топка“? Тоа е апсурд!

TopSport - 04.12.2018

Петтото место на Лионел Меси во трката за „Балон д’ор“ е апсурдно, вели тренерот на Барселона, Ернесто Валверде, оценувајќи дека гласањето не било реално. Лука Модриќ од ривалите Реал Мадрид се круниса со „златната топка“ во понеделникот откако ја ...

Хрватската претседателка Колинда упорно го краде шоуто при туѓите успеси. Зошто?

365 - 04.12.2018

Колинда (Грабар-Китаровиќ) вчера уште еднаш украде момент кој не ѝ припаѓа, пишува хрватски „Индекс“ за хрватската претседателка. Најдобриот хрватски фудбалер Лука Модриќ вчера ја прими Златната топка – наградата за најдобар фудбалер на светот.

Модриќ: Станав дел од група извонредни фудбалери

MTM - 04.12.2018

Фудбалерот на Реал Мадрид и хрватски репрезентативец Лука Модриќ, им се заблагодари на сите што му помогнаа да ја освои Златната топка - Ова е единствено чувство. Мило ми е и горд сум. Сега е тешко да ги опишам моите емоции, но сакам да им се ...

Перез: Нема сомнеж дека Модриќ е најдобар

MTM - 04.12.2018

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез верува дека никој не го поставува прашањето дали Лука Модриќ е најдобриот фудбалер за 2018 година. Хрватот ја прекина десетгодишната доминација на Кристијано Роналдо и Лионел Меси за „Златната топка".

Златна топка – најлош пласман на Меси во последните 11 години

24Инфо - 04.12.2018

Лионел Меси заврши на петтото место според гласовите за годинашната Златна топка. Ова е најлошиот пласман за капитенот на Барселона во изминативе 11 години кога е во прашање гласањето за најпрестижната индивидуална фудбалска награда на светот.

Модриќ: Зидан уште во 2016 ми рече дека можам да ја освојам Златната топка

24Инфо - 04.12.2018

Хрватскиот фудбалер Лука Модриќ стави круна на својата кариера со освојување на Златната топка синоќа во Париз. Тој истакна дека еден од најзаслужните во овој процес е неговиот поранешен тренер во Реал Мадрид, Зинедин Зидан, кој уште во јануари, ...

Рамос до Модриќ: Ти честитам мој хрватски брате, заслужено!

24Инфо - 04.12.2018

Модриќ стана првиот Хрват кој што ја освоил Златната топка и играчот кој после 10 години конечно ја прекина низата на Лионел Меси и Кристијано ...

Модриќ ја освои четвртата Златна топка годинава, и „Франс фудбал“ го прогласи за најдобар светски фудбалер

Сакам да кажам - 03.12.2018

Лука Модриќ ја освои и четвртата Златна топка оваа година, откако „Франс фудбал“ го прогласи за најдобар светски фудбалер на вечерашната церемонија во Париз. По Бразилецот Кака во 2007 година, овој престижен трофеј го освојуваа исклучиво Кристијано ...

Лука Модриќ ја доби „Златната топка“ и ја прекина доминацијата на Роналдо и Меси

МКД - 03.12.2018

Лука Модриќ ја освои „Златната топка“ и ја прекина десетгодишната доминација на Лео Меси и Кристијано Роналдо. Очекувањата се остварија, Лука Модриќ ги обедини сите награди откако вечерва ја доби и најпрестижната, „Златната топка“.

Лука Модриќ ја освои „Златната топка“

Сител - 03.12.2018

Италијанскиот новинар Танкреди Палмери го објави во својот Твитер профил пласманот по освоени поени за „Златната топка“. Победник е хрватската ѕвезда Лука Модриќ, кој ја освои највредната индивидуална фудбалска награда со 753 поени.

Зошто Роналдо ќе ги изведува пеналите во Јувентус?

ЗаЗабава - 03.12.2018

Тренерот на Јувентус, Масимилиано Алегри истакна дека португалската супер ѕвезда ќе биде прв изведувач на пеналите во клубот. Роналдо токму од белата точка го постигна третиот и последен гол за Јувентус во вчерашната победа од 3:0 против тимот на ...

Денес завршува доминацијата на Меси и Роналдо!?

Спортски - 03.12.2018

Денес во Париз на специјална церемонија организирана од „Франс Фудбал“ ќе биде доделена најпрестижната индивидуална фудбалска награда „Златна топка“. Традиционално најдобриот фудбалер во светот се бира на крајот на годината, а „Франс Фудбал“ ...

„Мораме да го прашаме Срна дали Модриќ ќе дојде во Италија“

СуперСпорт - 03.12.2018

Лука Модриќ веќе во јануари би можел да го напушти Реал Мадрид. Изминатите неколку месеци го поврзуваат со преминување во Интер. Искусниот играч за врска е кандидат за освокување на Златната топка, а наводно не би имал ништо против да заигра во ...

Денот кога завршува доминацијата на Роналдо и Меси?

СуперСпорт - 03.12.2018

Традиционално најдобриот играч на светпт се бира на крајот од годината, а France Football вложи голем труд во органзиацијата на вечерашната церемонија. Љубителите на фудбалот со нетрпение очекуваат да започне церемонијата и да се види дали дојде ...

Мамиќ од БиХ Му порача на Модриќ: Вечерва во Париз треба да ми се – заблагодариш!

Sport 1 - 03.12.2018

Контроверзниот хрватски бизнисмен Здравко Мамиќ, кој е во бегство во БиХ по неправосилната пресуда за шест ипол години затвор поради корупција и финансиски малверзации со трансфери на играчи од Динамо Загреб, му порача на најдобриот хрватски ...

Мамиќ направи шоу и му испрати порака на Модриќ: Вечерва треба да ми се заблагодариш за „Златната топка“!

Спортклуб - 03.12.2018

Здравко Мамиќ денеска во Меѓугорје, Босна и Херцеговина, одржа уште една прес-конференција и отворено одговараше на прашања на навивачите. Некогашниот прв човек на Динамо Загреб е во бегство во БиХ, со оглед на тоа дека во Хрватска е осуден на шест ...

Модриќ во Серија А? Неговиот пријател го знае одговорот!

Спортски - 03.12.2018

Интер минатото лето се обиде да го доведе, но на крајот Модриќ остана во Мадрид. Искусниот хрватски играч, кој ја доби наградата на ФИФА „The Best“ за најдобар фудбалер во светот и кој е главен кандидат за освојување на Златната топка би можел сепак ...

ФИФА 19 прогноза: Идните седум освојувачи на Златната топка – доминира нов Аргентинец!

Спортски - 03.12.2018

Овогодинешниот добитник на „Златната топка“ ќе биде познат вечерва во 21:00 часот во Париз. Главен кандидат за освојување на оваа награда е Лука Модриќ во изминатата година ги собра сите поважни индивидуални награди и признанија.

Златна топка 2018: Фаворити, аутсајдери и потенцијални изненадувања

Кајгана - 03.12.2018

Вечерва се одржува церемонијата на која ќе биде доделена најпрестижната индивидуална награда во светот на фудбалот – Златната топка. Пред 10 години освојувач на ова признание беше Кристијано Роналдо, а оттогаш единствените освојувачи на наградата се ...

Во исчекување на „Златната топка“ Модриќ однесе голема победа

Спортски - 03.12.2018

Она што се најавуваше во претходните денови низ медиумите во Хрватска сега доби и официјална потврда. Општинскиот суд во Загреб оваа година ја отфрли тужбата против Модриќ, но обвинителството испрати жалба.

„Златната топка“ го чека Лука Модриќ

Екипа - 03.12.2018

Хрватскиот фудбалер Лука Модриќ се очекува да биде годинашен добитник на „Златната топка“, престижната индивидуална награда која изминатата деценија беше ‘резервирана’ само за Лионел Меси и за Кристијано Роналдо, мегаѕвездите што ја одбележаа ...

Gol.mk анкета: Освојувач на „Златната топка“ оваа година ќе биде...?

Gol.mk - 03.12.2018

Многу прашина се крена по изборот на ФИФА и УЕФА, кои своите награди му ги доделија на Лука Модриќ. Многумина веруваат дека истите ги заслужи Кристијано Роналдо, а други дека срамно што француски репрезентативец не се најде на врвот на светскиот ...

Ова е „Златната топка“: Се проценува на 3.000 евра, тежи 7,2 килограми...

Gol.mk - 03.12.2018

Наградата која што ја доделува „Франс Фудбал“ е една од највредните во светот на фудбалот. Денес, на свечена церемонија во Париз, ќе биде крунисан новиот „крал“ на фудбалската игра, наследник на Кристијано Роналдо, кој минатата година стигна до ...

ФОТО: Се појави листа од гласовите - Модриќ убедливо пред Роналдо ќе ја освои „Златната топка“

Gol.mk - 03.12.2018

Не поминува ниту еден избор или ждрепка во фудбалскиот свет кој не е проследен со контроверзии. Така е и денес, кога треба да биде познат освојувачот на „Златната топка“ на „Франс Фудбал“.

На неколку часа пред церемонијата: Познат добитникот и конечниот поредок за „Златната топка“

Спортклуб - 03.12.2018

Вечерва во Париз со почеток од 21:00 часот ќе биде одржана церемонијата за „Златната топка“, но се поставува прашањето дали истата носи некаква неизвесност. Веќе со месеци се шпекулира дека нејзин освојувач ќе биде Лука Модриќ, неодамна дури се ...

Се појави името на освојувачот на „Златната топка“ (ФОТО)

Sport 1 - 03.12.2018

Вечерва во Париз со почеток од 21 часто ќе биде одржана церемонијата за доделување на „Златната топка“, но очигледно веќе е познат освојувачот на наградата. Веќе со месеци се шпекулира дека освојувач ќе биде Лука Модриќ, а неодамна се појави и ...

Лука Модриќ ја освои „Златната топка“

А1 On - 03.12.2018

Италијанскиот новинар Танкреди Палмери го објави во својот Твитер профил пласманот по освоени поени за „Златната топка“. Победник е хрватската ѕвезда Лука Модриќ, кој ја освои највредната индивидуална фудбалска награда со 753 поени.

ВО ЖИВО: Доделувањето на „Златната топка“!

Спортски - 03.12.2018

Вечерва „Франс Фудбал“ ја доделува „Златната топка“, следете ја оваа цеременоија ВО ...

ЛУКА МОДРИЌ ја освои „Златната топка“ за 2018 година!

Gol.mk - 03.12.2018

Хрватскиот фудбалер Лука Модриќ е освојувач на „Златната топка“ за 2018 година, награда, која што ја доделува „Франс Фудбал“. На свечена церемонија во Париз , 33-одишниот Хрват конечно застана на местото на кое во последните десет години беше или ...

Потврда за она што се очекуваше: Круна за годината од соништата на Лука Модриќ!

Спортски - 03.12.2018

Oна што веќе подолго време се најавува на вечерашната церемонија доби и официјална потврда, Лука Модриќ го освои и најпрестижното индивидуално признание. Годината од соништата кога во прашање се индивидуалните награди за Модриќ започна на Мундијалот ...

Мундијалите веќе не се неприкосновени – трет избор без „Златна топка“ од светскиот првак

Gol.mk - 03.12.2018

„Франс фудбал“ и новинарите ширум Европа со кои соработува очигледно го менуваат стилот на гласање и со текот на годините и децениите не му даваат посебна вредност на Светското првенство како некогаш.

Лука Модриќ ја доби „Златната топка“ и стави крај на доминацијата на Меси и на Роналдо

Екипа - 03.12.2018

Хрватскиот фудбалски репрезентативец и член на Реал Мадрид, Лука Модриќ е освојувач на „Златната топка“ за 2018 година, престижната индивидуална награда што ја посакува секој светски фудбалер, а ја доделува „Франс Фудбал“.

Заврши доминацијата на Роналдо и Меси: Модриќ ја освои „Златната топка“ (ФОТО+ВИДЕО)

Sport 1 - 03.12.2018

Вечерва беше одржана церемонијата за доделување на наградите на „Франс Фудбал“, а наградата „Златна топка“ за најдобар фудбалер во 2018 година, очекувано, ја освои Лука Модриќ. Како што се шпекулираше и пред почетокот на церемонијата, но и во ...

Готово е: Лука Модриќ е добитникот на Златната топка, ова е конечниот поредок (Фото + Видео)

СуперСпорт - 03.12.2018

Тоа што се очекуваше штотуку доби и официјална потврда. Хрватскиот репрезентативец и член на Реал Мадрид е добитник на Златната топка и со тоа го доби епитетот –Најдобар играч во светот за изминатата сезона.

Лука Модриќ ја доби „Златната топка“ и ја прекина доминацијата на Меси и Роналдо

24Фудбал - 03.12.2018

Лука Модриќ ја освои „Златната топка“ и ја прекина десетгодишната доминација на Лео Меси и Кристијано Роналдо. Очекувањата се остварија, Лука Модриќ ги обедини сите награди откако вечерва ја доби и најпрестижната, „Златната топка“.

Модриќ стана првиот фудбалер од екс-ју просторите со „Златна топка“ во витрините

Gol.mk - 03.12.2018

Она што беа блиску да го остварат Драган Џајиќ во далечната 1968, односно Предраг Мијатовиќ и Давор Шукер во 1997 и 1998 година, денес му успеа на Лука Модриќ. Хрватскиот репрезентативен капитен е освојувач на овогодишната „Златна топка“, признание ...

Лука Модриќ е фудбалскиот владетел за 2018-та година

Оff.net - 03.12.2018

Она што се шпекулираше, а многумина го претпоставуваа и очекуваа, вечерва само се официјализираше. Плејмејкерот на Реал Мадрид и Хрватска, Лука Модрид е новиот освојувач на Златната ...

(ВИДЕО) ДАМИ И ГОСПОДА: Лука Модриќ е број ЕДЕН за 2018 година

Спортклуб - 03.12.2018

Како и што се очекуваше, Хрватскиот фудбалер Лука Модриќ ја подигна наградата на „Франс Фудбал“ – популарната „Златната топка“ за 2018 година. Хрватот вечерва во Париз и официјално ја прекина десет годишната доминација која што ја имаа Кристијано ...

Никој како Лука Модриќ: Хрватот прв со четири „златни“ признанија во една година

Gol.mk - 03.12.2018

Фудбалскиот свет денес му се поклонува на Лука Модриќ, наследникот на Кристијано Роналдо како освојувач на „Златната топка“. Фудбалерот на Реал Мадрид и репрезентацијата на Хрватска зад себе остава сезона за паметење, која му донесе успех на ...

Лука Модриќ: Ова е повеќе од остварување на детскиот сон

Екипа - 03.12.2018

Хрватскиот репрезентативец Лука Модриќ е освојувач на „Златната топка“ за 2018 година. Тој доминантно го освои првото место во изборот на „Франс Фудбал“, пред Кристијано Роналдо и Антоан Гризман.

Ново признание за маестро Лука: „Златната топка“ заврши во рацете на Модриќ (Видео)

Дерби - 03.12.2018

Ѕвездата на Реал Мадрид, Лука Модриќ е освојувач на престижната наградата „Златна топка“ која е доделува Франс Фудбал. Најдобриот хрватски фудбалер вечерва на свечената церемонија во Париз дојде до ова големо признание и на тој начин ја прекина ...

Балканот знае да игра фудбал: По Стоичков 1994, крунисан и Модриќ 2018

Gol.mk - 03.12.2018

Иако важи за талентирано подрачје, Балканот до вечерва имаше само еден освојувач на „Златната топка“. Бугарскиот генијалец, Христо Стоичков го доби големото признание на „Франс фудбал“ во 1994 година, година во која со Бугарија го освои четвртото ...

Модриќ: Секогаш сонував трофеи, но „Златната топка“ е повеќе и од сон!

Sport 1 - 03.12.2018

Хрватскиот репрезентативец Лука Модриќ вечерва во Париз ја освои „Златната топка“, со што ги комплетираше сите инвидивуални награди за 2018 година. По прогласувањето на победникот, Модриќ се појави на бината, каде што одржа емотивен говор.

Колинда му честиташе на Модриќ за освојувањето на „Златната топка“ (ВИДЕО)

Sport 1 - 03.12.2018

Ѕвездата на Реал Мадрид и хрватската репрезентација, Лука Модриќ, постигна големи успеси во 2018 година, а тоа го круниса со освојувањето на „Златната топка“. Денеска му беше доделена престижната награда, која ја доделува „Франс Фудбал“, а веднаш по ...

(ВИДЕО) Емоциите ги совладаа родителите на Лука Модриќ – во солзи порачаа…

Спортклуб - 03.12.2018

Непосредно откако Лука Модриќ ја доби наградата „Златна топка“ за 2018 година, организаторот „Франс Фудбал“ подготви мало изненадување за Хрватот. Членот на Реал Мадрид првата честитка, по видео порака ја доби од претседателката на Хрватска, ...

Таткото на Модриќ се расплака: Тато се гордее со тебе!

Sport 1 - 03.12.2018

Лука Модриќ е освојувач на „Златната топка“ за 2018 година, која му ја додели „Франс Фудбал“, па така хрватскиот капитен ги комплетираше индивидуалните награди. На доделувањето на наградите во Париз беше и таткото на Модриќ, Стипе.

Лука Модриќ - како војната го направи посилен и од бегалец стана освојувач на „Златната топка“

Gol.mk - 03.12.2018

Хрватската репрезентативна ѕвезда, Лука Модриќ , вечерва ја потврди својата доминација на фудбалската сцена оваа година и заслужено се закити со признанието „Златна топка“ за најдобар фудбалер за 2018 според „Франс фудбал“ и ФИФА.

Заврши ерата „Меси или Роналдо", Златната топка ја освои Модриќ

24 Вести - 03.12.2018

Лука Модриќ ја освои „Златната топка“ и ја прекина десетгодишната доминација на Лео Меси и Кристијано Роналдо. По точно десет години, фудбалот добива нов најдобар фудбалер на годината откако точно една деценија Лео Меси и Кристијано Роналдо ја ...

Ловрен со емотивна реакција по големиот успех на Модриќ (Фото)

Дерби - 03.12.2018

Лука Модриќ ја освои „Златната топка“ за 2018 година, со што ја круниса својата најдобра година во фудбалската кариера, а ваквиот епилог предизвика многу интересни реакции. Меѓу првите кои му честитаа за освојување на признанието на „Франс футбал“ ...

ФОТО: Рамос со уникатна честитка за Модриќ – прва од редовите на „кралевите“

Спортклуб - 03.12.2018

Капитенот на Реал Мадрид, Серхио Рамос беше прв од соиграчите на Лука Модриќ кој јавно му ја честите вечерашната награда од „Франс Фудбал“. Рамос на уникатен начин, по пат на „Твитер“ се огласи споделувајќи слика со исружен јазик и сликат покрај ...

Лука Модриќ ја освои Златната топка

Кајгана - 03.12.2018

Лука Модриќ е најдобар фудбалер на светот и во изборот на француското списание France Football што ја доделува најпрестижната индивидуална награда во фудбалот – Златната топка. Хрватот ја прекина десетгодишната доминација на Лионел Меси и Кристијано ...

Реал ја стигна и надмина Барса по бројот на „Златни топки“

Gol.mk - 03.12.2018

Со освојувањето на „Златната топка“ на Лука Модриќ, Барселона не е повеќе клуб која дава најмногу призанија во историјата на оваа престижна награда, која ја доделува „Франс фудбал“. Имено, „Златната топка“ на Лука Модриќ е 11-та награда за ...

Букмејкерите се сигурни: Лука Модриќ ја освојува „Златната топка“!

SportMedia - 03.12.2018

Лука Модриќ е најголемиот кандидат за освојување на „Златната топка" според букмејкерите пред церемонијата на „Франс Фудбал" денеска во Париз, Франција. Имаше огромно влијание врз игрите на „кралскиот" клуб, со Реал Мадрид дојде до трофејот во ...

Денот кога завршува доминацијата на Меси и Роналдо?

SportMedia - 03.12.2018

„Франс Фудбал" вечерва во Париз ќе организира церемонија за доделување на „Златната топка" за најдобар фудбалер во 2018. година. Традиционално најдобриот фудбалер на светот се избира пред самиот крај на годината, а „Франс Фудбал" вложи голем труд за ...

Лука Модриќ ја освои „Златната топка“

Независен - 03.12.2018

Италијанскиот новинар Танкреди Палмери го објави во својот Твитер профил пласманот по освоени поени за „Златната топка“. Победник е хрватската ѕвезда Лука Модриќ, кој ја освои највредната индивидуална фудбалска награда со 753 поени.

Лука Модриќ носител на „Златната топка“ за 2018

Вечер Прес - 03.12.2018

Италијанскиот новинар Танкреди Палмери го објави во својот Твитер профил пласманот по освоени поени за „Златната топка“. Победник е хрватската ѕвезда Лука Модриќ, кој ја освои највредната индивидуална фудбалска награда со 753 поени.

Лука Модриќ е новиот освојувач на „Златната Топка“

SportMedia - 03.12.2018

Хрватот ја победи конкуренцијата меѓу кои Роналдо и Гризман ги освоија 2. и 3. место. Најавите се реализираа. Хрватскиот фудбалски репрезентативец Лука Модриќ е годинешниот освојувач на најпрестижната индивидуална фудбалска награда, „Златната топка“ ...

Лука Модриќ е човекот кој го прекина владеењето на Роналдо и Меси!

Макфакс - 03.12.2018

Годината 2018 дефинитивно е во знакот на Лука Модриќ. Капитенот на хрватската репрезентација и плејмејкер на Реал Мадрид по освојувањето на наградата за најдобар фудбалер на СП во Русија, по наградата на УЕФА за фудбалер на годината, конечно, го ...

Денес завршува доминацијата на Меси и Роналдо!?

Таратур - 03.12.2018

Денес во Париз на специјална церемонија организирана од „Франс Фудбал“ ќе биде доделена најпрестижната индивидуална фудбалска награда „Златна топка“. Традиционално најдобриот фудбалер во светот се бира на крајот на годината, а „Франс Фудбал“ ...

Мамиќ: Очекувам вечерва Модриќ да ми се заблагодари

TopSport - 03.12.2018

Здравко Мамиќ, поранешниот претседател на фудбалскиот клуб Динамо Загреб, денеска на прес конференција во Меѓугорје, БиХ, одговарал на прашањата на навивачите. Контроверзниот бизнисмен, се наоѓа во бегство бидејќи во Хрватска е осуден на шест и пол ...

Неколку часа пред официјалната потврда – Модриќ пред Роналдо за „златната топка“?

TopSport - 03.12.2018

„Франс фудбал“ вечерва во 21 часот ќе го соопшти освојувачот на „златната топка“ за минатата сезона, но според дел од медиумите, носителот веќе се знае – Лука Модриќ. Според резултатите кои се појавија на Интернет со официјалното гласање, Модриќ ...

Лука Модриќ ја освои „Златната топка“- еве кои фудбалери се во топ 10 (ФОТО)

Курир - 03.12.2018

Италијанскиот новинар Танкреди Палмери го објави во својот Твитер профил пласманот по освоени поени за „Златната топка“. Победник е хрватската ѕвезда Лука Модриќ, кој ја освои највредната индивидуална фудбалска награда со 753 поени.

Лука Модриќ носител на „Златната топка“ за 2018

Sport M - 03.12.2018

Италијанскиот новинар Танкреди Палмери го објави во својот Твитер профил пласманот по освоени поени за „Златната топка“. Победник е хрватската ѕвезда Лука Модриќ, кој ја освои највредната индивидуална фудбалска награда со 753 поени.

Роналдо и Меси не се во Париз, Модриќ фаворит за „Златната топка“

OhridNews - 03.12.2018

Хрватскиот репрезентативец Лука Модриќ е на добар пат да ја прекине доминацијата на Кристијано Роналдо и Лионел Меси во изборот на најдобар фудбалер според реномираниот „Франс фудбал“, кој ја доделува „Златната топка“.

Лука Модриќ е човекот кој го прекина владеењето на Роналдо и Меси!

TopSport - 03.12.2018

Годината 2018 дефинитивно е во знакот на Лука Модриќ. Капитенот на хрватската репрезентација и плејмејкер на Реал Мадрид по освојувањето на наградата за најдобар фудбалер на СП во Русија, по наградата на УЕФА за фудбалер на годината, конечно, го ...

Лука Модриќ е новиот крал во светскиот фудбал !

OhridNews - 03.12.2018

Репрезентативецот на Хрватска и членот на Реал Мадрид, Лука Модриќ е новиот крал во светскиот фудбал. Модриќ, вечерва во Париз се закити со „Златната топка“, признание кое го доделува престижниот француски весник „Франс фудбал“.

Што изјави Модриќ после освојувањето на „Златната топка“ ?

OhridNews - 03.12.2018

Лука Модриќ на гала церомонијата во Париз беше крунисан со наградата „Златната топка“, која ја доделува реномираниот весник „Франс фудбал“. Хрватот успеа да ја стопира доминацијата на Лионел Меси и Кристијано Роналдо кои десет години наизмечно ја ...

Алегри на интересен начин откри зошто Роналдо ќе ги изведува пеналите во Јувентус

24Инфо - 03.12.2018

Тренерот на Јувентус, Масимилиано Алегри истакна дека португалската супер ѕвезда ќе биде прв изведувач на пеналите во ...

Откриен победникот на златната топка за 2018

MTM - 03.12.2018

Низ медиумите кружи фотографија која ја открива листата за најдобриот фудбалер за 2018 година. Според неа, Лука Модриќ ќе ја освои наградата со голема предност пред играчот на Јувентус Кристијано Роналдо и Антоан Гризман.

ХРВАТСКО ЗЛАТО: Лука Модриќ ја зграпчи "Златната топка"

MTM - 03.12.2018

Хрватскиот играч од средниот ред на Реал Мадрид, Лука Модриќ е новиот победник на Златната топка. 33-годишниот играч во конкуренција на Кристијано Роналдо и Антоан Гризман го фати најпрестижното индивидуално одличје во светот на фудбалот.