TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Авганистан уапсени пет Пакистанци за масакрот врз учениците во Пешавар

Макфакс - 18.01.2015

Пет Пакистанци се уапсени во Авганистан под сомневање дека се поврзани со талибанскиот масакр на 134 ученици меѓу 9 и 14-годишна возраст во декемврискиот напад врз училиште во западниот град Пешавар, потврдија во неделата функционери од двете земји.

Авганистан:Уапсени пет лица осомничени за масакрот во Пакистан

Р.С.Европа - 17.01.2015

Авганистанските безбедносни власти соопштија дека уапсиле пет лица осомничени дека го поддржале масакрот што се случи на 16 декември во училиште во Пакистан во кој загинаа 150 луѓе, речиси сите деца.

Оланд го повика Кери на заеднички одговор на нападите во Франција

24 Вести - 16.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери, кој денеска престојува во Париз, им оддаде почит на 17-те жртви во серијата на напади кои го потресоа францускиот главен град. Кери положи цвеќе пред продавницата за кошер храна во Порт де Вансен, каде ...

Кери - САД се солидаризираат со Франција

Р.С.Европа - 16.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Париз изјави дека сите Американци чувствуваат „ужас и гадење“ поради „кукавичките и одвратни“ дела на исламистичките милитанти кои убија 17 луѓе во Париз минатата недела.

Оланд го повика Кери заеднички да одговорат на нападите во Франција

Алсат-М - 16.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го повика денеска американскиот државен секретар Џон Кери да ги пронајдат заедно „потребните одговори“ за џихадистичките напади во Франција минатата недела.

Оланд го повика Кери заеднички да одговорат на нападите во Франција

Алфа - 16.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го повика денеска американскиот државен секретар Џон Кери да ги пронајдат заедно „потребните одговори“ за џихадистичките напади во Франција минатата недела.

Кери во Париз им одаде почит на жртвите во терористичките напади

Алфа - 16.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Париз им одаде почит на жртвите во минатонеделниот терористички напад во главниот град на Франција во знак на солидарност на американскиот со францускиот народ.

Оланд го повика Кери заеднички да одговорат на нападите во Франција

Локално - 16.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го повика денеска американскиот државен секретар Џон Кери да ги пронајдат заедно „потребните одговори“ за џихадистичките напади во Франција минатата недела.

12 уапсени во Париз, помагале на терористите

Локално - 16.01.2015

Француската полиција уапси 12 лица во текот на ноќта, кои се осомничени дека им помагале на исламистичките терористи кои убија 17 лица во текот на минатата недела во Париз. Тоа го соопшти локалното обвинителство, цитирани од “Ројтерс”.

Оланд го повика Кери заеднички да одговорат на нападите на Франција

Точка - 16.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го повика денеска американскиот државен секретар Џон Кери да ги пронајдат заедно "потребните одговори" за џихадистичките напади во Франција минатата недела, пренесе МИА.

Оланд го повика Кери заеднички да одговорат на нападите во Франција

Н.Македонија - 16.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го повика денеска американскиот државен секретар Џон Кери да ги пронајдат заедно „потребните одговори“ за џихадистичките напади во Франција минатата недела - Вие исто така бевте цел на терористички напад на 11 ...

Оланд го повика Кери заеднички да одговорат на нападите во Франција

А1 On - 16.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го повика денеска американскиот државен секретар Џон Кери да ги пронајдат заедно „потребните одговори“ за џихадистичките напади во Франција минатата недела.

Кери ја обвини Русија дека се меша во внатрешните работи на другите држави

Руска реч - 16.01.2015

Државниот секретар на САД Џон Кери ја обвини Русија дека се обидува да се меша во внатрешните работи на другите земји. Како пример ја наведе Бугарија. „Русија, како и претходно, се обидува да се меша во внатрешната политика на трети земји за да ги ...

Кери во Париз им одаде почит на жртвите во терористичките напади

А1 On - 16.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Париз им одаде почит на жртвите во минатонеделниот терористички напад во главниот град на Франција во знак на солидарност на американскиот со францускиот народ.

Кери во Париз им одаде почит на жртвите во терористичките напади

Сител - 16.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Париз им одаде почит на жртвите во минатонеделниот терористички напад во главниот град на Франција во знак на солидарност на американскиот со францускиот народ.

Оланд го повика Кери заеднички да одговорат на нападите на Франција

Нетпрес - 16.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го повика денеска американскиот државен секретар Џон Кери да ги пронајдат заедно „потребните одговори“ за џихадистичките напади во Франција минатата недела, пренесе МИА.

Оланд побара од Кери заеднички да одговорат на нападите во Франција

Република - 16.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го повика денеска американскиот државен секретар Џон Кери да ги пронајдат заедно „потребните одговори“ за џихадистичките напади во Франција минатата недела.

САД ќе ја помага енергетската иднина на Бугарија

Вечер Прес - 16.01.2015

Ниту една земја не треба да биде зависна од друга земја во енергетските испораки, изјави американскиот државен секретар Џон Кери по средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов. САД се подготвени да и помогнат на Бугарија, која донесе тешки одлуки ...

САД им одаде почит на жртвите во терористичките напади

Вечер Прес - 16.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Париз им одаде почит на жртвите во минатонеделниот терористички напад во главниот град на Франција во знак на солидарност на американскиот со францускиот народ.

Џон Кери во посета на Бугарија

24 Вести - 15.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери за време на денешната посета на Бугарија се очекува да изврши притисок врз таа земја да ја намали нејзината голема енергетска зависност од Русија. Кери кој вчера пристигна во Софија е планирано со неговите ...

Кери ја посети Бугарија

Глас на Америка - 15.01.2015

На агендата на разговорите беа прашања за енергетската безбедност и економскиот напредок. Државниот секретар Џон Кери и неговиот бугарски колега, Даниел Митов, го потврдија силното стратешко партнерство меѓу обете земји, додека Кери ја започна ...

САД ќе ја гарантираат енергетската иднина на Бугарија

Утрински - 15.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Софија изјави дека САД ќе ја поддржат енергетската независност на Бугарија и ќе и' помогне со експертиза, но и со вклучување на големата компанија "Вестингхаус" како инвеститор.

Кери во посета на Бугарија

Р.С.Европа - 15.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери за време на денешната посета на Бугарија се очекува да изврши притисок врз таа земја да ја намали нејзината голема енергетска зависност од Русија. Кери кој вчера пристигна во Софија е планирано со неговите ...

Кери: Не треба да има зависност од испораките на енергенси

Р.С.Европа - 15.01.2015

Ниту една земја не треба да биде зависна од друга земја во енергетските испораки, изјави американскиот државен секретар Џон Кери по средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов во Софија. САД се подготвени да ѝ помогнат на Бугарија, која донесе ...

Напад со беспилотно летало во Пакистан

Р.С.Европа - 15.01.2015

Најмалку петмина милитанти се убиени, а тројца ранети во американски напад со беспилотно летало во северозападен Пакистан во близина на границата со Авганистан. Пакистански разузнавачки извори велат дека цел на денешниот напад бил талибански ...

Џон Кери во Бугарија бара алтернативи на рускиот гас

МКД - 15.01.2015

Државниот секретар на САД Џон Кери побарал денес од Бугарија да се одвикне од речиси целосната зависност од руските енергенси, како и да ја засили борбата против корупцијата. Американскиот шеф на дипломатијата допатувал во посета на Софија, каде се ...

Ниту една земја не треба да биде зависна

Идивиди - 15.01.2015

од друга за испораките на енергенси Софија, 15 јануари 2015 (МИА) - Ниту една земја не треба да биде зависна од друга земја во енергетските испораки, изјави американскиот државен секретар Џон Кери по средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов.

Протести против посетата на Џон Кери во Софија

Локално - 15.01.2015

На социјалната мрежа Фејсбук се организира протест против денешната посета на државниот секретар на САД Џон Кери под наслов: “Џон Кери, оди си дома! KERRY, GO HOME !!”, јави репортерот на БГНЕС.

АФП: ​​Кери ќе дискутира во Софија за енергетската зависност на Бугарија

Локално - 15.01.2015

Државниот секретар на САД Џон Кери допатува во официјална посета на Софија, каде што ќе разговара за прашањето за диверзификација и снабдувањето со гас на земјата, која е многу зависна од рускиот гас, јави АФП.

Кери е во Бугарија за да ги смирува Бугарите од руската закана

Локално - 15.01.2015

Јас сум тука за да му покажам на секој бугарски граѓанин, дека Америка е апсолутно посветена на безбедноста на сите сојузници во НАТО. Како сојузници Бугарија и САД застануваат рамо до рамо повеќе од една деценија, објави Џон Кери во Софија.

(ПРЕГЛЕД) Странските медиуми за посетата на Џон Кери во Бугарија

Локално - 15.01.2015

Државниот секретар на САД Џон Кери се сретна со лидерите на Бугарија во обид да им помогне во решавањето на финансиските проблеми и да се отргне од зависноста од руските енергетски ресурси, да се бори против корупцијата и да ја подобри безбедноста, ...

Бугарија и САД го потврдија стратешкото партнерство

Тера - 15.01.2015

Бугарија и САД се подготвени да внесат нова динамика во билатералната соработка, како и да стават акцент на економските врски, енергетската безбедност, владеење на правото и сферата на безбедноста, бил заедничкиот став на бугарскиот претседател ...

Кери во посета на Бугарија

Канал5 - 15.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери за време на денешната посета на Софија се очекува да изврши притисок врз Бугарија да ја намали нејзината голема енергетска зависност од Русија. Кери претпладнево се сретна со бугарскиот претседател Плевнелиев.

Кери: Ниту една земја не треба да биде зависна од друга за испораките на енергенси

А1 On - 15.01.2015

Ниту една земја не треба да биде зависна од друга земја во енергетските испораки, изјави американскиот државен секретар Џон Кери по средбата со бугарскиот премиер Бојко Борисов. САД се подготвени да и помогнат на Бугарија, која донесе тешки одлуки ...

Џон Кери во посета на Франција

А1 On - 15.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери вечерава пристигнува во Париз, за да оддаде почит на 17. жртви во терористичките напади од минатата недела во главниот град на Франција. Неговата посета на Париз е протолкувана како исправување на грешката што ...

Кери: Не одам во Париз за да се извинам

Канал5 - 15.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави денеска во Софија дека не оди во Франција за да се извини поради пропустот на администрацијата на Обама да прата некој висок претставник на „маршот на единството“ во Париз минатиот викенд, туку дека оди ...

Бугарија стана центар на внимание на меѓународната политика

+инфо - 15.01.2015

Бугарија е во центарот на внимание на меѓународната сцена благодарение на бранот меѓународни посети на високи функционери. Што бараат секретарот за надворешни работи на Велика Британија, Филип Хамонд (во средата), американскиот државен секретар Џон ...

Џон Кери во посета на Франција

Сител - 15.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери вечерава пристигнува во Париз, за да оддаде почит на 17. жртви во терористичките напади од минатата недела во главниот град на Франција. Неговата посета на Париз е протолкувана како исправување на грешката што ...

Џон Кери во посета на Бугарија

МРТ - 15.01.2015

Главна тема на разговорите со државниот врв на Бугарија ќе бидат енергетската поврзаност на регионот и борбата против тероризмот... Шефот на американската дипломатија Џон Кери во посета на Бугарија.

Бугарија и САД го потврдија стратешкото партнерство

Макфакс - 15.01.2015

Бугарија и САД се подготвени да внесат нова динамика во билатералната соработка, како и да стават акцент на економските врски, енергетската безбедност, владеење на правото и сферата на безбедноста, бил заедничкиот став на бугарскиот претседател ...

Специјалните бугарски безбедносни сили ја блокираа Софија

Канал5 - 14.01.2015

Специјалните сили на бугарската полиција и армија ги заземаа сите клучни точки во Софија пред денешната посета на министерот за внатрешни работи на Велика Британија, кој во 12 часот ќе пристигне во бугарија, но и пред утрешната посета на Џон Кери, ...

Џон Кери во посета на Бугарија

Точка - 14.01.2015

Специјалните сили на бугарската полиција и армија ги заземаа сите клучни точки во Софија пред денешната посета на министерот за внатрешни работи на Велика Британија кој во 12 часот ќе пристигне во Бугарија, но и пред утрешната посета на Џон Кери, ...

Софија под опсада, утре доаѓа Џон Кери

+инфо - 14.01.2015

Специјалните сили на бугарската полиција и армија ги заземаа сите клучни точки во Софија пред денешната посета на министерот за внатрешни работи на Велика Британија кој во 12 часот ќе пристигне во Бугарија, но и пред утрешната посета на Џон Кери, ...

Џон Кери во посета на Бугарија

Нетпрес - 14.01.2015

Специјалните сили на бугарската полиција и армија ги заземаа сите клучни точки во Софија пред денешната посета на министерот за внатрешни работи на Велика Британија кој во 12 часот ќе пристигне во Бугарија, но и пред утрешната посета на Џон Кери, ...

Кери во Пакистан

Глас на Америка - 13.01.2015

Шефот на американската дипломатија ја пофали пакистанската армија во борбата против милитантите. Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека војната во Пакистан против милитантите во северозападниот племенски регион донела „значителни ...

Џон Кери до крајот на неделава ќе престојува во Париз

Алсат-М - 13.01.2015

Државниот секретар на САД, Џон Кери до крајот на неделава ќе допатува во Париз, јавуваат американските медиуми. Кери вчера пристигна во ненајавена посета на Пакистан, во знак на „антитерористичката солидарност“ со народот на оваа земја по тешкиот ...

Кери со повик до Пакистан да се бори против терористичките групи што се закана за регионот

Алфа - 13.01.2015

Пакистан треба да се бори со вооружените групи што се закана за интересите на Авганистан, Индија и на САД, изјави денеска во Исламабад државниот секретар на САД, Џон Кери. Пакистан треба да се бори со вооружените групи што се закана за интересите на ...

Џон Кери до крајот на неделава ќе престојува во Париз

Алфа - 13.01.2015

Државниот секретар на САД, Џон Кери до крајот на неделава ќе допатува во Париз, јавуваат американските медиуми. Државниот секретар на САД, Џон Кери до крајот на неделава ќе допатува во Париз, јавуваат американските медиуми.

Џон Кери до крајот на неделава ќе престојува во Париз

Телеграф - 13.01.2015

Кери вчера пристигна во ненајавена посета на Пакистан, во знак на „антитерористичката солидарност“ со народот на оваа земја по тешкиот терористички напад врз едно училиште во градот Пешавар минатиот месец Државниот секретар на САД, Џон Кери до ...

Кери: Пакистан да се бори против терористичките групи што се закана за регионот

Н.Македонија - 13.01.2015

Пакистан треба да се бори со вооружените групи што се закана за интересите на Авганистан, Индија и на САД, изјави денеска во Исламабад државниот секретар на САД, Џон Кери Тој исто така изрази сочувство за жртвите од нападот од 16 декември врз ...

Џон Кери до крајот на неделава ќе престојува во Париз

А1 On - 13.01.2015

Државниот секретар на САД, Џон Кери до крајот на неделава ќе допатува во Париз, јавуваат американските медиуми. Кери вчера пристигна во ненајавена посета на Пакистан, во знак на „антитерористичката солидарност“ со народот на оваа земја по тешкиот ...

Кери со повик до Пакистан да се бори против терористичките групи што се закана за регионот

А1 On - 13.01.2015

Пакистан треба да се бори со вооружените групи што се закана за интересите на Авганистан, Индија и на САД, изјави денеска во Исламабад државниот секретар на САД, Џон Кери. Тој исто така изрази сочувство за жртвите од нападот од 16 декември врз ...

Светски политички фигури на маршот во Париз, Обама не присуствуаше

Нова ТВ - 12.01.2015

На големиот марш во Париз, по повод масакарот врз сатиричниот магазин „Шарли Ебдо“, до францускиот претседател Франсоа Оланд се појавија лидерите на Велика Британија, Германија, Италија, Израел.

Кери во посета на Пакистан

Глас на Америка - 12.01.2015

Фокусот на средбите со премиерот Наваз Шариф ќе биде напредок во борбата против екстремизмот. Државниот секретар Џон Кери пристигна во Пакистан каде ќе се сретне со премиерот Наваз Шариф. Кери пристигна во Исламабад во понеделник, откако ...

Во Пакистан отворено училиштето по талибанскиот масакр

Р.С.Европа - 12.01.2015

Пакистанското училиште во кој се случи талибанскиот масакр во минатиот месец денеска повторно е отворено. Учениците се вратија во Военото училиште во Пешавар по продолжениот распуст кој следуваше откако талибански бунтовници на 16 декември убија 150 ...

Кери во ненајавена посета на Пакистан

Р.С.Европа - 12.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска пристигна во ненајавена посета на Пакистан на разговори за безбедносна соработка во борбата против милитантите. Кери ќе се сретне со премиерот Наваз Шариф со кого ќе разговара за политички и ...

Каде беше Обама на Маршот на единството во Париз?

МКД - 12.01.2015

Некои американски медиуми остро го критикуваат американскиот претседател Барак Обама зашто не учествуваше на големиот марш на солидарноста во Париз. „Го изневеривте светот“, пишува Њујорк дејли њуз на насловната страница.

Учениците повторно се вратија во военото училиште по масакрот во Пешавар

Фактор - 12.01.2015

Во пакистан денеска почна второто полугодие од учебната година по продолжениот зимски распуст поради масакрот кој се случи во военото училиште во Пешавар во кој беа убиени 134 ученици. Поголемиот дел од училиштата во земјата, која брои околу 180 ...

Американскиот државен секретар доживеал сообраќајна несреќа во Индија

Фактор - 12.01.2015

Американскиот државен секретар, Џон Кери, доживеал помала сообраќајна несреќа во која поминал неповреден во моментот кога колоната возила се движела кон аеродромот, по завршувањето на посетата на Индија, соопшти неговата портпаролка Џен Псаки.

„Француски бакнеж на Барак Обама за разделба“

Фактор - 12.01.2015

Дел од американските медиуми упатија остри критики до американскиот претседател Барак Обама поради тоа што не учествувал во големиот марш на солидарноста во Париз. „Го изневеривте цел свет“, пишува на насловната страна на „New York daily news“.

Пакистан: Ученици се враќаат во училиштето по масакрот

А1 On - 12.01.2015

Ширум Пакистан завршува продолжениот зимски распуст, па учениците во придружба на своите семејства се враќаат во Военото јавно училиште во Пешавар, каде што Талибанците пред околу еден месец убија 150 лица, претежно деца.

Џон Кери неповреден во сообраќајка по посетата на Индија

Хајд Парк - 12.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери минал без повреди во помалиот сообраќаен инцидент на неговата колона автомобили која се движела кон аеродром по неговата посета на Индија, изјави неговата портпаролка Џен Псаки.

Отсуството на Обама во Париз на мета на американските медиуми

Канал5 - 12.01.2015

Дел од американските медиуми жестоко го критикуваа отсуството на американскиот претседател Барак Обама на маршот на солидарноста во Париз. Го изневеривте светот, напиша „Њујорк дејли њуз“, посочувајќи дека Вашингтон не смеел да си дозволи на собирот ...

Џон Кери во ненајавена посета на Пакистан

А1 On - 12.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска пристигна во ненајавена посета на Пакистан со цел да ги интензивира напорите во борба против милитантните групи. Минатиот месец талибанците извршија масакар над 134 деца во Пешавар.

Џон Кери отпатува во ненајавена посета на Пакистан

Точка - 12.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска пристигна во ненајавена посета на Пакистан со цел да ги интензивира напорите во борба против милитантните групи, пренесе МИА. Минатиот месец талибанците извршија масакар над 134 деца во Пешавар.

Џон Кери отпатува во ненајавена посета на Пакистан

Канал5 - 12.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска пристигна во ненајавена посета на Пакистан со цел да ги интензивира напорите во борба против милитантните групи, пренесе МИА. Минатиот месец талибанците извршија масакар над 134 деца во Пешавар.

Џон Кери отпатува во ненајавена посета на Пакистан

Нетпрес - 12.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска пристигна во ненајавена посета на Пакистан со цел да ги интензивира напорите во борба против милитантните групи, пренесе МИА. Минатиот месец талибанците извршија масакар над 134 деца во Пешавар.

Џон Кери неповреден во сообраќајка по посетата на Индија

Макфакс - 12.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери минал без повреди во помалиот сообраќаен инцидент на неговата колона автомобили која се движела кон аеродром по неговата посета на Индија, изјави неговата портпаролка Џен Псаки.

Кери подготвува нов круг преговори со Иран, во Париз ќе допатува во петок

Макфакс - 12.01.2015

Американскиот државен секретар Џон Кери во текот на оваа седмица со министерот за надворешни работи на Иран ќе подготви основи за нов круг преговори за контроверзната нуклеарна програм на Техеран, а во петок ќе допатува во француската престолнина ...

Кери ненајавено допатува во Пакистан

Макфакс - 12.01.2015

Американски државен секретар Џон Кери допатува во понеделникот во ненајавена посета на Пакистан за да апелира до тамошната влада да стори повеќе во борбата против милитантните групи, по минатомесечниот талибански масакр во Пешавар во кој беа убиени ...