TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Секој трет граѓанин во Македонија е сиромашен

А1 - 10.04.2011

Од вкупно 324 илјади невработени, 96 илјади повеќе од осум години бараат работа, но се уште на ја нашле. Нови работни места се помалку - експертите укажуваат дека земјава не води успешна политика во ...

Ги навреди ли премиерот дипломатите во земјава?

А1 - 10.04.2011

По вчерашната изјава во која ги повика европските претставници самите да гледаат вести во Македонија па да видат дали има слобода на медиуми, извори во некои од амбасадите во земјата коментираат дека ...

А1 известува објективно

А1 - 10.04.2011

Владата синоќа уште еднаш како и многупати досега се осмели да ги рецензира и коментира вестите на А1, тврдејќи дека нереално сме известувале за посететата на Македонија на шефот на Еврокомисијата, ...

Груевски: ако Црвенковски е против бојкот, нека се врати во Парламентот

Телма - 10.04.2011

Ако лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски е против бојкот, нека дојде во Парламентот и нека не прави бојкот, порача денеска од Охрид премиерот Никола Груевски, коментирајќи ја вчерашната изјава на ...

Груевски: Европа не нѐ заборавила

Алсат-М - 10.04.2011

Предлогот на претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо за воспоставување пристапен дијалог на највисоко ниво двапати годишно, во Скопје и во Брисел, денеска премиерот Никола Груевски го ...

Аналитичари за посетата на Баросо и Филе

Алсат-М - 10.04.2011

Посетата на Македонија од страна на високите претставници на Европската унија, Баросо и Филе е важен момент за земјава, оценува аналитичарот Артан Садику, според кого ЕУ забележала оти Македонија не ...

Груевски: Македонија и ЕУ имаат исти цели

Канал5 - 10.04.2011

Посетата на Баросо и Фуле на Македонија е доказ дека не само на Македонија туку и на Европа и е важно земјата побрзо да започне со преговори за членство, ја коментира премиерот вчерашната средба во ...

Груевски: Ако Црвенковски е против бојкот, нека се врати во Парламентот

Сител - 10.04.2011

Ако лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски е против бојкот, нека дојде во Парламентот и нека не прави бојкот, изјави денеска од Охрид премиерот Никола Груевски, коментирајќи ја вчерашната изјава на ...

Груевски: Ако е против бојкот, Црвенковски нека се врати во Парламентот

Кајгана - 10.04.2011

Доколку е против бојкот како што изјавува, тогаш Црвенковски нека се врати во Парламентот, изјави денеска во Охрид премиерот Никола Груевски, коментирајќи ја изјавата на лидерот на СДСМ што тој ја ...

Реакција на Владата на известувањето на А1 телевизија за посетата на Баросо

МРТ - 10.04.2011

Владата на Република Македонија преку соопштение реагираше на изветувањето на А1 Телевизија за денешната посета на претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо.

Црвенковски и Ахмети остварија средба со Баросо

Нетпрес - 10.04.2011

Бранко Црвенковски и Али Ахмети вчера остварија средба со претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо. Враќање на патот кон евроитеграциите и одржување на фер и демократски избори , се ...

Груевски го повика Црвенковски да се врати во Собранието

Р.С.Европа - 10.04.2011

Ако лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски е против бојкот, нека дојде во Парламентот и нека не прави бојкот, изјави денеска од Охрид премиерот Никола Груевски, коментирајќи ја вчерашната изјава на ...

Амбасадори: Посетата на Баросо е успех за Македонија

Сител - 10.04.2011

Во политиката нема ништо невозможно. И без решение на спорот со името, Македонија има шанси да почне преговори за членство во Унијата.

Груевски: Граѓаните се чудат што Црвенковски зборува за бојкот

Курир - 10.04.2011

Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски денес коментирајќи ги вчерашните изјави на лидерот на СДСМ, посочи дека ако Црвенковски е против бојкот, треба да се врати во Парламентот.

Груевски задоволен од предлогот на Баросо

Press24 - 10.04.2011

Премиерот Груевски смета дека редовниот дијалог и мониторинг ќе ги забрза ...

Груевски: Ако е против бојкот, Црвенковски нека се врати во Парламентот

Форум - 10.04.2011

Доколку е против бојкот како што изјавува, тогаш Црвенковски нека се врати во Парламентот, изјави во Охрид премиерот Никола Груевски, коментирајќи ја изјавата на лидерот на СДСМ дадена по вчерашната ...

Груевски задоволен од предлогот на Баросо за средби на највисоко ниво

МРТ - 10.04.2011

Предлогот на претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо за воспоставување пристапен дијалог на највисоко ниво двапати годишно, во Скопје и во Брисел, денеска премиерот Никола Груевски го ...

Груевски - Европско-македонскиот дијалог ќе ги забрза евроинтеграциите

Inpress - 10.04.2011

Охрид, 10. април 2011 (ИНПРЕС) Со дијалог на високо ниво два пати годишно можам да кажам дека ние сме многу задоволни што после многу наши барања и инсистирања да и се укаже поголема можност на ...

Груевски задоволен од предлогот на Баросо

Курир - 10.04.2011

Премиерот Никола Груевски го оцени како позитивен предлогот на претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо за воспоставување пристапен дијалог на највисоко ниво двапати годишно, во Скопје ...

Груевски: Брисел ја забрзува Македонија кон ЕУ

Сител - 10.04.2011

Предлогот на претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо за воспоставување пристапен дијалог на највисоко ниво двапати годишно, во Скопје и во Брисел, денеска премиерот Никола Груевски го ...

Иванов побара од Баросо употреба на придавката „македонски“

МРТ - 10.04.2011

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов на попладневното предавање кое го одржа заедно со претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо пред студентите во хотел „Горица“ побара почитување ...

Баросо се сретна и со Црвенковски и Ахмети

МРТ - 10.04.2011

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо попладнево се сретна и со лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски и со лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Слободата на медиумите во врвот на агендата на ЕУ

А1 - 09.04.2011

Во врвот на европската и американската агенда станува слободата на медиумите и изразувањето. Пораката на Брисел од Охрид, денеска ја прати претседателот на ЕК, Баросо.

Баросо на средби со Црвенковски и Ахмети

А1 - 09.04.2011

Баросо со лидерот на опозиција Бранко Црвенковски, но и коалициониот партнер во владата Ахмети. Во фокусот закочените реформи. „Па нема бојкот, бидејќи ние ќе одиме на избори.

Започна тет-а-тет средбата Баросо - Груевски

А1 - 09.04.2011

Во вилата Охрид предмалку започна тет-а-тет средбата помеѓу премиерот Никола Груевски и претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо.

Сите одат напред, Македонија стои во место

А1 - 09.04.2011

2011 година може да биде историска за западен Балкан, но за тоа да се случи потребно е владите во сите земји, да преземат вистинска одговорност за тој пат.

Мониторинг за враќање на земјата на европскиот пат

А1 - 09.04.2011

Баросо и Филе во Охрид дојдоа да ја потсетат Владата да ја врати европската агенда на нејзиното централно место и да го реанимира умртвениот реформски процес.

Црвенковски: ЕУ и НАТО да бидат највисоки приоритети на Македонија

Дневник - 09.04.2011

Интегрирањето на Република Македонија во Европската Унија и во НАТО алијансата треба да биде највисок приоритет и сите општествени сили во земјата со добра волја треба да се насочат во тој правец.

Иванов: ЕК да се придржува до праксата на ОН за јазикот

Алсат-М - 09.04.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Охрид побара од претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо да се почитува употребата на терминот македонскиот јазик и на ...

Баросо и Филе во посета на Македонија

Дневник - 09.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо придружуван од еврокомесарот за проширување и соседска политика Штефан Филе денеска ќе ја посетат Република Македонија и ќе имаат средби со ...

Македонија - Папка полна со ветувања за Филе и за Баросо

Време - 09.04.2011

Игор Чавески Претстојните предвремени избори, забавените реформи речиси на сите полиња, како и застојот во преговорите за името ќе бидат главните теми на денешните средби во Охрид на комесарот за ...

Баросо ќе бара „историски договор“ меѓу партиите

Утрински - 09.04.2011

Претседателот на ЕK Жозе Мануел Баросо, денес во Охрид ќе инсистира на историски договор меѓу различните политички сили и на култура на компромис поради европската интеграција на земјата, најави ...

Баросо: Среќен со реформите, инсистирам да продолжат

Канал5 - 09.04.2011

Претседателот на Европската комисија денеска во Охрид ги прејудицираше резултатите од јунските парламентарни избори. Во своето воведно излагање и подоцна и во одговор на новинарско прашање, Баросо во ...

Баросо предложи пристапен дијалог со Македонија

Дневник - 09.04.2011

Македонија ќе почне процес на пристапен дијалог со Европската комисија и пред да го добие официјалниот датум за преговори со Европската Унија.

Средба Груевски - Баросо

Алсат-М - 09.04.2011

Европската иднина на вашата земја е цврста и затоа вратите кон Унијата се целосно отворени за Македонија, порача денес од Охрид претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо, по средбата со ...

Баросо и Фуле со три клучни задолженија за македонските власти

Канал5 - 09.04.2011

Силни, недвосмислени пораки на Европската комисија. Решавање на името, спроведување на реформите и напредок на политичкиот дијалог.

Баросо носи преговори без датум?

Дневник - 09.04.2011

Проевропски консензус за критичните реформски прашања, брзо решение на спорот со името и потврда за европската желба да ја види Македонија во ЕУ .

Баросо и Филе во посета на Македонија

Алсат-М - 09.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо придружуван од еврокомесарот за проширување и соседска политика Штефан Филе денеска ќе ја посетат Република Македонија во рамки, при што ќе ...

Македонија e “вашата земја” за Баросо

Дневник - 09.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жосе Мануел Баросо ниту еднаш не го употреби зборот Македонија во предавањето на тема „На патот кон ЕУ: партнери во реформите за нашата заедничка Европска ...

Баросо и Фуле побараа забрзано да продолжат реформите

Телма - 09.04.2011

Во втората половина на оваа година во Македонија ќе се одржи конференција на високо ниво, посветена на економските перспективи, како и за начините за конкретна поддршка на развојот на македонското ...

Баросо се сретна со лидерите на ДУИ и СДСМ

Алсат-М - 09.04.2011

Итно решавање на спорот за името со Грција и одржување на фер и демократски избори - се двете клучни пораки кои попаладнево Баросо и Филе ги упатија на лидерите на СДСМ и ДУИ Црвенковски и Ахмети.

Почна средбата Груевски - Баросо во Охрид

Сител - 09.04.2011

Високата делегација на Брисел, предводена од Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и Еврокомесарот за проширување и соседска политика Штефан Филе допатува во земјава, како дел ...

Скопје и Брисел ќе ја интензивираат економската соработка

Курир - 09.04.2011

По средбата со македонскиот премиер Никола Груевски, претседателот на Европската комисија Жосе Мануел Баросо најави дека во втората половина на оваа година во Македонија ќе се одржи конференција на ...

Почна средбата Груевски - Баросо во Охрид

Р.С.Европа - 09.04.2011

Високата делегација на Брисел, предводена од претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и еврокомесарот за проширување Штефан Филе допатува во Македонија во рамките на турнејата по ...

Иванов оствари средба со претседателот на ЕК

Нетпрес - 09.04.2011

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Охрид оствари средба со претседателот на Европската Комисија, Жозе Мануел Баросо. Теми на средбата беа актуелните политички состојби во Република Македонија, ...

Македонија со цврста европска иднина, неопходно продолжување на реформите

МРТ - 09.04.2011

Европската иднина на вашата земја е цврста, а вашата земја ја сметаме за дел од европското семејство. Но, сега е важно да се продолжи целосно на патот напред кон ЕУ.

Баросо и Фуле пристигнаа во Охрид, во тек е средбата со премиерот Груевски

Inpress - 09.04.2011

Охрид, 8. април 2011 (ИНПРЕС) Првиот човек на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо и еврокомесарот за проширување Штефан Филе, пристигнаа во Охрид.

Баросо - Да се реши прашањето за името за цврста европска иднина на земјата

Inpress - 09.04.2011

Охрид, 9. април 2011 (ИНПРЕС) Прашањето за името да се реши поскоро, а не подоцна. Политичката дебата треба да ја следи фазата на Европската Унија.

Дијалог реформи и решение на спорот со името

Р.С.Европа - 09.04.2011

Побрзо решение на спорот со името, дијалог и дополнителни реформи - препораки на претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо Многу е важно оваа година земјата да ja задржи динамиката на своите реформи, ...

Баросо: Прашањето за името да се реши што поскоро (проширено)

Форум - 09.04.2011

Прашањето за името да се реши што поскоро, и да се оствари поголем напредок во политичкиот дијалог, јавната администрација, судството и борбата против корупцијата Ова се главните пораки на ...

Баросо ги продолжува разговорите со Иванов, Ахмети и Црвенкоски

Inpress - 09.04.2011

Охрид, 9. април 2011 (ИНПРЕС) Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо по средбата со премиерот на Република Македонија, Никола Груески, денеска во Охрид се сретна со претседателот ...

Баросо: Клучно за Македонија е решавање на спорот за името

Нетпрес - 09.04.2011

Решавањето на спорот за името е клучно за Македонија, рече претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо по денешната средба во Охрид со премиерот Никола Груевски.

Европско македонски дијалог за успешни реформи

Inpress - 09.04.2011

Охрид, 9. април 2011 (ИНПРЕС) Да се воспостави дијалог помеѓу Република Македонија и Европската комисија на највисоко ниво кој што ќе се одржува двапати годишно во Брисел или во Скопје за ...

Баросо: Прашањето за името да се реши што поскоро

Алфа - 09.04.2011

Прашањето за името да се реши што поскоро, и да се оствари поголем напредок во политичкиот дијалог, јавната администрација, судството и борбата против корупцијата.

Баросо со висока оценка за заложбите на Иванов

Курир - 09.04.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска се сретна со претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо.

Европската иднина на Македонија е цврста, смета Баросо

Р.С.Европа - 09.04.2011

Европската иднина на вашата земја е цврста, а вашата земја ја сметаме за дел од европското семејство. Но, сега е важно да се продолжи целосно на патот напред кон ЕУ.

Иванов: ЕК доследно да се придржува до праксата на ОН за јазикот

Сител - 09.04.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска во Охрид побара од претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо да се почитува употребата на терминот македонскиот јазик и на ...

Баросо и Филе во посета на Македонија

МРТ - 09.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо придружуван од еврокомесарот за проширување и соседска политика Штефан Филе денеска ќе ја посетат Република Македонија во рамки, при што ќе ...

Претседателот Иванов се сретна со шефот на ЕК Баросо

Р.С.Европа - 09.04.2011

Претседателот Ѓорѓе Иванов се сретна со претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо. „Теми на средбата беа актуелните политички состојби во Република Македонија, европските перспективи на ...

Претседателот Иванов се сретна со претседателот на Европската комисија Баросо

МРТ - 09.04.2011

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска се сретна со претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо.

Баросо ги знае резултатите од јунските избори

Курир - 09.04.2011

Претседателот на европската комисија, Жозе Мануел Баросо, во денешната изјава која ја даде по средбата во Охрид, прејадуцираше дека ВМРО-ДПМНЕ ќе победат на претстојните избори.

Охрид расчистен додека трае Самитот

Сител - 09.04.2011

Чистка по охридските улици поради посетата на претседателот на ЕК Жозе Мануел Баросо и еврокомесарот за проширување Штефан Филе.

Иванов: Да се почитува придавката „македонски“ во ЕК

Курир - 09.04.2011

Да се почитува употребата на терминот македонскиот јазик и на придавката „македонски“ во извештаите на Европската комисија, побара претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов од претседателот ...

За Баросо сме „вашата земја“

Inpress - 09.04.2011

Охрид, 9. април 2011 (ИНПРЕС) Решете го проблемот сега, пријателски совет на претседателот на Европската комисија Жосе Мануел Баросо на предавањето на тема: „На патот кон ЕУ: партнери во реформите за ...

Баросо: Сега е момент за решение на името

Курир - 09.04.2011

-Не треба да има нејаснотии или двосмислености, токму сега е времето за решение за прашањето околу името, треба да се искористи таа нова клима на доверба меѓу вашата земја и Грција, порача ...

Реформско-економските процеси тема на работниот ручек Груевски-Баросо

Курир - 09.04.2011

Премиерот Никола Груевски денеска имаше работен ручек со претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо. Од Кабинетот на премиерот информираат дека Груевски го информирал Баросо за мерките ...

Баросо: Сега е моментот за изнаоѓање решение за прашањето околу името

Сител - 09.04.2011

Не треба да има нејаснотии или двосмислености, токму сега е времето за решение за прашањето околу името, треба да се искористи таа нова клима на доверба меѓу вашата земја и Грција, порача ...

Баросо бара Груевски да испорачува решенија

Алфа - 09.04.2011

Решение за името и враќање на европската агенда на врвот на приоритетите – тоа Брисел го очекува од Скопје, порака која за навистина да биде разбрана, претседателот на европската комисија самиот ...

Баросо во Охрид: Одржете ги реформите и решете го спорот со името сега!

Сител - 09.04.2011

Продолжете со реформите и решете го спорот со името што побрзо. Ова се двете клучни пораки кои Баросо ги донесе во Охрид.

Баросо побара од Груевски да испорача решенија

Press24 - 09.04.2011

Решение за името и враќање на европската агенда на врвот од приориттите- тоа е клучната порака која претседателот на Европската Комисија му ја испорача на македонскиот премиер Баросо ги повика ...

Решете го спорот со името сега, порача Баросо

Р.С.Европа - 09.04.2011

Не треба да има нејаснотии или двосмислености, токму сега е времето за решение за прашањето околу името, треба да се искористи таа нова клима на доверба меѓу вашата земја и Грција, порача ...

Црвенкоски - Не подржувам бојкот, но само во нормална демократска држава

Inpress - 09.04.2011

Охрид, 9. април 2011 (ИНПРЕС) Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенкоски и претседателот на Европската комисија Жосе Мануел Баросо доцна попладнево во Охрид разговарале за процесот на интегрирање на ...

Средба на Баросо и Филе со лидерот на СДСМ Црвенковски

Сител - 09.04.2011

Што се треба да се направи за организирање фер и демократски парламентарни избори, како и неопходноста од воспоставување јасни правила на игра, не само на денот на гласањето, туку во целиот период од ...

Ахмети - Интеграцијата зависи од нас но и од меѓународната помош

Inpress - 09.04.2011

Охрид, 9. април 2011 (ИНПРЕС) Баросо даде јасна порака дека не треба да доцниме во врска со прашањето за името и евроинтегративниот процес бидејќи е од посебно значење за Македонија, за граѓаните, за ...

Иванов побара од Баросо употреба на придавката „македонски“ во извештајот на ЕК

Форум - 09.04.2011

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов на попладневното предавање кое го одржа заедно со претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо пред студентите во хотел „Горица“ побара почитување ...

Баросо се сретна и со Црвенковски и Ахмети

Форум - 09.04.2011

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо попладнево се сретна и со лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски и со лидерот на ДУИ, Али Ахмети Како што изјави Црвенковски, на средбата станало ...

Средба Иванов-Баросо

Press24 - 09.04.2011

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Охрид оствари средба со претседателот на Европската Комисија, Жозе Мануел Баросо. Актуелните политички состојби во земјава, нејзините европски перспективи и ...

Црвенковски се сретна со Баросо и Филе

Press24 - 09.04.2011

Лидерот на СДСМ ги информирал за состојбата со медиумите, кредитната линија од ММФ која според него ќе се користи во предизборието како и за недостигот од консензус за клучните закони поврзани со ...

Црвенковски и Ахмети се сретнаа со Баросо и Филе

Алфа - 09.04.2011

Враќање на патот кон евроитеграциите и одржување на фер и демократски избори - ова се клучните поенти од средбата помеѓу претседателот на Европската комисија и лидерот на СДСМ.

Баросо и Филе во посета на Македонија

Курир - 09.04.2011

Средби со македонскиот државен врв денеска ќе остварат претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо придружуван од еврокомесарот за проширување и соседска политика Штефан Филе во рамки на ...

Средба на Баросо и Филе со Црвенковски и Ахмети

Сител - 09.04.2011

Како да се врати Република Македонија во процесот на интегрирање кон ЕУ, бидејќи подолг временски период сме во ситуација статус-кво и претстојните предвремени парламентарни избори.

Баросо и Филе во посета на Македонија

Нетпрес - 09.04.2011

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо и еврокомесарот за проширување и соседска политика, Штефан Филе денеска ќе ја посетат Македонија, при што ќе остварат средби со македонскиот ...

Баросо и Филе во посета на Македонија

Сител - 09.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо придружуван од еврокомесарот за проширување и соседска политика Штефан Филе денеска ќе ја посетат Република Македонија во рамки, при што ќе ...

Филе и Баросо во Македонија

Press24 - 09.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо придружуван од еврокомесарот за проширување и соседска политика Штефан Филе денеска ќе ја посетат Република Македонија во рамки, при што ќе ...

Започна средбата Груевски-Баросо

Press24 - 09.04.2011

Високата делегација на Брисел, предводена од Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и Еврокомесарот за проширување и соседска политика Штефан Филе допатува во земјава, како дел ...

Започна тет-а-тет средбата Баросо - Груевски

Форум - 09.04.2011

Во вилата Охрид предмалку започна тет-а-тет средбата помеѓу премиерот Никола Груевски и претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо.

Почна средбата Груевски - Баросо

Курир - 09.04.2011

Високата делегација на Брисел, предводена од Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и Еврокомесарот за проширување и соседска политика Штефан Филе допатува во земјава, како дел ...

Почна средбата Груевски - Баросо во Охрид

Алфа - 09.04.2011

Високата делегација на Брисел, предводена од Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и Еврокомесарот за проширување и соседска политика Штефан Филе допатува во земјава, како дел oд ...

Баросо: Прашањето за името да се реши поскоро

Форум - 09.04.2011

Како што беше најавено, претседателот на Европската Комисја, Жозе Баросо во Охрид порача дека спорто за иемто треба што поскоро да биде затворен и побара конзенсус за стратепки важните прашања ...

Груевски – Баросо: Двапати годишно средби на високо ниво во Скопје и Брисел

Сител - 09.04.2011

Да се воспостави дијалог на високо ниво за пристапување, преку средби што ќе се одржуваат двапати годишно во Брисел и Скопје, со цел да се забрза имплементацијата на реформите, како и да се да се ...

Интензивирање на економската соработка меѓу Брисел и Скопје

Сител - 09.04.2011

Во втората половина на оваа година во Македонија ќе се одржи конференција на високо ниво, посветена на економските перспективи, како и за начините за конкретна поддршка на развојот на македонското ...

Баросо и Филе денеска во Македонија

Р.С.Европа - 09.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и еврокомесарот за проширување Штефан Филе во текот на денешната посета на Македонија ќе разговараат со шефот на држвата Ѓорге Иванов, со ...

Македонија чекор поблиску до ЕУ

Курир - 09.04.2011

Воспоставување на дијалог на високо ниво за пристапување, преку средби што ќе се одржуваат двапати годишно во Брисел и Скопје, со цел да се забрза имплементацијата на реформите е предлогот што ...

Баросо и Фуле денеска во Охрид

Форум - 09.04.2011

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо и еврокомесарот за проширување Штефан Фуле денеска во Охрид ќе ја завршат својата тридневна посета на Западен Балкан Во саботата претпладне во ...

Груевски – Баросо: Двапати годишно средби на високо ниво во Скопје и Брисел

МРТ - 09.04.2011

Да се воспостави дијалог на високо ниво за пристапување, преку средби што ќе се одржуваат двапати годишно во Брисел и Скопје, со цел да се забрза имплементацијата на реформите, како и да се да се ...

Започна тет-а-тет средбата Баросо - Груевски

Точка - 09.04.2011

Во вилата Охрид предмалку започна тет-а-тет средбата помеѓу премиерот Никола Груевски и претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо.

Баросо: Прашањето за името да се реши поскоро

Точка - 09.04.2011

Прашањето за името да се реши колку што е можно поскоро, да се задржи моментумот на спроведување на реформите, да се воспостави политички дијалог и консензус за стратешки важните прашања и да се ...

Брисел испраќа порака за внатрешен консензус

Н.Македонија - 09.04.2011

Баросо ќе им порача на Груевски, Иванов, Црвенковски и на Ахмети дека е потребен историски договор меѓу нив Баросо и Филе денеска во Охрид Постои потреба од еден вид историски договор меѓу различните ...

Иванов и Баросо за името и ЕУ интеграцијата

eReporter - 09.04.2011

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска оствари средба со Претседателот на Европската Комисија, Жозе Мануел Баросо.

Баросо: Решето го проблемот со името што побрзо!

eReporter - 09.04.2011

Претседателот на Европската комисија (ЕК) Жозе Мануел Баросо ги повика македонските лидери да ги забрзаат реформите и да ги решат разликите околу името со Грција што е можно побрзо со цел земјата да ...

Баросо и Филе во посета на Македонија

Идивиди - 09.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо придружуван од еврокомесарот за проширување и соседска политика Штефан Филе денеска ќе ја посетат Република Македонија во рамки, при што ќе ...

Баросо и Фуле ќе бараат единство за решавање на името

Канал5 - 08.04.2011

Баросо и Фуле утре во Охрид ќе го гасат пожарот меѓу власта и опозицијата. Претседателот на Европската Комисија ќе побара од Груевски, Ахмети и Црвенковски да ја смират топката и да се фокусираат на ...

Баросо со порака за внатрешен консензус

Утрински - 08.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо при утрешната посета на Македонија посебно ќе инсистира на потребата од еден вид историски договор меѓу различните политички сили и на култура ...

Европската делегација во Сараево и Подгорица

Дневник - 08.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и европскиот комесар за проширување Штефан Филе денеска ќе ја посетат БИХ и Црна Гора во рамки на посетата на земјите од Западниот Балкан.

Со Унијата - статус нормал

Дневник - 08.04.2011

Пред посетата на Баросо и Филе Нема поголемо охрабрување за успешната акцесија од почетокот на преговорите. Тоа е всушност темата на разговорите со Баросо .

Свет - Виси јунскиот рок на Хрватска за ЕУ

Вест - 08.04.2011

ЗАГРЕБ, 8 април (Ројтерс) - Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо вчера ја пофали посветеноста на Хрватска да се приклучи на ЕУ, но одби да го потврди крајниот рок предложен од ...

Баросо во Охрид ќе бара политички консензус

Форум - 08.04.2011

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, во текот на утрешната посета на Македонија ќе инсистира на потребата од договор и компромис меѓу различните политички сили заради европска ...

Баросо во Охрид ќе бара политички консензус

Кајгана - 08.04.2011

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, во текот на утрешната посета на Македонија ќе инсистира на потребата од договор и компромис меѓу различните политички сили заради европска ...

Баросо ќе бара „историски договор“ од политичарите во Македонија

Р.С.Европа - 08.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо при утрешната посета на Македонија посебнно ќе инсистира на потребата од еден вид историски договор меѓу различните политички сили и на култура ...

Баросо: Потребен е внатрешен консензус кој ќе доведе до евроинтеграција

Курир - 08.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо при утрешната посета на Македонија посебнно ќе инсистира на потребата од еден вид историски договор меѓу различните политички сили и на култура ...

Баросо со порака за внатрешен консензус што води кон ЕУ

Сител - 08.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо при утрешната посета на Македонија посебно ќе инсистира на потребата од еден вид историски договор меѓу различните политички сили и на култура ...

Баросо: Целта на Хрватска да ги заврши преговорите со ЕУ во јуни е амбициозна

Р.С.Европа - 08.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо ја поздрави посветеноста на Хрватска за брзо пристапување кон ЕУ, но избегна да го потврди јуни како датум за завршување на преговорите за ...

Европската делегација денеска во Сараево и Подгорица

Р.С.Европа - 08.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и европскиот комесар за проширување Штефан Филе денеска ќе ја посетат БИХ и Црна Гора во рамки на посетата на земјите од Западниот Балкан .Тие ...

Баросо и Фуле утре доаѓаат во Охрид

Press24 - 08.04.2011

Посетата на Македонија е дел од нивната заедничка турнеја на Балканот. Претходно тие ги посетија Хрватска, Босна и Херцеговина и Црна Гора.

Баросо и Фуле на средби со македонскиот врв и партиските лидери во Охрид

Inpress - 08.04.2011

Охрид, 8. април 2011 (ИНПРЕС) Претседателот на европската комисија Жозе Мануел Баросо и еврокомесарот за проширување Штефан Фуле утре доаѓаат во Охрид.

Баросо со порака за внатрешен консензус што води кон ЕУ

МРТ - 08.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо при утрешната посета на Македонија посебнно ќе инсистира на потребата од еден вид историски договор меѓу различните политички сили и на култура ...

Баросо ќе бара меѓупартиски проевропски консензус

Нетпрес - 08.04.2011

Пораката на Жозе Мануел Баросо ќе биде нагласување на важноста на стратегиски консензус во земјава за продолжување на патот кон Европа, вели портпаролот на Европската Комисија, Микаел Карничниг .

Баросо во Охрид ќе бара политички консензус

Точка - 08.04.2011

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, во текот на утрешната посета на Македонија ќе инсистира на потребата од договор и компромис меѓу различните политички сили заради европска ...

Филе: Македонија има две итни задачи

А1 - 07.04.2011

Пораките кои Баросо и Филе ги носат во Скопје во голем дел ги изнесе комесарот за проширување синоќа во Стразбур во Европскиот Парламент. Македонија има две итни задачи.

Филе бара решение за името пред Хаг

Утрински - 07.04.2011

Еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, бара од Македонија да го реши спорот со Грција пред одлуката на Хашкиот трибунал есенва, со порака дека земјата се наоѓа на раскрсница и или ќе продолжи на ...

Баросо и Филе на балканска турнеја

Р.С.Европа - 07.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо и еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска со посетета на Загреб ја почнуваат турнејата по Западен Балкан во рамките на која ќе ...

Баросо и Фуле во тридневна посета на западен Балкан

Форум - 07.04.2011

Со посетата на Хрватска претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо и комесарот за проширување Штефан Фуле ја започнуваат тридневната посета на западниот Балкан Предвидено е во следните ...

Тридневна посета на Баросо и Филе на западен Балкан

Press24 - 07.04.2011

Претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо и комесарот за проширување Штефан Фуле, со посетата на Хрватска ја започнуваат тридневната посета на западниот Балкан Во наредните три дена во ...

Баросо за евроинтеграцијата на Хрватска: Потребни се дополнителни напори

Р.С.Европа - 07.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо ја поздрави посветеноста на Хрватска за брзо пристапување кон ЕУ, но избегна да го потврди јуни како датум за завршување на преговорите за ...

Хрватска: Баросо даде охрабрување, но не и датум

МРТ - 07.04.2011

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо денеска во Загреб не зборуваше за можниот датум за завршеток на преговорите меѓу Хрватска и Европската унија, но нагласи дека дошол да испрати ...

Баросо: Јуни 2012 година е амбициозна цел за Хрватска

Курир - 07.04.2011

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо ја поздрави денеска посветеноста на Хрватска за брзо пристапување кон ЕУ, но избегна да го потврди јуни како датум за завршување на преговорите ...

Хрватска: Баросо даде охрабрување, но не и датум

Точка - 07.04.2011

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо денеска во Загреб не зборуваше за можниот датум за завршеток на преговорите меѓу Хрватска и Европската унија, но нагласи дека дошол да испрати ...

Баросо и Фуле во тридневна посета на западен Балкан

Точка - 07.04.2011

Со посетата на Хрватска претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо и комесарот за проширување Штефан Фуле ја започнуваат тридневната посета на западниот Балкан.

(Не)Задоволство од ЕУ интеграциите

Р.С.Европа - 06.04.2011

Додека Европскиот парламент критикува, македонските власти се задоволни од тоа како земјата ја остварува сопствената европска иднина.

Баросо во Охрид ќе предава за патот кон Европската иднина

Inpress - 06.04.2011

Охрид, 6. април 2011 (ИНПРЕС) Претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо кој заедно со еврокомесарот Штефан Фуле во сабота ќе пристигне во Охрид во хотелот „Инекс Горица“ ќе одржи ...

Заморот од проширувањето е мит

Н.Македонија - 06.04.2011

Мислењето дека земјите-членки на Европската Унија нема да им дозволат на други држави да влезат во нивниот сојуз е мит, изјави претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, пред посетата ...

ЕУ го потврди доаѓањето на Баросо и Филе

Алсат-М - 05.04.2011

Европската комисија и официјално соопшти дека нејзиниот претседател Баросо и комесарот Филе ќе ја посетат Македонија овој викенд.

Баросо доаѓа со предизборна порака

Дневник - 05.04.2011

Земјата да остане на европскиот пат е основната и најсилната порака, која претседателот на Европската комисија в сабота во Охрид ќе им ја соопшти на македонските политичари, изјавија од Брисел Силен ...

Баросо и Фуле доаѓаат во Охрид

Утрински - 05.04.2011

Претседателот на ЕК, Жозе Мануел Баросо, и еврокомесарот Штефан Фуле в сабота заедно ќе дојдат во Македонија, но не во Скопје, туку во Охрид и, со оглед на политичката констелација во земјата, ќе се ...

Баросо: Заморот од проширувањето на ЕУ е мит

Кирилица - 05.04.2011

Заморот од проширувањето или мислењето дека некои земји-членки на Европската унија нема да им дозволат на нови држави да влезат во нивниот сојуз е мит, изјави денеска претседателот на Европската ...

Жозе Мануел Баросо: Заморот од проширувањето на ЕУ е мит

МРТ - 05.04.2011

Заморот од проширувањето или мислењето дека некои земји-членки на Европската унија нема да им дозволат на нови држави да влезат во нивниот сојуз е мит, изјави денеска претседателот на Европската ...

Баросо: Заморот од проширувањето на ЕУ е мит

Сител - 05.04.2011

Заморот од проширувањето или мислењето дека некои земји-членки на Европската унија нема да им дозволат на нови држави да влезат во нивниот сојуз е мит, изјави денеска претседателот на Европската ...

Баросо: Заморот од проширувањето на ЕУ е мит

Р.С.Европа - 05.04.2011

Заморот од проширувањето или мислењето дека некои земји-членки на Европската унија нема да им дозволат на нови држави да влезат во сојузот е мит, изјави денеска претседателот на Европската комисија ...

Баросо оптимист за проширувањето на ЕУ

Курир - 05.04.2011

Жозе Мануел Баросо, пред посетата на земјите од Западен Балкан изјави дека Заморот од проширувањето или мислењето дека некои земји-членки на Европската унија нема да им дозволат на нови држави да ...

Баросо и Филе ќе гаснат политички пожари

Н.Македонија - 05.04.2011

Во Загреб и во Сараево бриселските политичари ќе ги пречека политичка криза, а во Охрид тензијата околу изборите и проблемот со името Жозе Мануел Баросо Штефан Филе Атмосфера на расправии и ...

Баросо и Филе доаѓаат во Охрид

А1 - 04.04.2011

Претстојната посета на претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо и еврокомесарот за проширување Штефан Филе, нема врска со претстојните предвремени парламентарни избори, уверуваат ...

Баросо и Фуле во Охрид ќе ја смируваат тензијата пред избори

Канал5 - 04.04.2011

Вжештените глави на македонските политичари во Охрид ќе ги ладат Баросо и Фуле. Двојната посета в сабота на високите претставници клучна кога во Македонија се острат копјата за избори.

Македонија - Баросо и Филе загрижени

Време - 04.04.2011

Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, и еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, на 9 април во Скопје доаѓаат со јасна порака дека наредните избори мора да бидат фер и ...

Чекајќи го Баросо

Дневник - 04.04.2011

Претседателот на Европската комисија, Жозе Баросо, се најавува дека неделава ќе дојде во Скопје, иако официјално потврда за посетата с` уште нема.

Наумовски - Посетата на Фуле и Баросо нема врска со изборите

Inpress - 04.04.2011

Скопје, 4. април 2011 (ИНПРЕС) Посетата на Еврокомесарот Штефан Фуле и Претседателот на Европската Комисија, Жозе Мануел Баросо нема поврзаност со актуелната состојба во земјава и со изборите.

Наумовски: Посетата на Баросо и Фуле – доказ дека проширувањето е на агендата

Форум - 04.04.2011

Посетата на претседателот на Европската Комисија, Жозе Мануел Баросо и на комесарот за проширување Штефан Фуле за македонските власти е доказ дека проширувањето е високо на европската агенда Според ...

Наумовски: Посетата на Фуле и Баросо нема никаква поврзаност со изборите

Нетпрес - 04.04.2011

Васко Наумовски, заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања вели дека посетата на Еврокомесарот Штефан Фуле и Претседателот на Европската Комисија , Жозе ...

Наумовски: Посетата на Баросо и Фуле нема врска со изборите

Press24 - 04.04.2011

Вицепремиерот за европски прашања Васко Наумовски вели дека нема поврзаност помеѓу посетата на Фуле и Баросо и одржувањето на предвремените избори во земјава Васко Наумовски, заменик претседателот на ...

Наумовски: Посетата на Баросо и Фуле – доказ дека проширувањето е на агендата

Точка - 04.04.2011

Посетата на претседателот на Европската Комисија, Жозе Мануел Баросо и на комесарот за проширување Штефан Фуле за македонските власти е доказ дека проширувањето е високо на европската агенда.

Сите партии да кажат како ќе придонесат за европеизацијата на Македонија

Вечер Прес - 04.04.2011

Сите политички партии да покажат дека европските интеграции не се дневнополитичка агенда, туку стратешки приоритет на Македонија.