TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Досега во Македонија направени вкупно 331.105 тестирања на Ковид -19

ТВ21 - 29.11.2020

Министерството за здравство денеска информира дека досега во С. Македонија се направени вкупно 331.105 тестирања на коронавирус. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 61.543, бројката на ...

279 нови случаи на коронавирус во Скопје – бројот на активни случаи се искачи над 10.000

ТВ21 - 29.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.019 тестирања, регистрирани се 820 нови случаи на коронавирус, додека пак бројката на новозаразени на територија на Скопје е 279.

Во последниве 24 часа од коронавирус починале 32 лица

ТВ21 - 29.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19, додека пак оваа борба ја загубиле 32 лица. Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во ...

Пет скопски општини имаат над 1.000 заразени, Гази Баба и Аеродром рекордери

Фокус - 29.11.2020

Во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на заразени со Ковид-19 информираат од министерството за здравство. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 895 оздравени пациенти и 32 починати.

Единаесет починати и 279 нови случаи на Ковид-19 во Скопје

А1 On - 29.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Скопје се регистрирани 279 нови случаи на Ковид-19. Во изминатото деноноќие починале 11 жители на главниот град, а како оздравени се забележани 496 лица.

Детален преглед на состојбата со активни случаи на Ковид-19 по скопските општини

еМагазин - 01.12.2020

Министерството за здравство информира дека од почетокот на пандемијата досега во Скопје од Ковид-19 се заразиле 26.976 лица, а активни се 9.996 случаи. Сликата на активни случаи по општини во Скопје денеска изгледа вака: Чаир – 625 Гази Баба – 1502 ...

Починати 11 скопјани на возраст од 55 до 88 години

Република - 29.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во Скопје се починати единаесет пациенти на возраст од 73, 68, 72, 83, 77, 78, 62, 63, 88, 55, 56 г одини. Регистрирани се и 279 нови случаи на позитивни на Ковид-19 како и 496 ...

Пет општини имаат над 1.000 заразени со Ковид-19, најмногу има во Гази Баба 1.544

Фокус - 28.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1.022 нови случаи на Ковид-19 од кои во Скопје 463, починаа 41 лице, а 680 се оздравени.

Регистрирани 463 нови случаи на коронавирус во Скопје

ТВ21 - 28.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.127 тестирања, регистрирани се 1.022 нови случаи на коронавирус во Македонија. На територија на Скопје во последниве 24 часа регистрирани се 463 нови случаи на ...

Со коронавирус се заразиле 60.723 македонски граѓани, еве колку активни случаи има во вашиот град

Курир - 28.11.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 60723, бројката на оздравени пациенти е 37505, на починати е 1699, а бројот на активни случаи изнесува 21519.

Скопје, Прилеп и Тетово со најмногу активни случаи

Република - 28.11.2020

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: ...

Скопје: Деветмина починати и 431 новоинфициран, во Гази Баба над 1.500 активно заразени

А1 On - 27.11.2020

Во изминатите 24 часа во Скопје е забележан 431 нов случај на лица заразени со коронавирусот, а во тој период починале уште деветмина пациенти од главниот град, соопшти Министерството за здравство.

Над 21.000 активни ковид-случаи во Македонија, половината се од Скопје

Локално - 27.11.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 59.701, бројката на оздравени пациенти е 36.825, на починати е 1.658, а бројот на активни случаи изнесува 21.218.

Ковид пресек по градови: Вирусот активно се шири низ земјава

Локално - 27.11.2020

Бројот на активни случаи, се зголемува во земјава. По Скопје, Прилеп е град со најголем број активни носители на вирусот.Вчера беа регистрирани 30 починати и 1160 нови случаи на ковид 19 во земјава.

Во Скопје уште девет жртви на Ковид-19, само еден од починатите имал над 70 години

А1 On - 26.11.2020

Во Скопје во изминатите 24 часа починале уште деветмина пациенти на кои им бил дијагностицирана инфекција со коронавирусот, а само еден од починатите имал повеќе од 70 години, покажуваат податоците на здравствените власти.

Скопје има над 10.000 заразени во моментов - 5 општини се жаришта на коронавирус

Press24 - 26.11.2020

Министерството за здравство информираше дека вчера биле регистрирани 1288 новозаразени со Ковид 19 во земјава, а 1078 оздравени. Во изминатите 24 часа починале 39 пациенти. Најмладиот од починатите е пациент кој имал 41 година.

Ковид-биланс во Скопје: Две општини со над 1400 активни случаи

Локално - 26.11.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 58608, бројката на оздравени пациенти е 36064, а бројот на активни случаи изнесува 20914. Од почетокот на пандемијата во Скопје се регистрирани 25706 ...

Во Гази Баба и Аеродром е најкритично со по 1500 активни случаи на ковид – каква е состојбата по другите скопски ...

Centar - 29.11.2020

Активни случаи на коронавирус по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) • Чаир – 634• Гази Баба – 1520• Аеродром -1461• Карпош – 1191• Центар – 1103• Кисела Вода – ...

570 нови случаи на коронавирус во Скопје

ТВ21 - 25.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, регистрирани се 1.288 нови случаи на коронавирус, додека пак во Скопје се регистрирани 570 случаи.

Борбата со коронавирусот ја изгубиле 41 лице – најмладиот 31 година

ТВ21 - 28.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19. Оваа борба ја изгубиле 41 лице: Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички ...

Скопје надмина 10 илјади активни ковид-случаи

360 степени - 25.11.2020

Од почетокот на епидемијата од ковид-19 во главниот град во земјава се регистрирани вкупно 25 228 ковид-случаи, од нив во моментов се активни точно 10 130. Според податоците на Министерството за здравство во последните 24 часа се направени 3 349 ...

Гази Баба сѐ поблиску до 1.500 активни случаи со коронавирус

Press24 - 25.11.2020

Општината Гази Баба има најмногу активни случаи на коронавирус со 1.488 позитивни, па потоа следат Аеродром со 1.460, Кисела Вода со 1.235 и Карпош со 1.166. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да ...

Гази Баба има најмногу активни случаи на ковид-19 во Скопје

Слободен Печат - 25.11.2020

Општината Гази Баба има најмногу активни случаи на коронавирус со 1.488 позитивни, па потоа следат Аеродром со 1.460, Кисела Вода со 1.235 и Карпош со 1.166. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да ...

Уште еден црн рекорд во главниот град – 16 скопјани ја загубија борбата со коронавирусот

А1 On - 25.11.2020

Во изминатите 24 часа во Скопје дури 16 пациенти починале како резултат на компликации од Ковид-19, што е досега најлошиот дневен биланс во главниот град од почетокот на пандемијата. Починатите се на возраст од 54 до 84 години, покажуваат податоците ...

Над 10.100 активни случаи со Ковид-19 во Скопје

Локално - 25.11.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 57451, бројката на оздравени пациенти е 34970, а бројот на активни случаи изнесува 20881. Од почетокот на пандемијата во Скопје се регистрирани 25228 ...

546 нови случаи на коронавирус во Скопје

ТВ21 - 24.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, регистрирани се 1039 нови случаи на коронавирус, додека пак на територија на Скопје бројката на нови случаи изнесува 546 .

Борбата со коронавирус ја изгубија 15 лица

ТВ21 - 24.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.143 тестирања, а регистрирани се 1.039 нови случаи на коронавирус. Борбата со коронавирусот ја изгубија 15 лица. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Активните случаи на ковид-19 надминаа 20 илјади, безмалку половина се во Скопје

360 степени - 24.11.2020

Гази Баба, па Аеродром се скопските општини со највисоки бројки на заразени, а на трето место сега е Кисела Вода Близу 10 илјади активни случаи на ковид-19 има моментно во Скопје, што е безмалку половина од вкупната бројка на активни случаи во ...

546 новозаразени во Скопје, Гази Баба со речиси 1.500 активни случаи на Ковид-19

А1 On - 24.11.2020

546 новоинфицирани лица, 402 оздравени и еден починат пациент – ова е корона-билансот во изминатите 24 часа во Скопје, според податоците на здравствените власти. Бројот на активни случаи на Ковид-19 во главниот град денеска уште повеќе се доближи до ...

Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија, речиси половина се во Скопје

Макфакс - 24.11.2020

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза, 965 заразени има во Прилеп, а 940 во Куманово. Во Скопје, по повеќе од 1.000 заразени има во Гази Баба, ...

Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија, речиси половина се во Скопје

Точка - 24.11.2020

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза, 965 заразени има во Прилеп, а 940 во Куманово. Во Скопје, по повеќе од 1.000 заразени има во Гази Баба, ...

Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија, речиси половина се во Скопје

MTM - 24.11.2020

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза, 965 заразени има во Прилеп, а 940 во Куманово. Во Скопје, по повеќе од 1.000 заразени има во Гази Баба, ...

Гази Баба со 1485 активни случаи од Ковид-19 лидер меѓу скопските општини

Вечер Прес - 24.11.2020

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) • Чаир – 620 • Гази Баба – 1485 • Аеродром -1437 • Карпош – 1177 • Центар – 1190 • Кисела Вода – 1229 • ...

Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија, речиси половина се во Скопје

Опсервер - 24.11.2020

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза, 965 заразени има во Прилеп, а 940 во Куманово. Во Скопје, по повеќе од 1.000 заразени има во Гази Баба, ...

Детален преглед на активни на Ковид-19 по скопските општини: Гази Баба 1.485 , Аеродром 1.437

еМагазин - 24.11.2020

Министерство за здравство информира дека регистрирани се 1.039 нови случаи на Ковид-19, од кои, 546 се во Скопје. Состојбата со активни случаи по скопските општини изгледа вака: Чаир – 620 Гази Баба – 1.485 Аеродром -1.437 Карпош – 1.177 Центар – ...

Нови 546 ковид-случаи во Скопје: Гази Баба и Аеродром на врвот

Локално - 24.11.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 56164, бројката на оздравени пациенти е 33892, на починати е 1561, а бројот на активни случаи изнесува 20711.

Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија, речиси половина се во Скопје

24Инфо - 24.11.2020

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза, 965 заразени има во Прилеп, а 940 во Куманово. Во Скопје, по повеќе од 1.000 заразени има во Гази Баба, ...

Речиси половина од активните 20.687 случаи се во Скопје

Н.Македонија - 24.11.2020

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза, 965 заразени има во Прилеп, а 940 во Куманово. Во Скопје, по повеќе од 1.000 заразени има во Гази Баба, ...

20 687 активни случаи на коронавирус, скоро половината се од Скопје

Акцент - 24.11.2020

Досега во Македонија се направени вкупно 313.519 тестирања на Ковид -19, од кои активни во моментов се 20.687 лица. Скоро половина, односно 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза, 965 заразени има во Прилеп, а 940 во Куманово.

Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија, речиси половина се во Скопје

Вечер - 24.11.2020

Во моментот како активно заразени со коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза, 965 заразени има во Прилеп, а 940 во Куманово. Во Скопје, по повеќе од 1.000 заразени има во Гази Баба, ...

Скопје е жариште – Активни 20.687 случаи на коронавирус во Македонија

Centar - 24.11.2020

Во моментот како активно заразени од коронавирус се водат 20.687 лица, од кои 9.837 се од Скопје. Во Тетово активни се 989 случаи на зараза, 965 заразени има во Прилеп, а 940 во Куманово. Во Скопје по повеќе од 1.000 заразени има во Гази Баба, ...

35 лица ја изгубија битката со коронавирусот

ТВ21 - 23.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19, а оваа битка ја изгубија 35 лица. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на ...

Во Скопје 174 нови случаи на коронавирус – пет општини со над 1.000 активни случаи

ТВ21 - 23.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19. Во Скопје денеска се регистрирани 174 случаи на коронавирус.

Ковид-19 во Скопје: Општина Гази Баба со најмногу активни случаи

360 степени - 23.11.2020

На територијата во Скопје од почетокот на епидемијата досега се регистрирани 24 109 случаи со ковид, од нив во моментов активни се 9 837. По општини најмногу случаи има во Гази Баба, вкупно 1 474 активни случаи, а уште четири други општини се со над ...

Пет скопски општини сѐ уште имаат по 1.000 активни случаи

Press24 - 23.11.2020

Најмногу активни случаи на ковид-19 од скопските општини има во општината Гази Баба со 1.474 случаи, а потоа следат Аеродром со 1.407, Кисела Вода со 1.196, Карпош со 1.188 и Центар со 1.180.

Повторно десетмина починати од коронавирус во Скопје, близу 10.000 луѓе се заразени во главниот град

А1 On - 23.11.2020

Уште десет пациенти од Скопје, на возраст од 46 до 79 години, ја загубиле битката со коронавирусот во изминатите 24 часа, со што е израмнет досегашниот црн рекорд на смртни случаи во главниот град во едно деноноќие, покажуваат последните податоци на ...

Во Скопје во моментов речиси 10.000 активни случаи на Covid-19

Нетпрес - 23.11.2020

Во Скопје од почеток на епидемијата на новиот коронавирус во март, досега се регистирани се 23.935 случаи на короанинфекции, а во моментов активни се 9.883. Центар, Гази Баба, Карпош, Аеродром, Кисела Вода се скопските општини, каде што е забележан ...

Скопје има најмногу заразени со коронавирус - пет општини со над 1000 активни случаи

Press24 - 23.11.2020

Министерството за здравство денеска соопшти дека во изминатите 24 часа регистрирани се 387 новозаразени со коронавирус, а во изминатите 24 часа 35 пациенти починале, додека 528 оздравеле. Најмногу заразени во моментов има во Скопје каде има 9837 ...

Скопје најголемо жариште на коронавирусот - две општини имаат над 1400 активни случаи

Press24 - 23.11.2020

Министерството за здравство вчера информираше дека регистрирани биле 1112 новозаразени со коронавирус во земјава. Во изминатите 24 часа починале24 лица, а оздравеле 709. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на ...

Гази Баба има најмногу активни случаи на ковид-19 во Скопје, потоа следат Аеродром, Кисела Вода и Карпош

Слободен Печат - 23.11.2020

Најмногу активни случаи на ковид-19 од скопските општини има во општината Гази Баба со 1.474 случаи, а потоа следат Аеродром со 1.407, Кисела Вода со 1.196, Карпош со 1.188 и Центар со 1.180.

Гази Баба со 1474 активни случаи на Ковид-19, Аеродром 1407

Република - 23.11.2020

Гази Баба сега е на врвот на листата по број на активни случаи на Ковид 19, кога станува збор за скопски општини. Следува Аеродром со 1407 случаи, Кисела Вода со 1196. Пота на листата се Карпош и Центар со 1188, односно 1180.

Скопје се ближи до 10.000 активни случаи, овие општини се со најголем број заболени

Скопје инфо - 23.11.2020

Во Скопје од почеток на епидемијата се регистирани се 23.935 случаи на коронавирус, а во моментов активни се 9883. Центар, Гази Баба, Карпош, Аеродром, Кисела Вода се скопски општини во кои има најголем број на активни случаи на Ковид-19.

Речиси 9900 активни ковид-случаи во Скопје: Пет општини со над 1000 заразени

Локално - 23.11.2020

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 55127, бројката на оздравени пациенти е 32894, а бројот на активни случаи изнесува 20687. Од почетокот на пандемијата во Скопје, бројот на позитивни лица ...

Во Скопје 174 нови случаи на коронавирус – пет општини со над 1.000 активни случаи

Курир - 23.11.2020

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на ковид-19. Во Скопје денеска се регистрирани 174 случаи на коронавирус.

Гази Баба има најмногу активни случаи на ковид-19 во Скопје, следуваат Аеродром, Кисела Вода и Карпош

24Инфо - 23.11.2020

Најмногу активни случаи на ковид-19 од скопските општини има во општината Гази Баба со 1.474 случаи, а потоа следат Аеродром со 1.407, Кисела Вода со 1.196, Карпош со 1.188 и Центар со 1.180.

Аеродром и Гази Баба на врвот според активни на Ковид-19: Детален преглед на состојбата по скопските општини

еМагазин - 23.11.2020

Министерство за здравство информира дека регистрирани се 387 нови случаи со Ковид-19 од кои, 174 во Скопје. Активни случаи по општини Скопје денеска изгледа вака: Чаир – 610 Гази Баба – 1474 Аеродром -1407 Карпош – 1188 Центар – 1180 Кисела Вода – ...

Скопје се ближи до 10.000 активни случаи, овие општини се со најголем број заболени

Курир - 23.11.2020

Во Скопје од почеток на епидемијата се регистирани се 23.935 случаи на коронавирус, а во моментов активни се 9883. Центар, Гази Баба, Карпош, Аеродром, Кисела Вода се скопски општини во кои има најголем број на активни случаи на Ковид-19.

Кој македонски град има најмалку активни случаи на коронавирусот?

Фактор - 23.11.2020

Пехчево е град со најмалку активни случаи на коронавирус, може да се види од извештајот на Министерството за здравство. Во оваа општина има 24 активни случаи. Македонски Брод има 31 активен случај, а Кратово 70, додека Крушево 71.

Скопје со најмногу заразени од коронавирус, пет општини имаат над 1.000 активни случаи

Вечер Прес - 23.11.2020

Главниот град Скопје е најголемото жариште на коронавирусот со активни 9837 пациенти, а потоа следат Тетово со 989, Прилеп 965 и Куманово 940 активни случаи. Министерството за здравство денеска соопшти дека во изминатите 24 часа регистрирани се 387 ...

Дел од скопските општини, Прилеп и Тетово најголеми жаришта на коронвирусот

Акцент - 23.11.2020

Најголем број на заразени со КОВИД-19 во државава има во скопските општини, па во Прилеп и Тетово. Во Скопје од почетокот на епидемијата 13.591 лице се водат за оздравени, 461 починале, а активни случаи на заразени се 9.883.

НАЈНОВИ ПОДАТОЦИ: 59 милиони заразени со коронавирусот во Светот

Магазин - 23.11.2020

Денеска бројката на заразени со коронавирус во Светот, стигна до 59 милиони. Починаа 1.395.340 лица, а оздравени се 40.838.729 лица! Во Словенија во последните 24 часа со 1.742 спроведени тестирања потврдени се 470 нови коронаинфекции, а од ...

Во Скопје активни речиси 10.000 ковид случаи, Гази Баба го надмина Аеродром

MakPress - 23.11.2020

Од почетокот на коровирусот во Скопје се регистрирани речиси 24.000 случаи (23.935) а активни се околу 10.000 (9.883). Активни случаи по општини Скопје денеска • Чаир – 623 • Гази Баба – 1472 • Аеродром -1424 • Карпош – 1192 • Центар – 1188 • Кисела ...