TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Станојоски го надигра Данчевски

Утрински - 26.07.2003

Шесто коло на 12. ШМ Највисокорангираниот шахист на 12. Шампионат на Македонија во Струга, интермајсторот Звонко Станојоски (рејтинг 2496), во дербито на шестото коло го надигра колегата по титула Орце Данчевски (2437), останувајќи на врвот на табелата, каде што е од почетокот.

Мешаница на врвот

Утрински - 25.07.2003

По 5. коло на 12. ШМ Дури седуммина шахисти во последните четири кола со еднакви шанси влегуваат во борба за титулата на 12. Шампионат на Македонија што од 19 до 27 јули се одржува во Струга. Водечкиот квартет пред петтата рунда ремизира меѓусебе, и тоа ИМ Звонко Станојоски (рејтинг 2496) со ВМ ...

Прилепското дерби за Станојоски

Утрински - 23.07.2003

Трето коло на 12. Шампионат на Македонија во шах во Струга РОБЕРТ ДИМИТРИЕВСКИ Интермајсторот и македонски репрезентативец Звонко Станојоски (рејтинг 2496) го доби прилепското дерби против колегата по титула и девер Тони Кироски (2377) во третото коло на 12.

Само Богдановски и Станојоски со по три поени

Дневник - 23.07.2003

ШАХ - ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО Влатко Богдановски и Ѕвонко Станојоски се единствените двајца шахисти што собраа по три максимални поени по првите три партии на Државното поединечно првенство на Македонија во шах, кое се одржува во хотелот "Дрим" во Струга.

Второ реми на Стојановски

Утрински - 22.07.2003

Второ коло на 12. Шампионат на Македонија во шах во Струга Членот на македонската шаховска репрезентација што на Олимпијадата во Блед го подели осмото место, интермајсторот Дејан Стојановски (рејтинг 2440), во второто коло на 12.