TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рамковски: Режимското судство „произведе“ премногу затвореници

+инфо - 13.09.2017

Во затворот „Идризово“ моментално живеат околу 2.000 затвореници, а капацитетот на установата предвидува простор за најмногу 800 затвореници Сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, кој беше осуден на 13 години затвор и кој минатиот месец ...

Само амнестија може да го испере срамот од нехуманите затвори

+инфо - 13.09.2017

Амнестијата нема да ги опфати лицата што сториле тешки и свирепи убиства, дела против човештвото и сторителите на сексуални злосторства врз малолетни Едно од решенијата за подобрување на условите и справување со пренатрупаноста во затворите, ...

Амнестијата е неопходна, но не и за свирепи убијци и педофили

+инфо - 13.09.2017

Во амнестијата се гледа и како начин за исправање на неправдите нанесени од правосудниот систем во изминативе 11 години. Премиерот Зоран Заев се засрами од понижувачката состојба во затворите, која повторно стана топ тема во јавноста, а амнестијата ...

Амнестијата е одличен потег!

Слободен Печат - 13.09.2017

Нема причини за страхување – со амнестијата Владата значително ќе ги подобри условите во македонските затвори и ќе ја намали стапката на криминалитетот во земјата. Бранко Героски Голем комплимент заслужува премиерот Зоран Заев за неговата одлука да ...

Само амнестија може да го испере срамот од нехуманите затвори

Слободен Печат - 13.09.2017

Амнестијата нема да ги опфати лицата што сториле тешки и свирепи убиства, дела против човештвото и сторителите на сексуални злосторства врз малолетни лица. Амнестијата не треба да се дава само поради лошите услови во ќелиите, туку и за да му се ...

Адвокатот на Заев е адвокат и на Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешковски

Пулс24 - 13.09.2017

Оваа неверојатна информација кружи по социјалните мрежи деновиве откако го видовме ракување на овое двајца во Идризово. Јавноста веднаш се запраша што е во позадината на истото? Дали ќе биде дадена амнестија за да се користат во подземни цели за ...

Влада: Започнати се консултации и јавна дебата за Законот за амнестија

Алсат-М - 12.09.2017

Законот за амнестија се уште е во темница. Вчера премиерот Зоран Заев, откако се засрами од условите во затворот Идризово, како една од мерките за намалување на пренатрупаноста ја најави амнестијата, па дури спомена и личен став за општа амнестија.

Сведоштва за услови во затворите

24 Вести - 12.09.2017

Години поминати во казнено-поправниот дом во Идризво. Нашпите соговорници ќе речат повеќе казнен нималку поправен. мизерни услови – пренатрупани ќелии, мувлосани ѕидови, еден тоалет за 80 души, без пристап до здравствена заштита, сликите кои излегоа ...

Посетата на Идризово на Заев му излезе на „нос“-повлечена сликата како се поздравува со Игор Спасов

Сведок - 12.09.2017

Кој го наместил премиерот Зоран Заев при вчерашната посета на затворот Идризово, да се ракува со Игор Спасов, тигарот осуден за убиството на Мартин Нешковски, а потоа, таа фотографија, снимена од официјалниот владин фотограф да биде дистрибуирана до ...

Срдечна средба со Игор Спасов: Заев ќе го амнестира убиецот на Мартин Нешковски

Република - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев на вчерашната посета во КПД Идризово, каде што вети амнестија за осудени криминалци, кои според многу експерти значи спремање на црни сценарија во пресрет на изборите, на кои според анкетите сигурен победник ќе биде ВМРО-ДПМНЕ, ...

Заев вети амнестија на силувачи, убијци, педофили- Законот нема да помине, ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните остро против

Курир - 12.09.2017

Скандалозната изјава на премиерот Зоран Заев, каде вети дека ќе амнестира осудени криминалци кои ќе треба да му помогнат за локалните избори на 15-ти октомври. Според многу експерти и познавачи на состојбите оваа најава на Заев се должи на високиот ...

Заев: Условите во затворите катастрофални, едно од решенијата е закон за амнестија

Орбис - 12.09.2017

Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово, порача денеска премиерот Зоран Заев при ...

Народот се срами од тебе, предавнику: Граѓаните нема да дозволат амнестија на силувачи, убијци, педофили

Република - 12.09.2017

Скандалозната изјава на Заев дека ќе амнестира осудени криминалци, кои му се насушно потребни за за локалните избори на 15 октомври, според многу експерти се должи на високиот рејтинг на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев му стисна рака на убиецот на Мартин Нешковски

Нетпрес - 12.09.2017

Премиерот Зоран Заев на вчерашната посета во КПД Идризово, каде што вети амнестија за осудени криминалци, кои според многу експерти значи спремање на црни сценарија во пресрет на изборите, на кои според анкетите сигурен победник ќе биде ВМРО-ДПМНЕ, ...

Сведоштва за услови во затворите

iPortal - 12.09.2017

Години поминати во казнено-поправниот дом во Идризово. Соговорници на телевизија 24 ќе речат повеќе казнен нималку поправен. мизерни услови – пренатрупани ќелии, мувлосани ѕидови, еден тоалет за 80 души, без пристап до здравствена заштита, сликите ...

Заев ќе го амнестира убиецот на Мартин Нешковски, со кого се фотографираа насмеани во Идризово

Курир - 12.09.2017

Откако медиумите ја објавија веста за пријателскиот однос на Заев и убиецот на Мартин Нешковски и нивните насмеани лица во затворот Идризово, ПР службата на владата ја отстрани фотографијата од официјалниот Фејсбук профил на Владата на Република ...

Жестоки реакции во јавноста: Заев се ракува со убиецот на Мартин Нешковски? (ВИДЕО)

Телевизија Нова - 12.09.2017

Нели целата кампања на Социјалдемократскиот сојуз, сите протести и шарени револуции беа сведени на тие две имиња, Нешковски и Тамара, а сега премиерот Заев го гледаме како се ракува, насмеан, со убиецот на Мартин Нешковски во Идризово.

Заев вети амнестија на силувачи, убијци, педофили- Законот нема да помине, ВМРО-ДПМНЕ и граѓаните остро против

Маркукуле - 12.09.2017

Скандалозната изјава на премиерот Зоран Заев, каде вети дека ќе амнестира осудени криминалци кои ќе треба да му помогнат за локалните избори на 15-ти октомври. Според многу експерти и познавачи на состојбите оваа најава на Заев се должи на високиот ...

Заев со Меџити и Пировска во посета на КПД Идризово

Нова ТВ - 11.09.2017

Премиерот Зоран Заев заедно со народниот правобранител Иџет Мемети и извршниот директор на Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија Уранија Пировска во својство на Национален превентивен механизам денеска ќе го посетат ...

Премиерот Заев во посета на затворот Идризово

24 Вести - 11.09.2017

Претседателот на Владата на РМ Зоран Заев заедно со народниот правобранител Иџет Мемети и извршниот директор на Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија Уранија Пировска во својство на Национален превентивен механизам денеска ќе ...

Заев: Во Идризово нема минумум хумани услови

Нова ТВ - 11.09.2017

Овде нема минимум хумани услови за издржување на казна, изјави премиерот Зоран Заев, по денешната посета на затворот Идризово заедно со народниот правобранител Иџет Мемети и извршниот директор на Хелсиншки комитет за човекови права на Република ...

КПД Идризово: Заев најави закон за амнестија

Нова ТВ - 11.09.2017

-Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово, изјави Заев.

Заев: Условите во затворите катастрофални, едно од решенијата е закон за амнестија

24 Вести - 11.09.2017

Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово, порача денеска премиерот Зоран Заев при ...

Заев: Условите во затворите катастрофални

Телма - 11.09.2017

Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово, порача денеска премиерот Зоран Заев при ...

Заев: Во Идризово нема минимум хумани услови

Нова ТВ - 11.09.2017

Овде нема минимум хумани услови за издржување на казна, изјави премиерот Зоран Заев, по денешната посета на затворот Идризово заедно со народниот правобранител Иџет Мемети и извршниот директор на Хелсиншки комитет за човекови права на Република ...

Затворите со години се предмет на критика од меѓународните институции

Нова ТВ - 11.09.2017

Лошите услови во затворите ширум Македонија, за што денеска констатираше и премиерот Зоран Заев кој го посети затворот „Идризово“, не се изненадување ако се земе в предвид дека условите се предмет на критика постојано од страна на Комитетот за ...

Затворениците во Идризово немаат ни лекар ни комбе за на лекар

Телма - 11.09.2017

Огромни дупки по ѕидовите, мувла, одвратни тоалети, пренатрупаност. Во такви услови веќе 11 години затворска казна во Идризово отслужува и синот на оваа жена. Болен е ама лекар во затворот нема.

Заев: Условите во КПД Идризово се мизерни

Алсат-М - 11.09.2017

Јас се срамам што сум премиер на земјата каде затворите се надвор од сите стандарди на хуманизмот и социјалниот живот на лицата кои издржуваат казна. Ова го изјави премиерот Зоран Заев по посетата на затворот Идризово во придружба на министерот за ...

Заев: Се срамам што сум премиер на земја каде условите во затворите се под сите стандарди

24 Вести - 11.09.2017

Нехумани услови, пренатрупаност, корупција, недостаток на персонал, разурнати одделенија на кои им е потребна целосна реконструкција, не обезбедување на лекови се само дел од аномалиите на најголемиот затвор во Македонија.

Заев: Се срамам што сум премиер на земја со ваков затвор

МКД - 11.09.2017

„Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово“, изјави денес премиерот Зоран Заев при ...

Заев: Се срамам што сум премиер на земја каде затворите се надвор од сите стандарди

+инфо - 11.09.2017

Едно од решенијата, рече премиерот, е законот за амнестија и ова прашања ќе се решава согласно меѓународната пракса. Премиерот Зоран Заев денеска беше во посета на најголемиот затвор во државата, затворот Идризово, а откако направи обиколка изјави ...

Заев во посета на Идризово - условите во затворите катастрофални

Р.С.Европа - 11.09.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев при посетата на затворот Идризово по покана на Народен правобранител и Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија изјави дека се срамел што е премиер на земја во која затворите се надвор од сите стандарди на ...

Ужасот во најголемиот затвор во Македонија пред девет години

МКД - 11.09.2017

Затворот во Идризово со години е затворен за медиумите и новинарските екипи. Апелите за лошите услови во затворските ќелии до јавноста стасуваат единствено преку осудените лица и извештаите на Народниот правобранител и други невладини организации.

Што виде премиерот Заев во Идризово (ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО)

+инфо - 11.09.2017

Едно од решенијата за подобрување на условите во затворите е донесување на Законот за аменстија, рече денеска премиерот Заев. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска беше во посета на Казнено-поправната установа ...

Заев влезе во ќелиите на осудениците во Идризово (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 11.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска беше во посета на Казнено-поправната установа Идризово во Скопје. За време на посетата, премиерот беше во придружба на министерот за правда Биљен Саљији и на директорот на ...

Стојчевски: Молиме кај колегите од МВР да ни дадат по некоја износена кошула и панталони

+инфо - 11.09.2017

Претседател на Синдикатот на Заев му врачи папка во која го информираат премиерот за проблемите и состојбите во кои работат. Антонио Стојчевски, претседател на Синдикатот на затворската полиција и администрацијата во Казнено-поправниот дом ...

Стојчевски : Немаме нови униформи 10 години, бараме износени од колегите од МВР

МКД - 11.09.2017

Антонио Стојчевски, претседател на Синдикатот на затворската полиција и администрацијата во Казнено-поправниот дом „Идризово“, при денешната посета на премиерот Зоран Заев на затворот, ги изнесе лошите услови за работа со кои секодневно се сочуваат ...

Амнестија како решение за катастрофалните услови во затворите

Глас на Америка - 11.09.2017

Лошата состојба на затворските институции во Македонија и пренатрупаноста со осуденици е нотирана во речиси секој меѓународен извештај „Се срамам што сум премиер на земја во која има затвори со нехумани и супстандардни услови под секое човечко ...

Заев разочаран од условите во „Идризово“: Се срамам што сум премиер на држава со ваков затвор!

ТВ21 - 11.09.2017

Премиерот Зоран Заев, заедно со народниот правобранител Иџет Мемети и извршниот директор на Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија, Уранија Пировска, денеска го посетија Казнено-поправниот дом „Идризово“.

Само еден лекар за 1850 затвореници во „Идризово“, премиерот Заев разочаран

ТВ21 - 11.09.2017

1850 затвореници во затвор кои има капацитет за само 800, 23 лица во една ќелија и само еден лекар и леб само за да преживеат. Незадоволни и мал број на чувари, а лошиот мирис од мувла го почувствува и премиерот Заев.

Што функционира во затворот „Идризово“?

ТВ21 - 11.09.2017

При посетата на премиерот Заев во затворот, чуварите се пожалија дека немаат основни услови за работа, а прекувремените часови не им се плаќаат. Претседателот на синдикатот на затворот „Идризово“, Антонио Стојчевски, вели дека е потребен нов ...

Премиерот Заев во посета на затворот Идризово

А1 On - 11.09.2017

Претседателот на Владата на РМ Зоран Заев заедно со народниот правобранител Иџет Мемети и извршниот директор на Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија Уранија Пировска во својство на Национален превентивен механизам денеска ќе ...

Премиерот Заев во посета на затворот Идризово

Канал5 - 11.09.2017

Претседателот на Владата на РМ Зоран Заев заедно со народниот правобранител Иџет Мемети и извршниот директор на Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија Уранија Пировска во својство на Национален превентивен механизам денеска ќе ...

Премиерот Заев во посета на затворот Идризово

Сител - 11.09.2017

Претседателот на Владата на РМ Зоран Заев заедно со народниот правобранител Иџет Мемети и извршниот директор на Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија Уранија Пировска во својство на Национален превентивен механизам денеска ќе ...

Премиерот Заев во посета на затворот Идризово

Либертас - 11.09.2017

Претседателот на Владата на РМ Зоран Заев заедно со народниот правобранител Иџет Мемети и извршниот директор на Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија Уранија Пировска во својство на Национален превентивен механизам денеска ќе ...

Заев го посети Идризово: Срам ми е што сум премиер на држава со ваков затвор

Фокус - 11.09.2017

Овде нема минимум хумани услови за издржување на казна, изјави премиерот Зоран Заев, по денешната посета на затворот Идризово заедно со народниот правобранител Иџет Мемети и извршниот директор на Хелсиншки комитет за човекови права на Република ...

Се срамам што сум премиер на земја со вакви затвори, кажа Заев по увидот во Идризово

Сакам да кажам - 11.09.2017

Премиерот Зоран Заев денеска влезе во затворот „Идризово“ во кој што во моментов има над илјада затвореници над дозволениот капацитет од 800 лица. „Се срамам што сум премиер на земја во која има затвори со нехумани и супстандардни услови под секое ...

Заев по посетата на „Идризово“: Поддржувам закон за амнестија

Либертас - 11.09.2017

Премиерот Зоран Заев, заедно со народниот правобранител Иџет Мемети и извршниот директор на Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија, Уранија Пировска, денеска го посетија Казнено-поправниот дом „Идризово“, пренесе ТВ21 .

Заев: Се срамам што сум премиер на држава со ваков затвор

Канал5 - 11.09.2017

Се срамам што сум премиер на држава со ваков затвор, претседателот на владата Зоран Заев не го криеше разочарувањето од она што претпладнево го виде за време на обиколката на Казнено-поправниот дом „Идризово“.

(ВИДЕО) Заев: Условите во затворите катастрофални, едно од решенијата е закон за амнестија

А1 On - 11.09.2017

Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово, порача денеска премиерот Зоран Заев при ...

ГАЛЕРИЈА+ВИДЕО: Премиерот Заев во посета на затворот „Идризово“ – катастрофални и нехумани услови

Либертас - 11.09.2017

Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово, порача денеска премиерот Зоран Заев при ...

Заев: Условите во затворите катастрофални, едно од решенијата е закон за амнестија

Сител - 11.09.2017

Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово, порача денеска премиерот Зоран Заев при ...

Едно од решенијата за нехуманите услови во затворите е донесување закон за амнестија, смета претседателот на Владата

Академик - 11.09.2017

Претседателот на Владата на РМ, Зоран Заев, заедно со Народниот правобранител Иџет Мемети и извршниот директор на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија, Уранија Пировска, во својство на Национален превентивен механизам ...

Заев: Лоши и нехумани услови во затворите

Кајгана - 11.09.2017

„Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјален аспект на живот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово“, порача денеска премиерот Зоран Заев при ...

Затворската полиција моли кај колегите од МВР да им дадат износени кошули и панталони, нови униформи немаат 10 години

Сакам да кажам - 11.09.2017

Антонио Стојчевски, претседател на Синдикатот на Затворската полиција и администрацијата во казнено-поправниот дом „Идризово“, по денешната посета на премиерот Зоран Заев на затворот, пред јавноста ги откри и катастрофалните услови во кои работат ...

Кежаровски до Заев: Посетете ги ќелиите во Шутка, јас молев да ме префрлат во Идризово

Макфакс - 11.09.2017

Ви сугерирам час поскоро да ги видите и ќелиите во притворот во Шутка, јас молев да ме префрлат во Идризово зашто, верувајте, таму е подобро, порача новинарот Томислав Кежаровски по денешната изјава на премиерот Заев дека се срами што е премиер на ...

Заев: Условите во „Идризово“ катастрофални, едно од решенијата е закон за амнестија

МРТ - 11.09.2017

Условите во затворот „Идризово“ се катастрофални, едно од решенијата е амнестија, порача премиерот Заев при посета на казнено поправниот дом. Според народниот правобранител, проблем со затворскиот систем е управувањето.

ФОТО+ВИДЕО Заев меѓу затворениците во Идризово

Фокус - 11.09.2017

Недостоинствени услови во затворот Идризово, пренатрупаност во собите, мувла по ѕидовите, прокиснати покриви и расипана храна се дел од сцените кои што денеска ги виде премиерот, Зоран Заев во овој казнено поправен дом.

Заев: Се срамам што сум премиер на држава со ваков затвор/ОБНОВЕН

Канал5 - 11.09.2017

Екстремно мизерни услови со години наназад во затворот Идризово. Недостиг на легла, персонал, лекар, се дел од проблемите во затворот. Срам ми е што сум премиер на држава со ваков затвор, изјави денеска претседателот на владата Зоран Заев, при ...

Кежаровски до Заев: Час поскоро видете ги ќелиите во „Шутка“, таму е полошо од каде и да е

Либертас - 11.09.2017

Господине Зоран Заев, Ги поздравувам Вашите настојувања да се подобрат условите во затворот во „Идризово“ и уште повеќе најавата за закон за амнестија. Но, Ви сугерирам час поскоро да ги видите и ќелиите во притворот во Шутка.

Затворската полиција без нови унифрми веќе 10 години и едно комбе за 2.000 затвореници

Либертас - 11.09.2017

Антонио Стојчевски, претседател на Синдикатот на затворската полиција и администрацијата во Казнено-поправниот дом „Идризово“, при денешната посета на премиерот Зоран Заев на затворот, ги изнесе лошите услови за работа со кои секодневно се сочуваат ...

Заев: Се срамам што сум премиер на земја во која затворите се под сите стандарди

Сител - 11.09.2017

Пренатрупаноста во затворите ќе се решава со намалување на казната на осудениците до 30 проценти – најави премиерот Зоран Заев при денешната посета на затворот Идризово. Според него тоа е една од мерките за подобрување на состојбата во казнено ...

Господине Заев, час поскоро видете ги и ќелиите во Шутка

Окно - 11.09.2017

Господине Зоран Заев, Ги поздравувам Вашите настојувања да се подобрат условите во затворот во „Идризово“ и уште повеќе најавата за закон за амнестија. Но, Ви сугерирам час поскоро да ги видите и ќелиите во притворот во Шутка.

Премиерот Заев во посета на затворот Идризово...

Н.Македонија - 11.09.2017

Премиерот Заев во посета на затворот Идризово Претседателот на Владата на РМ Зоран Заев заедно со народниот правобранител Иџет Мемети и извршниот директор на Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија Уранија Пировска во својство на ...

Заев: Условите во затворите катастрофални, едно од решенијата е закон за амнестија...

Н.Македонија - 11.09.2017

Заев: Условите во затворите катастрофални, едно од решенијата е закон за амнестија Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат ...

Обновата на „Идризово“ недовршена, премиерот згрозен од условите во затворот

Build - 11.09.2017

Македонскиот премиер Зоран Заев денеска ја посети Казнено-поправната установа „Идризово“ за да се запознае со условите во кои живеат затворениците во најголемиот објект од ваков вид во земјава.

Заев најави амнестија на затворениците по посетата на Идризово - ФОТО од состојбата во затворот

Сведок - 11.09.2017

Амнестијата на дел од затворениците која се заговараше во предизборниот период ќе се реализира и за тоа биле почнати активности, објави денеска премиерот Зоран Заев кој беше во затворот „Идризово“.

Заев утре ќе направи обиколка на затворот „Идризово“

Локално - 11.09.2017

По барање на Народниот правобранител и Хелсиншкиот комитет, премиерот Зоран Заев утре ќе го посети затворот „Идризово“ за да се запознае со состојбите во најголемиот затвор во државата. „Идризово“ е познат по пренатрупаноста, крајно нехуманите ...

Премиерот Заев во посета на затворот Идризово

Телевизија Нова - 11.09.2017

Претседателот на Владата на РМ Зоран Заев заедно со народниот правобранител Иџет Мемети и извршниот директор на Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија Уранија Пировска во својство на Национален превентивен механизам денеска ќе ...

Идризово под лупа на Заев: Какви се условите во затворот?

Фактор - 11.09.2017

Нехумани и нечовечки услови, спиење на под, немање лекар. Се само дел фактите кои со години наназад го карактеризираат затворот Идризово каде што имаше и неколку смртни случаи. Какви се моментално условите и состојбата во Казнено поправниот дом ...

Заев во посета на затворот Идризово

Стандард - 11.09.2017

Претседателот на Владата на РМ Зоран Заев заедно со народниот правобранител Иџет Мемети и извршниот директор на Хелсиншки комитет за човекови права на Република Македонија Уранија Пировска во својство на Национален превентивен механизам денеска ќе ...

Заев се засрамил од условите во затворот „Идризово“ и најави закон за амнестија

Мета - 11.09.2017

Срам ми е што сум премиер на држава со вакви затвори, изјави премиерот Зоран Заев по денешната посета на затворот „Идризово“. Заев ја посети казнено-поправната установа заедно со народниот правобранител Иџет Мемети и со извршната директорка на на ...

Заев: Условите во затворите се катастрофални

Стандард - 11.09.2017

„Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово“, изјави денеска премиерот Зоран Заев при ...

Заев ја понуди амнестијата како дел од решението за условите во затворите

Локално - 11.09.2017

Премиерот Зоран Заев беше згрозен од условите во затворите, и по денешната посетана затворот Идризово, рече дека се срами што е премиер на земја во која затворите се под сите хумани стандарди.

Заев: Срам ми е што сум премиер на држава со вакви затвори

Позитив.мк - 11.09.2017

Срам ми е што сум премиер на држава со вакви затвори, изјави премиерот Зоран Заев по денешната посета на затворот „Идризово“. Заев ја посети казнено-поправната установа заедно со народниот правобранител, Иџет Мемети, и со извршната директорка на на ...

Заев: Условите во затворите катастрофални, едно од решенијата е закон за амнестија

Телевизија Нова - 11.09.2017

Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово, порача денеска премиерот Зоран Заев при ...

Заев: Условите во затворите катастрофални, едно од решенијата е закон за амнестија

Вечер - 11.09.2017

Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово, порача денеска премиерот Зоран Заев при ...

Заев: Условите во затворот Идризово се под секое човечко достоинство

Фактор - 11.09.2017

Разочараност и засраменост констатирана кај премиерот Заев од увидот при посетата на Казнено-поправниот дом „Идризово“. Премиерот не го сокри разочарувањето од условите во затворот, и додаде дека му е срам што е премиер на држава со таков затвор.

Заев: Срам ми е што сум премиер на држава со вакви затвори, јас сум за закон за амнестија

Слободен Печат - 11.09.2017

Срам ми е што сум премиер на држава со вакви затвори, изјави премиерот Зоран Заев по денешната посета на затворот „Идризово“. Заев ја посети казнено-поправната установа заедно со народниот правобранител, Иџет Мемети, и со извршната директорка на на ...

Заев го посети Идризово и најави амнестија за затворенците

Нетпрес - 11.09.2017

Едно од решенијата, според Заев, е законот за амнестија, тема која, како што рече, е веќе отворена, неколку невладини организации имаат отворено дебати, а Народниот правобранител и Министерството за правда имаат свои мислења.

"Се срамам што сум премиер на држава со вакви затвори": Заев најави закон за амнестија

Точка - 11.09.2017

Капацитетот на затворот "Идризово" е 800 луѓе, додека казна таму издржуваат дури 1.800 затвореници. Премиерот на Македонија, Зоран Заев, не го криеше своето разочарување од условите во "Идризово", по посетата на затворот.

Заев од Идризово: Срам ми е што сум премиер на држава со ваков затвор

10без10 - 11.09.2017

Заев изрази разочарување од условите во затворот и рече дека го поддржува законот за амнестија. Овде нема минимум хумани услови за издржување на казна, изјави премиерот Зоран Заев, по денешната посета на затворот Идризово заедно со народниот ...

Владата подготвува Закон за амнестија на затвореници

Телевизија Нова - 11.09.2017

Владата ќе амнестира затвореници, бидејќи бројката на лица што издржуваат казна во Идризово е двапати поголема од стандардите на затворот. Премиерот Зоран Заев, денеска го посети казнено поправниот дом Идризово, од каде порача дека едно од ...

(Галерија) Што виде Заев во Идризово?

Локално - 11.09.2017

Премиерот Зоран Заев беше згрозен од условите во затворите и по денешната посета на затворот Идризово. Според она што го виде, не е чудо што изјави дека се срами што е премиер на земја во која затворите се под сите хумани стандарди.

Како изгледа внатрешноста на затворот Идризово? (видео)

Кумановски м. - 11.09.2017

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев денеска ја посети Казнено поправната установа Идризово каде оствари средба со затворениците, но за прв пат јавноста имаше можност да види како изгледаат нехуманите услови зад ѕидовите и ...

(ГАЛЕРИЈА) Заев очи в очи со затворениците

Фактор - 11.09.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска беше во посета на Казнено-поправната установа Идризово во Скопје. За време на посетата, премиерот беше во придружба на министерот за правда Биљен Саљији и на директорот на ...

Кежаровски до Заев: Посетете ги ќелиите во Шутка, јас молев за да ме префрлат во Идризово

Точка - 11.09.2017

Ви сугерирам час поскоро да ги видите и ќелиите во притворот во Шутка, јас молев да ме префрлат во Идризово зашто, верувајте, таму е подобро, порача новинарот Томислав Кежаровски по денешната изјава на премиерот Заев дека се срами што е премиер на ...

Час поскоро видете ги ќелиите во „Шутка“, му порача новинарот Кежаровски на Заев

Мета - 11.09.2017

Новинарот Томислав Кежаровски, откако половина од затворската казна ја помина во Истражниот затвор „Скопје“, во Шуто Оризари, денеска му порача на премиерот Зоран Заев да ги види ќелиите во притворот во Шутка.

Заев: Условите во затворите катастрофални, едно од решенијата е закон за амнестија

МК News - 11.09.2017

Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово, порача денеска премиерот Зоран Заев при ...

Се крчка Закон за амнестија

Вечер - 11.09.2017

Нехумани и нечовечки услови, спиење на под, лоша храна, немање лекар, се само дел од фактите кои со години наназад го карактеризираат затворот "Идризово". Иако со капацитет за 850 лица, таму, во моментов затворска казна одлежуваат 1850 затвореници.

Заев ветува амнестија за да ослободи криминалци и бандити кои ќе бидат во функција на изборите

Курир - 11.09.2017

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев, денеска даде скандалозна изјава каде вети амнестија за осудени криминалци. Според многу експерти и познавачи на состојбите оваа најава на Заев се должи на високиот и се уште растечки рејтинг на ...

Заев ветува амнестија за да ослободи криминалци кои ќе бидат во функција на изборите

Нетпрес - 11.09.2017

Премиерот на Република Македонија Зоран Заев, денеска даде скандалозна изјава каде вети амнестија за осудени криминалци. Според многу експерти и познавачи на состојбите оваа најава на Заев се должи на високиот и се уште растечки рејтинг на ...

Криминална поддршка за локални избори: Заев ветува амнестија за бандити и криминалци

Република - 11.09.2017

Во недостиг на поддршката од граѓаните и реалната состојба на терен која според сите до сега објавени анкети не и оди во прилог на СДСМ, Зоран Заев излезе со скандалозна изјава во која вети амнестија за осудени криминалци.

ФОТО: Заев со убиецот на Мартин Нешковски, Игор Спасов

Курир - 11.09.2017

Премиерот Зоран Заев во денешната посета во КПД Идризово, каде што вети амнестија за осудени криминалци, кои според многу експерти значи спремање на црни сценарија во пресрет на изборите, на кои според анкетите сигурен победник ќе биде ВМРО-ДПМНЕ, ...

(ВИДЕО) Заев по посетата на „Идризово“: Поддржувам закон за амнестија

Бриф - 11.09.2017

Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово, порача денеска премиерот Зоран Заев при ...

(ФОТО) Заев: Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди

еМагазин - 11.09.2017

Се срамам што сум премиер на земја каде што затворите се надвор од сите стандарди на хуманост и социјалниот аспект на животот на лицата кои се осудени и издржуваат казна во казнено-поправниот дом Идризово, порача денеска премиерот Зоран Заев при ...

Кежаровски до Заев: Да ја посетите Шутка и да ги видите условите во озлогласениот „Ц“ ходник

еМагазин - 11.09.2017

Новинарот Томислав Кежаровски откако помина половина од казната затвор во притвор во Шутка, а потоа беше на условен отпуст, со статус на Фејсбук се обрати до премиерот Зоран Заев за денешната посета на затворот „Идризово“.

Заев: Условите во затворот Идризово се под секое човечко достоинство

Канал 77 - 11.09.2017

Разочараност и засраменост констатирана кај премиерот Заев од увидот при посетата на Казнено-поправниот дом „Идризово“. Премиерот не го сокри разочарувањето од условите во затворот, и додаде дека му е срам што е премиер на држава со таков затвор.

Кежаровски до Заев: Посетете ги ќелиите во Шутка, јас молев за да ме префрлат во Идризово

Канал 77 - 11.09.2017

Ви сугерирам час поскоро да ги видите и ќелиите во притворот во Шутка, јас молев да ме префрлат во Идризово зашто, верувајте, таму е подобро, порача новинарот Томислав Кежаровски по денешната изјава на премиерот Заев дека се срами што е премиер на ...