TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јанкулоска: Полицијата е модерна и ефикасна и може да се споредува со сите европски служби

24 Вести - 06.05.2012

Полицијата успеа соодветно да одговори на сите ситуации што е показател дека е модерна и ефикасна служба која може да се споредува со сите европски служби, е генералната констатација на министерката ...

Јанкулоска - МВР може да се споредува со сите европски служби

Утрински - 06.05.2012

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, во интервју за МИА, по повод Денот на полицијата Полицијата успеа соодветно да одговори на сите ситуации што е показател дека е модерна и ефикасна ...

Јанкулоска: Смиљковци е брутално потсетување во какво време живееме

Вест - 06.05.2012

Полицијата успеа соодветно да одговори на сите ситуации што е показател дека е модерна и ефикасна служба која може да се споредува со сите европски служби, е генералната констатација на министерката ...

Јанкуловска: За криминал сите одговараат пред законот

24 Вести - 06.05.2012

Никој не може да се крие зад никаква припадност, криминалот е криминал и за него сите одговараат еднакво пред законот, рече денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, коментирајќи ...

КОД: По трагата на Опелот до адресата на осомничените за петкратното убиство

Канал5 - 06.05.2012

Тројца од осомничените петмина за масакрот на Смиљковското езеро се во притвор во битолскиот затвор. Двајца се во бегство.

Јанкуловска: Двајцата осомничени за убиството кои се бараат со потерница ако се чувствуваат невини да се вратат во ...

Канал5 - 06.05.2012

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ осомничени дека директно стрелале во петтемина на Смиљковското езеро се уште се во бегство. Според полициските сомнежи тие се во Косово.

Јанкуловска: ако двете лица се чувствуваат невини, нека се вратат

Телма - 06.05.2012

Алил Демири и Африм Исмаиловиќ осомничени за директна ликвицација на четирите момчиња и еден маж крај Железарското езеро се уште се во бегство, според полицијата, најверојатно во Косово.Миистеркста ...

Јанкулоска: Македонското МВР може да се споредува со сите европски служби

Press24 - 06.05.2012

Полицијата успеа соодветно да одговори на сите ситуации што е показател дека е модерна и ефикасна служба која може да се споредува со сите европски служби, е генералната констатација на министерката ...

Јанкулоска: Македонското МВР може да се споредува со сите европски служби

Нетпрес - 06.05.2012

Полицијата успеа соодветно да одговори на сите ситуации што е показател дека е модерна и ефикасна служба која може да се споредува со сите европски служби, е генералната констатација на министерката ...

Јанкулоска: Македонското МВР може да се споредува со сите европски служби

Таратур - 06.05.2012

Полицијата успеа соодветно да одговори на сите ситуации што е показател дека е модерна и ефикасна служба која може да се споредува со сите европски служби, е генералната констатација на министерката ...

Јанкулоска: За криминал сите одговараат пред законот

Курир - 06.05.2012

Никој не може да се крие зад никаква припадност, криминалот е криминал и за него сите одговараат еднакво пред законот, рече денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, коментирајќи ...

Јанкулоска - Полицијата е модерна и ефикасна и може да се споредува со сите европски служби

Inpress - 06.05.2012

Скопје, 6. мај 2012 (ИНПРЕС) Полицијата успеа соодветно да одговори на сите ситуации што е показател дека е модерна и ефикасна служба која може да се споредува со сите европски служби, е генералната ...

Јанкуловска: За криминал сите одговараат пред законот

Сител - 06.05.2012

Никој не може да се крие зад никаква припадност, криминалот е криминал и за него сите одговараат еднакво пред законот, рече денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, коментирајќи ...

Јанкуловска: За криминал сите одговараат пред законот

МРТ - 06.05.2012

Никој не може да се крие зад никаква припадност, криминалот е криминал и за него сите одговараат еднакво пред законот, рече денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, коментирајќи ...

Полицијата е модерна и ефикасна и може да се споредува со сите европски служби

МРТ - 06.05.2012

Полицијата успеа соодветно да одговори на сите ситуации што е показател дека е модерна и ефикасна служба која може да се споредува со сите европски служби, е генералната констатација на министерката ...

Јанкулоска се гордее со „Пајажина“ и „Кампања“

+инфо - 06.05.2012

Доколку мора да издвои еден настан, тогаш несомнено грозоморното убиство кај Смиљковското езеро и акцијата која следеше потоа е настан што ја одбележува годинава, вели во интервју за МИА, ...

Јанкулоска: Полицијата е модерна и ефикасна и може да се споредува со сите европски служби

Сител - 06.05.2012

Полицијата успеа соодветно да одговори на сите ситуации што е показател дека е модерна и ефикасна служба која може да се споредува со сите европски служби, е генералната констатација на министерката ...

Јанкулоска: Нулта толеранција кон криминал и корупција

Курир - 06.05.2012

Полицијата успеа соодветно да одговори на сите ситуации што е показател дека е модерна и ефикасна служба која може да се споредува со сите европски служби, вели министерката за внатрешни работи во ...

Јанкуловска:Убијците се радикални исламисти

Алфа - 06.05.2012

Убијците на петтемина кај Смиљковското езеро се радикални исламисти повтори уште еднаш министерката за внатрешни Јанкуловска.

Јанкулоска: МВР со помош на граѓаните успеа да го реши убиството кај Смиљковци

МКД - 06.05.2012

Полицијата успеа соодветно да одговори на сите ситуации што е показател дека е модерна и ефикасна служба која може да се споредува со сите европски служби, е генералната констатација на министерката ...

Јанкуловска: Никој не може да се крие зад никаква припадност

Р.С.Европа - 06.05.2012

Никој не може да се крие зад никаква припадност, криминалот е криминал и за него сите одговараат еднакво пред законот, рече министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, коментирајќи ги ...

Јанкулоска: Полицијата е модерна и ефикасна и може да се споредува со сите европски служби

Вечер Прес - 06.05.2012

Полицијата успеа соодветно да одговори на сите ситуации што е показател дека е модерна и ефикасна служба која може да се споредува со сите европски служби, е генералната констатација на министерката ...

Јанкуловска: МВР може да се споредува со сите европски служби

Sky - 06.05.2012

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулвоска во интервју дадено за МИА истакна дека МВР може да одговори на сите ситуации што е показател дека е модерна и ефикасна служба која може да се ...

Јанкуловска: За криминал сите одговараат пред законот

Н.Македонија - 06.05.2012

Никој не може да се крие зад никаква припадност, криминалот е криминал и за него сите одговараат еднакво пред законот, рече министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска, коментирајќи ги ...

МВР :Ако осомничените тврдат дека не се виновни, нека се вратат

eReporter - 06.05.2012

Македонската полиција ги повика двајцата осомничени за убиството кај Смиљковското езеро, кои се во бегство и според информациите на МВР се кријат на Косово, да се вратат во Македонија ако сметаат ...

Хаџинасто: Убијците кај Смиљковци да добијат казна што заслужуваат

Deutsche Welle - 04.05.2012

Шефот на албанската дипломатија апелира грозоморното убиство да не се гледа од верска и етничка перцепција. Бугарското министерство за надворешни работи изрази најдлабоко сочуство до семејствата на ...

Хаџинасто: Грозоморното убиство да не се гледа од верска и етничка перцепција

Дневник - 04.05.2012

Шефот на албанската дипломатија Едмонд Хаџинасто од Тирана апелирал на воздржаност и побарал грозоморното петкратно убиство да не се гледа од верска и етничка перцепција, зашто криминалците се само ...

Хаџинасто: на криминалци да не се гледа со етничка диоптрија

Телма - 04.05.2012

Албанија поддржува целосна, точна, законска и праведна истрага, во врска со масакрот кај Смиљковското Езеро со цел оние кои се виновни да ја добијат казната што ја заслужуваат, изјавил албанскиот ...

Хаџинасто: Убијците кај Смиљковци немаат етничка припадност, тие се само криминалци

24 Вести - 04.05.2012

Албанија поддржува целосна, точна, законска и праведна истрага, во врска со масакрот кај Смиљковското Езеро со цел оние кои се виновни да ја добијат казната што ја заслужуваат, изјавил албанскиот ...

Хаџинасто - Убиството да не се гледа од етничка перспектива

Утрински - 04.05.2012

Како што пренесуваат албанските медиуми, тој воедно упатил апел за воздржаност и порачал грозоморното убиство да не се гледа од верска и етничка перцепција Албанија поддржува целосна, точна, законска ...

Албанија повикува на воздржаност

Курир - 04.05.2012

Албанија поддржува целосна, точна, законска и праведна истрага, во врска со масакрот кај Смиљковското Езеро со цел оние кои се виновни да ја добијат казната што ја заслужуваат, изјавил албанскиот ...

Истрага со факти, а не со емоции

Р.С.Европа - 04.05.2012

Фаќањето на дел од лицата поврзани со убиството во Смиљковци веројатно ќе ја намали напнатоста кај граѓаните и нема да предизвика поголеми тензии.

Хаџинасто: Убијците кај Смиљковци немаат етничка припадност, тие се само криминалци

Сител - 04.05.2012

Албанија поддржува целосна, точна, законска и праведна истрага, во врска со масакрот кај Смиљковското Езеро со цел оние кои се виновни да ја добијат казната што ја заслужуваат, изјавил албанскиот ...

Албанија: Виновните за петократното убиство да ја добијат заслужената казна

Кирилица - 04.05.2012

Албанија поддржува целосна, точна, законска и праведна истрага, во врска со масакрот кај Смиљковското Езеро со цел оние кои се виновни да ја добијат казната што ја заслужуваат, изјавил албанскиот ...

Хаџинасто: Криминалците се криминалци и треба да ги снајде што е предвидено

+инфо - 04.05.2012

Шефот на албанската дипломатија Едмонд Хаџинасто од Тирана апелира на воздржаност и побара грозоморното петкратно убиство да не се гледа од верска и етничка перцепција, зашто криминалците се само ...

Убијците кај Смиљковци немаат етничка припадност, тие се само криминалци

МРТ - 04.05.2012

Албанија поддржува целосна, точна, законска и праведна истрага, во врска со масакрот кај Смиљковското Езеро со цел оние кои се виновни да ја добијат казната што ја заслужуваат, изјавил албанскиот ...

Хаџинасто: Албанија поддржува точна и праведна истрага околу случајот Смиљковци

Sky - 04.05.2012

Албанскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Едмонд Хаџинасто потенцираше дека Албанија и дава целосна поддршка на Македонија за спроведување на точна и праведна истрага околу случајот со ...

Осомничените кои се во бегство нема да можат да се сокријат

Вечер Прес - 04.05.2012

МВР И ИНТЕРПОЛ ПРОДОЛЖУВААТ СО АКЦИЈАТА "МОНСТРУМ" МВР засега нема да информира дали и со кого контактирале околу евентуално лоцирање и апсење на двајцата бегалци осомничени за злосторот кај ...

Браќата осомничени за масакрот кај Смиљковци за време на убиството биле во интернет кафе?

Sky - 04.05.2012

Браќата кои се осомничени дека се директни извршители на петкратното убиство кај Железарското езеро, Африм и Агим Исмаиловиќ ќе тврдат дека во времето кога се извршило убиството биле во своето ...

Исламизмот и Смиљковци

Н.Македонија - 04.05.2012

Тероризмот е кривично дело. Во секоја држава е сместен во кривичните законици. Значи има само лица осомничени (или извршители, ако се докаже) што сториле или учествувале во терористички чин.

Волерс чека докази дека Македонија се соочува со исламски тероризам

Канал5 - 03.05.2012

Американскиот амбасадор Пол Волерс очекува од судот да биде на висина на задачата во случајот со петкратното убиство, за граѓаните да бидат сигурни дека се осудени вистинските убијци.

Интерпол ќе трага по убијците во бегство

Дневник - 03.05.2012

Меѓународна потерница е распишана за двајцата осомничени за тероризам кои се во бегство. Тоа значи дека од денес Интерпол се вклучува во акцијата „Монструм“ за расчистување на петкратното грозоморно ...

Сад со голем интерес го следат процесот по операцијата „монструм“

Телма - 03.05.2012

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави Пол Волерс изјави дека од амбасадата се уште не се запознати со доказите за обвинетите лица во случајот со петкраткото убиство кај Смиљковско Езеро.

Амбасадата на САД ќе го следи судскиот процес

Утрински - 03.05.2012

Амбасадорот на САД, Пол Волерс изјави дека од амбасадата се' уште не се запознати со доказите за обвинетите лица во случајот со петкратото убиство кај Смилковско Езеро.

Амбасадата на САД одблиску го следи случајот „Смиљковци“

Deutsche Welle - 03.05.2012

Амбасадорот на САД во Македонија Пол Волерс изјави дека од амбасадата се’ уште не се запознати со доказите за обвинетите лица во случајот со петкратното убиство кај Смиљковско Езеро.

Интерпол ќе трага по двајцата осомничени за убиството кај Смиљковци кои се во бегство

Вест - 03.05.2012

Кривичната пријава за тероризам што ја поднесе МВР за петкратното убиство кај Смиљковци е прифатена. Тоа, како што информира денеска министерката Гордана Јанкулоска, практично значи дека сите ...

Притвор за извршителите на масакрот кај Смиљковското езеро

24 Вести - 03.05.2012

На петтмината осомничени за тероризам поради извршувањето на масакрот на петмина скопјани кај Смиљковското езеро доцна синоќа им е одреден триесет дневен притвор.

Реакции - Виновниците имаат име и презиме

Утрински - 03.05.2012

Мисијата на ЕУ побара надлежните да си ја вршат работата, без оглед на етничката и верската припадност на жртвите и на извршителите „Албанците не можат да прифатат колективна одговорност за убиства ...

Заврши распитот - Осомничените за масакрот во притвор

Дневник - 03.05.2012

Доцна синоќа заврши распитот на уапсените за петкратното убиство кај Смиљковци. Притворени се поголем дел од 20-темина осомничени кои беа уапсени во полициската акција „Монструм“ за убиството на ...

Уапсените во „Монструм“ добија притвор - шестмина осомничени за тероризам

Канал5 - 03.05.2012

Деветмина добија 30 дневен притвор, една жена ќе се брани од слобода, останатите десетмина се во краткораен 48 часовен привор.

Познат идентитетот на осомничените за масакрот кај Смиљковци

Deutsche Welle - 03.05.2012

Истражен судија им одреди триесетдневен притвор на петтемина осомничени за убиството кај Смиљковското Езеро. Медиумите го објавија идентитетот и фотографии на осомничените.

Десетмина уапсени во акцијата Монструм денеска излегуваат од притвор

Канал5 - 03.05.2012

Десет од дваесетте осомничени во акцијата Монструм на кои им беше одреден краткотраен 48 часовен притвор, денеска излегуваат на слобода.

САД будно ќе го следи судењето за убиствата кај Смиљковско Езеро

Дневник - 03.05.2012

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави Пол Волерс изјави дека од амбасадата се уште не се запознати со доказите за обвинетите лица во случајот со петкраткото убиство кај Смиљковско Езеро.

Интерпол се вклучува во потрагата по осомничените за масакрот

Deutsche Welle - 03.05.2012

Македонското министерство за внатрешни работи распишува меѓународна потерница по двете лица кои се осомничени дека ги убиле четирите момчиња и 45-годишниот жител на Црешево, а кои се во бегство.

Уапсените во притвор, затворите ја зголемија безбедноста

Утрински - 03.05.2012

Притворените во акцијата „Монструм“ се сместени во неколку затвори. Десетмина од уапсените се пуштени дома Поради безбедносни причини притворените во акцијата „Монструм“ за свирепото убиство на ...

Десет уапсени во „Монструм“ пуштени на слобода, во притвор седуммина, двајца во бегство

Канал5 - 03.05.2012

Десет од осумнаесетте уапсени во акцијата „Монструм“ по дванаесет часа зад решетки се пуштени на слобода и по 48 часа од апсењата, против нив не беа поднесени кривични пријави - од Обвинителството за ...

Заврши распитот - Осомничените за масакрот добија триесетдневен притвор

Press24 - 03.05.2012

Доцна синоќа заврши распитот на уапсените за петкратното убиство кај Смиљковци. Мерка притвор од 30 дена добија петмина, за кои полицијата претпоставува дека директно учествувале во масакрот и ги ...

Обвинетите за масакрот кај Смиљковци во триесетдневен притвор во Битола

+инфо - 03.05.2012

Распитот на уапсените за убиството кај скопско Смиљковци заврши доцна синоќа, а на петмината за кои полицијата претпоставува дека директно учествувале во егзекуцијата и ги сомничи за тероризам им ...

Интерпол ќе трага по осомничените во бегство во случајот „Монструм“

Р.С.Европа - 03.05.2012

Кривичната пријава за тероризам што ја поднесе МВР за петкратното убиство кај Смиљковци е прифатена. Тоа, како што информира денеска министерката Гордана Јанкулоска, практично значи дека сите ...

Притвор за осомничените за тероризам

МКД - 03.05.2012

За петмина од уапсените за убиството кај Смилковци, за кои полицијата претпоставува дека директно учествувале во егзекуцијата и ги сомничи за тероризам, е одредена мерка притвор од 30 дена.

Интерпол трага по двајцата убијци кај Смиљковци

Кирилица - 03.05.2012

Кривичната пријава за тероризам која МВР ја поднесе против петмината осомничени за убиството на младите луѓе кај Смиљковци е прифатена.

Јанкулоска: Точно знаеме кои се извршителите на убиството

Курир - 03.05.2012

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска при вчерашното гостување во дневникот на Сител телевизија изјави дека МВР точно знае кои се убијците на петте лица кај Смилјковското езеро.

Притвор од 30 дена за девет уапсени во акцијата „Монструм“

Сител - 03.05.2012

Истражен судија им одреди 30-дневен притвор на петтмина осомничени за тероризам поради петкратното убиство кај Смиљковското Езеро на 12 април годинава, потврдија во канцеларијата за односи со јавност ...

Интерпол ќе трага по двајцата осомничени за убиството кои се во бегство

МРТ - 03.05.2012

Кривичната пријава за тероризам што ја поднесе МВР за петкратното убиство кај Смиљковци е прифатена. Тоа, како што информира денеска министерката Гордана Јанкулоска, практично значи дека сите ...

Интерпол ќе трага по убијците во бегство

Курир - 03.05.2012

Меѓународна потерница е распишана за двајцата осомничени за тероризам кои се во бегство. Тоа значи дека од денес Интерпол се вклучува во акцијата „Монструм“ за расчистување на петкратното грозоморно ...

И Интерпол ќе трага по убијците од Смилковци

Press24 - 03.05.2012

Кривичната пријава за тероризам што ја поднесе МВР за петкратното убиство кај Смиљковци е прифатена, а тоа практично значи дека сите материјални докази кои МВР ги приложи до судот биле доволно ...

Интерпол ќе ги бара двајцата избегани, 10 притвореници денеска на слобода

+инфо - 03.05.2012

Распишана е меѓународна потерница по двајцата осомничени за тероризам, за кои се претпоставува дека го извршиле грозоморното убиство кај скопско Смиљковци.

САД ќе го следат судскиот процес за убиствата кај Смиљковци

Р.С.Европа - 03.05.2012

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави Пол Волерс изјави дека од амбасадата се уште не се запознати со доказите за обвинетите лица во случајот со петкраткото убиство кај Смиљковско Езеро.

И Интерпол ќе трага по извршителите на масакрот кај Смиљковското езеро

Нетпрес - 03.05.2012

Меѓународна потерница денеска ќе биде распишана по двајцата осомничени извршители на масакрот кај Смиљковското езеро. По триесет и двегодишниот Африм Исмаиловиќ и дваесет и седумгодишниот Алил ...

Амбасадорот Волерс ја посети Кисела Вода

Курир - 03.05.2012

Амбасадорот на САД во Република Македонија, Пол Волерс денеска имаше работна средба со градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев.

САД внимателно ќе го следи судскиот процес за убиството кај Смиљковци

Курир - 03.05.2012

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави Пол Волерс изјави дека од амбасадата се уште не се запознати со доказите за обвинетите лица во случајот со петкраткото убиство кај Смиљковско Езеро.

Волерс: Ќе почекаме да ги видиме судењето и доказите

+инфо - 03.05.2012

Низ светот има терористички настани, и ние самите бевме жртви на тероризам, и знам дека ова прашање тука се сфаќа сериозно.

Амбасадата на САД ќе го следи судскиот процес за убиствата кај Смиљковци

МРТ - 03.05.2012

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави Пол Волерс изјави дека од амбасадата се уште не се запознати со доказите за обвинетите лица во случајот со петкраткото убиство кај Смиљковско Езеро.

Волерс: Ќе мора да почекаме да го видиме судењето и доказите

МКД - 03.05.2012

Во амбасадата на САД сѐ уште не се запознаени со доказите за обвинетите лица во случајот со петкратното убиство кај Смиљковско Езеро, изјави Пол Волерс, амбасадорот на САД.

Притвор од 30 дена за осомничените терористи

Р.С.Европа - 03.05.2012

Истражен судија им одреди 30-дневен притвор на петтмина осомничени за тероризам поради петкратното убиство кај Смиљковското Езеро на 12 април годинава, потврдиле за МИА во канцеларијата за односи со ...

Десетмина ослободени од притвор во случајот „Монструм“

Р.С.Европа - 03.05.2012

Десетмина приведени од случајот „Монструм“ се пуштени на слобода по 48 часовен притвор. Од основниот суд Скопје 1 информираат дека јавниот обвинител не поднел барање за спроведување истрага поради ...

Волерс: Да го почекаме судењето

Алфа - 03.05.2012

Речиси идентично како и вчерашното соопштение испратено од Амбасадата на САД, со внимателно одбрани зборови, американскиот амбасадор Пол Волерс го коментираше текот на акцијата Монструм.

Дневен печат - Уапсени осомничени за убиството кај Смиљковци

Р.С.Европа - 03.05.2012

Апсењето на 20-тина луѓе во врска со петкратното убиство кај Смиљковското Езеро е главна тема во медиумите. Беше 1 Мај, нашите работници и синдикати го прославија онака, по македонски - млако, со по ...

Меѓународна потерница по две лица за убиството кај Смиљковско Езеро

Inpress - 03.05.2012

Скопје, 3. мај 2012 (ИНПРЕС) По наредба на Oсновниот суд Скопје 1, Mинистерството за внатрешни работи распиша централна и меѓународна потерница по 2 лица кој се под истрага за сторено кривично дело ...

Волерс - Да се почитуваат правилните процедури и сторителите да бидат изведени пред правдата

Inpress - 03.05.2012

Скопје, 3. април 2012 (ИНПРЕС) Амбасадорот на Соединетите Американски Држави Пол Волерс изјави дека се уште не се запознати со доказите за обвинетите лица во случајот со петкраткото убиство кај ...

Американскиот амбасадор ја посети општина Кисела Вода

МРТ - 03.05.2012

Амбасадорот на САД во Република Македонија, Пол Волерс денеска имаше работна средба со градоначалникот на општина Кисела Вода, Марјан Ѓорчев.

Интерпол ќе трага по двајцата осомничени кои се во бегство за убиството кај Смиљковци

Таратур - 03.05.2012

Кривичната пријава за тероризам што ја поднесе МВР за петкратното убиство кај Смиљковци е прифатена. Тоа, како што информира денеска министерката Гордана Јанкулоска, практично значи дека сите ...

Притвор од 30 дена за девет уапсени во акцијата „Монструм“

Таратур - 03.05.2012

Истражен судија им одреди 30-дневен притвор на петтмина осомничени за тероризам поради петкратното убиство кај Смиљковското Езеро на 12 април годинава, потврдија за МИА во канцеларијата за односи со ...

Јанкулоска: По убиството се соочуваме со предизвик да ја зачуваме стабилноста

Нетпрес - 03.05.2012

Веднаш по убиството се соочивме со уште еден предизвик, а тоа е да ја зачуваме стабилноста и сите чинители да се однесуваме одговорно, изјави министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, на ...

Кривични пријави за „тероризам“ за пет лица, двајца се во бегство

Inpress - 03.05.2012

Скопје, 3. мај 2012 (ИНПРЕС) Полицијата поднесе кривична пријава против пет лица поради основано сомнение за сторено кривично дело „тероризам“, од кои две се во бегство, информира министерката за ...

Интерпол ќе трага по двајцата осомничени за убиството кај Смиљковци кои се во бегство

Сител - 03.05.2012

Кривичната пријава за тероризам што ја поднесе МВР за петкратното убиство кај Смиљковци е прифатена. Тоа, како што информира денеска министерката Гордана Јанкулоска, практично значи дека сите ...

Амбасадата на САД ќе го следи судскиот процес за убиствата кај Смиљковско Езеро

Сител - 03.05.2012

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави Пол Волерс изјави дека од амбасадата се уште не се запознати со доказите за обвинетите лица во случајот со петкраткото убиство кај Смиљковско Езеро.

Притвор од 30 дена за девет уапсени во акцијата „Монструм“

МРТ - 03.05.2012

Истражен судија им одреди 30-дневен притвор на петтмина осомничени за тероризам поради петкратното убиство кај Смиљковското Езеро на 12 април годинава, потврдија за МИА во канцеларијата за односи со ...

Амбасадата на САД ќе го следи судскиот процес за петкратното убиство

Press24 - 03.05.2012

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави Пол Волерс изјави дека од амбасадата се уште не се запознати со доказите за обвинетите лица во случајот со петкраткото убиство кај Смиљковско Езеро.

Притвор за извршителите на масакрот кај Смиљковското езеро

Нетпрес - 03.05.2012

На петтмината осомничени за тероризам поради извршувањето на масакрот на петмина скопјани кај Смиљковското езеро доцна синоќа им е одреден триесет дневен притвор.

Седуммина добија 30 дена притвор

Алфа - 03.05.2012

Доцна синоќа заврши распитот на уапсените за убиството кај Смилковци. За петмина, за кои полицијата претпоставува дека директно учествувале во егзекуцијата и ги сомничи за тероризам, истражниот ...

30 дневен притвор за десетмина од уапсените

Алфа - 03.05.2012

Доцна синоќа заврши распитот на уапсените за убиството кај Смилковци. Петмина, за кои полицијата претпоставува дека директно учествувале во егзекуцијата и ги сомничи за тероризам, е одредена мерка ...

Притвор за егзекуторите

Курир - 03.05.2012

Судот им одреди мерка притвор во времетраење од 30 дена на петтмината егзекутори. Од овие пет лица, двајца се во бегство.

Волерс: Ќе го почекаме судењето и доказите

Sky - 03.05.2012

`Низ светот има терористички настани, и ние самите бевме жртви на тероризам, и знам дека ова прашање тука се сфаќа сериозно`, рече американскиот амбасадор Пол Волерс при посетата на општина Кисела ...

Амбасадата на САД ќе го следи судскиот процес за убиствата кај Смиљковско Езеро

Вечер Прес - 03.05.2012

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави Пол Волерс изјави дека од амбасадата се уште не се запознати со доказите за обвинетите лица во случајот со петкраткото убиство кај Смиљковско Езеро.

Притвор за осомничените на злосторството кај Смиљковското езеро

Sky - 03.05.2012

Триесет дневен притвор за петтмината осомничени кои го извршиле масакрот кај Смиљковското езеро. Доцна синоќа им е одреден триесет дневен притвор меѓутоа двајца од осмоничените сторители се во ...

„Монструм“: Десетмина ослободени од притвор

Sky - 03.05.2012

После 48 часовен притвор десетмина приведени во случајот „Монструм“ се пуштени на слобода. Јавниот обвинител не поднел барање за спроведување истрага поради што судот нема никакви ингеренции да ...

Интерпол ќе трага по осомничени во бегство

Вечер Прес - 03.05.2012

- Тоа значи дека веќе од денеска по нив ќе трага и Интерпол и практично целосно да се заокружи овој случај, а понатаму да му оставиме на судот да ја донесе финалната одлука.

Интерпол ќе трага по убијците кои се во бегство

Sky - 03.05.2012

Распишана е меѓународна потерница за двајцата осомничени за тероризам кои се во бегство. Интерпол од денес се вклучува во акцијата `Монструм` која има за цел расчистување на петкратното грозоморно ...

Притвор од 30 дена за осомничените

Вечер Прес - 03.05.2012

Истражен судија им одреди 30-дневен притвор на петтмина осомничени за тероризам поради петкратното убиство кај Смиљковското Езеро на 12 април годинава, потврдија во канцеларијата за односи со јавност ...

Интерпол трага по двајцата избегани за убиството кај Смиљковци

Н.Македонија - 03.05.2012

Интерпол ќе ги бара Алил Демири роден 1985 година и Африм Исмаиловиќ роден 1980 година, двајцата во Скопје, кои се осомничени како директни извршители на петкратното убиство кај Смиљковското Езеро.

Притвор од 30 дена за девет уапсени во акцијата „Монструм“

Н.Македонија - 03.05.2012

Истражен судија им одреди 30-дневен притвор на петтемина осомничени за тероризам поради петкратното убиство кај Смиљковското Езеро на 12 април годинава, потврдија за МИА во канцеларијата за односи со ...

Потерница по двајца осомничени за убиството кај Смиљковци

eReporter - 03.05.2012

Врз основа на наредба на судот во Скопје Mинистерството за внатрешни работи распиша централна и меѓународна потерница по двајца кои се под истрага за сторено кривично дело „Тероризам”.

Притвор за тројцата уапсени за петкратното убиство

eReporter - 03.05.2012

Истражен судија им одреди 30-дневен притвор на тројцата уапсениза тероризам поради петкратното убиство кај Смиљковското Езеро.

И Интерпол ќе трага по осомничените

Идивиди - 03.05.2012

Скопје, 3 мај 2012 (МИА) - Кривичната пријава за тероризам што ја поднесе МВР за петкратното убиство кај Смиљковци е прифатена.

Притвор од 30 дена за девет уапсени во акцијата „Монструм“

Идивиди - 03.05.2012

Скопје, 3 мај 2012 (МИА) - Истражен судија им одреди 30-дневен притвор на петтмина осомничени за тероризам поради петкратното убиство кај Смиљковското Езеро на 12 април годинава, потврдија за МИА во ...

Уапсени убијците на момчињата кај Смиљковско Езеро

Дневник - 02.05.2012

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија ги откри убијците од масакрот кај Смиљковско Езеро. Станува збор, како што соопшти денеска министерката за внатрешни работи Гордана ...

Голема операција на МВР поврзана со убиствата кај Смиљковци

Дневник - 02.05.2012

Утринава се случила една од досега најсложените операции изведена од Министерството за внатрешни работи, објави Нетпрес. Операцијата е поврзана со Велигденскиот масакр кај Смиљковското Езеро.

Уапсените за масакрот кај Смиљковско Езеро пред суд

Дневник - 02.05.2012

Уапсените во полициската акција „Монструм“ на Министерството за внатрешни утрово се пренесени во скопскиот Кривичен суд. Се очекува да им биде изречена мерка притвор .

Сторителите на масакрот кај Смиљковско Езеро пренесени во скопскиот Кривичен суд

24 Вести - 02.05.2012

Уапсените во полициската акција „Монструм“ на Министерството за внатрешни утрово се пренесени во скопскиот Кривичен суд. Се очекува да им биде изречена мерка притвор.

ЕУ очекува правилни одлуки во случајот со петкратното убиство

Deutsche Welle - 02.05.2012

Вкупно 20 лица приведени во акцијата „Монструм“, беа изведени пред истражен судија. Мисијата на ЕУ побара надлежните да си ја вршат работата без оглед на етничката или верската припадност на жртвите ...

Уапсените во „монструм“ однесени во кривичен суд, се чека притвор

Вест - 02.05.2012

Уапсените во полициската акција „Монструм“ на Министерството за внатрешни утрово се пренесени во скопскиот Кривичен суд. Се очекува да им биде изречена мерка притвор.

Странските медиуми за операцијата „монструм“

Телма - 02.05.2012

Апсењето на 20-те исламистички радикали осомничени за поврзаност со петкратното убиство кај Смиљковското Езеро е една од главните теми на денешните изданија на странските медиуми.

Странските медиуми за операцијата „Монструм“

24 Вести - 02.05.2012

Апсењето на 20-те исламистички радикали осомничени за поврзаност со петкратното убиство кај Смиљковското Езеро е една од главните теми на денешните изданија на странските медиуми.

ЕУ: Судот да ја заврши работата без оглед на етничката припадност

Дневник - 02.05.2012

Запознаени сме дека истрагата за петкратното убиство кај Смиљковското Езеро од 12 април доведе до одредени апсења во рамките на полициската операција, спроведена на 1 мај, соопшти Делегацијата на ЕУ ...

(ФОТО) Сторителите на масакрот донесени во Кривичниот суд

Утрински - 02.05.2012

За сите за кои МВР има докази дека биле дел од масакрот на четирите момчиња и средовечниот маж МВР ќе поднесе кривични пријави за сторено кривично дело „тероризам“ Уапсените во полициската акција ...

Против пет лица поднесени кривични пријави за петкратното убиство

Телма - 02.05.2012

Полицијата поднесе кривични пријави против пет лица поради основано сомнение за сторено кривично дело тероризам, од кои две се во бегство, информира денеска министерката за внатрешни работи Гордана ...

Поднесени пет кривични за тероризам за масакрот кај Смилковци

Утрински - 02.05.2012

Две од лицата против кои се поднесени кривични пријави се во бегство, информира денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска Полицијата поднесе кривични пријави против пет лица поради ...

Што објавија светските медиуми

Дневник - 02.05.2012

„Вашингтон пост“: Македонската полиција уапси 20 радикални исламисти за убиството на рибарите Македонските власти објавија дека уапсиле 20 лица, сите радикални исламисти, за убиството на петте ...

Радикални исламисти пукале во Македонија

Дневник - 02.05.2012

МВР вчераутро спроведе една од досега најсложените операции поврзана со велигденскиот масакр кај Железарското Езеро. Во акцијата под името „Монструм“ биле извршени претреси во 26 објекти, во најголем ...

Исламски радикали уапсени за „Смилковци“

Утрински - 02.05.2012

Дваесетмина се приведени во акцијата „Монструм“, под сомнение дека учествувале во петкратното убиство кај Смилковско Езеро Дваесетина следбеници на радикалниот исламизам од Скопје и околината го ...

Странските медиуми за операцијата „Монструм“

Утрински - 02.05.2012

Апсењето на 20-те исламистички радикали осомничени за поврзаност со петкратното убиство кај Смиљковското Езеро е една од главните теми на денешните изданија на странските медиуми.

Судско сослушување на уапсените (фото)

Телма - 02.05.2012

По полицискиот распит на уапсените 20 лица во полициската операција „Монструм“, кој во неколку полициски станици траеше во текот на ноќта, осомничените лица за убиството кај Железарското езеро се ...

Две лица осомничени за масакрот кај Смиљковци се во бегство

Deutsche Welle - 02.05.2012

Македонската полиција поднесе кривични пријави против пет лица осомничени за сторено кривично дело тероризам, од кои две се во бегство.

Американската амбасада и мисијата на ЕУ: Мирно да се спроведе законот

Канал5 - 02.05.2012

(Обновена во 18:15)Делегацијата на ЕУ, како и американската амбасада во Скопје денеска се огласија по повод вчерашната полициска акција во која беа уапсени 20 осомничени за поврзаност со петкратното ...

Триесетдневен притвор за петтемина егзекутори

Канал5 - 02.05.2012

Триесетдневен притвор за петтемина егзекутори, од кои двајца се во бегство. Тројцата, меѓу кои и еден од директните убијци се однесени во затворот Шуто Оризари.

Поднесени пет кривични пријави за тероризам за масакрот кај Смиљковци

24 Вести - 02.05.2012

Полицијата поднесе кривични пријави против пет лица поради основано сомнение за сторено кривично дело тероризам, од кои две се во бегство, информира денеска министерката за внатрешни работи Гордана ...

МОНСТРУМ - Кривична пријава за тероризам за петмина, од нив двајца во бегство

Вест - 02.05.2012

Полицијата поднесе кривични пријави против пет лица поради основано сомнение за сторено кривично дело тероризам, од кои две се во бегство, информира министерката за внатрешни работи Гордана ...

Поднесени пет кривични пријави за тероризам за масакрот кај Смиљковци

Дневник - 02.05.2012

Полицијата поднесе кривични пријави против пет лица поради основано сомнение за сторено кривично дело тероризам, од кои две се во бегство, изјави министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска.

Погледнете ги новите снимки од акцијата „Монструм“

Таратур - 02.05.2012

Полицијата вчера приведе 20 лица од Скопје поврзани со петкратното убиство кај Смиљковското Езеро што се случи на 12-ти април.

Сторителите на масакрот кај Смиљковци пренесени во скопскиот Кривичен суд

МРТ - 02.05.2012

Уапсените во полициската акција „Монструм“ на Министерството за внатрешни утрово се пренесени во скопскиот Кривичен суд. Се очекува да им биде изречена мерка притвор.

Објавени фотографии од монструмите од Смиљковското Езеро (Фото)

Inpress - 02.05.2012

Скопје, 2. мај 2012 (ИНПРЕС) Во акцијата „Монструм“, МВР уапси 20 лица, радикални исламисти, за кои има сомнение дека директно и индиректно учествувале во петкратното убиство на Смиљковското Езеро.

Поднесени пет кривични пријави за тероризам за масакрот кај Смиљковци

Сител - 02.05.2012

Полицијата поднесе кривични пријави против пет лица поради основано сомнение за сторено кривично дело тероризам, од кои две се во бегство, информира денеска министерката за внатрешни работи Гордана ...

ФОТО И ВИДЕО: Сторителите на масакрот пренесени во скопскиот Кривичен суд

Сител - 02.05.2012

Уапсените во полициската акција „Монструм“ на Министерството за внатрешни утрово се пренесени во скопскиот Кривичен суд. Се очекува да им биде изречена мерка притвор.

Поднесени пет кривични пријави за ’монструмите’ од масакрот кај Смиљковци

Press24 - 02.05.2012

Полицијата поднесе кривични пријави против пет лица поради основано сомнение за сторено кривично дело тероризам, од кои две се во бегство, информираше денеска министерката за внатрешни работи Гордана ...

ЕУ: Институциите да си ја завршат работата без оглед на етничката припадност на сторителите

Курир - 02.05.2012

Запознаени сме дека истрагата за петкратното убиство кај Смиљковското Ееро од 12 април доведе до одрдени апсења во рамките на полициската операција, спроведена на 1 мај, соопшти денеска Делегација на ...

Осомничените за петкратното убиство денеска пред истражен судија

Нетпрес - 02.05.2012

Уапсените во полициската акција “Монструм“ што вчера ја спроведе Министерството за внатрешни работи со цел откривање на убијците на петмината кај Смиљковско езеро денеска ќе бидат изведени пред ...

Погледнете ги новите снимки од акцијата “Монструм“

Нетпрес - 02.05.2012

Полицијата вчера приведе 20 лица од Скопје поврзани со петкратното убиство кај Смиљковското Езеро што се случи на 12-ти април.

Приведен е само еден од тројцата директни извршители на убиството

Кирилица - 02.05.2012

Двајца од тројцата осомничени дека го извршиле грозоморното убиство кај Смиљковското езеро се во бегство. Уапсен е еден од нив, лице на 27 годишна возраст.

Осомничените за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро пред Кривичен суд

Р.С.Европа - 02.05.2012

Уапсените во полициската акција „Монструм,, изутрината биле пренесени во скопскиот Кривичен суд, јавува агенцијата МИА, наведувајќи дека се очекува да им биде изречена мерка притвор.

Осомничените за масакрот кај Смиљковско Езеро-пред Кривичен суд

Капитал - 02.05.2012

Уапсените во полициската акција „Монструм“ на Министерството за внатрешни работи, утрово се пренесени во скопскиот Кривичен суд. Се очекува да им биде изречена мерка притвор.

Уапсените радикални исламисти изнесени пред кривичниот суд (ФОТО + ВИДЕО)

МКД - 02.05.2012

Дваесет лица уапсени во полициската акција „Монструм“ се пренесени во кривичниот суд, каде што се очекува да им биде одредена мерка притвор.

ЕУ: Етничката и верската припадност на убијците - да не ги деконцентрира надлежните

Press24 - 02.05.2012

Запознаени сме дека истрагата за петкратното убиство кај Смиљковското Ееро од 12 април доведе до одрдени апсења во рамките на полициската операција, спроведена на 1 мај, соопшти денеска Делегација на ...

ЕУ: Надлежните да си ја вршат работата бeз оглед на припадноста на жртвите и извршителите

Сител - 02.05.2012

Запознаени сме дека истрагата за петкратното убиство кај Смиљковското Ееро од 12 април доведе до одредени апсења во рамките на полициската операција, спорведена на 1 мај, соопшти денеска Делегација ...

ФОТО: Исламистите изнесени пред суд

Курир - 02.05.2012

Осомничените за убиството кај Смиљковското езеро денес беа донесени во Кривичниот суд. Во моментов во тек е распитот со истражните судии, кои што се очекува да одредат мерка притвор за лицата.

Надлежните да не се деконцентрираат од етничката припадност на убијците, порачува ЕУ

Нетпрес - 02.05.2012

Етничката и верската припадност на убијците да не ги деконцентрира надлжените, порачуваат од Делегацијата на Европската Унија во Скопје.

ЕУ: Правилна судска одлука без разлика на националната припадност на убијците

Кирилица - 02.05.2012

Запознаени сме дека истрагата за петкратното убиство кај Смиљковското Ееро од 12 април доведе до одредени апсења во рамките на полициската операција, спорведена на 1 мај.

ЕУ: Судските органи да не се осврнуваат на етничката или верската припадност на жртвите и извршителите

+инфо - 02.05.2012

Мисијата на ЕУ во Скопје побара надлежните да си ја вршат работата без оглед на етничката или верската припадност на жртвите и извршителите, само неколку часа откако вкупно 20 лица приведени во ...

ФОТО: Еве ги монструмите од Смиљковското Езеро

Press24 - 02.05.2012

Во акцијата “Монструм“, МВР уапси 20 лица, радикални исламисти, за кои има сомнение дека директно и индиректно учествувале во петкратното убиство на Смиљковското Езеро.

Масакрот кај Смиљковци бил дело на радикални исламисти

Inpress - 02.05.2012

Скопје, 2. мај 2012 (ИНПРЕС) Уапсените сите до еден се следбеници на радикалниот ислам. Војувале во Авганистан и во Пакистан на страната на талибанците, против силите на НАТО, рече вчера министерката ...

Странските медиуми за операцијата „Монструм“

Сител - 02.05.2012

Апсењето на 20-те исламистички радикали осомничени за поврзаност со петкратното убиство кај Смиљковското Езеро е една од главните теми на денешните изданија на странските медиуми.

ПОДЕМ ја поздравува акцијата на МВР

Курир - 02.05.2012

Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ ја поздравува успешната акција на МВР со кои се изврши апсење на 20 осомничени лица за грозоморното убиство кај селото Смиљковци.

Еве што напишаа странските медиуми за “Монструм“

Press24 - 02.05.2012

И странските медиуми денеска се преплавени со веста за 20-те усапсени радикални исламисти кои учествувале во петкратното убиство кај Смиљковското Езеро.

Три лица директно осомничени за убиствата

Курир - 02.05.2012

Три лица од кои едното е на 27 годишна возраст, а другите две се браќа на 32 и 33 годишна возраст се директно осомничени дека го извршиле грозоморното убиство на 14-ти април кај Смиљковското езеро.

Пет кривични пријави за тероризам во случајот Монструм

Р.С.Европа - 02.05.2012

Полицијата поднесе кривични пријави против пет лица поради основано сомнение за сторено кривично дело тероризам, од кои две се во бегство, информира денеска министерката за внатрешни работи Гордана ...

Јанкулоска: Тројца стрелале во петмината рибари кај Смиљковско езеро, од нив двајца се браќа

+инфо - 02.05.2012

„Полицијата против пет лица поврзани со убиството на петмината кај Смиљковско езеро поднесе кривична пријава за тероризам, а од пријавените, двајца се во бегство“.

Тројца директно осомничени за масакрот

Нетпрес - 02.05.2012

Три лица се осомничени дека се директни извршители на убиството на петмината скопјани кај Смиљковското езеро на 12-ти април, изјави денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Сторителите на велигденскиот масакр пренесени во скопскиот Кривичен суд

Inpress - 02.05.2012

Скопје, 2. мај 2012 (ИНПРЕС) Уапсените во полициската акција „Монструм“ на Министерството за внатрешни утрово се пренесени во скопскиот Кривичен суд. Се очекува да им биде изречена мерка притвор.

Јанкулоска: Тројца исламисти ги убиле петмината рибари - двајца од нив се браќа

Press24 - 02.05.2012

„Полицијата против пет лица поврзани со убиството на петмината кај Смиљковско езеро поднесе кривична пријава за тероризам, а од пријавените, двајца се во бегство“.

Реакции на операцијата „Монструм“

Глас на Америка - 02.05.2012

ДУИ: Албанците не можат да прифатат колективна одговорност; ЕУ: властите да донесат правилни одлуки во разумен временски рок.

Тројца директно осомничени за велигденскиот масакр

Таратур - 02.05.2012

Три лица се осомничени дека се директни извршители на убиството на петмината скопјани кај Смиљковското езеро на 12-ти април, изјави денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Американска амбасада: Важно е сите уапсени да добијат соодветна законска постапка

Нетпрес - 02.05.2012

Важно е секој осомничен за овие ужасни убиства – без разлика на идентитетот, етничката или верската припадност – да добие соодветна постапка во согласност со законот за да може на крајот, правдата да ...

Кривични пријави за тероризам за петмина осомничени

Р.С.Европа - 02.05.2012

МВР информира дека за петмина луѓе, од кои двајца во бегство, се поднесени кривични пријави за тероризам. Обвинителството ќе бара максимална казна.

Амбасада на САД: Осомничените да добијат соодветна постапка

МКД - 02.05.2012

Вчера наутро слушнавме дека повеќе апсења биле изведени во врска со убиството на петте лица во близината на селото Смиљковци минатиот месец.

Амбасада на САД: Секој осомничен за ужасните убиства - да добие соодветна казна

Press24 - 02.05.2012

Важно е секој осомничен за овие ужасни убиства – без разлика на идентитетот, етничката или верската припадност – да добие соодветна постапка во согласност со законот за да може на крајот, правдата да ...

Јанкулоска: Медиумите во најголема мера професионално известуваа

Курир - 02.05.2012

Медиумите во Република Македонија во најголема мера професионално известуваа за убиството кај Смилјковското езеро соопшти денес министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

Нови детали за “Монструм“, против 5-мина поднесени кривични за тероризам

МРТ - 02.05.2012

МВР на 5 – мина им поднесе кривична пријава за тероризам. Тројца од нив се осомничени за извршување на петкратното сурово убиство кај Смиљковското Езеро.

Реакција од Aмериканската амбасада во врска со апсењата во акцијата „Монструм“

Р.С.Европа - 02.05.2012

Американската амбасада во Скопје соопшти дека со внимание ги следи деталите за апсењата и истрагата која е во тек во врска со петкратното убиство кај Смиљковското езеро, активности кои МВР ги ...

Поднесени пет кривични пријави за тероризам за масакрот кај Смиљковци

МРТ - 02.05.2012

Полицијата поднесе кривични пријави против пет лица поради основано сомнение за сторено кривично дело тероризам, од кои две се во бегство, информира денеска министерката за внатрешни работи Гордана ...

Фотографии од осомничените за грозоморното убиство

Курир - 02.05.2012

Канал 5 телевизија објави фотографии од петте лица кои денеска заработија кривични пријави за „тероризам“ поради поврзаноста со грозоморното убиство кога на 14-ти април свирепо беа застрелани пет ...

Тројца од уапсените директно го извршиле убиството кај Железарско Езеро

МКД - 02.05.2012

Три лица од уапсените во полициската акција „Монструм“, во која беа приведени дваесетина осомничени за убиството кај Железарско Езеро, директно учествувале во масакрот врз петте Македонци.

Надлежните да ја вршат работата бeз оглед на припадноста на жртвите и убијците

МРТ - 02.05.2012

Запознаени сме дека истрагата за петкратното убиство кај Смиљковското Езеро од 12 април доведе до одредени апсења во рамките на полициската операција, спроведена на 1 мај, соопшти денеска Делегација ...

Сторителите на масакрот кај Смиљковско Езеро пренесени во скопскиот Кривичен суд

Кирилица - 02.05.2012

За сите за кои МВР има докази дека биле дел од масакрот на четирите момчиња и средовечниот маж МВР ќе поднесе кривични пријави за сторено кривично дело „тероризам“.

Странските медиуми за операцијата „Монструм“

МРТ - 02.05.2012

Апсењето на 20-те исламистички радикали осомничени за поврзаност со петкратното убиство кај Смиљковското Езеро е една од главните теми на денешните изданија на странските медиуми.

Странските медиуми за акцијата на МВР

Курир - 02.05.2012

Апсењето на 20-те исламистички радикали осомничени за поврзаност со петкратното убиство кај Смиљковското Езеро е една од главните теми на денешните изданија на странските медиуми.

Јанкулоска: Тројца од уапсените се директно осомничени за убиствата

Вечер Прес - 02.05.2012

Полицијата поднесе кривични пријави против пет лица поради основано сомнение за сторено кривично дело тероризам, од кои две се во бегство, информира денеска министерката за внатрешни работи Гордана ...

Јанкуловска: Тројца стрелале во петмината рибари

Sky - 02.05.2012

-Полицијата против пет лица поврзани со убиството на петмината кај Смиљковско езеро поднесе кривична пријава за тероризам, а од пријавените, двајца се во бегство, изјави предмалку, министерката за ...

Видео од акцијата „Монструм“ на МВР

Вечер Прес - 02.05.2012

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија ги откри убијците од масакрот кај Смиљковско Езеро. Приведени се 20 лица од Скопје, следбеници на радикалниот ислам, најголем дел од нив се ...

Сторителите на масакрот кај Смиљковско Езеро пренесени во скопскиот Кривичен суд

Вечер Прес - 02.05.2012

Уапсените во полициската акција "Монструм" на Министерството за внатрешни утрово се пренесени во скопскиот Кривичен суд.

ФОТО: Уапсените радикални исламисти пред суд

Sky - 02.05.2012

Уапсени во полициската акција `Монструм` пренесени се во кривичниот суд кој според очекувањата ќе им одреди мерка притвор.

Осомничените терористи пред суд!

Вечер Прес - 02.05.2012

Петмина директно учествувале во крвавиот злостор, а останатите им биле логистика без која не можело да се изврши овој грозоморен чин Петмина од дваесетте приведени во акцијата "Монструм" биле кај ...

Американска амбасада: Уапсените да добијат соодветна законска постапка

Sky - 02.05.2012

„Важно е секој осомничен за овие ужасни убиства – без разлика на идентитетот, етничката или верската припадност – да добие соодветна постапка во согласност со законот за да може на крајот, правдата ...

ЕУ: Надлежните да си ја вршат работата без оглед на припадноста на жртвите и извршителите

Вечер Прес - 02.05.2012

Запознаени сме дека истрагата за петкратното убиство кај Смиљковското Ееро од 12 април доведе до одредени апсења во рамките на полициската операција, спорведена на 1 мај, соопшти денеска Делегација ...

ЕУ: Судските органи да донесат правилна одлука

Sky - 02.05.2012

Надлежните да си ја вршат работата без оглед на етничката или верската припадност на жртвите и извршителите, побара Мисијата на ЕУ во Скопје по приведувањето на 20-те лица во акцијата `Монструм`.

ЕУ: Одблизу ја следиме истрагата за петкратниото убиство

Н.Македонија - 02.05.2012

Запознаени сме дека истрагата за петкратното убиство кај Смиљковското Ееро од 12 април доведе до одрдени апсења во рамките на полициската операција, спорведена на 1 мај, соопшти денеска Делегацијата ...

Кривични пријави за тероризам за масакрот кај Смиљковци

Н.Македонија - 02.05.2012

Полицијата поднесе кривична пријава против пет лица поради основано сомнение за сторено кривично дело „тероризам“, од кои две се во бегство, информира денеска министерката за внатрешни работи Гордана ...

Радикални исламисти го извршиле масакрот кај Смиљковци

Н.Македонија - 02.05.2012

Уапсените сите до еден се следбеници на радикалниот ислам. Војувале во Авганистан и во Пакистан на страната на талибанците, против силите на НАТО, рече вчера министерката за внатрешни работи Гордана ...

Осомничените за масакрот кај Смиљковско Езеро пред Кривичен суд

Н.Македонија - 02.05.2012

Уапсените во полициската акција „Монструм“ на Министерството за внатрешни утрово се пренесени во скопскиот Кривичен суд.

Осомничените за петкратното убиство кај Смиљковци донесени пред истражен судија

eReporter - 02.05.2012

Групата од 20 радикални исламисти, осомничени за петкратното убиство на петтемина Македонци, од изутрината се донесени на распит пред истражен судија.

Американците ги следат апсењата за убиството кај Смиљковци

eReporter - 02.05.2012

Вчера наутро слушнавме дека повеќе апсења биле изведени во врска со убиството на петте лица во близината на селото Смиљковци минатиот месец.

Уапсените пренесени во скопскиот Кривичен суд

Идивиди - 02.05.2012

Скопје, 2 мај 2012 (МИА) - Уапсените во полициската акција „ “ на Министерството за внатрешни утрово се пренесени во скопскиот Кривичен суд. Се очекува да им биде изречена мерка притвор.

Сторителите на петкратното убиство радикaлни исламисти

Телма - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија ги откри убијците од масакрот кај Смиљковско Езеро. Приведени се 20 лица од Скопје, следбеници на радикалниот ислам, најголем дел од нив се ...

МВР: Радикални исламисти ги убиле рибарите на Смилковското езеро

Канал5 - 01.05.2012

Во акцијата „Монструм“ паднаа монструмите од Смилковското езеро. Група од 20 радикални исламисти се уапсени за петкратното грозоморно убиство на Велики четврток.

20-мина уапсени за петкратното убиство кај Смиљковско Езеро

Вест - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи ги откри убијците од масакрот кај Смиљковско Езеро. Станува збор, како што соопшти денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, за група од Скопје - ...

Радикални исламисти го извршиле масакрот кај Смиљковци

Deutsche Welle - 01.05.2012

Македонското министерство за внатрешни работи ги откри извршителите на масакрот кај Смиљковско Езеро, соопшти денеска надлежната министерка Гордана Јанкуловска.

Ново видео од акцијата „Монструм“ на МВР

Курир - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија ги откри убијците од масакрот кај Смиљковско Езеро. Приведени се 20 лица од Скопје, следбеници на радикалниот ислам, најголем дел од нив се ...

МВР ги открила убијците осомничени за убиството кај Смиљковското езеро?

Факултети - 01.05.2012

Уапсени 20 лица осомничени за убиството кај Смиљковско Езеро. Утрината во, како што ја нарекоа полицијата, сложена операција во која учествуваа околу 600 птипадници на МВР, приведени се дваесетина ...

Полицијата уапси 20 радикални исламисти, некои поврзани со убиството кај Смиљковци

+инфо - 01.05.2012

По утринската полициска акција во Арачиново, Јаја Паша и во Шутка, уапсени се 20 лица по различни основи, а дел од нив, како што кажа министерката за внатрешни работи, Гордана Jанкуловска, се директи ...

ВИДЕО: Радикални исламисти го извршиле масакрот кај Смиљковци

Нетпрес - 01.05.2012

Извршителите на најгрозоморното убиство во Македонија се откриени, сите ќе одговараат за тероризам. Полицијата денеска утрово во една од најголемите и најсложените акции именувана како “Монструм“ ги ...

20 уапсени осомничени за масакрот кај Смиљковско Езеро

Алфа - 01.05.2012

Уапсени 20 лица осомничени за убиството кај Смиљковско Езеро. Утрината во како што ја нарекоа полицијата, сложена операција во која учествуваа околу 600 припадници на МВР, приведени се дваесетина ...

Уапсени осомничени за петкратното убиство кај Смиљковци

Р.С.Европа - 01.05.2012

Министерката Јанкулоска рече дека уапсените се следбеници на радикалниот ислам, кои војувале во Авганистан и во Пакистан. Откриени се извршителите на петкратното убиство кај Смиљковското Eзеро.

Откриени убијците на петтемина невини жртви кај Смиљковското езеро

МРТ - 01.05.2012

МВР ги откри сторителите на 5 - каратното грозоморно убиство кај Смиљковско Езеро. Приведени се 20 лица, следбеници на радикалниот ислам.

МВР уапси 20 лица за петкратното убиство кај Смиљковци

Глас на Америка - 01.05.2012

Приведените припадници на радикалниот ислам, тврди министерката Јанкулоска. Министерството за внатрешни работи соопшти дека ги открило и уапсило сторителите на петкратното убиство на брегот на ...

Полициска акција „Монструм“: фатени се убијците кај Железарско Езеро (ВИДЕО)

МКД - 01.05.2012

Фатени се убијците на петтемина кај Железарско Eзеро. Според полицијата, станува збор за радикални исламисти што војувале во Пакистан и во Авганистан.

Македонија потенцијална мета на радикалните исламисти

Макфакс - 01.05.2012

Македонија како дел од глобалната коалиција за мир и држава која е активна со свои војници во Авганистан е меѓу државите кои можат да бидат потенцијална цел на радикалните исламистите.

МВР: Жртвите не биле во никаква врска со сторителите, мотив е радикалниот ислам

+инфо - 01.05.2012

Акцијата „Монструм“, која се случи во 4 часот изутринава, при што околу 800 припадници на полициските сили уапсија радикална исламистичка група од 20 лица, е изведена и врз база на материјални докази ...

„Ројтерс“: Македонија вели оти уапсила исламисти за убиствата покрај езерото

+инфо - 01.05.2012

Полицијата во Македонија извести дека има уапсено 20 лица, вклучувајќи и радикални исламисти, кои со Талибанците се бореле во Авганистан, за убиството на пет лица покрај езеро во близината на Скопје ...

Уапсени 20 припадници на радикалниот ислам, убијци на петмината кај Смиљковци

Кирилица - 01.05.2012

Уапсени се 20 лица, осомничени за убиството кај скопско Смиљковци, кога беа убиени пет невини граѓани. Извршен е претрес на 26 локации, главно во околината на Скопје.

Голема операција на МВР поврзана со велигденскиот масакар кај Смиљковци

МРТ - 01.05.2012

Утринава се случила една од досега најсложените операции изведена од Министерството за внатрешни работи, објави Нет прес. Операцијата е поврзана со Велигденскиот масакр кај Смиљковското Езеро.

Реакции во регионот за 20-те уапсени исламисти

Алфа - 01.05.2012

Апсењето на 20-те осомничени за убиството на петтемина кај селото Смиљковци е главна вест во регионот. Медиумите од Србија, Албанија, Бугарија, Косово, Грција генерално се задржаа на информациите кои ...

Фатени извршителите на масакрот кај Смиљковци

Сител - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија ги откри убијците од масакрот кај Смиљковско Езеро. Приведени се 20 лица од Скопје, следбеници на радикалниот ислам, најголем дел од нив се ...

„Франс Прес“: Уапсени 20 радикални муслимани осомничени дека се членови на терористичка група

+инфо - 01.05.2012

Македонската полиција објави дека има уапсено 20 радикални муслимани, кои се осомничени дека се членови на терористичка група која е поврзана со убиството на петмина Македонци претходно во април, ...

Убијците на рибарите се радикални исламисти

Оn.net - 01.05.2012

Дваесетмината приведени во операцијата „Монструм“ се радикални исламисти, чии мотиви за петкратното убиство кај Смиљковци сè уште не му се познати на МВР, пренесува Нетпрес.

Опсежна операција на МВР во случајот Смиљковци, јавија медиумите

Р.С.Европа - 01.05.2012

Утринава се случила една од досега најсложените операции изведена од Министерството за внатрешни работи, објави Нетпрес, пренесе МИА.

Откриени сторителите на масакрот кај Смиљковско Езеро

Сител - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија ги откри убијците од масакрот кај Смиљковско Езеро. Станува збор, како што соопшти денеска минситерката за внатрешни работи Гордана ...

Откриени сторителите на масакрот кај Смиљковско Езеро

МРТ - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија ги откри убијците на петте граѓани кај Смиљковско Езеро. Станува збор, како што соопшти денеска минситерката за внатрешни работи Гордана ...

Фото и видео од апсењето на убијците кај Смиљковското Езеро

Сител - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија ги откри убијците од масакрот кај Смиљковско Езеро. Станува збор, како што соопшти денеска минситерката за внатрешни работи Гордана ...

Откриени сторителите на масакрот кај Смиљковско Езеро - ЗБИРНА

+инфо - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија ги откри убијците од масакрот кај Смиљковско Езеро. Приведени се 20 лица од Скопје, следбеници на радикалниот ислам, најголем дел од нив се ...

Видео: Фатени извршителите на масакрот кај Смиљковци, биле радикални исламисти!

Таратур - 01.05.2012

Извршителите на најгрозоморното убиство во Македонија се уапсени, сите ќе одговараат за тероризам. Полицијата денеска утрово во една од најголемите и најсложените акции именувана како “Монструм“ ги ...

Голема операција на МВР поврзана со Велигденскиот масакр кај Смиљковци

Нетпрес - 01.05.2012

Нетпрес дознава дека утринава се случила една од досега најсложените операции изведена од Министерството за внатрешни работи. Операцијата е поврзана со Велигденскиот масакр кај Смиљковското Езеро.

Уапсени лица поврзани со петократното убиство кај Смиљковци?!

Кирилица - 01.05.2012

Утрово се уапсени лица поврзани со петократното убиство кај Железарското Езеро, на 12 април годинава. Ова се се уште неофицијални информации. Во неколку полициски акции се приведени неколку лица.

Откриени извршителите на масакрот кај Смиљковци

Нетпрес - 01.05.2012

Полицијата приведе 20 лица во Скопје кои се поврзани со петкратното убиство кај Смиљковци. Повеќето од нив се од Македонија, а сите се припадници на радикалниот ислам.

Откриени убијците на петтемина кај Смиљковско Езеро

Р.С.Европа - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија потврди дека се откриени убијците од Смиљковско Езеро. Станува збор за група од Скопје - следбеници на радикалниот ислам, потврди ...

Откриени сторителите на масакрот кај Смиљковско Езеро

Вечер Прес - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија ги откри убијците од масакрот кај Смиљковско Езеро Станува збор, како што соопшти денеска миниситерката за внатрешни работи Гордана ...

Уапсени убијците

Вечер Прес - 01.05.2012

Вчера, во раните утрински часови, МВР спроведе една од досега најсложените операции поврзани со велигденскиот масакр кај Смиљковското Езеро. Уапсени се 20 лица.

ВИДЕО: Расчистено убиството кај Смиљковци

Sky - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија ги откри убијците од масакрот кај Смиљковско Езеро. Приведени се 20 лица од Скопје, следбеници на радикалниот ислам, најголем дел од нив се ...

Светските медиуми објавија за уапсените `радикални исламисти`

Sky - 01.05.2012

Светските медиуми, објавија за апсењето на `радикалните исламисти` во Скопје, кои според МВР се поврзани со убиството кај скопското село Смиљковци.

Исламисти биле извршителите на петкратното убиство

Sky - 01.05.2012

Приведени 20 лица низ Скопје во операцијата "Монструм", објави министерката Јанкуловска, следбеници на радикалниот ислам кои претставуваат опасност за сите граѓани.

Видео: Апсењето на исламистите - убијци на петтемина скопјани

Sky - 01.05.2012

Погледнете го видеото од акцијата Монструм во која беа уапсени 20 лица, поврзани со петкратното убиство кај ...

Голема операција на МВР поврзана со масакрoт кај Смиљковци

Н.Македонија - 01.05.2012

Утринава се случила една од досега најсложените операции изведена од Министерството за внатрешни работи, објави "Нетпрес" Операцијата е поврзана со велигденскиот масакр кај Смиљковското Езеро.

ВИДЕО: Радикални исламисти ги убиле петтемина кај Смиљковци

Н.Македонија - 01.05.2012

Министерството за внатрешни работи на Република Македонија ги откри убијците од масакрот кај Смиљковско Езеро Станува збор, како што соопшти денеска минситерката за внатрешни работи Гордана ...

Исламистите со убиствата сакале да влеат страв, ново ВИДЕО

eReporter - 01.05.2012

Истрагата верува дека меѓу уапсените исламисти и петте жртви кај Смиљковци нема директна врска, туку дека намерата била да се внесе страв и несигурност кај населението, рече министерката за полиција ...

ФОТО: 20 радикални исламисти уапсени за масакрот кај Смиљковце

eReporter - 01.05.2012

Група од 20 радикални исламисти се осомничени за горозморното убиство на петтемина минатиот месец во близината на Скопје. Ова денеска го соопшти МВР и додаде дека бандата е уапсена утринава.

Откриени сторителите на масакрот кај Смиљковско Езеро

Идивиди - 01.05.2012

Скопје, 1 мај 2012 (МИА) - Министерството за внатрешни работи на Република Македонија ги откри убијците на петте граѓани во масакрот кај Смиљковско Езеро.

ВИДЕО од апсењето на осомничените исламисти за грозоморното убиство

eReporter - 01.05.2012

Група од 20 радикални исламисти се осомничени за горозморното убиство на петтемина минатиот месец во близината на Скопје. Ова денеска го соопшти МВР и додаде дека бандата е уапсена утринава.