TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Габриел: Катар и другите арапски земји би можеле да завојуваат

Канал5 - 11.06.2017

Спорот меѓу Катар и другите арапски држави би можел да ескалира и тие да завојуваат предупреди германскиот министер за надворешни работи и вицеканцелар Зигмар Габриел, иако истакна дека смета дека сѐ уште има надеж за смирување на тензиите.

Турција стационира трупи во Катар

Алсат-М - 11.06.2017

Турција одлучи да стационира трупи во Катар поради одржување на безбедноста откако сојузници на Доха, прекинаа врски со таа држава. – Цел на поставувањето трупи е да се одржува безбедноста и стабилноста во Заливот, изјави министерот за надворешни ...

За носење на дресот на Барселона, затворска казна од 15 години

Канал5 - 11.06.2017

Нов шокантен потег на властите во Саудиска Арабија. Саудиска Арабија донесе закон според кој, оној кој ќе облече дрес на Барселона на кој е напишан спонзорот на клубот „Катар Ерлајнс“, ќе се соочи со казна затвор до 15 години и парична казна од 150 ...

Турција поставува трупи во Катар

Р.С.Европа - 11.06.2017

Tурција одлучи да стационира трупи во Катар поради одржување на безбедноста откако сојузници на Доха, прекинаа врски со таа држава. – Цел на поставувањето трупи е да се одржува безбедноста и стабилноста во Заливот, изјави министерот за надворешни ...

Арапите со скандалозен закон: 15 години затвор за тој што носи дрес од Барса – еве зошто

Спортски - 11.06.2017

Властите во Саудиска Арабија доденесоа закон со кој ќе ги казнува со 15 години затвор и 150 илјади евра сите оние кои ќе облечат дрес од шпанскиот клуб Барселона. Проблемот е во тоа што спонзорот на Барселона Катар Ервејз ги прекина сите ...

Саудиска Арабија донесе скандалозен закон: 15 години затвор за тој што носи дрес од Барса – еве ја причината

Таратур - 11.06.2017

Властите во Саудиска Арабија доденесоа закон со кој ќе ги казнува со 15 години затвор и 150 илјади евра сите оние кои ќе облечат дрес од шпанскиот клуб Барселона. Проблемот е во тоа што спонзорот на Барселона Катар Ервејз ги прекина сите ...

Турција стационира трупи во Катар

Курир - 11.06.2017

Турција одлучи да стационира трупи во Катар поради одржување на безбедноста откако сојузници на Доха, прекинаа врски со таа држава. – Цел на поставувањето трупи е да се одржува безбедноста и стабилноста во Заливот, изјави министерот за надворешни ...

Дресот на Барселона ќе ви донесе 15 години затвор

SportSport - 11.06.2017

Саудиска Арабија донесе уште еден шокантен закон. На секој оној кој ќе носи дрес од Барселона, а на него ќе биде знакот од спонзорот „Катар Ерлајнс“, се соочува да добие казна затвор и до 15 години, плус парична глоба од 150.000 евра.

Спорот меѓу Катар и другите држави може да заврши со воен конфликт

Факултети - 11.06.2017

Фото: Pixabay Спорот помеѓу Катар и другите арапски држави би можел да заврши со војна, предупреди вчера германскиот министер за надворешни работи Сигмар Габриел иако смета дека сè уште постои време за смирување на напнатоста, додека турскиот ...

Турција стационира трупи во Катар

Сител - 11.06.2017

Турција одлучи да стационира трупи во Катар поради одржување на безбедноста откако сојузници на Доха, прекинаа врски со таа држава. – Цел на поставувањето трупи е да се одржува безбедноста и стабилноста во Заливот, изјави министерот за надворешни ...

Иран испраќа итно 5 авиони со храна за Катар

Стандард - 11.06.2017

Во неделата пред пладне од Иран полетаа пет транспортни авиони со храна за Катар, пренесе Франс прес. Откако земјите од Персискиот залив ги прекинаа воздушните и транспортни врски со Катар, Шахрок Ношабади, портпарол на националниот авиопревозник ...

Турција стационира трупи во Катар

А1 On - 11.06.2017

Турција одлучи да стационира трупи во Катар поради одржување на безбедноста откако сојузници на Доха, прекинаа врски со таа држава. – Цел на поставувањето трупи е да се одржува безбедноста и стабилноста во Заливот, изјави министерот за надворешни ...

Драматична изјава на германскиот вицеканцелар: Катар и другите арапски земји би можеле да завојуваат

МКД - 11.06.2017

Спорот меѓу Катар и другите арапски држави би можел да заврши со војна , предупреди германскиот министер за надворешни работи и вицеканцелар Зигмар Габриел, иако истакна дека смета дека сѐ уште има надеж за смирување на тензиите.

Иран испраќа храна во Катар

Р.С.Европа - 11.06.2017

Иран испрати храна во Катар по одлуката за регионална блокада од арапските земји . Официјални лица соопштија дека се испратени пет авиони со прехранбени продукти, додавајќи дека друг авион ќе биде испратен во текот на утрешниот ден.

Катар: Државјаните нема да трпат поради дипломатијата на нивните земји

Макфакс - 11.06.2017

На државјаните на земјите кои ги прекинаа односите со Катар, ќе им биде дозволено да останат во таа држава, јавуваат странските медиуми. „Доха нема да преземе никакви мерки против оние граѓани кои потекнуваат од државите кои ги прекинаа или намалија ...

Нов скандалозен закон во Саудиска Арабија: Кој ќе облече дрес од Барселона добива 15 години затвор!

Курир - 11.06.2017

Властите во Саудиска Арабија доденесоа закон со кој ќе ги казнува со 15 години затвор и 150 илјади евра сите оние кои ќе облечат дрес од шпанскиот клуб Барселона. Проблемот е во тоа што спонзорот на Барселона Катар Ервејз ги прекина сите ...

Властите на Катар не гледаат потреба од руска помош

Руска реч - 11.06.2017

Катар нема потреба од руска помош во моментов, изјави во неделата шефот на МНР на таа арапска држава Мухамед бен Абдел Рахман Ал Тани. „Русија ни понуди помош во случај на потреба, но во дадениов момент таква потреба нема“, изјави Ал Тани во ...

Турција стационира трупи во Катар

Република - 11.06.2017

Турција одлучи да стационира трупи во Катар поради одржување на безбедноста откако сојузници на Доха, прекинаа врски со таа држава. – Цел на поставувањето трупи е да се одржува безбедноста и стабилноста во Заливот, изјави министерот за надворешни ...

Русија повика на дијалог за катарската криза

Тера - 11.06.2017

Русија денеска повика на дијалог меѓу Катар и неговите соседи во Заливот, ветувајќи помош во посредување за решавање на кризата. – Ги следиме со загриженост информациите за таа ескалација, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ...

15 години затвор доколку носиш дрес на Барселона

МК News - 11.06.2017

Саудиските власти донесоа неверојатен закон според кој се заканува до 15 години затвор и 150.000 евра казна доколку во оваа земја некој облече дрес на каталонскиот фудбалски гигант Барселона.

Заливските земји можеби ќе дозволат кај нив да останат Катарците?

Фактор - 11.06.2017

Бахреин, Обединети Арапски Емирати и Саудиска Арабија денеска сигнализираа дека можеби ќе дозволат државјаните на Катар да останат на нивна територија, иако ги прекинаа дипломатските односи со земјата.

Турција стационира трупи во Катар

еМагазин - 11.06.2017

Турција одлучи да стационира трупи во Катар поради одржување на безбедноста откако сојузници на Доха, прекинаа врски со таа држава. – Цел на поставувањето трупи е да се одржува безбедноста и стабилноста во Заливот, изјави министерот за надворешни ...

Габриел: Катарската криза би можела да предизвика војна

Либертас - 11.06.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел предупреди денеска дека спорот меѓу Катар и останатите арапски држави би можел да доведе до војна, додавајќи дека се уште верува оти постои шанса за смирување на тензиите.

15 години затвор доколку носиш дрес на Барселона

Вечер Прес - 11.06.2017

"Катар ервејз" е спонзор на каталонскиот гигант веќе четри години, но во новата клупска сезона, Барселона на својот дрес ќе го носи новиот клупски спонзор, а тоа е јапонската компанија, Ракутен Пред неколку дена, Саудиска Арабија донесе закон според ...

Турција стационира трупи во Катар

Локално - 11.06.2017

Турција одлучи да стационира трупи во Катар поради одржување на безбедноста откако сојузници на Доха, прекинаа врски со таа држава. – Цел на поставувањето трупи е да се одржува безбедноста и стабилноста во Заливот, изјави министерот за надворешни ...

Државјаните од земјите што ги прекинаа односите со Катар, може да останат во таа држава

Мета - 11.06.2017

На државјаните на земјите што ги прекинаа односите со Катар, ќе им биде дозволено да останат во таа држава, јавуваат странските медиуми. „Доха нема да преземе никакви мерки против оние граѓани што потекнуваат од државите што ги прекинаа или ги ...

Турција стационира трупи во Катар

Вечер Прес - 11.06.2017

Турција одлучи да стационира трупи во Катар поради одржување на безбедноста откако сојузници на Доха, прекинаа врски со таа држава Турција одлучи да стационира трупи во Катар поради одржување на безбедноста откако сојузници на Доха, прекинаа врски ...

Арапски весник: Шест терористички групи, финансирани од Катар, му се закануваат на Бахреин

Либертас - 11.06.2017

– Најголемиот град во Бахреин, Манама, во кој живеат околу 150.000 луѓе или една четвртина од населението во земјата, е под закана од шест терористички организации, финансирани од Катар, тврди арапскиот весник „Ашарк ал-Авсат“.

Како Саудиска Арабија го изигра Доналд Трамп

еМагазин - 11.06.2017

Пренесено од Вашингтон пост - Вашингтон Самоубиствениот бомбашки напад во Манчестер од минатата недела беше уште едно ужасно потсетување дека заканата од радикалниот исламски тероризам останува.

Што ќе прави Катар со нафтата?

Фактор - 11.06.2017

Катарскиот министер за енергетика, Мухамед бин Салин ел Саде изјави дека Катар ќе ја почитува одлуката на ОПЕК за намалување на производството на нафта. Тој вели дека ќе ја почитуваат оваа одлука иако се соочуваат со криза.

Катар: Државјаните на земјите кои ги прекинаа односите можат да останат

Денар - 11.06.2017

На државјаните на земјите кои ги прекинаа односите со Катар, ќе им биде дозволено да останат во таа држава, јавуваат странските медиуми. „Доха нема да преземе никакви мерки против оние граѓани кои потекнуваат од државите кои ги прекинаа или намалија ...

Габриел: Катарската криза би можела да предизвика војна

Алсат-М - 10.06.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел предупреди денеска дека спорот меѓу Катар и останатите арапски држави би можел да доведе до војна, додавајќи дека се уште верува оти постои шанса за смирување на тензиите.

Русија повика на дијалог за катарската криза

Алсат-М - 10.06.2017

Русија денеска повика на дијалог меѓу Катар и неговите соседи во Заливот, ветувајќи помош во посредување за решавање на кризата. – Ги следиме со загриженост информациите за таа ескалација, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ...

Лавров повика на преговори за смирување на ситуацијата околу Катар

Стандард - 10.06.2017

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изрази загриженост пред катарскиот колега шеикот Мохамед Ал Тани од одлуката на арапските земји да ги прекинат односите со Доха и повика на преговори за решавање на кризата, пренесе Ројтерс.

Москва повика на дијалог меѓу Катар и неговите соседи

Нетпрес - 10.06.2017

Русија во саботата повика на дијалог меѓу Катар и соседните сунитски земји во Персискиот залив, нудејќи дипломатско посредување во разрешување на растечката криза, во текот на средбата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров со ...

Земјата во која доколку носите дрес на Барса, може да добиете голема казна

Спортклуб - 10.06.2017

Неверојатна казна може да добиете доколку во Саудиска Арабија, односно во дел од неа, доколку носите дрес на Барселона. Оваа недела, Саудиска Арабија стартуваше дипломатски односи со Катар, на кои многумина ги обвинуваат за финансиски малверзации и ...

15 години затвор ако го носите дресот на Барселона во…

Стандард - 10.06.2017

Навистина неверојатна казна може да добиете ако ве фатат како го носите дресот на Барселона во Саудиска Арабија. Всушност, Саудиска Арабија оваа недела ги прекина дипломатските односи со Катар кој многумина го обвинуваат за финансирање и поддршка на ...

Дресот на Барселона забранет во С. Арабија: Казни до 150.000 евра и 15 години затвор

Gol.mk - 10.06.2017

Поради продолжувањето на соработката на Барселона со „Qatar Airways“, Саудиска Арабија реши да стави забрана за носење на дресови во нивната држава. Поради тензиите меѓу двете земји казните за носење на дрес од Меси, Нејмар или друг фудбалер од ...

Габриел: Катарската криза би можела да предизвика војна

+инфо - 10.06.2017

Постои опасност дека овој спор би можел да предизвика војна, истакна Габриел за весникот „Франкфуртер алгемајне зонтагсцајтунг“. Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел предупреди денеска дека спорот меѓу Катар и останатите арапски ...

Габриел: Катарската криза може да предизвика војна во Заливот

Макфакс - 10.06.2017

Германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел денеска предупреди дека спорот меѓу Катар и другите арапски држави може да доведе до војна, додавајќи дека се уште верува дека има шанса да се смират тензиите.

Катар бара спас во Москва – Лавров: Ние сме загрижени!

Макфакс - 10.06.2017

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Русија е загрижена од ескалацијата на дипломатските односи меѓу арапските земји со Катар. Се наведува дека ова Лавров го изјавил на почетокот на разговорите со катарскиот министер за ...

Габриел: Конфликтот околу Катар може да ескалира во војна

Стандард - 10.06.2017

Германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел призна дека конфликтот околу Катар може да ескалира во војна. Тој ова го изјави во интервју за весникот. „Frankfurter Allgemeine Zeitung“.

Бизарно: Со закон за дрес на Барселона – 15 години затвор

Нетпрес - 10.06.2017

Саудиските власти донесоа неверојатен закон според кој се заканува до 15 години затвор и 150.000 евра казна доколку во оваа земја некој облече дрес на каталонскиот фудбалски гигант Барселона.

Габриел предупредува на можна војна во Заливот, Ердоган повика кризата да биде решена до крајот на Рамазан

Нетпрес - 10.06.2017

Кризата меѓу сунитските арапски земји од Персискиот залив и малиот емират Катар кој е обвинет за поддршка на тероризмот би можела да заврши со војна, предупреди во саботата германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел, иако смета дека ...

Русија повика на дијалог за катарската криза

Сител - 10.06.2017

Русија денеска повика на дијалог меѓу Катар и неговите соседи во Заливот, ветувајќи помош во посредување за решавање на кризата. - Ги следиме со загриженост информациите за таа ескалација, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ...

Нигер го отповика својот амбасадор од Катар во знак на солидарност со арапските држави

А1 On - 10.06.2017

Властите во Нигер соопштија денеска дека го отповикале својот амбасадор во Доха во знак на солидарност со арапските држави, кои ги прекинаа одоносите со Катар, обвинувајќи го за финансирање на вооружени исламистички групи и поддршка на Иран.

Катар го отфрла обвиненијата дека поддржува терористички организации

Курир - 10.06.2017

Катар денеска ги отфрли како неосновани обвиненијата, кои се наведени списокот, што го објави Саудиска Арабија и нејзините сојузници. На спискот се наведени лица и организации поврзани со тероризам, за кои се тврди дека ужуваат поддршка од Доха.

Русија повика на дијалог за катарската криза

А1 On - 10.06.2017

Русија денеска повика на дијалог меѓу Катар и неговите соседи во Заливот, ветувајќи помош во посредување за решавање на кризата. – Ги следиме со загриженост информациите за таа ескалација, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ...

Русија повика на дијалог за катарската криза

+инфо - 10.06.2017

Ги следиме со загриженост информациите за таа ескалација, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Русија денеска повика на дијалог меѓу Катар и неговите соседи во Заливот, ветувајќи помош во посредување за решавање на кризата.

Нигер го отповика својот амбасадор од Катар во знак на солидарност со арапските држави

Сител - 10.06.2017

Властите во Нигер соопштија денеска дека го отповикале својот амбасадор во Доха во знак на солидарност со арапските држави, кои ги прекинаа одоносите со Катар, обвинувајќи го за финансирање на вооружени исламистички групи и поддршка на Иран.

Габриел: Катарската криза би можела да предизвика војна

А1 On - 10.06.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел предупреди денеска дека спорот меѓу Катар и останатите арапски држави би можел да доведе до војна, додавајќи дека се уште верува оти постои шанса за смирување на тензиите.

Арапски весник: Шест терористички групи, финансирани од Катар, му се закануваат на Бахреин

А1 On - 10.06.2017

Најголемиот град во Бахреин, Манама, во кој живеат околу 150.000 луѓе или една четвртина од населението во земјата, е под закана од шест терористички организации, финансирани од Катар, тврди арапскиот весник „Ашарк ал-Авсат“.

Фудбалерите на Саудиска Арабија не го почитуваа едноминутното молчење во чест на жртвите во Лондон

Курир - 10.06.2017

Фудбалерите на Саудиска Арабија не го почитуваа едноминутното молчење во чест на жртвите од терористичкиот напад на Мостот Лондон во саботата на натпреварот од квалификациите за Светското првенство во 2018. година.

Саудијците се извинија: Не знаевме за таа традиција

Екипа - 10.06.2017

Репрезентативците на Саудиска Арабија го навлекоа бесот на светската јавност откако не ја испочитуваа минутата молчење пред квалификацискиот натпревар со Австралија, во чест на жртвите на терористичките напади во Лондон.

Трамп го повика Катар да престане да го финансира тероризмот

Р.С.Европа - 10.06.2017

Претседателот на САД, Доналд Трамп го засили притисокот врз Катар, по сигналите на државите во Заливот за наводно финансирање на екстремисти. Трамп, говорејќи синоќа на заедничката прес-конференција со романскиот претседател Клаус Јоханис, го ...

Трамп ја поддржи Саудиска Арабија во конфликтот со Катар

Стандард - 10.06.2017

Испраќајќи повторно контрадикторни сигнали кон сојузниците од Персискиот залив, претседателот на САД, Доналд Трамп изјави дека ја поддржува Саудиска Арабија во конфликтот со Катар, соопштува Блумберг.

Катар ѝ благодари на Русија за помошта

Руска реч - 10.06.2017

Министерот за надворешни работи на Катар Мухамед бен Абдураман Ал Тани ѝ изрази благодарност на Русија за помошта откако неколку земји соопштија дека ги прекинуваат дипломатските односи со Доха.

Саудиска Арабија и Бахреин ги поздравија барањето на Трамп до Катар

Нетпрес - 10.06.2017

Саудиска Арабија и Бахреин ги поздравија во саботата барањето на американскиот претседател Доналд Трамп упатен до Катар да престане да го поддржува тероризмот, но не одговорија на повиците од Стејт департментот да го намалат притисокот врз овој мал ...

Русија повика на дијалог за катарската криза

Курир - 10.06.2017

Русија денеска повика на дијалог меѓу Катар и неговите соседи во Заливот, ветувајќи помош во посредување за решавање на кризата. – Ги следиме со загриженост информациите за таа ескалација, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ...

Шест терористички групи, финансирани од Катар, му се закануваат на Бахреин

Локално - 10.06.2017

Најголемиот град во Бахреин, Манама, во кој живеат околу 150.000 луѓе или една четвртина од населението во земјата, е под закана од шест терористички организации, финансирани од Катар, тврди арапскиот весник „Ашарк ал-Авсат“.

Габриел: Заострувањето во Заливот е драматично

Фактор - 10.06.2017

Спорот меѓу Катар и останатите арапски држави би можел да доведе до војна, вели германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел. Тој верува дека постои шанса за смирување на тензиите.

Русија повика на дијалог за катарската криза

Република - 10.06.2017

Русија денеска повика на дијалог меѓу Катар и неговите соседи во Заливот, ветувајќи помош во посредување за решавање на кризата. ­ -Ги следиме со загриженост информациите за таа ескалација- изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ...

Габриел: Катарската криза би можела да предизвика војна

Локално - 10.06.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел предупреди денеска дека спорот меѓу Катар и останатите арапски држави би можел да доведе до војна, додавајќи дека се уште верува оти постои шанса за смирување на тензиите.

Темпирана бомба на Блискиот исток: Судир на интереси, пари и големи сили: Кој ќе победи?

Точка - 10.06.2017

Се мириса на крвава муслиманска војна на Блискиот исток со Иран и Турција од една, и Саудиска Арабија од друга страна, која нема да биде сама. Веста за изненадната изолација на Катар ја засенил уште помалку очекуваниот терористички напад на ИСИС на ...

Трамп со порака до Катар: Престанете да го финансирате тероризмот!

Точка - 10.06.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа го повика емиратот Катар кој што е во дипломатски спор со соседните земји во Персискиот залив да ја реши кризата така што ќе сопре да го финансира тероризмот.

Турција распоредува сили во Катар

Република - 10.06.2017

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу рече дека Турција решила да стационира трупи во база во Катар, како вели, за одржување на безбедноста откако сојузниците ги прекинаа сите врски со таа држава.

Германија предупредува: Катарската криза би можела да предизвика војна

еМагазин - 10.06.2017

Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел предупреди денеска дека спорот меѓу Катар и останатите арапски држави би можел да доведе до војна, додавајќи дека се уште верува оти постои шанса за смирување на тензиите.

Турција распоредува војска во Катар - која им е целта?

Фактор - 10.06.2017

Шефот на дипломатијата на Турција, Мевлут Чавушоглу рече дека Турција решила да стационира трупи во база во Катар. Тој додава дека ова се прави за одржување на безбедноста откако сојузниците ги прекинаа сите врски со таа држава.

Габриел: Катарската криза би можела да предизвика војна...

Н.Македонија - 10.06.2017

Габриел: Катарската криза би можела да предизвика војна Германскиот министер за надворешни работи Зигмар Габриел предупреди денеска дека спорот меѓу Катар и останатите арапски држави би можел да доведе до војна, додавајќи дека се уште верува оти ...

Русија вети помош за решавање на катарската криза...

Н.Македонија - 10.06.2017

Русија вети помош за решавање на катарската криза Русија денеска повика на дијалог меѓу Катар и неговите соседи во Заливот, ветувајќи помош во посредување за решавање на кризата. - Ги следиме со загриженост информациите за таа ескалација - изјави ...

Нигер отповика амбасадор од Катар во знак на солидарност со арапските држави...

Н.Македонија - 10.06.2017

Нигер отповика амбасадор од Катар во знак на солидарност со арапските држави Властите во Нигер соопштија денеска дека го отповикале својот амбасадор во Доха во знак на солидарност со арапските држави, кои ги прекинаа одоносите со Катар, обвинувајќи ...

Шест терористички групи, финансирани од Катар, му се закануваат на Бахреин...

Н.Македонија - 10.06.2017

Шест терористички групи, финансирани од Катар, му се закануваат на Бахреин Најголемиот град во Бахреин, Манама, во кој живеат околу 150.000 луѓе или една четвртина од населението во земјата, е под закана од шест терористички организации, финансирани ...

Катар: „Расположението е многу опуштено“

Deutsche Welle - 09.06.2017

Од понеделникот Катар е изолиран од своите соседи. Како се одразува изолацијата врз секојдневието на луѓето во Емиратот? За Дојче веле известува Катрин Лемке, која живее во Доха. Дојче веле: Како ја примија изолацијата жителите на Катар? Катрин ...

Четири арапски земји објавија список со лица и организации поврзани со Катар и тероризмот

24 Вести - 09.06.2017

Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин објавија заедничко коминике со вкупно наброени 59 физички лица и 12 организации, кои, според нив, се стационирани или финансирани од Катар, и се поврзани со тероризам - Катар ги отфрли ...

Катар ги отфрли обвиненијата дека поддржува организации кои се поврзани со тероризам

Алсат-М - 09.06.2017

Катар денеска ги отфрли како неосновани обвиненијата, кои се наведени списокот, што го објави Саудиска Арабија и нејзините сојузници. На спискот се наведени лица и организации поврзани со тероризам, за кои се тврди дека ужуваат поддршка од Доха.

Ердоган ја одобри одлуката на Парламентот за распоредување турски воени сили во Катар

Телма - 09.06.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја одобри одлуката на Парламентот за распоредување турски воени сили во Катар, што претставува знак за поддршка за земјата од Персискиот Залив која е исправена пред изолација од другите арапски држави заради ...

Четири арапски земји објавија список со лица и организации поврзани со Катар и тероризмот

Телма - 09.06.2017

Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин објавија заедничко коминике со вкупно наброени 59 физички лица и 12 организации, кои, според нив, се стационирани во Катар или финансирани од Катар, и се поврзани со тероризам.

Емирот на Катар го одби Трамп, следува состанок во Москва

Канал5 - 09.06.2017

Емирот на Катар, шеикот Тамим бин Хамад ел Тани нема намера да патува во Вашингтон по поканата од американскиот претседател Доналд Трамп, јавува „Ројтерс“. „Емирот нема намера да го напушти Катар, се додека државата се наоѓа под блокада“ – изјави ...

Додека другите му го вртат грбот на Катар, Ердоган ја зајакнува соработката

Канал5 - 09.06.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска одобри закон за зајакнување на воената соработка со Катар, во знак на поддршка на Доха во спорот со арапските земји во регионот. Законот предвидува распоредување на турски војници и соработка во ...

ЖИВА СРАМОТА: Додека сите оддаваа почит на жртвите, Саудијците без срам се загреваа (ВИДЕО)

Gol.mk - 09.06.2017

Фудбалерите на Саудиска Арабија пред почетокот на квалификацискиот натпревар против Австралија одбија да оддадат едноминутно молчење во чест на жртвите на последните терористички напади во Лондон, во кои животот го загубија и двајца туристи од ...

Саудиците се извинија бидејќи не ја испочитуваа минутата молк

SportSport - 09.06.2017

Фудбалската федерација на Саудиска Арабија испрати официјално извинување поради тоа што фудбалерите на оваа земја не ја испочитуваа минутата молк, пред мечот со Австралија. Играчите на Саудиска Арабија не застанаа мирно, туку се загреваа на теренот, ...

Ердоган ја одобри одлуката на Парламентот за распоредување турски воени сили во Катар

Сител - 09.06.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја одобри одлуката на Парламентот за распоредување турски воени сили во Катар, што претставува знак за поддршка за земјата од Персискиот Залив која е исправена пред изолација од другите арапски држави заради ...

Ердоган ја одобри одлуката на Парламентот за распоредување турски воени сили во Катар

+инфо - 09.06.2017

Ердоган доцна синоќа ја ратификувал и спогодбата меѓу Турција и Катар за соработка во воената обука. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја одобри одлуката на Парламентот за распоредување турски воени сили во Катар, што претставува знак за ...

Саудиска Арабија се извини за вчерашниот инцидент на мечот против Австралија

Стандард - 09.06.2017

Фудбалската федерација на Саудиска Арабија поднесе извинување на семејствата на загинатите при терористичките напади во Лондон. Причината е дека играчите на националниот тим на земјата одлучија да не задржат минута молчење пред светскиот ...

Саудиска Арабија и сојузниците објавија список на терористи кои ги поддржува Катар

Нетпрес - 09.06.2017

Саудиска Арабија и сојузниците кои ги прекинаа допломатските односи со Катар, објавија во петокот листа со имиња на поединци и организации поврзани со терористичките активности кои ги поддржуваат Катар кој веднаш овој список го нарече невтемелен.

Четири арапски земји објавија список со лица и организации поврзани со Катар и тероризмот

МРТ - 09.06.2017

На списокот фигурираат духовниот лидер на организацијата „Муслиманско братство“, Јусеф ал Карадави и добротворните фондации „Катар чарити“ и „Еид чарити“... Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин објавија заеднички список со ...

Додека другите му вртат грб на Катар, Ердоган ја зајакнува соработката

Макфакс - 09.06.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска одобри закон за зјакнување на воената соработка со Катар, во знак на поддршка во спорот со арапските земји во регионот. Законот кој предвидува распоредување на турски војници и соработка во воената ...

Турција распоредува војници во Катар

Нетпрес - 09.06.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го одобри законот за распоредување турски војници во Катар, давајќи ѝ поддршка на оваа земја во Персискиот залив којашто претходно седмицава е изолирана од другите сунитски муслимански земји во регионот кои ...

Ердоган ја одобри одлуката на Парламентот за распоредување турски воени сили во Катар

А1 On - 09.06.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја одобри одлуката на Парламентот за распоредување турски воени сили во Катар, што претставува знак за поддршка за земјата од Персискиот Залив која е исправена пред изолација од другите арапски држави заради ...

Саудиска Арабија излезе со објаснување за срамниот чин кој го потресе цел свет

Дерби - 09.06.2017

Чинот на репрезентативците на Саудиска Арабија за време на вчерашниот пријателски меч со Австралија наиде на огромна осуда од целокупната светска спортска јавност, од едноставна причина што фудбалерите на оваа земја не го испочитуваа протоколот за ...

Катар го отфрли обвиненијата дека поддржува организации кои се поврзани со тероризам

+инфо - 09.06.2017

Катар денеска ги отфрли како неосновани обвиненијата, кои се наведени списокот, што го објави Саудиска Арабија и нејзините сојузници. Катар денеска ги отфрли како неосновани обвиненијата, кои се наведени списокот, што го објави Саудиска Арабија и ...

Фудбалскиот сојуз на Саудиска Арабија се извини што играчите не го испочитуваа едниоминутниот молк

Спортски - 09.06.2017

Официјалните лица на Фудбалскиот сојуз на Саудиска Арабија јавно се извинија откако нивниот државен тим не го испочитува едноминутниот молк во чест на жртвите на терористичкиот напад на лондонскиот мост.

Повторно ли е целта Турција?

А1 On - 09.06.2017

Хабертурк – Анкара Откако скоро сите земји од Пресискиот Залив, а згора на се и Египет, преземаа дејствија против Катар, сите многу се изненадија. Не сакам да ги повторувам подробностите во случај дека сте дозналесе за нив од весниците и од интернет.

ФИФА одби да ја казни Саудиска Арабија за непочитувањето на минута молк за жртвите во Лондон

МКД - 09.06.2017

Саудиска Арабија нема да сноси последици поради срамниот однос кој го имаа фудбалерите од оваа земја на пријателскиот меч во Австралија кога одбија да испочитуваат минута молчење за жртвите од терористичките напади во Лондон.

Саудијците се извинија: Не ги поддржуваме терористите!

Gol.mk - 09.06.2017

Фудбалскиот сојуз на Саудиска Арабија се извини за недоличното однесување на своите репрезентативци, кои пред почетокот на мечот со Австралија одбија да учествуваат во едноминутното молчење.

Четири арапски земји објавија список со лица и организации поврзани со Катар и тероризмот

Курир - 09.06.2017

Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин објавија заедничко коминике со вкупно наброени 59 физички лица и 12 организации, кои, според нив, се стационирани во Катар или финансирани од Катар, и се поврзани со тероризам, пренесе ...

Саудијците се извинија за срамното однесување на фудбалерите

Макфакс - 09.06.2017

Фудбалскиот сојуз на Саудиска Арабија се извини поради навредата што ја предизвикаа кога неговите репрезентативци пред натпреварот во Австралија одбија да учествуваат во едноминутното молчење, како почит кон загинатите од терористичкиот напад во ...

Додека другите му вртат грб на Катар, Ердоган ја зајакнува соработката

Кајгана - 09.06.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска одобри закон за зајакнување на воената соработка со Катар, во знак на поддршка во спорот со арапските земји во регионот. Законот кој предвидува распоредување на турски војници и соработка во воената ...

Ердоган одобри закон за распоредување на турски војници во Катар

Слободен Печат - 09.06.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска одобри закон со кој се овозможува распоредување турски сили во Катар, по што законот е објавен во Службен весник, јави Турската радио-телевизија.

Четири арапски земји објавија список со лица и организации поврзани со Катар и тероризмот

+инфо - 09.06.2017

Четирите земји посочуваат дека овој список го изготвиле заради своите ветувања дека ќе се борат со тероризмот. Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин објавија заедничко коминике со вкупно наброени 59 физички лица и 12 ...

Катар го отфрли обвиненијата дека поддржува организации кои се поврзани со тероризам

А1 On - 09.06.2017

Катар денеска ги отфрли како неосновани обвиненијата, кои се наведени списокот, што го објави Саудиска Арабија и нејзините сојузници. На спискот се наведени лица и организации поврзани со тероризам, за кои се тврди дека ужуваат поддршка од Доха.

Сојузот на Саудиска Арабија се извини што играчите не го испочитуваа едниоминутниот молк

Таратур - 09.06.2017

Официјалните лица на Фудбалскиот сојуз на Саудиска Арабија јавно се извинија откако нивниот државен тим не го испочитува едноминутниот молк во чест на жртвите на терористичкиот напад на лондонскиот мост.

Ердоган ја одобри одлуката за распоредување турска војска во Катар

Р.С.Европа - 09.06.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја одобри одлуката на Парламентот за распоредување турски воени сили во Катар, што претставува знак за поддршка за земјата од Персискиот Залив која е исправена пред изолација од другите арапски држави заради ...

Берлин во дипломатска офанзива за смирувањње на кризата со Катар

+инфо - 09.06.2017

По средбата со Ал Тани, Габриел повика на укинување на забраната за прелети за катарските патнички авиони. Германија ќе биде еден од главните медијатори во надминување на дипломатската криза предизвикана од одлуката на Саудиска Арабија, Обединетите ...

Берлин во дипломатска офанзива за смирувањње на кризата со Катар

Курир - 09.06.2017

Германија ќе биде еден од главните медијатори во надминување на дипломатската криза предизвикана од одлуката на Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Египет и Бахреин за прекин дипломатските, трговските и сообраќајните врски со Катар.

Берлин во дипломатска офанзива за смирувањње на кризата со Катар

А1 On - 09.06.2017

Германија ќе биде еден од главните медијатори во надминување на дипломатската криза предизвикана од одлуката на Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Египет и Бахреин за прекин дипломатските, трговските и сообраќајните врски со Катар.

Четири арапски земји објавија список со лица и организации поврзани со Катар и тероризмот

А1 On - 09.06.2017

Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин објавија заедничко коминике со вкупно наброени 59 физички лица и 12 организации, кои, според нив, се стационирани во Катар или финансирани од Катар и се поврзани со тероризам, пренесе ...

Четири арапски земји објавија список со лица и организации поврзани со Катар и тероризмот

Сител - 09.06.2017

Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин објавија заедничко коминике со вкупно наброени 59 физички лица и 12 организации, кои, според нив, се стационирани во Катар или финансирани од Катар, и се поврзани со тероризам, пренесе ...

Ердоган ја одобри одлуката на Парламентот за распоредување турски воени сили во Катар

еМагазин - 09.06.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја одобри одлуката на Парламентот за распоредување турски воени сили во Катар, што претставува знак за поддршка за земјата од Персискиот Залив која е исправена пред изолација од другите арапски држави заради ...

Турција распоредува војници во Катар

Точка - 09.06.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган го одобри законот за распоредување турски војници во Катар, давајќи ѝ поддршка на оваа земја во Персискиот залив којашто претходно седмицава е изолирана од другите сунитски муслимански земји во регионот кои ...

Над 4.500 македонски граѓани се во Катар, никој не се пожалил, МНР апелира да се информира пред да се замине таму

Скопје инфо - 09.06.2017

Околу 4.500 македонски граѓани, претежно млади, во моментов се на привремена работа во Катар, држава која од почетокот неделава е под блокада на земјите од Перскискиот Залив. Кризата почна на 4 овој месец кога повеќе заливски држави ги прекинаа ...

Берлин во дипломатска офанзива за смирувањње на кризата со Катар

Либертас - 09.06.2017

Германија ќе биде еден од главните медијатори во надминување на дипломатската криза предизвикана од одлуката на Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Египет и Бахреин за прекин дипломатските, трговските и сообраќајните врски со Катар.

Бахреин со закана до Катар: Мора да се дистанцирате од нашиот најголем непријател - Иран

Точка - 09.06.2017

Шефот на бахреинската дипломатија на некој начин го откри главниот извор на проблемите околу големата политичка криза во Заливот. Бахреинскиот министер за надворешни работи, Шеик Калид бин Ахмед ал-Калифа упати нова закана до Катар, барајќи од ...

„Расположението е многу опуштено“ – како живее Катар по изолацијата

Либертас - 09.06.2017

Од понеделникот Катар е изолиран од своите соседи. Како се одразува изолацијата врз секојдневието на луѓето во Емиратот? За Дојче веле известува Катрин Лемке, која живее во Доха. Дојче веле: Како ја примија изолацијата жителите на Катар? Катрин ...

Ердоган одобри закон за распоредување на турски војници во Катар

Локално - 09.06.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска одобри закон со кој се овозможува распоредување турски сили во Катар, по што законот е објавен во Службен весник, јави Турската радио-телевизија.

Турција има војници во Катар

Локално - 09.06.2017

Турција ќе распореди свои војници во Катар , јави РТ. Ова стана јасно откако претседателот Реџеп Ердоган ги потпиша прифатените договори, претходно од парламентот на земјата . Турската војска ќе бидат со вежбање и помошна мисија.

Четири арапски земји објавија список со лица и организации поврзани со Катар и тероризмот

Пулс24 - 09.06.2017

Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин објавија заедничко коминике со вкупно наброени 59 физички лица и 12 организации, кои, според нив, се стационирани во Катар или финансирани од Катар, и се поврзани со тероризам, пренесе ...

Четири арапски земји објавија лица и организации поврзани со Катар и тероризмот

Република - 09.06.2017

Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин објавија заедничко коминике со вкупно наброени 59 физички лица и 12 организации, кои, според нив, се стационирани во Катар или финансирани од Катар, и се поврзани со тероризам, пренесе ...

МАКЕДОНЦИ РАСКАЖУВААТ: Еве како е сега во Катар

Фактор - 09.06.2017

Македонци кои се на работа во Катар, во време кога земјата се соочува со изолација од повеќе арапски земји, велат дека животот таму функционира нормално. Иако имаше најави дека Катар има залихи храна за месец дена, Македонка која веќе две години е ...

Саудиска Арабија излезе со објаснување за срамниот чин кој го потресе цел свет

Точка - 09.06.2017

Чинот на репрезентативците на Саудиска Арабија за време на вчерашниот пријателски меч со Австралија наиде на огромна осуда од целокупната светска спортска јавност, од едноставна причина што фудбалерите на оваа земја не го испочитуваа протоколот за ...

Четири арапски земји објавија список со лица и организации поврзани со Катар и тероризмот

еМагазин - 09.06.2017

Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин објавија заедничко коминике со вкупно наброени 59 физички лица и 12 организации, кои, според нив, се стационирани во Катар или финансирани од Катар, и се поврзани со тероризам, пренесе ...

Саудиска Арабија и сојузниците објавија список на терористи кои ги поддржува Катар

Точка - 09.06.2017

Саудиска Арабија и сојузниците кои ги прекинаа допломатските односи со Катар, објавија во петокот листа со имиња на поединци и организации поврзани со терористичките активности кои ги поддржуваат Катар кој веднаш овој список го нарече невтемелен.

Катарските власти тврдат дека не поддржуваат терористи

Фактор - 09.06.2017

Катар негира дека е поврзан и поддржува тероризам. Земјата денеска ги отфрли како неосновани обвиненијата, кои се спомнати во списокот, што го објави Саудиска Арабија и нејзините сојузници.

Арапските земји ги проширија санцкиите поради спорот со Доха

Локално - 09.06.2017

Група арапски земји стави 12 организации и 59 поединци на листа на санкции поради наводната поддршка на тероризмот и поврзаноста со Катар. Одлуката за санкциите, која е соопштена утринава во Ријад, дополнително го изолира Катар, кој е обвинет за ...

Арапските земји воведоа санкции за организации и лица поврзани со Катар

Мета - 09.06.2017

Група арапски земји стави 12 организации и 59 поединци на листа на санкции поради наводната поддршка на тероризмот и поврзаноста со Катар. Одлуката за санкциите, која е соопштена утринава во Ријад, дополнително го изолира Катар, кој е обвинет за ...

Во Катар работат 4.500 Македонци, засега никој не планира да се врати дома

еМагазин - 09.06.2017

Околу 4.500 македонски граѓани, претежно млади, во моментов се на привремена работа во Катар, држава која од почетокот неделава е под блокада на земјите од Перскискиот Залив, информираат од агенциите кои посредуваат за вработување во таа земја.

Катар ги отфрла обвиненијата дека поддржува организации кои се поврзани со тероризам

еМагазин - 09.06.2017

​Катар денеска ги отфрли како неосновани обвиненијата, кои се наведени списокот, што го објави Саудиска Арабија и нејзините сојузници. На спискот се наведени лица и организации поврзани со тероризам, за кои се тврди дека ужуваат поддршка од Доха.

Саудиска Арабија и сојузниците објавија список на терористи кои ги поддржува Катар

Тера - 09.06.2017

аудиска Арабија и сојузниците кои ги прекинаа допломатските односи со Катар, објавија во петокот листа со имиња на поединци и организации поврзани со терористичките активности кои ги поддржуваат Катар кој веднаш овој список го нарече невтемелен.

Бура во заливот: Катарскиот емир го одбил Трамп и го праќа шефот на дипломатијата во Москва

Точка - 09.06.2017

Катарскиот емир, шеик Тамим бин Хамад ал Тами, нема намера да патува во Вашингтон на повик на американскиот претседател Доналд Трамп. "Емирот нема намера да го напушти Катар, се додека државата се наоѓа во блокада", рекол изворот за Reuters .

Саудиска Арабија излезе со своја верзија за срамниот чин кој го потресе светот

Република - 09.06.2017

Чинот на репрезентативците на Саудиска Арабија за време на вчерашниот квалификациски меч за Светското првенство со Австралија наиде на огромна осуда од целокупната светска спортска јавност, од едноставна причина што фудбалерите на оваа земја не го ...

Ердоган одобри закон за распоредување на турски војници во Катар

Мета - 09.06.2017

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска одобри закон со кој се овозможува распоредување турски сили во Катар, по што законот е објавен во Службен весник, јави Турската радио-телевизија.

Ердоган ја одобри одлуката на Парламентот за распоредување турски воени сили во Катар

Либертас - 09.06.2017

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ја одобри одлуката на Парламентот за распоредување турски воени сили во Катар, што претставува знак за поддршка за земјата од Персискиот Залив која е исправена пред изолација од другите арапски држави заради ...

Што се крие зад изолацијата на Катар...

Н.Македонија - 09.06.2017

Катар, кој е домаќин на американска база од која САД ги извршуваат воздушните операции на Блискиот Исток, долго ги лути своите соседи. Како лидер во извозот на течен природен гас, Катар го користи своето огромно богатство за да го зголеми ...

Катар ги отфрли обвиненијата дека поддржува организации кои се поврзани со тероризам ...

Н.Македонија - 09.06.2017

Катар ги отфрли обвиненијата дека поддржува организации кои се поврзани со тероризам Катар денеска ги отфрли како неосновани обвиненијата, кои се наведени списокот, што го објави Саудиска Арабија и нејзините сојузници.

Берлин во дипломатска офанзива за смирување на кризата со Катар...

Н.Македонија - 09.06.2017

Берлин во дипломатска офанзива за смирувањње на кризата со Катар Германија ќе биде еден од главните медијатори во надминување на дипломатската криза предизвикана од одлуката на Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Египет и Бахреин за ...

Објавен список со лица и организации поврзани со Катар и тероризмот...

Н.Македонија - 09.06.2017

Објавен список со лица и организации поврзани со Катар и тероризмот Саудиска Арабија, Египет, Обединетите Арапски Емирати и Бахреин објавија заедничко коминике со вкупно наброени 59 физички лица и 12 организации, кои, според нив, се стационирани во ...

Како една од најбогатите држави западна во спиралата на смртта?

Денар - 09.06.2017

Прекинати им се сообраќајните врски со што се стопира протокот на стока, a граѓаните се грижат затоа што полиците во продавниците веќе се полупразни… А минаа само неколку денови по објавувањето на лошите вести.

Турција ќе испрати војска на Катар

Канал5 - 08.06.2017

Турција одлучи да испрати војска во Катар и вети храна и вода за земјата која е соочена со целосна изолација од останатиот арапски свет. Пратениците на владејачката партија на правдата и развојот гласаа „за“ распоредување војници во Катар.

ИЗОЛАЦИЈА НА КАТАР: Не ве сакаме зашто вооружувате терористи

Вест - 08.06.2017

Kатарци имаат рок од 14 дена да ја напуштат Саудиска Арабија, а дипломатите имаат рок од 48 часа да си заминат од Катар Бахреин, Саудиска Арабија, Египет, Соединетите арапски емирати, Малдиви, Либија и Јемен, одлучија да ги суспендираат односите со ...

Арапските земји го “уценуваат“ Катар: Подготвуваат список со услови

Канал5 - 08.06.2017

Водечките арапски држави составуваат листа на барања кои Катар мора да ги исполни за дипломатските и економските односи се вратат на нормално ниво. Како што наведува „Вол стрит џурнал“ дел од списокот со условите го дознале од арапските и ...

Во Катар 4500 Македонци живеат безбедно

Вест - 08.06.2017

МНР повикува оние кои имаат проблеми да се јават кај нив или во нашата амбасада во Доха, додека пак агентите кои посредуваат за вработување во Катар, посочуваат дека летовите се преку Истанбул, што е поволно, зашто Турција го поддржува Катар Околу ...

Макрон повика на дијалог за надминување на кризата со Катар

Телма - 08.06.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон телефонски разговарал со лидерите на Катар, Иран и Саудиска Арабија и повикал на дијалог за нејзино надминување. Тој ја истакнал посветеноста за зачувувањето на стабилноста во регионот и недвосмислената борба ...

Ако Катар ви е во план прво прашајте за картата

Вест - 08.06.2017

Министерството за надворешни работи ги советува сите граѓани на Македонија, пред патување во и од Катар, да го контактираат авио превозникот, да се информираат за можните промени во термините и начинот на нивното патување, a во случај на потреба, да ...

Арапските држави го „уценуваат“ Катар: Подготвуваат листа на услови

МКД - 08.06.2017

Водечките арапски држави изготвуваат листа на барања што Катар мора да ги исполни со цел дипломатските и економските односи да се вратат на нормала. Како што наведува Волстрит џурнал , дел од листата со услови ја дознале од арапските и американските ...

Египет: Да се истражи дали Катар им платил откуп на терористите

Макфакс - 08.06.2017

Египет денеска го повика Советот за безбедност на Обединетите нации да покрене истрага за наводите дека Катар им платил откуп од една милијарда долари на „терористичка група која е активна во Ирак“, за да бидат пуштени киднапираните членови на ...

Саудиците шетаа по теренот за време на минута молчење (Видео)

SportSport - 08.06.2017

Мечот меѓу Австралија и Саудиска Арабија започна со скандал. Пред почетокот на средбата било договорено да иам минута молк, во чест на жртвите кои загинаа во терористичкиот напад во Лондон.

Макрон повика на дијалог за надминување на кризата со Катар

Сител - 08.06.2017

Кувајтскиот емир, шеик Сабах ал Ахмад ал Џабер ас Сабах, си замина од Доха, главниот град на Катар, откако таму за катарската криза разговараше со нејзиниот лидер Тамим бин Хамад Ал Тани, пренесе ТАСС.

МНР: Граѓаните кои патуваат во Катар да се информираат за можните промени

МРТ - 08.06.2017

МНР ги советува македонските граѓани, кои патуваат во Катар да се информираат за можните промени и за начинот на нивното патување, поради дипломатската криза што настана помеѓу неколку арапски земји од регионот на Персискиот залив...

Макрон повика на дијалог за надминување на кризата со Катар

А1 On - 08.06.2017

Кувајтскиот емир, шеик Сабах ал Ахмад ал Џабер ас Сабах, си замина од Доха, главниот град на Катар, откако таму за катарската криза разговараше со нејзиниот лидер Тамим бин Хамад Ал Тани, пренесе ТАСС.

Катар го најави прелиминарниот извештај од истрагата за кибер-нападите во КНА

+инфо - 08.06.2017

Телевизијата „Си-Ен-Ен“ јави дека кибер-нападите биле извршени од страна на руски хакери. Катар ги најави прелиминарните резултати од истрагата за кибер-нападите во државната информативна агенција КНА, кои станаа причина за спорот со неговите тројца ...

Катар го најави прелиминарниот извештај од истрагата за кибер-нападите во КНА

Сител - 08.06.2017

Катар ги најави прелиминарните резултати од истрагата за кибер-нападите во државната информативна агенција КНА, кои станаа причина за спорот со неговите тројца соседи од Заливот и со Египет, без притоа да ги идентификува извршителите.

Хрватска ќе претрпи загуби поради блокадата на Катар

+инфо - 08.06.2017

Хрватска во последните години ја разви економската соработка со Катар, па лани трговската размена достигна 60 милиони долари. Кризата на Блискиот исток каде речиси сите арапски земји го блокираа Катар политички, економски и сообраќајно, може да има ...

Макрон повика на дијалог за надминување на кризата со Катар

+инфо - 08.06.2017

Лидерот на Кувајт во Доха пристигна од ОАЕ, каде вчера за кризата разговараше со локалните лидери. Ден пред тоа тој беше и во Саудиска Арабија. Кувајтскиот емир, шеик Сабах ал Ахмад ал Џабер ас Сабах, си замина од Доха, главниот град на Катар, ...

Катар наспроти Саудиска Арабија: како ќе реагира Русија на новиот конфликт?

Руска реч - 08.06.2017

На 5 јуни шест држави одеднаш ги прекинаа односите со Катар, во обид да го изолираат од арапскиот свет. Руски експерти сметаат дека Русија не смее да зазема одредена страна во конфликтот - Москва има комплексни односи како со Катар, така и со ...

Макрон повика на дијалог за надминување на катарската криза

МРТ - 08.06.2017

Француските медиуми пренесоа дека францускиот претседател Макрон телефонски разговарал со лидерите од регионот и повикал на дијалог за нејзино надминување. Кувајтскиот Емир, Шеик Ас Сабах, си замина од главниот град на Катар, откако таму за ...

Турција испраќа војска во Катар, откако Ердоган не ја поддржа изолацијата на Доха

МКД - 08.06.2017

Турција вчера одлучи да испрати војска во Катар и вети храна и вода за земјата од Персискиот Залив која е соочена со изолација и закани од страна на моќните блискоисточни соседи. Пратениците на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) и ...

Катар го најави прелиминарниот извештај од истрагата за кибер-нападите во КНА

А1 On - 08.06.2017

Катар ги најави прелиминарните резултати од истрагата за кибер-нападите во државната информативна агенција КНА, кои станаа причина за спорот со неговите тројца соседи од Заливот и со Египет, без притоа да ги идентификува извршителите.

Видео: Светот шокиран поради овој неспортски потег!

Таратур - 08.06.2017

Репрезентацијата на Австралија денес на домашен теренја совлада Саудиска Арабија со 3:2 во оквирот на квалификациите за Светското првенство во 2018 година. Покрај очекуваната победа на Австралија и 5-те видени голови, спортскиот свет остана шокиран ...

Катар тврди дека бил хакиран од април

Макфакс - 08.06.2017

Катар ги објави првичните резултати од истрагата за хакирање на својата новинска агенција, чии наводни вести беа причина за кавгата со земјите од Заливот и Египет, но не откри кој стои зад нападот.

Срамен гест на играчите на Саудиска Арабија, не испочитуваа минута молчење за жртвите во Лондон

24Фудбал - 08.06.2017

На мечот помеѓу Австралија и Саудиска Арабија се случи неочекуван момент кога гостинските фудбалери не изразија минута почит за жртвите од терористичките напади во Лондон. Фудбалерите на Саудиска Арабија се подготвуваа за мечот со Австралија од ...

Заливска криза: Турција испраќа војска во Катар

МРТ - 08.06.2017

Засега не се знае колку турски војници ќе бидат испратени во Катар кој неделава се најде под санкции на регионалните земји предводени од Саудиска Арабија, кои ја обвинуваат официјална доха за поддршка на тероризмот.

СРАМОТА: Минута молчење за жртвите во Лондон, фудбалерите на Саудиска Арабија трчаа по терен

Екипа - 08.06.2017

Фудбалерите на Саудиска Арабија го навлекоа бесот на спортската јавност ширум светот поради својот однос пред почетокот на квалификацискиот натпревар против Австралија. Имено, Австралијците со одобрение на ФИФА решија пред почетниот судиски свиреж ...

Видео: Светот шокиран поради овој неспортски потег!

Спортски - 08.06.2017

Репрезентацијата на Австралија денес на домашен теренја совлада Саудиска Арабија со 3:2 во оквирот на квалификациите за Светското првенство во 2018 година. Покрај очекуваната победа на Австралија и 5-те видени голови, спортскиот свет остана шокиран ...

Саудијците одбија минута молк за жртвите од Лондон

Оff.net - 08.06.2017

Во квалификациите за Светско 2018, Австралија ја пречека Саудиска Арабија и ја победи со 3-2, но резултатот ќе остане во втор план поради скандалот кој го направија ...

Срамно однесување на саудиските фудбалери во Австралија

Макфакс - 08.06.2017

Фудбалерите на Саудиска Арабија ги шокираа Австралијанците и светот за време на квалификацискиот натпревар за Светското првенство во 2018 година, во Аделаида, бидејќи го игнорираа едноминутното молчење за жртвите на тероризмот во Лондон.

Фудбалерите на Саудиска Арабија не испочитуваа минута молчење за жртвите од терористичките напади во Лондон

МКД - 08.06.2017

Играчите на Саудиска Арабија добија свирежи од навивачите на Австралија откако не се поставија прописно во линија кога беше побарана минута молчење за жртвите од терористичките напади во Лондон.

Саудиска Арабија одби да им оддаде почит на жртвите од нападот во Лондон (ВИДЕО)

Стандард - 08.06.2017

Фудбалерите од репрезентацијата на Саудиска Арабија не ја испочитуваа минутата молчење во спомен на жртвите од нападите во Лондон на 7 јуни. Тоа се случи денеска пред почетокот на светскиот квалификациски дуел против Австралија во Аделаида.

Кризата со Катар може да го „спушти на земја“ Qatar Airways

Фактор - 08.06.2017

По избувнатата криза на Блискиот Исток, поради која веќе осум држави (Саудиска Арабија, Бахреин, Египет, ОАЕ, Јемен, Либија, Малдиви и Мавританија) ги прекинаа дипломатските односи со Катар следеше дури затворање на граници.

МНР: Граѓаните да се информираат ако треба да патуваат во и од Катар

Вечер Прес - 08.06.2017

Министерството за надворешни работи ги советува сите граѓани на Македонија, пред патување во и од Катар, да го контактираат авио­ превозникот, да се информираат за можните промени во термините и начинот на нивното патување, a во случај на потреба, ...

Запознајте ја Ангела Николовска, која продава македонски производи во Катар

еМагазин - 08.06.2017

Ангела Николовска, прв пат дошла во Катар во јули 2013 година. Работела во ресторан како менаџер, како што вели за „смешна плата“. „Тоа не ме обесхрабри, баш напротив, ме мотивираше да го искористам својот капацитет и искуството, за да создадам ...

Ердоган: Не ja поддржувам тезата дека Катар го финансира екстремизмот

Локално - 08.06.2017

Не ги оправдувам сомневањата за врски на Катар со тероризмот, играјќи посебна игра, уште не знаеме кој стои зад неа, но не треба да дозволиме зголемување на тензиите и конфликти во регионот, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во ...

Паника во Доха: Дипломатската криза може да го загрорзи одржувањето на Светското првенство во Катар

еМагазин - 08.06.2017

ФИФА е во редовни контакти со катарските ретставници кога станува збор за организација на Светското фудбалско првенство кое треба да биде организирано во оваа земја во 2022 година, откако арапските земји ги прекинаа дипломатските односи со Доха, ...

Катар тврди дека бил хакиран од април

Точка - 08.06.2017

Катар ги објави првичните резултати од истрагата за хакирање на својата новинска агенција, чии наводни вести беа причина за кавгата со земјите од Заливот и Египет, но не откри кој стои зад нападот.

Повторно ли е целта Турција?

Локално - 08.06.2017

Хабертурк – Анкара Откако скоро сите земји од Пресискиот Залив, а згора на се и Египет, преземаа дејствија против Катар, сите многу се изненадија. Не сакам да ги повторувам подробностите во случај дека сте дознале се за нив од весниците и од ...

УЦЕНА И ИЗОЛАЦИЈА: Арапските земји испорачаа услови за Катар

Фактор - 08.06.2017

„Вол стрит џурнал“ објави дел од условите кои ги поставуваат арапските земји за Катар. Се наведува дека Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Египет и нивните сојузници бараат гаранции дека властите во Катар ќе го прекинат финансирањето на ...

Суспендиран бродскиот транспорт кон Катар

Вечер Прес - 08.06.2017

Како што оценува британската агенција, тоа е најнов сигнал на трговскиот притисок на таа земја, откако неколку арапски земји оваа недела ги прекинаа дипломатските врски со Доха. Тајванската поморска логистичка компанија Евергрин и хонкошката ООCL го ...

Кризата на Блискиот исток може да влијае на хрватската економија

Вечер Прес - 08.06.2017

Кризата на Блискиот исток каде речиси сите арапски земји го блокираа Катар политички, економски и сообраќајно, може да има влијание и на хрватската економија. Имено, Хрватска во последните години ја разви економската соработка со Катар, па лани ...

Опасно врие на Блискиот исток: Турција праќа војска во Катар како поддршка

Точка - 08.06.2017

Турскиот парламент го одобрил мандатот кој им овозможува на турските трупи да бидат распоредени во турската воена база во Катар. Се очекува парламентот да го забрза овој нацрт закон, соопштиле службеници од владејачката Партија за правда и развој.

Турција ќе испраќа свои војници во Катар

Вечер Прес - 08.06.2017

Со законот, покрај стационирање на турски војници во база на катарска територија, се предвидува и соработка меѓу Турција и Катар во сферата на одбраната Турскиот Парламент по итна постапка усвои закон со кој и се овозможува на Армијата на Турција да ...

Раздор каков што не е забележан: Зошто кризата во Катар која го потресува светот, се случува токму сега?

Точка - 08.06.2017

Шест заливски држави, кои пред два дена со својата изолација целосно го отсекле Катар од светот, официјално изјавиле дека се одлучиле на тој потег бидејќи оваа земја го финансира радикалниот екстремизам.

Како Катар западна во економска спирала на смртта?

Фактор - 08.06.2017

Им ги прекинаа сообраќајните врски, немаат дотур на стоки, а граѓаните се грижат затоа што полиците во продавниците им се полупразни. Поминаа неколку дена од објавувањето на лошите вести. Движењето кон спиралата на смртта почна за Катар откако ...

Срамен потег на Саудијците: Одбија да оддадат почит за загинатите во терористичкиот напад во Лондон

Точка - 08.06.2017

Фудбалските репрезентации на Австралија и Саудиска Арабија одиграа натпревар од квалификациите за Светското првенство. Австралија славеше со 3:2 против репрезентацијата на Саудиска Арабија во еден доста интересен натпревар, но сепак дамка на целиот ...

Турција ќе испраќа свои војници во Катар

Либертас - 08.06.2017

Турскиот Парламент вечерва по итна постапка усвои закон со кој и се овозможува на Армијата на Турција да испрати свои војници во Катар. Законот беше усвоен со 240 гласови на пратениците од владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) и на третата ...

Во Катар работат 4.500 македонски граѓани, засега никој не се пожалил

Вечер Прес - 08.06.2017

МНР повикува оние кои имаат проблеми да се јават кај нив или во нашата амбасада во Доха, додека пак агентите кои посредуваат за вработување во Катар, посочуваат дека летовите се преку Истанбул, што е поволно, зашто Турција го поддржува Катар Околу ...

Макрон повика на дијалог за надминување на кризата со Катар

Локално - 08.06.2017

– Кувајтскиот емир, шеик Сабах ал Ахмад ал Џабер ас Сабах, си замина од Доха, главниот град на Катар, откако таму за катарската криза разговараше со нејзиниот лидер Тамим бин Хамад Ал Тани, пренесе ТАСС.

Макрон повика на дијалог за надминување на кризата со Катар...

Н.Македонија - 08.06.2017

Макрон повика на дијалог за надминување на кризата со Катар Кувајтскиот емир, шеик Сабах ал Ахмад ал Џабер ас Сабах, си замина од Доха, главниот град на Катар, откако таму за катарската криза разговараше со нејзиниот лидер Тамим бин Хамад Ал Тани, ...

Катар: Кибер-нападите започнале еден месец пред спорните изјави...

Н.Македонија - 08.06.2017

Катар: Кибер-нападите започнале еден месец пред спорните изјави Kатар ги најави прелиминарните резултати од истрагата за кибер-нападите во државната информативна агенција КНА, кои станаа причина за спорот со неговите тројца соседи од Заливот и со ...

Русите се виновни за заливската криза?...

Н.Македонија - 08.06.2017

ФБИ смета дека руски хакери стојат зад лажната вест дека Катар смета дека Трамп нема долго да остане во Белата куќа и дека сака подобри односи со Иран, која Саудијците ја наведоа како причина зошто воведуваат блокада против соседот Американските ...

S&P го намали кредитниот рејтинг на Катар

Денар - 08.06.2017

Рејтинг агенцијата „S & P Global Ratings“ го намали кредитниот рејтинг на Катар од АА до АА-, објави „MarketWatch“. Изгледите пред рејтингот е негативен, што значи дека во блиска иднина агенцијата може пак да ја намали оценката за економијата на ...

Трамп бара арапско единство

24 Вести - 07.06.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп по се изгледа го смени својот курс барајќи од кралот на Саудиска Арабија Салман да работи на арапско единство откако претходно се стави на страна на Саудиска Арабија и другите арапски земји во спорот со Катар.

Мавританија е деветата држава која ги прекина дипломатските односи со Катар

ТВ21 - 07.06.2017

Исламска Република Мавританија вчера официјално соопшти дека ги прекинува дипломатските односи со Катар, јави телевизијата „Скај њуз – Арабија“, цитирана од ТАСС. Осум држави – Бахреин, Обединетите Арапски Емирати, Саудиска Арабија, Египет, Јемен, ...

Трамп бара арапско единство

Алсат-М - 07.06.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп по се изгледа го смени својот курс барајќи од кралот на Саудиска Арабија Салман да работи на арапско единство откако претходно се стави на страна на Саудиска Арабија и другите арапски земји во спорот со Катар.

Катар Ервејз не лета веќе за Саудиска Арабија

Вест - 07.06.2017

Авиокомпанијата Катар ервејз соопшти дека како возвратна мерка на неодредено време ги прекинува сите летови за Саудиска Арабија, ОАЕ; Бахреин и Египет. Авиокомпанијата Катар ервејз соопшти дека како возвратна мерка на неодредено време ги прекинува ...

Турција планира да испрати свои војници во Катар, полиците се празнат (видео)

Канал5 - 07.06.2017

Турската Влада до Парламентот во Анкара достави предлог за усвојување на закон по итна постапка, со кој ќе и се овозможи на Армијата на Турција да испрати свои војници во Катар. Со законот, покрај стационирањето на турски војници во база на катарска ...

Сите го игнорираат Катар, Турција си брка работа

Вест - 07.06.2017

Турскиот Парламент по итна постапка усвои закон со кој и се овозможува на Армијата на Турција да испрати свои војници во Катар. Законот беше усвоен со 240 гласови на пратениците од владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) и на третата по ...

Катар пред економско-политичка блокада?!

Канал5 - 07.06.2017

Саудиска Арабија му постави на Катар 10 услови кои Емиратот треба да ги исполни во наредните 24 часа. Според телевизијата “Скај њуз – Арабија”, ултиматумот е предаден на Емирот на Кувајт, кој веќе се состана со претставници на Ријад во саудискиот ...

Мавританија е деветата држава која ги прекина дипломатските односи со Катар

Телма - 07.06.2017

Исламска Република Мавританија вчера официјално соопшти дека ги прекинува дипломатските односи со Катар, јави телевизијата „Скај њуз - Арабија“, цитирана од ТАСС. Осум држави - Бахреин, Обединетите Арапски Емирати, Саудиска Арабија, Египет, Јемен, ...

САД се заложи за единство на земјите од Персискиот залив

24 Вести - 07.06.2017

Кризата со која се соочуваат заливските земји треба да се реши со политички и дипломатски средства, му порачал рускиот претседател Владимир Путин на емирот на Катар, Тамим бин Хамад, во телефонскиот разговор кој шефовите на двете држави го имале ...

Криза околу Катар: Младите принцови „запаленковци“ играат со оган

Deutsche Welle - 07.06.2017

Дипломатска криза во Персискиот Залив: Катар е изолиран со аргументација дека го финансисра тероризмот. Но, зад изолацијата всушност се крие стремежот за власт на младите принцови, помогнати од Трамп, смета Башир Амрун.

Граѓаните на Катар создаваат залихи - продавниците се празнат забрзано

Deutsche Welle - 07.06.2017

Катар е во разговори со Иран и Турција во напор да обезбеди доволно храна и вода. Се стравува дека поради кризата наскоро може да снема основни животни намирници. Катар е една од најбогатите земји во светот, но увезува најголем дел од животните ...

Заливските земји се обединија против „индивидуалистичката“ надворешна политика на Катар

Телма - 07.06.2017

Заливските арапски држави го изолираа Катар, го обвинуваат за финасирање на исламскиот екстремизам. Но вистинската причина за оваа екстремна одлука на заливските држави е многу покомплицирана.

ОАЕ: Нема преговори со Катар, можна употреба на сила

Канал5 - 07.06.2017

Министерот за надворешни работи на ОАЕ изјави дека “нема што да се преговара со Катар“, кој е во средиште на дипломатската криза во Персискиот залив. Министерот Анвар Гаргаш во едно од ретките интервјуа за агенцијата Асошиејтед прес изјави дека сите ...

Ердоган: Изолирањето на Катар нема да ја реши кризата

+инфо - 07.06.2017

- Изолирањето на Катар нема да реши никакви проблеми, нагласи Ердоган. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави синоќа дека изолирањето на Катар, вклучително и наложувањето на санкциите, нема да ги реши проблемите, и увери дека Анкара ќе ...

СЕ ЗАМЕШАА ПУТИН И ЕРДОГАН: Катар мора да исполни неколку услови за еден ден

Телеграф - 07.06.2017

Според телевизијата „Скај њуз – Арабија“, која се повикува на дипломатски извори, ултиматумот му е предаден на емирот на Катар, кој вчера се состана со претставници на Ријад во саудискиот град Џеда обидувајќи се да постигне дипломатско решение на ...

ФБИ оценува дека руски хакери стојат зад кибер-нападот во катарската новинска агенција

+инфо - 07.06.2017

Целта на Русија била преку кибер-нападите да предизвика тензии меѓу САД и нивните сојузници, оценуваат истражителите од ФБИ. Истражители од ФБИ сметаат дека руски хакери стојат зад кибер-нападот врз катарската новинска агенција, што се случи кон ...

Ердоган: Изолирањето на Катар нема да ја реши кризата

Нетпрес - 07.06.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави синоќа дека изолирањето на Катар, вклучително и наложувањето на санкциите, нема да ги реши проблемите, и увери дека Анкара ќе направи се што е можно за прекинување на кризата, јави ТАСС.

ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС: Катар платил околу милијарда долари откуп на Иран и на џихадисти

Телеграф - 07.06.2017

Команданти на локални вооружени групации и официјални лица од регионот тврдат дека Доха оваа сума ја платила за ослободување на 26 членови на кралското семејство на Катар, кои биле киднапирани за време на лов на југот на Ирак, како и за 50 милитанти ...

Трамп повикува на обединетост после изолацијата на Катар

Таратур - 07.06.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп по се изгледа го смени својот курс, барајќи од кралот на Саудиска Арабија Салман да работи на арапско обединување. Тој претходно се стави на страна на Саудиска Арабија и другите арапски земји во спорот со Катар ...

Катар на џихадистите им исплатил откупнина од милијарда долари?

МКД - 07.06.2017

Лондонски Фајненшал тајмс ја објави наводната причина за дипломатската блокада на Катар. „Катар на џихадистите им исплатил до 1 милијарда долари откупнина за членови на кралското семејство кои биле киднапирани во Иран за време на лов, тврдат луѓе ...

Трамп бара арапско единство

Р.С.Европа - 07.06.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп по се изгледа го смени својот курс барајќи од кралот на Саудиска Арабија Салман да работи на арапско единство откако претходно се стави на страна на Саудиска Арабија и другите арапски земји во спорот со Катар.

Проблемот на Катар во една фотографија

Факултети - 07.06.2017

Голема криза го тресе арапскиот полуостров откако Саудиска Арабија, Бахреин и ОАЕ објавија дека ги прекинуваат дипломатските врски со Катар. Фото: Getty Images Медиумите пишуваат за можните последици од дипломатската блокада поставена на малата ...

Трамп ја поддржа изолацијата на Катар

Нетпрес - 07.06.2017

Американскиот претседател Доналад Трамп во вторникот ја поддржа изолацијата на Катар поради „поддршка на тероризмот“ со што е доведена во опасност иднината на главната американска воздухопловна база во регионот, во близина на Доха, каде што се ...

Путин со катарскиот емир: Москва е за надминување на кризите преку дијалог

+инфо - 07.06.2017

Двајцата државници ја разгледале соработката меѓу Русија и Катар во трговско-економската и инвестициската сфера, како и меѓународните проблеми. Рускиот претседател Владимир Путин вчера телефонски разговарал со емирот на Катар, Тамим бин Хамад Ал ...

ФБИ оценува дека руски хакери стојат зад кибер-нападот во катарската новинска агенција

А1 On - 07.06.2017

Истражители од ФБИ сметаат дека руски хакери стојат зад кибер-нападот врз катарската новинска агенција, што се случи кон крајот на мај, јави „Си-Ен-Ен“. Хакерите се инфилтрирале во серверите на агенцијата и на нејзиниот сајт објавиле лажни изјави на ...

Ердоган: Изолирањето на Катар нема да ја реши кризата

А1 On - 07.06.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави синоќа дека изолирањето на Катар, вклучително и наложувањето на санкциите, нема да ги реши проблемите, и увери дека Анкара ќе направи се што е можно за прекинување на кризата, јави ТАСС.

Мавританија е 9. држава која ги прекина дипломатските односи со Катар

А1 On - 07.06.2017

Исламска Република Мавританија вчера официјално соопшти дека ги прекинува дипломатските односи со Катар, јави телевизијата „Скај њуз – Арабија“, цитирана од ТАСС. Осум држави – Бахреин, Обединетите Арапски Емирати, Саудиска Арабија, Египет, Јемен, ...

По изолацијата на Катар, повици за арапско единство

Р.С.Европа - 07.06.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп по се изгледа го смени својот курс, барајќи од кралот на Саудиска Арабија Салман да работи на арапско обединување. Тој претходно се стави на страна на Саудиска Арабија и другите арапски земји во спорот со Катар ...

МУНДИЈАЛОТ ВО КАТАР ПОД ПРАШАЛНИЦИ: Политичката криза може да го загрози одржувањето на Светското фудбалско првенство

Телеграф - 07.06.2017

До одржувањето на Светското првенство во Катар остануваат уште 5 години, но сепак тешко дека некој може уште отсега да процени како ќе се развива актуелната политичка криза, која е прилично голема Големата заливска политичка криза може да го загрози ...

ФБИ: Руски хакери стојат зад кибер- нападот во Катар

МРТ - 07.06.2017

Поради хакирањето беа објавени неточни информации и лажни изјави од емирот на Катар Тамим бин Хамад Ал Тани. Истражители од ФБИ сметаат дека руски хакери стојат зад кибернетичкиот напад врз катарската новинска агенција, што се случи кон крајот на ...

Руските хакери со нов трофеј

Оff.net - 07.06.2017

Може ќе звучи како ова веќе да го имате чуено, ама САД пак ги сомничи руските хакери дека се виновни за уште еден глобален курцшлус - спукувањето на арапските држави и Катар. Верзијата на американските власти пренесена од Сиенен е дека Русите ...

ФБИ: Руски хакери стојат зад дипломатската криза со Катар

Стандард - 07.06.2017

Руски хакери најверојатно стојат во основата на невидената дипломатска криза на Блискиот Исток, сметаат од ФБИ, цитирани од Си-Ен-Ен. На крајот на мај Катар објави дека хакери објавиле на интернет страницата на катарската новинска агенција ...

Ердоган и Путин сметаат дека изолирањето на Катар нема да ја реши кризата

МРТ - 07.06.2017

Бахреин, Обединетите Арапски Емирати, Саудиска Арабија, Египет и Јемен, и привремено Владата на Либија, Малдивите и Маврициус ги прекинаа дипломатските односи со Катар, обвинувајќи го дека поддржува исламски екстремисти и шиитски Иран.

ОАЕ: 15 години затвор за сите кои изразуваат солидарност кон Катар

Курир - 07.06.2017

Обединетите Арапски Емирати им забранија на своите државјани јавно да изразуваат симпатии кон Катар, и најавија 15 години затвор за оние кои не го почитуваат тоа, објавија локалниот весник „Гулф њуз” и телевизискиот канал „Ал Арабија”.

Бајката за саудискиот воен договор од 110 милијарди долари

Оff.net - 07.06.2017

За време на посетата на Трамп на Саудиска Арабија, беше објавено дека САД потпишале договор за продажба на оружје на арапскиот домаќин во вредност од 110 милијарди долари. По зборовите на Брус Рајдел од вашингтонскиот Брукингс институт, "ова се ...

ОАЕ: 15 години затвор за сите кои изразуваат солидарност кон Катар

Правдико - 07.06.2017

Обединетите Арапски Емирати им забранија на своите државјани јавно да изразуваат симпатии кон Катар, и најавија 15 години затвор за оние кои не го почитуваат тоа, објавија локалниот весник „Гулф њуз” и телевизискиот канал „Ал Арабија”.

ОАЕ: 15 години затвор за сите кои изразуваат солидарност кон Катар

+инфо - 07.06.2017

Освен затворска казна, предвидена е и глоба од 500.000 дирхами (околу 121.000 евра). Обединетите Арапски Емирати им забранија на своите државјани јавно да изразуваат симпатии кон Катар, и најавија 15 години затвор за оние кои не го почитуваат тоа, ...

ФБИ: Руско подметнување ја предизвика кризата во Катар (ВИДЕО)

МКД - 07.06.2017

Агенти на ФБИ веруваат дека руски хакери им „подметнале“ лажна приказна на државните медиуми во Катар, која потоа ја предизвикала големата криза и големиот конфликт во арапскиот свет, јавува Си-ен-ен .

Ердоган: Изолирањето на Катар нема да ја реши кризата

Стандард - 07.06.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека изолирањето на Катар, вклучувајќи наметнување на санкции нема да реши никакви проблеми и увери дека Анкара ќе стори сé за да помогне за сопирање на кризата, соопшти Ројтерс.

ОАЕ ги казнува граѓаните кои изразуваат симпатии кон Катар

Макфакс - 07.06.2017

Обединети Арапски Емирати воведоа забрана за граѓаните да објавуваат симпатии кон Катар и ќе ги казнува престапниците со казна затвор до 15 години, соопшти дневникот „Заливски вести“. Поради поддршка на терористите, Обединетите Арапски Емирати се ...

ОАЕ: 15 години затвор за сите кои изразуваат солидарност кон Катар

А1 On - 07.06.2017

Обединетите Арапски Емирати им забранија на своите државјани јавно да изразуваат симпатии кон Катар, и најавија 15 години затвор за оние кои не го почитуваат тоа, објавија локалниот весник „Гулф њуз” и телевизискиот канал „Ал Арабија”.

Турција ќе испраќа свои војници во Катар

А1 On - 07.06.2017

Турскиот Парламент вечерва по итна постапка усвои закон со кој и се овозможува на Армијата на Турција да испрати свои војници во Катар. Законот беше усвоен со 240 гласови на пратениците од владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) и на третата ...

ОАЕ ги казнува граѓаните кои изразуваат симпатии кон Катар

Кајгана - 07.06.2017

Обединетите Арапски Емирати воведоа забрана за граѓаните да објавуваат симпатии кон Катар и ќе ги казнува престапниците со казна затвор до 15 години, соопшти дневникот Bay News. Поради поддршка на терористите, Обединетите Арапски Емирати се една од ...

Која е вистината за кризата околу Катар?

Стандард - 07.06.2017

Реакцијата на американскиот претседател не задоцни. Само неколку часа по дипломатската, а и чисто географска изолација на малиот емират Катар, Доналд Трамп објави официјално дека сакал да придонесе за деескалација на тензиите.

Западни медиуми: Арапското НАТО го растурија Русите

Руска реч - 07.06.2017

Порталот „На Линија“ ги коментира написите во западните медиуми за „руските хакери“ во ситуацијата со Катар. По повод приказната со Катар во германските медиуми цел ден владееше збунетост.

ОАЕ се закани со можна употреба на сила во Катар

Макфакс - 07.06.2017

Министерот за надворешни работи на Обединетите Арапски Емирати изјави денес дека “нема да има никакви преговори со Катар“, кој е во центарот на дипломатска криза во Персискиот Залив. Министерот Анвар Гаргас е во едно од ретките интервјуа за ...

МНР: Граѓаните да се информираат пред да патуваат во Катар

А1 On - 07.06.2017

Министерството за надворешни работи ги советува граѓаните на Република Македонија, пред патување во и од Државата Катар, да го контактираат авио-превозникот, да се информираат за можните промени во термините и начинот на нивното патување, а во ...

МНР со предупредување за Македонците што патуваат во Катар

Макфакс - 07.06.2017

Неколку земји од регионот на Персискиот залив, меѓу кои и Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Египет, Бахреин ги прекинаа дипломатските односи со dржавата Катар, што резултираше со прекин на поголем број патни, поморски и воздушни правци ...

Катар целосно изолиран, состојбата во арапскиот свет добива драматични димензии

Сител - 07.06.2017

Една по една земја од муслимаскиот свет ги прекинуваат однсоите со КАТАР. Изолацијата на оваа земја започна две недели откако Трамп ја посети Саудиска Арабија и побара од исламските земи да се приклучат на борбата против тероризмот.

Турција ќе го брани Катар со војска

Макфакс - 07.06.2017

Турција денеска парламент одобри закон со кој им овозможува на распоредување на војници во оваа земја во турската воена база во Катар, пренесува Ројтерс. Агенцијата вели дека се чини како потег кој Анкара сака да ги поддржи во Заливот оваа земја, ...

Турскиот Парламент одобри распоредување на војници во Катар

Стандард - 07.06.2017

Турскиот парламент одобри нацрт-закон, кој овозможува распоредување на турски војници во база во Катар, јави Ројтерс. Тоа е очигледен потег во поддршка на земјата од Персискиот залив, на која и се заканува дипломатска и трговска изолација од некои ...

Турција планира да испрати свои војници во Катар

Сител - 07.06.2017

Турската Влада до Парламентот во Анкара достави предлог за усвојување на закон по итна постапка, со кој ќе и се овозможи на Армијата на Турција да испрати свои војници во Катар. Со законот, покрај стационирањето на турски војници во база на катарска ...

Турција ќе го брани Катар со војници

Макфакс - 07.06.2017

Турскиот Парламент одобри закон со кој овозможи распоредување на војници од оваа земја во турската воена база во Катар, пренесува Ројтерс. Агенцијата вели дека со овој потег Анкара сака да ја поддржи оваа земја, која се соочува со дипломатска и ...

Дипломатски раскол со Катар – зошто сега и кој би имал корист од тоа?

А1 On - 07.06.2017

ДПА – Хамбург Саудиска Арабија, Египет, Обединетите арапски емирати и Бахреин ги прекинаа координирано односите со Катар. Последна кон нив се приклучи Јемен, привремената влада на Либија базирана во Источна Либија, и Малдивски острови.

Путин со катарскиот емир: Москва е за надминување на кризите преку дијалог

А1 On - 07.06.2017

Рускиот претседател Владимир Путин вчера телефонски разговарал со емирот на Катар, Тамим бин Хамад Ал Тани, и ја потврдил принципиелната позиција на Москва дека кризните ситуации треба да се решаваат со политички и дипломатски средства, преку ...

МНР: Граѓаните на РМ да се информираат за патувањата во и од Катар

Нетпрес - 07.06.2017

Министерството за надворешни работи ги советува граѓаните на Република Македонија, пред патување во и од Државата Катар, да го контактираат авио-превозникот, да се информираат за можните промени во термините и начинот на нивното патување, а во ...

МНР упати апел до граѓаните

Press24 - 07.06.2017

Министерството за надворешни работи ги советува граѓаните на Република Македонија, пред патување во и од Државата Катар, да го контактираат авио-превозникот, да се информираат за можните промени во термините и начинот на нивното патување, а во ...

АПЕЛ ОД МНР: Македонските граѓани да се информираат за патувањата во и од Катар

Телеграф - 07.06.2017

Неколку земји од регионот на Персискиот залив на 4 јуни годинава ги прекинаа дипломатските односи со Катар, што резултираше со прекин на поголем број патни, поморски и воздушни правци Министерството за надворешни работи ги советува граѓаните на ...

Граѓаните кои патуваат во Катар да се информираат, апелира од МНР

+инфо - 07.06.2017

Во случај на потреба, да се обратат до амбасадата на Република Македонија во Доха или директно во македонското МНР. Министерството за надворешни работи ги советува граѓаните на Република Македонија, пред патување во и од Катар, да го контактираат ...

МНР: Граѓаните на РМ за патувањата во и од Катар да се информираат

Стандард - 07.06.2017

Министерството за надворешни работи ги советува граѓаните на Република Македонија, пред патување во и од Државата Катар, да го контактираат авио­-превозникот, да се информираат за можните промени во термините и начинот на нивното патување, а во ...

МНР: Граѓаните да се информираат пред да патуваат за Катар

Нова ТВ - 07.06.2017

Министерството за надворешни работи ги советува граѓаните на Република Македонија, пред патување во и од Катар, да го контактираат авио-превозникот, да се информираат за можните промени во термините и начинот на нивното патување, а во случај на ...

Путин: Москва е за надминување на катарската криза преку дијалог

Либертас - 07.06.2017

Рускиот претседател Владимир Путин вчера телефонски разговарал со емирот на Катар, Тамим бин Хамад Ал Тани, и ја потврдил принципиелната позиција на Москва дека кризните ситуации треба да се решаваат со политички и дипломатски средства, преку ...

МНР: Пред да патувате во Катар да внимавате со летовите

Фактор - 07.06.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија ги предупреди граѓаните пред да се решат да патуваат кон Катар кој се наоѓа под голема блокада од арапските земји навремено да се информираат за летовите и плановите за патување.

СЕ СТЕГА ОБРАЧОТ ОКОЛУ КАТАР: Египетските банки не сакаат да соработуваат

Фактор - 07.06.2017

Дел од египетските банки деновиве ја прекинаа соработката со Катар, откако Каиро ги прекина дипломатските односи со Доха. Да потсетиме, односите со Катар ги прекинаа и Саудиска Арабија, Бахреин, Обединети Арапски Емирати, Малдиви, Јемен и источните ...

МИСЛИ ДЕКА НЕГОВАТА ПОСЕТА БИЛА КЛУЧНА ЗА ПРЕСВРТОТ: Трамп застана на страната на Саудиска Арабија против Катар

Фактор - 07.06.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп зеде страна во конфликтот меѓу земјите од Блискиот Исток и Катар. На Twitter тој напиша дека неговото неодамнешно патување до Саудиска Арабија "веќе се е исплатило".

Дипломатски раскол со Катар - зошто сега и кој би имал корист од тоа?

Вечер Прес - 07.06.2017

Саудиска Арабија, Египет, Обединетите арапски емирати и Бахреин ги прекинаа координирано односите со Катар. Последна кон нив се приклучи Јемен, привремената влада на Либија базирана во Источна Либија, и Малдивски острови Саудиска Арабија, Египет, ...

Ердоган: Изолирањето на Катар нема да ја реши кризата

Либертас - 07.06.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави синоќа дека изолирањето на Катар, вклучително и наложувањето на санкциите, нема да ги реши проблемите, и увери дека Анкара ќе направи се што е можно за прекинување на кризата, јави ТАСС.

МНР со апел: Граѓаните да се информираат пред да патуваат во Катар

Кумановски м. - 07.06.2017

Министерството за надворешни работи на Република Македонија ги советува граѓаните пред да се одлучат да заминат на патување во Катар да го контактираат авио-превозникот и да се информираат за можни промени во начинот на патување, а во случај на било ...

Путин со катарскиот емир: Москва е за надминување на кризите преку дијалог

Канал 77 - 07.06.2017

Двајцата државници ја разгледале соработката меѓу Русија и Катар во трговско-економската и инвестициската сфера, како и меѓународните проблеми. Рускиот претседател Владимир Путин вчера телефонски разговарал со емирот на Катар, Тамим бин Хамад Ал ...

Ќе полета ли Катар Ервејз од Скопје?

еМагазин - 07.06.2017

Исламска Република Мавританија од вчера е деветата држава која ги прекина врските со Катар. Претходно осум држави - Бахреин, Обединетите Арапски Емирати, Саудиска Арабија, Египет, Јемен, привремената Влада на Либија, Малдиви и Маврициус ги прекинаа ...

Трамп се заложи за единство на земјите од Персискиот Залив

Мета - 07.06.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп се заложи за единство на земјите членки на Советот за соработка во Персискиот Залив, во телефонскиот разговор со саудискиот крал Салман, соопшти Белата куќа.

До каде оди русофобијата на CNN: Русите ја хакнале новинската агенција "Катар" и така ја предизвикале арапската ...

Точка - 07.06.2017

САД се сомневаат дека "руски хакери" ја хакнале новинската агенција Катар, што предизвикало дипломатски скандал во регионот, објавил "CNN" повикувајќи се на извори запознаени со истрагата.

Турција планира да испрати свои војници во Катар, полиците во продавниците се празнат

Локално - 07.06.2017

Турската Влада до Парламентот во Анкара достави предлог за усвојување на закон по итна постапка, со кој ќе и се овозможи на Армијата на Турција да испрати свои војници во Катар. Со законот, покрај стационирањето на турски војници во база на катарска ...

15 години затвор за сите кои изразуваат солидарност кон Катар

МК News - 07.06.2017

Обединетите Арапски Емирати им забранија на своите државјани јавно да изразуваат симпатии кон Катар, и најавија 15 години затвор за оние кои не го почитуваат тоа, објавија локалниот весник „Гулф њуз” и телевизискиот канал „Ал Арабија”.

Макрон и Путин со порака до катарскиот емир: Сочувајте го мирот во заливот

Точка - 07.06.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон му порачал на катарскиот емир Тамим Бин Хамад Ал Тани дека најважно е да се сочува мирот и стабилноста во заливот. Првиот човек на Франција истакнал дека ги поддржува сите иницијативи да се смират тензиите ...

Криза околу Катар: Младите принцови „запаленковци“ играат со оган

Либертас - 07.06.2017

Дипломатска криза во Персискиот Залив: Катар е изолиран со аргументација дека го финансисра тероризмот. Но, зад изолацијата всушност се крие стремежот за власт на младите принцови, помогнати од Трамп, смета Башир Амрун за Дојче веле .

ЕКСКЛУЗИВНО Македонка во Катар за еМагазин: Фалат јајца, свежи пилиња, млеко...

еМагазин - 07.06.2017

Изолацијата на Катар од девет држави, кои ја обвинија дека ги помага терористите, вклучувајќи ги и тие од Исламската држава, почна да прави проблеми во секојдневното живењее на жителите на Катар, вели за еМагазин, македонка која работи таму.

Целата катастрофа прикажана во една фотографија: Кризата на Арапскиот полуостров и Qatar Airways

Точка - 07.06.2017

Големата криза “го тресе” Арапскиот полуостров, откако Саудиска Арабија, Бахреин и Обединетите Арапски Емирати објавија дека ги прекинуваат дипломатските врски со Катар. Медиумите веќе започнаа да пишуваат за многуте последици коишто после ...

Јордан ги ограничува дипломатските односи со Катар

Мета - 07.06.2017

Портпаролот на јорданската влада, Мухамед Мумани, соопшти дека земјата ќе го ограничи своите дипломатски односи со Катар и ќе ги затвори локалните канцеларии на „Ал Џазира“ во оваа земја. Мумани соопшти дека одлуката е донесена за да се осигури ...

15 години затвор за сите кои изразуваат солидарност кон Катар

Пулс24 - 07.06.2017

Обединетите Арапски Емирати им забранија на своите државјани јавно да изразуваат симпатии кон Катар, и најавија 15 години затвор за оние кои не го почитуваат тоа, објавија локалниот весник „Гулф њуз” и телевизискиот канал „Ал Арабија”.

(ВИДЕО) CNN: Руски хакери ја предизвикале кризата со Катар

Локално - 07.06.2017

На 24 мај сајтот на Катарската новинска агенција беше пробиен и на него беше објавен лажен говор на емирот на Катар Инспектори од ФБИ сметаат дека руски хакери стојат зад голем сајбер напад против Катарската новинска агенција, соопшти Си-Ен-Ен (CNN).

Бизарен потег кој ја открива магнитудата на Заливската криза: 15 години затвор за тие кои ќе го пофалат Катар

Точка - 07.06.2017

Обединетите Арапски Емирати воведоа забрана за „изразување на солидарност“ со Катар - секоја позитивна изјава за оваа земја ќе биде казнета со затворска казна до 15 години. Властите во Обединетите Арапски Емирати, една од земјите кои што ги прекинаа ...

(ВИДЕО) Ултиматум до Катар и 10 услови, Путин и Ердоган се замешаа

Локално - 07.06.2017

Меѓу условите е и прекинување на дипломатските односи со Иран. Саудиска Арабија му постави на Катар 10 услови кои емиратот треба да ги исполни во наредните 24 часа. Според телевизијата “Скај њуз – Арабија”, повикувајќи се на дипломатски извори, ...

Дипломатски раскол со Катар – зошто сега и кој би имал корист од тоа?

еМагазин - 07.06.2017

Пренесено од ДПА - Хамбург Саудиска Арабија, Египет, Обединетите арапски емирати и Бахреин ги прекинаа координирано односите со Катар. Последна кон нив се приклучи Јемен, привремената влада на Либија базирана во Источна Либија, и Малдивски острови.

Апел од МНР: Граѓаните кои патуваат во и од Катар, претходно да се информираат

Локално - 07.06.2017

Министерството за надворешни работи ги советува граѓаните на Република Македонија, пред патување во и од Државата Катар, да го контактираат авио-превозникот, да се информираат за можните промени во термините и начинот на нивното патување, а во ...

ОАЕ: 15 години затвор за сите кои изразуваат солидарност кон Катар

Либертас - 07.06.2017

Обединетите Арапски Емирати им забранија на своите државјани јавно да изразуваат симпатии кон Катар, и најавија 15 години затвор за оние кои не го почитуваат тоа, објавија локалниот весник „Гулф њуз” и телевизискиот канал „Ал Арабија”.

НОВ ШАМАР: Катар како изолиран остров

Фактор - 07.06.2017

Тајванската поморска логистичка компанија Евергрин и хонгконгшката OOCL го суспендираа бродскиот транспорт кон Катар, извести Ројтерс. Тоа, како што оценува британската агенција е најнов знак на тровски протисок на таа земја, откако неколку арапски ...

МНР: Граѓаните добро да се информираат пред да патуваат во и од Катар

Либертас - 07.06.2017

Министерството за надворешни работи ги советува македонските граѓани, кои патуваат во и од Катар, добро да се информираат за можните промени и начинот на нивното патување, поради дипломатската криза што настана помеѓу неколку арапски земји од ...

ШТО ЌЕ ПРАВАТ: Во Катар се празнат продавниците

Фактор - 07.06.2017

Катар преговара со Иран и Турција со цел да обезбеди доволно храна и вода. Можно е поради кризата брзо да снема основни намирници. Иако Катар е една од најбогатите земји во светот, сепак увезува храна.

ОАЕ: 15 години затвор за сите кои изразуваат солидарност кон Катар

еМагазин - 07.06.2017

Обединетите Арапски Емирати им забранија на своите државјани јавно да изразуваат симпатии кон Катар, и најавија 15 години затвор за оние кои не го почитуваат тоа, објавија локалниот весник „Гулф њуз" и телевизискиот канал „Ал Арабија".

Ердоган: Изолирањето на Катар нема да ја реши кризата

Локално - 07.06.2017

– Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави синоќа дека изолирањето на Катар, вклучително и наложувањето на санкциите, нема да ги реши проблемите, и увери дека Анкара ќе направи се што е можно за прекинување на кризата, јави ТАСС.

Ердоган: Изолирањето на Катар нема да ја реши кризата

Точка - 07.06.2017

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави синоќа дека изолирањето на Катар, вклучително и наложувањето на санкциите, нема да ги реши проблемите, и увери дека Анкара ќе направи се што е можно за прекинување на кризата, јави ТАСС.

Катар ервејз и прекинува сите летови за Саудиска Арабија, ОАЕ; Бахреин и Египет

Вечер Прес - 07.06.2017

Авиокомпанијата Катар ервејз соопшти дека како возвратна мерка на неодредено време ги прекинува сите летови за Саудиска Арабија, ОАЕ; Бахреин и Египет. Авиокомпанијата Катар ервејз соопшти дека како возвратна мерка на неодредено време ги прекинува ...

Катар може да загуби милијарди долари...

Вечер Прес - 07.06.2017

„Војна" може да ги поскапи и трошоците за задолжување во момент кога тој регион се бори со ниските цени на нафтата. Прекинот на дипломатските односи на Катар со соседите од Персискиот Залив може тој регион да го чини повеќе милијарди евра во ...

МНР: Граѓаните да се информираат ако треба да патуваат во и од Катар

еМагазин - 07.06.2017

Министерството за надворешни работи ги советува сите граѓани на Македонија, пред патување во и од Катар, да го контактираат авио-превозникот, да се информираат за можните промени во термините и начинот на нивното патување, a во случај на потреба, да ...

МНР: Граѓаните добро да се информираат пред да патуваат во Катар

Мета - 07.06.2017

Министерството за надворешни работи ги советува македонските граѓани, кои патуваат во Катар, добро да се информираат за можните промени и за начинот на нивното патување, поради дипломатската криза што настана помеѓу неколку арапски земји од регионот ...

Турција ќе испраќа свои војници во Катар

еМагазин - 07.06.2017

Турскиот Парламент вечерва по итна постапка усвои закон со кој и се овозможува на Армијата на Турција да испрати свои војници во Катар. Законот беше усвоен со 240 гласови на пратениците од владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) и на третата ...

Турција ќе испраќа свои војници во Катар

Република - 07.06.2017

Турскиот Парламент вечерва по итна постапка усвои закон со кој и се овозможува на Армијата на Турција да испрати свои војници во Катар. Законот беше усвоен со 240 гласови на пратениците од владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) и на третата ...

Ердоган: Изолирањето на Катар нема да ја реши кризата...

Н.Македонија - 07.06.2017

Ердоган: Изолирањето на Катар нема да ја реши кризата Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави синоќа дека изолирањето на Катар, вклучително и наложувањето на санкциите, нема да ги реши проблемите, и увери дека Анкара ќе направи се што е можно ...

Москва е за надминување на кризите преку дијалог...

Н.Македонија - 07.06.2017

Москва е за надминување на кризите преку дијалог Рускиот претседател Владимир Путин вчера телефонски разговарал со емирот на Катар Тамим бин Хамад Ал Тани и ја потврдил принципиелната позиција на Москва дека кризните ситуации треба да се решаваат со ...

Редици во супермаркетите, забрани за катарските авиони...

Н.Македонија - 07.06.2017

Редици во супермаркетите, забрани за катарските авиони Дипломатската криза во Персискиот Залив вчера продолжи да ескалира откако повеќе арпски земји ги прекинаа односите со Катар и се обидуваат да го изолираат кралството од останатиот дел од светот, ...

Турција планира да испрати свои војници во Катар...

Н.Македонија - 07.06.2017

Турција планира да испрати свои војници во Катар Турската Влада до Парламентот во Анкара достави предлог за усвојување на закон по итна постапка, со кој ќе и се овозможи на Армијата на Турција да испрати свои војници во Катар.

ОАЕ: 15 години затвор за сите кои изразуваат солидарност кон Катар...

Н.Македонија - 07.06.2017

ОАЕ: 15 години затвор за сите кои изразуваат солидарност кон Катар Обединетите Арапски Емирати им забранија на своите државјани јавно да изразуваат симпатии кон Катар, и најавија 15 години затвор за оние кои не го почитуваат тоа, објавија локалниот ...

ФБИ оценува дека руски хакери стојат зад кибер-нападот во Катар...

Н.Македонија - 07.06.2017

ФБИ оценува дека руски хакери стојат зад кибер-нападот во Катар Истражители од ФБИ сметаат дека руски хакери стојат зад кибер-нападот врз катарската новинска агенција, што се случи кон крајот на мај, јави „Си-Ен-Ен“.

Граѓаните на РМ за патувањата во и од Катар да се информираат, апелираат од МНР...

Н.Македонија - 07.06.2017

Граѓаните на РМ за патувањата во и од Катар да се информираат, апелираат од МНР Министерството за надворешни работи ги советува граѓаните на Република Македонија, пред патување во и од Државата Катар, да го контактираат авио-превозникот, да се ...

Мавританија е деветата држава која ги прекина дипломатските односи со Катар...

Н.Македонија - 07.06.2017

Мавританија е деветата држава која ги прекина дипломатските односи со Катар Исламска Република Мавританија вчера официјално соопшти дека ги прекинува дипломатските односи со Катар, јави телевизијата „Скај њуз - Арабија“.

Ердоган: Изолирањето на Катар нема да ја реши кризата

Идивиди - 07.06.2017

Истанбул, 7 јуни 2017 (МИА) - Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави синоќа дека изолирањето на Катар, вклучително и наложувањето на санкциите, нема да ги реши проблемите, и увери дека Анкара ќе направи се што е можно за прекинување на ...

Експерт: Лажни се тврдењата дека Трамп има договор за оружје со Саудиска Арабија

Идивиди - 07.06.2017

Вашингтон, 6 јуни 2017 (МИА) - Американски експерт за односите на Блискиот исток, кој работел за четворицата последни американски претседатели, ги оспорува тврдењата на Белата куќа дека постои договор за оружје со Саудиска Арабија вреден 110 ...

ФБИ оценува дека руски хакери стојат зад кибер-нападот во катарската новинска агенција

Идивиди - 07.06.2017

Вашингтон, 7 јуни 2017 (МИА) - Истражители од ФБИ сметаат дека руски хакери стојат зад кибер-нападот врз катарската новинска агенција, што се случи кон крајот на мај, јави „Си-Ен-Ен“. Хакерите се инфилтрирале во серверите на агенцијата и на ...

ФТ: Катар платил околу милијарда долари откуп на Иран и на џихадисти

Алсат-М - 06.06.2017

Катар им платил на Иран и на џихадисти откуп за членови на кралското семејство во износ од околу милијарда долари, објави „Фајненшал Тајмс“, истакнувајќи дека тоа ги натерало арапските држави на драматичен чекор за прекин на дипломатските односи со ...

Катар: Подготвени сме на дијалог за надминување на кризата

Алсат-М - 06.06.2017

Катар е подготвен да води дијалог за надминување на кризата во односите со соседните земји од реонот на Персискиот Залив, изјави вечерва катарскиот министер за надворешни работи шеик Мохамед бин Абдулрахман ал Тани.