TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Твитер мераклија со свиткана опашка

Курир - 26.03.2017

Роден на: 2 декември 1957 година во Виена Образование: Универзитет во Виена Партија: Австриска народна партија Еврокомесарот за соседска политика, кој ја извршува таа функција од 2014 година, докторитал на Виенскиот универзитет во 1987 година.

Твитер мераклија со свиткана опашка

Република - 26.03.2017

Роден на: 2 декември 1957 година во Виена Образование: Универзитет во Виена Партија: Австриска народна партија Еврокомесарот за соседска политика, кој ја извршува таа функција од 2014 година, докторитал на Виенскиот универзитет во 1987 година.

Еврокомесарот се исплаши од македонската пролет

Република - 26.03.2017

Ос­нов­на­та, по­чет­на ме­сеч­на пла­та на еден евро­ко­ме­сар из­не­су­ва 20.666 евра. Ова се офи­ци­јал­ни­те по­да­то­ци од Бри­сел. Да, тоа пос­лед­но­то 666 бу­ди чуд­ни асо­ци­ја­ции, но неј­се… Па и со исти­те тие бас­нос­лов­ни 20.666 евра, ...

Неделници - Нова влада, Хан и протести

Р.С.Европа - 25.03.2017

Актуелната политичка криза, однесувањето на поранешниот премиер Никола Груевски, пораките до и од Хан, протестите во организација на „За заедничка Македонија“ и поделбите меѓу народот, се дел од темите за кои пишуваат неделниците.

Повеќе среќа со „лошиот полицаец“

+инфо - 25.03.2017

Русија на Балканот е само воен, но ни е економски фактор. Русите нас малку нè нервираат и тоа е сè што прават, рече деновиве Хан за Ал џезеира Балканс Европскиот комесар за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан, зајакнат со тројцата ...

Повеќе среќа со „лошиот полицаец“

Репортер - 25.03.2017

Европскиот комесар за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан, зајакнат со тројцата европратеници, во вторникот дојде во Македонија со тешка задача да го деблокира политичкиот процес, заглавен по одбивањето на претседателот Ѓорге Иванов да ...

Повеќе среќа со „лошиот полицаец“

Либертас - 25.03.2017

Европскиот комесар за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан, зајакнат со тројцата европратеници, во вторникот дојде во Македонија со тешка задача да го деблокира политичкиот процес, заглавен по одбивањето на претседателот Ѓорге Иванов да ...

ПРОФИЛ: Јоханес Хан – Повеќе среќа со „лошиот полицаец“

Слободен Печат - 25.03.2017

Русија на Балканот е само воен, но ни е економски фактор. Русите нас малку нè нервираат и тоа е сè што прават. Јасно е дека нестабилноста може да биде поттикната и од трети страни, но ЕУ има интерес во своето непосредно соседство да владее ...

Хан не се сретна со граѓанските здруженија оти така му било наложено од сценаристите

Нетпрес - 24.03.2017

Изговорот на еврокомесарот Јоханес Хан дека немал време да одговори на барањето на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ е апсолутно неиздржан, сметаат аналитичарите. Хан ќе се сретне со политичките претставници.

Посетата на Хан во фокусот на дневниот печат

Р.С.Европа - 23.03.2017

Посетата на еврокомесарот Јоханес Хан и реакциите по неа се главната тема во печатените медиуми. Еврокомесарот Јоханес Хан со тројцата европски пратеници дојде во Скопје и – си замина. „Што по Хан?“ – оди со прашален наслов Утрински, додавајќи дел ...

Насилието на Хан

Курир - 23.03.2017

Несфатливо е дека еден еврокомесар можеше да си дозволи да дојде во Македонија со така неподготвен протокол како завчерашниот на Јоханес Хан. Ако тој смета дека мора по секоја цена да се формира некоја Петен влада во Македонија, но за тоа нема ...

Старо, младо, машко и женско на нозе се кренаа за одбрана на Македонија (ГАЛЕРИЈА ОД РЕКОРДНИОТ ПРОТЕСТ)

Маркукуле - 23.03.2017

Над 80 илјади луѓе излегоа на улиците само во Скопје, а вкупно над 250.000 илјади луѓе низ 43 места во цела држава за зачувување на унитарноста на Македонија. Минувајќи ја познатата маршрута, од Владата до Собранието, со пеење патриотски песни, ...

Kако гркот Киријакос стана Хан и за чии интереси?

Пулс24 - 23.03.2017

Повеќе опозициски медиуми, но и некои други, вчера утрината пред посетата на еврокомесарот Јоханес Хан на Скопје, објавија наводен твит од Хан со кој порачува да се почитува демократијата и парламентарното мнозинство.

Милошоски: На Хан му предложивме две решенија за излез од кризата

Телма - 22.03.2017

Средбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, со еврокомесарот Јоханеси Хан, траела три часа и на неа, како што соопштуваат денеска од партијата, Груевски и неговите соработници „многу директно, јасно и прецизно“ ги претставиле своите позиции ...

Хан: Важно е сите да го следат Уставот

24 Вести - 22.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за Канал 5 изјави дека важно е сите да го почитуваат Уставот. Во ЕУ има интерес, но и делумно нетрпение за ситуацијата тука. И затоа очекуваме итно формирање Влада порача еврокомесарот Хан.

Хан: Да се почитува парламентарното мнозинство

Телма - 22.03.2017

Да се почитуваат демократските стандарди кои се напишани и во Уставот, а тоа значи дека ако има парламентарното мнозинство, тоа треба да се прифати од сите, со цел побрзо формирање на Влада.

Хан: Иванов итно да ја преиспита одлуката за доделување на мандатот

Телма - 22.03.2017

Директно и јасно еврокомесарот за проширување Јоханес Хан соопшшти кои се следните чекори што ги очекува Брисел – брзо да се формира влада и да не се потпалуваат тензии. Во соопштението по средбитре со партиските лидери, а потоа и во интервју на ...

ВМРО-ДПМНЕ бара нови избори; СДСМ вели мнозинството во парламентот е декларирано

Глас на Америка - 22.03.2017

Брзо формирање реформска влада, почитување на изборните резултати, воздржување од разгорување меѓуетнички тензии – тоа беа дел од главните пораки што Хан и евро пратениците вчера ги испорачаа на средбите во Скопје СКОПЈЕ — „Предвремени избори ќе ...

Хан - Брзо формирајте влада и не си играјте со оган

Р.С.Европа - 22.03.2017

Во заедничкото соопштение по средбите, еврокомесарот и европските пратеници особено ги повикуваат сите да се воздржат од акции и изјави кои што би можеле да ги разгорат меѓуетничките тензии и да ги поткопаат добрите меѓусоседски односи.

Симе барал летаф бетмени111

Призма - 22.03.2017

Вчера во кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов имаше работа преку глава. По државничката одлука да му се каже историското „не“ на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, дојде најтешкиот дел од работата.

Хан дојде и лично ја достави пораката од ЕУ, но ќе биде ли послушан?

Нова ТВ - 22.03.2017

Ако за некого пораките од ЕУ и САД, од пред Пржинските договори се до изборите беа дипломатски и партиите може да ги толкуваат различно, вчерашната порака на еврокомесарот Јоханес Хан до лидерите е јасна: „Македонија нема време за губење, Иванов да ...

Хан: Почитувајте го уставот и новото мнозинство

Алсат-М - 22.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан ги повика лидерите и претседателот Ѓорѓе Иванов да го почитуваат новото парламентарно мнозинство и Уставот на земјата. Хан пораката ја прати по завршувањето на целодневните средби.

Беџети: Двојните стандарди на Иванов

Алсат-М - 22.03.2017

Одлуката на Претседателот Ѓорге Иванов да не се сретне со еврокомесарот Јоханес Хан е злоупотреба на институцијата претседател и немање институционална култура, смета академикот Абдулменаф Беџети.

Хан со јасна порака: Да се почитува парламентарното мнозинство

Нова ТВ - 22.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан во интервју објавено на сајтот на Европската комисија, по средбите со политичките лидери во земјава, вели важно е да се почитува Уставот, во кој е запишано дека е потребно мнозинство за формирање влада.

ЕУ јасно порача, тешко дека ќе биде послушана

Р.С.Европа - 22.03.2017

Од соопштението на еврокомесарот Јоханес Хан и европратениците јасно се чита кои следни постапки сугерира Унијата да се направат и кој е одговорен за тензиите, сметаат упатените. Но, според нив, тешко е да се процени дали сето тоа ќе има ефект.

Хан: Иванов во вакви важни моменти наместо да патува во странство, треба да седи дома

МКД - 22.03.2017

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, во интервју за „Канал 5“, рече дека не сака да ја коментира одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не се сретне со него, но, сепак, порача дека во вакви важни моменти, би било ...

Хан: Владиното мнозинство мора да биде почитувано од сите

Deutsche Welle - 22.03.2017

Во единственото интервју кое го имаше за време на престојот во Скопје, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан порачува дека мора да се почитуваат Уставот и парламентарното мнозинство. Еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата пратеници во парламентот ...

Хан му укажал на Груевски дека е загрозена препораката на Македонија

Deutsche Welle - 22.03.2017

Еврокомесарот укажал дека е загрозена европската иднина, а од ВМРО-ДПМНЕ предочиле дека нема стабилен излез од кризата ако се игнорира политичкиот победник кој го претставува најголемиот дел од македонскиот народ.

Хан: Да се почитува парламентарното мнозинство (ВИДЕО)

+инфо - 22.03.2017

Јоханес Хан смета дека решението на кризата е да се почитуваат демократските правила и стандарди кои се напишани во Уставот, Еврокомесарот Јоханес Хан во интервју објавено на сајтот на Европската комисија, по средбите со политичките лидери во ...

Хан: Важно е сите да го следат Уставот

Правдико - 22.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан во интервју за Канал 5 изјави дека важно е сите да го почитуваат Уставот. Во ЕУ има интерес, но и делумно нетрпение за ситуацијата тука. И затоа очекуваме итно формирање Влада порача еврокомесарот Хан.

“Блиндирани” средбите на Груевски – Без изјави и без камери

ТВ21 - 22.03.2017

И на вчерашната средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски ги избегна медиумите. Во јавноста не се појави ниту една снимка од средбата, дури ни сликите што вчера Хан ги објави на твитер.

Хан: Иванов има решавачка улога и мора да се носи со одговорноста

Фокус - 22.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан иако не го најде претседателот Ѓорге Иванов во Скопје, во интервју на „Канал5”, му испрати директни пораки, во кои го повика да се однесува одговорно и да го додели мандатот за состав на влада.

Хaн: Мнозинството мора да се почитува – Славески: ЕУ со можни санкции за неодговорните политичари

ТВ21 - 22.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан во интервју објавено на сајтот на Европската Комисија вели дека решението на кризата е да се почитуваат демократските правила и стандарди кои се напишани во Уставот, односно кога има мнозинство за Влада од кого и да е, тоа ...

Интервју на Јоханес Хан за Канал5: Решението на кризата е да се почитуваат демократските правила и стандарди кои се ...

Канал5 - 22.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан во ексклузивно интервју за Канал 5 вели да се почитува парламентарното мнозинство. Важно е да се води грижа за евроатлантската перспектива, да се одговори на економските предизвици и безбедносните прашања, вели Хан.

Ексклузивно интервју на еврокомесарот Хан за Канал 5: Треба да се почитува парламентарното мнозинство

Канал5 - 22.03.2017

По средбите со партиските лидери еврокомесарот Хан доцна синоќа во ексклузивно интервју за Канал 5 ги сподели деталите од разговорите. Хан побара да се почитува парламентарното мнозинство.

ЕУ НУДИ НОВ МОРКОВ: Хан како неговите претходници, повторно со услови за Македонија

Телеграф - 22.03.2017

По одредниците на Рен, дијалогот на Филе, Хан сега ветува отворање на поглавјата 23 и 24 Комесарот за проширување Јоханес Хан на вчерашните средби со политичките лидери им ветувал дека доколку брзо се формира влада Македонија за брзо време ќе отвори ...

Хан и европратенците побараа почитување на волјата на мнозинството

Сител - 22.03.2017

Нови избори ќе се случат но добро е тие да бидат час поскоро- ова била пораката од ВМРО-ДПМНЕ на средбата со евро комесарот Хан и тројцата европратеници. Од ВМРО-ДПМНЕ нагласиле дека мнозинството од македонскиот народ не може да биде оставено во ...

Иванов до Хан: Јас кажав што имам да кажам - сега слушнете го народот

Press24 - 22.03.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, реши да не да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираа вчера од Kабинетот на претседателот. Од таму изјавија дека претседателот Иванов, кој завчера престојуваше во ...

Старо, младо, машко и женско на нозе се кренаа за одбрана на Македонија (ГАЛЕРИЈА ОД РЕКОРДНИОТ ПРОТЕСТ)

Нетпрес - 22.03.2017

Минувајќи ја познатата маршрута, од Владата до Собранието, со пеење патриотски песни, пароли и развиорени македонски знамиња, граѓаните уште еднаш рекоа „не“ за тиранската платформа и за федерализација на Македонија.

ФОТО: Старо, младо, машко и женско на нозе во одбрана на Македонија

Press24 - 22.03.2017

Минувајќи ја познатата маршрута, од Владата до Собранието, со пеење патриотски песни, пароли и развиорени македонски знамиња, граѓаните уште еднаш рекоа „не“ за тиранската платформа и за федерализација на Македонија.

Старо, младо, машко и женско на нозе се кренаа за одбрана на Македонија (ГАЛЕРИЈА ОД РЕКОРДНИОТ ПРОТЕСТ)

Курир - 22.03.2017

Минувајќи ја познатата маршрута, од Владата до Собранието, со пеење патриотски песни, пароли и развиорени македонски знамиња, граѓаните уште еднаш рекоа „не“ за тиранската платформа и за федерализација на Македонија.

Хан за Турција: Го ризикувате членството во ЕУ! Ердоган возврати – Помина времето на закани!

Репортер - 22.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека членство на Турција во ЕУ станува „се понереално“, освен ако Анкара набрзо не го смени курсот на дејствување. Хан за германскиот весник „Билд“ истакна дека имајќи ги предвид строгите ...

Хан до Иванов: Во демократски земји, претседателот во вакви моменти си седи дома

Репортер - 22.03.2017

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, во интервју за „ Канал 5 “, рече дека не сака да ја коментира одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не се сретне со него, но, сепак, порача дека во вакви важни моменти, би ...

Хан до Иванов: Во демократски земји, претседателот во вакви моменти си седи дома

Бриф - 22.03.2017

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, во интервју за „ Канал 5 “, рече дека не сака да ја коментира одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не се сретне со него, но, сепак, порача дека во вакви важни моменти, би ...

Амбициозната дипломатска офанзива на Брисел не го промени однесувањето на ВМРО-ДПМНЕ – Никого не фермаат, со арно и со ...

Слободен Печат - 22.03.2017

Ставот на ВМРО-ДПМНЕ не се помести ниту за милиметар по средбите со еврокомесарот Хан и тројцата европратеници, а Иванов скандалозно одбегна секаков разговор со високиот функционер на Европската Унија.

Хан до Иванов: Во демократски земји, претседателот во вакви моменти си седи дома

Либертас - 22.03.2017

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, во интервју за „ Канал 5 “, рече дека не сака да ја коментира одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не се сретне со него, но, сепак, порача дека во вакви важни моменти, би ...

Хан: Во демократски земји, претседателот во вакви моменти си седи дома

Слободен Печат - 22.03.2017

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, во интервју за „ Канал 5 “, рече дека не сака да ја коментира одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не се сретне со него, но, сепак, порача дека во вакви важни моменти, би ...

ВМРО-ДПМНЕ на СДСМ му нуди две конкретни решенија: Малцинска влада или предвремени парламентарни избори

Вечер - 22.03.2017

Како партија ние понудивме две решенија, едното решение е дека доколку Заев смета дека треба да се реализира неговата програма, ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи, но мора да се откаже од Тиранската платформа.

Хан до Иванов: Во демократски земји, претседателот во вакви моменти си седи дома

Позитив.мк - 22.03.2017

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, во интервју за „Канал 5“, рече дека не сака да ја коментира одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не се сретне со него, но, сепак, порача дека во вакви важни моменти, би било ...

Милошоски: Хан исплашен од масовноста на протестите, но ВМРО-ДПМНЕ не може да гарантира за однесувањето на разбудениот ...

Република - 22.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан изразил загриженост од масовноста на протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и неговиот став бил дека тоа може да предизвика некои дополнителни тензии, откри синоќа во Дневникот на Сител пратеникот ...

Алтхаузер: Не очекувам македонските политичари да ги игнорираат пораките на Хан

Локално - 22.03.2017

Германија не очекува македонските политичари да ги игнорираат пораките на еврокомесарот Јоханес Хан, кој вчера порача дека во демократија мора да се почитува парламентарното мнозинство и дека очекува брзо формирање влада, пренесе СДК .

Граѓаните му порачаа на Хан: Не може да ја кроите нашата судбина, вратете се од каде што дојдовте

Press24 - 22.03.2017

Откако еврокомесарот за проширување Јоханес Хан преку портпаролката порача дека нема да има време да се сретне со претставниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, претседателот на Македонија, Горѓе Иванов одлучи да му отстапи ...

Хан до Иванов: Во демократски земји, претседателот во вакви моменти си седи дома

Локално - 22.03.2017

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, во интервју за „ Канал 5 “, рече дека не сака да ја коментира одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не се сретне со него, но, сепак, порача дека во вакви важни моменти, би ...

Брисел очекува влада, ВМРО-ДПМНЕ отфрлање на платформата

Локално - 22.03.2017

Итно да се формира реформска влада, потребно е државништво, а на тактизирање, порача еврокомесарот Хан во Скопје. ВМРО-ДПМНЕ бара отфрлање на платформата или нови избори. Да се почитува демократијата и парламентарното мнозинство, да не се ...

Симе барал летаф бетмени111

Репортер - 22.03.2017

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Кокаланов за Призма: Вчера во кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов имаше работа преку глава. По државничката одлука да му се каже историското „не“ на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, дојде ...

Груевски дојде на разговори со Хан, но не сакаше да се слика ниту за твит

Репортер - 22.03.2017

Oва е твитот кој беше испратен во тек на средбата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан и европратениците, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн.

„За заедничка Македонија“: После 200.000 луѓе на улица Хан е без зборови - одиме до крај

Press24 - 22.03.2017

Јоханес Хан ја откажа планираната прес конференција. Нема поголема потврда за нашата заедничка победа!!! После 200.000 луѓе на улица, и Хан е без зборови. Борбата продолжува. Но, мириса… мириса на победа, напиша на својот ФБ профил Богдан Илиевски ...

Алтхаузер: Не очекувам македонските политичари да ги игнорираат пораките на Хан

Репортер - 22.03.2017

Германија не очекува македонските политичари да ги игнорираат пораките на еврокомесарот Јоханес Хан, кој вчера порача дека во демократија мора да се почитува парламентарното мнозинство и дека очекува брзо формирање влада, пренесе СДК .

СИТЕЛ: Хан и европратенците побараа почитување на волјата на мнозинството

Press24 - 22.03.2017

Нови избори ќе се случат но добро е тие да бидат час поскоро- ова била пораката од ВМРО-ДПМНЕ на средбата со евро комесарот Хан и тројцата европратеници. Од ВМРО-ДПМНЕ нагласиле дека мнозинството од македонскиот народ не може да биде оставено во ...

Брисел очекува влада, ВМРО-ДПМНЕ отфрлање на платформата

Репортер - 22.03.2017

Итно да се формира реформска влада, потребно е државништво, а на тактизирање, порача еврокомесарот Хан во Скопје. ВМРО-ДПМНЕ бара отфрлање на платформата или нови избори, пишува Дојче веле.

Симе барал летаф бетмени111

Либертас - 22.03.2017

Ви пренесуваме дел од колумната на Сашо Кокаланов за Призма: Вчера во кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов имаше работа преку глава. По државничката одлука да му се каже историското „не“ на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, дојде ...

Брисел очекува влада, ВМРО-ДПМНЕ отфрлање на платформата

Либертас - 22.03.2017

Итно да се формира реформска влада, потребно е државништво, а на тактизирање, порача еврокомесарот Хан во Скопје. ВМРО-ДПМНЕ бара отфрлање на платформата или нови избори, пишува Дојче ...

„За заедничка Македонија“: После 200.000 луѓе на улица, и Хан е без зборови- нема назад, одиме до крај за зачувување на ...

Курир - 22.03.2017

Јоханес Хан ја откажа планираната прес конференција. Нема поголема потврда за нашата заедничка победа!!! После 200.000 луѓе на улица, и Хан е без зборови. Борбата продолжува. Но, мириса… мириса на победа, напиша на својот ФБ профил Богдан Илиевски ...

Хан изразил загриженост за масовните протести- ВМРО-ДПМНЕ му одговориле дека не може да се знае како ќе се однесува ...

Курир - 22.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан изразил загриженост од масовноста на протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и неговиот став бил дека тоа може да предизвика некои дополнителни тензии, откри вечерва во Дневникот на Сител пратеникот ...

200.000 на улица: Хан ја откажа прес-конференцијата – нема поголема потврда за нашата заедничка победа

Република - 22.03.2017

Јоханес Хан ја откажа планираната прес-конференција. Нема поголема потврда за нашата заедничка победа!!! После 200.000 луѓе на улица, и Хан е без зборови. Борбата продолжува. Но, мириса… мириса на победа, напиша на својот ФБ профил Богдан Илиевски ...

Во Македонија врие од протести

Локално - 22.03.2017

Последователниот бран протести во Македонија вчера ја доживеа својата кулминација. Скопје и 43 градови, ги мобилизираа дел граќаните на Македонија кои стојат зад иницијативата „За Заедничка Македонија“.

Алтхаузер: Не очекувам македонските политичари да ги игнорираат пораките на Хан

Либертас - 22.03.2017

Германија не очекува македонските политичари да ги игнорираат пораките на еврокомесарот Јоханес Хан, кој вчера порача дека во демократија мора да се почитува парламентарното мнозинство и дека очекува брзо формирање влада, пренесе СДК .

СДСМ и Хан загрижени: Многу луѓе има на улиците низ Македонија

Press24 - 22.03.2017

Вистинска загриженост владее во СДСМ и кај нивните странски поддржувачи по вчерашниот масовен протест на граѓаните кога на улиците низ цела Македонија, на повеќе од 40 локации протестираа повеќе од 250.000 граѓани.

Хан во Македонија ја доживеа непријатната судбината на Могерини

Нетпрес - 22.03.2017

Стотици илјади македонски граѓани, на улиците на 43 градови и населени места низ Македонија, го пречекаа вчерапопладне комесарот за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, кој во Скопје допатува во придружба на тројца пратеници од ...

Граѓаните му порачаа на Хан: Не може да ја кроите нашата судбина, вратете се од каде што дојдовте

Курир - 22.03.2017

Откако еврокомесарот за проширување Јоханес Хан преку портпаролката порача дека нема да има време да се сретне со претставниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, претседателот на Македонија, Горѓе Иванов одлучи да му отстапи ...

Хан до Иванов: Во демократски земји, претседателот во вакви моменти си седи дома

Мета - 22.03.2017

Еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, во интервју за „ Канал 5 “, рече дека не сака да ја коментира одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не се сретне со него, но, сепак, порача дека во вакви важни моменти, би ...

Македонија остана принципиелна, ЕУ ги покажа двојните стандарди!

Вечер - 22.03.2017

Амбасадорот Ристо Никовски, аналитичарот Сотир Костов и професорката Тања Каракамишева за ВЕЧЕР ја коментираат посетата на комесарот за проширување на Европската Унија Јоханес Хан, кој во Скопје допатува во придру'ба на тројцата пратеници од ...

Проширување и редефинирање на „Рамковниот договор“

За Се - 22.03.2017

Долго очекуваната посета на Хан на Македонија и средбите со политичките лидери се случи вчера и не промени ништо. Единственото изненадување, повторно го приреди претседателот Иванов кој ја ескивираше својата средба со Хан и го отстапи комесарот на ...

ВМРО-ДПМНЕ излезе со ново соопштение по средбата со Хан

Бизнис Вести - 22.03.2017

Како партија ние понудивме две решенија, едното решение е дека доколку Заев смета дека треба да се реализира неговата програма, ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи, но мора да се откаже од Тиранската платформа.

Милошоски: Малцинска влада или брзи избори заедно со локалните!

Пулс24 - 22.03.2017

Како партија ние понудивме две решенија, едното решение е дека доколку Заев смета дека треба да се реализира неговата програма, ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи, но мора да се откаже од Тиранската платформа.

Хан изразил загриженост за масовните протести

Пулс24 - 22.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан изразил загриженост од масовноста на протестите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и неговиот став бил дека тоа може да предизвика некои дополнителни тензии, откри вечерва во Дневникот на Сител пратеникот ...

Граѓаните до Хан: Не може да ја кроите нашата судбина, вратете се од каде што дојдовте

Пулс24 - 22.03.2017

Откако еврокомесарот за проширување Јоханес Хан преку портпаролката порача дека нема да има време да се сретне со претставниците на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, претседателот на Македонија, Горѓе Иванов одлучи да му отстапи ...

И пред Хан и по Хан, Прилеп го грее црвено-жолто сонце: Реки народ и вечерва низ улиците (ФОТО/ВИДЕО)

Маркукуле - 22.03.2017

Ако некој мислеше дека вчера беше постигната кулминација и дека од денес прилепчани нема да ги има во толкав број на улиците, се излага. Како што беше вчера за време на посетата на Еврокомесарот Јоханес Хан во Македонија, така и денес после неговото ...

Иванов нема да се сретне со еврокомесарот Хан - терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“

Телма - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Иванов нема да се сретне со еврокомесарот Хан - терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“

24 Вести - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Еврокомесарот Хан во Македонија

24 Вести - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе разговара со лидерите на политичките партии за надминување на кризата во Македонија. Првата средба, најавена во 12.40 часот, ќе биде со лидерот на ДПА Мендух Тачи по ...

Хан на „Твитер“: Часовникот отчукува

24 Вести - 21.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан за време на средбите со политичките лидери испрати нова порака на „Твитер“. „Патот на Скопје кон ЕУ е отворен по последниот состанок на советот на ЕУ. Но, часовникот отчукува. Потребно е лидерство наместо тактика.

Иницијативата „За заедничка Македонија“ на протест пред седиштето на ЕУ

24 Вести - 21.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ излезе на протест пред седиштето на Европската унија во Скопје. Му порачаа на комесарот Јоханес Хан дека не сакаат да се меша во домашната политика и дека не е добредојден во земјава.

Хан пречекан со клетви и свирежи пред ЕУ инфоцентарот

Телма - 21.03.2017

Со клетви и свирежи. Во ваква атмосфера насобраниот народ го пречека еврокосмесарот за проширување Јоханес Хан при неговото пристигнување во земјава. Додека тој во ЕУ Инфо центарот се подготвуваше за средбите со македонските политичари, насобраните ...

Протести на движењето „За заедничка Македонија“

24 Вести - 05.05.2017

Нов протест на движењето „За заедничка Македонија“. Се одржа денеска пред Собранието. Тие што го бранат Уставот сега се во притвор, а тие што го кршат во Собрание, порачаа организаторите. Организаторите не отстапуваатод барањата и порачуваат дека ...

Хан: Потребно е државништво, наместо тактизирање

Глас на Америка - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување се среќава со политичките лидери во обид да помогне Македонија да излезе од кризата СКОПЈЕ — „Да се почитува демократијата и парламентарното мнозинство и да не се потпалуваат меѓуетнички тензии“ – со таа порака, пратена ...

Претседателот Иванов ја откажа средбата со еврокомесарот Хан

24 Вести - 21.03.2017

Државнички или кукавички потег? Бурни реакции предизвика одлуката на претседателот Горѓе Иванов да не се сретне со еврокомесарот Јоаханес Хан. Ваквата одлука на шефот на државата - беше соопштена од неговиот кабинет, додека тој е на пат во Унгарија.

Милошоски: На Хан му предложивме две решенија за излез од кризата

24 Вести - 21.03.2017

Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ по завршената средба со комесарот Јоханес Хан со Никола Груевски изјави дека во отворена дискусија расчистиле неколку дилеми. ВМРО-ДПМНЕ на Хан му предложиле две можни решенија-Зоран Заев да формира малцинска влада со ...

Иванов предлага наместо тој, со Хан да се сретнат претставници на демонстрантите

Р.С.Европа - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Иванов предлага наместо тој, со Хан да се сретнат претставници на демонстрантите

Алсат-М - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

„За заедничка Македонија“ на протест пред Собранието

Алсат-М - 21.03.2017

Порака дека нема да дозволат разнебитување на државата, испратија и вечерва учесниците на протестот што го организира граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“. Минувајќи ја познатата маршрута, од Владата до Собранието, со пеење патриотски ...

Еврокомесарот Хан во Скопје

Алсат-М - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе раговара со лидерите на политичките партии за надминување на кризата во Македонија. Првата средба, најавена во 12.40 часот, ќе биде со лидерот на ДПА Мендух Тачи по ...

Иванов нема да се сретне со Хан,терминот го отстапува на протестантите

Нова ТВ - 21.03.2017

Претседателот Ѓорге Иванов нема да се сретне со Јоханес Хан, објави МРТ. Од Кабинетот на шефот на државата информирале дека Иванов од работната посета на Унгарија ќе се врати доцна вечерва, па затоа на агендата не е ставен состанок со Хан.

Еврокомесарот Хан во Скопје

Р.С.Европа - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе раговара со лидерите на политичките партии за надминување на кризата во Македонија. Првата средба, најавена во 12.40 часот, ќе биде со лидерот на ДПА Мендух Тачи по ...

Хан на „Твитер“: Не распламтувајте меѓуетнички тензии

Алсат-М - 21.03.2017

Комесарот Јоханес Хан, во своја порака на твитер, испратена од авион, порачува дека парламентарното мнозинство треба да се почитува и апелира да не се подгреваат меѓуетнички тензии: „Почитувајте ја демократијата и парламентарното мнозинство, не ги ...

За Хан членството на Турција во ЕУ станува се понереално

Р.С.Европа - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан за германскиот весник „Билд“ изјави дека членство на Турција во ЕУ станува „се понереално“ освен ако земјата не го смени курсот на дејствување. Според него, имајќи ги предвид строгите критериуми за членство, ...

Еврокомесарот Хан од пладне е на средби со лидерите на партиите

Нова ТВ - 21.03.2017

Eврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан денеска е во Скопје. Средбите со лидерите на политичките партии почнуваат на пладне, во 12.40 часот. Првата средба на Хан ќе биде со лидерот на ДПА, Мендух Тачи.

Откажана средбата на Хан со лидерот на ДПА

Алсат-М - 21.03.2017

Планираната средба на Еврокомесарот Хан со лидерот на ДПА, Мендух Тачи, е откажана. Од ДПА потврдија дека состанокот е откажан по барање на Хан поради неговата набиена агенда. Во меѓувреме со своја изјава излезе првиот човек на ДПА, изразувајќи ...

Хан: Часовникот отчукува, потребно е лидерство, наместо тактика

Нова ТВ - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ги започна средбите со лидерите на политичките партии во земјава, што се одвиваат во Собранието. По средбата со претставници на движењето БЕСА, тој е на средба со лидерот на Алијансата за Албанците Зијадин ...

Хан: Часовникот отчукува, потребно е лидерство наместо тактика

Р.С.Европа - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јохаес Хан ја заврши средбата со лидерот на БЕСА, Биљал Касами, а во моментов разговара и со претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села. Хан во меѓувреме на социјалната мрежа Твитер упати порака дека отчукува ...

Демонстрантите со лекции до Европа за идентитет

Р.С.Европа - 21.03.2017

Додека траат средбите на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан и тројцата европратеници со лидерите на политичките партии застапени во Собранието продолжуваат протестите на иницијативата за „Заедничка Македонија.

Груевски не даде изјава на последната средба со Хан

Нова ТВ - 21.03.2017

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Никола Груевски повторно избегна да даде изјава за медиумите и не дозволи истите да снимаат инсерти. Ова беше последната средба во агендата на еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници.

Ќе бидат ли прифатени сугестиите од Хан?

Р.С.Европа - 21.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан попладне во Собранието ги почнува средбите со лидерите на парламентарните партии. Неофицијално претседателот Ѓорге Иванов нема да се сретне со него и се уште е во Унгарија.

Заврши средбата Груевски – Хан

Алсат-М - 21.03.2017

Поранешниот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски по средбата изјави дека се задоволни од средбата со Хан. Тој рече дека на средбата разговарале за потенцијалната опасност која би можела да настане доколку кризата се решава со насилство.

Изјава на европратениците; Иванов да ја преиспита одлуката и сите да го признаат парламентарното мнозинство

Алсат-М - 21.03.2017

Во заедничката изјава на еврокомесарот Јоханес Хан и претставниците на Европскиот парламент се вели дека сите политички лидери, вклучувајќи го и претседателот мораат да ги почитуваат резултатите од последните избори и дека мора да се признае ...

Села: Единствена можност за излез од кризата е институционалниот пат

Алсат-М - 21.03.2017

Со еврокомесарот Хан се согласивме дека единствена можност за да се излезе од кризата е институционалниот пат, а не патот на институциите, изјави лидерот на Алијансата на Албанците Зијадин Села по средбата со еврокомесарот за проширување и соседска ...

Хан бара институционално решение на кризата

Р.С.Европа - 21.03.2017

Во Собранието попладнево се во тек средбите на еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници со партиските лидери. Првите луѓе на ДУИ, Беса и Алијансата за Албанците рекоа дека се бара институционално решение на кризата.

Хан: Не си играјте со оган, Иванов да ја преиспита својата одлука итно

Нова ТВ - 21.03.2017

Повикуваме сите да се воздржат од какви било активности и изјави кои би можеле да разгорат меѓуетничките тензии кои може да ги покопат добрососедските односи. Никој не треба да биде во искушение да си игра со оган, стои во соопштението од ЕК, по ...

Хан барал внимателно забрзување на процесите

Р.С.Европа - 21.03.2017

Лидерите по средбите со еврокомесарот Јоханес Хан инсистираа на институционално решение на кризата.Единствено од ВМРО-ДПМНЕ не повикаа за снимки од состанокот на нивните лидер Никола Груевски со европските дипломати.

Села: Побарав од Хан ЕУ да не ги тргне рацете од Македонија

МКД - 21.03.2017

Со еврокомесарот Хан се согласивме дека единствена можност да се излезе од кризата е институционалниот пат, а не патот на институциите, изјави лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села, по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан во македонското ...

Нема средба Иванов-Хан, претседателот му ги кажал ставовите уште на 10 февруари

МКД - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска нема да има средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Иванов вчера престојуваше во работна посета на Унгарија, во Македонија ќе се врати ...

Го чекаа Хан, ама не го дочекаа (ФОТО)

МКД - 21.03.2017

200-300 демонстранти, главно, како што рекоа, вработени од Трансмед, се собраа попладнево пред ЕУ-инфоцентарот за да го дочекаат еврокомесарот Јоханес Хан. Не го дочекаа - Хан од зад Инфоцентарот со автомобил се упати кон Собранието.

Шефот на кабинетот на Хан напиша на Твитер: Постои собраниско мнозинство

МКД - 21.03.2017

Постои собраниско мнозинство. Конституирањето мора да се респектира, напиша вечерва на Твитер Мајкл Карничник, шеф на кабинетот на Јоханес Хан. Карничник напиша дека Хан на Никола Груевски му кажал дека итно мора да се формира влада зошто има ...

Иванов се крие од Хан и европратениците

Deutsche Welle - 21.03.2017

Од Кабинетот на македонскиот претседател потврдија дека Иванов нема да се сретне со еврокомесарот поради доцното враќање од Унгарија. Истовремено, велат дека Иванов уште минатата недела одбил средба.

Претседателот и Собранието на тест: „Сезаме отвори се!“

Deutsche Welle - 21.03.2017

Хан во Скопје носи порака да се деблокираат демократските процеси и да се почитува волјата на мнозинството. Парламентарното мнозинството очекува продолжување на конститутивната седница и избор на претседател на Собрание.

Брисел очекува влада, ВМРО-ДПМНЕ отфрлање на платформата

Deutsche Welle - 21.03.2017

Итно да се формира реформска влада, потребно е државништво, а на тактизирање, порача еврокомесарот Хан во Скопје. ВМРО-ДПМНЕ бара отфрлање на платформата или нови избори Да се почитува демократијата и парламентарното мнозинство, да не се потпалуваат ...

Иванов нема да се сретне со Хан - терминот му го отстапува на Бетмен

+инфо - 21.03.2017

Иванов, кој вчера престојуваше во посета на Унгарија, во Македонија ќе се врати доцна вечерва, при што нема можност за средба, велат од Кабинетот. Претседателот Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, ...

Хан до Груевски: Итно да се формира нова влада

+инфо - 21.03.2017

Постои парламентарно мнозинство. Конституирањето мора да се респектира, напиша Карничник на Твитер. Мајкл Карничник, шефот на кабинетот на Јоханес Хан на Твитер напиша дека еврокомесарот на Никола Груевски во разговорите му кажал дека итно мора да ...

Хан твитна од Парламентот: Нема време за губење, потребна е нова влада!

+инфо - 21.03.2017

Потребна е нова Влада за спроведување на реформите. Нема време за губење, твитна еврокомесарот за проширување Јоханес Хан од Собранието. Потребна е нова Влада за спроведување на реформите.

Хан: Се понереално е присоединувањето на Турција кон ЕУ

+инфо - 21.03.2017

Анкара ги започна преговорите за членство во ЕУ во 2005 година. Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека членство на Турција во ЕУ станува „се понереално“, освен ако Анкара набрзо не го смени курсот на дејствување.

Иванов нема да се сретне со Хан?

+инфо - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување сетот средби со политичките лидери кои го сочинуваат парламентарното мнозинство ги почнува во 14.10 часот. Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска во Собранието сетот средби со политичките лидери кои го ...

Хан во Скопје, ќе го „скрши“ ли Иванов за мандатот?

+инфо - 21.03.2017

Додека траат средбите на еврокомесарот со политичките лидери, граѓанската асоцијација „За заедничка Македонија“ го најавува најмасовниот протест досег Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе разговара со ...

Пречекот на Хан се сведе на транспарентот „Правило на казиното: Куќата секогаш победува“

+инфо - 21.03.2017

Неколку транспаренти поставиле од иницијативата „За заедничка Македонија“ на скопскиот аеродром и на надвозниците на патот до Скопје. Неколку транспаренти и македонски знамиња поставиле од иницијативата „За заедничка Македонија“ на скопскиот ...

Започна средбата Хан-Ахмети (ФОТО)

+инфо - 21.03.2017

Средбата на еврокомесарот со лидерот на СДСМ, Зоран Заев почнува во 17.45 часот и е предвидено да трае до 19.15 часот. Во Собранието на Македонија започна средбата на еврокомесарот Јоханес Хан и лидерот на ДУИ, Али Ахмети.

Груевски повторно забрани снимање

+инфо - 21.03.2017

Од неговата придружба најавија дека тој нема даде изјава за медиумите. Ова е втор пат Груевски да ги избегнува медиумите кога има средба со Хан. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски не дозволи медиумите да снимаат инсерти пред средбата со ...

Села: Не сме излезени од кризата (ВИДЕО)

+инфо - 21.03.2017

Насоката на Хан е што побрзо да се формира влада и да продолжиме по патот на евроинтеграциите, истакна Села. Не сме излезени од кризата. За жал таа зема повеќе замав. Единствена можност да се излезе од кризата е институционалниот пат.

Иванов нема да се сретне со еврокомесарот Хан - терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“

Идивиди - 21.03.2017

Скопје, 21 март 2017 (МИА) - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот.

Иванов нема да се сретне со Хан

Кајгана - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, нема да се сретне со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од Кабинетот на Претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Иванов нема да се сретне со Хан, терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“

ТВ21 - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Кабинет на Иванов: Претседателот не го дава мандатот, Хан нека се сретне со демонстрантите

Фокус - 21.03.2017

Претседателот Ѓорге Иванов нема да се сретне со еврокомесарот Јоханес Хан, бидејќи во Македонија се враќа доцна вечер, информираат од неговот кабинет. Од таму велат дека Иванов се што имал веќе му пренел на Хан, односно дека останува на ставот дека ...

Груевски не даде изјава, Хан му порачал дека има ново парламентарно мнозинство

Фокус - 21.03.2017

По завршувањето на средбата со Јоханес Хан, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, не даде изјава. Пред средбата, тој не дозволи ниту да бидат снимени инсерти. Мајкл Карничник, шефот на кабинетот на Јоханес Хан на Твитер напиша дека еврокомесарот ...

Хан: Се понереално е присоединувањето на Турција кон ЕУ

Идивиди - 21.03.2017

Берлин, 21 март 2017 (МИА) - Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека членство на Турција во ЕУ станува „се понереално“, освен ако Анкара набрзо не го смени курсот на дејствување.

Села: Хан препорача да се избере претседател на Собранието и да се формира влада

ТВ21 - 21.03.2017

Нема ништо ново и државата е сè уште во политичка криза, изјави претставникот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села, по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан. Според Села, Хан дал насоки да се избере претседател на Собранието, да се даде мандатот ...

Груевски забрани да го снимаат пред средбата со Хан

Фокус - 21.03.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кој е на средба со еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници, не дозволи медиумите да снимаат инсерти ниту пак ќе даде изјава за медиумите, пренесе порталот А1Он.

Иванов нема да се сретне со еврокомесарот Хан – терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“

А1 On - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Хан: Се понереално е присоединувањето на Турција кон ЕУ

А1 On - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека членство на Турција во ЕУ станува „се понереално“, освен ако Анкара набрзо не го смени курсот на дејствување. Хан за германскиот весник „Билд“ истакна дека имајќи ги предвид строгите ...

Хан на Твитер: Часовникот отчукува!

А1 On - 21.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан за време на средбите со политичките лидери во Скопје, испрати нова порака на Твитер. „Почнаа разговорите. Итно е потребна нова влада за да спроведе реформи. Нема време за губење! Патот на Скопје кон ЕУ е отворен по ...

Хан сака да се сретне со новиот собраниски спикер, ама тешко да се избере денеска

Сакам да кажам - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска ќе биде во Скопје на средби со политичките лидери и во неговата агенда е ставен термин да се сретне со новиот претседател на Собранието, но од парламентарното мнозинство велат дека ...

ВИДЕО: Средба на Хан и европратениците со Алијансата за Албанците

А1 On - 21.03.2017

Почна средбата на лидерот на Алијансата за Албанците, Зијади Села со комесарот Јоханес Хан и европратениците. На средбата ќе се разговара за продолжување на конститутивната седница, по која следува средбата со ...

Вратите на ЕУ се отворени, но часовникот отчукува

Фокус - 21.03.2017

– Патот за Скопје кон ЕУ е отворен по последниот состанок на Советот на ЕУ. Но часовникот отчукува. Потребно е лидерство наместо тактика. Економијата трпи, ова е последната порака која еврокомесарот предмалку ја испрати преку социјалната мрежа ...

Урнебесни пораки до Хан: Клетви, пцости, ама и надеж дека ќе бидат бендисани

Фокус - 21.03.2017

Пензионерки се дадоа во вербални напади, со пцости и клетви против еврокомесарот Хан. Видеото со дел од изјавите на избезумените старици е виртуелен хит на социјалните мрежи, а најчестите коментари се дека жените најверојатно ги згрешиле лековите, и ...

Хан до Груевски: Итно да се формира нова влада, постои парламентарно мнозинство

А1 On - 21.03.2017

Мајкл Карничник, шефот на кабинетот на Јоханес Хан на Твитер напиша дека еврокомесарот на Никола Груевски во разговорите му кажал дека итно мора да се формира влада зошто има парламентарно мнозинство. -Треба итно да се формира нова влада.

Груевски повторно забрани снимање и избега од камерите

А1 On - 21.03.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кој е на средба со еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници, не дозволи медиумите да снимаат инсерти ниту пак ќе даде изјава за медиумите. Ова не е прв пат Груевски да ги избегне камерите кој и ...

„За заедничка Македонија“: Го поздравуваме потегот на Иванов

ТВ21 - 21.03.2017

Време е еврокомесарот Хан да ги дознае аргументите и причините поради кои македонскиот народ протестира повеќе од 20 дена, изјави Богдан Илиевски. Еден од лидерите на иницијативата „За Заедничка Македонија“, го поздрави денешниот потег на Иванов кој ...

(ВИДЕО) Милошоски: На Хан му кажавме дека има две решенија-избори или малцинска влада

А1 On - 21.03.2017

Задоволни сме од средбата со еврокомесарот Јоханес Хан со кој во отворена дискусија расчистивме неколку дилеми. Разговаравме за ризиците, ако некој се обиде на сила да решава национални прашања, рече Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на ...

Протест ја блокираше згрaдата на ЕУ во Скопје, Хан од задната врата стигна во Собрание

ТВ21 - 21.03.2017

Еврокомесарот Хан во Скопје не беше пречекан со добредојде, туку со протест од граѓанската иницијатива „За Заедничка Македонија”. На пладне демонстрантите се собраа пред канцелариите на ЕУ.

Груевски на Хан му ги повторил двете вмровски решенија за кризата

Фокус - 21.03.2017

Наместо Груевски, по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан, изјава даде Антонио Милошоски. Тој рече дека на Хан му биле повторени двете решенија за излез од кризата според ВМРО-ДПМНЕ. -Првото е Заев јавно да се откаже од туѓи платформи и да формира ...

Хан во Скопје – Решение на кризата сѐ уште нема?!

ТВ21 - 21.03.2017

Јоханес Хан, рано утрото на 2 јули 2015 година, во резиденцијата на ЕУ во Пржино, ги убеди лидерите на четирите поголеми парти од претходниот состав, да го потпишат документот кој требаше да отвори пат за решавање на кризата.

Иванов нема да се сретне со Хан - терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“

Вест - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Иванов нема да се сретне со еврокомесарот Хан - терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“

Канал5 - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Иванов нема да се сретне со Хан - терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“...

Н.Македонија - 21.03.2017

Иванов нема да се сретне со Хан - терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“ Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот.

Иванов до Хан: Средба нема – моите ставови се непроменети

Сител - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, информираат за Press24 од Кабинетот на Претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во ...

ИВАНОВ ГО ОТКАЧИ ХАН: Терминот за средба го отстапува на „За заедничка Македонија“

Телеграф - 21.03.2017

Со оглед на тоа дека претседателот нема да оствари средба со еврокомесарот Хан, од кабинетот велат дека претседателот Иванов предвидениот термин им го отстапува на претставниците од граѓанската иницијатива Претседателот на Република Македонија, ...

Иванов не дава мандат за спроведување туѓи платформи

Вест - 21.03.2017

Денес во медиумите се појави информација дека претседателот нема да оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан, од кабинетот велат дека претседателот предвидениот термин им го остава на граѓанската иницијатива За заедничка Македонија.

Еврокомесарот Хан во Скопје

Тера - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе раговара со лидерите на политичките партии за надминување на кризата во Македонија. Првата средба, најавена во 12.40 часот, ќе биде со лидерот на ДПА Мендух Тачи по ...

СЕЛА: Претседателот на државата нема право на лично мислење и треба да го спроведе Уставот

Телеграф - 21.03.2017

Лидерот на Алијансата на Албанците по средбата со Хан истакна дека единствена можност за излез од кризата е институционалниот пат Со еврокомесарот Хан се согласивме дека единствена можност за да се излезе од кризата е институционалниот пат, а не ...

Села: Иванов нема право на личен став, излезот од кризата преку институционален пат...

Н.Македонија - 21.03.2017

Села: Иванов нема право на личен став, излезот од кризата преку институционален пат Со еврокомесарот Хан се согласивме дека единствена можност за да се излезе од кризата е институционалниот пат, а не патот на институциите, изјави лидерот на ...

Хан: Се понереално е присоединувањето на Турција кон ЕУ...

Н.Македонија - 21.03.2017

Хан: Се понереално е присоединувањето на Турција кон ЕУ Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека членство на Турција во ЕУ станува „се понереално“, освен ако Анкара набрзо не го смени курсот на дејствување.

Хан пречекан со протест во Скопје

Тера - 21.03.2017

Граѓанската иницијатива “За заедничка Македонија” со протести пред зградата на Европската Унија во Скопје, го пречека еврокомесарот Јоханес Хан. Крстосницата пред зградата беше блокирана со камиони и возила, а граѓаните со транспаренти и знамиња му ...

На Хан му кажавме дека има две решенија

Тера - 21.03.2017

Задоволни сме од средбата со еврокомесарот Јоханес Хан со кој во отворена дискусија расчистивме неколку дилеми. Разговаравме за ризиците, ако некој се обиде на сила да решава национални прашања, рече Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на ...

ХАН ЌЕ ГО УБЕДУВА ИВАНОВ: Комесарот во Скопје, народот на улица во одбрана на државата

Телеграф - 21.03.2017

Давањето на мандатот засега изгледа како нереална опција, ако се знае условот што го постави Иванов - отфрлање на платформата од Тирана. Тоа Заев децидно не го направи, туку се обиде да се затскрие зад некаква т.н.

Хан пречекан со протести пред зградата на ЕУ

Вест - 21.03.2017

Граѓанската иницијатива "За заедничка Македонија" со протести пред зградата на Европската Унија во Скопје, го пречека еврокомесарот Јоханес Хан. Крстосницата пред зградата беше блокирана со камиони и возила, а граѓаните со транспаренти и знамиња му ...

Села: Иванов нема право на личен став, што поскоро да се формира влада...

Н.Македонија - 21.03.2017

Села: Иванов нема право на личен став, што поскоро да се формира влада Единствена можност да се излезе од кризата е институционалниот пат. На ова општество му треба дебата, изјави Зијадин Села по денешната средба со еврокомесарот Јоханес Хан.

Уште еден ден Д, што ли ќе донесе! ...

Н.Македонија - 21.03.2017

Ниту еден македонски ден Д во изминативе две години не се покажа ни оддалеку толку историски. Кризата не само што сѐ уште трае туку и се продлабочува и веќе се пресметува какви безбедносни ризици може да донесе Уште еден ден Д за решавањето на ...

КОНЦЕПТ СО ИНА: Двојните аршини на либералниот европски поредок

Телеграф - 21.03.2017

Либералното европско лицемерие и денеска го гледаме преку неаргументираното и комплетно нетранспарентно избегнување на еврокомесарот Хан да се сретне со вистинскиот и најрелевантниот фактор во Република Македонија, т.е.

ЕВРОПО, УЧИ ШТО Е ИДЕНТИТЕТ: Масовен собир за Македонија во Скопје со пораки до Хан и до ЕУ (ВИДЕО/ФОТО)

Телеграф - 21.03.2017

На чело на колоната се претежно млади луѓе кои го носат големиот транспарент на кои е испишано името на нашата земја. Се веат знамиња, а главната порака овојпат ќе му биде упатена на еврокомесарот.

СЕ ОГЛАСИЈА ХАН И ЕВРОПРАТЕНИЦИТЕ: Бараат да се формира влада, протестите не ги споменуваат

Телеграф - 21.03.2017

Иако беше најавено дека ќе даде изјава за медиумите,комесарот во последен момент реши да побегне од новинарите По средбите што комесарот Јоханес Хан ги имаше со лидерите на париите се огласи со соопштение во кое преку вообичаените дипломатски фрази ...

Хан бара формирање на нова влада која ќе ги спроведе потребните реформи...

Н.Македонија - 21.03.2017

Хан бара формирање на нова влада која ќе ги спроведе потребните реформи Денеска остваривме средби со претставници на парламентарните партии и кажавме многу јасно дека сите лидери на земјата, вклучувајќи го и претседателот, мора да ги почитуваат ...

Иванов го откачи Хан, својот термин му го отстапи на Бетмен

Слободен Печат - 21.03.2017

Иванов, според кабинетот, немал што ново да му каже на Хан и предлагал терминот за средбата со него, да биде искористен за разговор на еврокомесарот со претставници на иницијативата „За заедничка Македонија“ Пишува Ана Анастасовска Еврокомесарот за ...

Иванов нема да се сретне со Хан

10без10 - 21.03.2017

Претседателот Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, информираат од Кабинетот на Претседателот. Од таму велат дека Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на Унгарија, во Македонија ќе се врати ...

Претседателот Иванов го „извиси“ Хан: Терминот за средба го отстапува на „За заедничка Македонија“

За Се - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Оттаму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Иванов нема да се сретне со еврокомесарот Хан – терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“

Бриф - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Нема да стигне за Хан! Иванов својот термин го отстапува за средба со „Бетмен велит“ и иницијативата

Локално - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Иванов: Нема да се сретнам со Хан, терминот го отстапувам на иницијатива „За заедничка Македонија“

Репортер - 21.03.2017

Наместо со мене, Хан нека се сретне со претставниците на иницијативата За заедничка Македонија. Од кабинетот за Иванов за Press24 велат дека ставовите на Претседателот се непроменети и дека мандат за тирнаската платформа нема да има.

Иванов не сака да се сретне со Хан, терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“

Точка - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од Кабинетот на Претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Иванов нема да се сретне со Хан, терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“

Стандард - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Иванов: Нема да се сретнам со Хан, терминот го отстапувам на иницијатива „За заедничка Македонија“

Либертас - 21.03.2017

Наместо со мене, Хан нека се сретне со претставниците на иницијативата За заедничка Македонија. Од кабинетот за Иванов за Press24 велат дека ставовите на Претседателот се непроменети и дека мандат за тирнаската платформа нема да има.

Заедничка Македонија победува, народот му покажа на Хан како се сака Македонија

Вечер - 21.03.2017

Порака дека нема да дозволат разнебитување на државата, испратија и вечерва учесниците на протестот што го организира граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија". Минувајќи ја познатата маршрута, од Владата до Собранието, со пеење патриотски ...

Иванов нема да се сретне со еврокомесарот Хан - терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“

Алфа - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со ...

Иванов не сака да се сретне со Хан, терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“

Нетпрес - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, објави „Прес 24“. Претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на Унгарија, во Македонија ќе се врати ...

Хан ја прими пораката- да запре политичкиот прогон на новинари, медиуми и сопствениците

МК News - 21.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан со игнорантски однос кон медиумските асоцијации пред почетокот на неговата политичка агенда и средбите со лидерите на партиите за разрешница на политичката криза.

По градови и села, плоштади и булевари: Македонците го кренаа гласот за татковината (Фото галерија – Видео)

Република - 21.03.2017

Над 80 илјади луѓе вчера излегоа на улиците во Скопје, а вкупно над 250.000 илјади луѓе низ 43 места во цела држава за зачувување на унитарноста на Македонија. Минувајќи ја познатата маршрута, од Владата до Собранието, со пеење патриотски песни, ...

Хан до Груевски: Итно да се формира нова влада, постои парламентарно мнозинство

Бриф - 21.03.2017

Maјкл Карничник, шефот на кабинетот на Јоханес Хан на Твитер напиша дека еврокомесарот на Никола Груевски во разговорите му кажал дека итно мора да се формира влада зошто има парламентарно мнозинство. -Треба итно да се формира нова влада.

Села се стави над претседателот: Иванов нема право на лично мислење!

Вечер - 21.03.2017

– Претседателот на државата нема право на лично мислење, туку само да го спроведува Уставот. Иванов може да има не само еден туку стотици лични ставови. Како претседател на државата тој нема право на личен став за мандатот, туку е должен да го даде ...

Иванов нема да оствари средба со еврокомесарот Хан

Макфакс - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од Кабинетот на Претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Новинарите до Хан: Да запре политичкиот прогон на новинари и медиуми

Точка - 21.03.2017

Македонската асоцијација на новинари МАН, Независниот синдикат на новинари на Македонија НСНМ и Независниот совет за етика НЗС, на Хан пред канцеларијата на ЕУ во Скопје му предадоа извештај за состојбата во медиумскиот сектор во Македонија и му ги ...

Хан во Скопје на средба со лидерите на политичките партии

Стандард - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан денеска во Скопје ќе раговара со лидерите на политичките партии. Првата средба, најавена во 12:40 часот, ќе биде со лидерот на ДПА, Мендух Тачи по што следуваат средбите со лидерите на ...

Телевизија Нова бара средба со Хан

Точка - 21.03.2017

Уредничкиот тим на телевизијата во моментов се наоѓа пред ЕУ Инфо центарот каде ќе предадат официјално барање за средба со еврокомесарот Хан. Телевизија Нова деновиве се соочува со незаконски притисок од страна на СЈО кој не може да се протолкува ...

Ѓорге Иванов нема за што да разговара со Хан: Своите ставови веќе му ги соопштив на еврокомесарот и тие остануваат ...

Република - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, информираат за „Прес 24“ од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во ...

Хан ја прими пораката- да запре политичкиот прогон на новинари, медиуми и сопствениците

Press24 - 21.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан со игнорантски однос кон медиумските асоцијации пред почетокот на неговата политичка агенда и средбите со лидерите на партиите за разрешница на политичката криза.

Собирите на „За заедничка Македонија“ во светските медиуми: Масовни протести во Македонија, jави „ABC News“

Република - 21.03.2017

Вечерашните протести на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ не ги заобиколија светските медиуми. Американската телевизиска куќа Еј-Би-Си Њус вечерва јави дека на протестот во Скопје имало десетици илјади граѓани, кои протестираат ...

Српски „Телеграф“: 100.000 граѓани на улиците во Скопје (ексклузивни снимки од дрон)

Нетпрес - 21.03.2017

Бриселскиот еврокомесар Хан во Скопје е пречекан со паролите „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ , додека на улиците во 43 градови низ целата држава излегоа над 250 илјади луѓе. Хан со тројца еврокомесари допатуваа во Скопје се со цел да и помогнат на ...

Хан за Турција: Го ризикувате членството во ЕУ! Ердоган возврати - помина времето на закани!

Press24 - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека членство на Турција во ЕУ станува „се понереално“, освен ако Анкара набрзо не го смени курсот на дејствување. Хан за германскиот весник „Билд“ истакна дека имајќи ги предвид строгите ...

Каква порака му пренел Хан на Груевски?

Фактор - 21.03.2017

Мајкл Карничник, шефот на кабинетот на Јоханес Хан на Твитер напиша дека еврокомесарот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски во разговорите му кажал дека итно мора да се формира влада зошто има парламентарно мнозинство.

Груевски повторно одби да го снимаат дури разговара со Хан

Позитив.мк - 21.03.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кој е на средба со еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници, не дозволи медиумите да снимаат инсерти ниту пак ќе даде изјава за медиумите. Ова не е прв пат Груевски да ги избегне камерите кој и ...

Телевизија Нова бара средба со Хан

Press24 - 21.03.2017

Уредничкиот тим на телевизијата во моментов се наоѓа пред ЕУ Инфо центарот каде ќе предадат официјално барање за средба со еврокомесарот Хан. Телевизија Нова деновиве се соочува со незаконски притисок од страна на СЈО кој не може да се протолкува ...

Иванов нема да се сретне со еврокомесарот Хан - терминот го отстапува на „За заедничка Македонија"

Вечер - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Вработените и камионите од „Трансмет“ протестираа додека Хан беше во ЕУ-инфоцентарот

Репортер - 21.03.2017

Околу стотина луѓе попладнево се собраа на протест пред седиштето на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, додека во просториите се наоѓаше еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, кој денеска треба да одржи ...

Хан ја прими пораката: Да запрат политичкиот прогон и селективното дејствување врз медиумите, новинарите и ...

Република - 21.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан со игнорантски однос кон медиумските асоцијации пред почетокот на неговата политичка агенда и средбите со лидерите на партиите за разрешница на политичката криза.

Илиевски: Претседателе Иванов, ви честитам за љубовта кон сопствената земја

Република - 21.03.2017

Денес во медиумите се пјави следната информација – дека претседателот нема да оствари средба со еврокомесарот Хан. Oд кабинетот велат дека претседателот предвидениот термин им го остава на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.

Еврокомесарот Хан во Скопје

Точка - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе раговара со лидерите на политичките партии за надминување на кризата во Македонија. Првата средба, најавена во 12.40 часот, ќе биде со лидерот на ДПА Мендух Тачи по ...

Српски „Телеграф“: Скопје е на нозе, 100.000 граѓани на улиците протестираат за заедничка Македонија

Вечер - 21.03.2017

Бриселскиот еврокомесар Хан во Скопје е пречекан со паролите „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА", додека на улиците во 43 градови низ целата држава излегоа над 250 илјади луѓе. Низ илиците во 43 градови вечерва излегоа над 250 илјади македонски граѓани , а се ...

Хан до Груевски: Итно да се формира влада, постои парламентарно мнозинство

Стандард - 21.03.2017

Мајкл Карничник, шефот на кабинетот на Јоханес Хан на Твитер напиша дека еврокомесарот на Никола Груевски во разговорите му кажал дека итно мора да се формира влада зошто има парламентарно мнозинство. -Треба итно да се формира нова влада.

Груевски повторно избега од новинарите

Либертас - 21.03.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кој е на средба со еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници, не дозволи медиумите да снимаат инсерти ниту пак ќе даде изјава за медиумите, пренесе а1он.мк Ова не е прв пат Груевски да ги избегне ...

Села: Не сме излезени од кризата

Репортер - 21.03.2017

Не сме излезени од кризата. За жал таа зема повеќе замав. Единствена можност да се излезе од кризата е институционалниот пат. На ова општество му треба дебата. Сите тие кои што се против оваа форма не се ништо друго освен анархисти кои го ризикуваат ...

Телевизија Нова бара средба со Хан

Република - 21.03.2017

Уредничкиот тим на телевизијата во моментов се наоѓа пред ЕУ Инфо центарот каде ќе предадат официјално барање за средба со еврокомесарот Хан. Телевизија Нова деновиве се соочува со незаконски притисок од страна на СЈО кој не може да се протолкува ...

Хан твита од средбите: Нема време за губење, итно е потребна нова Влада, страда економијата!

Репортер - 21.03.2017

„Нема време за губење, итно е потребна нова влада, патот на Македонија кон Европската Унија е отворен“, твитна еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, соопштувајќи дека почнал со разговорите со лидерите и со ...

„Трансмет“ и на телевизија „Нова“ протестираа додека Хан беше во ЕУ-инфоцентарот

Позитив.мк - 21.03.2017

Околу стотина луѓе попладнево се собраа на протест пред седиштето на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, додека во просториите се наоѓаше еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, кој денеска треба да одржи ...

Еврокомесарот пречекан со транспарент: „Господине Хан, казино правило број 1, домаќинот секогаш победува!“

МК News - 21.03.2017

„Господине Хан, казино правило број 1, домаќинот секогаш победува“. Транспарент со ваква порака насочен кон еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан, можеше да се забележи денеска на влезот од Скопје при неговото пристигнување.

Новинарите до Хан: Да запре политичкиот прогон на новинари и медиуми

Нетпрес - 21.03.2017

Македонската асоцијација на новинари МАН, Независниот синдикат на новинари на Македонија НСНМ и Независниот совет за етика НЗС, на Хан пред канцеларијата на ЕУ во Скопје му предадоа извештај за состојбата во медиумскиот сектор во Македонија и му ги ...

ABC News: Масовни протести во Македонија

Нетпрес - 21.03.2017

Американската телевизиска куќа Еј-Би-Си Њус вечерва јави дека на протестот во Скопје имало десетици илјади граѓани, кои протестираат против посетата на претставникот на Европската Унија, Јоханес Хан.

Илиевски: Ѓорге Иванов нема да го даде мандатот на луѓе кои не се откажуваат од туѓата платформа

Press24 - 21.03.2017

Денес во медиумите се пјави следната информација дека претседателот нема да оствари средба со еврокомесарот Хан, од кабинетот велат дека претседателот предвидениот термин им го остава на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА.

Српски „Телеграф“: Скопје е на нозе, 100.000 граѓани на улиците протестираат за заедничка Македонија

Република - 21.03.2017

Низ илиците во 43 градови вечерва излегоа над 250 илјади македонски граѓани , а се проценува дека само пред Собранието на Република Македонија во Скопје има над 100 илјади граѓани, пишува српски Телеграф.

Хан: Се понереално е присоединувањето на Турција кон ЕУ

Либертас - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека членство на Турција во ЕУ станува „се понереално“, освен ако Анкара набрзо не го смени курсот на дејствување. Хан за германскиот весник „Билд“ истакна дека имајќи ги предвид строгите ...

Правда.рс: Иванов е државник за пример, одби да се сретне со Хан и му упати јасна порака

Вечер - 21.03.2017

Комесарот за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, денес пристигна во Скопје заедно со тројца пратеници од Европарламентот. Веднаш по пристигнувањето во Скопје, Хан јасно потврди за што е дојден во Македонија преку порака која ја упати од ...

Хан до Груевски: Итно да се формира нова влада, постои парламентарно мнозинство

Репортер - 21.03.2017

Мајкл Карничник, шефот на кабинетот на Јоханес Хан на Твитер напиша дека еврокомесарот на Никола Груевски во разговорите му кажал дека итно мора да се формира влада зошто има парламентарно мнозинство. -Треба итно да се формира нова влада.

Груевски повторно забрани снимање и избега од камерите

Локално - 21.03.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кој е на средба со еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници, не дозволи медиумите да снимаат инсерти ниту пак ќе даде изјава за медиумите. Ова не е прв пат Груевски да ги избегне камерите кој и ...

Претседателот нема право на личен став за мандатот и треба да го даде, рече Села по средбата со Хан

Позитив.мк - 21.03.2017

Не сме излезени од кризата. За жал таа зема повеќе замав. Единствена можност да се излезе од кризата е институционалниот пат. На ова општество му треба дебата. Сите тие кои што се против оваа форма не се ништо друго освен анархисти кои го ризикуваат ...

Села: Единствена можност за излез од кризата е институционалниот пат

Република - 21.03.2017

Со еврокомесарот Хан се согласивме дека единствена можност за да се излезе од кризата е институционалниот пат, а не патот на институциите, изјави лидерот на Алијансата на Албанците Зијадин Села по средбата со еврокомесарот за проширување и соседска ...

Телевизија Нова бара средба со Хан

Вечер - 21.03.2017

Уредничкиот тим на телевизијата во моментов се наоѓа пред ЕУ Инфо центарот каде ќе предадат официјално барање за средба со еврокомесарот Хан. Телевизија Нова деновиве се соочува со незаконски притисок од страна на СЈО кој не може да се протолкува ...

Хан твита од средбите: Нема време за губење, итно е потребна нова Влада, страда економијата!

Либертас - 21.03.2017

„Нема време за губење, итно е потребна нова влада, патот на Македонија кон Европската Унија е отворен“, твитна еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, соопштувајќи дека почнал со разговорите со лидерите и со ...

Претседателот нема да се сретне со Хан - својот термин им го отстапува на граѓаните што протестираат

Press24 - 21.03.2017

Наместо со мене, Хан нека се сретне со претставниците на иницијативата За заедничка Македонија. Од кабинетот за Иванов за Press24 велат дека ставовите на Претседателот се непроменети и дека мандат за тирнаската платформа нема да има.

Иванов до Хан: Средба нема - моите ставови се непроменети

Press24 - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, информираат за Press24 од Кабинетот на Претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во ...

Вработените од „Трансмет“ протестираа додека Хан беше во ЕУ-инфоцентарот

Локално - 21.03.2017

Околу стотина луѓе попладнево се собраа на протест пред седиштето на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, додека во просториите се наоѓаше еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, кој денеска треба да одржи ...

СТРАШНИ МАНИПУЛАЦИИ НА СОРОСОВИТЕ МЕДИУМИ: Твитот на грчкиот соработник го претставија како твит на Хан

Вечер - 21.03.2017

Соросовите медиуми контролирани од СДСМ како по обичај продолжуваат со манипулации и неточни информации. Имено, речиси сите опозициски медиумите пренесуваат наводен твит на еврокомесарот Јоханес Хан во кој порачувал да се почитувала демократијата и ...

Еврокомесарот пречекан со транспарент: „Господине Хан, казино правило број 1, домаќинот секогаш победува!"

Вечер - 21.03.2017

Транспарент со ваква порака насочен кон еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан, можеше да се забележи денеска на влезот од Скопје при неговото пристигнување. Ваквата порака до еврокомесарот доаѓа откако неодамна повеќе медиуми ...

Хан си заминува од Македонија без збор

Курир - 21.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан заминува од Македонија вечерва, но нема да ја одржи најавената прес-конференција, која според агендата требаше да се одржи околу 22 часот. По завршувањето на средбите со лидерите на политичките партии Хан ќе остави писмено ...

Иванов го отстапи терминот на граѓаните за средба со Хан – наиде на голема поддршка кај народот

МК News - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, ја откажа средбата со еврокомесарот Јоханес Хан. Тој изјави дека неговиот став нема да се промени, а дека терминот за средбата со Хан го отстапува на преставниците на граѓанската иницијатива „За ...

Хан ја прими пораката- да запре политичкиот прогон на новинари, медиуми и сопствениците

Курир - 21.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан со игнорантски однос кон медиумските асоцијации пред почетокот на неговата политичка агенда и средбите со лидерите на партиите за разрешница на политичката криза.

ABC News: Масовни протести во Македонија

Press24 - 21.03.2017

Вечерашните протести на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ не ги заобиколија светските медиуми. Американската телевизиска куќа Еј-Би-Си Њус вечерва јави дека на протестот во Скопје имало десетици илјади граѓани, кои протестираат ...

Телевизија Нова бара средба со Хан

МК News - 21.03.2017

Телевизија Нова деновиве се соочува со незаконски притисок од страна на СЈО кој не може да се протолкува никако поинаку освен како обид за цензура и обид за замолкнување на слободните медиуми.

Правда.рс: Иванов е државник за пример, одби да се сретне со Хан и му упати јасна порака

Press24 - 21.03.2017

Комесарот за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, денес пристигна во Скопје заедно со тројца пратеници од Европарламентот. Веднаш по пристигнувањето во Скопје, Хан јасно потврди за што е дојден во Македонија преку порака која ја упати од ...

Хан до Груевски: Итно да се формира нова влада, постои парламентарно мнозинство

Либертас - 21.03.2017

Мајкл Карничник, шефот на кабинетот на Јоханес Хан на Твитер напиша дека еврокомесарот на Никола Груевски во разговорите му кажал дека итно мора да се формира влада зошто има парламентарно мнозинство. -Треба итно да се формира нова влада.

Милошоски: На Хан му кажавме дека има две решенија-избори или малцинска влада

Репортер - 21.03.2017

Задоволни сме од средбата со еврокомесарот Јоханес Хан со кој во отворена дискусија расчистивме неколку дилеми. Разговаравме за ризиците, ако некој се обиде на сила да решава национални прашања, рече Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на ...

Претседателот и Собранието на тест: „Сезаме отвори се!“

Репортер - 21.03.2017

Хан во Скопје носи порака да се деблокираат демократските процеси и да се почитува волјата на мнозинството. Парламентарното мнозинството очекува продолжување на конститутивната седница и избор на претседател на Собрание, пишува Дојче веле .

Села: Не сме излезени од кризата

Либертас - 21.03.2017

Не сме излезени од кризата. За жал таа зема повеќе замав. Единствена можност да се излезе од кризата е институционалниот пат. На ова општество му треба дебата. Сите тие кои што се против оваа форма не се ништо друго освен анархисти кои го ризикуваат ...

Села: Претседателот на државата нема право на лично мислење, туку само да го спроведува Уставот

Press24 - 21.03.2017

Со еврокомесарот Хан се согласивме дека единствена можност за да се излезе од кризата е институционалниот пат, а не патот на институциите, изјави лидерот на Алијансата на Албанците Зијадин Села по средбата со еврокомесарот за проширување и соседска ...

Телевизија Нова бара средба со Хан

Нетпрес - 21.03.2017

Телевизија Нова деновиве се соочува со незаконски притисок од страна на СЈО кој не може да се протолкува никако поинаку освен како обид за цензура и обид за замолкнување на слободните медиуми.

Хан: Турција се оддалечува од членство во ЕУ

Слободен Печат - 21.03.2017

Членството на Турција во Европската Унија ќе биде „сè помалку реално“ ако Анкара наскоро не го смени правецот, изјави еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, за германскиот весник „Билд“.

Хан ги почна средбите со пораки: Нема време за губење, итно е потребна нова влада

Позитив.мк - 21.03.2017

Нема време за губење, итно е потребна нова влада, патот на Македонија кон Европската Унија е отворен, твитна еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, соопштувајќи дека почнал со разговорите со лидерите и претставниците со ...

Вработените и камионите од „Трансмет“ протестираа додека Хан беше во ЕУ-инфоцентарот

Либертас - 21.03.2017

Околу стотина луѓе попладнево се собраа на протест пред седиштето на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, додека во просториите се наоѓаше еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, кој денеска треба да одржи ...

Лага на соросовите медиуми: Твитот за Македонија не е од Хан, туку од грчки антимакедонист

Република - 21.03.2017

Соросовите медиуми контролирани од СДСМ како по обичај продолжуваат со манипулации и неточни информации. Имено, речиси сите опозициски медиумите пренесуваат наводен твит на еврокомесарот Јоханес Хан во кој порачувал да се почитувала демократијата и ...

Еврокомесарот пречекан со транспарент: „Господине Хан, казино правило број 1, домаќинот секогаш победува!“

Press24 - 21.03.2017

„Господине Хан, казино правило број 1, домаќинот секогаш победува“. Транспарент со ваква порака насочен кон еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан, можеше да се забележи денеска на влезот од Скопје при неговото пристигнување.

Села: Хан препорача да се избере претседател на Собранието и да се формира влада

Точка - 21.03.2017

Нема ништо ново и државата е сè уште во политичка криза, изјави претставникот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села, по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан. Според Села, Хан дал насоки да се избере претседател на Собранието, да се даде мандатот ...

Хан си заминува од Македонија без збор

Република - 21.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан заминува од Македонија вечерва, но нема да ја одржи најавената прес-конференција, која според агендата требаше да се одржи околу 22 часот. По завршувањето на средбите со лидерите на политичките партии Хан ќе остави писмено ...

Денеска со избор на претседател на Парламентот почнува смената на власта во Македонија

Локално - 21.03.2017

За денеска во 12 часот, претседавачот на конститутивната седница Трајко Вељаноски закажа кординација со претставниците на парламентарните партии за утврдување на составот на Собраниската комисија за избори и именувања, откако прaтеникот на СДСМ ...

Одлуката на Иванов да го отстапи терминот на граѓаните за средба со Хан наиде на голема поддршка кај народот

Press24 - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, ја откажа средбата со еврокомесарот Јоханес Хан. Тој изјави дека неговиот став нема да се промени, а дека терминот за средбата со Хан го отстапува на преставниците на граѓанската иницијатива „За ...

ABC News: Масовни протести во Македонија

Вечер - 21.03.2017

Вечерашните протести на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" не ги заобиколија светските медиуми. Американската телевизиска куќа Еј-Би-Си Њус вечерва јави дека на протестот во Скопје имало десетици илјади граѓани, кои протестираат ...

Ѓорге Иванов нема да го даде мандатот на луѓе кои не се откажуваат од туѓата платформа

Вечер - 21.03.2017

Денес во медиумите се пјави следната информација дека претседателот нема да оствари средба со еврокомесарот Хан, од кабинетот велат дека претседателот предвидениот термин им го остава на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА.

Еврокомесарот Хан во Скопје

Макфакс - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе раговара со лидерите на политичките партии за надминување на кризата во Македонија. Првата средба, најавена во 12.40 часот, ќе биде со лидерот на ДПА Мендух Тачи по ...

Српски „Телеграф“: 100.000 граѓани на улиците во Скопје (ексклузивни снимки од дрон)

Press24 - 21.03.2017

Бриселскиот еврокомесар Хан во Скопје е пречекан со паролите „ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“ , додека на улиците во 43 градови низ целата држава излегоа над 250 илјади луѓе. Хан со тројца еврокомесари допатуваа во Скопје се со цел да и помогнат на ...

Хан од Парламентот: Нема време за губење, потребна е нова влада!

10без10 - 21.03.2017

Потребна е нова Влада за спроведување на реформите. Нема време за губење, твитна еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на првата од планираните пет средби со политичките лидери. Твитот е придружуван со фотографија од средбата со лидерот на Беса, ...

Правда.рс: Иванов е државник за пример, одби да се сретне со Хан и му упати јасна порака

Курир - 21.03.2017

Комесарот за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, денес пристигна во Скопје заедно со тројца пратеници од Европарламентот. Веднаш по пристигнувањето во Скопје, Хан јасно потврди за што е дојден во Македонија преку порака која ја упати од ...

ВМРО-ДПМНЕ на СДСМ му нуди две конкретни решенија: Малцинска влада или предвремени парламентарни избори

Република - 21.03.2017

Како партија ние понудивме две решенија, едното решение е дека доколку Заев смета дека треба да се реализира неговата програма, ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи, но мора да се откаже од Тиранската платформа.

Груевски повторно забрани снимање и избега од камерите

Репортер - 21.03.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски кој е на средба со еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници, не дозволи медиумите да снимаат инсерти ниту пак ќе даде изјава за медиумите. Ова не е прв пат Груевски да ги избегне камерите кој и ...

Хан за „Билд“: Членството на Турција во ЕУ станува се понереално

Локално - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан за германскиот весник „Билд“ изјави дека членство на Турција во ЕУ станува „се понереално“ освен ако земјата не го смени курсот на дејствување. Според него, имајќи ги предвид строгите критериуми за членство, ...

Милошоски: На Хан му кажавме дека има две решенија-избори или малцинска влада

Либертас - 21.03.2017

Задоволни сме од средбата со еврокомесарот Јоханес Хан со кој во отворена дискусија расчистивме неколку дилеми. Разговаравме за ризиците, ако некој се обиде на сила да решава национални прашања, рече Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на ...

ДВ: Иванов се крие од Хан и европратениците

Бриф - 21.03.2017

Од Кабинетот на македонскиот претседател потврдија дека Иванов нема да се сретне со еврокомесарот поради доцното враќање од Унгарија. Истовремено, велат дека Иванов уште минатата недела одбил средба.

Груевски стигна кај Хан, но не дозволи снимање

Фактор - 21.03.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски дојде на средба со комесарот Јоханес Хан. Тој не дозволи медиумите да снимаат инсерти пред средбата исто како и минатиот пат. Од неговата придружба најавија дека тој нема даде изјава за медиумите.

Претседателот и Собранието на тест: „Сезаме отвори се!“

Либертас - 21.03.2017

Хан во Скопје носи порака да се деблокираат демократските процеси и да се почитува волјата на мнозинството. Парламентарното мнозинството очекува продолжување на конститутивната седница и избор на претседател на Собрание, пишува Дојче веле .

Села: Иванов нема право на лично мислење, како претседател треба да го спроведува Уставот

Стандард - 21.03.2017

„Кризата зема поголем замав и единствената можност да се излезе од неа е преку институциите“. Ова го изјави Зијадин Села од Алијансата за Албанците по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан.

(ВИДЕО) Хан пречекан со клетви и свирежи пред ЕУ инфоцентарот

Репортер - 21.03.2017

Со клетви и свирежи. Во ваква атмосфера насобраниот народ го пречека еврокосмесарот за проширување Јоханес Хан при неговото пристигнување во земјава. Додека тој во ЕУ Инфо центарот се подготвуваше за средбите со македонските политичари, насобраните ...

(ВИДЕО) Патриотка до Хан: Ако ви дојде баба за премиер, тогај ќе видите…

Бриф - 21.03.2017

Ви пренесуваме дел од анкетата на Телма со патриотките кои го чекаа Еврокомесарот Јоханес Хан пред седиштето на ЕУ Инфо ...

Хан твитна од авион на пат кон Скопје: Почитувајте го мнозинството во парламентот, не подгревајте тензии

Репортер - 21.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан твитна порака додека доаѓа кон кон Скопје. On our way to Skopje. @JHahnEU @EduardKukan @knufleckenstein @ivajgl msg: respect democracy & prlmnt majority, dont fuel int/ethnic tension pic.twitter.com/IALYaFyVMZ — ...

Хан на пат кон Скопје: Не подгревајте меѓуетнички тензии

Стандард - 21.03.2017

Комесарот за проширување, Јоханес Хан, на пат кон Скопје од авион порача да се почитува парламентарното мнозинство и да не се подгреваат меѓуетничките тензии. Еден од соработниците на еврокомесарот, твитна фотографија од авион и напиша: „На пат кон ...

ВИДЕО: Хан пречекан со клетви и свирежи пред ЕУ инфоцентарот

Либертас - 21.03.2017

Со клетви и свирежи. Во ваква атмосфера насобраниот народ го пречека еврокосмесарот за проширување Јоханес Хан при неговото пристигнување во земјава. Додека тој во ЕУ Инфо центарот се подготвуваше за средбите со македонските политичари, насобраните ...

Хан: Турција ги ризикува преговорите за членство во ЕУ

Мета - 21.03.2017

Членството на Турција во Европската Унија ќе биде „сè помалку реално“ ако Анкара наскоро не го смени правецот, изјави еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, за германскиот весник „Билд“.

Хан и тројцата олеснувачи во Скопје

Бриф - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје треба да оствари повеќе средби со политичките лидери на парламентарните партии, како и со Претседателот на државата.

Иванов нема да се сретне со Хан, терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“

МРТ - 21.03.2017

Од Кабинетот на шефот на државава информираа дека Иванов од работната посета на Унгарија ќе се врати доцна вечерва, па затоа на агендата не е ставен состанок со еврокомесарот. Јоханес Хан нема да се сретне со македонскиот претедател Ѓорге Иванов.

(ФОТО) ТВИТНАА ОД АВИОН: Пред да слетаат во Скопје Хан и дипломатите пратија порака

Фактор - 21.03.2017

На летот кон Скопје диплматите кои денеска доаѓаат во земјава испратија порака до политичарите. Од авионот кој ќе слета на скопскиот аеродром европскиот комесар и тројцата негови придружници Едуард Кукан, Кнут Флекенштајн и Иво Вајгл твитнаа .

Хан ги почна средбите со пораки: Нема време за губење, итно е потребна нова влада

Мета - 21.03.2017

Нема време за губење, итно е потребна нова влада, патот на Македонија кон Европската Унија е отворен, твитна еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, соопштувајќи дека почнал со разговорите со лидерите и претставниците со ...

Иванов до Хан: Средба нема – моите ставови се непроменети

Курир - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, информираат за Press24 од Кабинетот на Претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во ...

Вработените од „Трансмет“ протестираа додека Хан беше во ЕУ-инфоцентарот

Мета - 21.03.2017

Околу стотина луѓе попладнево се собраа на протест пред седиштето на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, додека во просториите се наоѓаше еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, кој денеска треба да одржи ...

Манипулација на соросовите медиуми- нема твит на Хан

Курир - 21.03.2017

Соросовите медиуми контролирани од СДСМ како по обичај продолжуваат со манипулации и неточни информации. Имено, речиси сите опозициски медиумите пренесуваат наводен твит на еврокомесарот Јоханес Хан во кој порачувал да се почитувала демократијата и ...

Еврокомесарот пречекан со транспарент: „Господине Хан, казино правило број 1, домаќинот секогаш победува!“

Курир - 21.03.2017

„Господине Хан, казино правило број 1, домаќинот секогаш победува“. Транспарент со ваква порака насочен кон еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан, можеше да се забележи денеска на влезот од Скопје при неговото пристигнување.

Неизвесна средбата на Иванов со комесарот-Ќе успее ли Хан да ја смири тензијата кај партиите?

Фактор - 21.03.2017

Засега останува неизвесно дали шефот на државата ќе се сретне со дипломатите кои денеска ќе допатуваат во Скопје. Европскиот комесар за проширување и соседна политика Јоханес Хан и тројцата европратеници кои доаѓаат со него Вајгл, Кукан и ...

(ФОТО) Иванов „му кидна“ на Хан пред нос: Средба меѓу нив нема да има!

Фактор - 21.03.2017

Иако до пред неколку часа средбата меѓу шефот на државата и комесарот Хан беше неизвесна, сега е извесно дека таа нема да се одржи. Претседателот не е вратен уште од Унгарија а од неговиот кабинет за повеќе медиуми потврдуваат дека Иванов не е на ...

Хан твитна од Собрание: Потребно е државништво, а не тактики!

Стандард - 21.03.2017

„Итно е потребна нова влада за да спроведе реформи. Нема време за губење!“, напиша на Твитер еврокомесарот Јоханес Хан, кој е во Скопје на средби со политичките лидери со цел да се најде решение за длабоката политичка и институционална криза.

Уредниците на ТВ Нова бараат средба со Хан

Фактор - 21.03.2017

Уредниците на ТВ Нова ќе побараат средба со еврокомесарот Јоханес Хан за да му ги пренесат состојбите во нивниот медиум и наводните притосоци кои ги трпат поради поведената истрага на СЈО против сопственикот Сеад Кочан.

(ВИДЕО) Се протестира пред седиштето на ЕУ во Скопје-невкусни пораки до Хан

Фактор - 21.03.2017

Паралелно со средбите на европските дипломати со политичките партии во Скопје се одржуваат протести. Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ се собра пред седиштето на ЕУ Инфо центарот во главниот град а пораката која тие му ја пренесоа на ...

Села: Хан препорача да се избере претседател на Собранието и да се формира влада

Макфакс - 21.03.2017

Нема ништо ново и државата е сè уште во политичка криза, изјави претставникот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села, по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан. Според Села, Хан дал насоки да се избере претседател на Собранието, да се даде мандатот ...

Очаен спин на СДСМ, народот доаѓа во 17 часот на 43 места во државата!

Курир - 21.03.2017

Соочени со над 200.000 граѓани кои секојдневно протестираат низ цела Македонија, СДСМ и соросовите медиуми посегнуваат по очајни спинови каков што е овој денеска по доаѓањето на еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан.

Хан ја откажа прес конференцијата најавена за вечерва во 22 часот

Вечер - 21.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан заминува од Македонија вечерва , но нема да ја одржи најавената прес конференција , која според агендата требаше да се одржи околу 22 часот. Според наши информации, Хан по завршувањето на средбите со лидерите на политичките ...

Телевизија Нова бара средба со Хан

МРТ - 21.03.2017

Телевизијата Нова и вработени во фирми на првоосомничениот во „Труст“, Сеад Кочан, на протестен собир пред седиштето на Европската унија. Побараа средба со Јоханес Хан, на која сакаа да му соопштат дека чувствуваат притисок во нивното работење од ...

Одлуката на Иванов да го отстапи терминот на граѓаните за средба со Хан наиде на голема поддршка кај народот

Курир - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, ја откажа средбата со еврокомесарот Јоханес Хан. Тој изјави дека неговиот став нема да се промени, а дека терминот за средбата со Хан го отстапува на преставниците на граѓанската иницијатива „За ...

Хан ги почна средбите со пораки: Нема време за губење, итно е потребна нова влада

Локално - 21.03.2017

„Нема време за губење, итно е потребна нова влада, патот на Македонија кон Европската Унија е отворен“, твитна еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, соопштувајќи дека почнал со разговорите со лидерите и со ...

Хан ја доби пораката - да запре политичкиот прогон на новинари, медиуми и сопствениците

Вечер - 21.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан со игнорантски однос кон медиумските асоцијации пред почетокот на неговата политичка агенда и средбите со лидерите на партиите за разрешница на политичката криза.

ABC News: Масовни протести во Македонија

Курир - 21.03.2017

Вечерашните протести на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ не ги заобиколија светските медиуми. Американската телевизиска куќа Еј-Би-Си Њус вечерва јави дека на протестот во Скопје имало десетици илјади граѓани, кои протестираат ...

Телевизија Нова бара средба со Хан

Курир - 21.03.2017

Телевизија Нова деновиве се соочува со незаконски притисок од страна на СЈО кој не може да се протолкува никако поинаку освен како обид за цензура и обид за замолкнување на слободните медиуми.

Иванов одбегнува средба, Хан со твит: Не подгревајте меѓуетнички тензии!

Точка - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан кој денеска доаѓа во Скопје на разговори за надминување на кризата. Од Кабинетот на Претседателот пристигнаа информации дека ...

Хан: Нема време за губење

МРТ - 21.03.2017

Еврокомесарот и тројката европратенции денеска се во Скопје во уште еден обид за договор за излез од политичката криза во која земјата е подолг период. „Почнаа разговорите. Итно е потребна нова влада за да спроведе реформи.

Илиевски: Ѓорге Иванов нема да го даде мандатот на луѓе кои не се откажуваат од туѓата платформа

Курир - 21.03.2017

Денес во медиумите се пјави следната информација дека претседателот нема да оствари средба со еврокомесарот Хан, од кабинетот велат дека претседателот предвидениот термин им го остава на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА.

„Нема да ни ја свиткате кичмата со тиранска платформа“ порака од граѓаните до Хан

Алфа - 21.03.2017

„Едно име имаме“ ечеше вечерва низ скопските булевари, река луѓе маршираа по линијата на државноста „Едно име имаме“ ечеше вечерва низ скопските булевари, река луѓе маршираа по линијата на државноста, од Владата, народната канцеларија на ...

Што му порача Хан на Груевски?

Позитив.мк - 21.03.2017

Мајкл Карничник, шефот на кабинетот на Јоханес Хан на Твитер по средбата со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ напиша дека еврокомесарот во разговорите посочил дека итно мора да се формира влада зошто има парламентарно мнозинство.

Од ВМРО-ДПМНЕ му понудиле на Хан две решенија – малцинска влада или нови избори

Мета - 21.03.2017

Задоволни сме од средбата со еврокомесарот Јоханес Хан со кој во отворена дискусија расчистивме неколку дилеми, изјави рече Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ по средбата на лидерот на партијата, Никола Груевски со еврокомесарот за проширување и ...

Груевски дојде на разговори со Хан, но не сакаше да се слика ниту за твит

Локално - 21.03.2017

Во тек е средбата лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан и европратениците, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн.

Српски „Телеграф“: 100.000 граѓани на улиците во Скопје (ексклузивни снимки од дрон)

Курир - 21.03.2017

Низ илиците во 43 градови вечерва излегоа над 250 илјади македонски граѓани , а се проценува дека само пред Собранието на Република Македонија во Скопје има над 100 илјади граѓани, пишува српски Телеграф.

Правда.рс: Иванов е државник за пример, одби да се сретне со Хан и му упати јасна порака

Република - 21.03.2017

Комесарот за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан, денес пристигна во Скопје заедно со тројца пратеници од Европарламентот. Веднаш по пристигнувањето во Скопје, Хан јасно потврди за што е дојден во Македонија преку порака која ја упати од ...

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ отворено на СДСМ му нуди две решенија- едното е малцинска влада, другото е предвремени ...

Курир - 21.03.2017

Како партија ние понудивме две решенија, едното решение е дека доколку Заев смета дека треба да се реализира неговата програма, ВМРО-ДПМНЕ ќе го поддржи но мора да се откаже од Тиранската платформа.

Иванов до Хан: Средба нема – моите ставови се непроменети

Маркукуле - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, информираат за Press24 од Кабинетот на Претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во ...

Иванов нема да се сретне со еврокомесарот Хан, терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“

еМагазин - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Нема средба Хан – Иванов

Бизнис Вести - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, информираат за Press24 од Кабинетот на Претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во ...

Иванов нема да се сретне со Хан, терминот за средба го отстапува на „За заедничка Македонија“

Пулс24 - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот . Оттаму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Хан ја прими пораката- да запре политичкиот прогон на новинари, медиуми и сопствениците

Пулс24 - 21.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан со игнорантски однос кон медиумските асоцијации пред почетокот на неговата политичка агенда и средбите со лидерите на партиите за разрешница на политичката криза .

Еве што денеска изјави еврокомесарот Хан

Бизнис Вести - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска изјави дека членство на Турција во ЕУ станува „се понереално“, освен ако Анкара набрзо не го смени курсот на дејствување. Хан за германскиот весник „Билд“ истакна дека имајќи ги предвид строгите ...

Села: Претседателот на државата нема право на лично мислење, туку само да го спроведува Уставот

Пулс24 - 21.03.2017

Со еврокомесарот Хан се согласивме дека единствена можност за да се излезе од кризата е институционалниот пат, а не патот на институциите, изјави лидерот на Алијансата на Албанците Зијадин Села по средбата со еврокомесарот за проширување и соседска ...

Погледнете со каков транспарент го пречекаа еврокомесарот Хан

Бизнис Вести - 21.03.2017

„Господине Хан, казино правило број 1, домаќинот секогаш победува“. Транспарент со ваква порака насочен кон еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан, можеше да се забележи денеска на влезот од Скопје при неговото пристигнување.

ABC News: Масовни протести во Македонија

Пулс24 - 21.03.2017

Вечерашните протести на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ не ги заобиколија светските медиуми. Американската телевизиска куќа Еј-Би-Си Њус вечерва јави дека на протестот во Скопје имало десетици илјади граѓани, кои протестираат ...

Одлуката на Иванов да го отстапи терминот на граѓаните за средба со Хан наиде на голема поддршка кај народот

Пулс24 - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, ја откажа средбата со еврокомесарот Јоханес Хан. Тој изјави дека неговиот став нема да се промени, а дека терминот за средбата со Хан го отстапува на преставниците на граѓанската иницијатива „За ...

Илиевски: Ѓорге Иванов нема да го даде мандатот на луѓе кои не се откажуваат од туѓата платформа

Пулс24 - 21.03.2017

Денес во медиумите се пјави следната информација дека претседателот нема да оствари средба со еврокомесарот Хан, од кабинетот велат дека претседателот предвидениот термин им го остава на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА.

Еврокомесарот Хан во Скопје

Канал 77 - 21.03.2017

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска во Скопје ќе раговара со лидерите на политичките партии за надминување на кризата во Македонија. Првата средба, најавена во 12.40 часот, ќе биде со лидерот на ДПА Мендух Тачи по ...

пски „Телеграф“: 100.000 граѓани на улиците во Скопје

Пулс24 - 21.03.2017

Низ илиците во 43 градови вечерва излегоа над 250 илјади македонски граѓани , а се проценува дека само пред Собранието на Република Македонија во Скопје има над 100 илјади граѓани, пишува српски Телеграф.

Тв Нова бара средба со Хан

Пулс24 - 21.03.2017

Телевизија Нова деновиве се соочува со незаконски притисок од страна на СЈО кој не може да се протолкува никако поинаку освен како обид за цензура и обид за замолкнување на слободните медиуми.

Иванов нема да се сретне со еврокомесарот Хан – терминот го отстапува на „За заедничка Македонија“

Телевизија Нова - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, информираат од кабинетот на претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во работна посета на ...

Телевизија Нова побара средба со Хан

Телевизија Нова - 21.03.2017

Дел од уредничкиот тим на ТВ Нова предаде официјално барање во Делегацијата на ЕУ во Скопје за средба со еврокомесарот Јоханес Хан кој е во посета на земјава. Целта е еврокомесарот одблиску да се запознае со состојбата во Телевизија Нова, и ...

Илиевски: Ѓорге Иванов нема да го даде мандатот на луѓе кои не се откажуваат од туѓата платформа

Телевизија Нова - 21.03.2017

Денес во медиумите се пјави следната информација дека претседателот нема да оствари средба со еврокомесарот Хан, од кабинетот велат дека претседателот предвидениот термин им го остава на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА.

Манипулација на соросовите медиуми – нема твит на Хан

Телевизија Нова - 21.03.2017

Соросовите медиуми контролирани од СДСМ како по обичај продолжуваат со манипулации и неточни информации. Имено, речиси сите опозициски медиумите пренесуваат наводен твит на еврокомесарот Јоханес Хан во кој порачувал да се почитувала демократијата и ...

Хан ја доби пораката – да запре политичкиот прогон на новинари, медиуми и сопствениците

Телевизија Нова - 21.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан со игнорантски однос кон медиумските асоцијации пред почетокот на неговата политичка агенда и средбите со лидерите на партиите за разрешница на политичката криза.

Села: Единствена можност за излез од кризата е институционалниот пат

Телевизија Нова - 21.03.2017

Со еврокомесарот Хан се согласивме дека единствена можност за да се излезе од кризата е институционалниот пат, а не патот на институциите, изјави лидерот на Алијансата на Албанците Зијадин Села по средбата со еврокомесарот за проширување и соседска ...

Телевизија Нова бара средба со Хан

Телевизија Нова - 21.03.2017

Телевизија Нова деновиве се соочува со незаконски притисок од страна на СЈО кој не може да се протолкува никако поинаку освен како обид за цензура и обид за замолкнување на слободните медиуми.

ТВ Нова побара средба со Хан, но наиде на затворени врати

Телевизија Нова - 21.03.2017

Телевизија Нова побара средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан за да ја објасни одблиску состојбата со сопственикот на ТВ Нова, и притисокот кој се врши од Специјалното јавно обвинителство, но вратите од Европската Унија беа затворени за ...

Иванов дрско и отсечно до Хан: Средба нема - моите ставови се непроменети -

Exclusive.mk - 21.03.2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, нема да оствари средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, информираат за Press24 од Кабинетот на Претседателот. Од таму велат дека претседателот Иванов, кој вчера престојуваше во ...

Очекувања од посетата на еврокомесарот Јоханес Хан

Телма - 20.03.2017

Еврокомесарот Хан и тројцата европратеници доаѓаат во уште еден обид за поттикнување разрешница на се покомплицираната политичка ситуација. СДСМ очекува Брисел да ги осуди повиците на насилство што ги промовира ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот лидер.

Хан во Македонија пред тешка задача

Глас на Америка - 20.03.2017

Вжештена атмосфера и реторика ќе ги пречека еврокомесарот Хан и тројцата европратеници на утрешната посета на Скопје. Политичката криза во која се наоѓа Македонија се продлабочува од ден во ден, а решение засега нема на повидок.

Средбите на лидерите со Хан започнуваат на пладне

Нова ТВ - 20.03.2017

Средбите кои утре ќе ги одржи еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан со лидерите на политичките партии почнуваат во 12.40 часот. Првата средба ќе биде со лидерот на ДПА, Мендух Тачи.

"За заедничка Македонија" повторно побараа средба со Хан

Р.С.Европа - 20.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска на прес конференција која ја одржаа пред делегацијата на Европската унија во Скопје, повторно побара средба со комесарот Јоханес Хан кој утре пристигнува во Скопје.

Календарот на Груевски застанат на 9 јануари

Deutsche Welle - 20.03.2017

Груевски пробува процесот да го врати на почеток за да обезбеди место во власта, коментираат аналитичари по декларираните очекувања на ВМРО-ДПМНЕ од еврокомесарот Хан и најавениот партиски „документ“ за излез од кризата.

Груевски спреми контра платформа

Фокус - 20.03.2017

Еврокомесарот Јоханес Хан заедно со европратеничката тројка, утре доаѓаат во Скопје на средби со политичките партии во земјава. Лидерите на партиите засега се воздржани и не шпекулираат какви барања и пораки носи Хан од Брисел.

Непроменети позициите на партиите пред посетата на Хан на Македонија...

Н.Македонија - 20.03.2017

Непроменети позициите на партиите пред посетата на Хан на Македонија Се интензивираат активностите пред утрешното доаѓање во Скопје на еврокомесарот за добрососедска политика и за проширување, Јоханес Хан, заедно со тројцата европратеници Едвард ...

Дурловски бара средба со Хан

Тера - 20.03.2017

Организаторите на протестите „За Заедничка Македонија” бараат средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, кој во вторник доаѓа во Скопје. Оперскиот пејач Игор Дурловски истакна дека ЕУ покажува игнорантски однос кон 200.000 граѓани како што ...

„За заедничка Македонија“: Никој не смее да го игнорира народот во Македонија, за нашите барања и идеали ќе одиме до ...

Сител - 20.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска повторно побара средба со комесарот Јоханес Хан, во пресрет на неговата утрешна посета на Македонија. -Денеска сме тука пред ЕУ Инфоцентарот, пред канцеларијата на ЕУ во Македонија во пресрет ...

СОРОС ПРЕСТАНИ ДА ЈА ЈАДЕШ МАКЕДОНИЈА: Масовен протест во Скопје, поддршка и од небо (ФОТО/ВИДЕО)

Телеграф - 20.03.2017

Има и транспаренти на кои му се порачува на милијардерот да „престане да ја јаде Македонија“. Се појавија транспренти на кои се бара и од еврокомесарот Јоханес Хан да се тргне настрана од Македонија Параглајдер со боите на Македонија го означи ...

Календарот на Груевски застанат на 9 јануари – пробува да го врати процесот на почеток за да обезбеди место во власта

Либертас - 20.03.2017

Груевски пробува процесот да го врати на почеток за да обезбеди место во власта, коментираат аналитичари по декларираните очекувања на ВМРО-ДПМНЕ од еврокомесарот Хан и најавениот партиски „документ“ за излез од кризата, пишува Дојче веле .

Календарот на Груевски застанат на 9 јануари – Пробува да го врати процесот на почеток за да обезбеди место во власта

Репортер - 20.03.2017

Груевски пробува процесот да го врати на почеток за да обезбеди место во власта, коментираат аналитичари по декларираните очекувања на ВМРО-ДПМНЕ од еврокомесарот Хан и најавениот партиски „документ“ за излез од кризата, пишува Дојче веле .

Календарот на Груевски застанат на 9 јануари – пробува да го врати процесот на почеток за да обезбеди место во власта

Бриф - 20.03.2017

Груевски пробува процесот да го врати на почеток за да обезбеди место во власта, коментираат аналитичари по декларираните очекувања на ВМРО-ДПМНЕ од еврокомесарот Хан и најавениот партиски „документ“ за излез од кризата, пишува Дојче веле .

„За заедничка Македонија“: Никој не смее да го игнорира народот во Македонија, за нашите барања и идеали ќе одиме до ...

Курир - 20.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска повторно побара средба со комесарот Јоханес Хан, во пресрет на неговата утрешна посета на Македонија. -Денеска сме тука пред ЕУ Инфоцентарот, пред канцеларијата на ЕУ во Македонија во пресрет ...

„За заедничка Македонија“ не се откажува од намерата за средба со Хан: Никој не смее да го игнорира народот во ...

Press24 - 20.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска повторно побара средба со комесарот Јоханес Хан, во пресрет на неговата утрешна посета на Македонија. -Денеска сме тука пред ЕУ Инфоцентарот, пред канцеларијата на ЕУ во Македонија во пресрет ...

„За заедничка Македонија“: Никој не смее да го игнорира народот во Македонија, одиме до крај

Република - 20.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска повторно побара средба со комесарот Јоханес Хан, во пресрет на неговата утрешна посета на Македонија. – Денеска сме тука пред ЕУ Инфоцентарот, пред канцеларијата на ЕУ во Македонија во ...

„За заедничка Македонија“ пред ЕУ-делегација пoрачаа: Никој не смее да го игнорира народот во Македонија!

Позитив.мк - 20.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска повторно побара средба со комесарот Јоханес Хан, во пресрет на неговата утрешна посета на Македонија. -Денеска сме тука пред ЕУ Инфоцентарот, пред канцеларијата на ЕУ во Македонија во пресрет ...

Граѓаните директно до Хан: Очекуваме средба за да ги презентираме и одбраниме нашите црвено- жолти линии!

Курир - 20.03.2017

Покрај официјалното барање од претставници на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ за средба со еврокомесарот Јоханес Хан, барање и очекување на средба со комесарот испраќаат и граѓаните на сцоијалните мрежи директно до Хан.

Костов: Хан и европратениците ќе вршат невиден притисок врз претседателот Иванов

Курир - 20.03.2017

Аналитичарот Сотир Костов смета дека комесарот Јоханес Хан доаѓа за да изврши притисок врз претседателот Иванов за да ја смени одлуката и да му го даде мандатот на Зоран Заев. – Очекувам дека господинот Хан и тројцата европратеници ќе вршат невиден ...

Граѓаните директно до Хан: Очекуваме средба за да ги презентираме и одбраниме нашите црвено- жолти линии!

Press24 - 20.03.2017

Покрај официјалното барање од претставници на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ за средба со еврокомесарот Јоханес Хан, барање и очекување на средба со комесарот испраќаат и граѓаните на сцоијалните мрежи директно до Хан.

Брисел не ја коментира „платформата на Груевски“: Не сме ја виделе и не шпекулираме

Мета - 20.03.2017

Европската комисија не сака да ги коментира барањата што ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до еврокомесрот за проширување и за добрососедска политика, Јоханс Хан, за време на неговата утрешна посета. – Нема да шпекулираме или да коментираме партиски програми.

„За заедничка Македонија“ инсистираат Хан да ги слушне, велат не смее да се игнорира народот

Фактор - 20.03.2017

Од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска на прес-конференција која ја одржаа пред делегацијата на Европската унија во Скопје, повторно побара средба со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан кој утре ќе ја посети Македонија.

„За заедничка Македонија“: Никој не смее да го игнорира народот во Македонија, за нашите барања и идеали ќе одиме до ...

Вечер - 20.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" денеска повторно побара средба со комесарот Јоханес Хан, во пресрет на неговата утрешна посета на Македонија. -Денеска сме тука пред ЕУ Инфоцентарот, пред канцеларијата на ЕУ во Македонија во пресрет ...

Брисел не ја коментира „платформата на Груевски“: Нема да коментираме партиски програми,очекуваме наскоро да се формира ...

Локално - 20.03.2017

Европската комисија не сака да ги коментира барањата што ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до еврокомесрот за проширување и за добрососедска политика, Јоханс Хан, за време на неговата утрешна посета. – Нема да шпекулираме или да коментираме партиски програми.

Граѓаните директно до Хан: Очекуваме средба за да ги одбраниме нашите црвено-жолти линии!

Република - 20.03.2017

Покрај официјалното барање од претставници на Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ за средба со еврокомесарот Јоханес Хан, барање и очекување на средба со комесарот испраќаат и граѓаните на сцоијалните мрежи директно до Хан.

ЕУ ниту ја осудува албанската платформа, ниту ја коментира „контра-платформата“ на Груевски

Фактор - 20.03.2017

Претставници на Европската Унија засега не сакаат да даваат коментари за најавената „платформа за зачувување на Македонија“ на Никола Груевски, туку ќе бараат да се почитуваат досегашните препораки, како и договорените обврски преземени со ...

Брисел не ја коментира „платформата на Груевски“: Не сме ја виделе и не шпекулираме

Либертас - 20.03.2017

Европската комисија не сака да ги коментира барањата што ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до еврокомесрот за проширување и за добрососедска политика, Јоханс Хан, за време на неговата утрешна посета. – Нема да шпекулираме или да коментираме партиски програми.

(ВИДЕО) Очекувања од посетата на еврокомесарот Јоханес Хан: СДСМ верува дека Груевски е во паника

Локално - 20.03.2017

Еврокомесарот Хан и тројцата европратеници доаѓаат во уште еден обид за поттикнување разрешница на се покомплицираната политичка ситуација, информира Телма. СДСМ очекува Брисел да ги осуди повиците на насилство што ги промовира ВМРО-ДПМНЕ и ...

Да се преговара, за мирен трансфер на власта

Слободен Печат - 20.03.2017

За да се квалификува за какви било сериозни разговори за иднината на земјата, ВМРО-ДПМНЕ прво мора да си ги врзе кучињата, а потоа да прифати дека промената на власта е неизбежна. Колку и да се лутат некои читатели кога го спомнувам зборот ...

Брисел не ја коментира „платформата на Груевски“: Не сме ја виделе и не шпекулираме

Репортер - 20.03.2017

Европската комисија не сака да ги коментира барањата што ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до еврокомесрот за проширување и за добрососедска политика, Јоханс Хан, за време на неговата утрешна посета. – Нема да шпекулираме или да коментираме партиски програми.

Масовни протести и тврди политички ставови за добре дојде на Хан

Слободен Печат - 20.03.2017

Неколку денови пред посетата на Скопје, комесарот за проширување прати порака за мирно и демократско предавање на власта во земјата, бидејќи, како што рече, токму од ова зависи европската перспектива на земјата и спроведувањето на реформите ...

Брисел нема да ја коментира „платформата на Груевски“ додека не ја види

Позитив.мк - 20.03.2017

Европската комисија не сака да ги коментира барањата што ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до еврокомесрот за проширување и за добрососедска политика, Јоханс Хан, за време на неговата утрешна посета. – Нема да шпекулираме или да коментираме партиски програми.

(ВИДЕО) Хан утре во Mакедонија: Претседателот да почне да се однесува како претседател, а не како портпарол на Груевски

Локално - 20.03.2017

Иванов бара нови избори, Груевски да коалицира со Ахмети, Заев мандат за нова Влада и мирен трансфер на власта – ова се позициите кои што шефот на државата, лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ ќе му ги соопштат утре на еврокоемсарот за проширување ...

Календарот на Груевски застанат на 9 јануари

Канал 77 - 20.03.2017

Груевски пробува процесот да го врати на почеток за да обезбеди место во власта, коментираат аналитичари по декларираните очекувања на ВМРО-ДПМНЕ од еврокомесарот Хан и најавениот партиски „документ“ за излез од кризата.ВМРО-ДПМНЕ поставува барања ...

„За заедничка Македонија“: Никој не смее да го игнорира народот во Македонија

Пулс24 - 20.03.2017

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска повторно побара средба со комесарот Јоханес Хан, во пресрет на неговата утрешна посета на Македонија. -Денеска сме тука пред ЕУ Инфоцентарот, пред канцеларијата на ЕУ во Македонија во пресрет ...

Костов: Хан и европратениците ќе вршат невиден притисок врз претседателот Иванов

Пулс24 - 20.03.2017

Аналитичарот Сотир Костов смета дека комесарот Јоханес Хан доаѓа за да изврши притисок врз претседателот Иванов за да ја смени одлуката и да му го даде мандатот на Зоран Заев. – Очекувам дека господинот Хан и тројцата европратеници ќе вршат невиден ...